PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Samet Güzel

admin
01.11.2012, 21:44
T.C.
İSTANBUL
16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ
(CMK 250.MADDESİ İLE GÖREVLİ)

DOSYA NO : 2011/63
KARAR NO : 2012/71
C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2011/813

GEREKÇELİ KARAR
T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

BAŞKAN : MEHMET EKİNCİ 39587
ÜYE : HİKMET ŞEN 39730
ÜYE : BÜLENT KINAY 40267
C. SAVCISI : UFUK ERMERTCAN 35205
KATİP : MUSTAFA ALKAN 136217

SANIK : 69- SAMET GÜZEL (TC.No:33560405848), Mustafa Bülent ve Canan oğlu, 01/03/1985 KADIKÖY doğumlu, KİLİS, MERKEZ, Abdioymağı mah/köy nüfusunda kayıtlı. Ortadağ Mevkii Fener Bahce Spor Kukubu Antreman Tesisleri . Samandıra 34885 Kartal/ İSTANBUL adresinde oturur.
VEKİLLERİ : Av. YASEMİN MERÇİL, Şemsettin Günaltay Cad. No:185 D:3 Erenköy Kadıköy/ İSTANBUL
Av. EMİNE YAZICIOĞLU, Kızıltoprak Bağdat Cad. No.6-8 Sağlık Apt.D.9 Kadıköy/ İSTANBUL

69- SAMET GÜZEL ;

a) Sanık SAMET GÜZEL’in Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde; 17.04.2011 günü oynanan Trabzonspor-Bursaspor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla teşvik suçunu işlediği sabit olduğundan, suçun işleniş biçimi gözetilerek eylemine uyan ve tüm sonuçları itibariyle lehine olan 6259 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik öncesi 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren BEŞ YIL HAPİS ve BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

b) Suçun teşvik pirimi vaadi ile işlenmesi nedeniyle sanığın cezası 6222 sayılı Kanun’un 11/5. maddesi uyarınca yarı oranında indirilerek İKİ YIL ALTI AY HAPİS ve BEŞ YÜZ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

c) Sanığın, suçun işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak suretiyle yardım eden konumunda bulunması nedeniyle cezası 5237 sayılı TCK'nın 39/2-c. maddesi uyarınca cezası yarı oranında indirilerek BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve İKİ YÜZ ELLİ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

d) Sanığın geçmişi ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek BİR YIL ON BEŞ GÜN HAPİS ve İKİ YÜZ SEKİZ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

d) Sanığa verilen İKİ YÜZ SEKİZ GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 20 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN BİR YIL ON BEŞ GÜN HAPİSve DÖRT BİN YÜZ ALTMIŞ TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 4 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,

e) Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlanana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1 maddesinin a, b, c, d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,

5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,

f) Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,

g) 5271 sayılı CMK'nın 231/5 maddesi gereğince daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış olan sanığın, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları gözönünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği konusunda kanaate varıldığından, hakkında verilen HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA,
5271 sayılı CMK'nın 231/8 maddesi gereğince sanığın 5 YIL DENETİM SÜRESİNE TABİİ TUTULMASINA,

Sanık hakkında; kişiliği, şahsi ve sosyal durumu ile suçun işlenmesindeki özellikler gözetilerek denetim süresi içerisinde herhangi bir YÜKÜMLÜLÜK BELİRLENMESİNE YER OLMADIĞINA,

5271 sayılı CMK'nın 231/10 maddesi uyarınca, denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlenmediği takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak davanın düşürülmesine karar verileceğinin İHTARINA,
5271 sayılı CMK'nın 231/11 fıkrası uyarınca denetim süresi içerisinde kasten yeni bir suç işlenmesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranılması halinde mahkemece hükmün açıklanacağının sanığa İHTARINA,

UğuR
05.11.2012, 07:58
Alaeddin Yıldırım’ın ise; tercüman Samet Güzel aracılığıyla futbolcu Gökçek Vederson ile irtibat kurduğu, Alaeddin Yıldırım ve Samet Güzel’in 11.04.2011 günü İstanbul’da Vederson’la buluşarak Trabzonspor’u yenmeleri karşılığında para teklifinde bulundukları, Gökçek Vederson’un da bahse konu teklifi kabul ettiği,
17.04.2011 günü oynanan müsabakanın Trabzonspor:1-Bursaspor:0 şeklinde sonuçlandığı, Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün hedeflediği sonuca ulaşamadığı,

Sonuç olarak; 17.04.2011 günü Trabzon’da oynanan Trabzonspor – Bursaspor maçında bazı Bursasporlu futbolculara teşvik primi teklif edildiği anlaşılmaktadır.

