PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ps 3 Cafe konusunda yardım

Bekir
06.02.2012, 00:51
Ps3 cafe açmayı düşünüyorum,biraz acil karar verdiğim için pek bir bilgi edinemedim,internetteki bilgiler de pek yeterli değil.

Hangi tip PS3'leri kullanmalıyım,özellikle kac Gb olmalı?

Bir Ps3'e 6-7 tane oyun yüklemek için ne yapmam gerekli?

Her oyunu mutlaka orjinal mi almalıyım?

Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Başlığın kısa süreliğine kilitlenmemesini rica ederim :)

Canberk
06.02.2012, 01:04
20sinde iş adamı kesildi başımıza :D
İnşallah bu işi yapan vardır da yardımcı olur sana kardeşim şimdiden hayırlı olsun :)

Bekir
06.02.2012, 01:10
Teşekkürler Canberk,İnşallah yardım eden buluruz.

Sıkıldım okuldan uğraşcak başka şeyler de lazım :)

-Samet
06.02.2012, 01:13
Vay be o kadar sermaye var demek hobi olarak ps3 kafe işletmek :cool:

Bekir
06.02.2012, 01:17
Hobi demeyelim,uğraş dersek daha doğru olur,fazla bi beklentimiz yok,ne zengin olmak ne de batmak istemiyoruz.

Liseye yakın,etrafında Ps3 salonu olmayan güzel bir mekanda,kuzenle beraber açmayı düşünüyoruz,30.000 TL gider diyorlar ama daha hiç fiyat almadık,hepsini yarın araştırıcağım için bilgi almak istedim.

3-4 ay önce açıcaktık,herkes paranız batar diye tutturunca vazgeçtik ve bizim açıcağımız yerde başkası açtı.

Sonuç olarak bizim yerimize PS3 cafe açan adam ayda 8.000 civarı ciro yapıyor,üstelik bizim açıcağımız yer çok daha güzel, oturduğumuz mahalle çok kalabalık ve çok geniş çevremiz var.

-Samet
06.02.2012, 01:22
Hobi demeyelim,uğraş dersek daha doğru olur,fazla bi beklentimiz yok,ne zengin olmak ne de batmak istemiyoruz.

Liseye yakın,etrafında Ps3 salonu olmayan güzel bir mekanda,kuzenle beraber açmayı düşünüyoruz,30.000 TL gider diyorlar ama daha hiç fiyat almadık,hepsini yarın araştırıcağım için bilgi almak istedim.

3-4 ay önce açıcaktık,herkes paranız batar diye tutturunca vazgeçtik ve bizim açıcağımız yerde başkası açtı.

Sonuç olarak bizim yerimize PS3 cafe açan adam ayda 8.000 civarı ciro yapıyor,üstelik bizim açıcağımız yer çok daha güzel, oturduğumuz mahalle çok kalabalık ve çok geniş çevremiz var.

Valla Bekir abi ne yalan söyleyeyim bir yer işletecek olsam aklımda sürekli bu vardı ve ne zaman bi kafeye girsem bu tip bi yerim olsun isterdim.

Hayırlısı olsun valla hayallerime tercüman oldun bir derece :)

Bir de birşey daha bugün oyun oynamaya gittim Fifa 12 yoktu sen insanları Fifadan mahrum etme mutlaka bulunsun :)

Bekir
06.02.2012, 01:25
Teşekkürler Samet.

Bizim oradaki Ps3'te 20 tane masa var,13-14 tanesinde sadece PES 12 var ve haftasonu uzun süre sıra bekliyosun PES oynamak için,Fifa oynuyanı daha görmedim :)

-Samet
06.02.2012, 01:41
Birgün herkes Fifa oynayacak orası ayrı konu :)

Şöyle bir baktım da internete genel bilgiler buldum yani işine pek yaramaz -mekan iyi olmalı , tüm oyunlar olmalı , küçük çocuklar için smackdown olmalı, tasarımını iyi yapmalısın posterlerle falan gibi gibi - ama oyunların illa orijinal olması gerekmiyor sanırsam . Genelde orijinal görüyorum ama bu sene mesela adam makinaya siyah kimliği belirsiz bir alet taktı sanırm usbydi ve oyun açtı ordan :)

Hayırlısı olsun tekrardan kolay gelsin.

