PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Colman'la Empati

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 11:43
Önce Colman'ın karakteri hakkında düşündüklerimi yazayım, Colman lider bir oyuncu değil, içinde lider bir oyuncunun bulunduğu zımba gibi bir takımda bütün yeteneğini sergileyecek, sıradan bir takımda ise idâre futbolu oynayıp yeteneklerini kısıtlı sergileyecek bir futbolcu. Yapı bu.

Empati bölümüne geçtiğimizde ise;

Yabancı bir ülkede oynarken takımınızla birlikte ikinci oluyorsunuz, takımdaki diğer iyi futbolcular başka kulüplere gidiyor, sonra yaşanan şike süreci ve TFF'nin tavrı ve kararları, siyâsetin tavrı ve açıklamaları, hakemlerin sürekli sizi doğraması... Aklınızın almadığı bir ortam, üstüne üstlük UEFA'dan da bir ses gelmiyor...

Kendinizi Colman'ın yerine koyun, nasıl bir psikoloji içinde olurdunuz?

Colman örneğinden yola çıkıp takımda "profesyonel" zihniyette futbol oynayan yerli yabancı kim varsa psikolojilerini anlamaya çalışalım.

Hepimiz yaşamışızdır, yapmamız gereken bir iş vardır, yapmaya mecburuzdur ama canımız bir türlü yapmak istemez, sonuçta gider istemeye istemeye zoraki olarak yaparız. Severek, hevesle yapmadığımız için işi yaparken aklımızda başka başka şeyler olur.

Takım uzunca süredir bu durumu yaşıyor.

Çâre?

ozturk
05.03.2013, 11:47
Parasını yattıktan sonra çıkıp oynamalı..

Gerisi önemli değil bence..

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 11:50
Parasını yattıktan sonra çıkıp oynamalı..

Gerisi önemli değil bence..

E çıkıp oynuyor zâten. :)

vampir
05.03.2013, 11:54
Önce Colman'ın karakteri hakkında düşündüklerimi yazayım, Colman lider bir oyuncu değil, içinde lider bir oyuncunun bulunduğu zımba gibi bir takımda bütün yeteneğini sergileyecek, sıradan bir takımda ise idâre futbolu oynayıp yeteneklerini kısıtlı sergileyecek bir futbolcu. Yapı bu.

Yabancı bir ülkede oynarken takımınızla birlikte ikinci oluyorsunuz, sonra yaşanan şike süreci ve TFF'nin tavrı ve kararları, siyâsetin tavrı ve açıklamaları, hakemlerin sürekli sizi doğraması... Aklınızın almadığı bir ortam, üstüne üstlük UEFA'dan da bir ses gelmiyor...

Colman örneğinden yola çıkıp takımda "profesyonel" zihniyette futbol oynayan yerli yabancı kim varsa psikolojilerini anlamaya çalışalım.
Dostum psikoloji olayına girersek biz 30 yıldır şampiyon olamıyoruz ya bizim psikolojimiz o zaman bizde gitmiyelim maçlara nasıl fikir hee psikoloji demişken bir çoğumuz ben dahil eşşek gibi çalışıyoruz aylık 1000tl için ve bu bin tl den arttırıp maçlara gidiyoruz ayrıca gelecek kaygımız var ne yapıcam ben ayda 1000 tl kazanarak diyorum kendime ne ev alabilirim ne araba sadece karnımı zar zor doyururum işte O futbolcu bozuntusu ruhsuzlara gelince senin benim ömrümüz boyunca çalışsakta göremiyeceğimiz parayı 1 yılda kazanıyorlar hepsi en zengin işadamlarından zengin oluyor futbolu bırakınca onlar ömrünün sonuna kadar rahat keyif içinde yaşıyorlar ne psikolojileri varmış be hem milyon euroları götür hem taraftar gelsin seni desteklesin hem bir popstar muamelesi gör her bakımdan rahatlar yaptıklarıda iş filan değil spor yapıyorlar antrenman ve top oynuyorlar kusuru bakma ama yemişim onların psikolojilerini

alper*
05.03.2013, 11:56
Çare, hiçbir yabancı futbolcuyu bu kapıdan içeri sokmamak.
Yüzde yüz Türk bir Trabzonspor. Mümkünse hepsi de Trabzonlu olsun.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 11:57
Dostum psikoloji olayına girersek biz 30 yıldır şampiyon olamıyoruz ya bizim psikolojimiz o zaman bizde gitmiyelim maçlara nasıl fikir hee psikoloji demişken bir çoğumuz ben dahil eşşek gibi çalışıyoruz aylık 1000tl için ve bu bin tl den arttırıp maçlara gidiyoruz ayrıca gelecek kaygımız var ne yapıcam ben ayda 1000 tl kazanarak diyorum kendime ne ev alabilirim ne araba sadece karnımı zar zor doyururum işte O futbolcu bozuntusu ruhsuzlara gelince senin benim ömrümüz boyunca çalışsakta göremiyeceğimiz parayı 1 yılda kazanıyorlar hepsi en zengin işadamlarından zengin oluyor futbolu bırakınca onlar ömrünün sonuna kadar rahat keyif içinde yaşıyorlar ne psikolojileri varmış be hem milyon euroları götür hem taraftar gelsin seni desteklesin hem bir popstar muamelesi gör her bakımdan rahatlar yaptıklarıda iş filan değil spor yapıyorlar antrenman ve top oynuyorlar kusuru bakma ama yemişim onların psikolojilerini

Onlar da bizim psikolojilerimizi yiyor. :) Çâre?

beitar
05.03.2013, 11:58
Ligde konumumuz rahat olsa hak verebilirim ama küme düşeceğizbunu bilip buna göre oynamaları lazım bizi ite kopuğa rezil etmeye kimsenin hakkı yoktur, bize diz çüktürdüler

Emrah Akcagöz
05.03.2013, 11:58
Garanti para ile oynayan oyuncuların her maç kaybında maaşından kesinti olmadığı sürece bu şekil devam eder. Ya böyle anlaşma yapılmayacaktı ya da kesinti yapılmalı.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:00
Ligde konumumuz rahat olsa hak verebilirim ama küme düşeceğizbunu bilip buna göre oynamaları lazım bizi ite kopuğa rezil etmeye kimsenin hakkı yoktur, bize diz çüktürdüler

Bence hak verip vermemeyi bir kenara koyalım. Tespit doğru ise, durum bu ise çâre ne olur onu konuşalım.

vampir
05.03.2013, 12:03
ALPERDE DEMİŞ zaten ben biraz daha açayım 1461 kabak gibi herşeyi özetliyor maçlar ruhla kazanılır kalple istekle tabi yetenekte şart eşşk gibi koşmayla bişey olmaz şimdi o ruh 1461 li futbolculardfa var neden çünkü çoğu trabzonlu kalpten oynuyor trabzonlu olmayanlarda onlara uyuyor (üzüm üzüme bakabaka kararır) bu takımın yüzde 95 i sil baştan kovulmalı 1461 den en az 6-7 futbolcu alınmalı amaa yabancı transferide yapılmalı yabancı futbolcu alex gibi hagı gibi adamlar bulunmalı 4 klass yabancı yeterli olur

İlker Gazioğlu
05.03.2013, 12:04

Yabancı bir ülkede oynarken takımınızla birlikte ikinci oluyorsunuz, takımdaki diğer iyi futbolcular başka kulüplere gidiyor, sonra yaşanan şike süreci ve TFF'nin tavrı ve kararları, siyâsetin tavrı ve açıklamaları, hakemlerin sürekli sizi doğraması... Aklınızın almadığı bir ortam, üstüne üstlük UEFA'dan da bir ses gelmiyor...

Hepimiz yaşamışızdır, yapmamız gereken bir iş vardır, yapmaya mecburuzdur ama canımız bir türlü yapmak istemez, sonuçta gider istemeye istemeye zoraki olarak yaparız. Severek, hevesle yapmadığımız için işi yaparken aklımızda başka başka şeyler olur.

Çâre?

Bende diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum parasını alıyorsa hakkını vermelidir. Ayrıca sezon sonu ayrılmak istiyorsa , Avrupa'da futbol oynamak istiyorsa kendini kanıtlaması iyi bir performans göstermesi gerekiyor. Ama beyefendi takımın en vurdum duymaz futbolcusu. Birkaç yıl önce bizim ve İstanbul takımlarının tercümanları ile gazete röportaj yapılmışdı. O zaman Halil Yazıcıoğlu yabancı oyunculardan bahsederken Colman'ın çok rahat bir insan olduğunu söylemişti hatta örneklerde vermişti. Yani Colman'ın hiçbir şey umrunda değil. Geçmiş yılları bir kenara bırakıyorum şampiyonlukda büyük katkısı var ama bu sezon aldığı bir kuruşu bile hak etmemiştir. Yazıklar olsun ona.

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 12:06
Parasını alıyorsa istediği düşüncede olsun umrumda değil çıkıp çatır çatır oynamalı en azından buna çalışmalı....böyle bir colmanla empati kurmam gerekirse çokta s....... Trabzonspor dediğini duyabiliyorum....

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:07
Parasını alıyorsa istediği düşüncede olsun umrumda değil çıkıp çatır çatır oynamalı en azından buna çalışmalı....böyle bir colmanla empati kurmam gerekirse çokta s....... Trabzonspor dediğini duyabiliyorum....

Ben de duyabiliyorum, üstelik sâdece onda değil. Çâre?

vampir
05.03.2013, 12:07
bu lig öyle yada böyle biticek bence çözüm olarak nush ile uslanmayanın hakkı kötektir atasözünden yola çıkarak en az 1000 fanatik taraftar idmana gidip futbolcuların gözünü korkutmalıdır burasının trabzon olduğunu onlara gözlerinin içine sokarak göstermelidir destek verdik olmadı çocuğumuza göstermediğimiz sevgiyi ilgiyi bunlara gösterdik olmadı hepsine kral muamelesi yaptık olmadı o zaman geriye tek seçenek kalıyor onların anlayacağı dil zopadır

Travelair
05.03.2013, 12:13
- Çapkınlık yaptım ceza yedim, canım istemedi oynamadım, canım istemedi sakatım dedim, canım istemedi adama vurup kırmızı yedim. Param garanti. Gitmek istedim göndermediler. Aman be hayat mı bu?

ozturk
05.03.2013, 12:14
E çıkıp oynuyor zâten. :)

Yani kendini vererek düzgün bir şekilde oynamayı kastettim :)

Olaya şike açısından bakıp ve şürecin olumsuz etkisinden bahsetmişsin abi ancak ben futbolcuların şikeyi çok fazla önemsediklerini zannetmiyorum. O nedenle böyle bir durum oluşma ihtimali bence zayıf..

Tümerin dediği gibi oyuncular kafasında Trabzonsporu bitirmiş..

salihismet
05.03.2013, 12:14
Sorunu bulduk, Colmanla empati. Adam senelerdir bizde, eger onunla empati kurulamadiysa oradakiler
bu isi hic bilmiyor demekdir.
Ben anlayamiyorum, amac sirf baslik acmakmidir yoksa Trabzonspora bir taraftar olarak fayda saglamakmidir?
Trabzonspor taraftari futbolu cok iyi biliyor, bunu herkes söylüyor, bizde kendimizi bu havaya kaptirdik
gidiyoruz, anack futboldan anlayanlari bir türlü secip oraya getiremiyoruz, orada kücük bir eksikligimiz
var galiba.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:15
Yani kendini vererek düzgün bir şekilde oynamayı kastettim :)

Olaya şike açısından bakıp ve şürecin olumsuz etkisinden bahsetmişsin abi ancak ben futbolcuların şikeyi çok fazla önemsediklerini zannetmiyorum. O nedenle böyle bir durum oluşma ihtimali bence zayıf..

Tümerin dediği gibi oyuncular kafasında Trabzonsporu bitirmiş..

Kafalarında bitirmelerinin yaşananlarla ilgisi yok mudur?

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:20
Sorunu bulduk, Colmanla empati. Adam senelerdir bizde, eger onunla empati kurulamadiysa oradakiler
bu isi hic bilmiyor demekdir.
Ben anlayamiyorum, amac sirf baslik acmakmidir yoksa Trabzonspora bir taraftar olarak fayda saglamakmidir?
Trabzonspor taraftari futbolu cok iyi biliyor, bunu herkes söylüyor, bizde kendimizi bu havaya kaptirdik
gidiyoruz, anack futboldan anlayanlari bir türlü secip oraya getiremiyoruz, orada kücük bir eksikligimiz
var galiba.

Bugün oraya derhal futboldan anlayanları getirsek sana göre ne yapmaları gerekir?

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 12:22
Ben de duyabiliyorum, üstelik sâdece onda değil. Çâre?

tenekeyi bağlayıp yollamak...

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:24
tenekeyi bağlayıp yollamak...

Kaç tânesini?

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 12:26
Colman da bizle empati yapıyor mudur acep?

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 12:29
Colman da bizle empati yapıyor mudur acep?

Trabzonsporluların psikolojisini öğrenmeden bu takımdan gitmem demiş.

Harıl harıl bizi anlamaya çalışıyormuş.

Kemençe dersi almaya başlamış. :)

beitar
05.03.2013, 12:29
Olcan efendi içinde bir başlık açmak lazım, maçın başında kaleciyle karşı karşıya kaldı atamadı ama elin topçusu çatır çatır atıyor, yeter artık bitiridiniz bizi be 1 aydır tadımız tuzumuz yok

kürşat şen
05.03.2013, 12:32
colman 5 seneden beri takımda ama hala tam bir reis olamadı..
ne tam olarak sahada ne saha dışında..
kusura bakmasın ne sıkıntıları var bilmiyorum..
evine ekmek mi götüremiyor..benzin pahalı diye geçim sıkıntısı mı çekiyor..
kiralar mı çok pahalı..
dert etme be colman hallederiz..elin belinde dolaş sen sahada..
senden medet uman beklentiye giren taraftarı kandır colman..
bir oyna on yat colman..
böyle devam colman..
futbolculuğun kariyerinde hiç uzayamayacaksın..
geleceğin en yüksek nokta burası..karakterin hal ve hareketlerin bunu gösteriyor...

