PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor için; Bugün Değilse Ne Zaman?

ilhan
19.03.2013, 15:22
http://www.bordomavi.net/images/haber/19-03-2013/1363696375_b.jpg

Bir Alman olsam kesinlikle Borussia Dortmund taraftarı olurdum diyerek söze başlamak istiyorum. O taraftardaki tutku ve bağlılık genel olarak Almanya'daki diğer takımlarda da var. Ama Borussia Dortmund taraftarı futbol kavgasını Trabzonspor gibi kavramış görünüyor.

B. Dortmund son dönemin en sistematik takımlarından birisi oldu. Günümüz Barcelona'sının tiki-taka pas sistemiyle futbol sahalarını forse ettiği dönemde, B. Dortmund'un disiplin-hız ve teknik üçgeni Jürgen Klopp ustalığıyla harmanlanıp servis edilip, izlenilmesi gereken takımların başında yerini aldı.

Tarihi hep parlak dönemlere ev sahipliği yapmadı bu Alman takımının... Çok kötü dönemlerden geçti, çok kötü futbol oynadığı zamanlar oldu ve ligi son on yıl içerisinde 10. sıranın gerisinde bitirdikleri oldu. Fakat, hiçbir zaman boş tribünlere oynamadılar. O ateşli taraftar bu takımı hiçbir zaman yalnız bırakmadı.

*

Trabzonspor, iyisiyle kötüsüyle, sevabıyla günahıyla, hatalarıyla doğrularıyla çok kötü bir sezon geçiriyor. Son on yıla bakacak olursak belki de en kötü futbolu oynayan, sistemi olmayan, mücadele etmekten çekinen, korkak ve isteksiz bir Trabzonspor izliyoruz. Şenol Güneş'in gidişinden sonra yerine gelen Tolunay Kafkas'ın hırsında da bir kırılma var. Ateş ve barut teorisi taraftarı heyecanlandırsa da, futbol takımının sahadaki görüntüsü taraftarın gelecek için umutlarını arttırmaktan ziyade, ligin bir an önce bitmesi ve ligi en iyi yerde bitirme arzusuna yerini bıraktı.

Borussia Dortmund da bir dönem böyle kötüydü. Hem de çok kötü oynuyordu. Bir sihirli değnek ve bir yapılanma oldu. Sonra şu an hayranlık duyulan hale geldi. Alt yapıdan futbolcular ile imrenilesi ve kontrol edilmesi güç bir takıma dönüştüler.

Şimdi yazının buraya kadar olan kısmını okuyanlar Borussia Dortmund ile Trabzonspor'u mu kıyaslıyoruz? diye düşüneceklerdir. Ki, bende böyle bir yazı okusam aynı şeyi düşünürdüm. Ama öyle bir durum söz konusu değil, belirtmem gerekiyor.

Borussia Dortmund en kötü olduğu dönemde bile boş tribünlere oynamadı. Signal Iduna Park'a giden taraftarlar Borussia Dortmund kaybetse bile "bunlardan cacık olmaz, bir daha izlersem ne olayım" demedi. Ertesi hafta yine o stadı doldurdu. Yine kaybettiler, yine doldurdular.

Trabzonspor gerçekten çok kötü futbol oynuyor. Sahada taraftarın içini ferahlatan, güvenini tam olarak kazanmış ve oynadığı süre içerisinde şapkadan tavşan çıkarabilecek futbolcu-lar da yok. İzlenilmesi büyük bir ızdırap olan hiçbir umut vermeyen bir takım hüviyetinde olabilir Trabzonspor, olsun... Borussia Dortmund da olmuştu.Arjantin'de River Plate de olmuştu. İngiltere'de Newcastle United da oldu. Ama öksüz kalmış stadyumlarda oynamadı.

Avni Aker sadece Trabzonspor zafere koşarken dolmamalı, her maç aynı coşkuya ev sahipliği yapmalıdır. Trabzonspor varsın Şenol'lu, Dozer Cemil'li, Dobi Hasan'lı, Ali Kemal'li kadro gibi oynayamasın, varsın rakip Avni Aker'de korner kullanıyor olsun...

Şampiyonlar ligi finalinde Milan takımı İstanbul'da Liverpool'a karşı 3-0 öndeydi. İlk yarı bu sonuçla bitmişti. Bütün otoriteler Milan'ı şampiyon ilan etmişti. Liverpool takımı ikinci yarı sahaya çıkarken Atatürk Olimpiyat stadında bir çığlık kopuyordu. "You will never walk alone"... Liverpool taraftarı bir yandan gözyaşı dökerken diğer yandan "Asla yalnız yürümeyeceksin" diye haykırıyordu. Maç döndü, Liverpool şampiyonlar ligi şampiyonu oldu. Neden mi anlattım? Çünkü Trabzonspor var olduğu sürece asla yalnız yürümeyecek!

