PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Die Zeit Gazetesindeki Şike Haberine Yorum Yazıyoruz

Gamze
27.03.2013, 15:07
Arkadaşlar,

Trabzonsporlu bir abimiz İbrahim Ertürk Almanya'nın Die Zeit gazetesine Türkiye'deki şikeye dair bir röportaj verdi, gazetenin sitesinden de yayınlandı bu haber. Şimdi fenerbahçeliler ilgili haberin altına hiçbir futbolcunun ceza almadığını vs. yazıyor yorum olarak.

Aramızda özellikle Almanca bilenleri aşağıdaki bilgiler doğrultusunda habere yorum yapmalarını rica ediyoruz. Diğerleri de İngilizce yazabilirler.

Link bu:

http://www.zeit.de/sport/2013-03/tuerkei-spielmanipulation-fenerbahce-uefa

Bilgiler şöyle:

Mahkemenin ceza verdiği futbolcular:

Vederson teşvikten 5 ay hapis
İbrahim Akın, teşvikten 1 yıl 6 ay
Mehmet Yıldız 1 yıl 3 ay hapis
Ümit Karan 7 ay
Korcan Çelikay 1 yıl 6 ay hapis üçbin gün adli para cezası ile cezalandırılmasına

PFDK'nın ceza verdiği futbolcular:

İbrahim Akın 3 yıl müsabakalardan men cezası
Ümit Karan 2 yıl hak mahrumiyeti cezası
Serdar Kulbilge 2 yıl müsabakalardan men cezası

diğerleri (mahkeme):

Yavuz Ağırgöl şikeden 1 yıl 8 ay ertelemeli hapis
Yusuf Turanlı örgütten ertelemeli 1 yıl 3 ay, şikeden 1 yıl 18 ay hapis
Tayfur Havutçu 1 yıl 3 ay hapis cezalarına çarptırıldı
Bülent Uygun, teşvikten 11 ay hapis
Bülent İşçen şike ve teşvikten 2 yıl 4 ay hapis
Ali Kıratlı şikeden 1 yıl 10 ay hapis
Samet Güzel 2 yıl 2 ay hapis
Serdal Adalı 1 yıl 3 ay hapis
Tamer Yelkovan 1 yıl 3 ay
Sami Dinç 1 yıl 14 ay hapis
İlhan Ekşioğlu, şike ve teşvikten 3 yıl 1 ay hapis, 900 bin lira adli para
Mecnun Otyakmaz örgüt üyeliğinden 10 ay hapis, Sivas-Fenerbahçe maçından dolayı da 1 yıl 6 ay hapis
Şekip Mosturoğlu, örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis, şike ve teşvikten 1 yıl 10 ay hapis
Ali Yıldırım 1 yıl 1 ay hapis

melekcilingir
27.03.2013, 16:22
almancasını anlamadigim icin hangi yoruma nasil cevap verecegimi bilemedim.

Ender Kuyumcu
27.03.2013, 16:34
Özellikle almanca bilenler yazsın ama ingilizce de olur.

Linki Türkçe'ye çevirebilirsiniz google tercüme ile.

SAMSUNLU60
27.03.2013, 17:53
Zeit gazetesinin yorum bölümüne atılan her yorum dikkatlice okunur. Yorumu atanın kullandığı dil, üslup ve en önemlisi sonrasında gelecek cevaplara hazırlıklı olması da gerekir.

Bu yüzden ricam o'dur ki, alman diline hakim olanlar yorum yazsın ve kesinlikle bir kopyala-yapıştır seviyesine inmesin. Alman toplumunun türklere bakışı ortadadır, bu vesileyle bunu kullanmalı, FB taraftarlarının Erdoğan-Cemaat-Kemalist üçlemesine dayalı yorumlarına, buna uygun cevaplar vermeliyiz.

Saygılar.

Gamze
27.03.2013, 17:54
Zeit gazetesinin yorum bölümüne atılan her yorum dikkatlice okunur. Yorumu atanın kullandığı dil, üslup ve en önemlisi sonrasında gelecek cevaplara hazırlıklı olması da gerekir.

