PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "İşler Güçler" ve bir basit NTV Spor Analizi

Tunga
29.11.2012, 11:09
Türk Dizileri'nin birini bile seyretmiyorum uzunca zamandır. Açıkçası tüm yaşadıklarım sonunda artık evimde bari zihnimin bulanmaması, tepemin atmaması için spor programlarını bile seyretmiyor, Trabzonspor maçları tam başlarken düdükle birlikte maçı açıyor, daha hakem elini kaldırırken de eylemi sonlandırıyorum (taahhütüm Ocak ayı bitince ondan da kurtulacağım inşallah). Yani, şikeyi, şikecileri, onları koruyup kollayanları, methedip tepemize çıkaranları evime sokmamaya gayret ediyorum.

Derken, çok duyduğum İşler Güçler dizisinin bazı videolarını youtube'da izleyince bu içi boş ama iyi matrak diziye merak saldım. Oturdum tüm bölümlerini internet sitesinden izledim.

Bu dizinin son bölümündeki bir kısımda ise bir sahne var ve bu sahneden pek çok analiz çıkarmak mümkün.

http://a1211.hizliresim.com/13/x/gd4t5.jpg (http://www.startv.com.tr/dizi/isler-gucler/video-galeri/sayfa/1/isler-gucler-ekibi-spor-yorumcusu-olursa--)

Öncelikle StarTV ve NTV bildiğiniz gibi aynı grubun iki kanalı. Dizide de iki kanal arasında paslaşılıyor. Ve bu sahnede kahramanlarımız (Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz) NTV Spor'da Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'a konuk oluyor. Bakın nasıl oluyor, neler oluyor?

1-
Program öncesi NTV Spor yöneticisi kahramanlarımızın soyunma/makyaj odasına geliyor. Ve şunları söylüyor: "Beyler bazı şeyleri önceden konuşalım diye geldim. İlk bölüm itibariyle hiç bir eleştiri yapmıyoruz. Genel olarak iyi tablolar çiziyoruz. Bardağa dolu tarafından bakacak şekilde konuşuyoruz."

Buna Murat Cemcir itiraz eder: "Bir dakika ya. Türk Futbolu'nda bardağın dolu tarafı mı kalmış ya?" Yönetici cevaplar: "Murat Bey, uzatmazsanız sevinirim. 20 milyon taraftarı olan kulüp bunlar. İlk hafta uğraşmayacağız dedim. Siz esprili bir şeyler söylersiniz, bizim deneyimli yorumcularımız gerisini götürür zaten. Tamam mı?"

Ekibin moralleri bozulur; zira onlar için bu hafta ilk hafta değil, tek haftadır.

Murat Cemcir, Ahmet Kural'a sitemkar konuşur: "Fonetik diller gibiydik arkadaş. Yazıldığımız gibi okunurduk. Ne hallere düştük. Bu ne lan!"

Sonra yayının canlı olduğundan hareketle uyarıya uymamaya karar verirler.

NTV Spor adeta bir açık itirafta bulunmuştur. Bence bu komedide kendini ihbar etmiştir.

2-
Kahramanlar başlarlar canlı yayında 3 kulübü eleştirmeye. Gerçekten de keyifli bir bölüm bence burası. İnadına yarısı dolu bardakların hep boş kısmına vururlar. Bazı eleştiriler: "Beşiktaş 2. Dünya Savaşı yıllarında Almanya'da olsaydı, dünya daha barışçıl bir yer olurdu. Beşiktaş onları da hücumdan soğuturdu". "fenerbahçe ben kendimi bildim bileli Picasso'nun tablolarındaki insanlar gibi. Vücudu oluşturacak her türlü uzuv var; fakat başka başka, yanlış yerlerde". "Galatasaray Steua Bükreş'e elendiği zaman bundan daha iyisini yapmak yerine, bunun çok büyük bir zafer olduğuna insanları inandırmaya çalışmayı seçti. Yarım kalmış maceraları niye zafer gibi sunuyoruz kardeşim".

3-
Kulüpler ve milli takım eleştirilerinin ardından bu sefer hedef kişilerdir. Bazı eleştiriler: "Bunun sebebi 50 yıldır bir naneyi beceremeyen futbol yöneticileri". "Eli azıcık para görünce sapıtan futbolcular". "Herşeyin en iyisini bildiğini iddia eden ama tavırlarından hiç bir şekilde taviz vermeyen teknik direktörler. Gerekirse isim vereyim. Fa... " Gerçekten bu bölümler komik.

4-
Konu/program klasik NTV Spor yaklaşımı olarak 3 İstanbul takımı ve milli takım etrafında döner. Sonra Sadi "İyi içimizi döktük. Hami Mandıralı sert vurmaya nasıl başlamış geyiği yaparsak tam olacak" derken Fuat Akdağ gerçeğe çok yakın (hatta tıpkısı) bir hamle ile konu Trabzonspor'a geçince müdahalede bulunur ve "reklam arasına gitmemiz lazım" der. Arada da ekibe "siz ne yaptınız" der.

Vallaha daha fazla malzeme de çıkar bu kısacık bölümden. Ama bu aslında komik bir şekilde bir Doğuş Grubu'nun iktidarlara (spordaki, siyasetteki, sosyal hayattaki tüm şekildeki iktidarlara) nasıl baktığının itirafı, kendini ihbarıdır.

Ya da daha kötüsü, artık öyle kanıksanmış bir tarafgirliktir ki bu, onlara acayip bile gelmemektedir. İşte en kötüsü de budur.

Bu bahsettiğim kısım bu linkteki videoda.

http://www.startv.com.tr/dizi/isler-gucler/video-galeri/sayfa/1/isler-gucler-ekibi-spor-yorumcusu-olursa--

Ayrıca diziyi de kesinlikle tavsiye ediyorum...

Enes Ünal Kaya
29.11.2012, 11:15
Aynı Bölümde İskambil Kartlarından Salih Kupanın Çalındığını İfade Ediyor.

Ordaki Yaşlı Adamda Ne Kupa Çalması Trabzonlu Musun Sen Diyor :/

Çok Severek İzliyorum Ama Çok Kırıldım O Sahnede

winner
29.11.2012, 11:21
İşler Güçler yaz ekranında, geçici bir dizi gibi ekrana girdi ama hafta içi prime time dilimine kadar yükseldi.

Başından beri izlediğim hatta tv'de tek izlediğim dizi.

Orijinal ve oyuncu kadrosu da çok yetenekli.

Epeyce bir tiryakisi de var.

Son bölümde ise ntvspor ve doğuş grubu üzerinden istanbul medyasını çok fena ti'ye aldılar.

Bravo doğrusu...

Külünkoğlu
29.11.2012, 11:24
Tunga Liman yazısı sakın kafayla geniş zamanda okunur. En iyisi print alayım. :)

Tunga
29.11.2012, 11:25

Bence o sahne de bize çalışıyor.

Zira "kupamı çaldın" diyen Salih (sahnede Trabzonspor'u temsil ediyor) ve haklı çıkıyor. Kupayı çalan ise fenerli. Daha ne olsun. Ardından itiraf edip, ağlamaya başlıyor. Bu da bence fenere çok uygun :)

Turgay Atalay
29.11.2012, 11:38
Salih abinin kupa kızını çaldığını gördüğü Rüstem abiye "kupamı ver, kupamı çaldın" serzenişi...Yaşlı adamın umursamaz bir tavırla arkadaşlarına dönerek "Trabzonlu mu ulan bu" demesi ve kızıp gitmesi... (gerçekten kağıt çalan bir hırsızın gücünü kullanarak nasıl hak kazanmaya çalıştığının tasviridir)

Rüstemin eskiden bir ödülü hak etmişken, zengin adama ödülün verilmesi, Rüstemin ödülü almak yerine "o zamanında kıymetliydi, şimdi ederi bu" diyerek kupanin içine küçük abdestini yapmaya kalkması...(hakkının çalındığına inanan adamın kendince adaleti sağlaması)

İşler Güçler iyidir iyi:)

Enes Ünal Kaya
29.11.2012, 11:38

Zira "kupamı çaldın" diyen Salih (sahnede Trabzonspor'u temsil ediyor) ve haklı çıkıyor. Kupayı çalan ise fenerli. Daha ne olsun. Ardından itiraf edip, ağlamaya başlıyor. Bu da bence fenere çok uygun :)

Doğru Bakış Açımı Değiştirdim Şuan : )

Dizi Tii ye Almaya Müsait Olduğu İçin Geçen İzlerken Aklıma Öyle Takılmış

Yiğit Gayretli
29.11.2012, 12:29
Eline sağlık Tunga abi...

Bir ekleme de benden olsun;

- "Bunun sebebi 50 yıldır bir naneyi beceremeyen futbol yöneticileri..." cümlesiyle beraber başlayan pasajda, Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'un endişeyle "yukarı" doğru bakması...

Emirhan Makul
29.11.2012, 13:00
Dizinin ilk bölümünden beri sıkı takipçisiyim, izlediğim 2-3 diziden bir tanesidir.

21. bölüm yani son bölümde ki iki sahne kupa 7'li sahnesi ve spor yorumculuğu sahnesi hoştu.

Şöyle normal şartlarda bakınca futbolun toplumların afyonu olduğunu savunan tüm insanlar bu 3 oyuncunun 5 dakikalık söylemini telaffuz edecektir. Bu onların gerçek hayatta futbola öylesine baktıklarını belirtiyor ve işin esasını okuyan,bilen,yorumlayan insanlar olarak söyleyebiliyorlar.Bu ve bunun gibi bir çok söylemi bir çok yazar,radyocu ve oyuncu tarafından dinledim.

Aslında böyle insanlardan olmak acı çektiğimden beri benimde özendiğim şeylerdendir, 1 senedir maç izlemeyerek ve maçlara gitmeyerek en önemlisi futbolu asla sosyal mecrada konuşmayarak, insanlara kapat şu muhabbeti deme başarısını sağlayarak az bir az bu istediğim dereceye gelmiş bulunuyorum, oyuncular bir kez daha bu ülkede futbolun siyaset kadar yapmacık,sahte,yalanlarla dolu olduğunu anlatmış oldu, değersiz olduğunu anlatmış oldu.

Ben açıkçası berbat edeceklerini düşünüyordum, futbolun girmesini istemem böyle dizilerin işinin içine soğutur hemen dizi kendinden ama bu sefer öyle olmadı helal olsun.

a f s
29.11.2012, 13:28
Tunga eline sağlık kardeşim, tarihe not düşmüş oldun. Hislerimize tercüman oldun yine.

:alkış:

İşimin başına döneyim fıtı fıtı fıtı fıtı fıtı....

