PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Talihsizlikler Kaderimiz mi?

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 10:32
Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı. Hangi sayfaya yazsam diye düşündüm, alâkalı bir yer bulamayıp yeni bir başlık açmaya karar verdim.

Uzun süreden beri şans faktörü yanımızda değilmiş gibi görünüyor.

Kupalarda kötü kur'alar çekiyoruz.

Geçen sene kaçan bir penaltı ikili averajda geride kalmamıza neden oldu.

Şampiyonlar liginden çok talihsiz şekilde elendik.

Deaglemanyaq kardeşimizin hesaplamasına göre bu yıl oynadığımız 19 lig maçında direklerden dönen top sayısı 12.

Geçen sene ligde uğradığımız mağduriyete belki de bugüne kadar dünyada hiç bir takım uğramamıştır.

Dikkat çekici bir durum.

Kendimde ve çevremde gözlediğim bir olguyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çok beddua edenlerin işleri rast gitmiyor genellikle.

Buna mukabil hayr dua edenlerin işleri genellikle rast gidiyor, hayatlarında daha fazla bereket oluyor.

Allah belânı versin yerine Allah ıslâh etsin demek,

Lânet olsun sana yerine Allah sana imân selâmeti versin demek daha güzel, daha bereketli.

Hayatını hepimize aralıksız olarak beddua etmeye adamış bir varlık varken, bizim de onunla aynı kelimeleri kullanmamız yerine, yaradılış amacımızı-farkımızı ortaya koyarak hayr dua etmemiz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Beddua etmeyi tercih eden arkadaşlar hayr dua ederek hayatlarındaki farkı gözlemleyebilirler.

Belki beddua yerine hayr dua ederek takımımızın talihini de değiştirmemiz mümkün olabilir.:)

Erbay
08.01.2012, 10:48
Valla ben çok beddua etmiştim şike soruşturmasından önce :)

augustus
08.01.2012, 11:04
Hayatım boyunca kimseye beddua ettiğimi hatırlamıyorum.Ama geçen sene lig bittikten sonra üzerinde fener formasıyla gezen kimi görsem beddua ettim.Beddua ederken de kişisel olarak değilde sadece tuttukları takımdan dolayı yaşadıkları haram sevincin fitil fitil burunlarından gelmesini diledim.Üzerine basa basa tuttukları takım dolayısıyla olmasını diledim.Aradan bir kaç ay geçmeden şike soruşturması başladı..Kendimden korktum valla :D:D

fatihmazlum
08.01.2012, 13:10
beddua eğer haklı yere edılıyorsa hıcbır yan tesırı olmaz ama karsıdakı haklıysa yanı haksız yere beddua edıyorsan gelır senı bulur fenevbahcenınde tffnınde mhk nınde pfdk nunda hatta hukumetın ve meclısınde bu ıste haklı olmadığını adım gıbı bılıyorum onun ıcın rahat olun :)

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 13:22
beddua eğer haklı yere edılıyorsa hıcbır yan tesırı olmaz ama karsıdakı haklıysa yanı haksız yere beddua edıyorsan gelır senı bulur fenevbahcenınde tffnınde mhk nınde pfdk nunda hatta hukumetın ve meclısınde bu ıste haklı olmadığını adım gıbı bılıyorum onun ıcın rahat olun :)

Haklısın Fatih kardeşim ama yazıda vurgulamaya çalıştığım hayr duanın bereketi.

Meselâ kul hakkı yiyen birisine kızdın ve beddua ettin, yâni cezâsını bulması için dua ettin ve duan kabul oldu ve o kişi cezâsını gördü diyelim.

Aynı olayda beddua yerine hayr dua ettin ve duan kabul oldu diyelim. Allah kul hakkını affetmeyeceği için o kişi yine cezâsını çeker ama duan kabul olduysa pişman olur ve bir daha yapmamak üzere tövbe eder. Yâni Allah ona yaptığının kötü bir şey olduğunu idrâk ettirir. Sana da bonus puan yazılır ki buna bereket diyoruz.:)

Gördüğün gibi hayr duanın avantajları bedduadan fazla.

Hem bir kişinin günahına tövbe etmesine vesîle oluyorsun hem de bonus kazanıyorsun.

