PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor Sevdadir...

sultantekke
05.06.2006, 11:38
karadenizin sert dalgalariile insana ferah veren o havasi suyu yokmu oraya giden birdaha geri dönmek istemiyor böyle bir memleketin böyle bir takimi oldugu için biz trabzonspor traftarlari kendimizi çok sansli hissetmemiz lazim trabzonspor tarihiyle taraftarlariyla her türlü engellemelere ragmen tertemiz mücadelesiyle imrenilecek bir takim olmaya devam ediyor bu münasebetle gelecek yil 40. yilini kutlayacagimiz trabzonsporumuza daha çok sahip çikalim. sevgimiz askimiz sevdamiz her seyimiz trabzonspor ..

lazutlarlivera
05.06.2006, 11:41
Sevda ki hem ne sevda.unutulmayacak TEK SEVGILI.iyiki varsin TRABZONSPOR um olmasan ne yapardim düsünmek bile istemiyorum.

cakal 61
05.06.2006, 11:44
TRABZON BIR SEVDA

TRABZONSPOR BIR DESTANDIR

bu soz herseyi anlatiyor

eren_61
05.06.2006, 12:19
ona olan sevgimiz anlatilamaz.......

sultantekke
05.06.2006, 12:42
su foruma trabzonspor sevgisiyle birseyler yazilinca trabzonun mazizisini düsünüyorum ve kendimden geçiyorum hastayim trabzonum hastayum sanaaaaaaaaaa

sümela61
05.06.2006, 12:45
Trabzon yasama umudum, Trabzonspor hayata baglandigim ender noktalardan birisi...

ah simdi dünya güzeli memleketimde olmak vardi... bu hasretlik tüketiyor beni...

Gamze_TS
05.06.2006, 14:38
Canim takimim canim memleketim.Ben simdi hayatimda hic Trabzona gitmedim , Avni Aker'de bir mac bile seyredemedim diye yazsam cogunuz sen nasil Trabzonlusun diyecek .Oyle Trabzonluyum iste Istanbul'da dogdum, buyudum ,okudum. Babam kucukken gelmis istanbula, annem zaten istanbullu ama ben hep Trabzonlu oldum hep Trabzonsporlu.(ha bu arada annem hepimizden hasta Trabzonsporludur eskiden ezikbahceli olmasina ragmensoranlara da trabzonluyum der) Hepimiz TRABZON sevdalisiyiz bizans dusmani

Gamze_TS
05.06.2006, 14:43
Ahh TRABZONUM seni cok seviyorum o eski gunlere donelim artik eskisi gibi sampiyonluklar kutlayalim canim TRABZONUM

Tahir
05.06.2006, 14:44
Canim takimim canim memleketim.Ben simdi hayatimda hic Trabzona gitmedim , Avni Aker'de bir mac bile seyredemedim diye yazsam cogunuz sen nasil Trabzonlusun diyecek .Oyle Trabzonluyum iste Istanbul'da dogdum, buyudum ,okudum. Babam kucukken gelmis istanbula, annem zaten istanbullu ama ben hep Trabzonlu oldum hep Trabzonsporlu.(ha bu arada annem hepimizden hasta Trabzonsporludur eskiden ezikbahceli olmasina ragmensoranlara da trabzonluyum der) Hepimiz TRABZON sevdalisiyiz bizans dusmani

helal sana kardesim senin gibiler bizim bas tacimiz niye mi avni akerin yaninda olup da bizanslik yapanlari biliyorum.bu sevda bizim bitmeyen sevdamiz bu sevda trabzon sevdasi bu sevda bordo mavi renge ve trabzonspora duyulan ölümsüz sevda....

sweetrose
05.06.2006, 14:58
Aldanislar orada kaldi; yalvardim sonsuza kadar-tanri bunu hep yapar ve ben onu bekledim bir sevda gibi... Kaç yarin bekleyecegim daha, tanri bahsetmisken bana bu sevdayi; yasadiklarim bu sevdanin güvencesi... Göz yaslarim artik; acinin ve unutulmuslugun dayanilmaz hafifligine aldirmiscasina bana haince saldiriyor ve Trabzonspor sevdasina simalden gülümsüyor;yoksullugumdu bu sevdaya olan askim; artik tanriya yalvarislar bile beni umutsuz kilmiyor-Tanri bile... 90 dakikada tanidik biribirimizi; çoguna küfrettim o yasimda; dayandigim birrüyaydi; kaçdamla gözyasi dökecegim daha... Bordo-Mavi ile her nefeste yaklastim sana; sancilarim ile akibetim belli oldu sana;bin türlü harp yasadim bu ugurda; sevgim sevdan olsa; yarinin bugündenayibini sordum ve dinliyorum sadece analiz ederek...Sadece ve sadece askin diyorum...