Gamze
29.11.2012, 14:12
Çok güzel bir açıdan yakalamışsın gene abi :)
Şu kupa isteme mevzusu da çok önemli değil benim için. Evet kupamı istiyorum ben. Trabzonluyum.
"Kupamı" istiyorum ve "Kupasını isteyen Trabzonlu" olarak anılmamda sakınca yok :)

Yunus Emre SEYHAN
29.11.2012, 14:23

Ardından kolundan kartları çıkartıyor o yaşlı adam. yani sahtekar olarak gösteriyorlar adamı. Aynı fb gibi..:)

winner
29.11.2012, 14:56
Konu/program klasik NTV Spor yaklaşımı olarak 3 İstanbul takımı ve milli takım etrafında döner. Sonra Sadi "İyi içimizi döktük. Hami Mandıralı sert vurmaya nasıl başlamış geyiği yaparsak tam olacak" derken Fuat Akdağ gerçeğe çok yakın (hatta tıpkısı) bir hamle ile konu Trabzonspor'a geçince müdahalede bulunur ve "reklam arasına gitmemiz lazım" der. Arada da ekibe "siz ne yaptınız" der.

Hıncal ve Haşmet Babaoğlu'nun ntv'de yıllarca yayınlanan 90 dakika programında aşağı yukarı her programın sonunda haşmet'in klasikleşen bir lafı vardır:

"Yine Trabzon'u konuşamadık"

Bu cümleden sonra haftaya konuşulmak üzere program kapanırdı!!!

Ve haftaya yine konuşulmazdı ve yine aynı lafı ederdi Haşmet.

Program yıllarca sürdü,bu gelenek hiç bitmedi.

Sonra adamlar bizi konuşamadan(!) program bitti.

İşler güçler komedi unsuru katarak, doğuş grubunun bir kanalını yine doğuş grubuna ait bir kanalda yayımlanan dizide eleştirerek yıllardır süren bir gerçeği ve haksızlığı hepsinin suratına fena çarptı.

Gökhan Koç
29.11.2012, 17:16
"İşler Güçler", Rıdvana yönelik de birşeyler yapsa ne kadar çok sevinirdim :)

Hazar_
29.11.2012, 17:51
Dur lavaboya gideyim şu ağzıma çalınan balı temizleyeyim. Çok iş.

M.S.SOFU
29.11.2012, 18:47
kupası çalınan trabzonlu olarak anılmak hatta dalga geçilmek birileri için kırıcı olabilir ama ben bununla gurur duyuyorum
kendi adıma devletin bize yararından çok zararı olduğunu ancak buna rağmen o arada ve pısmış kalan bir iki iyi insan için mücadele ettiğimi hatırlatıyor.

ben kupası çalınan trabzonsporluyum
inadım inat

bu arada konu dışına çıkmayalım
dizi harika
mizah dediğin böyle olur
adamın ağzına böyle tükürür işte
iktidar sevicileri omurgasız çakal sürüsü

krdnz
29.11.2012, 23:09
Tolga'nın konuşmasından sonra o videoyu izledim.Kupa savaşıyla dalga geçen fenerli ağzı..

memozcan
29.11.2012, 23:09
kaptan tolga umarım aynı hassasiyati kaptanı olduğu takımda yuhalanan arkadaşlarını korumak için de yapar!!! zira bir kaptan önce takımı için vardır!!

krdnz
29.11.2012, 23:12
kaptan tolga umarım aynı hassasiyati kaptanı olduğu takımda yuhalanan arkadaşlarını korumak için de yapar!!! zira bir kaptan önce takımı için vardır!!

Son mağlubiyette yapmıştı.

memozcan
29.11.2012, 23:15
Son mağlubiyette yapmıştı.

bugece halil yuhalandığında ben evde utandım.. acaba o sahadakiler utanmadı mı.. halilin futbolcuşuğunu zerre sevmiyorum ama eğer o formayı giyiyorsa sahaya giren topçuyu yuhalamak ayıp benim görüşüme göre.. ve bunu o takımın kaptanı dile getirmeliydi..

Yaşar
29.11.2012, 23:15
Kupa çalınma mevzusu bile camiayı ikiye böldü.
Bazılarımız ''kupası çalınana Trabzonlu'' olarak anılmaktan gurur duyarken;
Bazılarımız (Şenol Güneş ve Tolga) dalga geçildiğini düşünerek ağır eleştiriler yapıyorlar.

Kaya
29.11.2012, 23:19

Sahmeye dikkat...

Kağıdı çalan da sonun da ağlayan da hilekar fb li...

hodlu
29.11.2012, 23:23
Tolga efsane kaptan sıfatına layık olduğunu ispatlamıştır bu gece. Helal olsun ona....

M.S.SOFU
29.11.2012, 23:23
kepazeliğe bak ya
felsefe yaacağız toplumsal olacağız diye bu kadar zorlamanın alemi yok
giderek insanları kendimizden uzaklaştırıyoruz
madem bir şeyi izleyip tepki göstereceksiniz adam gibi sonunuda izleyin
sonra trabzonspor niye medyada hiç konuşulmuyor
sizin yüzünüzden

ayrıca bu lafımda tolgaya:madem bu kadar duyarlısın önce sana o futbolu oynatan teknik direktöre,eğer oyuncular hocanın dediğini yapmıyorsa hocaya,kondisyonere çıkışacaksın
konuş konuş konuş bi tane istanbul derbisini kazanama sonra gel haksız yere tv dizilerini eleştir
herkes işine baksın
sonra böyle kepaze oluyoruz işte

ilhan
29.11.2012, 23:33
Benim İçin Üzülme dizisi çekimlerine Trabzonspor kulübü izin vermemiş diye kızarız, sonra İşler Güçler'in bir sahnesinde kupa çalan hırsız göndermesini "kupa istiyoruz" diye yorumlar Tolga'nın gazıyla diziyi izlemeyin deriz. Bir dengesizlik yapıyoruz ama ne? Neye tepki vereceğimizi şaşırdık.

DNA-TS
29.11.2012, 23:36
ben ilk başta neden konuştuğunu anlamadım kaptanın.diziyi hiç takip etmediğim için doğal olarak kaptanın tepkisine ortak oldum ama öle gözükmüyor. m.s.sofu ya katılıyorum....

danger00
29.11.2012, 23:41
senaristten

@bunedirbirader
Ne oluyormuş dizinin devamında? Hile yapmadığını iddia edip ağlayan adamın hile yaptığı görülüyormuş. Neymiş tamamını izlemek lazımmış.

U.Sadıkoğlu
29.11.2012, 23:42
Sahnede Fenerbahçe'ye bir gönderme olsaydı FB Klübü tüm organlarıyla o diziye karşı savaş başlatırdı adamlar Hukuksuzluğa karşı bile tek bir ses olabilirken bizler bir konu hakkında bile mutabık kalamıyoruz klübümüzün kaptanının verdiği tepkinin nedenini biraz daha ince düşünelim derim..

Furkan Özdem
29.11.2012, 23:43
Paranoyak olduk çıktık. On numara dizi kaptan biraz dikkat etmeli :)

Kadir Aydın
29.11.2012, 23:45
Dertler bir olaydi cekmesi kolaydi. Offff offffff...

M.S.SOFU
29.11.2012, 23:46
Sahnede Fenerbahçe'ye bir gönderme olsaydı FB Klübü tüm organlarıyla o diziye karşı savaş başlatırdı adamlar Hukuksuzluğa karşı bile tek bir ses olabilirken bizler bir konu hakkında bile mutabık kalamıyoruz klübümüzün kaptanının verdiği tepkinin nedenini biraz daha ince düşünelim derim..

yani fb itiraz etmediği için tolga haklı öyle mi?

tamam eyvallah eğer bu mantıkla yaklaşılıyorsa konuya ben haksız olmayı kabul ediyorum

Yaşar
29.11.2012, 23:46
Herhangi bir Tv kanalında fb gibi bir camiaya mesaj vermek amacıyla birşey yapılacağını düşünmüyorum.
Yani işler güçler dizisi sanıldığı kadar masum değildir.
Ama tepkinin dozu olmamış sanki.

cellchook
29.11.2012, 23:50
edit

Alihan Ertürk
29.11.2012, 23:50
trabzonspor taraftarının ilgisine;

geçen gün işler güçler dizisinde geçen ve tepki toplayan sahneyi biliyorsunuz. poker masasında yaşlı adam kupa 2 kartını çalar, diğer adam da “kupamı ver kupamı o kupa benim” diye karşı çıkar ve yaşlı adam “trabzonsporlu musun sen?” der.
önce ben de bu sahneye tepki gösterdim. trabzonsporluları sadece kupa isteyen karakterler gibi yansıtılmasına çok içerledim diziyi çok seven biri olarak.
daha sonra dizinin senaristlerinden onay durgun'un çaykaralı ve trabzonsporlu olduğunu öğrendim.
açtım diziyi bir daha izledim, alınmadan gücenmeden, alıcı gözüyle bakayım dedim kısaca.

öncelikle o poker sahnesinde masadakiler dikkatimi çekti. masada 4 kişi var ve geri kalan üçü “niye bilip bilmeden adamı çalmakla itham ediyorsun” diyor. kupa kartını çalan yaşlı adam ise yaptığı iş ortaya çıkıp, ortam kızışınca hemen mağdur rolüne bürünüp “ne istiyorsunuz benden ben yaşlı adamım zaten” demeye başlıyor.
aslında asıl dikkatimi çeken sahne daha sonra geliyordu.
iki karakter; rüstem amca ve salih abi; rüstem amca'nın yıllar önce hakkını yemiş ve ona verilmesi gereken bir ödülü hak etmeden gasp etmiş bir adamın evine giriyorlar. peki kapıyı nasıl açıyorlar sizce? kupa 7 kartıyla...

adamın evinde müze şeklinde kupalar, ödüller var. rüstem amca geliyor, işte bu benim hakkımdı diyor. salih abi de “e alalım geri o zaman bizim olsun” diyor. rüstem amca da “o zamanında kıymetliydi oğlum, şimdi beş para etmez” diyor ve salih abi'den kupanın içine tuvaletini yapmasını rica ediyor. salih abi de bu isteği fazlasıyla yerine getiriyor...yani kupanın içine s.çıyorlar.

daha sonra dizimizin baş karakterleri ahmet, murat ve sadi, mehmet demirkol ve fuat akdağ'ın programına katılmak üzerine kanala gidiyor. kanalın sahibi gelip, “arkadaşlar bu ilk program sakın eleştiri yapmayın bardağı dolu tarafından görün. bunlar 20 milyon taraftarı olan kulüpler.” diyor. murat karakteri de “türk futbolunda bardağın dolu tarafı mı kalmış” diye isyan ediyor. tabi karakterler kanal sahibinin bu laflarına bozuluyorlar ama canlı yayın biz istediğimizi söyleriz diye düşünüp çıkıyorlar kamera karşısına.
mehmet demirkol ve fuat akdağ'ın şaşkın bakışları eşliğinde 3 büyük kulübü başlıyorlar kötülemeye. futbollarının ne kadar kötü olduğundan, ne kadar berbat yönetildiklerinden, teknik direktörlerin her şeyi biliyorum havalarından bahsediyorlar.
sadi karakteri “şimdi hami mandıralı nasıl sert vurmaya başladı geyiğine de girdik mi bu iş oldu” derken, fuat akdağ bizi şaşırtmayarak “bir reklam aramız var” diyor. :)
ve iki sunucunun “siz naptınız?!” replikleri eşiliğinde stüdyoyu terk ediyor karakterlerimiz.