*

Trabzonspor için bugün değilse ne zaman? Unutma Trabzonspor taraftarı sen arkasında olmazsan hiç kimse arkasında ve yanında olmaz Trabzonspor'un...

İlhan Özmen
iozmen@bordomavi.net

zafercalikoglu
19.03.2013, 15:23
aynen renkdaş,barceleno gibi olamayız ama dortmunt gibi olmaya yaklaşırız,hızlı ve akıllı oyun bizim hayat tarzımız...

S.ÖZKAN
19.03.2013, 15:25
Kulübe üye olmak için işlemlere başladım.Bu zor günler destek olmak için en iyi ve önemli zaman.

Gökhan Koç
19.03.2013, 17:40
Çok güzel yazmışsın İlhanım, eline fikrine sağlık,

Trabzonspor will never walk alone !!!

kürşat şen
19.03.2013, 19:28
iyi gün taraftarı bizim taraftar..
şampiyonluğa oyna tıklım tıklım olsun iddasız ol 7-8 bine oyna..
biz hiç bir zaman yukarıda belirtilen takım taraftarları gibi olamayız..
bizim taraftar çok bilir..mustafa yumluyu mu seyretmeye gideceğim der..
liverpoollu ise şehrin çocuğu carragher ile gurur duyar..
bizim taraftar transfer yoksa kombine almıyorum der..
dortmundlu takımında kim olduğuna bakmaz yapıştırır kombineyi..
orda taraftar gurupları birdir..
bizde yüzdür..kimin ne bağırdığını anlamazsın..çok seviliyor ya trabzonspor..
orda nemalanan azdır..
burda çoktur..
orda milletvekilleri,bakanlar atkıyla karşılanmaz..
burda bir forma giymedikleri kalır..
onların derin dortmundu,derin liverpoolu yoktur..
bizim derin trabzonsporumuz vardır.orda ki moruklar da hala galatasaraylıdır...
yani biz çok gerideyiz..
şu şehrin silkelenmesi lazım..
eğer bu silkelenme ikinci lige düşmekten geçiyorsa..düşelim..

ilhan
19.03.2013, 19:32
Çok yaşa Kürşat, çok yaşa.

kürşat şen
19.03.2013, 19:35
Çok yaşa Kürşat, çok yaşa.

eyvallah kardeşim..yazın harikaydı bu arada eline sağlık..

Canberk
19.03.2013, 19:35
orda nemalanan azdır..
burda çoktur..
yani biz çok gerideyiz..

:alkış::alkış:

Yazı için İlhan abiye yorum için de Kürşat abiye teşekkürler çok iyi anlatılıyor her şey.

ilhan
19.03.2013, 19:37
eyvallah kardeşim..yazın harikaydı bu arada eline sağlık..

Senin yorumun kadar bitirici olmadı ama, eyvallah.:)

ibrahim
19.03.2013, 19:41
Sotanin röportajini okudum. Dortmundu örnek alarak ise giristigini söyledi.

Biz bu firsati transfer sezonunda kulübü MRA'ya birakmamakla teptik.

Taraftarda sagolsun gikini cikarmadi...

Hüseyin Başoğlu
19.03.2013, 19:42
orda nemalanan azdır..
burda çoktur..
yani biz çok gerideyiz..

Okumaya başlarken dortmund örneğini gördüğümde dedimki aha şimdi taraftarlık nasıl olur anlatılıcak bir yer sonunda dedim....Sonra üstüne birde kürşat abimizi okudum....

Bana dicek bişi kalmamış :) Her kelimesi noktasına katılıyorum 2 nizinde ellerine yüreğine sağlık....

Recep Çaltepe
19.03.2013, 20:07
İlhan ellerine sağlık değerli kardeşim, çok güzel bir yazı olmuş..

Kendimden basit bir parça anlatayım.. Ben imzamda ve avatarımda da belirttiğim üzere 14 Şubat 1999'da Trabzonsporlu oldum.. Benim Trabzonsporlu olduğum gün takımın Bursaspor ile maçı vardı. Ondan 1 hafta önce ve bir hafta sonra kendi sahasında 3'er 0 yenilmişti.. Ama takıma sevgi yine had safhada, Bursa'da tribünler tıklım tıklımdı.. Farklı bu dedim..