UğuR
05.11.2012, 08:00
MAÇ RAPORU
TFF resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre; Trabzonspor–Bursaspor maçının 17.04.2011 günü saat:19.00’da Hüseyin Avni Aker stadyumunda başladığı, Bursaspor’da; 3 numaralı forma ile Gökçek Vederson’un ilk 11’de sahaya çıktığı, 9 numaralı forma ile Sercan Yıldırım’ın ise takımın yedekleri arasında olduğu, müsabakanın Trabzonspor:1 – Bursaspor:0 şeklinde sonuçlandığı anlaşılmıştır.
17.04.2011 günü Trabzon’da oynanan Trabzonspor-Bursaspor müsabakasında; Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü tarafından Bursasporlu futbolcu Gökçek Vederson ve Sercan Yıldırım’la; Trabzonspor’a karşı iyi bir mücadele sergilemeleri, karşılığında para almaları, ayrıca Sercan Yıldırım’ın Fenerbahçe’ye transfer edilmesi hususunda görüşülüp anlaşıldığı, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Alaeddin Yıldırım, Samet Güzel, Ali Kıratlı, Metin Korkmaz ve Hasan Çetinkaya’nın bu eyleme iştirak ettikleri belirlenmiştir.

UğuR
05.11.2012, 08:05
69-Samet Güzel’in (Fenerbahçe SK tercümanı, Kl:46, Dizi:180-207 arası)
17.04.2011 günü oynanan Trabzonspor-Bursaspor maçında teşvik pirimi verilmesi eyleminden dolayı 6222 S.Y’nın 11/1, 5 md.

