PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hukukçu Üyelerimize Soru-Cevap Başlığı

TekfurÇayır 61
19.02.2013, 16:40
Bu başlıkta şike soruşturması ile ilgili aklımıza takılan hukukî konuları soralım. Dileyen hukukcu arkadaşımız/arkadaşlarımız cevaplasın.

Ilelioglu
19.02.2013, 16:46
Baslik icin tesekkürler. :)

Soru:

Basbakana "TFF'yi hukuka aykiri bir sekilde yönlendirmekten ve kamu vicdanini zedelemekten dolayi" dava acilamaz mi?

Hatta ayni sekilde diger Parti Baskanlarina?

..

..

TekfurÇayır 61
19.02.2013, 16:46
İlk soru benden olsun.

Bildiğim kadarıyla yargıtay mahkemenin verdiği kararı ancak usül yönünden bozabiliyor. Doğrudan karar içeriğine müdahale edemiyor.

Soru şu: Yargıtayın usül yönünden bozduğu mahkeme kararları ertesinde ilk kararda suçlu bulunan birisi ikinci mahkeme kararında suçsuz bulunabilir mi?

Usül yönünden yapılmış bir hatâ işe suçlu suçsuz şeklinde etki eder mi?

Not: Geç kalmışım. :)

Hamza Öztürk
19.02.2013, 16:54
Türkiyede hukugun gecersiz oldugunu düsünüyorum. Asil soru hukukculara degilde üc kagitcilara olmasi gerek. Rüsvet kime ve nasil verilir. Baglantilar nasil ve kiminle gizli sekilde kurulur.Beraat etmek icin kimin yigeni kimin akrabasi olmak gerekir. Almanyada yasayan bir Trabzonsporlu olarakdan Türkiyenin Adaleti ve Hukugu bundan ibarettir benim gözümde.

Ali YİĞİT
19.02.2013, 16:57
Metin Mollasalioğlu bu görevi bir amme hizmeti sevdasıyla yapıp hepsine çabucak cevaplar vererek bizleri memnun eder :)

Mollasalihoğlu
20.02.2013, 17:08
Basbakana "TFF'yi hukuka aykiri bir sekilde yönlendirmekten ve kamu vicdanini zedelemekten dolayi" dava acilamaz mi?

Hatta ayni sekilde diger Parti Baskanlarina?

..

Başbakan'ın dokunulmazlığı var. :)

İlk soru benden olsun.

Bildiğim kadarıyla yargıtay mahkemenin verdiği kararı ancak usül yönünden bozabiliyor. Doğrudan karar içeriğine müdahale edemiyor.

Soru şu: Yargıtayın usül yönünden bozduğu mahkeme kararları ertesinde ilk kararda suçlu bulunan birisi ikinci mahkeme kararında suçsuz bulunabilir mi?

Usül yönünden yapılmış bir hatâ işe suçlu suçsuz şeklinde etki eder mi?

Not: Geç kalmışım. :)

Tamamen usul yönünden denilemez. Hukuka uygunluğa bakar. Karardaki hukuka aykırılık varsa kararı bozup yerel mahkemeye geri gönderir. Yerel mahkeme suçsuz bulabilir ikinci kararda. Ancak çok zor bu yargılamada. Ben bozulsa dahi yerel mahkemenin yine ceza vereceği kanaatindeyim. ;)

Yiğit Gayretli
20.02.2013, 17:12
Adamlar danışmanlık hizmetleri için normalde yüzlerce lira alıyor. Ama BMN ne yaptı? Bu hizmeti ayağınıza kadar getirdi. Hem de BEDAVA!!!!!!! :D :D

