PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kötü Gidişin Sorumlusu Kim ? Çözüm Ne Olur ?

oflukaan
18.03.2013, 00:29
2 sezondur ne Futbol adına iyi şeyler yapabiliyoruz nede Yönetim bazında iyi yönetiliyoruz.
Sizce bu kötü gidişin sorumlusu kim ve ya kimler ?

Berkan
18.03.2013, 00:30
Yönetim.

TSemih61
18.03.2013, 00:32
Yönetim + kadro kalitesizliği.

oflukaan
18.03.2013, 00:32
Bizi bu duruma düşürenler
sırası ile

sadri şener
nevzat şakar
diğer yöneticiler
menajerler
şenol güneş
teknik kadro, antrenörler
futbolcular
taraftar

Ali Bektaş
18.03.2013, 00:37
Sadri Şener + Şenol Güneş + Futbolcular + Tolunay Kafkas = YÖNETİM

Çözüm sezon sonunda genel bir temizlik

Sefaenes
18.03.2013, 00:50
Yönetim senol hoca kazma oyuncular tolunay da suclu geldiginde transfer yaptirmayip bu kazmalara güvenmesi

Ömer SEVİNÇ
18.03.2013, 00:57
Masum değiliz hiç birimiz.

DURAS
18.03.2013, 01:05
Trabzon şehrinin herşeyi olan Trabzonspora sahip çıkmayan, Trabzonda yaşayan Trabzonlulardan başka suçlu yok. kendi şehrinin takımına sahip çıkmayan, 3-4 vizyonsuz yöneticinin eline teslim eden( sadece şener dönemi değil her dönem bakkal dükkanı yönetemeyen kişiler Trabzonspora ya asbaşkan oluyor ya futbol şubesi sorumlusu...), şu bilgi, teknoloji ve ulaşım çağında mecburmuyuz kardeşim Trabzondan illa yönetici almaya. mecburmuyuz şakarlara, hacısalihoğularına bilmem neye. varsa vizyonu, görgüsü eğitimi olsun asbaşkan, yönetici. nedir yahu kuyumcu adam ama Trabzonun asbaşkanı. ne bilgisi var ne görgüsü var 100 milyon dolar bütçeli takımın asbaşkanı oluyor ALLAH aşkına( bana deseler gel asbaşkan ol, benim böyle meziyetim yok deim kenara çekilirim ama onlar yok egolarını tatmin etsinler). birinin 2. adamı kığılı bizimki şakar. bigidin ALLAH aşkına sonra suçlu arıyoruz....

yusufcb
18.03.2013, 01:09
Arkadaş cözüm belli kaşkol bereni al ! taksimi kapat gerekirse greve gir ! yoksa daha çok yerler ekmeğimizi kimseninde sesi çıkmaz!
şikeyi bile sümen altı aradan çıkarttılar isyan ediyorum bu ülkenin yargısına adaletine de !!!!!!

calavera
18.03.2013, 01:10
Kötü gidişin sorumlusu gün gibi ortada, bunu göremeyenler Trabzosporluluğunu sorgulasın,

Sorumlular: Recep Tayyip Erdogan, TFF, Aziz Yıldırım, UEFA

azelea
18.03.2013, 01:16
sadri şener
yönetim ve yöneticiler
yönetimin transfer politikası
yabancı futbolcular (hiç biri Trabzonspor'da oynayacak kapasitede insanlar değiller)

bunların yanında dış etkenlerde görünüyor. Tamam biz iyi oynayamıyoruz ama dış kuvvetlerde çok etkili bence
bu sene hangi istanbul takımı saat 13:00 de maç yaptı. cevap: hiçbiri
düşünceme göre Tff; trabzonspor'a karşı cephe almıştır. Ve her türlü düşmanlığını sergilemektedir.
ve hakemleride lehimize kullanmaktadır.
Trabzonspor'u küme düşürmek için; herkes ittifak kurmuşlar çalışıyorlar.

Erdal DİLEK
18.03.2013, 01:24
Kötü gidiş mi????

yusufcb
18.03.2013, 01:35
Çözüm belli arkadaşlar . Suçsuzlar en az suçlular kadar cesur olmalı yoksa hakkımız yeniyor .!

