PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prim Varsa Ceza da Olmalı !

Zafer Keskin
21.01.2013, 14:10
Geldiğimiz şu noktada futbolcuların hal ve hareketlerinin tanımı olarak gevşeme, boşvermişlik ve sahada kendini gösteremeyen ruhsuz bir görüntünün cezalandırılması... Kazanımlarında ve başarılarında elde ettikleri primler gibi olası bir durumdur. Psikolojik olarak kendini veremeyen topçunun sahada yer alarak daha fazla yıpratılması engellenmelidir.

ilhan
21.01.2013, 14:15
Bir de anket ekledim. Bence verilmesi gerekiyor. Sahada bu kadar ruhsuz oynamaya hakları yok. Bu kadar ürkek, korkak olmaya hakları yok. Galip geldiklerinde madem prim alıyorlar o halde yenildiklerinde de para ödeyecekler. Nasıl iş arkadaş bu? Hem yan gel yat Osman hem de ne mücadele var ne de ruh. Yeter artık. Ben böyle ruhsuz, isteksiz adam izlemek istemiyorum.

alper*
21.01.2013, 14:16
Mükemmel bir fikir. Oyumu kullandım :)

Yiğit Gayretli
21.01.2013, 14:20
Her mağlubiyete ceza verilmez ama bu tip mağlubiyetlere ben de verilmesi taraftarıyım. Üstündeki tüm rakiplerin puan kaybetmiş ve sen inanılmaz ruhsuz bir futbol oynamışsın. Olacak şey değil.

ozturk
21.01.2013, 14:21
Ceza verilmemesi şaşırtıcı aslında.Her puan kaybında futbolcunun cebinden birşeyler gitmeli..

Onur
21.01.2013, 14:21
Katılıyorum. Eğer -işleri olan- iyi futbol oynayıp galip gelirken prim alan cengaverlerimiz, mağlup olunca belli bir miktar acısı olmalı. Mağlup olunca bizim çeyreğimiz kadar üzülsünler yeter.

Kazara olursa;
Yılda 1,5 M Erroo alan adamla
Yılda 0,5 M TL alan adamlara aynı oranda uygulanmasına karşıyım.

Murat 61
21.01.2013, 14:30
Maç bittiğinden beri bu konu kafamı kurcalıyordu.

Ceza kesinlikle olmalı, kimsenin babasının çiftliği değil o kulüp.

Biz burada kahrolurken oyuncuların vurdum duymaz tavırlarına uyuz oluyorum.

Her şeyin bir bedeli olmalı, başarısızlığında.

Zafer Keskin
21.01.2013, 14:31
Ben bir futbolcunun psikolojik eksikliğinde birkaç maç tolerans gösterildikten sonra, şok etkisi yaratabilecek şekilde kadro dışı bırakılabileceğini dahai düşünüyorum. Ceza denilince yalnızca maddi yönden olmamalı...

Sefaenes
21.01.2013, 14:32
insan 90 dakika mücadele eder sans yavar gitmez yenilirsin ona birsey deme ama sahada ruhsuz gibi dolasip da yenilmelerine ceza verilmeli hatta bu ceza teknik ekip icinde olmali

Murat 61
21.01.2013, 14:37
Kayserispor maçında ki mücadeleye kimse bir şey demiş miydi ?

Ama dünkü maçın izahı olamaz, ne yönetim ne teknik kadro ne de futbolcular bunu açıklayamaz.

Eskişehir maçı, İbb maçının 2. yarısı Mersin maçı, Antalya maçı.

Sadece para cezası değil, kadro dışı cezaları da olmalı.

Hiçbirisi kulüpten büyük değil.

Önce adam olacaklar.

ilhan
21.01.2013, 14:47
Günümüzde futbol ekonomi açısından hiç sekteye uğramayan en önemli sektörlerden birisidir. Mesela İspanya'da maddi kriz yaşanmanın eşiğindeyken Barcelona devasa bir bütçe ile para çarkı işlevi görmeye devam ediyor. Keza Real Madrid her sene takıma milyon dolarlık transferler yapabiliyor. Ama genel olarak İspanya'nın maddi bir çıkmazın eşiğinde olması gerçeği değişmiyor.