Bu yüzden ricam o'dur ki, alman diline hakim olanlar yorum yazsın ve kesinlikle bir kopyala-yapıştır seviyesine inmesin. Alman toplumunun türklere bakışı ortadadır, bu vesileyle bunu kullanmalı, FB taraftarlarının Erdoğan-Cemaat-Kemalist üçlemesine dayalı yorumlarına, buna uygun cevaplar vermeliyiz.

Saygılar.

çok teşekkürler katkınız için.

İşte bu nedenle arkadaşlarımızın yorumları mühim...

Ilelioglu
27.03.2013, 17:59
Yazdim ben birseyler, son yorum benimki :)

Su Basligi attim "Ibrahim Ertürk hat völlig Recht"

..

melekcilingir
27.03.2013, 19:00
Ben GGİsviçre'ye havale ettim.

ibrahim
27.03.2013, 20:26
36. Justiz und die Türkei??
"Institutionen haften nicht für die Fehler ihrer Führungskräfte" - Erdogan

"fenerbahce ist durch hohen Anstrengungen der Beschuldigten (fenerbahce Vorstand) mit dem gleichen Punktzahl mit Trabzonspor, durch höheren Tordurchschnitt türkischer Meister geworden" - Urteil des 16. Strafgerichtshof Istanbul

Das Türkische Fußballverband hat sich nicht an das Urteil des Strafgerichts gehalten, sondern sie verachtet und an Erdogans Worte, die keinen rechtlichen Hintergrund haben gehorscht.

Erdogans Satz hat in der Türkei mehr zu bestimmen, als die Entscheidung des Strafsgerichts.

Genau wie im alttürkischen Stil. Das Land ist immernoch auf die Lust und Laune des Sultans angewiesen. Wenn er es befehlt, müssen wir uns knien und ihm gehorchen.

Buda benden. (Almancam burda dogmama ragmen evlere senliktir :))

cerasus
27.03.2013, 21:33
Görevi yerine getirmeye calisiyorum.

Berke6198
27.03.2013, 21:36
İyice yayılıyoruz, vatan hainliğine devam :) :)

blues
27.03.2013, 23:56
Yaziyi okudum. Bu tür yazilar konuyu sadece gündemde tutmakla kalmiyor ayni zamanda UEFA nin baski altina alinmasina inanilmaz derecede katkisi oluyor.

Ben de birseyler yazdim.

Ancak belirtmeliyim ki bizim yorumlarimiz ya da fenerbahcalilerin sacmaliklarinin cok önemi yok. Aslolan bu haberin orada internette bulunuyor olmasi.

Bir de Video yapilmisti zamaninda. Herkes Topu imzaliyor ve imzalarken de kendi düsüncellerini söylüyordu.

Benim Bir önerim olacak bu konuyla ilgili olarak.

Acaba diyorum bir toplara Imza kampanyasi baslatsak. i il.ilce ilce,köy köy avrupada ve diger ulasabilecegimiz yerlerde. imzalayabildigimiz kadar top imlasak,imzalatsak ve hepsini isvicreye Fifaya yollasak! Ses getirir mi getirmez mi? düsünsenize. Binlerce top dünyanin heryerinden,sadece trabzondan ya da türkiyeden degil.dünyanin heryerinden.ve bunun icin yapmamiz gereken sadece bir top almak ve imzalatmak sonra fifaya yollamak ya da isvicrede toplari biraya getirip onlari Uefa nin bahcesine tasimak.

Ender Kuyumcu
28.03.2013, 00:16
Yaziyi okudum. Bu tür yazilar konuyu sadece gündemde tutmakla kalmiyor ayni zamanda UEFA nin baski altina alinmasina inanilmaz derecede katkisi oluyor.

Ben de birseyler yazdim.

Ancak belirtmeliyim ki bizim yorumlarimiz ya da fenerbahcalilerin sacmaliklarinin cok önemi yok. Aslolan bu haberin orada internette bulunuyor olmasi.

Bir de Video yapilmisti zamaninda. Herkes Topu imzaliyor ve imzalarken de kendi düsüncellerini söylüyordu.

