PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bölücülük mü, kültürel zenginlik mi?

hay1699
15.07.2006, 16:44
Zekeriya Beyaz:'Türüt de bölücülük yapıyor'
11-07-2006 Hürriyet
M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Karadenizli türkücü İsmail Türüt'e yüklendi.

"Hacca gideceğim ama şeytan taşlamayacağım. Türkiye'ye gelip Zekeriya Beyaz'ı taşlayacağım" şeklindeki açıklamasıyla kendisini eleştiren İsmail Türüt'e cevap veren Beyaz Hoca, Türüt'ün açıklamasını pek önemsemeyerek, "Ancak o da sürekli Karadeniz şivesiyle konuşuyor. Şarkılarında da konuşmalarından da şivesini bu kadar ön plana çıkardığı için bölücülük yapıyor" dedi. İsmail Türüt'ün canlı yayına bağlanan menajeri Süleyman Aydın ise Zekeriya Beyaz'ı, şöhret budalası olmakla suçladı.

Türüt'ün seviyesiz açıklamasını bir yana bırakarak daha önemli olan ve beni rencide etmiş bulunan Beyaz'ın açıklamasına gelelim; Karadeniz şivasiyle konuşmak bölücülük mü? yoksa herkesin istanbul şivesiyle konuşması gerektiğini aksi taktirde bölücülük yapacağını savunmak faşizan bir zihniyet midir? Bana göre şivemiz, yemeklerimiz, halk oyunlarımız, türkülerimiz veya yöresel giyeceklerimizin farklı olması kültürel zenginliktir; gelecek nesillere aktarılması gereken mirasımızın parçalarıdır. Bölücülük iddiası herkesi tektipleştirmeye giden tepeden inmeci bir zihniyetin iddiasıdır. Her ne kadarr Beyaz görüşleri kaale alınacak bir insan değilse de; Karadeniz şivesiyle konuşan insanları itham ettiğinden tepkiyi hak ettiği kanaatindeyim.

Miraç Atalay Çiftçi
15.07.2006, 16:50
bu konuyu haberler vasıtası ile izledim takip ettim ama her iki tarafada söyleyecek bişey bulamıyorum.her iki taraf içinde kelimeler kifayetsiz kalıyor.
ama su dikkatle görülmelidir ki z.beyazın tüm karadaenizlilere bir ithamdır söyledikleri...
buyüzden tepki tabii ki verilmelidir.ya da adam o da kim diyebiliriz.çünkü öyle bir insan magazinden öte degildir.
noktalarla ifade etmek istiyorum düşüncelerimi. ''................................................ ...''
sayın beyaz diger ark. bilmem ama benim gözümde . kadar degeriniz olmadıgından söylediginiz sözlerde anca sizin çapınız kadar degerlidir...
bu lafı zaten akıllı başlı insanlar söylemez...

eys_61
15.07.2006, 17:07
z.beyaz-i.türüt???
bırakın yesinler birbirlerini

Emre B.
15.07.2006, 17:35
İsmail Türüt'ün söylediği de yanlış.Ama Zekeriya Beyaz tüm Karadenizlileri rencide etmiş.Tüm Karadenizi bölücülükle suçluyo.

TheRapZoNe
15.07.2006, 23:12
İsmail Türüt güzel söylemiş (: İslami tarza uygun olmayan malum kanallarda sürekli gördüğümüz zeko hoca, güya İsmail Türüt'e karşılık vermek istedi ama resmen saçmalamış.

#10 Fietra
15.07.2006, 23:16
Ne kadar saçma bir tartışmadır bu ya şimdi Star TV'de kapışıyorlar utanç verici.

MrbLack
15.07.2006, 23:39
Ne kadar saçma bir tartışmadır bu ya şimdi Star TV'de kapışıyorlar utanç verici.
az önce bende izledim simdi basından kalktım bu nasıl iştir anlamadım
anti beyaz hoca

A.Hilal Çakıroğlu
15.07.2006, 23:39
Adam bi susmuyor ki diğerleri konuşsun :)

yaw şu kırmızı pabuçlu kim yaw :D

#10 Fietra
15.07.2006, 23:58
Adam bi susmuyor ki diğerleri konuşsun :)

yaw şu kırmızı pabuçlu kim yaw :D
Hızır Acildir büyük ihtimal.