DNA-TS
06.02.2012, 01:44
bekir
konseptin nasıl olacak onu belirledin mi ? kaç cihaz kullanacaksın tv ler nasıl olacak piyasa lcd mi yoksa kalite mi ? yiyecek içecek muhabbetini nasıl düşünoyrsun. bunlar önemli diğerleri belli şeyler. ben ps lerde 7-8 oyun yüklü olanları gördüm oyunları zaten harddiske yüklüyorlar belli başlı mekanlarda.anadolu yakasında olsaydın bir mekan dicektim sana bi müşteri gibi git gör diye. buradan illaki yardımcı olacak olan birisi çıkar ben nasıl bir düşüncen var onu merak ettiğimden yazdım. :)

Bekir
06.02.2012, 01:50
@Samet bilgiler için teşekkürler,multiman diye bir program yardımıyla korsan da oynanabiliyormuş.

@Fatih(umarım yanlış hatırlamıyorumdur)

12 tane Ps3 almayı düşünüyorum,102 ekranlık orta kalitede LCD'ler almayı düşünüyorum (çok pahalı olmamalı)

İçerideki insanları bunaltmıyacak,renkli,bol ışıklandırmalı,geniş alana sahip bir dükkan düşünüyorum.

Yiyecek içecek meselesine daha hiç gelemedik ama Tost hariç içeriye koku vermeyecek yiyecekler,bol çeşitli bir dolap düşünüyorum.

Ayrıca bilgisayardan da anlarım,Format gibi ek gelir sağlıyabilicek işler de düşünüyorum.

DNA-TS
06.02.2012, 01:59
@bekir

bi tane projeksiyon cihazı koy bence saatine 5-6 tl yazarsın duvarda oynatırsın elemanlara yalandanda başladıklarızaman tuzlu fıstık falan da ufak bi çerez tabağına koyda ver yemle milleti ayakları alışınca kesersin yem olayını :)
hayırlı işler.

Bekir
06.02.2012, 02:18
Teşekkürler Fatih,projeksiyon ve tuzlu fıstık promosyonunu düşüneceğim :)

Hem tuzlu fıstık yiyen adam bir şeyler içmek ister,içecekten çıkartırım fıstığın parasını :D

Ahmet Demir
06.02.2012, 02:36
Ben de son zamanlarda gittiğim iki kafede gözüme çarpanları yazayım, fikir olur size de. :)

- Birinde ufak bi salon vardı, projeksiyonla maç yayını yapıyorlardı. Real Madrid- Barcelona maçını orada izlemiştim, arkadaşlar oyunlarını oynarken.

- Genel salondan ayrı olarak özel bi odada daha büyük ekranla, daha rahat bi ortamda oyun oynama fırsatı sunuyorlardı.

- Diğerinde evden bozma kafe yapmışlardı ve bu özel oda durumu birkaç taneydi, insanlar çok daha rahat bi ortamda, çevreden bağımsız oyunlarını oynuyorlar.

Soner Albayrak
06.02.2012, 04:43
İşin teknik kısmı için fikir veremem ama bir zamanlar ps2 ps3 cafelerinden çıkmayan bir adam olarak bir kaç öneri verebilirim sanırım :)

Öncelikler dışardan bakıldığında insanı çeken bir mekan açmanı öneririrm Süslemesi, albenisi iyi olmalı :) Posterler, afişler vs.
İçerdeki ortamı insanların evindeymiş gibi rahat edebilecekleri bir ortam haline getirmelisin kimse oyun oynarken rahatsız olmamalı :)
Yiyecek, içecek vs. dolabını zengin tut ki müşteriler istedikleri şeyi bulabilsin :)

Hayırlı olsun şimdiden bol kazançlar :)

Şentürk
06.02.2012, 04:47
Şu yüksek ses ve küfür olayını sıkı tut,taviz verme.

