PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mühendisler ve Mühendis Adayları

Hazar_
05.02.2013, 00:41
Aramızda mühendisler var mı ? Özel sektör ve devlet kurumlarındaki maaşlar hakkında bilgilendirme yapabilecek mühendis aranıyor :)

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 01:10
Çok genel bir soru.Sektörden sektöre değişir.Firmadan firmaya değişir.
Özel sektör çok oynak bir sektördür.Maaşlar çok tutarsızdır.
Ne mühendisi olduğun da önemli.
Bu soruya net cevap verebilmek için daha spesifik bir alandan bahsetmen gerekir.
1000 TL lan da var 10000 TL alan da var.
Ben de özel sektördeyim.
Özellikle bir alan belirtirsen daha net cevaplar verebilirim.Piyasayı bilirim..

Hazar_
05.02.2013, 01:50
Makina ve İnşaat

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 02:06
Makine mühendislerinin en çok tercih edildiği alanlar inşaat,ağır makine sanayi ve de savunma sanayidir.
Eğer junior poziyonundaysan(yeni mezun/tecrübesiz), savunma sanayiinde 2000-2500 arası işe başlanır.Daha tecrübeliler 3000'den başlar.Şef mühendis olarak 5000'den yukarıya doğru gider.Fakat savuma sanayiinde,bu rakamlar sabittir,fazla da yükselmez.

Fakat inşaat işinde durum daha da farklı.Küçük çaplı yani daha il içi mesken firmalarda 1700'den başlar aylıklar 3000'e kadar gider.Fakat büyük çaplı inşaat firmalarında özellikle de yurt dışı şantiye görevi gerektiren firmalarda 5000'den başlar,şantiye şefi olursanız 10000'den yukarıya kadar aylıklar gider.

İster makine müh. olsun ister inşaat mühendisi olsun,para ve kariyer olarak en uygun alan inşaat firmaları.(Zaten inşaat mühendisleri için başka sektör yok sayılır.)

Yeni mezun bir makine veya inşaat mühendisinin kesinlikle ve de kesinlikle 2300 liradan aşağı işe başlaması enayiliktir.Bu kadar açık konuşuyorum.
İsmi geçen mühendislikler,kariyer ve de maddi olarak kazandıran mesleklerdir.

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 02:07
Tabi şunu da ekleyim,özel sektör için konuşuyorum tabi ki.Devleti bilmiyorum...

Gökhan Uzun
05.02.2013, 02:16
Bazı konularda arkadaşa katılıyorum. Ama şunu asla unutmamak gerekir. Yeni başlayan bir mühendis başlayacağı şirketi seçerken kendine yatırım yapmış olur. Mesela makine mühendisliğinde proje ofisine girersen kimse sana başlangıçta 2000 lira vermez fakat bu yönde ilerlemek istiyorsan güzel bir deneyimdir. Alacağın maaş yapacağın işe ve niteliğe zamana göre de değişir. O yüzden kesin ibareler kullanmamak lazım. Bazı işlere geleceğe yatırım olarak bakmak lazım. Tabi ki piyasayı düşürmek hoş bir şey değil ama var olan durumda çok fazla da idealist olmamak gerektiğini düşünüyorum.

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 02:30
Bazı konularda arkadaşa katılıyorum. Ama şunu asla unutmamak gerekir. Yeni başlayan bir mühendis başlayacağı şirketi seçerken kendine yatırım yapmış olur. Mesela makine mühendisliğinde proje ofisine girersen kimse sana başlangıçta 2000 lira vermez fakat bu yönde ilerlemek istiyorsan güzel bir deneyimdir. Alacağın maaş yapacağın işe ve niteliğe zamana göre de değişir. O yüzden kesin ibareler kullanmamak lazım. Bazı işlere geleceğe yatırım olarak bakmak lazım. Tabi ki piyasayı düşürmek hoş bir şey değil ama var olan durumda çok fazla da idealist olmamak gerektiğini düşünüyorum.

Gökhan haklısın.Özellikle inşaat işinde zaten ben de yukarıda junior pozisyonundaysan alt limiti 1700 lira yazdım.Piyasayı düşürme mevzusu çok hassas.Şu anda hala 1000 liraya çalışan mühendisler var,tanıyorum,arkadaşlarım da var aralarında.Çok kızıyorum onlara.Bu durum,insanın kendine hakaret etmesinden başka bir şey değil.

Kimi zaman,özellikle yeni mezun durumunda olanlarda şu paranın altında çalışmam muhabbeti döner.Bunu da asla doğru bulmuyorum.Bazen amatör yaklaşmak gerekir.

Fakat bu söylediğim şeylerde sektörel durum çok önemli.

Ben,telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum.Biim sektörde bu sayılar çok daha alta inebiliyor malesef.Fakat sözkonusu özellikle inşaat sektöründeyse yeni mezun olunsa dahi çok düşük paralara razı olmamak gerektiği kanısındayım.Sonra istenilenler elde edilemiyor,maddi tatminsizlikler oluyor vesaire.