Jetaime
16.07.2006, 00:23
yazıkki profesorluk unvani verilmiş şu adama :mad: hemde cok yazik .. :eek:

Harun-61
16.07.2006, 00:41
bu adama "hoca" diyorlar, cildiriyorum...
bu adami Prof. yapan, Hoca yapan ki$ilere selam olsun.

yuh olsun ya, insan da azicik ahlak olur, seviye olur.
sen güya Din Adamisin, örnek olacaksin birde.
Yaziklar olsun.

bu adam Alim deyipte, verdigi fetvalara inanan ne kadar ki$i var acaba :(((

Cenkhan
16.07.2006, 00:58
Bu adam dinler felsefesi -gibi bişey- profesörü. Dini konularda ben ne kadar otoriteysem o da o kadar otorite. Onu oraya çıkarıp, din adamlığını kasdederek hoca diyen akılsızdır. Ama bu herife inananlar da var. Karadeniz ağzının ne olduğunu bilmemesi onun dangalaklığı. Yazık, tv istediğini empoze ediyor insanlara.

Sevgi
16.07.2006, 01:00
dört beyazdan uzak durmak lazım tuz,un,şeker , Zekeriya BEYAZ :D

EyüpKILIÇ61
16.07.2006, 09:13
ben beyaz meyaz tanımam bu ülkede bu kadar bölücülük olayları gerçekleşirken onlara ses çıkardılmaz zekeriya beyaz gibi .bnelerde şiveyle konuşmak bölücülük olduğunu iddia eder...

Bölücülükse aha konuşuyorum var mı itirazı olan : bölüculuk yapayrım daa

DKaraduman
16.07.2006, 12:31
Yaw şu adama hoca diolar ya kafayı yiyorum adam ilahiyat okumamış gidiyo dekan oluyo,profesör ünvanı alıyo, meleğin benim evimde ne işi var diyo yani resmen saçmalıyo şimdide Türk Dili öğretmenliğine kalkışıyo heralde manyak herif bu ş.erefsiz medyada her programa çağırıyo bu şeref.izi böyle saçma sapan olaylar dolaşıyo Türkiyede "saçmalık" tek kelimeyle...

Ozan
16.07.2006, 12:41
ya dün gece illet oldum zekeriya beyaz a . şimdi diyorki bölücülük. alakasız bişey yaa . kültürel zenginlikdir tabiki. ama adam şive ile türkçeyi karıştırıyor ve hala diretiyor . böyle profesör olmaz yaa. sonra yine getiriyor konuyu bana hakaret etti diyor . ne alakası var yaa kişisel konuyu devlet sorunu haline getirdi adam valla sinir oldum . türkçe konuşmuyo diyor türkçe resmi dil bu savunmuyor diyo . bi kere bir yasa vardır anayasada değiştirilemez yasalar içerisinde.

" türkiye cumhuriyetinin dili türkçedir ve değiştirilemez " diye . o zaman şivelerin hepsi suç işlemiş oluyor zekeriya hocanın dediğine göre. illet oldum gece gece . neyse sonra savaş ay konuyu değiştirdide kurtulduk

Nytre
16.07.2006, 13:01
a takımının başındaki adam olan savaş ayın seviyesizliğinden başka bir şey değil..
ayrıca yöresel bütün şarkıcılar sanatçılar şiveyle konusuyor.. bu dünyanın her yerinde böyle... doğulusu batılısı kuzeylisi güneylisi herkesin kendine göre bir konuşması var.. neden karadenizlilerinki dokunmuş ona?

Erbay
16.07.2006, 13:42
Dünkü programda 5 kişi birden konuşuyorlardı.Vallahi ben 5-10 dakika izledim hiçbir şey anlamadım.

agahozlu
16.07.2006, 21:09
z.b nin dediği son derece yanlış ve kabullenemez yok karadeniz şivesiyle söyllüyormuş yok şöyleymiş böyleymiş.İsmail türüt in öyle olmadığını herkes biliyor.her karadenizli gibi ismail türütte çabuk sinirlenmiş ve söylenmemesi gereken bir cümle etmiş.böyle bir şey işte

Mert67
16.07.2006, 21:13
bu kadar saçma bişey olamaz bölücülükle ne alakası var ya :D

FANATIK61
16.07.2006, 21:24
Bizler böyle insaniz:

Savasin en kanli gunlerinden biriydi.
Asker en iyi arkadasinin az ileride, kanlar icinde yere dustugunu gordu.
Insanin basini bir saniye siperden cikaramayacagi gibi bir ates altindaydilar.

Asker tegmenine kostu hemen:
Komutanim, bir kosu arkadasimi alip geleyim mi?

"Delirdin mi?" der gibi bakti tegmen...
- Gitmege degmez oglum, arkadasin delik desik olmus. Buyuk
olasilikla
olmustur bile. Kendi hayatini da tehlikeye atma sakin!

Ama asker o kadar israr etti ki, tegmen izin vermek zorunda kaldi.

- Peki, dene bakalim!

