PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Günün Hadisi ve Üzerine Düşüncelerimiz...

Sayfa : [1] 2 3 4 5

sümela61
11.04.2006, 10:03
arkadaslar öncelikle neden böyle bir baslik açtigimi belirteyim: inandigimiz seylerin neler oldugunu her gün biraz daha fazla ögrenmemiz gerektigini düsündügümden ve bu amaçla böyle bir sey yapmak geldi aklima... ve buradaki renkdaslarimla ufkumuzu biraz daha açalim istedim...
yalniz buraya yazi yazacak renkdaslarimdan bir sey rica edecegim: aramizda hiç bir seye inanmayan, hristiyan olan, musevi olan ya da herhangi baska bir inanca sahip olan renkdaslarimiz olabilir (futbolun güzelligi de bu ki hepimizi ayni çati altinda toplayabiliyor); o yüzden biz burada birbirimizle fikir ve bilgi paylasirken o renkdaslarimizi da kiracak, incitecek en ufak bir sey yazmayalim...
yani bu basliktaki amaç birilerine bir seyler ispatlamak degil, ayni inançtaki renkdaslarimizla bilgi paylasmak... kesinlikle tartisma ve polemik dogurabilecek seylerden uzak durmanizi özellikle rica ediyorum sizlerden (özellikle de 15-20 yas grubu renkdaslardan)... tekrar ediyorum, burada "bizim inancimiz en dogrusu" vs. gibi bir yöne kaymayalim... sadece ve sadece o günkü hadis neyden bahsediyorsa onu ögrenelim yeter... amaç kimseyi dislamak ya da rencide etmek degil... bunun altini özellikle çiziyorum...
bir diger nokta ise buraya her gün yazacagimiz hadislerde; muhakkak ve muhakkak "kaynak" gösterelim... yani kim nakletmis, hangi kaynakta yaziyor?... bunlar önemli; yoksa dine girmis bir sürü uydurma hadisi burada gerçekmis gibi paylasiriz... o zaman birakin yarari; daha beter zarar vermis oluruz birbirimize... o yüzden bugünkü hadisi de bu konuya uygun seçmek istedim:

11 NISAN 2006 SALI :

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="75%"><T><T><T>
<T>
<TR>
<TD align=right>

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :
Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus. </TD></TR></T></T></T></T></TABLE>Edited by: sümela61

sümela61
12.04.2006, 10:59
<TABLE cellSpacing=5 cellPadding=0 width="100%" border=0 valign="top">
<T>
<TR>
<TD vAlign=top noWrap align=right>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
:</TD>
<TD vAlign=top width="100%">SOHBET BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=k&#111;nu&amp;sn=58)</TD></TR>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Komsuyu Himaye (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=457)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Aise (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=42)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."</TD></TR>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
3415&n bsp;

</TD></TR></T></TABLE>

Samsa
12.04.2006, 12:05
sümela61 çok iyi yapmisssin. Sagolasin . Efendimizin hadislerini bizlere hatirlatman çok güzel. smileys/smiley32.gif

Erdinç Dilek
12.04.2006, 12:31
gerçekten de öyle yine tebrikler mehmet, son zamanlarda zayiflayan ve dünya nimetlerinin pesine düsen inancimiza -kendi adima söylüyorum- bir nebzede olsun serinlik verir diye umuyorum bu topic,

TSunami
12.04.2006, 12:43
@sümela61 sagolasin.

ben de iki gündür bakiyorum bu topice ama yorum yapmiyorum bari burasi tartisma ortami olmasindiye. o yüzdendüsünceleriniz bölümünü es geçiyorum.bu topic bir pano gibi sadece günün hadisinin eklendigi biryer olursa sanirim daha iyi olur.

Adem Erdoğan
12.04.2006, 12:57
Bu topic sürekli güncellensin.

Hüda Topaloğlu
12.04.2006, 13:18
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="75%"><T><T>
<T>
<TR>
<TD align=right>

Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus. </TD></TR></T></T></T></TABLE>

yani bu hadisten yola çikaraktan aslinda demek oluyorki emin olmadiktan sora bi hadisi hadis diye lanse etmeyin. Aslinda çok ince ama bi okadarda onemli bi detay bu.

Bildigim kadariyla Buhari &amp; Muslim'in hadisleri Sahi hadis, yani 100de100 dogru hadislerdir, ama tabi Tirmizi ve ebu davud unda hadisleri var.

Allah bizleri insallah yanlis hadislerden sorumlu kilmaz...

Samsa
12.04.2006, 13:25
Amin...

sümela61
12.04.2006, 13:29
@ agantha bu noktada hassasiyeti bildigim için ilk önce bahsettigin hadisle basladim zaten renkdasim...

zaten benim ekledigim hadisler "kütüb-ü sitte" den olacak... sayfasi, kimin naklettigi vs. gibi bilgiler de içerecek buraya ekledigim mesajlar... her gün birimiz bir hadis eklersek ayda 30 hadis ögrenmis oluruz... benim ricam; buraya hadis ekleyemeyi düsünen arkadaslar olursa; onlar da kaynak göstermeden eklemesinler... smileys/smiley2.gif

Adem Erdoğan
12.04.2006, 13:42
Böyle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan çikardigini anlatiyo.Güzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

Kemal Musaoğlu
12.04.2006, 16:28
böylebir konuyu açtigina çok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti göstereceklerinede eminim.smileys/smiley1.gif

Hüda Topaloğlu
12.04.2006, 16:33
<TABLE cellSpacing=5 cellPadding=0 width="100%" border=0 valign="top"><T>
<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">SOHBET BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=k&#111;nu&amp;sn=58)</TD></TR>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Komsuyu Himaye (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=457)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Aise (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=42)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."</TD></TR>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
3415&a mp;n bsp;

</TD></TR></T></T></TABLE>

Varis ne manaya geliyor??

sümela61
12.04.2006, 16:36
varis : mirasçi

Harun
12.04.2006, 17:29
Çok anlamli bir baslik ben de katkida bulunacagim.

sümela61
12.04.2006, 17:42
böylebir konuyu açtigina çok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti göstereceklerinede eminim.smileys/smiley1.gif

hemsocum ne demek, cümlemizden razi olsun... zaten yeterince günah isliyoruz, bari arada bir; bir ise yarayalim hiç olmazsa...

Edited by: sümela61

sümela61
12.04.2006, 18:02
<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
3415&a mp;n bsp;

</TD></TR></T></T></TABLE>

evet arkadaslar... dinimiz komsu iliskilerine o kadar deger veriyor ki, neredeyse bir komsunun bir komsuya mirasçi kilinacagini düsünmüs Efendimiz (s.a.v.)...

peki biz komsuluk iliskilerimize ne derece dikkat ediyoruz?... apartmandaki komsularimizdan ne derece haberdariz... malum, Istanbul'da bunu basarabilmek oldukça zor... iste bu sehirde yasamayi sevmememin nedenlerinden birisi de bu... gerçi bizim oturdugumuz apartman sadece 4 daire ve herkes birbirinegelip gidiyor; o açidan biraz sansliyiz... ama kendi enistemden örnek vereyim, binalari 16 katli, her katta 6'sar daire... size eder 96 daire... kimsenin kimseden haberi yok... çok aci bir durum bence...

komsularimiza "günaydin, iyi aksamlar" deyip, hal-hatirlarini soruyor muyuz?... bakin biz komsularimiza bu kadar yakin olurken, mesafeli de durmaliyiz... bu hassas bir dengedir... yani demek istedigim; bir komsumuz hasta oldugunda ona bir tas sicak çorba vermemiz; bize o komsumuzun özel hayatini incigina-cincigina kadar ögrenme hakki vermez... duracagimiz yeri bilmeliyiz... bizde maalesef bu denge kurulamiyor... falanca evine kaçta gelmis ya da misafirleri geldiyse kimler gelmis?... gözler pencerede, kulaklar kapida...

oysa ki komsu gerçekten mühim... acil bir hastaligimizda akrabalarimizdan önce onlar yanimizda... bir sevinci ya da hüznü paylasacakken yine onlar yanimizda...

sözün özü; komsularimizi rahatsiz edecek davranislardan, saygisizliklardan ve bu tip hareketlerden özenle uzak durmaya çalismali, onlarin dert ve sikintilarinda yanlarinda olmaliyiz...

Allah hepimize hayirli komsular versin, bizi de o "hayirli" denilebilecek komsulardan birisi kilsin...

Hüda Topaloğlu
12.04.2006, 19:33
Amin,

ama birde farkli bir penceredende bakabiliriz bu hadise, benim gibi yurtdisinda kalan baska renkdaslariminda var bur forumda. Malum bizim komsularimiz birde ayri dine sahip veya hiç bir dine mensup olmayanlardandir. Burda bizim musluman olarak gorevimiz 1. iyi bir komsu olmak 2. gerçek muslumanligi onlara tanitmak.hatta bu dedigim komsuluk haklarindanda otedir.yoksa egerki bir komsu olarak ben komsuma Islami sevdiremezsem asil bunu hakkini vermek çok daha zordur, kaldiki nefret ettilerenlerde çok var. Bu yuzden istegim bu hadisibenim gibi gurbetçi olan butun gurbetçilerin hayatimizda isleme geçirmekki ahiret gunu hesap verirken bize bu dunyada verilmis olan gorevi yerine getirememenin ezikligini yasamayalim.

bodehter
12.04.2006, 19:47
Böyle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan çikardigini anlatiyo.Güzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

bende duydum bu kitabi alip okuyacam. gerçekten çok güzelmis.....

adamlar diyo saten türkiyenin elinden kurani ni alirsak anca bu ülkeyi yikariz diye. becerdilerde

Samsa
13.04.2006, 09:44
herkes görsün

sümela61
13.04.2006, 12:19
13 NISAN 20006 PERSEMBE:

960 - Ebu Saîd (radiyalahu anh)'den gelen bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) söyle buyurmustur: "Halka tesekkürde bulunmayan Allah'a da sükretmez."

kaynak: Kütübü Sitte

Tirmizî, Bir 35, 1955); Ebu Dâvud, Edeb 12, (4811).Edited by: sümela61

Hüda Topaloğlu
13.04.2006, 14:04
evet bu tip insanlar her sey in zaten kendileri için yapilmasi gerektigini dusunur. Direk muhattabi oldugunu birinden gordugu iyilik karsisinda bir insan tesekkur edemezse, hiç goremedigimiz Allahin verdigi o nimetleri farkina varmak ve bunlarin sukrunu eda etmekimkansiz olur. ben bu manayi çikardim bu hadisten umarim anlasilir bi biçimde anlatmissimdir.

sümela61
13.04.2006, 22:00
evet, hadis çok açik ve net... birbirine tesekkür etmesini bilmeyen insanlar nasil sükretmesini bilebilir ki?

Kemal Musaoğlu
13.04.2006, 22:05
insanlartesekkür etmeyealismasi gerekiyor.tatli bir tebessüm ile tesekkür etmek çok güzel bir davranis.

Nytre
13.04.2006, 22:12
evet arkadaslar millet olarak tesekkür etmesini ve özür dilemesini bilmiyoruz maalesef...

tesekkür etmenin anlami çogumuza göre tesekkür ettigimiz insana muhtaç oldugumuzu düsünüyor...

özür dilemeyi ise karsimizdaki insana karsi egildigimizi düsünüyorlar..

ama bunlar insanliktir.

sümela61
14.04.2006, 11:18
14 NISAN 2006 CUMA:

2827 - Hz. Ali (radiyallalhu anh) Kûfe 'de hutbe verirken minberden söyle seslenmistir: "Cum 'a günü olunca seytan çarsi ve pazara erkenden bayraklariyla gider, insanlara binbir engel çikararak mâni olmaya, onlari cuma'dan (hiç olmasa) geciktirmeye çalisir. Melekler de erkenden gidip mescidin kapilarina dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hâl imam (hutbeye) çikincaya kadar devam eder. Kisi mescidde, imami görüp, dinleyebilecegi biryere oturup, can kulagiyla dinledi ve konusmadi mi, kendisine iki kat sevap vardir. Kisi uzakta kalir ve imami dinleyemiyecegi bir yere oturur, sessiz durur ve konusmazsa bir hisse sevap alir. Eger, imami görüp dinleyebilecegi bir yere oturur fakat bos konusma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazilir. Eger, dinleme ve görme imkanni olmayan bir yere oturur ve bos konusur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardir. Kim de yanindaki arkadasina cum'a günü "sus!'' derse "bos konusmus'' olur. Kim de bos konusur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalir. ''

(Hz. Ali) konusmasinin sonunda sunu söyledi:"Ben bunu Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'dan isittim.''

