PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir İlk Daha "Trabzonspor Taraftar Profili Araştırması"

aytex
05.08.2006, 10:10
Proje ekibinde Trabzon Fikir Kulübü kurucularından Yavuz Saltık’ın proje danışmanı olarak yer aldığı ve İnfakto Araştırma’nın gerçekleştirdiği Türkiye’de Futbol Taraftarlığı ve Taraftar Ürünleri Araştırması Trabzonspor raporu bir haftadan beri Günebakış Gazetesinde yayınlanmaktadır.

Söz konusu Türkiye’de Futbol Taraftarlığı ve Taraftar Ürünleri Araştırması Trabzonspor hakkında ilk kez bu kadar detaylı bilgiler vermesi açısından büyük önem taşıyor.

Rapor Trabzonspor Kulübünün pazarlama, iletişim, taraftarlık ve diğer yönetimsel konularına kafa yoran, proje üreten arkadaşların işine yarayacak son derece değerli bilgilerle doludur. Raporun dağıtım hakkı Trabzon Fikir Kulübünde olup ücretsiz olarak raporun tamamını almak isteyenler yavuz.saltik@infakto.com.tr ye mail atabilirler.

Araştırmadan Bir Kaç Veriyi Paylaşayım:

• Trabzonspor taraftarlarının yüzde 30’una yakını A ve B sosyoekonomik statü gruplarına yoğunlaşmıştır (Türkiye genelinde A ve B toplamı yüzde 16, futbol taraftarları arasında yüzde 19).
• Trabzonspor taraftarları futbolla daha fazla ilgilendikleri gibi, daha sık da konuşmaktadırlar. “Zaman zaman” ve “çok sık” konuştuğunu belirtenlerin oranı Trabzonspor taraftarları arasında yüzde 60 iken, herhangi bir futbol takımını tutanların arasında yüzde 45’tir.
• İlginç bir nokta da Trabzonspor taraftarlarının yüzde 20’sinin futbolla hiç ilgili olmadığını söylemesine karşın Trabzonspor’u tutmakta olduğunu söylemiş olmasıdır.
• Genel olarak bakıldığında Trabzonspor taraftarlarının bilgi kaynaklarına karşı Türkiye’de herhangi bir futbol taraftarı olanlara kıyasla çok daha şüpheci yaklaştıklarını söylemek mümkündür. Bu açıdan Trabzonspor taraftarlarının güven duyacakları bir mecraya ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz.

Adem CAKIR
05.08.2006, 10:25
• İlginç bir nokta da Trabzonspor taraftarlarının yüzde 20’sinin futbolla hiç ilgili olmadığını söylemesine karşın Trabzonspor’u tutmakta olduğunu söylemiş olmasıdır.

İşte bu yüzden şampiyonluk ve stat çok önemli.

Nytre
05.08.2006, 11:19
Bu oranı yüzde sıfıra indirmek imkansız bence..
işsizliği sıfıra indirmek gibi bir şey.

Adem CAKIR
05.08.2006, 12:03
Stat ve Stat içi aktiviteler bu kesimin Trabzonda yaşayan kısmını tribünlere çekmesi açısından çok önemli.

Şampiyonlukta bu oranı büyük oranda aşağıya çekecektir ama dedğin gibi sıfırlaması imkansız. Ama asıl önemlisi üst üste gelecek şampiyonluklarla bu kesimi TS clup'lara çekebilir, yeni taraftartarlar kazanırız... Zaten böyle giderse bir 23 yıl sonra genç TS taraftarı diye bir şey kalmayacak.

Gamze
05.08.2006, 12:17
bir genç taraftar olarak şunu söyleyebilirim ki henüz ne şampionluk ne de türkiye kupasından öte başarı görmedim..türkiye kupasıyla da doymadım!!doyamam!!dediğiniz gibi stad çok mühim..şampionluklar da öyle..ama ne olursa olsun 23yıl sonra genç taraftar bulamamak çok acı olur..ama tıpkı benim babamın yaptığı gibi idealist yaklaşımlarla bu muhtemel acıyı tatmayız..iş bize düşüo...yıllar sonra bigün baktığımda benim çocuğum başka bi takımı tutuyorsa bu benim ayıbım olur kendimden utanırım!21yaşındaki abim de bende şampionluk görmedim ama koyu tsluyuz..demekki olmayacak iş diil..herkes kendi çoluğuna çocuğuna sahip çıkarsa bu konuda,şampionluk gelse de gelmese de biz bu işi yürütürüz..Allah o kara günleri vermesin başa!!