İşte tam da bu yüzden,mühendislik öğrencilerinin stajları çok çok çok önemli.İyi çevreler edinirlerse,mezuniyet sonrası bu konularda zorluk çekmezler.Naylon stajlara asla evet demeyin.

inception61
05.02.2013, 08:23
Aklınız varsa mühendis olmayın gidin tıp okuyun her daim en elit meslektir (maddi manevi):) ha tıpa puan yetmedi okuyun iktisadi idari bilimler,iletişim fakültesi işsiz kalmazsınız işsiz kalanlar tamamen kendi yetersizliklerinden.hemde üniversitede okuduğunuzu anlarsınız rahat rahat gezerek:D

illa MÜHENDİS OLACAM DİYORSAN git oku inşaat ,harita çünkü devlette alımları yüksek düşük puanlara atanma ihtimaliniz yüksek(80-85)kpss yederli:)
uzak durulacak mühendisliğin başında makina gelir.makina ve inşaat temel mühendisliklerdir fakat makinada eğitim zorluğu açıkçası diğer mühendisliklerden ağırdır okuma sıkıntısının yanında iş hayatında kpss en az 92 lazım şimdi bunların yanında özel sektörde senden istenen yeterlilikler aşırı fazladır 2 yabancı dil en az3 program bilgisivb... ve en önemlisi tecrübe tecrübesiz adamın alacağı maksimum maaş 1000tl yi geçmiyor ne yazıkki tabi dayınız varsa okuduğunuz bölümün bir anlamı olmaz:D

zafer6161
05.02.2013, 08:46
benim bilader şırnak silopide çalışıyor

cinerlerin elektrik sanrtalinde tekniker olarak , yeni girdi işe

2400 maaş,+ ev +elektrik parası yok +aylık kumanya....tabi yalan demiyorsa :D

cakalkerem
05.02.2013, 09:33
devlette memur-mühendis olarak çalışıyorsan 2900tl civarında para alıyrosun birde buna ek olarak 600 tl civarında sosyal denge sözleşmesinden gelen para var..askeri geçim indirimi yemek eklersen 3750-3800 tl civarı para alınıyor

cakalkerem
05.02.2013, 09:35
Aklınız varsa mühendis olmayın gidin tıp okuyun her daim en elit meslektir (maddi manevi):) ha tıpa puan yetmedi okuyun iktisadi idari bilimler,iletişim fakültesi işsiz kalmazsınız işsiz kalanlar tamamen kendi yetersizliklerinden.hemde üniversitede okuduğunuzu anlarsınız rahat rahat gezerek:D

illa MÜHENDİS OLACAM DİYORSAN git oku inşaat ,harita çünkü devlette alımları yüksek düşük puanlara atanma ihtimaliniz yüksek(80-85)kpss yederli:)
uzak durulacak mühendisliğin başında makina gelir.makina ve inşaat temel mühendisliklerdir fakat makinada eğitim zorluğu açıkçası diğer mühendisliklerden ağırdır okuma sıkıntısının yanında iş hayatında kpss en az 92 lazım şimdi bunların yanında özel sektörde senden istenen yeterlilikler aşırı fazladır 2 yabancı dil en az3 program bilgisivb... ve en önemlisi tecrübe tecrübesiz adamın alacağı maksimum maaş 1000tl yi geçmiyor ne yazıkki tabi dayınız varsa okuduğunuz bölümün bir anlamı olmaz:D

çevre mühendisliğide büyük şehirler için bulunmaz fırsat..özellikle çevre ve şehircilik bakanlığı ayrıldığı için daha fazla önem veriliyor ayrıca yeni dönemde ki kentsel dönüşüm olayları çevre mühendisleri için bulunmaz fırsat

Murat Acar
05.02.2013, 09:55
Bende kamu kurumlarındaki mühendislerin durumundan bahsedeyim birazcık.Şuan ortalame yeni bir mühendis 3000 tl maaş alıyor ama bu çıplak maaşı değil tabiki ek ödemeleriyle beraber oluşan maaşıdır.Ortalama 3000-4000 arasında kamu kurumunda ki mühendislerin maaşları değişiyor.

alper*
05.02.2013, 10:12
Çok ilginç yahu :) Kamuda 3000-4000 arası demek.

Lisans mezunu mühendis 3.500 alacak; lisans + yüksek lisans + doktorası olan araştırma görevlisi (ki kendisi de mühendistir en babasından) 2.000 TL alacak.

Yok böyle bir olay :)

Bilginin değeri bu kadar işte.

vasili
05.02.2013, 11:09
İnşaat Mühendisliği açısından şantiye seçilirse, kırsal bölgede şehirden uzak, şantiyede kalma durumunda, maaşlar yeni mezun için 2000-2500 arasında olur. Her sene maaşın artar, 3 sene sonra zaten işi öğrenirsin şantiye şefi olursun. 4000-7000 arasında değişir. 8-10 yıllık iyi bir tecrübesi olan bir mühendis proje müdürü olabilir. O zamanda maaşlar 10.000+ olur.

Yok arkadaş ben şantiyecilik yapamam, rahatımdan taviz vermem, kir pasa alışamam dersen. Evden gidip gelebileceğin büro işleri vardır. Proje firmalarına girebilirsin. Gerekli programları kullanmayı biliyorsan. Maaşı şantiyeye göre daha azdır. Tercih meselesi. Ben şuanda ilk seçenekte olsamda 1 yıl daha çalıştıktan sonra 2. seçeneği tercih etmeyi düşünüyorum. Tercihinize göre kendinizi yetiştirmeniz, size en çok fayda sağlayacak iştir.

