PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toroğlu'nun Hıyarları | Halit M. MOLLASALİHOĞLU yazdı...

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
21.02.2013, 11:39
Aziz Yıldırım’ın 3 Temmuz’da kelepçelenmesi ile kamuoyunun haberdar olduğu ve futboldan ciddi anlamda insanları soğutan şike sürecinin ilk gününden bu yana hem medyada hem TFF’de hem de siyasette birbirinden tutarsız ve çelişkili tutumlar gördük.

Bu sürecin başlangıcında daha başrol oynamasına rağmen ustaca bir manevra ile sıyrılan dönemin TFF Başkanı Mahmut Özgener birçok tapede adı geçmesine ve TFF başkanından çok Aziz Yıldırım’ın yaveri gibi iş görmesine rağmen köşesine çekildi; yerine Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın efsanevi başkanı Mehmet Ali Aydınlar seçildi. Şike süreci ile ilgili ilk açıklamalarından birisi “durum vahim” olmasına rağmen Fenerbahçe camiasına en ufak ceza vermekten imtina ederek ve Trabzonspor’un gasp edilen şampiyonluğa dair tescili iptal talebini görmezden gelerek görev süresinin sonuna kadar durumu idare etti, kendi deyimiyle “kriz yönetimi” sergiledi. Hatta bu konu ile ilgili olarak kendisini eleştiren Ali Koç’a itiraf niteliğinde “Yukarıda Allah var; lütfen insaflı olun” diye serzenişte bile bulunmuştu. Görev süresinde gönülden bağlı olduğu camiasını her türlü adalet ve vicdan ilkelerinden ödün vererek olması gereken cezalardan korumak için sahaya yansıma , etik kurulu rapor ve benzeri mekanizmalar uydurdu, bu mekanizmalar ile kamuoyunu ciddi bir süre uyuttu.

Süreç sıkışmaya başlayınca da “Fenerbahçe’yi düşüren başkan” olmak istemediğinden görevi bıraktı. Zira olması gereken buydu ve daha fazla geciktirmenin artık ahlaki olmayan yollarla bile sağlanması zordu. Bu tabloda adaletten kaçınmak için yüzüne tükürülse “yarabbi şükür” tıynetinde bir adam olunması gerekirdi. Ne kadar Fenerbahçeli olursa olsun Aydınlar bu seviyede bir adam değildi ve o da istifasını sundu…

Aranan niteliklerdeki başkan Demirören’di. 2010-2011 sezonunda İnönü’de oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçı sonrası “sistem bu maçın berabere bitmesini istiyordu ama Trabzonspor kazandı” diyebilecek kadar dönen dolaplardan şikayetci olan Demirören. En çok BJK camiasını sevindiren bu gelişmede maalesef Trabzonspor Başkanı da müspet yönde oy kullandı. Yeni TFF de eskilerinin izinden giderek, sahaya yansımayan şike, sonucu etkilemeyen teşvik gibi dünya futbol literatüründe tebessümle karşılanacak kavramlar yumurtladılar. Adli yargıdan çıkan cezaları görmezden gelip özerklik kisvesi altında iplerini tutanlara hizmete devam ettiler.

Tüm bu süreçte medya rating neredeyse o taraftaydı her zamanki gibi. Ahlak, vicdan, hak, hukuk gibi evrensel kutsal sayılan kavramları ayaklar altına alarak Fenerbahçe’nin yarattığı ekonomik büyüklükten, Süper Ligimizin süper marka değerinden dem vurarak haklının değil güçlünün yanında olmuştur. Sadece birkaç onurlu kalem ve Trabzonspor medyasının da maalesef sadece bir kısmı bu konuda savaş vermiştir.

Özellikle ekranlarda bu konuda Trabzonspor’un hakkını savunan neredeyse yok gibidir. Zira hem genel akımı karşısına alacak hem de Fenerbehçe lobisi tarafından çukuru kazılacaktır bunu yapanın. Bunu bilen medya gurularımız konudan ya ustaca manevralarla uzak durmuşlardır, ya da alenen haksızın tarafında yer almışlardır.

Gelelim Toroğlu’na…
Erman Toroğlu isim olarak Türk Futbolu için daima renkli ve tartışmalı bir isim olmuştur. Trabzonspor Camiası için de zaman zaman bizleri kızdıracak çıkışlar yapmıştır. Yorumlarında fikirlerini sivri dili ile beyan eden, genel olarak kimsenin tekerine çomak sokmaktan çekinmeyen bu adam şike sürecinin öncesinden başlayarak konu hakkında dik ve doğru bir duruş sergilemiştir. Daha önceki hataları sevapları tartışılabilir, bundan sonrası için de nasıl bir duruş sergileyeceğini kimse bilemez fakat Toroğlu Türk televizyonlarının şike sürecindeki Don Kişot’larından biridir. Bu duruşu sergileyebilen Ali Ece, Turgay Demir, Baransu gibi bir elin parmaklarını geçmeyen insan olduğu düşünüldüğünde tavrı çok kıymetlidir.

