PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Foruma Üyelik Sisteminin Yenilenmesi

Tolga
04.11.2011, 02:42
BMN hayatım boyunca açtığım ilk konu bu olacak.Bunu da hiçbir yöneticinin mesajlarına dönmemesinden dolayı açıyorum.Lütfen bu konuyla ilgilenin.Aynı başlığın öneri şekli DANIŞMA'da var ama 1-2 gündür yöneticilerin mesajımı gördüğünü pek sanmıyorum.Aynı şekilde özel mesajlara da cevap alamıyorum.

Bu konuyu yeniden gündeme getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.Eskiden birkaç kendini bilmez deyip geçiyorduk.Ancak bu boş devletlerin,boş federasyonun,boş oluşumların ve boş insanların yüzünden cahil fb taraftarları her platformda üzerimize saldırmaya çalışıyor.

En azından 1-2 sistemin gelmesi gerektiğini düşünüyorum.Ben BMN olarak varolan ortamı hep beğendim ve yaklaşık 3 senedir foruma girip yorumları okumayı alışkanlık haline getirdim.Bu sayede varolan BMN üyelerinin kendine kat ve kat yeteceği görüşündeyim.

Birkaç kendini bilmez geliyor buraya.Üyelik açıyor aptal aptal yorumlar yapıp laf kalabalığı oluşuturuyorlar.Yetmezmiş gibi kimin dölü olduğunu bilmeden gelip Karadeniz insanlarına,kültürüne saygısızlığını aşırı derecede dışa vuruyor.Bunu hemde burada yapıyor.

Biz "Birkaç Kendini Bilmez" diyoruz ama bunlar yaptıkları yorumlarla bize hakaret etmeleri yetmezmiş gibi farklı forum ve platformda bunları bizim sıradan davranışımızmış gibi gösterip kendilerine makara yapıyorlar.Ben Trabzonspor'un,Karadeniz'in ve BMN'nin bu durumda gözükmesini her ne kadar doğruyu bilsemde istemiyorum.

Artık foruma üyelikler Cep telefonu numarası ve/veya TC Kimlik NO sorgulamasıyla yapılsın.Böyle durumlarda haklarında yasal işlem başlatalım.Hiçbişey yapamıyorsak bile yapabileceğimiz en uç şeyi yapalım.Forum yetkililerinin bu konuda beni anlamalarını ve görüşlerini istiyorum.

Birkaçta gerekçe ekleyelim.

http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41740
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41749
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41746
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41728
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41707
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41745
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41744
http://www.bordomavi.net/forum/member.php?u=41741

Bunlar ilk bulabildiklerim.Biz kayıtsız kaldıkça çok fazla çoğalacaklar eminim.1 tane bile kalması onlar için kâr.

61_Serhat_61
04.11.2011, 05:39
Kimlik no felan diyorsunda peki misal alman vatandaşı olanlar ne yapacaklar? Telefon numarasınıda kimse kolay kolay sitelere felan yazmaz şimdi doğruya doğru... Daha farklı şeyler gerekli bence... Fikir güzel ama isabetli değil...

ozturk
04.11.2011, 07:58
Kimlik no ya şahsen şiddetle karşıyım..

Ancak referanslı üyelik olabilir bence.

gtem
04.11.2011, 08:45
Bence de bir veya iki üyenin referansı ile üyelik veya üyelik sonrası bir süre mesaj yazamama gibi uygulamalar yapılabilir...
Bu konuya ilk yorum yapanın da uzaklaştırılması ilginç olmuş. :)

Murat'
04.11.2011, 08:57
Ben bu gibi işlerin hepsine karşıyım, bu foruma 6 seneden beri üyeyim, üye olurken herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmadım, o yüzden yeni olacakların böyle bir kısıtlama ile karşılaşmasını istemem.Bir iki tane sansar foruma giriyor diye üyeliğin kapatılmasına da karşıyım.

Faik Yılmaz
04.11.2011, 09:20
Siteye 7 yıldır üyeyim....

Bu konuyu bende yazmıştım....

Daha sonra etraflıca düşündüğümde bunun pek akılıca bir fikir olmadığını gördüm...

