PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Röportaj | Mustafa Reşit Akçay : ''Karnımın Üzerindeki Ateşle Yola Çıktım..''

Murat 61
02.03.2013, 13:18
Trabzon'dan santrfor dışında bütün bölgelere Real Madrid'de oynayabilecek oyuncu yetiştirilebilir. Sağ bek, orta saha fark etmez. Santrfor ise uzun vadeli.

Türkiye Kupası'nda G.Saray ve F.Bahçe'ye karşı aldıkları galibiyetlerle gündeme oturan 1461 Trabzon'un başarısının arkasındaki isim, konuşmak için SABAH'ı seçti. Farklı kişiliği ve akıl dolu tespitleriyle başarının tesadüf olmadığını gösteren tecrübeli teknik direktör Mustafa Akçay, futbolcularından, Trabzonspor'a kadar birçok konuda açıklama yaptı. İşte Akçay'ın anlattıklarından öne çıkanlar:

http://www.tribundergi.com/imaj/b/12380302_3f036.jpg

Trabzonspor'un pilot takımı olarak PTT 1. Lig'de ve elensek de, Türkiye Kupası'nda başarılı işlere imza attık. Her başarıda ilk sahiplenen kişi yönetimler olur. Bu da doğaldır. Şu anki konumumuzla ilgili A takıma kredi olduk. A takımın enerjisi olduk. İnsanlar bizimle mutlu oldular. Trabzonspor yüzünden bizi sahada eziyorlar ama bu bizi tam tersi güçlendiriyor.

GENETİĞİNDE VAR
Allah bu yöreye bir takım genetik özellikler vermiştir. Futbolun istediği bütün değerler bizim yöremizde mevcuttur. İnsanın genetiğinde programlanmıştır. Santrfor dışında bütün bölgelere Real Madrid'de oynayabilecek oyuncular yetiştirilebilir. Sağ bek, orta saha hiç biri fark etmez. Santrfor ise uzun vadeli bir iştir. Genetik yapısı ile ilgilidir. Zaman zaman çıksa da bir süreç gereklidir. Biz buna inanıyoruz.

GÜNEŞ'E HAKSIZLIK YAPILDI
Şenol Güneş'e ayrılırken haksızlık yapıldı. Güneş'in saygı dileneceğini sanmıyorum. Çünkü güçlü ve lider bir teknik adam. Sevgiyi, saygıyı hak eden bir insan. Ben hala bu yörenin 'mum dibine ışık vermez, göz kirpiği görmez' anlayışında olduğunu düşünüyorum. Şenol Hoca'nın da yanlışları olabilir. Ama ağır eleştirileri hak etmedi. Altın da, buğday da bir terazide tartılabilir. Ama biri altın, diğeri buğdaydır, bu değişmez.

MEVLANA'NIN DEDİĞİ GİBİ..
Biz Trabzonlular hedefsiz olmayız. Gelişimin asıl amacı rekabet ve değişimdir. Bugünden itibaren güçlü bir kulüp politikası geliştirilmeli. Real Madrid kadar olmasa da ona yaklaşık bir kulüp yapısı oluşturulabilir. Mevlana'nın dediği gibi 'Ekmek parçalanmadan lokma olmaz."

TÜRKİYE'DE KAPTAN YOK
Takım kaptanları antrenör kadar etkilidir. Takımın performansı, takım olma, saha dışı, saha içi ilişkilerinin yürütülmesinde etkilidir. Son yıllarda kaptanlar bundan uzaklaştırıldı. Özellikle internet oyuncuları yalnızlaştırdı, beyinsel fonksiyonlarını etkiledi.
Sol beyni daha aktif hale getirirken sağ beyni ise pasifleştirdi.
Oysa takım olmak, ortak akıl üretmek, paylaşım için sağ beyine ihtiyaç vardır. Sol beyin pasif durumda ve bu da kolektif futbola zarar veriyor. Takım kaptanlarının bu noktada önemli bir görevi vardır. Beşiktaş Quaresma'ya kaptanlığı verdi. Oysa Q7, bireysel yaşamayı tercih eden bir isim. Türkiye'de o vasıfta kaptan yok.

BİR HAYALİM VAR
Karnımın üzerindeki ateşle yola çıktım. Hala bu ateşin gücünü hissediyorum. Bir teknik adam olarak Wembley, Santiago Bernabeu gibi statlarda final oynamak en büyük hayalim. Karıncaya sormuşlar, 'Nereye gidiyorsun?' O da 'Hacca' demiş. 'Ama sen oraya gidene kadar ölürsün' demişler. Karınca da 'Olsun hayallerim uğruna öleceğim' demiş.