Benim Bir önerim olacak bu konuyla ilgili olarak.

Acaba diyorum bir toplara Imza kampanyasi baslatsak. i il.ilce ilce,köy köy avrupada ve diger ulasabilecegimiz yerlerde. imzalayabildigimiz kadar top imlasak,imzalatsak ve hepsini isvicreye Fifaya yollasak! Ses getirir mi getirmez mi? düsünsenize. Binlerce top dünyanin heryerinden,sadece trabzondan ya da türkiyeden degil.dünyanin heryerinden.ve bunun icin yapmamiz gereken sadece bir top almak ve imzalatmak sonra fifaya yollamak ya da isvicrede toplari biraya getirip onlari Uefa nin bahcesine tasimak.

Bu yönde çeşitli düşünceler var bu ya da buna benzer bir çalışma olacak ama takip ediyorsan gündemimiz çok yoğun ve sürekli bir işten diğerine koşturuyoruz.

Önem sırasına göre bu ve benzeri çalışmalara da sıra gelecek.

Yasin Altuntas
28.03.2013, 00:21
Görev tamamlanmisdir :-)

sanatik
28.03.2013, 00:44
Erdogan = AtaFener

Herr Ertürk hat völlig Recht. Auch ich kämpfe seit über 2 jahren gegen diese Unrecht gegen Trabzonspor und alle beteiligten. Wir warten seit über 2 jahren auf unseren wohlverdienten siebten Meistertitel auf den wir zuvor 26 jahre gewartet haben.

Hier wurde behauptet das der aktuelle türkische Kanzler Erdogan zu unrecht beschuldigt wird. Das ist völlig daneben. Wegen Herrn Erdogan ist schon 2003 der damalige Präsident von Trabzonspor zurückgetreten da er gegen ihn nicht ankommen und seine Vereinsrechte verteidigen konnte. Es zieht sich seit jahren hin aber die Hauptschuldigen sind sicherlich Aziz Yildirim und Yildirim Demirören die trotz des größten Fußball Betrugsskandals weiterhin in den höchsten Ämtern weiterbleiben können als ob nichts geschehen sei.

Welche Kraft steckt denn dahinter ? Nur eine information. 2011 als die zweite hälfte der 2010/2011 saision gespielt wurde und Trabzonspor mit nur einem treffer unterschied nur zweiter werden konnte gegenüber Fenerbahce Istanbul kam Erdogan nach Trabzon und sagte dort "Seit ihr den Champion geworden, das wir das nicht getan haben". Obwohl gerade zu der Zeit wahlen waren und mysteriöserweise im Hintergrund sämtliche entscheidung wer welchen posten in der Türkischen Fussball Federation einnehmen wird entschieden wurde damit bloss kein Skandal entseht und er in Ruhe seine Wahlen gewinnen konnte. So zieht sich das bis heute hin und sein Lieblingsverein bleibt weiterhin ungestraft.

Angeblicher vorzeige Moslem unglaublich !!!

"KISACA TERCÜME:
Hakli oldugunu, Trabzonspor taraftari olarak 2 yildir ve daha öncede 26 yildir sampiyonluk bekledigimizi fakat erdoganin bu konuda sucsuz görülmesi cok yanlis olmasini daha önce 2003 de özkan sümerin bu kisiler yüzünden bile trabzonsporun haklarini koruyamadigini belli etmesidir. Erdogan 2011 sezon sonu trabzona gelip "sampiyon oldunuzda bizmi yapmadik" sözlerini söyleyip arkaplanda secimleri kayipetmemek icin hem kisileri belirletmis hem meseleyi erteletmis taa simdiye kadar cok sevdigi fener ve yildirim ile demirören ceza almadan görevlerine devam edebiliyorlar.

Örnek bir müslüman oldugunu sanan birinden inanilmaz davranislar."

Ilelioglu
28.03.2013, 01:28
Yazdim yine birseyler..:)

Ibrahim Akin olayini anlattim az cok.

..

Cem Kıran
28.03.2013, 10:17
Sadece 4 futbolcu değil daha fazla ceza var diğe biliyorum.Korcan ve abisi, Mehmet Yıldız v.b de yememiş miydi?

