PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağlık | Kontroller, Ameliyatlar vb. Konular Hakkında Bilgi

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:39
TEMİZ GIRİBİ

Tıp Ustaları, diyor ki: ”Türkiye’de yılda, en az yedibin kişi, grip ile başlayan ancak,
vücûdun diğer zayıf taraflarındaki rahatsızlıkları etkisi altına alarak ölümlerine sebep oluyor.”
Bir başka görüşe göre, bu sayı: Yılda, onbin ilâ onyedibin kişi arasında.
Yıl ortalamasına göre, günde otuz kişi ölüyormuş.

Annem, hep söylerdi: “Ecel geldi cıhâne, baş ağrısı bahâne.”
Ömrümde, bu sözü anamdan o kadar çok tekrarla dinledim ki, içimden derdim;
Annem benden önce ölürse, ölüm sebebi ne olacak?...
Ne oldu, biliyor musunuz? Annem, gripten öldü. Ağabeyim ve ev halkı gribe yakalandı,
grip evdeki herkesi hasta etti ve hepsi, iyileşip ayağa kalktı ammâ, annem iyileşemeden öldü.

İşte burada yine annemin dediği atasözü gerçek oldu: “Ecel geldi cıhâne, baş ağrısı bahâne.”
Anam, içtiği suyu bile ılık içerdi. Kendine öyle iyi bakardı ki. Ne oldu?...
Vakit gelince, yolculuktan kaçmak mümkün olmuyor. Doktorların da anneleri ya da çok sevdikleri, bir- bir,
bu yolculuğa çıkmak zorunda kalıyor; ne yazık ki…

Sözü döndürüp- dolandırdım sanılsa da diyeceğim değişmez: TEMİZ GIRİBİ Dememdeki maksat;
Milletimize, ne kadar tembihlersen tembihle! El temizliği, sağlığın en gerekli tarafı ve başı.
Bu konuda yazılmış ve yayınlanmış makâlemin başlığı: EKMEKLERE DOKUNMAYIN!.

İşin önemli bir tarafı; el temizliği, bir korku ile alışkanlık hâline getirilirse, bu işten en çok,
eczâneler gelir kaybına uğrayacağını tahmîn ediyorum.

İste misiniz? Türkiye’de, Grip başlangıcından ölenlerin sayısı bu korku ile başlanan korunma ile aşağıya insin… olur mu olur.

Allah, verdiği dertlerin dermânını da verdi. Bu, çoğu vakit, insanı küçük dertlerle meşgul ettirip- büyük musîbedlerden kurtardığına şahid olmuştur... "Atatürk'ün kısa süreli hastalığı biraz uzayınca, O'na hazırlanmış Suikastten kurtulmasını sağlamış(Atatürkçülük ve İnkılâp Tarihi, AÖF ders kitabı).

Eskiden, eczanelerde, bir litrelik düz cam şişelerde tuvâlet İspirtosu satılırdı. Yâni, saf alkol. Bugün,
ellerimizi yıkadıktan sonra seksen derece limon kolonyalar ile dezenfekte etmeye çalışıyoruz.
Ellerimizi üç kere yıkamaya eş değerde dezenfekte eden saf alkolü pek yaygın kullanmıyoruz.

Bu yazıyı, bir vatandaş olarak fikrimi bildirmek için yazıyorum. Sağlık konusunda ne uzmanım ne de kendime yeten bilgiye sâhibim.
Siz ne bilirseniz yine o’nu yapın…

Günde, yirmi ilâ otuzbeş arasında sayıda el yıkama alışkanlığım var… tâ, çocukluğumdan beri…
yaşadığım yerde kolonyasız durmam. Elimi yıkamaya fırsat bulamazsam, oturduğum yerde kolonya ile dezenfekte etmeye çalışıyorum.

Ha, unuttum; belediye başkanı olsam, ruhsat vereceğim bakkallara, önce, su ve akar mecburiyeti getirirdim. İnanır mısınız?.
Eğitim kurumlarında o kadar hatâlarımız var ki, yazmaya utanıyorum.

Son sözümü yine bir Atasözümüz ile bitireyim: “Bir musîbed, bin nasîhatten evlâdır (iyidir).”

Saygılarımla.

Kadir Yeter. TRABZON.

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:40
EKMEKLERE DOKUNMAYIN !...

Bizler, Ekmek satınalmasını bilmiyoruz!...

Kendi yiyeceğimiz Ekmeği satınalırken bile O`na, kirli ellerimiz ile uzanıyor- sıkıyor ve elkirimizi bulaştırıyoruz!...
Yetmedi... beğenmediğimiz ekmeği, gönül rahatlığı içinde elden bırakıp- bir başka Ekmeğin tâzeliğini test etmeyi sürdürüyoruz!
Biliniz ki; sizden önce Ekmek alanlar da sizin beğendiğiniz Ekmeği, sizden önce ellemiş olabilirler! Eee... O zaman ne yapmalı?
Bir düşünün... o gün enson elinizi yıkadıktan sonra elinizin Ekmeğe değdiği zamâna kadar, elleriniz nerelere değdi?...

Kâğıt paraya, bindiğiniz aracın kapı koluna, burnunuza, evraklara ve daha çok şeye eliniz değmedi mi? Dezenfekte edemediğimiz; tuz, şeker, Ekmek ve marul gibi nice çeşitli gıdâları, bile- bile yiyoruz!

Büyük bakkallarda servis elarabaları ile alış- veriş edenler arasında; içine, güvenerek Ekmek bıraktığımız bu yardımcı araçların içinde, çok sevgili çocuklarını, ayakkabıları ile bindirerek alış- veriş mekânında gezdiren, sözde aklıselim, okumuş(!) Bay- bayanları hayretle gördüm.

Ne yazık ki, kültür fakirliğimizi; ev, araba ve iyi bir mevkîdeki makamlar, kötü bir şekilde gizliyor!... Bu eksikleri görüp- îkaz edenleri de, gazetelerde okuyoruz; dayak yiyorlar... Meşhurdur: Çevreci bir Profosör bilimadamımız, bilmem kaç kere dayak yiyip-hastahânelik edilmiş... Yine de yanlışı yapanı uyarmaya devam ediyor...
Gazete sütunlarındaki fotoğrafları, bu durumunu belgeliyor.

Nerede kalmıştık?!. “Kurallara uyalım. Uymayanları uyaralım” Aman dikkat! Hastahânelik olmayalım...
Hayır diyorsanız, 10 kişinin ellediği Ekmeği, âfiyetle yiyelim!
Lütfen, ellerimizi; almayacağımız Ekmeğe değdirmeyelim.

Saygılarımla.

Kadir Yeter. TRABZON.

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:43
KENE, NERELİ ?

Uzun yazacağımı, nasıl kısaltabilsem;
Tavuk- Horoz âhıdır; canlı gömülebilsem!...

Kara yılan azalmış, bulmuşlar sebebini;
Tarlaya; zehir katıp, öyle ektik- ekini...

Tavuk guduklar idi, keneyi ve ekini,
Düzen bozuluverdi, aldık kaçtan tekini!..

Rivâyet öyle diyor; gizli gezen turistler,
Tâkip edilmeliydi; bilesin, nere pisler!!!

Aklımdan geçiyor ki; suyu, sıkı koruyun!
Keneden, ahh almayan, kirletir billûr suyun!...

Sevâbı- günâhıyla, Allah de. Saygı duyun,
Düşman; her zaman düşman, miskin olmasın; huyun...

Kadir, bu yorum mudur? ne biçim yazıyorsun?
Yanlış kanala girme, barajı aşıyorsun...

Onuncuköylü beni, etti; şiir kaşığı,
Tutmuyor frenlerim; durdurun bu âşığı.

Kadir Yeter. TRABZON.

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:45
http://img38.imageshack.us/img38/1773/045200995.jpg

Gerilimsiz Eğitim

OKULA ÇOKYAKIN YÜKSEK GERİLİM HATTI, ÇOCUKLARDA ZEKÂ GERİLİĞİ YAPAR MI?!

Öncelikle, İlköğretim okulları çevresinden; elektrik trafoları, yüksek gerilim hatları ve
el telefonu yansıtıcı- vericileri uzaklaştırlmalı.

Elektrik akım kabloları, yer altına indirilmelidir. 1984 yılından beri, bu işler bitirilmemiş!

Mahalle içlerinde, sokak aralarında ve evlerimize komşu(!) Elektrik Trafoları,
çevreye yaydığı radyasyondan çoğumuzun haberi yok!

Lûtfen, araştırınız...

Kadir Yeter. TRABZON.

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:49
Beni, beni unutma...

Mutfağınızda, Ihlamur Çayı bulunduruyor musunuz?... mevsiminde içmek gerek.

Rize Çayı demlerken, çokaz miktarda katıp öylece demliyorum. İçiminde, farkedilmiyor.

Kadir Yeter. TRABZON.

Kadir Yeter
01.03.2013, 17:51
BERBERLER VE SOKAK HAVLULARI!..

Uzun zamandır hepimizin gördüğü, bildiği bir konuda yazmak istedim bu gün...
Berber dükkânları önünde, çamaşırlığa asılıp- kuruması beklenen havlular...
Şimdi, ne var bunda ki diyebilirsiniz- olabilir... Ancak, incelenmesi gereken bir konu...
Havlu tam ıslak ya da kısmen ıslak, nemli olduğu bir gerçek. Başka bir neden ile burada
asılması tabii ki düşünülemez...

Peki, kapı önünde sokak kenarı ya da kaldırımdaki bu havlular, burada kaç saat asılı durur?..
ihtiyaç duyulana kadar... enaz iki saat. Bu iki saatte, havlunun nemli yerine ve diğer
gözeneklerine ne kadar toz konar ve yerleşir?!.

Müşteri yüzüne sürülerek nemlenen bu havlu daha sonra traş olan müşterinin ikinci ya da
bilmem kaçıncı defa müşteri yüzüne sürülerek, traştan sonra yüzdeki nemi alması sağlanır.
Zâten hassas olan ve kısmen tahriş olmuş olan cilt, mikrop kapmak için, en ideal durumdadır!
Bu uygulamayı beyaz havlu ile yapanlar, daha iyi niyetlidir. Beyazda oluşan kir, derhal görünür ve
hemen kirlilerin yanına atılır ve bir daha kullanılmaz. Renkli havlularda, bu durum biraz farklıdır ve
berberin insafına kalmıştır.

Akşama kadar birkaç havluyu defâlarca kurutarak kullanabilir. Ne olur, kim anlar, kim itiraz eder ki!...
‘Aman ustam, yüzümü temiz havlu ile kurula’ diye… sohbetin, alabildiğine koyulaştığı anda!.

Diyorum ki; Mâşallah, berberlerimiz, temizliğe âzamî dikkat ediyorlar... işyerleri, geçmiş yıllara göre,
bayağı lüks ve bakımlı. Dernekleri, her halde denetliyordur çalışmalarını!?.
Sokak kenârında havlu kurutma işiniz, ilkel geliyor bana… ne dersiniz?. Teknolojinin, sâdece,
bize enjekte edildiği kadarını kullanıyor ve yararlana biliyoruz!..

