PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMN Presents: "We accuse! The Turkish Football Federation (TFF) approves racism."

Kader KORELİ
20.04.2012, 21:44
Renktaşlar, BMN için ve hepimizin adına Emre'nin Zokora'ya ırkçı hakaretini, PFDK tarafından Emre'ye sadece iki maç men cezası verilmesini, TFF'nin adaletsizliğini ve birkaç konuyu daha yazılı açıklamalar ve görüntüler eşliğinde aşağıdaki videoda işledim. Videodaki açıklamalar tamamiyle İngilizce. Aynı zamanda beyanatları ve bazı metinleri de elimden geldiğince İngilizceye çevirmeye çalıştım. İngilizcem iyi değil, umarım kendi yazdığım kısımlarda fazla hatam olmamıştır. Amacım sesimizi bu şekilde az da olsa yurtdışında duyurmak ve Türkiye'deki adaletsiz ortama dikkat çekmek. Bunun için İngilizceniz olsun veya olmasın videoyu sosyal medyada paylaşır ve videoyu yaymakta yardımcı olursanız çok sevinirim. Emirhan ile görüştüm, inşallah Kaya abinin de yardımıyla ve sizlerin de beğenisini toplarsa çeşitli ortamlarda paylaşılır video ve sesimizi az da olsa yurtdışında duyurmuş oluruz.

Şimdiden sağolun.

I0xCfgulCvg

Videodaki yazıların türkçe metni:

Suçluyoruz! (Davacıyız!) Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ırkçılığı tasdik ediyor.

Torsten Ziegner’e Ekim 2008’de Nijeryalı futbolcu Kingsley Onuegbu’ya ırkçı hakarette bulunduğundan dolayı Alman Futbol Federasyonu (DFB) tarafından 5 maç men cezası verilmiş iken...

Luis Suarez’e Aralık 2011’de Patrice Evra’ya ırkçı hakarette bulunduğundan ve ona ‘negro’ dediğinden dolayı İngiliz Futbol Federasyonu (FA) tarafından 8 maç men cezası verilmiş iken...

UEFA disiplin talimatnamesinin 11bis maddesi gereğince
‘Bir insanın veya bir grub insanın, insanlık onurunu herhangi bir şekilde, ten rengi, ırkı, dini veya etnik kökeni üzerinden aşağılayan herkese 5 maç veya belirlenmiş bir süre üzerinden men cezası verilmesi’ gerekli iken...

Türk futbol disiplin talimatının 44. maddesi gereğince
‘Irk, dil, din, etnik köken ayrımcılığı yaparak insanlık onurunu herhangi bir şekilde zedeleyen futbolculara dört ila sekiz müsabakadan men cezası’ verilmesi gerekli iken...

15 Nisan 2012, İstanbul’da oynanan Fenerbahçe – Trabzonspor maçında rakibi Didier Zokora’ya ‘f..king n...r’ diye küfreden futbolcu Emre Belözoğlu’na Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından sadece 2 maç ceza verilmiştir.

- - -

Hem de Emre Belözoğlu’nun ağzından çıkan o ırkçı ithamın hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde yayınlanan maç görüntülerinde açıkça gözükmesine rağmen...

- - -

Ve Emre Belözoğlu’nun kendisinin maç sonrası bir TV programında Didier Zokora’nın kendisini kullanmakla suçladığı o ithamda bulunduğunu kabul etmiş olmasına rağmen...

- - -

Emre Belözoğlu: ‘Maçın içinde bazen tansiyon yükseldiğinde birbirimize bazı şeyler söyledik, o da bana çok kötü sözler söyledi, benim de ağzımdan bazı kötü sözler çıkmış olabilir. Söylemiş olduğu kelimeyi de sarf etmiş olabilirim. Bunu da kabul ediyorum. Aptalca bir kelimeydi. Ama benim tarafımdan özür dilenmesi gerekiyorsa, bütün herkesten özür diliyorum. Aptalca bir cümleydi. Kabul ediyorum yani.’

Sunucu: Peki negro ifadesi ağzından çıktı mı çıkmadı mı?

Emre Belözoğlu: Ben tam hatırlamıyorum, yani, bilmiyorum, çıkmış olabilir, tam hatırlamıyorum, çünkü sinirliydim, o bana küfür edince bir cevap verdim ben ona. Ama, yani, ağzımdan çıkıp çıkmadığıyla alakalı tam hatırlamıyorum. Sizdeki görüntülerde varsa ben kabul ediyorum yani yaptığım hatayı.’

- - -

Bir gün sonra, Emre Belözoğlu maç sonrası yapmış olduğu bu açıklamayı inkar ederek,
Didier Zokora’ya ‘f..king prick’ olarak küfrettiğini açıkladı.

Ancak Türk Futbol Federasyonu’nun bir kurulu (Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği) dudak okuma yöntemiyle Emre Belözoğlu’nun Zokora'ya, "S......min zencisi", yani ‘f...king n...r’ dediğini tespit etti.

