PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fetih 1453

Sayfa : [1] 2

Sefa
07.12.2011, 16:15
İstanbul'un Fethini ve Fatih Sultan Mehmed Han'ı anlatan filmin ilk fragmanı yayınlandı..

Filmin gösterim tarihi büyük ihtimalle 17 Şubat 2012..

http://www.fetih1453movie.com/

5HoR9_VdAXc
.
.

Alihan Ertürk
07.12.2011, 16:23
Güzele benziyor, gidilecekler listesinde yerini aldı.

Tolga Kurt
07.12.2011, 18:00
3D olacakmış bu filme gidilmez de hangi filme gidilir :)

macka61
07.12.2011, 19:18
hela bir çıksın bakarız fragman güzeldi

TSezgin61
08.12.2011, 15:58
''fetih 1453'' Faruk Aksoy'la Röportaj

Recep İvedik’ serisi ile gişe rekorları kıran Aksoy Film’in sahibi yönetmen Faruk Aksoy, şu sıralar son etap çekimleri devam eden ‘Fetih 1453’ filmiyle kendi rekorunu kıracağını söyledi. Aksoy, “Ben bu filmi ‘ödenmesi gereken bir borç’ olarak görüyorum. Bence bu güzel topraklarda yaşayan her insanın ecdadına bu borcu ödemesi gerekiyor” dedi. Kuşatma sahnesini 11 kamera ile çekeceklerini söyleyen Faruk Aksoy, ‘Fetih 1453’ün oluşum sürecini ÖNER ÖNGÜN'e anlattı...

Soru: İstanbul’un fethine dair bir film daha önce çekilmedi. Sizin bu projeyi gerçekleştirme isteğinizin çıkış noktası neydi?

Cevap: “İstanbul’un fethini inşallah benden önce kimse yapmaz” diye düşünürdüm... Çünkü bu filmi, ödenmesi gereken bir borç olarak görüyorum. Bence bu güzel topraklarda yaşayan her insanın ecdadına bu borcu ödemesi gerekiyor. Kimileri bu borcu vatanı yöneterek öder, kimileri bu vatanın topraklarını koruyarak. Ben de bu görkemli tarihin filmini çekerek ödemek istedim.

Soru: Bu filmi çekerken ne gibi kaynaklar kullandınız?

Cevap: Bu filmi çekmeye başlamadan önce yüzlerce tarih kitabı okudum. Birçok danışman ve tarihçi ile iş birliği yaptık. Ortaya çıkan ortak fikirlerin ışığında filmin senaryosunu oluşturduk.

Soru: Çekimler ne zaman başladı? Ne zaman gösterime girecek?

Cevap: Geçen sene Eylül ayında başladık. Çekimlerden 10 hafta önce de hazırlıklarımızı yaptık. Film, üç aşamalı olarak çekiliyor. Birinci etabı; Saray, Vatikan ve kiliseler gibi stüdyo çekimleri... İkinci etap ise geçtiğimiz Mayıs ayında çektiğimiz dış sahnelerdi. Hisar’ın yapımı, top atölyesinin kurulması bu dönemde gerçekleştirildi. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un kapısına dayandığı sahneleri ise Nisan ayında çekeceğiz. 54 günlük kuşatma ve fetih sürecini bitirdikten sonra da 2012 Şubat’ında vizyona gireceğiz.

Soru: Aksiyon sahnelerinde izleyiciyi ne sürprizler bekliyor?

Cevap: Aksiyon sahnelerine çok güveniyorum. Çünkü bu sahneler için ‘Troya’, ‘Cennetin Krallığı’ ve ‘Gladyatör’de çalışan Hollywood’lu uzmanlarla birlikteyiz.

Soru: Kendi projeniz olan ‘Recep İvedik’ serisini geçmeyi mi hedefliyorsunuz?

Cevap: Kendi kendimizi geçme ihtimalimiz çok yüksek.

Soru: “Faruk Aksoy, yıllarca ‘Recep İvedik’ filmlerine para harcamadan milyonlara ulaştı” eleştirilerine ne diyorsunuz?

Cevap: Bu çok büyük bir yalandır. Ben bu söylentilerin hepsine gülüp geçiyorum. 20 yıldır bu işi yapıyorum. Bu tamamen çekememezlikten oluşan koca bir yalandır. Biz ‘Recep İvedik’ serisi için şu anda Kültür Bakanlığı’ndan 300-500 bin TL yardım da alıp bu paranın tamamını projeye harcamayan ‘sözde sanat filmi’ yapan yapımcılardan daha fazla para harcadık. Öyle üç kuruşa film yapılmıyor. Ayrıca benim sadece ‘Recep İvedik’e harcadığım tanıtım parası ile üç tane sinema filmi yapan insanlar var.

Soru: ‘Fetih 1453’e gelecek eleştirilere hazır mısınız?

Cevap: Pek çok işte olduğu gibi illa ki biz de eleştirileceğiz. Tarihte Fatih Sultan Mehmet ile Konstantin hiç yüz yüze gelmez ama biz iki hükümdarı karşı karşıya getirdik. Şimdi bu sahneye bir sürü tarihçi “Kardeşim bu adamlar tarihte hiç bir araya gelmemiş” diyecek... Oysa ben bu olayı seyirciye bu şekilde anlatmak istedim... Eleştirilerin olması benim derdim değil. Benim tek derdim; her zaman önemsediğim şey olan seyircinin buna nasıl tepki göstereceğidir. Hiçbir zaman 8-10 entelektüel eleştirmene yaranma derdim olmadı. Beni seyircinin değerlendirmesi ilgilendirir.

Soru: ‘Fetih 1453’de son durum nedir?

Cevap: Şimdiye kadar filmin 100 dakikasını çektik. 50 dakikalık kısmının rengi ve sesi haricindeki işleri tamamen bitti. Filmin 160-170 dakika olmasını planlıyoruz. Çekimleri bittiğinde, bu projeden toplam 20 bin kişi ekmek yemiş olacak. Sahnelerimiz çok kalabalık... Bir top atölyesi sahnesinde bile en azından 70 kişi oynuyor.
Filmi 35 mm çekiyoruz. Şu ana kadar en fazla dört kamera ile çalıştık ama kuşatma sahnesinde 11 kamera kullanacağız. Çok ciddi yakın dövüş ve kılıç sahneleri var. Bunun için Çek Cumhuriyeti’nden dublörlerimiz geldi.Fatih Sultan Mehmet'in kılıç dersi alma sahnesinin bitmesi için dua ettim! Adamlar hırsla birbirlerine vuruyor, kılıç bir kaysa adamın kolu parçalanacak!Bu tarz filmlerde kaza olmaması Allah’ın sevgili kulu olmakla alakalı ama en riskli sahneler bundan sonra başlıyor. Fetih sahnesinde surlardan düşenler, oklananlar, kafasına taş düşenler, yananlar olacak.

Soru: Neden oyuncuların hiçbiri medyatik değil?

Cevap: Bunu özellikle ben istedim. Bu tarz filmlerde esas olan inandırıcılıktır. Her gün medyada yer alan insanları alıp “İşte size Fatih Sultan Mehmet” demek son derece yanlıştır. Biz oyuncularımızı magazin kirliliğine bulaşmamış isimlerden seçmeye çalıştık

Soru: Ünlü oyuncunun filme iş yaptıracağı görüşüne inanmıyor musunuz?

Cevap: İnanmıyorum. Onlarca popüler ismin bir araya gelip çektiği filmlerin 100 bin izleyiciyi geçemediğini çok gördük. Bence oyuncu insanları sinemaya çekmez. Bunu beceren bir ya da iki kişi vardır. Biri Şahan Gökbakar, biri de Cem Yılmaz’dır.

Soru: Nerelerde set kurdunuz? Fetih sahnesini nerede çekmeye karar verdiniz? Filmde kullanılan hayvanları nerelerden buldunuz?

Cevap: Buradan TOKİ’ye çok teşekkür ediyorum. TOKİ’nin Ataköy’de bize tahsis ettiği bir arazide top atölyesi ve bir kilise kurduk... Onun haricinde Kemerburgaz'da bir köy kurduk. Köy ve orman sahneleri oralarda çekildi. Kuşatma bölümü içinse şu anda araştırıyoruz. Ya İstanbul’da ya da Akdeniz’de bir yerde yapacağız. Prodüksiyon ekibimiz hayvanları buldu. Çekim yaptığımız yerlerdeki köylüler mandaları getirdi. Develer Edirne’den geldi. Atlar Uşak’taki bir çiftlikten binicileri ile birlikte gönderildi.

Soru: Kostümler kime ait?

Cevap: Canan Göknil... Günlerce araştırmalar yaparak bu kostümleri hazırladı. Şimdiye kadar 2 bin 500 kıyafet dikildi. Film bittiğinde yurt dışından gelen zırhlar ve çelik aksesuvarlarla birlikte 6 bin parçalık bir kostüm arşivimiz olacak. ‘Gladyatör’ün müziklerini yapan Hans Zimmer ve ‘Slumdog Millionier’in müziklerini yapan Mısırlı Rahman ile görüşüyoruz. Türkiye’den de birkaç sanatçı ile irtibat halindeyiz.

Soru: ‘Fetih 1453’ kaç ülkede ve hangi dillerde gösterilecek?

Cevap: Avrupa dışında Endonezya'dan Malezya'ya, Orta Doğu'dan Kafkasya'ya kadar bütün ülkelerde gösterilecek. Uluslararası bir ajans ile çalışacağız. Dolayısı ile filmimiz bitince uluslararası alanda görücüye çıkacak. Kaç dilde yayınlanacağı konusuna gelince; Almanca, Flemenkçe, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Yunanca ve Rusça kesin.

Fatih Özkan
08.12.2011, 16:40
Fragmana hayran kaldım.
Gelse de gitsek.

ibrahim
08.12.2011, 19:44
Bu fragmandan önce fetih adinda baska bir fragman dolaniyordu Youtube'da. Fragmanin basinda gece yerde oturan yasli adamlar vardi. Adamlardan biri Peygamber Efendimizin hadisini söylüyodu. Bu film ile ilgili icimde ciddi süphelerim var. Bir "Muhtesem Yüzyil" kepazeligide sinemalarda yasanmasin??

Tolga Kurt
08.12.2011, 21:04
Bu fragmandan önce fetih adinda baska bir fragman dolaniyordu Youtube'da. Fragmanin basinda gece yerde oturan yasli adamlar vardi. Adamlardan biri Peygamber Efendimizin hadisini söylüyodu. Bu film ile ilgili icimde ciddi süphelerim var. Bir "Muhtesem Yüzyil" kepazeligide sinemalarda yasanmasin??

http://www.youtube.com/watch?v=qp2zkZSZg6M

Bundan mı bahsediyosun ?

ibrahim
12.12.2011, 20:39
http://www.youtube.com/watch?v=qp2zkZSZg6M

Bundan mı bahsediyosun ?
Evet ama videonun basini kesmistiler. "Peygamber efendimiz buyurduki..." seklinde baslayan cümlenin tamda bu tarafi yoktu. Yanlis anladim ozaman. :)

Samet Türkmen
12.12.2011, 21:27
Cennetin Krallığı filminden izler kokuyor fragmanda. Animasyonlar ise çizgi film seviyesinde neredeyse :D Total War oyunlarının grafikleri daha tatmin edici.

Ama yeni yeni ayaklanıyor daha sinemamız. Hayırlısı diyelim. Hiç yoktan iyidir.

TSezgin61
12.12.2011, 22:31
Cennetin Krallığı filminden izler kokuyor fragmanda. Animasyonlar ise çizgi film seviyesinde neredeyse :D Total War oyunlarının grafikleri daha tatmin edici.

Ama yeni yeni ayaklanıyor daha sinemamız. Hayırlısı diyelim. Hiç yoktan iyidir.

Renktas o fragmanlar resmi olarak degil diye biliyorum. Yönetmende aciklamisti.

Yani ilk fragmani basligin ilk mesajindaki fragman diye duyuruldu

Samet Türkmen
13.12.2011, 03:48
Orjinal fragmanlar için söyledim :) Yıllardır yaptıkları berbat işlerden dolayı, Türk sinemasına sürekli bir önyargım var.

Timur Mikhail
05.01.2012, 22:00
Fetih 1453 filmini merakla bekliyorum. Evet sizler ne düşünüyorsunuz bu film hakkında renkdaşlar. Tarihimizde önemli olaylar savaşlar birsürü şey var ve ilk defa böylesine bir konu sağlam bir şekilde film yapılıyor.

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/390401_307476385939643_180170485336901_1062423_349 716009_n.jpg

OFFICIAL TEASER
http://www.youtube.com/watch?v=U8raYASyito&feature=player_embedded

Official Trailer
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5HoR9_VdAXc

“FETİH 1453′ÜN HİKAYESİ”

Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.

Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi.Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.

Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in ( s.a.v) sözünden ilham alıyordu;
“Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

Bu hedefe onu götürecek her şeyi bir bir hesaplamıştı. Öncelikle gerekli hazırlıkları yapana kadar, tüm komşu ülkelerle barış içerisinde yaşamalıydı. Papalık dahil, Macarlara, Sırplara, Lehlere, Ceneviz ve Venediklilere elçiler göndererek barış içerisinde yaşama isteği içerisinde bulunduğunu bildirdi. Gelibolu tersanesini restore ettirerek, senede 100 kadırga yapılabilir hale getirdi.

Bu sırada D. Roma İmparatoru Konstantin, genç yaşından dolayı toy ve basiretsiz olduğunu düşündüğü Sultan Mehmet’e karşı, elinde tutsak olan Şehzade Orhan’ı kullanmaya çalışarak, ağır tahsisatlar talebinde bulunmaktaydı. Bütün amacı, Sultan Mehmet’in tavizler vererek iyice itibarsızlaşmasını sağlamaktı.Üstelik Sultan Mehmet bu tavizleri de veriyor, Konstantin’in bütün isteklerini kabul ediyordu. Ancak bu durum bile, sadece Sultan Mehmet’in stratejisinden ibaretti.

Karamanoğulları’nın bir isyan çıkarmaya başladığının haberi alınır alınmaz, Osmanlı Ordusu, Akşehir’e doğru yola koyuldu. Karamanoğlu İbrahim hiç beklemediği kadar kalabalık bir ordu gördü karşısında. Barış talebinde bulunmak zorunda kaldı. Ordusunun yara almaması için Sultan Mehmet barış talebini kabul etti. Sefer dönüşünde, savaşmadıkları halde bahşiş isteyen bir kısım yeniçeri Sultan’ın otağının önünü kesince; Sultan Mehmet hem cülusları dağıttı, hem de firar eden askerleri bahane ederek, Başvezir Halil Paşa’nın adamı olan Yeniçeri Ağası Kurtçu Doğan’ı dayak cezasına çarptırarak sürgüne yolladı. Bu hadiseyle ordusunun üzerindeki hakimiyetini tamamen sağlamış oldu.

Edirne’ye döndükten sonra İmparator Konstantin’e bir elçi göndererek, Orhan için ödediği tahsisatı artık yollamayacağını bildirdi. Ardından, Anadolu Hisarının karşısında Boğazkesen ( Rumeli ) Hisarının yapımına başladı. Bu fiili olarak D. Roma İmparatorluğuna savaş açmak demekti.

