PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aytekin Akay'dan Başbakan'a Mektup

Ömer Faruk61
15.03.2012, 13:02
Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan

Beni tanırsın, 1996’da yanına geldim. Trabzon’dan Marmara Üniversitesi’ne.
Sahip çıktın, burs verdin. Minnettar kaldım sana her Anadolu çocuğu gibi.
Unutulmaz; anlatmak lazım o yılları.
28 Şubat dönemi.
Baskılar, dayatmalar, özgür düşünceye ket vuran üniversiteler!
En doğal hakkınızın bile sorgulandığı günler.
Sen bu dönemin mağduru oldun.
Ve çok üzüldük.
Şiir okudun diye mahkum olmana.
Anlayamadık uzun süre!
Bir burs bir kitap verdin İstanbul, Marmara, Yıldız, Boğaziçili öğrencilere.
İlk burs, Necip Fazıl’ın, Çile’siydi.

* * *

Çile böyle bir şey işte! Dün sana, bugün bana!
Unutulmuyor; dolduruluyor.
‘Senin derdin ne’ dediğini duyar gibiyim.
Benim derdim TEMİZ FUTBOL!
Partini, ADALET ve KALKINMA üzerine kurdun.
Ne de güzel ettin.
Adaleti de kalkınmayı hak ediyor bu millet!
Ama lütfen HEMEN ŞİMDİ ADALET!
3 Temmuz sabahı bizi güzel bir uykudan uyandırdı adalet duygun.
Bu kez tamam dedik.
“Atılamayan adımları atacağım” diyen başbakan için sıra futbola gelmişti herhalde.
Sevindik.
Sevincimiz gol sevinci değil, yanlış anlaşılmasın.

* * *

Hatırlar mısınız, şike süreciyle ilgili ilk ne demiştiniz? Büyük harflerle yazıyorum
“ŞİKE OPERASYONUNU, ARINMA, TEMİZLENME SÜRECİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM.”
Bir başbakan bunu diyorsa tamam dedik.
Başbakan sözü. Tayyip Erdoğan sözü.
Arınma dediyse arınmadır. Yok gerisi, ilerisi!
Peki sayın başbakanım!
Adalet, arınma, temizlenme, ne zaman ve nasıl gelecek?
Sporda adalet geç mi gelecek yoksa hiç gelmeyecek mi?
Bilesiniz ki, bu ne Trabzon meselesi ne de kupa meselesi!
Bu sizin dediğiniz ARINMA; TEMİZLENME meselesi.
Futbolu da referanduma götürün, sorun halka,
EY HALKIM; FUTBOL KİRLİ MİDİR TEMİZ MİDİR diye?

* * *

İsteğimiz, 3 Temmuz sabahı başlayan arınma sürecinin tamamlanmasıdır.
Adil, şeffaf devlet olmanın gereği bu değil midir?
Siz, 61.hükümetin programını meclisten okurken ne demiştiniz.
Bakın ne demiştiniz?
İLLEGAL YAPILAR, MAFYA, ÇETELER VE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK.”

* * *

Bu ülke gençlerini batakhanelerden kurtarmak için spor kulüplerine başkan olduklarını söyleyenlere, sporu sevdiren yöneticilere siz mi çeteleşin dediniz?

Sporla çetenin ne gibi bir bağı olabilir?
Sizin verdiğiniz paralarla illegal futbol yönetimi nasıl olur?
Milletin parasıyla ve size rağmen, bu illegal yapılar kuruluyor, ortalıkta cirit atıyor ve iktidara dikleniyorsa aklıma şu gelir;
Herhalde bu ülkenin başbakanı artık Tayyip Erdoğan değil!
Hayır, sizsiniz!

* * *

Siz, illegal mücadeleyi hükümet programının ilk sırasına koyacak kadar cesaretli bir liderken, nasıl olur da spora şikeyi karıştıranlara ONE MİNUTE demezsiniz?
Nasıl olur da milletin parasıyla hile yapanlardan hesap sormazsınız!
Nasıl olur da atılamayacak adımları atarken, birden STOP dersiniz!
Açık konuşuyorum, açık konuşmayı sizden öğrendik!
Derdimiz, ne topun kale çizgisini geçmesi ne de sevinci 2 gün sürecek şampiyonluklar!
Derdimiz; FUTBOLA ADALET GELMEYECEK, TEMİZ FUTBOL BİR ÜTOPYA OLARAK KALACAK düşüncesi.

