PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asla Yalniz Yürümeyeceksin(Bir Taraftar)

l-m
27.10.2004, 00:24
"you'll never walk alone" (Asla yalniz yürümeyeceksin)

Avusrulya'dan liverpool'a göç eden wisdright ailesinin en küçük cocugu joseph, baslangicta hiç hoslanmamistir yeni çevresinden.

Yasadigi uyum sorunun farkina varan Liverpol'a daha önceki senelerde göç etmis kendisi gibi Avusturulya'li arkadaslari onu bir gün taraftari olduklari Everton'in maçina götürürler.

Evertonun maçi ezeli rakipleri Liverpool'ladir.

O gün tribünlerin büyük cogunlugu gece mavisi rengine bürünmüs Everton'lilar olusturmustur. Kale arkalarindan birine sikistirilmis kirmizili Liverpool taraftarlari ilk yarinin sonundaki 2-0'lik Everton üstünlügüne ragmen seslerini dahada yükselterek takimlarina destek olmaya devam ederler.

Nitekim taraftarlarinin olaganüstü destegiyle Liverpool önce beraberligi yakalar daha sonrada son dakikalarda öne gecer. Ve artik avazlari ciktiginca bagiran Liverpool taraftarlarina karsin sus pus olan Everton tribünlerininden sadece bir kisi eslik eder Liverpol seyircisine: JOSEPH WISDRIGHT!!!

Deliye dönen Evertonlilarin elinden arkadaslari zor kurtarir onu. Islerin en kötü gittigi anda bile canliliklarindan hiç bisey kaybetmeyen Liverpollularin bitmek tükenmez umudu cok etkilemistir Joseph'i.

O günden sonra maç öncesi arkadaslarinin aldigi Everton formasini bir kenara birakan Joseph bir daha hiç çikarmayacagi kirmizi Liverpool formasini gecirir sirtina.

Ilk günlerde bir hobiden öteye gitmeyen Liverpool takimi yasam felsefesi olur zamanla.

Öyle ki sadece maçlara gidip sesi kisilana dek bagirmak, içindeki liverpool tutkusunu doyurmamaya baslamistir artik...

Çok önceden üye oldugu taraftar derneginin baskanligina aday olup yillar önce gittigi ilk maçta kendisini Evertonlulardan koruyan dostlarindan biri olan (o da sonra Joseph gibi sonradan liverpoola dönmüstür)Ian Woodpack'i bir oy farkla gecerek baskan secilir.

Hayatini en büyük tutkusu liverpoolu adamaya firsatini yakalamistir artik.

70'lerin sonundaki basarilarda baslica etken olan tribün destegini yönlendiren Joseph adi Liverpool'la özdeslesmeye baslar zamanla.

Takimin bir kaç farkli yenik duruma düstügü maçlarda umutlarla beraber azalan tribün destegini yüregindeki sonsuz inançla atesleyen Joseph bir çok maç sonunda galibiyetin bas mimari ilan edilmistir basin tarafindan.

Zamanla oyunculardan fazla sevilmeye baslayan Joseph'in Liverpool için atan kalbi ne yazik ki 1985'de takiminin juventusla brükselde oynadigi sampiyon kulüpler kupasi finali öncesinde tribünlerde gerginlesen havayi yatistirmaya calisirken cikan izdihamda duruverir.

Maç sonrasinda Ingiliz basini kupayi kaybetmenin nedenleri arasina koyar Joseph'in ölüm haberinin Liverpool'lu futbolcularca duyulmasini.

Tribünler asla unutmaz joseph'i ve gecen yil Dortmund'ta oynadiklari uefa kupasi finalinin ardindan Liverpool'a kupayla dönen oyuncularin ilk isi Joseph'in mezarini onbinlerce Liverpool tutkunlariyla birlikte ziyaret etmektir.

Kupayi her gün tazelenen kirmizi güllerin arasina birakan Gerard Houlier, dönüp gözyaslarini tutamayan Ian Woodpack'e sarildiginda onbinlerce Liverpool'lu hep bir agizdan sölemeye baslamistir Joseph'in yillar önce yazdigi ve bugün bütün dünyanin her kösesinde futbolseverlerin bildigi marsi..

