PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şike Mücadelesinde Trabzonspor'un Yapması Gerekenler

Ender Kuyumcu
02.04.2013, 00:43
Şike sürecini yakından takip edenlerin bildiği üzere 3 Temmuz sürecinden bu yana mail ve faks organizasyonlarının ağırlıklı olduğu çeşitli çalışmalar içinde olduk. Bunlardan bazıları Avrupalı spor ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerine şike dosyası gönderimi, Avrupalı gazetelere şike haberlerinin yaptırılması ve Fifa şikâyet hattına iki ayrı sefer Türkiye’deki şike sürecinin rapor edilmesi.

Bu yapılanları taçlandıran ve belki de sürecin en önemli adımı olan Fifa Genel Sekreteri Jerome Valcke’ye verilen şike dosyasının ardından UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’nun şike dosyasının kapanmadığı açıklamaları geldi. Bunun üzerine süreç boyunca Gianni Infantino, Michel Platini ve Jerome Valcke’nin yaptığı açıklamalara bir göz attım ve yapılan her açıklamanın bizim düzenlediğimiz mail organizasyonlarının, dosya teslimatlarının ve Fifa Şikayet hattına yapılan şikayetlerin hemen ertesinde yapıldığını gördüm. Bu yazdığıma itibar etmeyen bu dediğimi kendi de araştırabilir.

Bunları anlatmamdaki amaç Trabzonspor kulübünün ve şike mücadelesini kendine dert etmiş olan taraftarın bundan sonraki atması gereken adımlara efektif bir yol çizebilmek. Yaşanan süreç ve TFF yetkileri tarafından yapılan açıklamalar açıkça şike sürecinin Türkiye açısından kapandığını, Yargıtay’ın verilen cezaları onaması halinde bile TFF açısından kişiler ve kurumların ayrıldığı ve bunun değişmeyeceğidir.

Bu noktada Trabzonspor kulübüne büyük sorumluluk düşmektedir. Konunun uzmanı hukukçuların da belirttiği üzere Trabzonspor Kulübü Avrupa merkezli bu tür davaların uzmanı bir hukuk firması ile olası UEFA ve CAS sürecinde mücadele etmek için anlaşma yapmalıdır.

Bunun yanında Avrupa Birliği Şike ile mücadele komisyonlarının, Europol ve Interpol’ün, UEFA ve FIFA’nın dönem dönem düzenlemiş olduğu şike ile mücadele konferanslarına temsilci gönderip yetkili ve etkili kişileri yaşanan süreç hakkında ve Türkiye’deki şikenin nasıl üzerinin örtüldüğü hakkında bilgilendirmelidir.

Bunu yaparken sürece hakim olan ve davaya Trabzonspor adına müdahil olmuş hukukçularla anlaşılacak Avrupalı hukuk firmasının organize şekilde çalışması sağlanmalı ve bu yönde bir an önce adım atılmalıdır.

Ayrıca Trabzonspor Kulübü'nün bu davayı ve bu yolda atılacak adımları Levent Bıçakçı ve Limak’tan Trabzonspor Kulübüne getirilen yeni kulüp avukatından habersiz yönetmesi ve yönlendirmesi gerekmektedir.

Bu çalışmayı sürdürürken bir yandan da Türkiye’de Trabzonspor’un gasp edilen haklarını kılıfına uydurup yapılan şikeyi aklayan ve hırsızları kollayan TFF eski ve yeni başkanları, PFDK üyeleri, Etik Kurul üyeleri hakkında mahkemeye gidip yapılanların hesabı da sorulmalıdır.

Yani Trabzonspor Kulübünün ivedilikle atması gereken iki stratejik adım var;
Bunlardan ilki Avrupalı bir hukuk firmasıyla anlaşmak, ikincisi ise gerekli kişilerden mahkemelerde yaptıklarının hesabını sormak.

Şike mücadelesinin kazanılması için bu adımlar mutlaka ama mutlaka atılmalıdır. Aksi takdirde Türkiye'de üstü örtülen şikeyi UEFA ve FIFA kanalıyla onaylatmak ve onların dayatmasıyla TFF'ye gerekli kararı aldırmak da geç kalındığı için mümkün olmayacaktır. Maddi, manevi açıdan her türlü yolu deneyen Şike Lobisine verilen siyasi ve ticari destek ile UEFA kanalında yapılan çalışmalar bu sürecin bugüne kadar ötelenmesine yol açtı ve bu durumu değiştirip kanun ve kuralların uygulanmasını sağlamak da Trabzonspor Kulübü'nün elinde...

Erdal DİLEK
02.04.2013, 00:50
mehmet ali aydınlar ve yaptığı protokol da bu süreç önemli. .

Ilelioglu
02.04.2013, 00:51
Bu yaziyi Kulübede yollamak lazim bence.

Eline saglik Ender abi...:)

..

cyberentalpi
02.04.2013, 00:56
kesinlikle haklısınız.
tabi bir de sırtımızdaki parti gmleklerini çıkarmak. hatta bize karşı olan tüm partileri çıkarmak daha akıllıca.