şöyleki...

Malum dijital çağdayız ve bütün bilgilerin hacklenme riski var.. Veritabanına kötüemellere sahip kişiler ulaşırsa onbinlerce insann özel bilgilerine ulaşır müdahale edebilir...

bu açıdan vatandaşlık numarasına karşıyım...

şöyle bir uygulamaya gidilebilir.... herkes kendi adı ve soyadını kullansın referans sistemi getirilsin ya da bunun gibi önlemler olabilir...

GULER
04.11.2011, 09:29
Yonetici haklarina sahip daha fazla uyelirimizin olmasi bu istenmeyen kisileri filtre etmesinde bir cozum olabilir. En azindan sayilari azalir

hamdi_61
04.11.2011, 09:32
BMN Y.K bir kontenjan belirlesin "bu sene şu kadar üye alacağım" desin.

Sınavla üye alınsın.Sınavın adı FÜSS olsun.

Sınav soruları kesinlikle dışarı sızdırılmasın. Mod medyan uygulanmasın.

Sınav için Bmn Y.K tarafından çalışanların durumu da gözetilerek hafta içi iş çıkışı ve hafta sonu kurslar açılsın.

Sınavdan 80 ve üzeri alanlar istedikleri ilden üye olsunlar.

Sınavdan 75-80 arası puan alanlara da haksızlık yapılmasın.Onlar içinde ek kontenjan açılsın ve mülakata girsinler.Mülakata geçenlerin ataması direkt Y.K tarafından yapılsın.

Alınan üyelerin ilk yılı deneme yılı olsun. İlk yıl sonunda tekrar bir sınav yapılsın.Başarılı olanlar kadrolu (daimi) üye yapılsın.Bu üyeler isterlerse FYS'ye de (forumda yükselme sınavı) başvurabilirler. Başarısız olanlar da küstürülmesin.Şartlar uygunsa, sözleşmeli olarak üyeliklerine 1 yıl daha devam etsinler.Bir yılın sonunda kadroya geçebilmek için tekrar sınav hakkı tanınsın.

Sizce de biraz abartmadım mı ? Kesinlikle.

(bu mesajda anlatılanlar %100 ironidir.)

fındıkoğlu
04.11.2011, 09:58
Üzerinde çalışılması gereken bir konu.. Kafa yormaya değer..;)

Faik Yılmaz
04.11.2011, 10:02
BMN Y.K bir kontenjan belirlesin "bu sene şu kadar üye alacağım" desin.

Sınavla üye alınsın.Sınavın adı FÜSS olsun.

Sınav soruları kesinlikle dışarı sızdırılmasın. Mod medyan uygulanmasın.

Sınav için Bmn Y.K tarafından çalışanların durumu da gözetilerek hafta içi iş çıkışı ve hafta sonu kurslar açılsın.

Sınavdan 80 ve üzeri alanlar istedikleri ilden üye olsunlar.

Sınavdan 75-80 arası puan alanlara da haksızlık yapılmasın.Onlar içinde ek kontenjan açılsın ve mülakata girsinler.Mülakata geçenlerin ataması direkt Y.K tarafından yapılsın.

Alınan üyelerin ilk yılı deneme yılı olsun. İlk yıl sonunda tekrar bir sınav yapılsın.Başarılı olanlar kadrolu (daimi) üye yapılsın.Bu üyeler isterlerse FYS'ye de (forumda yükselme sınavı) başvurabilirler. Başarısız olanlar da küstürülmesin.Şartlar uygunsa, sözleşmeli olarak üyeliklerine 1 yıl daha devam etsinler.Bir yılın sonunda kadroya geçebilmek için tekrar sınav hakkı tanınsın.

Sizce de biraz abartmadım mı ? Kesinlikle.

(bu mesajda anlatılanlar %100 ironidir.)

