PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çirkin Manşetler, İğrenç Haberler

Gökhan Koç
29.12.2012, 23:16
Uzunca bir süredir ulusal basını takip etmiyorum.

Şike ile mücadele sürecinde ulusal basından en ufak bir yardım dahi talep etmedim, etmedik.

Niye mi ?

Niyesini size küçük bir uygulama yaparak anlatmak istiyorum;

Açın takip ettiğiniz ulusal bir gazetenin websiteni,

Çıkarın “tecavüz” haberlerini,

Çıkarın “çarpık ilişki” ve “cinayet” haberlerini,

“Ünlü Kavgaları-Aşkları-Skandalları”nı da çıkarın,

Mankenlerin Fotoğraf Galerilerini, “zam” haberlerini ve “transfer” haberlerini de çıkarın,

Ne kaldı geriye ?

Yeni açılan fabrikalar, inşaatı bitmiş barajlar mı ?

Üniversitelerimizin kazandığı bilim ödülleri mi ?

Türkler olarak kazandığımız nobeller, pulitzerler, oscarlar mı ?

Yeni açılan kütüphaneler, yeşilleştirdiğimiz çorak araziler, bağış organizasyonları mı ?

Tabiki hayır,

Geriye şanssızsak “şehit” haberleri, şanslıysak;

“Sifonu Çekildi Ağzı Değişti” [1] (Hürriyet) – Bir vali için yapılan çirkin benzetme...

“Ölene Kadar Devam” [2] (Hürriyet) – Erbakan’ın ölüm haberi...

“Ankaragücü Piyangosu” [3] (Hürriyet) – Küme düşmenin kaldırılma sebebi Fenerbahçe değil Ankaragücü...

“O Kadın Öldü” (Haber Takvim) [4] – Meral Okay’a veda ediliyor...

“Ordu Erkek Gördü” (Fanatik) [5] – Manşete bakınca, Fenerbahçe-Ordusporu kaç kaç yendi dersiniz ?

“Fener’e De Mi Böyle Oynadınız, Satılmış Köpekler” [6] (Fanatik) – Türk futbol tarihinde ilk kez soyunma odasına giderken küfür edildi, tabi haber doğruysa...

“Generallerin Yahudi Damatları” [7] (Vakit) - Irkçılığa karşıyız hemi...

“Apoda Sezer Gibi Düşünüyor” [8] (Vakit) – Zekice fakat ahlaksızca...

“Sahte Oruç Kanlı İftar” [9] (Milliyet) – Ölüm orucu tutan tutukluların operasyon esnasında öldürülmesi sonrası atılan manşet...

“Tayyip Kalksana, Ataya Koşanlara Baksana” [10] (Sözcü) – Tayyip Erdoğan, devlet görevleri dolayısıyla 10 Kasım törenine katılamıyor...

“Hangisine Daha Çok Yakışıyor?” [11] (Sözcü) – Bakan eşlerinin fotolarını yanyana koyup, türbanın hangisine daha çok yakıştığını soran bir gazete...

...

Neyazıkki, çirkinlik ve iğrençlik hem haberlerin içeriklerinde hem de sunuluşlarındadır.

Ulusal basınımızın dini, ideali, ilkesi, ülkesi, saygısı, ahlakı, onuru yoktur.

Rotasını belirleyen tek bir gerçeği vardır, PARA.

Şike mücadelesini ulusal basınla 1 senede bitirmektense, 10 sene yalnız mücadele etmeyi tercih etmelidir Trabzonsporlular.

Trabzonsporluluk bunu gerektirir.

