PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonlu "Engelsiz" Atlet Emrah Öztürk İçin...

Gamze
04.12.2012, 12:52
Dün Dünya Engelliler Günü idi. Ajanslara bir haber düştü, Trabzonlu atlet Emrah Öztürk hakkında.

Emrah 21 yaşında, zihinsel engelli Trabzonlu bir maraton koşucusu. Ailesine bakmaya çalışıyor... Durumları çok güç. Trabzonlu ve Trabzonsporlu Emrah için neler yapabiliriz, kimleri harekete geçirebiliriz tartışalım. Bu kardeşimize bir el atalım.

http://www.bik.gov.tr/newsFiles/1/0/0/0/1/0/1/1/0/1/0/1/0/0/file/17832.jpg

Haber şöyle:

İtalya'da Özel Sporcular Dünya Şampiyonası'nda 10 bin metrede 6'ncılığı bulunan, Türkiye'de ''Özel Sporcu'' kategorisinde yarı ve tam maraton koşan tek sporcu olan Emrah, maddi imkansızlıklarla boğuşuyor.

Emrah, Hızırbey Mahallesi'nde iki katlı ahşap evde zihinsel engelli ağabeyi, işsiz anne ve babasıyla birlikte kalıyor. Spordan arta kalan zamanlarında İŞKUR aracılığı ile mevsimlik temizlik işleri yaparak ailesini geçirdirmeye çalışan Emrah'ın kazancı ev kirasını bile karşılamıyor. 4 aylık birikmiş kiralarının ödenmemesi halinde aile evden çıkarılacak.

Daha önce Tarsus Yarı Maratonu'nda kazandığı ödülü birikmiş ev kirasını ödeyerek haklarındaki icra takibini durduran Öztürk, bu kez Şanlıurfa'daki yarışta aldığı çeyrek altını da bozdurup su ve elektrik faturasını ödeyecek. Emrah, 2 bin lirayı bulan son 4 aylık birikmiş kira borcunu ödeyemediği için kara kara düşünüyor.

Atletizme öğretmeninin yönlendirmesiyle 14 yaşında başlayan Emrah, haftanın 3 günü evine 11 kilometre mesafedeki Söğütlü Atletizm Pisti'nde antrenman yapıyor. Önceleri dolmuş parası olmadığı için atletizm pisti ile evi arasındaki mesafeyi koşarak gidip gelen Emrah, son zamanlarda kulübe tahsis edilen ücretsiz servis aracına rağmen söz konusu mesafeyi alışkanlık ve antrenmanına katkısından dolayı koşmaya devam ediyor.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok yarışmaya katılamayan ve sağlıklı beslenemeyen Emrah, spora başladığında 87 kilodaydı ancak şimdi 54 kiloya kadar düştü.

Emrah Öztürk, evinden antrenman sahasına kadar 11 kilometrelik koşusuna eşlik eden AA muhabirine spor yaşantısı, hedefleri ve hayat hikayesini anlattı.

Öğretmeninin yönlendirmesiyle spora başladığını ifade eden Öztürk, ''Hocama çok teşekkür ediyorum. Bugünlere onun sayesinde geldim. Bu sporu yapmasaydım kim bilir neredeydim? Beni kurtaran antrenörüm Zekeriya Üçüncü'dür.

Bugüne kadar 27 yarı maraton ve maraton koştum. En son Şanlıurfa'da yapılan uluslararası yarı maratonda tek özel sporcu bendim ve 470 atlet arasında 9. oldum. İtalya'da yapılan global oyunları dünya şampiyonasında 10 bin metrede dünya 6'ncılığı elde ettim. 36 dakika derece koştum. Türkiye'de bundan daha iyi bir derece yok, koşan da yok'' diye konuştu.

''Spor ayakkabılarımı, eşofmanı hocam alıyor''

Koşmayı sevdiğini söyleyen Emrah, ''Avrasya Maratonu koştum. 5 bin, 10 bin metre, yarı ve tam maraton koşan Türkiye'de tek özel sporcu benim. Antrenmana koşarak gidip gelmek beni yormuyor. Bazı ihtiyaçlarımı alamıyorum, spor ayakkabılarımı, eşofmanı hocam alıyor. Hocam aynı zamanda kulübün başkanı. Ailesini zor geçindiriyor, bu arada bize de destek oluyor. Kulüpte sadece ben değilim, 50 sporcu var'' dedi.

Ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını, Trabzon Valiliği'nden 3 ayda bir 150 lira yardım aldıklarını belirten Öztürk, ''Bununla ne kadar geçineceğiz. 4 aylık kira borcumuz var. Suyu, elektriği ödeyemedik. Kirayı ödeyemezsek evden atılacağız. Ev sahibi arayıp duruyor. Bir ağabeyim var o da engelli. Eve bazen gelmiyor. Babam da işsiz, geçinemiyoruz. Büyüklerimizden yardım bekliyoruz'' diye konuştu.