zafer6161
20.02.2013, 17:24
adamın biri sahilde yürürken bir kadın denizde çırpınıyormuş. Adamda insanlık öldümü deyip kadını kurtarıyor. Kadın kurtarılınca bağırmaya kızmaya başlıyor beni neden kurtardın dercesine. Adam herhalde intihar ediyordu diyor. Ama adam kadının hiçbir dediğini anlayamıyor. Kadın bunu farkedince kağıda birşeyler yazıp adama veriyor ancak adamın okuma yazması yok. Neyse taksiye binip hastahenye götürecek taksiciye diyor ki ya bakarmısınız ben kadını kurtardım kadın bana kızdı olayı anlatıp kağıdı uzatıyor ve diyorki ne yazıyor bi okuyun ben anlayamadım okumam yoktur da. Taksici kağıda bakıyor ve adama dönüp : İkinizde inin arabamdan ********ler deyip arabayı sağa çıekiyor ve bunları yaka paça çıkarıyor. Neyse adam şaşkın kadın yanında hastahaneye yürüyorlar doktor muayene ye başlarken adam aynı kağıdı doktora uzatıyor olayı anlatıyor kadının kızdığını ve kağıda bunları yazdığını doktor kağıda bakıyor ve defolun hastanemden kişiliksizler ne yüzle hastaneye geliyorsnuz diyoor. Adam şaşkın. Bu işi polis çözer diyor ve karakola gidiyorlar. Adam durumu izah ediyor kadını çırpınırken kurtarıdğını kadının buna kızdığını ve kağıda birşeyler yazdığını söylüyor ama anlayamadğını ifade ediyor. Polis kağıdı istiyor adam veriyor. Polis kağıda uzun süre baktıktan sonra komiserleri çağırıyor ve adamı tutuklamalarını istiyor. Adam şaşkın hayır felan diyor ama mahkemeye çıkartılıyor. Adam hakime diyorki hakim bey ben sahildeyken bayan çırpınoyordu denizde ben de insanlık namına kurtardım ama kadın herhalde intihar ediyordki bana beni neden kurtardın dercesine kızdı bağırdı ama kadını anlayamadım bunu farkedince kağıda birşeyler yazıp bana verdi önce taksici sonra doktor bana hakaretler ederek bulunduğumuz ortamdan uzaklaştırdılar alın işte kağıt bu. Hakim kağıda bakıyor bakıyor ve aniden elindeki kalemi kırıyor ve ölüm cezasına çarptırıyor. Adam neye uğradını anlamıyor şaşırıyor ve ölüm günü geldiğinde celladın yanına doğru gidiyor kafasını kütüğe koyuyor. Cellada diyorki bakın kafa zaten gitti ben ölecem ama en azından merakımdan ölmeyeyim şu kağıtta ne yazıyor deyip kağıdı cellada veriyor cellad kağıda bakıyor bakıyor ve adam diyorki : Ne sen beni gördün ne ben seni gördüm çaktırmadan burdan kaç git diyor ve adam hızla ordan kurtuluyor.

BU KAĞITTA NE YAZIYORDU ? ? ?

hukukçular çözsün :D

Mollasalihoğlu
20.02.2013, 17:27
Son 2 mesaj görmezden gelindi. :)

Ilelioglu
20.02.2013, 19:13
Cevap icin tesekkürler, demekki diger ikisine acilabiliyor.

..

Mollasalihoğlu
20.02.2013, 19:18
Cevap icin tesekkürler, demekki diger ikisine acilabiliyor.

..

Onlar da milletvekili, onların da dokunulmazlığı var. ;) Rica ederim :)

Berberoğlu
20.02.2013, 19:36
Güzel başlık olmuş, teşekkürler...

Sorum şu:

PFDK'ya yaptığımız suç duyurusunun ne durumda olduğunu internetten ya da telefondan öğrenebiliyor muyuz? Öğrenebiliyorsak nasıl?

Fatih
20.02.2013, 20:13
Çok iyi başlık.

Sadece şikeyle ilgili değil diğer konularda da sorular sorulabilir.

Mollasalihoğlu
20.02.2013, 20:31
Çok iyi başlık.

Sadece şikeyle ilgili değil diğer konularda da sorular sorulabilir.

Yok yaaa? :)

Mollasalihoğlu
20.02.2013, 20:31
Güzel başlık olmuş, teşekkürler...

Sorum şu:

PFDK'ya yaptığımız suç duyurusunun ne durumda olduğunu internetten ya da telefondan öğrenebiliyor muyuz? Öğrenebiliyorsak nasıl?

Savcılık Soruşturma Bürosu'ndan sorgulayabilirsiniz. :)

Serdær
20.02.2013, 21:44
Tüketici Hukuku / Kanunu konusunda her türlü bilgi ve birikim paylaşabilirim.

Murat Acar
20.02.2013, 22:42
Son 10 yıl içinde çektiğimiz kredilerin masrafını geri alabiliyormuşuz masraf dekontu elimde ne yapmam gerek uğraştığıma değermi?

alper*
20.02.2013, 22:54
Şike soruşturması dışındaki konularda da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim, teşekkürler :)

Cyzio
24.02.2013, 12:47
Başlığı açana da, zaman ayırıp soruları cevaplayan hukukçu üyelerimize de hem teşekkür ediyor, hem de "ellerine sağlık" diyorum.