UğuR
05.11.2012, 08:07
69-SANIK SAMET GÜZEL SAVUNMASINDA ÖZETLE: (Kls 95 Dizi;27-33) Ben Fenerbahçe Spor Kulübü'nde tercümanlık görevi yapmaktayım. Gökçek Vederson ve Sercan Yıldırım ile teşvik girişiminde bulunduğum iddia edilmektedir. Sercan Yıldırım'ı yeşil sahalar haricinde ben hiçbir yerde görmedim. Telefon numarası ne telefonumda vardır ne de hayatım da bir kere de telefonda görüşmüşümdür. İddianamede zaten, bizim Sercan Yıldırım ile ilgili herhangi bir görüşmemiz herhangi bir tape de zaten bulunmamaktadır. Gökçek Vederson ise, hem Fenerbahçe Spor Kulübü'nden futbol oynadığı iki buçuk sene boyunca futbol oynadı bu dönemde mesai arkadaşım, takım arkadaşım hemde aynı zamanda bu kadar süre içerisinde beraber çalıştığımız için iyi de bir dostumdur. Elbette kendisiyle iyi bir şekilde tanışırım ve görüşürüm. Fakat bütün bu görüşmelerde iddianamede yazıyor ki Gökçek Vederson'la kurduğumuz bağlantılar teşvik girişimine yöneliktir. Fakat olayın doğrusu ve gerçeği şudur ki, Türkiye Futbol Federasyonu'nun kulüplerden her sene zorunlu tuttuğu bir tane belge vardır. Bu belge de şudur. Bütün futbolcular, hatta çalışanlar bende imzalıyorum bunu, kulüpten alacakları olmadığına dair bir belge, bir ibra sunmak zorundadırlar. Fakat Gökçek Vederson'un son oynadığı senesinde alacakları varmış. O ay alacakları olduğu için Bursaspor'a gitmişti o dönemde, o alacakları olduğundan dolayı bu belgeyi imzalamadı. Bu belgeyi imzalamadığı için sayın yöneticimiz Alaattin Yıldırım beni aradı ve dedi ki; Samet Vederson'u arayıp bu belgeyi imzalamasını söylermisin, eğer görüşmek isterse gelsin İstanbul'a görüşelim dedi. Ben de Vederson'a bunu sundum...
1694 nolu tape de Alaattin Yıldırım ile üç Brezilya'lı futbolcunun menajeri hakkında, bu oyuncunun menajeri, oyuncuların menajeri, Marcio Ribelino ile yapılan görüşmeler var. Bu görüşmeleri kendisine aktarmam sanki, Gökçek Vederson'la Bursaspor'lu oyuncularla suç işlemek kastıyla, irtibat kurmam olarak algılanmaya çalışılıyor. Şimdi bu oyuncuların isimleri, Leandro da Miav, Humbel de borces ve Venikton Paulista. Hatta Humbel de Borces'i sezon ortasında transfer etmek için, yönetim kurulumuz çok büyük çaba sarfetti. Hatta yönetim kurulumuz takdiriyle ben Brezilya'ya gittim . Ekim ayında ve bu oyuncunun transferi için çok uğraştım. Şimdi yine bu yanlış yönlendirme ile burdaki konuşmalardan ne çıkıyor ortaya. Gökçek Vederson'la benim görüştüğüm, Gökçek Vederson'un yanınki arkadaşlarını ayarttığı ve sonuç olarak da sanki biz teşvik girişiminde bulunmuşuz iddiası var. Fakat bu bahsettiği üç kişi, bu üç tane oyuncu. Bizim buluşmaya çalıştığımız kişi ise, Marcio Liberino, Marcio Liberino kim; bu üç tane oyuncunun menajeri. Burdaki tapede bence kilit cümlü şu. Ali, Sayın Alaattin Yıldırım diyorki; Tamam sen de ki; Pazar sabah Ali bey seni bekliyor. Şimdi, pazar sabahının tarihine hep beraber bakalım. 17/04/2011.17/04/2011'de ne var, Trabzonspor-Bursaspor maçı var. Şimdi hangi maçın sabahındaki Trabzonspor maçı, Trabzonspor -Bursaspor maçı hangi maçın sabahında hangi futbolcuyu siz kamptan çıkarıp İstanbul'a getirebilirsiniz. Tamam sen de ki pazar sabahı Ali bey seni bekliyor. Pazar sabahı ayın 17'si, ve 17'sinde Trabzon-Bursaspor maçı var. Futbola biraz hakim olan insanlar bilirler ki, maç, kamp günü hiçbir futbolcu, hele şekil değiştirip kamptan çıkamaz. Yani bunu hocalarımızda buradalar, bunu herkes bilir. Zaten bu tapenin en kilit noktası da bu. Biz Marcio Liberino ile görüşmek istiyoruz, kendisini İstanbul'a davet ediyoruz. Kendisi o sırada Avrupada ve pazar günü gelip bizle görüşmesini istiyoruz. Yani ne Gökçek Vederson, ne diğer oyuncular hiç kimseyle görüşme amacımız burada yok, bu tape tamamiyle yanlış yorumlanmış bir tapedir şeklinde beyanda bulunmuş ve atılı suçlamaları reddetmiştir.

UğuR
05.11.2012, 08:12
İ.Y. Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı üzerinden, Bursasporlu futbolculara ulaşma çabası yanında Alaeddin Yıldırım da Fenerbahçe Kulübü’nde Brezilyalı futbolcuların tercümanlığını yapan sanık Samet Güzel aracılığı ile bir dönem kendi takımlarında forma giyen Gökçek Vederson’a ulaşma çabası içerisindedir.
Bu bağlamda:
Alaeddin Yıldırım’ın 06.04.2011 günü saat:10.58’de Samet Güzel’i aramış (tape:1679) ve aralarında;
Alaeddin Sametciğim sen nasılsın günaydın canım,...o arkadaş ile konuştun mu,
Samet :Konuştum arkadaş ile konuştum,..olumlu olumlu,
Alaeddin:Olumlu ben şimdi söylemiyorum,..sen hiç bir şey söyleme Samandıra’ya geleceğim Samandıra’da konuşacağız,.., tamam olumlu ise konuşuruz,
Samet :Tamam olumlu, olumlu
Şeklinde konuşma geçmiştir.
Bilahare savunmalarda da belirtildiği üzere söz konusu “arkadaş”ın Gökçek Vederson olduğu sabittir. Sanık Samet Güzel yönüyle önem arz eden ve üzerinde durulması gereken konu, Alaeddin Yıldırım’ın “sen hiçbir şey söyleme” sözünden de anlaşıldığı üzere, konunun içeriğinden adı geçen sanığın haberdar olduğudur. Zira teşvik hususunun detayına Samet’in girmesini istememektedir.