Her evde çamaşır makinesi, pekçoğunda bulaşık makinesi var… bu ikisinin arasında unutulan
bir makine var. Çoğumuz bilmiyoruz... çünkü, henüz reklâmı yapılmadı da ondan!
Bizler, renkli televizyonlarda, renkli reklâmları; 1983 yılı yaz mevsiminden itibâren,
seyretmeye başladık. Renkli reklâmların etkisi ile ve maddî imkânı olanlar, televizyon ve
beyaz eşyalarımızı almaya başladık.

Bizlere neyi alın dedilerse sâdece, onu almayı düşündük ve böylece,
yeni teknolojileri kullanarak, yakından tanışabildik.

Berbere, öncelikle... ama, bulaşık makinesi olan her eve- yere, çamaşır kurutma makinesi şart.
Hele, berberlere elzemdir/ lâzımdır- zarûridir.

Evi, arabası, yazlığı, çamaşır, bulaşık makineleri var; çamaşır kurutma makinesi ile henüz tanışmamış
pek çok aile tanıyorum. Reklâmların gücüne bakın ve bu gerçeğe inanın. Ne içeceğimizi bile
reklâmlar tâyın ediyor, bizi yönlendiriyor.

Çamaşır kurutma makinesi, her eve lâzım. Ancak, ihtiyaç sıralamasına göre, bulaşık makinesinden önce gelir.

Berber işyerlerinin kapı önleri; daracık sokak aralarındaki evlerin, pencereden- pencereye gerili
iplerinde asıllı çamaşırları andırıyor.

Haa, aklıma gelmişken; bu işte benim görünür-görünmez bir çıkarım yoktur.
Sâdece, gördüğüm gereğe binaen yazdım. Bu, meslekî bilgim ve tecrübemden kaynaklanıyor.
Sağlık konusu önemli. Faydalı olabilirsem, övünç duyarım.

Kurutma makinesi ile 30 yıldan fazla zamandır tanışıyorum.

İlkleri satın-alanlar, en cesâretli müşterilerdir. Bu konuda, bayanlar- erkeklerden önde.
Özellikle, berber esnaflarımıza tavsiye ederim.

O modernliğinize hiç mi, hiç yakışmayan uygulamaya, artık son verin lütfen.
Yârın, geri dönüp bugüne baktığınızda, bana daha çok hak vereceksiniz...
bu'ndan, kesinlikle emînim ve Size, samîmiyetimle söylüyorum.

Biri atarabası, biri murat 124 gibi!... bacalı- bacasız!.

Sağlıkla kal...

Kadir Yeter. TRABZON.

Benzer haber: w.giresun.gov.tr/Haber

http://img687.imageshack.us/img687/7143/atlaspark1.jpg http://img40.imageshack.us/img40/1065/1kurutmamakinesiotomati.jpg

Kadir Yeter
04.02.2014, 19:11
http://i.hizliresim.com/eQvdYj.jpg

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ! (http://forum.bordomavi.net/index.asp?istek=tum_yazilar&k=detay&yazi_id=125800)

Keyfimize düşkün olalı beri, korkumuzu yendik; delicesine!...

Şehirde yaşayan nüfus bizler, taşıt vâsıtalarının egzos dumanını ciğerlerimize çekmekten keyif alır duruma geldik...

Acı olan, sigara, el telefonu ve 20 santimden daha yakından tüpgazla pişmiş, içinde tavuk eti de olan karışımlı döner ya da GDO'lu mısırın bizimle bağımlı olması...

Bir insan hayatı, mide doyurmak ve sırf konuşmak ihtiyacını gidermek, kanser denen sevgiliye âşık olması ile kıyaslanabiliyor... güyâ da çok akıllıyız... giyimimiz de şâhane yâni... ha, araban da 60- 70000 Liralık ise, sana kanser hiçbirşey yapamaz!...

Sözü ne uzatır dururum ki... az olsun.
Konu fotoğrafı, işin özünü anlatabiliyor!..

Hatırlayın yeter...

Sağlıkla kalın... kalabildiğinizce...

kadiryeter Kadir Yeter.

04.02.2014 Sâlı TRABZON.

Kadir Yeter
06.05.2014, 23:37
http://i.hizliresim.com/DXBPdo.jpg

http://i.hizliresim.com/7m7qNN.jpg

Trans yağ nedir!?... Tehlikeleri nelerdir?... Sağlık...

Arşiv: kadiryeter Kadir Yeter. 06.5.2014 TRABZON.

Sibel
07.05.2014, 12:55
Cep telefonunda radyasyon yok, daha tehlikeli olan kızılötesi var. Her yer radyasyon dolu ve bundan kaçış yok. Duvarlarımızda bile radyasyon var. Kullandığımız tüm elektrikli, bataryalı cihazlar.
Isınan bütün makineler maalesef tehlike dolu. Bu ısıdan uzak durmak gerek. Özellikle yukarda vurgusu yapılan kurutma makinesi.
Erkekler için sorun yok saçları kısa olduğu için kurutma makinesi kullanmasınlar. Bizde durum öyle değil.
O yüzden özellikle bayanlar başa tutmayacak şekilde sadece saça ve mümkün olduğunca uzaktan, düşük ısıda kurutma yapmalı. Kurutma makinesindeki yüksek manyetik alan beyin hücrelerine müthiş zarar veriyor.

Kadir Yeter
24.12.2014, 19:09
TEKRAR.

http://i.hizliresim.com/l0rNEJ.jpg

Fotoğraf: kadiryeter Kadir Yeter. 24.12.2014 TRABZON.

ttp://forum.bordomavi.net

Kadir Yeter
24.12.2014, 22:56
Beni, beni unutma...

Rize Çayı demlerken, çokaz miktarda katıp öylece demliyorum. İçiminde, farkedilmiyor.

Kadir Yeter. TRABZON.

Hatırlatmada fayda var... şu anda ıhlamurlanıyorum... içme saati yok.
Her vakit sağlık veriyor.

Trabzon Hurmasının mevsimi olduğunu hepimiz biliyoruz...
yılda bir kere de olsun tadın...

kadiryeter

Kadir Yeter
29.12.2014, 08:35
http://i.hizliresim.com/31Llk4.jpg

http://i.hizliresim.com/LYA8Ro.jpg

http://i.hizliresim.com/N9A82X.jpg

Baca mı değil mi, karar Sizin... değil diyorsanız ne olabilir!?

Nümûne Hastahânesi Çatısında ne var?...

Fotoğraflar: kadiryeter Kadir Yeter. 29 aralık 2014 TRABZON.

w.bordomavi.net/

Öznur61
29.12.2014, 15:15
Beni, beni unutma...

Kadir Yeter. TRABZON.

Annem sayesinde evde her akşam ıhlamur çayı içeriz. Bazen içine elma kabuğu, tarçın kabuğu vb şeylerde atar.
Siyah çay demlediğimizi bilmem.
Gerçekten çok faydası var ama ıhlamurun.

Ama bazende annem abartıyor mu ne demiyor değilim ıhlamur işini .. :)

Öznur61
29.12.2014, 15:25
Bir bilgide ben paylaşmak isterim izninizle :)

Bir tutam maydonuzun mide ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
Hatta bildiğim kadarıyla Osmanlı zamanda mideye iyi geldiği için midenuvaz (mideokşayan) anlamında, kelimesiyle kullanılmaktaydı..

Kadir Yeter
29.12.2014, 15:47
“Öznur61 Bir bilgi de ben paylaşmak isterim izninizle :)

Bir tutam maydonuzun mide ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
Hatta bildiğim kadarıyla Osmanlı zamanda mideye iyi geldiği için
midenuvaz (mideokşayan) anlamında, kelimesiyle kullanılmaktaydı..”

Bu bilginin altına imzamı atarım; Bir gün, bitişikteki bakkal komşuma yakın yerdeki
Askerî kurumdan bir asker geldi(1974-76?) Bakkaldan bir büyük bağ maydanoz istedi;
yâni, küçük bağların birarada olduğu(demet). Bakkalda o kadar çok maydanoz yok ki, ne arar...

Sordum, ne yapacaksın bu kadar maydanozu?...
Dedi ki: Mide ağrısı için alıyorum... bir arkadaşım tavsiye etmişti...
daha önce kullandım, çok faydasını gördüm."

Uuuuu... tam da benim derdim... Allah yolladı... o an bakkalın önünde idim...

Durur muyum... sonraki gün, gittim bir büyük demet maydanoz aldım eve getirdim:

Ha, bu arada nasıl yapılıp içildiğini de iyice sorup- öğrenmişim... dedim ya Allah yolladı...
Askerden şifâ... çok şükür....

Neyse, ben bu maydanoz bağlarından birini soğuk su ile iyice yıkadıktan sonra,
iki su bardağı dolusu suyu bir tasa koyup içine bir bağ maydanozu sapları ile bırakıyor,
suyunun yemyeşil ve kalan suyun bir bardak kadar kalana uzun süre kaynatıyor ve
akşamdan sabaha kadar öylece bekletiyorum.

Sabah kalktığımda, bu tasın suyunu bir su bardağına usulca süzüp boşaltıyorum...
posasını atıyorum. O acı livora tadındaki suyu,
(her akşam yenisini kaynatarak) tam onaltı(16) sabah hiç ara vermeden tekrarlıyorum...

Bende ne mide sızısı ne mide ekşimesi, daha aklınıza gelebilecek hiçbir zerre rahatsızlık kalmıyor ve
bu uygulamayı o gün bugündür bir kere olsun tekrarlamıyorum...

Tabîi tedaviyi tam kesmenin doğru olmadığını da yıllar sonra anlıyorum...

Teşekkürler “Öznur61” yeğenim.. bana yazdırdığın için.

Sağlık dileğimle...

kadiryeter Kadir Yeter. 29 ARALIK 2014 Kavakmeydan. TRABZON.

Öznur61
29.12.2014, 16:08
Rica ederim Kadir amca.
Bu başlık hiç hastaneden çıkmayan ve hasta olan ben için çok iyi olmuş.
Her gün bir bilgide ben paylaşmak isterim. :)

Saygılar, sevgiler..

Öznur61
31.12.2014, 23:41
Beslenme uzmanları, muz, makarna ve balık yağının baş ağrısına iyi gelen besinler olduğunu söylüyor. Ayrıca, acı kahveye bir iki damla limon suyu karıştırarak içmek de baş ağrısına iyi gelebiliyor..
Baş ağrısı çekenler için pratikte bir çözüm..

Muhteva
01.01.2015, 02:08
Ülser ve Bağırsak mikroplarını temizlemek için 2 baş soğanın kabuğunu soyarak,yarım tencere suyun içinde 1 saat boyunca kaynatıp suyunu içmek çok faydalıdır.
Soğan'ın mideye zararlı olduğunu söyleyenler var.Bunun sebebi içinde ki ince zarı midenin eritmemesidir.Bunun haricinde herhangi bir zararı olmayıp bilakis çok faydalıdır.

Ben ülser hastasıydım bu hastalığı yine mideye zararlı olduğu iddia edilen, sarımsak sayesinde yendim.Onun formülünü de yarın paylaşırım :)

Sibel
02.01.2015, 14:58
Soğan yakmıyor mu mideni Muhteva? Sarımsak formülü paylaş:) içindeki yeşil kısmı atarsak mide yakmaz diye biliyorum.
Ben de bu soğan suyunu yapmak istiyorum ama korkuyorum.
Patatesin çiğ suyu ve karnabahar suyunun da çok iyi geldiğini öğrendim.
Karnabahar suyu içtim ama patates denemedim.