İÇİM CIZ ETTİ!
Takım doğru yönetilmeli, profesyonel takıma oyuncu transferini gerçekleştirmelidir. Başkan bir demecinde, 'Trabzonspor alt yapısı üretmiyor, kapanmalı' dediğinde içim cız etti. 1461 Trabzon imha edilebilir ama Trabzonspor asla yok edilemez. Bağımsız bütçe ile kulübün Süper Lig'e çıkış yolu açılmalıdır.

KİBİRDEN ARINMALI!
Başarı için kulübün içinde sevgi ortamı olmalı. Trabzonspor'da gerek yönetim gerekse kulüp çalışanları bu enerjiyi kulüp içine sokmalı. Çimciden tutun şoförüne kadar o enerji olmalı. Kibirden ve egolardan uzaklaşmak lazım. Gelen teknik adamlar, yönetimler, hepsi yetenekli insanlardır. Ancak bu pozitif enerji, iş başarma hedefi arka planda tutulduğu için nadide bir çiçek olan Trabzonspor'da istedikleri hedefe ulaşamadılar.

Hamza Öztürk
02.03.2013, 13:37
Herseye katilirim ama Mustafa hoca bagimskz bütceyle takimin süper lige cikmak icin yolu acilmali demis. Pek katilmiyorum, o vakit 1461 yabancilasir. Nekadar Trabzonda kurulmus takim olsada bizim tuttugumuz takim Trabzonspor. Trabzonspora rakip olacagina ptt 1. ligde böyle bAsarili sekilde devam etsinler Trabzonspora futbolcu yetistirsinler. Her sene 3 futbolcu cikarabilirseler hedeflerine ulasmis olurlar. Asil böyle basarili bir pilot takimi kimsede yokkeb ne fenerde ne gsde ne bjkde, bu kozu kullanmak ve degerlendirmek lazim. Satildigi vakit benim icin sempati duydugum bir futbol takimindan ileri gidemez 1461.

salihismet
02.03.2013, 14:02
yeni yönetime soyunan kisilerin yerinde olsam planlarimi Mustafa Resit hocanin üzerine kurardim. Veridigi karinca
örnegi cok hos ve Trabzonspora bire bir uyuyor.
bende simdi cok eskilerden örnek vereyim; Trabzonspor kendi evinde Liverpoolu, Barcelonayi ve diger güclü takimlari
yenmeyi yeterli gördü, simdilerde bile efsane kadroda olanlar bu galibiyetlerle övünerek anlatirlar, bunlar elbette
övünc kaynagimizdir, anacak sirf bir kez galip gelmeyi yeterli görmek Trabzona uygun degil bence, iste Mustafa hocada ben
bunlari görüyorum. Insallah ilerde Trabzonsporun basina gecer, bugünkü yönetimin yarattigi ortamlarda olmaz bu
gelis umarim.

Berke6198
02.03.2013, 14:42
Hocam arkandayız.

Julen Guerrero
02.03.2013, 14:47
bu takim trabzonspor a oyuncu yetistirmek icin kuruldu herseyden once,
turkiye deki en buyuk problemin ne oldugunu tekrar gosterdi aslinda bize,
alt yapi icin teknik direktor yetismiyor yetisen de ayrilmak istiyor.
Amac ne ?1461 de oyuncu yetistirip trabzonspora hizmet etmek mi yoksa kendini dunya arenasina cikaracak bir kapi olarak kullanmak mi.
gorunen o ki mustafa hoca takimdan ayrilmayi dusunuyor,
barcelona b takimi hocasi veya realin b takimi hocasi boyle bir aciklma yapiyor mu?
bence unutmamamiz gereken birsey daha var bu takimi sadri sener kurdu ve bu takim kutulus amacina hizmet etmekte,
birsey de kadro icin soyluyecegim, barcelona b ve real in b takimlarinin yas ortalamari dusuk, bizim b takimda 5-6 tane 25 yas ustu oyuncu var onumuzdeki sene bu oyuncular gonderilip kadro daha da genclesmeli, amac oyuncu yetistirmek ise

Tunga
02.03.2013, 14:53
yeni yönetime soyunan kisilerin yerinde olsam planlarimi Mustafa Resit hocanin üzerine kurardim. Veridigi karinca
örnegi cok hos ve Trabzonspora bire bir uyuyor.
bende simdi cok eskilerden örnek vereyim; Trabzonspor kendi evinde Liverpoolu, Barcelonayi ve diger güclü takimlari
yenmeyi yeterli gördü, simdilerde bile efsane kadroda olanlar bu galibiyetlerle övünerek anlatirlar, bunlar elbette
övünc kaynagimizdir, anacak sirf bir kez galip gelmeyi yeterli görmek Trabzona uygun degil bence, iste Mustafa hocada ben
bunlari görüyorum. Insallah ilerde Trabzonsporun basina gecer, bugünkü yönetimin yarattigi ortamlarda olmaz bu
gelis umarim.

