PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0-0'ı İyi Oynayanlar

Tekke
29.11.2011, 10:16
Arkadaşlar,

Dünya futbolunda değişen mantalite hakkında kısaca sizlerle bir konu paylaşmak istedim. Sizin de dikkatinizi çekmiştir ki, dünya futbolunda 0-0 ı iyi oynayan takımlar başarılı olabiliyor artık. BU ne demek diye sorarsanız, Lucesculu Shaktarın bu oyun mantığıyla UEFA kupası alan ve şu anda adından söz ettiren bir klüp olması örneğiyle başlar, Yunanistanın nasıl Avrupa Şampiyonu olduğuyla devam eder, geçen sene Copa Americada maç kazanamadan finale giden Paraguayı hatırlatır, Portoya inanılmaz adamı Falcao yardım etmese neredeyse gol atmadan UEFA da final oynayan Bragayı da eklerim.

Bu sataten sonra futbolu bu şekilde izlerseniz demek istediğimi anlarsınız. Hırvatistan 0-0 a oynayarak, bunu beceremeyen ülkemize 3 attı, CSKA %63 topla oynadığımız maçta bize 3 attı. Biz 0-0 a oynadığımız her maçtan puan aldık ŞL de.

Futbolda, artık önce yenilmemek geliyor. Yaklaşık 20 senedir 4 büyüklerin birbiriyle yaptığı maçların hemen hemen hepsini seyrettim. Tek birşey anladım ki, kazanmak için çıkan-saldıran yeniliyor, hatta fark yiyor. fb-gs 6-0 lık maçı da izledim, gs inanılmaz güzel oynadı, ama hep saldırdı, saldırdıkça golü yedi. Ardından birkaç sene sonra Kupa finalinde gs kapandı fenerden korkup, fener saldırdı, gs 5-1 yendi :))) Yetmedi, gs UEFA kupasını aldıktan sonraki sene, fb öyle korkmuş ki 9 defansla çıktı şampiyonluk maçına, gs sahadan sildi feneri, maçta 1 kez kaleye gidebildi, Johnson attı 1-0 fb kazanıp şampiyon oldu. Zaten 1996 daki maçı herkes bilir, fenerin kaleye 2 şutu vardı, Haminin 12 şutu.

Bizim maçları izleyenler bilir, son 10 senede İstanbul klüplerine karşı daha kötü oynadığımız 1-2 maç dışında maç yok, ama toplamda %80 yenilmişiz. Güçler denk olunca saldıran daha çok yoruluyor ve hata yapıyor, dolayısıyla golü yiyor.

Hatırlayın, 2002 dünya kupasında 2 kez Brezilya ile maç yaptık, iyi oynayan bariz bizdik, ama o şekilde 100 maç yapalım belki 1 kez kazanabiliriz. Futbolda artık iyi oynayan değil, yenilmemeye oynayanlar kazanıyor (istisna takımlar hariç).

Burada Şenol Hocam kendini en iyi geliştiren Hoca olarak, önümüzdeki 2 derbiye kazanmak için çıkmamalı benim fikrim...

Buğra Sekban
29.11.2011, 10:53
???? lginç bir tespit haklılık payı var ama sonrasıda çok önemli yunanistan aynı matalite ile girdiği 2 şampiyonada yoktu shaktarda aynı seviyeye ulaşamadı.... tartışılır...

Tekke
29.11.2011, 16:44
???? lginç bir tespit haklılık payı var ama sonrasıda çok önemli yunanistan aynı matalite ile girdiği 2 şampiyonada yoktu shaktarda aynı seviyeye ulaşamadı.... tartışılır...

Konuyu değerlendirirken takımlardaki değişmeleri de hesap etmek lazım, sürekli 0-0 oynayanın sonuca ulaşması genel kural olamaz ki, çünkü denk takımlar arasında bu söker. Mesela Yunanistan o turnuvada bize çıksaydı, çıktığı yerde elenirdi. Bu biraz da rakibe bağlı.

Ama sonuca baktığında, kora kor yenemeyeceğin takıma da zaten 0-0 a oynayıp yenilmek daha mantıklı. İntere karşı biz İtalyada yenmeye oynasak 3 yerdik, 0-0 a oynadık 3 puan aldık, yenilebilirdik de.

