PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hoşgeldin Şehr-i Ramazan

Harun-61
12.10.2004, 16:57
sa kardesler,

koca bir yil gecti ve mübarek Ramazan ayi geldi. sunu surasinda 3 gün kaldi, ins. bu mübarek günleri degerlendirenlerden oluruz.ALLAH c.c bu ayda yapilan ibadetlere 1'e 1000 veriyor...ama yapilan günahlarda aynen 1'e 1000 yaziliyor...

size ve tüm islam alemine Ramazan ayinin hayirlar getirmesini Yüce Mevla'dan diliyorum...

esselam:

biraz uzak kalacagim PC'den, Hakkinizi helal edin ins.

Harun-61
12.10.2004, 17:04
http://www.turktakvim.com/imsakiye04/index.html
<H2>2004 Yili Ramazan imsakiyeleri (http://www.turktakvim.com/imsakiye04/index.html), türkiye ye tiklayip yasadigin il'e göre iftar vaktine bakabilirsiniz....</H2>

SDanışmaz
12.10.2004, 17:17
Bence de Ramazan ayini iyi degerlendirmeliyiz

Bütün herkese hayirlar getirir Insallah

Emin
12.10.2004, 17:37
Tüm Trabzonsporlu kardeslerime yaklasan Ramazan ayinin hayirlara vesile olmasini diliyorum.

Bu arada Cumartesi sabahin köründe oruçlu oruçlu takimi karsilamaya gelecek olan BMN Ankara ekibine simdiden tesekkür ediyorum

**Maxim**
12.10.2004, 18:55
Bu arada Cumartesi sabahin köründe oruçlu oruçlu takimi karsilamaya gelecek olan BMN Ankara ekibine simdiden tesekkür ediyorum

Haklisin ama, ben asil Pazar günü tam iftar vaktinde maça gidip takimimizi destekleyecek olanlara tesekkür ediyorum..(Bilmiyorum ne kadar katilim olacak)

Tüm TRABZONSPOR camiasinin ve Islam aleminin Ramazan ayini tebrik ediyorum..

Harun-61
12.10.2004, 23:44
Tüm Trabzonsporlu kardeslerime yaklasan Ramazan ayinin hayirlara vesile olmasini diliyorum.

sahurdan sonra hic yatmayin, sonra kalkamazsiniz...smileys/smiley2.gif

Harun
13.10.2004, 14:55
Vaybe bir ramazan daha geldi .SU üçgünlük dünyada böyle mubarek günleri bize kavusturan rabbime sükürler olsun.Insallah her duamizin kabul olacagi bir ay geçiririz.

Magnolia
13.10.2004, 18:31
Vaybe bir ramazan daha geldi .SU üçgünlük dünyada böyle mubarek günleri bize kavusturan rabbime sükürler olsun.Insallah her duamizin kabul olacagi bir ay geçiririz.

Amin...
Allah tüm dualarimizi kabul etsin...

Harun-61
14.10.2004, 00:03
Ramazan ayinin basi rahmet, ortasi magfiret sonuda atesten kurtulusdur...

hadisi serif

saglam
14.10.2004, 00:11
http://www.turktakvim.com/imsakiye04/index.html
<H2>2004 Yili Ramazan imsakiyeleri (http://www.turktakvim.com/imsakiye04/index.html), türkiye ye tiklayip yasadigin il'e göre iftar vaktine bakabilirsiniz....</H2>

www.diyanet.gov.tr (http://www.diyanet.gov.tr) akliniza gelen tüm ülkelerin imsakiyeleri mevcut, yukaridaki site kisitli.
insanlar burada alimlerin toplanip ayi gözlemlemesini, ardindan da radyodan sahur anonsu yapilmasini beklerken, ben imsakiyeyi çikti alip dagittim bilesmileys/smiley2.gif
Diyaneti tebrik ediyorum, gerçekten iyi is çikarmislar.

Bu Ramazan kendi adima çok farkli geçecek. Tabi bayram da.
Hepinize rahmet dolu bir Ramazan ayi ve barisiçinde, huzurlu bir bayram diliyorum.