- - -

Yine de, bütün bu gerçeklere rağmen, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Türkiye Futbol Federasyonu’nun sitesi üzerinden şu yazıyı ilan etti:

‘Fenerbahçe A.Ş. sporcusu Emre Belözoğlu’nun, rakip takım sporcusuna hakareti nedeniyle takdiren 2 resmi müsabakadan men cezası ile cezalandırılmasına (oyçokluğu ile) karar verilmiştir.’

Irkçılığa değinilmedi! (Irkçılığa ceza verilmedi!)

Disiplin talimatlarına uyulmadı!

Gülünç bir şekilde sadece 2 maç ceza verildi!

Ve buna dair hiçbir açıklamada bulunulmadı!

- - -

Şimdi de Didier Zokora’yı dinleyelim:

Didier Zokora: ‘Kaybettiğimiz için çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. İyi oynayamadık ve iki sıfır mağlup olduk. Ama beni dah büyük bir hayal kırıklığına uğratan başka bir olay ver Emre ile ilgili. Kendisi bana maç içinde ırkçı bir hakarette bulundu ve kelimesi kelimesine ‘pis zenci’ diyerek bana hakaret etti. Bu çok utanç verici bir şey. Tenimizin rengi beyaz olabilir, tenimizin rengi siyah olabilir, hepimiz sahaya çıkıyoruz, emek veriyoruz, futboldan hepimiz ekmek yiyoruz. Rakibinize onun ten rengi üzerinden hakaret etmeniz ayıp ve gerçekten utanç verici. Zaten FİFA, medya, basın ırkçılığa karşı bir takım kampanyalar yürütüyor. Ben de bu olayın bu kampanyaları önemli bir örnek oluşturacağını düşünüyorum. Gerçekten, kabul edemeyeceğim, hayatımda ilk defa başıma gelen, çok büyük bir hayal kırıklığıydı ve çok üzücüydü.’

- - -

Şimdi Didier Zokora’nın 4 ay öncesinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından nasıl bir men cezası gördüğünü öğrenmek istermisiniz?

Sizce bu pozisyon kırmızı kartlıkmıydı?

Türkiye’de futbolseverlerin çoğunluğu kırmızı kartlık bir pozisyon olmadığı görüşündeydi.

Ama Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Didier Zokora’ya 3(!) maç men cezası verdi. Burda amaç ise temyiz sonrası cezanın indirime uğraması durumda dahi
Didier Zokora’nın iki hafta sonraki Fenerbahçe maçında oynayamamasıydı.

Siz Didier Zokora’nın yerinde olsanız ne düşünürdünüz?

Kırmızı kartlık olmayan bir pozisyona:
3 maç men cezası!

Onun insanlık onuruna ‘f..king n...r’ diyerek hakaret etmeye:
2 maç men cezası!

- - -

Ya Emre Belözoğlu?

Bu Emre Belözoğlu’nun ilk vukuatı değil. Daha önce üç ayrı olayda ırkçılık ile suçlandı.

13 Ocak 2007’de İngiliz Futbol Federasyonu tarafından, Newcastle United futbolcusu olarak ırkçı ithamda bulunmuş olmakla itham edildi.

16 Şubat 2007’de Emre Belözoğlu yine Bolton futbolcusu El Hadji Diouf’a ırkçı ithamda bulunmakla suçlandı. Ancak 1 Mart 2007 günü Diouf’un davasını devam ettirmeyeceği açıklandı.

Daha sonraları Walford futbolcusu Al Bangura’nın da Emre Belözoğlu tarafından ırkçı ithamlara mağruz kaldığın yönelik şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

Bu Emre Belözoğlu’nun dördüncü kez ırkçılık ile suçlanması, fakak sadece iki maç sonra futbol oynamaya devam edecek.

- - -

Ve son olarak, bugün, 20 Nisan 2012 günü, bir Türk mahkemesi Emre Belözoğlu ile Didier Zokora’nın arasında geçen dialoğun içeriğinin haberlerinde yer almasının yasaklanması kararı aldı ve gerekçesi olarak da içeriğinin yayınlanmasının Emre Belözoğlu’nun (!) kişilik haklarına saldırı olacağı oldu.

- - -

‘TFF’nin ve Türk siyasetçilerinin şike davasına karşı tavırları utanç verici ve usulsüzlüğü teşvik edici olmuştur.’

Declan Hill,
uluslararası şike olayları üzerine uzmanlaşmış araştırmacı gazeteci.

- - -

Şikeye müsama göstermesinden ve şike yapmaya cesaretlendirmesinden sonra
Türkiye Futbol Federasyonu bu sefer de ırkçılığı onaylıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun adaletsizliğinden bıktık!

Adalet istiyoruz!