O galibiyetler aslında tarihin akışı için çok kıymetlidir. Zira Türkiye sınırları içinde bugün bir UEFA ve bir Süper Kupa varsa, bu, Trabzonspor'un açtığı yol sebebiyledir. Bunlardan kendimize büyükçe bir pay çıkarmalıyız. Sadece geçmişle övünmek için değil, yanlış anlaşılmasın. Neleri başarabileceğimizi görebilmek açısından. Bu galibiyetlerimizi o dönemin şartları ile değerlendirmek lazım. Türk Takımları için şerefli mağlubiyetlerin olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Sıradan yabancılar için cennet halinde bir ülke, iç sahada alınan beraberlikler için sokaklarda sevinen takımlar... Bu dönemde Trabzonspor çıkıp, hem de Avrupa'da oynadığı ilk sene, ilk turdaki rakibini eleyip, ikinci turda efsane Liverpool'u devirince, ileriki senelerde bunların tesadüfi olmadığını ispatlayınca Türk Futbolu'na Derwall, Schumacher, vb. gibi yıldızlar gelmeye başladı. Ve Türk Takımları için Avrupa'da başarının tarifi değişti.

Size katıldığım nokta şu: Bunları yeterli görmemek lazım. Evet, bunlar o dönemler için devrim niteliğinde başarılardı; ama artık çıta çok daha yukarıda. Yeni ve sürekli başarılara ulaşmak lazım. Real Madrid ve Barcelona, bundan yirmi yıl öncesine kadar Avrupa'nın en fakir ülkesinin takımlarıydılar; ama futbolda Avrupa'nın en büyüğü olmayı başarabilmişlerdi.

Fatih Öztürk
02.03.2013, 15:00
Bizim doğrularımız M.R.Akçay ve Şenol Güneştir.

Tunga
02.03.2013, 15:04
Yıllardır buralarda, dost sohbetlerinde sürekli anlatmaya çalıştığım 3 önemli noktaya hoca, çok güzel parmak basmış:

1- Pozitif enerji: Elindeki kadronun güçlü olması, sportif başarı için doğru orantılı değildir. Hiç bir zaman da olmamıştır. Kadronun iyi olması işinizi kolaylaştırır ama insan makinadan farklıdır. Nasıl? Bir makinanın en iyi şartlarda çalıştırıldığında verebilecekleri bellidir. Maksimumu bellidir. Oysa insan doğru motive edilirse ve doğruve sürekli olarak eğitilirse, sınırlarını geliştirir, kendini aşmaya başlar. Bu nedenle 11 ayrı makinanın toplamı 11 makinadır ama, 11 insanın toplamı bazen 7, bazen 15 olabilir. Bu birlikte hareket etmekle alakalıdır, takım olmakla alakalıdır, paylaşmak ve yardımlaşmak ile alakalıdır. Bunların üzerine bir de hava önemlidir. Bir takımda şampiyonluk havasını transfer edilen oyuncular değil, ortak niyet ve ortak istek belirler. Bu ortak niyet sadece futbolcu kadrosu ve teknik adamlarda değil, kulübün tüm profesyonellerinde, yönetimde, taraftarda da aranmalıdır.

2- Takım kaptanları... Takımın liderleri... Futbolcuların sürekli yalnızlaştığını gözlemliyor, söylemeye gayret ediyordum. Sebepleri çeşitli. Mustafa Hoca'ya katılıyorum ama bu, sadece internet ile alakalı değil bence. Futbolcuların sosyal hayattan soyutlanması ile alakalı. Bunun da temeli bence öncelikle popüler kültür. Liderlik doğal bir reflekstir aslında. Yani, planlayarak, programlayarak lider olunmaz. Bir kişi ya liderdir, ya da değildir. Mesela bizim bugünkü kadromuzda bu niteliklere en yakın kişi Tolga'dır. Ona kaptan demek, beni mutlu eder. Ama bir ikinci alternatifimiz yoktur. Bu da ciddi bir eksikliktir.

3- Hep iddia ettiğim ve bugün de hocanın dolaylı yolda teyit ettiği önermem şudur: Bu kulüp doğru idare edilir, kaynaklarını arttırmasa da, hiç olmazsa çarçur etmezse, 5-10 sene gibi yakın bir gelecekte Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olabilir. Hatta bu başarıyı benzer seviyelerde yıllarca elinde tutabilir. Trabzonspor'u, binlerce takım içinden sıyıran özellik özgüveni olmuştur. Bugün neredeyse tamamını kaybettiği özgüveni. Ama bu da her türlü iktidara karşı (sosyal, siyasi, sportif, vd.) muhalif olarak gelişir. Birilerinin yoluna su taşıyarak değil. Bu yaltaklanma aslında genetik kodlarda yazılı bir karakter değildir. Sonradan zorlama ile geliştirilmiş ve bizi benliğimizden koparan bir müdahaledir. Bunu aşamayacak olursak, ne olursa olsun sürekli başarı gelmeyecektir.