Badaloğlu
28.03.2013, 11:31
Sadece 4 futbolcu değil daha fazla ceza var diğe biliyorum.Korcan ve abisi, Mehmet Yıldız v.b de yememiş miydi?

Cem doğru söylüyor...

İSTANBUL
16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ
(CMK 250.MADDESİ İLE GÖREVLİ)

DOSYA NO : 2011/63
KARAR NO : 2012/71
C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2011/813

GEREKÇELİ KARAR
T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

BAŞKAN : MEHMET EKİNCİ 39587
ÜYE : HİKMET ŞEN 39730
ÜYE : BÜLENT KINAY 40267
C. SAVCISI : UFUK ERMERTCAN 35205
KATİP : MUSTAFA ALKAN 136217

SANIK :52- MEHMET YILDIZ (TC.No:73060010760), Satılmış ve Satı oğlu, 14/09/1981 YOZGAT doğumlu, YOZGAT, MERKEZ,mah/köy nüfusunda kayıtlı. İnönü Mahallesi Kazancılar Caddesi Gülhilas Apt. A Blok D:20 Merkez/ SİVAS adresinde oturur.
VEKİLLERİ : Av. KENAN ELİBOLCA, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 47/23Demirtepe Çankaya/ ANKARA
Av. ÜNAL YILMAZ, Sirer Cad. Sağlık Sitesi Kat:1/6 Sivas Merkez/ SİVAS
Müdafii Av. POLAT KÜÇÜK, Bozkurt Mah. Ergenekon Cad. No:79 Kat:2 Daire:19 Şişli/ İSTANBUL
GÖZALTI TARİHİ :03.07.2011
SALIVERME TARİHİ : 05.07.2011

52- MEHMET YILDIZ ;

a) Sanık MEHMET YILDIZ’ın; Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde 22.05.2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla şike yapmak suçunu işlediği sabit olduğundan, suçun işleniş biçimi ile suç konusunun önem ve değeri gözetilerek eylemine uyan ve tüm sonuçları itibariyle lehine olan 6259 sayılı Kanun ile değişik 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle BİR YIL ALTI AY HAPİS ve İKİ BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

b) Sanığın geçmişi yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve BİN ALTI YÜZ ALTMIŞ ALTI GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

c)Sanığa verilen BİN ALTI YÜZ ALTMIŞ ALTI GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 40 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve ALTMIŞ ALTI BİN ALTI YÜZ KIRK TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 10 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,

d)6259 sayılı Kanun ile 6222 sayılı Kanun’a eklenen 11/9. maddesi uyarınca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin CMK'nın 231. maddesi ile seçenek yaptırımlara ve ertelemeye ilişkin 5237 sayılı TCK'nın51. maddesinin uygulanmasına kanunen yer olmadığına,

e)Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlanana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1 maddesinin a, b, c, d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,
5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,

Sanığın ayrıca 6222 sayılı Kanun’un 11/11. maddesi uyarınca spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan YASAKLANMASINA,

f)Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,

Badaloğlu
28.03.2013, 11:32
T.C.
İSTANBUL
16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ
(CMK 250.MADDESİ İLE GÖREVLİ)

DOSYA NO : 2011/63
KARAR NO : 2012/71
C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2011/813

GEREKÇELİ KARAR
T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

BAŞKAN : MEHMET EKİNCİ 39587
ÜYE : HİKMET ŞEN 39730
ÜYE : BÜLENT KINAY 40267
C. SAVCISI : UFUK ERMERTCAN 35205
KATİP : MUSTAFA ALKAN 136217