Kasım BEKTAŞ
20.04.2012, 21:59
eline sağlık güzel çalışma

Kader KORELİ
20.04.2012, 21:59
Unutmadan, bir cümle Gamze_TS'in e-mail yazısından alıntı. Ona da teşekkür ederim burdan. Bir sakıncası yoktur umarım o cümlesini almamın :)

İlker Yazıcıoğlu
20.04.2012, 22:10
Eline ,emeğine sağlık....
Yanlış anlama ama biraz daha kısa olsa daha mı etkili olurdu diye düşünmüyor değilim!

bangkook_61
20.04.2012, 22:12
Arkadaşım gerçekten çok emek vermişsin ama 10 dklık videoyla nasıl kamuoyu yaratacağız ? Kısa süreli, vurucu sloganlı ve daha görüntülü olması lazım. En azından ben böyle düşünüyorum. Ben videoyu izledim, başkası izler mi bilemem.

bitirim
20.04.2012, 22:13
ellerine sağlık renkdaş çok güzel düşünmüşsün

bitirim
20.04.2012, 22:16
bu videoyu yabancı sitelerde paylaşmamız lazım arkadaşlar

İlker Yazıcıoğlu
20.04.2012, 22:16
Arkadaşım gerçekten çok emek vermişsin ama 10 dklık videoyla nasıl kamuoyu yaratacağız ? Kısa süreli, vurucu sloganlı ve daha görüntülü olması lazım. En azından ben böyle düşünüyorum. Ben videoyu izledim, başkası izler mi bilemem.

Katılıyorum,onu demek istedim ben de az önce.Daha kısa ve de bol görüntülü olması daha vurucu olur.Arkadaş o kadar emek verdi,tam da önemli noktalara değindi,o yüzden biraz da sıkılıyor insan fikir söylerken....

onur-ts
20.04.2012, 22:26
adaletsizliğin özeti...teşekkürler

Kader KORELİ
20.04.2012, 22:28
Haklısınız arkadaşlar da o kadar çok anlatılacak konu var ki, bu şekilde uygun gördüm.

Ön planda olan içerik. Bazı şeyleri anlatmazsan resmin bütününü görmeleri zor.

2 maç ceza vermiş ne olur diyebilirler, ama bizim gibi sıradan bir pozisyondan 3 maç ceza yemek nedir
bilsinler istedim ki, bazı şeyleri karşılaştırabilsinler, bizi daha iyi anlayabilsinler.

Aynı şekilde bizde 2 maç ceza verilirken, Almanya'da, İngiltere'de nasıl ceza veriliyor bilinsin istedim,
kurallarımızda aslında 4 maç ceza verilmesi gerektiğini bilsinler istedim, 2 maç cezayı açıklarken bir açıklamada
bulunulmadığını, ırkçılık olduğunun yazılmadığını bile bilmelerini istedim...

Kısa tutamazdım videyou.

Gerçekten ilgilenenler izler 10 dakika. Keyfine izleyenler izlemeseler de olur.

SEDAT
20.04.2012, 22:29
Unutmadan, bir cümle Gamze_TS'in e-mail yazısından alıntı. Ona da teşekkür ederim burdan. Bir sakıncası yoktur umarım o cümlesini almamın :)

* Ben kefilim bir sakıncası olmaz :) eline sağlık umarım faydalı olur, insan olan insna anlar tabi bunu...

44-61
20.04.2012, 22:32
arkadaşkar. özellikle yönetim...
sayfaya girmeye çalışırken karşıma şöyle bir yazı çıktı...
"bu sayfa güvenli değildir. giriş yapmanız önerilmez... giriş sayfanıza yönlendiriliyorsunuz"
sanırım sayfaya saldırı var... bilgilerinize...

İlker Yazıcıoğlu
20.04.2012, 22:35
Ana sayfaya saldırı var arkadaşlar.
Yönetim dikkat lütfen

Mustafa Ayazoğlu
20.04.2012, 22:36
Zokora'nın yerinde olmak istemezdim, veya milyonlarca Afrikalı.

Haklarını savunabilecekleri bir düzen yok.

güneyli
20.04.2012, 22:37
Kader Arkadaş emeğin için teşekkür ediyorum..Kaderimiz iyi olsun..

Ilelioglu
20.04.2012, 22:42
Kader Koreli;

Yemin ediyorum on numara oldu, ama su ilgiyi görünce üzülüyorum. Hic destek yok! Nerede bu millet?

Emegine saglik...:alkış:

Video'yu UEFA ve FIFA'ya gönderdim. Umarim bu emek karsiligini bulur.

;)

İlker Yazıcıoğlu
20.04.2012, 22:44
Kader Koreli;

Yemin ediyorum on numara oldu, ama su ilgiyi görünce üzülüyorum. Hic destek yok! Nerede bu millet?

Emegine saglik...:alkış:

Video'yu UEFA ve FIFA'ya gönderdim. Umarim bu emek karsiligini bulur.

;)

Buraya özel değil.Dikkat ettim de forumda kimse yok bu akşam....

cerasus
20.04.2012, 22:53
Eline saglik.

Tarihe bir not daha düstük, unutturmayacagiz.

Barış Burak
20.04.2012, 22:54
İşte BMN tam olarak bu. Ellerinize sağlık. Her zaman daha güzellerine:)) çok iyi olmuş yaa:)

Selim Turan
20.04.2012, 22:59
Emeklerin için eline sağlık. İyi bir çalışma olmuş :)

Bu arada:

BMN Foruma girerken şu uyarıyı veriyor...

http://img99.imageshack.us/img99/1553/bmnhata.png

Tunga
20.04.2012, 23:05
Müthiş bir emek ve harika bir sonuç.