FIRTINADA YÜRÜRKEN SEN
BASINI OLABILDIGINCE YÜKSEGE KALDIR..
VE SAKIN KORKMA KARANLIKTAN.
SONUNDA FIRTINANIN,
ALTIN BIR GÖK VAR
VE NESENIN TATLI GÜMÜS SARKISI
YÜRÜ,RÜZGARA DOGRU,
YÜRÜ ,YAGMURA DOGRU,
RÜYALARIN PARCALANIP SÜRÜKLENSE DE
YÜRÜ YÜREGINDEKI UMUTLA

ASLA YALNIZ YÜRÜMÜYECEKSIN

ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSIN

Not : Bu yazi BMN Yazi Kurulu bölümündeki "Yanlis Anlasilma Üzerine" baslikli konu içerisinde dostumuz Oguz'un mesajindan alintidir.Maalesef çok degerli yazilarin kaybolup gitmemesi için açilan bölüm sanki 3-5 kisi için açilmisçasina kimsenin ziyaret etmedigi bir yer haline geldi.Siz oraya girmeyince ben getirdim yaziyi...Dilerim herkes birseyler çikarir...

#10 Fietra
27.10.2004, 03:37
"you'll never walk alone"

Sloganinin öyküsü buydu ha.Güzelmissmileys/smiley1.gif

TURHAN
27.10.2004, 03:55
yazi kurulu nedense fildisi kule gibi oldu, ne zaman girmek istesem elim geri gidiyor bence yazilar herkesin girdigi genele veya herhangi bir yere yazilirsa daha cok okunur ve bilgi paylasimi saglanir

#10 Fietra
27.10.2004, 03:58
Bence Yazi Kurulu kalmali.

TSMareNero
27.10.2004, 04:36
yazisindan dolayi oguz kardesime cok tesekkür ederim.

benim premier league´de tuttugum takimin liverpool olmasinin bir nedenide o muhtesem taraftaridir.

ayni bizim gibi degilmi............

smileys/smiley7.gif cekirdekciler smileys/smiley7.gif

Guests
27.10.2004, 07:47
helal olsun ya süper. bizde o kadr diyoruz taraftar yeri geldigince maçi çevirir falan filan ama anlayan yok

ümit
27.10.2004, 08:58
Bizdede insallah böyle bir tribün lideri çikar da yillar sonra bu sekilde anilir.Ama bizdeki belesçilerden böyle sahis çikmaz.Adam demiyorum çünkü onlar adam bile sayilmazlar ve olamazlar.Çok üzülüyorum bizim tribünlere.Aksam TRT 3 te maçimizi tekrar verdiler ve sadece kale arkasindan gelen ugultulardan baska birsey duyulmuyor.smileys/smiley5.gifYaa lütfen birileri bu gidise son versin artik....smileys/smiley19.gif

TSMareNero
27.10.2004, 09:55
Bizdede insallah böyle bir tribün lideri çikar da yillar sonra bu sekilde anilir.Ama bizdeki belesçilerden böyle sahis çikmaz.Adam demiyorum çünkü onlar adam bile sayilmazlar ve olamazlar.Çok üzülüyorum bizim tribünlere.Aksam TRT 3 te maçimizi tekrar verdiler ve sadece kale arkasindan gelen ugultulardan baska birsey duyulmuyor.smileys/smiley5.gifYaa lütfen birileri bu gidise son versin artik....smileys/smiley19.gif

daha önce baska bi yerde de yazmistim, taraftar liderleri birkac gün önceden toplanip organize olmasi lazim

ümit
27.10.2004, 11:48
Neden yapilmiyor onu anlamiyorum.Toplanilacaksa toplanilsin bir kararlar alinsin herkes elini tasin altina koysun.Hep beraber elele verelim artik ayaga kalkalim.Esnaf Yattara yi Çömlekçide gördügü için sözlü uyarilarda bulunmus bu dogrumu?smileys/smiley5.gifNe yapmaya çalisiyor bu adam anlamadim.Kapatin sunu tesislerde yatsin kalksin.Biz nelerle ugrasiyoruz o neler pesinde hayret yawwsmileys/smiley18.gif

SDanışmaz
27.10.2004, 16:09
Vay canina be adamlarda ne taraftar varmis. 2-0 dan maç çevirtmisler takima.Helal olsun bu taraftarlara.