Gamze_TS
05.06.2006, 15:04
Sagol arkadasim ben elestiriler beklerken ,niye bir kere gitmedin memleketine diye, sen destek verdin. Iste bu yuzden TS veTS taraftari buyuktur. Uzak olsak dasagolsun babam hic koparmadi bizi ozumuzden Trabzonlulugumuzdan. Dogru diyorsunTrabzon ve Trabzonspor sevdasi olumsuzdur ,ayrica mekan da tanimaz.

Muhammet Ali Senocak
05.06.2006, 15:21
kendimi biLdim biLeLi TrabzonzporLuyum aiLe den geLme ben trabzonLu oLmayipda Trabzonsporumuzu tutanLar kadar sansLi deiLim kendiLeri secti geneLde ben ise aiLemden gördüm ve böyLe gidiyor.

7 yasimda Trabzondan koptum okuL bahanesiyLe bursaya yerLestim okuLda sorarLardi hangi takimLisin diye arkadasLarim TrabzonsporLuyum dedim mi güLerdiLer bana aLay ederLerdi yasim kücük oLduqundan cevap veremezdim... SampiyonLukLarimizLa daLga gecerLerdi 4. büyük oLacaksiniz 6 sampiyonLuqunuz var sadece diye ama ben kücüktüm cevap veremiyordum biLmiyordum TrabzonsporLuqun anLamini tam oLarak....

Yasim iLerLedikce Trabzonsporumu daha çok sevmeye basLadim.. bunda beLki en büyük etken takimimLa daLga geciLmesiydi beni ona baqLamasina vesiLe oLdu... yasim iLerLedikce Trabzonspor sevdasi büyüdü sampiyon oLmuyorduk beLki ama onurumuzLa mücadeLe ediyorduk... ezik takim taraftarLari gibi sampiyonLukLa övünmüyordum gururuyLa mücadeLe eden futboLcuLarimLa takimimLa övünüyordum....

HatirLiyorum 96 sezonu Fener maci yasim daha 10 arabayLa bursadan istanbuLa gidiyoruz radyo da macimizi dinLiyoruz.... iste o gün Tam bir TrabzonzporLu oLdum yeniLdik ama biLeqimizin hakkiyLa yeniLdik... O gün araba da aqLamaya basLadim babam sordu ne oLdu diye daha ne oLsun dedim sampiyonLuk gitti ezikLere yeniLdik daha ne oLsun baba smileys/smiley19.gifIste o zaman babam dedi ki yakinda sampiyonLuqu göreceksin evLadim sen ve senin gibiLer sayesinde...bu takima sahip çikin bu takim sizin sevdiqiniz bir kiz oLsun... iste o gün bugündür sevgiLimdir benim Trabzonsporum.....

Yasim iLerLedikce anLadim bu sevdanin anLamini simdi formam üstümde gezerken garip bakanLara aLay etmeye caLisanLara en güzeL cevapLari veriyorum... neden trabzonsporLusun sorusuna onursuzLarimi tutayim diyorum onurLu bir takim varken onursuzLarimi tutayimmm

BEN TRABZONSPORLUYUM TRABZONSPORUMA ASIGIM Edited by: blume_61

lazutlarlivera
05.06.2006, 15:30
Bende izmir de yasiyorum.ve bana diyolar "hangi takimi tutuyosun?" bende "Tabii ki TRABZONSPOR" dedigimde bana"su koca ALTINDAg da bi tek sen varsin TRABZONSPOR lu " diyolar benim cewabim ise su

"Birakin O gurur ve seref bana kalsin"

"siz fuski koklanmaya devam edin"

ikinci cümleyi anlayamiyolar http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.giftipki TRABZONSPOR lulugun ne demek oldugunu

anlayamadiklari gibiEdited by: lazutlarlivera

geronimo_61
06.06.2006, 09:38
TRABZONSPOR

yanina bir sey yazmaya gerek varmi....

o herseyi anlatiyor zaten...

coach
06.06.2006, 10:58
@lazutlarlivera

Kardesim harika yazmisin tebrikler,dogru söylüyorsun anlamaz bunlar.

