PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mehmet Yıldız

admin
01.11.2012, 21:40
T.C.
İSTANBUL
16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ
(CMK 250.MADDESİ İLE GÖREVLİ)

DOSYA NO : 2011/63
KARAR NO : 2012/71
C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2011/813

GEREKÇELİ KARAR
T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

BAŞKAN : MEHMET EKİNCİ 39587
ÜYE : HİKMET ŞEN 39730
ÜYE : BÜLENT KINAY 40267
C. SAVCISI : UFUK ERMERTCAN 35205
KATİP : MUSTAFA ALKAN 136217

SANIK :52- MEHMET YILDIZ (TC.No:73060010760), Satılmış ve Satı oğlu, 14/09/1981 YOZGAT doğumlu, YOZGAT, MERKEZ,mah/köy nüfusunda kayıtlı. İnönü Mahallesi Kazancılar Caddesi Gülhilas Apt. A Blok D:20 Merkez/ SİVAS adresinde oturur.
VEKİLLERİ : Av. KENAN ELİBOLCA, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 47/23Demirtepe Çankaya/ ANKARA
Av. ÜNAL YILMAZ, Sirer Cad. Sağlık Sitesi Kat:1/6 Sivas Merkez/ SİVAS
Müdafii Av. POLAT KÜÇÜK, Bozkurt Mah. Ergenekon Cad. No:79 Kat:2 Daire:19 Şişli/ İSTANBUL
GÖZALTI TARİHİ :03.07.2011
SALIVERME TARİHİ : 05.07.2011

52- MEHMET YILDIZ ;

a) Sanık MEHMET YILDIZ’ın; Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde 22.05.2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla şike yapmak suçunu işlediği sabit olduğundan, suçun işleniş biçimi ile suç konusunun önem ve değeri gözetilerek eylemine uyan ve tüm sonuçları itibariyle lehine olan 6259 sayılı Kanun ile değişik 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle BİR YIL ALTI AY HAPİS ve İKİ BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

b) Sanığın geçmişi yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve BİN ALTI YÜZ ALTMIŞ ALTI GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

c)Sanığa verilen BİN ALTI YÜZ ALTMIŞ ALTI GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 40 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN BİR YIL ÜÇ AY HAPİS ve ALTMIŞ ALTI BİN ALTI YÜZ KIRK TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 10 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,

d)6259 sayılı Kanun ile 6222 sayılı Kanun’a eklenen 11/9. maddesi uyarınca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin CMK'nın 231. maddesi ile seçenek yaptırımlara ve ertelemeye ilişkin 5237 sayılı TCK'nın51. maddesinin uygulanmasına kanunen yer olmadığına,

e)Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlanana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1 maddesinin a, b, c, d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,
5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,

Sanığın ayrıca 6222 sayılı Kanun’un 11/11. maddesi uyarınca spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan YASAKLANMASINA,

f)Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,

Gökçebey
06.11.2012, 08:37
Ligin son haftasında 22.05.2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçı için de şüphelilerin şike faaliyeti içerisinde bulundukları belirlenmiş, Aziz Yıldırım’ın Mecnun Otyakmaz üzerinden yaptığı şike girişimlerinin yanı sıra, şüphelilerin Yusuf Turanlı ve Ahmet Çelebi aracılığıyla futbolcu Korcan Çelikay ve Mehmet Yıldız’a ulaşarak şike girişiminde bulunacaklarının anlaşılması üzerine şahıslar hakkında 16.05.2011 günü iletişimin tespiti ve kayda alınması çalışmalarına başlanmıştır.

Gökçebey
06.11.2012, 08:43
İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu’nun diğer örgüt üyeleriyle sürekli irtibatta olarak bu şahıslardan aldıkları bilgileri örgüt lideri Aziz Yıldırım’a genellikle yüzyüze, bazen de şifreli şekilde yaptıkları telefon görüşmeleri ile bildirdikleri, yapılan görüşmelerde aracıların ve şike amaçlı anlaşma sağlanan şahısların isimlerinin zikredilmemesine özellikle dikkat edildiği, bu telefon görüşmelerinin çoğu zaman daha önce ayrıntıları yüzyüze anlatılmış olan hareket planının işleyişinde bir problem olup olmadığı ile ilgili Aziz Yıldırım’ın “durumlar nasıl” vb. sorularına İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun “gayet güzel, iyi, problem yok” vb. cevapları vermesi şeklinde olduğu,
Şike ve teşvik konusunda genellikle kaleci ve forvet pozisyonunda oynayan futbolcuların seçildiği, kimi zaman ise teknik direktör ve kulüp yöneticileri ile bağlantının sağlandığı, rakip takım futbolcularından Sercan Yıldırım, Gökçek Vederson, İbrahim Akın, Ümit Karan, Sezer Öztürk, Korcan Çelikay, Mehmet Yıldız, Serdar Kulbilge, İskender Alın, Mahmut Boz, Murat Şahin ve Emmanuel Emenike gibi futbolcuların örgütle anlaşarak şike/teşvik primi faaliyetlerine girdikleri,