Benim şike konusundaki sorum şu olacak: UEFA'nın sadece şüpheye dayanarak bir takımı Avrupa maçlarına almama yetkisi var mı? Böyle bir uygulama daha önce uygulanmış mı?

Eğer bu sorunun cevabı "Evet"se, bu hem UEFA hem de Fenerbahçe için, işi kurtaracakları bir durum. Yok "Hayır"sa, o zaman yandı gülüm keten helva.

Eğer UEFA'nın böyle bir yetkisi varsa, "Şüpheye dayanarak almadım, yetkimi o yönde kullandım. Ama bugün şike yapıldığına dair kanaat oluşmadı, o yüzden Fenerbahçe yoluna devam edebilir." der, kimse de ses çıkaramaz.

Yok eğer böyle bir yetkisi yoksa, iş çözülemez hale gelmiştir.

Çünkü eğer bugünkü kanaat şike yapıldığı yönündeyse iş bitmiştir. Fenerbahçe'yi derhal organizasyondan ihraç edip, birkaç senelik cezayı vermelidir. Aslında zaten bir senelik katılmama cezası bile (eğer yukarıda yazdığım yetkisi yoksa), Fenerbahçe'nin şikeye bulaştığının kanıtıdır ve o zaman kupa bize gelecektir.

Yok Fenerbahçe'yi suçsuz bulursa, o zaman da temiz olduğu halde, suçu ispatlanmamış bir takımı organizasyona dahil etmemenin maddi manevi ağır tazminatını ödeme durumunda kalacaktır. Cas davası bununla alakalı bir durumdur. Bence işin buraya kadar uzamasının sebeplerinden biri budur. Her iki taraf da, kendini ilginç bir şekilde bağlamıştır.

Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

.

Mollasalihoğlu
24.02.2013, 13:46
Başlığı açana da, zaman ayırıp soruları cevaplayan hukukçu üyelerimize de hem teşekkür ediyor, hem de "ellerine sağlık" diyorum.

Benim şike konusundaki sorum şu olacak: UEFA'nın sadece şüpheye dayanarak bir takımı Avrupa maçlarına almama yetkisi var mı? Böyle bir uygulama daha önce uygulanmış mı?

Eğer bu sorunun cevabı "Evet"se, bu hem UEFA hem de Fenerbahçe için, işi kurtaracakları bir durum. Yok "Hayır"sa, o zaman yandı gülüm keten helva.

Eğer UEFA'nın böyle bir yetkisi varsa, "Şüpheye dayanarak almadım, yetkimi o yönde kullandım. Ama bugün şike yapıldığına dair kanaat oluşmadı, o yüzden Fenerbahçe yoluna devam edebilir." der, kimse de ses çıkaramaz.

Yok eğer böyle bir yetkisi yoksa, iş çözülemez hale gelmiştir.

Çünkü eğer bugünkü kanaat şike yapıldığı yönündeyse iş bitmiştir. Fenerbahçe'yi derhal organizasyondan ihraç edip, birkaç senelik cezayı vermelidir. Aslında zaten bir senelik katılmama cezası bile (eğer yukarıda yazdığım yetkisi yoksa), Fenerbahçe'nin şikeye bulaştığının kanıtıdır ve o zaman kupa bize gelecektir.

Yok Fenerbahçe'yi suçsuz bulursa, o zaman da temiz olduğu halde, suçu ispatlanmamış bir takımı organizasyona dahil etmemenin maddi manevi ağır tazminatını ödeme durumunda kalacaktır. Cas davası bununla alakalı bir durumdur. Bence işin buraya kadar uzamasının sebeplerinden biri budur. Her iki taraf da, kendini ilginç bir şekilde bağlamıştır.

Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

.

UEFA için makul şüphe şike açısından yeterli. Avrupa maçlarına almama konusu ise biraz çetrefilli. Şöyle ki fb'yi önlem olarak almadılar, çünkü tff karar vermemişti, ancak tff "fb suçsuz" deyince 2. sene aldılar. şimdi yapılması gereken tff'nin bu kararının yanlı ve hukuka aykırı olduğunu ispatlamak.

fb cas davasını çektiği için artık bir talepte bulunamaz uefa'dan.. tff ise "uefa almadı" diyerek bu davayı başından savacaktır.

Cyzio
24.02.2013, 13:58
UEFA için makul şüphe şike açısından yeterli. Avrupa maçlarına almama konusu ise biraz çetrefilli. Şöyle ki fb'yi önlem olarak almadılar, çünkü tff karar vermemişti, ancak tff "fb suçsuz" deyince 2. sene aldılar. şimdi yapılması gereken tff'nin bu kararının yanlı ve hukuka aykırı olduğunu ispatlamak.

fb cas davasını çektiği için artık bir talepte bulunamaz uefa'dan.. tff ise "uefa almadı" diyerek bu davayı başından savacaktır.

