PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben Karadenizliyim

Tolga Kurt
21.06.2012, 00:50
Ben Karadenizliyim!

Lazca konuşma merakım hiç olmadı.

Ana dilde lazca isteğim olmadığı gibi.

Karadeniz diye adlandırılan topraklarda hep gurbeti yaşadım.

Bazen inşaatçı oldum, bazen hamal.

Bazen yurt dışına göç eden emekçi.

Bazen milletvekili, bazen mühendis.

Bazen kanun kaçağı, bazen asker, bazen ise polis olarak yaşadım yaşanılmaz memleketi.

Patika yollarla doludur yaşadığım yer. keçi yolu diye tabir edilen yolları hiç keleş ile dolaşmadım.

Pusu atmadım askere, polise.

Senin gibi açlığı iyi bilirim. Beraber yüklendik ülkenin en ağır yükünü.

Emekçileri oynadık nesiller boyu.

Sen susuzluktan yakınırken ben sellerin sürüklediği molozlar arasında kaybettiklerimin cesetlerini aradım.

Senin adın sınır kaçakçılığınla anılırken, ben yasa dışı silah kaçakçısı olarak tanındım.

Silah ürettim evimin ahırında, namlu taktım oyuncak silahlara.

Sen Irak, Suriye topraklarında gezinirken bende Gürcistan topraklarına uzanmışım ara sıra.

Bazıları bizi çok özdeş kabul eder.

Lazlar Kürt'ün deniz görmüşüdür der bilirsin.

Benziyor muyuz gerçekten?

Hemde çok, hemde hiç!

Benziyoruz; sen karnı burnunda anne adaylarını kızak ile hastanelere taşırken ben sırtımda taşıyorum.

Benzemez miyiz?

Ülkenin en ağır işlerini beraber sırtlandık.

Sen beton dökerken ben duvarçılık yapıyordum. Sen duvar örerken ben demir döşüyordum.

Sen park simsarlığı yaparken ben gazinoları haraca bağlıyordum.
Benzemez miyiz?

Senin çocukların ile benim çocuklarımın kaderide aynı, aynı hastalıklardan kırılırlar, aynı hastalıklardan Sakat kalırlar, aynı eğitimsizlikten mağdur olurlar.

Benzemez miyiz hiç?

Sana ulaşma konusunda devletin nasıl geç kaldığını iddia ediyorsan benimde farkım yok bilesin.

Devleti hep jardarma diye bilir yörem insanı.

Sizdeki gibi.

Benzemez miyiz?

Aynı gelenek yüzünden silahına sarılıp binleri öldürdük namus anlayışı gereği.

Silaha merakımız, silahı yaşamın parçası görme anlayışımız hep aynı.

Benzemez miyiz?

Çok benziyoruz çok.

Kürtler, Lazların deniz görmemişidir!

Ne kadar doğru değil mi?

Hiç benzemiyoruz aslında.

Hem de hiç!

Ana dil hiç sorun olmadı benim için, bahane de.

Kültürel haklar gerekçesi ile hiç cana kıymadım ben.

Hiç pusu atıp mayın döşemedim körpe delikanlılara, yiğitlere. vatan için görev yapanlara.

Hiç işyeri yakmadım.

Hiç kepenk kapatmadım insanların yüzüne.

Hiç yollara düşüp caniliği, canileri savunmadım.

Hiç Mehmetçik ile puştu bir tutmadım, yakıştıramadım vicdanıma.

Hiç benzemiyoruz hiç!

Çanakkale'de bende öldüm.

Yetmedi Pontus çeteleri ile mücadelede öldüm.

Ruslara karşı öldüm.

Yetmedi Kore de öldüm, Kıbrısta öldüm.

Bunu iğrenç ayrılıkçılık anlayışına kılıf uydurmak için malzeme konusu yapmadım.

Nereden bilebilirim ki Çanakkale'de ölen atalarımın şimdilerde yapmaya çalışacağım ayrılıkçılığa anlayış gösterebileceklerini ki!

Zafere ulaşmak için her yol mübah demedim, diyemedim.

Çocuklarımı sokaklarda taş atsınlar, barikat kursunlar diye yollamadım.

Bayrakları çiğnesinler, Milli Marşı söylemesinler diye öğütlemedim.

Lazlığımı Türklüğümün önünde görmedim hiç bir zaman.

Ben dağa çıkmadım, Mehmetçiğe pusu atıp mayınlamadım.

Ülke ülke dolaşıp vahvahlarımı anlatmadım.

Bir oğlumu dağa bir oğlumu üniversiteye birini askere yollamadım.

Devlete vergiden kaçıp eşkiyaya haraç vermedim. Ekmeğine yağ sürmedim.

Gece dağda gündüz kurumda olmadım. hastaneleri basmadım, okulları yakmadım, şantiyeleri havaya uçurmadım.

Öğretmeni kurşunlamadım...

Şiiri çok beğendim sizle paylaşmak istedim. Uygun başlık bulamadım bende konu açtım. Yazanın ellerine sağlık..

Sefer A.
21.06.2012, 01:20
çok güzel bir siir bence de :alkış:

hanifta
21.06.2012, 01:26
birkaç bişey söylerdim ama linç edilmek istemiyorum...Allah şehidimize rahmet etsin, ona ve yakınlarına üzülüyorum sadece...

Timur Mikhail
21.06.2012, 01:44
Yüreğine sağlık kim yazdıysa.

Olay ben TÜRKÜM diyebilmekte...

Enes Ünal Kaya
21.06.2012, 01:56
Eline Yüreğine Sağlık Yazanın..

Batuhan
21.06.2012, 02:51

Katılıyorum.
Yazı mükemmel olmuş. :alkış:

karacam61
21.06.2012, 03:13
Kaleme Mükemmel alinmis.. Tebrikler Tolga Kurt..

PS: Fahrettin kurt ile bir Ba´gin varmi ???

Sefer A.
21.06.2012, 05:42
birkaç bişey söylerdim ama linç edilmek istemiyorum...Allah şehidimize rahmet etsin, ona ve yakınlarına üzülüyorum sadece...

yaz yaz çekinme

Sefer A.
21.06.2012, 05:43

Türk'üm :)

esra61
21.06.2012, 10:56
gerçekten çok güzel bir yazı.yazanın kalemine yüreğine sağlık....

kürtçe eğitim dili isteyen onlar bizse lazca istemedik...
askere kurşun sıkmayı geç zarar vermek asla istemeyiz... biz kürtlerin deniz görmüş hali değiliz.olmadık hiç bir zaman OLAMAYIZ DA...

Mert Oğuzlu61
21.06.2012, 12:24
bizim paramızla doğunun elektriği su parası hatta veledlerinin okul parası çıkıyor. adam çıkıyor devlete ''ya çocuğumun okul parasını verirsin yada okula felan göndermem'' diyor, benim devletimde bunu kabul ediyor, yani geleceğin teröristlerininde biz yetiştiriyoruz !

mecbur muyum ben bu şerefsizlerin faturasını ödemeye veledlerini okutmaya ? ödeyemiyorsa açlıktan gebersin, dağa çıksın okula göndermediği çocuğuyla. alışmışlar her moku devlet ödeyecek bunlar yan gelip yatacak, bunları bu hale kim getirdi ? kusura bakmayın ama biz, evet biz !

Süleyman Eruyar
21.06.2012, 12:34

Bende söylediklerini birkaç ilave etmek isterdim,

ancak vatan haini ilan edileceğimden bende susuyorum .

Serdar A
21.06.2012, 12:34
Ayrışma tek taraflı değil görüldüğü gibi çift taraflı .

Samet Türkmen
21.06.2012, 13:43
Kimse kimseyi vatan haini ilan etmez. Yeter ki ipin ucu kaçmasın. Devlete sallamayın. Yöneticileri eleştirin.

Karadeniz üzerinde de bir uçlaştırma çabası var. Küçük bir kesim hariç buna kanan olmadı şimdiye kadar.

bestrafer
21.06.2012, 16:42
Keşke derdimiz ben Laz'ım veya ben Kürt'üm diyebilmek olsaydı yalnızca ya da ben Kürtçe veya Lazca konuşuyorum demek olsaydı.

Bu topraklar üzerinde yaşayan her insanı Türk'ten önce insan olarak niteliyorum ben. Benim ilkelerime göre etnik köken ayırt edici özellik değildir. Türkiye'nin hayrını isteyen her insan benim insanımdır.Türkiyeli'yim desin benim için yeterlidir.