* * *
Kısacası;
Temiz futbol adına VAR MISINIZ YOK MUSUNUZ görmek istiyoruz?
Eğer; futbola adalet gelirse sizden bileceğiniz; bilesiniz.
Gelmezse de sizden bileceğiz.
Yani aslında bu maçı kimin kazanacağına siz karar vereceksiniz.

* * *

Sayın başbakan;
Futbola mafyayı, spora çeteyi bulaştıranlarla, temiz futbol savunucularının maçının hakemi sizsiniz, takdir sizindir!
Bu maç burdan dönmesin lütfen!
Bir oyunu da erdemliler kazansın!
Diyelim yine olmadı!
ERDEMLİ ÖTEKİLER olarak hep burdayız.
1000 yıl geçse de bu arınmanın hayalini kuracağız.
Sizle ya da sizsiz!

(Not: Bu mektup 13 mart 2012 Salı günü İstanbul Bakırköy postanesinden Başbakanlık’a gönderilmiştir.)

http://www.ajansspor.com/yazarlar/aytekinakay/h/20120315/basbakana_mektup.html#yorumekle

Emirhan Ömeroğlu
15.03.2012, 13:26
Muhteşem bir yazı olmuş. Yüreğinize sağlık.

Adem Erdoğan
15.03.2012, 13:32
Bravo Aytekin abi..

Dönecek cevabı da okuruz inşallah.

Sefa Murat Dokuz
15.03.2012, 13:35
hani bütün yazıyı anlarım da, "Tayyip Erdoğan sözü" nedir ya :D
kimden kalkmış medet umuyorsunuz. bu adamlar mı oldu adaletin bekçileri, yandık öyleyse...

Emrullah
15.03.2012, 13:48
Başbakan'ın umrunda mı acaba 'futbolda adalet' kavramı? Diyelim ki umrunda... Mesela örnek veriyorum; soruşturmanın ucu kendi grup başkan vekillerinden birine dokunsaydı(!) yine umrunda olur muydu? Veya oldu mu acaba böyle birşey?(!)

Ben vicdanen rahatsızlık duyacağını düşünmüyorum. Siyasi hesaplar ve çıkarlar adalet kavramının önüne geçtiği bir ortamda vicdanen rahatsızlık da ne demek? Ne şiş yansın ne kebap anlayışı ile devlet yönetilmez? "Aman futbolda kaos olmasın, yüz yıllık çınarlara bir şey olmasın, Türk futbolunun sonu gelmesin" gibi bahanelerle karşımıza çıkacaksa kendini kandırmış olur, bizi değil. Yemişim yüz yıllık çınarını, futboldaki kaosu. Kaos dediğin en fazla 2 yıl sürer ardından daha güzel bir ortama kavuşuruz. Ancak kaos olmasın diye böyle devam edecekcek, adalet kavramı ayaklar altında çiğnenecekse batsın bu futbol dünyası.

Emirhan Ömeroğlu
15.03.2012, 13:52
Bu ülkede Başbakan Erdoğan'ı seven ve destekleyen insanlarda var. O insanların içinde bizden arkadaşlar ve dostlarda var. Sevdiği bir insana yanlış yaptığına dair yazılmış bir mektup. Siz sevmiyorsanız bile saygı duymalısınız bence.

Ömer Faruk61
15.03.2012, 14:00
Başbakan'ın umrunda mı acaba 'futbolda adalet' kavramı? Diyelim ki umrunda... Mesela örnek veriyorum; soruşturmanın ucu kendi grup başkan vekillerinden birine dokunsaydı(!) yine umrunda olur muydu? Veya oldu mu acaba böyle birşey?(!)

