PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Efsane Kaptan | Dozer Cemil

Sibel
01.02.2013, 21:57
Efsane Kaptan Dozer Cemil...
Ruhun şad olsun.
Bir tanıtım yazısı yazarak açacaktım başlığı, eksik olduğunu görünce.
Lakin elimi tutamamadım.
Bir not bıraktım Kaptana...

http://s8.postimage.org/cd0prhna9/dozer_cemil_333449.jpg (http://postimage.org/image/cd0prhna9/)

Trabzonspor düzeni alt üst etme yolunda adım adım ilerlerken Cemil isimli bir genç katılır kadrosuna.
Uzaktan değil, yanı başından, bağrından kopup gelmiştir Cemil...
Trabzonspor gibi o da göz doldurmaya devam ederken 1973-74 sezonunda takım kaptanlığı görevi Ona verilir.
O gün de belki çok inanılmış olsa da, kim bilebilirdi ki ''kaptanlık'' bir ömür boyu en çok Ona yakışacak...
*
Cemil öyle güzel oynar ki artık Ona ''Dozer Cemil, Takoz Cemil'' demeye başlanır. Öyle ki geçit vermez sahada...
Yıllar sonra Cemil Usta'nın bu kadar özleneceğini o zamanlar kimse bilemez haliyle...
Kaptan olarak şampiyonluklar yaşar, kupalar kaldırır...
Düzeni yıkar, Trabzonspor'a şahit olur, hisseder iliklerine kadar...
Bizim yaşayamadığımız Trabzonspor'u yaşar. Kim bilir ne kadar mutludur, ne kadar mutlu olur...
*
1976-77 sezonunda çok sevdiği Trabzon'da Liverpool'un iki yıllık yenilmezliğine attığı golle son verir.
O günlerde tüm dünya Onu konuşmaktadır...
Kim bilebilirdi ki yıllar sonra Onu hiç izlememiş, görmemiş yürekler de hep Onu konuşacak, hiç unutmayacak..
*
O sadece bir kaptan değildi... Belki hiç erişemeyeceğimiz Trabzonsporlu idi.
Öyle seviyordu ki takımını, öyle kutsal bilmişti ki Trabzonsporluluğu, gelen bir teklifi ''Ben Trabzonspor'un Kaptanıyım. Başka bir kaptanın arkasından, başka bir forma ile sahaya çıkmam.'' diyerek reddetmişti.
Onun Trabzonspor sevdasını anlatmak bize düşmez. Onu anlamak bile, belki bir ihtimal...
O kadar vefalıydı ki, çok sevdiği Trabzonspor'unun deplasman masraflarını eşinin bileziklerini bozdurarak karşılamıştı.
Belki herkesten çok ihtiyaçlı olsa da yapmıştı bunu, O nasıl bir Trabzonsporluydu?
*
Futbolu 1978-79 sezonunda bıraktı.
Trabzonspor'undan ayrılmak kim bilir ne kadar acıydı?
Yıllar geçiyordu, hem de acımasız.
''Yapayalnız ölmekten korkuyorum'' demişti...
Trabzonspor'unun maçlarına gidemiyordu, çünkü hastaydı, direnemiyordu.
Hele o kapıda beklemek?
Açıldığında belki cennetteyim zannettiği kapı.
Avni Aker,
Vefasız mısın ne? Koskoca Kaptan seni nasıl bekleyebilirdi?
Bu kadar mı sevmiştin Onu? Bir dinle...
''Kuyrukta beklemek ağırıma gidiyor'' demişti sana.
Sen, acımasızlık yaptın Ona...
Eminim affetmiştir seni, kıyamaz Trabzonspor'una, sahasına, çimine, kapısına, kilidine...
Keşke el verseydin, ama affetti seni merak etme.
*
Takvimler 15 Mart'ı gösteriyordu yıl 2003...
Cemil Kaptan Trabzonspor dolu kalbine yenik düştü şehrinin yalnız sokağında. Yığıldı yere...
Vefasızdı Trabzonspor! Az daha sahip çıkamadı dolup taştığı kalbe...
Cemil Trabzonspor'u düşledi o an belki de.
Cebinde o günün parasıyla 5 milyonu vardı bir tek Trabzonspor Kaptanının...
Kapandı gözleri, Bordo Mavi renklere bakıp uykuya, hayallere dalarcasına...
Giderken bilmiyordu, Trabzonspor eksildi, ama Trabzonsporlu çoğaldı; onlarca Dozer Cemil büyüdü içimizde, yüzlerce bedende.
Her Avni Aker'e girdiğimde ''burda olmak isteyip olamayanlar için de burdayım'' diyorum Kaptan.
Ve seni ilk sıraya yazıyorum...
Çıkarken posterleriniz bakıyor yüzüme. ''Olmadı, affet'' diyorum haftalardır, aylardır.
Biliyorum, ruhumdasın.
Lütfen geri yolla eksilen Trabzonspor'u.
Öksüz, yetim misali özlüyoruz seni.
Ne gördüm, ne izledim, ne de duydum sesini...
Ama çok sevdim. Çok sevdim seni Cemil Kaptan.
İçimizde büyüyorsun dedim ya, Avni Aker'e gel ne olur, orda da büyü, deplasmana da git.
Ne kadar hadsizim, şu dediklerime bak!
Ama muhtacız Dozer Cemil'e.
Bu forma yalnız, bu forma öksüz bugünlerde.
Sen dayanamazsın buna, her maç uğra Trabzonspor'a.
Gidemezsin Trabzonspor'dan hepimiz biliyoruz.
Ama onlar gidiyorlar, izin verme.
O senin Trabzonspor'un!
Ruhunu istiyorum geri, bedenin yorulmasın.
Kurtar acı çeken sevdanı, sar yaralarımızı, ''kimse sırtını dönemez bu formaya!'' de.
''Oynayacaksın, adam gibi oynayacaksın, Trabzonspor'dasın!'' diye çıkış...
Ruhunu istiyorum geriye...
Sen Trabzonspor'un Kaptanısın, onu başka zamanlarda, başka dünyadalarda da yalnız bırakamazsın.
Ruhundan üfle bize...