Bu durum Avrupa devletlerince de fark edilmişti. Ancak Fransız ve İngilizlerin birbiriyle savaşıyor olması, Alman Kralının da taht kavgalarıyla uğraşması gibi gerekçeler yüzünden D.Roma İmparatorluğu’na yardım etmek neredeyse imkansızdı. Papanın bir takım girişimleri de sonuçsuz kalmıştı.

Tarih 2 Nisan 1453’ü gösterdiğinde, surlarının üzerindeki Rum askerleri, karşılarında, Sultan Mehmet ve binlerce Türk askerini buldular…

Türü Tarih, Savaş, Kahramanlık, Aşk
Yapım Şirketi Aksoy Film
Yapımcılar Faruk Aksoy, Ayşe Germen
Yönetmen Faruk Aksoy
Görüntü Yönetmeni Mirsat Heroviç
Senaryo Atilla Engin, İrfan Saruhan
Müzik Benjamin Wallfisch
Yapım Yönetmeni Servet Aksoy, Faruk Metin
Kostüm Canan Göknil
3D Efect Serkan Zelzele ( EPİC FX STUDİOS) , Hamit Keleş ( C4 / Paradox)
Kurgu Erkan Özekan
Oyuncular Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ, Erden Alkan, Cengiz Coşkun, Şahika Koldemir, Naci Adıgüzel, Alirıza Soydan, Edip Tüfekçi, Sedat Mert
Danışmanlar Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, Mimar, Sanat Tarihçisi Massimo Farinelli , Öğr. Gör. Adem Saraç
Yapım Tarihi Eylül 2009 -- Ocak 2012
Gösterim Tarihi Şubat 2012
Süre 160 - 170 Dakika
Gösterileceği Ülkeler Türkiye, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

İnternet sitesi: http://www.fetih1453movie.com/

TSezgin61
06.01.2012, 10:51
muhtesem bir film bizi bekliyor. burda herkes sabirsizlikla bu filmi bekliyor...

.....
06.01.2012, 11:03
Güzele benziyor. Gitmek lazım.

Hun10
06.01.2012, 11:33
güzele benzemesede gitmek lazım..destek lazım bu tür filmlere , devamının gelmesi için.

Harun-61
06.01.2012, 14:31
Fetih 1453 - Fragman (Official Trailer HD)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5HoR9_VdAXc

.

61trabzonomer
06.01.2012, 14:39
fragman güzel ilkkez bizimkiler güzel birşey yaptı ,inş hasılatı çok olur

Fatih Özkan
06.01.2012, 14:57
Fragmanı kaç kere izledim bilmiyorum...
Filmi heyecanla bekliyorum...

Bilâl ÇOBAN
06.01.2012, 15:59
Çok güzel bir fragman, zira birkaç şey dikkatimi çekmedi değil..

" ben sultan mehmet han ! ben, benden önceki sultanlara benzemem " sözü tamamiyle uydurma, yanlış ve enaniyet kokan bir cümledir. Oysa ecdadın, ecdanına hürmeti saygısı herkesin malûmu.

Diğeri ise Ulubatlı Hasan.. Dilerim ki " muhteşem yüzyıl" saçmalığı gibi yatak sahneleri ile anılmaz o büyük zatlar.

Fakat film, konusu itibariyle izlenmeyi hak ediyor elbette. Dilerim bir başlangıç olur, Mohaç Meydan Muharebesini de izleriz, Çanakkale'yi de, Sarıkamış'ı da, Malazgirt'i de, Boğaçhan - Ergenekon vb. destanlarını da, Kürşad ve Kırk Çerisini de...

Her günü destanlarla kahramanlıklarla dolu 5000 yıllık tarihimiz var, İstanbul'un fethini zor çekiyoruz.

ibrahim
06.01.2012, 16:28

" ben sultan mehmet han ! ben, benden önceki sultanlara benzemem " sözü tamamiyle uydurma, yanlış ve enaniyet kokan bir cümledir. Oysa ecdadın, ecdanına hürmeti saygısı herkesin malûmu.

Diğeri ise Ulubatlı Hasan.. Dilerim ki " muhteşem yüzyıl" saçmalığı gibi yatak sahneleri ile anılmaz o büyük zatlar.

Fakat film, konusu itibariyle izlenmeyi hak ediyor elbette. Dilerim bir başlangıç olur, Mohaç Meydan Muharebesini de izleriz, Çanakkale'yi de, Sarıkamış'ı da, Malazgirt'i de, Boğaçhan - Ergenekon vb. destanlarını da, Kürşad ve Kırk Çerisini de...

Her günü destanlarla kahramanlıklarla dolu 5000 yıllık tarihimiz var, İstanbul'un fethini zor çekiyoruz.

Okurken bile ter attim yemin ederim...

TSezgin61
06.01.2012, 17:04

böyle asli olan savaslari birebir canlandiramazsin. yapsan bile bu belgesel seklinde olur. heycanli ve etkili bir film icin bu tür savaslari bazi uefak hayali senaryolarla süslemek zorundasin.

mesela bir örnek daha:

filmde fatih sultan mehmet ve bizans imparatoru karsi karsiya gelecekmis. ama gercekte hic karsilasmadilar. hep aracilarla haberlestiler. bunu yönetmen acikladi.

veya fatih sultan mehmet birebir kanli kanli savasmamis deniliyor. dogrumu bilmiyorum. komut vermis orada bulunmus evet. ama filmde birebir savasiyor görünüyor.

bu arada her yabanci filmde oldugu gibi sevisme sahneleri olmayacakmis. bu filmde tek ask fatih sultan mehmetin istanbul aski olacakmis.

ama böyle olmasi gerekiyor. millet bunu istiyor. fatih sultan mehmet gitsin kilicini ceksin, savassin, sonunda bizansin girtlagini sikip "Istanbul Türklerindir" desin... (bunu yazarken bile tüylerim diken diken oldu:) )

sonucta film. en önemliside bizim filmimiz:)

Erbay
06.01.2012, 17:13
İnternette yorumlara bakıyorum efektleri beğenmeyenler var. Bu iş direkt paraya bakar. O izlediğimiz filmler bu filmin 100 katı parayla yapılıyor.

Ben de heyecanla bekliyorum.

TSezgin61
06.01.2012, 17:17
İnternette yorumlara bakıyorum efektleri beğenmeyenler var. Bu iş direkt paraya bakar. O izlediğimiz filmler bu filmin 100 katı parayla yapılıyor.

Ben de heyecanla bekliyorum.

cogunluk yanlis fragmanlari izledi. ondan "begenmedik" diyorlar.

bu 2 fragman cikmadan önce cocuk animasyonu seklinde fragmanlari yayinlanmisti. yenilerini görmeden sacma fragmanlar üzerine yorum yapiyorlar.

yapim sirketi aciklama yapmisti "henüz fragman yayinlamadik. ortalikta dolananlar uydurma" diye.

Sibel
06.01.2012, 17:28
Hangi konuda bir film yapılmasını istersin deseydiler heralde bunu isterdim.
Fatih'i hayali olarak da izlemek, o şanlı tarihin, o şanlı fethin rüyasını görmek bile benim için çok ama çok önemli bir durum.
Heyecanla ve mutlulukla bekliyorum.
Ve de umuyorum ki, güzel ve yerinde olur.

Ömer Faruk61
06.01.2012, 17:52
Gideceğiz İnşallah..

pReN@_61
06.01.2012, 18:04
Sırf fragmanına dünya paralar dökülmüş.Merak uyandırdı bende.Gideceğim muhtemelen..

macka61
06.01.2012, 19:37
bende gitmeyi düşüüyorum böyle filmerin çoğalması lazım şanlı tarihimiz var doğru düzgün film yok

Fatih ÇOLAK
06.01.2012, 19:53
Sabırsızlıkla bekliyorum...

Serdær
06.01.2012, 20:56
Fragmanı izledikten sonra harcanan paralara yazık dedim.

Her zaman diyoruz ya Hollywood sektörüne yaklaşıyoruz diye , biz göremeyeceğiz herhalde onu.

bordo61
07.01.2012, 20:53
Buna gidecem , hemde ilk günlerde sonra milletin yorumlarını okuyoruz hevesimiz kaçıyor

macka61
08.01.2012, 13:13
evet sümelanın şifresine gidecektim milletin yorumlarını okudum gitmedim

61trabzonomer
08.01.2012, 13:56
evet sümelanın şifresine gidecektim milletin yorumlarını okudum gitmedim

eğlenebilceğin 2 saati kaybettin o zaman :)

evrents
08.01.2012, 14:10
Şanlı tarihimizi,geçmişimizi anlatan bu filme elbette gideceğim.

Enes Ünal Kaya
08.01.2012, 14:46
Sinema'ya Giden İnsanlar İçin Söylüyorum..

Eminim Verdiğiniz Paralara Acıdığınız Çok Film Olmuşdur..

Sırf İsminden Dolayı Gitmemiz Gerektiğini Düşünüyorum

Erdinç Dilek
08.01.2012, 14:58
birisi yazmış bugün: ''Fetih 1453 mü? testere bile 7 ye kadar çekildi'' :)

Barış Burak
08.01.2012, 15:16
o kadar masraf boşa gitti diye düşünüyorum,fragmanı cidden beğenmedim.belki beklentimi yüksek tuttuğum içindi,ama fragmanından edindiğim izlenime göre,filmine gitmem diyebilirim.

Bilâl ÇOBAN
08.01.2012, 16:30
İki görüntü - ses efekti eksikmiş, aman ne büyük olay... Gitmeyin efenim, gitmeyin...

Fatih Özkan
08.01.2012, 16:42
Eleştiri manyağıyız (:

Royal Heart
08.01.2012, 16:45
Fragmanı izledikten sonra harcanan paralara yazık dedim.

Her zaman diyoruz ya Hollywood sektörüne yaklaşıyoruz diye , biz göremeyeceğiz herhalde onu.
Gitmeyi düşünsem de fragman bende de o kaliteyi uyandırmadı, İstanbul'un Fethi gibi bir olayda tüm imkânlar seferber edilip, en müthiş şekilde filmin çekilmesi gerekir bunun için beklentiler yüksek olacaktır. Fragman tatmin edici düzeyde değil.

Mustafa Çolak
08.01.2012, 16:55
Fragmana bakıldıgında belki görsellik bakımından eleştirilebilecek konular olabilir. İnşallah senaryo bakımından hayal kırıklığına uğramayız. Kanuni'ye yaptıklarını Fatih'e yapmazlar umarım.

Erbay
08.01.2012, 17:58
Bu filmin yapımcısı Recep İvedik'in yapımcısı Faruk Aksoy, ne bekliyorsunuz ki. 17 milyon dolarlık film altı üstü. 100-200 olacak ki beklentilerimiz gerçekleşsin.

yorumsuz6117
08.01.2012, 18:51
Herkes gitsin diye fragmana abanmışlar.. Ben beğenmedim çizgi film sanki.. Ayrıca castı çok vasat..

-Samet
12.01.2012, 17:14
Sinema'ya Giden İnsanlar İçin Söylüyorum..

Eminim Verdiğiniz Paralara Acıdığınız Çok Film Olmuşdur..

Sırf İsminden Dolayı Gitmemiz Gerektiğini Düşünüyorum

Kesinlikle.

Film fetihi anlatıyor.

Kötü de olsa gidip ilgi göstermeliyiz ki daha iyi çekilsin , daha iyi anlatılsın .

-Samet
12.01.2012, 17:16
Notlar ...

Filmde 20 terzi görev yaptı ve toplam 44000 mt kumaş kullanarak kostümler ve aksesuar malzemeleri hazırladı.

2500 M2 kapasiteli stüdyo içinde digital çekim platformu hazırlandı ve Hollywood standartlarında iç mekan çekimleri için 40 kişilik tasarım ve animasyon ekibi Bizans ve Edirne saraylarını aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı ve 200 Adet Özel Spacelight ışık sistemi kullanıldı.

25 Dönüm arazi üzerindeki kısmi tarihi dokular da kullanılarak 14600 M2 dekor inşa edildi. Özellikle Fatihin döktürdüğü büyük topun ( Şahi Top) üretildiği Kırklareli Demirciköydeki tophane, aslına uygun olarak yapıldı. 14 Ton eriyik kapasiteli 3 Dev pota bu tophanenin içinde yeralmıştır.

Rumeli Hisarı inşaatının çekimleri için 5000 M2 alanda Rumeli Hisarının bir bölümü yapıldı.

Dönemin Cenova limanının canlandırılması için Bluebox yöntemi kullanıldı ve 2500 M2 gerçek zeminli Mavi havuz inşaa edildi.

Alibeykoy Baraj havzasında 100 000 M2 arazi üzerinde, Istanbul surları, Savas Meydanı, Bataryalar ve Topların bulundugu mevkiler, Padisah Otağ alanı, Asker Çadırları, Asker istikham ve yemek alanları, Vatikan sarayı, Medine şehir Sokakları, Bizans şehir sokakları ve Istanbul’un alınmasında önemli rol oynayan yeraltı tünelleri inşaa edildi.

Savaş alanı için 15 top bataryası 5 Adet 20 mt boyunda Gerçek ve işlevsel savaş kulesi (kingdoom of heaven filminde 2 Adet gercek vardı) 5 adet 15 metre boyunda büyük mancınık 10.000 nin üzerinde çeşitli savaş malzemesi ve aksesuarı imal edildi.

Kuşatma sahneleri için gerçek boyutta surlar, mancınıklar, savaş kuleleri ve üç tane gerçek boyutlu gemi hazırlandı.

Çekimlerde 40 manda, 40 deve ve 50 at arabası kullanıldı.

İstanbul'un fethinde önem taşıyan Şahi topu, gerçeğine yakın hazırlandı. Şu anda İngiltere'de bulunan Şahi toplarının en büyüğünün yarıçapı 180 santimetre iken; filmdeki topun yarıçapı 140 santimetre.

Aksiyon sahnelerinde; 'Truva', 'Kingdom of Heaven' gibi filmlerin aksiyon sahnelerinde rol alan stunt ekipleri hazır bulundu.

Selim Turan
12.01.2012, 18:08
Kesinlikle gidilmesi gereken bir film. Bende fragmanda bir çok hataya rastladım evet. Ama şu unutulmamalıdır ki yabancı bir filmin fragmanını bu derece seçici incelemiyoruz. Ayrıca bu gün 20 Milyon $'lık olan bir yapım gerektiği desteği görürse ilerde 100 Milyon $'lık yapımların önü açılır.

Burçak
12.01.2012, 18:29
Fetih 1453'e Yunanistan'dan öfke!
Türk sinemasının en yüksek bütçeli filmi "Fetih 1453" daha gösterime girmeden ses getirdi. Filmin fragmanı Yunanistan'da büyük tepkiyle karşılandı.
Türk Sineması'nın en pahalı ve en görkemli filmi olduğu belirtilen "Fetih 1453"ün fragmanı Yunanistan'da tepkiyle karşılandı.

"Fetih 1453"ün Yunanistan'da büyük gürültü koparmasına kesin gözüyle bakılırken, haberler için "Türkler'in Fetih propagandası, 17 milyon dolar!" başlığı kullanıldı. Yunanlar, filmi en az "50 milyon kişinin izleyeceği" tahmininde bulundu.