Avrupa'da çalkantılı olarak irili ufaklı maddi gelişmeler her dönem olabiliyor. Futbol endüstrisi ise bu çalkantılarda kulüplerin kendi iç hesapları doğrultusunda yaptıkları yanlışlar ve doğrularla paralel olarak varlık kazanıyor ya da kaybediyor. Avrupa'nın her ülkesinde futbolculardan vergi alınıyor. Ama Türkiye'de bu durum yok. Çünkü kulüpler futbolculara vergileri ödeme garantisi veriyor. Daha sonra bu vergiler ödenmiyor ve hükumetten vergi affı talebi oluyor.

Futbol, artık sıcak paranın en hareketli olduğu ve el yaktığı, gelir gider dengesinin pek önemsenmediği para havuzu oldu.

* Başarıya prim veriliyor.
* Galibiyetlere prim veriliyor.
* Performansı yükselen futbolcuların ücretinde artış yapılıyor.
* Özellikle milli maçlarda muazzam primler veriliyor.

Ben bir futbolsever olarak bu kadar kolay para kazanılan sektörde bu tip primlerin karşılığında ceza olmamasını anlayamıyorum. Mesela galip geliyorlar ve prim alıyorlar. Taraftarlar seviniyor, mutlu oluyor vs. Peki, mağlup olma durumunda taraftarların üzüntüsünün karşılığı yok mu? Şimdi bu yazıyı okuyanlar sağda solda denk gelenler "Sana ne arkadaş, sen de futbolcu olsaydın" diyebilir, saygı gösteririm. Ama bu benim bu konudaki düşüncemi değiştirmez.

Son oynanan Karabükspor maçında sahadaki futbolcuların göstermiş oldukları isteksizliğin, inançsızlığın bir cezası olması gerekiyor. Hem bu kadar fazla para kazanıyorlar hem de sahada mücadele ve alın teri adına hiçbir şey göstermiyorlar. Olan yine taraftara oluyor. Çünkü futbolcular ertesi gün yine idmana çıkacak, yine gülümsemeler, şakalaşmalar... Ama taraftar? Bir haftası futbola uzak olmakla geçiyor.

Kulüplerin biraz adil olması gerekiyor. Futbol bir oyun ve eğlence kültürüdür. Futbol sahaları sinema ve tiyatro sahneleridir. Oraya gelen insanların üzülmeye değil, mutlu olmaya hakları vardır. Bu sebeple; başarının primi varsa başarısızlığın da cezası olmalıdır!

Mollasalihoğlu
21.01.2013, 14:52
3 maçta 4 puandan az alınmışsa verilmeli bence.

Sümeyye Şahin
21.01.2013, 14:54
Her galibiyete prim verilmeyeceği gibi her mağlubiyete de verilmemeli. Galibiyet var, galibiyet var. Aynı şekilde mağlubiyet var, mağlubiyet var. Genelde bu ince çizgiyi ayırabilecek yürekte bir camia olduğumuzu düşünüyorum. Ama uygulama aşamasını düşününce galibiyete de verilmemeli'den yanayım. -Motivasyonu paranın sağlamasında var zaten bir yanlışlık.-

Tunga
21.01.2013, 14:55
Her klüpte bir skala oluşturulabilir. Örneğin Trabzonspor'da...

1- Eğer takım sezon sonu 75 puan ve üzerinde puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %xx bir artış (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

2- Eğer takım sezon sonu 70-75 arasında puan alırsa, futbolcu ücretleri anlaşılan miktarla sınırlı kalır

3- Eğer takım sezon sonu 60-70 puan arasında puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %yy bir indirim/ceza (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

4- Eğer takım sezon sonu 60 puan ve altında puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %zz bir indirim/ceza (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

Ancak her bir oyuncunun sözleşme tarihi farklı farklı olduğu ve serbest piyasa ekonomisi de etkin olduğu için bu söylediklerimiz ütopik kalıyor. Başarıya ve disipline bağlı cezaları sözleşmeye koymanız gerekiyor. Başarıya bağlı cezaları da hemen hemen hiç bir futbolcunun sözleşmesine koyamıyorsunuz.