Canberk
01.02.2013, 22:47
Teşekkürler yazı için Sibel ellerine sağlık.Kaptanı izleyen nesil çok şanslı keşke bize de nasip olsaydı Dozer Cemil'i izlemek.

Samet Türkmen
01.02.2013, 23:02
Ellerine sağlık.

Böyle gerçek Trabzonsporlular'ın yaşadıklarını,feda ettiklerini okuyunca içim daralıyor :( Futbolcular nerede oynadıklarından haberdar mı ? Bunlar onlara okutturulmalı !

titanic
01.02.2013, 23:37
Vefatında cebinden çıkan para hüzne boğar insanı,
Şimdi her şey bozuldu, hiçbirşeyin kıymeti yok

Sibel
01.02.2013, 23:38
Ben de diyorum nere gitti baþlýðým:) :)
Nostalji bölümünde Dozer Cemil yoktu.
O yüzden başlık açayım oraya dedim. Özel bir yazı değil yani.
Efsaneye bir iki not düştüm belki duyar diye.
Saygılar.

titanic
01.02.2013, 23:42
Kapıda bekleyen dozer cemille
Elazığ dönüşü havaalanında sessziliğe terk edilen Şenol Güneş arasında hiçbir fark yok.

Canberk
01.02.2013, 23:44
Ben de diyorum nere gitti baþlýðým:) :)
Nostalji bölümünde Dozer Cemil yoktu.
O yüzden başlık açayım oraya dedim. Özel bir yazı değil yani.
Efsaneye bir iki not düştüm belki duyar diye.
Saygılar.

Güncelken burada kalsın taşırız tekrar Nostaljiye :)

Yiğit Gayretli
01.02.2013, 23:50
Yazı için ellerine sağlık Sibel.

Dozer Cemil içinse söyleyebilecek pek sözüm yok. O kadar cürmüm de yok zaten.

Son zamanların moda deyimi var ya hani "söyle yazılır, böyle okunur" diye...

Heh! DOZER CEMİL diye yazılır, TRABZONSPOR diye okunur.

kayseriliyiz
02.02.2013, 00:41
Gözlerim doldu
Ellerine saglik gerçekten çok güzel bir yazi
Bu günlerde belki en çok ihtiyacimiz olan o ruhu en iyi sekilde anlatmissin

Şenol Altunsoy
02.02.2013, 00:53
Ah be Sibel yaşlı bir adamım ben

Berat Akçay
02.02.2013, 01:17
Ne gördüm, ne izledim, ne de duydum sesini...
Ama çok sevdim. Çok sevdim seni Cemil Kaptan

Ellerine sağlık Sibel

Tunga
02.02.2013, 01:32
Cemil'i oynarken izlemek bence oynamadığı zamanlarda izlemekten daha keyif verici değildi. O oynarken büyüktü ama asıl futbolu bırakırken, Trabzonspor tekkesinden ekmek yemeyince büyüdü.

Ona Trabzonspor'un kapılarının kapandığını söylediklerinde, bir başka takıma gitmemek uğruna, 26 yaşında bıraktı futbolu.

Her şey de para değilmiş be. Değilmiş ama, aslında biraz da öyleymiş belki.

O günleri, o Trabzonspor'u yaşamayan kardeşlerimin, o günleri yaşayanlar gibi hatırladıklarını görmek gurur verici. O günleri görenlerin bile çoğu kıymet bilmezken elindekinin, bu genç arkadaşlar biliyor ne güzel.

Geçen hafta Gamze vurdu bam telime, bu gece de sen Sibel.

Allah sizin gibilerin sayısını eksiltmesin çoğaltsın inşallah.

Eline sağlık, teşekkürler sana.

Tolga Kurt
02.02.2013, 04:37
Eline sağlık Sibel çok güzel ve duygu yüklü..

Mehmet Cihan Kocaman
02.02.2013, 09:27
Gerçek efsane, eşinin bileziklerini satarak takımın ihtiyaçlarını karşılayandır.
Ne günlere geldik. Şimdi şerefsizin biri çıkmış ' ben efsaneyim ' diyor..

Gamze
02.02.2013, 10:15
Gece telefondan okumuştum, yorum yapma şansını henüz buldum.
Sibel, dün gecemin mahvolmasına sebepsiniz Tunga abiyle birlikte.
Güzel dostum; ellerine sağlık...

Gökhan Koç
02.02.2013, 16:26
Mahfettin Beni,

Yazını okuduktan sonra eski zamanlara ait videolar aradım, tekrar tekrar izledim.

O az sayıdaki videolarda anlatılan "Yenilmez Trabzonspor'u" "Hırsı" "Mücadeleyi" duyunca deliler gibi kıskandım o dönemi yaşayanları.

Gözlerim yaşardı gündüz vakti, ellerim titredi ve çok sinirlendim.

İşte bu yüzden hemen geri istiyorum o "yenilmez, yorulmaz, pes etmez, korkusuz Trabzonspor'u".

Gecemi gündüzümü emeğimi geleceğimi vereyim, yeterki göreyim o Trabzonspor'u.

Durmadan ama durmadan ama durmadan çalışmak gerekiyorsa, görebilmek için o Trabzonsporu,

Durmadan ama durmadan ama durmadan çalışırız bizde !!!!!

Fatih Öztürk
02.02.2013, 16:30
Eline yüreğine sağlık kardeşim.

Sibel
02.02.2013, 16:44
Hepinize çok teşekkür ederim.

Mahfettin Beni,

Yazını okuduktan sonra eski zamanlara ait videolar aradım, tekrar tekrar izledim.

O az sayıdaki videolarda anlatılan "Yenilmez Trabzonspor'u" "Hırsı" "Mücadeleyi" duyunca deliler gibi kıskandım o dönemi yaşayanları.

Gözlerim yaşardı gündüz vakti, ellerim titredi ve çok sinirlendim.

İşte bu yüzden hemen geri istiyorum o "yenilmez, yorulmaz, pes etmez, korkusuz Trabzonspor'u".

Gecemi gündüzümü emeğimi geleceğimi vereyim, yeterki göreyim o Trabzonspor'u.

Durmadan ama durmadan ama durmadan çalışmak gerekiyorsa, görebilmek için o Trabzonsporu,

Durmadan ama durmadan ama durmadan çalışırız bizde !!!!!
İnsan kıskanıyor değil mi? Ama yaşamak kadar olmasa da bize miras kalması da güzel.
Daha çok güç veriyor, hayal kurarken anlatilan hatıralar size eşlik ediyor.
Mücadele etmeye devam, durmadan, hiç durmadan.

TekfurÇayır 61
02.02.2013, 16:57
Ellerine sağlık Sibel kardeşim, bizlere Dozer'i yeniden, çok güzel bir yazıyla yaşattığın için.

İlker Yazıcıoğlu
02.02.2013, 17:02
Sibel'in muhteşem yüreğine şunları eklemek isterim.Dozer Cemil ve Bekir çok iyi arkadaşlardı.
Ben Arafilboy'da büyüdüm.Büyüklerimiz hep anlatır.Dozer Cemil ve Bekir kaptan Arafilboy'da bulunan meşhur maşatlıkta o zamanın çocuklarıyla top da oynarmış.
Bu kadar halktan insanlardı.
Göremedik o günleri,yazık...

Sibel
02.02.2013, 18:20
Sağolun, varolun.

Sibel'in muhteşem yüreğine şunları eklemek isterim.Dozer Cemil ve Bekir çok iyi arkadaşlardı.
Ben Arafilboy'da büyüdüm.Büyüklerimiz hep anlatır.Dozer Cemil ve Bekir kaptan Arafilboy'da bulunan meşhur maşatlıkta o zamanın çocuklarıyla top da oynarmış.
Bu kadar halktan insanlardı.
Göremedik o günleri,yazık...

Bir maçtan sonra(Liverpool olabilir tam bilmiyorum bilen düzeltebilir) attığı golün sevinciyle eve dönerken sokaktaki çocuklar "Cemil abi gel maç yapalım" demiş. O da "Annem ayran yapmış bekleyin içip geleyim" diye karşılık vermiş.
Onları kırmayacak kadar da mütevazi bir adammış.
Ne mükemmel bir insanmış.
Allah rahmetini bol etsin inşallah.

farozlufatih61
02.02.2013, 20:18
TRABZONSPOR tarihinin en büyük efsanesi ama bir türlü hakkettiği değeri bu camia ona ve onunla beraber bu formaya hizmet edenlere vermemiştir.....

İlk kez onu ve arkadaşlarını liverpool maçında izlemiştim hayatıma anlam katan TRABZONSPOR sevdasınıda ona ve arkadaşlarının verdiği o muhteşem başkaldırışa borçluyum ALLAH onlardan razı olsun
Bu forma onlar sayesinde bu kadar büyüdü......

Sibel kardeşim eline yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş......

Evet aktardığın anektod liverpool maçının sonrasında cereyan etmişti....

Berke6198
02.02.2013, 20:30
Eline sağlık Sibel abla. O büyük bir efsaneydi... Allah gani gani rahmet eylesin.

Öznur61
02.02.2013, 20:57
Çok güzel yazmışsın Sibel abla.Gerçekten insan okuyunca içine bişey işliyor sanki ...
seninde mekanın inşallah cennettir Dozer cemil..

Sibel
15.03.2013, 15:13
Ruhun şad olsun büyük Kaptan...

Hamdi Karamahmutoğlu
15.03.2013, 15:33
Mekanın cennet olsun.
Unutulmadın, unutulmayacaksın.

ilhan
15.03.2013, 15:36
Uğruna eşinin bileziklerini satıp parasını kulübe bağışladığın Trabzonspor'da şimdi futbolcular 'para' için takımını satıyor kaptan..
Kemiklerini sızlatıyoruz.
Sen bizi affet..
Mekanın cennet olsun..

sifuni
15.03.2013, 16:52
Allah Rahmet eylesin yolundan gidenleri artirsin.

Mehmet BAL
02.05.2013, 19:21
:alkış::alkış::alkış:
eline sağlık sibel

gece_bekcisi
02.05.2013, 20:46
Kaptanların en büyüğüsün en yücesisin. Senin gibi biri daha bu kulübe gelmez. Kalbimizdesin büyük kaptan

polatmu
02.05.2013, 23:48
mekanın cennet olsun büyük kaptan yeni stadda bir dozer cemil köşesi olsa diyorum...

Hamdi Karamahmutoğlu
03.05.2013, 02:44
Hiçbir kaptanın yanına erişemeyeceği kadar sevdi Bordo-Mavi renkleri.
Mekanı cennet olsun.
Asla unutulmayacaksın Büyük Kaptan!

Sibel
20.05.2013, 02:43
Neden gelmiyorsun?
Neden bir kez olsun geri gelmiyorsun?
Bu hasret bitirdi, bu özlem yaktı kül etti bizi.
Ne olur, bir kez olsun gel. Bir kez olsun...

Ali Yıldız
20.05.2013, 03:26
Eline Sağlık , Yazı Şahane Olmuş.

Samet Türkmen
26.07.2013, 17:05
Sen olmadan,hanımın kolundakileri bozdurmadan gidemiyoruz,yol alamıyoruz Kaptan. Eşinin gönlünden kopanlardaki bereketi,iyi niyeti arıyoruz.

Olmuyor,olmuyor,olmuyor. Kusura bakma,emanetine hiç iyi davranmadık.

Kim bilir nasıl da celâllenir,bağırıp çağırırdın hakkımızı vermeyenlere ... Alırdın mikrofonu tutandan,geçerdin ekran karşısına ve mertçe konuşurdun. Senin soyundan bir Tolga'mız vardı. "Yatacak yerleri yok!" dedi ama hayat vefa etmedi ona.Gitmek zorunda kaldı.Biliyorum ki Trabzonspor onun koruduğu kaleye saldırırken belki maç içinde bile göz yaşlarını tutamayacak Tolga.

Trabzonspor sana o kadar bağlanmıştı ki Cemil kaptan, sen gidince o da göçtü artık Dünya'dan. Bakıyorum hiçbir yerde göremiyorum. Yok buralarda. Senin yanında kesin.

Ne mutlu seni özleyen yüreklere.

Samet Türkmen
26.07.2013, 17:26
Uzun lafın kısası,biz Trabzonspor'u hiç izleyemedik. Okuduk,hissetmeye çalıştık. Hissedenler ise hiçbir zaman sahada olmadı. Tribunde acılara şahit olup,içerlemiş vaziyette evlerine dönenlerdi asıl hissedenler.

ibrahim
28.07.2013, 05:15
Cürük, sahte ve kartondan degil, hakiki efsane. Kaptanlik en güzel senin gibilere yakisti simdiye kadar, sirtini dönüp satip gidenlere degil.

Tayfun
23.08.2013, 16:48
http://www.ofhaber.com/images/news/3442.jpg

İnancın,azmin zaferi ! ( Büyük kaptan kupayı kaldırırken )

duncahmet_61
31.08.2013, 02:03
Bir fb maçında Ali Kemal'i sakatlamaya çalışan Yılmaz'ın üstüne yürüyerek yumruğu ile gökyüzünü gösterip. bir daha bu adama dokunursan seni gökyüzüne yollarım diyen efsane kaptandı emeğine yüreğine sağlık...

Sibel
01.01.2014, 23:11
Gerçekten böyle bir Trabzonsporlu vardı.
Gerçekten vardı.
Şimdi imkansız dediğimiz...
İnsan düşünemiyor, sadece içinde bir hasret büyüdükçe büyüyor.

Öznur61
29.01.2014, 23:27
En büyük efsanem Kaptan Dozer Cemil..

Bana göre Trabzonspor tarihinin en "ADAM GİBİ ADAM" Trabzonsporlusu..

Keşke o dönemde yaşasaymışımım o dönemde sahada seyredebilseymişim..

Böyle sadece okumakla fotoğraflardan görmeyle kalmasaydım keşke..

Sibel
15.03.2015, 11:39
Ruhun şad olsun en büyük Trabzonsporlu.
Yüreğimden hiç kopmuyorsun...

Mert67
15.03.2015, 15:42
Mekanı cennet olsun.

melihergun
15.03.2015, 20:52
Allah rahmet eylesin

halil ibo
16.03.2015, 12:06
Nur içinde yat BÜYÜK KAPTAN ...

Mehmet BAL
17.03.2015, 18:46
Mekanın cennet olsun Büyük KAPTAN

İlkhan
15.06.2015, 14:38
"Efsane" gibi EFSANE!

Onur Akyüz
13.08.2015, 22:14
Gerçek efsane!

Allah'ım rahmet etsin mekanın cennet olsun.

Ozan Yılmaz
28.01.2016, 23:16
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160128/18dd7c22d63ff0a7e7de5f57de3af8be.jpg

artvints
28.01.2016, 23:32
olmeseydi efsaneligi elinden alinmisti simdiye kadar.

Aydın Danış
29.01.2016, 08:59
Al Şenol Bey sana efsane!!

Faik Yılmaz
29.01.2016, 09:12
Rizespordan gelen transfer teklifini "Ben Trabzonspor kaptanıyım. Başka bir kaptanın arkasından nasıl sahaya çıkarım." diye reddeden Dozer Cemil'de Efsane......

Rizesporla oynamamak için 2.lig takımından 4 yiyen Şenol Güneş'te Efsane hemi.....

Efsane kalmak kolay değil..... Kaleci olmak yetmiyor sağlam karakterde lazım.....

Tayfun
15.03.2016, 09:20
Bugün ölüm yıl dönümü.

Ruhun şâd olsun kaptan

http://www.oncetrabzon.com/resimler/images/dozer.jpg

cewat
15.03.2016, 09:31
Ölüm yıl dönümü vesilesi ile tekrar tekrar anıyoruz.

Ruhun şâd olsun, Cennet'te Peygamber efendimizin komşuluğu nasip olsun İnşAllah gerçek kaptan..

Bugünü bize hatırlattığın için teşekkürler Tayfun

Edit: Yönetim anma mesajı yayınlamış bile.

Ayrıca BMN topluluğuna wiki'de şu yazıyı karşımıza çıkarttığı için de çok teşekkür ediyorum..

Ölümünün ardından 2008 yılında Cemil Usta'nın adı, Trabzonspor yönetimi tarafından Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin en eski antrenman sahasına verildi. Ertesi yıl Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü ve bordomavi.net işbirliğiyle onun anısına Trabzon-Gümüşhane karayolunun Zigana Dağı geçidinde bir hatıra ormanı kuruldu.

Faik Yılmaz
15.03.2016, 09:35
Rizespordan gelen transfer teklifini "Ben Trabzonspor kaptanıyım. Başka bir kaptanın arkasından nasıl sahaya çıkarım." diye reddeden Dozer Cemil'de Efsane......

Rizesporla oynamamak için 2.lig takımından 4 yiyen Şenol Güneş'te Efsane hemi.....

Efsane kalmak kolay değil..... Kaleci olmak yetmiyor sağlam karakterde lazım.....

Ruhun ŞAD Mekanın Cennet olsun GERÇEK EFSANE.....

Sibel
15.03.2016, 10:45
3 yıl sonra yine aynı şey için yalvarıyor pozisyonda olmak ne kadar acı benim için.
Ruhun şad olsun, mekanın en güzel cennet köşelerinden biri.
Trabzonspor'un tek efsanesi.

signal
15.03.2016, 13:04
Gerçek efsaneler ölmez. Ölen sadece bedendir.
Mekanı cennet olsun.

BirolKarali
15.03.2016, 13:15
Ruhun şad olsun kaptan

Ozan Yılmaz
15.03.2016, 13:54
<strong>
https://www.youtube.com/watch?v=IQ1UzfNtZso

“Ben Trabzonspor’un kaptanıyım” #DozerCemil #EfsanemizeSaygıyla

Aydın Danış
15.03.2016, 14:33
IQ1UzfNtZso

“Ben Trabzonspor’un kaptanıyım” #DozerCemil #EfsanemizeSaygıyla

Duygulandım yahu Ah Kaptan Ah... Mekanın Cennet, Ruhun Şad Olsun...

Cengiz Çubukcu
15.03.2016, 16:47
onunla bir kelime bile konuşabilmiş olmayı ne kadar çok isterdim... Allah gani gani rahmet eylesin...

Hamdi Karamahmutoğlu
16.03.2016, 04:05
Ah be Dozer Cemil!
Çok erken kaybettik seni.
Erken kaybettik kaybetmesine de yaşarken de hiç bilemedik kıymetini.
Sen affet bizi.
Biz ne senin değerini bildik ne de sana en çok yakışan o formanın asaletini.

halil ibo
16.03.2016, 11:10
Nur içinde yat...

el_conquistador
21.03.2016, 19:08
Bütün bu tuhaflıkların sebebi, ilkel toplum formundan modern toplum formuna geçememiş olmamızdır. İlkel toplumun dünü ve yarını yoktur, sadece bugünü vardır.

Geçtiğimiz günlerde bir takım gözlemler yapma şansımız oldu. Tabii onların ardından da bir tespit geldi, her zaman olduğu gibi.

1.İstanbul’un bir semtinde, o semtin imar durumuyla ilgili belediye başkanı tarafından bir bilgilendirme toplantısı yapılıyor, binlerce kişi katılıyor ve dinliyor. Hâttâ gerginlik çıkıyor, tansiyon yükseliyor.

2.Aynı semtte başka bir tarihte kanser hastalığıyla ilgili yine mini bir sempozyum yapılıyor, parmakla sayılacak kadar kişi geliyor.

3.Birçok yer ve tarihte “Deprem geliyor, tedbirinizi alın!” deniyor, kimse oralı değil.

4.Kısa süre evvel Trabzonspor’un bir maçından önce Avni Aker’de efsane kaptan Cemil Usta’nın ölüm yıldönümü münasebetiyle dev ekranda bir video gösteriliyor, tribünler kendi âleminde. Onların derdi biraz sonra oynanacak maçın sonucu. (Bu arada biz orada değildik, Altuğ Atalay’ın yazısında aktardığı gözlemlerini referans alıyoruz)

Neden böyle bu? Kimin kanser olmayacağının garantisi var? Yakalanıp da nasıl sonuçlanacağı meçhul olan -üstelik de müthiş pahalı- tedaviyle uğraşacağına çok daha basit ve ucuz olan korunma yöntemlerini bilmek ve uygulamak daha akıllıca değil mi?

Deprem her an olabilir. Kimse “asla olmayacak, size garanti veriyorum” diyemez, dese de ciddiye alınmaz. O zaman nedir bu umursamazlık?

Cemil Usta Trabzonspor’un efsanesi değil mi? Herkes Trabzonspor’un bugünlere gelmesinde merhumun ve takım arkadaşlarının payını biliyor. Her Allah’ın günü her baktıkları yerde resmini görüyorlar da bıkmışlar mı yoksa?

Bütün bu tuhaflıkların sebebi, ilkel toplum formundan modern toplum formuna geçememiş olmamızdır. İlkel toplumun dünü ve yarını yoktur, sadece bugünü vardır. Kendi içinde bir döngüsü mevcuttur, onun dışına çıkmaz, çıkmayı da düşünmez. Avrupa’da bir futbol takımının ilk şampiyon kadrosunun kaptanını ölüm yıldönümünde anmak kulüp yönetimine bile bırakılmaz, taraftar bunu kendi iradesiyle yapar. Hakkında kitaplar yazılır, belgeseller çekilir. Ama bize göre o düne ait bir olguydu, bizim de dünümüz yoktu. Şampiyonluğu ilk kez İstanbul dışına çıkardığımız günü, yani “devrim” gününü kutlamak ise kimseciklerin aklına gelmiyordu mesela. Daha pek çok şey gibi.

Deprem ve kanser ise yarın başımıza gelebilecek muhtemel afetlerdir. İyi de bizim zihin dünyamızda yarın yoktur ki... Olmayan bir şeyin gereklerini yerine getirmek de bizim yapacağımız iş değildir. Allah kimsenin başına vermesin, malum hastalığa bir yakalansak akla hayale gelmedik tedavi yöntemlerinden medet umar, kurtulmak için çırpınırız. Yine Allah göstermesin, şiddetli bir deprem olsa kim bilir kaç kişi basit tedbirler almadığı için enkazın altından cansız haliyle çıkarılacak…

Ama bakın, insanlar evi barkıyla ilgili bir şey deneceği zaman koşa koşa geliyorlar, izdihamdan birbirlerini çiğniyorlar, hoşlarına gitmeyen bir karar alındı ya da alınacak diye bir belediye başkanına fiziki saldırıya bile kalkışabiliyorlar. Çünkü o bugünün meselesidir. O insanlara “Evinizin bulunduğu bölgede toprak kayması olabilir. Çok riskli bir bölge” deseniz ve kendilerine bilimsel veriler bile gösterseniz boş boş bakarlar. Çünkü sözü edilen risk belirsiz bir yarına dair olgudur. İstimlâk tehlikesi ise artık belirsiz olmaktan çıkmış, görünür bir hal almıştır. Yani bugüne aittir.

Konumuz Trabzonspor’dan gidelim. Dünü unuttuk gittik, peki yarın ne kadar umurumuzda? Kulübün borçlan(dırıl)ması kaç kişiyi endişelendirdi? Bir önceki yönetim yüksek bedeller karşılığında göz kamaştırıcı transferler yaptı, herkes havalara uçtu, şampiyonluk şarkıları söyledi. Bu çılgınca sevinenlerin hepsi zır cahil kimseler değildi, içlerinde nice mühendisler, avukatlar, doktorlar da vardı. Birkaç çatlak sesten başka kimse “Yahu durun, ne yapıyorsunuz? Bu adamları alıyorsunuz ama bedelleri nasıl ödenecek?” demedi. Diyenler de ordu bozan muamelesi gördü. Çünkü borç ödeme denen aktivite yarına ait bir kavramdı, yarın da bizim zihin dünyamızda yoktu.

Trabzonspor’un ardı ardına şampiyon olduğu o kutlu çağda da biz bu zihin dünyasının kurbanı olduk. Bugün şampiyonduk. Yarın ne olacağımızı düşünmüyorduk. O günlerde birileri “Bu devran böyle gitmez, bu şampiyonlukları bize yedirip durmazlar, kötü niyet mahsulü müdahalelerle karşılaşmasak bile şartlar değişebilir. Ne yapmalı, ne etmeliyiz?” diye düşünmüş müdür acaba? Düşünmüşse bile sesini duyuramamış demektir. O günün dışa kapalı Türkiye’sinde kolay değildi tabii ama mesela Avrupa’ya açılamaz mıydı, bir Avrupa vizyonu geliştiremez miydi Trabzonspor? Böyle bir girişimde bulunsa ve kısmen dahi başarılı olsa, son 30 yıldaki sıkıntıları çeker miydik?

Daha fazla uzatmayalım. Başta yönetim olmak üzere Trabzonspor’un dinamikleri, derhal “dün ve yarın” için çalışmalara başlamalıdırlar. Camia dününü öğrenmeli, ona gereken değeri vermeli, yarına da kendini hazırlamalıdır. Bu çalışmaları da dün ve yarın bilincinde olanlarla birlikte başlatmalıdırlar.

Faik Yılmaz
15.03.2017, 11:30
15 Mart 2003 Dozer Cemil'in ebediyete intikal etme tarihi.....

Ruhun Şad olsun Mekanın cennet olsun GERÇEK EFSANE......

Ozan Yılmaz
15.03.2017, 12:25
https://pbs.twimg.com/media/C68gdj2WoAE8FZc.jpg:orig

https://pbs.twimg.com/media/C68o5-cW0AA___e.jpg:orig

https://pbs.twimg.com/media/C68jTNBWgAIb36j.jpg

Bilall61
15.03.2017, 13:16
Efsane.

Yiğit Gayretli
15.03.2017, 14:04
Ne diyelim ki... Hasretlik çekiyoruz. Ruhun şâd olsun.

Fatih Özkan
15.03.2017, 14:14
Ruhun şâd olsun büyük Kaptan!

Gümüshaneli61
28.03.2017, 11:31
Dozer Cemil neden daha fazla milli olmadi ? 70'lerde de Istanbul-Anadolu ayrimciligi var miydi ?

Aklim almiyor, ülkedeki seri sampiyon'un kaptani sadece bir kac kez milli olmus.

Ermanusta
12.06.2017, 12:42
13090

Bu görüntü yürek acıttı!

http://www.trabzonhaber.com.tr/vefasiz-trabzonspor-81069h.htm

Faik Yılmaz
12.06.2017, 13:53
( Yavuz Donat'ın kaleminden )

Dozer Cemil... Cemil Usta.

Trabzonspor'un eski kaptanı.

"Yüksek parayla" transfer teklifi aldığında, ( Rizespor) yanıtı şu olmuştu:

- Ben Trabzonspor'un kaptanıyım...

Para için başka bir kaptanın arkasında sahaya çıkmam.
-----------------------------------------

DOZER CEMİL....

Ücreti mukabili satın alınabilen şikeci takıma bile gidebilen değil GERÇEK EFSANE

Ozan Yılmaz
15.03.2018, 11:19
Tekrar tekrar Allah rahmet eylesin... Ölüm yıl dönümü,

Vefatının 15. yıl dönümünde Dozer Cemil’i saygı ve rahmetle anıyoruz. "GERÇEK EFSANE, GERÇEK KAPTAN!"

Travelair
15.03.2018, 11:46
Allah rahmet eylesin. Kaptanın kemiklerini sızlatanlar biraz utanmayı öğrensinler

Faik Yılmaz
15.03.2018, 13:33
Trabzonsor'un GERÇEK EFSANESİ Dozer Cemil.....

15 yıl önce bugün Hakk'ın rahmetine kavuştu.....

Allah rahmet eylesin . Mekanı cennet olsun Onurlu ve ilkeli Ebedi Kaptanımızın.....

Muhammet YILMAZ
15.03.2018, 13:37
onunla bir kelime bile konuşabilmiş olmayı ne kadar çok isterdim... Allah gani gani rahmet eylesin...