Murat BAYRAKTAR
14.10.2004, 10:55
eh artik bu gece kalkiyoruz. galiba...

Emorfo
14.10.2004, 11:29
Su gibi geçiyor günler ve yine Ramazan ayi geldi.. Ayri bir sevinç ayri bir heycandir Ramazan komusuluklarin, arkadasliklarin daha bir koyu yasandigi, bir geceden itibaren günlük hayatin bir anda degistigi herkesin huzur ve mutluluk duydugu bir ayy. Hosgeldin Ramazan.

Allah abidetlerimizi kabul etsin. Trabzonspor'umuz sampiyon olsun..

Bu arada Ramazan'da iftar organizasyonlari olacak.. haberiniz olsun..

zisinoli
14.10.2004, 13:16
Tüm TRABZONSPOR camiasina ve Islam alemine Ramazan ayinin hayirli gelmesini umut ediyor, Allahimdan dualarimizin kabulünüdiliyorum...
Hosgeldin on bir ayin sultani...

Harun-61
14.10.2004, 14:50
Su gibi geçiyor günler ve yine Ramazan ayi geldi.. Ayri bir sevinç ayri bir heycandir Ramazan komusuluklarin, arkadasliklarin daha bir koyu yasandigi, bir geceden itibaren günlük hayatin bir anda degistigi herkesin huzur ve mutluluk duydugu bir ayy. Hosgeldin Ramazan.

Bu arada Ramazan'da iftar organizasyonlari olacak.. haberiniz olsun..

abi akil vermek haddime degil, ama birkac fakir vatandasida yaniniza alsaniz coook hos olur. ALLAH c.c niyetlerinizi kabul etsin...

Çebi
14.10.2004, 19:19

Amin!!!

TURHAN
14.10.2004, 22:57
evet ilk sahur bu gece,mubarek ramazan ayini iyi degerlendirmemiz gerekiyor.Bütün halkimizin ramazani hayirli olsun

Semih58
14.10.2004, 23:57
sadece oruçlu olmak yetmiyecek.Mühim olan teravih namazi ile ve herseyi ile yasayabilmek.Tüm arkadaslarimiza hayirli ugurlu olsun.

umraniye
15.10.2004, 00:01
evet arkadaslar bi ramazan daha geldi hepimize hayirli ugurlu olsun ALLAH INSALLAH TUTTUGUMUZ ORUÇ VE KILDIGIMIZ NAMAZLARI KABUL EDER saygilarimla

PeeLyN
15.10.2004, 01:51
Tüm üyelerimize ve ailelerine hayirli Ramazanlar diliyorum..

tswonder
15.10.2004, 03:15
Hosgeldin 11 Ayin Sultani. Rabbim sadece O'nun rizasi icin, sihhati ile, hic kacirmadan oruc tutmayi bizlere nasip etsin. Rabbim hepimizi; cennete girmekicin ihtiyacimiz olacak olan,O'nun rizasini, Habibinin(s.a.v) safaat'ini, sadece oruc ile kazanmanin zorlugunun bilincinde olan kullar eylesin.

Oruclu agzimiz ile uzun süredir bekledigimiz basarilar icin dua edelim, insallah kabul olur.

"Rahmet icin, önce Namaz" ya, oruclu oruclu namaz da herhalde balli kaymak!

saglam
15.10.2004, 05:49
RAMAZAN GÜZELDIR (http://web.sakarya.edu.tr/~imk/downloads/ramazan_guzeldir.pps)<A href="http://web.sakarya.edu.tr/~imk/downloads/ramazan_guzeldir.pps" target="_blank">(PowerPoint Sunusu)

Bugün ilk gün, bu sunuyu sizlerle paylasmak istedim, gerçekten hosuma gitti.</A>

sanatik
15.10.2004, 06:40
Cenabi Allah yardimcimiz olsun.Tutmus oldugumuz, tutacak oldugumuz oruclarimizi kabul etsin.

Ramazaniniz mubarek olsun.
Hayirlara vesile olsun.
Amin.