Hiçbir insan konuşma ve milliyet hakkını almak için silahlı mücadeleye girmez.

Bu açıdan PKK'nın ve devletin uzantılarının ne kadar pislik olduğunun farkındaysak bu iki konuyu birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Mert Oğuzlu61
21.06.2012, 16:56
Keşke derdimiz ben Laz'ım veya ben Kürt'üm diyebilmek olsaydı yalnızca ya da ben Kürtçe veya Lazca konuşuyorum demek olsaydı.

Bu topraklar üzerinde yaşayan her insanı Türk'ten önce insan olarak niteliyorum ben. Benim ilkelerime göre etnik köken ayırt edici özellik değildir. Türkiye'nin hayrını isteyen her insan benim insanımdır.Türkiyeli'yim desin benim için yeterlidir.

Hiçbir insan konuşma ve milliyet hakkını almak için silahlı mücadeleye girmez.

Bu açıdan PKK'nın ve devletin uzantılarının ne kadar pislik olduğunun farkındaysak bu iki konuyu birbirine karıştırmamak gerekiyor.

dil, bölücülük, özerklik, toprak, devlet.

hobi olsun diye çıkmıyorlar dağa.

bestrafer
21.06.2012, 17:01
dil, bölücülük, özerklik, toprak, devlet.

hobi olsun diye çıkmıyorlar dağa.

Dil, bölücülük, özerklik, toprak, devlet bunlar buzdağının görünen yüzü. Ama görünmeyen yüzünde bambaşka bir dünya var.

Şu PKK sorunu bittiği zaman kaç tane siyasi partinin aç kalacağını bir düşünsene kardeşim?

Mert Oğuzlu61
21.06.2012, 17:09
Dil, bölücülük, özerklik, toprak, devlet bunlar buzdağının görünen yüzü. Ama görünmeyen yüzünde bambaşka bir dünya var.

Şu PKK sorunu bittiği zaman kaç tane siyasi partinin aç kalacağını bir düşünsene kardeşim?

o ayrı bir konu tabi, ismet inönü nün bir sözü var ''hiçbir ülke içinden bizimki kadar hain çıkaramaz'' ...

sadece dağda değilki, hainler heryerde... ülkemizin bir gerçeği maalesef.

Timur Mikhail
21.06.2012, 18:12
Bir ingiliz bir fransız ya da italyan Türkiye'ye gelip yerleşir ve ben Türkiyeliyim diyebilir. İngiliz ingilizim dereken fransız fransızım derken italyan italyanım derken biz Türkiyeli niye diyelim?
Ulus devletiz, değerlerimiz tarihimiz kültürümüz var. Bir ortak paydamız değerimiz kişiliğimiz var. Temelde değerlerimiz var.
Bu değerler bozulduğunda hedef alındığında ortaya çıkacak durum bir bölünmüşlüktür. Bütünlüğü bozulan toplum, değerlerinin farklı olduğuna inanan bir toplum ne kadar bütün olabilir?

İnsanların diline dinine kültürüne bir kasıt yok. Türk milletinin komple bütün olarak kimseye hiç bir kültüre ya da dile kastı yok. Bireysel şeyler olabilir tabi o ayrı.

Şuan avrupaya bakın hemen hemen hepsi bizden daha milliyetçi. Gurbetçiler daha iyi bilir.

Temel değerler bozulursa bütünlük bozulur.
Atamız '' Ne mutlu Türk'üm diyene'' demiş. Düşünün...
Dağda silahlar sussun diyorlar devamlı evet sussun daha gençler ölmesin insanlara zarar gelmesin, hadi meclide halledelim diyorlar bu benim gözümde diğerinden çok daha tehlikeli.
Ortada bir kasıt dış veya iç bir kullanma sömürme var bu ap açık.
Lakin o mecliste cesur iradeli halkı bu milletin değerlerini düşünen insanlar yok.

bestrafer
21.06.2012, 18:40
Bir ingiliz bir fransız ya da italyan Türkiye'ye gelip yerleşir ve ben Türkiyeliyim diyebilir. İngiliz ingilizim dereken fransız fransızım derken italyan italyanım derken biz Türkiyeli niye diyelim?
Ulus devletiz, değerlerimiz tarihimiz kültürümüz var. Bir ortak paydamız değerimiz kişiliğimiz var. Temelde değerlerimiz var.
Bu değerler bozulduğunda hedef alındığında ortaya çıkacak durum bir bölünmüşlüktür. Bütünlüğü bozulan toplum, değerlerinin farklı olduğuna inanan bir toplum ne kadar bütün olabilir?

İnsanların diline dinine kültürüne bir kasıt yok. Türk milletinin komple bütün olarak kimseye hiç bir kültüre ya da dile kastı yok. Bireysel şeyler olabilir tabi o ayrı.

Şuan avrupaya bakın hemen hemen hepsi bizden daha milliyetçi. Gurbetçiler daha iyi bilir.

Dağda silahlar sussun diyorlar devamlı evet sussun daha gençler ölmesin insanlara zarar gelmesin, hadi meclide halledelim diyorlar bu benim gözümde diğerinden çok daha tehlikeli.
Lakin o mecliste cesur iradeli halkı bu milletin değerlerini düşünen insanlar yok.

Bilmişlik taslamak gibi olmasın da Avrupa Birliği ve Avrupa toplumları ile ilgili ders almış birisiyim ve ilgiliyim de.

1-) Avrupa'daki bütün devletler ulus-devlet niteliğinde. Aynı dili konuşan bir Çekoslovakya bile ayrılmış. Bu sebepten onlarda milliyetçilik bir ırk şeklinde devam ediyor. Oysa biz milliyete takılmaktansa millete takılmalıyız tüm Türkiye olarak.

2-)Bir Kürt'ün ben Türk'üm demesi hakaret gibi algılanıyor gelinen noktada. Çünkü dediğim gibi onlar ırk gözüyle yaklaşıyorlar. Kürtler'in ve Türkler'in de kız alıp vermeler hariç bir akrabalığı olmadığı için uzak duruyorlar bu söze. Bu insan bunu demek istemiyorsa zorlayarak bu iş çözüme varmaz ne yazık ki.

3-) Şehitlerimizin düştüğü gün meclis toplantısı vardı ve bu toplantının normalde olmaması gerektiğini düşündüğümüz halde meclis toplandı ve konu da Kahramanmaraş'ın ormanlarıydı. Daha sonra tepki mi geldi ne olduysa artık bu konu açıldı ve her partinin vekilleri kendi düşüncelerini ilettiler. Ne hikmetse bana en mantıklı konuşan Hasip Kaplan geldi. Çünkü diğerleri o kadar yapmacıklar ki. Bu adam en azından ailelere başsağlığı dilerken bu olayların neden olduğunu birer birer anlatmaya çalıştı ve açık açık bu şekilde devam edilirse çok daha kan döküleceğini beyan etti. Hangisi dürüst diye düşündüm. Ben Hasip Kaplan'ı seçtim açıkçası.

Ne yazık ki iyi yönetilmiyoruz. Demokrasinin ağırlığını taşıyamıyoruz. Hani 60'lı yıllardan itibaren "Sosyalizm ütopya" demişlerdi ya, maalesef Demokrasi ütopyadan bile zor sistem. Öğreneceğiz inşallah nasıl yönetici seçilir, nasıl temsil edilir diye...

Samet Türkmen
21.06.2012, 18:59
Terör olduğunda meclisi toplamamak teröre prim vermekten başka birşey getirmez. Yas mı tutalım ? Hasip Kaplan denen adam teröristin vekili. Çïkıp öyle şirin şirin konuşması sizi aldatmasın.

Hiçbir olay meclisin toplanmasına mani olamaz. Savaş zamanında bile meclisimiz açıktı ve önemlimişler yaptı.

Ordumuz operasyonları durdurmadıkça bunlar devam eder görüşùnde birisidir hasip kaplan. Az çok meclis tv yi izlerim.

bestrafer
21.06.2012, 19:07
Kahramanmaraş'ın ormanları sayesinde çok önemli iş başarmış olmuyor meclis ama. Madem toplanacak full şu konuyu konuşmak şart. Böyle bir günde diğer bütün konular mazaretsiz bir şekilde boştur.

Hasip Kaplan'la ilgili söylediğim şey de doğru konuştu filan değil. En azından dürüst konuşuyor. PKK'ya silah bırak çağrısı yapıyor. Yapmışsa zaten PKK'nın milletvekilidir demektir. Ben bunun aksini iddia etmiyorum zaten. Demek istediğim diğerleri gibi "teröristlerin elinde silah vardı ve çok kalabalıktılar", "bıçak kemiğe dayandı", "iktidarın hatası", "bırakın bizi Cudi'ye çıkalım" diyerek kestirip atmıyor. Bu konudaki ciddiyeti yüzünden TBMM'ye gelmiş bu adam.