Bahsettiğim konu Yol-Altyapı inşaatı içindir.

cakalkerem
05.02.2013, 11:32
Bende kamu kurumlarındaki mühendislerin durumundan bahsedeyim birazcık.Şuan ortalame yeni bir mühendis 3000 tl maaş alıyor ama bu çıplak maaşı değil tabiki ek ödemeleriyle beraber oluşan maaşıdır.Ortalama 3000-4000 arasında kamu kurumunda ki mühendislerin maaşları değişiyor.

usta sen kamuda mısın?

Gökhan Uzun
05.02.2013, 11:58
Çok ilginç yahu :) Kamuda 3000-4000 arası demek.

Lisans mezunu mühendis 3.500 alacak; lisans + yüksek lisans + doktorası olan araştırma görevlisi (ki kendisi de mühendistir en babasından) 2.000 TL alacak.

Yok böyle bir olay :)

Bilginin değeri bu kadar işte.

Piyasa her zaman daha yırtıcı ve reeldir. Hem Arş. Gör.lerin yeni mezunlardan çoğundan daha bilgisiz ve pratikte zayıf olduğu bir gerçek.

Ama bizim geçen seneki dekanımızın aylık geliri yaklaşık 75000-80000 civarında idi ama Türkiye'nin en iyi mühendislerinden biriydi. Hangi bilgiyi kıyasladığınız önemli.

Ertan1982
05.02.2013, 14:12
Türkiyede bir 3 sene is Tecrübesi olan bir Bilgisayar mühendisi ne kadar alabilir??Misal Telekomunkation sektöründe??veya Proje bürolarinda??Belki temeli Türkiye dönerim.2-3 Program dili biliyorum Igilizce Almanca problem degil az cok fransizca da var.Bir Piyasa ne veriyor bakalim.

alper*
05.02.2013, 14:33
Piyasa her zaman daha yırtıcı ve reeldir. Hem Arş. Gör.lerin yeni mezunlardan çoğundan daha bilgisiz ve pratikte zayıf olduğu bir gerçek.

Pratik bilgiden ve piyasa koşullarından bahsediyorsanız doğru. :) Teorik bilgiden bahsediyorsanız bu hiçbir zaman mümkün değildir.

Faruk BERBER
05.02.2013, 14:45
pratik bilgiden ve piyasa koşullarından bahsediyorsanız doğru. :) teorik bilgiden bahsediyorsanız bu hiçbir zaman mümkün değildir.

+1967 ;)

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 14:54
Türkiyede bir 3 sene is Tecrübesi olan bir Bilgisayar mühendisi ne kadar alabilir??Misal Telekomunkation sektöründe??veya Proje bürolarinda??Belki temeli Türkiye dönerim.2-3 Program dili biliyorum Igilizce Almanca problem degil az cok fransizca da var.Bir Piyasa ne veriyor bakalim.

Hangi dilleri biliyorsun?Programlamacı olarak proje bazlı çalışanlar daha yüksek aylıklar alır.
Ama iyi bir firmaya girersen 3000'den kapı açılır.

Hazar_
05.02.2013, 15:28
Piyasada 1000-1500 arasına çalışan mühendis sayısı çokmuş. Söylendiği gibi gerçekten insanın kendisne yaptığı bir hakaret bu. Böyle kişiler oldukça, işverenler mühendise para vermiyor sanırım.

Sonuçta onlar için 1000 liraya çalışacak çok sayıda kişi varken yüksek maaşlar alabilmek çok zor.

Tabi yeni mezun mühendisler için konuşuyorum.

Mühendislerin ne çektiğini sadece mühendisler anlar. Öğretim hayatında tabi.. Özellikle makina mühendisleri.

Sırf çektikleri bu çilenin ardından o maaşlara evet dememeleri gerek

cakalkerem
05.02.2013, 15:33
yeni çıkanlar için iş tecrübesi eksiliğinden dolayı piyasa da 1000-1250 TL arası alıyorlar ev yaklaşık 1 sene bu eziyeti çekiyorlar.....Sonrasında başka işe geçip min.3000 TL civarında bir sözleşmeye imza atıyor...Ama işveren 1000TL ye tekrardan yeni mühendis alıyor.....Bu durum tekraralayıp gidiyor arkadaşlar

Adem Erdoğan
05.02.2013, 15:42
Yeni mezun arkadaşların önceliği tecrübe kazanmak olmalı.

Seçecekleri işte 200 lira için geleceği olmayan işler tercih edilmemeli.

Unutulmamalıdır ki yeni mezunun kurallarını işveren belirler, tecrübeli bir insan ise kuralları kendi belirler.

Ertan1982
05.02.2013, 15:55
Hangi dilleri biliyorsun?Programlamacı olarak proje bazlı çalışanlar daha yüksek aylıklar alır.
Ama iyi bir firmaya girersen 3000'den kapı açılır.

C/C++ ,Python, Biraz Java genelikle bunlari kulanirim.Tabi sadece Programlama yapmiyorum.Biraz Cisco birazda Veritabani Programlama.SQL vs

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 16:18
C/C++ ,Python, Biraz Java genelikle bunlari kulanirim.Tabi sadece Programlama yapmiyorum.Biraz Cisco birazda Veritabani Programlama.SQL vs

Ertan,şimdi biraz cisco, ne kadar cisco?
ccna düzeyindeysen açık konuşayım hiç bir işe yaramaz ,fakat ccnp düzeyindeysen özellikle voice ve security tarafında Türkiye'de çok ciddi bir eleman açığı var.

Veritabanı programlama çok önemli Özellikle Oracle bilen mühendislere de ihtiyaç bir hayli fazla.Bu saydığım alanlarda uzman seviyedeki arkadaşlar 5000' e yakın alırlar .

Yalnız sen biraz alanı büyütmüşsün:)

Bir çok firma şuna çok dikkat eder.
Her alandan biraz biraz değil de tek bir alanda uzman olmak.

Özellikle küçük çaplı firmalarda network,sistem,yazılım vesaire her işi yapan adamlar da var ama aldıkları maaş 2000'den düşüktür.Dolayısıyla küçük firmalardan ziyade,daha kurumsal firmalara kapağı atmak çok önemli.Bunun içinde özellikle belli bir alanda o işin expert seviyesinde olmak çok önemli.Yabancı dili saymıyorum bile.İngilizce bilmek artık lüks değil,olması gereken bir şey.İkinci bir dil bilmek,özellikle yurtdışı orjinli çalışan firmalar için çok büyük bir avantaj..

Ertan1982
05.02.2013, 16:52
Ertan,şimdi biraz cisco, ne kadar cisco?
ccna düzeyindeysen açık konuşayım hiç bir işe yaramaz ,fakat ccnp düzeyindeysen özellikle voice ve security tarafında Türkiye'de çok ciddi bir eleman açığı var.

Veritabanı programlama çok önemli Özellikle Oracle bilen mühendislere de ihtiyaç bir hayli fazla.Bu saydığım alanlarda uzman seviyedeki arkadaşlar 5000' e yakın alırlar .

Yalnız sen biraz alanı büyütmüşsün:)

Bir çok firma şuna çok dikkat eder.
Her alandan biraz biraz değil de tek bir alanda uzman olmak.

Özellikle küçük çaplı firmalarda network,sistem,yazılım vesaire her işi yapan adamlar da var ama aldıkları maaş 2000'den düşüktür.Dolayısıyla küçük firmalardan ziyade,daha kurumsal firmalara kapağı atmak çok önemli.Bunun içinde özellikle belli bir alanda o işin expert seviyesinde olmak çok önemli.Yabancı dili saymıyorum bile.İngilizce bilmek artık lüks değil,olması gereken bir şey.İkinci bir dil bilmek,özellikle yurtdışı orjinli çalışan firmalar için çok büyük bir avantaj..

ccna sertifika var ccnp sertifikasini yapmadim.dersler cok yogundu ve ccnp imtana girmek icin her hafta belli bir online chapter bitirmeliydin.Ama ders olarak ccnp sertifika almak icin o seviye getirildik.

o Allrounder sorunu bende yasadim haklisin.Ama ne yapiyim ben cabuk sikilan ve daldan dala atliyan birisiyim.Ama son 2 sene Veritaban programlama ve C/C++ programlama üzerinde yogunlastim is icabi.

Zaten Türkiye su an gelmeyi düsünmüyorum.Sadece bizimkiler Türkiye git imkanlarin cok diyip duruyorlar.Gercekten imkanlar nasil bir ögreniyim diyorum.Zaten büyük bir ihtimal Temmuzda Master progammina basliyacam.Bizim dönüs anca 35 olur.

Ama o da cokmu gec olur bilemiyorum.8 sene is tecrübesi ve Yüksek Lisans olacak elimde.

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 16:57
ccna sertifika var ccnp sertifikasini yapmadim.dersler cok yogundu ve ccnp imtana girmek icin her hafta belli bir online chapter bitirmeliydin.Ama ders olarak ccnp sertifika almak icin o seviye getirildik.

o Allrounder sorunu bende yasadim haklisin.Ama ne yapiyim ben cabuk sikilan ve daldan dala atliyan birisiyim.Ama son 2 sene Veritaban programlama ve C/C++ programlama üzerinde yogunlastim is icabi.

Zaten Türkiye su an gelmeyi düsünmüyorum.Sadece bizimkiler Türkiye git imkanlarin cok diyip duruyorlar.Gercekten imkanlar nasil bir ögreniyim diyorum.Zaten büyük bir ihtimal Temmuzda Master progammina basliyacam.Bizim dönüs anca 35 olur.

Ama o da cokmu gec olur bilemiyorum.8 sene is tecrübesi ve Yüksek Lisans olacak elimde.

Veritabanı,SAP şu anda çok önemli Ertan.Bu alanda bir sıkıntı yaşamaz,maddi olarak da tatmin olacağını düşünüyorum.Hayırlısı artık...

inception61
05.02.2013, 19:03
Makinecilere sesleniyorum beyler diyorum bayan pek yok:D
okul hayatınızdaki zorlanmalar iş hayatınızdada devam edecek hem maddi hem manevi öyle yüksek paralarda beklemeyin(odtü,itü)hariç ama sonuçta herşey sende bitiyor.herşey de para değil mesleği sevmekte önemli;)

Cyzio
05.02.2013, 19:44
Yeni mezun bir makine veya inşaat mühendisinin kesinlikle ve de kesinlikle 2300 liradan aşağı işe başlaması enayiliktir.Bu kadar açık konuşuyorum.

Bahsettiğin mühendisleri yetiştiren insan olarak maaşımı yazarsam, epey şaşırırsınız. Neyse, en azından "enayi" sınıfına girmiyorum :D.

Öyle olsa bile benimki gönüllü enayilik. İşimi gerçekten çok seviyorum :).

.

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 19:50
Bahsettiğin mühendisleri yetiştiren insan olarak maaşımı yazarsam, epey şaşırırsınız. Neyse, en azından "enayi" sınıfına girmiyorum :D.

Öyle olsa bile benimki gönüllü enayilik. İşimi gerçekten çok seviyorum :).

.

Hocam ,akademisyenlerin durumu daha da vahim,farkındayım.
Malesef düzen böyle hocam.
15000 lira alan vekiller kendi maaş düzenlemelerine sıra gelince devletin tasarruf fonunu pek kale almazlarken,memura ,işçiye zamma gelirken her nedense bütçe kısıtlı oluyor.Canım devletim işte..

Cyzio
05.02.2013, 19:53
15000 lira alan vekiller kendi maaş düzenlemelerine sıra gelince devletin tasarruf fonunu pek kale almazlarken,memura ,işçiye zamma gelirken her nedense bütçe kısıtlı oluyor.Canım devletim işte..

Eee... Onlar 550 kişi. Ya biz :D?

.

İlker Yazıcıoğlu
05.02.2013, 20:00
Eee... Onlar 550 kişi. Ya biz :D?

.

Klasik eleştiridir ama doğruluğuna inandığım için yineliyorum.
Onların topu 1 tane adam etmez.Zaten sevmezdim,şike sürecinden sonra iyice nefret ettim.
Sağlık olsun hocam...

Ilelioglu
05.02.2013, 20:02
Avusturya'da baslangic olarak (yani henüz tam mühendis olmadan, burada 5 senelik Yüksek Teknik ve 3 yil okudugun bransta calisman Mühendis olman icin yeterli, üniversite sart degil kisacasi) 1600 Euro. Yanliz degisiyor(firmadan firmaya fark var), mesela ben üniversiteye devam ettim, bir arkadasim etmedi ve suan aylik 5000 Euro aliyor (üstelik tam mühendis olmasi icin 3 yil daha var :)).

Abi Java'dan ne kadar anliyorsun? Yüksek teknikte ögrenmedik, orada sadece C, C++ ve Assembler ögrendik. Aslinda 3 sene calisip mühendisligi alacaktim vazgectim Üniversite ile devam ediyorum suan. Basarabilirsek iyi, basaramassak yine mühendis oluyoruz, her türlü cepte yani. :D Simdi Java ögreniyoruz...

..

oğ 61 efsanesi
05.02.2013, 20:14
600 liraya çalışabilirim. Para biriktirip kaset yapmak istiyorum.İdareci abilerimden anlayış bekliyorum.

Berkan
05.02.2013, 20:14
Çok genel bir soru olacak ama özel sektörde Harita mühendisleri ortalama ne kadar maaş alır ?

cakalkerem
05.02.2013, 20:57
aşağı yukarı 2000-2500 tl civarında kamuda 3600tl civarı

Murat Acar
05.02.2013, 21:51
usta sen kamuda mısın?

Evet Kamu kurumunda çalışıyorum ben...

Gökhan Uzun
05.02.2013, 23:22
Pratik bilgiden ve piyasa koşullarından bahsediyorsanız doğru. :) Teorik bilgiden bahsediyorsanız bu hiçbir zaman mümkün değildir.

Tabi ki pratik bilgiden bahsediyorum çünkü piyasada her zaman geçerliliği olan bilgi pratik bilgidir.

Kader KORELİ
05.02.2013, 23:33
İşletme yüksek lisans hakkında bilginiz varsa yazarmısınız lütfen. Her alanda olabilir, ama ağırlıklı proje yönetimi ve prodüksiyon. Kamuda iş bulunabiliyor mu İşletme mezunu olarak? Ben de Ertan gibi Türkiye'ye gelme ihtimalini düşünüyorum. Ana dil seviyesinde Almanca, İspanyolca ve orta seviyede İngilizcem var, ama Türkiye'ye göre iyi sanırım, ne kadar işe yarar? Özellikle kamuda merak ediyorum yabancı dil aranan belli alanlar, meslekler var mı diye.