Tolga Okumuş
05.03.2013, 12:52
"Yabancı bir ülkede oynarken takımınızla birlikte ikinci oluyorsunuz, takımdaki diğer iyi futbolcular başka kulüplere gidiyor, sonra yaşanan şike süreci ve TFF'nin tavrı ve kararları, siyâsetin tavrı ve açıklamaları, hakemlerin sürekli sizi doğraması... Aklınızın almadığı bir ortam, üstüne üstlük UEFA'dan da bir ses gelmiyor..."

Ben şahsen Colman'ın bunları "takacak" bir psikolojisi olduğunu düşünmüyorum.
Hele ki Türk siyasetinin tavrı ile ilgili en ufak bir fikri bile yoktur kendilerinin.
Hakemlerin sürekli bizi doğraması ise ne Colman'ın ne başka futbolcuların derdi.
Siz herhangi bir pozisyonda hakeme itiraz gördünüz mü Trabzonspor'da?
Mesela Kasımpaşa maçında ki Mustafa Yumlu'nun kafaya çıktığı topta rakibin eline çarpan topta ya da topun çizgiyi geçtiği Fener maçında!

Ayda ya da yılda bu kadar para kazanıpta benim psikolojim bozuldu,takımdaki diğer oyuncular gitti vb. basit sebeplerin arkasına sığınması gibi bir durum söz konusu olamaz.
Özel bir şirkette yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü çalışamıyorum diye birisi çıksın bakalım patronunun yanına nasıl bir cevap alıyor.

Çözüm olarak hiçbir futbolcu Trabzonspor'dan büyük değildir.En kısa zamanda kadro dışı bırakılıp sezon sonu satış listesine koyulmalıdır.
Kamuoyuna veya içimizdeki topçulara(!) böyle bir duruşumuzun olduğunu hissettirmeliyiz.

Erbay
05.03.2013, 12:56
Burundi liginde oynamayacak performansta olup da her maç banko oynasam çok mutlu olurdum herhalde.

winner
05.03.2013, 12:57
Colman 2011 yılında sözleşmesini uzattı 2016'ya kadar...

Sonra bu sezon başında Benfica kendisini isteyince kulüp reddetti ve o da çocuğunun okul sorununu öne sürerek ayrılmak istedi...

Sanırım sözleşmesini iyi paraya uzatırken(hem de 5 sene) çocuğu olduğunu ve seneye okula başlayacağını unuttu ama takımdan ayrılmak isteyince birden bunu hatırladı!!!

Colman ve diğer yabancılara göre sözleşme uzatsan da kafana göre ayrılabileceğin bir 3.dünya kulübü çünkü Trabzonspor!!!

Biz onunla değil o bizimle empati yapsın ve o formanın hakkını versin..

DEEP BLUE
05.03.2013, 13:00
Biz niye Colman beyle empati yapıyoruz. Önce Colman, bu sayfalarda, ''küme düşersek kafama sıkarım'' diyen delikanlı ile empati yapsın. İki hafta önce yazdık, takımı satıyor, sabote ediyor, acilen kesin ilişkisini dedik, iki hafta ceza yedik hakaretten. Senede 2,5 milyon para kazanan elin adamı eli belinde gezerken bize hakaret etmiş olmuyor, ama biz bu kutsal damacanaya dokununca cart iki hafta... Colman'mış, peeh!!!

cakalkerem
05.03.2013, 13:01
son maçlarda çok kötü malesef....sıkıntıları var anlayamadığımız ama bunları çözmekte hoca ve yönetimin işi....

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 13:01
Kaç tânesini?

hepsini

Emrah Akcagöz
05.03.2013, 13:02
Neyin empatisi ? Onla empati kur bunla empati kur. Acaba hangi futbolcu kendini taraftarın yerine koyuyor da maça öyle çıkıyor ?

Halı saha maçı bile oynasan azıcık kazanmak için hırs yaparsın. Bunlarda o da yok. Suratlarına tükürsen Ya Rabbi şükür diyecekler.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:05
"Yabancı bir ülkede oynarken takımınızla birlikte ikinci oluyorsunuz, takımdaki diğer iyi futbolcular başka kulüplere gidiyor, sonra yaşanan şike süreci ve TFF'nin tavrı ve kararları, siyâsetin tavrı ve açıklamaları, hakemlerin sürekli sizi doğraması... Aklınızın almadığı bir ortam, üstüne üstlük UEFA'dan da bir ses gelmiyor..."

Ben şahsen Colman'ın bunları "takacak" bir psikolojisi olduğunu düşünmüyorum.
Hele ki Türk siyasetinin tavrı ile ilgili en ufak bir fikri bile yoktur kendilerinin.
Hakemlerin sürekli bizi doğraması ise ne Colman'ın ne başka futbolcuların derdi.
Siz herhangi bir pozisyonda hakeme itiraz gördünüz mü Trabzonspor'da?
Mesela Kasımpaşa maçında ki Mustafa Yumlu'nun kafaya çıktığı topta rakibin eline çarpan topta ya da topun çizgiyi geçtiği Fener maçında!

Ayda ya da yılda bu kadar para kazanıpta benim psikolojim bozuldu,takımdaki diğer oyuncular gitti vb. basit sebeplerin arkasına sığınması gibi bir durum söz konusu olamaz.
Özel bir şirkette yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü çalışamıyorum diye birisi çıksın bakalım patronunun yanına nasıl bir cevap alıyor.

Çözüm olarak hiçbir futbolcu Trabzonspor'dan büyük değildir.En kısa zamanda kadro dışı bırakılıp sezon sonu satış listesine koyulmalıdır.
Kamuoyuna veya içimizdeki topçulara(!) böyle bir duruşumuzun olduğunu hissettirmeliyiz.

Haklısın takmıyor zâten, takımda bunları takacak son futbolcu odur.

Öte yandan Colman'ın Türkiye ve Trabzonspor hakkında bir fikir edinmediği düşüncesi bana hiç de yere basan bir düşünce olarak gelmiyor.

Edindiği fikir de Türkiye'yi ve Trabzonspor'u iyice takılmaz hâle getiriyor.

O özel şirkette çalışan bahsettiğin anonim arkadaşın elinde şirketten kovulamayacağına dâir sözleşmesi olsun, sözleşme bitince de aynı yada yakın şartlarda iş garantisi olsun. Bak bakalım nasıl davranıyor. :)

salihismet
05.03.2013, 13:06
Bugün oraya derhal futboldan anlayanları getirsek sana göre ne yapmaları gerekir?

Ben Özkan Sümerin söylemlerine ve eylemlerine önem veren bir kisi olarak, onun söyledigi su sözü önemsiyorum,
"kücülerek büyümek". Trabzonspor hizla o yola dogru gidiyor, büyümesi ise bugünkü yönetim anlayisiyla asla
mümkün degil, kücüldügü yerde bu gibi yöneticilerin olamayacagini düsünerek bu sözü söyledigine inaniyorum.

Trabzonspor kendini büyüdecek yöneticileri mutlaka bulacakdir, cünkü o potansiyel Trabzonda var, yeterki
onu harakete gecirecek ortami bulsun, yada olustursun.

Her takimin basina bu gibi inisler cikislar mutlaka gelir, dogruda bizim basimiza her iki senede bir bu geliyor,
niye bunun önlemini alamiyoruz?
Baskan cikip diyorki, bana Tolunay, Sota veya herhanki baska bir futbolcumuz futbolcu önerse ben onu alirim,
su anlayaisa bakarmisinz, cöplük mü orasi?

Bugün oraya futboldan gercek anlamda anlayan kisi gelmez, cünkü biliyor ki kendi anlayisini uygulayacak ortami
orada bulamayacak. Siz hic duymadiniz mi, bazi futboldan anlayan kisiler; " orada olanlari anlatirsam sokakda
yürüyemezler" dedigini? Bence bildiklerini anlatmayanda en az o sokakta yürüyemeyecek dedigi kisiler kadar
sucludurlar. Nasil bir yer ki burasi, orada olanlar isini kötüye kullaniyor, bilenlerde; biliyorum ama söylemiyorum
diyebiliyor? Bende salak gibi agzim acik onlari izliyorum, ha bugün düzelir ha yarin düzelir, bu anlayisla düzelecegide
yokya, buda tarif edilemeyecek bir Trabzonspor sevgisi iste...

Zeki Akyol
05.03.2013, 13:10
Tolunay Hoca ya kızmakta istemişyorum ama Adrian ve Emre bu takımda ılk 11 ooynatsın bak kimse eleştırmez hocayı Colman için yazınız gerekli özeti yapmış ama bend Çare de tıkandım !

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:12
Arkadaşlar empatinin tanımı TDK sözlüğünde şöyle geçiyor:

Empati
isim, ruh bilimi Duygudaşlık

Yâni empati yapmak o kişiye hak vermek anlamına gelmiyor. İçinde bulunduğu hâli, aşağı yukarı neler yaşadığını anlarız, sonrasında hak veririz veyâ vermeyiz, o ayrı konu. Üstelik empati sebebimiz Colman'ın veyâ diğer futbolcuların psikolojik sorunlarını çözmek için değil.

Ortada Trabzonspor var, onun için.

Ve sorun bir tek Colman'da da değil.

Takım sorunlu.

Abdullah Karmil, 1461 futbolcusu. Yenilen golleri seyrettiniz.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:17
Ben Özkan Sümerin söylemlerine ve eylemlerine önem veren bir kisi olarak, onun söyledigi su sözü önemsiyorum,
"kücülerek büyümek". Trabzonspor hizla o yola dogru gidiyor, büyümesi ise bugünkü yönetim anlayisiyla asla
mümkün degil, kücüldügü yerde bu gibi yöneticilerin olamayacagini düsünerek bu sözü söyledigine inaniyorum.

Trabzonspor kendini büyüdecek yöneticileri mutlaka bulacakdir, cünkü o potansiyel Trabzonda var, yeterki
onu harakete gecirecek ortami bulsun, yada olustursun.

Her takimin basina bu gibi inisler cikislar mutlaka gelir, dogruda bizim basimiza her iki senede bir bu geliyor,
niye bunun önlemini alamiyoruz?
Baskan cikip diyorki, bana Tolunay, Sota veya herhanki baska bir futbolcumuz futbolcu önerse ben onu alirim,
su anlayaisa bakarmisinz, cöplük mü orasi?

Bugün oraya futboldan gercek anlamda anlayan kisi gelmez, cünkü biliyor ki kendi anlayisini uygulayacak ortami
orada bulamayacak. Siz hic duymadiniz mi, bazi futboldan anlayan kisiler; " orada olanlari anlatirsam sokakda
yürüyemezler" dedigini? Bence bildiklerini anlatmayanda en az o sokakta yürüyemeyecek dedigi kisiler kadar
sucludurlar. Nasil bir yer ki burasi, orada olanlar isini kötüye kullaniyor, bilenlerde; biliyorum ama söylemiyorum
diyebiliyor? Bende salak gibi agzim acik onlari izliyorum, ha bugün düzelir ha yarin düzelir, bu anlayisla düzelecegide
yokya, buda tarif edilemeyecek bir Trabzonspor sevgisi iste...

Teşekkürler, ben de şuna inanıyorum, çıkış yolunu bulup ortaya koyabilirsek, bu yaygın bir görüş hâline gelirse, baştakiler er geç bu yola girmek zorunda kalırlar.

O yüzden bizlerin fikir üreterek doğrular üzerinde bir araya gelmesini mutâbık kalmasını önemsiyorum.

Bütün sorunların doğru çârelerini bulsak bile uygulayıcısı bizler olmadığımız için elimizden bir şey gelmez ama bizlerin bu görüşler artık yaygın olarak her ortamda dile getirilmeye başlanırsa ister istemez bundan yönetimler de etkilenir.

salihismet
05.03.2013, 13:26
Tolunay Hoca Senol Günesden cok mu akilliydiki hic düsünmeden geldi imzayi atti, bu anlayisla kendi sonunun
Senol hoca gibi olacagini hic mi düsünemedi? Bu durumda oraya gelenin elinde sihirli degnek olamasi gerek,
yönetim böyle birini ariyor, cünkü orada bu ortamda baska bir cözüm üretme sansiniz yok, mücizeler yaratacaksiniz.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:28
Burundi liginde oynamayacak performansta olup da her maç banko oynasam çok mutlu olurdum herhalde.

Cümlen çok doğru, peki Colman takımda çok mu mutlu?

salihismet
05.03.2013, 13:35
Biz niye Colman beyle empati yapıyoruz. Önce Colman, bu sayfalarda, ''küme düşersek kafama sıkarım'' diyen delikanlı ile empati yapsın. İki hafta önce yazdık, takımı satıyor, sabote ediyor, acilen kesin ilişkisini dedik, iki hafta ceza yedik hakaretten. Senede 2,5 milyon para kazanan elin adamı eli belinde gezerken bize hakaret etmiş olmuyor, ama biz bu kutsal damacanaya dokununca cart iki hafta... Colman'mış, peeh!!!

Tamam, genclerin sizi niye anlamadigini simdi anladim, gencler anlamayinca sizde genc olmaya karar verdinizya,
sakin sizde SIKARIM moduna girmeyin!

Erbay
05.03.2013, 13:37
Cümlen çok doğru, peki Colman takımda çok mu mutlu?

O kadar para kazanan birinin mutsuz olma gibi bir tercihi yok. 73. dakika mı neydi beyefendi koşana kadar 5 metre arkasından biri geldi çocuktan topu alır gibi aldı ayağından. Mücadele etmeyi unutmuş. Hee başka mutsuzluğu varsa gitsin takımdan.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:38
O kadar para kazanan birinin mutsuz olma gibi bir tercihi yok. 73. dakika mı neydi beyefendi koşana kadar 5 metre arkasından biri geldi çocuktan topu alır gibi aldı ayağından. Mücadele etmeyi unutmuş. Hee başka mutsuzluğu varsa gitsin takımdan.

Kabul, gitsin. :)

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 13:39
Çözüm olarak Colman'ı takımdan yolladık. Artık içimiz rahat şekilde başka başlıklara dönebiliriz. :)

Dileyen devâm edebilir tabiî.