Armağan Dere
06.06.2006, 21:06
Arap ile bagrildi arap ile bagrildi MAHALLENUN MASTISI,MAHALLENUN MASTISI
Oynuyalum usaklar oynuyalum usaklar TRABZON KOLBASTISI kardes bu cümle arafilli farozli olmuycak mi yani senin yazdigin yanlis görünüyorsmileys/smiley17.gifsmileys/smiley2.gifama olsun amaç ayni olunca her yol bagdat

tsmaniac
07.06.2006, 23:07
TEK YILDIZ TRABZON! digerleri koyun mee meeeeeee ama keske su yönetimde anlasa artik koskoca Trabzon u yönettiklerinismileys/smiley7.gif

Amasyali
07.06.2006, 23:25
Bugün 3 büzüklerden birisi ligden düsse (insallah) hiç taraftarlari kalmaz. Ama Trabzonsporumuz öyle degil. Çünkü Trabzonsporlu olmak, takim tutmaktan daha fazlasidir. Trabzonspor delikanliliktir, dürüstlüktür, adalettir, dik kafaliliktir, Istanbul'un tekerine çomak sokmaktir. Bizim taraftarimiz kendi lehine yapilan bir hakem hatasinda hakeme küfür ederler ama bunu büzüklerden beklemek çok yanlis olur.

Muhammet_61
07.06.2006, 23:53
Bir TS taraftari olarak takimimdan tek sey istiyorum; Dünya gözüyle sampiyonluk...

Olamazsa da cani sagolsun, asil mücadelesi yeter. Olmadi bordo-mavi kefenim olsun. Mezar tasima Trabzonspor yazilsin...

fanatikdevri
08.06.2006, 21:55
tek askim sensin baska soze gerek varmi

sana olan sevgim leyla ile mecnun'unkinden daha derin

Hüseyin Çümen
08.06.2006, 22:07
haytta 2 sey var biri ailem biride sensin TRABZONSPOR

Allah in herkese bahsetmedigi bir özellik trabzonsporluluk

kaçkere trabzonspor um için agladim genelde kaybedilen maçlarin arkasindan dökülen yaslardi bunlar ve bir gün insallah sevinçten aglayacagimiz sampiyonluk günün sevin gözyaslari sel olup akacak bu yasima kadar nasip olmamis sampiyonluk için insallah ogün doyasiya agliycam ne mutlu trabzonsporlu olana

Miraç Atalay Çiftçi
08.06.2006, 23:44
Trabzonspor küçük bir çocugun heycani ve hevesi ile yillar önce yola çikip kosmaya basladi...

Kosarken yasadigi sehrin nefesinden,topragindan,insanindan ve tarihinden güç aldi.

Efsane 67 senesinde Trabzonda Idmanocagi ve Idmangücü takimlarininTRABZONSPOR olup güçbirligi yapmalari ile basladi.

Onlar renklerini ikindi günesinin bordosundan ve denizin mavisinden almaya karar verdi...

Süleyman Riza KUGU,Hüseyin AvniAKER ve Hayri GÜRLER'in inançla yaktigi ates Ahmet Suat ÖZYAZICI ve Özkan SÜMER lerin elinde bayraklasti.

Küçük bir kentin ve o kentteki kara-kuru deniz çocuklarinin yoktan bir efsane yaratacaklarina kimse inanmamisti...

1973-74 sezonunda üç büyüklerin tekelinde olan kupayi anadoluya götürerek bir devrim yaptilar.

Bordo-Mavi renklerin atesi tümülkeyi sarmisti.

Ali Kemal ve Senollarin en tepelerde dalgalandirdigi bayrak Hamilerin,Ünallarin ve Sotalarin eline geçti.