Uğur Ö.
06.02.2012, 07:54
Şu yüksek ses ve küfür olayını sıkı tut,taviz verme.
Ben giremem ozaman oraya :)

Benim bildiğim her kasaya orjinal oyun alacağın.Bizim burdaki adamda her masada orjinal dvd var.Birde koltuklar nekadar rahat olursa okadar iyi olur çok fark ettiriyor

Oğuzhan İnce
06.02.2012, 09:08
Kardeşim bi arkadaşın mekanında kısa bir süre çalışmıştım,
Gördüklerimi söyleyeyim;

Playstation müptelası adam konfor arar, koltukların konforuna çok dikkat etmelisin.

Ayaklarını uzatacakları kasaları dahi dikkatli seçmen gerekli,kim ne derse desin milyonlarca oyun alsan da pes'den başkasını takıntılı insanlardan başkası istemiyor.

Bir de bir arkadaş söylemiş Smackdown çok önemli :D

Lcdlerin kalitesine dikkat etmen gerekli ayrıca.

Tostmuş hamburgermiş o işlere sakın bulaşma.

Hamburgerden kazanacağın parayı yağlı kollardan kaybedersin.

Salonun tasarımı da çok önemli tabii ki.

Bana sorarsan bir de naylon armut koltuklar.

Biz de her takımın desenli koltuğu vardı. Müdavimleri oluşmuştu.

Küfüre sakın taviz gösterme,gelen gidenle muhabbetini sıkı tut, dediğin şartlar altında iyi para kazanırsın.

Bir de duygusal olarak şunu söyleyeyim; camları donatacaksan Trabzonspor amblemini biraz daha büyük yap :D

Uğur Ö.
06.02.2012, 09:33
Birde bir cafe de kahve ikramı olmuştu gelenlere.Oraya aitlik duygusu oluştu.Kesinlikle sende yap çok iyi olur bence

Misina
06.02.2012, 09:51
İş yeri açmayı düşündüğün muhite bakan Belediyeye git önce.İnternet ve Playstation Cafelere eskisi kadar kolay ruhsat verilmiyor her cadde ve sokakta izin verilmiyor.Önce bunları hallet

Arda'
06.02.2012, 12:42
Bitane Guitar Hero koy baya para gelir :D

bordo61
06.02.2012, 12:57
Önce mekanı kafe olarak açabileceğine dair bir garanti al.

Ps cafelere takılmam ama giden arkadaşlarımdan duyduğum tek şey konfor özellikle bu koltuklar.

Sonuçta oyun aynı oyun , rahat ortam olması lazım ayağını uzatacan , rahat oturacan gürültü patırtı olmayacak en önemli kısımlar bunlar.

Bide yaşın 20 gözüküyor kuzenin kaç yaşında bilmiyorum ama sizin yanınıza abi lazım , böyle kafelere şart, herkesin böyle bir bakışta saygı duyabileceği bir adam şart sonra sıkıntı alırsınız benden söylemesi çünkü ortam gittikçe pisleşmeye başladı.

Canberk
06.02.2012, 13:22
Gürültü meselesine en mantıklısı Kulaklık . Burda bir kafe de mevcut adam her televizyona 2 adet kulaklık takmış oyunun sesi kulaklıktan geliyor hem başka masalar da rahatsız olmuyor . Bu kulaklık meselesini de bir düşün

