PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu olsun

lazibere
08.03.2012, 11:21
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Kimi der ki kadın uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir,boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran.
Kimi der ki çocuk doğuran. Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.

O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
Yavrum, annem, karım, kızkardeşim,

HAYAT ARKADAŞIM dır

Emre Emiroğlu
08.03.2012, 11:24
Bana çok anlamsız ve saçma bir gün gibi geliyor.

esirgolge
08.03.2012, 11:35
Doğumdan Ölüme Kadar Hayatın Her Anında Varlıklarını Hissettiğimiz; Bizi Biz Yapan Değerli Kadınlarımızın Bu Özel Gününü Yürekten Kutlarım

İgzas-61
08.03.2012, 11:50
Tüm kadınlarımızın bu özel gününü kutlarım...

Yunus Danışmaz
08.03.2012, 12:47
'' Dünya Kadınlar Günü''ne gerek olmayacak günlere...

Harun-61
08.03.2012, 12:54
Kapitalist zihniyetin empoze etmeye calistigi sacma bir gün.

Bizim kutlu Dinimiz, yüz yillardir gelen örf ve kültürümüz der ki, hergün her saniye KADINLAR günü.

Özür dilerim ama ben anlam veremiyorum böyle seylere.

.

Turgay Atalay
08.03.2012, 13:21
Etrafındaki bayanlara 364 gün değer vermeyen kişiler içindir bugün, üstüme alınmıyorum, kutlayacak birşey de göremiyorum.

Yiğit Gayretli
08.03.2012, 13:23
Konu "Ganita" bölümüne taşınmıştır.

Adem Erdoğan
08.03.2012, 13:51
Etrafındaki bayanlara 364 gün değer vermeyen kişiler içindir bugün, üstüme alınmıyorum, kutlayacak birşey de göremiyorum.

Farklı bir yaklaşım.

Anneler gününde hediye aldığımız zaman 364 gün değer vermemiş mi oluyoruz bu durumda. :)

Tangerine Dream
08.03.2012, 14:01
Seni karnında taşıyan anaya saygın bütün kadınlara yansımalı.

L8Jo_Yycw_4

.....
08.03.2012, 15:27
Önce annemin sonra bütün annelerin daha sonra da bütün kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun.

EMiRHAN61
08.03.2012, 15:34

Bizim kutlu Dinimiz, yüz yillardir gelen örf ve kültürümüz der ki, hergün her saniye KADINLAR günü.

.

+1967x61 :alkış:

Turgay Atalay
08.03.2012, 15:53
Farklı bir yaklaşım.

Anneler gününde hediye aldığımız zaman 364 gün değer vermemiş mi oluyoruz bu durumda. :)

Düz kontak olmuş senin ki :) Anneye, hanımına, kardeşine vs. değer vermek birileri tarafından dikte edilen günlerde hediye alma, kutlama yapma gibi basit şeylerle olmamalı, düzmece şeyler yerine onlara bizim için önemli olduklarını hissettirecek şeyleri isteyerek ve sürekli hale getirerek yapmalıyız...

İnsanları "mutlak yapılması gereken birşey"miş gibi kodladıkları tüm abuk sabuk günleri sevmiyorum kendi adıma.

.....
08.03.2012, 16:15

.

Sonuna kadar katılıyorum.

melekcilingir
08.03.2012, 16:30
Bu başlığı açan ve içten desteklerini belirten arkadaşlara duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Diğerleri için de birkaç şey yazmak istiyorum:

Siz herhalde bugünü sevgililer günü ile karıştırdınız. Dünya kadınlar günü kapitalizme karşı bir oluşumdur. Ezilen kesim olarak kadınların seslerini duyurmak için kutlanan(!) bir gündür.