Yunanistan'da "Fetih 1453"e ilişkin ilk haber ve filmin fargmanı dün akşam internet sitelerine düşerken, sadece birkaç saat içerisinde yüzlerce internet sitesinde yayınlanarak binlerce okur yorumu aldı. "Fetih 1453" filminin son yıllarda sakin bir dönemden geçen Türk-Yunan ilişkilerine yansımasının nasıl olacağı merak ediliyor. Filmin fragmanı bile Yunan internet kullanıcılarını öfkelendirdi. İnternet siteleri ile sosyal medyada şimdiden yüzlerce tepki ve eleştiri mesajı bırakılırken, objektif mesajlar ile özeleştiri içerlikli yorumlar da dikkat çekti.

Türk sinemasının en pahalı ve en görkemli filmi olacağı belirtilen "Fetih 1453"ün fragmanı, Yunan basın-yayın organlarında yer almaya başladı. "Fetih 1453"ün 17 Şubat'ta vizyona gireceği hatırlatılan haberlerde, fragmanının yayınlanmaya başlandığı belirtildi. Faruk Aksoy'un yönettiği filmin ABD ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede izleneceği ifade edilirken, Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli filmi olduğuna dikkat çekildi.

"Fetih 1453"ün İstanbul'un Fethi'ni konu aldığı ifade edilirken, savaş ve aşk sahnelerinin izleyiciyi etkilemesinin beklendiği vurgulandı. Filmde Sultan'ın hayatı ile 29 Mayıs 1453'te İstanbul'un düşmesinin anlatıldığı hatırlatılan haberlerde, savaş konusunun dışında surlara çıkan Ulubatlı Hasan'ın aşk hikayesinin de işlendiği belirtildi.

"TÜRKLER DÜNYANIN HAKİMİ Mİ?"
"Türk işgalciler, filmde kendilerini dünyanın hakimi olarak lanse ediyorlar" yorumu yapılan haberlerde, "Yönetmen Aksoy'un Yunanların (Rumlar) toplu katliamı ve yağmalamalar gibi tarihin önemli yönlerini ise göstermekte başarısız olduğu" iddialarına yer verildi. Haberlerde, "filmde Yunan askerlerinin Osmanlı süper gücü karşısında başını eğmiş olarak gösterildiğine" ilişkin bilgiler geldiğine dikkat çekildi.

"Fetih 1453"ün çekimi için Türklerin 17 milyon dolar harcadığı ve 3 yılda tamamlandığı belirtilen haberlerde, fragmanın yapımının 1,5 ayda tamamlandığı ve 600 bin dolara mal olduğu aktarıldı. Türkiye'de fragmanı 24 saatte 1 milyon 670 bin kişinin izlendiği bildirildi.

ÖFKE VE ÖZELEŞTİRİ DOLU "FETİH" YORUMLARI
Yunan internet sitelerinde yayınlanan "Fetih 1453" fragmanına ilişkin okurların çoğunun eleştirel, duygusal ve öfke dolu mesajlar bırakması dikkat çekerken, objektif görüş belirten ve özeleştiri yapanlara da rastlanıyor.

http://www.haber53.com/59978_Fetih-1453-e-Yunanistan-dan-ofke!.html

zorlarına gitmiş :)

deneme61
12.01.2012, 19:12
ınsaallah daha guzellerı de cekılecek dıye gıdecegım

Uğurtan
12.01.2012, 20:48
Bu yapıma her Türk insanı gitmeli.

Bu sadece tarihimizden ötürü değil.

Sinemamızla alakalı yeni bir tarih yaratmamız için gerekli.

Bugüne dek sinema seyircimiz ortalama 4 ile 5 milyon kişi arasında tıkanıp kaldı.

Ve bütçe olarak da sinemamız buna paralel tıkanıyor.

17 milyon dolara bir film çekmeye çalışıyoruz ve kendini amorti edeceği bile şüpheli!

Çünkü herşey maksimum düzeyde olsa geri dönüş 35 milyon TL düzeyini ancak bulabiliyor.

Ya sponsorlara teslim olacaksın ya da bu düzeni bir sıçramayla yıkacaksın.

Amerikan sinemasına harcanan paraları biliyoruz ama geri dönüşü minimum 2 katı düzeyde.

Uzun lafın kısası muhakkak hatalar, teknik yetersizlikler v.s olacaktır.

Ama bunları denemeden yapmadan bir yere gelmek imkansız.

Zamanında devrim arabaları mevzusu da böyle olmadı mı?

Yapamayız dediler yaptık ama çeşitli nedenlerle durduruldu.

Hala devam ediliyor olsaydı?

Bugün otomobil üreticisi bir ülkeydik. Yerli markamız ile.

O yüzden eleştiri olacaktır ancak pozitif yönde olmasına dikkat etmeliyiz.

Ben şahsen sinemaya götürebildiğim kadar insan götüreceğim.

Samet Türkmen
03.02.2012, 10:51
Yunanlıların zoruna gitmiş olabilir ama saçma filmi görünce bizim daha çok zorumuza gidecek. Hayatımın en büyük hatasını yapıp mahsunun çektiği filme gitmiştim. Çıktıktan sonra soyulduğumu anladım.

Bir hata yapıp buna gitmem. Fragmanında çizgi filme seviyesinden grafik olan bir filme kimse kusura bakmasın sinemada gidilmez.

Uğurtan
03.02.2012, 12:08
Sinemaya gitmeyen adam da hala niye böyle filmler çekemiyoruz diyemez.

Samet Türkmen
03.02.2012, 12:23
Sinemaya gitmeyen birisi değilim. Lakin benim için bu filmin hiçbir çekiciliği yok.Gidecektim ama o grafikleri görünce vazgeçtim. Kısa sürede televizyonlara düşeceğini tahmin ediyorum.

Dipnot : Recep İvedik serisine de son derece uyuzum ve hiçbirine gitmedim.

Hasan ZAİMOĞLU
03.02.2012, 13:26
bu filmi S.Spilberg birebir çekse dersiniz ki elin adamı bizimkilerin yapamadığını yapmış gidip izleyelim. Türkiye'de sektör birbirini düdükleyenleri konu edinen filmler üzerine malesef. Tarihimizin budenli büyük bir bütçeyle anlatıldığı film ve türk sinemasında bir ilk olan yapım elbette kusurlarınıda içinde barındıracaktır. Bırakında ağır eleştirileri filmi izleyip tamamen bir bilgimiz olduktan sonra yapalım eğerki hoşnut kalmazsak.

Bahadır Şimşek
03.02.2012, 13:42
Bu filme kesinlikle gideceğim. Normalde çok fazla sinemaya gitmem ama, destek için gideceğim.

Ayrıca ben fragmanı beğendim.

Burada bazı arkadaşlar sinema eleştirmenliğine biraz fazla kaptırmışlar sanırım kendilerini.
Açıkçası kendi adıma böyle bir huyum olmadığı için çok mutluyum :) Zira, sinema eleştirmeni olunca bazı güzellikleri gözden kaçırıyorsunuz, her karenin her köşesine dikkat kesiliyorsunuz bir sıkıntı var mı diye ve aradıktan sonra illa buluyorsunuz bir kulp. Bu yüzden iyi ki sinema eleştirmeni değilim diye şükrediyorum halime. Yoksa gider Nuri Bilge Ceylan'ın ödül yağan hareketsiz, dram filmlerini beğenirdim bu tarz savaş kokan, tarihimizi yansıtan filmlerimizi beğenmek yerine:) Bu da beni üzerdi açıkçası...

İlker Akçay
03.02.2012, 13:56
Her ne olursa olsun,film kötü bile olsa Yerli Sinema sektörüne destek olmak ve daha iyi yapımlar için insanları daha da cesaretlendirecek,daha büyük bütçelerle bu işi yapmaları için filme gideceğim..

Samet Türkmen
03.02.2012, 13:57
Valla ben Tv, sinema okuyorum. Eleştirmezsem duramam :)

Yiğit Gayretli
03.02.2012, 14:45
Bu filme gidilmeli...

Ceyhun Öncü
07.02.2012, 13:36
Valla ben Tv, sinema okuyorum. Eleştirmezsem duramam :)

O zaman durma :)

Neolursa olsun gidecegin elin amerikalisi truvayi, 300 spartaliyi efsane yapti
Biz kendi degerlerimizi niye yapmayalim?

Dün alman kanalinda jackie chanin filmi vardi, filmin bir bölümü istanbulda gecti o bile cok hosuma gitti

Türkiyenin tanitimi icin filmler, turizm bakanin yaptirdigi bos reklamlarindan cok daha etkili

Samet Türkmen
07.02.2012, 14:22
O zaman durma :)

Neolursa olsun gidecegin elin amerikalisi truvayi, 300 spartaliyi efsane yapti
Biz kendi degerlerimizi niye yapmayalim?

Dün alman kanalinda jackie chanin filmi vardi, filmin bir bölümü istanbulda gecti o bile cok hosuma gitti

Türkiyenin tanitimi icin filmler, turizm bakanin yaptirdigi bos reklamlarindan cok daha etkili

Truva demişken söyleyeyim , zamanında bu topraklarda geçen o tarihi olay için izin vermedi devletimiz çekimlere. Suriye'de ve diğer ilgili ülkelerde çekildi.

Yaşar
07.02.2012, 15:12
Filmi görmek için sabırssızlanıyorum.

Ceyhun Öncü
08.02.2012, 07:06
Truva demişken söyleyeyim , zamanında bu topraklarda geçen o tarihi olay için izin vermedi devletimiz çekimlere. Suriye'de ve diğer ilgili ülkelerde çekildi.

Izinle alakasi yok
Film fas, meksika ve maltada cekilmis
Sebebi filmin alman yönetmeni

TSezgin61
08.02.2012, 10:57
istanbulun fethi cekilmis hala tartisiyoruz... her türkün gitmesi gereken film...

tarihimizin en büyük olaylarindan biri. belkide en büyügü.

filmi duyan yunanlarin surati düsüyor...

bunlara inat gidilir...

bu arada sinemaci gözüyle filmi elestiren arkadaslar elestirilerinde hakli olabilir. ama bu film sadece sinemaci gözüyle degerlendirilmemeli ve gidilmeli diye düsünüyorum.

hasilat rekoru recep ivedik gibi bir filmi 3 kere herkese izlettiyse, 70 milyon dolarlik fetih filminden sonra belki 100 milyon dolara bir canakkale zaferi cekilir, onun pesindende 300 milyon dolara osmanlinin filmi falan...

peygamber efendimizin hadislerine konu olan bir olaydan bahsediyoruz suan...

.....
08.02.2012, 12:31
Bu filme gitmemiz lazım artık.

Cem Akyüz
08.02.2012, 12:34
İsteyen gider isteyen gitmez bu kadar kasmamak lazım

Samet Türkmen
08.02.2012, 13:27
Izinle alakasi yok
Film fas, meksika ve maltada cekilmis
Sebebi filmin alman yönetmeni

Kaynağın adresini atar mısın ? Bilgim yanlışsa düzeltmek isterim lakin bir savaş sahnesinin Suriye'de çekildiğini bizzat tv'de izlemiştim. Ya da filmleri karıştırıyorum.

Uğurtan
11.02.2012, 00:27
Son 1 hafta

;)

Sinan Ayaz
11.02.2012, 00:29
Sabırsızlıkla bekliyorum ..

Samet Türkmen
11.02.2012, 00:42
Fikir değiştirdim gidiyorum. Vatana millete hayırlı olsun :P

Numan Yerlikaya
11.02.2012, 14:08
Sinemada çok iyi olduğumuz söylenemez bekliyoruz

Mayls
11.02.2012, 14:18
Açıkçası kötü bir film bekliyorum.

Kötü derken, yerli yapımı olduğu için demiyorum. Hollywood da çekseydi kötü bir film bekliyor olurdum. Bir Braveheart falan beklemiyorum. Kötü bir senaryoya sahip, yüzeysel bir savaş filmi bekliyorum.

Ama "yerli malı yurdun malı" hesaabı, büyük ihtimalle izlerim :)

Ertan1982
11.02.2012, 14:54
Filim kimin bakis acisindan ilerliyecek merak ediyorum.Fatih Sultan Mehmet mi yoksa baska birisinin mi.Bir Askerin bakis acisindan cekilmise, filmin icerikligi daha sinemaya yatkin olur.Fatihin acisindan cekilmise sikici olur film.

.....
15.02.2012, 15:27
24 saatten az kaldı :)

Sinan Ayaz
15.02.2012, 15:30
Rekorları alt üst eder..

Tolga
15.02.2012, 16:49
Ilkokul'dan Liseye kadar Cografya ve Tarih'e asiri bir duskunlugum vardi.Kendimi bilmeye basladigim zamanlarda da hep sorardim kendi kendime hepi topu 300-400 yillik bir tarihi olan kendi kendileriyle savasan bir ABD bile kendi tarihini overek filmler cekiyor.

Yani savastigi toprakta yasayan halkin donemin teknolojisinde neye hakim oldugu belli.Kizilderili-Yok Nort Carolina falan filan.Adamlar koloni savaslarini kazanmalarini tarihin buyuk donum noktalari olarak lanse ettiler bugune kadar.

Biz ki bu tarihte devir degistirdik hic ama hic girisimimiz olmadi.1453 diye bir filmi hep beklemistim.70 Milyon da Turk Sinemasi icin mukemmel otesi bir rakam.Belki birseylerin baslangici olur.Ben bir Osmanli Torunu olarak Turk olarak izlemek istiyorum bu filmi.Ovunmek istiyorum en buyuk atalarimdan biriyle.

Su an kismet olmayacak ama insallah bu yaz TR'ye geldigimde aklimda olan islerden birisi.Umarim harcanan bu para bosa gitmemistir ve izlenilebilirligi her acidan iyi olur.

Yaşar
15.02.2012, 16:54
Bu filme Holywood filmleri ile kıyaslayıp, iyi ve kötü demek yerine, bundan sonra çekilecek Türk tarihi filmlerine öncü olacağını düşündüğüm için gideceğim ve dikkatle takip edeceğim.
Kötü çekilmiş olabilir fakat beklentilerimizi karşılamak için daha iyilerinin çekilmesine de kaynak olabilir.
İmkanı olan herkes gitmeli.

Mehmet Ç.
15.02.2012, 17:47
Persembe gidelim dedi arkadaslar... Mac var olmaz dedik :D

Trabzonspor sinema'dan önce gelir ççç:D

Cuma veya C'tesi kismetse gidecegiz :D

Sibel
15.02.2012, 19:47
Bir Fatih Sultan aşığı olarak dört gözle bekliyorum...
Umarım yanıltmaz.

Erbay
15.02.2012, 19:50
Filmle ilgili endişem şu. Hızlı bir giriş ve sonrasında bir durağanlık, belki bir aşk hikayesi, eğreti diyaloglar. İnşallah böyle olmaz.

Sibel
15.02.2012, 20:11
İlla eleştiri olsun diye bunu söylemiyorum ama fragmanda Fatih'in söylediği ''ben benden önceki sultanlara benzemem'' cümlesi beni çok üzdü.
Benim de temennim bir Muhteşem Yüzyıl izlememek.
Umarım yakışan bir film olur. Ve dahası gelir.