Gökçebey
06.11.2012, 08:44
Ahmet Çelebi’nin Bülent İşçen’le yaptığı görüşmede şike anlaşmasına vardığı, aynı gece Sivassporlu futbolcu Mehmet Yıldız’la irtibata geçerek görüşmek istediğini söyleyip İstanbul’a gelmesini istediği, şahsın eşinin doğum yapması nedeniyle kararlaştırılan 15.05.2011 günü İstanbul’a gelememesi üzerine Ahmet Çelebi’nin ertesi gün Sivasspor yöneticisi Faruk Taşseten’le sabit telefon üzerinden irtibat kurduğu, görüşmeden sonra B.İşçen’i arayarak; “Abicim şimdi ben bizimkiyle görüşmeye gideceğimde, anladın mı yani senle konuştuklarımızda mutabık mıyız” dediği, Bülent’in onaylaması üzerine “Tamam ben yani operasyona başladım haberin olsun” diyerek şike faaliyetlerine başladığını haber verdiği,
Bu süreçte; 17.05.2011 günü Aziz Yıldırım ve Mecnun Otyakmaz’ın başbaşa bir görüşme daha gerçekleştirdikleri, görüşme sonrası M.Otyakmaz’ın Fenerbahçe kulübünden ayrıldığı esnada, şahısların civarda bulunan bir araç içerisinden görüntülendiklerinden şüphelendikleri, bunun üzerine Mecnun Otyakmaz’ın muhtemel bir teknik ve fiziki takip çalışmasını hesaba katarak, görüşmenin Sivasspor–Fenerbahçe maçında Fenerbahçe taraftarına satılacak biletler ile ilgili olduğunu belirtir bir görüşme yaptığı, Aziz Yıldırım’ın bu görüşmede Mecnun Otyakmaz’ın kastını ilk anda anlamayarak “Tabi, tabi bir şey olursa öyle, biletlerle ilgili konuştuk” şeklinde karşılık verdiği,
20.05.2011 günü Ahmet Çelebi’nin bizzat Sivas’a giderek şike faaliyetlerini yürüttüğü, Sivas’ta ilk olarak Mecnun Otyakmaz, Faruk Taşseten ve Mehmet Oflaz ile buluştuğu ve bir süre sonra Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi ve Faruk Taşseten’in birlikte Sivasspor tesislerine gittikleri, Ahmet Çelebi’nin aynı gün akşam saatlerinde Büyük Otel’de Mehmet Yıldız’la buluşarak bir süre başbaşa konuştuğu, (Sivasspor:3 – Fenerbahçe:4 şeklinde sonuçlanan müsabaka sonrası Ahmet Çelebi’nin daha önce şike amaçlı anlaştığı Mehmet Yıldız’ın yaptığı bir telefon görüşmesinde “Ne yapayım Fenerbahçeyi şampiyon yaptık gidiyorum" ve bir pozisyonda kafa ile vurup golü atabileceğine dair yapılan bir yoruma karşılık ise “ne golü atacağım ya ben oraya gol atmaya gitmedim ki, ben oraya bulunmaya gittim” şeklindeki sözlerinin müsabakada Mecnun Otyakmaz’ın bilgisi dâhilinde Ahmet Çelebi aracılığı ile kendisine yapılan şike anlaşmasına uygun şekilde oynadığını göstermiştir.)

Gökçebey
06.11.2012, 08:44
Sivasspor Kulübü başkanı Mecnun Otyakmaz’ın daha önce Aziz Yıldırım’la yaptığı anlaşmaya dayalı olarak Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi üzerinden futbolcu Mehmet Yıldız’a; müsabakada Fenerbahçe lehine olacak şekilde oynaması için girişimlerde bulunulduğu ve kendisiyle şike amaçlı anlaşıldığı,

Gökçebey
06.11.2012, 08:45
MAÇ RAPORU
TFF Resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre; Sivasspor – Fenerbahçe müsabakasının 22.05.2011 günü saat:20.00’da Sivas 4 Eylül stadyumunda başladığı, Sivasspor takımında 1 numaralı forma ile kaleci Korcan Çelikay’ın, 14 numaralı forma ile Michael Eneramo’nun ilk 11’de sahaya çıktığı, 9 numaralı forma ile Mehmet Yıldız’ın; yedekler arasında sahaya çıktığı, müsabakanın 82. dakikasında oyundan çıkan Michael Eneramo’nun yerine oyuna girdiği, müsabakanın Sivaspor:3 – Fenerbahçe:4 şeklinde sonuçlandığı anlaşılmıştır.

Gökçebey
06.11.2012, 08:45
D-ALİ KIRATLI ARACILIĞIYLA YAPILAN ŞİKE FAALİYETLERİ
Soruşturma kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde; 22.05.2011 günü Sivas’ta oynanan Sivasspor – Fenerbahçe futbol müsabakasında, Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü tarafından, Sivas Sporlu futbolcular Mehmet Yıldız ve Korcan Çelikay ile para karşılığında maçta kötü oynamaları için şike amaçlı anlaşıldığı, ayrıca Sivas Spor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ile de şike anlaşmasına varıldığı, Aziz Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda hareket eden şüpheliler İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ali Kıratlı, Tamer Yelkovan, Ahmet Çelebi, Bülent İbrahim İşcen, Abdullah Başak, Yusuf Turanlı, Fatih Akbaba ve Bülent Uygun’un bu şike faaliyetlerinin içerisinde aktif olarak bulundukları ve tüm süreci birlikte koordine ettikleri, şüphelilerden Faruk Taşseten’in; Ahmet Çelebi’nin şike faaliyetleri yürüttüğü süreç içerisinde, şüpheli İlhan Çelikay’ın da; Korcan Çelikay ile şike amaçlı görüşülüp, anlaşılması sürecinde kendileriyle birlikte hareket ettikleri ve eyleme yardımcı fail olarak katıldıkları belirlenmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:46
ŞÜPHELİLER HAKKINDA TATBİKİ TALEP EDİLEN SEVK MADDELERİ

52-Mehmet Yıldız’ın ( Sivas SK futbolcusu, Kl:45, Dizi:432-481 arası);
22.05.2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapılması eyleminden dolayı 6222 S.Y’nın 11/1 md.

Gökçebey
06.11.2012, 08:47
10- SANIK AHMET ÇELEBİ SAVUNMASINDA ÖZETLE:

Sivasspor-Fenerbahçe maçı, iddianamede Mehmet Yıldız isimli futbolcumuzla yaptığımız konuşmadan dolayı suçlanmaktayım. Ben Sivasspor'un yönetim kurulu üyesiyim. Mehmet Yıldız Sivasspor futbolcusu. Benim takımımın futbolcusu olan Mehmet Yıldız ile konuşmam kadar doğal başka ne olabilir anlayamıyorum. Kaldı ki takımdaki pek çok oyuncuyu da tanımam. Ben Yusuf Turanlı'dan bilgi aldım dediğim zamanlarda da, transferlerle alakalı. Konuşmamızda, sırf ithama dayanarak, hiçbir somut delil göstermeden, bizim konuşmamızı olmayan şikeye yorumlanmaktadır. Çünkü İlhan Bey'in konuşmasındaki, 3 koldan çalışıyorum lafını şike olarak yorumlamış ve bir şekilde Sivasspor-Fenerbahçe maçında, 3 ayrı kol olduğunu iddia ederek, beni de kollarından biri yaparak, adeta niyet okumuştur. Mehmet Yıldız ile iş icabı yaptığım bir konuşmayı, niyet okuma gibi gösterilmiş. Mehmet Yıldız ile biz, geçtiğimiz dönemlerde, yani bu maçtan önceki tarihlerde, Mayıs ayından önceki tarihlerde, bizim kendisi ile ben benzin istasyonu sahibi olduğum için, kendisi de böyle bir işe girmeyi zaten istiyordu ve defalarca bunu konuştuk. Hatta ve hatta kendisiyle bir görüşmemizde, bana Sivas'ta bile bir istasyon bulmuştu, Ankara'da bir istasyon bulmuştu, fakslarını gönderdi.