Samet Türkmen
21.06.2012, 19:45
Meclisin bir görüşme takvimi vardır. Herkes olaydan zaten haberdar. Orada çıkıp yapmacık taziye dilekleri vermeye gerek yok. Olağan akış sürdükçe teröristler zaten köpürecektir.

Meclis ancak düşmanlar kapısına dayanıp, vekilleri içeri almayınca kapanır. Programdaki görüşmelerin yapılmasında bir anormallik yok.

Vekillerin el kaldırmaktan başka yaptığı bir iş yok. Daha üst makamlar ise yeterli veya yetersiz elinden geleni yspmaya çalışıyor.

Delibas
21.06.2012, 19:56
@Tolga Kurt

Yukardaki satırlar hakkında bir sorum olacaktı, ama şiir sana ait değilmiş anladığım kadarıyla.

Ben Laz olsam ben şahsen ana dilde Lazca eğitim isterdim. Hele merakım hiç olmadı demek çok acı.
Ben Laz olacam, ama Lazca konuşmaya merakım hiç olmayacak. Bir tanıdığım var Laz, o da aynen böyle.
Ben ondan daha meraklıyım Laz diline düşünün. Bence çok yazık böyle bir durum. İnsan kendi atalarının kültürüne, diline, geleneklerine sahip çıkmalı.

'Lazlığımı Türklüğümün önünde görmedim hiç bir zaman.' diye yazmış birde.

Bunu da yanlış buluyorum. Mevzu birini birinden üstün görmek değil, kendi kültürünü, dilini yaşamak ve öğrenmek.

Ben Türkiye sevdalısı olabilirim, Türkiye vatandaşı olmaktan gurur duyabilirim, kendimi Türk olarak görebilirim, ama bu Laz kökenimi bir kenara atmam, küçümsemem, hiç değer vermemem anlamına gelmemeli.

Delibas
21.06.2012, 19:58
Çerkezler var mesela bu benim anlatmak istediğime güzel örnek teşkil ediyorlar.

Mayls
21.06.2012, 20:23
@Tolga Kurt

Yukardaki satırlar hakkında bir sorum olacaktı, ama şiir sana ait değilmiş anladığım kadarıyla.

Ben Laz olsam ben şahsen ana dilde Lazca eğitim isterdim. Hele merakım hiç olmadı demek çok acı.
Ben Laz olacam, ama Lazca konuşmaya merakım hiç olmayacak. Bir tanıdığım var Laz, o da aynen böyle.
Ben ondan daha meraklıyım Laz diline düşünün. Bence çok yazık böyle bir durum. İnsan kendi atalarının kültürüne, diline, geleneklerine sahip çıkmalı.

Bunu da yanlış buluyorum. Mevzu birini birinden üstün görmek değil, kendi kültürünü, dilini yaşamak ve öğrenmek.

Ben Türkiye sevdalısı olabilirim, Türkiye vatandaşı olmaktan gurur duyabilirim, kendimi Türk olarak görebilirim, ama bu Laz kökenimi bir kenara atmam, küçümsemem, hiç değer vermemem anlamına gelmemeli.
Altına imzamı atarım.

Devlet terörünün yanı sıra insanların Lazcaya meraksız olmasından dolayı dilimiz ölmek üzere.

EMiRHAN61
21.06.2012, 21:43
T.C. Anayasası

66. Madde

I. Türk Vatandaşlığı
Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.

Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür.

Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir.

Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz.

Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz.

M. Kemal ATATÜRK Çok güzel söylemiş :
Ne mutlu Türk'üm diyene...

Dikkat edin ; Türk olana değil , Türk'üm diyene...

Anlayana.

hanifta
22.06.2012, 01:16
@Tolga Kurt

anlamazlar kardeşim...zor, belki bikaç nesil geçerse aradan düzelebilir bu zihniyet...özünde iyi niyetli olabilirler ama bir laf vardır islamda, cehennem yolu hüsniniyet taşlarıyla doludur... bizim toplumun çoğuda böyle...

Adem Erdoğan
22.06.2012, 01:19
Türk olmak ya da olmamak; hiç mesele değil.

Samet Türkmen
22.06.2012, 01:23
Bu konularda bir sıkıntımız yoktu. Kaşıya kaşıya milleti kutuplaştırdılar. Durum bundan ibaret. Sadece günümüze bakarsak bu kutuplaştırmaya katkı vermekten başka birşey yapmış olmayız.

Daha geniş düşünmek lazım.

Mert Oğuzlu61
22.06.2012, 02:23
@Tolga Kurt

çorap söküğü gibi... bugün okulda dilimi öğreneceğim kürtçe ders işleyeceğim diyor, yarın kendi toprağımda kendi bayrağımı sallandıracağım diyecek, diyorda. hep taviz hep taviz, nereye kadar gidecek bu, sürecin sonunu düşünüpte birazda ona göre yorum yapın, yemişim kürtlerin demokratik hakkını, birazda kendi ülkenizin geleceğini düşünün !

Samet Türkmen
22.06.2012, 02:32
Ya sev ya terket o kadar haklı bir söz ki ... Ama bu sözü bile ırkçılık olarak algılayanlar var.

Emirhan Yazıcı
22.06.2012, 03:16
Harika Bir Yazı :)

Sefer A.
23.06.2012, 03:56

1. görünmeyen neymis, aç kalma meselesi mi ?
2. pkk ille de büyük yazilacak diye bir sey yok, gerek yok öyle yazmaya
3. pkk sorunu bitsin, bu sorun bittiginde en çok aç kalacak olan parti gibi yansitilan Mhp aç kalsin bitsin, ben varim ;) daha geçende Kayseri Mhp milletvekili - eski Türk Tarih Kurumu baskani - Yusuf Halaçoglu da buna benzer bir sey söyledi

çoguna katiliyorum renkdas
avrupa'ya gelince, sosyalist bile Milliyetçi, yiyorsa birisi çikip tersini yazsin bana haydii bakalim bekliyorum döt yiyorsa yazin ;)
memlekete git sosyalist tüm Dünya'nin bayraklarini dalgalandirir ama Türkiyemiz'in bayragindan tiksinir yalansa cevap verin tartisalim....
komonist de Milliyetçi burada, ama son seçimde gördüm ki biraz degisti, fransa bayragi hariç her türlü bayrak vardi mitinglerinde, Türkiye'de olsa diye düsündüm ve rezalet oldugu kanisina vardim, ne demek fransa bayragi yok Cezayir var Tunus var Fas var Filistin var ? bunlara karsi bir skntim yok ta fransa bayragi neden azinlikta sanki memleket fransa degil saçmaliga bak

Bilmişlik taslamak gibi olmasın da Avrupa Birliği ve Avrupa toplumları ile ilgili ders almış birisiyim ve ilgiliyim de.

2-)Bir Kürt'ün ben Türk'üm demesi hakaret gibi algılanıyor gelinen noktada. Çünkü dediğim gibi onlar ırk gözüyle yaklaşıyorlar. Kürtler'in ve Türkler'in de kız alıp vermeler hariç bir akrabalığı olmadığı için uzak duruyorlar bu söze. Bu insan bunu demek istemiyorsa zorlayarak bu iş çözüme varmaz ne yazık ki.

yanlis mi okuyorum, yanlis mi yazdin, yoksa baska bir skinti mi var ??
bu ne lan, ne hakareti yaa, zorla saçma sapan seyleri kabul ettirme çabani da anlamadim açikçasi..

Bu konudaki ciddiyeti yüzünden TBMM'ye gelmiş bu adam.

çüs diyorum, oha diyorum....

gerçekten bu isten ya anlamiyor bu millet, ya da kelimeleri yanlis seçiyor...
bakiniz, simdiye kadar Kürtçe'nin Lazca'nin herhangi bir dilin seçmeli ders olarak sunulmamasi, rahatça ögrenebilmesi için olanak sunulmamasi, harbiden rezilliktir, ayiptir, haksizliktir
amaa, egitim ne demek yaa ? ana dilde egitim baba dilde egitim ee baska ?
evde rahatça konus disarida da konus her yerde konus dilini, kopma dilinden, okulda da Türkçe oku bir zahmet, yoksa bölücü müsün nesin bunu yazmaya mi çekiniyorsun nedir derdin anlamadim ki ?
bu mantik aynen sudur : fransa'dayim, çocugum okulda fransizca ögreniyor biliyor konusuyor yaziyor, ben de evde fransizca konusayim pekistireyim fransizcasi'ni >> peki Türkçe'si ne olacak ?????
yazinin diger kisimina katiliyorum diyebilirim, ancak tek su var
Lazlig'i Türklük'ten önce görmedim falan, peki tersi oldugunda "aa çok yanlis" diyebiliyor musunuz ??