Son olarak şunu yazayım, hepimiz seyretmişizdir, tenis sporunda çok başarılı olan birisi dünyânın en güzel sporu tenis, herkese tavsiye ederim der, dağcılıkta başarılı olan aynı şeyleri dağcılık için söyler v.s.

Kişi kendine has yeteneklerini sergileyebildiği spor dalında mutlu olur, ben neye yetenekliysem en güzel spor dalı odur.

Yeteneklerini sergileme imkânı bulamayan ve başarı elde etme imkânı bulamayan kişi parasını alsa bile mutlu olamaz, zâten o miktar para aşağı yukarı onun için garanti, yâni o artık işin para kısmında değildir.

Halı saha maçında bile arkadaşların yetenekli olsun istersin, hem sen yeteneklerini sergileyebilirsin hem de senin yetenek olarak hangi yönünde zaaf varsa diğe yetenekliler orayı kapatırlar.

Colman'ı göndermekle iş bitse ne alâ.

Gönderdiğimiz kişilerin yerine gelen "profesyonel" futbolcuların hepsinde üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra yine bu sorunları yaşayacağız.

Biz çâre bulamadık, yöneticiler bulur inşaallah.

Fatih Öztürk
05.03.2013, 13:41
Heyecan ve İsteği kalmamış.tamamiyle kendini kovdurmak için oynuyor.kısacası sabote ediyor takımı.Benficaymı.sittirsin gitsin.cehennemin dibine kadar yolu var.Trabzonsporumun ali menfaatinden önemli değil ya?

vampir
05.03.2013, 13:56
Heyecan ve İsteği kalmamış.tamamiyle kendini kovdurmak için oynuyor.kısacası sabote ediyor takımı.Benficaymı.sittirsin gitsin.cehennemin dibine kadar yolu var.Trabzonsporumun ali menfaatinden önemli değil ya?
helal katılıyorum

vampir
05.03.2013, 14:03
Çözüm olarak Colman'ı takımdan yolladık. Artık içimiz rahat şekilde başka başlıklara dönebiliriz. :)

Dileyen devâm edebilir tabiî.
dostum sen neyin peşindesin onu anlamadım trabzonu trabzonsporu sevmeyenler benimsemeyenler milyon eurolar kazanırken psikolisi bozulmuş trbine girenler hainler defolsun gitsinler trabzondan canları cehenneme onlarda utanma onur gurur olsaydı 1461 e bakıp utanırlardı 1461 takımını izlerken o saf kalpli temiz kalpli yüreği sadece trabzon için atan ölümüne mücadele eden ateş parçası gençleri izlerken 1996 yılındaki efsane takımı izler gibi oluyorum inancı ianadı kararlılığı korkusuzluğu yenilgiyi kabullenememeyi görüyorum gözlerim doluyor colman mış cart mış curt muş bunların tek değer verdiği şey para trabzonspor umurlarında bile değil birde burda tek değer verdiği şey para olan bu yabancılarla empati kurmaya çalışıyoruz

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 14:05
dostum sen neyin peşindesin onu anlamadım trabzonu trabzonsporu sevmeyenler benimsemeyenler milyon eurolar kazanırken psikolisi bozulmuş trbine girenler hainler defolsun gitsinler trabzondan canları cehenneme onlarda utanma onur gurur olsaydı 1461 e bakıp utanırlardı 1461 takımını izlerken o saf kalpli temiz kalpli yüreği sadece trabzon için atan ölümüne mücadele eden ateş parçası gençleri izlerken 1996 yılındaki efsane takımı izler gibi oluyorum inancı ianadı kararlılığı korkusuzluğu yenilgiyi kabullenememeyi görüyorum gözlerim doluyor colman mış cart mış curt muş bunların tek değer verdiği şey para trabzonspor umurlarında bile değil birde burda tek değer verdiği şey para olan bu yabancılarla empati kurmaya çalışıyoruz

Ben asıl Colman'da utanma, onur, gurur aramanıza şaşıyorum.

Bulamayınca kızıyorsunuz, ona da şaşıyorum.

Benim açımdan en güzeli konuyu kapatmak.

iso61
05.03.2013, 14:12
valla empatiye sempatiye gerek yok güney amerikalı futbolcularun genel sıkıntısıdır bu lakaytlar, disiplinden çok kolay uzaklaşabiliyorlar. Kendi ülkelerindeki yaşam tarzlarıda buna örnektir.
Birazcık futbol zekası olsa bu durumlara düşmezdi.

İsteksiz halini hiçbir psikolojik kuram açıklayamaz. onun kendi lakaytlığıdır.

hani diyoruz ya parasını alınca oynayacak... bence de öyle...
ama bizim bilmediğimiz allah bilir neler var... topçulara yapılan ödemeler... yöneticilerin yaklaşımları bunlar çok önemli tek başına hoca ile düzelmiyor ne yazıkki

zaferyıldız
05.03.2013, 14:15
Çok faydalı ve asıl sorunun dibine inen bir konu başlığı
ancak sığ sularda boğulduğumuz şu günlerde o kadar derine inmek zor geliyor
mesele colman değil ki
sorun; elimizdeki değerlerin de değersizlerin de ,,bizim değerimiz olarak kalmaması,,
asıl sorun ;değerli değersiz bizden kopanlara (kafa olarak kopması yeterli) bi..s...git çekecek yönetim ve taraftar refleksinin de camia da olmayışı...

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 14:16
Colman neden umursasınki şu durumda Trabzonsporu ?? yattıgı yerden para kazanıyor....dilediği arkasında dilemediği önünde....Kötü oynasa bile onu hala en iyi halindeymiş gibi gören kör taraftarda war.....bugün deselerki colmanı satıcaz taraftarın yüzde 50 si ihanetle suçlicak yönetimi...Colman niye kendini zorlasınki ???bizden aldıgı paranın yarısını bile alamaz zaten avrupadan.....ohh kebap....

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 14:28
Colman'la empati yaptığımda zengin olduğumu hissediyorum.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 14:29
......
Colman ve diğer yabancılara göre sözleşme uzatsan da kafana göre ayrılabileceğin bir 3.dünya kulübü çünkü Trabzonspor!!!
.......

Afrika liglerinde Trabzonspor'un yaşadığını yaşayan bir kulüp var mıdır?

Duyan, bilen yazsın.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 14:30
Colman'la empati yaptığımda zengin olduğumu hissediyorum.

Geç bakalım dalganı. :)

krdnz
05.03.2013, 14:31
Geçen sene fener maçlarına çıkmayacaktık...

O zaman herkes bizle empati yapacaktı..

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 14:32
Geç bakalım dalganı. :)

Dalga geçmiyorum, ciddiyim.

Ben Colman'ın daha fazlasını hissettiğini düşünmüyorum.

Küme düşersek en kötü süper ligde bir İstanbul takımına transfer olurum diye düşünüyordur.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 14:38
Dalga geçmiyorum, ciddiyim.

Ben Colman'ın daha fazlasını hissettiğini düşünmüyorum.

Küme düşersek en kötü süper ligde bir İstanbul takımına transfer olurum diye düşünüyordur.

Seneye bu tip başlıklar çok açılacak diye tahmin ediyorum.

özgür6161
05.03.2013, 14:40
Bence Colman şuan takımdaki yabancılar konusundaki en büyük sıkıntı...

Yani demek istediğim Colman'ın geçen sezondan bu zamana kadar olan durumuna bakın...

Haberlere bakın...

Colman hakkında aldığım duyumlar çok kötü...

Bu takımda yabancıların en eskisi olduğu için yabancıları çok etkiliyor...

Bu arada Adrian'ı kaybediyoruz arkadaşlar...

Hem de Tolunay hocanın kabadayı gibi davranmasından dolayı...

Soyunma odasında Adrian'ın üzerine yürüyen bir teknik adam...

Şenol hoca döneminde ötekileştirilen ve görev aldığında hepimizin gördüğü şekilde elinden geleni yapan,Colman gibi küsüp kazan kaldırmayan adam...

Karakteri naifidir...

Hayatında kabadayı görmeyen adama bağırıp çağırıp yumruk atarsan oaraya buraya bu adam şoka girer...

Herkesin karakteri aynı değil...

Tolunay hoca sırf takıntı yaptın diye daha önce bile 3-5 futbolcuyla kavga ettiğini herkes biliyor.

Televizyon programlarına çıkıp futbolcularla kavga etmiştin...

Elindeki en önemli oyuncularla artık sen değil ben büyüğüm diye kavga ettin...

Adrian Şenol hocanın da dediği gibi karakter olarak kırılgan bir adam...

Adam Polonya'da hayatında kabadayı vari bir görüntü görmemiştir bile...

Emirhan Uludüz
05.03.2013, 14:46
Adam her noelde fazladan tatil yapıyor. Gayet iyi para kazanıyor. Aileden kaynaklanan sorun var desek olmadığına yüzde yüz eminim. Adam 5 senedir Türkiyede daha gram Türkçe bilmiyor. Biz dizi izleyerek ingilizce öğreniyoruz anasını satayım bu adam türkiyede oynuyor ama türkçe bilmiyor. Birde iki tane çocuğu var biri okul çağına yaklaştı büyük ihtimal ayrılmayı düşünüyor bu nedenden.

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 14:56
Seneye bu tip başlıklar çok açılacak diye tahmin ediyorum.

Şaşırmam. Üstüne çok da olağan olur benim açımdan.

Yunus Emre SEYHAN
05.03.2013, 15:06
Colman gibi bir futbolcunun aldığı ücreti tartışmak kocaman bir ayıptır.

Barış Özbek hiç oynamadan, Colman'dan çok daha iyi sözleşmeye imza attı siz neyin olayındasınız?

Colman 1 milyon euro garanti ücret alıyor.

Adamın yeteneği var, piyasası var alıyor . babasının hayrına Arjantin'de ki evinden kalkıp gelmedi sonucta. Selcuk gibi sözleşme bitimini bekleyip Galatasaray'a gitseydi 2 katından fazlasını alıyordu şuan.

Volkan Şen, Halil Altıntop,Zokora,Bamba,Onur, Vittek(Ayrıldı) bile daha fazla ücret alıyor.

Son yıllarda ki büyük zaferlerimize bakın, Colman'ın izi var.

Lig maçlarına hiç girmiyorum

~Trabzonspor 3 - Fenerbahce 1 Türkiye Kupası Finali~
~Inter 0 Trabzonspor 1 ~
~Trabzonspor 1 Inter 1 ~

Bu sezon sene başında sakattı, ardından bir türlü form tutamadı, şuan ki oynadığı futbol rezalet ama takımın durumu ortada.

Colman oynamıyormuş. kim oynuyor ki?

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 15:35
Şaşırmam. Üstüne çok da olağan olur benim açımdan.

Seneye hiç olağan, daha önce yaşadığımız türde şeyler yaşamayacağız gibime geliyor. Görünen tek çâre kupa.

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 16:03
Seneye hiç olağan, daha önce yaşadığımız türde şeyler yaşamayacağız gibime geliyor. Görünen tek çâre kupa.

Kupayla ancak kendimizi kandırır, kolleksiyona bir tanesini daha eklemiş oluruz. Nispeten de başarılı sayılırız.

Temel sorunlar olduğu gibi kalır. Çözüm odaklı yaklaşılmaz, iyi niyetle çalışılmazsa tepe üstü gitmeye devam ederiz.

winner
05.03.2013, 16:10
İlginç bir taraftar topluluğuyuz gerçekten kendim de dahil olmak üzere...

Yılda 1.2 milyon Euro garanti para alıp, sahada hiçbir şey vermeyen hatta çoğu zaman takıma zarar veren, izinlerden sürekli geç dönen bir futbolcu ile empati kurmaya çalışıyoruz.

E hadi kurduk diyelim "Ne güzel dünyaymış derim sadece" empati kurarsam...

Bugün Trabzonspor'dan ayrılsa Belçika liginin orta halli bir takımında yılda 400-500 bin Euro'ya oynayabilir ancak..

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 16:20
Kupayla ancak kendimizi kandırır, kolleksiyona bir tanesini daha eklemiş oluruz. Nispeten de başarılı sayılırız.

Temel sorunlar olduğu gibi kalır. Çözüm odaklı yaklaşılmaz, iyi niyetle çalışılmazsa tepe üstü gitmeye devam ederiz.

Sanki her başarısızlıktan sonra sorunlarımız kökten çözülmüş gibi konuştun yiğit :)

kopeli
05.03.2013, 16:20
Bir İbricic,Bir Holmen dahi değil.Sadece ismi cıkmıs;Gustova Colman..

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 16:22
Sanki her başarısızlıktan sonra sorunlarımız kökten çözülmüş gibi konuştun yiğit :)

Daha önceleri taraftar bu kadar umursamaz değildi Hüseyin.

Trabzon hasta. Yatıyor...

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 16:24

Yılda 1.2 milyon Euro garanti para alıp, sahada hiçbir şey vermeyen hatta çoğu zaman takıma zarar veren, izinlerden sürekli geç dönen bir futbolcu ile empati kurmaya çalışıyoruz.

Bugün Trabzonspor'dan ayrılsa Belçika liginin orta halli bir takımında yılda 400-500 bin Euro'ya oynayabilir ancak..

Oynadığında Trabzonspor'a ciddi katkı sağlayan, vasatın üzerinde bir yeteneğe sâhip bir futbolcu özelinden yola çıkıp takımdan niye verim alamıyoruz konusu konuşulsun diye başlığı açtım ama herkes nedense Colman'a takıldı kaldı.