Öznur61
27.01.2015, 10:57
Vücudunuzda ağrı olan bir yere ;
Çekirdeğiyle beraber ezilmiş, dövülmüş zeytini ağrı olan yere bez vb şeyle sarmak.
Ciddi anlamda etkili...

Kadir Yeter
29.01.2015, 03:30
Bu sayfalar, yeniden okunmak üzere okuyucu bekliyor...

Tekrârında zarar- ziyan yok.

Muhtevâ, sarmısağın faydasını anlatacaktı; kokusundan kaçtı herhalde?

Sağlıkla kalınız...

kadiryeter Kadir Yeter. 29.01.2015

tp://forum.bordomavi.net/

guci 29
08.03.2015, 21:36
20'lik diş ameliyatı çok mu kötü geçiyor, biriniz aydınlatın beni :(

Veysel
08.03.2015, 22:15
:(:(

Sefer A.
09.03.2015, 05:21

Ben bir kaç sene önce yani 18-20 yasinda mi neyken 4'ünü birden aldirdim, hem de lokal anesteziyle. + olarak ta, bu dislerin hiçbiri çikmamisti, yani köklerine girip aldilar onlari, ve bu 20'lik dislerde eger disler kökünden aliniyorsa ameliyat biraz daha aci verir, ama ben ameliyat öncesi hiç aci çekmedim, disçiye gittim dis temizlettirdim o da bana dedi ki agzinda pek yer yok sen bunlari aldir, demedi ki biraz bekle acelesi yok, biz de gittik klinikten (hastaneden) randevu aldik gittik 20dkda aldilar ama agzimi uyusturmalarina ragmen biraz aci çektim, resmen kazma kürekle daldilar dislerin köklerine, eger biraz çikmis olsalardi daha kolay olabilirdi ama o zaman belki dislerimin yapisi degisebilirdi zarar görebilirdim (simdi de çok iyi degiller ama neyse)

genel anesteziyle yaptiran arkadaslarim bana sen delisin manyak misin diyorlar, ki onlar genelde pek korkmayan muhanat olmayan kisiler, ben ise tam tersi, ama bence lokal daha iyi, genel olunca kagida imza attirmalarindan belli ciddi oldugu, ameliyattan sag çikmazsan sorumluluk almayiz diyorlar imza attiriyorlar... ki bu bayiltma yöntemi de pek saglikli degil yanilmiyorsam...

Dis konusuna degindik mâdem, belki faydasi olur diye yaziyorum : geçen ay dis eti nakli operasyonu geçirdim, agzinin tavanindan yani damaktan bir parça kesip aliniyor ve ihtiyaç olan bölgeye takiliyor, benim alt ön 2-3 disimin kökleri gözükmeye basliyordu, ameliyat olmasam 5 6 senede o dislerimi kaybetme tehlikesiyle karsi karsiya kalabilirdim diye oluverdik ameliyati, 1,5 saat sürüyor ama 15dk hazirlik 15dk da dikis zaten, gerisi ise parça alma zemini hazirlama falan
Bunu da lokal anesteziyle yaptim, zaten bunu bayiltmayla yapmazlar, çok hassas birisiysen anca... ameliyat iyi geçti de sonrasi skinti oldu, acimasi falan dogal onu geçtim ama 3 gün sonra acayip bir sekilde kanama oldu damakta, hatta sahte damak taktim daha önce ölçü almisti agzimda...
Hatta sunu belirteyim, bu tarz seylerin fazla büyütülmemesi gerektigini daha iyi anladim o gün, her ne kadar kâbus gibi bir aksam/gece olsa da
Saat 10 gibi haber geliyor Akçaabatli komsumuzun kizi trafik kazâsindan hayatini kaybediyor, kiz ailece 2 gün önce bizdeydi benden 2 yas ufakti, hastaneye gittik bagirmalar çagirmalar ben de heyecan yaptim kötü oldum, zaten zor konusuyorum agzim dikisli macunlu falan, 2 saat kaldik sonra hafiften agzimdan kan geliyor gittikçe artiyor, koskoca paris'te de benimle ilgilenecek tek hastane var, o da uzakta 40dkda falan gittik, orada 3 4 saat bekledik yanlis yönlendirme falan derken güya da acil servis yani, en sonunda ufak bir ameliyat daha olmus oldum, damagimdan alinan parçaya disçim (kendi yapmisti ameliyati) sadece pansuman koydu ama dikmedi, ama iyi baski olusturmamis oraya ve tutmayinca da benim o heyecanim kanamaya sebep oldu, acilde de biriken kan toplarini, evet bildigin top yani kurumus kan top gibi resmen, onlari temizlediler sonra da yeni pansuman hazirladi agzima da igneleri vurdu uyusturmak için ama damaga vurulan igne çok fena, igneden ziyade o ilaci veriyor ya off aciyi orda çekiyorsun yoksa ignenin bir sey yaptigi yok... diktiler pansumani gittik, kâbus gibi bir gece, ama bende çit yok, bir sey demeye utaniyor insan, düsünüyorum ulan kizini kaybeden perisan olanlar var, ki kardeslerim de perisan çocukluk arkadaslarini kaybettiler, benim isyan etme hakkim yok, bir kaç igne bir kaç dikis biraz aci ama o kadar, aradaki fark çok büyük.....
Bazen böyle olaylar insani bir kaç defa düsündürmeye itiyor gerçekten

Yazim biraz karman çorman oldu, cümleler düzgün olmayabilir, kusura bakmayin :)

Sefer A.
09.03.2015, 05:33

Bir kaç sey daha yazayim

15-20dk sürer
Ameliyat esnasinda çook çok aci çekilmemesi gerekir
Ameliyat sonrasi yüzde şişik olur, bir kaç gün hatta 1 hafta da sürebilir bu şişiklik
Yalniz genelde sunu derler, 2 hafta sonra falan eski hâline dönersin, dogru gibi ama piskolojik olarak eger biraz kafaya takip ta eski hâlini ararsan aylar sürer rahatlaman, ben belki de 1 sene boyunca orada boslugun oldugunu anliyordum (alinmadan önce dislerin çikmamasina ragmen üstelik), niye geçmiyor niye hâla böyle hissediyorum diye soruyordum kendime
Agiz alismadigi için durum böyle oluyor, ama alistiktan sonra (süresi kisiye göre degisir) eskiyi unutuyorsun, hatta simdi bana 20'likleri o zamanki hâliyle bile geri verseler "oh eskisi gibiyim" diyecegimi düsünmüyorum :)

Fatih Öztürk
12.03.2015, 16:40
Babam vefat edeli 2.5 aydır kalbimin üzerindeki göğsümden ve sol kolumdan ağrılar çekiyorum.2 defa ekg çektirdim bi şeyin yok göğüs kas ağrısı çekiyorsun problem yok dediler kan tahlilleri yaptırdım bi şey yok dediler ama özellikle akşamları göğüs ağrıları psikolojimi bozdu fenalık ve ölüm hissi yaşıyordum geçen hafta psikiyatriste gittim anti depresyon ilaçları verdi biraz psikolojik yönden rahatladım ama ağrılar devam ettiği için dün kardiyoloğa göründüm ekg temiz çıktı birde anjiyo yapalım dediler (babam 55 yaşında kalbindeki 2 damar tıkanıklığı sebebiyle kalp krizi geçirdi dedim doktor ırsi olabilir endişesiyle anjiyo yapalım dedi)anjiyo oldum doktor CD'ye baktı bir problem gözükmüyor yarın rapor çıkar rapora bakalım dedi merakla bekliyorum acaba şimdi ne diyecekler. :)

Kadir Yeter
12.03.2015, 19:13
Babam vefat edeli 2.5 aydır kalbimin üzerindeki göğsümden ve sol kolumdan ağrılar çekiyorum.2 defa ekg çektirdim bi şeyin yok göğüs kas ağrısı çekiyorsun problem yok dediler kan tahlilleri yaptırdım bi şey yok dediler ama özellikle akşamları göğüs ağrıları psikolojimi bozdu fenalık ve ölüm hissi yaşıyordum geçen hafta psikiyatriste gittim anti depresyon ilaçları verdi biraz psikolojik yönden rahatladım ama ağrılar devam ettiği için dün kardiyoloğa göründüm ekg temiz çıktı birde anjiyo yapalım dediler (babam 55 yaşında kalbindeki 2 damar tıkanıklığı sebebiyle kalp krizi geçirdi dedim doktor ırsi olabilir endişesiyle anjiyo yapalım dedi)anjiyo oldum doktor CD'ye baktı bir problem gözükmüyor yarın rapor çıkar rapora bakalım dedi merakla bekliyorum acaba şimdi ne diyecekler. :)

Günde kaç dakika sağ ayağını çıplakken taşa basıyorsun?... vücudda biriken statik elektrik, bende kalp ağrısı gibi ağrı yapıyor... ilâcı, derhâl sağ ayağımın varsa çorabını çıkartarak ya soğuk taşa ya da soğuk suya tutuyorum...

Dene bak... bende 15 saniyede statik elektrik birikmesi toz olup gidiyor...

Şaşkınlık yaratabilir ancak, kendi görüşümle bir şey daha söyleyeyim:

Eskiden abdest alırken tahta takunya giyilirdi ayağa... câmilerde ya da evde... bu takunya bana göre, abdest almadan önce ve sonra vücuddaki statik elektriğin boşalmasına aracılık ediyordu... şimdi bunu 5'le çarptiğinizda, namaz kılanlarda statik elektrik birikmesi olamıyor demektir.

Statik elektriklenme, ev ve arabalardaki sentetik eşyalarda birikmektedir...
ampermetrenin(elektrikçi ve elektronikçilerin kullandığı seyyar) en küçük ayarı ile de gözle görülebilir. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını ıslatıp ampermetrenin iki çubuğunu parmaklarınla sıkın... ibrenin birden yükseldiğini göreceksiniz.

Bak, unuttum yazmaya, çok önemli... ilâve edeyim:
Sol kolunda mâdenî saat varsa derhâl sağ koluna tak ve bir daha sol koluna takma!.. 24 Yıldan beri uyguluyorum...

Konunun uzmanı değilim... bilesiniz.

Sağlık dileğimle...

kadiryeter kadir Yeter. 12.3.2015

Fatih Öztürk
12.03.2015, 19:54
Günde kaç dakika sağ ayağını çıplakken taşa basıyorsun?... vücudda biriken statik elektrik, bende kalp ağrısı gibi ağrı yapıyor... ilâcı, derhâl sağ ayağımın varsa çorabını çıkartarak ya soğuk taşa ya da soğuk suya tutuyorum...

Dene bak... bende 15 saniyede statik elektrik birikmesi toz olup gidiyor...