Erdinç Dilek
08.01.2012, 14:04
yeni jenerasyon da pozitif düşünce diye lanse edlilen bu görüşe yürekten katılıyorum

Ertan 51
08.01.2012, 14:17
Tekfur genel anlamda çok hoş bir mesaj seninkisi,çok ta doğru söylüyorsun,ben yaştakilerin varsa bu hatasından dönmesi,genç kardeşlerimizin de burdan kendilerine ders çıkarıp doğru yolu bulmaları bakımından önemli.
Üstte Augustus renktaşın dediği gibi ben de şikecilere,sonrasında medya ya,şimdi de maa ya bolca beddua ediyorum,ediyorum ama ederken de bir yandan huzursuz oluyorum,
dediğin gibi yapmak lazım,Allaha havale etmek lazım,
inşallah düzelirim,
ama önemli bir konu ,yabana atmamak lazım,kuralara ve direkte patlayan toplara etki ediyormu bilmiyorum ama beddua ede ede insanın karakterine yerleşiyor,aksi-nalet:) bir adam oluyorsun.

.....
08.01.2012, 14:34
Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı. Hangi sayfaya yazsam diye düşündüm, alâkalı bir yer bulamayıp yeni bir başlık açmaya karar verdim.

Uzun süreden beri şans faktörü yanımızda değilmiş gibi görünüyor.

Kupalarda kötü kur'alar çekiyoruz.

Geçen sene kaçan bir penaltı ikili averajda geride kalmamıza neden oldu.

Şampiyonlar liginden çok talihsiz şekilde elendik.

Deaglemanyaq kardeşimizin hesaplamasına göre bu yıl oynadığımız 19 lig maçında direklerden dönen top sayısı 12.

Geçen sene ligde uğradığımız mağduriyete belki de bugüne kadar dünyada hiç bir takım uğramamıştır.

Dikkat çekici bir durum.

Kendimde ve çevremde gözlediğim bir olguyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çok beddua edenlerin işleri rast gitmiyor genellikle.

Buna mukabil hayr dua edenlerin işleri genellikle rast gidiyor, hayatlarında daha fazla bereket oluyor.

Allah belânı versin yerine Allah ıslâh etsin demek,

Lânet olsun sana yerine Allah sana imân selâmeti versin demek daha güzel, daha bereketli.

Hayatını hepimize aralıksız olarak beddua etmeye adamış bir varlık varken, bizim de onunla aynı kelimeleri kullanmamız yerine, yaradılış amacımızı-farkımızı ortaya koyarak hayr dua etmemiz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Beddua etmeyi tercih eden arkadaşlar hayr dua ederek hayatlarındaki farkı gözlemleyebilirler.

Belki beddua yerine hayr dua ederek takımımızın talihini de değiştirmemiz mümkün olabilir.:)

Kelimesi kelimesine hatta virgül ve noktasına kadar katılıyorum ve böyle bir konuya değindiğin için sana teşekkür ediyorum abicim.

:alkış:

Keşke hepimiz bunu başarabilsek hayatımızın her alanında mutlak zafere erişmiş oluruz.

Emirhan Uludüz
08.01.2012, 18:43
Haklısın Fatih kardeşim ama yazıda vurgulamaya çalıştığım hayr duanın bereketi.

Meselâ kul hakkı yiyen birisine kızdın ve beddua ettin, yâni cezâsını bulması için dua ettin ve duan kabul oldu ve o kişi cezâsını gördü diyelim.

Aynı olayda beddua yerine hayr dua ettin ve duan kabul oldu diyelim. Allah kul hakkını affetmeyeceği için o kişi yine cezâsını çeker ama duan kabul olduysa pişman olur ve bir daha yapmamak üzere tövbe eder. Yâni Allah ona yaptığının kötü bir şey olduğunu idrâk ettirir. Sana da bonus puan yazılır ki buna bereket diyoruz.:)

Gördüğün gibi hayr duanın avantajları bedduadan fazla.

Hem bir kişinin günahına tövbe etmesine vesîle oluyorsun hem de bonus kazanıyorsun.