Başlığı, Colman'ı anlayışla karşılayalım, onu bu hâliyle kabullenelim demek amacıyla açtığım düşünüldü herhalde.

vampir
05.03.2013, 16:24

kerizmi colman istanbula kaçmak varken diğer hainler gibi ne işi var belçikada bu colmanda istanbula kaçmassa bende bişey bilmiyorum fb-bjk- gs ağzı salyalı halde bekliyorlar belkide anlaşmışlardırda ve colmanın çocuğunun okul zamanı geldi trabzondada yabancı dille eğitim veren okul olmadığına göre tüm yollar istanbula çıkıyor malesef

vampir
05.03.2013, 16:25
kerizmi colman istanbula kaçmak varken diğer hainler gibi ne işi var belçikada bu colmanda istanbula kaçmassa bende bişey bilmiyorum fb-bjk- gs ağzı salyalı halde bekliyorlar belkide anlaşmışlardırda ve colmanın çocuğunun okul zamanı geldi trabzondada yabancı dille eğitim veren okul olmadığına göre tüm yollar istanbula çıkıyor malesef

ayrıca fb-gs de alacağı yılda minumum 2.5 milyon euro

vampir
05.03.2013, 16:26
ayrıca fb-gs de alacağı yılda minumum 2.5 milyon euro

malesef dedim aslında defolsun gitsinde bari para kazansaydık şu colman balonundan

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 16:27

Kupa sorunları kökünden çözmüyor elbette, dediğin gibi çözüm odaklı yaklaşılması için kupanın sağlayacağı zemine ihtiyaç var. O zemin doğru kullanılır kullanılmaz, o ayrı konu ama kupa olmadan o zemin mümkün görünmüyor.

Kupa bu nedenle önemli.

TSezgin61
05.03.2013, 16:41

Yani demek istediğim Colman'ın geçen sezondan bu zamana kadar olan durumuna bakın...

Haberlere bakın...

Şenol hoca döneminde ötekileştirilen ve görev aldığında hepimizin gördüğü şekilde elinden geleni yapan,Colman gibi küsüp kazan kaldırmayan adam...

Karakteri naifidir...

Hayatında kabadayı görmeyen adama bağırıp çağırıp yumruk atarsan oaraya buraya bu adam şoka girer...

Tolunay hoca sırf takıntı yaptın diye daha önce bile 3-5 futbolcuyla kavga ettiğini herkes biliyor.

valla özgür kardesim, ne yalan söylim kaybedeceksekte kaybedelim artik... aman o kirilmasin, bu üzülmesin, sunun yüzü gülsün diye binbir takla attik... yenile yenile canlari cikti bir tek para cezasi almadilar, üstüne bide hic umursamadilar yenilgileri, üzülmediler. paralari biraz geciktimi hemen salladilar herseyi... yilbasi tatiliydi, noeldi derken haftalar sonra kampa katilanlar oldu affettik. kendi yetmezmis gibi digerlerini etkileyenler oldu affettik.

ben biktim usandim. bagirsin cagirsin yumruk atsin oraya buraya tolunay hoca. oynamak istemeyen gider. uymayan gider...

bu gözler artik kasimpasa gibi bir takimi saga sola top yaptirirken, hatta "yau bu sefer nasil oynasam" diye topu durdurup düsündüren futbolculari görmek istemiyor.

bu kulaklar artik sahada, twitterde "neden oynamiyorummm" diye artistlik yapip, hafta sonu Frankfurtta gece kulübünde sarhos, üstü basi dagilmis elinde icki sisesiyle alem yapan futbolculari duymakta istemiyor...

kahrolduk, bittik tükendik artik... bu takimi siyasi planlarina alet edip Trabzonu bu takim üzerinden vurmaya calisanlarin Allah belasini versin...!!!

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 16:50
Seneye çok büyük ihtimalle forumda olmam ama seneye de takımdan verim alamadığımızda genel düşünce yine "hepsi çeksin gitsin" mi olacak, yoksa niye verim alamıyoruz sorusu mu sorulacak takip edeceğim kısmetse.

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 16:55
Seneye çok büyük ihtimalle forumda olmam ama seneye de takımdan verim alamadığımızda genel düşünce yine "hepsi çeksin gitsin" mi olacak, yoksa niye verim alamıyoruz sorusu mu sorulacak takip edeceğim kısmetse.

Forumda neden olmuyorsun abi?

Badaloğlu
05.03.2013, 17:00

Çaresi çok basit...

Tutmayacaksın, istemiyorsa güle güle deyip göndereceksin.

Yarardan çok zarar vermeye başladı...

ölümüne_1461
05.03.2013, 17:01
care sensın allahım derman sende allahım ellere verdığınden banada ver allahım banada ver allahım..al sana care tekfur..

özgür6161
05.03.2013, 17:04
valla özgür kardesim, ne yalan söylim kaybedeceksekte kaybedelim artik... aman o kirilmasin, bu üzülmesin, sunun yüzü gülsün diye binbir takla attik... yenile yenile canlari cikti bir tek para cezasi almadilar, üstüne bide hic umursamadilar yenilgileri, üzülmediler. paralari biraz geciktimi hemen salladilar herseyi... yilbasi tatiliydi, noeldi derken haftalar sonra kampa katilanlar oldu affettik. kendi yetmezmis gibi digerlerini etkileyenler oldu affettik.

ben biktim usandim. bagirsin cagirsin yumruk atsin oraya buraya tolunay hoca. oynamak istemeyen gider. uymayan gider...

bu gözler artik kasimpasa gibi bir takimi saga sola top yaptirirken, hatta "yau bu sefer nasil oynasam" diye topu durdurup düsündüren futbolculari görmek istemiyor.

bu kulaklar artik sahada, twitterde "neden oynamiyorummm" diye artistlik yapip, hafta sonu Frankfurtta gece kulübünde sarhos, üstü basi dagilmis elinde icki sisesiyle alem yapan futbolculari duymakta istemiyor...

kahrolduk, bittik tükendik artik... bu takimi siyasi planlarina alet edip Trabzonu bu takim üzerinden vurmaya calisanlarin Allah belasini versin...!!!

Şimdi aslında şu pozisyonda bir futbolcuyu korumakta istemiyorum.Haklsıın ama en son bana göre Adrian suçludur...

Şimdi hoca Olcan'ın bu kadar vurdumduymazlığına...

Şenol hocanın arkasında laf söylemeye kalkışıp,dün milleti gülme krizine sokan halil'e katlanmasına...

Colman'ın artık adice top kayıplarına rağmen devam etmesinde...

Sapara'nın yetersizliğinde hala diretmesinde...

Defanstaki çarpıklığına göz yumuşuna...

Bunları gördükçe Adrian'a sinirlenip,üzerine yürüyüp yumruk atması sağa sola...

Pek inandırıcı gelmiyor...

Bir şey daha söylemek istiyorum...

Aynı davranışı Tolunay hoca Olcan'a yapsın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Halil'e yapsın!!!!

Colman,Zokora veya diğerlerine yapsın!!!!!!!!!!

Ya bu çocuğun suçu ne?

Adam duygusal Şenol hoca inat etti adamı hiçe saydı sonra tokat gibi cevap vermiş oldu Adrian...

Şenol hocama da saygım sonsuz ama yanlışa doğru diyemem ben...

Olcan efendiye yapsın bu hareketi bakın takımda nasıl kazan kaldırıyorlar...

İdmana çıkmaz 8-10 tanesi...

Ya bu çocuğun suçu ne?Adam aptalca goller yedik,bu nasıl hatadır anlamıyorum dedi...

Kulüpten adama ''Çok konuşma lan'' diye uyarı geldi.Konuşma yasağı getirildi...

Ya bu adam ne yaptı allah aşkına?...

Adam gıkını çıkaramıyor şuan...

Eminim yarın bağırsak enfeksiyonu vardı falan diye sallarlar birşey...

Tıpkı Volkan'ın aylardır sakat yalanı gibi...

Ya futbolcuları psikolojik olarak bitirdik biz ya...

Lafım bazı kansız futbolculara değil...

Zokora gibi mesela...Adam üçkağıtçı ya...

Ya bu adamlara gık çıkmıyor...Elinden geleni yapmaya çalışanı,bu ahlaksızların hatası yüzünden çırpınanı harcıyoruz ya...

Arkadaşlar bu takımın bir sistemi yok...

Bu teknik heyetin analiz yeteneği,antrenman taktik çalışma yeteneği yok...

Bu takımın bağları kopuk...

Bu takımın vizyonu yok...Amaç yokkk,hedef yok..

Hedefsizlik en büyük kötülüktür bir takımda...

Tolunay hocam taktik hatalarla ve teknik yetersizlikle bu duruma gelmiştir...

Bu futbolcuları keseceksin...

Elindeki diğer futbolcularla şu son 10 maçlık periyotta hedef koyup yemin edeceksin...

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 17:12
Forumda neden olmuyorsun abi?

Ben sizler kadar iyi bir taraftar değilim, forum üyesi olacak derecede taraftarlığım bu şike süreci ile kısıtlı, bu yaz inşaallah süreç leyhimize tamamlanır diye ümit ediyorum.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 17:13
care sensın allahım derman sende allahım ellere verdığınden banada ver allahım banada ver allahım..al sana care tekfur..

O da çâre değil, ellerde olan bize geldi mi sapıtıyor. :)

Yiğit Gayretli
05.03.2013, 17:17
Ben sizler kadar iyi bir taraftar değilim, forum üyesi olacak derecede taraftarlığım bu şike süreci ile kısıtlı, bu yaz inşaallah süreç leyhimize tamamlanır diye ümit ediyorum.

Anlattığın şeye üzülsem mi sevinsem mi bilemedim abi.

Taraftarlık hususuna katılmıyorum kesinlikle. Beklentin ise hepimizin beklentisi.

Bizim mücadelemiz sadece şike ile değil. Sen de bir kere BMN'ye bulaşmışsın. Daha kurtuluşun zor :)

Yaşar
05.03.2013, 17:22
Colman takmış şeyine Trabzonspor'u...

Necmettin ALTUNTAŞ
05.03.2013, 17:22

Nasılsa Trabzonspor kümeye düşecek forumda kalmanın bir albenisi olmayacak diye düşünüyor olabilirsin.

kopeli
05.03.2013, 17:25
Talibi olmadıgı icin bizde duruyor,yoksa oda kacmıstı..

gabriel omar
05.03.2013, 17:27

Haberlere bakın...

Karakteri naifidir...

Olcana geçmiyor mu onun kabadayılığı ?Gücü Allahın bir gariban Polonyalısına mı yetmiş ?

Devre arasında takıma gelip de hiç bir olumlu etki gösterememesi bile onun teknik direktör olarak çapını göstermeye yetiyor zaten,üstüne bir de takımın işleyen tek parçasını takımdan kesmesi de işin tuzu biberi oluyor.

Gerekirse taraftar olarak biz ihtilal yapıp bu adamın önümüzdeki sezon bu takımın başında olmaması için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

Bu arada Özgür renktaşım,senden de böyle bildiklerini daha çok yazmanı rica ediyorum.Durumun vehametini anlamamızda bunlar çok önemli.

Tuğrul
05.03.2013, 17:37
Colman ile empati yapma savı saçma buldum. Şike soruşturması, gelen giden oyuncular, tff'nin olumsuz bakışı falan kötü oyununa set oluşturmaz. Bunları sorun edeceğini düşünmüyorum. Kendimizi kandırmayalım. Hesabına maaşı yatıyor mu ? Evet. Bitmiştir.

Avrupa'da 500 bin euro'dan fazla para alamayacak oyuncu bizde 1.200 alıyor. Hem de vergi vermiyor. Üstüne maaşının artırılması için yönetime baskı yapacak kadar pişkin bir oyuncudur.

Colman sıradan bir oyuncudur. Tek çare kadro dışı bırakılması, sözleşmesini fesh edip gönderilmesidir.

cem1990
05.03.2013, 17:39
Colman ile empati kuruyorum
Zengin oluyorum abi
Bir tane BMW almışım,birde deniz gören yerden bir ev.
Yetmemiş gayrimenkule yatırıma devam etmişim.
Para fazla gelmiş rihannanin peşine düşmüşüm
Ben beceremiyorum abi colman ile empati kurmayı :)

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 17:49
Colman ile empati kuruyorum
Zengin oluyorum abi
Bir tane BMW almışım,birde deniz gören yerden bir ev.
Yetmemiş gayrimenkule yatırıma devam etmişim.
Para fazla gelmiş rihannanin peşine düşmüşüm
Ben beceremiyorum abi colman ile empati kurmayı :)

terbiyesiz adam insan yengesinin peşine düşermi....:D:D

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 17:52
Cıvıttı başlık :) Moraller bozuk en iyisi daha neşeli konular konuşmak.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 17:54
Nasılsa Trabzonspor kümeye düşecek forumda kalmanın bir albenisi olmayacak diye düşünüyor olabilirsin.

Yok hocam, düşme korkusu yaşamıyorum. Tolunay hoca takımla ne yapılıp ne yapılamayacağını öğrendi. Ligde kalacak şekilde oynayacaktır takımı. O konuda tek endişem işi G.S. maçına bırakmamak, hakkıyla yensek bile sizi biz ligde tuttuk diye ömür boyu konuşurlar.

Etrafımda çok G.S.li var.

Yaşar
05.03.2013, 18:06
Zokora, Sapara, Adrian, Alanzinho, Aykut gibi ortasaha oyuncularının yanında kalitesizlikten dem vurup isteksiz oynayacaksa; Fernandes ne yapsın?
Veli Kavlak Toraman, Necip, Hasan Türk gibi isimlerin olduğu ortasahada oynuyor, o da kazan mı kaldırsın?

Colman şike sürecini takıyor olsaydı fb maçında sahada yürümezdi...
Veya Serkan şike meselesini takıyor olsaydı, çime takılıp düşen Emre'nin yere düştüğü pozisyonda topu taça atmazdı...
Şike meselesi veya takımın kalitesizliği adı altında; isteksiz ve ruhsuz oyun oynamaya kimsenin hakkı yoktur...
Bu kadar parayı alırken bu mazeretlere sığınmak olmaz, olmamalı...

f1bekir
05.03.2013, 18:15

Çâre?

Çok yanlış yerden girmişsin, hiç uğraşamıycam empati kurmakla.