Ben vicdanen rahatsızlık duyacağını düşünmüyorum. Siyasi hesaplar ve çıkarlar adalet kavramının önüne geçtiği bir ortamda vicdanen rahatsızlık da ne demek? Ne şiş yansın ne kebap anlayışı ile devlet yönetilmez? "Aman futbolda kaos olmasın, yüz yıllık çınarlara bir şey olmasın, Türk futbolunun sonu gelmesin" gibi bahanelerle karşımıza çıkacaksa kendini kandırmış olur, bizi değil. Yemişim yüz yıllık çınarını, futboldaki kaosu. Kaos dediğin en fazla 2 yıl sürer ardından daha güzel bir ortama kavuşuruz. Ancak kaos olmasın diye böyle devam edecekcek, adalet kavramı ayaklar altında çiğnenecekse batsın bu futbol dünyası.

Abi Göksel Gümüşdağ yeterlidir...

ahmetto
15.03.2012, 14:36
Aytekin Hocam Eline yüreğine sağlık.Çok güzel bir yazı olmuş.

Ba®ış
15.03.2012, 14:37
Dönecek cevabı da okuruz inşallah.
mektubunu da al git

Tayfun Aydın
15.03.2012, 15:29
Her kesin sevgisine saygım var partici de değilim mektubun sonuna Zait Akman nerede buca maçında sıkıntı çıkarmayan Bünyamin Gezer nerede diye de sorulsa daha da güzel olurmuş.

Burhan Açıkgöz
15.03.2012, 15:35
Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan

Beni tanırsın, 1996’da yanına geldim. Trabzon’dan Marmara Üniversitesi’ne.
Sahip çıktın, burs verdin. Minnettar kaldım sana her Anadolu çocuğu gibi.
Unutulmaz; anlatmak lazım o yılları.
28 Şubat dönemi.
Baskılar, dayatmalar, özgür düşünceye ket vuran üniversiteler!
En doğal hakkınızın bile sorgulandığı günler.
Sen bu dönemin mağduru oldun.
Ve çok üzüldük.
Şiir okudun diye mahkum olmana.
Anlayamadık uzun süre!
Bir burs bir kitap verdin İstanbul, Marmara, Yıldız, Boğaziçili öğrencilere.
İlk burs, Necip Fazıl’ın, Çile’siydi.

* * *

Çile böyle bir şey işte! Dün sana, bugün bana!
Unutulmuyor; dolduruluyor.
‘Senin derdin ne’ dediğini duyar gibiyim.
Benim derdim TEMİZ FUTBOL!
Partini, ADALET ve KALKINMA üzerine kurdun.
Ne de güzel ettin.
Adaleti de kalkınmayı hak ediyor bu millet!
Ama lütfen HEMEN ŞİMDİ ADALET!
3 Temmuz sabahı bizi güzel bir uykudan uyandırdı adalet duygun.
Bu kez tamam dedik.
“Atılamayan adımları atacağım” diyen başbakan için sıra futbola gelmişti herhalde.
Sevindik.
Sevincimiz gol sevinci değil, yanlış anlaşılmasın.

* * *

Hatırlar mısınız, şike süreciyle ilgili ilk ne demiştiniz? Büyük harflerle yazıyorum
“ŞİKE OPERASYONUNU, ARINMA, TEMİZLENME SÜRECİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM.”
Bir başbakan bunu diyorsa tamam dedik.
Başbakan sözü. Tayyip Erdoğan sözü.
Arınma dediyse arınmadır. Yok gerisi, ilerisi!
Peki sayın başbakanım!
Adalet, arınma, temizlenme, ne zaman ve nasıl gelecek?
Sporda adalet geç mi gelecek yoksa hiç gelmeyecek mi?
Bilesiniz ki, bu ne Trabzon meselesi ne de kupa meselesi!
Bu sizin dediğiniz ARINMA; TEMİZLENME meselesi.
Futbolu da referanduma götürün, sorun halka,
EY HALKIM; FUTBOL KİRLİ MİDİR TEMİZ MİDİR diye?