Asker yogun ates altinda firladi siperden ve mucize eseri, arkadasinin
yanina kadar gitti, yarali arkadasini sirtlandigi gibi tasidi.
Birlikte siperin icine yuvarlandilar.

Tegmen kosup yaraliya bir goz atti ve nefes nefese bir kenara yikilmis
askere döndu:
- Sana hayatini tehlikeye atmaya degmez, dememis miydim! Bu
zaten olmus...
- Degdi Komutanim, degdi! dedi asker.
- Nasil degdi, arkadasin zaten olmus, gormuyor musun?
Gene de degdi komutanim, cunku yanina vardigimda henuz yasiyordu...
Ve onun son sozlerini duymak, dunyalara bedeldi benim icin...
Ve, hickirarak, arkadasinin son sozlerini tekrarladi:
"Gelecegini biliyordum!"

GELECEGINI BILIYORDUM!

Kalbimizde "arkadaslik" denilen bir mucize var. Nasil oldugunu,
nasil
basladigini bilemezsiniz.
Ama bunun ozel bir armagan oldugunu, Allah'in bir lutfu oldugunu
bilirsiniz.

Gercekten de arkadaslar nadide mucevherlerdir.
Yuzunuzu guldurup, basarmaniz icin cesaret verirler.
Sizi dinlerler ve kalplerini acmaya hazirdirlar.

Bugün arkadaslariniza, onlarla ne kadar ilgilendiginizi gösterin.

U.Sadıkoğlu
16.07.2006, 21:56
insan maL olmasın

Emre B.
17.07.2006, 01:38
Bu adamı kim prof. yaptı acaba?

Sefaenes
17.07.2006, 02:32
zekkeriya beyaz magazincinin biri gündemde kalmak icin olmiyacak seyleri der bu adami dinleyip de rayting yaptirmayin öyle programlari protesto edin bizleri böyle programlarla salak yerine koymaya calisiyorlar

Oğuzhan Görkan
17.07.2006, 03:18
asıl bölücüler dün 8 aslanımız şehit ettiler allah belalarını versin hepsinin:mad:

Ayşe Aygün
17.07.2006, 13:20
Bir karadenizlinin Vatanseverlilğini tartışmak bence kör gözle dünyaya bakmak gibi bir şeydir.ki bölgesinden bir tek vatan haini çıkmayan yerdir.
Zekeriya hocayı kaydeye almayın zaten dini bilgilerdede kafası bunadı bence emekli olsun.

Muhammet_61
17.07.2006, 14:58
Bizler böyle insaniz:

Savasin en kanli gunlerinden biriydi.
Asker en iyi arkadasinin az ileride, kanlar icinde yere dustugunu gordu.
Insanin basini bir saniye siperden cikaramayacagi gibi bir ates altindaydilar.

Asker tegmenine kostu hemen:
Komutanim, bir kosu arkadasimi alip geleyim mi?

"Delirdin mi?" der gibi bakti tegmen...
- Gitmege degmez oglum, arkadasin delik desik olmus. Buyuk
olasilikla
olmustur bile. Kendi hayatini da tehlikeye atma sakin!

Ama asker o kadar israr etti ki, tegmen izin vermek zorunda kaldi.

- Peki, dene bakalim!

Asker yogun ates altinda firladi siperden ve mucize eseri, arkadasinin
yanina kadar gitti, yarali arkadasini sirtlandigi gibi tasidi.
Birlikte siperin icine yuvarlandilar.

Tegmen kosup yaraliya bir goz atti ve nefes nefese bir kenara yikilmis
askere döndu:
- Sana hayatini tehlikeye atmaya degmez, dememis miydim! Bu
zaten olmus...
- Degdi Komutanim, degdi! dedi asker.
- Nasil degdi, arkadasin zaten olmus, gormuyor musun?
Gene de degdi komutanim, cunku yanina vardigimda henuz yasiyordu...
Ve onun son sozlerini duymak, dunyalara bedeldi benim icin...
Ve, hickirarak, arkadasinin son sozlerini tekrarladi:
"Gelecegini biliyordum!"

GELECEGINI BILIYORDUM!

Kalbimizde "arkadaslik" denilen bir mucize var. Nasil oldugunu,
nasil
basladigini bilemezsiniz.
Ama bunun ozel bir armagan oldugunu, Allah'in bir lutfu oldugunu
bilirsiniz.

Gercekten de arkadaslar nadide mucevherlerdir.
Yuzunuzu guldurup, basarmaniz icin cesaret verirler.
Sizi dinlerler ve kalplerini acmaya hazirdirlar.

Bugün arkadaslariniza, onlarla ne kadar ilgilendiginizi gösterin.

Gerçekten mükemmel bir yazı. Gözlerim doldu desem inanmasınız. Gerçek dostluk budur işte.