Ebu Dâvud, Salât 209, (1051).

arkadaslar hepinize hayirli Cuma'lar...Edited by: sümela61

Erdinç Dilek
14.04.2006, 11:51
sanada hemsom

halil ibo
14.04.2006, 12:12
Bu anlamli kutlu dogum haftasinda inananlara çok yararli olacagini düsündügümböyle bir baslik açtigi için sevgili kardesim Mehmet'e tesekkür ediyorum.

Hayirli cumalar...

sümela61
14.04.2006, 15:10
Bu anlamli kutlu dogum haftasinda inananlara çok yararli olacagini düsündügümböyle bir baslik açtigi için sevgili kardesim Mehmet'e tesekkür ediyorum.

Hayirli cumalar...

sevgili renkdasim, güzel düsüncelerin için ben tesekkür ederim... insallah birbirimize faydali olabiliyoruzdur... sevgilerimle...

Kemal Musaoğlu
14.04.2006, 19:46
neler oluyorda biz farkinda degiliz.

sümela61
14.04.2006, 19:49
neler oluyorda biz farkinda degiliz.

evet hemsom... bizim göremedigimiz, farkinda olmadigimiz neler var kim bilir?...

trapzonely_54
14.04.2006, 19:55
say say bitmez

DKaraduman
14.04.2006, 20:12
"Iman Etmedikçe Cennet'e Giremezsiniz,Sevmedikçe Iman Etmis Sayilmazsiniz"

sümela61
14.04.2006, 20:18

güzel kardesim, her gün bir hadis yaziyoruz... bugünün hadisi sabah yazilmisti...

her gün bir tane olmasi, akilda kalmasi açisindan daha saglikli olacaktir diye düsünüyorum... ama yarinin hadisi bu yukarda yazdigin hadis olabilir...

yalniz bir diger önemli nokta ise; buraya hadis yazarken kaynak belirtmemiz ve kimin tarafindan nakledildigini belirtmemiz... bu sayede hem yanlis olabilecek bilgileri yaymamis oluruz, hem de merak edenler burada gördükleri hadisleri kaynaklardan da bulabilir...

sevgilerimle...

sümela61
15.04.2006, 00:10

sevgili kardesimin bahsettigi hadis, bugünün hadisi olsun...

15 NISAN 2006 C.TESI :

<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Karsilikli Muhabbet (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=449)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Ebu Hüreyre (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=4)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim yed`i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmis olmazsiniz! Yaptiginiz takdirde birbirinizi seveceginiz seyi haber vereyim mi? Aranizda selami yayginlastirin!"</TD></TR>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
3335
</TD></TR></T></T></TABLE>Edited by: sümela61

TSelif
15.04.2006, 01:00
evet selamin hayatimizda ki önemini nasil da güzel vurgulamis Peygamberimiz (s.a.v.)smileys/smiley32.gif

corleone
15.04.2006, 15:03
"Ey dünya! Bana hizmet edene hizmet et, sana hizmet edeni hizmetinde kullan"

(hadis-i Kudsi, Kudai, Sihabu'l-ahbar)

her zaman kulagimiza küpe olmasi gereken bir hadisi kudsi, bazen bu dünyaya o kadar kaptiriyoruz ki kendimizi, kaptirdikça da bu dünyanin yükü altinda eziliyoruz....

sümela61
15.04.2006, 15:18
"Ey dünya! Bana hizmet edene hizmet et, sana hizmet edeni hizmetinde kullan"

(hadis-i Kudsi, Kudai, Sihabu'l-ahbar)

her zaman kulagimiza küpe olmasi gereken bir hadisi kudsi, bazen bu dünyaya o kadar kaptiriyoruz ki kendimizi, kaptirdikça da bu dünyanin yükü altinda eziliyoruz....

sevgili renkdasim, bugünün hadisi yazilmisti... smileys/smiley9.gif

corleone
15.04.2006, 15:23
hadi yaa, ok bu da ayin 17 sinin hadisi olsun o zamansmileys/smiley1.gif...

sümela61
15.04.2006, 15:32
hadi yaa, ok bu da ayin 17 sinin hadisi olsun o zamansmileys/smiley1.gif...

kalbini kirmadim insallah renkdasim... smileys/smiley9.gif

günde 1 hadisi tam olarak (üzerine düsünerek) anlayabilirsek, yilda 365 hadis eder ki; bence hiç de azimsanacak bir sayi degil... ama fazlasi akilda kalmasi açisindan baya bir zor olur diye düsünüyorum... sevgilerimle...

Harun-61
16.04.2006, 00:11
Allah hizmetini kabul etsin karde$im...

$u zamanda en büyük eksikligi nerde ya$iyoruz ???

Mümin Mümin'in karde$idir ( hucurat Suresi / ayet 10 )

yani karde$lik mevzusu üzerinde durursak hepimiz icin daha faydali olur, Müslümanlarin $u zamanda ya$adigi en büyük problem bu cünki.

Kainatin Iftihar Tablosu sav. Efendimizin annildigi her yere rahmet yagar, faydalanmak ümidi ve duasi ile...

sümela61
16.04.2006, 01:10
16 NISAN PAZAR:

1911 - Hz. Ebu Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yasayanlardan bir tüccar vardi. Halka borç verirdi. BorçIulari arasinda fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'in da bizim günahIarimizdan vazgeçecegini umariz" derdi. Allah da onun günahlarindan vazgeçti."

Buhâri, Sulh 10; Müslim, Müsâkaât 19, (1557); Nesâi, Büyü 104, (7, 318).

Harun-61
16.04.2006, 01:54
16 NISAN PAZAR:

1911 - Hz. Ebu Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yasayanlardan bir tüccar vardi. Halka borç verirdi. BorçIulari arasinda fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'in da bizim günahIarimizdan vazgeçecegini umariz" derdi. Allah da onun günahlarindan vazgeçti."

Cennet; cömertlerin yeridir...

ne güzel Allah icin infak ve hibe etmek...

Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Abdurrahman bin Avf... onlar cömet davrandilar ve Allah mükafatlarini verdi...

fanatikdevri
16.04.2006, 02:58
<TABLE =Ms&#111;normalTable style="BACKGROUND: #ff8080; WIDTH: 510pt" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=680>
<T>
<TR style="HEIGHT: 13.5pt">
<TD style="BORDER-RIGHT: #999900 4.5pt double; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #999900 4.5pt double; PADDING-LEFT: 0cm; BACKGROUND: maro&#111;n; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #999900 4.5pt double; WIDTH: 510pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #999900 4.5pt double; HEIGHT: 13.5pt" vAlign=top width=680>
Veda Hutbesi</TD></TR>
<TR style="HEIGHT: 40.5pt">
<TD style="BORDER-RIGHT: #999900 4.5pt double; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #999900 4.5pt double; PADDING-LEFT: 0cm; BACKGROUND: #c40026; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #999900 4.5pt double; WIDTH: 510pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #999900 4.5pt double; HEIGHT: 40.5pt" vAlign=top width=680>
Ey insanlar !

Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birlesemeyecegim.

Ashabim!

Bugünleriniz nasil mukaddes bir gün ise, bu aylariniz nasil mukaddes bir ay ise, bu sehriniz (Mekke) nasil mübarek bir sehir ise, canlariniz, mallariniz, namuslariniz da öyle mukaddestir; her türlü tecavüzden korunmustur.

Ey Ashabim !

Yarin Rabbinize kavusacaksiniz ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksiniz. Sakin benden sonra eski sapikliklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildirilen kimse, burada bulunupta isitenden daha iyi anlayarak, muhafaza etmis olur.

Ashabim !

Cahiliyet devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Rebia'nin kan davasidir.

Ey Ashabim!

Bugün seytan sizin su topraklarinizda yeniden tesir ve hakimiyetini kurmak gücünü ebedi surette kaybetmistir. Fakat siz; bu kaldirdigim seyler disinda, kücük gördügünüz islerde ona uyarsaniz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakininiz!

Ey insanlar !

Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah emaneti olarak aldiniz; onlarin namuslarini ve iffetlerini Allah adina söz vererek helal edindiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz, onlarin da sizin üzerinizde haklari vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkiniz, onlarin aile yuvasini, sizin hoslanmadiginiz
hiçbir kimseye çignetmemeleridir. Eger razi olmadiginiz herhangi bir kimseyi aile yuvaniza alirlarsa, onlari hafifce dövüp, sakindirabilirsiniz. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki haklari mesru bir sekilde, hertürlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.

Ey Mu'minler !

Size bir emanet birakiyorum ki, ona siki sarildikça yolunuzu hiç sasirmazsiniz. O emanet Allah kitabi Kur'an'dir.

Ey Mu'minler!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman müslümanin kardesidir; böylece bütün
müslümanlar kardestir. Din kardesinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz baskasina helal degildir. Meger ki, gönül hoslugu ile kendisi vermis olsun.

Ey Ashabim !

Kendinize de zulmetmeyiniz. Kendinizin de üzerinizde hakki vardir.

Ey Insanlar !

Cenab-i Hak her hak sahibine, hakkini (Kur'an'da) vermistir. Varise vasiyet etmege lüzum yoktur. Çocuk kimin döseginde dogmussa, ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardir. Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan nankör, Allah'in gazabina, meleklerin lanetine ve bütün müslümanlarin ilencine ugrasin. Cenab-i Hak, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet ve sahadetlerini kabul eder.

Ey Ashabim !

Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir; hepiniz Adem'in çocuklarisiniz, Adem ise topraktandir.
Allah yaninda en kiymetli olaniniz, ona en çok saygi göstereninizdir. Arabin Arab olmayana
takva ölçüsünden baska bir üstünlügü yoktur.

Ey Ashabim!

Yarin beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? "Allah'in elçiligini ifa ettin, vazifeni yerine
getirdin, bize vasiyet ve ögütte bulundun diye sahadet ederiz!"
(bunun üzerine Resul-i Ekrem, mübarek sahadet parmagini göge dogru kaldirarak, sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek söyle buyurdu:)

Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab</TD></TR></T></TABLE>

Kemal Musaoğlu
16.04.2006, 11:58
her iyiligin karsiligini mutlaka görecegiz.

tuğba
16.04.2006, 14:24
Her sey sabirdan geçiyor ve en önemlisi her yasadigimizin bir imtihan oldugunu unutmamaktan...

sümela61
17.04.2006, 15:59
isterseniz geçen hafta hangi hadisleri ögrenmisiz, kisaca hatirlayalim:

11 NISAN 2006 SALI :

Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.

12 NISAN 2006 ÇARSAMBA :

Fasil: SOHBET BÖLÜMÜ
Konu: Komsuyu Himaye
Ravi : Aise
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo: 3415

13 NISAN 20006 PERSEMBE:

960 - Ebu Saîd (radiyalahu anh)'den gelen bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) söyle buyurmustur: "Halka tesekkürde bulunmayan Allah'a da sükretmez."

Tirmizî, Bir 35, 1955); Ebu Dâvud, Edeb 12, (4811).

