PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden mi Trabzonspor? | İlhan Özmen

ilhan
23.12.2012, 17:09
“İzmir’de yaşıyorsun, neden Trabzonspor?” sorusundan sıkıldığımı fark ettim. Bende durumu ifade edebilmek ve daha sonra “Neden Trabzonspor?” sorusuna cevap niteliği taşıması açısından birkaç şey karalayayım dedim.

*

Trabzon’da Trabzonsporlu olmak çok kolaydır. Çünkü herkes Trabzonsporludur. Ama ben mesela Antalya’daki Trabzonsporlu’yu daha çok önemserim. Hayata Trabzonlu gibi bakan herkes biraz Karadenizlidir ve dolayısıyla biraz Trabzonsporlu'dur.

*

Futbol aslında sarılmaktır.
Meşin yuvarlağın kale çizgisinden geçmesidir.
İşte o an; yanındaki, arkandaki, önündeki yabancının kim olduğunun hiçbir önemi yoktur. Sarmaş dolaş olursunuz, sarılırsınız, o an bulutlar üzerindesinizdir.
Meşin yuvarlığın kale direğinden döndüğü an;
Sizinle birlikte üzülen yüzlerce, binlerce insan görürsünüz.
Eğer çok önemli bir maç ise ve tuttuğunuz takım yenilmişse;
Sizinle beraber gözyaşı döken yüzlerce, binlerce insan görürsünüz.

http://1.bp.blogspot.com/__EiicyjtE6s/S91U1DnRFsI/AAAAAAAAAj0/FZsNUSkxeXU/s1600/trabzonspor-efsane-kadro.jpg

Trabzonspor deyince bir başka olan her insanın biraz Trabzonsporluluğu biraz başkalılığı vardır. Tıpkı Kazım Koyuncu gibi… Bir röportajında şöyle diyor Kazım Koyuncu; “En neşeli, en hüzünlü, en duyarlı en vurdumduymaz, en hızlı en ağır, en çabuk en acelesiz yanımızdır Trabzonspor.” Sonuna da ekliyor, “Bu sene olmadı bir dahaki sene kesin şampiyonuz. Ben göremem ama…”

Sunay Akın’ın Trabzonspor forması giyince söylediği çok anlamlı bir söz var. Trabzonspor formasını üzerine geçiriyor, formaya bakıyor ve “İyi ki Fenerbahçe var, iyi ki Beşiktaş var, İyi ki Galatasaray var ve iyi ki Malatyaspor var. Her neyse...” diyor. Ben ise o toprak sahalardaki efsane Trabzonspor’u izleyememenin verdiği burukluk ve gelinen noktada İstanbul takımlarının verdiği mide bulandırıcılık ile “İyi ki Trabzonspor var” diyorum.

Fuat Saka da “Mahalle maçlarında, kumlarda, sahillerde maç yapan gençleri” özlediğinden dem vuruyor ve ekliyor “Eskiden futbolcular mahalleden adamlardı. Şimdikilerin şehirle alakası yok”. Trabzonsporlu Necati’nin babasından bahsediyor. Şöyle bağırırmış Necati’nin babası maç oynanırken; “Pırlantama dokunmayın ulaa!”… Biz ise; “koşun, mücadele edin, ayakta kalın, dik oynayın” diye yalvarır duruma geliyoruz.

*

Aslında, Galatasaray-Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı herkes tutabilir. Birbirlerinden hiçbir farkları yok. Tek farkları ise; forma renklerinden başka bir şey değil. İşte orada “Aranızda Trabzonsporlu var mı?” sorusuna “tek başına” parmak kaldıran insanlar olarak ortaya çıkarız. Çünkü Kazım Koyuncu’nun ifade ettiği “kahramanımız”dır bizim Trabzonspor.

Taraflı tarafsız dünyanın her yerinde seveni olan Kazım Koyuncu’nun Trabzonspor’a bakışı “Sadece o yörenin çocuğu olmakla alakalı değildir” sözüyle verilmek ve anlatılmak istenen mesajı en iyi şekilde göstermektedir. Hatta şu sözleri daha bir anlam ifade eder; ''Trabzonsporlu olmakla kendimi ayrıcalıklı ve farklı hissediyorum. İlla bir futbol takımının peşinden gidilecekse bu takım bana göre Trabzonspor’dur. Bir futbol hareketi olarak Trabzonspor’u desteklemek de bana göre ayrıcalıklı ve elitist bir durumdur.''