Hirçin,biçkin,asi ve dimdik duran bu karadeniz çocuklari sadece sahilde degil açik denizde de bogustular...

O en tepeleri görmüs zirvelere alismis bordo-mavili bayrak simdi Fatih,Gökdeniz ve Hüseyinlerin elinde.

1983-84 sezonunda tadilan sampiyonluk sonrasi çöken sanssizlik bulutlari atik yerini günesli ve açik günlere birakmali.

Onlardan beklenen o atesin tekrar yanmasi.

Hazir lazlarinida bulmusken neden inanç sel olup sampiyonluk tadilmasin.

Trabzon içindeki çocugun azmini gururunu ve karalilligini kaybetmeden efsanesini yazmaya ve açik denizlerden okyanuslara açilmaya devam ediyor.

Yolun açik olsun TRABZON...

kaynak: show tv

yakup midi
09.06.2006, 01:32
çocuk olmaya devam ederiz bizde...

mensure 61
09.06.2006, 12:01
Trabzonspor öyle bir sevdaki anlatilmaz...

61*TS*61
10.06.2006, 01:12
o bir sevdadir, bizim ona nasil kenetlendigimiz anlatilmaz o bizim herseyimizdir onsuz olmaz, Tek Askimizdir o, onsuz HAYAT olmaz.

Ahmet54
11.06.2006, 12:44

Degerli takimdasim...

bende ayni senin gibiyim.. ben Sakaryada dogdum büyüdümve hayatimda bir kez bile Trabzona gitmedim, Trabzonsporun macini izlemedim.. ama icimdeki Trabzonspor sevdasi öyle bir sevdadir ki eminim bunu sizlerde benim kadar biliyorsunuz...

Benim dedelerim Trabzondan göcmüs ben sakaryada büyüdüm yani Trabzonla hic bir alakam yok ancak bana burada(Avusturya) nerelisin diye sorduklarinda Trabzonluyum diyorum cünkü Trabzonlu ve Trabzonsporlu olmayi ben her zaman gurur kaynagi görmüsümdür..

ancak cevremde trabzonlu olupda ezik takimlari tutanlar gördükce tüylerim diken diken oluyor benim gözümde onlar satilmis kisilerdir.. simdi birileri ne alakasi var canim alti üstü bir takim diyebilirler.. ancak benim icin Trabzonspor bir futbol klübünün ötesinde birsey bir nevi hayatimin anlamlarindan biride diyebliriz...

her gün Trabzonsporla yatiyor, Trabzonsporla kalkiyorum.. internete girdigimde ilk isim Trabzonla alakali seyler, gazeteyi elime aldigimda ilk aradigim haber Trabzon haberi, maclar veriliyor diye evime digitürk aldim..

biraz benim ihmalkarligimdan, birazda sartlar geregi Trabzonumun bir macina gitmek nasip olmadi sadece gecen seneler burada kamp yaptiginda cok sevdigim takimigörmek nasip oldu...

Benim akrabalarim, cevremdeki kisiler neden Trabzonu tutuyorsun dogdugundan beri bir sampiyonluk görmedin gel istanbul takimlarini tut diyorlar..

ben onlara istanbul takimlarinin bütün sampiyonluklarini Trabzonsporumun 1 sampiyonluguna degismem, belki ben ben hic sampiyonluk görmedim ancak benim Trabzon sevdam sampiyonluklarin önündedir diyorum..

siz Trabzonu sadece bir Futbol klübü olarak görebilirsiniz ama benim icin vazgecilmez bir olgudur cünkü Trabzonspor benim sevdalim, benim gözbebegim, benim birtanemdir..

ben kolayi secip Istanbul takimlarini secmedim, Allahima sükürler olsun o takimlarin sevgisini kalbime vermedi.. belki cogu kisiye göre Trabzonlu degilimdir, belki memleketim sakaryadir ona bir sözüm yokancak ben TRABZONSPORLUYUM ve hep öyle kalacagim..