14 NISAN 2006 CUMA:

2827 - Hz. Ali (radiyallalhu anh) Kûfe 'de hutbe verirken minberden söyle seslenmistir: "Cum 'a günü olunca seytan çarsi ve pazara erkenden bayraklariyla gider, insanlara binbir engel çikararak mâni olmaya, onlari cuma'dan (hiç olmasa) geciktirmeye çalisir. Melekler de erkenden gidip mescidin kapilarina dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hâl imam (hutbeye) çikincaya kadar devam eder. Kisi mescidde, imami görüp, dinleyebilecegi biryere oturup, can kulagiyla dinledi ve konusmadi mi, kendisine iki kat sevap vardir. Kisi uzakta kalir ve imami dinleyemiyecegi bir yere oturur, sessiz durur ve konusmazsa bir hisse sevap alir. Eger, imami görüp dinleyebilecegi bir yere oturur fakat bos konusma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazilir. Eger, dinleme ve görme imkan ni olmayan bir yere oturur ve bos konusur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardir. Kim de yanindaki arkadasina cum'a günü "sus!'' derse "bos konusmus'' olur. Kim de bos konusur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalir. ''

(Hz. Ali) konusmasinin sonunda sunu söyledi:"Ben bunu Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'dan isittim.''

Ebu Dâvud, Salât 209, (1051).

15 NISAN 2006 C.TESI :

Fasil: SOHBET BÖLÜMÜ
Konu : Karsilikli Muhabbet
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim yed`i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmis olmazsiniz! Yaptiginiz takdirde birbirinizi seveceginiz seyi haber vereyim mi? Aranizda selami yayginlastirin!"

HadisNo: 3335

16 NISAN PAZAR:

sümela61
17.04.2006, 16:08
II. HAFTA :

17 NISAN P.TESI :

4602 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Seyhan, Ceyhan, Firat ve Nil cennet nehirlerindendir."

Müslim, Cennet 26, (2839).

Edited by: sümela61

sümela61
18.04.2006, 10:47
18 NISAN SALI :

5751 - Ubade Ibnu's-Sâmit radiyallahu aanh anlatiyor: "Ben ehl-i Suffa'dan birkisim insanlara yazi ve Kur'ân'i ögretmistim. Onlardan bir adam bana bir yay hediye etti. Ben de: "(Bu yay) benim için (büyük) bir mal degil, onunla Allah yolunda atis yaparim, gidip Resûlullah Aleyhissalâtu vesselâm'a soracagim" dedim. Gidip sordum:

"Ey Allah 'in Resûlü! dedim. Kendilerine yazi ve Kur'ân ögrettigim kimselerden biri bana bir yay hediye etti. Bu benim için bir mal da degil. Ben onunla Allah yolunda atis yaparim!" dedim. Aleyhissalâtu vesselâm bana:

"Eger atesten bir taki takinmayi seversen kabul et!" diye cevap verdi."

Ebu Dâvud, Büyü' 37, (3417).

sümela61
19.04.2006, 12:40
yukardaki hadis dünkü hadisti ama firsat bulup iki çift laf yazamadim... burada çok önemli bir konuya dikkat çekilmis... birisine Kur'an ögrettiginizde o kisi size bir hediye verirse ve siz de alirsaniz (öbür taraf için) "atesten bir taki" almis oluyorsunuz...

üstelik bu hediye sizin çok degersiz olsa bile... üstelik bu hediyeyi Allah yolunda kullanacak olsaniz bile... durum bu kadar açik ve net...

simdi birakin Kur'an ögretmeyi, ölülerimizin arkasindan okuduklari Kur'an için bile, (birakin degersiz bir hediyeyi) gayet ciddi paralari geri çevirmeyen tiplerle karsilasiyoruz... üstelik bunlarin bir çoguda din görevlisi... bu adamlar bu hadisi bilmiyorlar mi?... gayet de iyi biliyorlar... zaten sorun sadece onlarin bilip, bizlerin bilmemesi... ve bizlerin, din gibi çok hassas bir konuda, sadece "o din görevlileri"nin yaptiklarina göre dinimizi ögrenmemiz...

iste burada hadis paylasmak istememin en büyük nedenlerinden birisi de buydu... bence "inandigimiz seyler" okuyup arastirilmayihak ediyor, yoksa basmakalip inanmis oluruz...Edited by: sümela61

halil ibo
19.04.2006, 12:56
Güzel kardesim okumayi sevmeyen bir toplum ne yazik ki diger konulari oldugu gibi dini konularida baskalarindan ögrenecektir.Duyarak ve görerek ögrenilen böyle bir dinde taklidi olmaktan öteye geçemiyor ve özünden fersah fersah uzaklasmis oluyor.Bahsettigin tipteki hocalar ve üzülerek medya maymunu diye nitelendirdigim kerameti kendinden menkul ilahiyatçilar yüzünden dinimiz büyük zarar görmektedir.Malum zararlari gidermekte senin dedigin gibi okumaktan,en azmüslümanligi seçen bir Avrupa'linin dinimizi arastirdigi gibi arastirmaktan geçiyor.Saniyorum çagimiza isik tutacak alim kitligi çektigimiz gerçegide yadsinamaz.

sümela61
19.04.2006, 13:23
19 NISAN ÇARSAMBA :

<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">TEFSIR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAIR (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=k&#111;nu&amp;sn=10)</TD></TR>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Nisa Suresi (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=56)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Ibnu Abbas (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=44)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
"Ey iman edenler! Kadinlara zorla mirasçi olmaya kalkmaniz size helal degildir. Apaçik hayasizlik etmedikçe onlara verdiginizin bir kismim alip götürmeniz için onlari sikistirmayin..." (Nisa 19) ayeti hakkinda su açiklamayi yapti: "Cahiliye devrinde bir erkek ölünce, karisi üzerinden en ziyade onun yakinlari hak sahibi idiler: Onlardan biri dilerse onunla evlenir, dilerse kadini bir baskasiyla evlendirirlerdi, dilemedikleri takdirde de evlenmesine mani olurlardi. Erkegin yakinlari bu hususta, kadinin akrabalarindan da çok hak sahibi idiler. Yukandaki ayet bu durumla ilgili olarak indi"</TD></TR>
<TR>

HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>

545
</TD></TR></T></TABLE>

sümela61
19.04.2006, 14:01
düsünsenize siz vefat ediyorsunuz, sizin yakinlarinizsizin esinizden daha çok hak sahibi oluyor mal varliginizda...

ayrica yine sizin yakinlariniz, esinizin yakinlarina göre (esinizin tekrar evlenip evlenmemesi konusunda) daha fazla söz sahibi oluyor...

iste cahiliye döneminden kesitler bunlar... ve bunlari altüst eden bir inanç/hukuk sistemi... ve günümüzde bu sistemi "geri" bulan sözüm ona kadin haklari savunuculari... smileys/smiley4.gif

ayrica bu miras konusunda Islam Hukuku'nun kiz ve erkek kardeslere esit davranmadigi da bir gerçek... çünkü erkek kardese, kiz kardesin payinin 2 katini öneriyor Islam Hukuku... gerçekten de bu bir esitsizlik... feministler sonuna kadar haklilar, esitsizlik oldugunu iddia etmekte... lakin her esitlik adalet demek degildir... erkek kardesin bakmakla yükümlü oldugu bir ton kisi varken, kiz kardes sadece kendisinden sorumlu... e o zaman siz mirasi esit bölüstürürseniz esitlik olmus olur ama "adalet" olmamis olur...

ama tabi siz Islam Hukuku'ndan bir mevzuyu tek basina ele alirsaniz "tutarsiz" seyler oldugunu iddia edebilirsiniz... unutmamak gerekir ki, bu bir hukuk sistemidir ve parça parça incelenemez... bir bütün halinde incelemek gereklidir...

sevgilerimle...

**Maxim**
19.04.2006, 18:07
Bence de bu Islam Hukuku'ndaki miras paylasimi olayi çogu çevrelerce yanlis degerlendiriliyor..

Islamda en ufak ayrintilar bile aslinda çok anlamli ve faydalidir toplum için..

Arkadas çok güzel belirtmis gerçekten: Esitlik her zaman adalet degildir..

Mesela ilkokullarda ögretmenlerimiz herkese esit davranmaz degil mi? Laftan anlayan ögrenciye bi kere söylenir..Yaramaz isyankar sorunlu ögrencilere ise gerekirse sertçe ve bi kaç kere ayni sey vurgulanir..Ve bu gayet adaletlidir..

sümela61
20.04.2006, 15:04
20 NISAN PERSEMBE :

<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">LIBAS (GIYECEKLER) BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=k&#111;nu&amp;sn=97)</TD></TR>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Giyim Ve Kiyafet (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=715)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Ibnu Abbas (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=44)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
Ümmü Seleme (ra), evinde iken de cilbabesini (basörtüsünü) fazilet ümidiyle üzerinden hiç çikarmazdi."</TD></TR>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
5250</TD></TR></T></TABLE>

halil ibo
20.04.2006, 15:38
Tesettür bana göre islami yasamin vazgeçilmez bir parçasidir.Bunu söylerken tesettüre riayet etmeyen müslüman kardeslerimizi tenzih ederim.

Fakat sirf tesettürlü oldugu için,insanlari hakir gören,asagilayan zihniyetin yüzü gülmesin.

Hüda Topaloğlu
20.04.2006, 17:28
mehmet abi aktualiteyi yakindan takip edip yerine ve zamanina uygun hadislerseçtigin için Allah senden razi olsun.

Peygamber efendimiz(s.a), yani insanligin iftihar tablosu, hadisin içeriginin yanisira insana yaklasimiylada bizlere örnek olmasi nekadar egitici oldugunu bir farkina varabilsem keske. Mesela basortusu takmayan bacilarimiz basortusu ile alakali hiçbir hadiste kendilerine hakaret edilmis hissetmemeleri, bundan ziyade etkilenmeleri basta benim olmak uzere çogumuzun örnek almasi gereken bir özellikdir. Boylece dost kaybetmek yerine dostlar kazaniriz. Insallah Allah bizleri nefsimizin dedikleri sirt donup guzel sozler soyleyen kullarindan eyler

sümela61
20.04.2006, 18:56
mehmet abi aktualiteyi yakindan takip edip yerine ve zamanina uygun hadislerseçtigin için Allah senden razi olsun.

Peygamber efendimiz(s.a), yani insanligin iftihar tablosu, hadisin içeriginin yanisira insana yaklasimiylada bizlere örnek olmasi nekadar egitici oldugunu bir farkina varabilsem keske. Mesela basortusu takmayan bacilarimiz basortusu ile alakali hiçbir hadiste kendilerine hakaret edilmis hissetmemeleri, bundan ziyade etkilenmeleri basta benim olmak uzere çogumuzun örnek almasi gereken bir özellikdir. Boylece dost kaybetmek yerine dostlar kazaniriz. Insallah Allah bizleri nefsimizin dedikleri sirt donup guzel sozler soyleyen kullarindan eyler

renkdasim cümlemizden razi olsun...

buraya yazdiklarimin ne kadarini hayatima geçirdigim tartisilir, bu durumun ben de yarattigi bir rahatsizlik da var... ama en azindan isledigim onca günahin yaninda az da olsa faydali seyler de yapmaya çalisiyorum... kusurlarimin yaninda bunlarin denizde kum tanesi kadar az kaldigini da biliyorum ama Yaradan'in"bagislayici"liginin sinirsiz olmasi "belki affolurum" diye düsünmeme olanak sagliyor...

insallah buraya ekledigim seyleri hayatima geçirmek de kismet olur günün birinde...

senin de belirttigin gibi bizim dinimiz kendi prensiplerini ortaya koyarken, bunlara uymayanlara en ufak bir hakarette ya da saygisizlikta bulunmaktan uzak durmamizi ögütlüyor... iste en güzeli de bu zaten... ne olursa olsun kimseyi dislamak olmaz... yargilayici biz degiliz... sevgilerimle...