agahozlu
06.02.2012, 15:21
Üniversitenin ilk senesi baya vakit geçirdiğim PS kafelerde.4-5 değişik yerde oynamışlığım vardır. Kendime göre şunlara dikkat etmeni tavsiye ederim.
- Konum, müşteri potansiyeli
- Mekanın havalandırılması
- Müşteriler arası mesafenin çok yakın olmaması
- Konforlu oturma yerleri (herkes armutlarda oturmayı sevmiyor mesela)
- Oyun çeşitliliği(futbol,basketbol, boks, araba yarışı, dövüş oyunları ve tiryakisi çok olan guitar hero aklıma gelenler)
- Müşteriler arası, ayırıcı bölmeler ile ayırabilirsen (bir kısmı olabilir ) tercih sebebi olabilirsin,
- Duvarları forma ve atkılar ile süsleyebilirsin.
- Mutlaka ama mutlaka yiyecek, meşrubat koymayı unutma. Tost koymayı düşünmüyorsun ama bence koy. Yiyecek işi her zaman karlıdır ;)
- Bu işe girerken fizibilite çalışmanızı iyi yapmanızı tavsiye ederim.

*12 PS*700tl + 12 TV*1100tl + 12*40 tl oyun kolu yaklaşık 21 bin lira
*24 adet koltuk (oyun koltuğu fiyatlarına netten baktım 175 tl diyor. Sen bunu araştırırsan ve pazarlık ile yaklaşık 150tlye düşürsen 3600 tl koltuklar tutar.
*Dükkanın içine yapacağın ve açılış masrafları,tadilat,dekorasyon muhasebe (kafe ps işletmek için belge masrafı -ruhsat- ne kadar bilmiyorum bunları ayrı tutuyorum) Alacağın oyunların ve bu oyunların hepsi orjinal olmayacak muhtemelen, onları çalıştırmak için yapacağın masraf olacak bir de.

Üstün körü bir çalışma ile senin ilk yatırım maliyetinin 30-35 bin lira olacak. Saati 4 liradan bir makine 12 saat kazanç getirse ve 25 gün açık olduğunu varsaydığımıza 1 makineden ayda 1200 lira 12 makineden ayda 14400 bin lira kazancın olacak. Yani 2,5-3 ay gibi bir süre zarfında ilk yatırım maliyetini karşılamış olacaksın. Bundan sonra ki her kazancın cebine kalacaktır. (Genel giderler, vergileri unutmamak lazım tabi)

Yiyecek işini bu sebeplerden dolayı mutlaka koy dedim. Tostu 1 liraya mal edip 2-3 liraya satıp en az %100 kar edersin çünkü :)

Not: Fiyatları ufak bir araştırma ile yaptım. Televizyon sony 102 ekran. Koltuklar ps oyun koltuğu. Sadece oyun kollarında fiyat artışı olabilir, alacağın markaya göre değişir. Orjinal sonyler 120 lira çünkü. Bu işlerle ilgili de fazla bilgim yok dikkate de almayabilirsin:)

İnşallah hayırlısı olur. Oynamaya da geliriz....

Volkan
06.02.2012, 17:00
koltuk olayı önemli tv nin sesi digerlerini rahatsız etmemeli ama oynayını menun etmeli mekanın genişligi nekadar ?

Alihan Ertürk
06.02.2012, 17:20
Öncelikle hayırlı olsun.. :) Benim de vardır hayalimde bu iş. Projeksiyon olayını yazacaktım ben de tam, çok iyi oluyor ve diğer mekanlara göre tercih edilme olasılığı çok yüksek. Hele ilk başladığında saat ücretini biraz düşük tutarsan kapış kapış gider. :D

Volkan
06.02.2012, 21:45
alihan kapıp kapıp gitmesine gerek yok gelseler yeter :D

Bekir
07.02.2012, 00:17
Herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ederim,hepinizin fikirlerini değerlendiriceğim..

Özellikle projeksiyon işi kafama çok yattı.

Ruhsat konusunda sıkıntımız yok,tanıdıklar var onlar halledicekler.

Bugün 320 GB PS3 için en düşük 690 TL fiyat aldım,Donanımhaberde Sony garantilisini 680'e satıyorlar,oradan almayı düşünüyoum daha ucuza bulamazsam.