Bizim taraftarlarda çekirdek yemek için maça gidiyorlar.Baska yerde yiyemiyorlar sanki.smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifEdited by: gUgUDa_61

Panther
27.10.2004, 19:54
bunun söylenis biçimini manyak merak ettim..tribünde..bu da ingilizcesi ama bunu baska birisi yazmis ..was written by Richard Rodgers and Oscar Hammerstein II for their 1945 musical dior baktigim yerlerde.

bu da mp3 ü http://www.dougie.uk.com/Jerry%20&%20The%20Pacemakers%20 (http://www.dougie.uk.com/Jerry%20&%20The%20Pacemakers%20-%20You'll%20Never%20Walk%20Alone.mp3) -%20You'll%20Never%20Walk%20Alone.mp3

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=600><T>
<T>
<TR>
<TD width=522 colSpan=2 ="testo">

When you walk through a storm
Hold your head up high
And don't be afraid of the dark
At the end of the storm
Is a golden sky
And the sweet silver song of a lark

Walk on through the wind
Walk on through the rain
Tho' your dreams be tossed and blown
Walk on, walk on
With hope in your heart
And you'll never walk alone
You'll never walk alone ..</TD></TR>
<TR>
<TD width=78>
</TD>
<TD width=522 colSpan=2>
<DIV align=center></DIV></TD></TR>
<TR>
<TD width=78>
</TD>
</TD></TR></T></T></TABLE>Edited by: Panther

alitemelli
27.10.2004, 23:34
harika be...tab rivayetler abartilmamissa.....keske bende böyle bi tribünde olsam..her maça gitsem.etrafimda çekirdek sesleri...sadece küfür edip elestirenler olmasa...herkes ölene kadar bagirsa...bogazimiz kanasa...bogazimiz kanadigi için gururlansak...ne bileyim takima sahip çiksak...yeniliyo diye sahaya girmesek millete rezil olmasak...trabzon diyince akla ilk olarak taraftar gelse...hakemi ve futbolculari etkiliyebilsek ama zor görünüyo bu halimizle hemde çok zor...ama yinede ONUR DUYORUM trabzonlu olmaktan TRABZONSPORu tutmaktan

Analyzer
27.10.2004, 23:44
bunun söylenis biçimini manyak merak ettim..tribünde..bu da ingilizcesi ama bunu baska birisi yazmis ..was written by Richard Rodgers and Oscar Hammerstein II for their 1945 musical dior baktigim yerlerde.

bu da mp3 ü http://www.dougie.uk.com/Jerry%20&amp;%20The%20Pacemakers%20 -%20You'll%20Never%20Walk%20Alone.mp3 (http://www.dougie.uk.com/Jerry%20&amp;%20The%20Pacemakers%20-%20You'll%20Never%20Walk%20Al&#111;ne.mp3)

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=600><T><T>
<T>
<TR>

When you walk through a storm
Hold your head up high
And don't be afraid of the dark
At the end of the storm
Is a golden sky
And the sweet silver song of a lark

Walk on through the wind
Walk on through the rain
Tho' your dreams be tossed and blown
Walk on, walk on
With hope in your heart
And you'll never walk alone
You'll never walk alone ..</TD></TR>
<TR>
<TD width=78>
</TD>
<TD width=522 colSpan=2>
<DIV align=center></DIV></TD></TR>
<TR>
<TD width=78>
</TD>
</TD></TR></T></T></T></TABLE>

Verdigin bilgiler için tesekkürler

Analyzer
28.10.2004, 00:12
Internette yaptigim arastirmalara göre Joseph Wisdright adinda biri yok. Bu yazi datamamen uydurulmus. Hangi yalanci uydurmussa güzel uydurmus, duygusal olmus ayri konu.

Yaptigim arastirmalara göre (aslinda arastirma bile sayilmaz, girin google.com'a arama kutucuguna liverpool juventus 1985 yazin hersey kabak gibi geliyor zaten) liverpool - juventus takimlari arasinda 1985'de Brüksel'in Heysel stadyumunda oynanan sampiyon kulüpler kupasifinal maçi öncesinde çikan izdihamda 1 tane bile Liverpool taraftari ölmemis. Ölen 39 kisinin 38'i Italyan, 1'i Belçikali Juve taraftarlari. Zaten ölümler de Juve taraftarlarinin bulundugu bölüme izdiham yüzündençöken bir duvar yüzünden olmus. Liverpool'lu azgin holiganlar Juve'li taraftarlara saldirmis ve duvari çökertip 39 kisiyi ezerek öldürmüsler. Bu maç sonrasi ingiliz takimlari Avrupa kupalarindan 5 yil süre ile men edilmis, Liverpool takimi, katil taraftarli takim olmanin ezikligini üzerinden yillarca atamamis ve bir daha eski günlerine dönememis.