Kemal Musaoğlu
21.04.2006, 11:41
Rabbim okadar büyüktür ki günahlari bagislar.ve o günahlari sevaplara çevirir.Allah hepimizin günahlarini bagislasin.

sümela61
21.04.2006, 11:56
Rabbim okadar büyüktür ki günahlari bagislar.ve o günahlari sevaplara çevirir.Allah hepimizin günahlarini bagislasin.

amin hemsom amin... smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif

sümela61
21.04.2006, 12:21
21 NISAN CUMA :

<T>
<TR>
Fasil</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">NAMAZ BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=k&#111;nu&amp;sn=52)</TD></TR>
<TR>
Konu</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Cuma Namazinin Nafilesi (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;kn=401)</TD></TR>
<TR>
Ravi</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
<TD vAlign=top width="100%">Ebu Hüreyre (http://hadis.ihya.org/ksitte.php?t2=hadis&amp;g=4)</TD></TR>
<TR>
Hadis</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri cumayi kildi mi, ondan sonra da dört rek`at kilsin."</TD></TR>
<TR>
HadisNo</TD>
<TD vAlign=top noWrap>
2976</TD></TR></T></TABLE>

TSelif
21.04.2006, 12:41
Cuma namazinin ne kadar önemli oldugu anlasiliyor. Keske cuma günleri tatil olsaydi. Bir cuma namazi kilmak için dükkanlarimizin kapisini yarim saat kapatamiyoruz. Anlayin ki hangi devirde yasiyoruz artik (herkes için geçerli olmamakla birlikte genel görüntü bu simdilik)

Kemal Musaoğlu
22.04.2006, 12:18
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=600>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width=608 height=9></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width=608>MERHAMETLI OLMAYA TESVIK

1953 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-Âs (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karsi merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalik bagi) Rahmân'dan bir bagdir. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bagi) kurar, kim de koparirsa, Allah da ondan (rahmet bagini) koparir."

Tirmizi, Birr 16, (1925); Ebü Dâvud, Edeb 66, (4941).</TD></TR></T></TABLE>

sümela61
22.04.2006, 12:26
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=600><T>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width=608 height=9></TD></TR>
<TR>
<TD vAlign=top width=608>MERHAMETLI OLMAYA TESVIK

1953 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-Âs (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karsi merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalik bagi) Rahmân'dan bir bagdir. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bagi) kurar, kim de koparirsa, Allah da ondan (rahmet bagini) koparir."

Tirmizi, Birr 16, (1925); Ebü Dâvud, Edeb 66, (4941).</TD></TR></T></T></TABLE>

iste toplum düzenini saglamak konusunda çok önemli noktalara isaret eden bir hadis daha... Allah içimizdeki merhamet duygusunu öldürmesin; bu duygu gitti mi, insan her sey yapabilir...

paylasim için tesekkürler Kemal...

Kemal Musaoğlu
23.04.2006, 12:13
AF VE MAGFIRET

4111 - Ebu Eyyub radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eger siz hiç günah islemeseydiniz, Allah Teâla hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah isleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) magfiret edecegi kimseler yaratirdi."

Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533).Edited by: tsasik

sümela61
24.04.2006, 13:56
III. HAFTA :

24 NISAN PAZARTESI :

2278 - Übey Ibnu Ka'b (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Siirde hikmet vardir"

Kaynak: Kütübü Sitte

Buhârî, Edeb 90; Ebü Dâvud, Edeb 95, (5010); Tirmizî, Edeb 69, (2847); Ibnu Mâce, Edeb 41, (3755).

sümela61
24.04.2006, 13:59
çok ilginç bir hadis... daha önce duymamistim, (kendim de birseyler karalamaya çalistigim için mi bilmem) böyle bir hadisin olmasi beni sevindirdi... smileys/smiley1.gif

geronimo_61
24.04.2006, 14:08
allah bu to.....te diger kardeslerimize ufacik da olsa (gerçi ben çok büyük oldugunu düsünüyorum) yarari olan herkesten razi olsun...

inanin çok duygulandim ve heralde bu to.....ten bir sürü hadis ögrenecegim

hergün ilk bakacagim sayfa olacak ki bmn de olsa bile kimseyi kirmayayim

geronimo_61
24.04.2006, 14:09
düzeltme to....... ile baslayanlar forum olsun eseklik ettik türkçesi varken ne diye gavurca yaziyon güzel kardesim di mi ama

Harun-61
25.04.2006, 00:15
çok ilginç bir hadis... daha önce duymamistim, (kendim de birseyler karalamaya çalistigim için mi bilmem) böyle bir hadisin olmasi beni sevindirdi... smileys/smiley1.gif

Tefsir'e iyi bakmak lazim, $iirden maksat ne burda ???

$iir Allah Ve Resulunu anlatiyorsa problem yok, ama Allah'tan gayri her$ey bu kategoriye uyuyormu???, Allahualem ?

Samsa
25.04.2006, 09:11
evet Avni Aker yaklasimin çok güzel. Siirden kasit nedir onu bilmek lazim.

sümela61
25.04.2006, 12:49

$iir Allah Ve Resulunu anlatiyorsa problem yok, ama Allah'tan gayri her$ey bu kategoriye uyuyormu???, Allahualem ?

sevgili renkdasim Tefsir, Kur'an-i Kerim'i açiklayan ilim dalinin adidir... Hadis ilimiyle ilgilenmez... ama ayet açiklamada hadisleri kullandigi görülür...

bu küçük hatirlatmadan sonra; sunu zaten net bir sekilde biliyoruz ki Allah'in yasakladigi seyleri tesvik eden her sey yasaktir... yani içinde insanlari fuhusa, hirsizliga, kardesi kardese karsi kiskirtmaya vs vs. yönelik ibareler içeren eserler yasak olabilir, bu gayet de dogaldir... bunun disinda bir siir Allah'i ve Rasulunü (direkt olarak) anlatmasa da, içinde hikmetler olabilir... insanlari birlik beraberlige çagiran bir siir mesela?... smileys/smiley2.gifya da çok sevdiginiz bir kisi için yazdiginiz bir kisiye olan sevginizi belirtmeniz, aranizdaki muhabbeti artirir; bu durum da dinin en çok istedigi seylerden birisidir... smileys/smiley2.gif

kaldi kidünyadakivarliklarianlatan her siir zaten dolayisiyla da, gördügümüz her seyin yaraticisi olan Allah'i da anlatmaktadir... Allah'i dar kaliplarla ifade etmek zannimca pek de saglikli degil... siirinizde bir agaci anlatirken de Allah'i anlatmis olursunuz ama farkinda degilsinizdir... smileys/smiley2.gif

sevgilerimle...

sümela61
25.04.2006, 18:03
25 NISAN SALI :

4279 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gece yanimdan çikip gitmisti. (Benim nöbetimde) hanimlarindan birinin yanina gitmis olabilir diye içime kiskançlik düstü. Geri gelince halimi anladi ve:

"Kiskandin mi yoksa?" dedi. Ben de:

"Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kiskanmaz da ne yapar?" dedim. Aleyhissalatu vesselam:

"Sana yine seytanin gelmis olmali" dedi. Ben:

"Benimle seytan mi var?" dedim.

"Seytani olmayan kimse yoktur" dedi.

"Seninle de var mi?" dedim

"Evet, Ancak ona karsi Allah bana yardimci oldu da müslüman oldu!" buyurdu."

Müslim, Münafikün 70, (2815); Nesai, Isretü'n-Nisa 4, (7, 72).

Harun-61
26.04.2006, 01:00

sevgili renkdasim Tefsir, Kur'an-i Kerim'i açiklayan ilim dalinin adidir... Hadis ilimiyle ilgilenmez... ama ayet açiklamada hadisleri kullandigi görülür...

bu küçük hatirlatmadan sonra; sunu zaten net bir sekilde biliyoruz ki Allah'in yasakladigi seyleri tesvik eden her sey yasaktir... yani içinde insanlari fuhusa, hirsizliga, kardesi kardese karsi kiskirtmaya vs vs. yönelik ibareler içeren eserler yasak olabilir, bu gayet de dogaldir... bunun disinda bir siir Allah'i ve Rasulunü (direkt olarak) anlatmasa da, içinde hikmetler olabilir... insanlari birlik beraberlige çagiran bir siir mesela?... smileys/smiley2.gifya da çok sevdiginiz bir kisi için yazdiginiz bir kisiye olan sevginizi belirtmeniz, aranizdaki muhabbeti artirir; bu durum da dinin en çok istedigi seylerden birisidir... smileys/smiley2.gif

kaldi kidünyadakivarliklarianlatan her siir zaten dolayisiyla da, gördügümüz her seyin yaraticisi olan Allah'i da anlatmaktadir... Allah'i dar kaliplarla ifade etmek zannimca pek de saglikli degil... siirinizde bir agaci anlatirken de Allah'i anlatmis olursunuz ama farkinda degilsinizdir... smileys/smiley2.gif

sevgilerimle...

$unu anladim, $iir insani tefekküre bile zorlar. Tefekkür Farz-i Ayin'dir, yani hem $iir yaziyorsun hem Tefekkür ediyorsun :-)

vel hasil sevap kazanmanin kisa yolu, $iir yazmak. Imam-i Rabbani Hz. buyurdugu gibi, 1 saatlik tefekkür 1000 senelik nafile ibadet'den faziletlidir smileys/smiley32.gif

sümela61
26.04.2006, 10:35
26 NISAN ÇARSAMBA :

1747 - Hz. Übeyy Ibnu Ka'b (radiyallâhu anh) anlatiyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) birisine dua edecegi vakit önce kendisine dua ederek baslardi."

Kaynak : Kütübü Sitte

Tirmizî, Daavât, 10, (3382).

Kaya
26.04.2006, 11:29
Bu baslik bunun için uygun sanirim...

http://img20.imageshack.us/img20/7182/bakara201140qi.jpg

EyüpKILIÇ61
26.04.2006, 11:45
smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

sümela61
27.04.2006, 11:57
27 NISAN PERSEMBE :

4584 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Uhud öyle bir dagdir ki biz onu severiz, o da bizi sever."

Buhari, Cihad 71, 74, Enbiya 8, 27, Et'ime 28, Da'avat 36, I'tisam 16; Müslim, Hacc 504, (1393); Muvatta, Câmi' 10, (2, 889); Tirmizi, Menakib, (3918).