Maa doneminden elbette hesap sorulmalı. cunku o yonetim isi sumen altı etti. play off denilen uyduruk sistem yuzunden avrupadan elendik. ligde geri dustuk

Gökhan Koç
02.04.2013, 00:58
Eline, fikrine sağlık Ender Abi,

Bu mücadele sürecinde bazen sahip olduğumuzdan daha büyük kitlelere ihtiyaç duyuyoruz, işte bu noktada Trabzonsporluları işin içine çekebilmek için de gerekli motivasyon çalışmaları yapılmalıdır kulüp tarafından.

Ayrıca pskolojik bir savaş yürütülüyorsa içerde bunu profesyöneller ile yönetmek de gerekebilir. (Şike Anıtı isim değişikliği, emrenin derslik açmaya çalışması, çevre bakanının söylemleri, sadri şenerin mecnuna öpücüğü, istanbul 2020, )

Son önerimde, kulüp ingilizce bilen yazarlarımızdan bir ekip kursun ve Avrupa medyası içerisinde lobi faliyetleri yürütsün,

Biz bile bunu 0 TL para, sınırlı iş gücüyle belli seviyede yapabiliyor isek, kulüp hayli hayli başarılı olacaktır.

Resmi sitenin ingilizce bölümünü de canlandırsınlar ve sürekli şikeyle alakalı güncel haberler koysunlar içerisine,

Abdullah Altıntaş
02.04.2013, 00:58
Limak ın avukatıyla anlaşanlar mı ?bu işleri yapacak.Nasıl bir kumpasın içersindeyiz.

Fatih Özkan
02.04.2013, 01:03
Bu noktada Trabzonspor kulübüne büyük sorumluluk düşmektedir. Konunun uzmanı hukukçuların da belirttiği üzere Trabzonspor Kulübü Avrupa merkezli bu tür davaların uzmanı bir hukuk firması ile olası UEFA ve CAS sürecinde mücadele etmek için anlaşma yapmalıdır.

Bu kısım gerçekten de çok önemli...
Vakti zamanında uzman bir hukuk firması ile anlaşılmış olsaydı şu an durum çok farklı olurdu bence...
Ama bu olay patlak verdiğinde uzunca bir zaman sadece izlemeyi tercih ettik...

mashal61
02.04.2013, 01:25
Ayrıca Trabzonspor Kulübü'nün bu davayı ve bu yolda atılacak adımları Levent Bıçakçı ve Limak’tan Trabzonspor Kulübüne getirilen yeni kulüp avukatından habersiz yönetmesi ve yönlendirmesi gerekmektedir.

Bu kısım çok manidar.

Ben en kısa zamanda çekip gitmelerini bekliyorum. Başka bir beklentim yok yönetimden.

Yaşar
02.04.2013, 02:45
Sadri Şener gidene kadar şike sürecinden lehimize karar çıkması çok önemli.
Faruk Özak'ın inceden Trabzonspor'a el attığı(ince ayar da denilebilir), başkanlık koltuğuna kendilerinden birisini getirtmek için ortam hazırladığı bir dönemdeyiz.
Taraftar üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor, mevcut yönetim ise hiç de iyi bir yolda değil...

S.ÖZKAN
02.04.2013, 08:37
Artık gereği yapılmalı çünkü sabrımız tükenmek üzere

Celal Demir
02.04.2013, 12:03
bizimkilerde levent bıçakçıyı kulüp avukatı yapıyor...

oflum61
02.04.2013, 13:30
bizimkilerde levent bıçakçıyı kulüp avukatı yapıyor...

Gülermisin aglarmisin!

Necati ÇOLAK
02.04.2013, 14:36
Doğru tesbitler ve doğru yönlendirmelere katılıyorum, ancak izlenecek 2 yol olduğuna katılmıyorum, bir 3. yol daha var ki bu çok daha etkili bir yol. Nasıl ki siyasiler şikecilerin oy potansiyelinden korkarak en büyük şikeyi mecliste yaptıysalar bütün Trabzon Sporlular olarak düzenin partilerine kesinlikle OY vermemeliyiz. Her yerde Trabzon Spor kendi bağımsız adayını çıkarmalıdır. Mesela Trabzonda akp 2 vekilini kaybetse nasıl olur? ve bu vekiller kamer genç gibi olsa her gün meclisi birbirine katsa ŞİKE GERÇEKTİR dese? bu utanç ve kepazelik meclise tokat gibi vurulsa. Bir eylem de Real Madrit - GS maçında yapılabilir türübünerde TÜRKİYE'DE ŞİKE GERÇEKTİR pankartları açılsa bu ses pilatini tarafından daha fazla duyulurdu diye düşünüyorum

Gamze
03.04.2013, 12:21
Doğru tespitler. Ama herkesin hemfikir olduğu üzere, en acısı bu bölüm:

"Ayrıca Trabzonspor Kulübü'nün bu davayı ve bu yolda atılacak adımları Levent Bıçakçı ve Limak’tan Trabzonspor Kulübüne getirilen yeni kulüp avukatından habersiz yönetmesi ve yönlendirmesi gerekmektedir."