SANIK : 44- KORCAN ÇELİKAY (TC.No:22481773228), Yunus ve Nuran oğlu, 31/12/1987 SAFRANBOLU doğumlu, KARABÜK, SAFRANBOLU, Konarı mah/köy nüfusunda kayıtlı. Gültepe Mah.Ankara-Erzincan Yolu Sivasspor Tesisleri-Sivas SİVAS adresinde oturur.
VEKİLLERİ : Av. OSMAN RAHMİ OFLUOĞLU, Veko Giz Plaza Meydan Sokak No:3 K:14 1406 Maslak Şişli/ İSTANBUL
Müdafii Av. SAVAŞ ADALET, Millet Cad. Karagül İş Merkezi K:5 D:244 Fındıkzade Fatih/ İSTANBUL
Av. ALİ RIZA DİZDAR,
GÖZALTI TARİHİ : 03.07.2011
TUTUKLAMA TARİHİ : 07.07.2011
TAHLİYE TARİHİ : 12/12/2011

44- KORCAN ÇELİKAY ;

a) Sanık KORCAN ÇELİKAY’ın Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde; 22.05.2011 tarihinde oynanan Sivasspor-Fenerbahçe müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla şike suçunu işlediği sabit olduğundan, suçun işleniş biçimi ile suç konusunun önem ve değeri gözetilerek eylemine uyan ve tüm sonuçları itibariyle lehine olan 6259 sayılı Kanun ile değişik 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle BİRYIL ALTI AY HAPİS ve ÜÇ BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

b) Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve İKİ BİN BEŞ YÜZ GÜN ADLİ PARA CEZASI CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

c) Sanığa verilen İKİ BİN BEŞ YÜZ GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 40 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve YÜZ BİN TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 12 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,

d) Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlanana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1 maddesinin a, b, c, d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,
5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,
Sanığın ayrıca 6222 sayılı Kanun’un 11/11. maddesi uyarınca spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan YASAKLANMASINA,

e) Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,

f) 6259 sayılı Kanun ile 6222 sayılı Kanun’a eklenen 11/9. maddesi uyarınca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin CMK'nın 231. maddesi ile seçenek yaptırımlara ve ertelemeye ilişkin 5237 sayılı TCK'nın 50 ve 51. maddelerinin uygulanmasına kanunen yer olmadığına

Ender Kuyumcu
28.03.2013, 11:45
Aşağıdaki bilgi orada paylaşılmadıysa Almancaya çevrilip paylaşılsın lütfen,

15 Kasım 2012 tarihinde fb asbaşkanları şekip mosturoğlu, ilhan ekşioğlu fb'li üyeler ali kıratlı ve tamer yelkovan mahkemeye başvurarak suçlarını kabul ettiklerini ve hapis cezalarının geri kalanının ertelenmesini talep ettiklerini mahkemeye bildirdiler.

Böylece mahkemece verilen şike yaptıkları yönündeki karar da kesinleşmiş oldu.

Ayrıca bu kişiler profesyonel disiplin kurulu tarafından da çeşitli sürelerle futboldan men edildiler.

SAMSUNLU60
28.03.2013, 12:16
Her şey bir yana bazı Fenerliler bir yana :)

Dün yorumlarına cevap verirken o kadar keyif aldım ki...
TS 2 futbolcu kaybetmiş diyordu hukukcu bir fenerli, üstüne 22 milyon almış ŞL'den, Fener ise neler neler yaşamış.

2 sezon sonraki halimizi dile getirip, bundan da yola çıkarak, FB şike yapmamıştır deme akıllılığını gösterebilen akademik ünvan sahibi bir yorumcu da görmek ayrı bir komediydi :) :D

Gamze
28.03.2013, 12:37
Teşekkürler dostlar hepiniz sağolun...

Ilelioglu
28.03.2013, 15:52
Aşağıdaki bilgi orada paylaşılmadıysa Almancaya çevrilip paylaşılsın lütfen,

15 Kasım 2012 tarihinde fb asbaşkanları şekip mosturoğlu, ilhan ekşioğlu fb'li üyeler ali kıratlı ve tamer yelkovan mahkemeye başvurarak suçlarını kabul ettiklerini ve hapis cezalarının geri kalanının ertelenmesini talep ettiklerini mahkemeye bildirdiler.

Böylece mahkemece verilen şike yaptıkları yönündeki karar da kesinleşmiş oldu.

Ayrıca bu kişiler profesyonel disiplin kurulu tarafından da çeşitli sürelerle futboldan men edildiler.