Mehmet
27.04.2006, 13:10
Asirlik hurafe internette<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Sual: Seyh Ahmet vasiyetnamesi nedir?
CEVAP
1950?de Seyh Ahmet Vasiyetnamesi diye, Islam harfleri ile yazili küçük bir risale okumustum. Daha sonra bu risale kâgitlara basildi. Simdi internet çikinca, misyonerler tarafindan tekrar yayilmasina çalisildigi görülüyor. Okuyucularimizin bu bayat hurafeye alet olmamasi için birkaç kere yayinlamak zorunda kaldik. Zamanla bu yazi duruma göre degistirilmis. Eskiden bunu yazana Türbe bekçisi deniyordu. Daha sonra Harem anahtarinin tasiyicisi dendi. Simdi ise, Türbe-i serif hatibi deniyor. Bu adama rüyada denmis ki:
(Kiyamet alametleri çikiyor. Çok yakinda 3 gece günes tutulacak üç gün sonra batidan dogacak, Kur?an insanlarin gözüne görülmeyecektir. Kim vasiyetnameyi isitip de yazmazsa bir yere göndermezse, yüzü kara ola. Vallahülazim bu vasiyetnamede yanlisim varsa, öbür dünyaya imansiz gideyim.)
Bu, misyonerler tarafindan dinimize hurafe sokmak için sinsice ve çok cahilce uydurulmus bir hezeyan namedir. Maksatlari, Islâm?a hurafe sokmaya çalismak, zihinleri bulandirmak, az da olsa, böyle basit yazilarla Müslümanlari mesgul etmek, ciddi konulara egilmeyi önlemektir. Eskiden (Yalan söylüyorsam kâfir olayim) denirken, simdi (Bu dünyadan imansiz gideyim) deniyor. Her iki sözü söyleyen Müslüman ise kâfir olur. Böyle yemin caiz degildir. Hadis-i serifte, (Allah?tan baskasi için yemin etmek sirktir) buyuruluyor.
Bu hurafe yazilali birkaç asir oldugu hâlde, bu S. Ahmet denilen hayâli sahis ölmeyip hâlâ misyonerler eliyle mesaj gönderiyor. Eski baskilarinda, (Haber aldim ki, bu vasiyetin yalan oldugunu söyleyen birinin ayni gün oglu ölmüs, bir doktor da bu vasiyeti dagitmadigi için çildirip arabasi ile bir dereye yuvarlanmis) deniyor. Tehditler sayildiktan sonra, bu ise alet olacaklara ödüller dagitiyor. Eskisinde, (Bu vasiyeti yayan bir tüccar 90 bin lira kazanmis) diyordu. Simdi, bu 90 bin lirayi az diye yüz bin rubleye çikarmis. Yeni baskisinda ise, para miktari hiç yok. (3 gün sonra günes batidan dogacak) diyor, asirlar geçtigi halde hâlâ günes batidan dogmadi. Kiyametin kopmasi ile ilgili, Yehovacilar gibi çok kimseler tarihler vermisse de, hepsi yalan çikmistir.
Dikkat edilecek noktalar:
Dinimizde dört delil vardir. Rüya senet degildir. Bu yazinin hiç kiymeti yoktur. Sanki din kitaplari noksanmis gibi, din kitaplari yerine, bu uydurma yazi dagitiliyor. En mühim nokta ise, bu yazi, dinde noksanlik oldugunu bildiriyor. Eger bu vasiyette dine uygun seyler varsa, bunun özelligi kalmaz. Eger dinde olmayan seyler konmussa, çok kötüdür. Dinin emirlerini yapmayan, yasaklarindan kaçmayan kimse, bir yaziyi yaymakla nasil ilahi rizaya kavusabilir? Zaten hainlerin maksatlari da budur. Müslümanlari dini emirlerden koparip hurafelerle avutmaktir.
Bir baska hurafe:
13 rakamli baska bir hurafe:
Bir de 13 rakamli bir yazi dagitiliyor. Bu da hurafedir. Hiristiyanlarca 13 rakami ugursuzdur. Bu yazida bakin kaç tane 13 var. Rüyamda Hz. Zeynebi gördüm diyen kizin yasi 13, fakir 13 gün sonra zengin olmus, yasli kimse 13 gün sonra hapse düsmüs, zengin 13 gün sonra servetini kaybetmis, memur 13 gün sonra isinden olmus. Bu yaziyi 13 sayfa yazip, 13 kisiye gönderen, 13 gün sonra murada kavusurmus, yazmayana da 13 gün sonra belâ gelirmis. Rakamlarin toplami 13 eden önemli olaylardan, Peygamber efendimizin 571'de dogdugu, Istanbul?un 1453'de alindigi hatirlaninca, fanatik Hiristiyanlarin neden 13 sayisini ugursuz saydiklari anlasilir. Bu islere alet olup da misyonerlerin oyununa gelmemeli.

sümela61
28.04.2006, 10:49
28 NISAN CUMA :

2828 - Târik Ibnu Sihâb (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdularki: "Cum'a namazi, dört kisi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapmasi gereken vâcib bir hakk'dir. Cumadan istisna edilen bu dört kisi sunlardir: Köle, kadin, çocuk ve hasta."

Ebu Dâvud, Salât 215, (1067).

hepinize hayirli Cuma'lar renkdaslar...

Kemal Musaoğlu
28.04.2006, 11:41
28 NISAN CUMA :

2828 - Târik Ibnu Sihâb (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdularki: "Cum'a namazi, dört kisi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapmasi gereken vâcib bir hakk'dir. Cumadan istisna edilen bu dört kisi sunlardir: Köle, kadin, çocuk ve hasta."

Ebu Dâvud, Salât 215, (1067).

hepinize hayirli Cuma'lar renkdaslar... sanada hayirli cumalar hemsom.

sümela61
29.04.2006, 11:51
29 NISAN CUMARTESI :

4303 - Ibnu Ömer radiyallahu anhüma anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kiyamet günü, Allah, öncekileri ve sonrakileri birlestirip topladigi zaman her vefasiz için, onu tanitan bir bayrak dikilir ve: "Bu falan (oglu falanin) vefasizligidir" denilir."

Buhari, Edeb, 99, Cizye 22, Hiyel 9, Fiten 21; Müslim, Cihad 10, (1735); Ebu Davud; Cihad 162, (2756); Tirmizi, Siyer 28, (1581).

sümela61
01.05.2006, 13:42
IV. HAFTA

1 MAYIS PAZARTESI :

6914 - Hz. Cabir radiyallahu anh anlatiyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: "Denizin sahile attigi ve geri çekilmekle sahilde biraktigi avi yiyiniz. Denizde ölüp de su yüzüne çikan avi yemeyiniz."

sümela61
02.05.2006, 13:52
2 MAYIS SALI :

5452 - Abdullah Ibnu Ca'fer anlatiyor: "Ca'fer'in ölüm haberi geldigi zaman, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: "Ca'fer ailesi için yemek yapin! Çünkü onlara, onlari mesgul eden (haber) geldi!" buyurdular."

Tirmizî, Cenâiz 21, (998); Ebu Dâvud, Cenâiz 30, (3132).

sümela61
03.05.2006, 14:02
3 MAYIS ÇARSAMBA :

4658 - Ebu Hureyre ve Ebu Said radiyallahu anhüma'nin anlattiklarina göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm söyle buyurmustur:

"Mü'min kisiye bir agri, bir yorgunluk, bir hastalik bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü'minin günahindan bir kismini magfiret buyurur."

Buhari, Marda 1; Müslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966).

sümela61
04.05.2006, 15:02
4MAYISPERSEMBE :

2157 - Ibnu Ömer (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Insanlar yalnizliktaki (mahzuru) benim kadar bilselerdi, hiçbir atli tek basina bir gececik olsun yol yapmazdi."

Buhârî, Cihâd 135; Tirmizî, Cihâd 4, (1673).

GlaDiO
04.05.2006, 18:45
Yaptiginiz bu hayirli hizmetten dolyi ALLAH(c.c) sizden razi olsun.

ALLAH (C.C) YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

Çalismalarinizda muavfakiyetler dilerim..

edaaa
04.05.2006, 20:27
4113 - Hz. Ebu Hüreyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir hadis-i kudsi'de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah isledi ve: "Ya Rabbi günahimi affet!" dedi.

Hak Teâla da: "Kulum bir günah isledi; arkadan bildi ki günahlari affeden veya günah sebebiyle cezalandiran bir Rabbi vardir."

Sonra kul dönüp tekrar günah isler ve: "Ey Rabbim günahimi affet!" der.

Alllah Teâla Hazretleri de:

"Kulum bir günah isledi ve bildi ki, günahi affeden veya günah sebebiyle cezalandiran bir Rabbi vardir."

Sonra kul dönüp tekrar günah isler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teâla da:

"Kulum günah isledi ve bildi ki, günahi affeden veya günah sebebiyle muâhaze eden bir Rabbi oldugunu bildi. Diledigini yap, ben seni affettim!" buyurdu."

Buhari, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29, (2758).

edaaa
04.05.2006, 20:32
5063 - Yine Sa'd Ibnu Sa'd radiyallahu anh anlatiyor: "Ey Allah'in Resûlü dedim, insanlar neden yaratildi?"

"Sudan!" buyurdular.

"Ya cennet?" dedim, o neden insa edildi?"

"Gümüs tugladan ve altin tugladan! Harci da kokulu misk. Cennetin çakillari inci ve yakuttan, topragi da zâferandir. Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanir, ölümle karsilasmaz. Elbisesi eskimez, gençligi kaybolmaz."

Aleyhissalâtu vesselâm sözlerine söyle devam buyurdular: "Üç kisi vardir dualari reddedilmez (mutlaka kabul edilir):

-Âdil imâm (devlet baskani).

-Iftarini yaptigi zaman oruçlu.

-Zulme ugrayanin duasi.

Allah, (mazlumun) duasini bulutlarin fevkine çikarir ve onlara sema kapilari açilir ve Allah Teâla Hazretleri:

"Izzetime yemin olsun! Vakti uzasa da, duani mutlaka kabul edecegim!" buyurur."

Tirmizi, Cennet 2, (2528).

edaaa
04.05.2006, 20:45
KADERLE AMEL

4797 - Ibnu Amr Ibni'l-As radiyallahu anhüma anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, elinde iki kitap oldugu halde yanimiza geldi ve:

"Bu iki kitap nedir biliyor musunuz?" buyurdular. Cevaben:

"Hayir, ey Allah'in Resûlü! bilmiyoruz. Ancak bildirmenizi istiyoruz!" dedik. Bunun üzerine sag elindekini göstererek:

"Bu Rabbülâlemin'den (gelmis) bir kitaptir. Içerisinde cennet ehlinin isimleri mevcuttur. Hatta onlarin babalarinin ve kabilelerinin isimler de mevcuttur ve sonunda da icmal yapmistir. Bunlara asla ne ilave yapilir, ne de onlardan eksiltmeye yer verilir. Hiç degismeden ebedi olarak sabit kalir" buyurdular. Sonra sol elindekini göstererek:

"Bu da Rabbülâlemin'den bir kitaptir. Bunun içinde de ates ehlinin isimleri, onlarin atalarinin isimleri ve kabilelerinin isimleri vardir. En sonda da icmâllerini yapmistir. Bunlara asla ne ziyade yapilir, ne de eksiltmeye yer verilir!" buyurdular. Ashabi sordu:

"Öyleyse ey Allah'in Resûlü, niye amel ediliyor? Madem ki her sey önceden olmus bitmis, yazilmis ve artik yazma isinden farig olunmus (bir daha yapma gayreti de niye)?"

Resûlullah su cevabi verdi:

"Siz amelinizle dogruyu ve istikameti arayin! Itidali koruyun, Zira, cennetlik olan kimsenin ameli, cennet ehlinin ameliyle sonlanir; (daha önce) ne çesit amel yapmis olursa olsun. Keza cehennemlik olanin ameli de cehennem ehlinin ameliyle sonlanir, hangi çesit amel ile amel etmis olursa olsun!"

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, sonra elindeki kitaplari atip, elleriyle isaret ederek dedi ki:

"Rabbiniz kullardan artik farig oldu, birkismi cennetlik, birkismi da cehennemliktir."

Tirmizi, Kader 8, (2142).

macka61
04.05.2006, 21:04
arkadaslar yaptiginiz bu güzel ve anlamli is için hepineze tsk ederim elleriniz dert görmesin allah sizden razi olsun

edaaa
04.05.2006, 22:10
1652 - Hz. Aise (radiyallâhu anh) diyor ki: "Ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'i ciddi bir sekilde, küçük dili görünecek derecede güldügünü görmedim. O, sadece tebessüm ederdi."

Buhârî, Tefsir, Ahkâf 2, Edeb 68; Müslim, Istiska 16, (899); Ebu Dâvud, Edeb 113, (5098, 5099); Trimizî, Tefsir, Ahkâf, (3254).

edaaa
04.05.2006, 22:22
7003 - Hz. Ali radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ilaçlarin en hayirlisi Kur'ân'dir."

sümela61
05.05.2006, 12:13
@eda sevgili renkdasim sevkinizi kirmak istemem ama her gün sadece bir hadis ekliyoruz buraya... bunun nedeni ise her gün bir hadisi ancak ögrenebilecek olmamiz... kaldi ki bazen bu bile çok olabiliyor, umarim yanlis anlamamissinizdir...

sümela61
05.05.2006, 12:24
5MAYISCUMA :

3081 - Osman Ibnu Ebi'l-As (radiyallahu anh) anlatiyor: "Ey Allah'in Resülü dedim, seytan benimle namazimin ve kiraatimin arasina girip kiraatimi iltibas etmeme sebep oluyor, (ne yapayim?)''

Aleyhissalâtu vesselâm bana su cevabi verdi: "Bu Hinzeb denen bir seytandir. Bunun geldigini hissettin mi ondan Allah'a sigin. Sol tarafina üç kere tükür!''

(Osman Ibnu Ebi 'I-As) der ki: "Ben bunu yaptim, Allah Teâla Hazretleri onu benden giderdi."