Daha önce Tarsus Yarı Maratonu'nda 36'sı yabancı 880 sporcu arasında ilk 70'e girip zihinsel engelli kategorisinde birinci olduğunu ve elde ettiği 500 lirayı ev kirasını ödeyerek icra takibini durdurduğunu söyleyen Öztürk, ''Şanlıurfa'da yapılan uluslararası yarı maratonunda da 9. oldum. Şanlıurfa Valisi ödül olarak çeyrek altın verdi. O altını da bozdurup borcumuza vereceğim. Cebimde çoğunlukla para olmuyor, insanlardan istemeye de utanıyorum. Evde tek çalışan benim. Annem hasta, babam işsiz. İŞKUR aracılığıyla mevsimlik temizlik işleri yapıyorum. Orada salonu temizliyoruz, çöpleri topluyoruz'' ifadelerini kullandı.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok yarışmaya da gidemediğini anlatan Öztürk, ''Yarışmalara katılmak için imkanım yok. Vitamin alamıyorum, evimi düşünmekten bir şey yapamıyorum. Dünya Şampiyonasına hazırlanıyorum. Orada derece elde edersem hayatımız kurtulur. Sponsor arıyorum. Yarışmalara gidip gelmemde, konaklamada, spor malzememde yardımcı olunursa çok dua ederim. Herkese 'Allah razı olsun' derim'' dedi.

Antrenör Üçüncü

Karşıyaka Spor Kulübü Antrenörü Zekeriya Üçüncü, Emrah'ın azimli, hırslı olması ve işini sevmesi nedeniyle maratonlarda çok iyi dereceler elde ettiğini söyledi.

Kulüplerinin özel sporculara 4 kategoride hizmet verdiğini kaydeden Üçüncü, şöyle devam etti:

''Çocuklarımızı evde saklayarak obez yapmamalıyız. Sporla onların rehabilitasyonunu gerçekleştiriyoruz. Emrah spora başladığında algılama düzeyi çok düşüktü. Bugün spor ile çok iyi bir noktaya geldi ve kendisini daha iyi ifade edebiliyor. Özrü şimdi çok büyük bir noktada değil. Spor ile hem fiziksel hem ruhen gelişme sağlandı. Emrah gibi bu sporu seven, yapmak isteyenler de var. Ama maddi imkansızlıklar nedeniyle çok zorluk yaşıyorlar. Özel Sporcular Spor Federasyonu seçimden yeni çıktı. İnşallah yeni yönetim bu çocuklara el atar ve uluslararası faaliyetlerde madalyalar alırız'' diye konuştu.

Özel sporculara sahip çıkılmasını isteyen Üçüncü, bir süreden beri sporcularına ulaşım desteği sağlayan Trabzon Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.

Emrah'ın servise rağmen antrenmana koşarak gelmeye devam etmesini kendilerinin istediğini söyleyen Üçüncü, ''Mesafe yapmasını istiyoruz. Arazimiz uygun değil. Başka yerde de kamp yapacak imkanımız yok. Söğütlü'ye koşarak geliyor, burada antrenmanlara devam ediyoruz'' diye konuştu.

Evinden çıktıktan sonra belli bir süre kent merkezinde halkın içinde koşan Emrah, daha sonra Karadeniz Sahil Yolu'na indi. Sahil yolunda Emrah'a balıkçı motorları ve martılar eşlik etti.

Deniz kenarında kemençe çalan bir kişinin de önünden geçen Emrah, bir süre koştuktan sonra Söğütlü Atletizm Pisti'ne ulaştı ve antrenman yaptı.

İlker Yazıcıoğlu
04.12.2012, 12:57
Aslında bu tarz durumlarda Gençlik ve Spor bakanlığının harekete geçmesi gerekiyor.Sayın bakan ve de onun çok çok değerli kadroları bu haberi okumamış mı yani?Bir el atsınlar işte,nedir çok mu zor?
Yazık valla.
Devlet ne için var,neye yarar?Devletin kurumları ne iş yapar mesai saatlerinde?
Peh...

Külünkoğlu
04.12.2012, 12:59
Ne gerekiyorsa, elimizden ne geliyorsa.

Mollasalihoğlu
04.12.2012, 13:01
Haber yapıp duyulmasını sağlayabiliriz. Direkt yardım etsek geçici bir çözüm olur. Kalıcı ne gibi bir çözüm bulabiliriz ona kafa yoralım.

Kaya
04.12.2012, 13:13
Kendisi ile görüşeceğiz inşallah... Elimizden ne geliyorsa hem BMN olarak hem de kurumları harekete geçirerek yapmalıyız...

Duygulanmamak mümkün değil...

SEDAT
04.12.2012, 13:45
* Elimizden ne geliyorsa yapalım...

TekfurÇayır 61
04.12.2012, 14:18
Kalıcı çözüm babaya iş bulunması olabilir, anne evde olup zihinsel özürlü ağabey ile ilgilenmeli.

Acil çözüm ise biriken kiranın karşılanması.

Haydi kira için kampanya...

zekeriyya
04.12.2012, 14:50
projeleri üretelim ve hayata geçirelim

eeee ne duruyoruz