Sınav mağdurlarının yorumları da böyle oluyor......:D

chener
04.11.2011, 10:16
forumda ad-soyad kullanılması en sağlıklısı olur.bunun tespitinde çeşitli organizasyonlar sırasında bankalara yaptığımız havalelerde gerçek kimliklerimiz mevcut.bunun üye girişinde yazdığımız isimlerle eşleştirmesi yapılır.doğru olanların forum kullanma serbestisi olur.referans olayına karşıyım.eğer forumda seviye istiyorsak bu seviyeyi birkaç kişinin hatır ilişkisine bağlamak yanlış olur.ama şunu belirtmek isterim ki;seviyesi çok yüksek olan forumumuzun son dönemlerinde seviye kaybımız yüksek.birbirimizi tanımıyoruz ama bu forumu takip eden,yazan çok farklı meslek ve yaş grubu var.kahvehaneye dönmeden bir çare bulalım.

cahana
04.11.2011, 10:21
yeni üyelere sadece bazı başlıklara giriş hakkı verilmeli(nostalji başlığı gibi ) sonrasında mesaj sayısı belli bir sayıyı geçtiğinde engellemeler kaldırılmalı böyle olunca sadece bir-iki mesajla sataşıp gitme şansı ortadan kalkar.

agahozlu
04.11.2011, 10:35
Kimlik numarası ile üyeliğinin forum yönetimi, verilerin korunması ve gerektirdiği bazı şartlardan dolayı zor olduğunu biliyorum.

TSezgin61
04.11.2011, 10:54
Kimlik numarasi büyümeyi yavaslatir. Ama referans sistemi gelistirilip uygulanabilir...

Yada yeni üyelerin belli bir süre yada trabzonsporlularin bilmesi gereken birkac soruyu cevapladiktan sonra mesaj yazabilmeside olabilir

Yunus Emre SEYHAN
04.11.2011, 11:06
TC kimlik no ile isim soyisim doğrulaması yapılabilir.
Web programcısı olduğumdan dolayı biliyorum, Kayıt olan ziyaretçi TC no'sunu ve ismini girer. İsmi, TC no ile eşleşiyor mu ? Eşleşmiyor mu ? kontrolü yaptırabilmek mümkün. Hemde bu işlem sırasında Bordomavi.Net'in veritabanına Kişinin TC NO'su girmemiş olur. (istenildiği taktirde).. Böylece İsim- Soyisim ile üye alınmış olunur.
E-Devlet'in konu hakkında sunduğu ücretsiz web servisler var.

Mert Pasa
04.11.2011, 13:02
Kriterler yeniden tanimlansin

-en az xxx sayida giris yapilmadikca yorum yazma hakki verilmesin.

-en az xxx sayida secilmis basliklara yorum yapilmadikca tum basliklara yorum yapilamasin

-eger referans alinabiliyorsa yukaridaki kurallar uygulanmasin.

-ts clubdan son bir ayda alisveris yaptigini ispatlayabilenlere de bu kurallar uygulanmasin

navarro
04.11.2011, 13:08
tc kimlik nosu az, hatta cep tel nolarımızda yazalım buraya isteyen dinlesin

böyle şey olur mu ? alışveriş sitesimi burası

yağmurdan kaçarken doluya tutulmak olur bu, tc kimlik nosu bulmak zor değil gider başkasının tc kimlik nosunu yazar sonra başkasının başını yakar

22 kasımdan sonra zaten herkes internete bağlanırken tc kimlik nosuyla bağlanacak, yeteri kadar fişleneceğiz zaten

abcabca
04.11.2011, 13:16
Tc kimlik no ile isim eşleştirmesi yapmak mümkün değil, ancak tc kimlik no'sunun geçerli olup olmadığı denetleyebilirsin.

Chiko
04.11.2011, 13:16
yeni üyelere sadece bazı başlıklara giriş hakkı verilmeli(nostalji başlığı gibi ) sonrasında mesaj sayısı belli bir sayıyı geçtiğinde engellemeler kaldırılmalı böyle olunca sadece bir-iki mesajla sataşıp gitme şansı ortadan kalkar.
Katiliyorum.
Mesela transfermarkt.de forumunda buna benzer bir uygulama var.
Üye olduktan sonra hemen büyük forumlara yazilmiyor. Ilk basta "önemsiz" basliklarda yazma sansi buluyorlar ve belirli bir gönderiden sonra diger forumlarda yazma yetkisi verilip verilmeyecegine karar veriliyor.