Mustafa Hoca'yı tebrik ediyorum. Eğer bu başarıları kazanmasaydı, bugün bu sözlerin değeri olmayacaktı. Demek ki kazanılan bu başarılar, bize başka türlü bir geri dönüş sağladı.

Mollasalihoğlu
02.03.2013, 15:09
Ben hala bu yörenin 'mum dibine ışık vermez, göz kirpiği görmez' anlayışında olduğunu düşünüyorum. Şenol Hoca'nın da yanlışları olabilir. Ama ağır eleştirileri hak etmedi. Altın da, buğday da bir terazide tartılabilir. Ama biri altın, diğeri buğdaydır, bu değişmez.

Bu güzel adamla aynı düşünmek beni mutlu etti.

Fatih
02.03.2013, 15:18
Mustafa Hoca'nın ortaya çıkardığı bir değer var bu şehir ve camia için çok önemli.Yıllarca altyapıdan bir halt olmaz derken Mustafa Hoca gerçekle yüzleştirdi hepimizi.Demek ki doğru yapılanma ve yönetimle kendi özkaynaklarımızı kullanarak başarılı olabiliyormuşuz halbuki 96 sonrası ümidi kesmiştik...

mashal61
02.03.2013, 15:57
Bu takımda kimler teknik direktörlük yaptı. Mustafa hocaya mı çok görülecek?

Tolunay Kafkas'ın başarılı olacağına ben inanmıyorum. Umarım en kısa zamanda kendisini Trabzonspor'un başında görürüz.

edimurphy_61
02.03.2013, 15:58
Mustafa Hocayı inşallah Trabzonspor'un basındada göruruz.

Furkan Özdem
02.03.2013, 16:32
1461 süper lige çıkarılmazsa sezon sonu bırakacak. Bir şekilde tutmamız lazım hocayı...

Taha Muhammet
02.03.2013, 17:22
2 3 sene sonra trabzonun başına geçme gibi bir söz verilse tutulamazmı takımda bu süre içinde 1461'i kendisi gibi çalıştırcak birini yetiştirse

TekfurÇayır 61
02.03.2013, 18:29
O galibiyetler aslında tarihin akışı için çok kıymetlidir. Zira Türkiye sınırları içinde bugün bir UEFA ve bir Süper Kupa varsa, bu, Trabzonspor'un açtığı yol sebebiyledir.

Çok isâbetli bir tespit.

Akçay hocamın söylediklerine 1461'e Süper Lig yolu açılması düşüncesi dışında katılıyorum. Hocamız umut vaadediyor.

TekfurÇayır 61
02.03.2013, 18:36
3- .......Trabzonspor'u, binlerce takım içinden sıyıran özellik özgüveni olmuştur. Bugün neredeyse tamamını kaybettiği özgüveni. Ama bu da her türlü iktidara karşı (sosyal, siyasi, sportif, vd.) muhalif olarak gelişir.
...........

Hiç katılmıyorum, özgüvenin gelişmesinin muhaliflikle, yandaşlıkla alâkası yoktur.

Özgüven - muhalefet ilişkisi arasındaki ilişki, özgüven arttıkça yanlışlara itiraz edebilme ve itirazın arkasında durabilme kaabiliyetlerinin artmasından ibârettir.

Muhalefet etme, tek başına özgüvenin göstergesi olmaya yeterli değildir.

cubido
02.03.2013, 18:49
Zamanında yurtdışına çıkıp eğitim almak, kendini geliştirmek için arabasını satacak kadar idealist bir adamdan bahsediyoruz.
Trabzonlu, trabzonsporlu, futbolu ve futbolcuları çok iyi tanıyor, felsefi yönü ve karizması var , başarılı da bir hoca bunu artık bütün türkiye konuşuyor.
tüm nbunlara rağmen sezon ortasında hoca gitmişken bile bir şans verilmeyi hak etmiyor nedense.
Bahsettiğimiz kişi 55 yaşında.bir daha ne zaman bulacak böyle bir şansı.
Herkes gibi ben de o giderse 1461'n dağılacağını düşünüyorum, ondan önce dağılmıştı çünkü.ama ona kal demekte büyük bencillik.
55 yaşında ömrünü ve tüm birikimlerini fuybola vermiş bir adam süperligde takım çalıştırmayı haketmiyormu?
Cevap evetse bencillikte yapmayacağız. Ona bu imkanı biz vermiyorsak verdiklerinde gitmesine mani olmayacağız.
Gönül isterki kalsın ve tüm altyapının başına geçsin ama gönlünde süperlig var belli.
Tüm kalbimle "Allah gönlüne göre versin" diyorum Mustafa Hocam...