Sende bizi bu konuda bilgilendirerek sevap point kazandın sanırım :)

İyi yazmışsın eline sağlık :)

SEDAT
08.01.2012, 18:46
* Şansızlıklar bizim kaderimiz olmuştur hep katılıyorum, ama şunu Türkiye çok iyi anladı artık iyiden iyiye herkes kendi arasında bunu konuşuyor eminim, Trabzonspor bu ülkenin en çok hakkı yenen takımıdır ve hiçbir zaman boyun eğmeden yıllardır taraftarıyla dik durmasını bilmiştir, zaten bu gurur bize yeterde artar bile :)

Emre GÜRDAL
08.01.2012, 19:00
ben hep şunu derim bir maçta diyelim öne geçtikmi hemen taraftarımız başlıyo i..olmazısın şampyon yada x takım kumeye falan dıye ben buna karsıyım çünkü allah sınıyo bizi arkadaşlar sevinirken üzülebiliyoruz...

Emirhan Makul
08.01.2012, 19:29
:) Saçma olacak belki ama duamız değil bedduamız kabul oluyor genellikle yinede tüm kabul olan beddualar üzerine halen daha dualarımızın içeriğindekiler kabul olmuş değil :) Yani bedduayı bıraksak bile birşey değişmeyecek yada değişedebilir bilemiyorum 29 senedir tutmayan birşey için kafa yoramıyorum.

Adem Erdoğan
08.01.2012, 20:44
Futbolcularımızın formunu yakalamışken ve de kritik zamanlarda sakatlanmasını her zaman yaşıyoruz.

Cevap: Evet kaderimiz. :)

SARGONALI61
08.01.2012, 20:52
Arkadaşlar Allah'ı Dünyevi işlerimize bu kadar karıştırmazsak sanırım daha iyi olur,

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 21:37
Arkadaşlar Allah'ı Dünyevi işlerimize bu kadar karıştırmazsak sanırım daha iyi olur,

Sargonalı kardeşim aşağıdaki alıntı senin için;

Vaktiyle küçük bir kasabada yaşayan yaşlı bir ermiş artık göç vaktinin geldiğini anlayıp kasabada yaşayan insanları son kez toplamış yanına.

Dostlarım demiş, benim gerçek vatana gitme vaktim artık geldi. Sizlere elimden geldiğince yol göstermeye, sorularınıza cevap vermeye çalıştım. Şimdi son kez soracaklarınız varsa cevap vermeye çalışacağım.

Kasaba ahâlisi çok sevdikleri bu kişinin hayattan ayrılacağını öğrenmenin üzüntüsü içerisinde birbiri ardınca akıllarına takılan meseleleri sormaya başlamışlar. Kimi ticâret hakkında sormuş, kimi evlilik hakkında. Yaşlı ermiş söz tânelerini tesbihe dizer gibi tâne tâne cevaplamış hepsinin sorularını. En sonunda bir kasabalı, şimdi de bize dinden söz et lûtfen demiş.

Yaşlı ermiş, ben size şimdiye kadar neden söz ettim ki? Siz hayatınızı bunlar benim saatlerimdir, bunlar Allah'ın saatleridir diye ayırabilir misiniz?
Din, sürekli Allah'ın huzurunda olduğunun bilinciyle bu hayatı tertemiz şekilde yaşamak değil midir... diyerek sözlerini noktalamış.

Halil Cibran

Tarihe Adanmış Sözler - Necmettin Şahinler.

Aklımda kaldığı kadarı ile yazdım.

.....
08.01.2012, 21:40
Sargonalı kardeşim aşağıdaki alıntı senin için;

Vaktiyle küçük bir kasabada yaşayan yaşlı bir ermiş artık göç vaktinin geldiğini anlayıp kasabada yaşayan insanları son kez toplamış yanına.

Dostlarım demiş, benim gerçek vatana gitme vaktim artık geldi. Sizlere elimden geldiğince yol göstermeye, sorularınıza cevap vermeye çalıştım. Şimdi son kez soracaklarınız varsa cevap vermeye çalışacağım.

Kasaba ahâlisi çok sevdikleri bu kişinin hayattan ayrılacağını öğrenmenin üzüntüsü içerisinde birbiri ardınca akıllarına takılan meseleleri sormaya başlamışlar. Kimi ticâret hakkında sormuş, kimi evlilik hakkında. Yaşlı ermiş söz tânelerini tesbihe dizer gibi tâne tâne cevaplamış hepsinin sorularını. En sonunda bir kasabalı, şimdi de bize dinden söz et lûtfen demiş.

Yaşlı ermiş, ben size şimdiye kadar neden söz ettim ki? Siz hayatınızı bunlar benim saatlerimdir, bunlar Allah'ın saatleridir diye ayırabilir misiniz?
Din, sürekli Allah'ın huzurunda olduğunun bilinciyle bu hayatı tertemiz şekilde yaşamak değil midir... diyerek sözlerini noktalamış.