Bu zaman icerisinde yöneticiler yeni üyelerin gönderilerini degerlendiriyor ve ona göre karar veriyorlar.

Son zamanlarda cok sikeci üye oldu foruma, aslinda kullanici adindan da süpheli oluyorlar ama kesin olamiyorsun iste.

Kimlik NO veyahut Telefon numarasi gibi uygulamalarina karsiyim.

Suat Baş
04.11.2011, 13:18
saklayacak birşey yok trabzonsporluyum ve gerçek adımı soyadımı kullanıyorum burası gerçek yerim benim burada da rumuz kullanacak değilim gerek yok

Murat'
04.11.2011, 13:20
Ben de şöyle bir öneri getireyim, eski forumu hatırlayanlar bilirler, orda mesaj sayısına göre kademe atlanıyordu, yanlış hatırlamıyorsam, kıdemli üye, normal üye falan.Benim öneri şu, sadece yeni üyelerin yazabileceği bir bölüm açılsın, orda yazdıkları 100 mesajdan sonra diğer bölümlere de yazabilsinler.Buna benzer bir uygulama antu'da var.

ahamitokutan
04.11.2011, 13:21
TC kimlik no ile isim soyisim doğrulaması yapılabilir.
Web programcısı olduğumdan dolayı biliyorum, Kayıt olan ziyaretçi TC no'sunu ve ismini girer. İsmi, TC no ile eşleşiyor mu ? Eşleşmiyor mu ? kontrolü yaptırabilmek mümkün. Hemde bu işlem sırasında Bordomavi.Net'in veritabanına Kişinin TC NO'su girmemiş olur. (istenildiği taktirde).. Böylece İsim- Soyisim ile üye alınmış olunur.
E-Devlet'in konu hakkında sunduğu ücretsiz web servisler var.

bu mantıklı bi yaklaşım.kayıt esnasında web servis aracılığı ile kimlik onayı alınıp kimlik no veritabanına kaydedilmeden olay çözülebilir.

Delibas
04.11.2011, 13:25
Belli bir süreyi aşkın zamandır aktif olmayan üyeleri, yanı kayıtını yaptırmış, fakat sonra hiç uğramamış üyeleri de silmek lazım.

SEDER
04.11.2011, 13:39
Arkadaş haklı bir gerekçe sunmuş olsada, şikebahçe taraftarının foruma üye olmasında bir sakınca görmüyorum..zaten kendilerini belli ederler..belli oluncada editörler banlasınlar bu vatandaşları..yoksa telefon ve tc numarası işi sakat..
forumun zaten çoğu başlığı çoğu zaman herkese açık, yani üye olmadan da izlenebiliyor.Varsın izlesinler ve üye olsunlar. Bu sayede daha fazla tık ve daha fazla üye sayımız olur. Artık net ortamında trabzonsporun tek temsilcisi BMN dir. Bunu herkes gibi onlarda bilsin..Ayrıca onların forumunada üye yüzlerce kişi var aramızda..Hatta ben bazı özel zaman ve durumlar hariç forumun sürekli olarak üye olmayanlara açık olması taraftarıyım..Bu yavşaklar görsünler bizleri, onlardan ne kadar nefret ettiğimizi, trabzonsporun sahipsiz olmadığını, neden türkiyenin en büyük(büyüklük sayıyla alakalı değildir) taraftarı olduğumuzu, zira sadece kendi çevresindekileri görenler kendilerini çok büyük sanarlar.

navarro
04.11.2011, 14:27
3-5 ezik yüzünden düzen değiştirmeye değer mi?

tc kimlik nosu ve isim bulmak kadar kolay bişey yoktur,

şikebahçeliyi tespit edip forumdan atarsın olur biter

Koray
04.11.2011, 14:36
Son zamanlarda yeni türeyenler var.

Yeni üye olanların çoğuna bakın saçma sapan şeyler yazıyorlar.

Çoğu kişi bunları farketmiyor ama benim gibi eski üyeler bunların ne ayak olduğunu hemen anlıyor.