Harun-61
08.11.2004, 23:28
arkadaslar bugün mübarek Kadir Gecesi...(carsamba)

Kadir Gecesinin Kiymeti
Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi seref ve kiymetinden dolayidir. Çünkü:
a) Kur'ân-i Kerim bu gecede inmeye baslamistir.
b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapilan ibadetten daha faziletlidir.
c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nin ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir.
d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayida melek iner.
e) Bu gece tanyerinin agarmasina kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktir.
Yeryüzüne inen melekler ugradiklari her mü'mine selam verirler.
Kadir gecesinin ihyasina gelince: Bu geceyi varsa kaza namazlarini kilarak, ibadet ve dua ile ihya etmeye çalismali. Çünkü Resûlûllah (s.a.v.) "Kadir gecesini iman ederek ve mükafatini umarak ibadetle geçirenin geçmis günahlari af olur" buyurur.

Murat BAYRAKTAR
09.11.2004, 13:19
ne çabuk geçti ramazan... daha dün 1 diyorduk simdi 24... bir ramazana kismet.

Gökhan Kutlu
09.11.2004, 23:17
kadir gecemizi yararli geçirdik ALLAH'A sükür.harbi den de geçti ramazan nice ramazanlara insallah beyler.

lazanya61
17.08.2009, 17:27
herkese hayırlı ramazanlar dilerim

m@rdi
17.08.2009, 20:14
http://profile.ak.fbcdn.net/v228/1675/71/n603931667_9140.jpg

Birileri için tatil vaktidir. :)

Bekir
17.08.2009, 20:15
Hosgeldin Ramazan...

Ramazan ayı hepimiz için hayırlı olsun..

Volkan
17.08.2009, 22:29
4 gün kaldı zaman cabuk geciyor

Adem Erdoğan
17.08.2009, 22:32
Bu karikatürler her Ramazan öncesi klasikleşti artık.Bu seneyi de boş geçmeyelim..:rolleyes:

http://www.anadolu.be/Karikatur/karikatur06.jpg

http://aycu33.webshots.com/image/27792/2002236393175214994_rs.jpg

Dursun Kaplan
18.08.2009, 01:13
http://www.anadolu.be/Karikatur/karikatur06.jpg

Bu karikatür gerçekten süper. Ne zaman görsem mutlaka yüzümde bir tebessüm oluşuyor. :)

Ve yine aynı cümlelerle karşılıyoruz bu mübarek ayı. Bir yıl çok çabuk geçti. Gerçekten de öyle. Hey gidi hey. Allah tuttuğumuz oruçları şimdiden kabul eylesin. Hayırlara vesile olmasını dilerim.

Mehmet Zeki
18.08.2009, 01:20
Allah yardimcimiz olsun. Ilk gun biz burada 21;01'de acacagiz.

Dursun Kaplan
18.08.2009, 01:23
Mehmet ilk iftar saati Trabzon için 19.21. :)

Ankara için de 19.47.

Kaynak. (http://www.iftarsahur.com/)

SDanışmaz
18.08.2009, 02:49
Bence de Ramazan ayini iyi degerlendirmeliyiz

Bütün herkese hayirlar getirir Insallah

Yine aynı duyguları taşıyorum :D

Kadir
18.08.2009, 03:18
Sahurları seviyorum .

Murathan
18.08.2009, 03:59
Sahurları seviyorum .
Heemde çok . :) Ailen beraber oturunca çok zevkli oluyor ama son 10 dkler iftarda geçmiyor yahu :)

Armağan Dere
18.08.2009, 13:35
Başka bi başlıktaydı burdan da okunması yararlı olur..

33 sene sonra tekrar!
Ramazan 20 Ağustos'ta...

Ramazan ayında 33 yıl aradan sonra ağustos ayına oruç tutulacak. 20 Ağustosta ilk teravih namazı kılınacak, 21 Ağustosta ise ilk iftar yapılacak.

Ay takviminin 355 gün çekmesi nedeniyle ramazan ayı, 33 yıl sonra tekrar yaz aylarına denk gelemeye başlıyor. Ramazan önümüzdeki 8 yıl boyunca yaz aylarına rastlayacak. Bu yıl yaklaşık 15 saat oruç tutulacakken, her geçen yıl oruçlu geçen süre artacak. Ramazan ayının hazirana denk geldiği 2015'te 16 saate yakın oruç tutulacak.