Kadınları sadece bir gün değil her gün hatırlayalım sözünün bir klişeye dönüşmemesi için önce öfkenizi ifade ederken kullandığınız dili kontrol etmenizi öneriyorum. Kızdığınız bir erkek bile olsa ona duyduğunuz öfkeyi cinsel şiddet tehdidine dönüştürüyor ve bunu yaparken de kadınlara yönelik cinsel şiddet ifadeleri kullanıyorsunuz. Ve bu da erkek muhabbeti oluyor, herkes böyle konuşuyor nasılsa vs diyorsunuz. Bu forumda küfretmeyelim derken bile burada bayanlar var diye küfretmeyelim diyorsunuz. Kendinize duyduğunuz saygıdan dolayı küfretmeyiniz!

Ve lütfen hatırlayınız bu dünyada yaşayan insanların yarısı kadınlardır. Ama kadınların bu dünyada temsil hakkı erkekler kadar değildir. Bunu anlamak için kadın olmasına gerek olmayan bütün duyarlı insanlara buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Alican Altunbaş
08.03.2012, 16:52
Ben bugün değil her gün kutlanmalı lafına katılıyorum ama bugün hem annemin hem kız arkadaşımın hemde bir kaç iş arkadaşımın bu güzel gününü kutladım ve onlar bundan mutlu oldular benim için önemli olan bu gerisi beni ilgilendirmiyor.

61trabzonomer
08.03.2012, 17:03
En güzelini islam söyler, en güzel söz onundur,

İslamiyet kadının haklarını hep savunur, belli bir an değil her zaman,

Ebu hureyre (R) anlatıyor, ashaptan biri ' Ya Rasulallah ! Kime iyilik edeyim? Rasulallah (s.a.v): ANNENE! adam tekrar sorar : sonra kime ? , Rasulallah(s.a.v) : ANNENE , adam tekrar sorar,sonra kime ? Rasulallah(s.a.v) : ANNENE , adam tekrar sorar , sonra kimse ? Rasulallah (s.a.v) : BABANA ! diye cevap verir. (Müslim, Bir, 1) ,(Ebu davud, edep 129, Tirmizi, bir ,1)

bunu direk olarak ben ,İMAM BUHARİ nin EDEBU'L MÜFRED eserinden yazdım, anlayan anlar artık.

Mert67
08.03.2012, 17:35
Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
---------------------

Kutlanılan hergünü kapitalist zihniyetin bir ürünü olarak görmemek lazım. Sonuçta yukardaki yazıyı okursanız bu günün bir geçmişi var. Ayrıca bu günü kutlayanlar 364 gün bayanlara zulüm yapmıyor.

Tüm bayanların bu özel gününü kutlarım.

.....
08.03.2012, 17:41
En güzelini islam söyler, en güzel söz onundur,

İslamiyet kadının haklarını hep savunur, belli bir an değil her zaman,

Ebu hureyre (R) anlatıyor, ashaptan biri ' Ya Rasulallah ! Kime iyilik edeyim? Rasulallah (s.a.v): ANNENE! adam tekrar sorar : sonra kime ? , Rasulallah(s.a.v) : ANNENE , adam tekrar sorar,sonra kime ? Rasulallah(s.a.v) : ANNENE , adam tekrar sorar , sonra kimse ? Rasulallah (s.a.v) : BABANA ! diye cevap verir. (Müslim, Bir, 1) ,(Ebu davud, edep 129, Tirmizi, bir ,1)

bunu direk olarak ben ,İMAM BUHARİ nin EDEBU'L MÜFRED eserinden yazdım, anlayan anlar artık.

:alkış:

Bu sözün üstüne söz mü var ya....

Yok kapitalizmmiş yok tek günmüş.

Delibas
08.03.2012, 22:55
Emekçi kadınlar günü olduğunu ilk burda okudum, bir de emekçi olmayanlar için de var mı ayrı bir gün?

Delibas
09.03.2012, 00:09
http://www.haberturk.com/gundem/haber/722959-safak-paveye-cesur-kadin-odulu

Cafer KILIÇSOY
09.03.2012, 00:28
Hadi kadını anladık da emekcisi nedir? İlk defa bu sene duydum.

Bana da saçma geliyor. Kadın insanın anasıdır, eşidir, kızıdır, kızkardeşidir, hayatının anlamıdır. Yılın bir günü değil, hergün baştacı edilmeli..