şimdi ben dizinin bu bölümünü tekrar izleyince türk futboluna ve spor medyasına gayet eleştirel bakan ; şike sürecini de es geçemeyen bir bölüm olduğunu fark ettim.

“kupamı ve kupamı” repliği belki biz sadece kupa istemeyen,adalet isteyen taraftarlar için kırıcı ve çok da matah olmayan bir espri..
ama sonrasında “kupa”yı çalan adamın daha sonra kendini acındırarak diğerlerinin gözünde mağdr olmaya çalışması şeklindeki pişkinliği de, kupasını isteyen karakterin masumca ama diğer “3” kişi tarafından ciddiye alınmayan isyanı da bence şike sürecine öyle ya da böyle güzel bir gönderme.

bence biz o kadar alışmışız ki televizyonda hep ezilen hep sonuncu plana atılan taraf olmaya; bu dizide de neden aynısı olmasın diye ikinci kez düşünmeden alınıp, tepki veriyoruz. buna ben de dahilim.

çaykaralı, trabzonsporlu ve işler güçler'in senaristlerinden onay durgun bence güzel göndermelerle bu haftaki bölüme “haklı trabzonspor”un imzasını çok güzel atmıştır.
ilginize...

http://www.itusozluk.com/goster.php/i%FEler+g%FC%E7ler/sayfa/45

metehan
29.11.2012, 23:51
Paranoyak olduk çıktık. On numara dizi kaptan biraz dikkat etmeli :)
Haksızlığa uğrayan insanların bu psikolojide olması doğaldır. Bazı şeyleri farklı algılayabilirler. Ama Tolga'nın tepkisini sadece diziye bağlamamak lazım. Dizi amaç değil sadece bir araç. TS'un bu mücadelesi ile alay edenlere bir tepki vermiş. Belki de dizide farklı bir gönderme vardı ama Tolga öyle yorumlamıştır, bu çok önemli değil.

U.Sadıkoğlu
29.11.2012, 23:51
yani fb itiraz etmediği için tolga haklı öyle mi?

tamam eyvallah eğer bu mantıkla yaklaşılıyorsa konuya ben haksız olmayı kabul ediyorum

Hocam, kupamı ver kupamı verden sonraki " TRABZONLUMU LAN BU " ithamı ile ne amaçlanmış sizce.. Hadi diyelim ki diğer sahnelerde fener'e vurdular o sahnedede bize vurdular...

M.S.SOFU
30.11.2012, 00:00
Hocam, kupamı ver kupamı verden sonraki " TRABZONLUMU LAN BU " ithamı ile ne amaçlanmış sizce.. Hadi diyelim ki diğer sahnelerde fener'e vurdular o sahnedede bize vurdular...

yukarıda alihan isimli üyenin yazısı durumu netleştiriyor
kimse kusura bakmasın mizah böyle bir şey
sana verirde alırda
mizah küfürlü olur
senin eksik yanlarınıda söyler
fenerbahçe bundan sonra hep hırsız olarak algılanacaktır
dizide bunu iyi vurgulamışlardır
bizde bundan sonra sürekli haksızlığa uğramış gariban ve kupasını isteyen insanlar olarak algılanacağız

benim için sorun yok
eleştirmeyi biliyorsam eleştirilmeyide bilirim
burada muhtemelen vurgulanmak istenen genel resimde ts ve fb nin davranışlarıydı
bence de yerine ulaştı
kaptanın gösterdiği tepki yersiz ve yanlış anlaşılmanın ürünü
bu şekilde davranmaya devam edersek medya bizi hiç konuşmaz

krdnz
30.11.2012, 00:05
Dizide Trabzon ismi geçiyor.Fener ismi geçti mi?

U.Sadıkoğlu
30.11.2012, 00:06
Hala Tolga'ya hak veriyorum eğer olayı yanlış gözlemliyorsamda kaçırdığım bir şeyler olduysada yine Tolga diyorum çünkü adamın verdiği tepki diziden ziyade ortada dönen filmler ! Belkide diziyi izlememiştir bile ama Tolga'nında canı en az bizim kadar yanmıştır emin olabilirsiniz bu akşam ki serzeniş onun serzenişidir.

Kaptanın yanındayız.

Yaşar
30.11.2012, 00:07
Aslında olayı Cem Yılmaz'ın sözüyle açıklamak gerekiyor.
'' Benim gösterilerimin sonunda acaba ne mesaj verdi şeklindeki eleştirilere kızıyorum. Güldürürken düşündürmek diye birşey olmaz. Burada gülerken aklına bir icat gelen oldu mu hiç?''
O sahneyi izlerken çoğunuz gülmüşsünüzdür. Hiç kimsenin aklına da '' bizimle dalga geçiliyor '' konusu gelmemiştir.

MDanışmaz
30.11.2012, 00:08
Tolga'nın açıklamaları biraz sert olmuş ama son zamanlarda bu kupa isteme muhabbeti özellikle sosyal medyada dalga konusu olarak kullanılıyor ve kaptan dile getirmiş bu tepki niye anlamadım..

Hatice Aslan
30.11.2012, 00:10
Hala Tolga'ya hak veriyorum eğer olayı yanlış gözlemliyorsamda kaçırdığım bir şeyler olduysada yine Tolga diyorum çünkü adamın verdiği tepki diziden ziyade ortada dönen filmler ! Belkide diziyi izlememiştir bile ama Tolga'nında canı en az bizim kadar yanmıştır emin olabilirsiniz bu akşam ki serzeniş onun serzenişidir.

Kaptanın yanındayız.

İmza.

metehan
30.11.2012, 00:10
Senaristin Trabzonlu olduğu söyleniyor ama STAR'ın web sayfasında öyle demiyor. Orada Onay Durgun diye bir isim yok, bunu kim uydurdu?

http://www.startv.com.tr/dizi/isler-gucler/oyuncular

DeAgLeMaNyAq
30.11.2012, 00:11
Bu olayla ilgili 4 ayrı kitleye rastladım...

1- Kendisiyle dalga geçildiğini söyleyen Trabzonspor'lular
2- Kendisine hoş olmayan bir gönderme yapılmış olsa dahi, sonunda haklı olarak gösterildiğini düşünen Trabzonspor'lular
3- Trabzonspor'la dalga geçildiğini görüp sevinen FB'liler
4- Trabzonspor'la dalga geçilmiyor asıl bize gönderme yapılıyor diyen FB'liler

Senaristin Trabzonlu olduğu söyleniyor ama STAR'ın web sayfasında öyle demiyor. Orada Onay Durgun diye bir isim yok, bunu kim uydurdu?

http://www.startv.com.tr/dizi/isler-gucler/oyuncular

Asıl senarist ve yönetmen Selçuk Aydemir. Diğer isimler tretman ya da bölüm hikayelerini yazan kişiler...

Yaşar
30.11.2012, 00:12
Trabzonsporlunun kupasını istemesiyle bizim dışımızda herkes dalga geçiyor.
Bu alınganlık ondandır, kaptan da haklıdır tepkisinde.

Hatice Aslan
30.11.2012, 00:13
Trabzonsporlunun kupasını istemesiyle bizim dışımızda herkes dalga geçiyor.
Bu alınganlık ondandır, kaptan da haklıdır tepkisinde.

Olur mu? Kaptan haksız! Vurun gitsin(!)

Soner Albayrak
30.11.2012, 00:20
Kimse kusura bakmasın ''Trabzonlu mu lan bu'' diye küçük düşürücü bir söylemden ben aslında bizim haklı olduğumuzu söylüyorlar fikrini çıkaramam.

Düpe düz dalga malzemesi olarak kullanılmışız dizide.

Ayrıca Tolga'nın kişiliğini çok seviyorum bir şey söylemişse boşa söylememiştir..

sanatik
30.11.2012, 00:22
Ridvan Dilmen met edilince zirveye ulasdilar.

Gercekler, konusulmasi gereken bunlarsa ...

Benim icin Türk futbolu bitmisdir. Milli takimi bile farkli gözle izliyorum.

Bu anlayis ile ingiltereye bir gün bir gol atabilirsek dünya sampiyonu olmus gibi sevinebilirler.

Gecen bir almana anlattim, Ibrahimovic 4 tane atiyor biz bir tane bile atamadik tarihimizde diyince adam dondu kaldi inanamadi.

M.S.SOFU
30.11.2012, 00:23
bu olayı eleştiren arkadaşlar benzer tepkiyi bugüne kadar niye karadeniz fıkralarına karşı göstermediler acaba?

her neyse konu yine ben haklıyım sen haksızsın muhabbetine döndü ve mizahın bile b.kunu çıkarmayı başardık
hatta iş senaristin trabzonluluğuna kadar gitti ve mikro milliyetçiliğede bir selam çaktık her zaman ki gibi
en iyisi bizi böyle kendi halimize bırakmaları
medyada bize niye yer vermiyor diyordum
adamlar hakkaten haklıymış

mizah ya mizah
mizahta herkesle dalga geçilir
seninle de dalga geçer onunla da dalga geçer
mahallede yapılan her şakaya ağlayan alıngan çocuklar vardır
aynen onlara döndük bu olayda
şu vakitten sonra kimse bizden tv lerde filan bahsetmez heralde
adamlarda haklıdır
her şeye tepki göstererek gelebileceğimiz yer de anca böyle bir şey olabilirdi.

oysa işler güçlerde fb ve sametle yapılan dalga geçmeler bu süreçte hiç hesaba katılmadı
bir kişide çıkıp diyemedi ki ya bu adamlar doğru mu samet muhabbeti üzerine 5 dk. olay çekip yayınladılar
buna fb camiası tepki gösterdi mi?
hayır

buyrun yorum sizin

krdnz
30.11.2012, 00:24
Kimse kusura bakmasın ''Trabzonlu mu lan bu'' diye küçük düşürücü bir söylemden ben aslında bizim haklı olduğumuzu söylüyorlar fikrini çıkaramam.

Düpe düz dalga malzemesi olarak kullanılmışız dizide.

Ayrıca Tolga'nın kişiliğini çok seviyorum bir şey söylemişse boşa söylememiştir..

Aynen katılıyorum.

Ayrıca izlediğim videoda fener namına tek kelime duymadım.Madem mesaj verecek dolandirmadan direk ona vurgu yapsaymış.

Gamze
30.11.2012, 00:27
Ben Tolga'yı bu tepkiyie vermeye yönlendiren dürtüye büyük saygı duyuyorum. Haksızlığa uğradığına inanmış, bunu içinde biriktiren bir adamın tepkisini vermiş kaptan.
Ben diziyi izlemedim, sahneyi de izlemedim ısrarla. Ama yazılanlara bakılınca belli ki tersi durum daha ağır basıyor; her ne kadar hala yoruma açık olsa da.
Lakin bu işi diziden bağımsız olarak değerlendiriyorum, o yüzden de önemsiyorum.