Doğubankta Tv için Sony 102 ekran 1.000 TL'ye düştüler en son,yarın bi de Spotçular çarşısına gidiceğim,sizin bildiğiniz ucuz alabiliceğim mekanlar varsa oralara da gidebilirim.

Herkese tekrardan teşekkürler

Alihan Ertürk
07.02.2012, 18:45
Abi bence illa ki yaşadığın şehirden almak zorunda değilsin, bu tür cihazları ucuza bulabileceğin şehirler varsa araştır bence daha iyi olabilir.

Murat'
07.02.2012, 19:04
Bir buçuk sene içeriinde PS4 çıkacak diyorlar umarım çıkınca siz de hemen temin edip bu güzelliği ülkemize kazandırırsınız.Bu aada benden size tavsy Pes gerçeten de son zamanlarda çok sıktı, mutlaka Fifa 2012 ve NBA2K12 oyunlarını da bulundurun.

Kemence_61
07.02.2012, 19:14
Herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ederim,hepinizin fikirlerini değerlendiriceğim..

Özellikle projeksiyon işi kafama çok yattı.

Ruhsat konusunda sıkıntımız yok,tanıdıklar var onlar halledicekler.

Bugün 320 GB PS3 için en düşük 690 TL fiyat aldım,Donanımhaberde Sony garantilisini 680'e satıyorlar,oradan almayı düşünüyoum daha ucuza bulamazsam.

Doğubankta Tv için Sony 102 ekran 1.000 TL'ye düştüler en son,yarın bi de Spotçular çarşısına gidiceğim,sizin bildiğiniz ucuz alabiliceğim mekanlar varsa oralara da gidebilirim.

Herkese tekrardan teşekkürler

Sony bayinde çalışıyorum. ps3 o fiyata sony eurasia garantisiyle o fiyata alabliyorsan kaçırma derim. şahsen bize gelişi bile senin dediklerinden pahalı :)

Bekir
08.02.2012, 01:14
Abi bence illa ki yaşadığın şehirden almak zorunda değilsin, bu tür cihazları ucuza bulabileceğin şehirler varsa araştır bence daha iyi olabilir.
En ucuz İstanbul'dur büyük ihtimalle.

Bir buçuk sene içeriinde PS4 çıkacak diyorlar umarım çıkınca siz de hemen temin edip bu güzelliği ülkemize kazandırırsınız.Bu aada benden size tavsy Pes gerçeten de son zamanlarda çok sıktı, mutlaka Fifa 2012 ve NBA2K12 oyunlarını da bulundurun.
Bugün yine bir PS3 salonuna gittim 6 tane masa açıktı 6'sında da Pes oynanıyordu.
1 Masada Fifa düşünüyorum.

Sony bayinde çalışıyorum. ps3 o fiyata sony eurasia garantisiyle o fiyata alabliyorsan kaçırma derim. şahsen bize gelişi bile senin dediklerinden pahalı :)
Ps3'lerin çeşitleri oluyormuş,benim dediğimde galiba Wifi yokmuş fazla bilgi sahibi değilim,bu işlerle uğraşan bi tanıdık bulduk,o bize fiyat alıcak olmazsa bahsettiğim Ps3 hakkında sizden bilgi isterim.

Yasin Altuntas
08.02.2012, 01:53
2k12 tehlikeli cogu kisi begenmemis gecen seneye nazaran cok daha kötüymüs.

1 tane FIFA masasi en mantiklisi cünkü ne kadar baysada Türkiyede yine en cok oynanan oyun tartismasiz PES'tir (en azindan PS3 Cafelerde).

FIyatlari basta makul tutmak en önemlisi ve basta belirli bir kayip planlamak lazim cünkü Indirim teklifleri olmasi lazim.
Ayni zamanda Turnuvalar ve bu Turnuvalarin sonunda kazanilan ödüller falan bence cok enteresan olur.

Basarilar dilerim :)