Müslim, Selâm 68, (2203).

edaaa
05.05.2006, 19:42
@eda sevgili renkdasim sevkinizi kirmak istemem ama her gün sadece bir hadis ekliyoruz buraya... bunun nedeni ise her gün bir hadisi ancak ögrenebilecek olmamiz... kaldi ki bazen bu bile çok olabiliyor, umarim yanlis anlamamissinizdir...

Rica ederim, yanlis anlamadim. Sevk böyle seylerle de kirilmaz ayrica, hele konu din konusu olunca lafi bile edilemez. Siz zaten hemen hemen hergün bir tane yaziyorsunuz, dolayisiyla baska arkadaslara firsat kalmiyor. Ayrica bir hadisin bir günde ancak ögrenilebilecek oldugundan bahsetmissiniz. Buradaki degerli arkadaslarin ögrenme kapasitelerini nasil bildiginizi merak ettim dogrusu.

sümela61
09.05.2006, 15:23
9 MAYIS SALI :

4291 - Hz. Ebu Hüreyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Giybetin ne oldugunu biliyor musunuz?"

"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine:

"Birinizin, kardesini hoslanmayacagi seyle anmasidir!" açiklamasini yapti. Orada bulunan bir adam:

"Ya benim söyledigim anda varsa, (Bu da mi giybettir?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam:

"Eger söyledigin onda varsa giybetini yapmis oldun. Eger söyledigin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."

Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70, (2589).

hay1699
09.05.2006, 17:36
giybet ve iftira toplumu içerden yikan iki virüstür, hepimizin kaçinmasi gerekir.

coach
09.05.2006, 17:51
Evet giybet etmemek lazim,mümkün oldukça.

sümela61
09.05.2006, 18:35
burada kavranmasi gereken nokta "giybet"in ne oldugu?... bizdeki yaygin ve yanlis inanis "giybet"in aslinda birisinde olmayan bir özelligi o kiside varmis gibi, o kisinin arkasindan konusmak oldugu yönündedir... oysaki bu durumun adi "giybet" degil, daha da kötü boyutuolan "iftira"dir...

o kiside gerçekten o özellik varsa ve biz bunu baskalariyla paylasiyorsak, iste bunun adi "giybet"tir...

bir savunma noktamiz daha vardir bizim: "kardesim ben bunu yüzüne de söylüyorum, gelsin yine söyleyeyim..." böyle diyenlere direkt olarak verdigim cevap "git o zaman yüzüne söyle, benim de ögrenmeme gerek yok!!!" çok ilginç bir mantik, yüzüne de söylermis... söyle o zaman, beni neden ortak ediyorsun günahina...

arkadaslar birisi gelip bir baska kisi hakkinda bir sey anlatacagi vakit dinlemeyin... ben öyle yapiyorum... mesela, diyelimevde yemek yiyoruz ailece... konu üst kattaki komsunun yaptigi x bir ise geliyor, direkt kalkiyorum masadan... öyle polemige falan da girmem asla... çünkü artik beni taniyor evdekiler... benim yanimda kimse kimsenin arkasindan konusmasin... zaten yeterince günaha giriyorum her gün, bari kolayca kaçabilecegim seylerden sakinayim...

mesela iki arkadasimdan birisi digerinden (olumsuz manada) bahsedecek gibi oluyor, dinlemiyorum... "ya kardesim sen de bizi dedikoducu yaptin hee" diyorlar bazen bana... "peki" diyorum, "senin arkandan bir baskasi konusmaya kalktiginda onu dinlesem, bu hosuna gider miydi?"... ses yok tabi bizimkinde...

bakin ben kimseyi elestirmek için yazmiyorum bunlari... hepimizin bazi eksik taraflari var... bu hep böyle olacak... ben asla bu arkadaslarimdan vazgeçmis de degilim... sadece bu tip konusmalar oldu mu dinlemiyorum, ortamdan uzaklasiyorum... onlar da artik beni bildiklerinden zaten böyle konulara pek girmiyorlar...

yukarda da belirtildigi üzere toplumu kemiren, bizleri birbirimize karsi sevgisiz kilan seyler bunlar... bunlarin önünde "set" olusturmak lazim... sevgilerimle...

Harun
09.05.2006, 19:35
Öyle devir gelecek ki, insanoglu, aldigi seyin helalden mi, haramdan mi olduguna hiç aldrmayacak. (hadi)

Bu devir yaklasti gibi.

TSelif
09.05.2006, 20:16
Ne yaklasmasi be harun tam çagismileys/smiley5.gif

Adem Erdoğan
09.05.2006, 22:02
bencede tam çagi.herkes demiyim ama çogunluk birbirine kazik atma pesinde ve farkinda degilki ahirette bir kibrit çöpünün bedelinin ne kadar agir olacagi

sümela61
10.05.2006, 10:08
10 MAYIS ÇARSAMBA :

2226 - Hz. Enes'ten Nesâî disindaki imamlarin rivâyetine göre: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm), suyu üç solukta içerdi."

Müslim ve Tirmizi'nin rivâyetlerinde su ziyade var: "Resülullah (üç solukta içer, böyle içmenin) daha doyurucu, (hastaliklara karsi) daha koruyucu ve daha afiyetli oldugunu söylerdi."

Buhârî, Esribe 26; Müslim, Esribe 121, (2028); Tirmizî, Esribe 13, (1885); Ebü Dâvud, Esribe 19, (3727).

TSelif
10.05.2006, 10:23
Evet 3 solukta su içmenin sevabi çok.. PEYGAMBER EFENDIMIZ 'in yaptigi da buydu . Keske hepimiz onun yaptiklarinin milyonda birini yapabilsek

Adem Erdoğan
10.05.2006, 10:41
ben beceremiyorum 3 solukta su içmeyi yuvarladimmi gidiyo öle.

sümela61
10.05.2006, 11:18

sorma valla renkdas... hele bir de maç falan yapip efor sarfettiysem, bir an önce su içmek aklimda oldugundan her seyi unutuyorum...smileys/smiley9.gifsaglik açisindan da önerilen suyu bir anda degil de, yavas yavas tüketmek...

Sevgi
10.05.2006, 13:11

sorma valla renkdas... hele bir de maç falan yapip efor sarfettiysem, bir an önce su içmek aklimda oldugundan her seyi unutuyorum...smileys/smiley9.gifsaglik açisindan da önerilen suyu bir anda degil de, yavas yavas tüketmek...

nihayet saglikli yaptigim biseyde varmis smileys/smiley4.gifistesemde suyu hizli içemiyorum sürekli çay içtigimden aliskanlik haline geldi herhalde çay içer gibi su içiyorumsmileys/smiley4.gif

Aslıhan
10.05.2006, 13:34
bazen aklima gelir öyle yaparim ,ama genelde hep unuturum smileys/smiley9.gif

keramiya
10.05.2006, 19:42
gerçekten bir kerede içmemek gerekiyormus ben eskiden diker isçerdim bikerende ama artik içemiyorum nefes nefes kaliyorum kalbim zonkluyo..artik taksit taksit içiyorum...

Harun
10.05.2006, 22:11
Ve oturarak içmek gerekiyorsmileys/smiley2.gif

sümela61
11.05.2006, 10:40
11 MAYISPERSEMBE :

5723 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm karni üzerine yatmis bir adam görmüstü; hemen müdahale edip: "Bu Allah Teâla Hazretlerinin sevmedigi bir yatistir!" buyurdular."

Tirmizî, Edeb 21, (2769).

EyüpKILIÇ61
11.05.2006, 19:29
bak bunu ben bilmiyordumsmileys/smiley9.gif artik ögrendim bir daha yapmamsmileys/smiley2.gif

hay1699
11.05.2006, 19:34
en uygun yatis sag omuz üzerine ystmaktir, bu sayede kalp sikistirilmamis olur ve kan dolasimi saglikli bir sekilde sürer diye biliyorum.

corleone
11.05.2006, 20:29
hadislerde önerilen ve saglikla ilgili olan her bilgi daha sonra tibben de kanitlanmis olan seylerdir, gerçekten mükemmel bir dinimiz var tabi yasamasini bilirsek, suyu üç yudumda içmenin bile tibben açiklamasini yapmislardi, ögrenmek ve uygulamak gerekir...

keramiya
12.05.2006, 11:56
yalniz ben hep uygun olmayan seyleri yapiyorum ne hikmetse..bu yüz üstü yatmanin dogru olmadigini biliyorum ama ben baska türlü uyuyamiyorum...smileys/smiley18.gif

Adem Erdoğan
12.05.2006, 15:05
bende genelde yüzüstü yatarim.

sümela61
12.05.2006, 15:36
12 MAYISCUMA :

2149 - Hz. Ebü Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sehâvet sahibi Allah'a yakindir, insanlara yakindir, cennete yakindir, cehennemden uzaktir. Cimri ise AIlahtan uzaktir, insanlardan uzaktir, cennetten uzaktir, cehenneme yakindir. Câhil sehâvet sahibini AIIah, cimri ibadet düskününden daha çok sever."

Tirmizî, Birr 40, (1962).

sümela61
12.05.2006, 15:38
sehâvet = cömertlik

sümela61
15.05.2006, 19:58
15 MAYISPAZARTESI :

1651 - Hz. Enes (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ölmek üzere olan bir gencin yanina girmisti. Hemen sordu:

"Kendini nasil buluyorsun?"

"Ey Allah'in Resûlü, Allah'tan ümidim var, ancak günahlarimdan korkuyorum" diye cevap verdi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) da su açiklamayi yapti: "Bu durumda olan bir kulun kalbinde (ümit ve korku) birlesti mi Allah o kulun ümid ettigi seyi mutlak verir ve korktugu seyden de onu emin kilar."

Tirmizî, Cenâiz 11, (983); Ibnu Mâce, Zühd 31, (4261).

sümela61
16.05.2006, 19:04
16 MAYIS SALI:

142 - Huzeyfe (radiyallahu anh) anlatiyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'in söyle dedigini isittim: "Ipek ve Ibrisim elbise giymeyin. Altin ve gümüs kaplardan su içmeyin, onlarda yemek yemeyin. Zira bu iki sey dünyada onlar (kâfirler), âhirette de sizin içindir."

Buhârî, Et'ime 28; Müslim, Libas 4; Ebu Dâvud, Nesâî, Buhârî, Et'ime 28, Esribe 28, Libas 25; Müslim, Libas 4, (2067); Tirmizî, Esribe 10 (1879); Ebu Dâvud, Esribe 17 (3723); Nesâî, Zînet 87, (8, 198, 199); Ibnu Mâce, Esribe 17, (3414).

Adem Erdoğan
16.05.2006, 19:26
ibrisim?

keramiya
17.05.2006, 02:09
bu hadis çok iyidi..gnelleme yaparsak simdi keyif sürenlerin sonuyla sonraa keyif süreceklerin arasindaki fark..sabret ki,nfsine hükmetki mutlu sona eresin dimi...

sümela61
18.05.2006, 13:26
18 MAYIS PERSEMBE :

7260 - Ebu Züheyr es-Sakafi radiyallahu anh anlatiyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm bize, Nebavet veya Benavet'te -ravi dedi ki: Benave, Taif'te bir yerdir- hitapta bulundu ve dedi ki: "Cennet ehlini cehennem ehlinden tefrik edip bileceginiz zaman yakindir." Ashab: "Ne ile bilecegiz ey Allah'in Resülü?" dediler. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm açikladi:

"(Kisiler hakkinda yapacaginiz iyilikle anma ve kötülükle anma suretiyle, sizler, birbirinize karsi Allah'in sahitlerisiniz, (sizin hayirla yâdettikleriniz cennetliktir, zemmederek, kötülüyerek andiklariniz da cehennemliktir)."

sümela61
22.05.2006, 16:38
22MAYIS PAZARTESI :

4312 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ademoglundan dogdugu vakit, seytanin dürtüp de aglatmadigi kimse yoktur. Bundan sadece Meryem oglu Isa hariçtir."

