PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 11 Numara İskender Günen Diye Birisi..

Alemdar61
06.10.2012, 15:50
11 NUMARA İSKENDER GÜNEN DİYE BİRİSİ...

Trabzonspor’dan bir çok değerli futbolcu ve futbol adamı geçmiştir hepsinin yeri ve önemi çok farklıdır..

Ben Trabzonspor’u ilk kez izlediğimde sene 1981 yılı idi.Daha önce Ankara’da, Trabzonspor’u defalarca izlemek istememe rağmen siyasi olaylar ve güvenlik nedeniyle maçlara gidememiştim..

İlk kez bir Galatasaray maçı ile bu şansı elde ettim..Avni Aker’e ilk girdiğimde stadyum’un yarıdan fazlası boştu, ancak insanlar orta kesime ve maraton tribününün sol tarafına doğru yığılmıştı..Bizde sol tarafa yakın bir yerlere oturduk..İnsanların neden Maraton tribünün sol tarafına yığıldığını anlayamamıştım doğrusu..Yanımıza maçı izleyen büyükçe bir ağabey’e bunun nedenini sorduğumda, “İskender’i izlemek istiyorlar” demişti..

Maç başladıktan sonra daha 10. Dakika dolmadan, 11 numaranın farkını çocuk halimle bile anlamıştım..Top ayağına öyle bir yakışıyordu ki, topun sürekli onda olmasını istiyordunuz.Hep İskender oynasındı..Hep onun kanadı çalışsında İskender’i izleyebileydiniz..Düşürüldüğünde sizde acı çekiyordunuz..Fenerlisi, Galatasaraylısı, herkes severdi onu..

11 Numara İskender diye bir adam, güzel insandı..Daha sonra defalarca kendisini izledim, inanılmaz üzerine oynanıyor ve kasten çok tekme atılıyordu..O kadar tekme yemesine rağmen kesinlikle ayakta kalıyor ve kendisini yere bırakmıyordu.. İskender’i medyadan takip ettiğimde, karakterini tanıdığımda, gerçekten kendisini yere atmayacak kadar dürüst bir insan olduğunu öğrendim..

İskender’in topu ayağına aldığında yapacağı hareketi, atacağı çalımı inanın bilemiyordunuz..

İzleyenler demek istediklerimi anlayacaklardır..Şapkadan tavşan çıkarabilen, ender yetenekte bir oyunculardan birisiydi..Kendisini defalarca izledim..İstanbulda izledim, Trabzon’da izledim, Sakarya’da izledim..Başkaydı İskender..

Yeni kuşağa İskender’i anlatmak gerekiyor..Bunun bir görev olduğunu düşünüyorum..Unutamadığım çok anısı vardır..Bir Galatasaray maçında çizgi üzerinde Ali Çoban’la birlikte, 2 Galatasaray’lı oyuncuyu çalımladıktan sonra arkadan kasti tekme atarak kendisini yere düşürdüklerinde, hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam etmesiyle beni gerçekten şaşırtmıştı..İskender böyle bir adamdı..

İnter maçı ise unutulmayacak maçlarından birisiydi..İtalyanların ünlü beki Bergomi’yi geçemez diyorlardı maç öncesinde..

O Bergomi’yi defalarca çalımladı, defalarca geçti, hakkında konuşanlara sahada cevabını verdi..

İngiltere ile 0-0 berabere kaldığımız maçta ünlü ingiliz beki Semson’u, geçemez diyorlardı, milli takıma neden yaşlı İskender’i aldınız diyorlardı..

O maç boyunca İngilizlerin sağ tarafını koridora çevirdi, 0 – 0 biten maçta büyük pay onundu..

Mustafa Denizli’ye neden İskender’i bu yaşta milli takıma aldınız diye soranlara “ daha önce değerlendiremedik bu yeteneği ve İskender varsa o oynar, ondan daha iyisi yok” cevabını vermişti.. İskender Günen 14 kere milli oldu ve futbolu bıraktı..

O futbolu bıraktıktan sonra, yıllarca o 11 Numarayı aradık,bakındık durduk ama böyle bir yetenek bir daha gelmedi..Kendisinden bir türlü imzalı bir fotoğraf alamadım..Keşke 15 yıl genç olsaydı kendisini daha fazla izleyebilseydik..Hakkında video kaydı ve resim bulabilmek çok zor artık..

İskender Günen, benim ve bir çok insanın Trabzonspor’u sevmesinde büyük rol oynayan insanlardan birisidir..Türkiye’de futbolda, centilmenlik, saygı,sevgi ön plana çıkarılacaksa İskender Günen gibi insanlara her zaman ihtiyaç olacak..

İskender hem saha içinde, hemde saha dışında örnek bir insandı, halende öyle.. Sabah gazetesinde yazıları çıkıyor, medyatik birisi değil..

Şimdilerde Facebook’da okur bölümüne aboneyim, yazılarını severek okuyorum..

Teşekkürler İskender GÜNEN..

Saygı ile..

FİL LATİF

Kaynak: trabzonspor1967.org

Cafer Bulur
07.10.2012, 00:34
Ben bile hatirliyorum iskenderi ,cok macini izlemisimdir.

Gercek bir solacikti,rakiplerini evire cevire gecerdi,olmadi yatirip kaldirirdi.

Ama yorumlarini futbolculugu kadar begendigimi söylemem.:)

Yaşar
07.10.2012, 00:55
Çocukluğumda radyodan dinlerdik maçları ve dakikada 5-6 kez adını duyardım.
Kendisini çok hatırlamam, nasıl futbolcu olduğunu bilmem.
Ondan sonra 11 numarayı Orhan Çıkrıkçı taşıdı ve hakkını verdi bence.

ibrahim
07.10.2012, 02:28
Yazilari yüzünden bi ara baya bir gicik oldum bu adama. Sikeyi en cok konustgumuz günlerde boyuna mac yazisi yaziyordu. Sike meselesine degindigi hic bir yazisini görmedim simdiye kadar.

Gökhan Uzun
07.10.2012, 17:35
İzleyenlerin Yattara kim be dediği insan.. Sol açık nam-ı diğer "Çalımcı İskender"..