Şaşkınlık yaratabilir ancak, kendi görüşümle bir şey daha söyleyeyim:

Eskiden abdest alırken tahta takunya giyilirdi ayağa... câmilerde ya da evde... bu takunya bana göre, abdest almadan önce ve sonra vücuddaki statik elektriğin boşalmasına aracılık ediyordu... şimdi bunu 5'le çarptiğinizda, namaz kılanlarda statik elektrik birikmesi olamıyor demektir.

Statik elektriklenme, ev ve arabalardaki sentetik eşyalarda birikmektedir...
ampermetrenin(elektrikçi ve elektronikçilerin kullandığı seyyar) en küçük ayarı ile de gözle görülebilir. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını ıslatıp ampermetrenin iki çubuğunu parmaklarınla sıkın... ibrenin birden yükseldiğini göreceksiniz.

Bak, unuttum yazmaya, çok önemli... ilâve edeyim:
Sol kolunda mâdenî saat varsa derhâl sağ koluna tak ve bir daha sol koluna takma!.. 24 Yıldan beri uyguluyorum...

Konunun uzmanı değilim... bilesiniz.

Sağlık dileğimle...

kadiryeter kadir Yeter. 12.3.2015

Çok enteresan bir yöntem.mutlaka deneyecem Kadir abi teşekkürler :)

Kadir Yeter
13.03.2015, 08:26
TEKRAR.

http://i.hizliresim.com/Lp0YBZ.jpg

Yeni Nümûne Hastahânesi(Yomra).

Git gidebilirsen... tâaa Kaşın üstünde bir hastahâne...

Beşikdüzü'ne 70 Km. Uzaklıkta...?

Buraya ulaşmak için yaralı taşıyan Ambülanslara helikopter pervânesi takın!...

Fotoğraf: kadiryeter kadir Yeter. 13.3.2015 TRABZON.

tp://forum.bordomavi.net

Kadir Yeter
13.03.2015, 17:05
Bu kadar arsa, Boztepe- Çukurçayır'da bulunamadı mı, da o kadar uzağa götürülüyor hastalar!?...

Boztepe'deki Kemik Hastalıkları(Veremi) Hastahânesi'nde fizik tedavisi görenleri,

30 Km. mesafedeki Maçka ilçesinde hastahaneye gönderip, hem hastaya hem de refakatçılarına yol ve gurbet eziyeti ediyorlar...

Şehiriçindeki özeller, ağzımın içine girecekler!.

kadiryeter Kadir Yeter. 13.3.2015 Kavakmeydan.

.

guci 29
19.07.2015, 18:58
20'lik diş ameliyatı için bilgi sahibi olmak istemiştim ama sayenizde korku sahibi oldum. :D Neler yazdınız oysa. :(
Korka korka gittim, doktor eline hangi aleti alsa ''dur hocam, bununla ne yapacaksın'' diye sordum :D Acıyı nerede çekip, nerede duyacağıma karşı hazırlıklı olmak için acı çekmeyi bekledim resmen. Ama söylemediğiniz gibi hiçbir acı, ağrı duymadım. Dişime narkozu verdikten sonra çok rahattım. Dişimdeki şişlik 1 gün sonra yok oldu. Narkozun etkisi de 3-4 saate geçti ama rahatsız edecek bir ağrı hissetmedim, şükrolsun.
Demek ki, şuymuş: Ağrılar, acılar, korkular insandan insana değişebiliyormuş. O günden sonra bunu öğrendim.

Diğer 20'lik diş ise çekilmeyi bekliyor.

Sibel
19.07.2015, 19:19
Ben çok korkuyorum. İki 20lik dişim de alınmayı bekliyor. Nasıl aldırdın?:(

beratika
19.07.2015, 19:25
Benim de hayattan soğutuyorlar ama ilaç alınca geçiyor diye ameliyatı erteliyorum :)

guci 29
19.07.2015, 19:30
Ben çok korkuyorum. İki 20lik dişim de alınmayı bekliyor. Nasıl aldırdın?:(
Hiç korkma bebeğim.:) Ben çok korkardım bu diş, ameliyat olayından ama dua edenim çok oldu, dua ederek girdim. Doktorum gençti. Bilgisayarından Rihanna'nın yeni şarkısını açtı :D Sonra iğne ile diş etine narkozu verdi. ''Hissediyor musun?'' diye sordu, evet uyuşmadı dedim. Bir iğne daha yaptı, tamam dedim. Sonrasında yaptığı işlemlerden HİÇBİR AĞRI, ACI DUYMADIM. :) Zaten duymuyorsun hiçbir şekilde. Dişi olduğu yerden çıkarıyor. Dikiş atıyor. Korkulacak bir durum yokmuş, artık anladım.
Korkarak değil de dua ederek gitmelisin bence.:p

guci 29
19.07.2015, 19:33
beratika (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=47453) Eğer ilaçla ertelersen çektirmeyi, yirmiliklerin hemen yanındaki dişlerin çürümesine sebep olursun.

beratika
19.07.2015, 19:40
beratika (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=47453) Eğer ilaçla ertelersen çektirmeyi, yirmiliklerin hemen yanındaki dişlerin çürümesine sebep olursun.

İğne olurken krizle bayılan biri olarak tüm cerrahi müdaahalelerden çok korkuyorum(Anca yatarak iğne plursam bayılmıyorum)

Ayrıca galiba onlardan da bir kaçı çürük zaten :D 4tane olması da ayrı bir şey :)

Muhammet YILMAZ
19.07.2015, 19:44
İğne olurken krizle bayılan biri olarak tüm cerrahi müdaahalelerden çok korkuyorum(Anca yatarak iğne plursam bayılmıyorum)

Ayrıca galiba onlardan da bir kaçı çürük zaten :D 4tane olması da ayrı bir şey :)

Bizimde enişte böyleydi sonrası kötü oldu :p

guci 29
19.07.2015, 19:47
E ne deyim ben sana :) Diğerleri de bayrağı almayı bekliyo o zaman :D

Manu61
19.07.2015, 19:48
20lik diş çok önemli ağız sağlığı için sonradan pişman olmamak için çektirin kurtulun. Ağrı çekmiyorum diye çektirmezseniz ilerde çok büyük sorunlar yaşarsınız.

Sibel
19.07.2015, 20:24
:(:(:( bağıracagiraaglayansmiley

Sibel
19.07.2015, 20:33
Dişi aldirmaktan değil o esnada bir sorun çıkmasından korkuyorum. Çene çıkabilir, sinire denk gelirse yüz felci olabilir. Apse varsa beyne enfeksiyon gidebilir.
Çok korkuyorum.

guci 29
19.07.2015, 20:36
Bunlardan korkarak tüm dişlerinin yamulup, çürümesini mi istiyorsun ? :O
Ben senden daha çok korkuyordum biliyor musun. :(

Muhammet YILMAZ
19.07.2015, 20:36
Dişi aldirmaktan değil o esnada bir sorun çıkmasından korkuyorum. Çene çıkabilir, sinire denk gelirse yüz felci olabilir. Apse varsa beyne enfeksiyon gidebilir.
Çok korkuyorum.

Böyle düşüne düşüne hiç bir şey yapamazsın. İyi bir doktor her şekilde çözer işi bu adamlar boşa okumadı, bilirler ne türlü risk var ona göre alırlar önlemlerini :)

Yaşar
19.07.2015, 20:37
Çok korkuyorum.
Yolda yürürken kafamiza saksı düşebilir, araba carpabilir, ayağın kayıp dusebilirsin. O zaman yolda da yurumeyelim. [emoji1]

Sibel
19.07.2015, 20:52
��azıcık kendime geleyim gidip aldıracağım tamam��

guci 29
19.07.2015, 21:06
Yolda yürürken kafamiza saksı düşebilir, araba carpabilir
Ayu da çıkabiluu :cool:

Muhammet YILMAZ
19.07.2015, 21:07
��azıcık kendime geleyim gidip aldıracağım tamam��

Hiç öyle bir hava yok :o :confused:

Sefer A.
19.07.2015, 21:46
20'lik dişlerini aldıranlar, kaç tane aldıracak ? 2 mi 4 mü ? Ve teker teker mi yoksa 2şer 2şer mi yoksa 4'ü birden mi ?
Bana muhanat falan derler, ki kısmen doğrudur, ama 4'ünü birden aldırmıştım ben, sanırım 19-20 yaşındayken...
Bir de 5 ay önce diş eti nakli ameliyatı geçirdim, üstelik 2 3 gün sonra tekrar ufak bir ameliyat daha geçirdim aşırı kanama yaptı diye... ama şimdi şükür iyiyim sıkıntı yok =)

Muhammet YILMAZ
19.07.2015, 21:57
20'lik dişlerini aldıranlar, kaç tane aldıracak ? 2 mi 4 mü ? Ve teker teker mi yoksa 2şer 2şer mi yoksa 4'ü birden mi ?
Bana muhanat falan derler, ki kısmen doğrudur, ama 4'ünü birden aldırmıştım ben, sanırım 19-20 yaşındayken...
Bir de 5 ay önce diş eti nakli ameliyatı geçirdim, üstelik 2 3 gün sonra tekrar ufak bir ameliyat daha geçirdim aşırı kanama yaptı diye... ama şimdi şükür iyiyim sıkıntı yok =)

Senin ağızda bi sıkıntı var okut onu :p

Benimkiler şimdilik ağrısız şekilde çıkıyor inşallah böyle devam eder..

Sibel
19.07.2015, 21:58
Sefer senin yazdıklarını okudum. Hep senin yüzünden:)
2 diş ikisi de çıktı sayılır ağrı yok ama ilerde olur bir de diş düzenini bozuyorlar sıkıştırma falan. Cesaretimi topladim gittim ama doktor tatile çıkmıştı. Benim de cesaret o an tatile çıktı:)
Gelince gideceğiz.

Muhammet YILMAZ
19.07.2015, 22:02
2 diş ikisi de çıktı sayılır ağrı yok ama ilerde olur bir de diş düzenini bozuyorlar sıkıştırma falan. Cesaretimi topladim gittim ama doktor tatile çıkmıştı. Benim de cesaret o an tatile çıktı:)
Gelince gideceğiz.

Ablamda aynı şekilde Sefer Asan'ın yazdıklarını okudu. Aklına gelmeyen kalmadı. Bana ne olur, nasıl acır diye diye doktora herşeyin ne işe yaradığına kadar sordu.
En sonunda aldırdı rahatladı, tabiki Sefer Asan'ın yazdıkları çıkmadı :)

Sefer Asan cezalandırılsın yazdıkları yüzünden 20'lik dişler korkunçlu oluyor :(

Sefer A.
20.07.2015, 02:10
Gelince gideceğiz.
Ne yazmisim yauu :D 4'ü birden herkes kaldiramaz, ama 2 ise yarin git aldir onlari hiç tereddüt etme :) 4 ise de 2 + 2 yap
Ben daha çikmadan "yavru"yken aldirdim ama düzen yine pek iyi degil... çok ta bir ise yaramadi yani...