Abi yaziyi yazdim, ama yollamadim, cünkü Internette hicbiryerde buna dair haber bulamadim. Simdi orada yazanlar benden az cok kanit bekleyecekler. Veya bu yazdiklarimi destekleyen birseyler.

Varmi birseyler sende? Varsa buraya koy ben buranin linkini yaziya ekler yollarim.

..

Külünkoğlu
28.03.2013, 16:15
Üyelik istiyor mu ? birisi tercüme etse ne iyi olur.

Badaloğlu
28.03.2013, 16:55
Abi yaziyi yazdim, ama yollamadim, cünkü Internette hicbiryerde buna dair haber bulamadim. Simdi orada yazanlar benden az cok kanit bekleyecekler. Veya bu yazdiklarimi destekleyen birseyler.

Varmi birseyler sende? Varsa buraya koy ben buranin linkini yaziya ekler yollarim.

..

Bence olay burada çok net ifade edilmiş. Çeviriyi nasıl yaparsınız bilmiyorum ama adamların cezası yargıtayın onamasına gerek kalmadan kesinleşmiş oldu. Hükmün geri bırakılması diye bir madde var. Orada 5 yıl bu adamlar gözetim altında olacakları yazıyor. Eğer bu sürede bir yamukları olursa doğru kodese gidecekler. Burada adamlar bu işi yapmıştır diyor 16.ağır ceza mahkemesi...

http://live.sporx.com/futbol/sorusturma/sike-davasinda-flas-gelismeSXHBQ303219SXQ

Ilelioglu
28.03.2013, 17:38
Bence olay burada çok net ifade edilmiş. Çeviriyi nasıl yaparsınız bilmiyorum ama adamların cezası yargıtayın onamasına gerek kalmadan kesinleşmiş oldu. Hükmün geri bırakılması diye bir madde var. Orada 5 yıl bu adamlar gözetim altında olacakları yazıyor. Eğer bu sürede bir yamukları olursa doğru kodese gidecekler. Burada adamlar bu işi yapmıştır diyor 16.ağır ceza mahkemesi...

http://live.sporx.com/futbol/sorusturma/sike-davasinda-flas-gelismeSXHBQ303219SXQ

Eyvallah Ahmet abi...;)

Cevirmeye gerek yok bence, zaten yorum yazanlarin cogu türkce biliyorlar. :D

..

S.ÖZKAN
28.03.2013, 17:40
Yazdim ben birseyler, son yorum benimki :)

Su Basligi attim "Ibrahim Ertürk hat völlig Recht"

..

Renktaşım imzanda hata var biz Haramilerin Saltanatını 7 Kez yıktık :)

Ilelioglu
28.03.2013, 23:15
Renktaşım imzanda hata var biz Haramilerin Saltanatını 7 Kez yıktık :)

Dogrudur, ama ben orada 7'yi görsem suan verdigim mücadelenin 10'da birini vermeyecegim belkide. Orada 7'yi görmek bana rahatlik verir kisacasi. Bu isi oldu bitti diye düsünebilirim. 6'yi gördügüm hergün hakli davamizi halen kazanamadik diye düsünüyorum, bunun icin mücadele veriyorum emek harciyorum.

Ve sürec henüz sonlanmadi, hic umut kalmayana kadarda mücadelemiz sürecek insallah.

..

Ilelioglu
28.03.2013, 23:18
Fenerliler halen komplodan bahsediyorlar;

Onlara sorsan mahkeme, savci, hükümet, polis hepsi bir olup Fenerle ugrasiyorlarmis. Sadece yaziyorlar, yazdiklarini destekleyebilecek en ufak birsey yok ellerinde.

Bunlara cevap vererek bosa zaman harciyoruz, zaten oralari Almanlarda okuyor diye yaziyorum, yoksa bunlara cevap vermeye dahi degmez.

..