Buhari, Enbiya 44, Bed'ü'l-Halk 11, Tefsir, Al-i Imran 2; Müslim, Fezail 147, (2366).

sümela61
24.05.2006, 14:36
24MAYISÇARSAMBA :

148 - Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yere bir çizgi çizdi ve: "Bu insani temsil eder" buyurdu. Sonra bunun yanina ikinci bir çizgi daha çizerek: "Bu da ecelini temsil eder" buyurdu. Ondan daha uzaga bir çizgi daha çizdikten sonra: "Bu da emeldir" dedi ve ilâve etti: "Iste insan daha böyle iken (yani emeline kavusmadan) ona daha yakin olan (eceli) ansizin geliverir."

Buhârî, Rikak 4; Tirmizî, Zühd 25, (2335); Ibnu Mâce, Zühd 27, (4232).

Muhalif
24.05.2006, 17:51
22MAYIS PAZARTESI :

4312 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ademoglundan dogdugu vakit, seytanin dürtüp de aglatmadigi kimse yoktur. Bundan sadece Meryem oglu Isa hariçtir."

Buhari, Enbiya 44, Bed'ü'l-Halk 11, Tefsir, Al-i Imran 2; Müslim, Fezail 147, (2366).

Hocam bu hadisi biraz açar misin.. gerçi günün hadisi degil ama ben yeni gördüm.. Bu aglama dogum sirasinda insanin aglamasi midir? Daha derin manasi var midir? Dogum anindaki aglama ise,Hz. Isa neden aglamamistir? Mesela Peygamberin kendisi aglamis midir?

Yanlis anlamayin da bu hadisten ne mana çikarabiliriz babinda soruyorum..

Kaya
18.06.2006, 00:52
Bir Ayet;

Allah?in âyetlerini inkar edenler, Peygamberleri haksiz yere öldürenler, insanlardan adaleti emredenleri öldürenler var ya, onlari elem dolu bir azap ile müjdele.
Âl-i Imrân, 3/21

Bir Hadis;
Ebû Hüreyre radiyallahu anh'den rivayet edildigine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurdu:"Haset etmekten sakinin. Zira, atesin odunu (veya otlari) yiyip bitirdigi gibi haset de iyilikleri yer bitirir. "
Ebû Dâvûd, Edeb 44. (v, 208)

Harun-61
18.06.2006, 01:52
22MAYIS PAZARTESI :

Hocam bu hadisi biraz açar misin.. gerçi günün hadisi degil ama ben yeni gördüm.. Bu aglama dogum sirasinda insanin aglamasi midir? Daha derin manasi var midir? Dogum anindaki aglama ise,Hz. Isa neden aglamamistir? Mesela Peygamberin kendisi aglamis midir?

Yanlis anlamayin da bu hadisten ne mana çikarabiliriz babinda soruyorum..

Cenk abi, bir sohbet'de dinleme firsatim olmu$tu. Aklimda kaldigi kadar yazayim (daha iyisini Allah cc bilir).

Birincisi, $eytan Adem as.'i kandirarak Cennet'den atilmasina sebep olmu$tur, rivayetlere göre Adem as. bu yüzden (pi$manlik) 300 yil gözya$i dökmü$tür. Yani Insanoglunun aglamasi Adem as.'dan kalmadir.

Ikincisi, lanet $eytanin vesvesesinden ve Insanlari Günaha sürüklemesinden Insanoglu aglar, aglamasi gerekir. Cünkü Günahi sadece Gözya$i temizler.

dua ile...

Kemal Musaoğlu
24.06.2006, 01:39
<CENTER>
<H1>
<TABLE id=Aut&#111;number3 style="BORDER-COLLAPSE: collapse" borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD width="100%">
Insanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.
Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.</TD></TR>
<TR>
<TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE></H1></CENTER>
<TABLE id=Aut&#111;number3 style="BORDER-COLLAPSE: collapse" borderColor=#111111 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD width="100%">
Kolaylastiriniz, güçlestirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
Buhârî, Ilm, 12; Müslim, Cihâd, 6.</TD></TR>
<TR>
<TD width="100%"></TD></TR></T></TABLE>Edited by: tsasik

Kemal Musaoğlu
24.06.2006, 01:50
Iki göz vardir ki, cehennem atesi onlara dokunmaz: Allah korkusundan aglayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.
Tirmizî, Fedâilü?l-Cihâd, 12

Hiçbiriniz kendisi için istedigini (mü?min) kardesi için istemedikçe (gerçek) iman etmis olamaz.
Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71Tirmizî, Fedâilü?l-Cihâd, 12.Edited by: tsasik

İskender66
29.06.2006, 12:57
Allah hepinizden razi olsun. Hadis-i serifleri okudukça içimiz ferahliyor. Bu forum sürekli güncel kalmasi lazim...

Akın_61
30.06.2006, 07:53
bu konuyu açandanda okuyandanda katki yapandanda ALLAH raziolsun...hadis yazan arkadaslar hadislerin içindeki bilmedigimiz kelimelerin manasini verirse daha faydali olur....

DKaraduman
01.07.2006, 23:53
"Kim her gün farzlar disinda on iki rekat (nâfile) kilarsa Allah onun için
cennette mutlaka bir ev insa eder."

Mert67
15.07.2006, 10:54
''Şüphesiz ALLAH,adeleti,iyilik yapmayı,yakınlara yardım etmeyiemreder,hayasızlığı,fenalık ve azgınlığı yasaklar.O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.''(NAHL,90)

''ALLAH ,SİZE EMANETLERİ MUTLAKA EHLİNE VERMENİZİ VE İNSANLAR ARSINDA HÜKMETTİĞİNİZ ZAMAN ADALETE HÜKMETMENİZİ EMREDİYOR...''(NİSA,58)

DKaraduman
13.08.2006, 15:04
Millet ne güzel başlıktı bu ya unutuldu...

"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz."

sümela61
23.09.2006, 09:43
Fasıl: ORUÇ BÖLÜMÜ

Konu: Orucun Ve Ramazan Ayının Fazileti

Ravi: Ebu Hüreyre

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk`ın bu husustaki sünneti şudur): "Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teala Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükafaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti." "Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

HadisNo: 3107

sümela61
24.09.2006, 16:41
Fasıl: ORUÇ BÖLÜMÜ

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar."

HadisNo: 3109

sümela61
25.09.2006, 13:55
Fasil: ORUÇ BÖLÜMÜ

Konu: Orucun Haram Olduğu Günler

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse, ramazanı bir veya iki gün önceden oruç tutarak karşılamasın. Eğer bir kimse, önceden oruç tutmakta idiyse, orucunu tutsun."

HadisNo: 3175

sümela61
25.09.2006, 14:09
bu hadisi Ramazan'dan önce eklemek lazımmış aslında, geç kalmışım... ama yine de bilgi, bilgidir...

hadis çok açık... yok efendim 29 gün olur muymuş, yok biz işimizi sağlama alalımmış... çok komik ya... teknoloji korkutucu boyutlara ulaştı, hala dağlara tepelere çıkıp "ay"ı gözetlemeye gerek yok... bu ülkede Diyanet diye bir kurum var, orası ne derse o... ;)

bi de şey tribi var: "ne olursa olsun, biz 1 gün önceden tutmaya başlayalım da işimizi garantiye alalım..." yukarda hadis bu düşünceyi yasaklıyor, reddediyor... kraldan fazla kralcı olmaya gerek yok, İslam kolaylıklar dinidir... sevgilerimle... ;)

sümela61
26.09.2006, 14:12

Ravi: Ebu Ümame

Hadis: Ey Allah`ın Resulü dedim, bana öyle bir amel emret ki (yaptığım takdirde) Allah beni mükafaatlandırsın." "Sana" dedi, "orucu tavsiye ederim, zira onun bir eşi yoktur."

HadisNo: 3110

kelkitli29
26.09.2006, 18:34

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse, ramazanı bir veya iki gün önceden oruç tutarak karşılamasın. Eğer bir kimse, önceden oruç tutmakta idiyse, orucunu tutsun."

Bak bu hadis-i serif i okumak iyi oldu. Nitekim bu konu benide cok düsündürüyor. Bazi tanidiklar her sene 1-2 gün erken tutmaya basliyor. Hatta bir keresinde bende öyle yapmistim.

Kitap okumuyoruzki Allah kahretsin

sümela61
27.09.2006, 09:24

Konu: Unutarak Orucu Bozma

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir."

HadisNo: 3146

sümela61
28.09.2006, 14:22

Konu: Orucu Yemeyi Gerektiren Şeyler

Ravi: İbnu Abbas

Hadis: Bir kadın Resulullah (sav)`a gelerek: "Annem vefat etti, üzerinde de nezir orucu borcu var, kendisine bedel oruç tutabilir miyim?" dedi. Resulullah: "Annen üzerinde borç olsaydı da sen ödeyiverseydin, bu borç onun yerine ödenmiş olur muydu?" diye sordu. Kadın: "Evet!" deyince, Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse annene bedel oruç tut!" buyurdu.

HadisNo: 3221

BOZOHAN
28.09.2006, 17:10
arkadaşlar bu hadisi şerif çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim.

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurdu; " Yüceliğine yüce, mübarekliğine mübarek Allah dünya semasına nüzul tecellisi eyler ve buyurur: Yok mu tebe eden?... Ki, onun tevbesini kabul edeyim. Hani duacı?... Ki ,onun duasına icabet edeyim."

AÇIKLAMASI: "Bu Hadis'e şu Ayeti kerime ile işaret edildi; "ŞU DA MUHAKKAK Kİ BEN, TEVBE EDEN, İNANAN VE YARARLI İŞ YAPAN, SONRA (BÖYLECE) DOĞRU YOLDA GİDEN KİMSEYİ BAĞIŞLARIM." (TA-HA Suresi, Ayet 82) Bu manalardan Allah'u Teala'ya kavuşmayı ANLA... ve bereket bul. Allahulâlem."

Kobalas61
29.09.2006, 11:18
cok hoş bir konu
acanlardan
allah razı olsun

sümela61
29.09.2006, 12:39
arkadaşlar bu hadisi şerif çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim.

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurdu; " Yüceliğine yüce, mübarekliğine mübarek Allah dünya semasına nüzul tecellisi eyler ve buyurur: Yok mu tebe eden?... Ki, onun tevbesini kabul edeyim. Hani duacı?... Ki ,onun duasına icabet edeyim."

sevgili kardeşim, yukarda yazdığın hadisin kaynak ve rivayet edenini de belirtebilir misin?

sümela61
29.09.2006, 12:48

Ravi: Sehl İbnu Sa`d

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi`nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz.")

HadisNo: 3111

sümela61
30.09.2006, 12:29

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz."

HadisNo: 3112

sümela61
14.10.2006, 12:22

Konu: Orucu Yemeyi Gerektiren Şeyler

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez."

HadisNo: 3226

sümela61
19.10.2006, 12:34
Fasil: ŞİRKET BÖLÜMÜ

Konu: Şirket Hakkında

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allahu Zülcelal hazretleri buyurdu ki: "Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim." (Rezin şunu ilave etmiştir: "... şeytan gelir.")

HadisNo: 2299

sümela61
19.10.2006, 12:43
günün anlam ve önemine binaen:

http://img170.imageshack.us/img170/1551/bismillahrk8.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/1907/kadirsuresiej8.jpg

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.Gerçek şu ki, Biz onu kadir gecesinde indirdik.
2.Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?
3.Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4.Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.
5.Fecrin çıkışına kadar bir esenliktir (selamdır) o.

sümela61
19.10.2006, 12:50
bu surenin 4. ayetindeki "Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler." ibaresi gerçekten de insanın tüylerini diken diken ediyor...

ayrıca "melekler ve ruhlar" değil de, "melekler ve ruh" denmiş ayette... merak edip baktım bu ayetin tefsirine (Elmalılı'ya baktım), tefsircilerin çoğu bu ayetteki "ruh" kelimesinden kasdedilen şeyin Cebrail olduğu ekseninde birleşmişler...

sümela61
21.10.2006, 12:53

Konu: Şevval`den Altı Gün

Ravi: Eyub

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur."