Ya adam gibi oynasın ya da sktrsn gitsin. Çare bu.

f1bekir
05.03.2013, 18:20
Normalde böyle konulara yazmam ama bu lafı çok demek istedim kendisine. Keşke yolda görsem de canlı canlı desem. Kusura bakmayın burayı kirlettiğim için.

mehmet83
05.03.2013, 18:56
Valla ben bu futbolculari cozemiyorum. Buradaki cogu arkadas gecim derdi icinde. Ay sonunu nasil getiririm hesabi icinde. Buna bir de trabzonspor eklenince hayat cekilmez bir hal aliyor. Hangimiz dunden beri kalem kagit alip hesap yapmadik? Hangimizin istahi kesilmedi? Hangimiz rahat bi uyku uyuyabildik? Empatiyi futbolcular yapsin bence. Tabi vicdanlari sizliyorsa

Hüseyin Başoğlu
05.03.2013, 18:59
Çok yanlış yerden girmişsin, hiç uğraşamıycam empati kurmakla.

Ya adam gibi oynasın ya da sktrsn gitsin. Çare bu.

işte bütün taraftarlar böyle olmalı tebrik ettim :D:D

Berke6198
05.03.2013, 19:04
Seni seviyorum ancak ,aldığın paranın hakkını vermiyorsun.. bu iş böyle olmaz.

trombosit
05.03.2013, 19:05
Bence Colman takımda akıllı top yapabilen tek adam. Keske biraz daha gayretli olsa...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

ibrahim
05.03.2013, 19:05
Colmanin ve digerlerinin bizimle empati kurmasi sart! Baska düzelecegi yok bu isin.

Cemal Sağlam
05.03.2013, 19:31
Hocam ben psikolojik danışmanım. Empatiyi az çok bildiğimi düşünüyorum.

Eğer bu düşündüğünüz empatiyse kapatalım Trabzonsporu ve ligden çekelim olsun bitsin.

Madem hakkımız yenmiş, iyi oyuncularımız yok, kimse iyi oynamayacak, kapatalım o halde.

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 19:52
Hocam ben psikolojik danışmanım. Empatiyi az çok bildiğimi düşünüyorum.

Eğer bu düşündüğünüz empatiyse kapatalım Trabzonsporu ve ligden çekelim olsun bitsin.

Madem hakkımız yenmiş, iyi oyuncularımız yok, kimse iyi oynamayacak, kapatalım o halde.

Psikolojik danışman olarak düşünce şeklimi yanlış bulduysan kapanan ağzım olsun, kulüp açık kalsın. :)

Cemal Sağlam
05.03.2013, 19:59
Psikolojik danışman olarak düşünce şeklimi yanlış bulduysan kapanan ağzım olsun, kulüp açık kalsın. :)

Düşünce şekliniz tamamen yanlış değil elbette ki haklılık payınız var.

Ama madem ki bu iş ve bu takım profesyonel, o zaman oyuncuların da buna ayak uydurması lazım. İyi arkadaşları gitmiş olabilir hakları yenmiş olabilir. Eğer sözleşmesi devam ediyor ve parası yatıyorsa görevini yapmak zorunda.

Zira taraftarla empati kuran kimse yok, ayrıca para da almıyoruz kulüp kalkınsın diye ufakta olsa yardımlarda bulunuyoruz.

Yani demem o ki acıyan bizleri acısın :)

TekfurÇayır 61
05.03.2013, 20:06
Düşünce şekliniz tamamen yanlış değil elbette ki haklılık payınız var.

Ama madem ki bu iş ve bu takım profesyonel, o zaman oyuncuların da buna ayak uydurması lazım. İyi arkadaşları gitmiş olabilir hakları yenmiş olabilir. Eğer sözleşmesi devam ediyor ve parası yatıyorsa görevini yapmak zorunda.

Zira taraftarla empati kuran kimse yok, ayrıca para da almıyoruz kulüp kalkınsın diye ufakta olsa yardımlarda bulunuyoruz.

Yani demem o ki acıyan bizleri acısın :)

Jomal şu mesajınla birlikte psikolojik danışmanlığın benim nezdimde iptâl olmuştur. Sana iyi psikolojik çalışmalar diliyorum.

Doğukan Uçan
05.03.2013, 20:57
böyle bir oyuncumuz yok takımda 2010 senesinde 6-7 tane vardı böyle http://www.youtube.com/watch?v=odv3GXMAkgE

Cemal Sağlam
05.03.2013, 21:10
Jomal kardeşim şu mesajınla birlikte psikolojik danışmanlığın benim nezdimde iptâl olmuştur. Sana iyi psikolojik çalışmalar diliyorum.

Nasıl bu düşünceye vardınız çok merak ediyorum?

Colmana empati var ama taraftara olunca mı bitiyor psikolojik danışmanlık ?

hodlu
05.03.2013, 22:12
Her kim ki Colman'dan medet umarak onu sahaya çıkartıyorsa, onun aklından da beyninden de gözlerinden de şüphe ederim....

orhan42
05.03.2013, 22:19
Empati mi muhterem renkdaşım?Kardeşim herif milyonlarca lira aldı geldiğinden beri.O parayı bana verseler,o yetenek bende olsa at gibi koşar it gibi ısırırdım rakibimi..Benden empati bu kadar.Bu herif busene zokora ile takımı bana göre sabote ediyor..Başka izahı yok bu formsuzluğun bu bezginliğin.Derhal kadro dışı kalmalı,sene sonunda da hayırlı bi talibi çıkarsa yol verilmeli..

bordox
05.03.2013, 22:47
Colman'la empati yapıyorum,hiç mi onu gerçekten seven,değer veren bir Trabzonsporlu olmadı,bari onun için oynasın.Hepimiz mi kötüyüz,hepimizden nefret edecek ne oldu?
Suç sende değil Colman,suç kariyerinin zirvesinde tekrar bu takıma dönmek için yalvaran Fatih Tekke'leri kolej takımının havasını bozmasın diye takıma almayanlarda.İşte böyle paşa keyfini bekliyeceğiz,empati yapacağız,futbol erkek oyunu desek o da ne derler şimdi ne kadar da banal ne kadar da avam oluruz belki de.

Necat Ulusoy
05.03.2013, 23:33
Bu takımda daha bir ay öncesine dek en sevdiğim yabancı oyuncuydu Colman.

Futbol ve Trabzonspor öyle olgular ki 1-2 maçta her şey 180 derece değişebiliyor.

Kötü performansla lakayıt tavırları ayırabilecek kadar iyi sezgilerimiz var şükür. Dolayısıyla Colman her geçen hafta beni hala niye bu takımda tutyorsunuz der gibi oynuyıor. Ne enteresandır ki hoca da tahta gözlükle maçı izliyor heralde !!!

Emre ve Soner değil kaç haftadır takımı sabote ettiklerini düşündüğüm Zokora ve Colman kızağa çekilmeliydi...

Şentürk
05.03.2013, 23:36
Colman takım oyuncusu, çarkları iyi olan takımda çok iyi iş yapar.(2010-2011)
Colman'ı kazanmak istiyorsanız, takımın kollarını başını bacaklarını iyi kurmanız gerekli, Colman onları doğrultur.
Ama bir Halil'e bir olcana, bir Mustafaya bir Saparaya bir yasine, bir bir bir ... yapabileceği hiç bişey yok, çünkü onlar futbolun kangrenleri. ;)

r9emre
05.03.2013, 23:45
Tabi tabi Colman'la empati Zokora'yla, Bamba'yla, Henrique'yle dalga-pati, salla-pati.. Colman ilk gönderilmesi gereken yabancı çünkü az buçuk para ediyor.

Alper Calik
05.03.2013, 23:45
Gustavo Colman,

Olcan, Henrique, Volkan, Halil, Serkan, Zokora vs. vs. rezilleri oynarken

iyice dağıldı.

omondoles
05.03.2013, 23:48
Colman bence Trabzonspor taraftarının en büyük balonudur. En iyi olduğu sezonda bile istikrar sorunu yaşamıştır. Ha yetenekli mi? Evet. İstediği zaman mükemmel oynar ama o "istemek" kaç haftada bir gelir Allah bilir. Asla profösyonel olduğunu düşünmüyorum. Bana göre anadolu takım topçusu.

Açık söylim benim futbol anlayışıma göre isterse messi olsun istikrar sorunu varsa anadolu topçusudur.

memozcan
06.03.2013, 00:06
colmanla empati yapıyorum.. ayağıma topu almışım sağımda serkan, yanımda zokora, önümde henrike.. benim burada ne işim var .. noel gelse de memlekete gitsek..

EMiRHAN61
06.03.2013, 00:14
O şehirde asgari ücretle çalışıp o sahada volta atanlardan daha çok yorulan insanlar varken, şehri temsil eden futbolcuların hiç değilse aldıkları paradan utanıp çaba göstermesi gerek.
Başarısız olabilir lakin yinede pas ver
Gol atamayabilirsin ama şut çekmeyi dene
Topa yetişemeyebilirsin ama peşinden koş hiç değilse...

Bunu seyirciye gösterebilirsen zaten başarısızlıka formsuzlukta yine arkanda durur insanlar.
Yeterki niyetindeki samimiyete inandırabil izleyenleri.

Oğuzhan
06.03.2013, 00:22
utanmaz herif trilyonları alırken de günde 12 saat iki kuruş için çalışanlarla empati kursun.

sahada yürüyor resmen yürüyor adam. hoca nasıl sabrediyor anlamıyorum ya çıldırttı dün beni statta.

ts_tuncay_ts
06.03.2013, 01:08
Bu sene bütün takım berbat durumda...Ama nedense hep bir kişi üzerine aşırı derecede gidiliyor...Takımın günah keçisi belli olmuş galiba...

vampir
06.03.2013, 01:14
colman yakışıklı olmasaydın bu taraftar senin gibi ruhsuz hain çakal bir futbolcuyla empati kurmazdı bizim insanımız dış görünüşe çok önem verirde tipsizin teki olsaydın çoktan gitmiştin sahtekar çakal colman ama işte yakışıklı adamsın diye yoksa beşpara etmez top oynuyprsun resmen trabzonsporla dalga geçiyorsun ve bu taraftarda senle empati kurmaya çalışıyor

bkandil
06.03.2013, 10:01
colmanla empati yapıyorum.. ayağıma topu almışım sağımda serkan, yanımda zokora, önümde henrike.. benim burada ne işim var .. noel gelse de memlekete gitsek..

:D:D

Courage
06.03.2013, 10:24
-''Sorulan soru problemi çözme rasyonelliği açısından gayet mantıklı.''

-''Verilen cevaplarda taraftar ve asgari ücretli vatandaş profilinden gayet haklı.''

diyerek yazılanlar hakkında özet geçip kişisel görüşümü belirteyim; Çare, bunca taviz ve bekleme süresi geçmesine rağmen durumunda iyileşme olmadığı göründüğünden kadro dışı bırakılmasıdır

Bu öyle güzel bir çaredir ki hem an itibari ile ''ruh ikizlerinin'' buranın dingonun ahırı olmadığını anlayabilecekleri hemde gelecekte aramıza katılacakların ders çıkarabilecekleri bir çözüm ve ıslah yoludur.

Hem an'ı yakalarsın,hem geleceği kazanırsın! :)

Courage
06.03.2013, 10:26
colman yakışıklı olmasaydın bu taraftar senin gibi ruhsuz hain çakal bir futbolcuyla empati kurmazdı bizim insanımız dış görünüşe çok önem verirde tipsizin teki olsaydın çoktan gitmiştin sahtekar çakal colman ama işte yakışıklı adamsın diye yoksa beşpara etmez top oynuyprsun resmen trabzonsporla dalga geçiyorsun ve bu taraftarda senle empati kurmaya çalışıyor

:eek:

(aynı empatiyi celutska ve Janko'da hak ediyor öyleyse)

kopeli
06.03.2013, 10:26
Colman'ı satıs listesine koysak kim bonservis verip alır ? Su an icin bonservis bedeli sıfır,bari kalan maclarda oynatılsında bir piyasası olsun..

Courage
06.03.2013, 10:40
İyi ki işe gitmedim diyordum ama forumda tatsız konular üst üste!

Arkadaş Colman böyle oynasa ne piyasası yapacak? O piyasa yapacak diye bizim takım güme gidiyor farkındamısınız?

Kadro dışı bırakırsın, menajer dediğin zaten çakal bulur şampiyonluk dönemi kasetlerini ve iyi oynadığı birkaç maçtan karma cd'yi yapar kakalayacak biri mutlaka bulunur rahat olun.;)

Colmanımı tedavi edelim, takımımı? Takımdan umut var ama Colman'ın fişi prizden çoktan düştü :(

murat şahin
06.03.2013, 11:15
Kazanmak karakter işidir. Bu süperligde de böyledir, halı saha maçında da... karakterinizde kazanmak varsa nerede olduğunuzun, takım arkadaşlarınızın ne kadar kötü olduğunun önemi yoktur, kazanmak için ne yaptığınızın önemi vardır. Siz elinizden geleni yaptığınız halde yinede kaybediyorsanız kimse çıkıpta size birşey demez. bkz;Onur. bkz:1461 ts.

1461 ts'deki oyuncular trabzonspordakilerden çok mu iyi? kesinlikle hayır ama orda kazanmak etkin güdü ve bunu takımın bütün dişlilerinde görüyorsunuz.

colman özelinde kazanmak güdüsünü değerlendiricek olursak: colman'dan beklediğimiz lider vasıflı olmasıdır. sonuç: colman yetenekleri sınırlı bir askerdir, asla general değildir. biz colman'a gereğinden fazla anlam yüklüyoruz bizim hayal kırıklığımızın nedeni colman değil kendimiziz. beklentimizi yüksek tutarak hata yapıyoruz.

Çağatay_
06.03.2013, 12:24
Teşekkürler, ben de şuna inanıyorum, çıkış yolunu bulup ortaya koyabilirsek, bu yaygın bir görüş hâline gelirse, baştakiler er geç bu yola girmek zorunda kalırlar.

O yüzden bizlerin fikir üreterek doğrular üzerinde bir araya gelmesini mutâbık kalmasını önemsiyorum.

Bütün sorunların doğru çârelerini bulsak bile uygulayıcısı bizler olmadığımız için elimizden bir şey gelmez ama bizlerin bu görüşler artık yaygın olarak her ortamda dile getirilmeye başlanırsa ister istemez bundan yönetimler de etkilenir.

Yıllardır bu forumu takip ederim, üyeliğimden de önceye dayanır.

Yıllardır internet kullanırım.

Aynı zamanda yıllardır bir çok Trabzonspor'lu ile oturdum konuştum, çay kahve içtim.