Mustafa Çolak
15.02.2012, 20:40
Umarım reyting uğruna konuyu saptırmamışlardır.

.....
15.02.2012, 22:19
Şimdiye kadar Türk filmi olarak rekor kıran film hangisi ?

Burak DERELİ
15.02.2012, 22:48
çok güzel bir film olmuştur diye düşünüyorum, inşallah saçma bir konu işlememişlerdir
en kısa zamanda izleyeceğim

TheDayAfter61
15.02.2012, 22:49
Şimdiye kadar Türk filmi olarak rekor kıran film hangisi ?

Recep İvedik olmalı.

Erbay
15.02.2012, 22:56
Eyyvah Eyvah 2 en fazla izlenen film. 3.947.988 kişi izlemiş.

TheDayAfter61
15.02.2012, 22:58
En fazla Recep İvedik 2.
4 milyon 333 bin 116

Uğurtan
15.02.2012, 23:14
Recep İvedik 2

4.333.144 kişi ile en fazla izlenen Türk filmi.

2. sırada ise K.Vadisi Irak

4.256.567 kişi

.....
15.02.2012, 23:15
Bu film hepsini geçer diye düşünüyorum. Hangi arkadaşımla konuşsam bu filme gidecem diyor.

Bahadır Şimşek
16.02.2012, 00:01
İlla eleştiri olsun diye bunu söylemiyorum ama fragmanda Fatih'in söylediği ''ben benden önceki sultanlara benzemem'' cümlesi beni çok üzdü.
Benim de temennim bir Muhteşem Yüzyıl izlememek.
Umarım yakışan bir film olur. Ve dahası gelir.

Açıkçası bu söze neden üzüldüğünüzü anlayamadım. Tamam belki bu sözü gerçekte söylememiş olabilir ama, kendinden öncekilere benzemediği bir gerçektir. Fatih Sultan Mehmed Han Osmanlı'nın en şahane padişahlarının başında gelir.

.....
16.02.2012, 00:05
İzleyenler yarın yapıcı eleştiri yaparsa çok iyi olur....

Ertan1982
16.02.2012, 06:52
Rekor kirarmi bilemem.Cogu Türk filmlerde sunu gördüm iyi bir girisi ama filim uzadikca kalite düsüyor.Birde giseyi ilk 1-2 haftada yapar sonra ilgi düser.Ya belese internetten izlenir yada "en iyi sahneler fragmalarda kulandilar,parana yazik bekledigim gibi cikmadi vs.."diye elestiriler gelir fili izleyn arkadaslardan veya Internet forumlardan.Bende Öncü olarak kiz kardesimi yolliyacagim bugün mac yüzünden.O kötü derse 75% izlemeye gidecem filmi.

.....
16.02.2012, 09:50
Cumartesi gidip izleyecem bir aksilik çıkmazsa. Kimin ne dediği de pek umrumda olmaz açıkcası.

evrents
16.02.2012, 10:26
Bu filmi izleyeceğim.

Akif Gür
16.02.2012, 10:29
bugün 14:53 te ki ilk gösterimde yerimi alacağım..beklentim büyük..

M.S.SOFU
16.02.2012, 12:03
dvd si çıkınca bana haber edin arkadaşlar

Ahmet Demir
16.02.2012, 12:09
bugün bizim maçtan önce istanbul.u fethedeceğiz, sonra da çıkıp psv.yi fethederiz inşallah :)

61trabzonomer
16.02.2012, 12:49
inş rekorlar kırar,kesinlikle sinemada izliyeceğim 17 milyon dolar verilerek yapılmış kat kat ciro yapsın rekorlar kırsın.

Faik Yılmaz
17.02.2012, 13:33
Ne kadar saçmaolursa olsun Recep İvedikten daha saçma olamayacağını düşünüyorum.....

Ayrıca Recep İvedik 2 ye ait olan seyirci rekorununda en azından anlamlı bir film tarafından kırılmasını canı gönülden arzu ediyorum....

Uğurtan
18.02.2012, 01:47
Gidin gidin pişman olacağınızı düşünmüyorum.

Beklentimin üzerinde film.

Elbette eksiklikler farkedeceksinizdir ama oldukça iyi bir emek.

Ahmet Demir
18.02.2012, 01:50
ben de gittim ve beğendim. çok yüksek beklentiyle gitmeye gerek yok ama emek ve para harcanmış ve güzel bir proje konmuş ortaya.

Fatih Özkan
18.02.2012, 02:53
Kesinlikle gidin arkadaşlar...
Eleştirilere aldanmayın...
Beklediğimden de güzeldi.
Tarihimizle ilgili ilk film olması açısından eksikler var elbet...
Destek olmak gerekir...

Fatih Özkan
18.02.2012, 04:10
Internette birkac Osmanli sitesinde ve Face gruplarinda bunu okudum ve filme gitmekten vazgecme asamasina geldim. Her söyleyene inanmam ama filme gittikten sonra ayni seyleri düsüneceksem verdigim paraya yanarim...

Bence izle...
Sonra kendi görüşünü koy ortaya...

TSezgin61
18.02.2012, 09:57
Bugün insallah gidecem... Iyimi degilmi görmek icin degil, destek olmak icin...

Adam borca girdi, hacizle karsi karsiya kaldi yinede yapti filmi helal olsun... Bizede tarhimizi anlatan ilk yüksek bütceli filmini izlemek düser

Uğurtan
18.02.2012, 11:55
Ya arkadaş tarih belgeseli çekmiyor adamlar.

Film bu film.

Uzun metraj bir film.

Niye herşeyi birbirine karıştırıyorsunuz.

Gerektiği şekilde emek de vermişler.

Hayır eleştiri yapılacak mevzular orada dururken bambaşka yerden vurulma çabası çok saçma.

Film vizyondan kalktığında ben eleştirilerimi yazacağım.

Ama bu filmin kötü olduğunu göstermez.

Şuana dek yapılan en kapsamlı ve en iyi teknik alt yapıya sahip Türk Filmi.

.....
18.02.2012, 13:17
Nasip olursa bugün arkadaşlarla gitmeyi düşünüyoruz.

Canberk
18.02.2012, 13:25
Sinop'ta sinema yok gel de küfür etme . Bu ve bunun gibi nice film kaçırdım Sinema kapalı diye Allah'ım sabır ver

Emre Bekar
18.02.2012, 13:51
ilk İstanbul fethi Filmi 1951 yapımı. http://www.youtube.com/watch?v=gQbNtlIRoRc&feature=youtu.be

Uğurtan
18.02.2012, 14:07
Gereksiz tartışmaların lüzumu da yok yeri de yok.

Sinema konuşuyoruz.

Sibel
18.02.2012, 14:27
Hafta içi gideceğim inşallah.

Sacit
18.02.2012, 14:32
Çok methediliyor bu film, izleyip göreceğim..

bordo61
18.02.2012, 15:21
Belgesel niyetine gitmeyin filme.

Bu bir film bence gidin yani , destek verinki daha iyileri çekilsin

Harcanan paralara değmiş bence , bu filme destek veririseniz daha iyisi çekilir.

ESER
18.02.2012, 17:23
insallah yurtdısında da guzel bir sekilde pazarlanır ve bizde izleyebiliriz.

Royal Heart
18.02.2012, 17:25
Sanki başrolde Fatih değil de Ulubatlı Hasan varmış diyorlar, doğru mudur ?

Fatih Özkan
18.02.2012, 17:26
Sanki başrolde Fatih değil de Ulubatlı Hasan varmış diyorlar, doğru mudur ?

Abartıldığı kadar değil bence...

Royal Heart
18.02.2012, 17:30
Abartıldığı kadar değil bence...
Nasıldı peki, ''Vay be, beklediğimden daha iyiymiş.'' mi, yoksa ''Fena değil ama çok daha iyi olabilirdi.'' mi ? :)

Fatih Özkan
18.02.2012, 17:36
Nasıldı peki, ''Vay be, beklediğimden daha iyiymiş.'' mi, yoksa ''Fena değil ama çok daha iyi olabilirdi.'' mi ? :)

İnsan bir işi ilk defa yaptığında ne kadar başarılı olabilir ?
Elbette çok daha güzel olabilirdi...
Ama bu film bir ilk ve bunu akıldan çıkarmamak gerek...
Yıllarca "Lan bizim tarihimiz film yapılsa var ya..." diye cümleleri kuran bizler değil miydik ?
Adamlar yapmış işte...
Acımasızca eleştiri yapmak yerine gidip destek olmak gerekir daha iyisi için...
Bence güzeldi...

Royal Heart
18.02.2012, 17:42
Yıllarca "Lan bizim tarihimiz film yapılsa var ya..." diye cümleleri kuran bizler değil miydik ?
Adamlar yapmış işte...
Bence güzeldi...
Gideceğim inşallah, bu tür filmler lâyıkıyla yapılmalı ve devamı gelmeli. İnternetten bakıyorum salonlara ve çoğu seansların tamamına yakını bitmiş. İlgi çok fazla gerçekten, dilerim bundan sonra yapılacak filmlere iyi bir öncü niteliği taşıyordur.

Ahmet Başkaya
18.02.2012, 19:11
Yarın gideceğim ben de .

Sibel
18.02.2012, 19:25
Ahmet avatarını değiştirmeyi düşünüyor musun?
Görünce ağlayasım geliyor da:D :(

ibrahim
18.02.2012, 19:44
Belgesel niyetine gitmeyin filme.

Bu bir film bence gidin yani , destek verinki daha iyileri çekilsin

Harcanan paralara değmiş bence , bu filme destek veririseniz daha iyisi çekilir.

Adamlar yapmış işte...
Bence güzeldi...
Hadi bakalim, sizin yüzünüzden gidecegim bu filme. :)

İlker Akçay
18.02.2012, 20:02
Filmi sırf bu alanda daha büyük bütçeli ve daha iyi yapımların çıkmasına teşvik ve cesaretlendirmek için gideceğim..Her ne olursa olsun izlenmeli..İzlenirse çok daha iyileri gelir ama yeterli desteği görmezse kimse bir daha bu büyüklükte yapım bekleyip de eleştirmesin..

-Samet
18.02.2012, 21:07
Önümüzdeki hafta gitmeyi düşünüyoruz arkadaşlarla.

Erbay
18.02.2012, 21:55
İzlemek nasip oldu. Salon ağzına kadar doluydu, kesin rekor kıracak belli. Ağlamasından anladığım kadarıyla 1 yaşından küçük bebekle gelen vardı. Arkadaşıma film bitince alkışlayan olur bak görürsün dedim, film bitti alkışlayan oldu. Benim yorumlarım şöyle. Puan verecek olsam 10 üzerinden 6 veririm. İlk yarısı tarih ve o tarihi seyirciye anlatma açısından gayet iyiydi. Beklentimin üstündeydi keşke o seviyede devam etseydi. İkinci yarı savaş sahnelerinin başlamasıyla filmin değeri azaldı gözümde. Burada "Bu kadar bütçeyle bu kadar olur" diyen bendim ama savaş sahneleri ne bahane olursa olsun hiç ama hiç olmamış. Bahsettiğim sahneler orduyu-kalabalığı uzaktan gösteren ve surların yıkıldığı sahneler. Animasyondan hallice bir şey. Zaten dediğim sahneler de 1-2 saniye gösteriliyor. Yakın savaş sahnelerinde zoom yapılan ve sallanan kameradan hiçbir şey anlamadım. Bana "Osmanlı ve düşman askerler savaşıyor şunlar bizimkiler onlar da düşman" düşüncesini bile veremedi. korktuğum oldu ve saçma sapan bir aşk hikayesini yerleştirmişler filme. Ulubatlı Hasan ve II.Mehmed'i oynayan oyuncuları beğendim. Ne olursa olsun sinema tarihimizin dönüm noktalarından biri bu film. İleride daha iyilerini izleriz inşallah. Filmin eleştirilmemesi diye de bir şey yok. Filmin sonunda "Osmanlı İmparatorluğu ® 2012" yazmıyor. Neyse gidin izleyin işte :)

ibrahim
18.02.2012, 22:09
IMBD'ye 9,5 ile girmis. :)

.....
18.02.2012, 22:45
imdb den puan verebilenler puanlarını eksik etmesin :)

http://www.imdb.com/title/tt1783232/

Samet Türkmen
18.02.2012, 23:32
6,5 - 7'ye düşer yakında puan.

Yiğit Gayretli
19.02.2012, 00:00
Yapmayın ayıptır :) Hakkı neyse onu oylayın :) Ben misal imdb.com'a güvenen bir adamım :)

asil suskun
19.02.2012, 00:14
ben simdi sinemadan geliyorum

Sefa
19.02.2012, 00:15
Şimdilik 10 verdik ama izleyince fikrim değişebilir :D

Yaşar
19.02.2012, 00:18
Yarın akşam 19:00 da izleyeceğim inşallah.

Selman
19.02.2012, 00:32
Yarına biletimi aldım.Her zaman gittiğim yerde yer kalmamış adam gibi başka yerden aldık bileti.Müthiş ilgi var demek ki.

.....
19.02.2012, 00:43
Şimdilik 10 verdik ama izleyince fikrim değişebilir :D

Aynen... :)

f1bekir
19.02.2012, 00:50
Şu film Recep İvedik'i geçmesin bir daha ''niye kimse tarihimizle ilgili film çekmiyor'' demiyeceğim. Anlayacağım ki bize muhteşem sultanlar lazım...

Samet Türkmen
19.02.2012, 02:28
İnternette de esprileri dolaşmaya başladı filmin. Örnek : '' Arkadaşlar filmin sonunda Fatih İstanbul'u alıyor '' :D

reisoğlu61
19.02.2012, 02:51
sinemadan yeni geldim. bir gurbetci olarak böyle bir filmin yapilmasi ile gurur duyduk. ancak anlatildigi gibi cikmadi, biraz daha detayli olarak anlatilmaliydi bazi konular.

Mehmet Ç.
19.02.2012, 12:28
Ben cuma aksami izledim ve begendim... Etkilendimde..

Güzel sahnender var.

Helal olsun..

bordo61
19.02.2012, 14:45
Sinemalarda daha iyisini görmek isteyen varsa bu filme gitsin.

Hem bu filme gitme hem iyi filme bekle adam niye çeksinki sen destek vermezsen.

Gider Recep İvedik serisi çeker parayı kırar.

bordo61
19.02.2012, 14:48
Böyle filmler tutmazsa , Kanuni gibi seferden sefere ömrünü geçiren bir padişahı haremden çıkarmayan yapımları dayatırlar işte size.

Siz onları izleyin :)

Ertan1982
19.02.2012, 15:01
ortaseker bir filimdi.acikca beklentimi karsiladi ama kötü yönden.senaryo daha iyi olmaliydi.oyunculuk pek begenmedim.ama izlene bilinir bir film.