Olayin asli bu. Yani L-M^ 'nin buraya tasidigi yazi tamamiyle hayal ürünü. Tamam kabul ediyorum yazi son derece etkileyici ama anlattigim gibi kuyruklu bir yalan. L-M^ bu yaziyi kendisi yazmamis. Ona yalanci diyemem. Ama koskoca Trabzonspor'un en büyük taraftar sitesine bir yaziyi tasimadan önce dogrulugunu arastirma sorumlulugunu duymasi gerekirdi. Üstelik kendisi bu forumun yönetici grubundan birisi.Edited by: Analyzer

Duman
28.10.2004, 00:36
Selam,

Bu yaziyi L-M^ degil ben yazdim,ben de tabii ki kafamdan uydurmadim,bu yazi bana geldiginde okudugumda gerçekten çok etkilenmistim,ve dogrulugunu arastirmadan,çikarilacak dersler oldugunu düsünerek aynen aktardim.Yani bir hata varsa o hata da benimdir.

BMN yazi kurulunda da,sonradan belirttigim gibi bu Heysel stadyumunda ki vahim olaydan sonra,tüm dünyanin antipatisini kazanan Liverpool taraftarlarinin,biraz olsun vicdanlarini rahatlatmak için de yazmis olduklari bir yazi ya da senaryo olabilir.

Sonuç olarak gerçek ya da hayal de olsa, yazidan taraftarlik açisindan iyi bir mesaj çiktigini düsünüyorum.

Ve bende daha sonra CuttySark nickli arkadasin bir yazisi üzerine internet de arastirma yaptim ve joseph ismine rastlamadim.Bu olay eger tamamen hayalse de,arastirmadan aktardigim için tüm suç benimdir,bu yaziyla da zamaninizi aldigim için hepinizden özür dilerim...

Saygilar

Analyzer
28.10.2004, 01:11
Oguz(Duman61) kardes dürüstlügün için çok tesekkürler. Zaten bu yaziyi L-M^ 'nin yazmadigini biliyorum kendisi yazinin sonunda not olarak aktarmis. Aslinda yazinin buraya aktarilmasi (Oguz ya da L-M^ tarafindan) çok da kötü sonuçlara yol açmadi. Internette arastirinca "you'll never walk alone" konusunda çok ilginç bilgilere ulastim. Bu bilgileri bu baslik altinda aktaracagim yarin. Benim kizdigim nokta, L-M^'nin forum yöneticisi olarak "gaza" gelerek aslini astarini arastirmadan bu yalan yaziyi sorumsuzca burayaaktarmasi oldu aslinda. YoksaL-M^ asla kötü niyetli bir insan degil, bu yaziyi da Trabzonspor taraftarinin her kosulda takimini desteklemesi gerektigini düsündügü için buraya aktardigindan, iyi niyetinden eminim.

Dedigim gibi yarin "you'll never walk alone (asla yalniz yürümeyeceksin)" konusunda edindigim bilgileri buradan sizlerle paylasacagim. Saygilar.

TheCrow
28.10.2004, 01:59
Analyzer uyandirinca ben de merak ettim ve sarkinin hikayesi ve nasil Liverpool FC'nin marsi olduguna dair internette bir arastirma yaptim.(Analyzer'in arastirmalarina ek olsun)...Efendim olay su sekilde gelismis:

Sarki ilk olarak 1945 yilinda "Carousel" adli bir Broadway müzikalinin müziklerinden biri olarak Richards Rodgers tarafindan bestelenmis ve Oscar Hammerstein tarafindan sözleri yazilmis.

Daha sonra 1963'te,Liverpool'u henüz yeni bir grup olan Gerry&amp;The Pacemakers'in solisti Gerry Marsden unutamadigi bu sarkinin plagini yapmak istemis.Plak sirketinden hiç kimsenin onayini alamamasina ragmen Marsden'e istedigini yapmasi için izin verilmis.Grubun daha önceden çikardigi ilk iki sarkisi listelerde ilk siralara kadar yükselmisti.

1963-1964 sezonu boyunca Anfield'deki maçlardan önce dj Stuart Bateman haftanin top 10 listesindeki sarkilari çaldi.Tabi ki Anfield'de Gerry&amp;The Pacemakers gibi yerel sanatçilarin extradan bir popülariteleri vardi.