Derbilerde bu sebeple biz kora kor oynuyor fakat hep yeniliyoruz. Halbuki kontrollü oynasak ve yenilmemeye oynasak bir şekilde en az 1 gol atıyoruz...

Mehmet Cihan Kocaman
29.11.2011, 17:20
Yunanistan defans yaparak Euro 2004'de şampiyon oldu.

Sinan Ayaz
29.11.2011, 17:38
kendinden güçlü takımlara karsı tabiki 0-0 a oynayacaksın buna haddini bilerek oynamak diyolar ama unutmayalım ki türkiyede 17 takımdan 12-13'ü artık biz karşı haddini bilerek oynuyor sen derbi için söylemişsin ama derbidede öle herkes saldırmıyor maçın gidişatıa göre farklı skorlar çıkabiliyor son oynadığımız Beşiktaş maçında Carvalhal'ın planı belliydi 70'e kadar 0-0 oynamak sonra hafta içinde maç yapmıs yorgun Trabzonunun üstüne gitmek malesef Cska maçındaki gibi Beşiktaş maçındada tuzağa düştük

worldmaster
29.11.2011, 18:20
Kendine denk veya kendinden üstün takımlara illa ki oyunu kilitleyecek şekilde ve tam motive şekilde oynamalısın. Ama bu dediğini tutup Sivas'a Karabük'e yapamazsın yaparsan orada büyüklüğün tartışmaya açılır.

Kısaca dediğiniz oyun tarzı zor maçlarda ve üst düzey turnuvalarda uygulanması gereken bir stratejidir ve de olmalıdır. Bugün Real Madrid dahi Barcelona'ya Pepe-Xabi-Khedira- orta sahasıyla çıkıyor. Gel gör ki geri kalan maçlarını 5'er 5'er atarak bitiriyor.

Biz de kendi çapımızda bunu başarabilmeliyiz. Elbette 3 istanbul takımına karşı Allah ne verdiyse oynamak akıllıca bir tutum değildir. Bunun zararlarını şampiyonluğumuza mal olacak düzeyde ödedik.

Yazıda eksik bir nokta görüyorum kendimce. Evet Yunanistan,Braga vs defans yaparak bi yerlere geldiler. Ama benim eklemek istediğim bir diğer husus şu ki iyi defans yapmak kadar topa iyi sahip olmak da aynı etkidedir. İnter maçlarımız buna güzel bir örnektir...

Yaşar
29.11.2011, 18:34
Avrupa liglerinde genelde az gol yiyen takımlar şampiyon oluyorlar.
O nedenle oyunum defamsif yönünü oynayabilmek çok önemli futbolda.
Fakat oyunun defansif yönünü oynamak ile defans yapmak aynı şeyler değil.
Top rakipteyken takım halinde savunma yapabilmek, top sendeyken takım halinde hücum yapabilmek, stoperler ile forvet arasındaki mesafeyi en aza indirebilmek, topu erken kazanıp, zor kaybetmek gibi birçok temel futbol kurallarını iyi uygulayabilen takımlar başarılı oluyorlar.

Bu nedenle futbolda en önemli mevkinin ortasaha olduğunu ve bu bölgedeki oyuncuların top kapma ve topu kullanma özelliklerinin iyi olması gerekiyor.

Busquets-Xavi-iniesta-Fabregas gibi bir ortasahanın önüne ve arkasına kimi koyarsan koy sırıtmaz mesela.

bordoylamavi
29.11.2011, 18:39
bence en iyi savunma hücümdur

Burhan Açıkgöz
29.11.2011, 19:04
Kemal Belgin in yorumlarını izleyin. Dün akşamki TS yorumu güzeldi. Kapanan takımlara karşı nasıl oynamamız gerektiği falan.

Doğukan Uçan
29.11.2011, 19:54
ibretlik paylaşım kardeş beşiktaş 8 defans oyuncusuyla çıktı ama yendi yenilmemek için çıkacan doğru diyon.

Barış Burak
30.11.2011, 07:32
aslında bu daha çok kolektif futbol etkisinden kaynaklı...