Bu ramazanda ilk iftar Ankara'da saat 19.47'de, İstanbul'da saat 20.04'te, İzmir'de saat 20.07'de, Çanakkale'de Saat 20.13'te, Hakkari'de ise saat 19.00'da yapılacak. Ramazan ayında ilk gün oruçlu geçen süre Ankara'da 15 saat 22 dakika, İstanbul'da 15 saat 28 dakika, İzmir'de 15 saat 14 dakika, Hakkari'de 15 saat 11 dakika, Çanakkale'de ise 15 saat 23 dakika olacak.

-O ESKİ RAMAZANLAR-

Ramazan ayının yaza rastladığı geçmiş yıllarda, sıcakta oruç tutmak bir takım zorluklar yaratsa da iftardan sahura kadar geçen sürede sosyal hayat renkleniyordu. Uzun yaz gecelerinde büyük camilerin çevresi teravih namazına gelenlerle dolup taşarken, İstanbul'da Direklerarası'nda ramazan eğlenceleri sahura kadar hoşça vakit geçirilmesini sağlıyordu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanın Türk İslam toplumlarında özel bir yeri olduğuna işaret ederek, Türk toplumunun bir ''ramazan kültürüne'' sahip olduğunu söyledi. Yazıcı, ramazanın ibadet kadar eğlenceyi de içeren bir zaman dilimi olduğunu anlattı.

Yazıcı, Ramazan ayının yaza denk geldiği yıllarda, uzun süren orucun ardından iftarların yapılmasıyla halkın sokağa çıktığını, diğer aylarda rastlanmayan bir hareketliliğin ortaya çıktığını dile getirdi.

İftardan önce büyük camilerin çevresine açılan sergilerde de farklı bölgelerden getirilen meyve ve sebzelerden tütüne, kitaptan tespihe, el sanatı ürünlerinden giysilere kadar çok çeşitli malzemelerin satıldığını kaydeden Nesimi Yazıcı, akşam ezanının okunmasıyla camilerin dolduğunu, daha sonra iftar için herkesin evlerine dağıldığını söyledi.

-''RAMAZANDA KADINLAR SOSYAL HAYATA KATILIRDI''-

Prof. Dr. Yazıcı, özellikle Osmanlı döneminde ramazanın kadınların daha rahat hareket ettiği, teravih dolayısıyla geceleri de ev dışına çıkabildiği bir zaman dilimi olduğuna dikkati çekerek, kolay ulaşılabilir ve merkezde bulunan büyük camilerin teravih için kadınlara tahsis edildiğini dile getirdi.

İftarın ardından kadınlı çocuklu kalabalıkların İstanbul sokaklarına çıktığına işaret eden Yazıcı, ''İstanbul'un her tarafındaki kahvehaneler açıktı. Belli başlı eğlence mekanlarına uzak olanların bile kapısına iki resim asılarak karagöz oynatılırdı. Divanyolu'nda hoşça vakit geçirilecek yerler bulunurdu, ancak en kalabalık olan yer, tiyatroların tamamının bulunduğu Direklerarası'ydı'' dedi.

Yazıcı, yaz ramazanlarının en ilgi çeken unsurlarından birinin mahyalar olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Eski ramazanlarda şehirler bugünkü gibi ışıklı değildi. Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da bile akşam ezanından sonra halk evine çekiliyordu. O zaman kentteki yabancılar, elinde kandillerle yürüyen insanların 'ateş böceğini' andırdığını yazıyor. İki minare arasına takılan mahyalar, bu karanlık geceleri aydınlatan ve halkta heyecan yaratan ışık gösterileriydi. Büyük kalabalıklar tarafından izlenirdi.''

Ramazanın gayrimüslimlerle Müslümanlar arasındaki ilişkilerin artmasına da vesile olduğunu ifade eden Yazıcı, oruç tutmayanlarla tutanlar arasında hiçbir sorun yaşanmadığını anlattı.

