PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tanya

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
25.02.2013, 04:08
http://b1302.hizliresim.com/16/t/kh1s0.jpg

Nazi subayları arasında dar ağacına giden genç bir kadın.
Birazdan asılacak.
Çatışmada yakalanan bir Rus askerin itirafı ile yakalanan bu genç kadın o zaman daha 18 yaşındadır.
Etrafını sarmış Nazi askerlerinin keyfi yerinde.
Genç kadının yüzünde bir sertlik var hala.
Asılıp çıplak göğüsleri ile sürüldüğünde de aynı sertlik devam edecek.
Naziler ona çok soru sordu.
Tek bir soruya cevap verdi. O da adının ne olduğu sorusu idi.
"Benim adım Tanya" dedi.
Nazım Hikmet'in yıllar sonra "... ve karların üstünde muzaffer gülümseyişi onun" diyerek uzunca "Tanya" şiirini yazdığı kadın.

Yakalandıktan sonra tecavüz edildi. Aşağılandı. Ve sistematik ne varsa uygulandı ama o hiçbir şey söylemedi.
Tek bir sır vermedi.
Onu dar ağacına götürdüklerinde hayatının son cümlesini söyledi:
O askerlere tek bir şey söyledi:
"Hepimizi, 190 milyon kişiyi asamazsınız!"

Ve astılar onu...
Adım Tanya demişti ama değildi.
Bu kadının gerçek adı "Zoya Kosmodemyanskaya" idi.
Bir partizandı.
Öldükten sonra Rusların en saygın kahramanlarından biri sayıldı.
(Sırrı Süreyya Önder)

Neden paylaştık bu genç kadının hikayesini???
Bir kahramanlık hikayesi olduğu için.

Tarafı ne olursa olsun onurlu direnişler taktir edilmeyi hak ettiği için.

Bugün bizim de ellerimiz arkamızda bağlı gibi görünebilir.
Siyasetçilerimiz arkamızdan vuruyor;
yöneticilerimiz maddi-manevi-siyasi emelleri yüzünden ihanet ediyor olabilir...

Kemal Paşa'nın dediği gibi "bütün kalelerimiz zapt edilmiş" olabilir...

Tanya'yı öldürenlerin adını kimse hatırlamıyor bugün...
Bugün Tanya halen asil bir kahraman olarak anılıyor ve Nazım Hikmet gibi asrın en büyük şairlerinden biri hakkında şiirler yazabiliyor...

Nazım Hikmet - Tanya
(http://sempatizan.blogcu.com/tanya-nazim-hikmet-anisina/5630049)

Zalim unutuluyor ve sonuç ne olursa olsun duruşunu bozmayan, asaletinden ve davasından ödün vermeyen hatırlanıyor...

İşte bu yüzdendir verdiğimiz uğraş...
Zalimlerle değil de Tanya'larla anılmak içindir...

Kazanırız veya kaybederiz; bilemeyiz ama yerimizi tarih güzel yazacak dostlarım...

Adalet için verdiğimiz bu savaş sadece bir sportif hezeyan, bir holigan celallenmesi değil bir adalet mücadelesidir.

Şerefli yarınlar için bu mücadeleden vazgeçmemek hepimizin namus borcudur...

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
25.02.2013, 07:39
(S.S. Önder)

Sırrı Süreyya Önder ' mi ?

Kısaltmak için öyle yazmıştım; ama saklamak istiyormuş gibi algılanmasın diye şimdi düzelttim; sorunun cevabı evet...

Belki sorunun maksadıyla alakası yoktur ama not düşeyim;
Bu yazının hiç bir siyasi kişi ya da kurumla (tümünün köküne kibrit suyu) sempati amacı yoktur.
Sadece metni yazana hakkını teslim etmek adına etik olarak ismi paylaşılmıştır.
Umarım kimse içeriği atlayıp da maksat dışı şeylere takılmaz.

ozturk
25.02.2013, 08:01
Maksat çok güzel. Sonuna kadar katılıyorum.