Çerkezler var mesela bu benim anlatmak istediğime güzel örnek teşkil ediyorlar.

biraz açar misin ?

Altına imzamı atarım.

Devlet terörünün yanı sıra insanların Lazcaya meraksız olmasından dolayı dilimiz ölmek üzere.

sen zaten at imzani at, pkk terörü yazmaya çekin, Devlet terörünü tam firsat bulmusken yaz, durma devam et bir daha yaz, konustugumuz konuya bak senin kendi yazdigina bak, Devlet terörüymüs, sen git heslere devlet terörüne devrim mevrim masallarina ayir zamanini, Sehit olunca tek kelime yazma, yazdiginda da pkkyi elestirmekten kork çaktirmadan da savun....
Türkçe ölüyor anasini satayim, Lazca ölecekmis diyor adam, Türkçe kimin umurunda ki degil mi ;) hem Lazca ölmez raad ol sen bosuna masal anlatma :) ölse de devleti elestirsek diye düsünüyorsundur ama neyse
çürük zihniyetinize tüküreyim
hao cümlemi düzeltecek yönetici olursa onu simdiden kiniyorum, hangi amaçla yazildigi belli olan Devlet terörü kelimesi buralarda kolayca yazilabiliyora ben de yazarim böyle arkadas, kimsenin zoruna gitmesin.....
yanlis anlasilmasin, devlet elestirilir hükümet elestirilir herkes elestirilir ama devlet terörü demek baska bir seydir, bunda art niyet ararim, pkk terörü yazmaya çekinen komonist reziller devlet'e gelince devlet terörü yazmasini çok iyi biliyorlar ;)

çorap söküğü gibi... bugün okulda dilimi öğreneceğim kürtçe ders işleyeceğim diyor, yarın kendi toprağımda kendi bayrağımı sallandıracağım diyecek, diyorda. hep taviz hep taviz, nereye kadar gidecek bu, sürecin sonunu düşünüpte birazda ona göre yorum yapın, yemişim kürtlerin demokratik hakkını, birazda kendi ülkenizin geleceğini düşünün !

Kürtçe ders islensin, hatta mecbur kalsin bir kaç saat diyecem ama olmaz diger dillere haksizlik olur, ama islensin seçmeli olarak ne var bunda, isteyen gider :) yalniz Kürtçe ders derken Kürtçe'nin ögrenimi falan, hoca Türkçe konusacak dersi sunarken, ben Türk dili ve edebiyati okuyorum çat pat ^^ ve ders fransizca sunuluyor, ha buradaki gurbetçiler ile Türkiye'deki Kürt asilli Vatandaslarimiz bir degil o ayri mesele ama olsun Kürtçe ders olmaz ders Türkçe olur her hangi bir dil için olur, yani dersin anlatimi mutlak suretle Türkçe olmalidir.......

Ya sev ya terket o kadar haklı bir söz ki ... Ama bu sözü bile ırkçılık olarak algılayanlar var.

Ya sev ya terk et, bence biraz agir gibi, ama su da var rusya askiyla küba askiyla kuzey kore çin vietnam askiyla yasayanlar ve Türkiye'yi kötüleyenler neden inatla Türkiye'de yasar bilmem, herhalde hepisi terk edip gitmeyecek memleketi ama 1 tanesi de gitsin yasasin oralarda bakalim
ama yok yemiyor, terörist ! Devlet'in bursu onlara çoookk tatli geliyor, onsuz olmaz, 1gün gecikse toplanir eylem yaparlar ;)
kendileri hariç herkes te irkçidir, ama irkçiligin babasini, tam anlamiyla laboratuvar irkçiligini da kendileri yapar : git dna testi yaptir :D

Sefer A.
23.06.2012, 05:04
sunu da yazayim tam olsun, yalniz is olsun diye yazmiyorum bunu
ne mutlu Türk'üm diyene , ne mutlu Kürd'üm diyene , bunlar benim için ayni sayilir
ne mutlu Kürd'üm diyene beni hiç rahatsiz etmiyor, Kürt Kürtlügü'nden utanmayacak gururlanacak, bu onun (herkesin) dogal hakki

Serdar A
23.06.2012, 14:56
USSXAT24xdk

Delibas
23.06.2012, 15:26

Devletin hangi davranışları çorap söküğü gibi bu günlere vardı biliyoruz. Asıl çorap söküğü gibi bunlara sebebiyet veren devletin geçmişte yaptıkları.

Buna taviz denilmez, adam gibi kültürünü, dilini yaşama imkanı vermek denir. Ordaki insanların işleri olsun, okulları doğru dürüst olsun, güzel bir eğitim verilsin, altyapılar iyi olsun, fakirlik, cahillik olmasın, önce bunu sağlasın devlet, sonra görün ne kadarı bölücüymüş ne kadarı değil.

Ben kendi ülkemin geleceğini düşünerek yazıyorum bunları.

Mert Oğuzlu61
23.06.2012, 15:41
Devletin hangi davranışları çorap söküğü gibi bu günlere vardı biliyoruz. Asıl çorap söküğü gibi bunlara sebebiyet veren devletin geçmişte yaptıkları.

Buna taviz denilmez, adam gibi kültürünü, dilini yaşama imkanı vermek denir. Ordaki insanların işleri olsun, okulları doğru dürüst olsun, güzel bir eğitim verilsin, altyapılar iyi olsun, fakirlik, cahillik olmasın, önce bunu sağlasın devlet, sonra görün ne kadarı bölücüymüş ne kadarı değil.

tamamen zıt düşünüyoruz. ortasını bulamayız...

Delibas
23.06.2012, 15:43
gerçekten bu isten ya anlamiyor bu millet, ya da kelimeleri yanlis seçiyor...
bakiniz, simdiye kadar Kürtçe'nin Lazca'nin herhangi bir dilin seçmeli ders olarak sunulmamasi, rahatça ögrenebilmesi için olanak sunulmamasi, harbiden rezilliktir, ayiptir, haksizliktir
amaa, egitim ne demek yaa ? ana dilde egitim baba dilde egitim ee baska ?
evde rahatça konus disarida da konus her yerde konus dilini, kopma dilinden, okulda da Türkçe oku bir zahmet, yoksa bölücü müsün nesin bunu yazmaya mi çekiniyorsun nedir derdin anlamadim ki ?
bu mantik aynen sudur : fransa'dayim, çocugum okulda fransizca ögreniyor biliyor konusuyor yaziyor, ben de evde fransizca konusayim pekistireyim fransizcasi'ni >> peki Türkçe'si ne olacak ?????
yazinin diger kisimina katiliyorum diyebilirim, ancak tek su var
Lazlig'i Türklük'ten önce görmedim falan, peki tersi oldugunda "aa çok yanlis" diyebiliyor musunuz ??

biraz açar misin ?

Hemen de bölücü ilan etmişsiniz, bazı ithamlarda bulunmak bazıları için ne kadar da kolay. Deyiver gitsin, ne olacak...

Benim kastım senin de o rezillik, ayıp ve haksızlık dediğin üzerineydi. Ana dilde eğitim derken yanlış dedim herhalde, benim de Türkçem iyi değil yurtdışında yetiştiğimden dolayı. Kürtçe seçmeli ders olsun ve dillerini öğrenebilsinler benim demek istediğim. Sadece ilk okulda değil. Lise sona kadar olmalı. Üniversitelerde de Kürçte edebiyatı, kültürü, etnolojisi, tarhi vs. gibi dallar olmalı. Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerde Kürtçe, Lazlar için Lazca, Boşnak kökenli olanlar için Boşnakça, nerde talep varsa orda seçmeli ders olarak sunulsun. Sonra anladığım kadarıyla Güney Doğu'da ilk yıllarında çocuklar çok az Türkçe bildiklerinden dolayı ilk bir iki yıllar kayıp geçiyor, çünkü öğretmenleriyle anlaşamıyorlar. Buna da bir çözüm bulmak lazım. İlk iki yıllarında Kürtçe eğitim görseler örneğin Matematik derslerini ve ayrıyetten Türkçe eğitimi görseler, yani Türkçe dilinde yapılan eğitim değil, Türkçe'yi öğrenmeleri için Türkçe ve Kürtçe verilen bir ders, sonra üçüncü sınıftan sonra seçmeli Kürtçe dersi dışında her ders Türkçe olsa, ne zararı olur vatana millete? Paylaşılan şiirde adam diyor Lazca hiç umurumda değil, hiç merak etmedim. Çok mu iyi bir şey insanın kendi ana dilini böyle umursamaması? Sen de çıkıp desen Türkçe umurumda değil, sana da aynısını söylerdim.