Yazıcı, ramazanda ''Hırka-i Şerif'' ve ''Sakal-ı Şerif'' ziyaretlerinin de ayrı bir önem taşıdığını, halkın Kadir Gecesi'ni sabaha kadar camilerde ibadetle geçirdiği kaydetti.

-SIVI ALIMI ÖNEMLİ

Güven Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Topalakçı da, ramazan ayında sıvı tüketiminin azaldığına dikkati çekerek, bunun bir takım sağlık sorunları yaratabileceğini söyledi.

Ramazanın yaza rastlaması nedeniyle sıvı kaybının daha çok olacağını belirten Topalakçı, iftar ve sahur arasında yeterli su tüketilmesinin vücudun su ve elektrolit dengesinin korunmasını sağlayacağını vurguladı. Oruç tutan kişilerin günde en az 2,5 litre sıvı alması gerektiğini belirten Topalakçı, bu kapsamda komposto, meyve suyu ve sebze çorbasını da önerdiklerini kaydetti.

Topalakçı, yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulmasının doğru olacağını dile getirerek, ağır yemeklerin kalp üzerinde stres gibi etki yaparak kalp spazmı, kalp krizi ve beyin kanamasına neden olabileceğini anlattı.

Banu Topalakçı, temel besin gruplarının her birinden yeteri oranda alınmasını ve ramazan boyunca yine 3 öğün beslenecek şekilde ayarlama yapılmasını önerdi.

AA

Muhammed
18.08.2009, 13:41
Çok zor olacak yahu. Ben uyumayı düşünüyorum gün boyu. Sahur günü sabah 5-6 ya kadar uyumayıp ertesi gün 3-4 e kadar uyuyacam :D Böylece pek açlık çekmem

ÜNAL
18.08.2009, 14:10
Allh'ım o iftar vakti ezan anı yok mu . . :rolleyes:

Harun-61
18.08.2009, 15:19
basligi acali nerdeyse 5 sene olmus :)

mübarek ola...

Mehmet BAL
18.08.2009, 15:40
rabbim ramazanı hayırlısıyla geçirmeyi nasip etsin

Harun-61
20.08.2009, 11:23
evet arkadaslar hazirmiyiz :)

bu aksam ilk Teravih...

Rabbim c.c. simdiden yapacagimiz ibadetleri dergah-i izzetinde kabul etsin.

AMIN

Adem Erdoğan
20.08.2009, 11:34
Ramazan ayı diğer aylardan çok farklı geçiyor, hem bireysel olarak hem toplumsal olarak.

Bizi bir ramazana daha kavuşturan Allah'a şükürler olsun.

İdris Toksoy
20.08.2009, 11:44
ramazan ayını huşu içinde geçiririz inşallah.

deneme61
20.08.2009, 11:51
Allah Ramazan ı hakkı ıle eda edebılmek nasıp eder herkese inş.

esra61
20.08.2009, 12:12
ve ilk sahura bu gece kalkıcaz.
hayırlı ramazanlar herkeze:):)

Emirhan Makul
21.08.2009, 01:38
O Zaman kopuyoruz :) İlk sahur geliyorrrrr hooooooo

http://www.aliagaekspres.com.tr/admin/foto/pide.jpg

poetricus
21.08.2009, 01:43
Öncelikle herkese hayırlı ve feyizli ramazanlar.
Yalnız başlık "Şehr-i Ramazan" olmalıydı.

Emirhan Makul
21.08.2009, 01:46
Öncelikle herkese hayırlı ve feyizli ramazanlar.
Yalnız başlık "Şehr-i Ramazan" olmalıydı.

Noktalarda kalkarsa muhteşem olacak.

Selami Gürpınar
21.08.2009, 01:48
Emirhan geçen seneki Ramazaanı hatırlıyorumda sahura kadar BMN ile bir başka oluyor. :)

Emirhan Makul
21.08.2009, 01:51
Emirhan geçen seneki Ramazaanı hatırlıyorumda sahura kadar BMN ile bir başka oluyor. :)

hiç sorma bu senede öyle olacak inşallah sahur öncesi yemek önerileri iftara geri sayım dolu dolu geçireceğiz :)

macka61
21.08.2009, 15:19
Hayırlara vesile olsun hayırlı ramazanlar

Adem Erdoğan
21.08.2009, 15:35
bu ramazana alışmak biraz zor olacak gibi..gözlerim kararmaya başladı..

hatice_61
21.08.2009, 15:41
hayırlı ramazanlar susuzluk çok kötü bişeymiş bunu anladım ramazanda

Nazlı Ayaz
21.08.2009, 15:43
Hayırlara vesile olması dileğiyle herkese hayırlı Ramazanlar...