Eline sağlık, Çok zor bir işi çok iyi başarmışsın.

Elimizden geldiğince yaymalıyız bu videoyu.

Hayden uşaklar.

magicyattara
20.04.2012, 23:09
Kader eline sağlık..

Gamze
20.04.2012, 23:10
Müthiş bir iş. Bravo doğrusu.. Emeğine sağlık. Mümkün olduğunca çok yayılmalı bu video.

Ömer Faruk61
20.04.2012, 23:14
Harika Vallahi Harika.....

Zafer Fidan
20.04.2012, 23:17
Eline saglik, cok iyi olmus.
Bide irkcilik icin almamis ceza onu'da yazsaydik videyoya. sadece küfür icin 2 maclik ceza aldi su ser...

Selim Turan
20.04.2012, 23:20
Şu illuminatiyi anlatan belgeselleri izliyormuş hissine kapıldım bir an gerçekten güzel olmuş ellerine sağlık :)

Gamze
20.04.2012, 23:22
Şu illuminatiyi anlatan belgeselleri izliyormuş hissine kapıldım bir an gerçekten güzel olmuş ellerine sağlık :)

:) Evet aynen. "Arrivals - Gelenler" gibi bişi. :)

Tunga
20.04.2012, 23:23
Bide irkcilik icin almamis ceza onu'da yazsaydik videyoya. sadece küfür icin 2 maclik ceza aldi su ser...
Yazılmış merak etmeyin. Bu kadar sürede ancak bu kadar derleme olur. Hemen herşeyi anlatmış arkadaşımız. Allah razı olsun.

Bülent AKBULUT61
20.04.2012, 23:27
yeni gördüm harika olmuş

Selim Turan
20.04.2012, 23:29
:) Evet aynen. "Arrivals - Gelenler" gibi bişi. :)

Bu tema derdimizi anlatmaya gayet uygun aynen bunun gibi birşey yapmayı düşündüm şimdi bende ama bayağı emek harcanması görsel ve veri toplanması gerek :) Tüm şike hatta Türk Fuutbolundaki pisliklerin ortaya döküldüğü gibi bir dizi de olabilir youtube aracılığı ile ingilizce olarakta hazırlanabilir :)

Samet Demir
20.04.2012, 23:30
Video linkini twitterda dünya gündemindeki hashtaglara ekleyerek twitlersek yayılır dünya çapında.

inadina61_08
20.04.2012, 23:31
ellerine sağlık güzel bir çalışma olmuş, paylaşıma devam mail..vs yollarla

l-m
20.04.2012, 23:33
İngilizce metne hasta oldum. Harika bir çalışma olmuş. Elimizden geldiğince yabancı basına iletelim.

sessizkral_1
20.04.2012, 23:59
Anasayfadaki uyarı için bmn yöneticileri Google webmaster tools (https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr) dan sitenin incelenmesi talebinde bulunursalar o uyarı kalkacaktır.

Mert67
21.04.2012, 00:06
Emeğinize sağlık.

.....
21.04.2012, 00:12
Ellerinize sağlık.

:alkış:

l-m
21.04.2012, 00:13
Anasayfadaki uyarı için bmn yöneticileri Google webmaster tools (https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr) dan sitenin incelenmesi talebinde bulunursalar o uyarı kalkacaktır.

Zararlı kod giderildi ve Google'a bildirildi. İnceleme devam ediyor.

Fatih
21.04.2012, 00:17
Eline sağlık Kadir.

Kader KORELİ
21.04.2012, 00:34

'No mention of racism' olarak anlatmaya çalıştım o durumu,
tam emin değildim çünkü.

Gamze_TS
21.04.2012, 00:37

Vallahi al, butun maillerdeki butun cumleleri al!
Ben boyle guzel bir calisma gormedim, hayran oldum!
Helal olsun, ellerine saglik!!!!
Bunu heryere yollayalim arkadaslar

Kader KORELİ
21.04.2012, 00:38
Yorumlarınızı şimdi okuyabildim arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim.
Asıl önemli olan videonun yayılması, bunu da hepberaber yapabiliriz ancak.

BMN'nin bana kattığı çok şey var, çok da zaman geçiriyorum burda,
ben de kendi çapımda BMN'ye ve davamıza bir katkıda bulunabilmişsem ne mutlu bana.
Severim böyle görseller yapmayı, zaten youtube sayfama bakarsanız hobi olarak
arada bir yapıyorum bu tarz çalışmalar, ama daha çok kültür sanat ağırlıklı konular
üzerine oluyor. Bu tarzda bir video yapmamıştım daha önce, güzel de bir tecrübe edinmiş oldum.
Desteğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Kader KORELİ
21.04.2012, 00:40
Vallahi al, butun maillerdeki butun cumleleri al!
Ben boyle guzel bir calisma gormedim, hayran oldum!
Helal olsun, ellerine saglik!!!!
Bunu heryere yollayalim arkadaslar

sağolun :)

Fatih
21.04.2012, 00:47
Eline sağlık Kadir.

