PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik hakkında

Murat GENEL
17.04.2012, 20:38
Merhaba arkadaşlar askerlik hakkında bir kaç şey soracağım ne yapacagımı hiç bilmiyorum çünkü..Şimdi ben 92 Ocak dogumluyum..Üniversite sınavına giriyorum 2009'dan beri..bu süre zarfında üniversiteye gidemedim..Bu akşam askerlik yoklama kaçağı olduguma dair kagıt geldi eve..ama bundan önce hiç kağıt gelmedi yoklamaya gelin diye falan..Şimdi elimde sadece lise diplomam var ve dershane ögrencisiyim..Ne yapmam gerekiyor tecil için ? herhangi bir yaptırım olur mu ? kolumdan tutup getirmesinler beni :D

Sefa
17.04.2012, 20:43
Trabzon Lisesi'nin karşısındaki askerlik şubesine git gerekli belgeleri söyleyecekler ve muayene olacaksın Boztepe'de belgeleri hazırlayıp muayene olduktan sonra tekrar oraya gidip işlemleri tamamlayacaksın..

Edit: Ama şu an asker kaçağısın galiba boş ver gitme alabilirler :D

Koray
17.04.2012, 20:46
Merhaba arkadaşlar askerlik hakkında bir kaç şey soracağım ne yapacagımı hiç bilmiyorum çünkü..Şimdi ben 92 Ocak dogumluyum..Üniversite sınavına giriyorum 2009'dan beri..bu süre zarfında üniversiteye gidemedim..Bu akşam askerlik yoklama kaçağı olduguma dair kagıt geldi eve..ama bundan önce hiç kağıt gelmedi yoklamaya gelin diye falan..Şimdi elimde sadece lise diplomam var ve dershane ögrencisiyim..Ne yapmam gerekiyor tecil için ? herhangi bir yaptırım olur mu ? kolumdan tutup getirmesinler beni :D

Asker muayenesine gitmemişsin, askerlik yaşın geldiğinde o kağıt herkese gelir bence yarın en yakın Askerlik Şubesine git ve tecil ettir. :)

Yaşın eğer 23 ise ne yazık ki son cümlede kullandığın uygulamayı yaparlar.:))

Murat GENEL
17.04.2012, 20:55
bana muayene kagıdı gelmemiş işte..Yaş henüz 23 değil.. problem olmaz yani diyorsunuz içim rahatladı valla çok sağolun..

Sefa
17.04.2012, 20:57
Askerlik yaşın geçmiş normalde Şubat'ta askere gitmen gerekirdi net bilgisi olan birinden bilgi al.. :) Ya da benim dediklerimi unut en azından ben askerlik dönemi geçmemiş gibi yazmıştım..

Koray
17.04.2012, 20:59
bana muayene kagıdı gelmemiş işte..Yaş henüz 23 değil.. problem olmaz yani diyorsunuz içim rahatladı valla çok sağolun..

Sefa gibi askerlik yapmamış adamların laflarına bakma :D sen beni dinle direk askerlik şubesine git böyle böyle de sana yardımcı olacaklar Boztepe turu atmana gerek yok.:D

Murat GENEL
17.04.2012, 21:02
Askerlik yaşın geçmiş normalde Şubat'ta askere gitmen gerekirdi net bilgisi olan birinden bilgi al.. :) Ya da benim dediklerimi unut en azından ben askerlik dönemi geçmemiş gibi yazmıştım..

konuştuklarım problem olmaz diyorlar ve @Koray'ın söylediklerine paralel şeyler söylüyorlar..

Birde Boztepe'de oturuyorum zaten..Gerekli belgelerde gelen kagıdın altında yazıyor zaten direk muayeneye gitsem ordan Atapark'a geçsem olur mu ? bir de ögrenim durumu için lise diploması yeter mi ya da dersaneden herhangi bir kagıt falan almak gerekir mi ?

Murat GENEL
17.04.2012, 21:03
Sefa gibi askerlik yapmamış adamların laflarına bakma :D sen beni dinle direk askerlik şubesine git böyle böyle de sana yardımcı olacaklar Boztepe turu atmana gerek yok.:D

eyvallah hocam :) turundan değilde muayene falan askerlik havasına girmeden halletmek daha iyi olur..:) çok sagol :):)

Sefa
17.04.2012, 21:04
Ula adamın celp dönemi geçmiş asker kaçağı yakma uşağı.. :) Ama Kütük'ten Celp dönemine yine de baktır ben 92/1 olaraktan yorum yapıyorum belki farklıdır..

Tecil için dersane kağıdına gerek yok Lise Diploması yeterli..

Murat GENEL
17.04.2012, 21:06
Ula adamın celp dönemi geçmiş asker kaçağı yakma uşağı.. :)

iyi de benim hatam yokki..ilk gelen kagıt yoklama kaçağısın diye geliyor..önden bi kagıt gönderir insan :D ki normalde gönderiliyormuş..

Koray
17.04.2012, 21:07
Ula adamın celp dönemi geçmiş asker kaçağı yakma uşağı.. :) Ama Kütük'ten Celp dönemine yine de baktır ben 92/1 olaraktan yorum yapıyorum belki farklıdır..

Tecil için dersane kağıdına gerek yok Lise Diploması yeterli..

Lise diplomasını gösterdiği zaman sıkıntı olmaz hiç bi şekilde.

Sefa
17.04.2012, 21:07
iyi de benim hatam yokki..ilk gelen kagıt yoklama kaçağısın diye geliyor..önden bi kagıt gönderir insan :D ki normalde gönderiliyormuş..

O kağıt muhtarlığa gider aldın mı almadın mı diye de bakmazlar :D

Kütük Trabzon ise rahatla.. :) Kaısm'da asker oluyorsun normalde gidip yaptırırsın..

http://www.asal.msb.gov.tr/

Burdan 2012 Celp dönemlerini indir kütük yerinden zamana bak geçmişse kork geçmemişse rahatla :D

Murat GENEL
17.04.2012, 21:13
Celp Dönemi 2012 Kasım görünüyor en kötü ihtimalle bile yırtıyorum sanırım :) ama ben bunlara gerek olmadıgını düşünmek istiyorum @Koray'ın dedikleri daha mantıklı geliyor bana ya da işime geliyor :D

Koray
17.04.2012, 21:14
Celp Dönemi 2012 Kasım görünüyor en kötü ihtimalle bile yırtıyorum sanırım :) ama ben bunlara gerek olmadıgını düşünmek istiyorum @Koray'ın dedikleri daha mantıklı geliyor bana ya da işime geliyor :D

Sen Sefa'yı boşver askerlik yapmamış bile şimdi askere gitmeye kalksa torunumun torununun torunu olacak sen beni dinle.:D

Sefa
17.04.2012, 21:15
İnsan duymak istediklerine inanırmış ama unutma dost acı söyler :D

Murat GENEL
17.04.2012, 21:18
İnsan duymak istediklerine inanırmış ama unutma dost acı söyler :D

aynen öyle :D

2 fotograf,Nüfus Kagıdı ve Lise Diploması ile Atapark'a gidiyorum yarın :) hayırlısı artık

Koray
17.04.2012, 21:26
Ah bide askere alıyorlarmış Murat her sürünmede beni hatırlar.:D:D

Murat GENEL
17.04.2012, 21:28
Hemde nasıl hatırlarım günleri senin için sayarım hocam :D :p

bordo61
17.04.2012, 22:05
Bana Ünivesitede okumama rağmen aynı kağıt gelmişti sıkıntı yok. Gidip tecil ettirecen :)

EMiRHAN61
17.04.2012, 22:38
askerlik tecili hakkında en uzun ve en karışık hikayeyi bilahare ben burada paylaşacağım :D en sonunda devletin de kafası karıştı. şuan muafım :D

Murat GENEL
17.04.2012, 22:39
Bana Ünivesitede okumama rağmen aynı kağıt gelmişti sıkıntı yok. Gidip tecil ettirecen :)

Kısa bir süre Viyana'da okudum ama denkliği yoktu ayrıca yarıda bıraktım geldim..Birazda o baştan savmamıza neden oldu aslında..

omer61
18.04.2012, 01:26
hayırlı tezkereler şimdiden :D

Faik Yılmaz
18.04.2012, 08:42
Dostum Lide diploman ve üniversite kağıdına başvuru kağıdının fotokopisiyle birlikte bir dilekçe yazıyorsun üniversite sınavına gireceğimden dolayı tecil hakkımı kullanmak istiyorum diye.....

tabi bu arada muhtemelen askerlik şubesinde ya da onların sevkedecekleri bir yerde muayenenide yaptırmış olucaksın....

banada son yoklamanı yaptır diye kağıt gelmişti lise sondan sonra böyle yapmıştım....

celp dönemin gelmemeişse herhangi bir sorun yok diye biliyorum....

kolay gelsin...

TAHSİN 61
18.04.2012, 15:11
Birkere her vatandaşın 3 yıl tecil hakkı var.. Okula giriş yaptıkdan sonra herhangi bir işlem yapmana gerek yok okufduğun için sistemde görünüyorsun.