Kaynaklar
[1] http://www.sonsayfa.com/Haberler/Medya/Hurriyetin-umresi-buraya-kadar-123263.html
[2] http://www.tevhidhaber.com/news2_detail.php?id=75189
[3] http://www.klasspor.com/tr/yorum_oku/3267-06_KAZAN.html
[4] http://www.odatv.com/n.php?n=meral-okay-icin-atilan-en-cirkin-manset-0904121200
[5] http://www.ahaber.com.tr/Spor/2012/11/12/ordu-erkek-gordu-tepkisi
[6] http://www.fanatik.com.tr/Fenere-de-boyle-mi-oynadiniz-_3_Detail_281_218621.htm
[7] http://www.haber1.com/vakit-ten-asker-icin-cirkin-manset.html
[8] http://www.yenidendogus.net/forum/tuerkiyede-guendem/5400-apo-da-sezer-gibi-duethuenueyor.html
[9] http://www.medyaradar.com/haber/polemikkulis-88459/milliyeti8203n-sahte-oruc-kanli-iftar-mansetini-kim-atti.html
[10] http://www.habermolasi.com/haber/-tayyip-kalksana-ata-ya-kosanlara-baksana-/79305/
[11] http://www.memleket.com.tr/sozcuden-yuzkarasi-bir-manset--82480h.htm

TekfurÇayır 61
29.12.2012, 23:44
Tertemiz alnından saygıyla öpüyorum.

Emre EFENDİOGLU
29.12.2012, 23:59
Bu ülkede en yozlaşmış alanlardan biridir basın.
Rezalet durumdayız.

Uğur Ö.
30.12.2012, 00:41
Sözcü özerkliğini ilan etmiş herhalde

Gerçekten bukadar olmamalı basın özgürlüğü.Saygısızlıktan başka birşey değil.Böyle bir başlık açtığın için tebrik ederim.

Mollasalihoğlu
30.12.2012, 01:57
Büyük adamlar geniş açıdan bakar.

Büyük adamsın.

Gamze
30.12.2012, 03:03
Gerçekten çok beğendim bu bakış açısını.
Tam ortadan, sağından solundan değil, direkt aklın yolundan vurdun Gökhan.
teşekkürler.

kudu_61
30.12.2012, 04:18
doğru bir bakış açısı haklı bir yorum şike sürecinde basından yardım almamamız gerektiğinin tek ve yegane sebebi hakkı olana hakkı verilse bu yukarıda manşet atanların hangisi kazanabilir

Ender Kuyumcu
30.12.2012, 10:10
Sevgili Gökhan,

Çok doğru ve acı bir noktaya değinmişsin.

Topluma ışık olması gereken medyanın siyasilerin ve zenginlerin maşası olduğu bir toplumun bu hallerde olmasına şaşmamak lazım.

Uydurma, çalıntı ve ısmarlama haberlerle gazetecilik yaptıklarını zannedenleri Şike sürecinde yaptıkları haberlerle de yakından tanımış olduk.

titanic
30.12.2012, 10:30
değerli renkdaşım,çok güzel bir analiz yapmıssın.Basın dili bizde çok farklı. Özellikle manşetler dikkat çekmenin çok ötesinde.nefret tohumları serpiştirme aracı olarak kullanılmakta

Mert M.
30.12.2012, 10:39
Başlık güzel, toplumca ne ile ne kadar ilgili olduğumuzu gösteren olaylara güzel bir örnek.
Arkadaşın sıraladığı noksanlıklarımızın olmayışının üzüntüsünü ben de hissediyorum. Ama bu mesele nereden bakarsanız bakın siyasi bir meseledir. Medya hep maşadır. Görüyorsunuz bu sadece futbolda olmuyor. Her alanda mevcut bu etki-tepki meselesi.
Zaten ne yazık ki siyasetin doğrudan etkili olmadığı bir kurum kalmadı memlekette. İdari bir problem...
Bu arada, Sözcü Gazetesi'nin attığı manşetlerde bir kusur göremiyorum. Ben görmedim ama bu ülke darbelerden sonra bu hale gelmiş. Sen milleti bölersen sağ-sol diye, iletişim özgürlüğünün sağı da olur solu da. Cumhuriyet Gazetesi de olur, Sözcü de olur, öte yandan Akit de olur, Yeni Şafak da...