Yaşar
18.03.2013, 03:25
Hakkımızı çalam hırsızlar, iş bilmez yöneticiler, Şenol Güneş ve başta Colman, Zokora, Emerson olmak üzere bizi sallamayan futbolcular, çekirdek çitleyen taraftar, Tolunay Kafkas, Selçuk, Burak, Egemen vb...

İleli
18.03.2013, 03:29
hepimiz!

ErtuGrul
18.03.2013, 04:04
Kötü oluşumuzun sebebi Türkiye'deki adaletsiz ortam....Çözüm yeri meclis...Trabzonspor'a olan kinleri, şikebahçe sevgisinin önüne geçmiş insanlar yüzünden bu haldeyiz....

sarman61
18.03.2013, 08:37
Kötü gidişatın sorumlusu belli de yalnız anlamadığım bu gidişatın sorumlusunu inatla başka yerler de aramak bizi daha kötü bir duruma getiriyor. Mevcut yönetimin şu anki mevcut iktidar ile anlaşamamaları yada karşıt olmaları sebebi ile bazı kişiler mevcut yönetimi destekliyor. Peki Sadri Şener ve saz arkadaşlarına bu transferleri iktidar mı yaptırdı. Yıldırım Demirören şer.....sizini ikidar mı destekle dedi sadri bey e. 2 sezondur başarısızlıklarını gizlemek için şike olayının arkasına gizleniyor farkındamısınız.

Sadri Şener artık kredisini doldurmuştur. Yapacağı en olumlu şey mayıs ayında kongre kararı almak olacaktır.
Her başarı da başarının kendisinde olduğunu söyleyen bir başarısızlık oldu mu da hocaya sorun demeye bilen aslında başarısızlıklar da hedef saptırmasını iyi yapan bir idareci.

Peki Sari Şener neden Trabzonspor u bırakamıyor sizce. Aşağıdaki haberden dolayı olabilir mi. Trabzonspor un borcu artarken acaba sadri beyin tmsf ye olan borcu azalıyormudur.

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/06/10/haber,6113B3D04C8E4CE4B576292A4669D661.html

bora53
18.03.2013, 10:18
trabzonsporu trabzonda yaşamayan trbzonsporlular kurtaracak.

Tayfun
18.03.2013, 10:25
Futboldan anlamayan, cebini para doldurmak isteyen yöneticiler
Kendini buraya ait hissetmeyen,sahada ruh gibi dolaşan yetersiz futbolcu grubu
Sahadaki futbolculara itici güç olamayan taraftar

Sahada rakibi boğmadıkça, masada kuvvetli olmadıkça, kasanda para olmadıkça birşeyler değişmeyecek . .

haymatloshan
18.03.2013, 10:28
1.Yönetim
2.Teknik heyet (eskisi de dahil olmak üzere)
3.Oyuncular (Trabzonlu oyuncu yok,olanda beceriksiz,art niyetli futbolcular,aldığı paranın hakkını vermeyen futbolcular)
4.Hakemler

Çözüm:1.Yönetimi olağanüstü toplayıp kongreyle göndermek.
2.Teknik heyet için sözünün eri adam lazım.
3.Trabzon ağırlıklı futbolcular olmalı.
4.Hakemler için eylem yapılmalı.

Ustaalioğlu
18.03.2013, 10:52
2 sezondur ne Futbol adına iyi şeyler yapabiliyoruz nede Yönetim bazında iyi yönetiliyoruz.
Sizce bu kötü gidişin sorumlusu kim ve ya kimler ?

2 değil, 2buçuk sezondur. Hayrettin Hacısalihoğlu ile bu kulüp 17 maçta 42 puan toplamıştı. Şimdi durum rezalet;
18 Mart 2013 Pazartesi 10:41
Trabzon için el ele
Hayrettin Hacısalihoğlu’ndan birlik mesajı.

Bordo-Mavililer’in eski asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu’ndan birlik mesajı.