Gökçebey
06.11.2012, 08:49
48- SANIK MECNUN OTYAKMAZ SAVUNMASINDA ÖZETLE:

Trabzon'dan gelen teşvik ile ilgili konuşuyorduk. Sanki bu sefer de Trabzonspor'dan teşvik almış olmakla yargılanacam gibi bir his var içimde ve sanki diğer taraftan da Trabzonspor ile bir diyaloğa geçmişim gibi. Cuma günü 20.05'te o akşam Sivas Büyük Otel de kulüp personeli Mustafa Uzun'un oğlunun sünnet düğünü vardı. Katılımın fazla olması için de zaten Fenerbahçe maçına yakın bir zaman seçmişti ki diğer İstanbul'da da oturan yönetici arkadaşlar düğüne katılabilsin düşüncesiyle. Mehmet Oflaz'ın, Peugeot bayisine gittik. Ahmet Çelebi'de oraya geldi. Ahmet Çelebi, Sivas'a geldiğinde en iyi dialog kurabildiği arkadaşı Mehmet Oflaz'dır. Dolayısıyla her geldiğinde o araba yollar, alır. İlk etapta o misafir eder, çay kahveden sonra gideceği yere gider. Yine Ahmet Çelebi bizim yanımıza geldi oraya, daha sonra ben Faruk Taşseten ile beraber antreman vardı, tesise gittim, o da dinlenmek için, üstünü değiştirmek için de otele gitti. O kayıtlarda sanki Ahmet Çelebi'nin bizimle beraber tesise geldiğiyle ilgili bir fiziki takip tutanağı var. Her ne kadar orda bu belli olmasa da, yorum bölümünde böyle bir şey var. bunun böyle olmadığını söylemek istiyorum. Şimdi tabi otel konusu, sanıyorum 199. sayfadaydı, kaleci Serdar Kulbilge'yi fiziki takibe almışlar. orda bir oteldeki görüşmeyi, otel kayıtlarını alarak şey yapmışlar, dosyaya koymuşlar. şimdi Sivas Büyük Otelde de bu kayıtlar var. Aslında hem Cuma akşamı, hem de Cumartesi akşamı Fenerbahçe'lilerin geldiğinde yenilen yemek ve ordaki atmosferi ortaya koyabilmek amacıyla, bu iki günlük, iki akşamlık kayıtları alıp dosyaya koymuş olsalardı hiçbir şaibeye yer verilmeyecek şekilde her şey ayan beyan ortaya çıkacaktı. O gün Ahmet Çelebi'nin geldiğini, her ne kadar Ahmet Çelebi'yi savunmak bana düşmese de, o gün Ahmet Çelebi'nin geldiğini, Mehmet Yıldız ile telefonlaştığını, aşağıda buluştuklarını, hemen asansörün karşısındaki koltukta kaç dakka oturduklarını, ne kadar sohbet ettiklerini ve ne zaman yolcu ettiğini Ahmet Çelebi'nin kendi ifadesi 3-5 dakikayı geçmemiştir diyor ama yarım saat orda görüştüklerini, eğer o görüntüler olsaydı bütün bu çanta şaibesi de ortadan kalkmış olacaktı. O gün, ertesi akşam sayın Vali beyimizin, gördüğünüz gibi bu, Polislerin kendi çekmiş olduğu bir fotoğraf değil, direk otel kamerasından alınmış bir fotoğraf, demek ki burada kamera var, bu görüntüleri fotoğraf değil de video haline getirselerdi her şey daha güzel olacaktı ve yine ertesi gün, yine aynı mekanda, bütün bu çanta alışverişlerinin olduğu iddia edilen mekan bu mekan. O kapıdan girişler, çıkışlar, diğer kamera kayıtlarında da her şey ayan beyan ortada olurdu. Biz de 8 aydır gündemi oluşturan bu çanta illetinden de kurtulmuş olurduk. Yani o akşam, hemen sol tarafta bir VİP bölüm var, gelen kulüp Başkanlarını geleneksel olarak herkese yemek veririz. orda oturup sohbet ederiz, hepsi bizim dostumuzdur. Fenerbahçe camiası da geldiğinde, özellikle bunlar geldiğinde, şehrin üst düzey insanları da mutlaka katılıyorlar bütün toplantılara. Netice itibariyle Valimizin, Emniyet Müdürümüzün, Tugay Komutanımızın, Belediye Başkanının, hatta o gün Anayasa Mahkemesinin 2. Başkanı da Fenerbahçe'liydi, o da Aziz Başkan ile beraber gelmişti. Serruh Kaleli'ydi sanıyorum, tam ismini hatırlayamayacam, evet o da vardı, Ertuğrul Özkök vardı. Orda uzun uzun sohbet edildi. Saat yarıma kadar oturduk. Saat 12 gibi sayın Valimizi yolcu ettik. Bu yolcu etme fotoğrafını gösterebilirsek, orda tabi atlamışlar, ya bilmiyorlar ya da özellikle mi koydular bilmiyorum ama Emniyet Müdürümüz orda gözüküyor, en ortadaki şahıs bizim Emniyet Müdürümüz, hemen Vali beyi yolcu ettikten sonra kendisini de yolcu ediyoruz, hatta içeride şey olacaktı, fotoğraf olacaktı, içeride oturduğumuz fotoğrafımız da mevcuttur. Onu sanıyorum Avukatlarımız sunarlar. Söylediğimiz şahıslarla beraber oturuyoruz. Yani, orda da bir bilet kalmıştı elimizde, yani Fenerbahçe'den para kazanacaz diye biletleri biraz yüksek tutmuştuk, ama bizim taraftarlarımıza