Kusura bakmayın Kader olacaktı inanır mısınız hep Kadir Koreli diye okuyordum ben üye isminizi.:)

Hasan Algan
21.04.2012, 01:01
müziği kıssaydın biraz keşke.. türkçesini de anlayabilirdik.. yine de çalışma için teşekkürler..facebookda paylaşacağım..

Kader KORELİ
21.04.2012, 01:37
Kusura bakmayın Kader olacaktı inanır mısınız hep Kadir Koreli diye okuyordum ben üye isminizi.:)

Sorun değil abi, fark etmez, zaten daha çok Kadir derler bana. :)

DeAgLeMaNyAq
21.04.2012, 01:46
Çok güzel çalışma ne kadar yayılırsa o kadar faydası olur...

Yiğit Gayretli
21.04.2012, 01:48
Şu tip üretimler çok önemli... Elinize sağlık...

Gamze_TS
21.04.2012, 13:57
Buraya daha cok ilgi lutfen, bu harika calismayi paylasmaliyiz!

Ömer Faruk61
21.04.2012, 15:30
Kader arkadaşımızın tekrar ellerine sağlık harika bir çalışma oldu bu...

Kader KORELİ
21.04.2012, 16:04

Suçluyoruz! (Davacıyız!) Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ırkçılığı tasdik ediyor.

Torsten Ziegner’e Ekim 2008’de Nijeryalı futbolcu Kingsley Onuegbu’ya ırkçı hakarette bulunduğundan dolayı Alman Futbol Federasyonu (DFB) tarafından 5 maç men cezası verilmiş iken...

Luis Suarez’e Aralık 2011’de Patrice Evra’ya ırkçı hakarette bulunduğundan ve ona ‘negro’ dediğinden dolayı İngiliz Futbol Federasyonu (FA) tarafından 8 maç men cezası verilmiş iken...

‘Bir insanın veya bir grub insanın, insanlık onurunu herhangi bir şekilde, ten rengi, ırkı, dini veya etnik kökeni üzerinden aşağılayan herkese 5 maç veya belirlenmiş bir süre üzerinden men cezası verilmesi’ gerekli iken...

‘Irk, dil, din, etnik köken ayrımcılığı yaparak insanlık onurunu herhangi bir şekilde zedeleyen futbolculara dört ila sekiz müsabakadan men cezası’ verilmesi gerekli iken...

15 Nisan 2012, İstanbul’da oynanan Fenerbahçe – Trabzonspor maçında rakibi Didier Zokora’ya ‘f..king n...r’ diye küfreden futbolcu Emre Belözoğlu’na Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından sadece 2 maç ceza verilmiştir.

- - -

Hem de Emre Belözoğlu’nun ağzından çıkan o ırkçı ithamın hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde yayınlanan maç görüntülerinde açıkça gözükmesine rağmen...

- - -

Ve Emre Belözoğlu’nun kendisinin maç sonrası bir TV programında Didier Zokora’nın kendisini kullanmakla suçladığı o ithamda bulunduğunu kabul etmiş olmasına rağmen...

- - -

Emre Belözoğlu: ‘Maçın içinde bazen tansiyon yükseldiğinde birbirimize bazı şeyler söyledik, o da bana çok kötü sözler söyledi, benim de ağzımdan bazı kötü sözler çıkmış olabilir. Söylemiş olduğu kelimeyi de sarf etmiş olabilirim. Bunu da kabul ediyorum. Aptalca bir kelimeydi. Ama benim tarafımdan özür dilenmesi gerekiyorsa, bütün herkesten özür diliyorum. Aptalca bir cümleydi. Kabul ediyorum yani.’

Emre Belözoğlu: Ben tam hatırlamıyorum, yani, bilmiyorum, çıkmış olabilir, tam hatırlamıyorum, çünkü sinirliydim, o bana küfür edince bir cevap verdim ben ona. Ama, yani, ağzımdan çıkıp çıkmadığıyla alakalı tam hatırlamıyorum. Sizdeki görüntülerde varsa ben kabul ediyorum yani yaptığım hatayı.’

- - -

Bir gün sonra, Emre Belözoğlu maç sonrası yapmış olduğu bu açıklamayı inkar ederek,

Ancak Türk Futbol Federasyonu’nun bir kurulu (Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği) dudak okuma yöntemiyle Emre Belözoğlu’nun Zokora'ya, "S......min zencisi", yani ‘f...king n...r’ dediğini tespit etti.

- - -

Yine de, bütün bu gerçeklere rağmen, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Türkiye Futbol Federasyonu’nun sitesi üzerinden şu yazıyı ilan etti:

‘Fenerbahçe A.Ş. sporcusu Emre Belözoğlu’nun, rakip takım sporcusuna hakareti nedeniyle takdiren 2 resmi müsabakadan men cezası ile cezalandırılmasına (oyçokluğu ile) karar verilmiştir.’