EMiRHAN61
18.04.2012, 15:21
Birkere her vatandaşın 3 yıl tecil hakkı var.. Okula giriş yaptıkdan sonra herhangi bir işlem yapmana gerek yok okufduğun için sistemde görünüyorsun.

kesinlikle nasılsa gereğini yaparlar diye beklemeyin derim ben. onun eziyetini ben çektim. bizzat değilse de kargoyla yada başkası vasıtasıyla ne şekilde olursa olsun bence öğrenim durum belgenizi askerlik şubenize ilettirin.

TAHSİN 61
18.04.2012, 15:29
Beni alırlar diye korkma ama muayene kaçağı olmanın sanırım para cezası var. Gidip muayene ol tecil ettir bak keyfine

EMiRHAN61
18.04.2012, 15:35
2006 da aöf kamu yönetimi öğrencisi oldum.
2008 de rize üniv. kazandım. kayıt öncesi aöf kaydımı sildim. rizeye kayıt oldum.
aynı yıl sene içinde öğrenim durum belgemizi okul göndermek yerine iletmemiz için bize verdi.
durum belgemle şubeye gittim. sistem arızası nedeniyle işlemimi yapamadılar.. bi süre öyle geçti. gene gittim gerek yok dediler. ben de teslim etmeden çıktım şubeden ama evrağı atmadım sakladım. (neden gerek yok dediklerinin sebebini ilerleyen kısımlarda anlayacaksınız)
2010da mezun olduğumda mezuniyetten doğan tecil hakkımı kullanmak üzere şubeye gittim mezuniyet kağıdımı sundum. yine malum 2 haftası sistem arızası nedeniyle olmak üzere 40 güne yakın oyalandım ! elimdeki evrağın resmi geçerlilik süresi doldu. belli bi sürede tecilimi yapmazsam o haktan yararlanma iznim düşüyormuş.

takib eden dönem yani 2010-11 dönemi dikey geçişle işletme hazırlık sınıfına kayıt başvurusuna gittim. askerlik durum belgesi lazım oldu. hem tecil hem durum belgesi almak için şubeye gittim. 2006daki aöf kamu yönetimi bölümünde halen öğrenci göründüğümü ve bikaç ay sonra tecilimin sonlancağını söylediler. mevcut tecilimle aöf e kayıt oldum. ama aslında sakat bi iş. yani aslında kayıt sildiğin bi bölümün tecilini kullanıyorsun , rizedeki mezuniyetten doğan hakkını kullanamazken.
velhasıl 2006daki kayıt olup kaydını sildiğim aöfün teciliyle dikey geçiş yaptım.

şubedeki tutarsızlık üzerine nasıl olur diyerek resmi mühürlü imzalı evraklardan oluşan bi dosya hazırladım.
evraklar sırasıyla şunlar , , ,
2008 kayıt sildiğime dair belgeler.
2008 rizeye kayıt olduğuma dair belgeler
yatırdığım okul harçlarına dair dekontlar
rizeden mezun olduğuma dair belgeler ve diploma aslı
askerlik muaynesi yaptığıma dair belgeler. (benden teslim almamışlardı sistem arızasından dolayı - askerlik şubesinden aldığım sıra no fişi dahi dosyada mevcut bulundurdum)
son olarak yeni aöf işletmeye kayıt olduğuma dair belgeler.

sırasıyla sunduğum için tarih mukayesesi yaptılar. 2010 da almam gereken 2 yıllık tecilin 1 yılı bu oyalanma nedeniyle geçtiğinden , 1 yıl hakkım olan süreyi bunun ardına eklediler. geçen yıl hazırlık sınıfında o tecil hakkımıkullandım.

bu yıl 3. sınıftayım bi yıl tecil hakkı daha kazandım haliyle. önümüzdeki eylül ayında tecilim bittiğinde sınıfta kalırsam dahi 3ç sınıf öğrenciği olduğumdan tecilleyebileceğim. sınıf geçersem yine 4. sınıf olarak tecil hakkım devam edecek.

Mayls
18.04.2012, 20:09
Ne karışık işmiş yahu. Burda gidiyorsun konsolosluğa, an itibariyle okuduğunu veya çalıştığını belgeliyorsun -ki benim okul belgemde öğrenciliğimin 1 ay içinde biteceği yazıyordu-, 38 yaşına kadar uğraşmıyorsun bir daha :)

Armağan Dere
18.04.2012, 20:24
üniversite okumuyorsan askere alırlar.
kaçak durumuna düşmeseydin tecil ettirebilirdin.
üniversite otomatik tecil ediyor.
açıköğretime girsen bile tecil ederlerdi.

Fatih ÇOLAK
18.04.2012, 20:36
Kuzenimin başına gelen olayı anlatayım...

Kendisi 91 doğumlu, 2010 yılında kağıt geldi, lise sondaydı ve otomatik tecil edildi, okulu bitirdi, dersaneye başladı, aradan 4-5 ay geçti buna kaçak kağıdı geldi, meğer ki lise bitince gidip kendisi tecil ettirmek zorundaymış...

Neyse bu gitti Askerlik Şubesi'ne, muayene oldu, tecil mi? gidecek misin? diye sordular o da tecil dedi ve 2015 yılına kadar tecil ettiler, şimdi Üniversite'de okuyor...

Canberk
18.04.2012, 20:44
2006 da aöf kamu yönetimi öğrencisi oldum.
2008 de rize üniv. kazandım. kayıt öncesi aöf kaydımı sildim. rizeye kayıt oldum.
aynı yıl sene içinde öğrenim durum belgemizi okul göndermek yerine iletmemiz için bize verdi.
durum belgemle şubeye gittim. sistem arızası nedeniyle işlemimi yapamadılar.. bi süre öyle geçti. gene gittim gerek yok dediler. ben de teslim etmeden çıktım şubeden ama evrağı atmadım sakladım. (neden gerek yok dediklerinin sebebini ilerleyen kısımlarda anlayacaksınız)
2010da mezun olduğumda mezuniyetten doğan tecil hakkımı kullanmak üzere şubeye gittim mezuniyet kağıdımı sundum. yine malum 2 haftası sistem arızası nedeniyle olmak üzere 40 güne yakın oyalandım ! elimdeki evrağın resmi geçerlilik süresi doldu. belli bi sürede tecilimi yapmazsam o haktan yararlanma iznim düşüyormuş.

takib eden dönem yani 2010-11 dönemi dikey geçişle işletme hazırlık sınıfına kayıt başvurusuna gittim. askerlik durum belgesi lazım oldu. hem tecil hem durum belgesi almak için şubeye gittim. 2006daki aöf kamu yönetimi bölümünde halen öğrenci göründüğümü ve bikaç ay sonra tecilimin sonlancağını söylediler. mevcut tecilimle aöf e kayıt oldum. ama aslında sakat bi iş. yani aslında kayıt sildiğin bi bölümün tecilini kullanıyorsun , rizedeki mezuniyetten doğan hakkını kullanamazken.
velhasıl 2006daki kayıt olup kaydını sildiğim aöfün teciliyle dikey geçiş yaptım.

şubedeki tutarsızlık üzerine nasıl olur diyerek resmi mühürlü imzalı evraklardan oluşan bi dosya hazırladım.
evraklar sırasıyla şunlar , , ,
2008 kayıt sildiğime dair belgeler.
2008 rizeye kayıt olduğuma dair belgeler
yatırdığım okul harçlarına dair dekontlar
rizeden mezun olduğuma dair belgeler ve diploma aslı
askerlik muaynesi yaptığıma dair belgeler. (benden teslim almamışlardı sistem arızasından dolayı - askerlik şubesinden aldığım sıra no fişi dahi dosyada mevcut bulundurdum)
son olarak yeni aöf işletmeye kayıt olduğuma dair belgeler.

sırasıyla sunduğum için tarih mukayesesi yaptılar. 2010 da almam gereken 2 yıllık tecilin 1 yılı bu oyalanma nedeniyle geçtiğinden , 1 yıl hakkım olan süreyi bunun ardına eklediler. geçen yıl hazırlık sınıfında o tecil hakkımıkullandım.

bu yıl 3. sınıftayım bi yıl tecil hakkı daha kazandım haliyle. önümüzdeki eylül ayında tecilim bittiğinde sınıfta kalırsam dahi 3ç sınıf öğrenciği olduğumdan tecilleyebileceğim. sınıf geçersem yine 4. sınıf olarak tecil hakkım devam edecek.