Kaya
21.01.2013, 15:00
Futbolcu işini yerine getiremiyorsa gerekirse kulüp ile ilişiği kesilir. Bu ya sezon sonunda olur ya da sezon ortasında. Ama mutlaka olur...

Bir oyuncuyu adam gibi oynatmanın yöntemlerinden biri mağlubiyetlere para cezası kesmek olmamalıdır... Bu yöntem kulübün duruşunu fazla acımasız gösterir dışarıya. Transfer dönemlerinde kulübün tercih edilmesine engel teşkil eder...

Sezon içindeki başarısızlığın cezasını parasal olarak futbolcuya ödetmek genel olarak faydadan çok zarar getirir...

Mağlubiyetlere belli oranda parasal ceza veren kulübü ben futbolcu olsam tercih etmem. Çünkü illa ki mağlubiyet alınacak. 18 takım içinde sadece 1 takım başarılı olabiliyorsa futbolcunun kendisine ceza kesilme ihtimali oldukça yüksektir.

Bu da doğal olarak hem kulüp imajını olumsuz etkiler hem de transfer dönemi zorluk çekeriz...

Başarısız futbolcuya verilecek en büyük ceza sözleşmenin uzaltılmaması ve satılmasıdır. Bunu da zaten futbolcu gösterdiği performansa göre doğal karşılamaktadır...

Ben o yüzden ankete oyumu "Mağlubiyetlerde ceza verilmemeli" olarak verdim...

Murat 61
21.01.2013, 15:07
Her mağlubiyete ceza verilmesi pek tabii olmaması gereken bir durum. Mağlubiyet olacaktır bu çok doğal.

Ancak, oyuncuların bu denli vurdum duymaz olmalarının bir karşılığı olmalı.

Bu ruhsuzluk ilk değil, sezonun %70'inde oyuncular rezalet futbol oynuyorlar.

Bunun teknik-taktikle alakası yok.

Artık şüphelenmeye başladım birileri sabote mi ediyor takımı diye.

Zafer Keskin
21.01.2013, 15:10
Futbolcu işini yerine getiremiyorsa gerekirse kulüp ile ilişiği kesilir. Bu ya sezon sonunda olur ya da sezon ortasında. Ama mutlaka olur...

Bir oyuncuyu adam gibi oynatmanın yöntemlerinden biri mağlubiyetlere para cezası kesmek olmamalıdır... Bu yöntem kulübün duruşunu fazla acımasız gösterir dışarıya. Transfer dönemlerinde kulübün tercih edilmesine engel teşkil eder...

Sezon içindeki başarısızlığın cezasını parasal olarak futbolcuya ödetmenin genel olarak faydadan çok zarar getirir...

Mağlubiyetlere belli oranda parasal ceza veren kulübü ben futbolcu olsam tercih etmem. Çünkü illa ki mağlubiyet alınacak. 18 takım içinde sadece 1 takım başarılı olabiliyorsa futbolcunun kendisine ceza kesilme ihtimali oldukça yüksektir.

Bu da doğal olarak hem kulüp imajını olumsuz etkiler hem de transfer dönemi zorluk çekeriz...

Başarısız futbolcuya verilecek en büyük ceza sözleşmenin uzaltılmaması ve satılmasıdır. Bunu da zaten futbolcu gösterdiği performansa göre doğal karşılamaktadır...

Ben o yüzden ankete oyumu "Mağlubiyetlerde ceza verilmemeli" olarak verdim...

Benim düşünceme görede mağlubiyetler kıstası düşünüldüğünde... Futbolda herşey olabilir, neticeye sonuca bakılarak ne prim ne de ceza verilebilir. Fakat eğer bir futbolcu veya genel anlamda takım olarak sahada yokları oynuyorsanız. Takım ruhu olarak bir varlık gösteremiyor ve bunun taraftar baskısı yalanlarının altına yatarak geçiştiriyorsanız. Takımda yeriniz olmamalı.