Recep Çaltepe
30.12.2012, 11:35
Bugün Türkiye'de, başta bizi ilgilendiren futbol medyası olmak üzere tüm basın dejenere olmuş durumda; bu açıdan topluma ayna tutuyor da diyebilirsiniz.. Hatta yine detaylandırırsak futbolumuzda yaşanan rezeletin de yine medya tarafından paralel olarak algılandığını ve bunun da yansıdığını belirtebiliriz. Yukarıdakiler başta olmak üzere atılan çoğu manşet tamamen düşük IQ'ların ürünü.. Allah hepsinin şifasını versin.

Yiğit Gayretli
30.12.2012, 11:38
Aklına fikrine kurban...

ilhan
30.12.2012, 12:28
Bende geçen gün televizyondaki spor programlarından dem vurmuştum. Bu ligde bir şike yapıldı ve adamların umurunda değil. Hani söz konusu futbolsa; nasıl umurlarında olmuyor şaşıyorum. İtalya bir kulüp bugün şike yapsa, 3 sene sonra belli olsa bile adamlar cezayı basıyor. Ama bizde öyle mi? Oligarşi öyle bir duruma geldi ki suçların üzerinin örtülmesi kolaylaştı. Medyadaki yazarların hepsi kalemşör ve yalaka. Trabzonspor'u yazanlar bile korkuyor işimden, ekmeğimden olurum hesabı. Sözde Trabzonspor yazarı hepsi ama halen takım niye gol atamıyor, hoca gitmelimi diye maç yazısı yazıyor. Hal böyle olunca medyaya malzeme çıkmıyor.

Medyaya kalsa ülkede hiç sorun yok. Muazzam bir toplumuz.
*
Sağolasın Gökhan'ım, çok yerinde ve oturaklı bir yaklaşım.

cakalkerem
30.12.2012, 12:30
medyacı ve basın mensubu olmaktan utanır oldum...Millet paranın uşaklığını yapmaya başladı herkes nemalanıyor malesef bu işten.

cemoli5408
30.12.2012, 12:31
Bu olayı sadece medyaya indirgemek yanılgıdır, bu toplumun varoluşu bu onursuzlukların temel sebebi. Bu medya, bu siyasiler, bu alçak ve şerefsiz düzen tamamen toplumun eseri. Kendimizi de bu problemli yapının dışında tutmuyorum ben artık. Çünkü canımız yandığında, pislik bizim üzerimize de sıçrayınca sesimiz çıkıyor millet olarak. İş spor, spor deyince de adaletsizliğin her alanda vurduğu yegane klüp biziz, ona sözüm yok. Ama yüz yıllardır güce tapan, adalete, namuslu duruşa karşı her zaman onursuz ve en kısa yoldan güce tapan bizleriz, neredeyse bu toplumun %90'ı böyledir. Bu burumda bazı şeyler bizelere müstehak diyorum. Siyasetinden tut, ekonomisine, spordan tut, dini inanışlara, bu topraklar bence en az 400 yıldır bugunkü düzeni oluşturdu. Gücü gücü yetene, hırsızlık, talancılık, yağmacılık alabildiğine. Adalet, namus, şeref hak getire. Doğu kültürünün ve toplumlarının bazı hoş özellikleri olsa da, en adi özelliği adaletsiz de olsa sırf güçlü diye güce tapınmak, ve düellocu bir kültür yerine arkadan vuran, pusucu bir yapısı olması. Bizim ülke de aynen böyledir. Medya da bu ülkede işini yapıyor işte, onursuz ve ahlaksızca.

Resul
30.12.2012, 12:54
Öyle zannediyorum ki ; olaylara ve medyaya bakışımız bu şekilde olursa,bu süreçteki mücadelemiz kolaylaşır ve başarıya ulaşmamız daha mümkün hale gelir.
Yazıyı çok beğendim,teşekkürler.

Gökhan Koç
30.12.2012, 13:51
Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim,

Daha önce belirttiğim gibi; yazarlık iddiam yoktur, yazar olabilmek için öncelikle türkçeyi güzel kullanmak gerekir.