Kolektif futbol artık takımlar için bir eşik bence.Ve bu eşiği geçemeyen, ileriki yıllarda eriyip gidecek.Fakat eşiği geçmekte o kadar kolay değil.Taktiksel bir devrim gerektiriyor.Başlı başına 4-3-3 gerektiriyor,4-4-2 gibi her skora açık bir taktik yerine top oynamayı seven bir diziliş kolektif futbolun girişi olarak sayılabilir benim gözümde fakat bunu her takım yapamıyor.

Tespit çok yerinde.0-0 ı iyi oynayan takımlar amacına ulaşıyor.Lucescu taktiği de deniyor.Fakat bence ileriki dönemleri düşünen bir hamle değil.Bizde şl de 0-0 a aynadık kimi maçlar, ama bunu oynamızdaki sebep Avrupa Arenasına hazırlıksız yakalanmamızdı,ben eminim ki şl ye gideceğimiz önceden belli olsaydı, 0-0 lık maçlarda oynamazdık yine aktif bir futbol oynardık.

Ben aslında aynı tespit üzerinden farklı çıkarım yapıyorum.Takımlar artık bu futbolu bırakmalı.Özellikle Türkiye gibi ülkelerdeki takımlar.Bakın düzen gelip geçtiği sürece alttakiler üsttekilere yetişemez ve ya devrim yapamaz.Düzen bozulurken ve ya kriz durumlarında yapılan hamleler,alınan riskler,alttakileri üsttekilere yaklaştırır.

Şu anda dünyada bir kolektif futbol devrimi yaşanmaya başladı gibi.Yani sadece futbol oynamak isteyen bir devrim.Bu devrimi kim iyi fırsata çevirirse gelecek neslin dünya takımı olur.

Türkiyede bunu yapan sadece biz varız,onu da sadece Türkiyede yapabiliyoruz şu an...Son ınter maçını saymıyorum ama:)

Tekke
30.11.2011, 10:03
Bakıyorum ve şaşırıyorum.

Türkiyede futbolu en iyi bilen taraftar grubu Trabzonsporda. Arkadaşların hepsi olaya çok güzel bir açıdan ve farklı yaklaşmışlar, çoğu da doğru sayılabilecek yorumlar. Tabi ben yazımda açıkça belirtmiştim, derbi maçlarda ve denk-bizden iyi takımlarla oynanan turnuva maçlarında diye yazmıştım.

Şunu kabul edelim, biz de başkaları gibi havaya girip fısssss duruma düşmeyelim, futbolda tecrübe çok önemlidir, bazılarının kolay rakip gibi baktıkları Lille ve CSKA 54 ve 18. sıradalar biz 96, yani bu adamlar bizim şu an yaptığımızı defalarca yapmış takımlar. Gider-yener geliriz diyenlere bu sebeple çok gülüyorum.

Beraberlik dahi çok iyi sonuçtur bizim için diye gitmek ne ayıp ne de günah. Beraberliğe gittik diye yenecek durumdayken bile dönecek değiliz, ama haddimizi biliriz. Biz bunu defalarca yaptık ve çok şampiyonluklar kaybettik, biz yenmeye çıkmadığımız hiçbir derbiyi kolay kaybetmeyiz buna eminim.

Bakın Fener için en hayati maçtı Bursa şampiyonluğu öncesi maç, biz resmen öylesine çıktık sahaya, gol atmam ama yemem de, atabilirsen sen at tarzındaydı oyunumuz, Yattara bile orta sahadan geri dönüyordu, sonuç 1-1.

Lille ile beraberliğe gidersek berabere kalırız, hatta belki son 10 dk saldırırlarsa gol de atarız, ama YENMEYE GİDERSEK KEVGİRE ÇEVİRİRLER...

Zafer Fidan
30.11.2011, 10:41
Hücümla maclar kazanilir, savunma'ile sampiyonluklar :)

ugurTS1989
30.11.2011, 11:59
gecen sene son bır ayda barca-madrıd 4 mac yaptı 1 tanesını canlı 90 dk ızledım barca kendı sahasında top cevırıyo madrıd delı gıbı saldırıyo adamları ıyıce yordu barcalılar , ardından da kontradan golu attılar...buyuk maclarda barca bunu cok ıyı yapıyor...