:S

Şahinoğlu
15.03.2018, 18:17
Nur içinde yat kaptan bu senede şampiyonluğa oynuyoruz demek isterdik ama senin Trabzonspor'un yok artık ama senin gibi gerçek Trabzonspor'lular hala var ve onlar olduğu sürece hatırlanacaksın.

sasone
15.03.2018, 23:12
İsmini stadımıza veremediğimiz efsanemiz.

ÖmürKaradeniz61
20.03.2018, 13:54
Cebine 100 lira koyupta rahat ettiremediğimiz efsanemiz.Bizden adam olmaz saçmasapan adamlara efsane sıfatı yakıştırıp stada ismini veren alçaklar bu adamın cebinde 5 lirayla rahmetli olduğunu unutmuşlar sanırım.

Ozan Yılmaz
15.03.2019, 11:38
https://pbs.twimg.com/media/D1rdtkqX0AEg3aT.jpg

Uğur KÜÇÜK
15.03.2019, 17:32
Liverpool maçı nasıl Trabzonspor ve Türk futbol tarihinin unutulmaz zaferleri arasında yer alıyorsa, o gün Liverpool’un çıplak elli kalecisi Clemence’i mağlup etmeyi başaran Trabzonspor kaptanı Dozer Cemil de unutulmayı hak etmeyen bir isimdi.

Ellerine eldiven bile takma gereği duymayan, Liverpool'un geleneksel yeşil kaleci kazağını imza gibi üzerinde taşıyan file bekçisi Ray Clemence, o güne kadar Trabzon diye bir şehrin varlığından bile habersizken kendisini zemini çamurlu, tribünleri ağzına kadar dolu Avni Aker Stadyumu'nda bulmuştu. Yıl 1976'ydı ve Kupa Galipleri Kupası'nın ikinci tur maçında Liverpool ile Trabzonspor karşı karşıya geliyordu. Trabzonspor ilk turda İzlanda'nın Arkanes takımı ile eşleşmişti. Rakibini deplasmanda 3-1, sahasında da 3-2 yenerek eleyen bordo mavili takımın bir sonraki turda rakibi İngiliz efsanesi Liverpool olmuştu. Kadrosunda Clemence'le birlikte Callaghan, Keagan, Toschak, Souness, Harvey, McDermott, Kleemann gibi dönemin yıldızlarını barındıran Liverpool...

Trabzonspor da fena değildi. Şenol, Ali Kemal, Necmi ve Cemil gibi önemli futbolcuları vardı kadrosunda. Bir önceki sezonu da iki kupayla bitirmiş, Türkiye Ligi'nde İstanbul takımlarının hegemonyasını yıkmayı başarmıştı. Anadolu'nun gururu Trabzonspor için şimdi Avrupa'yı fethetme zamanıydı. Kaptan Cemil önderliğindeki bu yürüyüşün en önemli adımı, işte Clemence'in şaşkın şaşkın tribünlere baktığı o maçta atılmıştı.

Başlama vuruşunu Türkiye güzeli Jale Bayhan'ın yaptığı maçta Trabzonspor, Avrupa devi rakibini 64'üncü dakikada Cemil Usta, namı diğer Dozer Cemil'in golüyle 1-0 yenmeyi başardı. Bir Türk takımının o döneme kadar aldığı az sayıdaki başarılı sonuçtan en dikkat çekeniydi bu. Böyle olması da normaldi. Sonuçta, yendikleri takım sıradan bir ülkenin değil, futbolun mucidi İngiltere'nin şampiyonlar şampiyonu takımıydı. Zaten o maçtan sonra Liverpool'u uzunca bir süre yenebilen kimse çıkmadı. Öte yandan maçın İngiltere'deki rövanşı Trabzonspor için pek nahoş tamamlandı. İlk 18 dakikada kalesinde üç gol gören Trabzonspor, sahadan 3-0 yenik ayrıldı ve kupaya veda etti. Tek teselli, o yıl Liverpool'un şampiyon olmasıydı. Sonuçta Trabzonspor sıradan bir takıma elenmemişti.

Dozer Cemil geliyor!

Liverpool maçı nasıl Trabzonspor ve Türk futbol tarihinin unutulmaz zaferleri arasında yer alıyorsa, o gün Liverpool'un çıplak elli kalecisi Clemence'i mağlup etmeyi başaran Trabzonspor kaptanı Dozer Cemil de unutulmayı hak etmeyen bir isimdi. Hayatını Trabzonspor'a adamıştı. Her şeyden önce memleketinin takımıydı, aşkıydı. Trabzon Gençlerbirliği takımından Trabzonspor'a geldiğinde 19 yaşında gencecik bir Karadeniz delikanlısıydı. O sıralarda 2'nci Lig'de yer alan Trabzonspor henüz İstanbul takımları için korkulacak bir takım değildi. Oysa Dozer Cemil'den sadece üç sezon sonra 1'inci Lig'e yükseldiklerinde hepsi tehlikenin farkına vardı. 22 yaşındaki Dozer'inse mutluluğuna diyecek yoktu. Hem taraftarı hem futbolcusu olduğu Trabzonspor, 1'inci Lig'e çıkmış, bu da yetmezmiş gibi takımın kaptanı olmuştu.

Faruk Özak'tan aldığı kaptanlık pazubandını sadece saha içinde değil, nefes aldığı her yerde taşıyordu Dozer Cemil. İstanbul'da Fenerbahçe'ye kaybedilen bir maç sonrası takım arkadaşlarını etrafına toplayan ve "Bir gün şampiyon olarak bu şehre döneceğiz, o zamana kadar çalışmaya devam" diyen Cemil'in önderliğinde, Trabzon'un sert rüzgârlarını yara yara sokaklarda idman yapan bordo mavili takımın Liverpool galibiyetine uzanan süreci tam da o gün başlamıştı işte. Takıma geldikten üç sene sonra 1'inci Lig'e yükselen Cemil, bundan üç sene sonra da bir Adanaspor maçında attığı golle şampiyonluğu kazandırmıştı. Karadeniz fırtınasının esintisi, İstanbul'a ulaşmıştı artık.