* *

Meşin yuvarlak belki her zaman istediğimiz yerden gidip ağlara girmedi. Belki hiç beklemediğimiz bir anda hiç beklemediğimiz bir köşeden kalemize girdi. Ama biz bu oyunu her zaman başka oynadık. Biz; o hiç izleyemediğimiz ama hep hikâyelerini dinlediğimiz Trabzonspor’la büyüdük. Hiç görmeden, hiç izlemeden, karşılıksız ve beklentisiz bir şekilde sevdik.

Kazım Koyuncu’yu bolca andığım bu yazımı yine Kazım Koyuncu ile noktalıyorum; ‘İnsan neden Diyarbakır’dan Trabzonspor’u tutar?’ diye bir soru sorulduğunda ‘Güçlülere karşı direnen ve statükoya hayır diyen anlayış nedeniyle’ cevabını buluyorum.

Şimdi; anladınız mı neden Trabzonspor?

İlhan Özmen
ilhan@bordomavi.net

alper*
23.12.2012, 17:21
Bu güzel yazı için teşekkür ederim :)

Trabzonsporlu olmak çirkin ördek yavrusu olmak gibi bir şey. Hangi ortamda olursam olayım, istisnasız tek Trabzonsporlu ben oluyorum.

Bunun yaşattığı haz bambaşka :)

Fatih
23.12.2012, 17:22
Eline sağlık İlhan bizler anlıyoruz da bazı kafalar almıyor.:)

Mollasalihoğlu
23.12.2012, 17:27
Büyüksün İlhan..

Alihan Ertürk
23.12.2012, 17:31
Ellerine sağlık abi. Yine güzel bir yazı ile karşımıza çıkmışsın.

Bu vesileyle aramızdaki ''Trabzonlu olmayıp da Trabzonspor'u tutanlar''ı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.. :)

Sefa
23.12.2012, 17:31
Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular candır.. :)

SADECETRABZON61
23.12.2012, 17:46
Ben İzmirliyim ama Çoğu Kişiden Fazla Trabzonsporluyumdur.

Hürgün Aygün
23.12.2012, 17:49
Ellerine, yüreğine sağlık abi."Trabzonlu değilsin neden Trabzonspor'u tutuyorsun?" denen saçma soruyu soranların mutlaka okuması gereken bir yazı...

ilhan
23.12.2012, 17:50
Ben İzmirliyim ama Çoğu Kişiden Fazla Trabzonsporluyumdur.

Her hafta halı saha maçı yapıyoruz Çarşamba akşamları Bornova'da. Bu hafta bekleriz, tanışmak isteriz BMN İzmir olarak.

İsmail52
23.12.2012, 17:57
trabzonsporlu olmak ayrıcalıktır..

ilhan
24.12.2012, 11:49
Diğer başlıklı konuların kesiştiğini görünce başlığı "Neden mi Trabzonspor?" diye değiştirdim.
:)

U.Sadıkoğlu
24.12.2012, 11:58
Yüreğine sağlık on numara bir yazı olmuş.

Gamze
24.12.2012, 12:01
Çünkü Trabzonspor'u senin gibi adamlar seviyor. :)
Eline sağlık İlhan.

Süleyman50
24.12.2012, 13:29
çok güzel bir yazı ilhan, hislerimize tercüman olmuşsun...

Miraç Atalay Çiftçi
24.12.2012, 13:33
Sığ düşüncelere kapılmış, taktığı gözlüklerin dünyasından başka dünya görmemiş, bir oyunu sürekli kazanmak üzere kurulu zanneden birilerinin Trabzonspor sevgisini anlaması mümün değildir ki.
Etrafımda bu tarz insan çok, anlattıkça kızarıyorlar...

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
24.12.2012, 13:59
Kara sevdanın nedeni mi olurmuş.. :)
Eline sağlık.

M.S.SOFU
24.12.2012, 14:20
trabzonspor güçlülerin hukuk düzenini yıkan bir efsanedir.
bu yıkımı kendi iç enerjisiyle yapmıştır.
bu takım sermaye akımlarını destekleyen fakat onların kendilerini sömürdüklerini aslında farketmeyen bir neslin karşısında duran ve popüler kültüre yapılan en ağır eleştiridir.
trabzonsporun başkanı nın formam satılmıyor diye ağlaması çok acıdır.
çünkü bu takımın taraftarı fakirdir ve 80 milyona satılan formalarla bu takımın taraftarları sömürülmektedir.
maalesef kapitalizm takımın kimliğini değiştirmiş bizim taraftarlarımızıda istanbul sermayesi takımlarının taraftarlarına benzetmiştir.bunun en acı örneği mevcut başkan sadri şenerin formam satılmıyor diye zırlamasıdır.
emin olun bu takım tarihi yazarken trabzonda forma satışı şimdiikinden daha azdı.

bu tip sermaye hayranlarını takımın başına getirerek kendi kültürümüzden kopmuşuzdur.

maalesef şu andan bir kaç taraftar dışında bu takımın niye var olduğundan ne başkanı ne teknik ekibi ne futbolcuları haberdardır.

böyle asırlık bir çınarın düştüğü durum çok acıdır.