Harun-61
21.08.2009, 15:56
bu ramazana alışmak biraz zor olacak gibi..gözlerim kararmaya başladı..

Evliya'lar gibi Adem,
bu ve bundan sonra ki 3-4 Ramazan-i Serif Nefs-i islah etmek icin bi firsat ;)

siz yine bizden 1- 1,5 saat erken aciyorsunuz.

20:50 ... kaldi 6 saat ;)

Travelair
21.08.2009, 15:57
Hayırlı Ramazanlar

Ümit Tekşan
21.08.2009, 16:06
Herkese hayırlı Ramazanlar....

OLCAY ÇAKIR
21.08.2009, 16:09
Hayırlı ramazanlar...

Fatih
21.08.2009, 16:09
Hayırlı Ramazanlar.

AdemS
21.08.2009, 16:13
Ramazan-ı Şerif'iniz mübarek ola cümleten..

Emirhan, bu arada ekmek harika gözüküyo burdan :D

Külünkoğlu
21.08.2009, 16:16
Hayırlı ramazanlar büyüklerim, arkadaşlarım, kardeşlerim.
Bereketi ile makbul günler geçirirsiniz inşallah.

Hüseyin İlkin
21.08.2009, 16:29
Hayırlı ramazanlar.

AdemS
21.08.2009, 16:42
Hayırlı ramazanlar büyüklerim, arkadaşlarım, kardeşlerim.
Bereketi ile makbul günler geçirirsiniz inşallah.

Amin Allah razı olsun abi, cümlemiz inşAllah :)

Atılay
21.08.2009, 16:50
Hafiften başladı mide rahatsız etmeye açlıktan çok da susuzluk sahura da kalkamadık

Kubilay ŞAHİN
21.08.2009, 17:00
Hayırlı Ramazanlar..

Allah Yapacağınız İbadetleri Kabul Eylesin İnşallah..

Sümeyye Şahin
21.08.2009, 18:33
Hayırlı Ramazanlar Bmn...

İftarı, sahuru, bereketi... Seviyorum bu tempoyu.

İskender66
21.08.2009, 18:47
Hayırlı Ramazanlar BMN..
Allah tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları, ettiğimiz duaları ve yaptığımız ibadetleri kabul eder inşallah (Amin)

pReN@_61
21.08.2009, 18:56
Hayırlı Ramazanlar..

Mustafa K. Demirbaş
21.08.2009, 18:58
Hayırlı Ramazanlar herkese...