Önceden böyle tipler anında tespit edilip postalanıyordu.

SDanışmaz
04.11.2011, 15:36
r10.net'in ilk zamanları gibi davet sistemi olsun. Davetle üye olan kişi ceza alırsa, banlanırsa davet eden kişi de ceza alsın.

Çağrı Bilici
04.11.2011, 15:41
r10.net'in ilk zamanları gibi davet sistemi olsun. Davetle üye olan kişi ceza alırsa, banlanırsa davet eden kişi de ceza alsın.

Adam sinir yaptı küfür etti diyelim benim suçum ne? Ben sadece Trabzonsporlu olduğuna kefil olabilirim en fazla

Erdal DİLEK
04.11.2011, 16:25
HER İLDE TEMSİLCİOLSUN, ilk giriş şifresisini bu temsilciden elinden alsın.. .

POYRAZ
04.11.2011, 16:58
Son zamanlarda yeni türeyenler var.

Yeni üye olanların çoğuna bakın saçma sapan şeyler yazıyorlar.

Çoğu kişi bunları farketmiyor ama benim gibi eski üyeler bunların ne ayak olduğunu hemen anlıyor.

Önceden böyle tipler anında tespit edilip postalanıyordu.

Eski üyeler bunu daha iyi anlayabiliyorlar haklisin.
Ben de burada bir kac tane köpegin Trabzonsporlu olmadigini anlayip kendilerine bir seyler karalamistim ama buradaki gercek Trabzonsporlu bir kac arkadasimiz insanlarin Trabzonsporlu olup olmadiklarini yargilamanin bana mi düstügünü sormuslardi. Daha sonra Trabzonsporlu olmayan o kisileri sikayet edip attirmistim siteden. Hayati sevgi pitirciklarindan ibaret sanip resmen dalga gecen insanlari ayirt edemeyen bu arkadaslarimizin nasil bu kadar saf asaf olduklarina sasirmamak elde degil.
Daha dün yeni üye olmus birisi burada "Tribünde cekirdek yemek iyidir, en büyük cekirdekci benim" diyordu. Ya bu adamin Trabzonsporlu olmadigini anlamamak icin su katilmamis gerizekali olmak gerek.

Bülent AKBULUT61
04.11.2011, 17:41
evet bu üyelik işini bir düzene girmesi lazım onune gelen kolayca üye oluyor

Erbay
04.11.2011, 17:44
Yeni üyelerin, atıyorum, ilk 50 mesajını sadece yöneticiler görsün. Sonra onay versinler.

worldmaster
04.11.2011, 17:57
Hiç maceraya gerek yok. Bir kaç pratik ve ayırtedici uygulamayla "kötü domatesler"den korunabiliriz. Şöyle ki;

Yeni üyelere 1 hafta veya daha uzun süre mesaj yazamama kısıtlaması getirilsin.

Yeni üyelerin ilk 1 hafta yazdıkları mesajlar modlar tarafından denetlendikten sonra yayınlansın

Yeni üyelere ilk hafta 3-5 mesajlık bir kota konulsun.... vs

Bunlara benzer kısıtlamaların biri veya birkaçını uygulayarak sorunun üstesinden büyük ölçüde gelinebileceğini düşünüyorum.

Gamze_TS
04.11.2011, 18:55
Cok yerinde bir baslik! Ben de sinir oluyorum boylelerine.
- Kimlik no, cozum degil. Ne olacak yani adami bulup mahkemeye mi verecegiz? Medya'da acik acik hakaret ediyorlar da birsey yapamiyoruz.
- Referans gosterme de olmaz, mesela benim hic Trabzonspor'lu arkadasim yoktu bu foruma girene kadar. Herkes birilerini taniyacak diye bir kural konursa gercek Trabzonspor'lulari kaybederiz. Genc kardeslerimiz yaziyor Manisa'dan, Diyarbakir'dan, Gaziantep'ten... Nasil ve nerden bulacaklar kefil kendilerine? Bulamayacaklar, bulamayinca da hevesleri kacacak.
-Bence tek yapilabilecek sey, bazi arkadaslarin da dedigi gibi bir kota koymak. Mesela ilk 10 ya da 20 mesaj ( ve ayni gunde olmamali bu mesajlar) denetlenmeli ya da foruma konulmamali.
Tabi cok zor is, yine yonetime fazladan is dusuyor
-

Adem Erdoğan
04.11.2011, 18:56
Referans sistemi en iyisi.