Bu tavrın kimi rahatsız ettiği ise yolun doğruluğu konusunda işaret fişeği niteliğindedir. Erman Toroğlu Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu tarafından dava edilmiştir. Hani şu promosyon merkezi olan, Disiplin Kurulu tarafından, es kaza kuklacının takımına verilen cezaları öyle veya böyle kılıfına uydurup kırpan kurulun başkanı tarafından…

Toroğlu’nun bu adamlar tarafından hedef tahtasına oturtulması bizim nezdimizde söylediklerinin doğruluğuna, tavrının haklılığına dalalettir.

Yarın Türk Futbolu konuşulurken elbette bu karanlık ve çirkef dönem konuşulurken Toroğlu’nun, Ali Ece’nin, Turgay Demir’in, hatta Baransu’nun omurgalı, dik duruşu unutulmayacaktır. Haksızlıklar karşısında eğilmeyen bu insanlar yarın şerefli adamlar olarak anılacaklardır. Bu isimlere saldıran, tehdit eden, dava eden futbol parazitlerinin adları ise Erman Toroğlu’nun canlı yayında cacık yaptığı hıyarlar kadar bile anılmayacaktır.

Mollasalihoğlu
21.02.2013, 12:08
Erman Toroğlu şike çetesi aleyhine konuşmaya devam ettikçe bu ve benzeri davalara hazır olsun.

Yapacak bir şey yok..

Samet Türkmen
21.02.2013, 12:26
Yazıda dediği gibi eski hatalarına sevaplarına bakacak zaman değil bence. Bu insanları kendimizden soğutmamalıyız bu dönemde. Geçen yapılan paneldeki hatalara düşmemeliyiz.

Yiğit Gayretli
21.02.2013, 12:30
Kime güveneceğimizi şaşırır olduk. Ben biraz garanticiyim galiba.

Bizim bizden başka dostumuz yok. Bizim bizden başka düşmanımız da yok...

Mollasalihoğlu
21.02.2013, 12:38
Kime güveneceğimizi şaşırır olduk. Ben biraz garanticiyim galiba.

Bizim bizden başka dostumuz yok. Bizim bizden başka düşmanımız da yok...

Bizi çok sevip sevmemesi önemli değil Yiğit.

Dikkat çekmek istenen şey bu çarka çomak sokan herkesle nasıl uğraşıldığını ortaya koymak.

Yiğit Gayretli
21.02.2013, 12:40
Bizi çok sevip sevmemesi önemli değil Yiğit.

Dikkat çekmek istenen şey bu çarka çomak sokan herkesle nasıl uğraşıldığını ortaya koymak.

Orası doğru, ona katılıyorum zaten.

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
21.02.2013, 13:15
Yazımız içeriğinde de aynen bahseldiği gibi yalaka medya tarafından Milliyet Blog'da sansürlenmiştir.
Anlattığımız hususa destek minvalindeki sansürlerinden dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.

Bize gönderdikleri mesaj:

Merhaba,

"Toroğlu'nun Hıyarları" başlıklı blogunuz ne yazık ki onaylanamamıştır. Dilerseniz, aşağıdaki mesaja gore blog’unuzu güncelleyebilir veya yeni bir blog girebilirsiniz.

Reddedilme sebebi:
Eleştiri sınırını aşan ifadeleriniz nedeniyle yazınız MB sitesi yayın çerçevesine uygun bulunmamıştır.

Kimin kimi ne kadar, nasıl eleştireceğinin sınırlarını çizme yetkisini kendilerinde gören bu küstahlara verilecek en güzel cevap onları yok saymaktır. Zaten süreç içerisinde zaman bu tarz yandaş-yalaka oluşumları daima temizlemiştir.
Gün gelir devran döner. İşini ahlakı ile, hakkı ile icra etmeyen herkes bedelini öder.
Adalet ertelenebilir ama adalatten kaçılmaz demişler...
"Allah sizi bize yaptığınız muameleye maruz bıraksın" diyorum sadece!..

Yiğit Gayretli
21.02.2013, 13:21
Malumun ilanı gibi olmuş :)

Ali İhsan
21.02.2013, 13:26
Toroğlu çok bodoslama konuşan, sansasyon seven, argo, aşırı özgüvenli konuşan bir adam olsa da;

Her zaman, her durumda kendi doğrularını hiç kekelemeden söylemeyi bilmiş bir adamdır.

Bize de çok gereksiz yüklendiği durumlar evet oldu ama adamın birisinin ağzından konuştuğunu bugüne kadar duymadım.

Ahmet Çakar'ın da benzer yönleri vardı ama onu birisi sektirdikten sonra dansözlüğe başladı.

Gökhan Koç
21.02.2013, 13:28
Engin Tuzcuoğluna birkaç soru sormak isterdim :)

Sayın Toroğlu,

Kim doğrunun peşinden gidiyorsa, bilsinki yanında BMN vardır.