M.S.SOFU
24.12.2012, 14:29
kendi iç kaynaklarını kullanarak tarih yazan bir takımın bir kaç menajere bel bağlaması mevcut teknik ekip ve yöneticilerinin sorumluluğudur
maalesef bu kişiler kendi elleriyle beraber trabzonsporuda kirletmiştir ve kirletmeye devam etmektedirler.
işin ilginci popüler kültür taraftarları ya da takımı alışkanlık olarak tutanlar bu gösteriye ortak olmaktadır.

görüşlerime katılmayabilirsiniz ama hiç biriniz şu gerçeği değiştiremez:TRABZONSPOR ARTIK ESKİSİ KADAR MASUM DEĞİLDİR.

Berk
24.12.2012, 14:33
Çerçeveletilip odamın duvarına asarım bu yazıyı, harika.Eline sağlık abi..

Tanju
24.12.2012, 14:37
Bu aradan tek başına parmak kaldıran olmak öyle bir yerleşmiş ki bize, bu yüzden trübünde bir tuhaf olurum. "Heyyy o benim TRABZONSPOR'um, en çok ben severim onu!" kalemine sağlık İlhan'ım. :)

M. Akif Yücesan
24.12.2012, 15:12
Trabzonlu olmayıp Trabzonspor'u tutanları Hristiyanken İslamı seçenlere benzetiyorum. Onlarınki daha değerli gibi geliyor bana :) Çünkü bizim için Trabzonspor'u tutmak bir görev, onlar içinse bir seçim :)

Yine de ben, herkesin kendi memleketinin takımını desteklemesini istiyorum. İstanbul hegemonyası başka türlü kırılmaz kolay kolay...

Sibel
24.12.2012, 20:53
Eline sağlık İlhan.
:)
Arada bir hatırlatmak gerek bunları.

ilhan
24.12.2012, 21:02
Ben okuma zahmeti gösterip iyi ya da kötü yorum yapan herkese teşekkür ederim. :)

Oruç
24.12.2012, 21:21
Yüreğine sağlık dostum.

Ömer Faruk61
24.12.2012, 21:35
Karabükte Doğup büyüdüm ama Trabzonluyum..Hayatımda ilk defa Trabzonlu olmayan bir Trabzonsporluyla Lisede Dershanede karşılaştım..Arkadaş Safranbolulu idi..Hadi Canım diyerek dalga geçmiştim. :D Ne alaka demiştim..:D

Şimdi görüyorumki Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular yeni nesil Trabzonlulardan bu takımın manasını çok daha iyi biliyor ve anlıyor...Teşekkürler..Cansınız....

Doğukan Uçan
28.01.2013, 17:51
Helal güzel yazı.

İrva Yazıcıoğlu
28.01.2013, 18:00
Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş=)

Kazm Koyuncu'nun “En neşeli, en hüzünlü, en duyarlı en vurdumduymaz, en hızlı en ağır, en çabuk en acelesiz yanımızdır Trabzonspor” sözü bizi bir cümlede tanımlıyor galiba...Kazım Koyuncu'nun en çok sevdiğim sözüdür :) Tekrar okumak iyi geldi...

TekfurÇayır 61
28.01.2013, 18:20
Neden Tranzonspor'u tutuyorsun sorusuna bence verilebilecek en güzel cevap tarihte yaşanmış bir olayla verilmiş:

ABD, Meksika'ya savaş ilân ettiğinde, savaş giderlerini karşılamak için kendi toplumuna kişi başı vergi koyar. Henry David Thoreau, bu haksız savaşı finanse edenlerden biri olmamak için vergiyi ödemeyi reddeder ve neticesinde hapsedilir. Yakın arkadaşı Ralph Waldo Emerson onun hapse atıldığını duyar ve hemen ziyâretine gider. Ve arkadaşına, "Henry, niye buradasın?" diye sorar.
Aldığı cevap ise, "Waldo, sen neden burada degilsin?" olur.

Biz de cevâben şunu sorabiliriz:

Sen neden Trabzonspor'u tutmuyorsun?