Hey maşallah ya hikayeye bak :)

Koray
18.04.2012, 21:28
Yalnız Murat'tan ses seda yok paketlediler mi acep, vicdan azabından ölürüm.:D

Canberk
18.04.2012, 21:41

Yıkıldım ya çççççç

Emirhan Uludüz
18.04.2012, 21:46
Arkadaşa hayırlı tezkereler. Bize Her Yer Trabzon fotosu bekliyoruz çarşı izninde :D

EMiRHAN61
18.04.2012, 21:59
Canberk bu süzgeçten geçirilmiş haliyle yazdığım kısmı :D
Acaba eksik yazdığım için anlam kaybı olmuşmudur diye de düşünüyodum aslında :)

Erbay
19.04.2012, 00:33
Lan?! dedim birden :D:D:D:

Yiğit Gayretli
19.04.2012, 00:46
Yoklama kaçağı olman, iki yoklamaya gitmemenden kaynaklanır. Sıkıntı yok. Lise diplomanla git, fotoğrafın da olsun yanında... Lise diploman ile 3 yıl tecil hakkın var. Sıkıntı olmaz.

Armağan Dere
19.04.2012, 11:13
Benim 30 yaşındaki bir vatandaştan ne farkım var..
o bedelli yapabilirken ben neden yapamıyorum..
İşte çifte standardın ağa babası..

Adem Erdoğan
19.04.2012, 11:33
Benim 30 yaşındaki bir vatandaştan ne farkım var..
o bedelli yapabilirken ben neden yapamıyorum..
İşte çifte standardın ağa babası..

Hep 24 kalacak değilsin; sen de 30'unu bekle o zaman. :)

Sefa
19.04.2012, 12:37

İlk çarşı izninde selam söyler burdan sana :D

TAHSİN 61
19.04.2012, 14:12
Kamu personeli değilseniz gittiğnizde gelmeyin. :) Babam bana iş kurarada demeyin uzman olun astsubaylığa geçin subaylık sınavı var kovalayın durun

Murat GENEL
19.04.2012, 22:20
Öncelikle askere gitmedim onu belirteyim..:):)Olacakları söylenmiş bazı arkadaşlar tarafından fakat daha açık yazayım..

2 adet fotograf,Lise Diploması(1 fotokopi) ve Nüfus Kagıdı(1 fotokopi) ile gidiyorsun şubeye orada bazı formlar doldurduktan sonra muayene için beni Merkez Sağlık Ocagına gönderdiler..Ögretmen Evinin oradaki..Sözde muayene oluyorsun :) klasik gözünde kolunda başında problem var mı soruları :D Muayeneden sonra gidiyorsun bir daha şubeye tescilini alıyorsun..1 Ocak 2015'e kadar tecili aldım..Üniversiteye girince bir daha otomatik tecil de oluyor tabi..

Bu arada @Armağan Dere asker kaçağı değil Yoklama kaçağı görünüyordum..Çok farklı şeylermiş..İdari para cezası var yalnız yoklama kaçağı olmanın.. 100 Lira..Parayı ister hemen ister bir daha askere giderken verebiliyorsun ama..

Aşagı yukarı @Koray'ın dedikleri gibi oldu teşekkür ediyorum başta kendisi olmak üzere diğer arkadaşlara :):)

Bir de Trabzon'da muayene olacakların dikkatini burnum ağrıyor,kolumda hafif ağrı var desen bile direk Samsun'a sevk ediliyorsun o yüzden sapasağlamım deyin zaten muayene de etmiyor..Öyle bir muayene oldumki boy kilo kısmını şubede doldurdular :D

zafer6161
19.04.2012, 22:27
1 ayda yapsan 5 ayda yapsan 15 ayda yapsan o askerlik bitmez kardeşim :D

zor dönem seni bekliyor:p

çok iyi moral verdim ve ben kaçar :D

zafer6161
19.04.2012, 22:33
ha birde şu var

hani sen kışın o sıcak yatağında saat 12 ye kadar mışıl mışıl uyuyodunya ve 12 de kahvaltı masasında istediğini yiyordun ya sonrada bi keyif sigarası içiyordunya,askere gittin ilk pazar günü saat sabahın körü 6 da seni zorlan yataktan kaldıracaklar,ve doğru yemekhaneye mercimek çorbası yiyip sonra eğitim sahasına ,seni çam ağacının karşısına dikecekler ve elin selam vaziyette ve 1 saat kesintisiz murat genel trabzon emret komutanım diye bağıracaksın,nedenmi sesin açılsın diye:p

çok iyi moral verdim ben kaçar :D

Sefa
19.04.2012, 22:38
Bende yoklama kaçağıydım ama ceza yememiştim gerçi beni Boztepe'ye yollamışlardı uzun yol :D

Murat GENEL
19.04.2012, 22:40
Bende yoklama kaçağıydım ama ceza yememiştim gerçi beni Boztepe'ye yollamışlardı uzun yol :D

ceza yememe gibi bi ihtimalin yok bildiğim kadarıyla :) muhtemelen giderken önüne koyarlar 100 liralık faturayı :D

Koray
19.04.2012, 22:48
Ohh içim rahatladı dedim aldılar mı gerçekten.:D

Bende yoklama kaçağıydım kısa süre, askerlik şubesine gitmiştim anlatmıştım sağlık ocağı hemen yan tarfatı boy kilo diş öyle göz kararı bakıpğ yollamışlardı benide.

Canberk
19.04.2012, 22:55
Güzel bilgiler seneye bana da lazım olur belki eyvallah gençler :cool:

Mehdi
20.04.2012, 16:19
Bu herif 92'li miymiş lan ben abi diyorum buna:(

Sen var ya askerde çok dayak yersin haaa.

Onur Şeref
20.04.2012, 22:28
Bazı arkadaşlar üniversite kendisi tecil ettiriyor diyor fakat bu okula göre değişiyor. Askerlik şubesine gidip sormanızda fayda var.
Ben bizim okul tecil ettiriyor sanıyordum fakat yinede merak edip sordurdum meğerse okul tecil ettirmemiş ve ben 1 senedir asker kaçağı olarak geziyormuşum. :) Hemen hallettim tecil işini de üstümden bir yük kalktı.

Üniversite okuyan arkadaşlar tecillerini okuldan alacakları Askerlik Durum Belgesi ile kolayca tecil ettirebiliyor.

Benim okul 2 sene sonra bitiyor 5.5 sene sonrasına kadar tecil verdiler fakat mezun olur olmaz yoklamaya çağırıyorlarmış. :)

Fatih ÇOLAK
20.04.2012, 22:39
Üniversite bitince 2 yıl tanıyorlar, üst yaş sınırını bilmiyorum ama, muhtemelen belli bir yaşa kadardır bu 2 sene tecil hakkı...

Murat GENEL
21.04.2012, 11:32

ben görmedim abi :) bu arada sitede fotolardan gördüğüm Mehdi siz iseniz sizi Hamamızade'nin ordaki çay ocagından fazlasıyla görüyorum sanırım :)

Fatih ÇOLAK
02.07.2012, 02:14
Konu varken, konu açmaya gerek yok...

2010'da Üniversite'den mezun oldum(4 yıllık), son sınıfta askerlik kağıdı gelmişti fakat okul otomatikman tecil etmişti, okul bittikten sonra kendim gidip işlem yapmam gerekiyormuş, gidip yaptık ve Temmuz 10 (2012)'a kadar tecil ettirmiştim, tecil 1 hafta sonra bitiyor, bildiğim kadarıyla bir daha tecil hakkım yok...

Tecil bittiği zaman ne yapmam gerekiyor, kendim gidip kısa dönem için başvurmalı mıyım yoksa zamanı gelince onlar kağıt mı gönderiyor? Sonra ne zaman giderim vs.

Bu konu hakkında yardım edebilecek olan varsa bir el atsın bakalım :)

Fatih ÇOLAK
02.07.2012, 15:44
Konu varken, konu açmaya gerek yok...

2010'da Üniversite'den mezun oldum(4 yıllık), son sınıfta askerlik kağıdı gelmişti fakat okul otomatikman tecil etmişti, okul bittikten sonra kendim gidip işlem yapmam gerekiyormuş, gidip yaptık ve Temmuz 10 (2012)'a kadar tecil ettirmiştim, tecil 1 hafta sonra bitiyor, bildiğim kadarıyla bir daha tecil hakkım yok...

Tecil bittiği zaman ne yapmam gerekiyor, kendim gidip kısa dönem için başvurmalı mıyım yoksa zamanı gelince onlar kağıt mı gönderiyor? Sonra ne zaman giderim vs.

Bu konu hakkında yardım edebilecek olan varsa bir el atsın bakalım :)

Ekstra bilgileri vereyim:

Celp Dönemi: Aralık 2012
Erteleme Bitim Tarihi: 09.07.2012
Muhtemel Sevk Tarihi: 30.11.2012

Aralık 2012'de gideceğiz sanırım, bunun için de Kasım'da başvurmam gerekiyor sanırım(kısa dönem), peki sorumu biraz daha budayıp sorayım, Kasım'a kadar benim birşey yapmam gerekiyor mu?

Faik Yılmaz
02.07.2012, 15:53
Ekstra bilgileri vereyim:

Celp Dönemi: Aralık 2012
Erteleme Bitim Tarihi: 09.07.2012
Muhtemel Sevk Tarihi: 30.11.2012

Aralık 2012'de gideceğiz sanırım, bunun için de Kasım'da başvurmam gerekiyor sanırım(kısa dönem), peki sorumu biraz daha budayıp sorayım, Kasım'a kadar benim birşey yapmam gerekiyor mu?