Sefer A.
06.02.2013, 01:42
çevre mühendisliğide büyük şehirler için bulunmaz fırsat..özellikle çevre ve şehircilik bakanlığı ayrıldığı için daha fazla önem veriliyor ayrıca yeni dönemde ki kentsel dönüşüm olayları çevre mühendisleri için bulunmaz fırsat

aynen
teyze oglu 2012 sonunda ilk atamasinda ankara çevre ve sehircilik bakanligina atandi hiyar agasi, parasi da iyi Türkiye için, 3ayda 1 prim var senede ortalama 3bin tl ediyor kiskandim arkadas :)

81 mi ne almisti kpss

Sefer A.
06.02.2013, 01:50
İşletme yüksek lisans hakkında bilginiz varsa yazarmısınız lütfen. Her alanda olabilir, ama ağırlıklı proje yönetimi ve prodüksiyon. Kamuda iş bulunabiliyor mu İşletme mezunu olarak? Ben de Ertan gibi Türkiye'ye gelme ihtimalini düşünüyorum. Ana dil seviyesinde Almanca, İspanyolca ve orta seviyede İngilizcem var, ama Türkiye'ye göre iyi sanırım, ne kadar işe yarar? Özellikle kamuda merak ediyorum yabancı dil aranan belli alanlar, meslekler var mı diye.

ben de merak ediyorum açik ogretim isletme okusam ve 2 3 yabanci dille memlekete gelsem maddi manevi tatmin olabilir miyim ? maaslar ne kadar olur ?
ithalat ihracat firmalarinin ilgisini çeker miyim?

fransizca çok iyi
ingilizce yavas yavas, 2seneye tamamdir, ki zaten hemen gelemem bitirmedim bir sey
ispanyolca/portekizce : bunlar ingilizce'den sonra gelecek, yapabilirsem
rusça : çatpat konusacak kadar ögrenirim, alfabeyi zaten çözmüsüm

haydi hepsini geçtim fransizca ve ingilizce çok iyi derecede olsa, isletme mezunu olsam, olmaz mi bir seyler?
bir de, devlet'te falan is bulunur mu ? aliniyor mu isletme mezunlari ?

yalniz o kadar dil bildikten sonra bir takimda sporcu tercümani olmayi düsünüyorum ama ne olur ne olmaz elde baska seylerin de olmasi lazim, hatta seneye mümkünse 2senelik uygulamali yani 2hafta is 2hafta okul olacak sekilde bilg teknisyenligi egitimi almayi düsünüyorum, kabul olursam eger tabi ki.....
kabul olunmasi çok kolay degil, ama olunca oh 2hafta çalis 700€ civari aylik maas fstik gibi (ailenden ayri yasamiyorsan tabi) ve hem bilgi birikim sahibi oluyorsun hem de tecrübe sahibi....
burada ilginçtir ama en çok aranan kisiler bilg teknisyenleri :) 1 numara banko hem de

Çağatay_
06.02.2013, 02:13
Biri mühendis mi dedi :p

bASTURk
06.02.2013, 02:16
Çıkarım yapmak gibi olmasın ama mühendis arkadaşların mesaj ortalaması 5000 civarı.:) Boş vakdimiz çok oluyor herhalde.:)

Hazar_
06.02.2013, 02:34
Çıkarım yapmak gibi olmasın ama mühendis arkadaşların mesaj ortalaması 5000 civarı.:) Boş vakdimiz çok oluyor herhalde.:)

Ya da bölümün seni asosyal yapmasından dolayı zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirmekten olabilir :)

Hazar_
06.02.2013, 02:35
Odaların bu işe el atıp asgari ücretleri üst seviyelere çekip ucuza mühendis çalıştırmalara son vermesi gerekiyor. Mühendisler ucuza çalışmayın lütfen. Değerinizi bilin

Alika87
06.02.2013, 06:00
Ya da bölümün seni asosyal yapmasından dolayı zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirmekten olabilir :)

yada isin bilgisayar basinda geciyor ve ara sira buraya bir kacamak yapabilirsin :)

Taner Gündoğdu
07.02.2013, 23:48
birine çok kızdınız diyelim boşuna beddua etmeyin, çoluğunu, çocuğunu, bir yakınını gemi inşa mühendisliği okumaya teşvik edin... bu ona en büyük ceza olur!

tersanelerde yeni mezun bir mühendis iş bulamaz! bulursa 1500 TL ye başlar. 3-5 senelik bir mühendis 3000-5000 TL maaş alır. haftanın 7 günü çalışmak, akşam mesailere kalmak, kalmadığın zaman telefonla sürekli iş takibi yapmak ise ekstra ücrete tabi değildir

İlker Yazıcıoğlu
08.02.2013, 00:28
birine çok kızdınız diyelim boşuna beddua etmeyin, çoluğunu, çocuğunu, bir yakınını gemi inşa mühendisliği okumaya teşvik edin... bu ona en büyük ceza olur!

tersanelerde yeni mezun bir mühendis iş bulamaz! bulursa 1500 TL ye başlar. 3-5 senelik bir mühendis 3000-5000 TL maaş alır. haftanın 7 günü çalışmak, akşam mesailere kalmak, kalmadığın zaman telefonla sürekli iş takibi yapmak ise ekstra ücrete tabi değildir

Gemi İnşa Mühendislerinin bir kaç yıl önceye kadar işleri mezuniyetten sonra garantiydi.Şu anda nasıl bilemiyorum ama ben de zamanında imrenmiştim bu bölümlere.Ama dediğin gibi tersane ortamı zordur diye tahmin ediyorum.İşin hamaliyesi bir hayli fazla sanırım.

Oğuzhan
08.02.2013, 01:16
hayalim inşaat mühendisi olmaktı ama bu lanet matematik yüzünden iletişim fakültesinde okuyoruz, 442 puanla halkla ilişkiler ve tanıtıma yerleştim bu sene. umarım kendimi geliştirip bir yerlere gelebilirim.