SON ANA KADAR

Trabzonspor eski asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, Bordo-Mavili kulübün içine düştüğü durumdan kurtulması için birlik ve beraberliğin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. Maçları tek tek değerlendirmek yerine bir bütün olarak görmeleri gerektiğini söyleyen Hacısalihoğlu, “Alınacak neticeleri maratonun bir etabı olarak görüp ona göre değerlendirelim. Son maçın son dakikasına kadar takımımızın eksiklerini, hatalarını görmek yerine onlara moral verelim, inanalım, güvenelim” dedi.

ELİNİ AYAĞINA ÇEKMELİ

Özellikle bu günlerde yönetim, hoca ve futbolcular aleyhine olumsuz davranışların sergilenmemesi gerektiğinin altını çizen Hacısalihoğlu, “Kötü tezahürat yapmayalım. Havaalanındaki görüntüleri bir daha yaşamayalım, yaşatmayalım. Bugünkü olumsuz tablonun oluşmasında büyük payı olan eski bakanın, bir an önce kulüpten elini ayağını çektiğini açıklayarak huzur ve barış ortamının oluşmasına katkı sağlaması gerekmektedir” diye konuştu.

MAYIS’TA KONGRE OLMALI

“Yönetim mayıs ayına kongre kararı aldığını camiaya açıklayarak hem tansiyonu düşürmeli hem de çıkacak başkan ve yönetim adaylarına hazırlık yapma imkanı tanımalıdır” diyen Hacısalihoğlu, “Kurucu üyeler, eski başkanlar ve kurul başkanlarından oluşacak bir ekibin, kongre tarihine kadar duruma vaziyet ederek yönetime yardımcı olup, aynı zamanda huzur ortamının ihdası için katkı sağlaması gerekmektedir. Hedef kulübü kurtarmak olmalı” dedi.

kopeli
18.03.2013, 10:54
Hedefimiz yoktu ama artık var;Kümede Kalmak.Bu dakikadan sonra daha hırslı ve inanmış bir Trabzonspor izleriz.

delfino
18.03.2013, 10:57
adam gibi bir yönetim gelmeli galatasarayda adnan polat var ken bu haldeydi sonra gönderdiler adam gibi bir başkan ve yönetim geldi tabi paralı galatasarayın hali ortada bizdede aynısı olmalı gerçi hoş sadri şenerde ilk geldiğinde çok iyi oyuncular aldı hakkını yemeyelim ama elde tutamadıktan sonra yaptıkları boşa gitti şimdi bana göre miladı doldu şimdi gitsede gelen hhiçbişey yapamaz oyzden lig biter bitmez kongre ve yerine adam gibi bir başkan seçilmeli yönetimi sağlam vizyon sahibi trabzonu bu durumdan kurtarıcak bir başkan ..

Oğuz KUL
18.03.2013, 14:18
Herkesin bu süreçte suçu var ama en büyük suç Başkan Sadri şenerdedir.

Geçmişi hatırlayın bu yönetim Nuri Albayraktan görevi devir aldı ve bir çok oyuncu transfer etti (24 yanılmıyorsam) Bu transferlerin yine büyük bölümü boş adamdı geldiler gittiler yine maddi anlamda büyük bir yıkım getirdi sonuç...

Eldeki iyi olan oyuncularıda BEDAVANDAN gönderdiler tutamadılar... Yine başa döndük aradaki fark daha fazla borçlandık ve şike dolayısıylan hakkımız olan ama alınamayan kupamız....

Tamamen basiretsiz bir yönetim ve yönetiliş şekli ile karşı karşıyayız...
Şenol hoca giderkende söylemiştim sorun hoca da değildiye eldeki kadroyu oluşturan ve GADROMUZ YETERLİ diyen yönetimdedir diye...

Olacak olanı ben size söyleyim yine bir çok başkan adayı türiyecek...
Karar ise kongre üyelerinde olacak ama tüm taraftarda değil tabiki !

Reklam olsun diye çıkacak olanlar vardır...