Celp döneminde yazdığına göre....

son 2-3 güne bırakmamak koşuluyla Kasım ayında gidersin.....

Bir müjde daha vereyim aralık ayında askere gidenler 2 gün daha az askerlik yapıyorlar...... ( 156 gün yani - şubat ayından dolayı :) )

Fatih ÇOLAK
02.07.2012, 19:47
Celp döneminde yazdığına göre....

son 2-3 güne bırakmamak koşuluyla Kasım ayında gidersin.....

Bir müjde daha vereyim aralık ayında askere gidenler 2 gün daha az askerlik yapıyorlar...... ( 156 gün yani - şubat ayından dolayı :) )

Cevap için teşekkürler...

Yani Kasım ayına kadar askeriye de bir işlem yapmam gerekmiyor değil mi?

Sıkıntılı bir konu olduğu için tam cevap almam lâzım :)

Erkin
02.07.2012, 20:14
Ben de gecen Aralikta gittim kardes zaten yeni geldim askerden.. Yurtdisindaydim geldikten hemen sonra islerimi Eylul ortasi gibi hallettim ben sonra zarf icin Kasim ayi icinde bir daha gidiyorsun onlar da sana evraklarin oldugu o zarfla sinava yolluyorlar.. (Sen Trabzondasin Samsunda sinava gireceksin sinava kesinlikle son gun ogleden sonra git yoksa cok kalabaliklarda surunursun Turkiyenin tamamina git askerlik sinavi bir rezilliktir)

Ozetle -seninki tecilli farkli bir tarihte mi gidilmeli bilmiyorum sen tecil icin gideceksin tecilin bitisinde simdi basvurunu yapsan acilmis midir basvuru bilmiyorum- ilk askere gitmek icin basvuru Kasim ayi oncesinde yapilmali yani 31 Ekim'e kadar.. Degisti mi bilmiyorum.. Kasim ayi icinde zaten gitmek zorundasin ki dedigim evrak zarfini teslim alip 1-2-3 Aralik tarihlerinden birinde sinava giresin..

Faik Yılmaz
03.07.2012, 08:23

Ağustos Celbinden sonra :) askerlik şubesine gidip sorarsın en doğru ve net cevapları onlar verecektir...

Ömer Faruk61
03.07.2012, 12:25

Kasım başında askerlik şubene gidip Sevkini yaptırman gerekiyor...Sınav Tarihini bildiriyorlar sana...

Fatih ÇOLAK
03.07.2012, 22:03
Cevaplar için tekrardan teşekkürler...

Sibel
03.07.2012, 22:43

Aynı şoku yaşadım:D
Muhtemel ben de abi demişimdir diye hatırlıyorum.
Şaşırdım.:)

Soner Albayrak
04.07.2012, 02:13
Liseden sonra 3 yıl tecil hakkın var diye biliyorum ama ne kadar doğru bilemem askerlik şubesine gidip sormanda fayda var. He korkma gidince seni direk askere alma gibi bi durum yok eskiye göre biraz gevşek davranıyor askere artık kimseyi öyle kolay kolay aramıyorlar ;)

Fatih ÇOLAK
04.07.2012, 02:17
Liseden sonra 3 yıl tecil hakkın var diye biliyorum ama ne kadar doğru bilemem askerlik şubesine gidip sormanda fayda var. He korkma gidince seni direk askere alma gibi bi durum yok eskiye göre biraz gevşek davranıyor askere artık kimseyi öyle kolay kolay aramıyorlar ;)

Liseli yaptın ya beni :D

DNA-TS
04.07.2012, 12:00
Hasimdi subeden sinav evraklarimin oldugu zarfi aldim. Bekle beni tuzla piyade okulu :)

zafer6161
04.07.2012, 12:18
askere gitmemiş olanlara söylim şimdideden,,,
kalçadan 10 cm uzunluğunda iğne vuruyorlar,çok fena acıyor,2 hafta acısı gecmiyor... :D

agahozlu
04.07.2012, 12:18
Hasimdi subeden sinav evraklarimin oldugu zarfi aldim. Bekle beni tuzla piyade okulu :)

Hayırlısı olsun Fatih. Askere gidecek diğer arkadaşlar için de Allah yardımcıları olur inşallah.

Dua edin komutanınız iyi olsun, gerisi hikaye bana göre.

Çağdaş DENİZ
04.07.2012, 12:34
arkadaşlar benim için çok önemli bazı sorular var bu konularda bana yardımcı olur musunuz?

1-Üniversite hukuk mezunuyum askerlik durumumda hukuk mezunu yazıyo bu durumu avukat olarak değiştirmem gerekiyor mu?
2-Uzun dönem yapmak istiyorum ne yapmalıyım?
3-Aralık 2012 de askere gitmek istiyorum tecilim 31.10.2012 de bitiyo ne yapmalıyım?
4-İkamet adresim Çorum sınava Samsun'da mı gireceğim?
5-Tecil ettirirken muayene olmuştum tekrar muayene olacak mıyım?
6-Hakim açığı varmış sanırım askeriyede eğer uzun dönem seçersem hakimlik yapma şansım olduğu söyleniyor bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler....

Çağdaş DENİZ
04.07.2012, 12:35
askere gitmemiş olanlara söylim şimdideden,,,
kalçadan 10 cm uzunluğunda iğne vuruyorlar,çok fena acıyor,2 hafta acısı gecmiyor... :D

yapma yaw:(

agahozlu
04.07.2012, 12:45
yapma yaw:(

İğne olayı filan yok, en azından benim askerlik süreci boyunca böyle bir şey yoktu. Zafer abi espri yapmıştır.

Sadece koldan bir ya da iki tane diye hatırlıyorum iğne yapıyorlar.

Sınava, büyük ihtimalle Samsun'da girersin. Başvuru sonrası öğrenirsin bunu zaten.

Bir defa daha muayene olma ihtimalin var. Bu tamamen başvuru yapacağın yerdeki sisteme bağlı. Kimi yer hiç muayene yapmıyor, kimi yerde 4-5 doktorun olduğu heyete girip 5 dakika da çıkıyorsun.

Uzun dönem yapma isteğini askeriye ile görüş en net bilgiyi oradan alırsın. Belki dilekçe yazman vs gerekir bir yerlere. Ya da bilen arkadaşlar olabilir burada.

DNA-TS
04.07.2012, 16:44
ben bugün sınava girmek için gerekli optik formun olduğu dosyayı aldım. 1-2-3 temmuzda tuzla piyade okulunda sınav var yedek subaylık için.
bana herkes bişe anlattı muayene için ama dediklerinin hiçbirisi olmadı askerlik şubesi sağlık ocagına yönlendiriyor orda yalandan bi kaç soru sonra boy-kilo evrakları imzalat okadar alsana muayene.
kısa dönem istiyorum diye form doldurdum sınav kağıdı doldurdum şubedeki astsubaya sordum ben kısa istiyorum diye kısa mı çıkacak evet dedi ama tanıdıklarım kısa istediler yedeksubay oldular kafam hala karışık işlerine geldiği gibi ihtiyaca yönelik sanırsam.

zafer6161
04.07.2012, 17:00
iğne yok la şaka yapmıştım,sadece koldan küçücük iğne vuruyorlar,ama feci acıyor :D

Çağdaş DENİZ
04.07.2012, 17:01
İğne olayı filan yok, en azından benim askerlik süreci boyunca böyle bir şey yoktu. Zafer abi espri yapmıştır.

Sadece koldan bir ya da iki tane diye hatırlıyorum iğne yapıyorlar.

Sınava, büyük ihtimalle Samsun'da girersin. Başvuru sonrası öğrenirsin bunu zaten.

Bir defa daha muayene olma ihtimalin var. Bu tamamen başvuru yapacağın yerdeki sisteme bağlı. Kimi yer hiç muayene yapmıyor, kimi yerde 4-5 doktorun olduğu heyete girip 5 dakika da çıkıyorsun.

Uzun dönem yapma isteğini askeriye ile görüş en net bilgiyi oradan alırsın. Belki dilekçe yazman vs gerekir bir yerlere. Ya da bilen arkadaşlar olabilir burada.

teşekkürler renkdaş

Çağdaş DENİZ
04.07.2012, 17:02
iğne yok la şaka yapmıştım,sadece koldan küçücük iğne vuruyorlar,ama feci acıyor :D

10 cm iğne mi olur diyorum ben de tetanoz mu bu:D

krdnz
04.07.2012, 17:20

Bize sağlı sollu( koldan) iğneleri batırıp gönderiyorlardı.Bayılanları iki kişi kapıp yan tarafa alıyordu :)

kalkanbalığı
05.07.2012, 10:16
İğnenin biri uslu durmanız için yapılıyo gençler... :D

Faik Yılmaz
05.07.2012, 10:18
ben bugün sınava girmek için gerekli optik formun olduğu dosyayı aldım. 1-2-3 temmuzda tuzla piyade okulunda sınav var yedek subaylık için.
bana herkes bişe anlattı muayene için ama dediklerinin hiçbirisi olmadı askerlik şubesi sağlık ocagına yönlendiriyor orda yalandan bi kaç soru sonra boy-kilo evrakları imzalat okadar alsana muayene.
kısa dönem istiyorum diye form doldurdum sınav kağıdı doldurdum şubedeki astsubaya sordum ben kısa istiyorum diye kısa mı çıkacak evet dedi ama tanıdıklarım kısa istediler yedeksubay oldular kafam hala karışık işlerine geldiği gibi ihtiyaca yönelik sanırsam.