Şu bir gerçek ki Türkiye liglerinde yerli oyuncuları iyi olan, üzerine kaliteli yabancı koyanlar şampiyon oluyor.

Geçen seneye baktığımızda GS (diğer bir çok faktörü saymıyorum hakemlerin özellikle sezonun ilk yarısında çok katkısı olduğunu düşünüyorum) çok iyi bir Melo katkısı aldı, ileride Elmander'den çok iyi faydalandı, kaleci Muslera kendisini kanıtlamış bir kaleci ve bir çok maçı tek başına kurtardı, Ujfalusi iyi bir sezon geçirdi ve Semih ile iyi bir ikili oldu, Eboue takımın en önemli ve etkili isimlerinden biriydi.

5 tane iyi katkı veren yabancı, ve 6 tane iyi yerli oyuncu. Ve üzerine eklenen gençler, alternatif oyuncular, jokerler.

Bu yapı 3 sezon öncesinden bize de tanıdık gelmiyor mu?

Real Madrid taraftarının da beklediği, takımın iskeletinin altyapıdan oluşması, ve geri kalan 4-5 kişinin Ronaldo, Zidane, C.Ronaldo, Figo gibi süper dünya yıldızlarıyla tamamlanması.

Altyapıdan oyuncu isteyen tek taraftar Trabzonspor taraftarı değil yani, dünyanın en büyük takımı Real Madrid'in taraftarı da bunu istiyor.

Yıllar önce 90'ların ortalarında başlayan yabancı oyuncu sevdasından bu taraftar artık yorulmuş ve bıkmış durumda. Quaresma, Guti transferlerine ağzı sulanarak bakan yok mu, elbette var. Ama onların azınlıkta kaldığını düşünüyorum. Hatta bazıları tam olarak buna inanarak "vay bee" demese de, "onlar işi ciddiye alırken biz transfer yapmıyoruz" düşüncesi ile bu tepkileri veriyor. Yani biz işimizi doğru yapsak, büyük bütçelere ve bu oyunculara heves etmeyecekler.

Şimdi çare kısmına gelecek olursak, yani yukarıda bahsedilen yapıyı kurmak adına konuşursak, çözümü çok uzakta değil, kendi içimizde aramalıyız.

Bundan 11 yıl önce, 3 puan farkla kümede kaldığımız 2001-2002 sezonundan sonra kurulan yapıya göz atalım.

Tamamen genç bir kadro, birkaç tane bu takımı kendine büyük bir nimet olarak görerek mücadele edecek yabancı, gençleri kaynaştırmada ustalığı ile dikkat çeken bir teknik direktör, Samet Aybaba, yüksek mücadele ile alınan bir kupa.

Sonraki sezon Ziya Doğan ile kupa başarısının tekrarlanması, yukarılara oynayan bir takım, gelişen bir kadro, 2003-2004 ve 2004-2005 yıllarında şampiyonluğa oynayan bir Trabzonspor. 2004-2005 sezonu Şenol Güneş'in oynattığı en iyi futbollardan birisi oynanıyordu belki de. Fatih, Gökdeniz, Yattara, Szymkowiak, tamamı formunun zirvesindeydi. Yapılan hata ise her zamanki gibiydi, en önemli ihtiyacımız olan şeyin, bir adet santraforun alınmamasıydı, Zurawski gibi bir ismi göz göre göre kaçırdık.

İşte şimdi aynı şekilde, elimizde hazır 1461 gibi bir malzeme de varken, özümüze dönmeli ve kendimizden olanı artık daha fazla reddetmemeliyiz. Serkan Balcı bence iyi mücadele ediyor, iyi niyetle oynuyor. Ama bugün Göksu ya da Zeki ondan kötü mü oynar? Daha kötü oynasa bile bize ne kadar zararı dokunur?

Bunları artık iyice düşünmeli, ve kendimiz için en uygun yapıyı kurmalıyız. 3'e 5'e bakmadan ligde Trabzonspor'da oynamak için can atan oyuncuları da kadroya katmalıyız. Benim için bunlardan 2'si Orhan Gülle ve Muhammet Demir'dir. Ne kadar iyi oldukları tartışılır ama Trabzonspor'lulukları tartışılmaz. Bir çok kişinin kızdığı Özer'i de bu takımda görmek istiyorum ben, kendisi Trabzonspor'da oynamak için kontratına madde bile koydurmuştu Ankaraspor'da oynarken. Trabzonsporluluğunu ve bizde oynama isteğini hala eski röportajlarından okuyabilirsiniz.

Bir sezon daha Türkiye Kupası hedefi ile, ama bu sefer yerli ve bizden gençlerle oynayan bir Trabzonspor. Yerli ve bizden gençlerin arasına 19-23 yaş aralığında Sırp, Boşnak, Rumen, Gürcü, Bulgar 2-3 oyuncu yerleştirirsek çok daha memnun olurum. Mesela Celutska gitmemeli, o bizim işimize yarayacak türden bir oyuncu. Ardından sonraki sezon gelecek birkaç tane iyi yerli oyuncu, önceden mevkiler belirlenerek ve nokta atışı yapılarak tabii ki. Belki onlara eklenerek Szymkowiak etkisi yaratacak, bizi benimseyecek 1-2 yabancı oyuncu. Toplam 3-4 yabancı, 5-6 Trabzon'lu, 3-4 tane bizi benimseyecek ve ilk fırsatta kaçmaya uğraşmayacak yerli oyuncu ile bence çağımızda Trabzonspor için geçerli olacak altın oranı yakalarız.

Benim çözümüm de çarem de budur. Empati kısmına bakacak olursak, Colman, Zokora ve benzeri diğer tüm isimler, bizlerle empati kurup bu takımda kalmayı ne kadar istediklerini göstermelidirler. Eğer isteklerini sadece demeçleri ile gösterip, bu takımda kalmak için sahada canlarını dişlerine takmayacaklarsa, değil sezon sonu yarın gitmelerinde benim için bir mahsur yok. Sahayı parçalayan, rakibe göz açtırmayan, her an kavgaya hazır bir Trabzonspor için tekniğe ve taktiğe gerek yok, istek ve hırs yeterlidir. İşte bize o isteği ve hırsı gösterenler, önümüzdeki sezon bu takımın Fernandes'i olmak için kalabilirler, eğer bu ışığı vermezlerse derhal gönderilmeliler, yoksa zararları olur.

Benim için çare bu takımda sadece bu takımın ve formanın kıymetini bilenlerin, ve bu kıymeti bildiğini gösterenlerin oynamasıdır.

Trabzonspor'da oynayacak kalitesinin olup olmadığı yorumunu size bırakarak, bu formayı çok benimsemiş ve Trabzonspor'da oynama isteğini her an söylemiş Sercan'ın gidişi, Trabzonspor'da oynamak için mücadele eden Eren'in gidişi, tek isteği Trabzonspor forması ile Avni Aker'e çıkmak olan Yusuf orada dururken, bizim hala bir takım isimlere mahkum edilişimiz... Bunlar benim içimi acıtıyor. Ben sahada yürüyen adamları izleyeceğime, canını dişine takıp kaybeden Yusuf'u, Sıddık'ı izlerim, ve futbolda kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu bilerek futbol keyfini çıkartırım, Trabzonspor mücadelesinin tadına varırım. Ama bizden olmayan bir takım, bizden olmayan bir futbol...

Somers de Trabzonlu değildi, Türk de değildi... Ama o bizdendi. Ben mücadele görmek istiyorum, ve benim de empati kurmaya çalıştığım bu oyuncular, sezon sonuna kadar bu mücadeleyi verebileceğini her an göstermelidir ki, gelecek sezon kimin bizimle olacağını görelim.

Taraftar da artık bunu istiyor, ve taraftarın bu isteği artık ayyuka çıkmış durumda.

TekfurÇayır 61
06.03.2013, 12:31
Ellerine sağlık Çağatay kardeşim.

Alper Calik
06.03.2013, 13:04
Trabzonspor 2 arada bir derede bir takım.

Anadolu kulüplerinde oynayan oyuncular Trabzonspor da oynayanlardan daha istekli ve hırslı oynuyorlar çünkü amaçları 4 büyüklere gitmek.
İstanbul büyüklerinde oynayan oyuncular mecburen istekli ve hırslı oynuyorlar, yoksa kovulurlar Trabzonspor a benzemez oraları (ne taraftar ne yönetim olarak)
Trabzonspor da oynayanlar 2 ye ayrılıyor
1. Hala İstanbul a gitme umudu ve yeteneği olanlar ki bunlar canla başla oynuyor ve sonra da kaçıyorlar
2. İstanbul a gidemeyecek olup da 4 büyükten biri olan Trabzonspor da yer bulmuş olanlar, oynayıp takılanlar, bunlar kalıcı olanlar (Serkan, Olcan Gustavo vs.) ama Trabzonspor a yakışır bir hırs ve istekle değil, hatta yukarıda da söylediğim gibi herhangi bir anadolu takımında oynayanlardan da daha vasat oynayanlar. Çünkü AMAÇLARI YOK. Onları zorlayan birşey yok.

Dolayısıyla tam olarak da Çağatay arkadaşımızın dediği karışımda Trabzonspor kurulmalı.

1 GEREK ŞART : 1461 vb. Trabzonlu olan futbolcular KESİNLİKLE Trabzonspor da olmalı
2 İLAVE ŞART : Trabzonspor da oynamayı kalben gönülden isteyen, İstanbul takımlarını Trabzonspor için REDDEDEN yerliler olmalı. Türkiye deki bu düşüncedeki oyuncular bulunmalı ve alınmalı
(bakınız şikebahçenin seçme .... futbolcularına ! Özellikle seçiliyorlar. Değişik bir ahlak kriterini geçenleri oynatıyorlar)
3 İLAVE ŞART : Eksik kalan yerler Yabancı Oyuncular ile tamamlanmalı

1+2 olunca yukarıda bahsettiğimiz amaçsızlık, motivasyon sorunu kendiliğinden ortadan kalkar. 1 + 2 deki oyuncular takımın motivasyonunu sürekli ayakta tutar
3 nolu oyuncular ya ayak uydurur ya da gitmek zorunda kalır. Şimdi olduğu gibi senelerce yiyip içip yatıp Trabzonspor'da spor yapamazlar

Gustavo vb. nin durumu da bu motivasyonsuzluk sonucunda oluşmuştur. Neden düzelmiyorlar? Yönetim, teknik direktör, taraftar, medya, tff gibi etkenler olmadığı gibi daha da kötüsü takım içinde 1+2 deki oyuncular gibi onları baskılayacak, motive edecek, rahatsız edecek, Trabzonspor da böyle oynayamazsın diyecek oyuncular da yok.

Formül. Bu genç arkadaşımızın reçetesidir ve 1461 de başlangıç noktasıdır.

Yıllardır bu forumu takip ederim, üyeliğimden de önceye dayanır.

.........
Bir sezon daha Türkiye Kupası hedefi ile, ama bu sefer yerli ve bizden gençlerle oynayan bir Trabzonspor. Yerli ve bizden gençlerin arasına 19-23 yaş aralığında Sırp, Boşnak, Rumen, Gürcü, Bulgar 2-3 oyuncu yerleştirirsek çok daha memnun olurum. Mesela Celutska gitmemeli, o bizim işimize yarayacak türden bir oyuncu. Ardından sonraki sezon gelecek birkaç tane iyi yerli oyuncu, önceden mevkiler belirlenerek ve nokta atışı yapılarak tabii ki. Belki onlara eklenerek Szymkowiak etkisi yaratacak, bizi benimseyecek 1-2 yabancı oyuncu. Toplam 3-4 yabancı, 5-6 Trabzon'lu, 3-4 tane bizi benimseyecek ve ilk fırsatta kaçmaya uğraşmayacak yerli oyuncu ile bence çağımızda Trabzonspor için geçerli olacak altın oranı yakalarız.

.....

Benim için çare bu takımda sadece bu takımın ve formanın kıymetini bilenlerin, ve bu kıymeti bildiğini gösterenlerin oynamasıdır.

Trabzonspor'da oynayacak kalitesinin olup olmadığı yorumunu size bırakarak, bu formayı çok benimsemiş ve Trabzonspor'da oynama isteğini her an söylemiş Sercan'ın gidişi, Trabzonspor'da oynamak için mücadele eden Eren'in gidişi, tek isteği Trabzonspor forması ile Avni Aker'e çıkmak olan Yusuf orada dururken, bizim hala bir takım isimlere mahkum edilişimiz... Bunlar benim içimi acıtıyor. Ben sahada yürüyen adamları izleyeceğime, canını dişine takıp kaybeden Yusuf'u, Sıddık'ı izlerim, ve futbolda kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu bilerek futbol keyfini çıkartırım, Trabzonspor mücadelesinin tadına varırım. Ama bizden olmayan bir takım, bizden olmayan bir futbol...

.......

TekfurÇayır 61
06.03.2013, 13:22
Teşekkürler Alper kardeşim. :)

M. Akif Yücesan
06.03.2013, 13:31
Empati? Her tatilden mazeretsiz olarak geç döndü. Buna rağmen sadece para cezasıyla geçiştirildi, taraftar yine de ona sahip çıktı (niye bilmiyorum). En iyi zamanı Selçuk'un yanında oynadığı zamandı, ama ben o zaman da bu adamı beğenmiyordum. Colman'ın yetenekleri sınırlı. Topu ayağında güüçlü bi şekilde tutamıyor, bu yüzden en ufak baskıda top kaybediyor. Üstelik takım topu getirmek konusunda ona güvenince kaptırdığı toplar kalemizde gol şansı oluyor (açın seyredin kaç maçta bu dediğim oldu). Tek iyi yapabildiği şey uzun mesafeli derin pas atmak, ama o konuda da 1. sınıf oyuncu olmadığı ortada. O zaman niye bu oyuncuya bel bağlayalım?

Üst üste 3 maç iyi oynadığı görülmüş vaka değil. Kaldı ki iyi oynadığında da bi Alex değil sonuçta. Kötünün iyisi. Bu Colman yüzünden kaç orta saha oyuncusu şans bulamıyor. Bunu yerine Jebrin takımda kalsaydı eminim çok daha iyi işler yapardı. Hele bunun yerine Alper Potuk olsa takım 2 vites birden yükseltir.