Mantığım İbrahim hacıosmanoğlu diyor ama o da maddi anlamda yeterli olduğunu düşünmüyorum...
Çoğu kişi Ahmet Ağaoğlu diyecektir o da reklamını yapacak ben aday değilim diyecektir...
Bu çirkin düzenin içinde ise o şeref madurlarının karşısında ise onların bildiği dilden konuşan Haluk Ulusoy olsun isterdim ama lakin o da gs li ...

Celal Demir
18.03.2013, 14:19
yönetime hep destek verdim şimdiye kadar ama malesef cevabım Yönetyim yönetim yönetim...

Mert M.
18.03.2013, 14:24
Ne başkan, ne yönetim, ne teknik ekip, ne de taraftar; sorumlu ne yazık ki siyasi ortam. Lanet olsun, izin verene de, buna destek olana da!

Ertan 51
18.03.2013, 14:27
1-Özellikle yabancı transferini yönetim di hoca idi kim yaptı ise onlar.
2-Eleştirmekten başka bişi yapmayan bizler.
3-Şike den beslenen ne kadar kanı bozuk varsa onlar(Siyasiler-Tff-Basın-içimizdeki irlandalılar)

Emirhan Makul
18.03.2013, 14:32
Kötü gidişin sorumlusu kader, çözüm yok çünkü kadere isyan olmaz, kaderimiz bu bir gülecek gibi olurken en dibe vurup ağlıyoruz sonra yine gülecek gibi oluyoruz sonra yine hüzün, bunun adı kader ve değişmeyecek.

Sacit
18.03.2013, 14:34
Şenol güneş, Sadri şener, Nevzat şakar

En büyük sorumlu da Şenol güneş.. son 1 buçuk yıldır Trabzonspor'u kan kusturdu bu şahıs.. Bunun egoları yüzünden takım bu hale geldi. Bu şahısın Trabzonspor'a verdiği zarar akıl almaz boyutlardadır.

Fakat bunu nedense artık birileri görmezden geliyor, özellikle de bu forumda.. Şenol güneş bunların beyinlerini ele geçirdi sanırım. Şenol güneş sizin bildiğiniz gibi masum bebek yüzlü değildir.

Bu adamın futbol bilgisi sıfır denecek kadar hiç yoktur, futbol adına hiçbir hamlesi de yoktur. hazır kadroların başına gelir sonrada o kadroyu yok eder, bu şahısın yaptığı yegane iş budur.

Bu şahısın Trabzonspor'a teknik direktör, başkan ya da her hangi bir sıfatla gelmemesi en büyük dileğimdir. Trabzonspor kulübü altında bundan sonra bu adamı görmek nasip olmasın bana

Son 1 yılda bu şahıstan nasıl nefret ettiğimi sadece ben belirim

omondoles
18.03.2013, 14:37
1.şenol güneş
2.sadri Şener
3.yönetim
4.futbolcular

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Celal Demir
18.03.2013, 15:09
en buyuk pay sıyasıler oncelıkle basda hukmet ve rte olmak uzere bızı darma dumane den onların tutumları oldu sıke surecındekı..sonrada kendı cıkarları ve menfaatlerı ıcın sıyasılerın maşası halıne gelen yonetıcılerın ..sonrada becereksız basıretsız transferlerde komısyon yeme pesınde olan teknık heyet ve ızleme komıtelerının..

bence ilk başta yönetim çünkü kimse bunlara takımın kötü gidişini gördükleri halde transfer yapmayın demedi bunlar GADROMUZ YEDERLİ diye kendilerini kandırdılar ve bu durumlara düştük ondan sonra Şenol hocam suçlu masaya yumruğunu vurmadı hiç olmazsa giderken açıklamadığı birçok şeyi açıklayıp öyle gitseydide bizde kim ne haltlar çevirmiş öğrenseydik...

Ahmet KESKİN
18.03.2013, 15:09
1- yönetim

2- yönetim

3- yönetim

4- futbolcular ve tarafdarlar

kadir57
18.03.2013, 15:11
"bana şu futbolcular lazım" diye ısrarla yönetimden futbolcu istemeyen Şenol Güneş, "Gadro yeterli" diyerek futbolcu transferi yapmaya yanaşmayan Nevzat Şakar ve ona uyan Sadri Şener, şu an bile özveri ile oynamayan formanın hakkını vermeyen futbolcular, Trabzondaki maçlarda çekirdek yiyerek maç izleyen taraftarlar...