Eğer takım kötü oynayarak galipde gelse dahi, o futbolcuya eksikliğinin üzerini örttürmemesi gereklidir.

Kaya
21.01.2013, 15:18
Benim düşünceme görede mağlubiyetler kıstası düşünüldüğünde... Futbolda herşey olabilir, neticeye sonuca bakılarak ne prim ne de ceza verilebilir. Fakat eğer bir futbolcu veya genel anlamda takım olarak sahada yokları oynuyorsanız. Takım ruhu olarak bir varlık gösteremiyor ve bunun taraftar baskısı yalanlarının altına yatarak geçiştiriyorsanız. Takımda yeriniz olmamalı.

Eğer takım kötü oynayarak galipde gelse dahi, o futbolcuya eksikliğinin üzerini örttürmemesi gereklidir.

Dediğim gibi üstad en sert ceza zaten sözleşmesinin uzatılmaması ve satılması olacaktır.

Ki futbolculara daha çok gördükleri kart ile takımın eksik bıraktıkları için ceza kesiliyor. Çünkü takımda iyi ya da kötü herhangi bir performans sergiliyemiyor forma giymediği için...

Ama mağlubiyet bazlı bakıldığından kulüpte futbolcunun kötü performansına dair karar veren mekanizma bulmak ve buna ölçülebilir bir değer koymak çok kolay olmayabilir...

Sonrasında da takım için enteresan farklı mücadelelerin oluşmasına sebebiyet verebilir...

;)

ozturk
21.01.2013, 15:22
may başkanlığı döneminde maç başı prim sistemi vardı galiba. detaylarını hatırlamıyorum ama her galibiyete para mağlubiyete de ceza ödüyordu futbolcular..

UğurB
21.01.2013, 15:27
Bugun cogu oyuncu yillik + mac basi para olarak sozlesme yapiliyor. Oyuncularin sozlesmelerine takimin yenilmesi durumunda, yonetimin takdiri ile mac basi ucretini gecmeyecek oranda ceza kesilebilir diye bir madde konabilir. Ayni sekilde luzumsuz kart gorup takimi eksik birakana da mac basi ucreti kadar ceza verilebilir maddesi konulabilir. Primler, cezalar sozlesmelere yazildigi surece ben olmasindan yanayim...

Ali YİĞİT
21.01.2013, 15:28
Her oyuncunun 3 maçlık performansı göz önüne alınıp,iniş çıkış grafiğine göre "Uyarı" akabinde kötü futbolu devam ediyorsa maaşına endeksli ( Eğer maç başına para almıyorsa) olarak 1 maç başına düşen parayı ceza olarak kesersin.Aynı performans devam ediyorsa 2 maçlık para cezası (Yine aldığı yıllık ücret endeksli).
Bu ceza kuralı sadece LİG olarak ele alınmalı. Şöyleki;

Örneğin Colman yıllık 1.500.000$ alıyor.

34 maç üzerinden bölüp, 1.500.000/34= 44.000$ yapar.

Oynadığı maç sayısına göre bu parayı çokda rahat uygulayabilirsiniz. Böylelikle ortadan adaletsizlik kalmış olur.

Diyeceksiniz ki her futbolcu 34 maça çıkmıyor kimisi 20 maç kimisi 30 maç oynuyor.

Onu da şöyle cevaplayayım. Her futbolcu için sistem 34'e bölünecek şekilde ayarlanacak. Ve 1 maç başına düşen cezası hesaplandıktan sonra tablosu önüne koyulmuş olur. Kime ne ceza verilecek hepsi kabak gibi ortaya çıkar.

Son 3 maçtaki performansı göz önüne alınmalı. Top kaybı,Oyun içinde koştuğu süre,Gördüğü Kart,Antrenman'a katılımdaki etkinliği vs. vs.

Sen bu kuralı uygula bak bakalım futbolcunun sahaya çıkıpta oynamama gibi bi durumu oluyor mu.