Ablamda aynı şekilde Sefer Asan'ın yazdıklarını okudu. Aklına gelmeyen kalmadı. Bana ne olur, nasıl acır diye diye doktora herşeyin ne işe yaradığına kadar sordu.
En sonunda aldırdı rahatladı, tabiki Sefer Asan'ın yazdıkları çıkmadı :)

Sefer Asan cezalandırılsın yazdıkları yüzünden 20'lik dişler korkunçlu oluyor :(
Ne yazdim da yazdiklarim çikmadi, 20lik hakkinda :) ? 4 birden biraz agir olabilir, ve 2 3 gün sisme olabilir, yoksa sorun yok... biraz bosluk hissedilir bir süre... kiz kardesim de olacak hatta olmali çünkü aciyor ama 1 2 ay sonra olur fransa'ya döndükten sonra

He bir de ilginç olan ne sigara ne bir sey kullanirim, ailede de disleri kötü olan yok denecek kadar az ama bende sknti... 10 yil önce 1 sene tel tatktik üst tarafa ama bir ise yaramadi, belki tekrar takarim o derece yani...
8-10 yasindayken de 2 disim kirildi, bir kaç sene sonra kalan parçalar alinip altin vida takilip üstü porselen dis ile kapandi :( ama beterin beteri var ve bunlar aslinda hiçbir sey degil... ama okutulmasi gerek evet :p :D

Nazar ettiler beni Nazaaarr

AdemS
20.07.2015, 09:32
Bu arada konu diş sağlığı olunca nacizane bir tavsiyede bulunayım...

Mutlaka "Misvak" kullanmanızı tavsiye ederim. Bizzat tecrübe etmiş biri olarak, piyasadaki en iyi bildiğimiz diş macunundan çok daha faydasını görürsünüz.

Benim de dişlerimde bir takım sorunlar var, özellikle de diş hassasiyeti sorunum var. Hangi macunu kullandıysam (Sensodyne, Colgate, İpana vb.) pek faydası olmadı. Ama misvak bu sorunuma ilaç gibi geldi. Kısa sürede hassasiyetimde önemli bir azalma oldu..

Ayrıca ağız kokusuna karşı da çok faydalıdır. Daha ilk kullanmanızda fark ediyor.

Sağlıkla kalın inşAllah..

Sefer A.
20.07.2015, 12:36
Bu arada konu diş sağlığı olunca nacizane bir tavsiyede bulunayım...

Mutlaka "Misvak" kullanmanızı tavsiye ederim. Bizzat tecrübe etmiş biri olarak, piyasadaki en iyi bildiğimiz diş macunundan çok daha faydasını görürsünüz.

Benim de dişlerimde bir takım sorunlar var, özellikle de diş hassasiyeti sorunum var. Hangi macunu kullandıysam (Sensodyne, Colgate, İpana vb.) pek faydası olmadı. Ama misvak bu sorunuma ilaç gibi geldi. Kısa sürede hassasiyetimde önemli bir azalma oldu..

Ayrıca ağız kokusuna karşı da çok faydalıdır. Daha ilk kullanmanızda fark ediyor.

Sağlıkla kalın inşAllah..
1 2 ay sonra memleketteyim bakacağım bu işe... yalnız misvakın iyisi kötüsü var mıdır ?
He bir de bir kaç aydır macun kullanmıyorum beyaz toz gibi bir şey var "per blan" yazıyor üzerinde, onu kullanıyorum; pudra gibi.. aslında Ramazan ayında yazmalıydım bunu çünkü susamaya karşı çok iyi, macunlar gibi 1 ton köpük ve susama yapmıyor, 10 bardak su içmeye gerek yok Sahurdan sonra... tadı yok ve kuru gibi ama faydalı, daha doğal daha sağlıklı

guci 29
20.07.2015, 12:52
Sefeeeerrrrr! :cool: Doktorum diyo ki: ''Sefer'i gördüğüm yerde öpeceyim, öpeceyim, öpeceyim.'' :D Sakın karşıma çıkma. Aynı konuyu bile görüntüleme benimle. :D

AdemS
20.07.2015, 13:03
1 2 ay sonra memleketteyim bakacağım bu işe... yalnız misvakın iyisi kötüsü var mıdır ?
He bir de bir kaç aydır macun kullanmıyorum beyaz toz gibi bir şey var "per blan" yazıyor üzerinde, onu kullanıyorum; pudra gibi.. aslında Ramazan ayında yazmalıydım bunu çünkü susamaya karşı çok iyi, macunlar gibi 1 ton köpük ve susama yapmıyor, 10 bardak su içmeye gerek yok Sahurdan sonra... tadı yok ve kuru gibi ama faydalı, daha doğal daha sağlıklı

Yok kardeşim, farklı markalara ait misvaklar vardır ama genellikle aynı kalitededir. herhangi Dini Ürünler, Hac malzemeleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulabilirsin.

Misvağın hem sağlık hem de manevi açıdan birçok faydası vardır. Hadislerde çokça bahsedilir misvaktan.. Sünnete binaen kullandığımızda maddi-manevi şifa bulunur inşAllah.

Misvak’ın Faydaları

1- Peygamber Efendimiz’in hiç terk etmediği sünnetidir.

2- Cenâb-ı Hakk’ın rızasını kazandırır.

3- Ağız kokusunu güzelleştirir.

4- Gözleri cilalandırır.

5- Göz ağrılarını teskin eder.

6- Misvak kullanan kimsenin lisanında düzgün ve ahenkli bir konuşma gelişir.

7- Ses tonunu güzelleştirir.

8- Diş çürümelerini önler.

9- Diş etlerinin çekilmelerini önler.

10- Damaklara kuvvet verir.

11- Balgamı tahlil eder.

12- Zekâyı arttırır.

13- İhtiyarlığı geciktirir.

14- Ölümden maada her derde şifadır.

15- Basur hastalığını teskin eder.

16- Şeytanı darıltır.

17- Melekleri memnun eder.

18- Can çekişmeyi kolaylaştırır.

29- Kelime-i şahadeti hatırlatır.

20- Okumayı, zikir ve namazı canlandırır.

21- Yüzü güzelleştirir.

22- Kalbi, mideyi ve göz sinirlerini kuvvetlendirir.

23- Hazmı kolaylaştırır.

24- Zihni açar, ezberlemeyi kolaylaştırır.

25- Bedenin rutubetini keser.

26- Veremi engeller.

27- Yemeğe karşı iştahı artırır.

28- Diş köklerindeki çürümeyi giderir.

29- Uykuyu uzaklaştırır.

Sefer A.
20.07.2015, 13:29
Sefeeeerrrrr! :cool: Doktorum diyo ki: ''Sefer'i gördüğüm yerde öpeceyim, öpeceyim, öpeceyim.'' :D Sakın karşıma çıkma. Aynı konuyu bile görüntüleme benimle. :D
Ya ben Naaptum yaau neettum bu kin bu mefret niye :D
Abartarak mı yazmışum acaba yaauu nası o gada gorguttum...

AdemS abi o gada faydesi varsa ohoooo :) sağol bilgiler için, üşenmezsem unutmazsam başlayacağım

Kazım Bostan
20.07.2015, 15:53
abi uzun zamandır düşündüğüm bir şeydi misvak kullanmak. her gün diş macunu kullanmak beni çok rahatsız ediyor. kesinlikle misvak ile devam etmeyi planlıyorum hatta hemen alıyorum misvak bulup.

Eğer ilk kez kullanacaksan biraz araştır bence. Yanlış kullandığın zaman diş etlerinde kanamaya sebep olabilir. Ben uzun zamandır kullanıyorum gayet memnunum.

tabi kesinlikle. az önce yine bi araştırma yaptım söylediğin şeyler konusunda uyarıyolar.

arkadaş inanılmaz bir olay ya, diş macunu adı altında her gün 2 defa bize kimyasal yutturuyorlar.

Manu61
20.07.2015, 16:03
abi uzun zamandır düşündüğüm bir şeydi misvak kullanmak. her gün diş macunu kullanmak beni çok rahatsız ediyor. kesinlikle misvak ile devam etmeyi planlıyorum hatta hemen alıyorum misvak bulup.

Eğer ilk kez kullanacaksan biraz araştır bence. Yanlış kullandığın zaman diş etlerinde kanamaya sebep olabilir. Ben uzun zamandır kullanıyorum gayet memnunum.

Kazım Bostan
20.07.2015, 16:04
bu arada ameliyat olur, hastalık olur, hastane ortamı olur, hastane kokusu olur, bu tür konlardaki sorularınızı sorabilirsiniz hastanelerle fazlasıyla haşır-neşir olmuş birisi olarak :D 6 farklı yerinde dikişi olma ünvanım ile sanırım üstesinden gelirim :D

AdemS
20.07.2015, 16:08
AdemS abi o gada faydesi varsa ohoooo :) sağol bilgiler için, üşenmezsem unutmazsam başlayacağım

EyvAllah Sefer kardeşim, üşenme mevzusu hepimizde oluyor maalesef :)

Kesinlikle tavsiye ederim Kazım kardeşim, kendim bizzat uygulayıp sonucunu da gördüğüm için rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Normalde soğuk karpuz asla yiyemiyorum ben, dişlerime değdiği zaman kaskatı kesiliyorum ama misvak kullandıktan bir süre sonra baya bi düzelme oldu.

Onun dışında, dişlerim daha da beyaz oldu, sabahları uyandığımız zaman rahatsız eden ağız kokusu felan hiç kalmadı.

Aynen öyle. O yüzden ilk günlerde biraz daha diş etlerine doğru kullanırken dikkatli olmak lazım, sert bir şekilde bastırmamak lazım.
.

Manu61
20.07.2015, 16:09
bu arada ameliyat olur, hastalık olur, hastane ortamı olur, hastane kokusu olur, bu tür konlardaki sorularınızı sorabilirsiniz hastanelerle fazlasıyla haşır-neşir olmuş birisi olarak :D 6 farklı yerinde dikişi olma ünvanım ile sanırım üstesinden gelirim :D

1 yıl yataktan kalkmadan yatan ve 6 ay değneklerle gezen birisi olarak ben de biraz tecrübeliyim bu konuda :) Dikiş 3 yerde var biraz geride kalmışım :)

Kazım Bostan
20.07.2015, 16:15
1 yıl yataktan kalkmadan yatan ve 6 ay değneklerle gezen birisi olarak ben de biraz tecrübeliyim bu konuda :) Dikiş 3 yerde var biraz geride kalmışım :)

15 gün yoğun bakım ve yaklaşık 1 ay da serviste olmak üzere 1.5 aylık hastanede yatış maceram ile karşılık veriyorum :D tabi hastaneden çıktıktan sonra da devam eden 1 yıllık (2 haftada 1) tedavi sürecini eklersek bu eli ben alıyorum galiba :D

@adems, abi söylediklerini dikkate alacağım teşekkürler, misvağı bi alıyım tekrar danışacaklarım olabilir sana :)

Manu61
20.07.2015, 16:17
15 gün yoğun bakım ve yaklaşık 1 ay da serviste olmak üzere 1.5 aylık hastanede yatış maceram ile karşılık veriyorum :D tabi hastaneden çıktıktan sonra da devam eden 1 yıllık (2 haftada 1) tedavi sürecini eklersek bu eli ben alıyorum galiba :D

1.5 yıl süren bir fizik tedavi sürecim var tabi onu söylemedim :)

1 yıl yatakta yattığım süre içinde acımadılar hortumu bağladılar :p Yeterli olur artık bu sanırım :) Konuşturmayın beni :)

Kazım Bostan
20.07.2015, 16:24
1.5 yıl süren bir fizik tedavi sürecim var tabi onu söylemedim :)

1 yıl yatakta yattığım süre içinde acımadılar hortumu bağladılar :p Yeterli olur artık bu sanırım :) Konuşturmayın beni :)

4AyYEqMsJTw

:D

renktaş hortum konusuna girersek benim de 1 aylık kalbe salınmış bir hortum deneyimim oldu :D

anlaşılan sen de ben de bu konuda biraz tecrübeliyiz malesef, Allah hastaneden içeri adım atmaya bile gerek hissettirmesin inşallah, bize de yakınlarımıza da

yani gerçekten söylenip duruyor sağlıktan önemlisi yok diye de, insan yaşayınca anlıyor...