Anıl C
03.04.2013, 12:23
biz kupayı geri alırsak taraftar sayesinde almış olucaz zaten

ilhan
03.04.2013, 13:31
Trabzon şehrine hiç ayak basmamış kulüp avukatlarımız var. Aynı avukatlar İstanbul takımlarının lobi gücü için Avrupa'da kumpas kuran isimler.

Sussan olmuyor, konuşsan gönül razı değil.

cakalkerem
03.04.2013, 21:17
bazen susmak bin konuşmaktan daha iyidir

Courage
04.04.2013, 01:38
Ben yapılmayanlar yapılsa dahi yapılacak çok şey olduğunu düşünmüyorum Ender bey.

Bir ülkenin adalet sisteminin işleyişi (kanun koyucuların çıkardığı) yasaların uygulanmasının yaptırım gücüyle ve (bunun ihlalinde ) yetkili mahkemelerden verilecek hükümlerin infazıyla mümkündür.

İşbu Şike davasında ,cürmün işleniş esnasında toplanan sabit delillerden tutunda verilen hükme, oradan kamuoyunda /halk yani medya değil (onlarca nedenden dolayı sessiz kalan çoğunluk) oluşmuş sabit vicdanı kanaate kadar sonuçlanmış ama gereği yapıl(a)mayan bir durum söz konusu.

Biz birazda,patronu tarafından ezilen, emeği sömürülen ama işsizlik yüzünden mecburen olanlara yutkunan fakat evde yaramazlık yapan kabahatli çocuğuna abartılı olarak tepki gösteren Baba'ya benziyoruz.

Sadri Şener yerine x kişiside gelse karşı tarafın kartlarını (medya-para-siyasi ilişkiler) elinde tutmadığı müddetçe pek birşey yapabileceği yoktu. Belki daha keskin söylemler daha sert bir tutum alacaktı ama nihayetinde sonuca etki etmekten uzak olurdu.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ben kişilere değil zamanın ruhuna güveniyorum. Wikileaks'i yayınlayıp internet sitelerini ele geçirerek kirli çamaşırları döken güç,bizede hakkımızı teslim edecektir ki şike soruşturmasının başlaması bile bu akımdan azade tutulamaz.

Yoksa bundan 20 yıl önce BMN gibi bir grubun STK vazifesi görerek bu işi buralara kadar getirtmesi hayal edilebilirmiydi? (hakkımız henüz teslim edilmese bile UNUTTURMAMAK bile büyük başarıdır)

Ender Kuyumcu
04.04.2013, 02:12
Ben yapılmayanlar yapılsa dahi yapılacak çok şey olduğunu düşünmüyorum Ender bey.

Bir ülkenin adalet sisteminin işleyişi (kanun koyucuların çıkardığı) yasaların uygulanmasının yaptırım gücüyle ve (bunun ihlalinde ) yetkili mahkemelerden verilecek hükümlerin infazıyla mümkündür.

İşbu Şike davasında ,cürmün işleniş esnasında toplanan sabit delillerden tutunda verilen hükme, oradan kamuoyunda /halk yani medya değil (onlarca nedenden dolayı sessiz kalan çoğunluk) oluşmuş sabit vicdanı kanaate kadar sonuçlanmış ama gereği yapıl(a)mayan bir durum söz konusu.

Biz birazda,patronu tarafından ezilen, emeği sömürülen ama işsizlik yüzünden mecburen olanlara yutkunan fakat evde yaramazlık yapan kabahatli çocuğuna abartılı olarak tepki gösteren Baba'ya benziyoruz.

Sadri Şener yerine x kişiside gelse karşı tarafın kartlarını (medya-para-siyasi ilişkiler) elinde tutmadığı müddetçe pek birşey yapabileceği yoktu. Belki daha keskin söylemler daha sert bir tutum alacaktı ama nihayetinde sonuca etki etmekten uzak olurdu.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ben kişilere değil zamanın ruhuna güveniyorum. Wikileaks'i yayınlayıp internet sitelerini ele geçirerek kirli çamaşırları döken güç,bizede hakkımızı teslim edecektir ki şike soruşturmasının başlaması bile bu akımdan azade tutulamaz.

Yoksa bundan 20 yıl önce BMN gibi bir grubun STK vazifesi görerek bu işi buralara kadar getirtmesi hayal edilebilirmiydi? (hakkımız henüz teslim edilmese bile UNUTTURMAMAK bile büyük başarıdır)

Dediklerinize adaleti Türkiye içinde arayalım demiş olsaydım sonuna kadar katılırdım ama benim başından beri söylediğim bu işin UEFA ve FIFA kanalıyla halledilmesi gerektiğiydi.

Şayet kulüp olarak gerekli adımları atsaydık bu olay şimdiye çoktan bizim lehimize sonuçlanmıştı.

UEFA başkanı ve diğer yetkililerinin süreç boyunca yaptıkları açıklamaları unutmadık, kendileri de unutmadı.

Trabzonspor kulübü gerekli adımları atarsa istediğini alır ama burada sıkıntı bu birinci gün atılması gereken adımların hala atılmamış olması.