Dozer Cemil için Trabzonspor bir takımdan çok daha fazlasıydı. Bugünlerde futbolcular arasında çok meşhur olan "adamlığın" tanımının vücut bulmuş haliydi o. Maaşını alamayınca; "Demek ki kulübün durumu kötü" diyerek karısının bileziklerini başkanına götürüp; "Arkadaşlarımın maaşlarını buradan ödeyin, mağdur olmasınlar" diyebilen biriydi Dozer Cemil.

Ancak her büyük hikâye kahramanında olduğu gibi onun kaderinde de son, trajedi tonunda yazılmıştı. Dozer Cemil'in Trabzonspor'la olan öyküsü 1978/79 sezonundan önce sona erdi. Trabzonspor yönetimi kendisiyle yola devam edilmeyeceğini söylediğinde yolun sonuna geldiğini anlamıştı. Gözünün önüne attığı goller, taraftarlarıyla yaşadığı sevinçler, Avrupa zaferleri, deplasman otobüsleri, sahil yolunda top oynayan çocuklar, Faroz'un gençleri geldi. Derin bir nefes aldı ve kararını verdi: Dozer Cemil, henüz 28 yaşında olmasına rağmen futbolu bırakacaktı. Her şeyi kabullenebilirdi yıllar sonra bir yol kenarında duracak olan kalbi ama kendisini ayna karşısında başka bir takımın forması içinde görmeyi kaldıramazdı. Trabzonspor'dan ayrılacağını öğrenince transfer teklifi yapan Rizespor başkanına verdiği tarihe geçen cevapla da ne kadar büyük bir futbolcu olduğu konusuna noktayı koymuştu: "Ben Trabzonspor'un kaptanıyım. Başka bir takımın kaptanının arkasında yürüyemem."

Dozer Cemil, 2003 yılında evine doğru yürüdüğü sırada geçirdiği kalp krizi sonucu emaneti sahibine teslim etti. Geride onunla gurur duyan bir şehir ve Türkiye'nin dört bir şehrinden, bir tanesi de Adana'da doğup büyümüş olan benim gibi, onu asla unutmayacak yüzlerce futbolsever bıraktı.

Serkan AKKOYUN

Ruhun sad olsun...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuz B.
02.08.2019, 20:08
https://pbs.twimg.com/media/EA-MCnAWkAIs-bd.jpg

https://pbs.twimg.com/media/EA-MCm9WwAE4677.jpg

https://pbs.twimg.com/media/EA-MCm_WkAA1q0c.jpg

Dozer Cemil Usta Doğa Parkı’nın açılışı yapıldı

Açılışta Cem Usta tarafından takımımızın 20 Ekim 1976’da oynadığı Liverpool maçında Cemil Usta’nın giydiği forma kulübümüze hediye edildi.

https://www.trabzonspor.org.tr/tr/haberler/guncel-haberler/dozer-cemil-usta-doga-parkinin-acilisi-yapildi-2-8-2019

fadigaTS
17.08.2019, 12:59
Türk Futbolunun Dozeri: Cemil Belgeseli

https://www.youtube.com/watch?v=EYXeP7V6Wwo

2 gün önce bein sports`da yayınlanmıştı.İyi Seyirler

Doğukan Uçan
06.10.2021, 23:47
Çok büyük bir karakter ve adammış.
Böyle insanların değeri ancak öldükten sonra biliniyor.
Bana göre stadın ismi de dozer cemil olmalıydı.

jpositve
17.06.2022, 20:31
https://youtu.be/DrqE3EImhUs

https://youtube.com/playlist?list=PLB4yZjR7KLTSHwC2fi5M01hin0u7Rkrhg

Psikolog61
07.09.2023, 12:12
avni aker'de seyreden rahmetli babamdan duyduğum kadariyla liverpool-trabzonspor maçinda tüm futbolcular gibi her şeyiyle sahada olan güzel insan. Trabzonspor'un yegane insani hatta yeganedende ötesi,gerçek trabzonsporlu!!! Kimileri gibi o takimda bu takimda değil,kimileri gibi diğer takimlari şampiyon edip stada adi konulan değil, halkin gönlüne adi konulan dozer cemil! ömrü boyunca trabzon ve trabzonspor demiş bir insan...
Umarim torunlarinin ona benzer bu sevdasi...

Ben bu foruma girebildiğim sürece hep konu başliği en yukarida olacak insan, trabzonspor'un ruhu!

Psikolog61
08.09.2023, 18:26
Her futbol takımının bir kaptanı olabilir ama Dozer Cemil'i olamaz!!! saygı ve minnetle...

Psikolog61
10.09.2023, 13:49
https://youtu.be/5HZhU5vs4BE

Psikolog61
21.09.2023, 18:36
Bugün Mehmet Can Aydın isimli genç futbolcumuzun aitlik hakkında sorulan soru üzerine verdiği yanıt herkesi çok mutlu etmiş ve bir çok yerde işte örnek bu olmalı denildiği görülmekte lakin insan geçmişini unutmakta bazen malesef , konu bir yere olan aitlik ve sahiplenmeyse bunun en iyi örneği ve en güzel örneği KAPTAN DOZER CEMİLDİR!

TRABZONSPOR İÇİN BİR FUTBOLCUNUN AİTLİK HİKAYESİ DİLDEN DİLE ANLATILIP ÖVÜLECEKSE BU KAPTAN DOZER CEMİL OLMALIDIR! ÖZÜMÜZÜ hatırlayıp, bu gibi genç futbolcularımızı aitlik konusunda tebrik ederken, KAPTAN CEMİL gibi sev ve aitliği örnek al demeyi unutmayalım...