Celal Demir
18.03.2013, 15:17
gerekli tepkiyi veremeyen bizlerinde suçu var...

Esmoface
18.03.2013, 15:59
Mevcut koşulları siyasetten bağımsız düşünmek pek gerçekçi değil.
Kendi içimizdeki hatalar farklı, dışarıdan gelenlere göğüs germek farklı bence.
Çarka çomağı sokamadık, sindirildik, kaybettik.

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

Nazım Hikmet

TSelif
18.03.2013, 16:00
Hepsine bi güzel meydan dayağı, bakın nasıl oynuyorlar :mad:

Cafer Bulur
18.03.2013, 16:10
Sorun ve suclulari zaten biliyoruz yazmaya gerek yok.

Cözüm de gayet basit.

Yönetim mayis ayi icin kongre karari alacak.

Popülistlik de olsa tolunay in görevine son verecek ve yarindan tezi yok mustafa akcay i takimin basina getirecek.

Emerson,janko ve yasin gibi oynamayan oyuncular degil colman,olcan ve zokora gibi oynayipda hicbirsey veremeyen oyuncular kadrodisi birakilacak.

Oyunculara Trabzonspor tarihinin en agir para cezasi verilecek ve hepsinin dikkati cekilecek.

Taraftara birlik beraberlik cagrisi yapilacak,bilet fiyatlari en asgari seviyeye cekilecek ve taraftar gruplari cagrilip sezon sonuna kadar tam destek cagrisi yapilacak.

Benim önerilerim bunlar,gün bir seyler yapma zamanidir ama gel görki hicbir sey yapilmiyor,göz göre göre bitirilmeye yol aliyoruz.

cakalkerem
18.03.2013, 16:17
ne kötümü gidiyoruz kim diyor bunu...Yapmayın beyler....

Gadromuz yederli

Ertuğrul ATALAY
18.03.2013, 19:43
şike sürecinin ve sonrası durumların bizim açısından testinden geçiyoruz.Camia olarak başarılı olduğumuz söylenemez.Yine kriz dönemleri zaafiyetini yaşıyoruz.Camia olarak ciddi derslik durumlar sözkonusu.
ama sezon sonuna kadar tek vücut olmalıyız.
Özellikle sahamızdaki maçlarda protestoları maç sonuna saklamalıyız.

Oğuz B.
18.03.2013, 19:50
Geri kalmışlık bir bütündür, parçalanamaz!

mashal61
18.03.2013, 21:56
Akp, chp, mhp denen 3 partiye oy vermeye devam eden ve Trabzonspor'a tarihinin en kötü günlerini yaşatan yönetime tepki göstermeyen Trabzonspor taraftarı en büyük suçludur.

Partilerine Trabzonspor'dan daha çok önem verenler, çıkarlarını Trabzonspor'dan üstün görenler Trabzonspor taraftarıyım diye dolaşmasınlar ortalıkta.
Trabzonspor'un gerçek sahibi taraftardır yalanını da bir daha ağızlarına almasınlar.

İlker Yazıcıoğlu
18.03.2013, 22:35
Siyasiler ve Trabzonspor taraftarı.....
(Trabzonspor taraftarından kastım,siyasilere gereken tepkiyi legal olan bütün yollardan vermeyen taraftarlarıdır.Özellikle Trabzon şehri bazında konuşuyorum)

Balık baştan kokunca,diğer sıkıntıların çözümü de olmuyor malesef.

Sercan Keleş
18.03.2013, 22:36
2. Dünya Savaşının Çıkmasında Hitler Ne kadar Hatalıysa Bu Durumda Sadri Şener o kadar Hatalıdır.

Bence Sadri Şenerin gitmeme nedeni Onur'u Galatasaray'a Satıp Ondan Sonra Gidecek. Sattığı gün Gidecek.