Ayrıca ben bir çok futbolcunun maaşını garanti almasına da karşıyım. Çünkü adam rahat bu yüzden.

Koy önüne sözleşmesindeki maaşını düşük,maç başına alacağı yüksek ücretli bordroyu, bak bakalım o zaman futbolcu nasıl ipe geliyor.

Bunu uygulayabilecek basirette bi adam var mıdır kulüpte?

Profesyonel olan bi yönetici var mıdır?

Varsa alnından öpeceğim onun. Birilerinin çiftliği olmaktan çıksın artık bu kulüp

Murat 61
21.01.2013, 15:32
Her oyuncunun 3 maçlık performansı göz önüne alınıp,iniş çıkış grafiğine göre "Uyarı" akabinde kötü futbolu devam ediyorsa maaşına endeksli ( Eğer maç başına para almıyorsa) olarak 1 maç başına düşen parayı ceza olarak kesersin. Bu ceza kuralı sadece LİG olarak ele alınmalı. Şöyleki;

Örneğin Colman yıllık 1.500.000$ alıyor.

34 maç üzerinden bölüp, 1.500.000/34= 44.000$ yapar.

Oynadığı maç sayısına göre bu parayı çokda rahat uygulayabilirsiniz. Böylelikle ortadan adaletsizlik kalmış olur.

Diyeceksiniz ki her futbolcu 34 maça çıkmıyor kimisi 20 maç kimisi 30 maç oynuyor.

Onu da şöyle cevaplayayım. Her futbolcu için sistem 34'e bölünecek şekilde ayarlanacak. Ve 1 maç başına düşen cezası hesaplandıktan sonra.

Son 3 maçtaki performansı göz önüne alınmalı. Top kaybı,Oyun içinde koştuğu süre,Gördüğü Kart,Antrenman'a katılımdaki etkinliği vs. vs.

Sen bu kuralı uygula bak bakalım futbolcunun sahaya çıkıpta oynamama gibi bi durumu oluyor mu.

Ayrıca ben bir çok futbolcunun maaşını garanti almasına da karşıyım. Çünkü adam rahat bu yüzden.

Koy önüne sözleşmesindeki maaşını düşük,maç başına alacağı yüksek ücretli bordroyu, bak bakalım o zaman futbolcu nasıl ipe geliyor.

Bunu uygulayabilecek basirette bi adam var mıdır kulüpte?

Profesyonel olan bi yönetici var mıdır?

Varsa alnından öpeceğim onun. Birilerinin çiftliği olmaktan çıksın artık bu kulüp

Aynı performans devam ediyorsa 2 maçlık para cezası (Yine aldığı yıllık ücret endeksli)

Bu söylediğin işleri yapmak için analizci gerek takıma.

O vizyon nerde bizim yönetimde. Yan gelip yatmaktan başka hiç bir işe yaramazlar.

Ender Kuyumcu
21.01.2013, 15:36
Aslında maç başı yapılan sözleşmeler bir nevi ceza sistemi gibidir.

Formda olmayan oyuncu kadroya giremedi mi otomatikman da ceza almış oluyor.

Tabi bizim gibi tamamına yakını formsuz olan bir takımda bunun da bir kıymeti yok zira sahaya bir 11 çıkarmak zorundasın.

Ben maç başı ücretlerinin yüzdesinin yüksek olduğu sözleşmeler yapılması taraftarıyım.

Bununla birlikte Tunga Liman'ın sezon sonu toplanan puana göre artacak ya da azalacak olan sözleşme ücretlerinin de uygulanması isabetli olur.

Her ikisinin bir arada uygulanması ise en doğrusu gibi ama her halükarda galibiyet priminin kaldırılması gerekmektedir.

Futbolcular zaten bir ücret karşılığı anlaşıyor bir de galibiyet primine gerek yok.

Şampiyonluğa, Kupa şampiyonluğuna, İkinciliğe ve üçüncülüğe prim koyulabilir.

Ali YİĞİT
21.01.2013, 15:40
Bu söylediğin işleri yapmak için analizci gerek takıma.