Hakan Okumus
28.03.2013, 23:20
bende elimden geldigince christian spillere destek ve tesekkürlerimi yazdim, hersey TRABZONSPOR icin.

fteotdgs
29.03.2013, 16:34

Mosturoglu ve diger isimlerin cezalarinin ertelenmesi haberi biraz cetrefilli bence. Sayet ornek olarak kullanilirsa tum ayrinitilarina vakif olmakta yarar var diye dusunuyorum. Malum, karsi tarafin manipulasyonunu, istismarini onlemek icin. Ben sike basligi altinda su asagidaki mesaji gondermistim ancak herhangi bir yanit alamamistim konu ile ilgili sorularima:
"S. Mosturoglu ve birkac isim hakkinda verilen 2 yildan az olan cezalarinin ertelenmesi haberini duymayan yoktur herhalde. Kararin verildigi 15 Kasim 2012 tarihinden bugune bu haber bu forumda ve basinda “Saniklar bu ertelemeye itiraz etmediler.” Ya da “Bu erteleme nihaidir, dolayisi ile (ertelenen) bu suclar kesinlik kazanmistir” seklinde verildi. Ilk once kararin verildigi gunlerde Radikal’de cikan haber ve ayrica alintiladigim ayrintilari:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=84
“Şike davasında bazı suçlardan ceza alan sanıkların, haklarında verilen 'hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına' kararına yaptıkları itiraz sonuçlandı. Yargıtay şike davasında Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında mahkemenin verdiği 2 yıldan az mahkumiyet kararlarını incelemeyecek. Mahkeme kesin olarak beraatlerini isteyen sanıkların itirazlarını reddetti. Böylece Şike yargılamasını yapan mahkemenin kararı kesinleşti.”
“…Böylece şike davasına bakan mahkemenin 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması' yönünde verdiği karar kesinleşmiş oldu. Öte yandan itirazı reddedilen isimler arasında başka suçlardan hapis cezası alan sanıklar da yer aldı. Bu isimlerden Şekip Mosturoğlu örgüt suçundan aldığı ceza ertelenirken şike suçundan hapis cezası çekmesine karar verilmişti. “

Yukaridaki haberden %100 olarak tek anladigim, saniklarin bu ertelemeyi kabul ettigi ayrintisi dogru degil. Bir seye (hukukla ilgili bir gecmisim olmadigindan ayrintilarda kaybolmak, supheye dusmek cok kolay oluyor) itiraz etmisler ve bu bir ust mahkeme tarafindan red edilmis. Onun otesindeki ayrintilar okuyani supheye dusuruyor. Olayi,obur cephenin agzindan duymak adina Mosturoglu tarafinin bu erteleme hakkinda demecinin haberini ve ayrintilarini kopyaliyorum asagiya:

http://live.sporx.com/futbol/superli...SXHBQ303319SXQ
“Yargıtay incelemesinin henüz başlamadığını vurgulayan Karakaya (Mosturoglu’nun avukati)'nın açıklamasının devamı şöyle:
''Verilen hükmün, sanık hakkında hiçbir hukuki sonuç doğurmaması anlamına gelen, 'Hükmün açıklanmasının geri bırakılması' kararına ilişkin olarak ise, bu karar henüz bir hüküm niteliğinde olmadığından ve dolayısıyla temyize tabi bulunmadığından tarafımızca ilgili yasada öngörüldüğü şekilde kararın veriliş usulüne ilişkin olarak itiraz yoluna başvurulmuş; yapılan bu itiraz incelemesi ise tamamen yargılama usulüne ilişkin sebeplerle reddedilmiş olup, bu karar ile hükmün açıklanması beş yıl süre ile geriye bırakılmıştır. Bu sürenin bitiminde ise olağan olarak, 'davanın düşmesine' karar verilecektir. Dolayısıyla bu karar, bir mahkumiyet kararı olmadığından; itirazın reddedilmesi ile birlikte kesinleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Belirttiğimiz üzere müvekkilimiz hakkında verilen mahkumiyet hükmüne ilişkin temyiz incelemesi ise henüz başlamamıştır ve bu inceleme tamamlanmadıkça hükmün kesinleşmesi gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle müvekkilimize ait görsel ögelere yer verilerek, mahkumiyet hükmünün kesinleştiğine dair yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.''