Kadın saçma sapan emellere alet edilmemeli, ağır söz söylenmemeli, tartaklanmamalı, (utanıyorum bunu yazmaya ama) dövülmemeli, aksine el üstünde tutulmalı, sevilmeli, saygı gösterilmeli, baş tacı edilmeli..

Kadına el kaldıranın, şiddet uygulayanın, hor gözle bakanın güzel anamın ahırında bulunan Sarıgülden farkı yoktur!!

Neyse... Geleneği bozmayalım biz yine.. Kadın gibi kadın olan, bu ağırlığı, sorumluluğu taşıyan herkesin Kadınlar Günü kutlu olsun:)

Emirhan Makul
09.03.2012, 00:34
Bir defa da sorgulamadan, altını eşelemeden "Kutlu Olsun be tüm insanlar" diyebilmeli insan ama demiyoruz işte dur bakalım tarihçesine dur bakalım manasına bir birde sövelim.

Kadınlara hayvan gibi davranılan bir ülkede böyle eleştirilerin olması çok normal bile.

Kutlu olsun Kadınlar Ölmesin, Dövülmesin.

Yaşar
09.03.2012, 00:38
Bir kere kadınlar kendi aralarında eşit değil ki toplumda eşitliğini tartışalım.
Başörtülü kadınlar üniversitelere alınmazdı yakın bir zamana kadar.
Başörtülü anne çocuğunun yemin törenini izleyemiyor askeriyede.
Başörtülü asker eşi orduevi'ne alınmıyor.
İş başvurusuna gidince patronlar, kadınların fiziksel görünümüne göre işe alırlar mesela.
Yani başörtülü kadınlar ve baş örtüsüz kadınlar eşit değiller.
Güzel kadınla, çirkin kadın da eşit değil toplum yaşantısında.
Bunlar çözülür ise, kadınla erkek eitliği daha kolay çözülür bundan emin olabilirsiniz.
Kadınlar gününüz kutlu olsun.

Emirhan Makul
09.03.2012, 01:16
8 Mart Kadınlar Günü.

http://radorecdn.bobiler.org/upload/photographs/26231665168.jpg

Serdar Ersoy
09.03.2012, 01:45
"Emekçi" lafını nasıl bu sene duydunuz ? Ben uzun zamandır duyuyorum...

Önce ailemde ki ve sonra işyerinde ki kadınların bu özel gününü kutladım...

Sorgulamadan yapamıyorsunuz sanırım, bir kere de sorgulamayın. Kutlayın.

Misina
09.03.2012, 08:23
Çalışma şartlarının kötülüğünü protesto eden tekstil işçisi kadınların grevi ardından Dünya Emekçi Kadınlar günü ilan edilen 8 Mart'ın anlam sapmasına uğrayarak Kapitalizmine yenik düştü.

Anneler günü Babalar günü Sevgililer günü gibi Kapitalizmin önümüze koyduğu entel günlerden biri.

oflubektas
09.03.2012, 13:09

.

Hey Allah'ım ya, bu "Kutlu Dinimiz"in mensubu kardeşime öncelikle fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmayı ihsan eyle!

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Amerika'da tekstil fabrikasında çalışma şartlarının kötülüğü nedeniyle isyan ettikleri için fabrikanın kapatılarak yangın çıkarılması sonucu ölen 130 kadın işçinin anısına adanmıştır.

Türkiye'de son 5- 6 yılda maalesef adeta moda olan, artık haber olarak gözümüze çarptığında sıradan bir yaralamalı trafik kazası kadar itibar görmeyen kadın cinayetleri, işyeri ve sokak tacizleri, artık Anadolu'nun her yerinde rastladığımız, küçücük çocuklara yapılan organize taciz ve tecavüzler, ayrıca kadının iş hayatında, reklam ve yayın sektöründe, hatta araba tanıtırken bile seks objesi olarak kullanılması, hatta ve hatta restoranlarda hamur açan kadınların bile vitrin mankeni gibi kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz.

Her kadının, her insanın asgari yaşam ve sosyal koşullara sahip olduğu, sömürünün olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle...