PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ulusal Basında Bölücülük Pompalaması (TRABZON HALKI)

Buğra Sekban
20.02.2012, 15:02
gazetedeki yazı be başlığı aynen şöyle;

Trabzon halkı bu görüntüye isyan etti

Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi Hollanda'nın PSV Eindhoven takımının resmi televizyonu PSV TV'nin Trabzon'u tanıttığı klibindeki "Denize işeyen adam" görüntüsü kentte hem tepki çekti, hem de tartışma yarattı.

Bu tepkiyi sadece TRABZON halkının mı vermesi lazım burda TRABZON halkı denerek direk ötekileştirme yapılmakta ve TRABZON halkı küçümsenmekte ben bu başlıktan ve yorumdan bunu anlıyorum.

Burda Trabzon halkının verdiği tepki kadar TFF, Spor Bakanı ve gerekirse Dışişleri Bakanında aynı şekilde tepki vermesini beklerdim.

yaranozlu
20.02.2012, 15:18
öncelikle gazetedeki haber bence normal, her bölge kendine özgü insan yapısı vardır fakat Türkiyede Trabzon halkının sevilmediği bir gerçektir. eskiden ufacık bir olay çarpıtılıp barbar Trabzon halkı yazılarını unutmadık kendi statlarında insanlar ölürken. TV dizilerini izleyin karadenizli rolünü hep kendi yaptıkları sınıflamada alt sınıfta oynayan kişilere verirler. ya çaycıdır, ya kapıcıdır, ya hizmetçidir. yıllardır böyledir, bu mesleklerin de hepsi bana göre değerli mesleklerdir fakat mesele tam bu da değil, ayrıca bu kişilere hafif salak, kafası çalışmayan roller vererek bütün Türkiyeye önyargı oluşturulmaktadır. halbuki Türkiyenin aptallığını (%80lerde olduğunu düşünmekteyim) bir yerlere yükleme çabasından öte bir şey değildir.

konuya gelirsek tekrardan olay bu kadar da büyütülecek bir şey değil zannımca, kendilerince bir tanıtım yapmışlar ki eindhovenda çok ciddi bir Türk kesimi, ki bunların da ciddi bir bölümü Trabzonludur, vardır. bakanlık falan bir durum kesinlikle yok, zaten PSV tv yapmış, ülkesel bir durum değil, abartılacak bir şey yok. ayrıca videoya giren insanları sorgulayın biraz da, bir daha gelseler bir daha çekerler. maalesef Türkiye kültür olarak çok geride, Trabzon ise çok çok geride.

Lumcera
20.02.2012, 15:32
Bu olay niye bu kadar büyüyor anlamak mümkün değil.
Adamın çişi gelmiş ve denize işemiş.
Kendi hayatımızda bile anormal davranışlarımız var.Bu hareketi çokta yadırgamamak lazım.
Doğru bir hareket değil kesinlikle,ama bu hareketi gösterip tüm bir halkı karalamaya çalışmak şerefsizliktir.

İlker Yazıcıoğlu
20.02.2012, 15:35
öncelikle gazetedeki haber bence normal, her bölge kendine özgü insan yapısı vardır fakat Türkiyede Trabzon halkının sevilmediği bir gerçektir. eskiden ufacık bir olay çarpıtılıp barbar Trabzon halkı yazılarını unutmadık kendi statlarında insanlar ölürken. TV dizilerini izleyin karadenizli rolünü hep kendi yaptıkları sınıflamada alt sınıfta oynayan kişilere verirler. ya çaycıdır, ya kapıcıdır, ya hizmetçidir. yıllardır böyledir, bu mesleklerin de hepsi bana göre değerli mesleklerdir fakat mesele tam bu da değil, ayrıca bu kişilere hafif salak, kafası çalışmayan roller vererek bütün Türkiyeye önyargı oluşturulmaktadır. halbuki Türkiyenin aptallığını (%80lerde olduğunu düşünmekteyim) bir yerlere yükleme çabasından öte bir şey değildir.

konuya gelirsek tekrardan olay bu kadar da büyütülecek bir şey değil zannımca, kendilerince bir tanıtım yapmışlar ki eindhovenda çok ciddi bir Türk kesimi, ki bunların da ciddi bir bölümü Trabzonludur, vardır. bakanlık falan bir durum kesinlikle yok, zaten PSV tv yapmış, ülkesel bir durum değil, abartılacak bir şey yok. ayrıca videoya giren insanları sorgulayın biraz da, bir daha gelseler bir daha çekerler. maalesef Türkiye kültür olarak çok geride, Trabzon ise çok çok geride.