Taner Gündoğdu
08.02.2013, 08:29
Gemi İnşa Mühendislerinin bir kaç yıl önceye kadar işleri mezuniyetten sonra garantiydi.Şu anda nasıl bilemiyorum ama ben de zamanında imrenmiştim bu bölümlere.Ama dediğin gibi tersane ortamı zordur diye tahmin ediyorum.İşin hamaliyesi bir hayli fazla sanırım.

2007-2008 yılları itibariyle Türkiyede yeni inşa kavramı bitti. yeni inşanın bitmesi demek yükselme devrinin bitmesi demek. şuan bir-iki tersane askeri proje yapıyor onun haricinde yeni inşa yok diyebiliriz.

tamir tersaneleri ise eskiden kimsenin yüzüne bakmadığı, sektörün hammallığını yapan yerlerdi. şuan iş sadece bu tersanelerde var, ki bunlarda bir elin parmaklarını geçmez.

cem1990
08.02.2013, 09:14
Enerji sistemleri mühendisliği diye bölüm var
Bilgisi olan arkadaş var mı belki DGS ile geçiş yaparım.

Çağatay_
08.02.2013, 23:14

Ben elektrik mühendisliği öğrencisiyim. Enerji sistemlerine geçiş yapabildiğine göre elektriğe de yapabildiğini düşünüyorum, elektrik tavsiye ederim şahsen.

Hocalarla konuşmalarımda da bu tip şeyler duymuştum.

Ben henüz öğrenci olduğum için çalışan tecrübeli üyelerimiz tabii ki daha iyi bilgi verebilirler.

titanic
08.02.2013, 23:51
Mühendis maaşları züğürdün çenesini yorarmış

Burak DERELİ
08.02.2013, 23:56
şimdi bir mühendislik okumak vardı ama nerdeee
MYO da takılıyoruz DGS puanları yaktı bizi

İlker Yazıcıoğlu
09.02.2013, 00:27
Burak bölümün ne?

Mustafa Umut
09.02.2013, 00:28
Okurken anamız ağlıyor bari sonra rahat etsek ama hayat gittikçe zorlaştığına göre o da olmayacak :)

İlker Yazıcıoğlu
09.02.2013, 00:29

Güzel bölüm.Eğer geçiç imkanın varsa Hacettepe Nükleer Enerji Mühendisliğini de düşünmeni tavsiye ederim.Enerji sektörü geleceğin en önemli sektörü.Bu bölüm mezunu bir çok arkadaşım oldu.Hepsi de güzel yerlerde çalışıyor.
Özellikle yurt dışı ihtimalini de düşünürsen geçiş yapmanı tavsiye ederim.

Burak DERELİ
09.02.2013, 00:43
Burak bölümün ne?

Kontrol ve Otomasyon

İlker Yazıcıoğlu
09.02.2013, 00:47
Kontrol ve Otomasyon

Makine Mühendisliklerine geçiş hakkın yok mu,var diye biliyorum?

Burak DERELİ
09.02.2013, 00:49
Makine Mühendisliklerine geçiş hakkın yok mu,var diye biliyorum?
makinaya geçişim var ama istemiyorum benim için öncelik kontrol müh, mekatronik, elektrik-elektronik müh., elektronik haberleşme

açıkcası programlama ve elektrik üstüne

İlker Yazıcıoğlu
09.02.2013, 00:51
makinaya geçişim var ama istemiyorum benim için öncelik kontrol müh, mekatronik, elektrik-elektronik müh., elektronik haberleşme

açıkcası programlama ve elektrik üstüne

Peki saydığın bölümlere geçiş yok mu?

Vrsa değerlendir derim.Benim öğrencilik hayatım yurtlarda geçmişti.Çok arkadaşım dgs'ye çalışıp girdi.Çok da zor bir sınav değil.

Burak DERELİ
09.02.2013, 00:54
Peki saydığın bölümlere geçiş yok mu?
var ama DGS nin puanları çok can sıkıcı istediğim bölüme geçebilmem için sınavda
80 matematik sorusundan en az 70 net
80 türkçe sorusundan en az 45 net lazım.
Epey çalışmam lazım geçebilmek için

İlker Yazıcıoğlu
09.02.2013, 00:58
var ama DGS nin puanları çok can sıkıcı istediğim bölüme geçebilmem için sınavda

Sıksan biraz yaparsın halbuki.Matematik soruları çok da zor değildi en son gördüğümde.Bence bu hedefini önyargılarınla bitirme.Yaşın daha 19.Çok gençsin.
Vazgeçme sakın.

Çağatay_
09.02.2013, 00:58

Kaç dakika 160 mı?

Bence yaparsın ama son zamanlarda sınav şekilleri biraz değişti Türkçe sorularının paragrafları uzadı, zaman problem oluyor :D

DGS'de durumu bilmiyorum tabi hiç.

Burak DERELİ
09.02.2013, 01:00
inşallah başarır kazanırım sınavı, bakalım hazırlanıyoruz.

Çağatay_
09.02.2013, 01:23

Kolay gelsin halledersin :)

Ilelioglu
09.02.2013, 01:30
Okumak cok zor evet. Zamaninda Futbolu birakip Okula yogunluk vermistim, Allaha cok sükür elimizde bir diploma var, ama bugün bir Futbolcunun aldigi maasa bak birde senin alacagina. :)

Tabi Futbolda da ne kadar ilerleyebilirdik muamma, ama en azindan sonuna kadar zorlamadigim icin pismanim acikcasi. Tabi bu noktada velilerde önemli, söyle 7-8 yaslarinda elimden tutup bir Futbol takiminin altyapisina yazdirmadilarki. :)

..