* * *

İsteğimiz, 3 Temmuz sabahı başlayan arınma sürecinin tamamlanmasıdır.
Adil, şeffaf devlet olmanın gereği bu değil midir?
Siz, 61.hükümetin programını meclisten okurken ne demiştiniz.
Bakın ne demiştiniz?
İLLEGAL YAPILAR, MAFYA, ÇETELER VE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK.”

* * *

Bu ülke gençlerini batakhanelerden kurtarmak için spor kulüplerine başkan olduklarını söyleyenlere, sporu sevdiren yöneticilere siz mi çeteleşin dediniz?

Sporla çetenin ne gibi bir bağı olabilir?
Sizin verdiğiniz paralarla illegal futbol yönetimi nasıl olur?
Milletin parasıyla ve size rağmen, bu illegal yapılar kuruluyor, ortalıkta cirit atıyor ve iktidara dikleniyorsa aklıma şu gelir;
Herhalde bu ülkenin başbakanı artık Tayyip Erdoğan değil!
Hayır, sizsiniz!

* * *

Siz, illegal mücadeleyi hükümet programının ilk sırasına koyacak kadar cesaretli bir liderken, nasıl olur da spora şikeyi karıştıranlara ONE MİNUTE demezsiniz?
Nasıl olur da milletin parasıyla hile yapanlardan hesap sormazsınız!
Nasıl olur da atılamayacak adımları atarken, birden STOP dersiniz!
Açık konuşuyorum, açık konuşmayı sizden öğrendik!
Derdimiz, ne topun kale çizgisini geçmesi ne de sevinci 2 gün sürecek şampiyonluklar!
Derdimiz; FUTBOLA ADALET GELMEYECEK, TEMİZ FUTBOL BİR ÜTOPYA OLARAK KALACAK düşüncesi.

* * *
Kısacası;
Temiz futbol adına VAR MISINIZ YOK MUSUNUZ görmek istiyoruz?
Eğer; futbola adalet gelirse sizden bileceğiniz; bilesiniz.
Gelmezse de sizden bileceğiz.
Yani aslında bu maçı kimin kazanacağına siz karar vereceksiniz.

* * *

Sayın başbakan;
Futbola mafyayı, spora çeteyi bulaştıranlarla, temiz futbol savunucularının maçının hakemi sizsiniz, takdir sizindir!
Bu maç burdan dönmesin lütfen!
Bir oyunu da erdemliler kazansın!
Diyelim yine olmadı!
ERDEMLİ ÖTEKİLER olarak hep burdayız.
1000 yıl geçse de bu arınmanın hayalini kuracağız.
Sizle ya da sizsiz!

(Not: Bu mektup 13 mart 2012 Salı günü İstanbul Bakırköy postanesinden Başbakanlık’a gönderilmiştir.)

http://www.ajansspor.com/yazarlar/aytekinakay/h/20120315/basbakana_mektup.html#yorumekle
Altına imza atarım.
Tebrik ederim güzel bir yazı. Sadece yazı değil bu duyguların kaleme dökülmüş şekli.

cihatöztürk
15.03.2012, 16:47
mektubunu da al git

çççççççççççççççof of of :D
çççççç

Fatih
15.03.2012, 17:21
Aytekin Abi harika olmuş eline sağlık.

irfanb
15.03.2012, 17:43
Kaleminize yüreginize saglik.
Tebrik ederim.

Gökhan Koç
15.03.2012, 18:02
Adalet için yalvarılmaz, savaşılır

Anlamsız bir yazı olmuş,

amasya0561
15.03.2012, 18:39
egerki başbakanımız okuma lütfunda bulunursa etkili olur inşallah. güzel kaleme alınmış ama unutmayalımki başbakanda fb li

Tayfun Aydın
15.03.2012, 18:58
Bir memlektte hakkını alabilmek bir insanın 2 dudağı arasından çıkacak kelimelere bağlıysa bu yönetim tarzı demokrasi değildir. Demokratik ülkelerde vatandaşlar haklarını başbakanları aracılığıyla değil yasal merciler aracılığıyla ararlar ve hukuk herkese hukuktur. Yazı güzel doğru yazılmış ama işleyiş baştan aşşağıya yanlış.

tigin
15.03.2012, 19:01
Eğer adaletin yerini bulması yargıçların değilde yöneticilerin elinde ise böyle adalet yerini bulmasada olur.