Colman'a küfretmediğim, sakatlansın diye dua etmediğim çok az maç vardır. Empatilik oyuncu değil. Şampiyonluğa oynayan takımın as oyuncusu olacak kapasitede değil. Yedekte beklerse buyursun beklesin, yoksa benim gözümde Jebrin kadar kıymeti yok...

Sefa
06.03.2013, 13:51
Başlık yerinde ben olsam o kadar dahi oynamam. Hala savunuyorsun diyenler vs olabilir hala savunmamın nedeni işte empati kurmam. Hiç bir bağım olmayan bir yerde başıma bu kadar iş gelecek ortada takım olmayacak bana niye oynamıyorsun diyecekler. Hala burada olması bile iyiye işaret..

kürşat şen
06.03.2013, 14:24
giggs 40 yaşında afedersin it gibi koşuyor..
gerisini yazmaya gerek yok!!

Alper Calik
06.03.2013, 14:40
Bizim üzüldüğümüz çöküsün tüm Türkiye de olduğunu da unutmayalım.
gs v şikebahçe de çöküşte. Eski şike dönemi ve bariz manipülasyonları çok da fazla yapamadıkları için (hala hakemlerle birşeyler oluyor) çöküşeler.
Sadece kadroları bizden 10 kat pahalı oyunculardan kurulu olduğu için ite kaka gidiyorlar.

Bizden alınıp, onlara konduğu için biz 2 kere çöktük moral ve motivasyon olarak.
Üstüne bir de hakkımız verilmeyerek iyice bastırıldık.

Bu durumu yönetim düzeltemedi, teknik direktör düzeltemedi, futbolcular da yukarıda söylediğim sebeplerden hiç düzeltemedi ve düzetlmesi de çok zor.

Olay çok zor.

Bence en önemli sorunumuz: "Acaba Trabzonspor kimliği ve ruhunu neden kaybettik? Nasıl geri getirebiliriz?" Bu ruh gitmiş bizden, kesin.
Trabzonspor efsanesi, şehrin efsanesi gitmiş. Bu çok kötü.

Bu sorunun çözümünü de Çağatay vermiş. Ben de ekleme yaptım.

Ali İhsan
06.03.2013, 14:44
Colman bizimle önce bi empati yapsın.

Harçlığından üç beş kuruş biriktiren onu Colman doysun diye harcıyor.

Beyefendi lütfedip oynasa alacağımız üç puan o garibanın bir haftalık mutluluğu...

kayseriliyiz
06.03.2013, 14:54
Çare, hiçbir yabancı futbolcuyu bu kapıdan içeri sokmamak.
Yüzde yüz Türk bir Trabzonspor. Mümkünse hepsi de Trabzonlu olsun.

O Trabzonlu yu Trabzonsporluya çevirsek daha iyi olur
çünkü emre'de Trabzonlu Enginde ve niceleri

Cemal Sağlam
06.03.2013, 15:08
Başlık yerinde ben olsam o kadar dahi oynamam. Hala savunuyorsun diyenler vs olabilir hala savunmamın nedeni işte empati kurmam. Hiç bir bağım olmayan bir yerde başıma bu kadar iş gelecek ortada takım olmayacak bana niye oynamıyorsun diyecekler. Hala burada olması bile iyiye işaret..

Bu sorunların tek sebebi iyi yönetilmiyor olmamız.

Bu kulübün spor psikologları var ve futbolcuların genel durumlarını iyileştirmesi, kriz varsa müdahale etmesi ve olası problemleri önlemesi için kulübümüzden para alıyor. Demek ki o bile işini iyi yapamıyor.

Colman la empati kuralım kurmasına buna kesinlikle karşı değilim ama bu mantıkla bakarsak profesyonel olan kulübümüzü amatör branşlarda yarıştıralım. Unutmayın ki bu kulüp varolmak zorunda. Böyle giderse hiç bir iyi futbolcu Trabzona gelmek istemeyecek. Çünkü takımın hakkı yenmiş dağılmış ve bitkin bir durumda. Ayrıca yönetim-taraftar, taraftar-oyuncu ve taraftar -taraftar arasında muazzam bir çatışma ve bir birlerini istememe durumu mevcut.

Bazı arkadaşlar benim psikolojik danışmanlığımı eleştiriyor veya beğenmiyor olabilir. Saygı duyarım. Olaylara pozitif taraftan bakmak lazım. Mesela bir örnekle açıklarsak Onur Kıvrak. Gidenler onunda arkadaşıydı, onunda hakkı yenildi, şampiyonluk için 6 ayını feda etti. Ama Onur hala aynı Onur. Maçlardan sonra göz yaşları döküyor, kahroluyor ama işinin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Yılmıyor. Aman sende bana ne deyip sahayı terk etmiyor.

Colmanı seviyor olabilirsiniz fakat şunu bir düşünün: Colman sizin onu sevdiğiniz kadar o Trabzonsporu seviyor mu? (bunu bir taraftar olarak soruyorum)

Eğer illa biriyle empati yapmak istiyorsanız Onur ile yapın. Nasıl kahrolduğunu anlamaya çalışın. Zeki Yavru ile yapın.Mustafa Yumlu ile yapın.

Söyleyecek çok şey var ama sözün kısası; puan durumunu açın ve önce kendi duygularınızı anlamaya çalışın...

Gordon Freeman
06.03.2013, 15:10
O kadar para alsam ben utanırım koşmamaya.
Ayıp resmen.Nası eli belinde o kadar rahat olabiliyor ya.

munzevil
06.03.2013, 15:17
gölge prens

TekfurÇayır 61
06.03.2013, 16:00
Başlık neden Colman'la Empati, neden Colman ismini seçtim?

Denildiği gibi sevdiğimden veyâ yakışıklı olduğundan değil. :)

Sıralayayım:

1. Yabancı

2. Yabancılar içinde yetenek olarak vasatın (ortalamanın) üzerinde olan oyuncu

3. Yabancılar içinde takımda en uzun süreli oynayan futbolcu

4. Uzun süre takımda oynadığı ve yeteneklerini bildiğimiz için eski ve yeni Colman'ı rahatlıkla kıyaslayabilliyoruz.

Empatiyi neden Onur'la yapmadım?

Onur'u anlamak için hiç bir ek bir çaba göstermeme gerek yok ve çâre aranan sorun Onur'da değil.

Forumda bir çok genç kardeşimiz, "Artık bu ülkede yaşamak istemiyorum." diyorlarsa, bunları diyenler ülkelerini seven, Trabzonspor'u seven insanlarsa, yaşananlar bizleri bâzı şeylerden bu derece soğuttuysa...

Yabancı oyuncular Türkiye'de oynananın futbol olmadığını, başka bir şey olduğunu, bu oyunun kurbanın Trabzonspor olduğunu açıkca görüyorlarsa...

Haydi Colman, Zokora, Bamba kurtarın Trabzonspor'u, kurtarın Türk futbolunu...

Diyebilir miyiz?

Diyebiliriz tabiî.

Dedik de.

Sonuç ortada.

Gökhan Koç
06.03.2013, 16:23
"Benim emeğimi çalanlara karşı ne başkanım, ne taraftarım direnmişken ben niye burada top oynuyorum acaba ? Üstelik türk bile değilim uleynn. Sözleşmem bitene kadar top oynamayayım da kimse beni almak istemesin, sonra bedelsiz gideceğim takımı kendim seçerim"

t.gokce
06.03.2013, 19:41
colman ne düşünüyor bilemem ama,ben colman gibi düşünecek olursam ne yapıyorum diye sorardım kendime herhalde..ne kadar çok top kaptırıyorum ve takıma liderlik yapamıyorum diye sorgulardım kendimi

okan6161
06.03.2013, 19:47
bu sene topmu oynuyor bu adam yada oynadığını sanıyor 14 aylık kızım bile daha isabetli topa vuruyor daha istekli vuruyor topa

asilhamsi
06.03.2013, 20:44
Kocum colman seyinin keyfine göre oynamaya devam et.Koca efsane dusmus cokta onemli degil tekrar cıkar yeterki dumbelek yonetim senin ve diger vurdumduymaz takım arkadaslarınızın parasını versin.Gerisi yan gel osman bir araba bostan.

Buyrun işte Colman la empati boyle yapılır ancak.

Sibel
06.03.2013, 21:07
Colman kaç yıldır burda. O bizi anlamadıysa bu saatten sonra ben onu niye anlayayım ?
Empati yapıyorum da, adamlar milyonlar kazanıyor. Yapacağı tek şey topunu oynamak.
Empatiyi o yapsın.

Erdal DİLEK
06.03.2013, 21:41
colman bildiğiniz halısaha topcusu

Harun
07.03.2013, 06:21
Futbol takım oyunu.Bireylerin tek başına hükmedeceği bir oyun değil.Öncelikle takım ruhunu yakalamak gerek.Daha önceki sezonlarda,Antep,Bursa,Kayseri ve Sivas'ın yaptığı gibi o enerjiyi yakalamak gerek.Bir söyleşide mevcut kadrodan bir oyuncu tüm oyuncuları evine davet etmiş gidenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmemiş.Birliğin beraberliğin olmadığı yerde mücadele ve hırs olmaz.Sağımdaki adam koşmazda solumdaki adam koşmazsa " ben enayimiyim" diyerek ben de koşmam.
Bu takıma önce hıs lazım.Haklı olduğumuz hakem hatalarında bile hakeme en ufak bir tepki veremiyor takım.Bugün bjk bunun en açık örneği.Hırs ve azmin sonu tüm takıma yayılıyor.En kazmasıda en uyuşuğuda en narinide elinden gelenin fazlasını yapıyor.

Colman tekniği iyi fakat sorumsuz,olsada olur olmasda olur tavrında mücadele eden biri.Hırs mücadele kavramı sıfır.Fakat bu onun suçu değil.Çünkü tüm takımın psikolojisi bu.
Kasımpaşa maçında yediğimiz ikinci golde Colman'ı izleyin ve ne yaptığını görün herşeyi daha iyi anlayacaksınız.

Sefa
07.03.2013, 07:29
Bu sorunların tek sebebi iyi yönetilmiyor olmamız.

Bu kulübün spor psikologları var ve futbolcuların genel durumlarını iyileştirmesi, kriz varsa müdahale etmesi ve olası problemleri önlemesi için kulübümüzden para alıyor. Demek ki o bile işini iyi yapamıyor.

Colman la empati kuralım kurmasına buna kesinlikle karşı değilim ama bu mantıkla bakarsak profesyonel olan kulübümüzü amatör branşlarda yarıştıralım. Unutmayın ki bu kulüp varolmak zorunda. Böyle giderse hiç bir iyi futbolcu Trabzona gelmek istemeyecek. Çünkü takımın hakkı yenmiş dağılmış ve bitkin bir durumda. Ayrıca yönetim-taraftar, taraftar-oyuncu ve taraftar -taraftar arasında muazzam bir çatışma ve bir birlerini istememe durumu mevcut.

Bazı arkadaşlar benim psikolojik danışmanlığımı eleştiriyor veya beğenmiyor olabilir. Saygı duyarım. Olaylara pozitif taraftan bakmak lazım. Mesela bir örnekle açıklarsak Onur Kıvrak. Gidenler onunda arkadaşıydı, onunda hakkı yenildi, şampiyonluk için 6 ayını feda etti. Ama Onur hala aynı Onur. Maçlardan sonra göz yaşları döküyor, kahroluyor ama işinin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Yılmıyor. Aman sende bana ne deyip sahayı terk etmiyor.

Colmanı seviyor olabilirsiniz fakat şunu bir düşünün: Colman sizin onu sevdiğiniz kadar o Trabzonsporu seviyor mu? (bunu bir taraftar olarak soruyorum)

Eğer illa biriyle empati yapmak istiyorsanız Onur ile yapın. Nasıl kahrolduğunu anlamaya çalışın. Zeki Yavru ile yapın.Mustafa Yumlu ile yapın.

Söyleyecek çok şey var ama sözün kısası; puan durumunu açın ve önce kendi duygularınızı anlamaya çalışın...
Colman benim ve ya bir başkasının onu sevdiği kadar Trabzonspor'u seviyor mu bilemem. Sevmediğini varsayıyorum ki bu çok doğal. Onur ile kıyaslanamaz yerli yabancı farkı var çünkü. Ben futbolcu olsam bu yaşananları Arjantin'in herhangi bir takımında yaşasam Colman'dan pek farkım olmazdı ama Karşıyaka'da olsaydım aşağı yukarı Onur gibi olurdum diye düşünüyorum.

Tabi bunların hepsi birer varsayım..

Oğuzhan
07.03.2013, 11:32
Arkadaşlar isterse yanında Hasan Üçüncü ile Hüseyin Cimşir oynasın. Eğer maaşı hesabına zamanında yatıyorsa sahada bayılana kadar koşmak zorundasın. Takım küme düşmeyi garantilemiş olsa bile ölene kadar koşacaksın. O parayı hak ettiğini düşünüyor mu acaba sahada yürürken kendileri ?

Fernandes gibi adam bile ego yapmıyor oynuyor şu adamlarla. Fernandes takımını sırtlamayı seçerken Colman takımın kötü durumundan kendine hal çıkarıp o da yatışa geçti. İşte büyük futbolcu burada belli ediyor kendisini. Colman hiçbir zaman büyük futbolcu olamadı, olamayacak. Büyük futbolcu istikrarlı olandır. Yoksa Yattara gibi topçumuz vardı bizim Colman'dan 61 kat daha yetenekliydi ama istikrarı sıfırdı.

TekfurÇayır 61
07.03.2013, 12:19
Arkadaşlar isterse yanında Hasan Üçüncü ile Hüseyin Cimşir oynasın. Eğer maaşı hesabına zamanında yatıyorsa sahada bayılana kadar koşmak zorundasın. Takım küme düşmeyi garantilemiş olsa bile ölene kadar koşacaksın. O parayı hak ettiğini düşünüyor mu acaba sahada yürürken kendileri ?