Aslında taraf tuttuğunu düşündüğümüz gazetelerin hepsi aynı tarafı tutuyor (PARA). Bunu birbirleri arasında yaptıkları transferlerden ve bu transferler sonrası yazarların uslubundaki değişiklikten anlayabiliriz.

Bugün sabahı, milliyeti, fotomaçı açıp köşe yazarları BMN'nin köşe yazarlarıyla kıyaslamanızı tavsiye ederim.

Reyting...

Üzerine söylenecek o kadar çok şey varki, aslında farkına bile varmadan teslim oluyoruz buna, (transfer başlığı, twitter)

Biraz da bu sebeple gündemin dışına çıkmak istedim yazıda,

Reyting hakkında birşeyler yazmak isterdim fakat bu kadar kıymetli bir konuyu cümlelerimle körleştirmek istemem ve sözü mümkünse Tunga Liman'a bırakmak isterim.

Tekrar hepinize teşekkür ederim,

Edit:

Bu manşetlerin içeriğinin doğru olmasının bir önemi yok,

Gazete, dergi ve televizyonların eğitici yönlerini nasıl gözardı ettiklerine dikkat çekmek istedim.

Sibel
30.12.2012, 15:52
Acı gerçek. Halkın(!) basını işini doğru yapacak.
Yapmıyor. Araştırmacı olacak, olmuyor.
Türkçe'yi düzgün kullanacak kullanmıyor.
Etik olacak, olmuyor.
Yansız, tarafsız olacak, olmuyor.
Her kesim okuyor gazeteleri, medya unsuru olan her şeyi.
Ama hadsiz, saygısız, aşağılık cümleler içerik kadar utanç verici oluyor çoğu kez.
Elinize sağlık.
Çok şey söylemeye gerek yok, sebep dediginiz gibi para.
Herkes paranın kölesi olmuş.
Şike sürecinde de çok rahat gördük ki medya denilen ayak, çamura batmış, kirli ve kukla...

Burçak
31.12.2012, 09:26
Şöyle 10-15 sene geriye gidip bakınca aslında ne kadar iğrenç bir düzende mücadeleler ettiğimiz görülüyor.
İnternetin varlığından kimsenin haberdar olmadığı daha doğrusu internetin revaçta olmadığı dönemler..
gazeteleri alır acaba kimi transfer yaptık yapıyoruz kim ne dedi diye merakla okurduk spor sayfalarını.
taa o zamandan beri duygularımızı sömüren vijdansızlar meğer kapalı kapılar ardından senaryoyu yazıp bizlere sunuyorlarmış..
bizde bu haberlerden başka bişey görmediğimiz için yiyoruz her yazılanı..
Ama artık internet var. her şeyin kaynağını birebir öğrenme şansı var.
basındaki ciddi bir çoğunluğun nasıl çakallıklar yaptığını yakınen biliyoruz artık.
Herşeye rağmen it ürümeye Trabzonsporda yürümeye devam edecek....

Badaloğlu
31.12.2012, 09:50
Gazete okumayı çok seven biri olarak yıllar önce bu sevgimden vazgeçtiğimi söylemek isterim. İnanın bu ülkede okumaya gazete bulamıyorum. Yani herşeyi ile gazetecilik yapılan bir gazete yok. Çocukluğumun gazetelerine bakıyorum alayı ideolijik yazıp, çiziyor ya da kapanıp gitmişler.

Belli bir kesim var iktidar yalakalığı yapıyor. Belli bir kesim zaten iktidarın yayın organı, belli bir kesimde kendince iktidarın ak dediğine onlar kara demeye çalışıyorlar. Kimse gazetecilik yapalım derdinde değil. Alayının derdi para olmuş, paradan başka hiçbirşey tanımıyorlar.

Haliyle çok sevdiğim bu alışkanlıktan vazgeçtim. Artık para verip gazete okumuyorum. Çünkü verdiğim parayı hak etmediklerini düşünüyorum. Birde yaşadığım, şahidi olduğum bir olayı yalan yanlış kendi istedikleri gibi yazarak okurlarına anlattıklarından dolayı bu parayı kesinlikle hak etmediklerini düşünüyorum.