61_Hasan_69
02.03.2013, 18:57
zamanında yurtdışına çıkıp eğitim almak, kendini geliştirmek için arabasını satacak kadar idealist bir adamdan bahsediyoruz.
Trabzonlu, trabzonsporlu, futbolu ve futbolcuları çok iyi tanıyor, felsefi yönü ve karizması var , başarılı da bir hoca bunu artık bütün türkiye konuşuyor.
Tüm nbunlara rağmen sezon ortasında hoca gitmişken bile bir şans verilmeyi hak etmiyor nedense.
Bahsettiğimiz kişi 55 yaşında.bir daha ne zaman bulacak böyle bir şansı.
Herkes gibi ben de o giderse 1461'n dağılacağını düşünüyorum, ondan önce dağılmıştı çünkü.ama ona kal demekte büyük bencillik.
55 yaşında ömrünü ve tüm birikimlerini fuybola vermiş bir adam süperligde takım çalıştırmayı haketmiyormu?
Cevap evetse bencillikte yapmayacağız. Ona bu imkanı biz vermiyorsak verdiklerinde gitmesine mani olmayacağız.
Gönül isterki kalsın ve tüm altyapının başına geçsin ama gönlünde süperlig var belli.
Tüm kalbimle "allah gönlüne göre versin" diyorum mustafa hocam...

+1967

Serdar A
02.03.2013, 19:13
Mustafa hocanın söyledikleri önemli ve üzerine düşünülmesi gerekecek kadar derin göndermeleri var .
Onca verdiği mesaj arasından ön plana çıkarılan cümlede enteresan... Ancak size şunu söyliyeyim ; takımın süper lige çıkışı yolunda gerekli düzenlemeler yapılırsa da , üst ligde Trabzonspor'dan daha başarılı olur .
Klübün yabancılaşmasından korkuluyor . Gerçek şu ki yabancılaşan Trabzonspor'un ta kendisidir . 1461 ise kaybettiğimiz mazimizdir .

Cengiz Çubukcu
03.03.2013, 09:39
Yıllardır buralarda, dost sohbetlerinde sürekli anlatmaya çalıştığım 3 önemli noktaya hoca, çok güzel parmak basmış:

1- Pozitif enerji: Elindeki kadronun güçlü olması, sportif başarı için doğru orantılı değildir. Hiç bir zaman da olmamıştır. Kadronun iyi olması işinizi kolaylaştırır ama insan makinadan farklıdır. Nasıl? Bir makinanın en iyi şartlarda çalıştırıldığında verebilecekleri bellidir. Maksimumu bellidir. Oysa insan doğru motive edilirse ve doğruve sürekli olarak eğitilirse, sınırlarını geliştirir, kendini aşmaya başlar. Bu nedenle 11 ayrı makinanın toplamı 11 makinadır ama, 11 insanın toplamı bazen 7, bazen 15 olabilir. Bu birlikte hareket etmekle alakalıdır, takım olmakla alakalıdır, paylaşmak ve yardımlaşmak ile alakalıdır. Bunların üzerine bir de hava önemlidir. Bir takımda şampiyonluk havasını transfer edilen oyuncular değil, ortak niyet ve ortak istek belirler. Bu ortak niyet sadece futbolcu kadrosu ve teknik adamlarda değil, kulübün tüm profesyonellerinde, yönetimde, taraftarda da aranmalıdır.

2- Takım kaptanları... Takımın liderleri... Futbolcuların sürekli yalnızlaştığını gözlemliyor, söylemeye gayret ediyordum. Sebepleri çeşitli. Mustafa Hoca'ya katılıyorum ama bu, sadece internet ile alakalı değil bence. Futbolcuların sosyal hayattan soyutlanması ile alakalı. Bunun da temeli bence öncelikle popüler kültür. Liderlik doğal bir reflekstir aslında. Yani, planlayarak, programlayarak lider olunmaz. Bir kişi ya liderdir, ya da değildir. Mesela bizim bugünkü kadromuzda bu niteliklere en yakın kişi Tolga'dır. Ona kaptan demek, beni mutlu eder. Ama bir ikinci alternatifimiz yoktur. Bu da ciddi bir eksikliktir.