10 kasim 1963?te you?ll never walk alone listelere 18 numaradan girmis. bir sonraki hafta yedincilige yükselmis ve bu sayede Stuart Bateman?in çaldiklari içinde yer alip, anfield?da ilk kez hoparlörlerden yükselmis. Bunun son olmayacagi da kisa sürede ortaya çikmis.

31 kasim?da sarki listede ilk sirayi almis ve böylece the pacemakers kariyerinin ilk 3 sarkisiyla birden listelerde 1. olan ilk ingiliz grup olmus.Sarki birinci siradayken hoparlörlerden çalininca bütün taraftarlar da takim sahaya çikarken eslik ediyorlarmis...

Sonra,bir Cumartesi günü sarki çalinmayinca bütün taraftarlar hep bir agizdan sarkiyi söylemeye baslamislar,ve daha sonraki her maçta sarki söylenir olmus...

(Isteyenlere link verebilirim,yalniz hepsi Ingilizce...)

Edited by: TheCrow

TSMareNero
28.10.2004, 05:25
Neden yapilmiyor onu anlamiyorum.Toplanilacaksa toplanilsin bir kararlar alinsin herkes elini tasin altina koysun.Hep beraber elele verelim artik ayaga kalkalim.Esnaf Yattara yi Çömlekçide gördügü için sözlü uyarilarda bulunmus bu dogrumu?smileys/smiley5.gifNe yapmaya çalisiyor bu adam anlamadim.Kapatin sunu tesislerde yatsin kalksin.Biz nelerle ugrasiyoruz o neler pesinde hayret yawwsmileys/smiley18.gif

yattara konusunda haklisin ama taraftar organizasyonuna sira gelince bilmem hic sen avni akerde mac seytrettinmi. öfden püfden olaylar yüzünden taraftar birbirine giriyor. kaldiki organize olabilsinler. bence kötü zamanlarda bu taraftar daha cok kenetlenir birbirine diyecegim ama o zamanlarida yasadik, milletin agzinda sakiz gibi hala o febe maci yok efendim kizdim da , küstümde, bilmem ne, bilmem ne........

tam dayaklik hepsi. aklima hep kizilcik deynegi geliyorsmileys/smiley26.gif

ARAGORN01
28.10.2004, 09:46
Sarkiyi kimin nasil yazdigini açikçasi ben de bilmiyrodum ama bildigim tek bir sey var. Her maçta özellikle yenik durumdalarsa söylerler. 2 kere aralarinda bulundum.

Analyzer
28.10.2004, 10:05
you'll never walk alone'un gercek öyküsü:

1963 sonbaharinda, henüz yeni bir grup olan the pacemakers grubunun çoktan listebasi olmus iki sarkisi vardi ama solist gerry marsden?in kafasinda bambaska bir sarki dolanip duruyordu. 1957 yapimi carousel filminden pek de hoslanmamisti aslinda ama filmdeki bir sarkiyi unutamiyordu.

you?ll never walk alone, 1945 yilinda oscar hammerstein tarafindan carousel adli müzikal için yazilmis ve richard rodgers tarafindan bestelenmisti. ?o heyecani sevmistim? diye anlatiyor pacemakers?in solisti marsden. ?elvis, sinatra ve gene vincent tarafindan yorumlanmis versiyonlari da dinlemistim ama biz 1959?da hamburg?da sarkiyi ilk kez çaldigimizda hersey çok farkli oldu: çok yavas bir sarki olmasina ragmen son derece akiciydi. aslinda biz rock?n roll yapardik, ama çok yönlü olabilecegimizi göstermek istemistim. sarkinin insanlar üzerinde ologanüstü bir etkisi oldu: insanlar bir anda durup dinlemeye basliyorlardi, sanki onlara birseyler oluyor gibiydi.?

tekrar 1963?e dönersek, the pacemakers?in ilk iki sarkisi ilk siraya kadar yükselmisti ve simdi de bir üçüncüyü de yapip bu ?hat-trick?le bir rekor kirmayi umuyorlardi. ancak marsden hiçbir sarkiyi begenmiyor, hepsini reddediyordu. en sonunda plak sirketinin asistani ona hangi sarkiyi söylemek istedigini sordu. aldigi cevapyou?ll never walk alone oldu. ancak bu, sirketten kimsenin onayini alamadi. gene de sonunda marsden?e istedigini yapmasi için izin verildi.