Tekke
01.12.2011, 10:48
Arkadaşlar Şenol Hocamı iyi tanıyanlar, 1996 fb ile olan şampiyonluk maçını, 2002 Brezilya ile olan Yarı final maçını, Seulde yaptığı şampiyonluk maçını ve geçen sene Şubatta fenerle yaptığımız şampiyonluk maçını hatırlatsın lütfen. Hepsinde yenmeye çıktı, hepsinde daha iyi oynadı ve HEPSİNDE YENİLDİ.

Şenol Güneş Türkiyenin en iyi hocası, ama kendini bazı konularda geliştirmiyor. Dünya, artık Lucescu-Morinho ve defansçı hocaların dünyası.

Yenilmemeye oynamayı öğrenmeliyiz, öğrenirsek kolay kolay kimse yenemez bizi...

ilhan
01.12.2011, 11:18
Barcelona'nın son maçı bu başlığa cuk diye oturmuş. Doğru tespitler var. Ama biz Trabzonspor'uz 0-0'a oynamak bize göre değil, Karadeniz gibi olmalıyız sahada vs. vs. gibi düşüncelere sahibiz genel olarak. Ayrıca bize yakıştıramam ben beraberliğe oynamayı, kapanmayı vs. :)

Ama günümüz futbolunda özellikle final maçlarında uygulanabilirliği olan çok mantıklı bir yaklaşım.

Alper Calik
02.12.2011, 02:20
İlhan, 0-0 oynamak bize göre değil diyorsun ama 6 şampiyonluğumuzda nasıl oynamışız hatırlayalım :) Tam olarak 0-0 a oynamamışız ama Tekke nin dediği gibi oynamışız.

Tekke,

Olayın özünü yakalamışsın. Bir sürü süslemesi var tabi.
Örneğin 0-0 a oynarken tam olarak kapanmayacaksın, savunman forvetten itibaren başlayacak vs. vs. ama özü senin dediğin gibi.

Ben seni şöyle destekleyeyim:

Günümüz futbolundan "takım oyunu" ön planda mı? Tüm takım forvetler de dahil savunma yapıyor mu? En fazla 1 koşmayan kişiyi tahammül edilebiliyor, 2 olursa takımlar bariz şekilde oyundan düşüp yeniliyor mu? Hepsinin cevabı "evet".

Demek ki neymiş. Rakipler büyük küçük farketmez daima "9/10 tane çok iyi koşan toplu savunma yapan" takımlar oluyor. Kondisyonlar üst seviyede. E bu tarz takımlara karşı sürekli atak oynamak için gerçekten de kondisyon olarak, yetenek olarak, takım oyunu olarak aşmış aşmış aşmış Barcelona olmuş olmak gerek. Aksi taktirde, atak oynamaya kalkarsan, dediğin olur. Yenilme ihtimalini artırırsın :)

Trabzonspor bu tuzağa çok düşmüştür hala da düşmektedir.

Yukarıdaki gibi kondisyonlu rakibe saldırıp, 1 gol yersen işler daha da berbat oluyor. Rakibin gücü + senin ileri çıkman ve risk alman (2 gol lazım). O yüzden en azından öne geçene kadar senin dediğin gibi oynanmalı. Öne geçince kendi oyununa dönüp risk alınabilir.

Normal takımların yapabileceği böyle oynamaktır. Sabır sabır sabır, sabırla pas yap, top çevir, çok ileri çıkma, araya 1 tane sıkıştır. Rakip açılır ise at atabildiğin kadar. Diğer türlüsü hüsran olmaya gebe her zaman.

İleli
02.12.2011, 02:53
2010 yili barca inter sl yari final 2.macini izleyenler bilir, jose ne olursa olsun takimini geride tuttu kazandiginiz toplari one vurun rakibe gitsin yerinizden ayrilmayin dedi ve inter cok komik bir rakamla 67 pasla maci 1-0 maglup bitirip finale kalmisti, ozaman anlamistim nekadar buyuk bir antrenor oldugunu...

SALDIRAY
02.12.2011, 03:38
Topu her zaman ileride tut başarılı olursun :) Ortasahan iyiyse ve ileride sıkça pas yaparsan başarılı sonuçlar alırsın. Geçen sezon biz bunu yaptık. Ancak bu sene İnter 2. maçı hariç ben bunu göremedim. İnter'e karşı oynadığımız topu ligde kime oynarsak oynayalım forvetimiz günündeyse en az 3-4 atarız.