bu biletler biraz fazla gelmişti, çok sayıda Fenerbahçe'den bilet talebi de olunca, ordan da biraz bilet verdik, hatta biletleri getirmesi için elimizde kaldı dedik. Biletleri getirmesi için de Faruk beye getir demiştim, o da çantasını arabadan getirdi. Zaten elinde ağır bir çanta olduğu da belli, ilk giriş anında. yani biz orda tamamiyle gerçekleri ispat etme şansları varken, bunu değerlendirmeyi şaibe bırakacak şekilde bir fotoğraf, fotoroman var diyeyim. Yani hakaret etmiş olmayalım ama böyle de bir fotoroman var bizi töhmet altında bırakacak. Bunun hiç aslı astarı yoktur, içinde bilet vardır şeklinde beyanda bulunmuş ve atılı suçlamaları reddetmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:49
52-SANIK MEHMET YILDIZ SAVUNMASINDA ÖZETLE: Hakkımda Sivas- Fenerbahçe maçı ile ilgili bir şike iddiası bulunmaktadır. O maçla ilgili ben zaten 82. dakikada oyuna girdim. Ben oyuna girdiğimde maç 4-2 idi. Maçın içinde bir tane pozisyon var. Onun akabinde de golü attırdım. 2- 3 tane de arkadaşlarıma gollük pozisyon hazırladım. Hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Ahmet Çelebi ile telefon görüşmelerimden bir tanesi bir düğünden sonra otelin lobisinde, en ulu orta yerinde 3 dakika bir görüşmem oldu.. Ahmet ÇELEBİ Sivasspor Kulüp Yöneticisidir. O görüşmede de benim tahmin ediyorsam 3- 4 gün önce bir kız çocuğum oldu. Hatta tapelerde de gözüküyor, geçiyor. Onunla ilgili normal şekilde muhabbet ettik, bir de açmayı düşündüğüm bir benzin istasyonu vardı. Kendisi benzin istasyonu işi yaptığı için ondan bilgi aldım. Zaten çok da uzun görüşmem olmamıştır. Yani otelin en ulu orta yerinde 3- 4 dakika bir görüşmem oldu. Bunun dışında da başka bir şey görüşmedim. Sadece böyle açmayı düşündüğüm benzinlik vardı, Ahmet ÇELEBİ' nin de kendi işi benzinlik olduğu için; " Yani ben böyle bir iş düşünüyorum, nasıl olabilir, nasıl bana yardımcı olabilir misin abi?" Yani onun tecrübelerinden faydalanmak içindir. Orada şahıs olan benim Sefer YILMAZ' dır, takım arkadaşım, hocam aynı zamanda 10 yıllık. Onun birazcık Fenerbahçeye karşı antipatisi vardır. Onu kızdırmak için öyle bir görüşme yaptım, evet. Bahsedilen pozisyonda da maçı izlediğiniz zaman belli olacaktır. Bana diyor ki; "Niye kafayla vurmaya gitmedin" diyor. Halbuki o benim girdiğim maçın içinde 8 dakika içinde bir tane gol pozisyonu var. O pozisyonda kafayla vurulacak bir pozisyon değildi zaten ve akabinde o girdiğim pozisyona beni, yani görüntülerden izlendiği gibi ısrarla topu orta sahadan kalenin ağzına kadar gidip vuruş tekniğimi şekilde kaçması golün, sonra 30 saniye sonra top taca çıkıp taçtan tekrar bana atılıp golün pasını benim vermemdir. Bahsedilen pozisyon budur.
Hocam gerekli gördüğü maçlarda ilk 11 oynuyordum, gerek görmediği maçlarda sonradan giriyordum. Zaten Fenerbahçe maçında da son 8 dakika oynadım. Bana göre ben iyi futbol oynadım yani o maçta. Çünkü 8 dakika içinde 1 gol attım, geri kalan dakikalarda elimden gelenin en iyisini yaptım. 3-5 tane de orta saha oynamama rağmen, ben o maçta sağ açıkta oynarken bahsedilen pozisyona da görüntülerde görülecektir ısrarla elimi kaldırarak ceza sahasının içine kadar koştum yani, içine kadar. Orada vuruş tekniğini yanlış yaptığım için gol kaçtı.Ben takımda sürekli oynayamadığım için zaten o bahsedilen bir tane tape de Başkana gidip söylediğimi belirtiyorum yani. Takımda ben sürekli oynayabileceğim bir takıma gitmek istediğimi sürekli kendi açımdan ve maçtan sonra da Başkana gidip ilettim zaten.
Böyle maçlarda sürekli dedikodular çıkar yani, medya da çıkıyor, işte ne biliyim basında her yerde çıkıyor. Ben hiçbir takım arkadaşımın böyle bir işe ne teşvik ne de şike olarak giriştiğine, kalkıştığına inanmıyorum. Çünkü, Korcan' ı ben yani Korcan ile ilgili sorulduğu için, maçtan sonra ben Korcan ile konuştuğumda; "Ağabey o kadar gol kurtardım, çok kötü bir gol yedim." diye üzüntüsünü dile getirmişti şeklinde beyanda bulunmuş ve atılı suçlamaları reddetmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:50
15-KATILAN FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ BEYANINDA:

Davada yargılanan Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener ve Nevzat Şakar'ın ve bunlarla birlikte hareket eden sanıkların eylemlerden müvekkillerinin zarar gördüğünü, müvekkiller lehine müsabaka sonucunu etkilemedikleri ve teşebbüs etmediklerini, aksine Trabzonspor kulübü ve temsilcileri tarafından gerçekleştirilen veya gerçekleştiği öğrenilen teşvik girişimlerini önlemeye yönelik çalışmalarının olduğunun anlaşıldığını, ayrıca yargılama süreci sırasında hakem ayarlamasının Trabzonspor Kulübü başkanı Sadri Şener tarafından yapıldığı, Gençlerbirliği SK futbolcularının TV ekranlarında açıkça "Trabzonspor için oynayacağız" şeklinde beyanlarının olması Eskişehir SK teknik sorumlusu Bülent Uygun'un huzurundaki ifadesinde "Trabzonspor kulübünden gelen 1 milyon dolar teşviki engelledim" beyanının bulunması, Eskişehir SK sporsucu Ümit Karan'ın huzurundaki ifadesinde "ben Galatasaraylıyım, Fenerbahçenin şampiyonluğunu istemem" demiş olması ve soru üzerine " topu Sezer'e verseydim yüzde yüz gol olurdu, belki de gol olmasını istemedim, o yüzden vermedim" şeklinde beyanda bulunması, Manisaspor başkanı Kenan Yaralı'nın huzurundaki ifadesinde " Trabzonspor da teşvik primi teklifleri geldi" şeklinde beyanda bulunması, Trabzonspor kulübü yönetici Nevzat Şakar'ın bir futbolcu temsilcisini açıkça tehdit ettikleri telefon görüşmelerinde kayıt altına alınması, TFF'dan legal yollardan alınan paraların suç eylemlerinde kullanmakta suçlanırken, Devletten aldıkları paraları, illegal olarak kullandıkları açıkça telefon görüşmelerinde yer alan Trabzonspor kulübü başkan ve yöneticilerinin açık suç teşkil eden eylem ve davranışlarda bulunmuş olması, Trabzonspor kulübü başkanı Sadri Şener ve kardeşi Sani Şener arasında geçen telefon görüşmesinde açıkça Fenerbahçe-Ankaragücü müsabakasının sonucunun etkilenmesine bağlı olarak futbolcu Gabric'in bonservisinin Ankaragücü'ne verilmesinin açıkça konuşulmuş bulunması, Trabzonspor kulübü tarafından Karabük-Fenerbahçe arasında oynanan müsabaka teşvik primi verildiğinin Karabüklü yerel bir gazeteci tarafından savcılığıa bizzat gidilerek ifade verilerek doğrulanmış olması, aslen Trabzonlu olan Karabükspor yedek kalecisi Bülent Ataman'ın gerek müsabaka öncesi otelde, gerekse müsabaka esnasında sahaya fırlattığı ayakkabı ve nihayetinde müsabaka sonrasında canlı yayında TV kanallarında yaptığı müsabakada son dakikada gol atmak üzere Fenerbahçe ceza sahasında gelmiş bulunması, yine müsabaka öncesinde ve sırasında Trabzonspor yöneticileri tarafından Karabük ili ile yapılan görüşmelerde sürekli demir profiller göndermesi, Trabzonspor kulübü tarafından sivassporlu futbolculara 1 milyon dolar teşvik primi gönderildiği, Sivasspor futbolcusu Mehmet Yıldız tarafından huzurunuzda alınan ifadesinde açıkça beyan edilmiş olması, emniyet ve savcılık tarafından "kız kardeşine" alınan "Mini Cooper" marka otomobil ile şike yaptığı iddia edilen Kocan Çelikay'ın kız kardeşinin bulunmaması, Sivasspor başkanının sporcularına yönelik olarak "maç satan karısını satar" şeklinde konuşmalar yaptığının bizzat futbolcuları tarafından beyan edilmesi, Sivasspor başkanı Mecnun Odyakmaz'ın Trabzonspor kulübünden gelen teşvikgirişimleri hakkında bilgi verilmesi ve önlenmeye çalışılması, Trabzonspor Kulübü üyesi Zeki Mazlum tarafından , Sivasspro'un müsabakadaki başarısı için 5 milyon dolar verecek iş adamlarının ve siyasi parti il örgütünün olduğunu açıkça ifade etmiş bulunması, Trabzonspor Kulübü başkan ve yöneticilerinin, Fenerbahçe'nin rakibi takımlar üzerindeki teşvik girişimlerinin yanında T.C hükümetine karşı ve onları zor durumda bırakma amacıyla, halkı ayaklandırmak adına tahrik ve kışkırtma faaliyetlerinde bulundukları telefon görüşmelerinde yer alması şeklinde belirtilen sebeplerden Trabzonspor kulübü başkan ve yöneticileri ile arkadaşları tarafından gerçekleştirilen eylemler müvekkillerinin doğrudan doğruya zarara uğramasına sebebiyet vermiş olduğunu beyan etmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:50
62-TANIK HASAN YENER BEYANINDA :2008 yılından beri Trabzonspor kulübünde yönetim kurulu üyesi ve genel sekreter olarak görev yaptığını, sanıklardan Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan, Cemil Turan, Mecnun Otyakmaz, Mehmet Yıldız, Emanuel Emenike, Korcan Çelikaç, Sadri Şener, Mahmut Özgener, Mehmet Levent Kızıl, Nevzat Şakar, Ufuk Özerten, İskender Alın, İbrahim Akın, Serdar Adalı ve Tayfur Havutçu’yu gerek Trabzonspor’da yönetici olmam sebebiyle ve gerekse basından tanıdığını, diğer şahısları tanımadığını, onlarla herhangi bir şekilde ilişkisi olmadığını, Trabzonspor’da görev yaptığım süre içerisinde herhangi bir şekilde yasa dışı bir iş yapıldığını görmediğini, teşvik ve şike faaliyetinde bulunmadığını, bulunanı da görüp duymadığını, teşvik ve şikeyle ilgili gerek Fenerbahçe kulüp başkanları ve oyuncularıyla ve gerekse diğer spor kulüpleri ve oyuncularıyla herhangi bir şekilde bir görüşme ve faaliyet içinde bulunmadığını, şike ve teşvik primleriyle ilgili olayları basından duyduğunu beyan etmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:52
SANIKLAR HAKKINDA UYGULANMASI TALEP VE MÜTALAA EDİLEN YASA MADDELERİ:

52- MEHMET YILDIZ (SİVASSPOR KULÜBÜ FUTBOLCUSU)
a) Sanık Mehmet Yıldız'ın 22/05/2011 gününde oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapılması eyleminden dolayı, sanık lehine olan 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/1 maddesi gereğince ,
b) Sanık Mehmet Yıldız hakkında ayrıca 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/11 ve 18 maddelerinin uygulanmasına ,

Gökçebey
06.11.2012, 08:52
Sanık Mehmet Yıldız'ın;11/1. maddesi uyarınca temel hapis cezası 6 yıl kabul edildiğinde ve hakkında TCK 62 uygulandığında sonuç cezası 5 yıl hapis olacaktır. Aleyhine olduğu sabittir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:53
Sadri Şener bu suça ilişkin savunmasında özetle; bu maçta kendilerinden kimsenin teşvik girişiminde bulunabileceğini düşünmediğini, zira Sivas'ın hem başkanı, hem 2. Başkanının Fenerbahçe kongre üyesi olduğunu, bu insanlar ile Fenerbahçe'yi yenmeleri için teşvik amaçlı görüşmenin manasız olduğunu, Sivasspor yönetimine kimseyi teşvik amaçlı göndermediğini, birileri gitmiş ise kendisinin bundan haberdar olmadığını, Zeki Mazlum'un Trabzon'daki tek güvenlik şirketinin sahibi olup Avni Aker Stadı'nın özel güvenlik işini yaptığını, kendisine ile yaptığı görüşmenin yaptığına işe ilişkin para alacağı olduğunu beyan etmiştir.
Mecnun Otyakmaz bu olaya ilişkin beyanında; Fenerbahçe maçından 3 gün önce muhtemelen bu görüşmenin yapıldığı gün Mehmet Yıldız yanına geldiğini, kendisine, "Bana isim sorma başkanım Trabzon'dan birileri gelmiş, bizim arkadaşlara teşvik teklif etmişler kabul ederseniz parayı alıp gelelim demişler, bizim çocuklarda biz çıkacağız topumuzu oynayacağız, böyle bir şeyi kabul edemeyiz, başkan duyarsa çok kötü olur, teşvik pirimi vaadiyle gelen şahısta Sivas’tan ayrılmış, rakam 1 Milyonmuş " dediğini beyan etmiş, olaya ilişkin doğrudan bilgi sahibi olmadığını bildirmiştir.
Mehmet Yıldız ise bu olaya ilişkin beyanında; Mecnun Otyakmaz'ın ifadesinde belirttiği şekilde kendisi ile konuşmadığını, ancak maçtan 3 gün önce Mecnun'un yanına gittiğini ve soyunma odasında Trabzonspor’dan teşvik pirimi teklifi geldiğine yönelik konuşmaların olduğunu duyduğunu, bu konuşmaları kimin yaptığını hatırlamadığını, Mecnun Otyakmaz'a olayı bu şekilde aktardığını, konuşması sırasında teklifin miktarı ya da herhangi bir isim geçmediğini, beyan etmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:54
Örgütün müsabakalarda yaptığı şike faaliyetlerinin en önemli aktörü durumundaki İlhan Ekşioğlu’nun bir telefon görüşmesinde sarf ettiği; “İyi 3 dikiş, yani her koldan spor yapacağız, çok sağlam” ve bir başka görüşmede Aziz Yıldırım’ın; “Sen Sapancalıyla mı Şekerliyle mi yapıyorsun" sorusuna verdiği "Üçüyle yaptım Başkanım” sözlerinden de anlaşılacağı üzere; Sivasspor müsabakasına yönelik şike faaliyetlerinin üç farklı koldan yürütüldüğü (Ahmet Çelebi, Abdullah Başak ve Ali Kıratlı üzerinden) anlaşılmıştır.
22.05.2011 günü oynanan Sivasspor – Fenerbahçe müsabakasında Aziz Yıldırım liderliğindeki örgütün faaliyeti çerçevesinde İlhan Ekşioğlu tarafından üç koldan yürütülen şike faaliyetleri kapsamında;
Sivasspor Kulübü başkanı Mecnun Otyakmaz’ın daha önce Aziz Yıldırım’la yaptığı anlaşmaya dayalı olarak Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi üzerinden futbolcu Mehmet Yıldız’a; müsabakada Fenerbahçe lehine olacak şekilde oynaması için girişimlerde bulunulduğu ve kendisiyle şike amaçlı anlaşıldığı,

Gökçebey
06.11.2012, 08:55
Bülent İbrahim, Aziz Yıldırım ile görüştükten sonra yukarıda görüşme ile sabit olduğu üzere Mecnun’u arayarak yanına geleceğini söylemesinin yanında ayrıca Mehmet Yıldız’a yönelik şike faaliyetinde görev alan Ahmet Çelebi ile irtibata da geçtiği anlaşılmaktadır.

Gökçebey
06.11.2012, 08:56
İbrahim Bülent ile yaptığı bu görüşmenin ardından kısa bir süre sonra Ahmet Çelebi, Sivasspor takımının futbolcusu sanık Mehmet Yıldız’ı 13.05.2011 günü saat:22.18’de aradığı görüşme(tape:2888);
AHMET ÇELEBİ : Alo
MEHMET YILDIZ : Efendim abi
A.Ç : Ne yapıyorsun
M.Y :İyiyim abi ne yapayım Konya da oturuyoruz sen ne yapıyorsun
A-Ç : İyi ne yapayım ... keyfin nasıl
M.Y :İyi ya fena değil işte maçı bekliyoruz şu maç bitse de gitsek
A-Ç :Kim var yanında ... çocuklar mı
M.Y :Kimse yok yo yo odadayım tek başıma
A-Ç : Sen yarın maçtan sonra İstanbul a gelecek misin
M.Y :Yo
A-Ç :Gelsene bi İstanbul a
M.Y :Hayırdır abi
A-Ç :Gel işim var seninle
M.Y :Çok acil mi
A-Ç ... önemli senin gelmen lazım
M.Y :Benim hanım hamile de doğum yapabilir o yüzden çok acil ...
A-Ç :Ya gel pazar sabahı dönersin
M.Y :Yarın
A.Ç :bir işim vardı gel
M.Y :Hayırdır abi
A-Ç :Ya sen gel ya
M.Y :Benim üstümde sivil kıyafetim falanda yok bari gideyim pazar günü geleyim pazar sabah uçakla geleyim
A.Ç :E tamam pazar günü sabah uçağıyla gel
M.Y : Hiç bir şey yok üstümde pazar geleyim. Pazartesi geri döneyim artık ne yapayım
A.Ç Tamam
M.Y Hayırdır abi
A-Ç ... sabah gel gel işim var seninle
M.Y İyi tamam
A.Ç Tamam
M.Y : Tamam abi
A.Ç : iyi hadi öpüyorum
M.Y : Hadi görüşürüz abi
Ahmet Çelebi, eylem paylaşımı nedeniyle kendisine verilen görevin gereği olarak şike anlaşması için Mehmet Yıldız’ı İstanbul’a çağırmaktadır. Mehmet Yıldız’ın ısrarla “hayırdır” şeklinde defalarca sormasına rağmen, savunmalarda dile getirilen sözde benzinlik konusunu söylememektedir.

15.05.2011 günü saat:11.01’de Ahmet Çelebi'nin Mehmet Yıldız'ı aradığı görüşme(tape:2889);
Ahmet: “Kaçta geliyorsun", Mehmet: “Abi ben gelemeyeceğim hanım hastanede…hayırdır abi", Ahmet: “Yok bir şey yok ya konuşuruz sonra", Mehmet: “Çok acilse bu hafta içi izin olursa gelirim yanına", Ahmet: “Tamam paşa".

15.05.2011 günü saat:11.15’de Ahmet Çelebi'nin Mehmet Yıldız'ı aradığı görüşme(tape:2890);
Ahmet: “Diyorum ki keşke sabah uçağıyla gelsen de öğlen uçağıyla geri giderdin buradan", Mehmet: “Ne için geleceğim abi anlamadım ki ben bu kadar acele", Ahmet: “Yav gelmen lazım…olmazsa salı günü sabah ben gelirim…benle görüştüğünü kimse söyleme ha millet başka türlü anlar".
Sanık Ahmet Çelebi, Mehmet Yıldız’ı ısrarla İstanbul’a çağırmakta ancak nedenini bir türlü söylememektedir. Üstelik “benle görüştüğünü kimseye söyleme ha” diyerek tembihte bulunmakta, “millet başka türlü anlar” diyerek, şike girişimini anlayabileceklerini söylemesine ve bu tehlikeyi öngörmesine karşın, nedense sözde benzinlik konusunu diye getirmemektedir. Ayrıca yöneticisi olduğu bir takımın futbolcusu ile görüşmesi olağan koşullarda hiç de ilginç karşılanmayacak bir durum iken, sanığın bundan endişe duyması olağan dışı bir durumun bulunduğunu göstermektedir.