TSezgin61
20.02.2012, 13:06
dün filme gittim. begendim cok güzeldi...

tabiki bilgisayarla yapilan bazi seylerde cok az amatörlük hissediliyor ama normal karsilamak lazim...

bence cok iyi düsünülen ayrintilarda vardi, biraz daha iyi düsünülmesi gerekenlerde.

mesela gemilerin karadan yürütülme sahnesi fetihin en önemli olayi. ama normal bir stratejiymis gibi gösterilmis hatta filmde karadan halice indirilen gemilerin sonradan ne gibi bir yarari oldugu soru isareti kaldi...

fatih sultan mehmeti genc biri oynadi. cogu elestiriyor oyunculugunu ama bence cok iyidi. nede olsa 21 yasinda bir gencti mehmet han.

bazi sahneler cok kisa tutuldu. cok cabuk gecildi. bu konuyu herkes elestiriyor ama onlarida gerektigi gibi uzun yapsaydilar film 6 saat sürerdi. suanki durumuyla zaten 3 saat sürüyor. hic saate bakmadim mesela. sürükleyiciydi caniniz sikilmiyor.

mesela basarisiz olan ilk hücumlarda, sanki fetihin oldugunu unutmusum gibi cok moralim bozuldu izlerken:) bizansin gülmesi eglenmesi iyice sinirlerimi bozdu, bir an önce son taarruza gecilmesini istedim...

benim cok hosuma gitti. hatalari eksikleri tabiki var, ama ilk "kaliteli" filmimizi cekmisiz zamanla kalitede artacaktir. yeterki bizde gereken ilgiyi gösterelim...

bugün bizim gitmemiz belki maddi acidan yararli olacak, ama diger yandan bu filmin gösterime girmesini istemeyenlere izleyici sayilari kapak olur...

YAPANLARA HELAL OLSUN!

Ahmet Başkaya
20.02.2012, 13:15
Film mükemmel değildi ama kesinlikle bir ilk olarak çok çok çok güzeldi . Lütfen gidin burdaki yıkıcı eleştirileri umursamayın ve gidin sonra kararınızı verin . Ben beğendim açıkçası .

Faik Yılmaz
20.02.2012, 13:27
en az 5 milyon izleyici olmalı....

Türk Sinemasının kendini geliştirmesi için böyle bir rekor şart.....

Yaşar
20.02.2012, 13:47
Filmi genel anlamda beğendim.
Konu olarak o dönemin yaşantısını yansıtıyor olması ve fetih sırasında yaşanan zorluklara değinmesi güzel olmuş.
Akşemseddin Hazretleri'ni oynayan dişsiz amca olmamış.
Ulubatlı Hasan rolüne çok yakışmış.
Ayrıca filmin sonu daha da iyi bitirilebilirmiş.
Genel olarak imkanı olan herkes izlemeli diye düşünüyorum.

Adem Erdoğan
20.02.2012, 14:00
Ben henüz izleyemedim; yalnız bu film sayesinde hayatında ilk defa sinemaya gidenler var.

Ömer Faruk61
20.02.2012, 15:29
Filmi Genel Olarak Beğendim..Görsel efektleri normal karşılayabilirim.Ancak Ulubatlı Hasanın tüm uzakdoğu yakın dövüş sanatlarını Battal gibi oynaması gereksiz olmuş :D.Aşk duygusal olmadan olmaz zaten..

En büyük eleştirim Hasanın son taarruzda surun içine girildiğinde önüne gelen herkesi kesip biçmesiydi..(Kırmızı Üniformalı Yeniçeriler dahil :D) Orası koptuğum nokta oldu.Kimse kusura bakmasın..

.....
20.02.2012, 15:31
Dün 8 kişi filme gittik 1 saat önceden hiç yer yok yarın da sadece en önde yer var dediler. İlgi inanılmaz. Biz ne zaman gidip izleyeceksek :)

.....
20.02.2012, 15:52
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/373529_180170485336901_117746837_q.jpg (http://www.facebook.com/1453fetihfilm)1453 Fetih (http://www.facebook.com/1453fetihfilm)

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKAN MİLLETİMİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLER...
FETİH 1453 TÜM ZAMANLARIN REKORUNU AÇIK ARA KIRDI!!!

İlk haftasonu izleyici sayısı 1.400.253 kişi ile FETİH 1453 filmi türk sineması
ilk hafta açılış rekorunu kırdı...

Ahmet Demir
20.02.2012, 16:27
ben iki kez gittim :) ve ikinci kez gittiğimde daha çok beğendim daha çok etkilendim :)
Ayrıca filmle ilgili Mustafa Armağan'ın yazısını da okuyabilirsiniz:
http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1048

Faik Yılmaz
20.02.2012, 16:28
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/373529_180170485336901_117746837_q.jpg (http://www.facebook.com/1453fetihfilm)1453 Fetih (http://www.facebook.com/1453fetihfilm)

Müthiş..... o zaman izleyici tahminini 10 milyona çıkartıyorum..... :) :)

bende şimdi bilet bakmaya gidicem.....

Fatih Özkan
20.02.2012, 16:29

Çok sevindim...
İnşallah aynen devam eder!

Fatih Özkan
20.02.2012, 16:34
Böyle filmler tutmazsa , Kanuni gibi seferden sefere ömrünü geçiren bir padişahı haremden çıkarmayan yapımları dayatırlar işte size.

Siz onları izleyin :)

Aynen öyle...
Sonra oturur ağlarız "Yav şanlı tarihimizle ilgili 1 tane bile film çekmiyorlar!" diye...
Adamlar yapar, çıkar acımasızca eleştiririz...

Uğurtan
20.02.2012, 17:13
Bilgilendirme yanlış.

Perşembe günü vizyona girdiği için h.sonu rakamı: 1.157.939

Yani h.sonu rekorunu kıramadı. Bunun nedeni filmin uzunluğuyla alakalı. Neyse...

Burdan şu tahmini yapabiliyoruz. Film, tüm zamanların en çok izlenmiş filmi ünvanını alacaktır.

Ancak absürt bir rakam yapamaz. Maksimum 5.250.000 civarı.

İlgi büyük evet ama ülkemiz şartları da böyle...

Sefa
20.02.2012, 17:17
Bahisleri açalım.. :) 7.000.000'u bulur diyorum ben :)

Uğurtan
20.02.2012, 17:19
İmkansız Sefa.

:)

Onur Civelek61
20.02.2012, 17:22
İzledim bugün gayet güzeldi :)

Erbay
20.02.2012, 17:27
6.100.000 diyorum ben de :) 61 bir yana, bence de 5-5.5 arası bir şey olur.

Melek
20.02.2012, 17:47
Hala izleyemedim,yer yok resmen ya cumartesi-pazar full hafta işten çıkıp gitmekte hiç sarmaz :):) yoğunluk bitene kadar beklemek en eiyisi :)

Yılmaz
20.02.2012, 17:51
hasan , hangi hasan ? florhasan diyesim var , ve era diyip hyundai era diyerek bitireyim :))

beklentimi karşılayamamıştır

Erbay
20.02.2012, 20:00
Film hakkında çok geniş bir yazı, Ali Murat Güven'den. http://yenisafak.com.tr/Sinema/?i=368326

Adem Erdoğan
20.02.2012, 20:17
Yurtdışını da hesaba katalım bence. Özellikle İslam coğrafyasını. :)

esra61
20.02.2012, 20:21
film gerçekten güzel ama bence bazı eksikleri var...izlenmesi gereken filmlerden mutlaka izleyin..
.bizde akşam 10 seansına zor bulduk izmitteki seanslarda,filme olan ilgi büyük.rekoru kırar diye düşünüyorum...
savaş sahneleri çok etkileyiciydi.ilk fetih seferleri başarısız olunca bi hayli moralim bozuldu birara kenimi dua ederken buldum rabbim yardım et onlara die;insan ne kadar fethedilceğini bilsede filmin o anki pskolojisiyle bambaşka bir hal alıyor :D
hasan karakterine değinmeden geçemicem;gerekenden çok öne çıkardılar bence....ayrıca fetih marşının hiç çalınmamasını yadırgadım açıkçası...
BEKLENTİLERİMİ KARŞILADI, gidip izlenilmesi gereken en önemli filmlerin başında.
tarihi filmlerimizin oranı gitgide çoğaltılmalı ....

bordo61
20.02.2012, 21:24
hasan , hangi hasan ? florhasan diyesim var , ve era diyip hyundai era diyerek bitireyim :))

beklentimi karşılayamamıştır

Hasan hangi hasan

Bunu ciddi olarak sormadınız inşallah.

bordo61
20.02.2012, 21:26
Bu filmi izleyin izletin.

.....
20.02.2012, 21:35
Bilet bulamıyoruz bu nasıl iştir ya :)

exelans_25
20.02.2012, 22:17
mükemmel bir film yapmışlar.tarihimizle ilgili filmler yapılmaya devam edilmeli.bir mohaç bir ridaniye bir preveze...

Samet Türkmen
20.02.2012, 22:25
Bunun parasıyla gidip Recep İvedik gibi erotik içerikli komedi filmi çekmesinler sakın ! Başka tarihi filmler veya sağlam diziler bekliyorum.

exelans_25
20.02.2012, 23:14
ikinciye gitmeyi düşünüyorum ecdad tarih yazmış biz bari izleyelim biz izledikçe daha iyileri yapılır.

Enes Ünal Kaya
20.02.2012, 23:22
Durun Daha Hafta Sonu Biz Gitcez 4 5 Kişi :)

Faik Yılmaz
21.02.2012, 08:24
AA muhabirinin Box Office Türkiye istatistiklerinden derlediği bilgiye göre, yapımcılığını Faruk Aksoy, Servet Aksoy ve Ayşe Germen'in üstlendiği, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in çocukluğundan fetihlerine kadarki sürecin anlatıldığı film, 500 kopya ile 850 salonda gösterime girdi.

Geleneksel olarak vizyona giriş günü olan cuma yerine perşembe günü izleyici karşısına çıkan 17 milyon dolar bütçeli film, 4 günde 1 milyon 400 bin 351 izleyiciyle buluştu. Hafta sonu (17-19 Şubat) seyirci sayısı 1 milyon 157 bin 939 olan ''Fetih 1453''ü, buna göre ilk gün 242 bin 412 kişi seyretti. Filmin ilk gösterimi, İstanbul'un fethedilme tarihine ithafen saat 14.53'te yapılmıştı.

İzlenen film sıralamasında 17-19 Şubat döneminde, ''Hayalet Sürücü 2: İntikam Ateşi'' adlı film, 91 bin 675 seyirciyle ikinci, Ata Demirer'in senaryosunu yazdığı ve baş rolünü üstlendiği, Hakan Algül'ün yönetmenliğini yaptığı ''Berlin Kaplanı'' adlı film ise 87 bin 785 seyirciyle üçüncü sırada yer aldı.

Bu yıl 27 Ocak'ta 352 kopyayla gösterime sunulan, ilk 3 gün 510 bin 542 kişi tarafından seyredilen ''Berlin Kaplanı'', gösterime girdiği günden bugüne toplam 1 milyon 778 bin 502 tarafından izlendi.

Filmin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ''Fetih 1453'' filminin, Türk sinemasında ilk hafta açılış rekorunu kırdığı belirtilerek, ''Tarihimize sahip çıkan milletimize sonsuz teşekkürler. Fetih 1453 tüm zamanların rekorunu açık ara kırdı'' ifadeleriyle seyirciye teşekkür edildi.

Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ, Erden Alkan'ın yanı sıra geniş bir oyuncu kadrosu bulunduğu filmin senaryosu, İrfan Saruhan ve Atilla Engin'e, müzikleri ise Benjamin Wallfisch'e ait.

Film, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, KKTC, Ortadoğu ülkeleri, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Romanya, Yunanistan, Güney Kore, Tayland, Japonya ve Amerika'da da sinemaseverlerle buluşacak

Bir ek : Sadece ilk 17-19 şubat tarihleri arasındaki ilk hafta sonu seyircisi sayısına göre Recep İvedik 2 tarafından geçildi.... Ancak ilk gün perşembe akşamı olduğundan fazla kişi izleyemedi Ve Recep İvedike bu kadar yoğun bir ilgi hiç görmedim.....

2 haftalık süre içinde 5 milyonu geçeceğini ve tüm zamların en çok izlenen filmi olacağını düşünüyorum....

oflubektas
21.02.2012, 10:49
Bunun parasıyla gidip Recep İvedik gibi erotik içerikli komedi filmi çekmesinler sakın ! Başka tarihi filmler veya sağlam diziler bekliyorum.

Kardeş tam tersi oldu. Yapımcı Faruk Aksoy, Recep İvedik saçmalığının parasıyla bu filmi çekti :)

hamdi_61
21.02.2012, 11:21
aksilik olmazsa haftasonu gideceğim.

Mehmet Ç.
21.02.2012, 11:26
Isvicre'de izleyici sayisi 2000'i gecti..

Zürih'de 100 koltuklu bir salonda yayinlaniyor.. Aksam seyanslari hep full

.....
21.02.2012, 12:19
Bunun gibi filmlere öncülük etmesi dileğiyle.

Uğurtan
21.02.2012, 12:38
Düzeltilen rakamlarla resmi olarak raporlar şu şekilde;

4 Günlük Toplam: 1.403.662

H.Sonu(3 Gün): 1.161.250

peker61
21.02.2012, 12:42
Bu akşam 19:30 seansına gidecem akşam gittim yer bulamadım bu akşama aldım ilgi çok büyük inşallah rekorları kırar..

Samet Türkmen
21.02.2012, 13:37
Kardeş tam tersi oldu. Yapımcı Faruk Aksoy, Recep İvedik saçmalığının parasıyla bu filmi çekti :)

Onu biliyorum lâkin bundan sonra yine o tarz çekmesini istemiyorum.

cakalkerem
21.02.2012, 14:28
Hala Recep İvedik'in rekorunu kıramamış..Çok ilginç ..Saçmasapan küfür dolu bir filme bu kadar insan nasıl gider...Ne 1 i ne 2 si ne de 3'ü izlemedim....Tarihi bilmeyen bir millet yokolmaya mahkumdur

Numan Yerlikaya
21.02.2012, 15:32
Gerçekten harika bir film 10/8 veriyorum

İnsan duygulanıyor.

TSezgin61
21.02.2012, 16:28
en az 5 milyonu gemcesi lazim...

gecermi acaba?

Oğuzhan İnce
21.02.2012, 16:45
Bütçesine oranla gayet iyi bir çalışma olmuş.

Senaryo , tarihsel gerçeklik tadını vermiş.

Casting'de baş roller yerinde olmasına karşın yan roller felaketti.Sanıyorum kurgucu da bunun farkındadır fakat yapacak bir şey yok.

Filmin sesçisi berbattı, nereden bulmuşlar kaç para vermişler bilmiyorum.Tam bir rezaletti.

İlk film olması sebebiyle, çoğu sahnenin başka filmlerden esinlenilmiş olduğunu göz ardı edebiliriz.

Fatih Aksoy'un yönetmenlik koltuğuna oturması bir başka avamlık.

Ayrıca 17 milyon bütçenin kaçta kaçını casta ayırdılar? Bu da önemli.

Modern çekim tekniklerinin hiç biri kullanılmamış ve figürasyon tam bir rezalet.

Kostümlere bakacak olursak neredeyse mükemmele yakın iş çıkartmışlar.

Filmin müzikleri de fena değildi.

Bu bütçeyle daha iyisi çekilebilir miydi? Sanmıyorum.