Tekke
05.12.2011, 11:08
2010 yili barca inter sl yari final 2.macini izleyenler bilir, jose ne olursa olsun takimini geride tuttu kazandiginiz toplari one vurun rakibe gitsin yerinizden ayrilmayin dedi ve inter cok komik bir rakamla 67 pasla maci 1-0 maglup bitirip finale kalmisti, ozaman anlamistim nekadar buyuk bir antrenor oldugunu...

Zaten biz Türk takımlarının hepsinde, turnuva maçları hastalığı var, rakip kim olursa olsun KENDİ FUTBOLUMUZU OYNUYORUZ. Bu çok yanlış bir düşünce, Mesela İnter Barcaya defans yapabiliyor, Benficaya da, Trabzona da yapıyor. Ben daha büyük takımım demiyor, kontrollü oynuyor. Bizim Milli takımda kulüpler de sanki dünyanın en büyük takımı gibi her maça kazanmaya çıkıyor, sonuç ortada...

Lille maçına az kaldı, İnşallah yenilmezsek %90 bu gruptan çıkarız, %10 CSKA yener ve UEFA ya gideriz, ama yenildiğimiz takdirde sonuncu olma riski var.

Bu riski almamalıyız...

ilhan
05.12.2011, 11:11
Olayı çok güzel özetlemişsin abi.
:alkış:

İlhan, 0-0 oynamak bize göre değil diyorsun ama 6 şampiyonluğumuzda nasıl oynamışız hatırlayalım :) Tam olarak 0-0 a oynamamışız ama Tekke nin dediği gibi oynamışız.

Tekke,

Olayın özünü yakalamışsın. Bir sürü süslemesi var tabi.
Örneğin 0-0 a oynarken tam olarak kapanmayacaksın, savunman forvetten itibaren başlayacak vs. vs. ama özü senin dediğin gibi.

Ben seni şöyle destekleyeyim:

Günümüz futbolundan "takım oyunu" ön planda mı? Tüm takım forvetler de dahil savunma yapıyor mu? En fazla 1 koşmayan kişiyi tahammül edilebiliyor, 2 olursa takımlar bariz şekilde oyundan düşüp yeniliyor mu? Hepsinin cevabı "evet".

Demek ki neymiş. Rakipler büyük küçük farketmez daima "9/10 tane çok iyi koşan toplu savunma yapan" takımlar oluyor. Kondisyonlar üst seviyede. E bu tarz takımlara karşı sürekli atak oynamak için gerçekten de kondisyon olarak, yetenek olarak, takım oyunu olarak aşmış aşmış aşmış Barcelona olmuş olmak gerek. Aksi taktirde, atak oynamaya kalkarsan, dediğin olur. Yenilme ihtimalini artırırsın :)

Trabzonspor bu tuzağa çok düşmüştür hala da düşmektedir.

Yukarıdaki gibi kondisyonlu rakibe saldırıp, 1 gol yersen işler daha da berbat oluyor. Rakibin gücü + senin ileri çıkman ve risk alman (2 gol lazım). O yüzden en azından öne geçene kadar senin dediğin gibi oynanmalı. Öne geçince kendi oyununa dönüp risk alınabilir.

Normal takımların yapabileceği böyle oynamaktır. Sabır sabır sabır, sabırla pas yap, top çevir, çok ileri çıkma, araya 1 tane sıkıştır. Rakip açılır ise at atabildiğin kadar. Diğer türlüsü hüsran olmaya gebe her zaman.

Buğra Sekban
05.12.2011, 11:18
luce li shaktar her maçı kazandımı hayır. Türkiye'ye gelmiş geçmiş en büyük hoca kimdir derlerse lucesku derim adam fikstüre bakar ve kaç puan lazımsa ne azı ne fazlası istediğini alacak oyuncu ve oyun düzniyle çıkar alır ve yoluna devam eder. Bize bu kafa yapısında bir hoca lazım özellikle Türk milli takımına bu kafa yapısında bir hoca gerektiğini herzaman düşünmüşümdür. Ama bizde bunu kaldıracak taftar topluluğu yok stratejik olamıyoruz hep delikanlılıkla olmuyor bu işler :D

Tekke
08.12.2011, 09:34
Birkaç hafta önce yazmıştım, dediklerimi teyid eden 2 maç oynandı dün, gs-fb ve bizim maç. Yenilmemek için oynayanlar istediğini aldı, denk takımların maçlarında şuursuz saldıran kaybediyor, hatta dün Burakla-Adrianla 2-3 pozisyon bulduk, biraz Colman risk alıp topsürse ve 1-2 adam geçse 3-3, 4-4 çok yakaladık adamları.