Harfi harfine katılıyorum dediklerine...

cemoli5408
20.02.2012, 15:48
Bu meseleye sadece Trabzon gözüyle bakma. Söz konusu Karadeniz ise, Hemen hemen Ordu-Artvin arası her haberde alenen bu yöreye ve tabiki bu yöredeki milletlere aşşağılayıcı tabirler kullanmak bunların genlerinde var. İsteyen istediği gibi düşünebilir fakat bu sistemli bir asimilasyon projesinin medya ayağı. Bu medya ve onu yönlendirenler Karadenizliyi, savaş zamanında; vay yiğitlerim yürüyün koçlarım diye pohpohlarken, sulh zamanında kafası çalışmayan bizanslılar olarak rahatlıkla görebilir. Laz'ı da Bizanstan bilen bu şabalaklar, tarihten de aslında bi haber cahillerdir.Çöpçü, çaycı, temizlikçi vs. gibi hem o meslekleri, hem de o meslekte çalışanlarla birlikte, o role soktukları "Laz" ı aşşağılarlar... Bu arada Trabzonlu da, Ordulu da, Giresunlu da gerekirse Laz'dır. Ama bir Hopalı, bir Ardeşenli, bir Pazarlı çoğu zaman elit beylerin-hanımların isteğiyle Laz değildir, olamazlar .Öyle ya, sarı,kahverengi saçlı;ekseriyetle mavi,ela gözlü, genel olarak uzun boylu olmak, birileri için aşşağılık kompleksinin çıkış noktası.

Bu bölgede kimi kim olduğunun da pek önemi yok beyzadeler için. Onların gözünden bakınca Türk, Rum, Laz, Ermeni, Çepni, Gürcü fazla fark etmez. Karadeniz bölgesinde bu milletler zaten var ve kimsenin kimseyle temelde hiç bir sorunu yok ki herkes bu bölgede birbiriyle akraba. Ortak kültür Karadeniz. Trabzon yöresine gelince, ülkemizin hemen her yeri gibi sorunu bol bir yöre bence, ama kültür olarak bakarsak, bence en az sorunu olan yerlerden de bir tanesidir. Psv tv nin yediği nane çok mu önemli, istanbul,ankara, izmir, trabzon, bursa, kocaeli, samsun, diyarbakır, urfa, erzurum vs vs, her yerde bin bir türlü pislik olumoyor mu? Trabzon'da biri denize işemiş, bütün Trabzonlular sanki denize işemiş gibi haber yapılıyor. Ya da bir Trabzonlu neden bütün Trabzon'u temsil etsin. Sırf istanbulda günde 10 tane tecavüz, 100 tane hırsızlık, 1000 tane bilmem ne haberi okuyoruz, yada başka bir ilde, bu haberler neden istanbulun tamamını temsil etmiyorda Trabzonda kendini bilmezin biri denize bilmem naptı diye bütün Trabzonu temsil ettirilerek istanbul medyasında haber oluyor?

Şunu da eklemek isterim ki, bu güzel ülkenin "sözde sahipleri", yani "ayırımcı dangalakları", yaşadıkları yerlerde bile her gün ... korkusuyla sokağa çıkamazlar pkk şerefsizlerinden korktuklarından. Türkiye'de pkk teröristlerinin giremediği tek yer de Karadenizdir, bu da zorlarına gider... Ama sorsan, onlar sana bana ekmek verendir,sahiptir. lafa geldi mi hot biz böyleyiz, zort biz şöyleyiz diye mangalda kül bırakmazlar. ama gerçekte fıssss tırlar, ve anca medyadan saldırabilirler...

Erdal DİLEK
20.02.2012, 16:07
ya neden işeme olayını kötü algıladıklarını düşünüyoruz ki, belki onlar için denize işemek güzel bişey(hani mesela direk gideceği yere yapıyorlar diye düşünürler) adamlara bakılıtrsa uyuşturucuda kullanılabilir birşey. adamlar iyi göstermek istemişlerdir. .

Süleyman Baykan
20.02.2012, 18:30

Kimseyi kırmak incitmek istemem lakin aptal diye nitelendirdikleri Karadeniz insanı çok sevdikleri İstanbul'daki fırın ve inşaat sektörü onların elinde kafası çalışmaz dedikleri Karadenizliler bakın bakalım hiç inşaatta çalışıyor mu çünkü inşaatların %90'ını onlar yapıyor hepsi işini biliyor maddi durumları genel anlamda iyi hani aptaldı ya hani kafası basmazdı ya bu konu çok kanıma dokunuyor biraz daha yazarsam ceza alacağım lanet olsun bu zihniyete.