Manu61
20.07.2015, 16:27
4AyYEqMsJTw

renktaş hortum konusuna girersek benim de 1 aylık kalbe salınmış bir hortum deneyimim oldu :D

anlaşılan sen de ben de bu konuda biraz tecrübeliyiz malesef, Allah hastaneden içeri adım atmaya bile gerek hissettirmesin inşallah, bize de yakınlarımıza da

yani gerçekten söylenip duruyor sağlıktan önemlisi yok diye de, insan yaşayınca anlıyor...

Amin. Video cuk oturdu :)

AdemS
20.07.2015, 16:28
@Manu61, @Kazım Bostan.. Muhabbetiniz çok hoş, baya güldüm burda :)

Ben sizinle yarışamam ama ben de küçükken hasteneleri mesken edinmişim, baya bi yaram, berem, dikişim var :)

Şaka bi yana Rabbim (cc) herkese acil şifalar versin.. Sağlıklı ve sıhhatli olun inşAllah..

@adems, abi söylediklerini dikkate alacağım teşekkürler, misvağı bi alıyım tekrar danışacaklarım olabilir sana :)

Rica ederim kardeşim, ne zaman istersen yardımcı oluruz inşAllah :)

Kazım Bostan
20.07.2015, 16:28
Amin. Video cuk oturdu :)

:))

@Manu61, @Kazım Bostan.. Muhabbetiniz çok hoş, baya güldüm burda :)

Ben sizinle yarışamam ama ben de küçükken hasteneleri mesken edinmişim, baya bi yaram, berem, dikişim var :)

Şaka bi yana Rabbim (cc) herkese acil şifalar versin.. Sağlıklı ve sıhhatli olun inşAllah..

Rica ederim kardeşim, ne zaman istersen yardımcı oluruz inşAllah :)

amin abi teşekkürler duaların iyi dileklerin için. Allah hepimize sağlık versin tüm samimiyetimle ettiğim bir duadır bu.

AdemS
20.07.2015, 16:34
amin abi teşekkürler duaların iyi dileklerin için. Allah hepimize sağlık versin tüm samimiyetimle ettiğim bir duadır bu.

Aminn aminn cümlemize inşAllah :)

Muhammet YILMAZ
20.07.2015, 17:32
Benimde dizim kanamıştı sayılır mı? @Kazım Bostan @Manu61

Kazım Bostan
20.07.2015, 18:23
Benimde dizim kanamıştı sayılır mı? @Kazım Bostan @Manu61

tabi o da baya ciddi bir durum muhammet (senin de gönlün olsun hadi :D)

Sibel
20.07.2015, 22:46
Hepinize geçmiş olsun. Herkesin derdi ya da dertleri var. Kimse kimsenin halinden bilmez.
Allah büyük dert vermesin. Deva versin inşallah.

Hakan
20.07.2015, 23:10
Ağzında yara çıkması kadar kötü bir acı var mı acaba :(

Kazım Bostan
20.07.2015, 23:50
Hepinize geçmiş olsun. Herkesin derdi ya da dertleri var. Kimse kimsenin halinden bilmez.
Allah büyük dert vermesin. Deva versin inşallah.

amin, amin

Ağzında yara çıkması kadar kötü bir acı var mı acaba :(

sen hiç sakız çiğnerken harttt diye yanağını ısırıp acıdan kıvranıp, 1 dakika sonra o şişen yeri daha feci bir şekilde tekrar ısırdın mı... acıdan kıvranırken bi yandan ağzından kan gelir, bi yandan sinirden infilak edecekmişsin gibi hissedersin filan...

bence serçe parmağı sehpaya vurmayla yarışır

Sibel
21.07.2015, 00:06
amin, amin

sen hiç sakız çiğnerken harttt diye yanağını ısırıp acıdan kıvranıp, 1 dakika sonra o şişen yeri daha feci bir şekilde tekrar ısırdın mı... acıdan kıvranırken bi yandan ağzından kan gelir, bi yandan sinirden infilak edecekmişsin gibi hissedersin filan...

bence serçe parmağı sehpaya vurmayla yarışır Ben bunu yemek yerken yaşadım. Çok fena bir şey.
Aftlara tıp çözüm bulamadı daha. Henüz sebebini bile bilmiyorlar. Kendi küçük derdi büyük bir illet.

Kazım Bostan
21.07.2015, 16:31
Ben bunu yemek yerken yaşadım. Çok fena bir şey.
Aftlara tıp çözüm bulamadı daha. Henüz sebebini bile bilmiyorlar. Kendi küçük derdi büyük bir illet.

ya bu tıp konusunda gerçekten söyleyeceğim çok şey var da... neyse...

hiçbir şeyin sebebini bilmiyorlar, ama çok gelişmiş tıp...

Muhteva
05.08.2015, 01:34
5-6 yıldan bu yana 4-5 kiloluk herhangi bir şeyi elime alıp göğüs hizasına kaldırıp taşıdığım zaman sol kürek kemiğim ve çevresin de batma tarzı bir ağrı oluşuyordu mesela kürekle kum falan atmaya çalışsam aynı ağrı oluşuyordu..

Sürekli incittiğimi düşünerek doktora gitme gereği duymadım fakat son 1 yıldan beri herhangi bir şey kaldırmadığım zaman da ağrı yapmaya başladı elimle yokladığım zaman tıpkı darbe yiyip çürümüş gibi acıyordu fakat her zaman olmuyordu bu 2-3 günde bir falan oluyordu.

Yine son 4 yıldan beri 3-4 ayda bir sol kolumda yahut sağ kolum bazende bacaklarım da romatizmaya benzer ağrılarda oluyordu.

Daha sonra farkettim ki sol kolum da sağ koluma oranla güç kaybı var kaslar bariz şekilde daha güçsüzleşmişti yani sol elimle 3-4 dakika telefonla konuştuğum da kaslar ağrımaya başlıyordu sağ kolumda ise 10 dakika bile konuşsam pek bir ağrı olmuyor.

Yine bir sandalye de 15-20 dakika oturduğum zaman sol kalçam da uyuşma olmaya başladı aynı zaman da yolda yürürken bazen sol bacağım da hafif kasılma tarzı ağrı oluyordu daha sonra sol omuzumda ki kasların da bastırdığım zaman anormal şekilde acıdığını hissettim tabi hala umursamıyordum.

En son 20 gün kadar önce başımın sol üst tarafının saçımı tararken yahut elimle yokladığım da acıdığını hissettim hala umursamıyordum ki bir hafta önce arkadaşımla tatile gittiğim de onun kas erimesi hastalığı olan teyze kızıyla tanışana denk.

Baya muhabbet ettik nasıl başladı bu hastalık diye arasıra ağrı olduğunu sonra vücudunun sol tarafında güç kaybının başladığını anlattı işte o zaman jeton düşmeye başladı ulan dedim aynı benim yaşadığım evreleri anlatıyor bu :D

Kız normal de Hollanda da yaşıyor eşi Hollandalı kollarında, omuzlarında, boynunda, göğüslerinde vs. neredeyse hiç kas yok incecik, yürüyebiliyor ama yorulduğu için genelde tekerlekli sandalye kullanıyormuş.

Neyse ben bununla konuşunca haliyle evham yaptım ister istemez, gelince doğru hastaneye gittim doktorum bayandı direk bodoslama dedim ki doktor hanım ben kendimde kas erimesi olduğunu düşünüyorum şöyle, şöyle şikayetlerim var diye anlattım kadın şöyle bir süzdü beni baktı kaslar falan yerinde sende kas erimesi olduğunu hiç sanmıyorum dedi :D

Ya başlangıçsa doktor hanım dedim öyle olsa 5-6 yıl geçmiş şimdiye kadar kolunu bile kaldırırken zorlanırdın dedi sonra beni parmaklarımın üstünde, topuklarımın üstünde falan yürüttü çömelip kaldırdı ellerimi, parmaklarımı falan güç uygulayıp test etti yine aynı şeyi söyledi sende kas erimesi olacağını sanmıyorum :)

Daha sonra emin olmak için kan tahlili istedi tahlil sonuçları iyi çıktı kas enzimleri normal ama ben yine ikna olmadığım için beni Emara gönderdi daha 1 saat önce hastane de ayaklar hariç full bütün vücudun emarını çektirdim sonuçları Cuma günü alıcam bakalım bir şey çıkacak mı :)

Eğer sinir sıkışması yahut fıtık falan yoksa Emar temiz çıkacak bu sefer yine kaslara dönüp EMG çektiricem bu hem kasların gücünü hemde Emar da gözükmeyen sinir sıkışması varsa onu ortaya çıkaracak.

Devlet hastanesine gittiğim için doktorlara güvenmiyorum EMG bile yok hastane de bu işlemlerden sonra kesin tanı için Kas biyopsisi yaptırıcam yani kastan küçük bir parça alıp inceleyecekler.

Bütün bu aşamaları burada paylaşırım :)

Muhteva
09.08.2015, 18:56
Kas erimesi ihtimali saf dışına çıkmış gibi görünüyor CK tahlili gayet iyi çıktı.

B12 vitamin tahlili de iyi çıktı yani güçsüzlük hissi, ağırlık, uyku vs vitamin eksikliğinden kaynaklanmıyor.

Emar da beynin sağ tarafında ki damarlı bölgede beyaz parlaklık varmış doktor önemli bir şey değil desede daha yakından bakmak için damar patolojisi için yeni bir emar istedi tekrar emara girdim dün akşam sonuçları Çarşamba günü öğrenicem.

Damar sertleşmesi, çatlaması yahut tıkanıklık olabilir bunlar tedavisi olan hastalıklar eğer böyle bir durum varsa sıkıntı değil ben MS hastalığından şüphelendim bakalım ne çıkacak.

bordomavi1
03.09.2015, 07:29
Şu gripten hızlıca kurtulmanın çözümü nedir? Evet bu havada grip olmayı becerdim.