Bu filmin bütçesel manada bu kadar sıçrama yapmasına rağmen hala muadillerinin çok gerisinde olması ise, sinemamızın durumunu gözler önüne serdi.

Genel olarak başarılı buldum.

cem1990
21.02.2012, 19:12
Bu bütçe ile güzel bir film yapmışlar.
Konuya peygamber efendimizin sözü ile girmeleri ulubatlı ile şovalyenin dövüşü truvadaki hector-arcilles dövüşünü 2'ye katlardı.Savaşlarda gerekli canlılık vermeye çalişilmiş ki lakin hollywood film yapımcılarindan da yardim aldıklarini söyledilerizaten ilk film için destek alinmasi gerekirdi.Bana göre tek eksiklik biraz da olsa savaşi asıl koparan yer haliç de olan savaşi göstermeleri gerekirdi.İlerleyen zamanlar da büyük bütçelerle daha güzel filmler çıkacağini düşünüyorum.Oyuncular için iyi seçim olmuş ünlü birilerini koymak yerine eskilerden ve yeni yeni kişileri koymuşlar.Rollere uygun kişileri seçmişler.Kıvanç tatlıtuğ koysalardi herhalde bizansta kadın kalmazdi:D

Yapanlari tebrik ederim.Türk evladına ecdanin kim olduğu anlatilmalidir.

Royal Heart
21.02.2012, 19:38
1 milyon 400 bini geçmiş. Bu sayı daha da artacaktır, daha benim gibi izlememiş olanlar var. :)

Cem Akyüz
22.02.2012, 00:16
Güzel bir film olmuş beğendim ben.Yapanların yüreklerine emeklerine sağlık

Faik Yılmaz
22.02.2012, 09:02
Hala Recep İvedik'in rekorunu kıramamış..Çok ilginç ..Saçmasapan küfür dolu bir filme bu kadar insan nasıl gider...Ne 1 i ne 2 si ne de 3'ü izlemedim....Tarihi bilmeyen bir millet yokolmaya mahkumdur

Bu birazda gösterim tarihi ile ilgili dostum.....

Recep İvedik cuma günü vizyona çıktı Fetih ise perşembe günü....

Dolayısıyla ilk 3 gün hemde haftasonu olması dolayısıyla filme çok yoğun bir ilgi olmuştu....

Ama ilk 4 gün dikkate alındığında 1.400.000 seyirci rakamına ulaşan ilk film oldu.....

Ben dün perşembe akşamı için bilet almaya gittiğimde salonun yarı biletlerinin satıldığını gördüm.... dolayısıyla bu filme ilgi uzunca bir süre daha yoğun ilgi olacağını ve 5 milyon seyirciyle tüm zamanların rekorunu kıracağını düşünüyorum.....

not : İvedik serisine bu kadar yoğun ilgi olması ise ayrı bir vakıa..... Ben bir sürü kaliteli film varken hala bu filmin birinci olmasını maalesef toplumsal geri kalmışlığımıza bağlıyorum...

peker61
22.02.2012, 10:10
Dün akşam izledim ben çok beğendim yapanların eline sağlık bir kez dahada gitmeyi düşünüyorum..

TSezgin61
22.02.2012, 12:18
Milliyet gazetesinden Sina Koloğlu köşesinde yeni projeyi açıkladı.

Filmin yayın hakkı Show TV'de. Kanal, filmi ekim ayında dört bölüm olarak yayınlayacak. Sonra beşinci bölümden itibaren, dizi versiyonu başlayacak. Yani dizi, filmin devamı olacak.

Show TV, Muhteşem Yüzyıl'la kan kaybetmedi. Şimdi Fetih 1453 ile yeni bir olaya imza atmış oluyor. Galiba yaratıcılık böyle bir şey. Benim için ha Muhteşem Yüzyıl ha Fetih 1453, fark etmiyor. Kanalların arasındaki rekabet açısından bakılınca Show TV, yerine yenisini ikame etmiş oluyor. Ve sanırım Muhteşem Yüzyıl kanaldan giderken düşünülüp, taşınılmış bir operasyon bu.

Samet Türkmen
22.02.2012, 13:15
Milliyet gazetesinden Sina Koloğlu köşesinde yeni projeyi açıkladı.

Filmin yayın hakkı Show TV'de. Kanal, filmi ekim ayında dört bölüm olarak yayınlayacak. Sonra beşinci bölümden itibaren, dizi versiyonu başlayacak. Yani dizi, filmin devamı olacak.

Show TV, Muhteşem Yüzyıl'la kan kaybetmedi. Şimdi Fetih 1453 ile yeni bir olaya imza atmış oluyor. Galiba yaratıcılık böyle bir şey. Benim için ha Muhteşem Yüzyıl ha Fetih 1453, fark etmiyor. Kanalların arasındaki rekabet açısından bakılınca Show TV, yerine yenisini ikame etmiş oluyor. Ve sanırım Muhteşem Yüzyıl kanaldan giderken düşünülüp, taşınılmış bir operasyon bu.

Muhteşem Yüzyıl erotik bir diziydi. Bakalım Fetih 1453'de öyle mi olacak. Öyle yapmaya cesaret edemezler bence ama ...

Cesaret edemeyecekleri içinde Muhteşem Yüzyılla aynı kefede olmayacaktır.

TRT'deki Kurt Kanunu şu an izlediğim tek Türk dizisi. Mekanlar, oyuncular hoşuma gidiyor.

macuka
22.02.2012, 13:23
Ben filme gittim ve cok basarili buldum, Film bizim filmimiz oldugu icin seyrederken hatalar aramam "bize has" bir ozellik olsa gerek.

Gidip gorulmesi gereken bir film.
Yalniz aktorler biraz birbirine benzer secilmis, o yuzden bu kim? diye bizim gibi ihtiyarlar sorabiliyorlar:)

Faik Yılmaz
22.02.2012, 13:44
Dün Yılmaz Özdil'in yazısında bu filme fazlasıyla dokundurma vardı.....

Amerikan savaş ve aksiyon filmlerinin sahnelerinden alıntılar yapılmış filan..... Tabiki güzel yerleri esin kaynağı olucak.....

400 milyon dolarlık bütçesiyle Roland Zemmericksin 2012 filmi neredeyse Yarından sonra filminin birebir aynısı... Konu karakterler Amerikan Başkanının tavır davranışı filan neredeyse birebir aynı.... Sadece 3-5 görsel efekt eklemişler o kadar....

Hal böyle iken eleştirmiş olmak için eleştirmekte çok anlamsız bence...

Samet Türkmen
22.02.2012, 14:34
Yılmaz Özdil'in sinemadan bihaber olduğu ortaya çıktı o yazıdan sonra. Her filmde başka yapıtlardan alıntılar, esinlenmeler vardır. Bu gayet doğal. Yılmaz Özdil ve onun dılşarıdan güdümlü patronlarının hoşuna gitmemiş film anlaşılan.

Cem Akyüz
22.02.2012, 22:48
Yılmaz Özdil'in sinemadan bihaber olduğu ortaya çıktı o yazıdan sonra. Her filmde başka yapıtlardan alıntılar, esinlenmeler vardır. Bu gayet doğal. Yılmaz Özdil ve onun dılşarıdan güdümlü patronlarının hoşuna gitmemiş film anlaşılan.

Yılmaz Özdil yine boş konuşmuş

Sibel
22.02.2012, 22:55
Ben filmi çok beğendim.
Eleştirilecek yönleri yok değil, elbette var.
Bu fikri yakalayanın yüreğine, herkesin emeğine sağlık.
Film bitene kadar gözyaşları içerisinde izledim. Benim için önemli olanlardan biri o duyguyu verebilmesiydi.
Verdi. Şu anda gözlerimin acısı dinmedi bile.
Ve bir ara öyle bir heyecanlandım ki kalbim sıkıştı.
Özet, çok beğendim... İlk deneme olarak ancak bu kadar olabilirdi.

Yaşar
22.02.2012, 23:14
Bu filmi yanlışlarına bakmadan, beklentisiz izleyecek olanlar keyif alıp dönerler.
fetih sırasındaki olayların kronolojik sıralamasında bazı hatalar yapılmış.
Fakat keyif alarak izledim.

f1bekir
22.02.2012, 23:35
Arkadaş İvedik'in 4 izlendiği yerde bunun 8 izlenmesi lazım. Filmi çok beğendim rekoru kıramama gibi bir ihtimal düşünemiyorum.

En az bir kere daha gitmek istiyorum filme. Hiç sinemaya gitmemiş olan teyzemi götürdüm filme, çok beğendi :) Annemle babamı da köyden indirebilirsem onları da götüreceğim :)

Emirhan Yazıcı
22.02.2012, 23:41
Gitmedim Ama 1-2 Gun İçinde Gidecegim :)

61trabzonomer
22.02.2012, 23:47
yilmaz özdil çok bozdu inanılmaz bozdu yani öle böle değil ,inanılmaz bozdu yani öle böle değil önünün alamadık bir ara bozmaz dedim yine bozdu,bozdu bozdu bozdu bir yerden sonra artık bozmaz dedim yine bozdu .

http://www.youtube.com/watch?v=q3G-VpI702Q

Royal Heart
23.02.2012, 00:26
Sonunda gitmek bana da nasip oldu.
Evet; sakın ola ki fragman iyi değildi (benim dediğim gibi), birisi şöyle diyor vs. diye gitmemezlik etmeyin. Gidin ve kendiniz değerlendirin.
Film benim beklentilerimi karşıladı, gayet güzeldi. Yok Ulubatlı, Fatih'den daha ön plândaymış neredeyse de yok kimin kimle savaştığı belli değilmiş de demeyeceğiniz; bu tür filmlerin sayısının artmasını isteyeceğiniz bir 160 dk. olacaktır diye düşünüyorum.
Birkaç ufak eleştiri de yapayım hali hazırda. Tabi göreceli olacak ama Ulubatlı Hasan'ın savaş sahnesi baya bir uzatılmış ancak yine de sıkıcı olmadığını söyleyebilirim, Konstantin'in halka seslenmesinde kullanılan seyirci efekti biraz basit kaçmış falan filan.
İlginç gelenler neler ?
-Bir kızın top dökümünde bu kadar etkili olması
-12 yaşında Fatih'in babasına yazdığı varsayılan o malûm sözlerin filmde yer almaması ve bunca senedir ''hikâye'' anlatmışlar hissi vermesi gibi gibi...
Halâ izlemeyen varsa söyleyeyim bilet alacaksanız erkenden almakta fayda var salonlar halâ tama yakın bir şekilde doluyor... ;)

Uğur Ö.
23.02.2012, 01:05
O merdiven olayı çok saçma geldi bana tek birde gemileri hiç göstermediler ne oldu diye.Lağımcılar gerçekten çok etkileyiciydi.Film 10 üzerinden 9 veririrm.Bir gram sıkılmadım izlerken.Beni etkiledi

Yaşar
23.02.2012, 01:14
O merdiven olayı çok saçma geldi bana tek birde gemileri hiç göstermediler ne oldu diye.Lağımcılar gerçekten çok etkileyiciydi.Film 10 üzerinden 9 veririrm.Bir gram sıkılmadım izlerken.Beni etkiledi
Benim de aklımda lağımcılar kaldı nedense.
1 yıldır vücut çalışıyorum muhtemelen ondandır.

Faik Yılmaz
23.02.2012, 10:57
BAŞARIYI ENGELLEME PLANI MI?

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethedişinin öyküsünü konu alan "Fetih 1453", Türkiye (http://www.milliyet.com.tr/index/Turkiye)'de ilk 3 günde rekor bir açılış yaptı. Filmin; Almanya'daki açılış rakamı ise 104 bin 319 kişi olarak açıklandı. "Fetih 1453", bu gişe rakamıyla Recep İvedik 2 (http://www.milliyet.com.tr/index/Recep%20Ivedik%202)-3 ve Kurtlar Vadisi Irak (http://www.milliyet.com.tr/index/Irak)'ın gerisinde kaldı. Filmin Almanya'daki gişesinin tahmin edilenden az olmasının ardında ise çarpıcı bir neden olduğu ortaya çıktı.

TÜRKLER, YASAĞA ÇOK TEPKİLİ

Gurbetçiler, büyük merakla "Fetih 1453"ün vizyona girmesini beklerken; ülkede filme 16 yaş sınırı getirildi. Yetkililer, birçok filmde uygulanan "12 yaşından büyüklerin aileleriyle film izleme" uygulamasını da Fetih 1453 için kaldırdı! Yasağa tepki gösteren gurbetçiler, "Fetih 1453'e çocuklarımızı götüremediğimiz için filmin Almanya'daki gişesi yarı yarıya azaldı. Almanlar'ın bu kararı çok yersiz" dedi.

AVRUPA (http://www.milliyet.com.tr/index/Avrupa)'DA TOPLAM 250 BİN SEYİRCİ

Fetih 1453, vizyona girdiği bütün Avrupa ülkelerinde toplam 250 bin kişi tarafından izlendi. İlk 3 günde Almanya'da 104 bin 319 kişinin seyrettiği film, Recep İvedik 2'nin yine Almanya'daki 189 bin 205'lik açılış rakamının gerisinde kaldı.

Murat'
23.02.2012, 11:06
Ulubatlı Hasan ile Cenevizli kumandan arasında en ufak bir fark bile yoktu, bildiğin ikiz kardeş gibiydiler.Bir de Ulubatlı Hasan kıza bir kızın atölyede işi yok falan diyor sonra atölyede, cephede falan birbirlerine sarılıyorlar kimse de bunlara ses çıkarmıyor.Filmde böyle absürdlükler de var.

Bir de şu kuşatmadan önceki sahne bildiğin Cennetin Kralliğı'ndan araklama.

Fatih Özkan
23.02.2012, 11:32
Ulubatlı Hasan ile Cenevizli kumandan arasında en ufak bir fark bile yoktu, bildiğin ikiz kardeş gibiydiler.Bir de Ulubatlı Hasan kıza bir kızın atölyede işi yok falan diyor sonra atölyede, cephede falan birbirlerine sarılıyorlar kimse de bunlara ses çıkarmıyor.Filmde böyle absürdlükler de var.

Bir de şu kuşatmadan önceki sahne bildiğin Cennetin Kralliğı'ndan araklama.

O halde Cennet'in Krallığı filmindeki saçmalıklardan da bahsedin biraz ?

Faik Yılmaz
23.02.2012, 11:42

Mesela Karayip Korsanlarındaki Orlando Bloom la , Cennetin Krallığındaki Orlando Bloomun aynı kişi olmaları yanında demirci olmaları ve bunun yanında kılıç ustası olması tesadüf olmuyorda Ulubatlı Hasanın demirci çırağı olmasımı tesadüf oluyor anlamıyorum.........

Ertan1982
23.02.2012, 11:56
filim iyi hos´da bu isi diziye dökmelerini hic begenmiyorum.Malum bizimiler reyting uruna cok sapitiyorlar.

Fatih Özkan
23.02.2012, 11:57
Bugün ortaokul öğrencileri topluca sinemaya gidiyordu...
Royal'e ve Varlıbaş'a doğru akın akın gruplar vardı...
Sordum bir kaçına, 1453'e gittiklerini söylediler. Başlarında öğretmenleri de vardı...
Çok hoşuma gitti böyle bir organizasyon...