- - -

Didier Zokora: ‘Kaybettiğimiz için çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. İyi oynayamadık ve iki sıfır mağlup olduk. Ama beni dah büyük bir hayal kırıklığına uğratan başka bir olay ver Emre ile ilgili. Kendisi bana maç içinde ırkçı bir hakarette bulundu ve kelimesi kelimesine ‘pis zenci’ diyerek bana hakaret etti. Bu çok utanç verici bir şey. Tenimizin rengi beyaz olabilir, tenimizin rengi siyah olabilir, hepimiz sahaya çıkıyoruz, emek veriyoruz, futboldan hepimiz ekmek yiyoruz. Rakibinize onun ten rengi üzerinden hakaret etmeniz ayıp ve gerçekten utanç verici. Zaten FİFA, medya, basın ırkçılığa karşı bir takım kampanyalar yürütüyor. Ben de bu olayın bu kampanyaları önemli bir örnek oluşturacağını düşünüyorum. Gerçekten, kabul edemeyeceğim, hayatımda ilk defa başıma gelen, çok büyük bir hayal kırıklığıydı ve çok üzücüydü.’

- - -

Şimdi Didier Zokora’nın 4 ay öncesinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından nasıl bir men cezası gördüğünü öğrenmek istermisiniz?

Türkiye’de futbolseverlerin çoğunluğu kırmızı kartlık bir pozisyon olmadığı görüşündeydi.

Ama Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Didier Zokora’ya 3(!) maç men cezası verdi. Burda amaç ise temyiz sonrası cezanın indirime uğraması durumda dahi

3 maç men cezası!

2 maç men cezası!

- - -

Ya Emre Belözoğlu?

Bu Emre Belözoğlu’nun ilk vukuatı değil. Daha önce üç ayrı olayda ırkçılık ile suçlandı.

13 Ocak 2007’de İngiliz Futbol Federasyonu tarafından, Newcastle United futbolcusu olarak ırkçı ithamda bulunmuş olmakla itham edildi.

16 Şubat 2007’de Emre Belözoğlu yine Bolton futbolcusu El Hadji Diouf’a ırkçı ithamda bulunmakla suçlandı. Ancak 1 Mart 2007 günü Diouf’un davasını devam ettirmeyeceği açıklandı.

Daha sonraları Walford futbolcusu Al Bangura’nın da Emre Belözoğlu tarafından ırkçı ithamlara mağruz kaldığın yönelik şikayette bulunduğu ortaya çıktı.

Bu Emre Belözoğlu’nun dördüncü kez ırkçılık ile suçlanması, fakak sadece iki maç sonra futbol oynamaya devam edecek.

- - -

Ve son olarak, bugün, 20 Nisan 2012 günü, bir Türk mahkemesi Emre Belözoğlu ile Didier Zokora’nın arasında geçen dialoğun içeriğinin haberlerinde yer almasının yasaklanması kararı aldı ve gerekçesi olarak da içeriğinin yayınlanmasının Emre Belözoğlu’nun (!) kişilik haklarına saldırı olacağı oldu.

- - -

‘TFF’nin ve Türk siyasetçilerinin şike davasına karşı tavırları utanç verici ve usulsüzlüğü teşvik edici olmuştur.’

Declan Hill,

- - -

Adalet istiyoruz!

Ömer Faruk61
21.04.2012, 22:29
Bu başlık gerekli ilgiyi görmeli!!

Kader KORELİ
21.04.2012, 22:44
Bu başlık gerekli ilgiyi görmeli!!

Desteğin için teşekkür ederim. Video 24 saat için 2100 kere izlendi. Bunların çoğunluğu Türk ve Trabzonsporludur. Benim amacım daha çok Avrupa'da bu olayın bilinmesini sağlamaktı. Bunun için sizce videoyu nerelerde paylaşmalıyız? Ben Facebook'ta bütün ırkçılık karşıtı sayfalarda paylaştım. UEFA ve FİFA'ya mail ile göndersek olur mu? Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Bu kadar emek verdim, bari bir işe de yarasa.

Kader KORELİ
21.04.2012, 22:46
Destek veren sayfalar oldu:

- Facebook TrabzonsporLovers (Batuhan ve Kaan)
- Joganita.net
- TV Bordomavi (Giray)

Bu arkadaşlara burdan da teşekkür etmek istiyorum.

Mustafa Ayazoğlu
21.04.2012, 23:40
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/intro/21_04_2012-4P1A.jpg

Gamze_TS
21.04.2012, 23:41
Ben uefa ve fifa'ya mail ve twit olarak da attim bol bol. Bunu da yapmaliyiz. O yuzden uefa'ya mail basliginda da paylasin dedim. O basliga duzenli olarak girip mail atiyor uyelerimiz

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

3 maç men cezası!

2 maç men cezası!

- - -

Ya Emre Belözoğlu?

- - -

- - -

Declan Hill,

- - -

Adalet istiyoruz!

Desteğin için teşekkür ederim. Video 24 saat için 2100 kere izlendi. Bunların çoğunluğu Türk ve Trabzonsporludur. Benim amacım daha çok Avrupa'da bu olayın bilinmesini sağlamaktı. Bunun için sizce videoyu nerelerde paylaşmalıyız? Ben Facebook'ta bütün ırkçılık karşıtı sayfalarda paylaştım. UEFA ve FİFA'ya mail ile göndersek olur mu? Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Bu kadar emek verdim, bari bir işe de yarasa.

