PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 Milyon Kişi 6 Milyon Kalem....

Faik Yılmaz
09.07.2012, 12:27
Sevgili Dostlar...

Hafta sonu hemen hepimizin bildiği gibi Kpss Sınavı yapıldı ve yaklaşık 1 milyon kişi 2 gün boyunca devlette işe girebilmek için yoğun çaba harcadı. Naçizane bazı nedenlerden dolayı aktif olarak çalışmama rağmen bende bu sınava iştirak ettim. Olayın sosyolojik yönünü ya da eleştirel bakış açısıyla işsizlik üzerinde konuşmaya niyetli değilim. Bunu öncelikle belirtmek istiyorum.

2 günde 3 seans girdiğim sınavlar boyunca özel kutularında 6 kurşunkalem , 3 silgi ve 3 kalemtraş aldım. Tabi ki sadece bana değil sınava giren herkese veriliyordu bu malzemeler. Ancak sınav bitiminde üzülerek gördüm ki bu dağıtılan malzemelerin büyük bir çoğunluğu kırılıp çöpe atılıyor. Milyonlarca lira harcanarak alınan bu değerler doğru dürüst kullanılmadan heba ediliyor.

Sadece bu da değil. Hemen her öğrenicinin elindeki su dolu kapakları çok değerli olan pet şişelerinde büyük kısmı atılıyor.

Bir kaç ay önce abim sınavda kullandığım kalemleri istemişti. Nedenini sorduğumda çalıştığı okulda maddi imkansızlıklar nedeniyle parmak kadar kalan kalemle yazan bir çocuğa vereceğini söyledi. Çocuk hem o kalemle kendisi yazıyordu hemde sabahçı olduğundan öğlenci olan kardeşine de veriyordu aynı kalemi.

İşte böyle bir tarafan binlerce kalemi kırıp çöp kutularına atan öğrenciler. Diğer taraftan o kalemi bulduğunda bayram edebilecek milyonlarca öğrenci var ülkemizde. Ne garip bir ironi değilmi....

İlkokul yıllarımda koşu yarışmasında bana hediye edilen bir mendil ile kırmızı bir kurşunkaleme de ne kadar sevindiğimi daha dün gibi hatırlarım....

Sevgili Dostlar ,

Büyükçe bir ağaçtan aklaşık olarak 72.000 kalem çıkıyor. Tabi kalemi üretmek için gereken insan emeği ve enerjiyide göz ardı etmemek lazım.

Ayrıca bir kalemtraşın ve silginin üretiminde de bir sürü maddi manevi kaynaktan yararlanmak zorundayız.

Pet şişe olayı ayrı bir konu aslında. Ama doğada 500-600 yıl çözünmeden durabilen pet malzemelerin geri dönüşümü hem maddi hem çevresel etkilerinden dolayı geri dönüşümü büyük bir zorunluluk arz ediyor...

Bilindiği üzere 24 Eylül 2012 tarihinde yeni bir Kpss yapılacak.Şu ana kadar 2.200.000 den fazla adayın başvurduğu bu sınava 3.000.000 ' u aşkın kişinin katılması bekleniyor....

3 milyon öğrenci......

6 milyon kalem demek....
3 milyon kalemtraş demek....
3 milyon silgi demek.....
Ve 3 milyon pet şişe kapağı demek.....

6 milyon kalemle..... sadece bir sınavla 83 büyük boy ağacı kesilmekten kurtarabiliriz......

Tanesi 1,35 gr gelen kapaklardan toplam 4050 kg kadar toplayabilir 16 tane tekerlekli sandalye alıp 16 engelli vatandaşımızı sevindirebiliriz....

Sadece 1 sınavla milyonlarca öğrenciyi sevindirebiliriz.....

Ekonomiye geri dönüşüm yoluyla ve yeni malzemeleri üretmek için harcanması gereken enerjide tasarruf edilmiş olacaktır.

Ayrıca seneden bunun gibi onlarca sınavı hesaba katarsak ne büyük bir kaynağın elimizin altında olduğunu da görürüz.

Sevgili Dostlar ,

Ülkemiz enerji kaynakları açısından oldukça sınırlı bir ülke. Onun için en ufak tasarruf ve verimlilik fırsatını kaçırmamalıyız. Zaten Yüce dinimiz İslam'dada israf haramdır.

O itibarla 3 milyon kişi 6 milyon kalem başlığı açma ihtiyacı hisettim.

Saygılarımla.....

agahozlu
12.07.2012, 23:43
Güzel bir konuya değinilmiş. İnsanlarımız bilinçlenmediği sürece bu olay böyle devam eder. İhtiyacı olan elbette bunlardan faydalanır fakat olan yani yokluğun ne demek olduğunu bilmeyen olaya basit bir gözle bakarak maalesef verilen eşyalardan sonuna kadar faydalanmaz.

Bilinçlendirme, eğitim ile olur. Ülkemizde ne kadar eğitim var tartışılır. Mevcut şartlarda tek çözüm, dağıtılan eşyaların sınav sonunda geriye bırakılmasıdır. Böylece ihtiyacı olan kişilere kalemler,silgiler devlet tarafından ulaştırılabilir.

Şu açıdan bakmakta aklımın bir köşesinden geçiyor. Her sene olan onlarca sınav var. Ve katılımı büyük olan üniversite,kpss,sbs gibi sınavlar... Bu kalemlerin ,silgilerin bir de üreticisi var...

Gökhan Topsakal
12.07.2012, 23:47
Güzel bir konuya değinilmiş. İnsanlarımız bilinçlenmediği sürece bu olay böyle devam eder. İhtiyacı olan elbette bunlardan faydalanır fakat olan yani yokluğun ne demek olduğunu bilmeyen olaya basit bir gözle bakarak maalesef verilen eşyalardan sonuna kadar faydalanmaz.

Bilinçlendirme, eğitim ile olur. Ülkemizde ne kadar eğitim var tartışılır. Mevcut şartlarda tek çözüm, dağıtılan eşyaların sınav sonunda geriye bırakılmasıdır. Böylece ihtiyacı olan kişilere kalemler,silgiler devlet tarafından ulaştırılabilir.

Şu açıdan bakmakta aklımın bir köşesinden geçiyor. Her sene olan onlarca sınav var. Ve katılımı büyük olan üniversite,kpss,sbs gibi sınavlar... Bu kalemlerin ,silgilerin bir de üreticisi var...

nekadar da fesatsın Agah=)))

Gökhan Koç
13.07.2012, 00:00
Cok basarili bi gozlem ve super bir arastirma. Bu konuda kimler ne yapiyo bilmiyorum. (muhtemelen hic bisey)

bu konuyla alakali biseyler yapilacaksa yardimci olmak isterim.

Mail bombardimani yapmayalim ama artik ondan yoruldum :)

GT-S5830 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Gökhan Koç
13.07.2012, 00:03
@Faik Yilmaz

Bu konu ile alakali yarin iletisime gecelim. Sana epey faydasi dokunabilecek birini taniyorum.

Super proje cikar burdan. Tebriklet

Armağan Dere
13.07.2012, 01:04
Bir de bu sınavın soruları sızdırılıyor.
O kadar insanın emeği boşa gidiyor.
Bu daha kötü değil midir?
Saygılar.

Faik Yılmaz
13.07.2012, 09:10
@Faik Yilmaz

Bu konu ile alakali yarin iletisime gecelim. Sana epey faydasi dokunabilecek birini taniyorum.

Super proje cikar burdan. Tebriklet

Tamam bekliyorum dostum....

Gökhan Koç
13.07.2012, 09:21
ozelden bana mail adresini atabilir misin ?

Faik Yılmaz
13.07.2012, 09:29
Aslında bu konu hakkında bazı fikirlerim vardı....

Mesela Ktü Rektörlüğüne dilekçe ile başvuracaktım. Kutular koysunlar kalemler toplansın diye...

sınava girenler sonuçta öğretmenler ve öğretim görevlileri.....

bir şekilde fakir öğrencilere ulaştırılır....

ama bu çok yerel kalırdı.....

Trabzonda 30 bin kişi giriyorsa İstanbulda 300.000 bin kişi giriyor mesela....

sonra daha genel bir şeyler düşündüm...

Tabi sizinde değerli fikirlerine açığım....

Gökhan Koç
13.07.2012, 09:46
Tum ulke capinda bu dedigini hayata gecirmek icin cok fazla kaynaga ihtiyacimiz var.

Onun yerine osym yi bu konuda uyandirmak daha olasi geliyor bana.

Olmazsa ben bursa gemlik ilcesinde bu dedigini yaptirmaya calisacagim :)

Gökçebey
13.07.2012, 10:29
Aklına sağlık Faik, güzel bir düşünce. Bu konuda ÖSYM yetkilileri mi olur, görevli personel mi olur, kim olursa olsun bu proje değerlendirilmeli. Tabi suistimal edilmeden. Yardımlar yerini bulmalı, onları ranta çevireceklerin eline geçmemeli.

Fatih Bayrakdar
13.07.2012, 10:39
Ben şahsen ne aldıysam muhafaza ettim ...

M.S.SOFU
13.07.2012, 12:10
sınavda kafamız bozan şeylerden bri bunlar
hocalara söyledim çıkarken benim bıraktığım kalemi ihtiyacı olanalra verin diye,hoca gülümsedi haliyle :)
birde verilen açkı ve silginin üzerinde made in germany yazmıyor mu bütün sınav boyu ve hala kafama takılan şeylerden
ya bende ve faik abide bir anormallik var ya da bu sınavı yapanlarda...

bordo61
13.07.2012, 18:04
Mükemmel ötesi ben bazı yerlere bu olayı mail atacam