Murat'
23.02.2012, 12:01

Hemen de alınıyorsunuz, gören de ben Cennetin Krallığı için şaheser dedim zannedecek.O sahne bildiğin oradan araklanmış işte, poster de Kralın Dönüşünden hafiften araklanmış.

Fatih Özkan
23.02.2012, 12:03
Hemen de alınıyorsunuz, gören de ben Cennetin Krallığı için şaheser dedim zannedecek.O sahne bildiğin oradan araklanmış işte, poster de Kralın Dönüşünden hafiften araklanmış.

Neden güzel yönlerinden bahsetmeyi tercih etmediniz o zaman ?
Ve bir insan ilk defa kalkıştığı bir işten ne kadar başarı sağlayabilir ?
Acemilik denen bişe var.

Murat'
23.02.2012, 12:21
Ben sinemaya gittim görevimi yaptım, böyle cesareti bir işe kalkışılması başlı başına güzel.Artık devamını Fetih 1461'i bekliyoruz.

TSezgin61
23.02.2012, 12:25
bir arkadas merdiven olayina takilmis...

gercektede merdiven olayi var... simdiki duruma göre cok sacma geliyor bize tabiki ama gercekten merdiven dayayip cikmaya calistik...

ayrica savas filmlerinin hepsi birbirine benzer. sonucta kusatmalar aynidir, hücumlar aynidir...

arasinda en büyük fark, bir tanesi hayal ürünüdür. digeri büyük bir tarihi zaferdir...

gurur duyuyorum. tekrar diyorum... YAPANLARA HELAL OLSUN...

Harun-61
23.02.2012, 12:35
Bakış açısı çok önemli tabii ki, eleştiri mahiyetinde yazmıyorum.

İstanbul İman gücü ile kazanılmış bir fetih'dir.

Birçok konuya değinilmemiş, Hz. Akşemseddin gibi ulu bir zatın ne yaptıklarını Tarih biliyor.

Ulubatlı Hasan'ı farklı yansıtabilirlerdi, zinakar diye tanımlıyor çoğu kişi sosyal paylaşım sitelerinde.

Aynı şekilde Fatih Han'ın tesbih sahnesi hiç olmamış.

Keşke menavi olaylarıda katsaymışlar....

Murat'
23.02.2012, 13:23
Filmde askıda kalan birçok nokta var.Karadan yürütülen gemilerin fetihteki rolü ve Şehzade Orhan'ın akıbeti bunlara verilebilecek en önemli örnekler.Bir de şu Ulubatlı olayına gercekten çok takıldım ben, nasıl oldu da Cenevizli Jüstinyen'in birebir kopyası bir Ulubatlı karakteri yarattılar anlayamadım, yeniçerilerin içerisinde sıfır kollu bir Ulubatlı karakteri olmamış.Bir de bayrağı surlara dikerken ne bir maneviyata dair bir nida duyduk ne de başka bir şey.Daha önce de bahsettiğim gibi kuşatmadan önce Fatih ile bizans komutanının biraraya gelmesi Cennetin Krallığı filminden birebir kopya, halbuki o filmde bir meydan muharebesinden önce böyle bir görüntü verilmişti.Ben açıkcası bir kuşatmadan önce böyle bir şey olabileceğine ihtimal vermiyorum.Yine de ilklerden biri olması, cesurca bir işe kalkışılması ve daha iyilerini izleyebilmemiz için mutlaka izlenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Faik Yılmaz
23.02.2012, 13:34
Bugün ortaokul öğrencileri topluca sinemaya gidiyordu...
Royal'e ve Varlıbaş'a doğru akın akın gruplar vardı...
Sordum bir kaçına, 1453'e gittiklerini söylediler. Başlarında öğretmenleri de vardı...
Çok hoşuma gitti böyle bir organizasyon...

Evet biletimi almak için sinemaya gittiğimde yarım saat bekledim bende....

Uğur Ö.
23.02.2012, 14:12
Benim de aklımda lağımcılar kaldı nedense.
1 yıldır vücut çalışıyorum muhtemelen ondandır.
Aynen bendede aynı sebepten dolayıdır galiba :)

Uğurtan
23.02.2012, 14:27
Dizi olacak iddialarına ve filmle ilgili bazı konulara açıklık getirmiş Faruk Aksoy. Bir kısmını kopyaladım. Altta linkten tamamını okuyabilirsiniz.
Benim düşündüğüm konudan ötürü haftasonu rekorunu kıramamış. Aynı kanıdayım. Seans farkı...

Ayrıca , bazı basın yayın organlarında yer alan Fetih ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın dizisini yapacağımız iddialarının da bizimle hiçbir alakasının olmadığının bilinmesini isterim.

Öte yandan yine basın yayın organlarında Fetih 1453’ün izleyici sayısının, Recep İvedik 2’nin altında kaldığı iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Unutulmamalıdır ki her iki filmin yapımcısı olarak bu değerlendirmeyi objektif şekilde yapacak durumdayız. Recep İvedik 2, 112 dakikalık bir filmdir ve hafta sonunda günde beş seanstan toplam 15 seans gösterilmiştir. Fetih 1453 ise 160 dakikalık bir filmdir ve perşembe günü üç, diğer günler dört seans olmak üzere hafta sonunda toplam 15 seans gösterilmiştir. Recep İvedik 2 %70 doluluk, Fetih 1453 ise %80 doluluk oranıyla oynamıştır. Sonuç olarak Recep İvedik 2 eşit seans sayısında 1.209.453, Fetih 1453 ise 1.405.382 seyirci tarafından izlenmiştir. Bu durumda Fetih 1453 tartışmasız bir biçimde tüm zamanların en iyi hafta sonu açılışını yapmıştır.
Tamamı İçin... (http://xltweet.com/show/?id=53535859564F)

Serdær
23.02.2012, 14:38
Fetih filmine gitmedim , gitmeyeceğim.

Eğer film çekiliyorsa oyunculukların ve görsel boyutunun buna göre olması lazım.

Şu denilebilir , Türkiye'de ilk defa böyle bir film oluyor .

Tamam oluyorda oyuncularda bu kadar amatör olmaması gerekiyor.

Benim aradığım beklediğim film böyle olmalı.

Kızıl Uçurum

http://www.filminiizle.net/turkcedublajizle/kizil.jpg

Uğurtan
23.02.2012, 14:42
Onu John Woo çekti.

Başyapıt o.

Neyle neyi kıyaslıyoruz Allah aşkına... :)

Önce sinemamız bir Woo çıkarsın :))))

Serdær
23.02.2012, 15:08
Onu John Woo çekti.

Başyapıt o.

Neyle neyi kıyaslıyoruz Allah aşkına... :)

Önce sinemamız bir Woo çıkarsın :))))

John Woo mu çekti , hadi ya bilmiyordum :)

Ben sadece Kızıl Uçurum değil birçok filmi daha örnek gösterebilirim.

Sadece Kızıl Uçurum olarak algılamayın.

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTQ0NTgzMzA2N15BMl5BanBnXkFtZTcwNTI1NjQ2MQ@@._ V1._SY317_.jpg

Uğurtan
23.02.2012, 15:21
John Woo mu çekti , hadi ya bilmiyordum :)

Ben sadece Kızıl Uçurum değil birçok filmi daha örnek gösterebilirim.

Sadece Kızıl Uçurum olarak algılamayın.

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTQ0NTgzMzA2N15BMl5BanBnXkFtZTcwNTI1NjQ2MQ@@._ V1._SY317_.jpg

Bütçe olarak da 80 milyon dolar yani az buz değil Serdar.

Serdær
23.02.2012, 16:36
Bütçe olarak da 80 milyon dolar yani az buz değil Serdar.

20 Milyon Dolar yakın parada az buz değil.

Yukarıda da dediğim gibi ben filmi kötülemiyorum , bu kadar amatör oyuncuların yer verilmesine gerek yoktu.

En azından bu maliyete görsel yönden daha etkili olurdu.

İnşallah bu milat olur da ileride daha iyilerini görürürüz.

Faik Yılmaz
23.02.2012, 16:42

Yukarıda da dediğim gibi ben filmi kötülemiyorum , bu kadar amatör oyuncuların yer verilmesine gerek yoktu.

Amatör olarak oyunculuklarından bahsediyorsunuz sanrım....

Yoksa tanınmış olmamayı değil............

Yapımcı Faruk Solak tanınmış kişilere filmin önüne geçmesin diye yer verilmediğini söylemişti.....

Oyunculukları hakkında yorum yapamıyorum onuda yarın yaparım inşallah...

Serdær
23.02.2012, 16:46
Amatör olarak oyunculuklarından bahsediyorsunuz sanrım....

Yoksa tanınmış olmamayı değil............

Yapımcı Faruk Solak tanınmış kişilere filmin önüne geçmesin diye yer verilmediğini söylemişti.....

Oyunculukları hakkında yorum yapamıyorum onuda yarın yaparım inşallah...

Doğrudur oyunculuklarından bahsediyorum.

Tanınmamış olmaması problem değil , amatör şekilde oynamaları problem.

Oğuzhan İnce
23.02.2012, 17:27
Faruk Aksoy'un filmde yaptığı cimrilikler yüzünden hala önyargılıyım.

Eseri bir kenara bırakacak olursak oyuncuya para verme asistana para verme oh be.

Işık asistanı arkadaşım hala parasının peşinde

Sefa
23.02.2012, 17:32
Faruk Aksoy'un filmde yaptığı cimrilikler yüzünden hala önyargılıyım.

Eseri bir kenara bırakacak olursak oyuncuya para verme asistana para verme oh be.

Işık asistanı arkadaşım hala parasının peşinde

Bu doğru olsa gerek Recep İvedik'ten büyük hasılat yapmış biri ama ortak yapımcı bir firmaya 1 Milyon 152 Bin TL'lik alacağını ödemediği için mahkemelik olmuş..

Faruk Aksoy, Yalan Dünya dizisindeki Yönetmen Tufan'a benziyor :)

Erbay
23.02.2012, 17:35
Oyunculuklar inandırıcı olmuyor, bu oyuncu yeteneğiyle tamamen alakalı bir durum değil bence. Birçok yazarın filmle alakalı eleştirisini okudum, şimdi kimdi hatırlamıyorum ama filmin ruhundan bahsediyordu. İşte o ruh bize inandırıcı gelmiyor. Fatih Sultan Mehmet savaştan önce nutuk atıyor ama birazdan iphone'nunu çıkarıp twit atsa hiç şaşırmayacağım. Bir güncel kelime bir yapay hareket filmden kopmamızı sağlıyor, arkadaki çekim ekibini gözümüzün önüne getiriyor. O ruhu, atmosferi oluşturmak da yönetmene düşüyor. Atmosferi oluşturamadıktan sonra en iyi oyuncumuz kimse o oynasa dahi istediğimiz film olmaz. Bazı sahnelere bakıyorum sadece kostümleri görüyorum. Ben filmin içine gireceğim ki, o yapaylık ortadan kalkacak. Bunu başarmak zor.

Haydi itiraf edelim; sinemada üzerimizde büyük bir eziklik var. "Bizim de filmimiz oldu" diye tutup koparacaz. Elit kesim, iki kişinin mutsuz şekilde uzaklara baktığı ve sırf ödül almak amaçlı film yapar. Bu kesimin "sektör ya da gişe filmi" olarak nitelendirdiği klişe yumağı filmler de diğer taraftan yapılır. Bizim sinemamız da böyle kısır döngü içinde devam eder.

Oğuzhan İnce
23.02.2012, 17:47
Bu doğru olsa gerek Recep İvedik'ten büyük hasılat yapmış biri ama ortak yapımcı bir firmaya 1 Milyon 152 Bin TL'lik alacağını ödemediği için mahkemelik olmuş..

Faruk Aksoy, Yalan Dünya dizisindeki Yönetmen Tufan'a benziyor :)

Yapımcı insanının a dediği zdir x dediği ydir :D
Tecrübelerimden bunu söyeyebilirm.

f1bekir
24.02.2012, 00:31

Abi sen gitmezsen ben gitmezsem nasıl milat olacak bu film? Bu filmin yapacağı gişeye göre insanlar ya daha iyisini yapmaya çalışacak, ya da ivedik çekmeye devam edip keyfine bakacak. Ben sinemanın teknik yönünden hiç anlamam, sıradan bir izleyici olarak keyif aldım filmden. Sizin birçok takılacağınız konu olacaktır mutlaka ama daha iyisinin çekilmesini istiyorsak 'gitmemek' bir seçenek olmamalı bence.

Dediğim gibi sinemadan anlamam, 17 milyona nasıl bir film çekilebilir bilemem ama görsel efektlere, kostümlere, inşaatlara vb. para yetiştirmek için oyuncu seçiminde kısıtlamalara gidilmiş olabilir. Belki 50 milyon bütçe olsa daha iyi oyuncular seçilecekti. Büyük bütçe için de büyük gişe gerekiyor.

Daha iyisinin yapılmasını istiyorsak, filmi eleştirsek de gitmemiz lazım bence.

Faik Yılmaz
24.02.2012, 08:52
Fetih 1453....

Dün gittiğim filmden notlar......

- Her şeyden önce filme ilgi tüm yoğunluğuyla devam ediyor. Öğlen saatlerinde yarım saat bu film için sıra bekledim. Akşam seansında ise 100 kişilik salonda sadece 4 kişilik boş yer saydım... Diğer seanslarda da aynı yoğunluk devam ediyordu....

- Filmin 1 hafta doldurmasına rağmen ilginin tüm yoğunluğuyla devam etmesi rekor kıracağını gösteriyor......

- Fatih rolünün oynayan oyuncu fena değildi...Ama gerçeğinede tam uygun değildi. Ancak Akşemseddin Hocayı canlandıran kişi rolünün hakkını hiç iyi veremedi.... Hiç oturmadı o role...

- Savaş sahneleri ve özellikle gemi yürütme sahneleri güzeldi ve etkileyiciydi.... Yanımızda önümüzdeki kızlar sık sık gözlerini kapatıılar. Ama Scream , Testere gibi korku filmlerini hatmetmiş olan abim ve ben rahatça izledik.....

- Lağımcıların performası çok iyiydi bence sadece o yiğitleri görmek için bile filme gidecek kadargüzel diyeyimde varsın gerisinii siz düşünün....

- Ulubatlının kahramanlığı güzel hoşta kıyafetiyle döğüştüğü gavurdan ayıramadım onu..... Yani filmin kostümleri mükemmeldi bana göre ama Ulubatlının kıyafetinin kim akıl etmişse fena çuvallamış... Aynı kostümcü Fatihin zırh sahnesinde ise ustalığını konuşturmuş....

- Karakterleri biraz dini motiften uzaklaştırmaları filmin değişik bir hal almasına neden olmuş.... Yer yer hissettilen bu hava filmin tamamaına yayılabilse çok daha iyi olurdu sanırım....

- Bizans entrikaları ve olayların tarihsel akışı güzel biçimde aktarılmış.... Urban ustanın savaştaki rolüde güzel işlenmiş..... top dökme sahneleride güzeldi doğrusu....

- Filmde savaşan Türklerin Allah Allah nağmelerini duymak film izleyenler için çok daha iyi olurdu....