Adem CAKIR
05.08.2006, 13:45
olabilir ama bunun yerine şampiyon olsak...
Daha iyi olmaz mı?

Gamze
05.08.2006, 13:55
olabilir ama bunun yerine şampiyon olsak...
Daha iyi olmaz mı?

tabii ki öyle onda ne şüphe!!

Fanatik28
05.08.2006, 15:10
[QUOTE=aytex;407776]
/QUOTE]

Nüfusumuzun 70 milyon oldugu düsünülürse, bunun 35 milyonu erkek, diger yarisida kadin. Sizce kadinlarin yüzde kaci futbolla ilgileniyordur?
Bence bu %20`yi genellikle kadinlar olusturuyordur. O yüzden bence bu rakam diger rakiplerimize göre cok iyidir.

Nytre
05.08.2006, 15:56
70milyon nüfusu olan bir ülkede hatta 1 milyon şehir nüfusu olan bir anadolu şehrinde stada 10.000bin kişi geliyorsa o ülke insanı futbolu ne kadar seviyordur ki?

Cenkhan
05.08.2006, 16:14
Bence futbolla pek ilgisi olmamasına rağmen Trabzonspor'u tutanlar %20 olması önemli. Bu Trabzon'a duyulan sempatinin göstergesidir. Zaten büyük bir kısım futbolla çok ilgili. Bence bu istatistiğe iyi yönden bakmak lazım.

Nytre
05.08.2006, 17:15
stat bir kulübün kıyafetidir.. kıyafetin ne kadar iyi olursa o kadar saygı görürsün...
daha önce başka şeyler yazmıştım ama o kadar çok şey var ki stat konusu hakkında konuşmayı unutmuşum..
stadımızın en iyisi olması için (bizim için uygun olan en iyisi) yönetim çalışmalı bizde kendi üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.

Emorfo
05.08.2006, 22:40
Evet o araştırmayı Günebakış'ta bir kaç gündür takip ediyorum...
Oraya bir şık daha eklenmeli en beleşçi taraftar kitlesi kimdedir?
Cevap Trabzonspor.

TURHAN
05.08.2006, 22:45
Foruma bakarak güzel bir profil izlenimi yapılabilir

selokal61
06.08.2006, 00:40
inşallah bu yıl maraton tribünü daha canlı olur ....bu taraftarlar derneği daha maçlara gelmeyecek mi ?

TheCrow
06.08.2006, 08:24
Yahu araştırma yapmaya ne gerek var,ben söyleyeyim:Trabzonspor taraftarı efkarlı,her sene boş vaatlerle kandırılmaktan bıkmış,ümidini kaybetmiş,asabi,öfkeli,hayatından bezmiş,futbola nalet etmiş,ömrünü çürütmüş,normalden takriben 10 sene daha erken öleceği kuvvetle muhtemel,çaresiz bir topluluk işte...

saglam
06.08.2006, 09:57
Yahu araştırma yapmaya ne gerek var,ben söyleyeyim:Trabzonspor taraftarı efkarlı,her sene boş vaatlerle kandırılmaktan bıkmış,ümidini kaybetmiş,asabi,öfkeli,hayatından bezmiş,futbola nalet etmiş,ömrünü çürütmüş,normalden takriben 10 sene daha erken öleceği kuvvetle muhtemel,çaresiz bir topluluk işte...

+karamsar:o

erdal6167
06.08.2006, 16:43
BİRAZ LATİFE YAPMIŞ AMA SANKİ HAKLILIK PAYI COK YÜKSEK GİBİ

keles76
06.08.2006, 16:55
[QUOTE=aytex;407776]
/QUOTE]

Nüfusumuzun 70 milyon oldugu düsünülürse, bunun 35 milyonu erkek, diger yarisida kadin. Sizce kadinlarin yüzde kaci futbolla ilgileniyordur?
Bence bu %20`yi genellikle kadinlar olusturuyordur. O yüzden bence bu rakam diger rakiplerimize göre cok iyidir.

kesinlikle katılıyorum bu rakam eziklerde %60 lardadır adamlar milli takımda kendi takımındaki oyuncuyu bile tanımıyor sadece magazine olmuş isimleri tanıyorlar bir çoğu hala maradonanın oynadığını falan zannediyor.
benim çok arkadaşım ezikleri tutar ama futbol topu ile hiç haşır neşir olmamıştır eğer futboldan anlama ve oynama olarak yapsaydık bu sayı çok daha yükselirdi ama ezikler rezil rüsva olurlar .benim takımdaşım toptan anlıyor futbolu bir fanatizm olarak algılamıyor ondandırki hep maçı izliyor çekirdek çitliyr stadda organize olamıyor. bu iyi değil ama bende maçı seyredemezsem bozuluyrum futbol bana deşarj olmaktan başka şeyler de hitap ediyor.