3- Hep iddia ettiğim ve bugün de hocanın dolaylı yolda teyit ettiği önermem şudur: Bu kulüp doğru idare edilir, kaynaklarını arttırmasa da, hiç olmazsa çarçur etmezse, 5-10 sene gibi yakın bir gelecekte Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olabilir. Hatta bu başarıyı benzer seviyelerde yıllarca elinde tutabilir. Trabzonspor'u, binlerce takım içinden sıyıran özellik özgüveni olmuştur. Bugün neredeyse tamamını kaybettiği özgüveni. Ama bu da her türlü iktidara karşı (sosyal, siyasi, sportif, vd.) muhalif olarak gelişir. Birilerinin yoluna su taşıyarak değil. Bu yaltaklanma aslında genetik kodlarda yazılı bir karakter değildir. Sonradan zorlama ile geliştirilmiş ve bizi benliğimizden koparan bir müdahaledir. Bunu aşamayacak olursak, ne olursa olsun sürekli başarı gelmeyecektir.

Mustafa Hoca'yı tebrik ediyorum. Eğer bu başarıları kazanmasaydı, bugün bu sözlerin değeri olmayacaktı. Demek ki kazanılan bu başarılar, bize başka türlü bir geri dönüş sağladı.
Tunga abi roportaj bir yana senin yazdiklarin bize isik veriyor..

salihismet
03.03.2013, 12:11
O galibiyetler aslında tarihin akışı için çok kıymetlidir. Zira Türkiye sınırları içinde bugün bir UEFA ve bir Süper Kupa varsa, bu, Trabzonspor'un açtığı yol sebebiyledir. Bunlardan kendimize büyükçe bir pay çıkarmalıyız. Sadece geçmişle övünmek için değil, yanlış anlaşılmasın. Neleri başarabileceğimizi görebilmek açısından. Bu galibiyetlerimizi o dönemin şartları ile değerlendirmek lazım. Türk Takımları için şerefli mağlubiyetlerin olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Sıradan yabancılar için cennet halinde bir ülke, iç sahada alınan beraberlikler için sokaklarda sevinen takımlar... Bu dönemde Trabzonspor çıkıp, hem de Avrupa'da oynadığı ilk sene, ilk turdaki rakibini eleyip, ikinci turda efsane Liverpool'u devirince, ileriki senelerde bunların tesadüfi olmadığını ispatlayınca Türk Futbolu'na Derwall, Schumacher, vb. gibi yıldızlar gelmeye başladı. Ve Türk Takımları için Avrupa'da başarının tarifi değişti.

Size katıldığım nokta şu: Bunları yeterli görmemek lazım. Evet, bunlar o dönemler için devrim niteliğinde başarılardı; ama artık çıta çok daha yukarıda. Yeni ve sürekli başarılara ulaşmak lazım. Real Madrid ve Barcelona, bundan yirmi yıl öncesine kadar Avrupa'nın en fakir ülkesinin takımlarıydılar; ama futbolda Avrupa'nın en büyüğü olmayı başarabilmişlerdi.

Hocam ben sunu anlatmaya calistim, elbette o galibiyetler bir isik oldu Türk futbolu acisindan, ancak Trabzonspor yaptigi
bu cikisi üzerine kadarak devam ettirebilseydi liverpool veya baska takimlari eleyebilecek seviyeye gelebilirdi. Iste ben bu
yüzden Mustafa hocayi cok önemsiyorum, Wenbleyde final oynama hayali kuran bir hocaya bu takim teslim edilir. Eger yeniden
bir cikis yakalamak ve onu devam ettirmek istiyorsak bu gibi kisilerin önünün mutlaka acilmasi gerekir. Trabzonspor gercekleriyle
bire bir örtüsen bir yapiya sahiptir Mustafa hoca. Hocanin avrupada yapilan eylem ve haraketlerin bir felsefe, bizde ise bir rastlanti
oldugu tespiti yüzde yüz dogrudur. Trabzonsporda düsündüklerini ne kadar uykulama firsati bulabilir orasini bilemem, ancak ben
Mustafa hoca gibi kisilerin laik olduklari yerlere gelmelerini cok istiyorum, cünkü bizim kurtulusumuz onlarin elinde olduguna
inaniyorum. Trabzonsporda gecici basari degil kalici isler yapacak kisilere ihtiyaci vardir. Ne M. Ali Yilmazin, nede Agaoglunun cebindeki
paralarin hesabi bizi hic ilgilendirmemeli, cünkü onlarin paralari Mustafa hoca gibi kisileri Trabzonsporun basina getirmez, getirmediginide
gördük zaten.

Fatih Özkan
03.03.2013, 12:27
Mustafa Hoca'yı kaybetmemeliyiz...
Sezon sonunda bırakıp gidecek muhtemelen. Bu ihtimal beni çok korkutuyor.
Ne yapıp edip Mustafa Hoca'yı ikna etmeliyiz.
Çok mu zor ?

salihismet
03.03.2013, 12:34
Mustafa Hoca'yı kaybetmemeliyiz...
Sezon sonunda bırakıp gidecek muhtemelen. Bu ihtimal beni çok korkutuyor.
Ne yapıp edip Mustafa Hoca'yı ikna etmeliyiz.
Çok mu zor ?