Farklıyız, evet.. Ama ispat da lazım.. Moralleri bozmaya gerek yok; küme düşmesi bile şerefli olur bu takımın..

ilhan
19.03.2013, 22:33
Yorumlarınız ve görüşleriniz için ben teşekkür ederim dostlar. :)

faysal
20.03.2013, 00:28
Güzel yazı olmuş emeğine sağlık :)

Emirhan Makul
20.03.2013, 00:59
Ellerine sağlık İlhan.

Oğuz B.
20.03.2013, 01:10
Çok kırılgan bir yapımız var. Fakat bir silkelenme, ayıklama işi şart. Safları sıklaştırma vaktidir. Bu sevda asla bitmez. Bu takımı çıkarsızca sevenler her zaman yanında, çünkü: Trabzonspor en temiz sevdaların otağı. Kim bu temiz sevdadan nemalanmaya çalışıyorsa yok edilmeli.

*

Elinize sağlık. Çok güzel bir yazı.

Gökhan ARSLAN
20.03.2013, 01:27
Yorumda herşey anlatılmış
Ellerinize sağlık..

Burçin Aydoğdu
20.03.2013, 07:44
Eline sağlık İlhan. Şikeciler en büyük darbeyi taraftarımızı futboldan soğutmakla vurdular. Bu tuzaktan kurtulmalıyız.

ilhan
20.03.2013, 11:40
Aynen öyle oldu Burçin abi, küstürülüyoruz. En çok sahiplenmemiz gereken yerde yine küsüp sırtımızı dönüyoruz Avni Aker'e. Bu takım şampiyonluğa oynadığı zaman tam dolu olmamalı o stad, her zaman tam dolu olmalıdır.

*

Yorumlarınız için teşekkür ederim dostlar.

Fatih Özkan
20.03.2013, 12:31
Bu sezon aldığımız mağlubiyetler sonrasında çevremdeki insanlar ile sık sık Trabzonspor üzerinden tartışmaya girdim. Her seferinde "Ben böyle takımın ..." ile başlayan küfürler ile konuştular.
Neden bir forma, kombine, lisanslı ürün almadıklarını sorduğumda ise takımın kötü gidişatını örnek gösterip, "Onlara para mı yediriyim?" ile biten cümleler kurdular...
Ben Trabzonspor'un, sadece bir futbol değeri olmadığını, Trabzon'a ait bir değer olduğunu, Trabzon'u yansıttığını anlatmaya çalıştım. Ben anlatmaya çalıştıkça onlar duymazdan, görmezden geldiler, geliyorlar. Sadece ama sadece eleştiriyorlar. Lisanslı ürüne para vermeyi enayilik olarak kabul ediyorlar, kombine almayı akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar. Ama beleş maç söz konusu olduğu zaman salyalarını akıtıyorlar.
Bazen öyle abartıyorlar ki, kendilerinin sıkı Trabzonsporlu (!) olduğunu iddia eden bu şahıslar takım mağlup olduğu vakit bizlerle dalga geçiyorlar. Hatta bir tanesi "Trabzon kümeye!" diye bağırmaktan geri durmuyor. Hatta deniz tarafı kale arkasında...
Söylenecek çok şey var...

Ömer Faruk61
20.03.2013, 12:57
Eline sağlık İlhan. Şikeciler en büyük darbeyi taraftarımızı futboldan soğutmakla vurdular. Bu tuzaktan kurtulmalıyız.

Niye Kurtulalımki üstat? futbolun tamamıyle siyaset olduğunu görmüş olduk...6222 nolu yasa şikeyi protesto edenlere ceza olarak kullanılıyor. Sen şehir ve taraftar olarak haftalık bir avuç kişi ile temiz futbol eylemleri dışında ne yaptık(İç çamaşırı attık demezsiniz umarım) Yönetime Adalet sağlanana kadar taraftar bütünlüğü sağlayarak maçlara gitmeyeceğiz bu tiyatroyu izlemeyeceğiz dedik mi? Ligden çekseydiler takımı ben Trabzonspora daha çok bağlanırdım.Bu şekilde siyasetin oyuncağı olarak değil..