Isterse bir 23 sene daha sampiyon olmasin sevgim azalmayacak aksine artacaktir cünkü ben Trabzonsporu mutlu olmak icin tutmuyorum.. ben Trabzonsporu istanbul dükaligina karsi geldigi icin, bir direnisin simgesi oldugu icin, bizansi onuruyla bir cok gez dize getirdigi icin, kisiligimi yansittigi icin, hayatima anlam kattigi icin,bir galibiyetiyle bütün dertlerimi unutturdugu icin tutuyorum...

belki birileri bu yazdiklarimi cok abartili görecek ama benimkide böyle bir sevgi dostlar.. ben Trabzonsporu herseyiyle yasiyorum...

saygilarimla...Edited by: MaVeRaM

Gamze_TS
11.06.2006, 18:18

Degerli takimdasim...

bende ayni senin gibiyim.. ben Sakaryada dogdum büyüdümve hayatimda bir kez bile Trabzona gitmedim, Trabzonsporun macini izlemedim.. ama icimdeki Trabzonspor sevdasi öyle bir sevdadir ki eminim bunu sizlerde benim kadar biliyorsunuz...

Benim dedelerim Trabzondan göcmüs ben sakaryada büyüdüm yani Trabzonla hic bir alakam yok ancak bana burada(Avusturya) nerelisin diye sorduklarinda Trabzonluyum diyorum cünkü Trabzonlu ve Trabzonsporlu olmayi ben her zaman gurur kaynagi görmüsümdür..

ancak cevremde trabzonlu olupda ezik takimlari tutanlar gördükce tüylerim diken diken oluyor benim gözümde onlar satilmis kisilerdir.. simdi birileri ne alakasi var canim alti üstü bir takim diyebilirler.. ancak benim icin Trabzonspor bir futbol klübünün ötesinde birsey bir nevi hayatimin anlamlarindan biride diyebliriz...

her gün Trabzonsporla yatiyor, Trabzonsporla kalkiyorum.. internete girdigimde ilk isim Trabzonla alakali seyler, gazeteyi elime aldigimda ilk aradigim haber Trabzon haberi, maclar veriliyor diye evime digitürk aldim..

biraz benim ihmalkarligimdan, birazda sartlar geregi Trabzonumun bir macina gitmek nasip olmadi sadece gecen seneler burada kamp yaptiginda cok sevdigim takimigörmek nasip oldu...

Benim akrabalarim, cevremdeki kisiler neden Trabzonu tutuyorsun dogdugundan beri bir sampiyonluk görmedin gel istanbul takimlarini tut diyorlar..

ben onlara istanbul takimlarinin bütün sampiyonluklarini Trabzonsporumun 1 sampiyonluguna degismem, belki ben ben hic sampiyonluk görmedim ancak benim Trabzon sevdam sampiyonluklarin önündedir diyorum..

siz Trabzonu sadece bir Futbol klübü olarak görebilirsiniz ama benim icin vazgecilmez bir olgudur cünkü Trabzonspor benim sevdalim, benim gözbebegim, benim birtanemdir..

ben kolayi secip Istanbul takimlarini secmedim, Allahima sükürler olsun o takimlarin sevgisini kalbime vermedi.. belki cogu kisiye göre Trabzonlu degilimdir, belki memleketim sakaryadir ona bir sözüm yokancak ben TRABZONSPORLUYUM ve hep öyle kalacagim..

Isterse bir 23 sene daha sampiyon olmasin sevgim azalmayacak aksine artacaktir cünkü ben Trabzonsporu mutlu olmak icin tutmuyorum.. ben Trabzonsporu istanbul dükaligina karsi geldigi icin, bir direnisin simgesi oldugu icin, bizansi onuruyla bir cok gez dize getirdigi icin, kisiligimi yansittigi icin, hayatima anlam kattigi icin,bir galibiyetiyle bütün dertlerimi unutturdugu icin tutuyorum...

belki birileri bu yazdiklarimi cok abartili görecek ama benimkide böyle bir sevgi dostlar.. ben Trabzonsporu herseyiyle yasiyorum...

saygilarimla... Helal sana kardesim. Iste TRABZONLULUK ve TRABZONSPORLULUK budur.http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gif

sultantekke
12.06.2006, 15:35
bagzen düsünüyorum trabzonsporum bu seviyelere nasil gelmis diye ne çileyle ne dertle ama yinede onurlu mücadelesinde ödün vermemistir ugruna can verenler dahiolmustur hangi takim bu kadar ask ve sevdayla tutulur hangi taraftar bu kadar sever yok yok yok bu kadar yok ÇOOK BÜYÜKSÜN TRABZONSPOR

cakal 61
12.06.2006, 18:39
smileys/smiley32.gifHEMDE COOOOOOOOOOOK BUYUKSUN smileys/smiley32.gif