U.Sadıkoğlu
21.02.2013, 13:32
Ben Erman Toroğlu'nu samimi bulmuyorum yalan yok.

zafer6161
21.02.2013, 13:33
ahmet çakarda unutulmasın.............

My
21.02.2013, 13:35
Ahmet Çakar, Kemal Belgin de var, aklıma gelenler.

Trabzonspor'un başkanı ve yöneticisi dahi Toroğlu kadar şikeye/şikeciye net tavır koyamamıştır. Şu süreci Trabzonspor camia olarak çok rezil bir şekilde geçiriyor. Misyonuna, tarihine tamamen zıt. Taraftarın bir kısmı ayakta durmaya çalışıyor. Yazık. Kaybedilen sadece şampiyonluk değil. Trabzonspor bundan sonra eskisi gibi anılamayacak.

Fatih Solmaz
21.02.2013, 13:39
lig tv de çalışıyor olsaydı toroğlu böyle olur muydu?

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
21.02.2013, 13:41

Böyle olduğu için Lig TV'de çalışamadığını düşünüyorum...

Hüseyin Başoğlu
21.02.2013, 13:43

Böyle olduğu için Lig TV'de çalışamadığını düşünüyorum...

Aynen niye ve nasıl kovuldu bi araştır fatih kardeşim...

Mollasalihoğlu
21.02.2013, 13:48
Olayı Erman Toroğlu özelinde değerlendirme yanlışına düşmeyelim.

Bu işe hangi taraftan girenin başına ne geliyor buna bakalım.

U.Sadıkoğlu
21.02.2013, 14:03
Bence Erman Toroğlu'nun mevzusu şike falan değil , Aziz Yıldırım ve onun özelinde bazı bireysel isimlerdir...

Erman Toroğlu bu soruşturma Galatasaray'a açılsaydı yine böyle iğneleyeci vs.. konuşup Aziz Yıldırım'ın yanında olurmuydu ?

Bence olmazdı.. Salladım gitti.. Benim hiç kimseye inancım yok kendi takımımda ki yöneticilere ve oyunculara bile...!

Hamdi Karamahmutoğlu
21.02.2013, 17:08
Eline sağlık Halit.
Bazen tüm bu yaşananlar hayalmiş gibi geliyor.
Tahayyül edemiyorum, aklım almıyor.
Her şey ortada ve buna rağmen dürüst davranan, dik durabilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
Yazık!

Badaloğlu
22.02.2013, 13:55
Sansürcü Milliyet :(

Gamze
22.02.2013, 14:40
Artık hayatlarımızda 3 Temmuz ve öncesi gibi bir ayrım söz konusu.
Erman Toroğlu'nun tavırları ve söylemlerinden hoşlanan biri değilimdir.
Ancak şike sürecinde, sadece "üzeri kapansın" diye uğraşmamış olması itibariyle dahi benim için değerlidir.

Engin Tuzcuoğlu'nun dava etmesi şaşırtıcı da değildir.
İşlerine geldiğinde hukukun emrettiklerini reddetmekten geri durmayan bu adamlar, şimdi yine o eğip büktükleri adalet sistemine sarılır olmuş.
Kıblesi belirsizler...

özgür6161
22.02.2013, 15:05
Artık hayatlarımızda 3 Temmuz ve öncesi gibi bir ayrım söz konusu.
Erman Toroğlu'nun tavırları ve söylemlerinden hoşlanan biri değilimdir.
Ancak şike sürecinde, sadece "üzeri kapansın" diye uğraşmamış olması itibariyle dahi benim için değerlidir.

Engin Tuzcuoğlu'nun dava etmesi şaşırtıcı da değildir.
İşlerine geldiğinde hukukun emrettiklerini reddetmekten geri durmayan bu adamlar, şimdi yine o eğip büktükleri adalet sistemine sarılır olmuş.
Kıblesi belirsizler...

:) Erman Toroğlu biraz da eyyamcı.Kaypak bir adam bunu herkes bilir.İşine bizim tarafımızda konuşmak geliyordu malum Azize ile kavgaları belli.

Ama Trabzon'da şike panelinde konuşma uslübu ve bahsettiği şeyler sanki Trabzon camiasını küçük görür nitelikteydi.

Çok fazla güvenilir bir adam değil bana göre.Hani en son demecini okumuşsundur sanırım.

Erman Toroğlu yorumculuk yaptığı televizyon programında, Trabzonspor'a verdi, veriştirdi.

Şenol Güneş'in teknik direktörlüğüne anlam veremeyen sivri dilli yorumcu Trabzonspor için, ''Çıkıpta Fenerbahçe bizim kupamızı versin gibi söylemlerde bulunmasın. Sizin bu takıma kupa değil, maşrapa bile vermezler'' dedi.

ERMAN TOROĞLU