Birileri cikip sen bizim evladimizsin der, tekrar geri cagirir onu, her nedense biz bu gibi evlatlari hep gittikden sonra hatirlariz.
Allahdan, onlarda ben böyle bir babamin oldugunu hatirlamiyorunm deyip kapiyi kapatmiyor.

Hanki baskandi bilmiyorum, Mustafa Denizli atv de spor haberlerini sunuyordu, yani issizdu o zamanlar, ona Trabzonsporun
basina gecmesi icin teklifde bulundular, o da bunlara; " sizin elinizde Senol Günes gibi bir hoca var, onu niye cagirmiyorsunuz?"
dedi. yani evlatimiz oldugunu baskalarindannda duyabiliyoruz bazan, aaa böyle birimi vardi, diyede sasiriyoruz.

alper*
03.03.2013, 12:37
Kızanlar olacaktır; 1461 Trabzon ayrı bir kulüp olarak 1. ligde oynar da bu çizgisini sürdürürse benim birinci takımım olur. :)

salihismet
03.03.2013, 12:48
Kızanlar olacaktır; 1461 Trabzon ayrı bir kulüp olarak 1. ligde oynar da bu çizgisini sürdürürse benim birinci takımım olur. :)

Buna pekte yabanci degiliz, Trabzonlu olupta gs yi tutup Trabzonspor ikinci takimimdi diyene cok rastadik.

Fatih Özkan
03.03.2013, 12:56

Çok saçma olacaktır.
1461'in kuruluş amacı ve misyonu belli.
Yanlış bir cümle...

ozturk
03.03.2013, 12:57
İnşallah Trabzonspor'un başında final oynama hedefine ulaşırsın hocam :)

gabriel omar
03.03.2013, 13:13
bu takim trabzonspor a oyuncu yetistirmek icin kuruldu herseyden once,
turkiye deki en buyuk problemin ne oldugunu tekrar gosterdi aslinda bize,
alt yapi icin teknik direktor yetismiyor yetisen de ayrilmak istiyor.
Amac ne ?1461 de oyuncu yetistirip trabzonspora hizmet etmek mi yoksa kendini dunya arenasina cikaracak bir kapi olarak kullanmak mi.
gorunen o ki mustafa hoca takimdan ayrilmayi dusunuyor,
barcelona b takimi hocasi veya realin b takimi hocasi boyle bir aciklma yapiyor mu?
bence unutmamamiz gereken birsey daha var bu takimi sadri sener kurdu ve bu takim kutulus amacina hizmet etmekte,
birsey de kadro icin soyluyecegim, barcelona b ve real in b takimlarinin yas ortalamari dusuk, bizim b takimda 5-6 tane 25 yas ustu oyuncu var onumuzdeki sene bu oyuncular gonderilip kadro daha da genclesmeli, amac oyuncu yetistirmek ise

Tamamen genç olmaz.Araya bir kaç tane tecrübeli yerleştireceksin ki ligde kalmayı garantile.1461in yaş ortalaması mükemmel şu an,hiç bozmaya lüzum yok.

Royal Heart
03.03.2013, 14:06
Mustafa Hoca güzel noktalara temas etmiş, 1461 için bağımsız bütçe istemesi ve Süper Lig yolunun açılmasını istemesi yönünden de eleştirilmiş. 1461'in kuruluş amacına tezat bir açıklama, Süper Lig'de oynarken

bu takım Trabzonspor'a hizmet edemez, futbolcu veremez. Ha olur ama olmaz. En başta bunu Mustafa Reşit Akçay Hoca istemez, kendi yetiştirdiği futbolcularla gidebildiği yere kadar gitmek ister ve bu da ister

istemez Trabzon'da ikilik çıkarır. Mustafa Hoca belli bir yaşı ve tecrübesi itibariyle kendinde bunu hak görüyor olabilir, itiraz da edilemez buna; belki de en doğrusu kendisinin Trabzonspor'un başına geçmesiydi. Her

ne kadar pozitif enerjiden bahsetse de kendisi de birtakım kariyer hedefleri güdüyor olacak ki kulübün önünün açılmasını istiyor, hakkı vardır ama 1461 ile bunu yapamaz, yapmamalı.

canavar61
03.03.2013, 16:05
Bu hoca acilen Birakmali Bu Takimin amacina Uygun bir hoca gelmelidir 1461 in basina Trabzondan 2 Takim Süper Ligde Olmaz bunu daha önce Sebat Yapti ne oldu sonu Malum Hoca Basarilidir bu Muhakkak ama Kendi yarismak istiyor Yarisana Destek olmak deyil Hedefi.