Tolga
04.11.2011, 18:57
Kusura bakmayın öneri yaptı kaçtı gibi oldum =) Ama dün acayip sinirlendim.Yaklaşık 2-3 gün falan olacak girip aptalca mesajlar yazıyolar.Sonra bunları başka yerlerde görüyoruz.2 gün önce bir arkadaş paylaştı incicileri.Ben her zaman Karadenizli olmakla Trabzon'lu olmakla gurur duydum.

2-3 kendini bilmez yüzünden yapılan tek bir hatayı bile içime sindiremiyorm.Hadi bana söylemediler lafı ama başkasına söylendiği zaman da bunu yediremiyorum.Belki bencillik diyeceksin eyvallah kabul ederim ama artık hayatımda varolan birşey oldu bordomavi.Net .

Bir arkadaş çoğumuzun başka taraftar sitelerinde üyeliklerinin olduğunu da söylemiş.Sizler gidip onların burada yaptıklarını yapıyorsanız sizlere de yazık.Yapmadığınızı tahmin ediyorum.Zaten dışarıdan misafirler konuları görüntüleyebiliyorlar.Gelip buraya yazı yazanların niyetleri de belli.

Üyelik sözleşmesini doğru söyleyeyim ben kayıt olurken okumadım.İçinde ne maddeler var bilmiyorum.Burada bir düzenlemeye gidilebilir.Telefon ve Kimlik numarası meselesinde hacklenme olayını düşünmeden yazdım.Ama zaten burada bizden olanlar veya İNSAN olanlar bu bilgileri verirken kendi tutum ve davranışlarına hakim olabilecek kapasitede insanlardır.

Buraya bu konuyu açtım belki ceza alabilirim.Ama bir çözüm beklediğimden yazdım.Yöneticilerin bu konudaki görüşleri neler ? Biz üyelerin görüşleri neler bunları öğrenmek için açtım.Umarım en kısa sürede bir çözüme ulaşırız.

Gamze_TS
04.11.2011, 18:58
Hiç maceraya gerek yok. Bir kaç pratik ve ayırtedici uygulamayla "kötü domatesler"den korunabiliriz. Şöyle ki;

Yeni üyelerin ilk 1 hafta yazdıkları mesajlar modlar tarafından denetlendikten sonra yayınlansın

Bunlara benzer kısıtlamaların biri veya birkaçını uygulayarak sorunun üstesinden büyük ölçüde gelinebileceğini düşünüyorum.

Cok guzel fikirler.......

Bülent AKBULUT61
04.11.2011, 19:08
HER İLDE TEMSİLCİOLSUN, ilk giriş şifresisini bu temsilciden elinden alsın.. .

evet en doğrusu bu ben Muğla temsilcisi olurum valla zevkle yaparım bu işi

bordo61
04.11.2011, 20:10
Sınırlandırmaları sevmiyorum.

Mesela TC Kimlik numara işine girilseydi ben üye olmazdım.

İsim soyad zorunlu olan sitelere de farklı isim soyadlarda üye olurum.

Sevmiyorum bu tip zorlamaları.

Ama referans üyelik bunların arasında daha anlamlı geldi bana

inadina61_08
04.11.2011, 20:41
referans olmasınnn bence

Hürgün Aygün
04.11.2011, 21:06

Katılıyorum en güzel bu şekilde olabilir.Bunun dışında tc kimlik felan bence de kötü olur...

Delibas
04.11.2011, 23:17
Yeni üyelerin, atıyorum, ilk 50 mesajını sadece yöneticiler görsün. Sonra onay versinler.

İyi fikir. Ekşisözlükte de böyle bir uygulama var sanırım. Bilenler bir yazsın, BMN'de de o şekilde uygulanabilir belkide.