UğuR
05.11.2012, 08:22
Aynı gün saat :12.22’de Alaeddin Yıldırım, İlhan Ekşioğlu’nu aramakta(tape:2439) ve aralarında;
Alaeddin:Çok çalışıyorum haberin olsun,
İlhan :Dün dediğin zaten süper bir şeydi,
Alaeddin:Doğrumuymuş,
İlhan : Senin şeyle ilgili dediğin bu çingenelerle ilgili dediğin,..onu getirtiyorsun değil mi,
Alaeddin: Yalnız pazara geliyor,..bir şey daha söyleyeyim o şey var ya dün gittik ya birisi ile konuştuk seninle ...o tamam o iş,…vallaha uçurtma lan uçurtma hepsi,
İlhan: “Ben diyorum ya bu var ya bu para var ya bu para çok önemli ya”,
Şeklinde konuşma geçmektedir. Bu görüşmeden de anlaşılacağı üzere İ.Y Ekşioğlu bir diğer taraftan Alaeddin Yıldırım’ın gayreti ile Bursasporlu futbolculara (Çingene diye söylediği Wederson) ulaşılma çabasını bilmekte ve bilgisini almakta, şike ve teşvik faaliyetlerinde paranın önemini vurgulamaktadır.

10.04.2011 günü saat:14.15’de Alaeddin Yıldırım’ı arayan (tape:1680)Samet Güzel;
Samet :Şimdi çocuk şimdi bana bir mesaj attı bugün gelemeyeceğini söyledi,..ben de şey dedim ama geleceğin kesin net bir zaman söyle ki en kısa zamanda görüşelim dedim o da dedi ki yarın 1 buçuk 2 gibi İstanbul’dayım dedi,

Alaeddin: Sen deki bana 5’te şuraya gel ben geleyim,..sakin bir yere tamam mı,
Samet : Tamam,
Şeklindeki görüşme ile Vederson’un durumu ile ilgili olarak Alaeddin Yıldırım’a bilgi vermektedir.

Sanıklar Alaeddin Yıldırım ve Samet Güzel arasında yaşanan ve aşağıda belirtilen;
10.04.2011 günü saat:21.43’de Alaeddin Yıldırım’ın Samet Güzel’i aradığı görüşme(tape:1681);
…Samet: “Çocuk yarın 1-2 gibi geliyor,..1 ile 2 arası burada olacak” , Alaeddin: “Yarın saat 1’de konuşalım seninle”,

11.04.2011 günü saat:11.41’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1682);
“Gunaydin Ali Bey. arkadas 13:00 te burda olcak” yazdığı,

11.04.2011 günü saat:13.08’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı;
“En gec saat 16 te yola cikmis olmasi gerekiyormus.” yazdığı. (tape:1684)
11.04.2011 günü saat :13.09’da Alaeddin Yıldırım’ın, Samet’e attığı mesajda(tape:2443);
“Bana büroya getirebilir misin küçükyalıya 2 3 da” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.10’da Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1685);
“Getiririm. Yalniz yeri bilmiyorum adrese ihtiyacim var” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.12’de Alaeddin Yıldırım’ın, Samet Güzel’e mesaj attığı(tape:1686);
“5180305 buket hnm dan adresi ltf al” yazdığı.

11.04.2011 günü saat :13.13’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet’in mesaj attığı(tape:2444);
Samet: “mdir. Arkadasla bulusup geliyorum%” yazdığı.

11.04.2011 günü saat:13.13’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı(tape:1687);
“Bekliyorum sahil yolunda” yazdığı .
Şeklindeki yoğun telefon ve mesaj trafiğinden anlaşıldığı üzere, sanık Samet Güzel’in Bursasporlu futbolcu Vederson ile Fenerbahçeli yönetici Alaeddin Yıldırım’ı bir araya getirme çabası izaha mahal bırakmayacak açıklıktadır.