Ilelioglu
09.02.2013, 01:32

Insallah...Önemli olan anlayabilmek ve anladigini uygulayabilmek. Bundan eminsen sinava gözün kapali girebilirsin. Zaman sorunu var ise, evde önceden kendi hizini test etmende yarar var.

..

Gökhan Uzun
09.02.2013, 01:56
Aslında bu başlık iyi olmuş. Bir yandan da aynı sektörde olan BMNli leri tanıyoruz. Staj ayarlama hatta iş bulma durumu bile olur belki insanlara. (Olursa haberim olsun:D)

Soner Albayrak
09.02.2013, 02:25
Mühendis maaşları züğürdün çenesini yorarmış

O eskidendi. Mühendislik eskisi gibi çok çok güzide bir meslek değil. Şimdilerde aşırı mezun var. Haliyle özel sektördeki iş verenin aklında '' nasıl olsa senden bir sürü var'' düşüncesi mevcut. Bu durum mühendisleri değersiz kılıyor günümüzde.

Dostum mühendisliğe dikey geçişten bahsediyoruz armut piş ağzıma düş olmaz ki:)

Zaman ayırmak gerekli DGS sınavı için kesinlikle.

Kaç dakika 160 mı?

Bence yaparsın ama son zamanlarda sınav şekilleri biraz değişti Türkçe sorularının paragrafları uzadı, zaman problem oluyor :D

DGS'de durumu bilmiyorum tabi hiç.

DGS sınavı 180 dakika ;)

Yunus Emre AYAZ
09.02.2013, 02:44
valla kendimi yan ibölümümü övmek gibi olmasın ama yeni mezunun (matematik müh) sistem analist olarak teklifler aldım başlangıç maaşı 3500-4000 tl ama tatmin edici bulmadım açıkcası.

ben hazırlık + 4 yıl yardırmışım saçlarımı dökmüşüm cauchy amcam fermat teyzem olmuş 3500 alıcam öylemi hıh...

ayrıca bunu yine kendimi övmek için söylemiyorum ama bizde analiz dersi vardı inşaat müh bilgisayar müh. vb bölümlerdede vardı bizde işlenişi ile onlar arasında dağlar var.

inşaat müh 4 sınıf ögrencisi getirdiği soruyu ben 2. sınıfta tenüzzül edip çözmüyordum yani kıssadan hisse neka ekmek oka köfte her mühendislik aynı değildir yani.

Çağatay_
09.02.2013, 23:01
DGS sınavı 180 dakika ;)

Dediğim gibi ben girmedim direkt ÖSS ile geldim, ama sanırım orada da Türkçe soruları uzamıştır.

Genel bir değişiklik oldu sanırım soru şekilleri konusunda, sınava giren herkes aynı şeyi söylüyor.

Sınavları yetiştirmek zorlaşmış yani :D ALES, KPSS, DGS, ÖSS ... Hepsi için geçerli.

---

Ek olarak, başlığın adını Mühendisler ve Mühendis Adayları şeklinde değiştirsek daha güzel olmaz mı ?

Bilgi paylaşım platformu şeklinde işlev kazanmış olur.

Adem Erdoğan
09.02.2013, 23:37
valla kendimi yan ibölümümü övmek gibi olmasın ama yeni mezunun (matematik müh) sistem analist olarak teklifler aldım başlangıç maaşı 3500-4000 tl ama tatmin edici bulmadım açıkcası.

ben hazırlık + 4 yıl yardırmışım saçlarımı dökmüşüm cauchy amcam fermat teyzem olmuş 3500 alıcam öylemi hıh...

ayrıca bunu yine kendimi övmek için söylemiyorum ama bizde analiz dersi vardı inşaat müh bilgisayar müh. vb bölümlerdede vardı bizde işlenişi ile onlar arasında dağlar var.

inşaat müh 4 sınıf ögrencisi getirdiği soruyu ben 2. sınıfta tenüzzül edip çözmüyordum yani kıssadan hisse neka ekmek oka köfte her mühendislik aynı değildir yani.

Yeni mezuna o maaşı veren şirketleri yazabilir misin Yunus? Merak ettim cidden. :)

Mustafa Umut
10.02.2013, 00:31

İyiymiş..
Mezun olan arkadaşlardan, abilerden aldığım bilgilere göre 1500-2000 arasında fiyatlar var..
Bizim bölüm çok mezun verdiği için olabilir..
Matematik mühendisliği çok mezun vermediği için rakamlar yüksek sanırım.

Fatih Çakıroglu
15.02.2013, 04:15
İnşaat Mühendislerine tavsiyem bireysel olarak kendi işinizi kurmayı deneyin. Tüm mühendislikler arasında en rahat büyüyebileceğiniz mühendislik dalı İnşaat Mühendisliğidir. Başaramazsanız zaten çalışma alanınız geniş, işsiz kalma gibi bir lüksünüz yok. Eğer başarırsanız . . . . . . . . . . . . .