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif TRABZONSPORsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

baronkenan61
13.06.2006, 22:31
tRABZON SPORLU OLUNMAZ TRABZON SPORLU DOGULUR&nbsp ;&nbsp ; ÖLÜRÜKM SANA TRABZON SPOR

Sacit
15.06.2006, 11:10
Trabzonspor öyle bir sevdaki anlatilmaz...

İHSAN
15.06.2006, 12:08
Abi bu ifadeleri hayatta bizzat yasamaya ne dersiniz...?Simdiye kadar hep bunlar söylendi, söyleniyor...Ama icraatte gösterilmeli bunlar...

halil ibo
15.06.2006, 12:50
Yüreginde bu sevdayi yasamayanlar ELVEDA...

TSelif
15.06.2006, 12:57
Ifadeler yetersiz kaliyor TRABZONSPOR' um senin sevdani anlatirken ......

Nytre
15.06.2006, 14:31
TRABZONSPOR

bir sehir bir kültür bir ihtilal bir devrim bir baskaldiris bir firtina bir dalga bir efsane bir ask bir sevgi bir sonsuzluk bir haykiris....

Salih61
15.06.2006, 14:34
TRABZONSPOR

Sana asik oldugum zaman daha 10 yasindaydim...Bir dinamo bükres maçindan sonra o renkleri gönlüme yazmistim...Ilk defa aski tattim yani Sevmeyi Seni Severek Ögrendim...

sultantekke
15.06.2006, 18:17
su taraftara bakya ben okadar fb gs bjk tartari gördüm bu kadar askla sevdayla baglanipta seveni görmedim bazilarida bu askla sevseydi belki kamuoyunu meskul eden sorulara tokat gibi cevap verirdi

özbalkesli
15.06.2006, 19:46
Forumun farkli konu basliklarinda okumakta oldugum çesitli görüsler, aslinda aramizdaki pekçok arkadasin kafasinin karisik oldugunu gösteriyor.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Özellikle; TEKKE?nin transferi, yildiz oyuncu transferi ve yeni stadyum tartismasi için belirtilen görüsler arasinda bu karisikligi açikça ortaya koyan görüslere rastliyorum.

Bence kafa karisikligi suradan kaynaklaniyor : Pekçok arkadasimiz deger karmasasina düsmüs durumda.

Arkadaslar, futbol aslinda amatör bir spordur. Çünkü futbol oyunu, amatörlüge ait duygu ve degerler olmadan oynanabilir bir oyun degildir. Yine çünkü;

1.) Futbol, büyük bir sahada oynanir. Bu da çok fazla fiziki gücü ve beceriyi gerektirir.

2.) Futbol, açik havada oynanir. Futbolcu, çok çok olagan disi hava kosullari haricinde mutlaka sahaya çikar. Bir maçin hava kosullarindan dolayi ertelenmesi için karar verilirken; futbolcunun etkilenip etkilenmedigine bakilmaz. Zemin futbol oymaya müsait mi, top zemin üzerinde gereken ölçüde zipliyor mu, görüs mesafesi yeterli mi gibi tamamen gayri insani faktörler dikkate alinir. Ayrica, futbolcunun donanimi, yaz-kis asagi yukari aynidir. Kis kosullarinda içine fazladan bir t-shirt, bir tayt giyebilir.

3.) Futbolun oyun süresi, diger pekçok spor dalina göre oldukça uzundur. Kondüsyon ve gayret gerektirir.

4.) Futbol, fiziki yaralanmalara veya sakatlanmalara çok açik bir spordur. Düsmek, çarpismak, sert toplarin veya tekmelerin isabetine ugramak gibi pekçok tehlikeli olay, futbolda kaçinilmasi imkansiz risklerdir.

5.) Futbolda sayi (skor) üretmek zordur. 90 ve hatta 120 dakika oynanip da golsüz biten maç sayisi çok fazladir.