Fernandes gibi adam bile ego yapmıyor oynuyor şu adamlarla. Fernandes takımını sırtlamayı seçerken Colman takımın kötü durumundan kendine hal çıkarıp o da yatışa geçti. İşte büyük futbolcu burada belli ediyor kendisini. Colman hiçbir zaman büyük futbolcu olamadı, olamayacak. Büyük futbolcu istikrarlı olandır. Yoksa Yattara gibi topçumuz vardı bizim Colman'dan 61 kat daha yetenekliydi ama istikrarı sıfırdı.

Fernandes ile Colman'ı veyâ başka bir yabancı futbolcumuzu kıyaslamak yanlış olur diye düşünüyorum.

Fernandes İstanbul'un gece hayâtını çok seviyor, İstanbul'da olmaktan memnun.

TekfurÇayır 61
07.03.2013, 12:23
Bence bu başlıkta konuşulanlar bize şunu gösterdi, bizim takımımızda mümkün olduğunca az yabancı futbolcu olmalı. Olanlarda hem kalite hem kişilik olarak özenle seçilmişler olmalı. Özellikle sıkıntılı dönemler yaşadığımızda bunun böyle olması gerektiği kendini daha çok belli ediyor.

Bilmem bu hepimizin ortak fikri mi...

ilhan
07.03.2013, 12:59
Madem empati yapıyoruz o halde amaca uygun olarak kendimizi Colman'ın yerine koyalım;

* Ne kadar iyi olursam olayım Arjantin milli takımına gidemeyeceğim.
* Ne kadar takım içinde başarılı olursam olayım hakemler bizi ters köşeye yatıracak.
* Ne kadar çok koşarsam koşayım takım arkadaşlarım vasatın üzerine çıkamayacak.
* Ne gerek var koşmaya? Takım zaten çok kötü. Ekmek elden su gölden.

--

* Topu ayağıma alıyorum etrafıma bakıyorum. Bi' Zokora'ya pas atabilirim o da geriye oynuyor.
* Topla iki adam geçeyim, geçiyorum bi' kaptırırsam hapı yuttuk. Benden başka adamı kovalayan yok.
* Kafamı kaldırıp ileriye top atayım. Henrique ve Halil kontrol edemeyecek topu kaptıracak ve yine o topu kapmaya ben koşacağım.
* Sağdan soldan bindiriyor gibi yapanlara bakıyorum. İkisi de geri dönmüyor. Bir de şunların açığını kapatmaya koşayım.
* En iyi anlaştığım Alan ve Adrian sürekli kadro dışı.
* O yüzden hiç gerek yok fazla kasmaya.
* 2-3 sene önce kimlerle oynuyordum şimdi kimlerle oynuyorum?

* * * * *

vs. vs. vs.

empati yaptım.
ironiyle beraber.
:)

lazibere
07.03.2013, 12:59
Kim ne derse desin, Hedefi olmayan elindeki en iyileri rakiplerine kaptıran bir takımda, en iyi olarak kalan nadir oyunculardandır. Sahada kazan ama masa başında kupanı vermesinler ve habire yeteneksiz oyuncularla oynamaya devam et..

Parasını alıyorsa oynayacak demek kolay?

Real Madrid'dekı oyuncularda trilyonlar kazanıyorlar o zaman çıksınlar her maçını kazansınlar?

Yada Galatasaray, Yıldızlar topluluğu ve korkunç para alıyorlar , 30 puan farkla şampiyon olsunlar

Öyle birşey yok.. Takım olamazsan ve elinde yetenekli oyuncular yoksa k.a.z.a.n.a.z.s.ı.n

Sırf Trabzonlu olmak da yetmiyor, Mustafa ve Karmil yada Zeki!! Trabzonlu da Şampiyonluk mücadelesinde oynmayacak futbolcular mı?? değil

zekeriyya
07.03.2013, 13:16
empati yi beşiktaş maçında göreceğiz

TekfurÇayır 61
07.03.2013, 15:37
Kim ne derse desin, Hedefi olmayan elindeki en iyileri rakiplerine kaptıran bir takımda, en iyi olarak kalan nadir oyunculardandır. Sahada kazan ama masa başında kupanı vermesinler ve habire yeteneksiz oyuncularla oynamaya devam et..

Parasını alıyorsa oynayacak demek kolay?

Real Madrid'dekı oyuncularda trilyonlar kazanıyorlar o zaman çıksınlar her maçını kazansınlar?

Yada Galatasaray, Yıldızlar topluluğu ve korkunç para alıyorlar , 30 puan farkla şampiyon olsunlar

Öyle birşey yok.. Takım olamazsan ve elinde yetenekli oyuncular yoksa k.a.z.a.n.a.z.s.ı.n

Sırf Trabzonlu olmak da yetmiyor, Mustafa ve Karmil yada Zeki!! Trabzonlu da Şampiyonluk mücadelesinde oynmayacak futbolcular mı?? değil

İnsanı makine gibi düşünemeyiz, arabanın bakımını yaptırdım, deposu da dolu, basarım gaza giderim mantığı insanın söz konusu olduğu yerde geçerli olmuyor.

Bu bakımdan yazdıklarına katılıyorum.

Oğuzhan
07.03.2013, 15:40
İnsanı makine gibi düşünemeyiz, arabanın bakımını yaptırdım, deposu da dolu, basarım gaza giderim mantığı insanın söz konusu olduğu yerde geçerli olmuyor.

Bu bakımdan yazdıklarına katılıyorum.

Tamam da takımın kötü olması onun sahada yürümesini gerektirmez. Koşacak son saniyeye kadar mücadele edecek bak kimse bir şey söylüyor mu ona. Orta sahada yalandan milletin üzerine koşup çalım yiyor daha sonra da geriye dönmüyor canlı izledim son maçta. Onun yüzünden göbekten yardılar kaç kere.

Koşmanın psikolojisi falan olmaz. İyi oynayamayabilir, psikolojik olarak kötü olabilir ama koşacak ne olursa olsun.

TekfurÇayır 61
07.03.2013, 15:40
Yazılanlardan sanırım şöyle ortak bir kanaate de varabiliyoruz:

Teknik direktörlerin işleri çok zor, bu takımı motive etmek, taktik uygulatmak, yardımlaşma sağlamak çok ama çok zor. Bu bakımdan T.D. leri ( Şenol - Tolunay hocalar) eleştirirken bu gerçekleri de görmek gerektiği ortak fikrimizdir herhalde.

TekfurÇayır 61
07.03.2013, 16:05
Tamam da takımın kötü olması onun sahada yürümesini gerektirmez. Koşacak son saniyeye kadar mücadele edecek bak kimse bir şey söylüyor mu ona. Orta sahada yalandan milletin üzerine koşup çalım yiyor daha sonra da geriye dönmüyor canlı izledim son maçta. Onun yüzünden göbekten yardılar kaç kere.

Koşmanın psikolojisi falan olmaz. İyi oynayamayabilir, psikolojik olarak kötü olabilir ama koşacak ne olursa olsun.

Sakatlanmadan gideyim bu takımdan diye düşünüyordur herhalde.

Gurpas
08.03.2013, 21:59
Colman kadro dışı bırakılmalı

blues
08.03.2013, 23:12
Takimi degerlendirmek yerine oyuncu bazinda bireyleri tek tek ele aldigimizda ortaya garip bir duum cikiyor.
Takimin tamamini mercek altina alirsak oyuncularimizi bir degerlendirmeye tabi tutsak ve en degersiz buldugumuzu bugün bir anadolu takimina koysak is yapabilecek degerde oyuncularimiz var. Bu anlamiyla Colmandan dogru bir degerlendirmeyi cok aciklayici ya da bilgi verici bulmamsam dahi ukarida bahsettigimiz oyuncu degerlendirmesini yaparsak oyuncu toplulugundan en az 5-6 oyuncuyu bugün istanbulun üc takimina koysan siritmayacak derece de iyi oyunculara sahip oldugumuzu söyleyebilirim.
Örnegin bugün oynanan gs-Gbr macinda selcugun yaninda bir Colman iyi gitmez miydi? Ya da Adrian? Bu oyuncularin GS Takiminda Snejderin oynadigi oyundan assagi kalir ne tarafi var? Bana Göre herikisi de Snejderden daha fazla sorumluluk almaya calisiyorlar.
Ya da defansta Bamba ve Girayin Hangi istanbul takiminin defansinda siritacagini iddia edebiliriz? Yie olcan Janko Ve bir kac oyuncu adi sayabiliriz bu gruba dahil edebiliriz.
Benim buradan yola cikarak anlatmak istedigim takimin mayasinin tutmadigi! Senol Günes iyi hocadir kötü hocadir bunun tartismasina girmeyecegim. Ben ona hep Saygi duydum ve saygi da duyacagim ancak belirtmeliyim ki 96 travmasinda yasadigimiza benzer travmanin hazirlayicisi da kendisi oomustur kanimca. Hoca bu yasananlara hazirlikli olamamistir. Belki söylemleri bizi heyecanlandirmis olabilir ancak o travmadan cikisi söylemlerle degil de sürec icinde dagilan takimin yerine iskelet kadro kuramayisida aramak gerekli.
Söyle ki! Sayet burak gittiyse yerine bir santrafor alabilmeli ,aldirabilmeliydi, Keza selcuk sorunsalinda oldugu gibi! Bu giden oyuncularin yerine Hazir oyuncu alma zorunlulugu varken biz 7-8 oyuncu alarak bir anlamda ya tutarsa diye düsünerek göle maya calmaya calistik. ancak gelenlerden ne sapara ne Adrian ne de Baris ve zokora selcuk kalibresinde oyunculardi ne de onlar onun üstlendigi göreve benzer görevler üstleniyorlardi. keza buragin yerine gelenlere bir bakin! Vittek,Janko,emre vs. Yine hazir olan bir oyuncu yok elde. Jajanin gelmesi ve gitmesi cok hizli olsada adamin takima uyum sorunu olmadi ancak yerine de gelen oyuncu halil odu yasin oldu!
Bir ara yaklasik 40 Oyuncuyla antrenman yapti bu takim. 13 yabancisi vardi.
Bu takimin abdullahtan beri lee Oyung dönemini saymazsak solbek problemi varken ve bu alenen görünüyorken bir cözüm üretilememesi gibi kronik rahatsizliklari da gözardi edilebilecek bir durum degil tabi.
Buradan dogru Colman ´a dönecek olursak. Colman da isleyen bir takimin önemli bir dislisiydi. Pas atiyor,pas aliyor, selcukla birlikte türkiyenin kanimca yillardan buyana görebildigi en islek ortasahasini olusturuyordu.

Bütün bu alinan satilan oyunculara bakildiginda olayin bir de finansal yönü ortaya cikiyor tabii olarak. Simdi ortalama bir yabancinin assagi yukari 1 milyon dolar yillik ücret aldigi bir takimda bunlardan 13 tane bulnuyor sa ortalama 500 bin eur kazanan baska takimlardan transfer edilen geclerinden elinde yaklasik 7-8 tane var sa ve halil,erkan,olcan,volkan gibi altin sezonlarini geride birakmis ancak finansal oalrak sana yük olan oyuncularin da varsa buradan dogru yapilabilecek en iyi niyetli varsayim yanlis transfer politikalarinin takimin geldigi noktada cok önemli bir etken oldugunu görebiliriz ve bu sav´in dogrulamasini da gs nin iki yil öncesine kadar yasadiklariyla yapabiliriz! Onlarin iki yil önceki durumu bizim durumumuzdan daha iyi degildi arkadaslar ve gectikleri yollarda ayniydi. yanlis transfer politikalari,yanlis hesaplar vs.
Yani hocamiz yeniden yapilanmayi 96 yilindan sonra bu kez de becerememistir ve 2005 yilindakine benzer bir sekilde yorgun,bikkin bir sekilde geri cekilmis geride de enkaz birakmistir.

Hocamiz takima degil oyunculara odaklanmis ve senol günes okulundan burak,onur selcuk cikmis ancak bize de bir faydalari olamadan cekip gitmislerdir.

colman isteksizdir,bu da dogru bir tanidir ancak takimin iyi oynayan bir tarafi,oyuncusu da yok ki ,biz de cikip saddece colmani ya da girayi veya zokorayi elestirelim. Takim takim kültürünü unutmus,birlikte olma duygusunu kaybetmis ve tepkisizlesmistir.
Bakin,Takimin kelime anlami birlikte,birarada olan ve bir hedef icin ugrasan topuluktur ancak ahngimiz böyle bir hedeften ve birliktelikten bahsedebilir su an icin?

Enis Demirhan
08.03.2013, 23:23
Bence su andaki mevcut kadro, basina morinho gelse basarisiz eder, onu da yollatir!...

Hani hocaya oynayan topcular vardir ya.. o misal..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

TekfurÇayır 61
09.03.2013, 15:01
Başlıktan çıkardığım sonuç yazılarımı biraraya topladığımda:

1. Bence bu başlıkta konuşulanlar bize şunu gösterdi, bizim takımımızda mümkün olduğunca az yabancı futbolcu olmalı. Olanlarda hem kalite hem kişilik olarak özenle seçilmişler olmalı. Özellikle sıkıntılı dönemler yaşadığımızda bunun böyle olması gerektiği kendini daha çok belli ediyor.

Bilmem bu hepimizin ortak fikri mi...

2. Yazılanlardan sanırım şöyle ortak bir kanaate de varabiliyoruz:

Teknik direktörlerin işleri çok zor, bu takımı motive etmek, taktik uygulatmak, yardımlaşma sağlamak çok ama çok zor. Bu bakımdan T.D. leri ( Şenol - Tolunay hocalar) eleştirirken bu gerçekleri de görmek gerektiği ortak fikrimizdir herhalde.

3. Bu zorlukların altından kalkmada kupanın geri gelmesi çok önemli, kilit rol kupada.

Bu sebeple herbir Trabzonsporlu hem yapılan organizasyonları katılmalı hem de biraysel olarak elinden geleni yapmalı. Yapılabilecek en basit şey insanlarla konuşurken bu konuyu gündeme getirmek, unutulmamasını sağlamak olabilir. Hiçbir şey yapamayan en azından bunu yapabilir.