Askerliğimi yaparken yaklaşık 5000 yedek subay adayını sınav yapan komisyonda görevliydim şunu söyleyebilirim...

uzun dönem yapmak istiyorum , ya da kısa dönem yapmak istiyorum demeniz pek önemli değil aslında...

doktorsanız ,
eczacıysanız ,
bröveli dalgıç diplomanız varsa , uzun dönem alınıyorsunuz....

ya da o dönem ihtiyaç varsa bazı gruplarda beden eğitimi ve diğer öğretmenliklerden biraz alınıyor o kadar....

yaklaşık olarak sınava girenlerin % 3 ü uzun dönem oluyor....

yani uzun dönem alınacağım diye bir sıkıntınız olmasın diyebilirim gönül rahatlığıyla....

DNA-TS
05.07.2012, 13:01
Askerliğimi yaparken yaklaşık 5000 yedek subay adayını sınav yapan komisyonda görevliydim şunu söyleyebilirim...

uzun dönem yapmak istiyorum , ya da kısa dönem yapmak istiyorum demeniz pek önemli değil aslında...

doktorsanız ,
eczacıysanız ,
bröveli dalgıç diplomanız varsa , uzun dönem alınıyorsunuz....

ya da o dönem ihtiyaç varsa bazı gruplarda beden eğitimi ve diğer öğretmenliklerden biraz alınıyor o kadar....

yaklaşık olarak sınava girenlerin % 3 ü uzun dönem oluyor....

yani uzun dönem alınacağım diye bir sıkıntınız olmasın diyebilirim gönül rahatlığıyla....
abi sağolasın verdiğin bilgiler için hayırlısı olsun bu saatten sonra.

Armağan Dere
05.07.2012, 13:04
Faik abi doğru söylüyor.
İnşaat ve Makinacılardan da uzun dönem alınıyor.
Şahsen kısa dönem er olacağıma uzun dönem yedek subay olurum.

Çağdaş DENİZ
05.07.2012, 13:28
ben uzun dönem yapmak istiyorum faik abi sınavdan önce soruyorlarmış uzun dönem isteyen var mı diye doğru mu?1. gün gidersek daha yüksekmiş uzun çıkma ihtimali sanırım

Faik Yılmaz
05.07.2012, 14:15
ben uzun dönem yapmak istiyorum faik abi sınavdan önce soruyorlarmış uzun dönem isteyen var mı diye doğru mu?1. gün gidersek daha yüksekmiş uzun çıkma ihtimali sanırım

Askerlik şubesine sevk için başvurduğunda bazı formlar dolduruyorsun. O arada kısa dönem ya da uzun dönem isteyip istemediğine dair dilekçe alıyorlar. o zaman belirtirsen yardımcı olurlar....

ancak dediğim gruplardan değilsen büyük ihtimalle kısa dönem yapıcaksın onuda diyeyim.......

SiNo
07.07.2012, 13:39
eğer tecilin yoksa her dönem için 250 tl para cezası var muayene olmazsan

TSezgin61
07.07.2012, 23:04
Sagolsunlar, devletimiz avrupadakileri zengin züppe zannediyor, "10 bin euro ver askerlik yapma" diyor... Bildikleri haldeki, 15 ay askerlik yapmanin mümkünati yok, 6 ayda bir giris cikis yapilmasi gerekiyor...

Amcamin 3 erkek cocugu var, hepside askerlik caginda. 30 bin euro devletime feda olsun... Ama cogu gencler bu yüzden alman vatandasligina gecmek zorunda(!) kaliyor!

bordo61
15.07.2012, 12:30
Askerlik tecili illaki bağlı bulunduğun şubede mi yapılması gerekiyor

Murat'
15.07.2012, 20:56
Yok kardeş türkiyede istedigin askerlik şubesinden yapabilirsin.

bordo61
15.07.2012, 21:17
Yok kardeş türkiyede istedigin askerlik şubesinden yapabilirsin.

Teşekkür ederim :)

Alphan Altun
18.09.2017, 21:58
Başlık hortla.
369.kd yahut yedek subay adayları burada mıdır? (: Millet geleli 10 yıl olmuş biz daha yeni gideceğiz iyi mi.Haberleşelim belki aynı yere düşeriz.

Fatih Özkan
19.09.2017, 08:52
Ben mi gideyim ?

Ufuk
19.09.2017, 09:20
Ben varım :yattara:

Tecili bozdurdum iyi mi ettim kötü mü görcez :)

Yiğit Gayretli
19.09.2017, 09:25
Oğlum askerlik mi kaldı ya? Ben mi gideyim? :D

alper*
20.09.2017, 14:05
Allah nasib ederse, seneye (2018 Yazdan sonra) gitmek istiyorum ben de :)

Fatih Özkan
20.09.2017, 15:15
Ben varım :yattara:

Tecili bozdurdum iyi mi ettim kötü mü görcez :)

Ayağına taş bağla, kendini denize at daha iyi.
Bak abartmıyorum. :)

Ufuk
20.09.2017, 15:26
Ayağına taş bağla, kendini denize at daha iyi.
Bak abartmıyorum. :)

:'(

zekeriyya
27.09.2017, 11:53
askerde bölüğümüzde Diyarbakır'lı Salih vardı
çocuk daha Türkçe yi tam konuşamıyordu.
ama acayip bir TS hastası idi
zehir gibide kafa , bir insan tüm maçları mı net hatırlar.
hani bizim Mehmet Alemdar ile bilgi yarışı yapabilecek kadar.
böyle insanların harcandığını ve sistemin bu tip kişileri bitirdiği beni hep üzmüştür

adiloş bebe
03.10.2017, 12:23
gidecek arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler ankara etimesgut ve şereflikoçhisar çıkarsa benimle iletişime geçebilirsiniz :) her türlü bilgi verilir

Oğuzhan
04.10.2017, 03:57
Ilgaz Kış Eğitim Merkezi'ne gidecek olan arkadaş varsa bana yazsın yardımcı olayım. Kasım celbinde baya asker gidiyor oraya kış kampı olduğu için. Kısa dönem olarak kayak merkezinde kayak yaparak askerliğimi tamamladım, kamuflaj giymedim :D

Timur Mikhail
04.10.2017, 18:25
Kibris a gidecek olan olursa gitmeden barfiks mekik sinav ve 3bin 4 bin km kosu yapmaya baslasin
Sinav 35
Mekik 45
Barfiks 7
3km kosu 15 dk

En onemlisi barfikstir, cekemeyen carsiyi unutsun, cekebilen usta birligine gidince ilk sporda zorlayip maksimum cekmesin, misal 5 cekebiliyosan sporda 1 yap birak yalandan zorlan sonra her hafta arttirsin bir bir bu boluk komutaninin hosuna gider cif carsi bile kaparsin, ilk gunde 8 cekip sonra gelistiremediginde negatif karsilanir hosgorulmez.

Gideceklere hayirli teskereler 366kd muh.des. havanci piyade amk nobetlerinin ve hazir kitanin vazgecilmezi, amk die nobet mi olur demeyin oluyor 12 saat 24 saat amm nin diger adi az depar atmadik zifiri karanlikta dusen mi dersin kaybolan mg3 cu mu dersin ... :)

Ufuk
07.10.2017, 23:30
https://pbs.twimg.com/media/DLb2qELW4AA-60L.jpg

Askere gitcez gökyüzünde asker silüeti falan çıkıyor. Millet 82 Musul 83 Şam diye plaka hazırlıyor. Hedef ben miyim Tayfun?

TAHSİN 61
08.10.2017, 02:06
Başlığı açan arkadaş ne yaptı acaba gittimi askere :)

Ufuk
21.10.2017, 11:01
Yerler açıklandı. Acemilik Kastamonu, ustalık Kars il jandarma. Ben kendimi birinci gruba hazırlamıştım, ikinci gruba düştüm. Aralık ortasına kadar buradayım.

Kastamonu doğu şov yapmış resmen. Bitlis, Mardin, Diyarbakır, Şırnak dolu. Kastamonu'dan en batı'ya giden Tokat :)

C.Guleryuz
21.10.2017, 11:24
Bir aksilik olmazsa Haziran ayında dövizli askerlik için hak kazanacağım.