Özet Birlik olmayan bir camia ile bu süreç bu kadar yürütebilirdi ve bizde bu kadar yürüttük ve futboldan soğuduk...

ilhan
20.03.2013, 13:53
Karşıyaka taraftarının en sevdiğim sloganı; "Gemi batarken önce fareler kaçar, İşte yanında gerçek taraftar" sloganıdır. Benzeri bir durumda hızla güç kaybediyoruz. Bir duruş sergilememiz gerekiyor taraftar olarak. Ülkede siyasetin tepeden tırnağa futbola bulaşıp insanların midesini bulandırdığı gerçeğiyle bir kenara çekilemeyiz. Çekilirsek o zaman tam dibe vururuz. Futbol takımını destekleyip, onlara bakın yanınızdayız dememiz için son 8-9 haftaya giriyoruz. Sezon bi' bitsin futbolculardan ayrılmak isteyenler gitsinler. Ama şu an Trabzonspor'un büyük taraftarına ihtiyacı var.

kürşat şen
20.03.2013, 15:25
şikeciler kadar başkan ve yönetim kurulu da suçludur...
takımı şehirden iyice soğuttular..
tarihimizin en efektif kadrosunu bir çırpıda dağıttılar..
o selçuklar o buraklar o egemenler gerçekleri açıklarsa başkan dışarı çıkamaz..
trabzonsporu ticarethane gibi gören zihniyetten kurtulmalıyız..
elin şikeci takımının futbolcusu mücadele ediyor..biz şike yapmadık diye.
bizim takım futbolcusu olaydan habersiz..empoze edemedik bazı şeyleri malesef..
bi tuhaf hallerdeyiz..
para futbol ekseni afedersiniz çok boktan bir durum..
yenien yapılanmayla bu şehri tanımlayan sahada ki sözü olan bir takım yaratılmalı..
1461 den mi olur 1860 münih'den mi bilemem..
o pasif tüccar yönetim bıraksın mayıs ayında gitsin..
meydan parkında çay içen futbolcu istiyorum ben..
forumdan villasına mekik dokuyan adam değil..

Ali YİĞİT
20.03.2013, 17:30
Yalnız birşeyi ayırt etmek lazım. Gerek Dortmund taraftarı gerekse Roma ve Napoli taraftarı... Taraftarlar burda kulübü yönetirler bizde ise kulüp başkanı taraftarı yönetir.

Elin taraftarı takım kötü günde iken gerekli olanlara cezayı veya gözdağını verir. Gerekirse kulübü basar gece yarısı. Bizde ise Atkı (!) takarlar boynuna bu kötü günün sorumlusuna.

Velhasıl kelam ben artık iyi polisi oynamaktan vazgeçip gün gibi ortada olan gerçeklerle yüzleşiyorum.

Trabzon şehri hiçbir zaman düzelmeyecek.. O para yiyenler her daim olacak. Bizim gibi uzaktan izleyenler ise fikir üstüne fikir üretip,sadece çabaladığıyla kalır.

Teşekkürler İlhan kardeşim

Gurpas
20.03.2013, 17:34
Trabzonspor, Trabzona 3-5 beden büyük

ilhan
20.03.2013, 23:03
:alkış::alkış:

Harikasın Ali,
teşekkürler.

Yalnız birşeyi ayırt etmek lazım. Gerek Dortmund taraftarı gerekse Roma ve Napoli taraftarı... Taraftarlar burda kulübü yönetirler bizde ise kulüp başkanı taraftarı yönetir.

Elin taraftarı takım kötü günde iken gerekli olanlara cezayı veya gözdağını verir. Gerekirse kulübü basar gece yarısı. Bizde ise Atkı (!) takarlar boynuna bu kötü günün sorumlusuna.

Velhasıl kelam ben artık iyi polisi oynamaktan vazgeçip gün gibi ortada olan gerçeklerle yüzleşiyorum.

Trabzon şehri hiçbir zaman düzelmeyecek.. O para yiyenler her daim olacak. Bizim gibi uzaktan izleyenler ise fikir üstüne fikir üretip,sadece çabaladığıyla kalır.

Teşekkürler İlhan kardeşim

Mustafa'
20.03.2013, 23:14
böyle düşünen taraftarların olması sevindirici.

Buğra Sekban
21.03.2013, 00:01
Trabzonspor, Trabzona 3-5 beden büyük

Yukarıdaki yazıya bir şeyler ekleme ihitiytacı duydum bunu bir çok kez yazdım yine belirteyim istedim...

Trabzonsporun İstanbula ihtiyacı var.. burdaki o sinerjiye ihtiyacı var burdaki paraya ihtiyacı var Öyle ömürlük değil 1 bilemedin 2 sezon Avni aker yıkılıp Akyazı oluncaya dek böyle planlanmalı bence..

hem bizler özlem giderip taraftar ruhunu yeniden aşılayalım . Hemde Trabzondaki taraftarlar nelerden yoksun olunacağını yeniden hatırlasın...

Berke6198
21.03.2013, 00:12
Elimden gelsede, bende klübün bir üyesi olabilsem keşke...