pacemakers?in versiyonu, etkileyici sözlerin marsden?in ?gümüsi? sesiyle birlesmesi ve fondaki piyano ile farkli ve hos bir çalisma olmustu ve marsden sarkidan çok memnundu: ?sarkinin bir hit olacagindan çok, çok emindim? diyor kaydin tamamlandigi günü anlatirken. ama acaba sarkisinin dünya futbolunda edinecegi yeri, ya da 40 yil sonra bile çok sevdigi liverpool?un stadinda söylenecegini tahmin etmis midir?

maçlarda sarki söyleme gelenegi her zaman olmustur, ama 1962?de güney amerika?li taraftarlarin sili?deki dünya kupasi?nda sarki söylemeleri televizyonda görülene dek bu gelenek biraz unutulmustu ve pek az maçta görülürdü. kupadan sonra liverpool taraftarlari -ve digerleri- bu isi tekrar ciddiye almaya basladi.

liverpool?un meshur kop tribünü yörenin delikanlilari ile cumartesi yarim gün çalisip isten çikip anfield?a kosan orta yasli erkeklerden olusuyordu. 1963?te 14 yasinda olan siki liverpool?lu tommy cartwright, kop?un bir parçasi olmanin nasil birsey oldugunu söyle anlatiyor: ?liverpool?da yasamak gurur duyulacak bir seydir ?her zaman da gurur duyacagim- ama maç günleri çok farkli, olaganüstü olurdu. sehrimiz ülkenin en çok gipta edilen yeriydi ve kop?ta olmak ayrica muhtesemdi. bütün hafta bekledigimiz sey en az maç kadar tribündeki atmosferdi.?

1963-64 sezonu boyunca dj stuart bateman maç baslamadan önce anfield?da haftanin ?top 10? listesindeki sarkilari çaldi. 10 kasim 1963?te you?ll never walk alone listelere 18 numaradan girdi. bir sonraki hafta yedincilige yükseldi ve bu sayede stuart bateman?in çaldiklari içinde yer alip, anfield?da ilk kez hoparlörlerden yükseldi. bunun son olmayacagi da kisa sürede ortaya çikti.

31 kasim?da sarki listede ilk sirayi aldi ve böylece the pacemakers kariyerinin ilk 3 sarkisiyla birden listelerde 1. olan ilk ingiliz grup olmus oldu.

bu sirada kop?taki taraftarlar sarkiyi kalplerine kazimaya baslamisti. ?sarki 1. siraya yükselince biz de takimlar sahaya çikarken onu söylemeye basladik? diye anlatiyor cartwright. ?sarki, staddaki atmosefere çok uyuyordu. bir süre sonra sarki çalmadiginda ?sarkimiz nerede?? deyip, ardindan kendimiz söylemeye baslamistik.? zaten bir süre sonra da sarki her maç öncesi stadda çalmaya basladi.

o günlerin üzerinden tam 40 yil geçti ve sarki hala kop?un en büyük parçasi. her maçin sonunda, skora bakilmaksizin sarki söylenmeye baslaniyor.

diger takimlarin taraftarlari için, tek bir sarkinin bu kadar çok sey ifade etmesini anlamak zor olabilir. ama unutulmamali ki, bu sarki takimin 1963-64?te 17 yil aradan sonra kazandigi sampiyonluga tanik olmakla kalmadi, kulübün heysel ve hillsborough facialarinin ardindan yasadigi en karanlik günleri ve en sonunda anfield için kutsal adam olan bill shankly ile yasanan müthis basarilari da gördü. liverpool taraftarlari tarafindan da sik sik hatirlatildigi üzere, you?ll never walk alone, kulübün tarihinin ve kimliginin ayrilmaz bir parçasi.

sevke getirici ve topluluk tarafindan kolayca söylenebilir olmasinin disinda sarkiyi bu kadar muazzam bir futbol sarkisi yapan sey elbette ki sözleri... sözlerin yazari oscar hammerstein?in niyeti eminiz ki bu degildi ama bütün o sözcükler iyi bir taraftari mükemmel biçimde tanimliyor; diger taraftarlarla birlikte, sadik bir inanç duygusu ve iyimserlikle takimini ?rüzgarda ve yagmurda? her zaman takip etmek. bu sözlerin oyuncular üzerinde çok olumlu bir etki yarattigiysa yadsinamaz bir gerçek.