Kazım Bostan
03.09.2015, 10:36
Şu gripten hızlıca kurtulmanın çözümü nedir? Evet bu havada grip olmayı becerdim.

ben grip olacağımı hissettiğimde 1 limonu çay bardağına sıkıp üzerine su ve tuz katıp içiyorum ya hastalıktan yırtıyorum ya da hafif geçiyor.

bunun dışında abartmamak şartıyla tylolhot içip yatmak. semptomatik bi tedavi de olsa bunu da öneririm çünkü tylolhot hastalığı da bir şekilde geçiriyor.

geçmiş olsun :)

bordomavi1
03.09.2015, 11:14
ben grip olacağımı hissettiğimde 1 limonu çay bardağına sıkıp üzerine su ve tuz katıp içiyorum ya hastalıktan yırtıyorum ya da hafif geçiyor.

bunun dışında abartmamak şartıyla tylolhot içip yatmak. semptomatik bi tedavi de olsa bunu da öneririm çünkü tylolhot hastalığı da bir şekilde geçiriyor.

geçmiş olsun :)

Bal-karabiber-limon üçlemesini kullanıyorum. Bir de su-limon-tuzu deneyelim.

tylolhot siparişini de vereyim. Eve gelirken alsınlar.

Teşekkürler :)

Sibel
04.09.2015, 16:04
Bugün hiç korkmuyordum.
Tüm cesaretimi topladım. Hatta hiç umurumda değildi.
20lik dişi aldıracaktım. Nasip olmadı yetişemedim doktora.
Bu cesaret bi daha zor gelir.

guci 29
19.09.2015, 17:24
Sibel'im ne yaptın 20likleri ? :)

Sibel
19.09.2015, 23:26
Sibel'im ne yaptın 20likleri ? :)

Arkadaşız hâlâ.:rolleyes:

SiNo
22.09.2015, 00:43
Gözleriniz sağ veya solda görme sorunu başlarsa ve beyazlıklar oluşuyorsa hemen bir beyin emari çektirin. Yaygın olan hipofiz bezi tümörü olabiliyor ve göz sinirlerine baskı yapıyor ameliyati burundan beyine girilip 3 saatlik bir ameliyat gözlerinizi kaybetme riskinden kalkıyor dikkatli olmak lazım ufak bir rahatsızlık varsa doktorumuz a danışalim.

Sibel
29.09.2015, 21:16
Kaldı 2 gün. Perşembe diş ameliyatı olacağım nasipse.
Sakinim.
Sakin.

Sefer A.
30.09.2015, 01:56
Kaldı 2 gün. Perşembe diş ameliyatı olacağım nasipse.
Sakinim.
Sakin.
Raad ol, saagin ol, kurtuldum pisman olmadim diyeceksin, öyle umuyorum, hissediyorum :)

Sibel
30.09.2015, 09:20
Raad ol, saagin ol, kurtuldum pisman olmadim diyeceksin, öyle umuyorum, hissediyorum :)

Diyene bak :D
Rahatım şimdilik. Dualarınızı bekliyorum forum ahalisi.

Sefer A.
01.10.2015, 06:10
Diyene bak :D
Rahatım şimdilik. Dualarınızı bekliyorum forum ahalisi.
Amelyat olduğumda
Aldı beni titreme
Yine de Sibel hanım
Sen bana öyle deme
Yalnız 4'ü birden ile 1 arasında çok fark var, hatta bence pişman olabilirsin 2 + 2 yapsam daha iyiydi diyeceksin gibime geliyor, 4 kere de gidilmezki yani :) ama rrraaadd ol, forum ahâlisi seninle

Sibel
01.10.2015, 09:50
Ameliyat yarına kaldı. Şu an hiç korkmuyorum.
Koltuğa yatınca gözlerimi kapatmayı düşünüyorum.
��

Sefer A.
01.10.2015, 11:02
Eee ne anladum bu işten, ertele ertele nereye gadar, şimdiye hepsi alinmişti :p

Sibel
01.10.2015, 20:11
Son 15 saat.
Ölürsem Trabzonspor'a sahip çıkın :(

Manu61
01.10.2015, 20:25
Son 15 saat.
Ölürsem Trabzonspor'a sahip çıkın :(

http://itsalmo.st/#ameliyata_dfakx

Sibel
01.10.2015, 20:34
http://itsalmo.st/#ameliyata_dfakx

:D bu olmaz gerilim veriyor.

Sefer A.
01.10.2015, 20:35
Tek 1 tane yaa olsa da benden alsalar nedu 1 dane yauu :D rrrraaaaddd ooooollll

Sibel
01.10.2015, 20:37
Rahatım. Rahatsın. Rahat.
:)

Muhteva
01.10.2015, 23:04
Burayı unutmuşum ikinci emarda temiz çıktı kemik testi yaptiricam oda temiz çıkarsa kas biyopsisi yaptiricam.

Uyuz bir durum herşey temiz çıkıyor ama bir sorun var bu bariz belli.

Bu arada bacaginizdan,kasiklardan yani bel altı bir bölgeden ameliyat olmak zorunda kalırsanız eğer sağlık probleminiz yoksa sakin lokal anestezi yaptirmayin iğneyi omurilik kemiğinden vuruyorlar 2,5 ay geçti hala eğilip,kalkarken belimde iğne vurulan yerde ağrı oluyor.

İğneyi yanlış bir yere soksa felç bile kalinabilir çok sakat bir durum benim migdem de gastrit ülser olduğu için lokal anesteziyi tavsiye ettiler iğnenin omurilikten vurulduğunu bilsem hayatta yaptirmazdim.

Sibel
02.10.2015, 12:49
Kurtuldum çok şükür.
Berbat bir şey ama doktorum sağ olsun ve dualar sayesine hiçbir eziyet çekmeden bitti.
Yukarı çekmesi değil de o tornavida ile aşağı bastırması korkunç.
Kapattım gözlerimi mis gibi dua edip kalktım.
Çok şükür.

Sefer A.
02.10.2015, 13:45
Tornavida hee sanki kazma kürekle daliyor oraya, uyusturulmus olsa da hissediyorsun...
Kaldi 3 hee mii :)

Sibel
02.10.2015, 13:48
Hissediyorsun tabi bir an çenem kırılacak sandım o basınca.
Kaldı 1 :) benim üst dişler normal.

Sefer A.
02.10.2015, 13:55
Haaaaaa oyle desanaaaa.... bizde 2 degil 4 ; 4'ü de birden, tam manyaklik :)
Haydi bakalim kaldi 1 , ama ne zaman ?

Sibel
02.10.2015, 14:00
Çıksın o biraz daha. Bi sene sonra alırız:D

Sefer A.
02.10.2015, 14:08
1 sene erken, 2 3 sene bekle :D

Sibel
02.10.2015, 17:07
Olabilir:D

Manu61
02.10.2015, 19:24
Sibel geçmiş olsun.

Sibel
02.10.2015, 21:05
Sibel geçmiş olsun.

Teşekkürler :)

Sibel
09.10.2015, 19:31
Ne zaman iyi olacağım ? :(
Bir hafta geçti hâlâ acı sızı var. Ara sıra ağrı. Siz ne kadar sürede iyi oldunuz?

Sefer A.
10.10.2015, 04:23
Ne zaman iyi olacağım ? :(
Bir hafta geçti hâlâ acı sızı var. Ara sıra ağrı. Siz ne kadar sürede iyi oldunuz?
En fazla 1 hafta daha sürer... ki o da fazla... ben 3 5 gün sonra iyiydim... boşluk hissediyordum o ayrı, ama ağrı sızı 0'a inmişti en fazla 1 haftada

Sibel
10.10.2015, 10:54
Sefer bile 3 günde iyileşmiş.
Evrene mesaj yolluyorum burdan.

Muhammet YILMAZ
10.10.2015, 11:38
Başlık kurtulacak demiştim,yanılmışım. Tüm forumdan ve facebbok halkından özür diliyorum.:rolleyes::S

Sibel
10.10.2015, 11:51
:U :U ayyyyy

Sefer A.
10.10.2015, 14:43
Üstelik daha önce de belirttiğim gibi 4ü birden alındı... 3 değilse de haydi 1 hafta olsun =)
Bugün yarın bir şeyin kalmaz :)

Sibel
10.10.2015, 14:50
Hiç öyle görünmüyor. Bugün dikişleri alındı. O boşluğu görünce içim gitti :confused:
O tarafa iki ay falan yemek yiyemem ben. Hâlâ sızlıyor.
Çok acı çekiyorum sayın seyirciler ;)

Sefer A.
10.10.2015, 18:22
Dikiş mi ? bende dikiş alma falan olmadı hiç... ama hâla acı çekmen de ilginç...

Sibel
10.10.2015, 22:41
Dikiş atmadılar mı sana? Yoksa onlarla mı yaşadın?:)

Sefer A.
11.10.2015, 03:03
Bilmem ki... belki de onlar orda kendiliğinden çürüdü eridi gitti :D sanırım öyle oldu :)

AdemS
03.11.2015, 15:22
Bugün ilk defa hacamat yaptırdım.

Acı felan hiç hissetmiyorsunuz, sıkıntısız geçti çok şükür..

İnşAllah bundan sonra arada bir yaptırmayı düşünüyorum..

Sefer A.
03.11.2015, 15:50
Hiç öyle görünmüyor. Bugün dikişleri alındı. O boşluğu görünce içim gitti :confused:
O tarafa iki ay falan yemek yiyemem ben. Hâlâ sızlıyor.
Çok acı çekiyorum sayın seyirciler ;)
Bitti herhalde ? :)

Ahmet Ulusoy
03.11.2015, 18:27
Habu Kadir Yeter Abi nerede?

Sibel
03.11.2015, 22:26
Bitti herhalde ? :)

Aynen. Boşluk kapandı kapanacak. Ne çabuk oluşuyormuş diş eti şaşkınım. Çok şükür Allah'a hiçbir sorun yok. Sıra diğerinde.

Sefer A.
04.11.2015, 03:51
Tekrar geçmis olsun
Dis eti olsun damak olsun, en çabuk yenilenen yerlerdenmis...
Ama hani 2 ay daha sürecekti acilar macilar ha noolduu :p bi de gaza gelip "sira digerinde" demeler vaaayy :)

Sibel
04.11.2015, 09:58
Ben sağlık konusunda çok kuruntucuyum :)

Muhteva
04.11.2015, 22:13
Habu Kadir Yeter Abi nerede?

Bu soruyu bende merak ediyorum bir anda kayboldu çünkü..

Sefer A.
05.11.2015, 01:53
Ben sağlık konusunda çok kuruntucuyum :)
Benden fenâ degilsindir :p

Ahmet Ulusoy
06.11.2015, 08:59
Bu soruyu bende merak ediyorum bir anda kayboldu çünkü..

Yazılarını ilgi ile takip ediyorduk. Acaba yok mu bir tanıyan kendisini

Sibel
06.11.2015, 12:41
Benden fenâ degilsindir :p

Bence senden fenayım.