Harun-61
22.08.2009, 14:17
Ramazan, sigara ve alkolü bırakmak için fırsat

Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, ramazanda gün boyu nikotin almayan vücudun iftardan sonra da nikotin alma isteğinin azaldığını belirterek, ramazanın sigara ve alkolü bırakmak için iyi bir fırsat olduğunu bildirdi. Balcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Müslümanları, kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaştıran ve arındıran ramazan ayının, nikotinin ve alkolün esiri olup hem kendilerinin, hem yakınlarının hayatını tehlikeye atan kişilerin, sigara ve alkol bağımlılarını bırakmaları için iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.
İbrahim Balcıoğlu, açıklamasında, ''Ramazan ayında gün boyu nikotin almayan vücudun iftardan sonra da nikotin alma isteği azalıyor. Bu nedenle ramazan ayı sigara ve alkolü bırakmak için iyi bir fırsattır'' görüşünü dile getirdi. Sigara ve alkol kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırladığını anlatan Balcıoğlu, şunları kaydetti: ''Sigara, içerdiği 4 binden fazla zehirli kimyasal maddenin insan sağlığı üzerinde yaptığı öldürücü etkiler nedeniyle en önemli halk sağlığı sorunlarının başında yer almaktadır. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açmaktadır. Sigara, peptik ülser, kronik bronşit, felç, astım, reflü, erken menopoz, diş eti iltihabı, kemik erimesi ve katarak hastalıklarına zemin hazırlarken, hamilelerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getirmektedir.''
Balcıoğlu, alkolün zararları konusunda da şu bilgileri verdi: ''Alkol kullanımının yüksek tansiyon, siroz, ülser, gastrit ve kalp hastalıklarının oluşumunda temel risk faktörü olduğu bilinmektedir. Beslenme bozuklukları kronik ishaller, karaciğer iltihabı ve mide kanamalarına yol açan alkol kullanımı, hamile bayanlar için çok büyük riskleri beraberinde getiriyor. Hamileliği süresince alkol tüketen bayanlar, sakat ve erken doğum ile bebeklerinde zeka geriliği riskleriyle karşı karşıyadır. Tütün sigara ve alkolün güçlü bağımlılık yapma özelliğine sahip ve sigara içmeyi bir kez deneyen her dört kişiden üçünün sigara tiryakisi olma riskinin varlığını koruduğu unutulmamalıdır.''
Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, dini inançların iradeyi güçlendirdiğini, bunun sonucu olarak da ramazan aylarında alkol kullanımının yarı yarıya düştüğünü, sigara kullanımının ise 10'da bir oranında azaldığını ifade etti. Balcıoğlu, Yeşilay'ın, genel merkezinin bulunduğu İstanbul'da alkol ve sigarayı bırakmak isteyenlere yol gösterdiğini de bildirdi. (AA)

.

Erdal
22.08.2009, 15:47
Harun' alkol almam da Ramazan sigarayi birakmak icin firsat diyenle kavga ederim ))

Bekir
22.08.2009, 15:48
Hayırlı Ramazanlar Bmn...

İskender66
22.08.2009, 15:49
Akşam yemeği yedikten sonra cigaradan bi nefes çekince insanın acayip başı dönüyor. Dün iftardan sonra peşpeşe yaktığım cigaraları bek bilirim. Aslında bu mereti bırakmak iyi olur ama bende o irade yok malesef.

Harun-61
22.08.2009, 16:21
Harun' alkol almam da Ramazan sigarayi birakmak icin firsat diyenle kavga ederim ))

abi aciklamayi Prof. olan bir muhterem yapmis,
ben sadece alinti yaptim :)

.

Muhammed
22.08.2009, 17:59
Off istediğin zaman yemek yiyebilmek aslında ne kadarda güzel birşeymiş yahu.

Mehmet Ç.
22.08.2009, 18:03
Hayirli Ramazanlar

poetricus
22.08.2009, 18:05
Mübarek ay geldi.
Dua edelim;
Dua ebedi yaşarcasına coşkuyla...
En yakın çevremizden başlayarak,
Birbirimize ve bütün sevdiklerimize.

Bu ülkeye bu millet ve bu ümmete...
Dua edelim bizi yokluktan varlığa çıkaran Allah,
Darlıktan bolluğa, ihtilaftan ittifake eriştirsin.

Dua edelim dünyanın her tarafındaki Müslümanlara;
Cihad edenlerin muzaffer, tebliğde bulunanların müessir olması için.

Dua edelim mazlumun halas olması için;
Dua edelim zalime, kafire, müşrike, münafıka hidayete ermesi, ıslah olması için.

Dua edelim,
Dua edenleri olmayanlar için...
Dua edelim kimsenin duasız kalmaması için.

Harun-61
24.08.2009, 10:13
dün 1,5 saat 35 derecenin altinda Top oynadim ;)

6-7 saat boyunca zikrim'de fikrem'de Su idi :)

Su.... Yarab ne güzel bir nimet bahsetmissin....
hamd olsun.

F.Erdem
24.08.2009, 10:54
Tüm İslam aleminin ramazan ayı mübarek olsun.
İnşaAllah hakkıyla geçirip bayrama erişebilenlerden oluruz.