Kendilerinin deyimine gore yaptiklari itiraz, “ilgili yasada öngörüldüğü şekilde kararın veriliş usulüne ilişkin olarak itiraz”. Kendilerine sormam mumkun degil ama forumda bu satirlari okuyan, hukukla icli disli bir renkdas su sorularimi cevaplarsa cok sevinirim, tum renkdaslar da bu olayin ayrintilari hakkinda aydinlanir diye dusunuyorum:
1. Iddia ettikleri gibi 5 sene sonunda “dava duser” mi? Bu, verilen (ve ertelenen) cezalarin hic olmamis olmasi mi demek? Boyle bir mantiksizlik olabilir mi?
2. Madem iddia ettikleri gibi “'Hükmün açıklanmasının geri bırakılması' kararı henüz bir hüküm niteliğinde degil ve dolayısıyla temyize tabi bulunmuyor”, o zaman biricik!, masum! Fenerbahce’lerini tohmet altinda birakacak bu karara, “usul” filan karistirmadan, dogrudan neden itiraz etmediler. Yani sunu soruyorum, mahkeme “Sizin su suclarinizi erteliyorum ama bunun temyizi yoktur” dedigi zaman ayni adamlarin “O zaman kalsin kardes. O suclari da birakin temyize, ertelemeyin” deme haklari yok muydu (en onemli sorum bu aslinda)? Vardi ise neden yapmadilar?
3. Tum okuduklarimdan cikardigim su (yanlis oldugum noktalar olabilir): Bu adamlar, erteleme cezalarina bir nevi “Istemem, yan cebime koy” dediler. Sirf kamuyouna karsi “Biz ona da itiraz ettik kardesim” diyebilmek icin de “usul” teranesini icat ettiler. Dogru muyum?
Yukarida da yazdigim gibi, bir hayirsever hukukcu renkdas, su yukaridaki ayrintilari aydinlatirsa cok sevinirim."

sanatik
29.03.2013, 17:58
yazmaya devam.

Islam dünyasi lideri olmayi hedefleyen örnek olmasi gereken birinin ülkesinde bize yapdigi bu kadar adaletsiz davranislari yazdim kisaca.

Utanc verici bir durum oldugunu belirttim.
---
Fenerbahces Ministerpräsident

Es ist eine Schande von einem Vorzeige Muslim der angeblich die Islamische Welt zusammentrommeln möchte solche Ungerechtigkeit zu erfahren damit seine Lieblingsmannschaft ungestraft davonkommt.

Fener Fans mögen sich noch immer einbilden oder einbilden wollen um nach aussen hin noch weiterhin das Unschuldslamm zu spielen das Sie Opfer wären. Was ist denn dann Trabzonspor ? Ich bitte euch, auch wenn es euch schwer fällt vergesst endlich Trabzonspor zu beschuldigen und euch im Recht zu sehen. Im Recht könnt ihr bei dieser Angelegenheit einfach nicht sein da vieles schon GErichtlich beglaubigt wurde. Also worauf wartet die Türkische Fussball Federation dann noch ?

Ich als Trabzonspor Fan bin wirklich enttäuscht. Sowohl von der Federation als auch von vielen Politikern und vor allem wie oben und in meinem ersten Posting auf Seite 7 (Erdogan=AtaFener) schon erwähnt von einem angeblichen vorbild Muslim. Erdogan hat während er dieses Amt ausübt nicht das Recht nur seine Lieblingsmannschaft zu schützen und mit seinen Funktionären und spielern zu verkehren. Das gleiche gilt für den aktuellen Sportminister. Es ist ein riesen Skandal für jemanden der angeblich die Welt retten möchte bzw. die Islamische Welt zusammenführen möchte. So eine Person sollte erstmal für Gerechtigkeit in seinem eigenen Land sorgen bevor er in Palästina vor die Menschen tritt. Ich wünsche Erdogan das er genauso behandelt wird wie er uns Trabzonspor Fans seit mindestens 2 Jahren behandelt. Sampiyon Trabzonspor

Hürgün Aygün
30.03.2013, 01:05
Taraftar her koldan çalışıyor.Şu faaliyetlerin yarısını yönetim gösteriyor mu acaba?