Halil Cibran

Tarihe Adanmış Sözler - Necmettin Şahinler.

Aklımda kaldığı kadarı ile yazdım.

EyvAllah usta. Sen daha fazla yaz. Senin yazılarını okumak bize şeref veriyor.

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 21:55
:) Saçma olacak belki ama duamız değil bedduamız kabul oluyor genellikle yinede tüm kabul olan beddualar üzerine halen daha dualarımızın içeriğindekiler kabul olmuş değil :) Yani bedduayı bıraksak bile birşey değişmeyecek yada değişedebilir bilemiyorum 29 senedir tutmayan birşey için kafa yoramıyorum.

Emirhan kardeşim hayr dua edince kabul olmuyor diye üzülme. Allah bir kulun hayrını dilerse yaptığı kötülüğün cezâsını öbür dünyaya bırakmaz,bu dünyada ona yaptığının karşılığını yaşatır.

O kişi Allah'ın kalbini mühürlediği kişilerdense hayr duanın etkisi kişinin yaptığının cezâsını çekmesiyle sınırlı kalır, o kişide tövbe, pişmanlık oluşmaz. Ama sen yine hayr duanın sana yönelik karşılığını, yâni bereketini alırsın.

Kişilerin hidâyete erip ermemesi Allah'ın takdiri. Kul olarak bizim yapabileceğimiz en güzel dua, hayr dua. O kişi hakkındaki takdir ise Allah'ın.

Hayr dua edersem cezâsız kalır diye korkma.

Kişi onun bunun hakkını yiyip, nifak çıkarıp, dedikodu yapıp da cezâsız kalıyorsa bil ki o kişi Allah'ın sevgili kulu değil, öbür tarafta Allah'ın şiddetli gazabı ile yüzyüze kalacak bir kişi.

Allah hepimizi bu durumdan korusun, yaşadığımız sıkıntılar tövbelerimiz vesilesiyle günahlarımıza bu dünyada kefaret olsun.

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 22:01
Tekfur genel anlamda çok hoş bir mesaj seninkisi,çok ta doğru söylüyorsun,ben yaştakilerin varsa bu hatasından dönmesi,genç kardeşlerimizin de burdan kendilerine ders çıkarıp doğru yolu bulmaları bakımından önemli.
Üstte Augustus renktaşın dediği gibi ben de şikecilere,sonrasında medya ya,şimdi de maa ya bolca beddua ediyorum,ediyorum ama ederken de bir yandan huzursuz oluyorum,
dediğin gibi yapmak lazım,Allaha havale etmek lazım,
inşallah düzelirim,
ama önemli bir konu ,yabana atmamak lazım,kuralara ve direkte patlayan toplara etki ediyormu bilmiyorum ama beddua ede ede insanın karakterine yerleşiyor,aksi-nalet:) bir adam oluyorsun.

Son tespitin çok doğru, hayr dua ve bedduanın insanlar üzerindeki etkisini görmek için şöyle bir test yapılabilir. Çevremizde gördüğümüz mutlu, huzurlu insanların, karşılaştıkları haksızlıklar karşısındaki tepkilerine dikkat edelim. Göreceğiz ki hayr dua ediyorlar. Yine çevremizdeki mutsuz, sinirli insanların olaylar karşısındaki dualarına dikkate edelim, göreceğiz ki beddua ediyorlar.

Dualarımızın Türkiye Süper Ligi üzerindeki nasıl bir etkisi oluyor?

Bir akademisyen arkadaşımız bu konu üzerinde bilimsel bir tez hazırlarsa şahâne olur.:)

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 22:03
Sende bizi bu konuda bilgilendirerek sevap point kazandın sanırım :)

İyi yazmışsın eline sağlık :)

Win - win olayı.:) Sağolasın.

TekfurÇayır 61
08.01.2012, 22:16
EyvAllah usta. Sen daha fazla yaz. Senin yazılarını okumak bize şeref veriyor.

Estağfurullah Ömer kardeşim, karşılıklı yazışmalarımız şeref almak , şeref vermek için değil, birbirimizden istifâde etmek için. Ben de senin o güzel yazından istifâde etmiştim.