Sadece ulusal basın değil yerel basınımızda ayını. Onlarda aynı şekilde kendi aralarında saflarını belirlemişler.Bunu geçen seçimlerde gördük, birileri iktidar partisinin reklamını yaparken diğerleride muhalefetin reklamları ile ekranlarını süslemişlerdi. Haliyle Trabzonspor'da çokta umurlarında değildi. Para için her türlü yalakalığı yapma derdine düştüler. Aslında iktidar reklamını yapanların düşünce olarak iktidarı destekledikleri ya da aynı görüşte olduklarından bu şekil bir destekleme değil onlarınkisi. Sadece Faruk Özak isminden dolayı iktidarı, diğer bir deyimle paranın kaynağındakilerle iyi geçinme derdindeler. Haliyle gazetecilik kimsenin umrunda değildir!

Bu bağlamda ben üç ay uğraşıp gazete bayisine getirttiğim, sırf destek olmak için aldığım yerel gazeteyi artık almıyorum. Çünkü bunu hak etmiyorlar.

alper*
31.12.2012, 09:53
Çok güzel bir noktaya temas etmişsin tebrik ediyorum.

“Ordu Erkek Gördü” (Fanatik) [5] – Manşete bakınca, Fenerbahçe-Ordusporu kaç kaç yendi dersiniz ?
Bu manşet, Karadenizli olduğum için benim bile içimi acıtmıştır.

Bir ekleme yapmak istiyorum. Dünyada basın nasıl varlığını sürdürüyor bilmiyorum ama bana göre Türkiye'de görsel ve yazılı basının devri bitmiştir. Bunun yerini Burçak'ın da bahsettiği gibi internet almıştır. Artık kağıtlara basılan gazeteleri almak demode olmuştur. Ayrıca yazılı basın etkin de değildir. Bugün gazetelerde yer alan haberler dünün haberleridir. Dünyada sosyal medya denilen bir olgu var artık. Haklılığını tartışabiliriz ancak bu olgu neredeyse 10 tane rejimi devirip yerine başka düzenler kurdurmuştur. Artık gazete ve televizyonlar yerine youtube veya twitter gibi her şeyi birinci kaynaktan öğrenebileceğimiz mecralar vardır.

Hal böyle iken doğru dürüst ve tarafsızlıkla bir yere gelmek yerine Gökhan arkadaşımızın da bahsettiği gibi değişik menfaatler etkili oluyor haberlerde ve haberlerin sunuluşunda.

balli_kuymak
31.12.2012, 12:37
Bugün fanatik gazetesinde yılmaz özdil köşesinde 2012 nin enlerini seçmiş ve yılın başkanı aziz yıldırım. midem bulandı gazeteyi buruşturup attım.

Bahadır Şimşek
31.12.2012, 13:07
Yılmaz Özdil'i zaten genel olarak sevmezdim, ama son zamanlarda yazdıkları yazılarda iyice kendini kaybettiği anlaşılıyor.
Bahsettiğiniz yazıyı okumadım ama geçenlerde "Göktürk-2 uydusu" ile ilgili yazısı tam bir fiyaskoydu...

OnurKul
31.12.2012, 19:28
@gokhankocl güzel olmuş, yazdığın her cümleye imza atarım.

Sibel
31.12.2012, 20:22
Ülkenin bir çok alanında seviyesizlik kol geziyor.
Eğitim sistemimize kadar iner bu konu.
Toplum yapısı bozuldu.
İnsanların değer yargılarının çıtası yükseldi(!)

aaahmet61
15.01.2013, 16:52
bu adam trabzonspora 60 haftadır aleyhine penaltı verilmiyor diyen adam değilmiydi.her haberi provakatif.cami duvarına işiyor farkında değil.

logitech
15.01.2013, 19:40
listeye ekle babam ekle. daha çok ekleriz. alem bir şey olmuş derler..