Fransa ile verdiğin örnek tamamen saçmalık. Dediğimle uzaktan yakından alakası yok. Olsa olsa o örnek şöyle olmalı: Fransa'da yaşayan bir Türk çıkıp bu şiirdeki gibi diyecekki ben Fransızlığımı Türklüğümden üstün görüyorum, Türkçeye hiç merak duymadım, Türkçe öğrenme talebim hiç olmadı. Ben de bunun üzerine burda yazacağım bu yanlış bir tutumdur, ana dilin olarak Türkçe'ni de öğrensen ne zararı var Fransa'ya? İnsan kendi dilinden, kültüründen kopmamalı desem, o zaman doğru örnek vermiş olurdun. İşte budur benim önceki mesajda dediğim. Türk yerine şiiri yazan Laz için dedim onu.

Lazlığımı Türklüğümden üstün görüyorum derse, açıkçası öncelikle bu kadar garipsemem. Ben de Türklüğümü 'almanlığımdan' üstün görüyorum. Ama ona derim ki senin yaşadığın ülkeye de belli bir saygın, bir bağımlığın olmalı. Ayni benim burda Almanya için olduğu gibi. Bu şiiri yazan adam ise kendi kültürünü, dilini alıp bir kenara atıyor, benim tepkim ondandı, öyle olmamalı. İnsan kendi atalarının kültürünü yaşayarak, unutmayarak, bulunduğu ülkeye de bağlı kalabilir.

Çerkezlere gelince demek istediğim kendi kültürlerini, kendi dillerini, kendi geleneklerini iyi muhafaza etmeleri, vatanlarından kopalı onlarca sene olmuş olmasına rağmen hala bunları Türkiye'de yaşatmaları. Buna iyi bir örnek bence Çerkezler. Çoğu değerlerini aynen muhafaza etmişler. Dememişler Çerkez dili umurumuzda değil, atalarımızın geleneklerinden bize ne, biz artık Türküz diye.

Sefer A.
23.06.2012, 15:58

Devlet'in geçmiste yaptiklari, hayret bir tek biz yapinca karsidakilerin kudurasi geliyor, ilginç.... zamaninda Türkler çok can kaybetti çok acilar çekti ama hiç bir halka karsi kin beslemedi, Balkanlar'da 4-5 milyon vatandas kaybettik, gidip sirp düsmani bulgar düsmani bilmem ne düsmani kesilmedik hiç bir zaman, Türk ailesinin geleneginde kin yoktur, gidip de Kürtler'e soralim bunu, genelleme yapmayalim ama onlardaki kin besleme bizden çok çok daha öte ;) hâlen daha Sehit veriyoruz, baska halk olsaydi öyle böyle ayaklanirdi ama biz ne yapiyoruz? hiç. hem de 2gün geçmeden saçma sapan yeni bir gündemle arsi karsiya kaliyoruz, koyun gibi bekliyoruz, hane tepki ??
biz terörist öldürsek bile onlarin bize kin beslemeleri dogal ama biz Sehit verince birakin Kürtler'i pkkya karsi bile kin beslememiz yavas yavas "anormal"mis gibi yansitilmaya çalisiyor, bunun neresi dogru ??
söyle sorayim, bizden ne bekleniyor ????
sunu da yazayim, oralara yapilan yatirimlari engellemek için pkk her naneyi yiyor, petrol boru hatlarina bomba birakmalar, yapilan okul ev gibi yerlerin çabucak yapilmasina çomak sokmalar, suçlu Devlet mi ? ha Devlet'in suçu su olabilir, yeterince önemsemiyor, orasi tartisilabilir
yalniz anlamadigim dilini yasama imkani nasil oluyor ? konusma mi deniyor sanki onlara ?

-Samet
23.06.2012, 16:04
....
biz terörist öldürsek bile onlarin bize kin beslemeleri dogal ama biz Sehit verince birakin Kürtler'i pkkya karsi bile kin beslememiz yavas yavas "anormal"mis gibi yansitilmaya çalisiyor, bunun neresi dogru ??
...

Kim ,nerde , ne zaman , nasıl ..? Buna nerden vardınız ?

Sefer A.
23.06.2012, 16:09

nasil yani kim nerde ne zaman yahu, öyle iste kivirmaya gerek yok, basini hiç mi takip etmiyorsunuz ?
kck davasi için bir taraflari kalkan sanatçilara sözde aydinlara bakin
bir de
Sehit olunca aynilarinin tavirlarina tepkilerine ;)
he bir de, bana bu soruyu soruyorsun da bu baslikta yazilan diger seylere sorsana aynisini ?
Devlet terörü mü istersin, Kürt'ün Türk'üm demesi hakaretmis gibi görülmesini mi istersin seç begen sor, ama yok benim yazdigim çok uçuk çok yanlis çok saçma, ama hiç bir sey yazmayip gelip artizlik yapip Devlet terörü yazmak çok dogal çok iyi çok dogru......

-Samet
23.06.2012, 16:13
nasil yani kim nerde ne zaman yahu, öyle iste kivirmaya gerek yok, basini hiç mi takip etmiyorsunuz ?
kck davasi için bir taraflari kalkan sanatçilara sözde aydinlara bakin
bir de
Sehit olunca aynilarinin tavirlarina tepkilerine ;)
he bir de, bana bu soruyu soruyorsun da bu baslikta yazilan diger seylere sorsana aynisini ?
Devlet terörü mü istersin, Kürt'ün Türk'üm demesi hakaretmis gibi görülmesini mi istersin seç begen sor, ama yok benim yazdigim çok uçuk çok yanlis çok saçma, ama hiç bir sey yazmayip gelip artizlik yapip Devlet terörü yazmak çok dogal çok iyi çok dogru......

birileri illa ki pkknın propagandasını yapacaktır ama o kadar da değil istedikleri kadar uğraşsın yaşananlar o kini pkk bitse bile silemeyecek gibi..

Sefer A.
23.06.2012, 16:21
birileri illa ki pkknın propagandasını yapacaktır ama o kadar da değil istedikleri kadar uğraşsın yaşananlar o kini pkk bitse bile silemeyecek gibi..

ha simdi oldu :) bakalim InsaALLAH yazdigin gibi düsünüyorsundur ve de InsaALLAH yazdigin gibi olur :)
biraz sert yazdim kusura bakmayasin, kirdiysam af ola ;)

Sefer A.
23.06.2012, 16:56
Hemen de bölücü ilan etmişsiniz, bazı ithamlarda bulunmak bazıları için ne kadar da kolay. Deyiver gitsin, ne olacak...

Benim kastım senin de o rezillik, ayıp ve haksızlık dediğin üzerineydi. Ana dilde eğitim derken yanlış dedim herhalde, benim de Türkçem iyi değil yurtdışında yetiştiğimden dolayı. Kürtçe seçmeli ders olsun ve dillerini öğrenebilsinler benim demek istediğim. Sadece ilk okulda değil. Lise sona kadar olmalı. Üniversitelerde de Kürçte edebiyatı, kültürü, etnolojisi, tarhi vs. gibi dallar olmalı. Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerde Kürtçe, Lazlar için Lazca, Boşnak kökenli olanlar için Boşnakça, nerde talep varsa orda seçmeli ders olarak sunulsun. Sonra anladığım kadarıyla Güney Doğu'da ilk yıllarında çocuklar çok az Türkçe bildiklerinden dolayı ilk bir iki yıllar kayıp geçiyor, çünkü öğretmenleriyle anlaşamıyorlar. Buna da bir çözüm bulmak lazım. İlk iki yıllarında Kürtçe eğitim görseler örneğin Matematik derslerini ve ayrıyetten Türkçe eğitimi görseler, yani Türkçe dilinde yapılan eğitim değil, Türkçe'yi öğrenmeleri için Türkçe ve Kürtçe verilen bir ders, sonra üçüncü sınıftan sonra seçmeli Kürtçe dersi dışında her ders Türkçe olsa, ne zararı olur vatana millete? Paylaşılan şiirde adam diyor Lazca hiç umurumda değil, hiç merak etmedim. Çok mu iyi bir şey insanın kendi ana dilini böyle umursamaması? Sen de çıkıp desen Türkçe umurumda değil, sana da aynısını söylerdim.