6.) Futbol, bireysel degil kitlesel bir spordur. Kural olarak 11 kisi ile oynanir ama sahadaki oyuncu sayisi sabit kalsa da degistirilen oyuncularla bir maçta forma islatan kisi sayisi 13-14?ü bulur.

7.) Genelde futbola merak küçük yaslarda baslar ve futbol sevgisi içten gelir. Yildiz oyuncularin bile çogu, mahalle arasindaki bos arsalarda taslardan kale, konserve kutusundan top yaparak futbola baslamistir. Bugün transferden aldiklari paralarla son model spor otomobilleri satin alabilmis olan en gözde futbolcular bile, zamaninda futbol oynarken dikisini patlattiklari ayakkabilarini annelerinden saklamaya çalisarak evlerine girebilmislerdir.

Tüm bu faktörler; futbol için beceri, atletik özellikler, fiziki ve psikolojik direnç, inanç, dayanisma, sabir, gayret, cesaret, fedakarlik gibi özelliklerin gerekli oldugunu gösterir. Iste bunlarin hepsi de aslinda amatör bir ruhta bulunabilecek degerlerdir. Bir futbolcuda veya takimda bu özellikler ne kadar çoksa, o kadar çok basari ve kalite var demektir. Sonuç (skor), basari ve kalite tespitinde en son dikkate alinan unsurdur.

Günümüzde ise futbola para, söhret, kisisel ve kitlesel karizma gibi maddiyat tabanli unsurlarin girmesi veya bazi futbol organizasyonlarinin ?profesyonel? olarak tanimlanmasi, hemen herkese futbolun profesyonel bir oyun oldugunu düsündürmektedir.

Hayir, futbol asla profesyonel bir oyun degildir. Sadece, bazi futbol faaliyetleri ve bazi futbol yapilanmalari profesyoneldir. Ancak, bunlarda dahi, oynanan oyun hala ?futbol? oldugu için amatörlük (gayri profesyonellik) kaybolmamaktadir.

Ülkemizde de, futbol ortami gün geçtikçe profesyonellesmektedir. Dikkat ediniz; ?futbol profesyonellesmektedir? demiyorum, ?futbol ortami profesyonellesmektedir? diyorum. Ancak, söz konusu profesyonellesme sürecinde yasanan olumsuzluklar, iste yukarida degindigim ?kafa karisikliklarina? yol açacak ölçüde bazi dengeleri bozmaktadir.

Çünkü ülkemizde profesyonellesmeye paralel olarak gelisen olusan yeni futbol kültüründe, amatör duygu ve degerler büyük ölçüde boslanmaktadir. Önemsiz ve degersiz bulunan, hatta küçümsenen söz konusu duygu ve degerlerin yerine; yeni ?kiymet faktörleri? türetilerek, kitlelere bunlar asilanmaktadir. Yildiz oyuncu, fazla sampiyonluk, büyük stadyum, bol sponsorluk anlasmasi gibi tamamen maddiyatçi özellikte yeni degerler, futbolun basari ve kalite ölçütleri gibi gösterilmektedir. Bu yönüyle futbol takimlarimiz, sportif kurumlardan gösteri, eglence, rekabet ve yarisma üreten ticari örgütlere dönüsmeye baslamislardir.

Bu dönüsümde; halkimizin spor kültüründeki eksiklikler kadar, dönüsümden çikari olan çevrelerin payi da vardir. Çesitli çevreler, kendi bireysel veya kitlesel çikarlari için; göz boyayan ama ruh inceliginden yoksun bu yeni profili özellikle dayatma gayreti içindedirler. Dogrusunu söylemek gerekirse, bunda oldukça da basarili olmuslardir.

Artik bir futbol takiminin büyüklügü, gücü ve basarisi;

- Altyapidan kaç oyuncu yetistirdigi ile degil bir yilda kaç forma sattigi ile,
- Milli takima kaç oyuncu verdigi ile degil kaç milli oyuncu transfer ettigi ile,
- Caimasinin ileri gelenlerinin ne kadar saygin, agirbasli, centilmen ve ahlakli oldugu ile degil ne kadar zengin, cevval ve saldirgan olduklari ile,
- Ne kadar mücadeleci, kaliteli ve gayretli futbol oynadigi ile degil ne sekilde olursa olsun kazandigi maçlarla,
- Kurulusuna ve var olusuna vesile olmus sebeplerin önemi ve yüceligi ile degil stadyumunun büyüklügü ile

ölçülmektedir. Bu yeni düzenin tipik ürünü de Fenerbahçe Futbol Takimidir.

