PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayşenur KOLİVAR Bahçeye Hanımeli

LazAnisT
22.02.2012, 09:50
http://www.aysenurkolivar.com.tr/wp-content/themes/coral/timthumb.php?src=http://www.aysenurkolivar.com.tr/wp-content/uploads/2011/03/aysenur-kolivar-poster-e1328123666466.jpg&h=510&w=480&zc=1&q=72

Bahçeye Hanımeli
1996 yılından beri, birçok araştırmacıyla birlikte Doğu Karadeniz yöresinde yürüttüğüm alan çalışmalarının bir ürünüdür. Seslerin ve sözlerin günlük hayat, özellikle de kadınların hayatı içindeki yerini anlamaya dönük bu çalışmalarda, benzer coğrafi koşullar altında yaşanan hayatların farklı kültürler içinde nasıl çeşitlenebildiğine, insanların ne kadar yaratıcı olabileceğine tanık olduk. Bu tür bir çokkültürlülüğün sanatsal yaratıcılık için geniş ve zengin bir alan açabileceği düşüncesinden hareketle, 2001 yılında oluşturduğumuz Helesa Projesi kapsamında, yöredeki çokkültürlülüğü çeşitli boyutlarıyla araştırmaya başladık. ‘Bahçeye Hanımeli’nde, bu araştırmalarda edindiğimiz bilgi birikimini kadınların diliyle anlatmaya çalıştık.
Albüm repertuarını oluştururken, gerek dinlediğimiz, gerekse yaşadığımız hikâyelerden yola çıkarak yeni hikâyeler kurguladık. Şarkıları, kadınların yaşantıları ve göç temalarının öne çıktığı bir dramaturji çerçevesinde yorumladık; Doğu Karadeniz coğrafyasının sahne olduğu göçlerin, özellikle kadınların anlatılarındaki yerini vurgulamak istedik.
Albümü, bir kültürler bahçesi olarak gördüğümüz Doğu Karadeniz’e özgü çiçek adlarıyla yedi bölüme ayırdık. ‘Manuşag’ (menekşe) ve ‘Loresima’ (papatya) bölümleri, bu coğrafyadaki kadınların hayatlarının çeşitli dönemlerinde karşılaştıkları durumları; ‘Gastumra’ (vargit, güz çiğdemi), ‘Seteney’ (düğün çiçeği), ‘Mekhak’ (karanfil), ‘Tsifin’ (ormangülü) ve ‘Vargel’ (bahar çiğdemi) bölümleri ise, Doğu Karadeniz’de yaşanmış göçleri, gurbetçiliği, sürgünü, tehciri, mübadeleyi konu alan şarkılardan oluşuyor.
Şarkılarımızın, kadınlara yaşatılan mağduriyetlerin son bulması ve kimsenin doğduğu topraklardan kendi isteği dışında ayrılmak zorunda kalmaması için verilen mücadelelere eşlik etmesi umuduyla…

LazAnisT
22.02.2012, 09:51
Albüm tam arşivlik.Tek kelimeyle muhteşem

Cengiz Çubukcu
22.02.2012, 10:05
açıkçası Ayşenur Kolivarın ses rengi ve tarzı hoşuma gitmiyor ama sen bu kadar övünce yanlış olda olduğumu düşünüyorum o yüzden dinlemeye başlıyorum :)

ezgi cubukcu
05.03.2012, 17:47
Albumun ilk konseri bu haftasonu Cumartesi gunu (10/03/2012) Cemal Resit Rey konser salonunda saat 20:00'da...

Diyip biletleri 1. kategoriden alalim sevgili bmn ahalisi...

Misina
05.03.2012, 22:09
Ayşenur Kolivar çok iyi bir derlemecidir ancak sesi tutuyor beni.Albümde en sevdiğim eser vay beni.Sosyal mesajı olan Lafun aykırısı da güzel olmuş

İlker Akçay
11.03.2012, 22:09
Tebrik etmek gerek Ayşenur Kolivar'ı çok iyi bir albüm hazırlamış ve canlı performansı da çok iyiydi Cumartesi akşamı..Umarım çok uzun süreler dinleme fırsatı buluruz..

Berat
14.03.2012, 21:55
Konseri kaçıran çok şey kaçırdı..Albümü alıp dinleme, arşivinize ekleme fırsatı ise hala elinizde.