Fransa ile verdiğin örnek tamamen saçmalık. Dediğimle uzaktan yakından alakası yok. Olsa olsa o örnek şöyle olmalı: Fransa'da yaşayan bir Türk çıkıp bu şiirdeki gibi diyecekki ben Fransızlığımı Türklüğümden üstün görüyorum, Türkçeye hiç merak duymadım, Türkçe öğrenme talebim hiç olmadı. Ben de bunun üzerine burda yazacağım bu yanlış bir tutumdur, ana dilin olarak Türkçe'ni de öğrensen ne zararı var Fransa'ya? İnsan kendi dilinden, kültüründen kopmamalı desem, o zaman doğru örnek vermiş olurdun. İşte budur benim önceki mesajda dediğim. Türk yerine şiiri yazan Laz için dedim onu.

Lazlığımı Türklüğümden üstün görüyorum derse, açıkçası öncelikle bu kadar garipsemem. Ben de Türklüğümü 'almanlığımdan' üstün görüyorum. Ama ona derim ki senin yaşadığın ülkeye de belli bir saygın, bir bağımlığın olmalı. Ayni benim burda Almanya için olduğu gibi. Bu şiiri yazan adam ise kendi kültürünü, dilini alıp bir kenara atıyor, benim tepkim ondandı, öyle olmamalı. İnsan kendi atalarının kültürünü yaşayarak, unutmayarak, bulunduğu ülkeye de bağlı kalabilir.

Çerkezlere gelince demek istediğim kendi kültürlerini, kendi dillerini, kendi geleneklerini iyi muhafaza etmeleri, vatanlarından kopalı onlarca sene olmuş olmasına rağmen hala bunları Türkiye'de yaşatmaları. Buna iyi bir örnek bence Çerkezler. Çoğu değerlerini aynen muhafaza etmişler. Dememişler Çerkez dili umurumuzda değil, atalarımızın geleneklerinden bize ne, biz artık Türküz diye.

kusura bakmayasin, bölücü biraz agir oldu, o yaftayi yapistirmak için daha beklemeliydim, biraz ön yargili yazmisim

okul ve dil konusunda az çok katiliyorum sana, ve yanlis yazdigini itiraf etmen beni sevindirdi, simdi anliyorum, düsüncelerimiz çok çok farkli degil, sadece ilk okul degil diger kademelerde de olsun önerisi de gayet dogal, sadece ilk okulda olmaz
yalniz diger önerin, ilk 2 yil Kürtçe matematik falan, bilmiyorum bana pek dogru gelmiyor, çünkü su var, çocuk evde Kürtçe konusuyor ve 2 yil da Kürtçe egitim görürse bir daha Türkçe'yi nasil ögrenecek ? öyle alisir öyle gitmek ister Türkçe'ye de hiç gerek duymaz, yani tehlikeli bir öneri ama çok ta uçuk degil, tartisilabilir bir öneri yine de

insanin ana dilini umursamamasi çok mu iyi, hayir degil, ama zorla da bir sey yaptiramazsin ki, mesela Türk olan ama daha çok fransiz gibi yasayan fransiz hisseden birine ne diyebilirim ki, insan nasil mutlu oluyorsa ve kendisini ne görüyorsa öyledir odur kimse de karisamaz....
fransizca örnegimle senin dedigin arasinda fark olabilir ama, benim cevabimm ana dilde egitim yorumuna karsiydi... zaten az önce yazdigim tehlike budur iste, okulda Kürtçe evde Kürtçe e hani Türkçe ? :)
insanlari da geleneklerinden koparan yok bence, öyle yansitiliyor ama alakasi yok, geleneklerinden kopan varsa o da Türkler'dir malesef (bazi geleneklerin muhafaza edilmemesi çok ta kötü degil o ayri mesele).......

Cerkezler hakkinda bilgilendirdigin için sagol, iyi yapmislar :)

bestrafer
23.06.2012, 19:13
1. görünmeyen neymis, aç kalma meselesi mi ?
2. pkk ille de büyük yazilacak diye bir sey yok, gerek yok öyle yazmaya
3. pkk sorunu bitsin, bu sorun bittiginde en çok aç kalacak olan parti gibi yansitilan Mhp aç kalsin bitsin, ben varim ;) daha geçende Kayseri Mhp milletvekili - eski Türk Tarih Kurumu baskani - Yusuf Halaçoglu da buna benzer bir sey söyledi

yanlis mi okuyorum, yanlis mi yazdin, yoksa baska bir skinti mi var ??
bu ne lan, ne hakareti yaa, zorla saçma sapan seyleri kabul ettirme çabani da anlamadim açikçasi..

çüs diyorum, oha diyorum....

Adam gibi, insan gibi konuşacaksan konuş. Senin karşında babanın çocuğu yok. Lanu, lunu yediririm sana emin ol. Görünmeyenleri göstermek için elimden gelen neyse yaparım. Bunu görmemek için kör, duymamak için sağır olmak gerekiyor. Nedir bu dediğim lafı başka bir yerinden anlayıp da bir havalara girmeler filan. Neymişim ben peki? Senin aklın ermez öyle insanları zan altında bırakmaya.

Ha istersen PKK'yı pkk yazayım istersen. Keşke bunla son bulsa bu. pkknın amacı hadi özgür kürdistan kuralım hadi kürt halkları birlik olalım filan değil. pkk siyasi bir örgütten çok, eline silah verilmiş ve sinirini, stresini dağda atmak isteyen birkaç çapulcunun bulunduğu bir örgüt. Kuruluşuyla şu anki görüntüsü arasında dağlar kadar fark var. Ha dağa çıkan adam, yeni bir hayata atılmak için çıkmıyor. Ya evinden kaçmak için, ya aşiret baskısından ya da gerçekten inanmış olduğu veya inandırılmış olduğu sebeplerden ötürü dağa çıkıyor.

pkk yalnızca bir eylem yapan örgüt değil. Kaçakçılık, çakma mafyacılık, pazarlama ne iş varsa yapıyorlar. Şu anda pkknın yok olması demek Türkiye'deki para babalarının piyasadan silinmesi, dünyadaki ülkelerin de silah ticaretini kaybetmesi demek. Umarım şunları okuyup da anlarsın bir şeyler.

O saçma sapan bir şeyi kabul ettirmeye çalışmıyorum. Git bir Van'a veya Hakkari'ye çevir yoldan sor ona sen Türk müsün diye. Vereceği cevaba dikkat et. Sanırım mesafeler uzak olunca memleketine de doğru düzgün dikkat edemiyorsun. Bu senin kabahatin değil maalesef.

Hasip Kaplan konusuna gelince de bu adamın seçildiği ile ve aldığı oy oranına bak. Bu adam kendisini bu konuda kendi seçmenine sevdirmiş. Yalan mı yani? Bir Diyarbakır'dan yerel seçimde %75 DTP(dönemki adıyla)(ha gerçi sen onu büyük yazmama da takılırsın şimdi) oy almışsa sen neyin kafasını yaşıyorsun.

Son olarak da ikinci mesajında da ben senin özgürlükçü bir adam olduğunu düşünmüyorum. Nasıl konuşacağını bilmeyen bir insandan Kürtçe dilinin konuşulması konusunda düzgün bir yorum beklemem.

Yöneticilerden de bu başlığın kapatılmasını rica ediyorum. Doğruları konuşana "lan", "çüş", "oha" gibi laflar ediliyorsa ve buna da kayıtsız kalınıyorsa bu başlığın herhangi bir amacı kalmamıştır demektir.

Delibas
23.06.2012, 21:23
@Sefer Asan. Sen de haklisin, bir yolu vardir ama, yani egitim uzmanlari bilir bunu. Ana okullara çocuklarin gönderilmesini sart kosup orda daha iyi Türkçe ögretme gibi bir durum da olabilir, ama altyapi olarak o imkan varmidir bilmiyorum. Yoktur büyük ihtimalle. Ortada bir sorun var ve giderilmesi lazim, yoksa dogunun köylerinde yasayan cocuklarin bir iki yil kaybetmis oluyorlar. Ne kadar iyi egitim olursa, ne kadar is imkani olursa, kültürel, sosyal imkanlar olursa, halk ne kadar çok bilinçlendirilirse, iyi bir aile politikasi uygulanirsa, vs. o zaman genç yasta kandirilip terrörïst olanlarin ve terörü destekleyelerin de sayisi azalacaktir. TSK ile teröre karsi mücadele verirken, öte yandan bir de bu konularda mücadele vermeli.

Sefer A.
24.06.2012, 06:04
Adam gibi, insan gibi konuşacaksan konuş. Senin karşında babanın çocuğu yok. Lanu, lunu yediririm sana emin ol. Görünmeyenleri göstermek için elimden gelen neyse yaparım. Bunu görmemek için kör, duymamak için sağır olmak gerekiyor. Nedir bu dediğim lafı başka bir yerinden anlayıp da bir havalara girmeler filan. Neymişim ben peki? Senin aklın ermez öyle insanları zan altında bırakmaya.

Ha istersen PKK'yı pkk yazayım istersen. Keşke bunla son bulsa bu. pkknın amacı hadi özgür kürdistan kuralım hadi kürt halkları birlik olalım filan değil. pkk siyasi bir örgütten çok, eline silah verilmiş ve sinirini, stresini dağda atmak isteyen birkaç çapulcunun bulunduğu bir örgüt. Kuruluşuyla şu anki görüntüsü arasında dağlar kadar fark var. Ha dağa çıkan adam, yeni bir hayata atılmak için çıkmıyor. Ya evinden kaçmak için, ya aşiret baskısından ya da gerçekten inanmış olduğu veya inandırılmış olduğu sebeplerden ötürü dağa çıkıyor.

pkk yalnızca bir eylem yapan örgüt değil. Kaçakçılık, çakma mafyacılık, pazarlama ne iş varsa yapıyorlar. Şu anda pkknın yok olması demek Türkiye'deki para babalarının piyasadan silinmesi, dünyadaki ülkelerin de silah ticaretini kaybetmesi demek. Umarım şunları okuyup da anlarsın bir şeyler.

O saçma sapan bir şeyi kabul ettirmeye çalışmıyorum. Git bir Van'a veya Hakkari'ye çevir yoldan sor ona sen Türk müsün diye. Vereceği cevaba dikkat et. Sanırım mesafeler uzak olunca memleketine de doğru düzgün dikkat edemiyorsun. Bu senin kabahatin değil maalesef.

Hasip Kaplan konusuna gelince de bu adamın seçildiği ile ve aldığı oy oranına bak. Bu adam kendisini bu konuda kendi seçmenine sevdirmiş. Yalan mı yani? Bir Diyarbakır'dan yerel seçimde %75 DTP(dönemki adıyla)(ha gerçi sen onu büyük yazmama da takılırsın şimdi) oy almışsa sen neyin kafasını yaşıyorsun.

Son olarak da ikinci mesajında da ben senin özgürlükçü bir adam olduğunu düşünmüyorum. Nasıl konuşacağını bilmeyen bir insandan Kürtçe dilinin konuşulması konusunda düzgün bir yorum beklemem.

Yöneticilerden de bu başlığın kapatılmasını rica ediyorum. Doğruları konuşana "lan", "çüş", "oha" gibi laflar ediliyorsa ve buna da kayıtsız kalınıyorsa bu başlığın herhangi bir amacı kalmamıştır demektir.

vaaoouuu :)
adamligi insanligi senden ögrenecek degilim bu 1, lani lanu yedirebiliyorsan yedir bu 2, görünmeyenleri göstermek istiyorsan göster,kör ve sagirmisim gibi yap sana zahmet bu 3, yanlis anladigim bir sey varsa düzelt bu 4, benim aklimin neye erdigini nereden biliyorsun baska yerinden mi anliyorsun bu 5 :) seni nasil zan altinda biraktigimi anlatir misin bu da 6 ;) ilk yazdiklarinin içini dolduracaksin bos bos yazmayacaksin, asarim keserim yaparim gibi sözler ise yaramaz

simdi girelim konuya

"Kuruluşuyla şu anki görüntüsü arasında dağlar kadar fark var." bunu açar misin neymis o daglar kadar olan fark

pkknin çakma mafyaciligini haraç alma islerini, yedigi nanelerini iyi bilirim raad ol, yeni bir sey yaziyormus gibi yapmana gerek yok, karsinda bu islerden anlamayan biri yok, biz sanki sey dedik "pkk sadece bir teror örgütüdür" Tövbe yaa
pkknin yok olmasinin doguracagi o yazdigin nedenleri biliyor herkes te, Ülke'yi yönetenler bu nedenlerden dolayi mi yavsak yavsak hareket ediyor? beni ilgilendirmez o nedenler, iradeni koyacaksin çözeceksin sorunu, Türkiye Somali mi Kenya mi da silah ticaretinin sahipleri bu sorunun çözülmesine çomak sokuyor ? hem yazdiklarin dogru olabilir de bu neyi degistiriyor ben bir sey mi dedim? pkknin kaybolmasi = huzurun geri gelmesi demekten baska..

anlamadigim su, ben mi yanlis anliyorum sen mi yanlis yazdin, Kürt'ün ben Türk'üm demesi hakaret falan, yani orada birini çevirsem o soruyu sorsam evet dese hakaret mi sayilacak ben anlamadim....
burada ya yanlis anlasilma var ya baska bir sey, ayrica su kendini üstün görme tavirlarini birak, neymis efendim mesafeler uzakmis memlekete dogru düzgün bakamiyormusuz dikkat edemiyormusuz bak sen..... benim kabahatim degilmis bir de, kabahat baska birinde mi ?

hasip kaplan seçmenine kendini sevdirmis, peki tamam diger 20 bdpli için de bir övgü kaynagi bulursun o zaman, biri su yönüyle sevdirmis, digeri su yönü sayesinde meclise girmis :) Diyarbakir'da 75 almis sanki inanilmaz bir olay, orada bdpnin düsük oy alacagini bekliyorsan sana neyin "kafasini yasiyorsun" diye sormak geliyor içimden
ben sana istersen nerede nasil halka baski yapildigini da yazabilirim, tam konumuz degil ona dalmayayim simdilik ama istersen o konuyu da açabilirim

özgürlükçü ? neye göre özgürlükçü, nasil özgürlükçü ? her seyin sInIrI vardir onun için dogrudur haklisin belki de senin kadar özgürlükçü degilimdir, ama yine de emin degilim ^^... yalniz öyle düsünmüyorum beklemiyorum gibi içi bos laflar edecegine nedenlerini yaz da görelim, soru mu soracaksin ne yapacaksin bilmem ama açik açik konus çekinmene gerek yok..
ve kiviracagina, nasil konustugumu/yazdigimi birak ta Kürtçe dilinin konusulmasi konusunda benimle fikir ayriligi yasadigin seyleri yaz tartisalim.... ve kusura bakma beklentilerini karsilayamiyorsam =)

senin lan çüs oha gibi laflara olan sikayetin yüzünden bu baslik kapanacaksa, artizlik yapip Devlet terörü yazanlara bir sey denmiyorsa birak basligi ganitayi kapatalim o zaman :) mantiga bak oha dedik diye baslik kapatilsin he mi
ayrica "dogrulari konusana" demekle olmuyor bu isler, bilesin :p

bestrafer
24.06.2012, 12:03
vaaoouuu :)
adamligi insanligi senden ögrenecek degilim bu 1, lani lanu yedirebiliyorsan yedir bu 2, görünmeyenleri göstermek istiyorsan göster,kör ve sagirmisim gibi yap sana zahmet bu 3, yanlis anladigim bir sey varsa düzelt bu 4, benim aklimin neye erdigini nereden biliyorsun baska yerinden mi anliyorsun bu 5 :) seni nasil zan altinda biraktigimi anlatir misin bu da 6 ;) ilk yazdiklarinin içini dolduracaksin bos bos yazmayacaksin, asarim keserim yaparim gibi sözler ise yaramaz

simdi girelim konuya

"Kuruluşuyla şu anki görüntüsü arasında dağlar kadar fark var." bunu açar misin neymis o daglar kadar olan fark

pkknin çakma mafyaciligini haraç alma islerini, yedigi nanelerini iyi bilirim raad ol, yeni bir sey yaziyormus gibi yapmana gerek yok, karsinda bu islerden anlamayan biri yok, biz sanki sey dedik "pkk sadece bir teror örgütüdür" Tövbe yaa
pkknin yok olmasinin doguracagi o yazdigin nedenleri biliyor herkes te, Ülke'yi yönetenler bu nedenlerden dolayi mi yavsak yavsak hareket ediyor? beni ilgilendirmez o nedenler, iradeni koyacaksin çözeceksin sorunu, Türkiye Somali mi Kenya mi da silah ticaretinin sahipleri bu sorunun çözülmesine çomak sokuyor ? hem yazdiklarin dogru olabilir de bu neyi degistiriyor ben bir sey mi dedim? pkknin kaybolmasi = huzurun geri gelmesi demekten baska..