toxteth?de dogan ian callaghan 1959?da liverpool?a transfer oldu. 60?li ve 70?li yillar boyunca takimin vazgeçilmez orta saha oyuncusuydu, liverpool?la 843 maça çikti ve hala liverpool?un gelmis geçmis en çok maça çikan futbolcusu unvanini koruyor. onun için çok degerli olan sarkiyi söyle anlatiyor: ?you?ll never walk alone her zaman tüylerimi diken diken ederdi. sahaya çikarken onu duymak kendimi çok daha güvende hissetmeme neden olurdu. taraftarlar her zaman takimi desteklerdi ama sarkiyi söylediklerinde atmosfer çok daha farklilasirdi.?

oyuncular sahaya çikarken o meshur ?this is anfield? (burasi anfield) yazisinin altindan geçmek zorundaydilar. pool?un efsane menajeri bill shankly o yazinin önemini ?bu bizim oyuncularimiza kim için oynadiklarini, karsi takim oyuncularina da kime karsi oynadiklarini hatirlatmak içindi? diye belirtmisti. you?ll never walk alone shankly?nin maç öncesinde yaratmak istedigi psikolojiye büyük bir katki yapardi.

callaghan stad ve sarkinin iliskisiniyse söyle anlatiyor: ?o yazi rakibi iyice korkunç bir yere gelmis gibi hissettirirdi. anfield rakiplerin gözünü korkuturdu. ama aynisi goodison?a ya da old trafford?a gittigimizde bizim için de geçerliydi. bu yüzden, taraftarlarimizin you?ll never walk alone?u söyledigini duymak sanki anfield?in bir parçasi yanimizdaymis gibi hissetmemizi saglardi.?

sarkinin buralara gelmesini saglayan pacemakers solisti marsden de çocuklugundan beri büyük bir pool taraftari olmus. dolayisiyla da sarkisini anfield?da duydugunda müthis bir sevinç hissetmis. ?ben de orada olup sarkiyi söyleyebilirdim ama insanlarin sarkiyi bu kadar sevmis olmalarina inanamistim. hala maçlarda taraftarlarla beraber ben de sarkiyi söylüyorum.?

marsden?in sarkiyla ilgili onlarca anisi var. bunlarin en etkileyicilerinden biri, grupla birlikte amerika birlesik devletleri?nde turnedeyken katildiklari televizyon programi sullivan show?da olanlar... o sirada liverpool da amerika?da kamptaydi ve marsden programda sullivan?a dünyanin en iyi futbol takiminin da new york?ta oldugunu söyleyince, tüm takim ve görevliler de programa çagrildi ve pacemakers, liverpool?la birlikte, 60 milyon izleyicinin önünde sarkiyi söyledi.

ve belki de bu hatiralarin en güzeli: marsden 1965?te evlendiginde, esi pauline?le balayina gitmek yerine anfield?a gitti. gerry ve pauline mersden, sahada durup tribünlerin tamaminin you?ll never walk alone?u söyleyerek onlari kutlamasini izlerken gözyaslarina -elbette ki- hakim olamadilar. taraftarlarin yaptigi marsden?e tesekkür etmenin bir yoluydu. maçtan sonra bill shankly?nin gelip marsden?i kutlarken söyledikleri de bunun bir baska ifadesiydi: ?gerry, oglum, sen liverpool için bir ilham kaynagisin. ben bu insanlara bir takim verdim, sen de bir sarki.?

shankly?nin söyledikleri marsden?e dünyalari vermis: ?daha sonra, o öldükten sonra, liverpool katedrali?nde bu sarkiyi bir kez de onun için söyledim. tanri rahmetini ondan esirgemesin. bu benim içim müthis bir onurdu.?

you?ll never walk alone?un futboldaki yeri bu kadar da degil. 11 mayis 1981?de bardford city takiminin valley parade stadi?nin tribünlerinden birinde yangin çikti ve 57 taraftar öldü. marsden bazi diger sarkicilarla beraber ölenlerin ailelerine yardim etmek için sarkiyi tekrar söyledi. ve sarki yillar sonra listelerde tekrar 1. siraya çikarken, marsden ingiltere listelerinde ayni sarkiyla iki kez 1. olan ilk sanatçi oldu.

bundan 4 yil sonra, 96 liverpool taraftarinin öldügü hillsborough faciasinin yildönümünde sarkiyi wembley stadinda tekrar söyledi. ?hayatim boyunca yaptigim en zor seylerden biriydi? diye hatirliyor gerry. ?çok duygusal bir ortamdi ve aglamamak için kendimi çok zor tuttum. everton?lilar bile sarkiya eslik etmisti.?