Teşekkürler.

.

Cem Kıran
24.02.2013, 18:19
Baslik icin tesekkürler. :)

Soru:

..

Vatan'a ihanetten başka hiçbir şekilde dava açılamaz..

Cem Kıran
24.02.2013, 18:20
Son 10 yıl içinde çektiğimiz kredilerin masrafını geri alabiliyormuşuz masraf dekontu elimde ne yapmam gerek uğraştığıma değermi?

Abi eğer alacak olduğun meblağ iyiyse değer ama 100-200 ise boşa uğraşma bir sürü ıvır zıvır..

Cem Kıran
24.02.2013, 18:21
Ticaret,Borçlar,Medeni ve İcra ve iflas hukuklarında yardımcı olabilirim elimden geldiğince:)

Soner Albayrak
26.02.2013, 15:57
Metin abi bir hukukçu olarak senin bu süreç için hislerin ne yönde?

Malum taraftarımızın geneli umutsuz bu süreçten. Günbegün adalet anlayışı biraz daha dibe vurmakta ve hakkımız yenilmekte.

Ve artık adaletsizlik artık eskisi gibi gizli şekilde yapılmıyor İnsanların gözüne sokarak yapıyorlar.

Sence bu sürecin sonunda mutlu olabilecek miyiz abi? Sen ne düşünüyorsun?

Ilelioglu
26.02.2013, 16:05
Vatan'a ihanetten başka hiçbir şekilde dava açılamaz..

Bilerek ve isteyerek Adaletten yana olmamak zaten Vatan'a ihanet degil mi?

..

Mollasalihoğlu
26.02.2013, 16:08
Metin abi bir hukukçu olarak senin bu süreç için hislerin ne yönde?

Malum taraftarımızın geneli umutsuz bu süreçten. Günbegün adalet anlayışı biraz daha dibe vurmakta ve hakkımız yenilmekte.

Ve artık adaletsizlik artık eskisi gibi gizli şekilde yapılmıyor İnsanların gözüne sokarak yapıyorlar.

Sence bu sürecin sonunda mutlu olabilecek miyiz abi? Sen ne düşünüyorsun?

Adalet icin "topaldir ama gec de olsa yerine gider" derler :)

Sibel
27.02.2013, 00:21
Nasılsınız? Sağlık sıhhat iyidir inşallah.
Sorum bu kadar.

Cem Kıran
27.02.2013, 12:09
Bilerek ve isteyerek Adaletten yana olmamak zaten Vatan'a ihanet degil mi?

..

Değil kardeşim yaptığı şeylerden dokunulmazlığı var.Vatan'a ihanet çok daha büyük suçlardan oluşuyor.

Cem Kıran
27.02.2013, 12:11
Nasılsınız? Sağlık sıhhat iyidir inşallah.
Sorum bu kadar.

Tşkler Sibel seni sormalı :)

Sibel
27.02.2013, 19:01
Allah'a şükür:)

Ilelioglu
27.02.2013, 19:05
Değil kardeşim yaptığı şeylerden dokunulmazlığı var.Vatan'a ihanet çok daha büyük suçlardan oluşuyor.

Bundan büyügü yok benim gözümde :) Adaletten yana olmamak en büyük suctur bence.

..

zafer6161
05.03.2013, 13:28
karşılıksız çek yada snette ne gibi cezalar var

not:çek ve senetler 2010 şubt ayına ait

Cem Kıran
07.03.2013, 00:26
karşılıksız çek yada snette ne gibi cezalar var

not:çek ve senetler 2010 şubt ayına ait

Karşılıksız çekte hapis cezası vardı bu kalktı.Sadece icra, faiz v.b cezalar var. Senette de aynı şekilde icraya verilir ve faizler işler.

Derbeder-53
08.03.2013, 18:39
Hukuk nedir? Her ülkeye gerek mi? :)

Cem Kıran
13.03.2013, 17:19
Hukuk nedir? Her ülkeye gerek mi? :)

:D Hukuk'un birçok tanımı var aslında ama genelde şöyle tanımlanır.İnsanların birbiriyle olan ilişkilerini belirli yaptırımlara dayanarak düzenleyen kurallar bütünüdür. Her ülkeye gerekir tabi yoksa adalet sağlanmaz:)