Herşeye rağmen takımla gurur duyuyorum, elalemin ilk katıldığında BABAYI aldığı, sıfır çektiği yerden 7 PUAN alarak turlamışız.

Bu tecrübeyle önümüzdeki yıllar ses getiririz...

recdodo
08.12.2011, 09:59
Yahu hala bizi full defans yapmakla, orta alanı geçmemekle yargılıyorlar. Bırakın shaktarı, bırakın yunanı grubumuzda olan İnter'in cl şampiyonu olduğunda barcelona karşısında 18 i çıkmayan takım kurmasına kimse bir şey demiyor, daha doğrusu demek istemiyor...

sanatik
08.12.2011, 10:06
Beraberligine sahaya cikarsan bile kazanmak icin cikabilirsin yenilmemek ve berabere kalabilmek yerine.

Kazanmaya yakin bir beraberlik ile zar zor kurtarilmis beraberlik arasinda fark var herhalde. Mac boyu her 5 dakikada bir kalende 2 pozisyon yakaliyorsa rakibin ve kalecin yine kahraman oluyorsa hata yokmu hersey dogrumu yapiliyor ?

Kazanmak icin sahaya cikanlarda yenilmemek icin cikiyor. Mac baslamadan kafada yenilmek, yenilmemek icin sahaya cikmak degilmidir ?

Burhan61
08.12.2011, 10:11
Birkaç hafta önce yazmıştım, dediklerimi teyid eden 2 maç oynandı dün, gs-fb ve bizim maç. Yenilmemek için oynayanlar istediğini aldı, denk takımların maçlarında şuursuz saldıran kaybediyor, hatta dün Burakla-Adrianla 2-3 pozisyon bulduk, biraz Colman risk alıp topsürse ve 1-2 adam geçse 3-3, 4-4 çok yakaladık adamları.

Herşeye rağmen takımla gurur duyuyorum, elalemin ilk katıldığında BABAYI aldığı, sıfır çektiği yerden 7 PUAN alarak turlamışız.

Bu tecrübeyle önümüzdeki yıllar ses getiririz...

Dünkü gs-fb maçı yenilmemek için oynayanın istediğini aldığı bir maç olmadı. fb ne kadar savunmacı varsa doldurdu takıma. 2-0'dan sonra atak oynamaya başladı.

Ben şuna inanırım, futbol yetenekli oyuncularla oynanır. Yetenekli oyunculardan kurulmuş iyi takım, kötü takımı her zaman yener. Sahadaki dizilişler öyle anlatıldığı kadar önemli değildir.

Aksi durumlar sadece istisnadır bana göre.

Berberoğlu
08.12.2011, 14:48
Dün akşam Lille karşısında 0-0'ı iyi oynadık, fena değildik... :)

kagula27
08.12.2011, 15:18
takımın sadece burağa göre oynaması beni rahatsız etmeye başladı.Burağı kitledilermi iş bitiyo.buna bi çare bulmamız lazım

Burhan Açıkgöz
08.12.2011, 15:19
Gerçekten 0-0 ı çok iyi oynuyoruz. Defansımız çok iyi. (Beğenmesekte). Artık şu işi 1-0 a taşımanın zamanı geldi.

Bordo_MaviM_61
08.12.2011, 20:05
Renktaşlar!!!...
Biz gol atamadığımız için 0-0 a oynuyoruz maalesef..
Yani mecbur kaldığımız için..
Mesela Burak çıkarken bunun ezilmişliği vardı surat ifadesinde..
Ben eminim ki Şenol hoca özellikle son 20 dk da gol atamayacağımızı bildiği için belki diğer maç berabere biter diye 0-0 a İYİCE yattı.
Yapması gereken de oydu.
Çok hücum silahı kaybettik maalesef bu yıl..