O vizyon nerde bizim yönetimde. Yan gelip yatmaktan başka hiç bir işe yaramazlar.

Analizci alınabilir evet ama yardımcı hoca bile bu analizleri çok rahat tutabilir.

Ben düşük maaş, yüksek maç başı ücret sisteminden yanayım.

Kaya
21.01.2013, 15:41
Yönetim gibi çalışıyorsunuz anasını satiyim... :) Helal olsun... :)

katre-i.matem
21.01.2013, 15:43
Acaba mevkilerine gore kosulan km bası bır fıyat mı koyulsa sozlesmeye :) ama yok yok o zamanda sebepli sebepsız her yere kosarlar kıyamam ben onlara olmadı sanırım :S

Ali YİĞİT
21.01.2013, 15:44

Söz konusu Trabzonspor'un menfaatiyse eğer bunu açıkça dile getirmekten ve yönetim gibi çalışmaktan hiçbirimiz gocunmamalıyız. (Şenol Güneş'te dahil)

Ha buraya yazdıklarımız birileri(Yönetim) tarafından görülüyor mudur,elbette ki görülmüyordur. Ama biz yine de kör göze parmak misali yazmaya,söylemeye devam edeceğiz. :)

Murat 61
21.01.2013, 15:44
Analizci alınabilir evet ama yardımcı hoca bile bu analizleri çok rahat tutabilir.

Ben düşük maaş, yüksek maç başı ücret sisteminden yanayım.

Kesinlikle o şekilde olmalı.

Barış Özbek denen kazmaya bile yıllık 1 milyon € garanti para verdik biz 2 sene boyunca.

Para bizde bok gibi afedersin.

Murat 61
21.01.2013, 15:47

Keşke yönetim de bizim kadar kafa patlatsa, keşke.

ilhan
21.01.2013, 16:00
Vergi ödesinler arkadaş.
Ben ödüyorsam bunlar da ödesin. Neden ödemiyorlar? Kulüpler neden futbolculara vergilerinizi biz öderiz diyor?

burrows
21.01.2013, 16:04
ceza tabii ki olmali ama bu prim olayini oldum olasi anlayamadim.
adama mac oynasin diye essek yukuyle senelik ucretler veriliyor yetmiyor motive etmek icin biraz daha veriliyor..
ee zaten bu adamlarin gorevi oynamak-mac almak degil mi..hani sampiyonluga prim koyulur ama kici kirik lig galibiyetine prim de ne ola ki?
bu dunyaya futbolcu olarak gelmek varmis.zaten yapman gereken bir isi yaptigin zaman ekstradan para verilen tek meslek..
keske ozel sektorde de bu uygulama olsa..son iki hafta iki tane cok onemli rapor hazirladim..uste para almayi gectim adamlar raporlardam birini eksik buldu.
yetistirmek icin aksamlari evde devam ediyorum.ustune para istesem aninda kapiya koyarlar:)

Kaya
21.01.2013, 16:20
Vergi ödesinler arkadaş.
Ben ödüyorsam bunlar da ödesin. Neden ödemiyorlar? Kulüpler neden futbolculara vergilerinizi biz öderiz diyor?

Bu fikre bir vatandaş olarak katılırım ama kulüp bile ödüyorsa ödenmiş sayılır İlhan...

Kulüp ödemez ise inan adam zaten ücretini arttırır...

Değişen bir şey olmaz... Yani ince ayrıntısına kadar konuya vakıf değilim ama sadece bu yoruma göre görüşüm bu yönde...

;)

mehmets61
21.01.2013, 17:10
sözleşme dışında para vermeye gerek yok.