Samet Güzel tarafından, Vederson’un getirildiği bilgisini alan ve buluşma yerini kararlaştıran Alaeddin Yıldırım durumu hemen İ.Y. Ekşioğlu’na telefonla 11.04.2011 günü saat:13.24’te(tape:2034) bildirmektedir. Bu görüşmede geçen;
Alaeddin Yıldırım : ... 2 buçukta benim büroya benim bi misafir geliyor hani biliyorsun ya,…bi misafir geliyor işte anla işte o sana getirecek herhalde tamam mı abi ya sen de gelsen de...konuşalım ya şununla ya,
İlhan Ekşioğlu : Neyi kim olduğunu tam anlamadım ama,
A.Y. : Şey ya bizim eski senin eski şeyin ya evin orada oturuyordu ya eski ev..,
İ.Y.E. : Senin ağzın var ya hepten yamulmuş,
A.Y. :(gülerek)Ben adamla adamla konuşamayacağım... gel ya gel işte gel gel,..ama hemen gel ha bak ben yoldayım 2 buçukta bende adam, 3’te de gidiyormuş,..anladın mı kim olduğunu”,
İ.Y.E :Anlamadım,

A.Y :YA ANLA İŞTE KARDEŞİM İŞTE BU İ..NELERDEN İŞTE,..ZEKİ MÜREN,
İ.Y.E :Zeki,
A.Y :Haydi öptüm seni bay bay.
Şeklindeki diyalogdan da anlaşıldığı üzere Alaeddin Yıldırım, Vederson’un görüşmek üzere geldiğini şifreli şekilde (bi misafir geliyor hani biliyorsun ya, bizim eski senin eski şeyin ya evin orada oturuyordu ya eski ev,işte kardeşim işte bu i..nelerden işte,..Zeki Müren) İ.Y. Ekşioğlu’na anlatmakta ve fakat adı geçen sanık bir türlü anlamamaktadır.

Alaeddin Yıldırım’ın şifreli sözlerinden bir şey anlamayan İ.Y. Ekşioğlu 11.04.2011 günü saat:13.29’da Alaeddin Yıldırım’ı aramaktadır. tape:2035);
İlhan :Ya kafayı yiyeceğim ha anlamadım ki bir bok.
Alaeddin:Yabizim Vederson ha,…sen gelme o zaman tamam mı...değil mi
Şeklindeki görüşme ile gelen kişinin Vederson olduğu İ.Y. Ekşioğlu tarafından da anlaşılmaktadır.

Gökçek Vederson’un kullandığı (5433200807) telefonun 11.04.2011 günü saat:11: 26 ile 13:57 arası Samet Güzel’in kullandığı 5333254244 nolu telefonla 20 kez karşılıklı irtibatlı oldukları,
Gökçek Vederson’un kullandığı (5433200807) telefonun 11.04.2011 günü yapılan baz incelemesinde; 11.04.2011 günü saat:11:40’a kadar Bursa ve Yalova’da sinyal verdikten sonra saat:12:54 ile 17:51 arası İstanbul’da sinyal verdiği, saat:18:00’den sonra sırasıyla Yalova ve Bursa’da sinyal verdiği tespit edilmiştir.
Şu hale göre telefon görüşmelerine konu Alaeddin Yıldırım, Samet Güzel ve Gökçek Vederson buluşması 11.04.2011 tarihinde gerçekleşmiştir.

11.04.2011 tarihinde Gökçek Vederson ile yapılan görüşmenin ardından, Samet Güzel ile görüşen Alaeddin Yıldırım, 15.04.2011 günü saat:16.34’de, (tape:1689)
Samet Güzel : Bir haber gelmedi herhangi bir şey söylemedi o yüzden aramadım ben,
Alaeddin Yıldırım: Peki hiç konuştun mu onunla,
Samet : Yok ama isterseniz konuşurum,.., tamambir halini hatırını sorayım..
Şeklindeki görüşmeyle adı geçen futbolcu ile irtibatın maç gününe kadar sürdürülmesini istemektedir.
Devamındaki telefon görüşmelerinde;
16.04.2011 günü saat:17.37’de Alaeddin Yıldırım’a, Samet Güzel’in mesaj attığı;
“Ali Bey konusalim. Arkadastan haber var” yazdığı. (tape:1690)