SARGONALI61
09.01.2012, 12:00
[QUOTE=TekfurÇayır 61;1918271225]Sargonalı kardeşim aşağıdaki alıntı senin için;

Alıntı için teşekkürler Tekfur Çayırı, Sargonalı kardeşin 52 yaşında , bu alıntıyı ezbere bilir ve hayatında da uygular. Avatarıma bakıp çıkartmalar yaptıysan yanılmışsın diyelim. Sadece, yeri geldiğinde belli kişilere ana avrat küfürler yazdığımız bir ortama Allah'ı karıştımayalım demiştim. Hani maçlardaki taraftarların önce Ya Allah Bismillah deyip, 3/5 dakika sonra rakibe,hakeme v.s v.s'ye ettikleri sinkaflar gibi,anlamışsınızdır ne demek istediğimi..

TekfurÇayır 61
09.01.2012, 20:37
[QUOTE=TekfurÇayır 61;1918271225]Sargonalı kardeşim aşağıdaki alıntı senin için;

Alıntı için teşekkürler Tekfur Çayırı, Sargonalı kardeşin 52 yaşında , bu alıntıyı ezbere bilir ve hayatında da uygular. Avatarıma bakıp çıkartmalar yaptıysan yanılmışsın diyelim. Sadece, yeri geldiğinde belli kişilere ana avrat küfürler yazdığımız bir ortama Allah'ı karıştımayalım demiştim. Hani maçlardaki taraftarların önce Ya Allah Bismillah deyip, 3/5 dakika sonra rakibe,hakeme v.s v.s'ye ettikleri sinkaflar gibi,anlamışsınızdır ne demek istediğimi..

Anladım ağabeyciğim, hepbirlikte daha güzele, daha doğruya gidelim inşâallah.

Ama spor dışında kalan alanlarda da durum senin dediğin gibi değil mi?

Sevapla günah, doğruyla yanlış hayatta içiçe birarada değil mi...

Ben de herkes gibi günahsız yanlışsız değilim, günahlarımın olması kişisel olarak Allah'ı anmama engel olmamalı, daha iyisini daha güzelini yapmaya gayret etmeme engel olmamalı diye düşünüyorum. Toplumsal alan için de aynı fikirdeyim.

Bir de şu nokta var ki konuya Allah'ı dahil eden ben değilim. Beddua edildiğinde zâten dahil edilmiş oluyor. Mâdem Allah'a dua ediliyor, bunu daha güzel hâle getirelim dedim.

Büyüklerime saygım sonsuz, kıracak, üzecek bir yanlışım olduysa özür dilerim.

lazzz61
10.01.2012, 05:19
Mevlana´nın güzel bir sözü var:

" Birşey olmuyorsa; ya daha iyi olacağı içindir‚ ya da olmaması daha iyi olacağı içindir..."
http://forum2007.antu.com/images/bos.gif

Travelair
10.01.2012, 06:40
Kader diyebilmek için bir insan olarak elinden gelenin en iyisini yapmak sonra Allah'ın takdirine bırakmak gerek.
Halbuki biz elimizden gelenin en iyisini yapmıyoruz.
Muhtemelen bu uğursuzlukların çoğu da elimizden tüm geleni yapmadığımız, yamruk yumruk işler yaptığımız için başımıza geliyor diye düşünüyorum

SARGONALI61
10.01.2012, 10:48
[QUOTE=SARGONALI61;1918272170]

Anladım ağabeyciğim, hepbirlikte daha güzele, daha doğruya gidelim inşâallah.

Ama spor dışında kalan alanlarda da durum senin dediğin gibi değil mi?

Sevapla günah, doğruyla yanlış hayatta içiçe birarada değil mi...

Ben de herkes gibi günahsız yanlışsız değilim, günahlarımın olması kişisel olarak Allah'ı anmama engel olmamalı, daha iyisini daha güzelini yapmaya gayret etmeme engel olmamalı diye düşünüyorum. Toplumsal alan için de aynı fikirdeyim.

Bir de şu nokta var ki konuya Allah'ı dahil eden ben değilim. Beddua edildiğinde zâten dahil edilmiş oluyor. Mâdem Allah'a dua ediliyor, bunu daha güzel hâle getirelim dedim.

Büyüklerime saygım sonsuz, kıracak, üzecek bir yanlışım olduysa özür dilerim.

Benim yazdıklarımda Seninkilerin Teyididir, kardeşler arasında kırgınlık küslük olmaz,

Sağlıcakla