Futbol dünyamizda bazi kesimler, bu dönüsüme çabuk kapilarak yeni anlayisa (eskisini tamamen zihinlerinden çikararak) teslim olmus durumdadirlar. Bazi kesimler ise, henüz anlayis ve yapi olarak bu dönüsümü tamamlamamis durumda olmakla birlikte; amatör eksenli duygu ve yapilarini da eskisi kadar muhafaza edememektedirler. Iste bunlar da, yazimin ilk cümlelerinde söyledigim ?deger karmasasi? içine düsmüs kesimlerdir. Trabzonspor Futbol Takimi ve bu takimin taraftarlari da -neredeyse cümleten- bu kesim içinde yer almaktadir.

Evet arkadaslar, çogumuzun kafasi karisik! Anadolu?nun mütevazi bir sehrinden çikip kisitli imkanlari ile yillar boyunca firtinalar gibi esmis, kendi öz degerleri ile yogrulmus, kendi yöresinin özelliklerini tasiyan kisiligi ile gurur duydugumuz sevgili Trabzonsporumuz, yeni düzenin yapmacik, materyalist ve sovenist ortamina uyum saglamakta zorlanmaktadir ! Açikçasi, hem bu yeni düzene geçmek istememekte, hem de zaman zaman yaptigi geçis hamlelerinde basarili olamaktadir.

Ancak, dünya dönmekte ve yasam devam etmektedir. ?Zaman sana uymazsa sen zamana uy!? anlayisi içerisinde, biz bu futbol ortaminda yer almaya, liglere katilmaya devam edeceksek; aklimiz da karissa midemiz de bulansa dayanacagiz. Adam tesisleri ile stadi ile sov yaparken; bizim öz evlatlarimiz, aslan gibi delikanlilarimiz medyada üvey evlat muamelesi görür de digerlerinin sönmüs yildizlari ?dünya stari? diye hergün gazete mansetlerine çikartilirken (ki bunlarin ne kadar ?dünya stari? olduklari da Dünya Kupasi baslayinca belli oldu. Yillardir Türk halkina yildiz futbolcu diye yutturulan adamlar kendi milli takimlarinin hazirlik kamplarina bile çagirilmadilar); yildiz oyuncumuz rakip takimla gizli gizli sözlesme imzalar ve bahis çetelerine karisirken, ?abdest aldiktan sonra kafasina siktirtacak? kadar delikanli kardesimiz su veya bu sebeple camiamizdan kopmak isterken; bu yoz düzene katlanalim ama asla degerlerimizi teslim etmeyelim ! Çünkü biz;

Armamizi kendi cografyamizdan; Karadeniz dalgalarindan,

Renklerimizi kendi dogamizdan; hamsimizden, Karadenizimiz?den, daglarimizdan,

Coskumuzu ve hirsimizi kendi kültürümüzden, insan yapimizdan, gelenek ve göreneklerimizden

almis yapimizla, Türkiye?nin en zengin ve en basarili takimi degilsek de en kisilikli takimiyiz.

Marslarimiz FB veya GS?nin marslari gibi çalinti degildir; tüm Karadeniz türküleri bizim marsimizdir,

Armamiz kus, çiçek, böcek gibi yapmacik degildir; Karadeniz?in kabarik dalgalaridir,

Belki stadimiz ve tesislerimiz modern degildir; ama dünyanin en güzel daglari, yaylalari Trabzonspor?a ev sahipligi yapmaktadir.
Bu nedenle baskalarinin yapmacik, reklamli, sloganli, saibeli geçmislerinin ve varliklarinin yaninda; takimimizin gerçek ve en iyi degerleri temsil ettigini bilen Trabzonsporlular olarak ömür boyunca hiç sampiyonluk görmesek de bu sevdadan hiç vazgeçmeyelim !