İçerik ise gereksiz duygu sömürüsü olmuş. Rusların yıllarca katlettiği Çeçenler, Sibiryaya sürgüne gönderilen Türkler den yüzbinlerce Tanya hikayesi çıkar. "Şair" bunlar için de iki satırlık bir şiir kaleme alsaymış.

zekeriyya
25.02.2013, 08:09
bu konu ile ilgili verilecek birçok örnek varken ....

Gökhan Koç
25.02.2013, 09:12
Vayyy be,

Eline fikrine sağlık abi,

Çok beğendim,

Mert M.
25.02.2013, 11:22
İnsanı araştırmaya ve öğrenmeye teşvik eden bir yazı. Bu forumun en çok sevdiğim yanı da belki burası. Tebrikler ve teşekkürler, emeğinize sağlık...

ilhan
25.02.2013, 11:53
Tanya'ya gidene kadar önümüzde duran Kazım Koyuncu örneğini kavrasak, anlasak yine büyük bir iş başarmış olacağız ama işimize gelmiyor. Fikirlere kurşun işlemez der V For Vendetta.. Ama bu ülkede işliyor.
*
Teşekkürler Halit abi..
Okurken yeni bir şeyler öğrendik.

Yiğit Gayretli
25.02.2013, 12:03
Bizim kuşaklardan strateji oyunlarına meraklı olanlar hatırlar bu ismi...

Eline sağlık Halit abi. Yazının anlatmak istediğine tamamen katılıyorum.

Yalnız örneklemenin daha farklı yapılmasını tercih ederdim, onu da belirtmeden geçemeyeceğim :)

Şenol Altunsoy
25.02.2013, 12:52
Halit Kardeşim eline yüreğine sağlık.

Yorum yazan arkadaşların bazılarına bir çift sözüm olacaktı ama vazgeçtim.

Onlar için içerik değil şekil önemli çünkü.

My
25.02.2013, 13:30
Daha bu gece işte arkadaşım adamlar çok güçlü, kabullenmek lazım dediydi. Çok var böyleleri. Hatta şike umrunda olmayan, bir an önce maçlara dönen.. Anlatılmak istenen çok güzel ama maalesef camia olarak bu süreçte pek te iyi bir sınav verdiğimizi düşünmüyorum.

Badaloğlu
25.02.2013, 14:24
Şu camia keşke Tanya kadar yürekli olabilse...

Tanya kadar inandığı dava uğruna keşke dik bir duruş sergileyebilsek...

Nereden bakarsan bak, Tanya saygının en büyüğünü hak ediyor.

Hemde 18 yaşında...

Tunga
25.02.2013, 14:35
Teşekkürler Halit, eline sağlık.

Daha önce de paylaşmıştım. Aslında "İstanbul Kanatlarımın Altında" filminin son sahnesi bunu bir başka şekilde açıklıyor.

LnQklg0yQ9k

Uçma hayaliyle yanıp tutuşan ve bu yolda kelleyi koltuğa alan Hazerfan ve Lagari'nin sonunda bekaaları caiz olmamış, perişan edilmişlerdir.

Ama tarih onları mahvetmeye çalışanları değil, onları yazmıştır.

since1967_
25.02.2013, 14:37
Amaç güzel olsa da verilen örneğe katılabilmek mümkün değil, hele o isim ile asla, Trabzonspor'umuzun forumunda bu işler bizlere zarar verir. Ezikbahçe taraftarlarından tutun bir sürü kişi forumu girip okuyabiliyor. Affınıza sığınarak başlığın kapatılması olumlu olur diye düşünüyorum. Bu isimlerini burada görmeye tahammülüm olmuyor maalesef.

Gökhan ARSLAN
25.02.2013, 15:04
Haklı ile haksız direniş arasındaki farkı görmezden gelirsek bu örneğin zararı yok aksine motive eder..