Not: Maalesef defans hattımız iyi olduğundan değil. Normalde gol araması gereken Halil gibi oyuncuların sol bek gibi oynaması sayesinde iyi savunma yapıyoruz takım olarak..

Tunay ERDEM
08.12.2011, 21:05
0-0 oynamak demek rakibe pozisyon vermeden oynamak demektir. bizim dün yüreğimiz ağzımızdaydı her zaman olduğu gibi, anti futbolun da antisi oynadık, o derece...

Armağan Dere
08.12.2011, 21:25
Hücümla maclar kazanilir, savunma'ile sampiyonluklar :)

Aynen katılıyorum...
Ancak şu var
1996'da ki takım hem iyi hücum ediyordu
Hem de iyi savunma
kaleci de lazım..

Tekke
09.12.2011, 11:22
Aynen katılıyorum...
Ancak şu var
1996'da ki takım hem iyi hücum ediyordu
Hem de iyi savunma
kaleci de lazım..

Armağan ben maalesef sana katılmıyorum, 96 daki takım muhteşemdi evet ama savunmada zaafımız vardı, hatta 0-0 ı hiç bilmiyorduk herkese saldırıyorduk. Fb maçında sana 0-0 yeterken evinde saldırırsan şampiyonluktan, hatta gerçek büyük olmaktan olursun, şu anda hala o travmayı atamadık, o tarihten sonra evimizde deplasmana çıkıyoruz hala.

Evinde kaybetmeyen-YENEN DEMİYORUM her takım başarılı olur. CSKA grubun en kötü oynayan takımıydı, evinde bizi yenerek gruptan çıktı. Biz de evimizde kaybetmedik, yenemememize rağmen gruptan çıktık. Ama Lille evinde kaybetti ve en iyi oynayan takım gruptan çıkamadı.

Tekke
15.12.2011, 14:52
Şenol Hocam fb maçında bari kontrollü oynayalım, saldırıp 3 tane yemeyelim lütfen. İnter-Lille maçı gibi oynayalım NASILSA EN AZ 1 GOL ATARIZ

Uğur Ö.
15.12.2011, 15:05
Rakip ilk geldiği poziyonu hemen gol yapıyor bu çok kötü birşey

realist07
15.12.2011, 16:20
işte o nedenle ilerde basmak önemli bu fb maçında iş orta sahada biter, beklerin önündeki adamların durmak bilmeden savaşması lazım, kanat organizasyonlarını kesemezsek fenerin bizi 5 lik yaparlar, dikkat ettim attıkları gollerin çoğu kanat akınlarından geliyor,
dikine gitmek konusunda geçen yılki kadar etkili değiller,
burda en mühim olan şey cech ve celustkanın önündeki adamların mücadeleleri..

Tekke
15.12.2011, 17:52
Ben maalesef Antalya maçından beri Trabzonu korkarak-üzülerek izliyorum, Deniz Barışın 60 metre topu sürüp kimseden baskı görmeden gelip gol atmasından sonra, bizim orta sahanın ADAMA BASMADIĞI farkedildi.

Rakipler resmen bizim orta sahayı dövüyor, yıldırıyor, ama Zokora hariç bizimkiler KIZ GİBİ :(

fb maçında orta sahada SERT BASAN rahat kazanır...Emre-Selçuk-Topuz mu, Colman-Zokora-Halil mi?

ophius
15.12.2011, 21:57
trabzona karşı yapılması gereken aslında çok basit...dinamik ve kalabalık savunma...daha sonra bir kaç hızlı adamla ileri çıkıp gol atmak( trabzon hertürlü hata yapıyor çünkü)
artık bu senaryoyu izlemekten bıktım!! her maç adamlar 3 kişi gelip gol atıyor...biz ise 7 kişi gidiyoruz şut vuramıyoruz...bunun bi çözümü olmalı...
trabzonun bu sene oynadığı iki tane iyi maç var kayseri+inter maçı...ikisinin ortak özelliği iki rakibin de açık oynaması...akıllı bir takım trabzona karşı açık oynamazsa ve sabırlı olursa 1 puan garanti 3 puan da yüksek ihtimal alıyor