PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternatif İlk Yarı Analizi (Tüm Takımlar)

Gökhan Koç
27.01.2013, 15:18
http://g1301.hizliresim.com/15/v/jf90j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Bildiğiniz üzere, ligimizin “Marka Değeri” ni korumak için, tüm dünyanın hayretle izlediği bir “şike örtme” faliyeti gerçekleştiriyoruz.

Yüksek “Marka Değeri” ne sahip bu “Temiz” ligde, acaba birinci yarı sonunda “Türk Futbolu” ne kazandı ? ne kaybetti ?

İlk yarı performansları ve devre arası transferleri sonrası, takımların kadro değerleri ile bu değerlerdeki değişimler yukarıdaki tablodadır.

Şimdi sırayla (Oransal kadro değeri artışına göre), tüm takımlarımızı birazcık analiz edelim;

Gençler Birliği; Mütevazi kadrosuyla, ligde kötü sayılamayacak bir pozisyon elde ettikten sonra devre arasında, görece pahalı 2 transfer ile kadro değerini en çok artıran süperlig takımı olmuştur. İkinci yarıda bir miktar daha tırmanışa geçeceklerini düşünüyorum.

Antalyaspor; 25,03 milyon euro’luk kadrolarıyla ilk yarının flaş takımı oldular ve kadro değerlerini 29,88 milyon euro’ya çıkardılar. Bu da bize; iyi bir performansın, kadro ederinde %20 gibi bir artış olabildiğini göstermektedir. Eğer bu yüzde 20’lik artışı TS yaşayabilseydi, kadro ederi 18 milyon euro yükselecekti. Kısacası, 100 milyon euro’luk borçlardan bahsedildiği dönemde, lig performansının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha görmüş oluyoruz. Antalyaspor’u, bu güzel performansı sonrası, ülke futboluna birşeyler katabildiği için tebrik ediyoruz.

Akhisar Belediyesi; Kadrodeğerlerindeki artış tamamen yeni transferlerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Oran sizi yanıltmasın, kadro ederi çok az olduğu için küçük eklemelerle büyük artış oranları elde edebiliyorlar  . Akhisar’a, fazlaca mütevazi bu kadrolarıyla ligde başarılar diliyoruz.

Kasımpaşa; İyi bir lig performansı, yerinde transferler ile kasımpaşanın doğru yolda olduğunu rakamlarda bize çok net göstermektedir.

Mersin İdman Yurdu; Lig performansları dolayısıyla mevcut kadro değerlerinde büyük bir düşüş yaşamış olmalarına karşın, devre arasında yaptıkları transferler ile kadro ederlerini yükselttiler. Bu yükselişin performanslarına ne kadar etki edeceğini hep beraber göreceğiz.

Galatasaray; Süper lig’in lideri olmalarına ve Şampiyonlar Liginde bir üst tura çıkmalarına rağmen, kadro değerlerinde ciddi bir düşüş gözlemlenmiştir. Fakat 19 milyon euro piyasa ederine sahip Shneider ile bu açığı şimdilik kapatmış görünüyorlar. GS’nin çok büyük bir kaos’a doğru gittiğini düşünüyorum, bakalım başkanlarının ve t.direktörlerinin anlamsız “ego”larına teslim olacaklar mı ?

Beşiktaş; Quaresma gibi, piyasa ederi yüksek bir futbolcuyu göndermiş olmalarına rağmen kadro ederlerini yükseltmiş görünüyorlar. Yıldırım Demirören’in beşiktaşa bıraktığı borçların yanında bu kadro değeri artışı halen ümit vermemektedir. Fakat biz gene de, Samet Aybaba ve öğrencilerini tebrik eder, ligden düşürülene kadar performanslarının devamını dileriz.

Eskişehir ; Kötünün iyisi bir performansla yollarına şimdilik devam ediyorlar. Ciddi bir transfer çalışması yapmamış olmaları UEFA’dan gelecek haber göz önünde bulundurulduğunda anlamlı olmuştır.

Kayseri, İBB ; Kayserispor taraftarının Fenerbahçe maçında yaptıklarını hatırladıkça lig performanslarına üzülüyorum. Umarım kısa sürede performanslarını yükseltirler.

İBB ; Göksel Gümüşdağ dolayısıyla İBB hakkında görüş bildirmek istemiyorum. Bozbaykuşlara selam olsun.

Gaziantep; Devre arasında iyi transfer yapan ekiplerden, fakat bu transferlere rağmen kadro değerlerinde halen bir düşüş görülmektedir. İkinci yarı iyi bir performans sergileyemezlerse Gaziantep’in geleceğinde ciddi bir değişim yaşanabilir.

Sivasspor; Mecnun Odyakmaz dolayısıyla Sivasspor hakkında görüş bildirmek istemiyorum.

Orduspor; Kadro değerlerinde ciddi bir düşüş gözlemlenmektedir. TS’nin başında Hector Cuper’i görmek isteyen taraftarımız bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum :)

Bursaspor; Ne zaman küçülüp, ne zaman büyüyeceğini bilen takımlardan. Kadro ederlerindeki ciddi düşüşün büyük kısmı sattıkları futbolculardan geliyor. Ertuğrul Sağlam’ın Bursaspor’un kimyasını kökünden değiştirdiğini söyleyebiliriz. Şikeciler düştüğü zaman, TS’nin en büyük rakibi büyük olasılıkla birkaç 5 sene boyunca Bursaspor olacaktır. Performanslarının devamını diliyorum.

Karabükspor; İyi bir ilk yarı geçirdiler ve aslında kadro değerleri yükseldi. Bunu bir fırsat olarak görüp kadroda küçülmeye gittiler. Bu hamleler, böyle küçük takımların büyümelerini sağlayan en önemli faliyetlerden biridir.

Elazığspor; Birçok transfer yapmış olmalarına rağmen kadro değerlerini yükseltemediler.

Fenerbahçe; Tam 23,1 milyon Euroluk kadro değeri kaybı yaşatan Aykut Kocaman, bir alanda daha liderliğe yükselmiş bulunuyor :) Öyleki, fenerbahçeyi bu toplam kayıp içerisinden çıkarırsanız Süperlig kadro değerinde bir artış bile mevcut :) Aykut Kocaman’ın fenerbahçeye 3 ayda kaybettirdikleri ile 2 süperlig takımı kurulabildiği gibi, birkaç hastane de yapılabiliyor :) Sayılı süperlig günlerinde Aykut Kocaman’ın performansının devamını diliyorum :)

Trabzonspor; Trabzonspor ile alakalı günde 20 tane yazı yazıldığı için ekleme yapma ihtiyacı duymuyorum.

Genel Analiz: Ligimize birçok yeni futbolcu getirmiş olmamıza rağmen kadro değerleri toplamı 19,59 milyon Euro düşmüş görünüyor. Bu da yaklaşık ortalamada %2,11’lik bir kayıp anlamına geliyor.

Bu değerlerden de görüldüğü gibi biz futbol’un üreticisi değil tüketicisiyiz. Ve tüketicilerin değil üreticilerin “Marka” değeri olur.

Sağlıcakla kalın,
Gökhan Koç