Sercan Keleş
21.10.2017, 11:38
Askerde insanın canı sıkılıyor :)

Fatih Özkan
21.10.2017, 14:36
Yerler açıklandı. Acemilik Kastamonu, ustalık Kars il jandarma. Ben kendimi birinci gruba hazırlamıştım, ikinci gruba düştüm. Aralık ortasına kadar buradayım.

Kastamonu doğu şov yapmış resmen. Bitlis, Mardin, Diyarbakır, Şırnak dolu. Kastamonu'dan en batı'ya giden Tokat :)

Ben de acemiliği Kastamonu'da yapmıştım. Çok keyifli geçmişti. Usta birlik Ankara/Beytepe.
Allah yardımcın olsun. Yazın gitmeme rağmen Kastamonu'da üşüdüğüm sabahları bilirim.
10 güne kalmaz herkese bir öksürük musallat olur.

Ufuk
21.10.2017, 20:21
Ben de acemiliği Kastamonu'da yapmıştım. Çok keyifli geçmişti. Usta birlik Ankara/Beytepe.
Allah yardımcın olsun. Yazın gitmeme rağmen Kastamonu'da üşüdüğüm sabahları bilirim.
10 güne kalmaz herkese bir öksürük musallat olur.

Kastamonu için herkes benzer şeyler söylüyor. Daha kötü yoruma denk gelmedim ama Kars sanki yokmuş gibi davranmış herkes. Tek çıkan şey fetöden tutuklanan il jandarma komutanı. Ne iyi ne kötü yorum yok.

Bayraktaroğlu
23.10.2017, 10:26

Bende 347.ksd olarak kastamonu-tokat yaptım askerliğimi.Çok güzel bir yer kastamonu jandarma alayı eskiden Göl Köy enstitüsü olarak hizmet veriyordu devasa geniş bir alan meyve ağaçlarının olduğu bir yer. yeni yerleşim eski yerleşim olarak iki gruba ayrılıyor yeni tarafa düşersen güzel eski tarafta biraz sıkıntılar var.Kalın kıyafetler al sabahları çok soğuk oluyor. Bol bol yürürsün tam alıştığın zamanda kars a gidersin. Komutanlar halden anlayan insanlar zorluk çıkarmadan güle eğlene acemilik biter. Allah yardımcınız olsun

En güzeli de atış talimleri. karadenizli misin bilmiyorum ama eğer öyleyse farkın ortaya çıkar orada :):)

alper*
03.11.2017, 18:41
Doktoradan sonra tecil hakkı var mı?

Soner Albayrak
03.11.2017, 19:00
Bu saatten sonra ben mi gideyim askere? Şafak olmuş coni moni :)

Yiğit Gayretli
06.11.2017, 08:49
Doktoradan sonra tecil hakkı var mı?
Bu tarz soruları ortamlarda sormak büyük hata. Ara askerlik şubesini, kesin bilgi edin...

OĞUZHAN061
22.11.2017, 13:22
365. Dönem Yedek Subay olarak yaptım geleli 1.5 ay oldu şimdiden özlüyorum o günleri..
1.Hudut Alay Komutanlığı 2. Hudut Taburu Elbeyli/KİLİS

Yiğit Gayretli
22.11.2017, 13:27
365. Dönem Yedek Subay olarak yaptım geleli 1.5 ay oldu şimdiden özlüyorum o günleri..

Ne çabuk geçti değil mi? :)

OĞUZHAN061
22.11.2017, 13:33

Giderken kafanda birçok soru oluyor,sonra bu günler nasıl geçecek diyorsun.Daha sonrasında yaptığın işten zevk alınca arkadaş ortamını kurunca hiç bitmesin istiyorsun öylece geçiyor 1 sene.
Benim gittiğim yer aksiyonluydu her gün ÇNRA,T-155 Fırtına atışları yapılıyordu.TSK komuta kademesini neredeyse ayda bir görüyorduk :)

Yiğit Gayretli
22.11.2017, 13:44
Giderken kafanda birçok soru oluyor,sonra bu günler nasıl geçecek diyorsun.Daha sonrasında yaptığın işten zevk alınca arkadaş ortamını kurunca hiç bitmesin istiyorsun öylece geçiyor 1 sene.
Benim gittiğim yer aksiyonluydu her gün ÇNRA,T-155 Fırtına atışları yapılıyordu.TSK komuta kademesini neredeyse ayda bir görüyorduk :)
Şimdi birkaç anı anlatman gerekiyor :) :)

OĞUZHAN061
22.11.2017, 13:49
Şimdi birkaç anı anlatman gerekiyor :) :)

2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'den yediğimiz fırçayı anlatabilirim.Cem Yılmaz'ın bahsettiği ''içe doğru ... '' eylemini gerçekleştirtmişti bize :)

Yiğit Gayretli
22.11.2017, 13:57
Bekliyoruz efem :)

OĞUZHAN061
22.11.2017, 14:14
Benim askerlik kuram Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı idi.
Meyil iznini bitirip Gaziantep'teki görev yerim İstihkam Şube'ye geldim.Normalde şubelere en fazla 3 tane asteğmen alınır 1 Elk Müh. 1 Mak. 1 İnş. Müh olarak.
Biz şubeye bir gittik,bizden önceki dönemden 3 tane arkadaş var,bizde toplam 10 kişi gittik.İnanılmaz bir rakamdı bu :)
Neyse şube müdürü bizi odasına topladı,toplantı yapmaya.Dedi ki ''siz niye 10 kişi geldiniz biliyor musunuz?'' Kimse tahmin edemiyor tabi ki.
Dedi ki sizleri 3'erli guruplar halinde Suriye'deki 3 tane üs bölgesine göndereceğim.Pazartesine kadar Suriye'ye gidecekmiş gibi alışverişinizi yapın dedi.Tabi hiç kimse böyle bir şey olacağını tahmin etmemişti.Bu olay yaşanırken Suriye'de henüz daha El Bab alınmamıştı.Yani tam savaşın içine gidecektik.
Neyse biz Suriye'ye gidecekmiş gibi herşeyimizi aldık.Radyo,El Feneri,Bir sürü iç çamaşırı vs. :D
Pazartesi günü şube müdürü Tugay Komutanına görevlendirme emirlerini imzalatmaya gitti.Tug. Komutanı baktı dedi ''Bunların orda ne işi var.Orası bizim sorumluluk sahamızda değil.''İptal oldu,haydaaaaaaa.Şubede kaldık mı şimdi 13 kişi+1 Bçvş.+2 Uzm çvş.+1 Şb md=17 kişi toplam 40 m2'içinde :)

Şube müdürü tabi bunada bir çözüm buldu hepimizi Hudut Hattındaki Üs bölgelerine dağıttı :)
Velhasıl biz 3 arkadaş huduttaki bölük merkezimize katılış yaptık.Orda tanışmalar vs derken 2-3 hafta geçti.Bizim bölüğün yanında da şans o ki -bir sürü güzel insan tanıdım- özel kuvvetler komutanlığının Suriye'deki harekatı yöneten harekat mrk vardı.
Bir gün bölüğün içinde deri koltuklar var,orda oturuyoruz.Dışardanda sivil 2 kişi geldi bizde tanıyoruz bunları.kamuflaj yok üzerimizde siviliz.
Geldiler oturdular dediler ki ''komutanım sigara içebilir miyiz burda'' bizde için dedik sıkıntı yok.Halbuki bizde pöfür pöfür içiyoruz.Bölük komutanı da dahil.Neyse içerken bu arkadaşlar dedi ki ''ya komutanım kalabalık birileri geliyor'' baktık Özel K. askerleri.Dedik sıkıntı yok rahatınıza bakın.
Bölük kapısı bir açıldı.Önden uzman çavuşlar,astsubaylar,sonra elleri ağır silahlı Bordo Bereli korumalar,sonra kolları arkada heybeti bir adam içeri doğru giriyor.Aklıma da hiç o kapıdan bir generalin geleceği gelmemişti işin doğrusu.Ellerimizde sigara var tüm bu olaylar yaşanırken.
O zatı muhterem tam masanın önüne kadar geldi.Biz sanki kolpaçino bomba filmindeki o işemeli zıçmalı ayindeki elemanlar gibi dilimiz tutulmuştu :)
Omzuna bir baktım adam Korgeneral.Hasssssss
Laz Ziya gibi konuya girdi ''ulaaaaaaaaannn size kim izin veriyor lan burda sigara içmeye'' (bizi sivil sandı.askeri personel olduğumuzu anlasa ne olacağını hayal edemiyorum)
Adam bağırıyor biz esas duruştayız.Diğer sivil 2 arkadaş ise bizden daha çok esas duruştalar :)))))
Söndürün lan sigaraları dedi.Emir subayı,Emir asb'yı arkadan bize tip tip bakıyor.Sonra bölük astsubayı sesleri duydu o da komutanı öyle görünce dili bir tarafına kaçtı.Sonra komutan buna bağırmaya başladı.Başçavuşum kim izin veriyor bunlara,böyle bir şey olabilir mi falan paparayı kayıyor :)
Sonra döndü bize,küllüğü alın dışarı MARŞ MARŞ gözüm görmesin sizi.Biz küllüğü aldık topuklar kıçımıza vura vura nasıl kaçıyoruz.Bir yandan da korku var bizi tekrar çağırtacak diye.Neyse ki bir şey olmadı daha sonrasında.Bu da böyle ilginç bir anımdır.
Sigara içerken Mahmut Hoca'ya yakalanmanın bir üst versiyonunu yaşadık. :)

Yiğit Gayretli
22.11.2017, 14:50
O günden sonra ortamda sigarayı bırakanlar oldu desen yadırgamam. Sert girmiş :) :)

Alphan Altun
23.12.2017, 15:05
Atarsa 120 başka da yok(:

Denizli 11.Komando Tugayı'ndan selamlar

A.Ali Karanis
25.12.2017, 23:38
Ağustos 2018 celbinde ben de asker olacağım gibi duruyor :)

Yurtdışında,konsoloslukta tecil bozduran var mı acaba?