Emirhan Makul
24.08.2009, 11:48
Hani hep bir klişe söz varya nerde o eski ramazanlar hani bunu söylerken bi 20 yıl öncesinden felan bahsediyorlar ya 20 seneyi geçtim ben 20 yaşındayım 2009 senesindeyiz ya vallahi 3 sene önceki ramazanlar nerde diyesim var seneler geçtikçe enteresan birşey haline geliyor ya benim açımdan değişen birşey yokta ne bileyim bi enteresanlaştı böyle hani sokakta gezerken ramazanın geldiğini anlamak için tek bir belirti bile yok.

Harun-61
25.08.2009, 11:19
belki yeri burasi degil ama .......

Senin ne özrün var ki namaz kılmıyorsun? !

http://img31.imageshack.us/img31/2263/28931213.png

http://img22.imageshack.us/img22/6645/gfff222.png

http://img7.imageshack.us/img7/9949/3333r.png

.

Harun-61
25.08.2009, 12:43
dünyadan ramazan görüntüleri

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/2.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/13.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/20.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/32.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/31.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/30.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/26.jpg

http://galeri.milliyet.com.tr/2006/9/26Dunyadan_Ramazan_fotograflari/3.jpg

.

karatasof
25.08.2009, 13:00
Yahu,bizim bir Hatim Geleneğimiz vardı?Hatta bu ramazan'da öyle bir uygulama başlatılmıştı.Ancak şimdi o başlığı göremiyorum.Saha sonuçları ve Yönetimde yaşanan kargaşalar bize Mübarek Ramazan'ın güzelliklerini unutturmasın.Hafezanallah...Maazallah.....

irfanb
25.08.2009, 13:22
Yahu,bizim bir Hatim Geleneğimiz vardı?Hatta bu ramazan'da öyle bir uygulama başlatılmıştı.Ancak şimdi o başlığı göremiyorum.Saha sonuçları ve Yönetimde yaşanan kargaşalar bize Mübarek Ramazan'ın güzelliklerini unutturmasın.Hafezanallah...Maazallah.....

Hatim burada abi !
Buyur tamamlayalim cüzleri .:)

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=17589

Harun-61
05.06.2016, 22:56
Rabbimize sükürler olsun...

Geldi 11 ayin Sultani.

InsaAllah degerini idrak edip Allahin rizasini kazananlardan oluruz.

Cengiz Çubukcu
06.06.2016, 07:09
başlamak bitirmenin yarısıdır, hayırlı ramazanlar :)

Fatih Özkan
06.06.2016, 08:59
Hayırlı Ramazanlar. :)

Muhammed KOÇ
06.06.2016, 14:25
hayırlı ramazanlar :)

Uğur_Dmrtrk
06.06.2016, 14:34
Ramazan ayının herkese hayırlı olmasını temenni ederim..Layıkıyla yaşamak ve yaşatmak dileğiyle..Hoşgeldin Ramazan-ı Şerif..

Yavuz KÜÇÜK
06.06.2016, 16:27
Hayırlı ramazanlar her şey gönlünüzce olsun İnşAllah.

TS FAN
06.06.2016, 19:20
Herkese Hayırlı ramazanlar.Allah İbadetlerimizi kabul buyursun inşallah.

selcuk
06.06.2016, 20:58
hayırlı ramazanlar

Enes Başkaya60
07.06.2016, 02:34
Hayırlı Ramazanlar Allah Tuttuğumuz Oruçları Kabul eylesin....

Mollasalihoğlu
07.06.2016, 03:02
Allah bayramı görmeyi nasip etsin uşaklar :)

pReN@_61
10.03.2024, 22:12
https://twitter.com/Trabzonspor/status/1766901856599494856

Cem Balcı
11.03.2024, 22:24
Hayırlı ramazanlar dilerim.

Oğuz ZEYTİN
15.03.2024, 19:47
Ramazan Ayı sağlık, huzur ve bereket getirir inşallah.

Courage
16.03.2024, 16:30
Amin , herkese hayırlı ve bereketli Ramazanlar.

Mollasalihoğlu
21.03.2024, 10:34
Nasıl gidiyor ramazan :)

Armağan Dere
21.03.2024, 19:05
11 gün bitti