Sefa Alış
20.02.2012, 18:32
Bi söz vardı Türkiye'de Trabzonlu olmak dünyada Türk olmak gibidir.
Hep ön yargı vardır.Türkleri barbar olarak tanıyanlar Türkiye'ye gelince fikirleri değişir.
Trabzon'u da yobaz bir şehir olarak tanıyanlar Trabzon'a bir kere gelince hayran kalırlar.
O resim konusunda ise bunun gibi örneklerine Türkiye'nin her yerinde rastlayabiliriz.Psv TV 'nin Trabzonu tanıtımında o adamı videoya koymasındaki niyeti merak ediyorum.Lakin kötü niyetliyse Hollanda'daki malum durumların yanında hiç bir şey o.

Tayfun Aydın
20.02.2012, 18:35
Perşembe akşamı lalelerin üstüne işemek dileğiyle bunların ne yazdığı umrumda bile değil.Nerelisin diye sorana Elhamdurullah Trabzon diyorum nerelisin diye de sormuyorum.

Necmettin ALTUNTAŞ
20.02.2012, 18:47
Hiç unutamam.Sene 1971.Ankarada bir parkta dersaneye giden öğrencilerle sohbet ediyorduk.Arkadaşlar beni tanıştırırken Trabzonlu olduğumu da söylemişti.Kızın bir tanesin "ama siz barbarsınız" demesi içimi çok acıtmıştı.O ün bugün değişen bir şey yok.Düşmanlık büyüyerek devam ediyor.Ama bizler Tabzonlu olmaktan şeref duyduk.Gururluyuz.Çünki Trabzonluyuz.

Travelair
20.02.2012, 18:52
Yok bölücülükle ilgili birşey göremedim. "Amerikanın siyahileri" olgusunu işleyebiliriz, tartışabiliriz, benzer yönler var fakat bu haberde birşey göremedim

A.Gökhan AKIN
20.02.2012, 18:53
yav bu yaşına kadar deniz kenarında yaşayıpta denize .......meyen çok fazla kişi yoktur ama bu adam yakalandı fenerbahçe gibi böyle savunacakmış kendini diyorlar.. :D

Vkgz
20.02.2012, 19:03
gereksiz alınganlıklar.

Süleyman Baykan
20.02.2012, 19:12
Bi söz vardı Türkiye'de Trabzonlu olmak dünyada Türk olmak gibidir.
Hep ön yargı vardır.Türkleri barbar olarak tanıyanlar Türkiye'ye gelince fikirleri değişir.
Trabzon'u da yobaz bir şehir olarak tanıyanlar Trabzon'a bir kere gelince hayran kalırlar.
O resim konusunda ise bunun gibi örneklerine Türkiye'nin her yerinde rastlayabiliriz.Psv TV 'nin Trabzonu tanıtımında o adamı videoya koymasındaki niyeti merak ediyorum.Lakin kötü niyetliyse Hollanda'daki malum durumların yanında hiç bir şey o.

Bende Kastamonu'luyum Karadenizin en uzun sahiline sahip Karadenizde olduğu bile pek çok kişi tarafından bilinmeyen kentin insanıyım Atatürk'ün bir lafı var Türkiye'nin kurtuluş yolu Kastamonu'nun Karadeniz kıyısındaki ilçesi İnebolu ile Çankırı Çerkeş demiryolu arasındaki yoldur demiş yaklaşık 160 km olan bu yolda Almanlar tarafından İnebolu Limanına getirilen cephaneyi kadın,yaşlı ve çocuklarla savaş boyunca Kastamonu halkı cephane taşımış ordan cephelere gönderilmiştir.Kurtuluş Savaşında işgal görmediği halde 93.000 kişi ile en çok şehit veren 3 ilden biridir.

Ancak Kastamonu deyince insaların aklına tek bir cümle geliyor."Daş düşebülü ayu çıkabülü" manası görgüsüz Kastamonu'lu demek görgüsüz dedikleri kentte Kurtuluş Savaşında İngiltere Kraliçesine Kastamonu kadını erkeği cephedeyken kınama telgrafı çekmiş Kastamonu Kışla meydanında 15 bin kadının katılımı ile ilk Kadın mitingi yapılmıştır.İstanbul'dan sonra Anadoluda kurulan ilk lise Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesidir(1885)

Varsınlar Kastamonu gibi Ordu-Artvin arasınıda görgüsüz yobaz bilsinler.

SEDAT
20.02.2012, 19:13
* Arkadaşlar bu tür gereksiz konuları ciddiye almaya gerek yok, biz onlarıda kendimizide biliyoruz :)