Trabzonspor'un haksızlığa uğradığını, gasp edildiğini hala bu kadar canlı bir şekilde hisseden ve belki gaza gelen, belki hata yapan ama gerçekten samimiyetle hisseden adamlara yüklenmemek gerek...

Hata yaptıysa Tolga bunu söyler, hallolur zaten.

Mühim olan o hissi, o ruhu kaybetmemektir...

Adem Erdoğan
30.11.2012, 00:30
diziyi kaale alıp laf ediyor deseniz hak veririm. fakat yanlış anlamîş diyenlere katılmıyorum. adamlar bildiğin dalga geçiyor. kaldı ki ülkenin başbakanı bile dizileri hedef gòsteriyorsa bırakalımda hakkı yenen takımın kaptanı birazcık serzenişte bulunsun.

Hatice Aslan
30.11.2012, 00:31
Hala içimiz yanıyor, hala içi yanıyor kaptanımızın.. Dizi bahane arkadaşlar, adam isyan ediyor anlayın işte.

Kaya
30.11.2012, 00:33
Senarist "Kaptan ne yaptın ya" diyerek amacını netleştirmiştir...

Star tv de bile fb'ye gönderme yapılma cesareti gösterilmiştir net... ;)

Oğuz ZEYTİN
30.11.2012, 00:34
Bu olayla ilgili 4 ayrı kitleye rastladım...

1- Kendisiyle dalga geçildiğini söyleyen Trabzonspor'lular
2- Kendisine hoş olmayan bir gönderme yapılmış olsa dahi, sonunda haklı olarak gösterildiğini düşünen Trabzonspor'lular
3- Trabzonspor'la dalga geçildiğini görüp sevinen FB'liler
4- Trabzonspor'la dalga geçilmiyor asıl bize gönderme yapılıyor diyen FB'liler

Asıl senarist ve yönetmen Selçuk Aydemir. Diğer isimler tretman ya da bölüm hikayelerini yazan kişiler...

Not aldım. Oyun Teorisi dersinde vak'a olarak kullanırım bunu. Teşekkürler.

Olaya dair fikrim, 4 numaralı seçenek.

U.Sadıkoğlu
30.11.2012, 00:35
Senarist "Kaptan ne yaptın ya" diyerek amacını netleştirmiştir...

Star tv de bile fb'ye gönderme yapılma cesareti gösterilmiştir net... ;)

Senarist o mu ? Star TV'nin sitesinde adamın ismi geçmiyor ama..

bangkook_61
30.11.2012, 00:40
Yav herkes herşeyi konuşmuş bir kişi de Tolga'nın ne dediğini yazmamış :) Yok mu Kaptanın söylediklerinin linki, videosu, bıdı bıdısı?

Yaşar
30.11.2012, 00:42
Olaya bir de şu açıdan bakıyorum ben.
Poker oyununda kare olması için kağıdın renginden çok ismi önemlidir. Yani orada çalınan kağıt ''kupa'' değil, '' 2'' li olduğu için kare olmuştur. Bu bağlamda adamın '' kupam çalındı'' yerine ''ikilim çalındı '' tepkisini vermesi daha doğru olurdu.

Soner Albayrak
30.11.2012, 00:42
Yav herkes herşeyi konuşmuş bir kişi de Tolga'nın ne dediğini yazmamış :) Yok mu Kaptanın söylediklerinin linki, videosu, bıdı bıdısı?

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Q1IR1gOBbrY

Hamza Öztürk
30.11.2012, 00:43
Selçuk Aydemir ‏@bunedirbirader
Ne oluyormuş dizinin devamında? Hile yapmadığını iddia edip ağlayan adamın hile yaptığı görülüyormuş. Neymiş tamamını izlemek lazımmış

isler guclerin yönetmeni bi saat önce bunu tweetlemis.
Tolga Zengine dedigi kesin.

Murat Hızal
30.11.2012, 00:51
Şimdi izledim de sahneyi Tolga aşırı hassasiyet göstermiş.

Bu iş iyice trajikomik bir hale geldi, çok başarılı bir komedi dizisi de bu trajikomik sahneyi televizyona yansıtmış.

Doğru bu değil mi? Kupayı çalan, suçunun ortaya çıkmış olmasından duyduğu mahcubiyet ve öfkeyle; ''amma ağladınız kupa için, ne kupaymış'' demiyor mu?

Ve bu aslında; suçun ortaya çıkmasının verdiği mahcubiyeti bastırma ve yok sayma içgüdüsü değil mi?

onur_alabuga_61
30.11.2012, 01:16
kapıyı açmak için salih abi kart istiyo rüstem ona kupalı 7yi veriyo yani 7.kupa sonra salih diyoki dikkat et aynı kaderi yaşama diyo ;)

onur_alabuga_61
30.11.2012, 01:17
dizi resmen bizi savundu belkide şike olayında nadir sesimizi duyuran bişiydi ama kaptan ortalığı karıştırdı...

Şenol Altunsoy
30.11.2012, 01:24
Sonra neden medyada yer bulamıyoruz adam resmen bizim lehimize iş yapmış ortalığı yıkmadığımız kaldı.

Sanki orası tartışma programı da adam diyecek fb şikeci Trabzonsporun kupasını verin.

Hamza Öztürk
30.11.2012, 01:44
Sonra neden medyada yer bulamıyoruz adam resmen bizim lehimize iş yapmış ortalığı yıkmadığımız kaldı.

Sanki orası tartışma programı da adam diyecek fb şikeci Trabzonsporun kupasını verin.

Senol abim nasilsin? babamla istanbulda görüsmüssünüz :) biraz konu disi oldu ama neyse :)

Şenol Altunsoy
30.11.2012, 02:00
Senol abim nasilsin? babamla istanbulda görüsmüssünüz :) biraz konu disi oldu ama neyse :)

İyiyim abim sen nasılsın?Konu dışı olsun boşver nerede görüştük Babayla?

Şenol Altunsoy
30.11.2012, 02:01

Hıııı Cengizzzzz müthiş Baban var çok sevdim

Hamza Öztürk
30.11.2012, 02:07
Hıııı Cengizzzzz müthiş Baban var çok sevdim

evet Türkiyeye geldiginde görüsmüs seninle Istanbulda.
Cok sagolasin abim babamda seni cok sevmis:) övgülerle bahs etti senden :)

Şenol Altunsoy
30.11.2012, 02:14
evet Türkiyeye geldiginde görüsmüs seninle Istanbulda.
Cok sagolasin abim babamda seni cok sevmis:) övgülerle bahs etti senden :)

Sağolsun sevgilerimi ve selamlarımı ilet sana zahmet.

only ts
30.11.2012, 02:22
belki verilmek istenen mesaj çok farklıydı belkide hosumuza gıdılecek derecede iyi bir şey yapılıyordu... bunu bir kenara bırakmak lazım. izleyici o an ne hissettiğine bakar. binlerce yüzbinlerce insan izliyor. herkes okadar sivrizekalı okadar dikkatli değil. herkesin anlayabileceği bir şekilde durum anlatılmalıydı dizide. kardeşim sen bizi savunuyorsan açık açık söyle. sağ gösterip doğru benim solumda deme. onu ben nerden anlıyım. akıllı insan zaten kimse kızmasın ama dizi mizi izlemez saatlerce. özetlerle beraber 3 saat buluyor. 3 saatini diziye veren insan pasif insandır.. nihayetinde o insanlarada kızmamak gerekir. demekki boş zamanını öyle değerlendiriyor. o boş saatini öyle değerlendiriyor diye o insanın anlamayacagı dilden bir yolla durum bu şekilde anlatılmamalıydı. mizahta hata var ve tolgada malesef tongaya düştü.... ama tolgaya hakkını teslim ediyorum. bende üstün zekalı olmadıgım için bende durumu tolganın anladıgı gibi anlardım.

Tunga
30.11.2012, 05:03
İşler Güçler seti, kamera arkası...

http://b1211.hizliresim.com/13/y/gf0uh.jpg

Bu bölümü ben olsam şike davasını anlatan bir belgesele bile koyarım. Tamamını seyretmemiş ve anlamamışlar, boş yere yorgan yakmışlar.

Bu nasıl yanlış bir reflekstir aga?

SeRHaD
30.11.2012, 05:21
Dikkat ederseniz Murat Cemcir "her şeyin en iyisini bildiğini iddia eden ama tavırlarından hiç bir şekilde,en ufak şekilde taviz vermeyen teknik direktörler nokta net,hatta gerekirse isim vereyim FA..." diyor ama ağzını Ahmet Kural ağzını kapatıyor.Tahminen Fatih Terim'e giydiriyor.

Tunga
30.11.2012, 05:43
İlk mesajda da anlattığım üzere ben Trabzonspor maçları dışında maç izlemiyor, hatta Trabzon maçlarının bile maç önü ve sonu yayınlarını izlemiyorum artık. Tahammül edemiyorum.

Eskişehir maçı sonrasında, daha hakem düdüğünü ağzına götürürken kapattım televizyonu. Dayanamadım gördüğüm rezalete. Hiç bir Türk kanalını da izlemiyorum. Ülkenin durumundan da hoşnut değilim ve bir şeyleri de değiştiremiyorum. Her tarafta insanların birbiri ile kavgası da usandırdı beni. Kendi durumumuz çok matahmış gibi, sürekli karşındakiyle dalga. Her alanda.

Sonra bu diziyi buldum ve sevdim. Tüm bölümlerini de seyrettim.

Aynı bölümde şike davası ile ilgili tam 3 ayrı sahne var ve tamamı lehimize. Türkiye'nin en çok izlenen dizisinde, eline hayatta verilmeyen bir fırsat vermiş bir bölüm. Trabzonspor yönetimi istese bu kadarını yapamazdı. Adam yapmış.

- Türk futbolunun ve medyasının durumunu ortaya dökmüş
- Kupa istemi hikayesinde "ne kupası lan" diyen zihniyetin hırsız olduğunu açık açık söylemiş.
- Geç gelen kupanın (adaletin) içine ederim demiş

Daha ne diyecekti ki adam.

Sevgili Tolga fena halde yaş tahtaya basmış. Hatta bence izlememiş bile olabilir.

Sevgili Tolga, Can Kardeşim, Canım Kardeşim,

Kaptan olduğun için seni de katarak söylemek zorundayım; ki seni ve bir kaç futbolcuyu daha işin içine katarken içim cız ediyor. Ama, ben futbolcuların bu tür haksızlıklara reakiyonunu SAHADA görmek istiyorum. Teknik direktörler ve yöneticiler reaksiyonunu sadece konuşarak verebilir. Futbolcuların ise saha gibi önemli bir mecrası vardır. Sen tepkini sahada göster.

Pazartesi akşamı oynayan oyuncular sayesinde yaşadığım yıkımın ardından dizinin bu bölümü ilaç gibi geldi. Bu nasıl bir yanlış anlamadır yahu; anlamak mümkün değil.

Klasik bazı hastalıklarımız tekerrür ediyor:Tam anlamadan ve durduk yere, sürekli yeni cepheler açmak (daha bir cephede bile başarıya ulaşamamışken) ve hatta bu cephede senden yana olana kurşun sıkmak

Burada Sadri Şener'i iki temel sebeple eleştirdim. Biri Demirören desteği ve buna muhalif bizleri "ince zekalı olmamakla suçlaması". İkincisi ise "adalet ve temiz futbol" vurgusu yerine "kupa" vurgusu yapması.

Her iki eleştiride de haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyorum.

a f s
30.11.2012, 09:35
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın acı sonucu ne yazık ki.

Tolga çıkıp son günlerin popüler dizisinin bile bizim haklılığımızdan söz ettiğini söylese, kupayı çalanların elbet foyalarının ortaya çıkacağını söylese daha iyi olmaz mıydı? Bu durumu lehimize çevirse daha şık daha anlamlı olmaz mıydı?

Keşke BMN'deki bu başlığı okusaydı kaptan, okusaydı bunlar başına gelmeyecekti kaptan.

Boş kaleye gol atmak varken düşdüğümüz duruma bak.

Trabzonlu olmanın getirdiği tezcanlılık belki de. Onu kim gaza getirdiyse, haklılığımızı anlatmanın pek çok yönü olduğunu söylemesi lazım.

Mizah en çok bize yakışıyorken, üstelik haklılığımızı, masumiyetimizi, mağduriyetimizi antipatikliğe dönüştürmeden yapmalıyız bu işi.

Sakin beyler topa basıyoruz, ayağa pas.

SEDAT
30.11.2012, 09:41
* Hiç izlemedim yalan yok. Yanlız eğer şu Kumar masası sahnesiyse Kaptan sonuna kadar haklı...

winner
30.11.2012, 09:41
Tolga'yı muhtemelen yakın çevresinden birisi bak şu dizide böyle dediler diye bu lafları söylemesine neden oldu

Bazen ince mizahı anında herkes aynı şekilde çözemez.Kabaca jeton geç düşebilir.

"Trabzonlu mu bu dedikten sonra" Rüstem abi ağlamaklı bir sesle "kusura bakmayın,ben normalde böyle şeyler yapmam" diyor, yani çaldığını itiraf ediyor ve gidiyor.

Bu geçen konuşmaların hiçbirisi ben olumsuz algılamadım.

Berke6198
30.11.2012, 09:43
Ben bunu şike sürecini ve sesimizi tek duyuran sahne olarak kabul etmiyorum tabiikide. Çünkü TRT1'de devam eden Zengin Kız Fakir Oğlan dizisinde şikeye çok vurgu yaptılar ve bizim haklı olduğumuzun altını çizdiler... O sahnede +Yahu misafirliğe gelmişsiniz ama eliniz boş gelmişsiniz -Nasıl yani ? +Sizde bir kupamız olacaktı onuda getirseydiniz...

Berke6198
30.11.2012, 09:45
Tolga kesinlikle haklı, derinlere inmeye yok... Orada bizi savundukları falan yok. Kumar sahnesini kim izlemişse bizimle dalga geçildiğini anlamıştır zaten.

Gökçebey
30.11.2012, 09:56
Kumar sahnesini kim izlemişse fenerbahçenin rezil edildiğini de izlemiştir. Ön yargılı olmayan da gerek yok.

winner
30.11.2012, 09:59
Bu sahnede verilen mesaj "yavuz hırsız ev sahibini bastırır"

Ev sahibi ve yavuz hırsızın kimler olduğu daha açık nasıl anlatılabilirdi acaba?

Birisi "kupamı çaldın ver kupamı diyor" öbürü önce "Trabzonlu mu bu?" diyerek işi pişkinliğe vuruyor sonra ağlamaklı bir sesle "kusura bakmayın ben normalde böyle şeyler yapmam" diyerek gidiyor...

Nesi, neresi olumsuz bunun.

Her şeyden ne kapmak sadece antipati yaratır.

Kaptan'da çok gereksiz laflar etmiş.

Turgay Atalay
30.11.2012, 10:12
O sahneler tamamen fenerin rezil olma sahneleridir, diziyi anlamadan veya tam olarak izlemeden gelip burada Tolganın haklılığını savunmak insanımızı komik duruma düşürür, Tolga da izlemediği birşey hakkında gereksiz yorum yapmış, izlediyse de izlediğini anlamamış...Futbolcu futbolculuğunu bilsin, bilmem kaç haftadır bize yaşattırdıkları rezilliklerden gocunmuyorlar da, tam olarak anlayamadıkları bir dizi sahnesinden mi gocunuyorlar.

Hüseyin Başoğlu
30.11.2012, 10:12
filmi izlemedim sahneyide izlemedim....ama bir şeyi söylemek istiyorsa hiç öyle dolandırmaya gerek yok ...

vay efendm başında öyleymişte sonunda fb li suçlu çıkıyorda bilmem nede felan bilmem ben ya açık açık yeri geldiğinde söylersin yada susarsın..

arası hatadır....kaptanada katılıyorum bu yüzden bu hayatta her şey espri değildir....

çok dalga geçmek istiyorlarsa bu konuda gelmeyen adaletle dalga geçsinler başbakanın duruşu ile dalga geçsinler....

bide lisede bir öğretmenim vardı aklıma geldi şuan bu edebi romanları işliyoruz ask-ı memnuyu sormuşlardı çok laf etmişti en son olarakta demiştiki

yeni moda bu önce bir günahı ballandıra ballandıra anlatıyorlar o yengesine bu suna atlıyor zıplıyor bölümlerce ballandırılıyor bu sonra son bölümünde aaa bak bu yanlısmıs denilip geçiştiriliyor..sizin aklınızda neresi kalıyor peki demişti....cidden haklı idi bugun çoğu filmde goruyoruz bunu ...

a f s
30.11.2012, 10:14
Tolga diziyi izliyorsa Ahmet Kural'ın bu esprisini de anlayacaktır.

http://pcdeyim.net/wp-content/uploads/2012/08/ahmet-kural_resmi-2.jpg

"Tolga, gaza gelme!"

Tunga
30.11.2012, 10:25
Kaptan'a hak verenlerin "izlemedim" demesi bence anlatıyor her şeyi.

Yiğit Gayretli
30.11.2012, 10:45
Mevcut sahnenin eleştirilecek tek yönü; kartı çalınan adamın "Kupamı çaldı, kupamı ver kupamı." derken ağlak bir ses tonu kullanmasıydı.

Bakın bir vurgu, bir ifade şekli 30-40 saniyelik koca repliği nereden nereye götürüyor. Eğer o vurgu sert bir şekilde yapılsaydı, yani ağlak tonla değil de sinirli ve sert bir ses tonuyla oynansaydı o sahne, kimsede böyle bir algı oluşmayacaktı.

ilhan
30.11.2012, 11:04
Tunga abi balans ayarını vermiş. :)
Abi saygılar.
:)

winner
30.11.2012, 11:11
Mevcut sahnenin eleştirilecek tek yönü; kartı çalınan adamın "Kupamı çaldı, kupamı ver kupamı." derken ağlak bir ses tonu kullanmasıydı.

Bakın bir vurgu, bir ifade şekli 30-40 saniyelik koca repliği nereden nereye götürüyor. Eğer o vurgu sert bir şekilde yapılsaydı, yani ağlak tonla değil de sinirli ve sert bir ses tonuyla oynansaydı o sahne, kimsede böyle bir algı oluşmayacaktı.

O kadar da olsun artık.

Adamlar hiciv yapıyor.

Biz de yönetimi bu konularda bazen eleştiriyoruz.

Bizim de azıcık eleştirilecek yönümüz vardır.

1.5 sene geçti mahkeme kararıyla şike yaptığı tespit edilen fb ceza almadı, kupa bize gelmedi.

Orada bence pasif ve çaresiz kalındığı vurgulanmak isteniyor.

Yiğit Gayretli
30.11.2012, 11:14
O kadar da olsun artık.

Adamlar hiciv yapıyor.

Biz de yönetimi bu konularda bazen eleştiriyoruz.

Bizim de azıcık eleştirilecek yönümüz vardır.

1.5 sene geçti mahkeme kararıyla şike yaptığı tespit edilen fb ceza almadı, kupa bize gelmedi.

Orada bence pasif ve çaresiz kalındığı vurgulanmak isteniyor.

Ben de zaten "Eleştirilecekse ancak bu eleştirilir." manasından söyledim :)

RepLay
30.11.2012, 11:23
Tolga'yı muhtemelen yakın çevresinden birisi bak şu dizide böyle dediler diye bu lafları söylemesine neden oldu

Bazen ince mizahı anında herkes aynı şekilde çözemez.Kabaca jeton geç düşebilir.

"Trabzonlu mu bu dedikten sonra" Rüstem abi ağlamaklı bir sesle "kusura bakmayın,ben normalde böyle şeyler yapmam" diyor, yani çaldığını itiraf ediyor ve gidiyor.

Bu geçen konuşmaların hiçbirisi ben olumsuz algılamadım.

ondan önce o kupa ikiyi ben gömdüm buraya diyor yani ben çaldım...

alper*
30.11.2012, 11:24
Kaptan yanlış anlamış olabilir. Bir Trabzonspor taraftarı olarak, onun yanlış anlayıp bu tepkiyi koymasını, herhangi bir TV'de yayınlanan herhangi bir dizideki benzer tüm sahnelerin varlığından daha kıymetli buluyorum.

oflu engin
30.11.2012, 11:53
bu dizideki sahnede bizim hakkımızın yendiğini en iyi şekilde anlatılmasına neden tepki verildi anlamadım.

iddia ediyorum şike sürecini en net şekilde anlatıldığı en kral sahne budur.hatta spor programlarındaki bize hak veren yorumculardan daha net anlatılmıştır.

tolga1461
30.11.2012, 12:21
bence Türkiye'nin en iyi dizisi. daha çok genç kesimler tarafından anlaşılır olması izleyici sayısını düşürüyor. bu üzücü ama inşallah yayında kalır. gelelim Tolga reYiz in atarına. bence boşa celallendi kaptan. bu dizi feneve öyle bi giydiriyor ki. ne feneri hepsine. arkadaşın başta belirttiği gibi saydırıyor hepsini. sadece "salih abi" ile "vedo" nun yaptığı aziz yıldıvım X samet yetti :D buyrun; http://www.youtube.com/watch?v=iZYyTUHf59E

Burçak
30.11.2012, 12:22
TRABZONSPOR TARAFTARININ İLGİSİNE; YANLIŞ ANLAŞILMALAR VE İŞLER GÜÇLER SAHNESİ...

Geçen gün işler güçler dizisinde geçen ve tepki toplayan sahneyi biliyorsunuz. Poker masasında yaşlı adam kupa 2 kartını çalar, diğer adam da “Kupamı ver kupamı, o kupa benim” diye karşı çıkar ve yaşlı adam “Trabzonsporlu musun sen?” der. Önce ben de bu sahneye tepki gösterdim. Trabzonsporluları sadece kupa isteyen karakterler gibi yansıtılmasına çok içerledim diziyi çok seven biri olarak. Daha sonra dizinin senaristlerinden Onay Durgun'un Çaykaralı ve Trabzonsporlu olduğunu öğrendim. Açtım diziyi bir daha izledim, alınmadan gücenmeden, alıcı gözüyle bakayım dedim kısaca.

Öncelikle o poker sahnesinde masadakiler dikkatimi çekti. Masada 4 kişi var ve geri kalan üçü “Niye bilip bilmeden adamı çalmakla itham ediyorsun?” diyor. Kupa kartını çalan yaşlı adam ise yaptığı iş ortaya çıkıp ortam kızışınca hemen mağdur rolüne bürünüp “Ne istiyorsunuz benden? Ben yaşlı adamım zaten” demeye başlıyor. Aslında asıl dikkatimi çeken sahne daha sonra geliyordu. İki karakter; Rüstem Amca ve Salih Abi; Rüstem Amca'nın yıllar önce hakkını yemiş ve ona verilmesi gereken bir ödülü hak etmeden gasp etmiş bir adamın evine giriyorlar. Peki kapıyı nasıl açıyorlar sizce? Kupa 7 kartıyla...

Adamın evinde müze şeklinde kupalar, ödüller var. Rüstem amca geliyor, “İşte bu benim hakkımdı” diyor. Salih abi de “E alalım geri o zaman bizim olsun” diyor. Rüstem amca da “O zamanında kıymetliydi oğlum, şimdi beş para etmez” diyor ve Salih abi'den kupanın içine tuvaletini yapmasını rica ediyor. Salih abi de bu isteği fazlasıyla yerine getiriyor, yani kupanın içine s.çıyorlar.

Daha sonra dizimizin baş karakterleri Ahmet, Murat ve Sadi, Mehmet Demirkol ve Fuat Akdağ'ın programına katılmak üzerine kanala gidiyor. Kanalın sahibi gelip “Arkadaşlar bu ilk program. Sakın eleştiri yapmayın. Bardağı dolu tarafından görün. Bunlar 20 milyon taraftarı olan kulüpler.” diyor. Murat karakteri de “Türk futbolunda bardağın dolu tarafı mı kalmış!” diye isyan ediyor. Tabii karakterler kanal sahibinin bu laflarına bozuluyorlar ama canlı yayın biz istediğimizi söyleriz diye düşünüp çıkıyorlar kamera karşısına. Mehmet Demirkol ve Fuat Akdağ'ın şaşkın bakışları eşliğinde 3 büyük kulübü başlıyorlar kötülemeye. Futbollarının ne kadar kötü olduğundan, ne kadar berbat yönetildiklerinden, teknik direktörlerin her şeyi biliyorum havalarından bahsediyorlar. Sadi karakteri “Şimdi Hami Mandıralı nasıl sert vurmaya başladı geyiğine de girdik mi bu iş oldu” derken, Fuat Akdağ bizi şaşırtmayarak “Bir reklam aramız var” diyor. :) Ve iki sunucunun “Siz ne yaptınız?!” replikleri eşiliğinde stüdyoyu terk ediyor karakterlerimiz.

Şimdi ben dizinin bu bölümünü tekrar izleyince Türk futboluna ve spor medyasına gayet eleştirel bakan; şike sürecini de es geçemeyen bir bölüm olduğunu fark ettim.

“Kupamı ver kupamı” repliği belki biz sadece kupa istemeyen, adalet isteyen taraftarlar için kırıcı ve çok da matah olmayan bir espri... Ama sonrasında “kupa”yı çalan adamın daha sonra kendini acındırarak diğerlerinin gözünde mağdur olmaya çalışması şeklindeki pişkinliği de, kupasını isteyen karakterin masumca ama diğer “3” kişi tarafından ciddiye alınmayan isyanı da bence şike sürecine öyle ya da böyle güzel bir gönderme.

Bence biz o kadar alışmışız ki televizyonda hep ezilen hep sonuncu plana atılan taraf olmaya; bu dizide de neden aynısı olmasın diye ikinci kez düşünmeden alınıp tepki veriyoruz. Buna ben de dahilim.

Çaykaralı, Trabzonsporlu ve İşler Güçler'in senaristlerinden Onay Durgun bence güzel göndermelerle bu haftaki bölüme “Haklı Trabzonspor”un imzasını çok güzel atmıştır.

İlginize...

- kumral ada (itü sözlük)

Şu yazıyı bir okurmusunuz arkadaşlar.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/481668_538551009507034_397361067_n.jpg

winner
30.11.2012, 12:35
Trabzonspor olarak gösterilen Salih Abinin kupa isyanından sonra masadaki 3. kişi Münir Salih Abi'ye dönerek şunu söylüyor:

"Salihciğim benim sayısalım iyidir bilirsin,özellikle bölme işlemini çok iyi yaparım,(kendisini gösterek) bölen, (Salih Abi'yi göstererek) bölünen" diyor..."Al bu bozukluklarla da dolmuşa binersin" diye bitiriyor..

Sayısalı iyi olup,bölme işlemini iyi yapan,Salih Abiye bozukluk bırakan(burada çalınan futbolcularımızdan mesaj veriliyor bence),önce rest sonra pas diyen (şike konusunda yanar-döner tavır) antrenman koçu Münir'de bildiğin gs olmuş...

Mehmet Fatih Silik
30.11.2012, 12:50
Na gada da hakli bi o gada farkli herkes arkada$...

Tolga diziden önce takimla ilgilensin...takim resmen ucuruma gidiyor bizim ugra$tigimiz $eye bak...

2 senedir ne dogru düzgün futbol oynuyoruz ne de transfer yapabiliyoruz...

$ike süreci zarar verdi ama bi yerden düzlüge cikmaya da cali$ilmiyor ki...

Dizideki "kupami verin" meselesi ho$ gözükmesede $u an icinde bulundugumuz gercegin ta kendisi...

Kupa meselesi hakli onur ve alin teri mücadelesidir ama her gün Nevzat $akar veya Hasan Yener bazende Sadri ba$kan cikip ikide bir "KUPAMI VERIN!" derse bu i$ sikmaya ba$lar artik...

Dillendirmeyelim demiyorum...bunu belirli platformlarda yaparsin ama...gidersin CAS'a orda mücadelenin arkasinda durursun...

Ama istanbul medyasinda cikan haberleri görmüyor musunuz? Adamlar zaten eglenecek bir$ey ariyorlar...sizde buna malzeme verirseniz koskoca röportajda "KUPAMI VERIN!" kismini ba$lik yapar alay eder...

Önceden yönetim neden susuyor niye konu$muyor diye ele$tirirdik...pisirik filan derdik...ama böyle kedi gibi miyavlayacaksak ele güne rezil olacaksak susalim daha iyi...

Konu$tugumuz milleti sustursun, laga luga yaptirtmasin...konu$tuk mu agir olsun...birileri rahatsiz olsun...HAKLI IKEN HAKSIZ DURUMA DÜ$MEYELIM!

Emirhan Makul
30.11.2012, 12:54
Kralmemocan; Sonuna kadar yazdıklarına katılıyorum, tüm her şeyi bırakın taraftar olarak takım olarak da şikeye bağlıyoruz, artık gerçekten sıktı, şike şike şike çok güzel bir bahane ki herkes kullanıyor.

sercaninanc
30.11.2012, 13:33
insanların hassas olduğu şeyler hakkında espiri yapılmaz kolu olmayan bir insanla koluna noldu nerene kaçtı demekten farkı yoktur benim için (diziyi severek izliyordum)

Doğukan Uçan
30.11.2012, 13:48
şikayet edelim

Tunga
30.11.2012, 13:53
Bugün bundan bir saat kadar önce kaptan aradı, kendisiyle konuştuk. Söylediklerini anlatmak ve sizlere aktarmak vazifemdir. Umarım konuşmayı doğru bir şekilde aktarabilirim. Ben de altına kısa bir yorum yazacağım.

Kaptan:
"Adı geçen sahnede Trabzonlular'ı ağlak insanlar olarak göstermelerine kızdım ve içerledim ben. Biz ağlak insanlar değiliz. Özellikle o sahnede yaşlı adamın 'Trabzonlu mu lan bu' deyişi bana çok dokundu. Evet sonradan adamın hırsızlık yaptığı ortaya çıkıyor olabilir ama lan diye hitap etmek ne demek? Aynı şeyi bir başka sahnede aynı netlikte yapmadılar. Fatih Terim ile ilgili söyleyeceklerini söyledikten sonra 'Fa..' deyip kaldılar. Ama adam açık açık 'Trabzonlu mu lan bu' diyor. Ben kupa istemiyorum. Ben adaleti istiyorum. O kupa bize geldiğinde elimizde kaldırıp sevinmeyeceğiz. Taraftarımıza gideceğiz ama kupayı kaldırmayacağız. Benim için o kupanın anlamı başkaydı. En son ben doğduğumda Trabzonspor şampiyon olmuştu ve kalede bir Trabzonsporlu kaleci vardı. Ben de aynı sevinci yaşayıp, kupanın içine oğlumu oturtacak ve sevinecektim. Oysa o kupayı hak eden, onun için emek veren bizler hariç herkes konuşuyor. Birileri bizim için konuşmayınca, konuşmak da bize düşüyor. Ben o diziyi de, karakterleri de çok evvelden beri takip ediyordum. Diziyi de çok seviyordum. Hatta NTV Spor sahnesi de çok komikti; ama bu konuda, 'Trabzonlu mu lan bu' denmesi benim kanıma dokundu. Eğer senaristlerden biri de Trabzonsporluysa, ben nasıl ki sözlerime dikkat ediyorum, o da aynı hassasiyeti göstermeliydi. 'Trabzonsporlu mu bu' dese, ya da takım/şehir ismi vermese böyle bir tepki vermezdim; ama Fatih Terim'in adını zikredemiyorsanız, Trabzonspor veya Trabzon'u da bu şekilde zikredemezsiniz. Yoksa yapılan hicve saygım var ve beğeniyorum; ama bu konuda bizlerin matrak yapacak ruh halimiz yok. Benim tepkim bunadır ve beni anlayacağınızı umuyorum, anlamanızı istiyorum."

Ben de kendisine:
"NTV Spor'un Trabzonspor'a bakışı ve yayınları o denli nefret ettirdi ki bize, bu yolla onlarla dalga geçilmesi bizi az da olsa mutlu etti. Belki de onlara olan kinimden senin dediğin bu detayı düşünmedim. Ama diğer sahnelerde onca vurgu var şikeye ve sineğin yağını çıkarmak gerek diye düşünüyorum. Ama bu takımda Trabzonsporlu oluşuna kefil olduğumuz bir numaralı bir adamla böyle karşı karşıya gelmek de hiç içime sinmiyor. Bu sebeple seni üzmek istemeyiz."

Yorumum: Bu takımda Trabzonsporlu oluşuna kefil olacağım belki de yegane kişi olan Tolga'yı üzmek istemem. Kendisinin bu konudaki samimiyetine de %100 inanıyorum. Derdini bizimle paylaşmak istemesi ise bir medeni refleks; kendisini tebrik ediyorum. Kaptanın bu konuda yaptığı açıklamalar beni çok çok mutlu etti. Trabzonspor Kaptanı'nın bu konudaki (bazılarımıza göre aşırı) hassasiyeti ise elbette ki takdir edilmeli.

Onca mesaj ve karşılıklı görüşlerden sonra ortaya konan gerçek şu ki; bu konu Trabzonlu ve Trabzonsporlular için şaka kaldıracak bir konu değil.

Ben yine de bu dizide bu konunun işlenmesinin faydalı olduğu görüşündeyim. Hiç olmazsa konu yeniden gündeme geldi. Hatta Tolga'nın bu çıkışı da gündemi ısıttı. Şike konusunun herhangi bir şekilde ısınması bizim hayrımızadır diye düşünüyorum.

Umarım, Tolga'nın söylediklerini eksiksiz ve doğru aktarabilmişimdir.

DeAgLeMaNyAq
30.11.2012, 13:58
Her iki takım taraftarlarının da görüş ayrılığına düştüğü nadir olaylardan biri oldu...

TekfurÇayır 61
30.11.2012, 13:59
İşin doğrusu "kupa hırsızına", Trabzonsporlu mu bu demek yakışmazdı, kupa hırsızı anca Trabzonsporlu mu lan bu derse "kupa hırsızı" gibi konuşmuş olacaktı.

Yiğit Gayretli
30.11.2012, 14:12
İşin doğrusu "kupa hırsızına", Trabzonsporlu mu bu demek yakışmazdı, kupa hırsızı anca Trabzonsporlu mu lan bu derse "kupa hırsızı" gibi konuşmuş olacaktı.

Cem Yılmaz'ın sinema diliyle alakalı ve bu tespitinizin üzerine cuk oturan bir eleştirisi var.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=euupky6zsss#t=200s

TekfurÇayır 61
30.11.2012, 14:17
Cem Yılmaz'ın sinema diliyle alakalı ve bu tespitinizin üzerine cuk oturan bir eleştirisi var.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=euupky6zsss#t=200s

Senarist RTÜK'ten çekinmese eminim "kupa hırsızına" küfürler de ettirirdi, tapelere gönderme yapmak için.

winner
30.11.2012, 14:23
Diziyi izleyen herkes bilir ki Rüstem Abi karakteri çık sık "ulan" kelimesini kullanır.

Yaşça kendisinden çok küçük oyuncu arkadaşlarına da böyle seslenir.

Burada Trabzonspor ya da Trabzonspor'luya da böyle hitap etmiyor masadaki diğer kişilere sesleniyor...

Kaptan biraz fazla alınganlık gösterdi.

Sevgili Tunga'nın telefon görüşmesinden de aslında biraz pişmanlık seziliyor gibi.

Gerçi birebir konuşan kişi sesinden daha iyi değerlendirir.

Ama o da işin buralara gelmesinden rahatsız olmuştur.

Bir de bu mizah,bazen gülüp geçeceksin çok ciddiye almayacaksın hakaret,aşağılama vs.yoksa...

Birkaç hafta önce de "Doğru mu Samet'i" yapmışlardı.

İşlerini iyi yapan bir komedi ekibi...

Özellikle kendilerinin de içinde bulunduğu gösteri ve tv dünyasını; yapımcısından oyuncusuna, yönetmeninden menajerine kadar her bölüm ti'ye alıyor...3 başrol oyuncusu dizide kendi gerçek isim,soyad ve mesleklerini kullanıyor ve geçmişteki başarısızlıkları,kötü işleri ile bile her bölüm dalga geçiyorlar...

Sadi'nin kpss ve gümrük memurluğu geçmişi,Kanuni'nin kapısını açma figürasyonu, Ahmet ve Murat'ın çalgı çengi filmindeki hayal kırıklığı,tutmayan dizileri,yapımcı karşısındaki halleri gibi gerçek hayattan kendileri ile alay eden çok şey var...

Yiğit Gayretli
30.11.2012, 14:25
Senarist RTÜK'ten çekinmese eminim "kupa hırsızına" küfürler de ettirirdi, tapelere gönderme yapmak için.

O dizide RTÜK'ten çekinme yok. Çoğu zaman bipli şekilde küfür ettiriliyor karakterlere zaten. Hatta 2-3 bölümde bir "bip"lerin unutulduğu bile oluyor...

Konuda "net" olarak sevindirici tek unsur; Tolga'nın Trabzonspor hassasiyeti...

winner
30.11.2012, 14:30
Kaptan büyük yanlış yaptın adamlara bulaşmakla, İşler Güçlerin yeni kurbanı sensin artık:)

zarge
30.11.2012, 14:32
tescilli kupa hırsızı, emek hırsızı olacağıma hak-hukuk dilencisi ya da eziklerin tabiriyle kupa dilencisi olmaya bile razıyım nokta

TekfurÇayır 61
O dizide RTÜK'ten çekinme yok. Çoğu zaman bipli şekilde küfür ettiriliyor karakterlere zaten. Hatta 2-3 bölümde bir "bip"lerin unutulduğu bile oluyor...

Konuda "net" olarak sevindirici tek unsur; Tolga'nın Trabzonspor hassasiyeti...

O zaman bi bip de o sahneye koysalarmış tam olacakmış.

Bütün futbolcularımız Tolga'nın hırsına sâhip olsalar ligin anasını ağlatırız.

Fatih Öztürk
Kaptan demişse kefilim.

Yiğit Gayretli
30.11.2012, 14:35
O zaman bi bip de o sahneye koysalarmış tam olacakmış.

Bütün futbolcularımız Tolga'nın hırsına sâhip olsalar ligin anasını ağlatırız.

Hepimiz bunu istiyoruz ama olmuyor...

sercaninanc
30.11.2012, 14:58
yazık kaptanın arkasında dahi durmuyoruz ayıp moskovanın şifresinde ibrahim akını ti aldılar adam ağzını açamadı neden suçlu biz ağlak tipler değiliz trabzonlumu lan bu diyen adamada yazıklar olsun

Ertan 51
30.11.2012, 15:04
Tolga Zengin bir futbolcudan çok öte benim için,
gerçekten çok harika bir karakter ve çok harika bir Trabzonsporlu,
o kadar çok kaypak kalleş var ki etrafımızda kim ne dese batar oldu bize,
kaptan da öyle bir şey zannetti heralde,canı sağolsun,bir şekilde yanlış anlamayı telafi edip gönüllerini alacaktır diye tahmin ediyorum.

Ali Özcan
30.11.2012, 15:13
O kupa TRABZON'a gelecek...

Süreç meselesi...O kupa sahibine dönecek...Ruhu daraldı, kirlendi bulunduğu yerde ama biliyor ki "beklenen gün gelecek ve çektiği çile kutsal"...

Tolgadan aynı reaksiyonu soyunma odasında arkadaşlarına göstermesini bekliyorum...

Hamza Öztürk
30.11.2012, 15:38
Kaptan büyük yanlış yaptın adamlara bulaşmakla, İşler Güçlerin yeni kurbanı sensin artık:)

o biraz sIkar iste....

mavikan
30.11.2012, 15:42
"beni bir tek sen anladın , ama yanlış anladın " vakası.. :))) işler güçler iyidir iyi!?

a f s
30.11.2012, 16:19
Bugün bundan bir saat kadar önce kaptan aradı, kendisiyle konuştuk. Söylediklerini anlatmak ve sizlere aktarmak vazifemdir. Umarım konuşmayı doğru bir şekilde aktarabilirim. Ben de altına kısa bir yorum yazacağım.

Kaptan:
"Adı geçen sahnede Trabzonlular'ı ağlak insanlar olarak göstermelerine kızdım ve içerledim ben. Biz ağlak insanlar değiliz. Özellikle o sahnede yaşlı adamın 'Trabzonlu mu lan bu' deyişi bana çok dokundu. Evet sonradan adamın hırsızlık yaptığı ortaya çıkıyor olabilir ama lan diye hitap etmek ne demek? Aynı şeyi bir başka sahnede aynı netlikte yapmadılar. Fatih Terim ile ilgili söyleyeceklerini söyledikten sonra 'Fa..' deyip kaldılar. Ama adam açık açık 'Trabzonlu mu lan bu' diyor. Ben kupa istemiyorum. Ben adaleti istiyorum. O kupa bize geldiğinde elimizde kaldırıp sevinmeyeceğiz. Taraftarımıza gideceğiz ama kupayı kaldırmayacağız. Benim için o kupanın anlamı başkaydı. En son ben doğduğumda Trabzonspor şampiyon olmuştu ve kalede bir Trabzonsporlu kaleci vardı. Ben de aynı sevinci yaşayıp, kupanın içine oğlumu oturtacak ve sevinecektim. Oysa o kupayı hak eden, onun için emek veren bizler hariç herkes konuşuyor. Birileri bizim için konuşmayınca, konuşmak da bize düşüyor. Ben o diziyi de, karakterleri de çok evvelden beri takip ediyordum. Diziyi de çok seviyordum. Hatta NTV Spor sahnesi de çok komikti; ama bu konuda, 'Trabzonlu mu lan bu' denmesi benim kanıma dokundu. Eğer senaristlerden biri de Trabzonsporluysa, ben nasıl ki sözlerime dikkat ediyorum, o da aynı hassasiyeti göstermeliydi. 'Trabzonsporlu mu bu' dese, ya da takım/şehir ismi vermese böyle bir tepki vermezdim; ama Fatih Terim'in adını zikredemiyorsanız, Trabzonspor veya Trabzon'u da bu şekilde zikredemezsiniz. Yoksa yapılan hicve saygım var ve beğeniyorum; ama bu konuda bizlerin matrak yapacak ruh halimiz yok. Benim tepkim bunadır ve beni anlayacağınızı umuyorum, anlamanızı istiyorum."

Ben de kendisine:
"NTV Spor'un Trabzonspor'a bakışı ve yayınları o denli nefret ettirdi ki bize, bu yolla onlarla dalga geçilmesi bizi az da olsa mutlu etti. Belki de onlara olan kinimden senin dediğin bu detayı düşünmedim. Ama diğer sahnelerde onca vurgu var şikeye ve sineğin yağını çıkarmak gerek diye düşünüyorum. Ama bu takımda Trabzonsporlu oluşuna kefil olduğumuz bir numaralı bir adamla böyle karşı karşıya gelmek de hiç içime sinmiyor. Bu sebeple seni üzmek istemeyiz."

Yorumum: Bu takımda Trabzonsporlu oluşuna kefil olacağım belki de yegane kişi olan Tolga'yı üzmek istemem. Kendisinin bu konudaki samimiyetine de %100 inanıyorum. Derdini bizimle paylaşmak istemesi ise bir medeni refleks; kendisini tebrik ediyorum. Kaptanın bu konuda yaptığı açıklamalar beni çok çok mutlu etti. Trabzonspor Kaptanı'nın bu konudaki (bazılarımıza göre aşırı) hassasiyeti ise elbette ki takdir edilmeli.