zanoylu
06.08.2006, 17:00
Ordu maçında şöyle bir baktımda Stad artık makyajı bile kaldıracak durumda degil adeta artık ben bittim diyor.Trabzonsporun adına ve şanına 10 basamaklı kale arkaları yakışmıyor.Zemin dersen en son yenilendiğinde ben 10 yaşındaymışım. Yönetim iş başı yapalı epey zaman geçti hala etüt çalışması yapıyor sözde 1 yılda bide Stadı dikeceklerdi. Bize laf üretme başkan icraat yap artık.Şu ana kadarki icraatlerinle kocaman bir sıfırsın....

TheCrow
06.08.2006, 18:33
BİRAZ LATİFE YAPMIŞ AMA SANKİ HAKLILIK PAYI COK YÜKSEK GİBİ

Erdal kardeşim,zaten Serkan bana "karamsar" dememiş, +karamsar diye yazdıklarıma eklemiş ;)

memyself
06.08.2006, 19:15
+ sabırlı hep sabırlı hep sabırlı..beklenen gün gelecek,GELMELİ

Jade
07.08.2006, 13:18
Evet o araştırmayı Günebakış'ta bir kaç gündür takip ediyorum...
Oraya bir şık daha eklenmeli en beleşçi taraftar kitlesi kimdedir?
Cevap Trabzonspor.

haksızlık ediyorsun.. ulusal bir istatistik sonuçlarında gelir seviyesi en düşük takım taraftarı trabzonspor iken, aynı zamanda lisanslı ürünlere en çok parayı harcayan takım taraftarı da yine trabzonspor olarak belirledi.. beleşçilik böyle bişey mi oluyor?

evliya
08.08.2006, 12:40
arkadaşlar taraftarda artk ruh nerdeyse kalmamş durumda ama kalmş olmasınıda beklemek çok zor! en son 83-84 yılında şampiyon olablmiş bi takımız üstünden tam 22 sezon geçti ve 23. sezona giriyoruz. 3 büyüklerde ise bu sayı en fazla 3 sene oda beşiktaş yani 83 yılnda 10 yaşında olan bir çock şuan 32 yaşnda ne kdr ruhu kalmş olablr yada 17 yaşlarnda olan biri 39 yaşında oluyo!! hele bizim gibiler daa hiç görmemiş!! evet biliyorz bunda hakemlernde çok büyük payı var ama yinede görmek istiyorz her zmnda hakemleri suçlayamayız ya! ne kadar ruhu kalmş olablr ki trabzonspor taraftarının...

yinede güvenim hiç eksilmedi! gerekirse 40 sene daa her sene biz şampiyon olucaz demeye devam ederim!!!

zafercalikoglu
08.08.2006, 14:41
şampiyonluk gelmesi lazım bu şehre bu ulkeye bu taraftara yetti gayrı

zafercalikoglu
08.08.2006, 14:56
beni bozar istatislikler ,başarı lazım başarı

hakanhan
09.08.2006, 03:10
sampiyonlugun gelmesi lazim 25 miladdir ondan sonrasi felakettir onun icin samoiyonluk şart gozukuyor. yeni taraftar toplamak icin..

buckler
09.08.2006, 12:55
Ordu maçında şöyle bir baktımda Stad artık makyajı bile kaldıracak durumda degil adeta artık ben bittim diyor.Trabzonsporun adına ve şanına 10 basamaklı kale arkaları yakışmıyor.Zemin dersen en son yenilendiğinde ben 10 yaşındaymışım. Yönetim iş başı yapalı epey zaman geçti hala etüt çalışması yapıyor sözde 1 yılda bide Stadı dikeceklerdi. Bize laf üretme başkan icraat yap artık.Şu ana kadarki icraatlerinle kocaman bir sıfırsın....
kardeş sen öyle diyosunda beşiktaşın yada galatasarayın bizden daha güzel stadımı var zannediosun? hele galatasarayınki tam senin dediiğin gibi ama adamlar geçen sene o parasızlıkta ve o sahada oynayarak şampiyon oldu.stadın yapılmasını herkes ister tabiki ama önce şampiyonluk istiyoruz.şampiyon olamadıktan sonra napiiim stadı??