Ogün YAZICI
18.03.2013, 22:40
hiç genel konuşmaya gerek yok ! kötü gidişin tek sorumlusu nevzat şakar'dır.göreve geldiğinden beri tüm icraatlerine bakabilirsiniz.

hodlu
18.03.2013, 22:54
Sorumlu ve suçlu SADRİ ŞENER'den başkası değildir.........................

OnurKul
18.03.2013, 23:12
Yeni nesil bir yönetim, kulübü düzlüğe çıkarır. Sadri Şener ve muadillerinin işi bitmiştir. O jenerasyon tasfiye olmadan düzelme olmaz.

hodlu
18.03.2013, 23:29
Akp, chp, mhp denen 3 partiye oy vermeye devam eden ve Trabzonspor'a tarihinin en kötü günlerini yaşatan yönetime tepki göstermeyen Trabzonspor taraftarı en büyük suçludur.

Partilerine Trabzonspor'dan daha çok önem verenler, çıkarlarını Trabzonspor'dan üstün görenler Trabzonspor taraftarıyım diye dolaşmasınlar ortalıkta.
Trabzonspor'un gerçek sahibi taraftardır yalanını da bir daha ağızlarına almasınlar.

Bu süreçte Trabzonspor'a tek sahip çıkan kanallar Meltem Tv-Kadırga Tv ikilisinin sahibi Sn. Haydar BAŞ'a vereceğim oyumu...

Berke6198
19.03.2013, 00:50
Trabzonspor kulübünün üyesi olduğumuz zaman her konuda seçim yapma şansımız doğuyor, başkanı seçme şansımız doğuyor, herkes kulübe üye olmalı.

Bu büyük bir eksiklik.

ferdeco128
19.03.2013, 01:28
Sahadaki futbol açısından çözüm kısacası şu; iyi bir yerli iskelet kurmak. Yerli kadromuz iyi olduğu zaman çok büyük bir çıkışa geçiyoruz. 1461 bunun için bir elimizde iyi fırsat. Bunun yanında ligde parlayan başta Alper olmak üzere birkaç yerli futbolcu alınabilir. Umut Fransa'dan kiralanabilir veya satın alınabilir. iyi bir yerli iskelet kurduktan sonra bunların yanlarına eksiklere göre yabancı futbolcular getirilir. Bütçemiz fazla değilse yabancı sayısını minimumda tutup yerli futbolcuya ağırlık veririz.

İdari açıdan şayet Sadri başkan yoruldum derse o zaman maddi açıdan güçlü bir başkanın bulunması borçların dönmesi ve transferler açısından iyi olabilir. Maddi açıdan güçlü derken yurtdışında yatırımları fazla olan, içeride siyasetten fazla etkilenmeyecek ekonomik güce sahip olunmasını kastediyorum. Böyle birisi bizim camiada var mıdır, onuda bilmiyorum. İlla başkan olarak değil, yönetici olarakta gelebilirler. Ekonomik gücünü siyasetten alanlar sistemi yöneten kişilerin kararlarına boyun eğmek zorunda kalıyorlar, sistemi yönetenlerde şikebahçeli genellikle. Şayet Sadri başkan devam ederim derse o zaman yönetici kadrosunu güçlendirmek zorunda.

Saha dışına bakarsak bir kere tff'nin komple gitmesi gerekiyor. Şike baronları demirören ve aziz'in kontrolünde olan bir tff ve kurulları büyük tehlike arz ediyor, Türk futbolunu bitirdiler. Hakem karalarını görüyoruz, ortada. Bize düşman olduğunu açık biçimde söyleyen bir yapı var. ne kadar güçlü kadro kurarsan kur bu engel var olduğu sürece başarılı olma şansımız baştan azalıyor. Bu böyle devam edemez. Bir şekilde bu yapının yıkılması gerekiyor.

Oğuz KUL
19.03.2013, 16:20
Şu Ertuğrul Sağlam gelse keşke ona güvenim tam !

Rama61
21.03.2013, 01:34
;)Trabzonspor istanbula taşınsin, her şeye yeniden başlasın, üç istanbul dangalaklarina karşı onların mintikalarinda mücadele edilsin, bukadar basit;);)