16.04.2011 günü saat:19.58’de Alaeddin Yıldırım’ın Samet Güzel’i aradığı görüşme(tape:1691);
Alaeddin: Benimle şeyli konuş tamam mı anlat,
Samet : Tabi,tabi şimdi ben arkadaşım ile konuştum.
Sanık Alaeddin Yıldırım “Benimle şeyli konuş tamam mı anlat” derken, telefonların dinlenildiğinden duyulan endişe nedeniyle Samet’in de şifreli olarak konuşmasını istediği anlaşılmaktadır ve sonrasında,

16.04.2011 günü saat:22.20’de(tape:1694) Alaeddin Yıldırım’ın, Samet Güzel’i aradığı görüşme;
Samet :Arkadaşım ile konuştum (Gökçek Vederson ile yaptığı görüşmeyi aktardığı) arkadaşım da onun yanında olan arkadaşları ile konuşmuş 3 kişilermiş böyle,..3 kişi ondan sonra konuşmuş yani hiç bir sıkıntı yok diyor şu anda hiç bir problem yok diyor, konuştuğumuzdan farklı hiç bir şey yokher şey yolunda diyor,
Alaeddin : Bu 9 numara da var mı onun içinde (Bursaspor takımında 9 numaralı formayı Sercan Yıldırım giyiyor),
Samet :Yok yok onların içinde o yok, onların içinde o yok,
Alaeddin :Tamam iyi, umutlu mu

Samet : İçlerinden çıkmayacağız diyoryani öyle diyor
Alaeddin :Tamam sen deki pazar sabah Ali bey seni bekliyor,
Samet :Tamam, tamam
Alaeddin :…Yarın sabah yine konuşalım
Alaeddin :...bekliyorum de İstanbul’a tamam mı,
Şeklinde sonuçlandığı anlaşılmaktadır.

Sanık Alaeddin’in “Bu 9 numara da var mı onun içinde” sözü ile sorduğu ve Samet’in de “Yok yok onların içinde o yok, onların içinde o yok” şeklinde karşılık verdiği Sercan Yıldırım, 17.04.2011 tarihinde oynanan müsabakada yine 9 numaralı forması ile yedek kadroda yer almış, Bursaspor’un üç oyuncu değişikliği hakkını kullanmasına rağmen oyuna dahil olmamıştır.

Görüşme içeriğinden de anlaşıldığı üzere 17.04.2011 pazar günü tarihinde oynanacak Trabzonspor-Bursaspor müsabakası sonrasında, sanık Alaeddin Yıldırım, Samet Güzel’den, varılan teşvik anlaşmasının gereği olarak Gökçek Vederson’u beklediğini iletmektedir. Sanık Samet’in Alaeddin’e, “konuştuğumuzdan farklı hiç bir şey yokher şey yolunda diyor” sözünden, Vederson ile Alaeddin Yıldırım arasında 11.04.2011 tarihinde gerçekleşen görüşmede teşvik anlaşmasının sağlandığı anlaşılmaktadır. Eğer bu görüşmede, Vederson tarafından, yapılan teşvik teklifi kabul edilmemiş olsaydı, sanık Alaeddin’in müsabaka öncesinde Samet’i arayıp anlaşmanın takibini yapması söz konusu olmazdı. Sanık Vederson’un bu konuya ilişkin aşamalardaki çelişkili savunmaları da değerlendirildiğinde, teşvik teklifini kabul ettiği sabittir.

Sanıklar ve özellikle Aziz Yıldırım, Vederson ile görüşülmesinin nedeninin, kulüpten olan alacağı ile ilgili olduğunu, oyuncularından temiz kâğıdı almayan kulüplerin Avrupa’ya katılma hakkını kaybettiğini ve kulüplere verilen lisansları kaybettiğini, oyuncuların da ne kadar para kopartabilirsem düşüncesinin peşinde olduklarını savunmaktadırlar.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı 26.08.2011 tarih ve 807 sayılı yazı içeriğine göre, Gökçek Vederson’a olan borcun 18.950 USD olduğunu ve bu miktar ödeme yapılarak borçlarının kapatılması ve borçlarının bulunmadığına dair bir yazı alınmasının kulüp lisansı için gerekli olduğu bildirilmesine ve bu hususun kulüp için çok önemli olduğunun savunmalarda ısrarla vurgulanmasına karşın, ne ilginçtir ki Trabzonspor-Bursaspor müsabakasının oynandığı 17.04.2011 tarihinden sonra ilgili futbolcu ile olan irtibat birden kesilmektedir.

Sanık Gökçek Vederson duruşmadaki savunmasında, “ben de tam olarak ne ile ilgili görüşeceğimi bilemediğim için oraya çağırdılar, O görüşmede daha çok genel günlük yaşantılar, hayatın nasıl geçiyor, Bursa’ya alıştın mı, Bursa’yı seviyor musun, öyle şeyler görüşüldü. Alacağımın da daha ileriki dönemde ödeneceği söylendi. O günkü görüşmede herhangi bir miktar konuşmadık sadece günlük yaşantımızın nasıl olduğunu söyledik. O gün herhangi bir imza atmadım” şeklide beyanda bulunmuştur. Alacaklarını ödemek için çağrılan futbolcu ile bu konu ile ilgili görüşülmemiş olması savunmaların gerçek dışı olduğunu göstermektedir.
Bu savunma ayrıca birçok boyutuyla da inandırıcılıktan yoksundur.

Şöyleki:
Fenerbahçe ile olan sözleşmesi 31.05.2010 tarihinde sona eren (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30HYPERLINK "http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=30098"&HYPERLINK "http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=30098"kisiID=30098 (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=30098)) Gökçek Vederson’un, kulüpten olan alacağına karşılık sözü edilen temiz kâğıdının alınması gerektiğinin bir yıl sonra akıllara gelmesi; Fenerbahçe gibi hisseleri İMKB’de işlem gören şirketleşmiş ve tutulan muhasebe kayıtlarının emsali olmadığından sözü edilen büyük bir kulübün, bir başka kulübe transferi gerçekleşen futbolcusunun alacağını tam da bitime birkaç hafta kala, şampiyonluk yolunda tek rakibi olan Trabzonspor’un adı geçen futbolcunun oynadığı takım ile yapacağı müsabakanın öncesinde ödeme gayreti; günümüz dünyasında olağan durumun alacaklının, alacağının peşinden koşması yerine, her nasılsa miktarı dahi belirli olmayan ve alacaklısı tarafından bir yıldır unutulan bu alacağın borçlu tarafından ısrarla ödenmek istenmesi; alacak borç ilişkisinin kulübün iki yöneticisinin arasında diğerinin dahi anlamayacağı boyutta ultra kriptolu telefon konuşmalarına konu olması; telefon görüşmelerinin hiçbir yerinde alacak – borç, belge imzalanması vs. hususların geçmemesi; futbolcu ile kulüp arasındaki maddi konulara ilişkin hususların sözleşme ile kesin ve net olarak belirlendiği bir ortamda, kulübün futbolcuya olan borcunu ödemesinin onun kabulü dışında da çözümünün mümkün olmasına karşın ısrarla Bursa’dan İstanbul’a görüşmeye çağırılması; oyuncunun alacağı ile ilgili kâğıdı imzalamaması durumunda Avrupa’ya katılma hakkının kaybedilmesi gibi vahim durum karşısında, olağan koşullarda ikna edilmesi ve hoş tutulması için futbolcunun ayağına gidilmesi daha makul iken, futbolcunun yöneticilerin ayağına çağrılması hususları savunmanın gerçek durum ile ilgisiz olduğunu göstermektedir.

İlker Yazıcıoğlu
03.12.2012, 11:51
Şu adam çıksa konuşsa ne olur?İyice rezil olsunlar.....

Sibel
21.12.2012, 19:04
Sen ki Tolga'ya o lafları ettin diliyorum hayat boyu yüzün gülmesin.
Allah'tan bulasın, oldu mu Samet?

ESER
22.12.2012, 00:37
Şu adam çıksa konuşsa ne olur?İyice rezil olsunlar.....

adam mi:) adamliga dair iki tane hucresi oldugundan emin olsun , o hucreleri satmazsa adam degilim.:)

Gökhan Koç
25.12.2012, 20:55
test

Gökhan Koç
25.12.2012, 20:57
Ahanda açılmış :)

Ali Can
28.06.2013, 19:48
Dİ Mİ SAMET !

http://www.61saat.com/images/haberler/23500.jpg