ve 40 yil sonra, bugünün sorusu: liverpool kulübü anfield?i birakip, stanley park?in yanina yeni bir stad yaptirmayi planliyor. peki marsden sarkinin yeni stadda da maç günlerinin bir parçasi olarak kalacagini düsünüyor mu? ?bunu söylemek bana düsmez. bunu yapacak olan kop?tur. sarkiyi ben söylemis olabilirim, ama onlar bunu kendi sarkilari yapti. sarkiyi birakacaklarini sanmiyorum, açik söylemek gerekirse de, umarim birakmazlar. you?ll never walk alone?un yillardir liverpool taraftarlariyla özdeslesmis olmasindan gurur duyuyorum, bence bu bir liverpool türküsü...?

kop?un müdavimi tommy cartwright da marsden?e katiliyor: ?sarki liverpool futbol kulübü için yazilmis gibi. deplasmanlarda da bu sarkiyi söyleriz ve rusya?da bile insanlar bunun bizim sarkimiz oldugunu biliyor. kop bu sarkiyi seçti: taraftarlarin baska birini kabul edeceklerine inanmiyorum.?

Kaynak: Ünlü futbol dergisi FourFourTwo'dan yapilan direk ceviri. Eksi sozlukten aldim.

denizci61
28.10.2004, 15:34
Anlayana!

61viya
23.03.2005, 01:02
en son 28 ekimde biseyler yazilmis buraya....süper bisey bu...

ama özellikle su günlerde benim asil dikkatimi çeken sey,tribünlerdeki destek oldu sanirim....hani maglubiyette bile yürekten gelen destek...

My
23.03.2005, 03:18
Herkesin gardi düsüverdi arkadaslar. Umudun yerini hüzün, hayal kiriklii aldi. Bu birazda imam cemaat isine benzer. Bizler bu kadar inancimizi kaybeder küsersek bunu takima yansimasi katmerli olur. Herke silkelensin biraz yahu! Bu takim kötü bir takim diil. Bir ki maç öncesine kadar ligin tozunu attiriyorduk. Simdi tökezlendi düstü,onubizden baskasida ayaa kaldirmaz. Bizlerin morali bozuk ama onlarinki bizden asaami. Bu sonuçlari alan onlar dolayisiyla suçluluk duygusunuda hisseden onlar.Asaaidaki yaziyi Ahmet Abi'nin besiktas maçi topicindeki yazisindan aldim. Çok güzel, güzel olduu kadarda çok dooru yazmis. Bu tip yazilara fazlasiyla ihtiyacimiz var sanirim. Brakalim sizlanmayida birbirimize ve takima destek olalim...

Moral bozmak yok . Yensekde, yenilsekde ,bu takim bizim kimsenin degil,

ÇAMURA DÜSEN ÇOCUGU ,ÇAMURDAN KIM KURTARIR.? SAHIBI YANI BABASI , TRABZONSPOR BIZIM ÇOCUGUMUZDUR. ONA BIZ SAHIP ÇIKACAGIZ. HEP ÇOCUGUMUZU AZARLAMAYACAGIZ.

Saygilarimla

Badaloğlu
23.03.2005, 08:59
Yalandan yere buralarda etiket yapmayin!...Birakin Liverpollarida kendi takiminizin efsane olmus hikayelerini yazin...Önce bir Istiklal caddesinde bagirsaydinizya!...Yanliz yürümeyeceksinmis!...Peki biz kimle yürüdük o zaman?Istiklalde gösterseydinizya yanliz olmadigimizi;niyegelmediniz?Orada efsane takimin taraftarlari olarak gururla yürümek zormuydu?Liverpolmus!...Edited by: BADALOGLU

Emorfo
23.03.2005, 10:33
Haklisin Ahmet abi. Hep baskalarini örnek gösterecegimize neden biz baskalarina örnek olmayalim. BJK maçina gelenler gördü taraftarin nasil maç kazandirdigini... O görüntüyü izleyenlerin biraz olsun içi sizlamadi mi... Malesef Trabzonspor taraftarinin daha ögrenecegi çok sey var...

Crazy_OfLu61_
23.03.2005, 21:14
Is taraftarda biter arkadaslar mükemmel bir taraftar maçi 3-0 danda çevirir 4-0 danda is taraftarda biter taraftarda...

TSMareNero
24.03.2005, 21:43
evet arkadaslar uzun zamandir bende birsey yazmadim burda ama su basligi görünce dayanamadim yine.

en kötü dönemde oldugu gibi yine arkandayiz TRABZONSPOR´um...