EMiRHAN61
26.12.2017, 07:43

Vay tertip ;)

Arkadaşlar süreden çekinmesinler bugünkü aklım olsa yedek subaylık isterdim. 6 ay sonunda terhis olurken keşke diyorsunuz...

Yiğit Gayretli
26.12.2017, 08:25
Atarsa 120 başka da yok(:

Denizli 11.Komando Tugayı'ndan selamlar

120 ne ya! :O

Ağustos 2018 celbinde ben de asker olacağım gibi duruyor :)

Yurtdışında,konsoloslukta tecil bozduran var mı acaba?
Vay Adil'im vay :)

Vay tertip ;)

Arkadaşlar süreden çekinmesinler bugünkü aklım olsa yedek subaylık isterdim. 6 ay sonunda terhis olurken keşke diyorsunuz...
Aynı şeyi düşünmüştüm. Zaten gitmeden önce de öyle istiyordum ama olmadı. Oradayken yaşıtım olan asteklerin rahatlığını gördükçe hiç "bir altı ay daha duramam" demiyor insan. Kendinden küçük, yeni yetme ast subaylardan, uzmanlardan lanlı lunlu emirler alınca zaten ömründen bir altı ay gidiyor.

EMiRHAN61
26.12.2017, 10:05
Aynı şeyi düşünmüştüm. Zaten gitmeden önce de öyle istiyordum ama olmadı. Oradayken yaşıtım olan asteklerin rahatlığını gördükçe hiç "bir altı ay daha duramam" demiyor insan. Kendinden küçük, yeni yetme ast subaylardan, uzmanlardan lanlı lunlu emirler alınca zaten ömründen bir altı ay gidiyor.

Benim de gönlümden yd sb'lık geçiyordu. Ama o günün şartlarında bana zaman lazımdı.

Çok şükür bir askerin yapabileceği en iyi askerliği yaptım. Komutanlarla aramda hiç sorun yaşamadım. Uzmanından Alay komutanı albaya kadar , muhatap olduğum her komutandan övgüler aldım. Askeri nezaket kurallarına uyduktan sonra çok rahat askerlik yapılır. Buna şöyle örnek vereyim . Bir gün tk karargahına gireceğim. Kapıyı çaldım. İçeride konuşma sesleri geliyor. Duyulmamıştır diyerek biraz daha yüksek sesle çaldım kapıyı. İçeriden kd bçvş "gelmeee" diye seslendi ama kendisi çok makara adamdı ve şaka olarak söylediğini biliyordum fakat girmedim içeri. Hatta karargah binasının dışına çıktım. Aracımın başına geçtim. Kısa süre sonra başçavuş geldi. Nerdesin ben de seni arıyorum dedi. Ben de cevap verdim. Komtanım ben geldim kapıyı çaldım ,gelme dediğiniz için gelmedim. Çıkmanızı bekledim deyince üsteğmen müsteğmen orada bulunan herkes önce bi güldü sonra takdir etti , komutana dönüp "bak emri sorgulamaksızın yerine getiren on numara askerin var işte" filan diye :) talimatnameye göre hareket ettikten sonra zaten kimse ezemiyor hatta asker gibi askerlik yaptığınız için size hayran oluyorlar. Askerlik süremde en büyük zorluğu ve sıkıntıyı komutanlardan değil askerlerden gördüm. Takımda sorumluluklarım vardı ve İnsanları idare etmek çok zordu.

Yiğit Gayretli
26.12.2017, 10:09
Benzer şeyler yaşadım ben de Emirhan. En arıza komutanla bile aram iyiydi ama bazı erleri asla anlayamıyordum.

EMiRHAN61
26.12.2017, 10:15
Benzer şeyler yaşadım ben de Emirhan. En arıza komutanla bile aram iyiydi ama bazı erleri asla anlayamıyordum.

Sabah kuşağı kadın programlarına konu olacak cinsten erler vardı. Dedikodu , kulis, fitne :))) Her şey vardı.

Yiğit Gayretli
26.12.2017, 10:17
Sabah kuşağı kadın programlarına konu olacak cinsten erler vardı. Dedikodu , kulis, fitne :))) Her şey vardı.

Askere gitmeyen bütün arkadaşlarıma hep "gidin!" derim. Orada edinilen tecrübe gerçekten insanın hayatının geri kalanına etki ediyor.

pReN@_61
26.12.2017, 13:35
Başlığın açıldığı yıl askere gitmişim vay be, hey gidi zaman...

A.Ali Karanis
26.12.2017, 21:19
Vay Adil'im vay .

Vakit geciyor kral.Astegmenlik istiyorum ama bakalim denk gelir mi :)

hakankurt1967
26.12.2017, 22:33
Hatay Yayladağı 3. Hudut Taburundayım. 4 ayim kaldı Allah'ın izniyle bitireceğiz inşallah.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yiğit Gayretli
27.12.2017, 08:53
Vakit geciyor kral.Astegmenlik istiyorum ama bakalim denk gelir mi :)
Mezun olduğun bölümden dolayı biraz zor ama imkansız değil :)

Hatay Yayladağı 3. Hudut Taburundayım. 4 ayim kaldı Allah'ın izniyle bitireceğiz inşallah.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Selamlar Hakan'ım :) Yemişsin askerliği. Torunların gelince hafiflik de gelir... :)

A.Ali Karanis
27.12.2017, 09:07

Aynen,mühendis ve meslekçilere çıkma ihtimali çok daha yüksekmiş :)

hakankurt1967
29.12.2017, 13:36

Selamlar Hakan'ım :) Yemişsin askerliği. Torunların gelince hafiflik de gelir... :)

Selamlar Yiğit. Evet çoğu bitti azı kaldı. Şükürler olsun bulunduğum yer askerlik olarak yapabileceğim en rahat yer. Saygı sevgi çerçevesince rahat bir askerlik yaptığımı söyleyebilirim. Yanı torun gelsede olur gelmesede sıkıntı yakışmadım şükürler olsun.

Ufuk
30.12.2017, 20:29
Kastomonu güvende rahat olun :)

İki haftadan biraz daha fazla oldu. Zaman hızlı geçiyor burada. Maçları takip edemedim eğitim vakitlerine geldi hep. Kars'da ikinci devreyi takip ederim artık. Spor falan yok. Durmadan yürüyoruz. İki defa atış yaptık, yakında 100lük atış yaparız. Şimdiye kadar anlatılacak anım yok bir dahakine olur umarım. Görüşmek üzere..

OĞUZHAN061
07.01.2018, 15:57
Vay tertip ;)
nerde yaptınız askerliği??

Adem Akyüz'
24.01.2018, 13:16
Kıbrıs Magosa hakkında bilgi vermek isteyen olursa zevkle okuyabilirim [emoji16][emoji16]

Ozan Yılmaz
24.01.2018, 18:12
Kıbrıs Magosa hakkında bilgi vermek isteyen olursa zevkle okuyabilirim [emoji16][emoji16]
Hakkında hayırlısı olsun, Lefkoşa'da yapmıştım ben de, Kıbrıs genelde sıkı oluyor; spor, nöbet, disiplin, atış ve denetleme işleri bakımından.

Adem Akyüz'
24.01.2018, 18:13
Hakkında hayırlısı olsun, Lefkoşa'da yapmıştım ben de, Kıbrıs genelde sıkı oluyor; spor, nöbet, disiplin, atış ve denetleme işleri bakımından.Bakalim hayırlısı :)

Onur Akyüz
24.01.2018, 23:55
Ben Mağusa merkez komutanlığında (gülseren kışlası) asteğmen olarak yapmıştım askerliği. Kışlamız tam şehir merkezinde ve denize sıfır çok güzel bir konumdaydı. Mağusa güzel bir şehir. Yazları çok çok sıcak olur. Kışın da çok soğuk. Sivrisineği boldur. Sinek kovucu spreylerden sürerdik hep. Eski Mağusa diye bir yer var buraya siviller giremiyor. BM ve TSK ortak kontrol ediyor bu bölgeyi. Muhteşem bir yer. Savaş sonrası terkedilmiş ama o eski binalar üzerinde savaşın izleriyle öylece duruyor. Görebilirsen mutlaka gör burayı. Oraya gidince ilk dikkatini çekecek şey; lüks taksiler ve trafiğin soldan akması olacak. Araçların direksiyonları sağdan. Her yerde bet(bahis) salonları göreceksin. Askerlerin girmesi yasak. Kumar(Casino) ve bu Bet salonları yasal ve çok rağbet gören yerler. Şehirde üniversite olduğu için de öğrenci ve genç nüfusu yüksektir. Tabi senin birliğin neresi bilmiyorum Mağusa’ya bağlı şehir merkezine uzak başka birlikler de var.