Ilelioglu
15.03.2012, 19:27
Cok basit, yani hafif olmus. Cok yazilabilecek sey varken, bu kadar az yazmak. Hatta hicbirsey yazmamak gibi geldi bana. Mesaj acik ama Basbakan'i etkileyebilecek cinsten degil bence.

Hic yoktan iyidir ama, tesekkürler Aytekin abi..;)

messileo
15.03.2012, 19:36

Aynen katılıyorum siyasi mücadele için adalet sadece bir araçtır amaç değil!! Ama bu süreç bize kimin gerçek Trabzonsporlu olduğunu da gösterdi!! Takım tutar gibi parti tutanlar aynaya bir baksınlar yüzlerini görebilecekler mi??????????

Cengiz Çubukcu
15.03.2012, 20:16
bence mektubu okuyacaktır, etkili olup olmadığını ise çok yakında anlarız...

TS-FAN
16.03.2012, 00:10
Adaletten mi yana olunacak,yoksa taraftarlık mı ağır basacak?
Soru bu...Sorunun çözümünü göreceğiz.

TekfurÇayır 61
16.03.2012, 00:37
Ellerine sağlık kardeşim, soruşturma süreci boyunca gördüğüm en güzel şahsi futbolsever girişimini yapmışsın. Sağol, varol.

Ellerine sağlık diyenler müstesnâ, diğerleri için bir kez daha kopyala yapıştır müstehak oldu:

Hintli bir ressam ustasının öğrencisi yaptığı resmi hocasına göstererek nasıl olmuş diye sormuş. Hocası, o resmi götürüp şehrin en işlek yerine koymasını, sonra da yanına şöyle yazmasını istemiş;

"Resimdeki hatayı gören hatanın üzerine kırmızı bir çarpı koysun".

Sonra ertesi gün git bak demiş. Öğrenci dediğini yapmış. Ertesi gün baktığında resmin her yeri kırmızı çarpı doluymuş. Hocasına gidip durumu anlatmış.

Hocası bunun üzerine, bir resim daha yapmasını ve götürüp şehrin en işlek yerine yanında bir renk paleti ile koymasını, yanına da şöyle yazmasını istemiş;

"Hatalı gördüğünüz yeri uygun renk ile düzeltin".

Öğrenci hocasının dediğini yapmış. Öğrenci ertesi gün baktığında resimde hiç bir değişikliğin olmadığını görmüş.

~UniCef~
16.03.2012, 00:42
Güzel bir yazi olmus :)

ylmzince
16.03.2012, 00:50
yılmaz özdilin mektubu gibi politik siyasi ikilemin arasında girmeden doğal anlatılmış

teşekkürler tüm trabzonsporluların hislerinin tercümanı olmuş

bangkook_61
16.03.2012, 00:58
Muhalif biri olarak mektubun futbol dışında olan kısımlarına kısmen katılmasam da vicdan sahibi AKP'lilerin bu konuyu ileri sürmeleri çok önemli. Çünkü ben desem de başbakan beni zaten sallamayacak. Belki onu destekleyenlerden bir tepki geldiğini görürse gönül gözü açılır ne diyeyim. Padişahım çok yaşa..

Suha
16.03.2012, 09:16
aytekin abi benim sesim gözüm kulağım olmuş..nokta.

toksoy61
16.03.2012, 09:35
hiçbir siyasiden zerre umudum yoktur, olamazda. çünkü hepsi bir tane fazla oy için herşeyi yaparlar.

fb yi kurtaran başkan olarak mı daha çok oy alır yoksa ligi temizleyen, adil bir ortam oluşturan başkan olarak mı daha çok oy alır? bence bunun hesabını yapıyorlardır. hangisi daha çok hoşuna giderse onu yaparlar. ama emin olun fb nin yerine ts olsaydı çoktan adil ve temiz düzeni seçerlerdi.