Hüseyin Başoğlu
21.01.2013, 18:04
bunu bursaspordaki bir yönetici ilk olarak dile getirdi....

uefa kriterleri felan hep oyuncudan yana...mesela bir futbolcu iyi performans gösterirse daha fazla para istemeye hakkı var ama kötü performans gösterirse yönetimin ücrette indirime gitme hakkı yok....

galibiyette prim isterler maglubiyette ceza kesemezsin

bu bi bizde değil dünyada böyle...değişmeli bence ne kadar oynuyorsan o kadar para almalısın ama işte kurallar bu konuda futbolcudan yana

Erbay
21.01.2013, 18:08
Yenilmenin de bir adabı bir raconu var. Bizimkiler onu dahi beceremiyorlar. Dünkü oyunu 70'lerde oynasakdık Olcan'ı kemençe, Sapara'yı yay yapar çalarlardı.

Sefa Murat Dokuz
21.01.2013, 18:16
Bu kadar para alan adamlar 10-15 maç hep kötü oynamaya hakkı yok ceza mutlaka olmalı.

Bülent AKBULUT61
21.01.2013, 18:22
CEZA başka yolu yok

Gökhan Koç
21.01.2013, 18:40
Çok yerinde bir başlık olmuş,

Tebrikler Zaferim,

Kadir Yeter
21.01.2013, 18:43
Bâzı mesleklerde, mükâfat ve cezâ sistemi hiç işlemez!.
Ses ve saz sanatçılarına ve özellikle sporcuların başarılarına şâhid olanlar, o'nları, o anki coşku ile kısmen şımartmış olurlar?!.

Fırıncı ve benzerî işlerde çalışanların kaçına, "eline sağlık" demişiz...?
Bu konunun devamı da var ancak yeri ve vakti değil;

Parası ile alınan hizmetlerin biri de profosyonel futbolcu değil mi?... ne kır gücendir, ne de lisânını bozarak karşındakini küçült!.
Hizmet almanın da kuralı-raconu var...

Sağlıkla kalınız... sözünüze karıştım.

Kadir Yeter.
21.01.2013- TRABZON.
forum.bordomavi.net
................................

Galibiyet primi neye benziyor biliyor musunuz?... elektrik faturalarında yazan; sayaç okuma ücretine... insanın nutku tutuluyor; okuma be kardeşim...!
Galip gelmeyecek diye transfer ücreti ve maaş verecekseniz o başka.
Galibiyet primi, bana, medenî şike gibi geliyor... abarttım mı yoksa?.

Giallorossi
21.01.2013, 18:55
Kampa gec katilan Alanzinho, Colman ve Henrique'yer halen ceza verilmedi.

Sibel
21.01.2013, 19:05
Sanki az para alıyorlar da galibiyet primi verilecek.
Bu onun işi. Olağandışı bir şey değil yenmek.
Her maça galibiyet için çıkılır.
Yok illâ prim varsa ceza da olmalı. Aksi hep futbolcu lehine.

TS-FAN
21.01.2013, 19:08
Kazanınca al cukkayı,kaybedince kaybol ortalıktan.
Yok öyle yağma!

macka61
21.01.2013, 19:09
bunlara ceza da yetmez yanında kızılcuk sopasıda lazım

F.Levent Yavuz
21.01.2013, 19:15
Primi alamayınca cezayı da almış olur, ekstra cezaya gerek yok.

Şirketler çalışanlarına cezamı veriyor hedeflere ulaşamayınca

Ilelioglu
21.01.2013, 19:51
Esasinda, maglubiyete degil "vurdumduymaz ve isteksiz oyuna veya amatörce(bilerek) yapilan hatalara" ceza verilmeli.

..

kürşat şen
21.01.2013, 19:55
ceza verirsin baş kaldırırlar..
prim verirsin bir iki maç oynarlar..
değişen hiç bir şey olmaz..
takım olamadık biz baştan..
alakasız alakasız adamları topladık takıma..
hırsı olmayan futbolcuya ceza kessen kendince bir ceza kesmeye kalkışır sana..
yollayacağım dediği vitteki ilk 11e koyuyor..
geleceğin futbolcusu dediği soneri yedek soyunduruyor..
disiplin fakiri colmandan hala kahramanlık bekliyor..
gözünün içine bakan zekiye tam güvenmiyor..
hiç bir ceza etki etmez..
baştan performans primi koyacaksın futbolcuya..
özellikle yabancılara..
ama kulüpte bir sürü amatör kafa var..
trabzonsporun büyüklüğünü anlayamayan adam var..
öyle adamlar olduğu sürece böyle devam eder..
benim başka bir fikrim var..
eğer ceza sistemi gelecekse bu paralar bir hayır kurumuna bağışlansın..
ya da tekerlekli sandalye alamayan engelli vatandaşlarımıza t.sandalye aracı alınsın..
sadece trabzonda değil farklı illerde yapılsın bu uygulama..
trabzonsporun bir farkı olsun..
ilaç bulamayan ameliyat parası bulamayan kişilere gitsin bu para..
nacizane fikrim tabi ki..