Şehir merkezinde güzel bir caddesi var, akşamları ve haftasonları baya hareketli oluyor. Güzel plajları ve otelleri var. Tabi bunları ne kadar görebilirsin bilmiyorum. Sık sık denetim olur ve çarşı izinleriniz iptal edilebilir.

Benim askerlik de biraz zor geçmişti.

Biz merkez komutanına bağlı inzibat bölüğüydük. Merkez komutanı bütün kışlanın komutanı olduğu halde bizim bölüğün komutanı gibi hareket ederdi daha çok. Bizim dışımızda bir de hava savunma taburu vardı ama oraya pek karışmazdı. Benim zamanımdaki merkez komutanı da oldukça sert ve ters bir adamdı. Bu nedenle sporumuza, bölüğün eğitimine, atışlara, bölüğün düzen ve tertibine vs özel ihtimam gösterirdi ve sık sık gelip denetlerdi.

Kışlanın A.M.M(ani müdahale mangası) nöbetlerini sadece asteğmenlere tuttururdu. Bu nöbet de bilenler bilir, oldukça zor bir nöbettir. Kışlanın güvenliğinden ilk sorumlu birlik burasıdır. Kıbrıs olduğu için de bu nöbet üzerinde fazlasıyla titiz davranılırdı. 24 saat uykusuz nöbet tutar ve sonraki 24 saat dinlenirdin.

Ayda ortalama 4-5 nöbet tutardık. Nöbetin herhangi bir saatinde nöbetçi bir subay kışlanın herhangi bir bölgesinden alarm verir ve sen de çok kısa sürede o alarm verilen noktaya askerlerinle birlikte ve tam teçhizatla ulaşıp tatbikat yapardın. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda bu olay çok yorucu ve yıpratıcı olurdu. Ve nöbetçi subaylar da bu alarmlardan sıkça verirdi. Bütün gece kışladaki bütün nöbetçiler de mühimmatlarını gelip senden alır, nöbeti bitince de sana teslim ederdi. Doldur-boşalt yaptır, mühimmatı say, kayıt defterine yaz vs çok dikkat gerektiriyordu.

Mühimmat ya da silah kaybolursa başın belada demekti. Benim başıma da terhisime yakın son nöbetlerimden birinde bu gelmişti. Bir asker nöbette uyuyan arkadaşının tüfeğini alıp saklamıştı ve olayı farkettiğimizde şaka yapmıyorum önce bütün kışla ve sonra bütün mağusa(28.mekanize tümeni de mağusadadır ve olay tümen komutanına kadar gitti) alarma geçmişti. Neyse ki 1 saat içinde tüfek bulunmuştu ve resmen ucuz atlatmıştım. O gün yaşadığım stresi asla anlatamam. Askerde kasatura kaybı bile çok ciddi bir olayken, tüfeği varın siz hayal edin.

Benim askerliğim çok kolay geçmemişti valla, özlemle anmıyorum pek. İnşallah senin Mağusa günlerin rahat ve hızlı geçer. :)

Adem Akyüz'
25.01.2018, 10:53
Ben Mağusa merkez komutanlığında (gülseren kışlası) asteğmen olarak yapmıştım askerliği. Kışlamız tam şehir merkezinde ve denize sıfır çok güzel bir konumdaydı. Mağusa güzel bir şehir. Yazları çok çok sıcak olur. Kışın da çok soğuk. Sivrisineği boldur. Sinek kovucu spreylerden sürerdik hep. Eski Mağusa diye bir yer var buraya siviller giremiyor. BM ve TSK ortak kontrol ediyor bu bölgeyi. Muhteşem bir yer. Savaş sonrası terkedilmiş ama o eski binalar üzerinde savaşın izleriyle öylece duruyor. Görebilirsen mutlaka gör burayı. Oraya gidince ilk dikkatini çekecek şey; lüks taksiler ve trafiğin soldan akması olacak. Araçların direksiyonları sağdan. Her yerde bet(bahis) salonları göreceksin. Askerlerin girmesi yasak. Kumar(Casino) ve bu Bet salonları yasal ve çok rağbet gören yerler. Şehirde üniversite olduğu için de öğrenci ve genç nüfusu yüksektir. Tabi senin birliğin neresi bilmiyorum Mağusa’ya bağlı şehir merkezine uzak başka birlikler de var.

Şehir merkezinde güzel bir caddesi var, akşamları ve haftasonları baya hareketli oluyor. Güzel plajları ve otelleri var. Tabi bunları ne kadar görebilirsin bilmiyorum. Sık sık denetim olur ve çarşı izinleriniz iptal edilebilir.

Benim askerlik de biraz zor geçmişti.

Biz merkez komutanına bağlı inzibat bölüğüydük. Merkez komutanı bütün kışlanın komutanı olduğu halde bizim bölüğün komutanı gibi hareket ederdi daha çok. Bizim dışımızda bir de hava savunma taburu vardı ama oraya pek karışmazdı. Benim zamanımdaki merkez komutanı da oldukça sert ve ters bir adamdı. Bu nedenle sporumuza, bölüğün eğitimine, atışlara, bölüğün düzen ve tertibine vs özel ihtimam gösterirdi ve sık sık gelip denetlerdi.

Kışlanın A.M.M(ani müdahale mangası) nöbetlerini sadece asteğmenlere tuttururdu. Bu nöbet de bilenler bilir, oldukça zor bir nöbettir. Kışlanın güvenliğinden ilk sorumlu birlik burasıdır. Kıbrıs olduğu için de bu nöbet üzerinde fazlasıyla titiz davranılırdı. 24 saat uykusuz nöbet tutar ve sonraki 24 saat dinlenirdin.

Ayda ortalama 4-5 nöbet tutardık. Nöbetin herhangi bir saatinde nöbetçi bir subay kışlanın herhangi bir bölgesinden alarm verir ve sen de çok kısa sürede o alarm verilen noktaya askerlerinle birlikte ve tam teçhizatla ulaşıp tatbikat yapardın. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda bu olay çok yorucu ve yıpratıcı olurdu. Ve nöbetçi subaylar da bu alarmlardan sıkça verirdi. Bütün gece kışladaki bütün nöbetçiler de mühimmatlarını gelip senden alır, nöbeti bitince de sana teslim ederdi. Doldur-boşalt yaptır, mühimmatı say, kayıt defterine yaz vs çok dikkat gerektiriyordu.

Mühimmat ya da silah kaybolursa başın belada demekti. Benim başıma da terhisime yakın son nöbetlerimden birinde bu gelmişti. Bir asker nöbette uyuyan arkadaşının tüfeğini alıp saklamıştı ve olayı farkettiğimizde şaka yapmıyorum önce bütün kışla ve sonra bütün mağusa(28.mekanize tümeni de mağusadadır ve olay tümen komutanına kadar gitti) alarma geçmişti. Neyse ki 1 saat içinde tüfek bulunmuştu ve resmen ucuz atlatmıştım. O gün yaşadığım stresi asla anlatamam. Askerde kasatura kaybı bile çok ciddi bir olayken, tüfeği varın siz hayal edin.

Benim askerliğim çok kolay geçmemişti valla, özlemle anmıyorum pek. İnşallah senin Mağusa günlerin rahat ve hızlı geçer. :)Ben de hangi kışla olduğumu tam olarak bilmiyorum. 28. Mekanize piyade tümeni yaziyor [emoji16][emoji16] Teşekkürler bütün bilgiler için. İnsallah rahat bir askerlik olur, ne diyelim [emoji16][emoji16]

Sercan Keleş
27.01.2018, 09:41
31 gün kaldı

Fatih Özkan
27.01.2018, 11:35
Kastomonu güvende rahat olun :)

İki haftadan biraz daha fazla oldu. Zaman hızlı geçiyor burada. Maçları takip edemedim eğitim vakitlerine geldi hep. Kars'da ikinci devreyi takip ederim artık. Spor falan yok. Durmadan yürüyoruz. İki defa atış yaptık, yakında 100lük atış yaparız. Şimdiye kadar anlatılacak anım yok bir dahakine olur umarım. Görüşmek üzere..

Askerliğimin en güzel günleri Kastamonu'da geçmişti.
Hatırladıkça mutlu olurum.
Allah kolaylık versin.
5. Bölük'e selamlar. :)

Sadettin_
27.01.2018, 13:01
acemiyi bende kastamonuda yapmıstım .
usta birliği şanlıurfa

jandarma...