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
25.02.2013, 15:08
Amaç güzel olsa da verilen örneğe katılabilmek mümkün değil, hele o isim ile asla, Trabzonspor'umuzun forumunda bu işler bizlere zarar verir. Ezikbahçe taraftarlarından tutun bir sürü kişi forumu girip okuyabiliyor. Affınıza sığınarak başlığın kapatılması olumlu olur diye düşünüyorum. Bu isimlerini burada görmeye tahammülüm olmuyor maalesef.

Anlatmaya çalışılan Tanya'nın siyasi görüşü,
Politikası, sistematiği veya başka bir felsefi yönü değil de kahramanlığıydı burada...

Yani 18 yaşında bir kadın, aslında kadın da değil çocuk inandıkları uğruna gözünü kırpmadan hayatının baharında canını verebiliyorsa bunu ne için yapıyor olursa olsun saygıyı hak eder diye düşünüyorum.

Çeçen dağlarında "vatan" için vuruşan mücahitlerle,
Çin sarayını basan Kürşad'ın çerileri ile,
Çanakkale de emri anladınız mı" sorusuna "ölmeyi emrediyorsunuz" diyen Aslanla aynı insani hamurdan geliyor demektir.

Bu ruh savaşçı ruhtur;
vazgeçmeyen, direnen, boyun eğmektense o boynun kırılmasına koşa koşa giden bir ruhtur.

Bizim de camia olarak, halk olarak, ülke olarak şu an eksikliğini yaşadığımız ruh tam da budur işte...

Marka değeri için, ekonomik büyüklük için, rating için, stad inşaatı için onurundan, şerefinden, hakkından vazgeçenlerin "adam" sayıldığı bu günde, bizim bu yazdıklarımız da Lagari'nin kanatları gibi caiz değilse kusura bakılmasın benim kanaatim de Kanatları Açıp Haliç'e süzülmekten yana olur...

Biz ki "yiğidi öldür ama hakkını yeme" diyen bir neslin ecdadıyız;
O minvalde içeriği atlayıp şekle takılma gafletine de düşmemeliyiz,
Okuyan, cevaplayan, katılan, katılmayan tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Yiğit Gayretli
25.02.2013, 15:42
Kafada soru işareti kalmasın diye tekrar edeyim. Örnekleme anlatılmak istenen şey için çok uygun seçilmiş ve doğru kullanılmış aslında.

Benim hoşuma gitmeyen sadece örneklemenin küçük, küçücük bir kısmı. Bu da anlatanın tercihi :)

Tekrar eline ve aklına sağlık abi. Hakkıyla yazmışsın.

Ertuğrul ATALAY
25.02.2013, 18:14
Durumumuzu anlatması bakımından mükemmel bir örnek olmuş...
Başka arkadaşlarda durumumuzu anlatan başka örnekler bulabilir...

Renkdaşımıza teşekkürler...

hasona
25.02.2013, 18:57
örnek abartili... ama bazan abartmak lazim galiba...
s.süreyya hakaret eden arkadaslar mutlaka sike yasasi oylamasinda bu insanin ve digerlerinin oylarinin hangi yönde olduguna bakmalidirlar.
Son olarak yukaridaki bir yorumda acik olarak küfür var ve mudahale edilmiyor. Savunamayacaksaniz yazip buraya koymayin!

augustus
25.02.2013, 19:16
Arkadaşım eline yüreğine sağlık. Yazın ile anlatmak istediklerin tam olarak bizim bugünlerde ihtiyacını duyduğumuz hareket şeklini özetliyor.

Şu yazıya bile siyasi fikirleri çerçevesinde değerlendirip yorum yapan arkadaşlar içinse söyleyecek bir kelime bulamıyorum. Siyasi fikirlerini beğenmeseniz de işgal olan ülkesi için kendini feda eden genç bir insanın hikayesi anlatılmış. Görüşü ne olursa olsun insanların haklı mücadelelerine saygı duymak zorundayız. Saygı duymayı bilmiyorsak bizim mücadelemize de kimsenin saygı duymasını beklemeyelim.