Onca mesaj ve karşılıklı görüşlerden sonra ortaya konan gerçek şu ki; bu konu Trabzonlu ve Trabzonsporlular için şaka kaldıracak bir konu değil.

Ben yine de bu dizide bu konunun işlenmesinin faydalı olduğu görüşündeyim. Hiç olmazsa konu yeniden gündeme geldi. Hatta Tolga'nın bu çıkışı da gündemi ısıttı. Şike konusunun herhangi bir şekilde ısınması bizim hayrımızadır diye düşünüyorum.

Umarım, Tolga'nın söylediklerini eksiksiz ve doğru aktarabilmişimdir.

Okumadım ama katılıyorum! Şaka şaka, arkada kalmasın diye alıntı yaptım. :)

Ilelioglu
30.11.2012, 20:07
Bence Tolga'nin dedigi kadar var, dalga gecilmis bes belli...

..

Gökhan ARSLAN
30.11.2012, 20:18
Tolga olaya çok hassas bir noktadan bakmış ama bu haksız olduğunuda göstermez ki bence sonuna kadar haklı o bakış açısından..
Bir Trabzonspor'lu bu süreçte böyle herşeyi ince düşünmeli hassas davranmalı zaten..
Bizi bu ülkede ötekileştirdiler ve artık şaka kaldıracak durum yok ki kanının son damlasına kadar Trabzon sevdasıyla yanıp tutuşan kaptanın bu sitemini çok iyi anlıyabiliyorum..
Keşke o formayı taşıyan herkes senin gibi olsa ve o armaya asla laf ettirmese...

M.S.SOFU
30.11.2012, 20:31
okumadım ama buradaki her yazının altına imzamı atarım

Hatice Aslan
30.11.2012, 21:08
Dizi bahane, Kaptan isyan ediyor her seferinde.. Çünkü oda bir Trabzonspor taraftarı hala içi yanıyor!

M.S.SOFU
30.11.2012, 21:18
Dizi bahane, Kaptan isyan ediyor her seferinde.. Çünkü oda bir Trabzonspor taraftarı hala içi yanıyor!

biz trabzonspor taraftarı değil miyiz yahu?
bırakın allash aşkına
bizimde içimiz yanıyor
ama bizim içimiz bu şekilde bize destek verenlere bile tepki vermemiz bizi herkesten uzaklaştıracak
mahallede ota b.ka ağlayan mız mız çocuklar gibiyiz
ya da her şeye trip yapan atarlı ergenlere döndük iyice
tamam hakkımız yendi
ama bizi gündemde tutanları kötülemek niye?
bundan sonra kimse niye trabzonsporu konuşmasın diye de şikayet etmeyin

eleştiren arkadaşlar
dizinin samet doğru mu muhabbetiyle nasıl makara yaptığını iyice izlesin
belki o zaman bize kasıtları olmadığını anlarsınız
ya da mizahın nasıl bir şey olduğunu merak edenler bi karikatür dergisi alsın
asıl mizah orada

Sinan Akyıldız
30.11.2012, 22:50
Haddime değil ama arkadaşlar Kaptan'ın söylediği kısmı kaçırarak halen daha yapımcı edasıyla diziyi savunmaya ve mizahın , hicvin tanımını yapma gayretine girişmişler .

Çizgiyi kaçırmamak lazım , eğer " Ulan bu Trabzon'lu mu " dedirtebiliyorsan , " Fatih Terim " derken kapattırmayacaksın o ağzı . Koskoca bir kentin insanını ağzına alabilirken bir Fatih Terim'i söyletemiyorsan saygı duyamam . Benim havsalam almıyor , doğru mu Samet ile Trabzon'lu mu bu nasıl aynı kefeye konulabilir ?

Hatırlayan çoktur , bu taraftar değil miydi o bahsi geçen mizah dergilerinin birinde ( Leman'dı galiba ) Ogün Samast'a bordo-mavi ( Trabzonspor değil ) forma giydirildi diye o insanları canından bezdirip tekzip yazısı yazdırmadı mı ? O kapağı değiştirmedi mi ?
Mizah diye göz mü yumulsaydı buna da ?

Her ne kadar Tunga Abi'nin bakış açısı bana da mantıklı geldiyse de , dizideki sahnenin genel algıda Trabzon'lu ile alay etmek maksatlı algılandığını düşünüyorum . Ve tabii işin bir de şu boyutu var ki , her ne kadar küçük bir azınlıkta olsa Trabzonspor'lu olmayan Trabzon'luları bu genellemeye katmak ne demektir ?

M.S.SOFU
30.11.2012, 23:05
ben fatih terim kısmını kimsenin bu ülkede fatih terimi eleştirmey bi tarafı yemez olarak algıladım ki nispetende gerçeğe uygun budur
kimse fatih terime laf atamıyor
attı mı çok af edersin senin bıyığını sin kaf ederim diyor
orada verilmek istenen mesaj bu bence
ki en mantıklısıda bu gibi duruyor
taş atacaksan böyle atarsın mesela bölümde ki en iyi sahnelerden biri trabzonspora geçince konunun sunucu tarafında değiştirilmesi
bu bizim yaşadığımız bir olay
bunu her sabah erkenden kalkıp ya da dersinden ara verip ulan bizim takım hakkında ne konuşacak acaba diye bekleyip bu çakal sürüsünün iki kelam etmeden reklama girmesini sinirle izleyenler anlamıştır.

ha ben bu dizinin yapımcısı avukatı değilim
ama ben taraftar olarak bu takımın medya ilişkilerinin bozuk olduğun tespit ettim
ha sen bana burada gelip sen bu diziyi editör babında savunuyorsun diyorsan eyvallah
ona diyecek bir şeyim yok
para alıyorum dizi ekibinden ve savunuyorum hatta
işi gücü bıraktım
ben karnımı bundan doyuruyorum
buna inanmak istiyorsan inan,seni engelleyemem
kaptanın söylediklerine gelince açıkça diziyi bize hasım göstermiş ve izlemeyin demiştir
ntvspor sunucularını eleştiren diziyi karşımıza almıştır,camiayı yönlendirmeye hatta yanlış yönlendirmeye çalışmıştır
velhasılı bir kaç kişi burada direk kaptanın her söylediğinin arkasında dururum diyerek yapılan açıklamada sonuç vermiştir

samet ile trabzonluyu biri fb diğeri ts eleştirisi olarak aynı kefeye çok rahat bir şekilde koyabiliyorum ben.
mizah dergilerine gelince dediğim gibi mizah biraz kırıcıdır
kırarak dökerek bir şeyleri yapmaya çalışır
kusura bakmayında bir trabzonspor taraftar grubuda ogün samast tezahüratları yapmıştır.buda göz ardı edilmesin.

Ahmet Kuru
30.11.2012, 23:18
Kaptan Tolga'nın buradaki tepkisi bence; Hakkımız olan bir davanın peşinden gitmemizi komedi dizisinde replik olarak kullanılmasıydı.Biz ciddi bir mücadele veriyoruz,bu komedi dizisinde konu olacak birşey değildir.Demek istedi.Bence...

Sinan Akyıldız
30.11.2012, 23:39
Olayları o kadar olağan görmeye başlamışın ki kardeşim , Fatih Terim'e eleştiri yapılamaz adama şöyle der böyle der diyebilirken , Trabzon'lu ve Trabzonspor'luya ( direk ima olmasa dahi ) böyle bir şey söylenebilir noktasına gelmişsin . Ötesini tartışmak bence manasız :)

Olayı bir de şöyle düşünürsen ne demek istediğimi anlayabilirsin sanırım . Bizim Halil'i temsilen biri ile yapılan bir şaka ile , Fenerlileri direkt ima bir şike şakasında " Fenerli'mi ulan bu " diyerek bir şaka yapabilir miydiler ? Aynı kırıcılığı direkt Fenerbahçe camiası üzerinden ( Kişilerden Aziz , Şekip , Aykut değil ) yapabilir miydi Şelçuk Aydemir ? Bence yapamazdı .

Bu mizah sadece Trabzon'luya mı kırıcı ? Ayrıca mizah kırıcı değil , cesur olmalı . Kaptan'ın ima ettiği gibi olmasa dahi koskoca bir kentin insanından bahsederken biraz daha dikkatli olunmamalı mı ? Trabzon'luya direkt bir söz ile hitap edilebilirken Fatih Terim'e söyleyemeyen mizahı kabul edemiyorum kusura bakma .

Ayrıca ne insanların söylediklerini körü körüne savunuyorum , ne de o insan bunu seyretmeyin dedi diye onu seyretmekten vazgeçiyorum . Dizinin de çok büyük hayranıyım ve bahsi geçen diyalog en sevdiğim iki karakter arasında geçiyor :) Ama yine de eleştirilemez gözüyle bakamıyorum .

Söylediğimi tekrarlıyorum , Leman'da geçen konuyu tekrar bir araştır Ogün Samast olayında buradaki reaksiyonu bir daha düşün . Ve evet bir kesim insan malum kişi hakkında bağırmış olabilir fakat buradaki insanlar ( bende dahil ) o insanlardan farklı olduğumuzu düşündüğümüz için bir şeylerin çabasını veriyor . O insan tekrar Trabzonspor ile anılmadıysa bence bu sayededir .

alper*
01.12.2012, 00:06
Bu dizi gelir geçer bunun üzerine bin tane daha dizi izleriz ama kaptanın bu onurlu davranışı unutulmaz. Zaten önemli olan söyledikleri ve tespitleri değil refleksi. Helal olsun :)

Erdal DİLEK
01.12.2012, 01:14
görünüşte lehimize gibi duruyor ama bunlar bizr yağmurlu hava su vermezle. . vardır bir cakallık iyi analiz etmek devamını görmek sonucları takip etmek lazım. . .

Hasan Algan
08.02.2013, 03:52
belki epey eski bir konu ama arkadaşlar bahsedilen bölümü izledim. bence de dizide gönderme yapılan biz değil fb..gerçi tolga kaptan kızdıgı noktayı da sonradan açıklamış. ek olarak onay durgun senaristler arasında var. https://twitter.com/durgunonay . koyu trabzonsporlu hem de..ayrıca dizinin müziklerini yapan kişi tolga çebi o da sanırım araklılı.

Fatih Kuloğlu
09.02.2013, 02:21

Ben açıkcası o bölümü kendimce şöyle değerlendrdim ;

O masada herkes kupa kartını yaşlı adamın çaldığını biliyordu ve emindi.

Ancak kimse yaşına hürmeten doğruyu söyleyemedi ve hiç birşey yokmuş gibi devam etti.

Olayımızda tam bu herkes fenerin şike yaptıgından emin ancak büyük ve eski klüp olmasından dolayı kimse doğruyu söyleyemiyor ve hırsızlığı kabulleniyor.

Nitekim bu oyuncular İst. Üniversitesine söyleşiye geldiğinde bu sahne soruldu.Onlarda '' mizahta izah yoktur '' dedi. Yani bence tam olarak benim dediğimi anlattılar o sahnede.