- Filmin içine yerleştirilen aşk biraz olağaüstü hal almış.... yüzbinlerce kişi arasından sevgilisinin gören Justinyen gibi filan.... ama rollerinin hakkını verdiler... dövüş sahneleride ustalıkla çekildiği belli....

Sonuç olarak gerçekten güzel vakit geçirebileceğiniz , içinizde hoş intibalar bırakan gerçekten ülkemiz için ilk olan bir prodüksiyon diyebilirim.... Yani 10 üzerinden 7 ya da 8 i hakedip sınıfı fazlasıyla geçiyor.....

Mutlaka izleyin..... ( Tabi bir hatırltma yapayım film 160 dakika başlaması filan 180 dakyı buluyor..... Ona göre geniş bir zaman ayarlayın..... )

Uğurtan
24.02.2012, 18:30
1. hafta toplam seyirci rakamı:

2.475.453

Erbay
24.02.2012, 18:56
Rekor garanti oğlu garanti o zaman :)

bladex61
24.02.2012, 19:47
6 milyonu geçer inşallah

Sibel
24.02.2012, 21:07
Benim en eleştireceğim konu Era isimli Ulubatlı'nın sevdiği kıza fazlaca rol verilmesiydi.
Topu yaptı, döktü, ateşledi vesaire.:) Bir ara yok artık dedim.
En etkilendiğim sahne lağımcıların sahnesiydi. O liderlik görevi yapan oyuncuyu tebrik ediyorum.
Muhteşem bir performanstı bana kalırsa.
Fatih'in oğluna sarılması da en duygusal andı.
Müzikler, daha doğrusu salavat müziği çok güzeldi. Çaldığı her dk ağladım zaten film boyunca ancak 20 dk nefes alabildim.
Bu arada Gülbahar Hatun'u oynayan kız da çok güzel, maşallah.:)

Mehmet Ç.
24.02.2012, 21:57
Benim en eleştireceğim konu Era isimli Ulubatlı'nın sevdiği kıza fazlaca rol verilmesiydi.
Topu yaptı, döktü, ateşledi vesaire.:) Bir ara yok artık dedim.
En etkilendiğim sahne lağımcıların sahnesiydi. O liderlik görevi yapan oyuncuyu tebrik ediyorum.
Muhteşem bir performanstı bana kalırsa.
Fatih'in oğluna sarılması da en duygusal andı.
Müzikler, daha doğrusu salavat müziği çok güzeldi. Çaldığı her dk ağladım zaten film boyunca ancak 20 dk nefes alabildim.
Bu arada Gülbahar Hatun'u oynayan kız da çok güzel, maşallah.:)

katiliyorum.. Gülbahar Hatun'un gelecegi..

Kurtlar Vadisi Irak - Bergüzal Korel.. Simdi en iyi kadin oyunculardan biri. Kolay kolay dizilerde rol almiyor..

Fetih 1453 - Gülbahar Hatun... Ayni gelecegi görüyorum..

-Samet
24.02.2012, 22:41
Sadece ulubatlı üzerinden anlatılsaymış müthiş bir film olurmuş..

bladex61
24.02.2012, 22:48
dün akşam izledim ve filmi çooook başarılı buldum

animosyanlar dörtdörtlük degildi ama türk sineması ilk defa böyle bir film yapıyor bu yüzden görmezden gelebiliriz :)
savaş sahneleri amerikan sinemasıyla kapışır o derece güzeldi müziklerde çok güzeldi

tek eleştirim gemilerin karadan yürütülmesine fazla önem verilmemiş planlama hiç gösterilmedi ve gemiler karadan yürütülmesi bölümünede fazla süre ayırmamışlar

İMKANI OLAN HERKES GİTSİN!

unal.hso
24.02.2012, 23:59
Filme 18'inde gittim.Kuzenler gidiyordu sende gel diyince olsun dedim.Keşke gitmeseydim :D Gittiğimizde tek bilet kalmıştı.O da en ön en sağ'da bir de Royalde düşünün :) Adeta beyin travması geçirdim :D Film arası.Bakıyorum yan tarafımdakiler pert :) Herkesin boynu tutulmuş.Sonra atkımı yastık niyetine kullandım öyle rahat izledim :D

Filme gelince güzeldi ancak daha iyi olabilirdi.Fatih Sultan Mehmet çok önplanda verilmedi.Ulubatlı Hasan'ın sevdiği kız'ı daha çok gösterdi :) Sahneler çok kaliteli.Bence imkanı olan herkes gitmeli film İvedik'e fark atmalı.

Murat'
26.02.2012, 13:16
Bu arada Recep İvedik'e falan sallayanlar var, savunduğumdan değil yanlış anlamayın ama eğer o Recep İvedik filmleri çekilmemiş ve rekorlar kırmamış olsaydı bugün bu filmi izleyemeyecektik.

f1bekir
26.02.2012, 19:35
Bu arada Recep İvedik'e falan sallayanlar var, savunduğumdan değil yanlış anlamayın ama eğer o Recep İvedik filmleri çekilmemiş ve rekorlar kırmamış olsaydı bugün bu filmi izleyemeyecektik.

Biz de tam onu diyoruz Murat. Adam bi ivedik daha çeker keyfine bakabilirdi ama bir risk aldı, yeni bir soluk getirdi sinemamıza, hepimizin hayali olan filmi doğru-yanlış, tamam-eksik bir şekilde yaptı. Bi zahmet el atalım da ivedik 1 seyredildiyse bu 2 seyredilsin, yapımcılara bir cesaret gelsin...

Yiğit Gayretli
27.02.2012, 14:38
Açıkçası filme iyidir-kötüdür mantığıyla gitmedim. Sadece böyle bir yapıma destek olmak için, ileride daha büyük bütçelerle daha kalitelileri çekilsin diye gittim...

Evet filmin eksikleri vardı. Güzel yanları da vardı. Dediğim gibi bunları eleştirmek niyetinde değilim fakat değinmeden geçemeyeceğim tek bir konu var. Bu tamamen yönetmen başarısızlığıdır. Parayla, oyunculukla, kurguyla vs. zerre alakası yok... Ben böyle rezil bir son görmedim! Hatta bir son görmedim! Bir anda casting girdi...

Her yönetmen genelde 3-4 farklı son çeker filme. İçlerinden en iyi olduğunu düşündüğünü beğenir ve montaja ekletir. Eğer bu çekilmiş en iyi sonsa bu film için geri kalan sonları düşünmek bile istemiyorum... Hayretler içerisinde kaldım.

Uğurtan
27.02.2012, 15:04
Yiğit sonunun öyle bitmesi bilinçli bir durum.

Tarihi biraz düşününce, nası bitebilirdi diyoruz ve aklımıza en etkili son geliyor; Ayasofya'da Cuma namazı.

Ama bunu diğer ülkelerde yaratacağı hamasi duygulardan ötürü istememiş Faruk Aksoy sanırım.

Hatta şurdan bunu anlıyoruz; Kral Konstantin'in ölümünü de göstermedi.

Saygı göstermiş kendince. Filmin sonunu Osmanlı'nın hoşgörüsüyle, Bill Clinton'un depremzedeler arasındayken yaşadığı burun sıkma mevzusunu birleştirmiş kendince bir kare koymuş.

Bence de bu filmin sonu daha vurucu olmalıydı orası ayrı...

Uğurtan
27.02.2012, 16:08
Raporlarda geldi buarada merak ediyordum yoğun ilginin istikrarını...

2. haftasına giriş yapan Fetih 1453, haftasonu ve toplam gişe sayısı:

2.Haftasonu:959.082
Toplam:3.434.535

Rekoru geçeceği kesinleşti... Ne düzeyde geçecek o merak konusu...

Faik Yılmaz
27.02.2012, 16:38
Raporlarda geldi buarada merak ediyordum yoğun ilginin istikrarını...

2. haftasına giriş yapan Fetih 1453, haftasonu ve toplam gişe sayısı:

2.Haftasonu:959.082
Toplam:3.434.535

Rekoru geçeceği kesinleşti... Ne düzeyde geçecek o merak konusu...

Vay ilk 11 gün için tüm zamanların rekoru kırıldı....

Şuanki rakamlarla bile en fazla izlenenler listesinde ilk 5 e girdi....

Bir ay filan vizyonda kalırsa 5-6 milyonu bulur izleyici sayısı.....

Filmdeki tarihsel hatalarla ilgili bir süre sonra bir yazı yazmayı düşünüyorum.şu an etkilenme olmasın diye yazmayacağım....

Oğuzhan İnce
27.02.2012, 17:01
Ben de bunu anlamıyorum kurgulanmış bir senaryoda neyin tarihi hatası.

Natioanal geoghraphic çekmedi ki adamlar.

macka61
27.02.2012, 19:40
bende gittim filme beğendim hele vuruşma sahneleri çok güzeldi

Numan Yerlikaya
27.02.2012, 22:31
Sahneler çok iyi ama bütün tarihçiler hem fikir hata çok

Yiğit Gayretli
28.02.2012, 02:39
Yiğit sonunun öyle bitmesi bilinçli bir durum.

Tarihi biraz düşününce, nası bitebilirdi diyoruz ve aklımıza en etkili son geliyor; Ayasofya'da Cuma namazı.

Ama bunu diğer ülkelerde yaratacağı hamasi duygulardan ötürü istememiş Faruk Aksoy sanırım.

Hatta şurdan bunu anlıyoruz; Kral Konstantin'in ölümünü de göstermedi.

Saygı göstermiş kendince. Filmin sonunu Osmanlı'nın hoşgörüsüyle, Bill Clinton'un depremzedeler arasındayken yaşadığı burun sıkma mevzusunu birleştirmiş kendince bir kare koymuş.

Bence de bu filmin sonu daha vurucu olmalıydı orası ayrı...

En basitinden yeni bir fetih başlangıcı göstererek kesilebilirdi... Belki ikinci film için beklenti yaratırdı ama olabilirdi yine de...

Vay ilk 11 gün için tüm zamanların rekoru kırıldı....

Şuanki rakamlarla bile en fazla izlenenler listesinde ilk 5 e girdi....

Bir ay filan vizyonda kalırsa 5-6 milyonu bulur izleyici sayısı.....

Filmdeki tarihsel hatalarla ilgili bir süre sonra bir yazı yazmayı düşünüyorum.şu an etkilenme olmasın diye yazmayacağım....

Abi hata diyemeyiz onlara. Neden? Çünkü; bu bir belgesel veya olanın direk aktarımı değil... Bu bir drama. Senaryosu olan bir drama. İstanbul'un fethi baz alınarak ve aslının asli unsurlarından çok ayrılmamak şartıyla yazılmış bir senaryo var ortada. Senarist ve yönetmen gerçeği saptırmadan bu şekilde kurguladık der ve çekilir kenara ki bence bu şekilde olması da doğal olanıdır...

Mehmet Ç.
28.02.2012, 09:16
Zürih'de 100 kisilik bir salon'da günde 2 kere oynamaya basladi..

2. hafta 3 seansa cikardilar..

1. INTOUCHABLES (http://www.kitag.com/Programm/Film.aspx?MovieID=604160636) 2. SAFE HOUSE (http://www.kitag.com/Programm/Film.aspx?MovieID=613404034) 3. HUGO - 3D (http://www.kitag.com/Programm/Film.aspx?MovieID=617237741) http://www.kitag.com/App_Themes/Default/Images/3D/kitag_3d_15x15.png 4. THE DESCENDANTS (http://www.kitag.com/Programm/Film.aspx?MovieID=611714696) 5. FETIH 1453 (http://www.kitag.com/Programm/Film.aspx?MovieID=619348694)

Su an sadece o 100 kisilik salon'da oynamasina ragmen, bir cok sinemada ve büyük salonlarda oynayan filmler ilen yarisiyor.. ilk 5'e girdi...

Uğur Ö.
28.02.2012, 13:28
Sahneler çok iyi ama bütün tarihçiler hem fikir hata çok
Film kurgudur diye yazmışlar.Tamam tarihi fim olarak algılıyoruz ama yapımı ama değil bu konu hakkında eleştri yapmamız hatalı

TSezgin61
28.02.2012, 14:58
bide fatih aksoy aciklama yapmisti aylar önce... "fatih sultan mehmet konstantinle hic karsilasmadi gercekte. ama filmde karsilasacak. cünkü izleyici böyle seyler ister"

buna ragmen hala cok bilmislik yapan yazarlar var "cok büyük bir hata daha, fatih sultan mehmet konstantinle hic karsilasmadi, filmde karsilasiyor" diyorlar...

takip etmeden yorum yapanlar böyle rezil oluyor, en güzelide takip etmeyenler tarafindan bu yorumlar alkislaniyor...

birakin iste film sonucta... belgesel cekmedi adam film cekti. degisiklikler olacak tabi.

ben mesela cok begendim karsilastiklari ani, kapak üstüne kapak yapti konstantine.

amerikalilar filmleri, tarihlerindeki rezillikleri örtmek icin azmi kullandi. milletin aklina resmen filmlerdeki tarih kaldi. gercekle alakasi olmadigi halde milletin beynini yikadilar.

bizde rezillik yok, ama giydirme cok... örtmeye calistiklari TÜRK tarihini böyle deyimi yerindeyse "gecirirler" adama...

Helal olsun cekenlere...

Murat'
28.02.2012, 15:02
bide fatih aksoy aciklama yapmisti aylar önce... "fatih sultan mehmet konstantinle hic karsilasmadi gercekte. ama filmde karsilasacak. cünkü izleyici böyle seyler ister"

buna ragmen hala cok bilmislik yapan yazarlar var "cok büyük bir hata daha, fatih sultan mehmet konstantinle hic karsilasmadi, filmde karsilasiyor" diyorlar...

takip etmeden yorum yapanlar böyle rezil oluyor, en güzelide takip etmeyenler tarafindan bu yorumlar alkislaniyor...

Cennetin Krallığı'nda Selahaddin Eyyübi ile Boudouin'in meydan muharebesinden önce karşılaşmasını birebir taklit etmesi asıl tepki çeken nokta.Filmi izlerken bir an Fatih Bizans kralına insaf gösterip doktor falan da gönderecek zannettim.

Alican Altunbaş
28.02.2012, 16:32
Sadece Film olarak güzel bir film ama tarihsel hata çok var.
İşte istanbul'un fethi budur diyemedim .Gişe için yapılmış bir film olduğunu belli ediyor.Şahsi fikrim bu.Yine gidip izlerim ama bir efsane falan değil benim gözümde çok daha gerçeğe yakın beklerdim..

Yunus Emre SEYHAN
29.02.2012, 14:20
Çekimleri çok beğendim, Efektler her ne kadar çok iyi oturmasada bir Türk filmi için inanılmaz.
3 saat olmasından dolayı zaman zaman sıkılmadım değil. Sonucu bilinen bir filmi 3 saat gibi bir süre ile uzatmanın anlamı yok.
Her bizanslının her cümleden sonra iğrenç iğrenç gülmesine hiç gerek yoktu.
Gereksiz sahneler fazla uzatıldı. Asıl gerekli olan sahneler ise çok kısa tutuldu(Gemileri Karadan yürütme sahnesi gibi )
Final sahnesi biraz daha anlamlı olmalıydı. En son sahnede Ayasofya'da kılınan ilk namaz gösterilebilirdi.