anlamadigim su, ben mi yanlis anliyorum sen mi yanlis yazdin, Kürt'ün ben Türk'üm demesi hakaret falan, yani orada birini çevirsem o soruyu sorsam evet dese hakaret mi sayilacak ben anlamadim....
burada ya yanlis anlasilma var ya baska bir sey, ayrica su kendini üstün görme tavirlarini birak, neymis efendim mesafeler uzakmis memlekete dogru düzgün bakamiyormusuz dikkat edemiyormusuz bak sen..... benim kabahatim degilmis bir de, kabahat baska birinde mi ?

hasip kaplan seçmenine kendini sevdirmis, peki tamam diger 20 bdpli için de bir övgü kaynagi bulursun o zaman, biri su yönüyle sevdirmis, digeri su yönü sayesinde meclise girmis :) Diyarbakir'da 75 almis sanki inanilmaz bir olay, orada bdpnin düsük oy alacagini bekliyorsan sana neyin "kafasini yasiyorsun" diye sormak geliyor içimden
ben sana istersen nerede nasil halka baski yapildigini da yazabilirim, tam konumuz degil ona dalmayayim simdilik ama istersen o konuyu da açabilirim

özgürlükçü ? neye göre özgürlükçü, nasil özgürlükçü ? her seyin sInIrI vardir onun için dogrudur haklisin belki de senin kadar özgürlükçü degilimdir, ama yine de emin degilim ^^... yalniz öyle düsünmüyorum beklemiyorum gibi içi bos laflar edecegine nedenlerini yaz da görelim, soru mu soracaksin ne yapacaksin bilmem ama açik açik konus çekinmene gerek yok..
ve kiviracagina, nasil konustugumu/yazdigimi birak ta Kürtçe dilinin konusulmasi konusunda benimle fikir ayriligi yasadigin seyleri yaz tartisalim.... ve kusura bakma beklentilerini karsilayamiyorsam =)

senin lan çüs oha gibi laflara olan sikayetin yüzünden bu baslik kapanacaksa, artizlik yapip Devlet terörü yazanlara bir sey denmiyorsa birak basligi ganitayi kapatalim o zaman :) mantiga bak oha dedik diye baslik kapatilsin he mi
ayrica "dogrulari konusana" demekle olmuyor bu isler, bilesin :p

Arkadaşım, ya ben anlatamıyorum ya da sen anlamamakta ısrar ediyorsun. Sen kafana göre insanlara hakaret edemezsin. Bana pkklı hariç her lafı ettin. Onu da söyle tam olsun. Birazcık kendinizi farklı insanların yerine koyun. Bunu istiyorum ben. Allah aşkına söyle kendimi kimden üstün görmüşüm veya kime asarım keserim demişim. Önemli olan taraf bu değil. Düzgün konuşmayı beceririz herhalde. Bu şekilde sabaha kadar konuşurum. Merak etme.

Kuruluşu ile ilgili gerekli bilgiler http://tr.wikipedia.org/wiki/PKK sitesinde mevcut. İsminden de anlaşılacağı gibi kuruluş amacı; bilirsin 60'lı yıllardan itibaren devam eden sağ-sol kavgasına müdahil olmak amacıyla "Kürdistan" bölgesinin solcu grubu olarak kuruldular. Daha sonra Diyarbakır Cezaevi, Maraş katliamının ardından devletin kayıtsız kalması vb. olayların ardından daha büyük bir harekete başlayarak bir Kürt devleti kurma amacına girdiler. Sonrasında 92 yılından bu yana da yaptıkları işler ve amaçları belli.

Ülkemizde öyle büyük olaylar dönüyor ki yalnızca pkknın son bulması bu huzursuzluğu bitirmez. 99'da Öcalan yakalandı ve şehit sayımız 0'a indi. E peki neler değişti de tekrar her yıl yüzlerce şehit vermeye başladık? Bunu sorgulayalım. Ona buna laf atmakla, bir suçlu aramakla çözülecek iş değil bu ne yazık ki.

Hakaret konusu da bizim açımızdan değil onlar açısından. Bir Kürt kendisine Türk denmesini istemiyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Ben Türkiye'nin okuluna gitmem, Türkçe konuşmam, İstiklal Marşı'nı okumam, Türk denmesini istemem diyor. Yani kendisine Türk denmesini bir hakaret olarak kabul etmiyor mu sence?

Hasip Kaplan örneğin Trabzon'dan milletvekili seçilebilir mi? Ama seçildiği ilden de sırf şu Kürt sorunu sebebiyle seçilmiş. Bunun aksini mi iddia ediyorsun? Anlayamadım.

Burada hepimizin amacı ülkedeki şu huzursuzluğun nefretin yok olması. Ben senin düşünceni dinleyeyim, sen de benim düşüncemi dinle. Herkesin kendisi gibi düşünmesini isteyenlerin varlığı yüzünden bir türlü çözülmüyor sorunlar.

http://www.youtube.com/watch?v=97vz7qIHzlo
Bir Kürt eğer şu videoyu bu isimle kaydetmişse ortada çok büyük bir sorun var. Bu videoda saldıran taraf faşist değil de dayak yiyen taraf faşist oluyor. Bu adam şimdi neye inanarak, neyi düşünerek bu videoyu Youtube'a atmak istedi?

Eğer bir Kürt, Kürt olduğu için veya bir Türk, Türk olduğu için dayak yiyorsa yarın bir gün Karadenizliler'in başına gelmeyeceği ne malum. Baksana Fanatik'in sitesinde bile yapılan yorumlarda Trabzonsporlular'a pontus tohumu deniyor. Ayrışmayı çok seviyoruz.

Çüş, oha sözlerini de köylerde ninelerimiz ineklerine veya varsa eşeklerine kullanırlar, karşısındaki insana değil.

EMiRHAN61
24.06.2012, 15:49

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/182867_294763990620193_55819452_n.jpg

okg_53
24.06.2012, 16:03
Alın size hiç söylenmemiş ama bence %99 gerçek olan bir durum;

Devlet pkk nın bitmesini istemiyor.

Sadece şuan ki hükümet veya Askeriyeden bahsetmiyorum. 30 yıldır istenmiyor.

Sebebi çok uzun , ama 2-3 cümle ile özetleyeyim.

Milletimiz hızla kültürel ve ahlaki olarak yıpranıyor. Bu müslüman millet bu duruma alışık değil.

Milli bilincin ayakta tutulması için, toplumların iki şeye ihtiyacı vardır.
a) Büyük felaketler (deprem, hastalık gibi)
b) Savaş .

Bizde bu ikiside 100 yıldır tam manasıyla olmadığı için, b şıkkını kendimiz yarattık.

Biliyorum bana kızacaksınız. 30 yıldır verilen bunca şehit ne pekala diyeceksiniz. Ağlayan ailelerin hesabını kim verecek diyeceksiniz.

Bununda birçok manlıklı cevabı var. Ama konu iyice başka yere gitmesin ...

bestrafer
24.06.2012, 16:26

Milletimiz hızla kültürel ve ahlaki olarak yıpranıyor. Bu müslüman millet bu duruma alışık değil.

b) Savaş .

Bizde bu ikiside 100 yıldır tam manasıyla olmadığı için, b şıkkını kendimiz yarattık.

Biliyorum bana kızacaksınız. 30 yıldır verilen bunca şehit ne pekala diyeceksiniz. Ağlayan ailelerin hesabını kim verecek diyeceksiniz.

Kesinlikle katılıyorum. Ben herhangi bir siyasinin zerre kadar üzüldüğünü düşünmüyorum.

Adem Erdoğan
24.06.2012, 16:34
Son mesajlara ilişkin olarak;

Kıbrıs’ta sivil direnişi örgütleyen isim olarak bilinen emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, “Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Mesela bir cami yakılır. Kıbrıs’ta biz bunu yaptık. Bir cami yaktık” dedi.

Sefer A.
24.06.2012, 17:17
Yazacam akşam.. Şu an telefonla takılıyorum forumda :-)

Timur Mikhail
24.06.2012, 17:25

b) Savaş .

Günümüz yani 2012 itibariyle bölünmüşlük hiç olmadığı kadar arttı farkındamısın?