Gökçebey
06.11.2012, 08:57
15.05.2011 günü saat:17.55’de Abdullah Başak’ı Ahmet Çelebi’nin aradığı görüşme(tape:3159);

Ahmet Çelebi’nin, şike anlaşması için Mehmet Yıldız’ı İstanbul’a çağırdığını Abdullah Başak da bilmektedir. Nitekim yukarıdaki görüşmede; “Sen çaktırmada ben hani sabah biri uçaktan geliyordu ya buraya anladın mı, Ne oldu” diye sorduğunda Ahmet Çelebi, “Onun hanımı.... şu anda hastanede” diyerek Mehmet Yıldız’ın hanımının hastanede olduğunu ve gelemeyeceğini, kendisinin Sivas’a gideceğini, herkesin rahat olmasını söylemektedir.
Ahmet Çelebi’nin ısrarla İstanbul’a çağırmasına karşın gelemeyen Mehmet Yıldız’ın eşi Hilal Yıldız’ın, 15.05.2011 tarihinde doğum yaptığı, Kls 85 dizi 379’de bulunan rapor ile sabittir.
Yine savunmada dile getirilen sözde benzinlik konusu ele alınırsa, benzinlikle Abdullah Başak’ın hiçbir ilgisi olmadığı halde, O’nun da “Yarın gelebilir mi, O’nun gelmesi lazım” diyerek Mehmet Yıldız’ı çağırması bu savunmanın gerçeklikle ilgisinin olmadığın göstermektedir. Yine Ahmet Çelebi’nin, Mehmet Yıldız ile ilgili olarak takip edilen bu olaydan dolayı, “ayrıca herkes rahat olsun o kadar” dediği de gözetildiğinde, herkesin rahat olmasını gerektiren konunun benzinlik olmadığı şüpheye mahal bırakmayacak kadar açıktır.

Gökçebey
06.11.2012, 08:58
Sanık Ahmet Çelebi, Aziz Yıldırım’dan aldığı talimatın takibini yapan Bülent İbrahim’e, şike anlaşması yapmak için Mehmet Yıldız ile görüşmeye gideceğini “Abicim şimdi ben bizimkiyle görüşmeye gideceğimde , anladın mı yani senle konuştuklarımızda mutabık mıyız, tamam BEN YANİ OPERASYONA BAŞLADIM haberin olsun” sözleriyle iletmektedir.
Bülent İbrahim’den, Mehmet Yıldız ile yapılacak şike anlaşmasında konuştukları konuda mutabık olunduğunu öğrenen Ahmet Çelebi bunun üzerine aynı gün saat:18.39’da Mehmet Yıldız'ı aradığı görüşme(tape:2899);
Mehmet: “Ne zaman geleceksin", Ahmet: “Perşembe falan gelirim herhalde büyük ihtimal", Mehmet: “Tamam gelince görüşürüz abi",

Gökçebey
06.11.2012, 09:00
Sanık Abdullah, Ahmet Çelebi’nin Mehmet Yıldız ile görüşmek üzere Sivas’a gittiğini haber vermektedir.

20.05.2011 günü saat:20.25’de Ahmet Çelebi’yi Sivasspor futbolcusu Mehmet Yıldız’ın aradığı görüşme(tape:2880);
Ahmet’in; nerede olduğunu sorması üzerine Mehmet’in: “Otelde aşağıdayım sen nerdesin” dediği, Ahmet’in: “Dur geleceğim şimdi” dediği.

21.05.2011 günü saat:11.51’de Ahmet Çelebi'nin Abdullah Başak'ı aradığı görüşme(tape:2900);
Abdullah: “Mehmet abi geldi şimdi arabasının direksiyonuna ben geçtim şimdi bir caddede tur atacağız", Ahmet:“Tamam arabayı da havaalanına park et", Abdullah: "Kadro belli oldu mu dayı", Ahmet: “Korcan, Navraci, Sedat, Uğur Kavuk, Ziya, Erman, Kamil, Eneramo, Sedia", Abdullah: “İyi ne güzel işte Mehmet Yıldız yok" ,
Sanık Ahmet Çelebi, Abdullah Başak’a Sivasspor kadrosunu ilettikten sonra Abdullah “iyi ne güzel işte Mehmet Yıldız yok” diyerek şike anlaşması yapmak istedikleri futbolcunun kadroda olmamasından duyduğu mutluluğu dile getirmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 09:00
Şu hale göre; söz konusu çanta Nüvit için bir “gelecek” ise evleviyetle şoförlüğünü yaptığı patronu Ahmet Çelebi için önem arz etmesi gerekir. Mehmet Yıldız ile şike görüşmesi için, Bülent İbrahim İşçen’den (yukarıda değerlendirilen 2669 nolu tapede) “…yani senle konuştuklarımızda mutabık mıyız... ben yani operasyona başladım” şeklinde aldığı onay ile Sivas’a gelen Ahmet Çelebi’ye, söz konusu çanta içerisinde Mecnun Otyakmaz’ın da bilgisi ve onayı ile şike anlaşmasında kullanılan menfaat karşılığı paranın geldiği noktasında Mahkememizde tam bir vicdani kanaat oluşmuştur.
22.05.2011 günü Sivas Stadyumunda oynanacak Sivasspor-Fenerbahçe futbol müsabakası ile ilgili olarak; iletişimi tespit, dinleme ve kayıt altında bulunan Ahmet Çelebi’nin, Sivassporlu futbolcu Mehmet Yıldız’la görüşerek şike girişimlerinde bulunacağı, 17.05.2011 günü Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz ile yaptığı görüşmede Sivas’a geleceğini belirtmesi üzerine, Ahmet Çelebi’nin irtibatlı olduğu bu şahıslarla Sivas’ta temasa geçeceği ve 20.05.2011 günü havayoluyla Sivas’a gideceği, 20.05.2011 günü saat:16.00 sıralarında Sivas Nuri Demirağ Havalimanına geleceği bilgisinin edinilmesi üzerine;

Gökçebey
06.11.2012, 09:01
Yapılan iletişim tespitlerinde; Ahmet Çelebi ile futbolcu Mehmet Yıldız’ın saat: 20.25 sıralarında görüşecekleri bilgisinin edinilmesi üzerine, güvenlik görevlilerce saat:20.00 sıralarında Büyük Otele geçildiği, Mehmet Yıldız’ın; Büyük Otel’e gelerek içeri girdiği, otelin lobi bölümünde dolaştığı, bir ara cep telefonuyla görüşme yaptığı, daha sonra Ahmet Çelebi’nin gelerek Mehmet Yıldız’la tokalaştığı, asansörlerin karşısında bulunan koltuklara oturarak bir süre konuştukları, daha sonra oturdukları yerden kalkarak birlikte dışarı çıktıkları, arkasından Ahmet Çelebi’nin otele geri döndüğü, Mehmet Yıldız’ının ise ayrıldığı,

Gökçebey
06.11.2012, 09:03
22.05.2011 günü saat:22.34’de Mehmet Yıldız'ın X Şahsı aradığı görüşme(tape:3310);
Mehmet: “Ne yapayım Fenerbahçe’yi şampiyon yaptık gidiyorum", X Şahıs: "Oğlum orada kafayı çakıp atsana golü ya ayakla vuruyorsun sen ayakla vuramazsın ya", Mehmet: “Nereye gidecekmiş ne golü atacağım ya ben oraya gol atmaya gitmedim ki…ben oraya bulunmaya gittim o da tesadüf oradan adam…Santos boşuna geldi, ben şey başkana söyledim ben ayrılacağım diye haberin olsun ha" , X Şahıs: "Şeyle orada iyi geçin konuş yeni Sportif direktörümüzle…Ümit Karan", Mehmet: “Ümit abiyle konuşurum ya", X Şahıs: "Bıraktı futbolu zaten…şimdi o gelecek herşeyle o ilgileniyor", Mehmet:“Transferlerle mi", X Şahıs: "Fenerle anlaşmış güya Sezer yöneticilerle dedim şampiyon olsun da barı moral bozukluğu olmasın", Müsabaka sonrasında yapılan söz konusu konuşmadan Mehmet Yıldız’ın, Ahmet Çelebi ile şike anlaşması yaptığı net olarak anlaşılmaktadır.
Mehmet Yıldız Müdafii müvekkilinin maçta oynamadığını, 82. dakikada oyuna girdiğini, eğer şike yapsaydı baştan itibaren oynayacağını savunmuştur. Ancak bilinmeli ki takım antrenörü Rıza Çalımbay’dır ve kadroyu o kurmaktadır. Tüm oyuncular gibi Mehmet Yıldız’ın da, kendisini kadroya dahil etmek/ettirmek gibi bir takdiri yoktur. Oyuncunun sonradan oyuna girmesi, onun değil Hocasının şike yapmadığının kanıtı olabilir. Rıza Çalıbay’ın da Mehmet Yıldız’ı, şike anlaşmasının varlığına bilerek oyuna almadığı gibi bir iddia ve yargılama konusu dava bulunmadığına göre, yukarıda açıklanan nedenler ile sanık Mehmet Yılmaz’ın şike anlaşmasına vardığı sonuç ve vicdani kanısına ulaşılmıştır.

Gökçebey
06.11.2012, 09:04
Abdullah: “Tüm kadroyu öğrendim de kadro açıklanmış”, Yusuf: “…benimki oynuyordur da”, Abdullah: “Evet,…, Mehmet Yıldız’ı kesmiş”, Yusuf: “Niye”, Abdullah: “Pedriel ile Eneramo’yu koymuş”, Yusuf: “Daha iyi olmuş,..sert olanları oynatıyor ya”,

Bu görüşmede, Abdullah’ın kadroyu öğrendiğini söylemesi üzerine Yusuf “benimki oynuyordur da” diyerek şike anlaşmasına vardığı Sivasspor kalecisi Korcan’ın oynayıp oynamadığını sormakta, Abdullah oynadığını söylerken aynı zamanda “Mehmet Yıldızı kesmiş” diyerek Ahmet Çelebi üzerinden şike anlaşmasına varılan bu oyuncunun ilk on birde olmadığını söylemektedir.

Gökçebey
06.11.2012, 09:05
Tüm dosya kapsamı ve elde edilen deliller birlikte değerlendirildiğinde; 22.05.2011 günü Sivas’ta oynanan Sivasspor – Fenerbahçe futbol müsabakasında, Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü tarafından, Sivas Sporlu futbolcular Mehmet Yıldız ve Korcan Çelikay ile menfaat/kazanç karşılığında müsabakada Fenerbahçe lehine olacak şekilde oynamaları için şike amaçlı anlaşıldığı, ayrıca Sivas Spor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ile de şike anlaşmasına varıldığı, Aziz Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda hareket eden sanıklar İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ali Kıratlı, Tamer Yelkovan, Ahmet Çelebi, Bülent İbrahim İşçen, Abdullah Başak, Yusuf Turanlı ve Fatih Akbaba’nın bu şike faaliyetlerinin içerisinde aktif olarak bulundukları sanık İlhan Çelikay’ın ise, Yusuf Turanlı tarafından Korcan Çelikay ile şike amaçlı görüşülüp anlaşılması sürecinde adı geçen sanıklar arasında irtibatı sağlamak suretiyle eylemin icrasını kolaylaştırdığı ve yardım eden konumunda bulunduğu anlaşılmış, oluşan bu vicdani kanı üzerine cezalandırılmalarına karar vermek gerekmiştir.

Gökçebey
06.11.2012, 09:06
MAHKEME MASRAFLARI

31- MEHMET YILDIZ: Spiker ücreti 125 + rapor 75,00+ tebligat (1) 7,00=
TOPLAM 207 TL

Gökhan Koç
25.12.2012, 21:08
Anadolunun göbeğinden, yokluğun içinden çıkmış biri olarak en çok senin yaptığın koydu bana.

Yazıklar olsun sana, beni güzel memleketinden soğuttun.

muzaffer peker
10.05.2013, 12:52
şike ahlaksızlıktır!

Nihat Günay
30.07.2013, 01:47
Nedense bu köpekten daha bi nefret ediyorum...

Ozan Yılmaz
03.07.2020, 20:29
https://www.youtube.com/watch?v=rPuk5_BUItY