Ilelioglu
03.03.2013, 16:09

Ciddi bir düsünce ise, cok yanlis bir düsünce bence. 1461'in Futbolculari bile sistemi anlayip kabul etmisler, hepsinin hedefinde Trabzonspor var artik. Onlar bunun bilincindeyken bizim artik bu tür hayaller pesinde kosmamamiz lazim.

Yukarida da yazildigi gibi 1461'in kurulus amaci ve misyonu belli.

..

Yunus Emre SEYHAN
03.03.2013, 16:12
Kim istemez ki ? Süper ligde kıran kırana Trabzon derbisi oynanmasını. Fakat şehirde o güç olmadığından dolayı, hayalden öte gidemez

diskus
03.03.2013, 16:16
Biz Mustafa Hocayi hepimiz cok sevdik yalniz bu 1461 i süper lige cikarma isi bizi bozar.1461 PTT 1.ligde kalmali ve tek hedefi ligde kalmak ve Trabzonspor a oyuncu yetistirmek olmali.

sanatik
03.03.2013, 20:22
Sezon sonu hersey tersinede dönebilir. 1461 yükselip digeri düsebilir. Allah korusun ama sonuncu ile aramizda 3 puan var.

Sibel
03.03.2013, 23:16
Ne güzel bir adamsın sen hocam...

TS-FAN
03.03.2013, 23:42
Sezon sonu hersey tersinede dönebilir. 1461 yükselip digeri düsebilir. Allah korusun ama sonuncu ile aramizda 3 puan var.

Şu lig bitse bir kaza olmadan...

ibrahim
03.03.2013, 23:46
TAKA: Şuan ki oyuncularınızı kendiniz mi seçtiniz yoksa bir ekibiniz var mı?

AKÇAY; Trabzonspor’un bünyesinden dağıtılan kişilerdir. Kulübümüzün kendi içerisinde de görev yapan Türkiye’nin birçok yerinde gözlerimiz var. Yaklaşık olarak 150’ye yakın karşılaşma izleyip buradaki yetenekli futbolcuları da bünyemize kazandırmayı düşünüyoruz.

Bu bile seni sevmemiz icin yeterlidir. Bu akbabalara vurdugun tokattir.

Büyüksün hocam.

:alkış::alkış::alkış::alkış:

Atakan
03.03.2013, 23:54
“G.Saray’ı, F.Bahçe’yi değil, Real Madrid’i Bernabeu’da, Barcelona’yı Nou Camp’ta yenmenin planlarını yapmalıyız. İdeallerime ulaşmak içinher yolu deneyeceğim, başaramazsam da ideallerim uğruna öleceğim”

“Şenol Güneş ayrılınca yönetimden teklif bekledim ama böyle bir tasarrufları olmadı. Saygı duyuyorum”

Böyle bir değeri göz göre göre kaybediyoruz. Tolunay Hoca iyidir hoştur ama ona sıra gelirdi, Mustafa Hoca içinse tam zamanıydı.

Furkan Özdem
04.03.2013, 00:12

1461'in böyle bir takım olamasının sebebi Trabzonspor'un bir parçası olmasıdır. Ayrıldıktan sonra şimdiki gibi başarılı olamayınca yeniden 1. takımın Trabzonspor mu olacak?

"Kızabilirsin" ama cevap evet de olsa hayır da olsa taraftarlığının sıkıntılı olduğunu gösterir. Bu bir gerçek. Tabi gerçekten böyle düşünüyorsan:)

AYYILDIZ
04.03.2013, 03:18
Senol Hoca ayrilinca kendisinin gelmesi gerektigini dusunuyordum.Insallah gelecek sezon da 1461'de kalir.Sonrasi zaten Trabzonspor.

gudoz81
04.03.2013, 08:39
2 hoca çalışşalar tolunayla bize lüxmü kaçar.

ilhan
27.05.2013, 18:55
Bu röportajı daha yeni gördüm.
Çok mutlu oldum.
:)

ibrahim
27.05.2013, 19:49
TAKA: Şuan ki oyuncularınızı kendiniz mi seçtiniz yoksa bir ekibiniz var mı?

AKÇAY; Trabzonspor�un bünyesinden dağıtılan kişilerdir. Kulübümüzün kendi içerisinde de görev yapan Türkiye�nin birçok yerinde gözlerimiz var. Yaklaşık olarak 150�ye yakın karşılaşma izleyip buradaki yetenekli futbolcuları da bünyemize kazandırmayı düşünüyoruz.

Bu bile seni sevmemiz icin yeterlidir. Bu akbabalara vurdugun tokattir.

Büyüksün hocam.

:alkış::alkış::alkış::alkış:

Olay artık artı +18'lik bi hal aldı. Tokadıda geçti. :D

Gesendet von meinem HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e mit Tapatalk 2

cakalkerem
27.05.2013, 19:55
Tolunay'ı sevmesem de gönderiliş ve c planı yanlış olmuş zamanlama olarak