Ömer Faruk61
22.04.2012, 00:08

Yurtdışında yaşayan renktaşlarımız Yabancı arkadaşlarına bu videoyu yayabilir..Mutlaka Uluslararası medya kuruluşlarına iletmeliyiz bu çalışmayı..

UğurB
22.04.2012, 11:20
Kader Hanım ellerinize, beyninize, emeğinize sağlık...

My
22.04.2012, 12:46
Video linkini twitterda dünya gündemindeki hashtaglara ekleyerek twitlersek yayılır dünya çapında.

Güzel fikir...

Kader KORELİ
22.04.2012, 14:48

Evet, güzel fikirmiş bu. Twitter hesabımı kapatmıştım, ama yeniden açıp TrabzonTrend'e ileticem bu konuyu.

#WeAccuseTFF olarak olabilir mesela.

Kader KORELİ
22.04.2012, 14:50
Ben uefa ve fifa'ya mail ve twit olarak da attim bol bol. Bunu da yapmaliyiz. O yuzden uefa'ya mail basliginda da paylasin dedim. O basliga duzenli olarak girip mail atiyor uyelerimiz

Doğru söylüyorsunuz Gamze hanım, birazdan paylaşacam o başlıkta da.

Email ile gönderilen videoları açıp izlerlermi işte orası şüpheli.

Kader KORELİ
22.04.2012, 14:51
Bir de

-tribündergi
-ekşisözlük

üyelikleri olan arkadaşlar oralara taşıyabilirseler görseli sevinirim.

Tribündergi'ye üye kayıtı mümkün değil şu an, ekşisözlük'te de tam anlamıyorum nasıl oluyor o kayıt işi.

İlker Yazıcıoğlu
22.04.2012, 18:18
benim sosyal medyada herhangi bir hesabım yok.Sadece UEFA,FIFA ile ilgili paylaşımı yapılan mail adreslerine gerekli ingilizce metinle birlikte gönderdim bu videoyu.Ama sosyal medyada yaygınlaşması önemli.Sosyal medyayı kullanan arkadaşlar biraz daha yaygınlaştırma konusunda gayret ederse daha iyi olur.

Mehmet Uludüz
24.04.2012, 14:40
Emre denen şahıs o lafları öfkesinden söylediğinden onu ciddiye alıp yurt dışına ırkçı diye takdim edip afiş yapmaya çalışmanızı hiç doğru bulmuyorum sonuçta bir Türk futbolcusu onun adı çıkarsa hepimizi aynı kefeye koyarlar

ibrahim
24.04.2012, 14:43
Emre denen şahıs o lafları öfkesinden söylediğinden onu ciddiye alıp yurt dışına ırkçı diye takdim edip afiş yapmaya çalışmanızı hiç doğru bulmuyorum sonuçta bir Türk futbolcusu onun adı çıkarsa hepimizi aynı kefeye koyarlar

Her öfkelendiginde f...g niggami denir?? 1 degil 2 degil bu 4 etti.

Gesendet von meinem HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e mit Tapatalk

cerasus
24.04.2012, 14:54

Sikebahcede sonucta bir Türk takimi.

Hirsizlik yapmis, utanma yok, kabullenme yok, vede kabahat bizde Avrupaya onlari sikayet ediyoruz diye. Dogru, haklisin.

Keske o güzel ülkem adaletli olsaydida, ele gitmek zorunda kalmasaydik.

Ama gel görki mecbur birakiyorlar, cünki elin adami bizimkilerden daha adaletli.

Emreye irkciliktan ceza verselerdi gider Avrupaya sikayet edermiydik? Yok. Sen adaletli olma, sonra gel niye sikayet ediyorsun diye kiz...

Mehmet Uludüz
24.04.2012, 14:58
Ben söylediklerimin arkasındayım ister beğenin ister beğenmeyin ben kendi vatandaşımı elin gavuruna kurban etmem nokta.

cerasus
24.04.2012, 15:00
Ben söylediklerimin arkasındayım ister beğenin ister beğenmeyin ben kendi vatandaşımı elin gavuruna kurban etmem nokta.

Elin gavuru dediginiz insanda Allahin yarattigi bir kulu.

Yaptiginiz düpe düz irkcilik.

Adaletli olsun, hangi dinden veya irktan olursa olsun.

Bende böyle düsünüyorum.

ibrahim
24.04.2012, 15:00
Demekki arada cikiyomus böyle hastalikli herifler.. aferim kocum devam et dogru yoldasin. ;)

Mehmet Uludüz
24.04.2012, 15:13
he anladım münakaşa yapacağız çok pardon mahalle karıları gibi atışmak bana göre değil yorumunuz doğru bulmuyorum dersiniz tartışma orada biter ama çıkıp hastalıklı herif sen devam et koçum diyerek edep adabınızı bozmazsanız çok iyi olur klavye delikanlılarına hiç tahammülüm yoktur ben adaleti Avrupalının elinde aramam oda ayrı bir konu

ibrahim
24.04.2012, 15:19
Hee aynen ondan

Emre EFENDİOGLU
24.04.2012, 15:24
Suç açık, cezası açık, uygulanan şey komedi.
Bu bile Türkiye'de ki futbol düzenini gayet güzel ortaya koyuyor.