cakalkerem
21.01.2013, 19:56
bi<de kolaylık kişiye ceza vermek.....mağlubiyette ceza filan olmaz

Fatih Kuloğlu
22.01.2013, 16:24
Mağlubiyete değil ruhsuzluğa ceza verilmeli ! Benim oyum galibiyetede prim verilmemeli oldu.

Alika87
22.01.2013, 16:36
ceza veremezsin, zaten yasalara aykiri. Mac basina anlasirsin ilk bastan, bak oyuncular kosuyormu kosmuyormu. Bizde herkes yüklü miktarda garanti para aliyor. Bu kadar para dönen yerde, basariyi kim takar.

fındıkoğlu
23.01.2013, 11:20
[QUOTE=Tunga;1918883669]Her klüpte bir skala oluşturulabilir. Örneğin Trabzonspor'da...

1- Eğer takım sezon sonu 75 puan ve üzerinde puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %xx bir artış (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

2- Eğer takım sezon sonu 70-75 arasında puan alırsa, futbolcu ücretleri anlaşılan miktarla sınırlı kalır

3- Eğer takım sezon sonu 60-70 puan arasında puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %yy bir indirim/ceza (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

4- Eğer takım sezon sonu 60 puan ve altında puan alırsa, derecesine bakılmaksızın futbolcu ücretlerinde %zz bir indirim/ceza (tüm kadro için, oyunda kaldığı dakika üzerinden değerlendirilerek)

Ancak her bir oyuncunun sözleşme tarihi farklı farklı olduğu ve serbest piyasa ekonomisi de etkin olduğu için bu söylediklerimiz ütopik kalıyor. Başarıya ve disipline bağlı cezaları sözleşmeye koymanız gerekiyor. Başarıya bağlı cezaları da hemen hemen hiç bir futbolcunun sözleşmesine koyamıyorsunuz.[/QUOT

Herşeyi iyi güzel sıralamışsın TUNGA abi ama bu işi yapacak beyni açıklamamışsın... Habu saydıklarını yapacak kapasitede adam görebiliyomusun Trabzonspor yönetimi içersinde....;)

Çağatay_
23.01.2013, 16:22
Her mağlubiyetten sonra değil ama, bu tarz mağlubiyetlerden sonra oyunculara ceza verilebilir.

Veya galibiyet primleri sezon sonuna kadar kaldırılabilir.

Ben bu iki şıkkı işaretledim.

Ama şahsi görüşüm, ceza vermek yerine galibiyet primlerinin de sezon sonuna kadar kaldırılması.

Bizimle gerçekten kimlerin kalmak istediğini daha iyi görürdük.

Travelair
23.01.2013, 16:26
Adamlar garanti para alıyor. Sen bütün kozları vermişsin zaten. Oyna kazan diyemediğin yerde onlara nasıl ceza keseceksin? Burak diyor ki Trabzonspor'dayken transferde %100 söz hakkı benimdi. Burda sözleşmede maddem yok, söz hakkı yönetimimizin. Daha ne konuşuyorsunuz?

Doğukan Uçan
23.01.2013, 17:38
Marka değeri olarak büyük düşüş yaşadık! Futbolcular için basamak haline geldik! Sportif başarı yok! Alınan futbolcular satılamıyor!kulübün istediği futbolcular gelmiyor!kulüpteki iyi oyuncular kaçarcasına gidiyor!taraftar isyan etmesin de ne yapsın!