Sefer A.
06.11.2015, 12:53
Bence senden fenayım.

signal
17.11.2015, 22:48
7716

Herkese tavsiye ederim:)

Sefer A.
18.11.2015, 01:16
Bir kaç gün hastaydim, iyilestim, ama öksürük devam ediyor, gicik oldum yahu... gidiklaniyor bogazim, hafif te olsa sürekli öksüresim var, var midir basit bir çözümü ? :)

Manu61
18.11.2015, 01:19
Bir kaç gün hastaydim, iyilestim, ama öksürük devam ediyor, gicik oldum yahu... gidiklaniyor bogazim, hafif te olsa sürekli öksüresim var, var midir basit bir çözümü ? :)

Acilen 500gr et + 500gr pilav yemeyi bırakmalısın :D

Geçmiş olsun :)

Sefer A.
18.11.2015, 01:45
Acilen 500gr et + 500gr pilav yemeyi bırakmalısın :D
Geçmiş olsun :)
Abi sirf sen yoksun diye o kadar yememistim bak :D sagolasin :)
aslinda o kadar yesem bir seyim kalmaz, bogaz o kadar ete dayanamaz :p

Muhteva
18.11.2015, 19:31
Keçi boynuzu pekmezi ye boğaz gıdıklanmasına birebirdir :)

Sefer A.
18.11.2015, 21:11
Pekmezlerin hiçbirini sevmem, bir de keçi boynuzu ha, yok yok olmaz :D zaten nerden bulacagim onu burda :)
Yine de tavsiye için tesekkür ederim

Sibel
19.11.2015, 00:12

Çaresi yok. Kendi istediği zaman geçecek.

Sefer A.
19.11.2015, 00:43
Senin dis agrilarin da öyle, kim bilir ne kadar daha sürecek dur bakalim sen hele :p :D

Sibel
19.11.2015, 07:18
Diş ağrım yok Allah'a şükür.
Kötülük için yazmadım. O gıcık ne zaman isterse o zaman geçiyor.

Onur Akyüz
19.11.2015, 16:36
Allah; 20'lik diş ameliyatı sonrası 10 günü kimseye göstermesin.

Önceki sayfalarda konuşulmuş.

Ben böyle bir şey daha önce hiç yaşamamıştım. 2 diş çektirdim. Önce sağ alt, sonra sol alt. Uykusuz geceler ve günde en az 6 ağrı kesiciyle sağ için 7, sol için 10 gün çektim.

Korkunçtu korkunç.

Sefer A.
20.11.2015, 02:32
Diş ağrım yok Allah'a şükür.
Kötülük için yazmadım. O gıcık ne zaman isterse o zaman geçiyor.
Biliyorum hos kötülük için yazmadigini, öyle anlamana sebep olduysam kusuruma bakma :)

Allah; 20'lik diş ameliyatı sonrası 10 günü kimseye göstermesin.
Önceki sayfalarda konuşulmuş.
Ben böyle bir şey daha önce hiç yaşamamıştım. 2 diş çektirdim. Önce sağ alt, sonra sol alt. Uykusuz geceler ve günde en az 6 ağrı kesiciyle sağ için 7, sol için 10 gün çektim.
Korkunçtu korkunç.
Kisiye göre degisiyor, ama seninki fazlasiyla acili geçmis abi... geçmis olsun tekrardan...

Sibel
21.11.2015, 22:57
Allah kimsenin başına tonsilit illetini vermesin.

Muhteva
22.11.2015, 02:35
Bende sağ tarafta yirmilik çıkmıştı yamuk şekilde benim yirmilik olduğundan bile haberim yoktu çünkü pek ağrı yapmadı herhalde 3-4 yıl durdu orada :)

Sonra bazen hafif ağrı yaptığı için doktora gittim kafamda hiç çektirme fikri yoktu ama doktor görür görmez yirmilik bu bi işe yaramaz başına bela olur diyerek çekicez dedi..

Baya uğraştı doktor çekerken hatta zorladığı için derin yara oluştu ve dikti orayı ama hiç bir şey hissetmedim fakat doktor ağrı kesici verip üstüne basa,basa sakın saatlerini aksatma düzenli iç yoksa ağrın olur bu diş sıkıntılı eğer ilaç ağrını kesmezse gel başka ilaç yazarım dedi.

Ağrım falan olmadı sanırım 8 gün sonra dikişleri aldırmaya gittim doktor şimdiye kadar gördüğüm en iyi yara iyileşmesi dedi.

Acaba ben özele gittiğim için mi ağrı hissetmedim yoksa alakası yok bizde özele gittik ağrıyor mu diyosunuz :)

Benim bünye ile alakalı galiba çünkü ameliyat olmadan öncede çok ağrı oluyor ilk 24 saat ağrı kesiciyle zor duruyoruz falan diyenler vardı ameliyattan sonra uyuşma geçince kesik yerlerinde hafif bir sızı hissettim hatta ağrı kesici bile almayacaktım ama doktor verin demiş mecbur aldık seruma kattılar bir kaç sefer :)

Tabi lokal anestezi olmuştum bu yüzden 6 saat sürdü uyuşmanın geçmesi ama lokal anestezi olanları da internetten okuduğum da ağrı oluyor diyenler çoğunluktaydı.

Sibel
23.11.2015, 14:20
Özele gidenler ağrı hissetmiyor mu:D :D
Ben hissettim. :) ama ağrı kesici atacak kadar değil. Dikişler alınınca geçti zaten. O doku gerginliği sızı yapmış olmalı. Yine de insanın sinirini bozuyor o sızılar. Bu tamamen diş yapısı ve doktorun başarısı ile alakalı bence.

Muhteva
23.11.2015, 15:39
Hem özele gidecem hem de ağrı hissedecem öylemi giderim hastaneye paramda cebimde kalır :)

Yirmilik çekim sonrası ağrı olabilir özelde ama hastaneye gidersen çekerken bile ağrı hissedersin.

Özel de ağrı hissedeceğin tek diş sol alttaki en arka azı dişidir.

Onun için sol altta ki en arka azı dişini sakın çürütme ona normal dolgu yapılırken bile ağrıyor özel falan farketmiyor bizzat yaşadım hele kanal tedavisi çin işkencesi gibiymiş doktorum söyledi :)

Sibel
23.11.2015, 16:17
Yok ben çekilirken ağrı hissetmedim.
20lik bu sonuçta. Ameliyat oluyorsun. Anestezi alıyorsun. Sonrasında ağrı sızı olması çok normal. Sen kendine göre ayrım yapıyorsun :D
Bak sol alt azı ağrıyormuş çünkü senin ağrıdı:):):):):)

Aydın Danış
23.11.2015, 16:23
Gripseniz soğuk algınlığınız varsa benden tavsiye; bir tatlı kaşığı bal (adam gibi bal olacak öyle balparmak falan değil) üstüne kapatacak kadar karabiber ve biraz limon sıkıp yutuyoruz sora kat kat giyinip 2-3 yorgana sarılıp güzel bir terliyoruz sora güzel ılık bir duşdan sora hiçbirşeyiniz kalmıyor tecrübe ile sabittir deneyin..

Bu boğaz gıcığınada 5 gün boyunca günde bir defa 1 su bardağı sıcak suya gine bir tatlı kaşığı bal ve üstüne yarım limon sıkıp eritip 3 yudumda bitiriyoruz sonuç mükemmeeel :D deneyin ben faydasını gördüm antibiyotikler hikaye oldu artık bu tarz şeylere devam...

Sibel
23.11.2015, 17:23
İnsandan insana fark ediyor o çözümler :)

Sefer A.
23.11.2015, 19:28
Allah kimsenin başına tonsilit illetini vermesin.
Nedir bu diye merak edip baktim, çok fenâ bir seymis, geçmis olsun.... ama bademcikleri aldirmak acaba çözüm olabilir mi ? Ben 5 6 yasindayken aldirmisim, onun için sanirim tonsilit skintisi yasamam pek mümkün degil, degil mi ?

Gripseniz soğuk algınlığınız varsa benden tavsiye; bir tatlı kaşığı bal (adam gibi bal olacak öyle balparmak falan değil) üstüne kapatacak kadar karabiber ve biraz limon sıkıp yutuyoruz sora kat kat giyinip 2-3 yorgana sarılıp güzel bir terliyoruz sora güzel ılık bir duşdan sora hiçbirşeyiniz kalmıyor tecrübe ile sabittir deneyin..
Bu boğaz gıcığınada 5 gün boyunca günde bir defa 1 su bardağı sıcak suya gine bir tatlı kaşığı bal ve üstüne yarım limon sıkıp eritip 3 yudumda bitiriyoruz sonuç mükemmeeel :D deneyin ben faydasını gördüm antibiyotikler hikaye oldu artık bu tarz şeylere devam...
Tavsiyeler için tesekkür... sadece gicik var bende su an, azaldi ama tam geçmedi... bal ve limonu çaya karistirarak içtim, hatta zencefil kaynatip içtik, nane limon bilmem ne karistirdik ama yine çâre olmadi, sanirim Sibel hakli çikti, gicik cani isteyince gidiyor :)

Aydın Danış
23.11.2015, 19:32
Nedir bu diye merak edip baktim, çok fenâ bir seymis, geçmis olsun.... ama bademcikleri aldirmak acaba çözüm olabilir mi ? Ben 5 6 yasindayken aldirmisim, onun için sanirim tonsilit skintisi yasamam pek mümkün degil, degil mi ?

Tavsiyeler için tesekkür... sadece gicik var bende su an, azaldi ama tam geçmedi... bal ve limonu çaya karistirarak içtim, hatta zencefil kaynatip içtik, nane limon bilmem ne karistirdik ama yine çâre olmadi, sanirim Sibel hakli çikti, gicik cani isteyince gidiyor :)

Gıçık işte :) ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz :)

Sibel
23.11.2015, 19:38
Sen bana inan Sefer. Ben onların çoğunu yaşadım. .:)
Bademcik aldırdıysan tonsilit olmazsın korkma.
Bence ilk 5e kesinlikle girecek bir hastalık. Hayatı zehir etmekte üstüne yok. Bir damla suyu yutabilmek için bakın abartısız 1 damla, binlerce gözyaşı ve acı hemen dibinizde. Hayır su içmeyin yemek zaten namümkün ama tükürük var. Onu bile yutamazsiniz. Allah düşman başına vermesin. Zamanlama olarak zaten hayatımı felç etti. Tedavi çilelerine hiç girmeyeyim. Allah kimseyi hastaneye düşürmesin. Tedavim evde devam ediyor. Hem de 3 antibiyotikle.

Sefer A.
23.11.2015, 19:41
E o zaman iyilestikten sonra ilk isin su bademcikleri aldirmak olsun, yanlis miyim ? :)
Gicik evet sagi solu belli olmuyor, bazen uzaninca öksüresin geliyor, kalkayim diyorsun, ertesi gün tam tersi oluyor, nedir lan bu diyorsun :D

Muhteva
23.11.2015, 21:36
Yok ben çekilirken ağrı hissetmedim.
20lik bu sonuçta. Ameliyat oluyorsun. Anestezi alıyorsun. Sonrasında ağrı sızı olması çok normal. Sen kendine göre ayrım yapıyorsun :D
Bak sol alt azı ağrıyormuş çünkü senin ağrıdı:):):):):)

4 tane dolgu yaptırdım doktor hiç birinde biraz canın yanacak demedi ve ağrı hissetmedim ama sol alt aziya dolgu yaparken bunu bizzat söyledi çünkü o dis istisnasız her insanda ağrı yapıyormuş sinirsel yapısı yüzünden yani bana özel değil :)

Muhteva
23.11.2015, 23:53
Bu arada bademciklerim 3 günden beri sabahları kalktıgım da acıyor öğlene doğru geçiyor gece yine acımaya başlıyor.

Sonra yine 2 gün önce dilimin ucunda sivilce çıktı şişti çok uyuz bi durum :(

Yani başka yer yok gibi ta orada çıkması büyük başarı.!