Mehmet Uludüz
24.04.2012, 15:26
Hee aynen ondan

anladın yani sonunda

İlker Yazıcıoğlu
24.04.2012, 15:27
he anladım münakaşa yapacağız çok pardon mahalle karıları gibi atışmak bana göre değil yorumunuz doğru bulmuyorum dersiniz tartışma orada biter ama çıkıp hastalıklı herif sen devam et koçum diyerek edep adabınızı bozmazsanız çok iyi olur klavye delikanlılarına hiç tahammülüm yoktur ben adaleti Avrupalının elinde aramam oda ayrı bir konu

Hocam çok yanlış düşünüyorsun.Adaleti elin Avrupalısında aramam lafın çok manidar bence.Sanırım yaşanan süreci iyi takip etmiyorsun sen.Bizi şampiyonlar ligine alan da o elin Avrupalısıydı.Bu forumda en sinir olduğum şey,herkesin görüşüyle uyuşmayan fikirleri ifade eden adamlara hemen fenerli damgası yapıştırılmasıdır.Bu duruma sinir olmama rağmen,bir Trabzonspor taraftarının,yaşanan şu süreçte nasıl bu şekilde düşünebileceğini aklım almıyor.Ya dalga geçiyorsun ya da gıcık olduğum tabirle sen fenerlisin kardeş.Kusura bakma...

cerasus
24.04.2012, 15:29
Arkadaslar konuyu uzatmaya gerek yok.

Arkadasimiz asiri derecede milliyetci duygulara sahip, o kadar.

Ibrahim renktas, sende birazcik düzgün konusursan daha makbule gecer.

ibrahim
24.04.2012, 15:43
Arkadaslar konuyu uzatmaya gerek yok.

Arkadasimiz asiri derecede milliyetci duygulara sahip, o kadar.

Ibrahim renktas, sende birazcik düzgün konusursan daha makbule gecer.

Adamlar bizim namuslu futbolculara demedigini birakmiyor. Trabzon sehrine her gün küfürler yagdiriyorlar. Ayrimciligin daniskasini yapiyorlar. Buda kalkmis en cirkef futbolcularina arka cikiyor. Milliyetci duygu degil bunun adi. Düpedüz bize edilen küfrü kabullenme, futbolcumuza yapilan bu yanlisi sahiplenmedir bu yaptigi.

Sefer A.
24.04.2012, 15:47
Adamlar bizim namuslu futbolculara demedigini birakmiyor. Trabzon sehrine her gün küfürler yagdiriyorlar. Ayrimciligin daniskasini yapiyorlar. Buda kalkmis en cirkef futbolcularina arka cikiyor. Milliyetci duygu degil bunun adi. Düpedüz bize edilen küfrü kabullenme, futbolcumuza yapilan bu yanlisi sahiplenmedir bu yaptigi.

katiliyorum

Sefer A.
24.04.2012, 15:48

ben de adaleti bopçularin elinde aramam
cemaatin elinde hiç aramam

cerasus
24.04.2012, 15:49
Tamam ama bu görüs hakkina sahip. Bende dogru bulmuyorum düsündüklerini ancak bize yakisan bir sekilde konusmakta bir görevimiz.

Hakliyken, haksiz yere düsmeyelim. Düzgün konusalim, düzgün neticeler elde edelim.

Kader KORELİ
25.04.2012, 01:42
'Elin gavuru' demeyi o kadar çok seviyor ki bizim millet, sanırsın kendi bir şey. Adam olmasını beceremiyoruz, ama havamızdan da geçilmiyor valla.

Şikeciye kanunlardaki cezayı kesecek gücü olmayan Türkiye!
Irkçıya talimatnamelerdeki cezasını verecek gücü olmayan Türkiye!
Yükselen güç Türkiye!
Elin gavuru!

İlker Yazıcıoğlu
26.04.2012, 09:48
Önlere gelsin biraz konu...

Kader KORELİ
26.04.2012, 12:31
Boşver İlker kardeş, daha fazla ilgi göreceği yok.

Külünkoğlu
26.04.2012, 13:12
Boşver İlker kardeş, daha fazla ilgi göreceği yok.
Kader sandığından çok daha fazla ilgi görüyor, bundan şüphen olmasın kardeşim.
Tekrar tekrar emeklerine sağlık.

Kader KORELİ
26.04.2012, 14:09
Kader sandığından çok daha fazla ilgi görüyor, bundan şüphen olmasın kardeşim.
Tekrar tekrar emeklerine sağlık.

Teşekkür ederim Metin Abi.

Ilelioglu
28.04.2012, 15:38
Video'yu tekrar tüm adreslere gönderdim.

İlker Yazıcıoğlu
30.04.2012, 20:23
Arkada kalmasın.Yayılması için tam zamanları artık.