HadisNo: 3157

sümela61
28.11.2006, 18:02
3218 - Ebu Musa (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O'na şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder."

Buhari, Edeb 71, Tevhid 3; Müslim, Sıfatu'l-Münafıkin 49, (2803).

malum şu günlerde hepimizin büyük sabra ihtiyacı var... ben de "sabır"la alakalı bir hadis seçtim... ;)

macka61
28.11.2006, 18:50
sümela61 bu hadisten dolayı çok tşkler gerçektende bu günlerde sabra ihtiyacımız var

DKaraduman
28.11.2006, 18:52
Bende diyordum nerde bu sümela61 abi;) ne zamandır ortalarda yoktu bu konu bizimde fazla bi bilgimiz olmadığından yazamıyorduk helal gene geldin abi:)

Mehmet Fırat
28.11.2006, 18:56
3218 - Ebu Musa (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü O'na şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder."

Buhari, Edeb 71, Tevhid 3; Müslim, Sıfatu'l-Münafıkin 49, (2803).

malum şu günlerde hepimizin büyük sabra ihtiyacı var... ben de "sabır"la alakalı bir hadis seçtim... ;)

Allah senden razı olsun sümela61 bu kadar olumsuzlukların yanında kalbimize su serpen bi hadis-i şerif çok teşekkürler...

sümela61
23.02.2007, 19:12
Fasil: DUA BÖLÜMÜ

Konu: Duanın Fazileti Ve Vakti

Ravi: Ubade İbnu`s-Samit

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: Yeryüzünde, masiyet veya sıla-i rahmi koparıcı olmamak kaydıyla Allah`tan bir talepte bulunan bir Müslüman yoktur ki Allah ona dilediğini vermek veya ondan onun mislince bir günahı affetmek suretiyle icabet etmesin."

HadisNo: 1752

Fatih Efe
23.02.2007, 22:07
Fasil: DUA BÖLÜMÜ

Konu: Duanın Fazileti Ve Vakti

Ravi: Ubade İbnu`s-Samit

Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: Yeryüzünde, masiyet veya sıla-i rahmi koparıcı olmamak kaydıyla Allah`tan bir talepte bulunan bir Müslüman yoktur ki Allah ona dilediğini vermek veya ondan onun mislince bir günahı affetmek suretiyle icabet etmesin."

HadisNo: 1752
aşina olmadiğimiz kelimelerin anlamlarını da yazmış olsaydınız daha fazla sevap kazanırdınız KANIMCA
ilginiz için yine de teşekkürler.uzun zamandır kimsenin dinle alakası yok gelen mesajlara bakılırsa.anlaşılan herkes DİNleniyor

sümela61
01.03.2007, 23:26
bu seferde Kütübü Sitte'nin 61 no'lu hadisini paylaşmak istedim sizlerle...

Fasil: İMAN VE İSLAM HAKKINDA

Konu: Kur`an Ve Hadise Uymaya Dair

Ravi: Aişe

Hadis: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim şu dine uymayan bir şey uyduracak olursa, bu, merduddur kabul edilemez." (Bir rivayette de şöyle denmektedir: "Bizim sünnetimize uymayan bir amel işleyenin yaptığı amel de merduddur.")

HadisNo: 61

Harun-61
02.03.2007, 00:43
bu seferde Kütübü Sitte'nin 61 no'lu hadisini paylaşmak istedim sizlerle...

Fasil: İMAN VE İSLAM HAKKINDA

Konu: Kur`an Ve Hadise Uymaya Dair

Ravi: Aişe

Hadis: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Kim şu dine uymayan bir şey uyduracak olursa, bu, merduddur kabul edilemez." (Bir rivayette de şöyle denmektedir: "Bizim sünnetimize uymayan bir amel işleyenin yaptığı amel de merduddur.")

HadisNo: 61

İmam-ı Rabbani hazretleri (İyi biliniz ki, bid'at ehli ile konuşmak, kâfirle arkadaşlık etmekten, kat kat daha fenadır. Bid'at ehlinden yılandan, canavardan kaçar gibi kaçmak gerekir) buyurdu. (m.260)

Bid'at ehlinden başka herkese, dosta ve düşmana, Müslümana ve kâfire, daima güler yüz, tatlı dil göstermelidir. Bid'at ehline ve münafıklara ve açıkça günah işleyenlere tatlı dil ve güler yüz caiz olmadığı için, zaruret olmadıkça, bunlarla karşılaşmamaya, görüşmemeye çalışmalı, görüşülürse, zaruret miktarını aşmamalıdır. (Nikaye)

Bid'at ehli ile görüşmeyi yasaklayan hadis-i şeriflerden bazıları şunlardır:
(Bid'at sahibine hürmet eden, İslamiyet’i yıkmaya yardım etmiş olur.) [Taberani]

(Bid'at ehline sert davran! Allahü teâlâ, onlara düşmandır.) [İbni Asakir]

Fatih Efe
03.03.2007, 14:31
'' Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.''
MAİDE SURESİ 5/51
değil ki bad'atçılar

Harun-61
13.04.2007, 23:41
“Yabancı kadına şehvetle bakma şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim onu Benim korkumdan dolayı terk ederse, kalbine öyle bir iman neşvesi ve halâveti atarım ki, onun zevkini gönlünün derinliklerinde duyar.”

Harun-61
15.04.2007, 13:18
Sakalı kesmenin hükmü nedir?

Hanefîlere göre; erkeğin sakalını kesmesi haramdır. Bütün sakalı kazıtmak Hint Yahudileri ile Acem Mecusîlerinin işidir. (İbn-i Âbidîn; el-Cezîrî; Celal Yıldırım)Peygamber Efendimiz bıyığı tıraş etmeyi ve sakalı bırakmayı emretmiştir. Bir hadîs-i şerifte “sakallarınızı salıverin” buyrulmuştur. İmam Muhammed, Ebû Hanife’den naklen; “Salıvermekten maksat; sıklaşıp çoğalıncaya kadar sakalı bırakmaktır.” demiştir. (Müslim) (el-İhtiyâr; Celal Yıldırım)

.

fındıkoğlu
15.04.2007, 14:11
'' Ey Allah'ın Resulü, bana islam hakkında öyle bir bilgi verki, bana yetsin ve sizden başka kimseye İslam'dan sormaya hacet bırakmasın'' dedim. Şu cevabı verdi: '' Allah'a inandım de, sonrada doğru ol'' buyurdu.

Ravi: Süfyan İbnü Abdilla es-Sakafi

Harun-61
04.07.2007, 13:21
Halk altı şeyle meşgul olurken, siz şu altı şeyle meşgul olun:

1- Halk çok amelle meşgul olurken, siz az da olsa iyi, güzel amelle meşgul olun!

2- Halk nafile ibadetlerle vakit geçirirken, siz farzları tam yapmaya çalışın!

3- Herkes görünüşünü, dışını süslerken, siz içinizi süslemeye çalışın!

4- Herkes onun bunun ayıbını araştırırken, siz kendi ayıplarınızla meşgul olun!

5- İnsanlar faydasız şeyleri imar ederken, siz ahireti imar ile meşgul olun!

6- Herkes birbirine yaranmaya çalışırken, siz Allahın rızasını kazanmaya çalışın!

Tenbihul Gafilun T.G/463

.

OYılmaz
04.07.2007, 13:45
CUMA NAMAZI Yazar RECEP AŞIK Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur."
Müslim, Cum`a 27. Ayrıca bk. Müslim, Cum`a 26; Ebû Dâvûd, Salât 203; Tirmizî, Cum`a 5; İbni Mâce, İkâmet 62, 81

sümela61
13.09.2007, 17:43

sümela61
15.09.2007, 12:35

Ravi: Ebu Ümame

Hadis: Ey Allah`ın Resulü dedim, bana öyle bir amel emret ki (yaptığım takdirde) Allah beni mükafaatlandırsın." "Sana" dedi, "orucu tavsiye ederim, zira onun bir eşi yoktur."

HadisNo: 3110

Harun-61
03.10.2007, 00:49
[QUOTE=itimat;257005]Ebu Davud, Tirmizi, ibni mace, ibni hibban ve Hakim peygamber efendimizden (sav) şu rivayeti tesbit etmişlerdir:

'' Allah (cc)' tan dilediğiniz vakit avuçlarınızın içi ile dua edin isteyin... Duayı bitirince de avuçlarınızla yüzünüze sürün ''

Efendimiz (sav) dua ederken ellerini kaldırdığı zaman onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi... Bunun hikmeti, Allah'ın rahmeti ellere isabet edince onu en şerefli ve ikrama en layık uzuv olan yüze de sürmenin uygun olmasıdır...

Dua ederken ellerimizi kaldırmış isek yüzümüze sürmeden indirmeyelim, ellerimiz kalkık olmadığı halde, duadan sonra elleri yüze sürmek bidattir...

.................

Harun-61
28.08.2008, 23:37
Kudsi Hadis:

"Nâmahreme bakmak, seytanin oklarindan bir oktur ki, her kim Benden korkarak onu birakirsa, zevkine bedel ona öyle bir iman veririm ki, onun lezzetini ve tatliligini kalbinde duyar."

(Taberânî ve Hâkim)

.

mehmet yıldırım
28.08.2008, 23:51
iman etmedikçe cennete giremezsiniz,birbirinizi sevmedikçede (kamil manada)iman etmiş olmazsınız.hadisi şerif

Sadullah KAPICIOĞLU
29.08.2008, 16:54
Hadisi ikiye ayıralım

1) iman etmedikçe cennete giremezsiniz...

Bu kısım için Kuran'da çok yerde iman edip salih ameller işleyenler için cennette ceşitli nimetler vardır... Gibi bu tarzda çok ifade var. İman etmeden cennete erişilmez.

2) Birbirinizi sevmedikçede iman etmiş olamazsınız. Evet hadiste bazı kaynaklar bunu belirtmiyor yani kamil iman derecesine vurgu yapmıyor. Kamil iman'a ulaşmak yolunda bir basamakta kin tutmamaktır. Kin kalbi bozar. Sürekli kötülüğe sevk eder..-. Ha iman etmiyormuyuz şimdi biz yani ben felanı sevmiyorum! Diyorsanız Hayır iman ediyorsunuzdur Eğer Allah'a inanıyor ve diğer 5 maddeye. Ama Kamil iman değildir.

Harun-61
29.08.2008, 17:18
bu hadisin devami var....

Birbirinizi nasil seversiniz biliyormusunuz diyor Rahmet Peygamberi (sav.); Selami yayarak.

.

Harun-61
01.09.2008, 18:20
Bazı Ashab-ı Kiram:

“Ya Rasulullah, yemek yiyoruz, lakin doymuyoruz.” diye hallerini arz ettiler. (S.A.S) Efendimiz de:

“Yemeklerinizi yerken toplu olarak mı yersiniz?” diye sordular. Onlar da:

“Ayrı, ayrı yiyoruz.” Deyince:

“Toplu halde yiyin ki yemeklerinize bereket gelsin” buyurdular.

*Necatü’l Melhuf / Mehmed Osman

.

tahsin61
01.09.2008, 18:24
paylasim icin allah razi olsun herkese hayirli ramazanlar diliyorum....

Harun-61
04.02.2009, 12:46
Aişe radıyallahu anha'dan rivayet edildiğine göre:

“Kim Cuma günü bana salavat getirirse, kıyamet gününde ona şefaatim hak olur”

Enes’den rivayet edildiğine göre:

“Cuma günü bana bolca salavat getirin. Çünkü Cebrail bana az önce geldi ve Rabbisinden şu bilgileri getirdi: Yeryüzünde bir müslüman sana bir kez salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on kez salat ederiz”.

“Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır.”

“Günlerinizin en değerlisi Cuma günüdür. O günde Adem yaratılmış ve o günde ruhu kabzedilmiştir. Sûra üfürme o gündür, kıyamet o gündür. O günde bana çokça salavat getirin. Zira sizin salavatınız bana arzolunur.”

Ashab Efendilerimiz buyurdular ki:

Ya Resulallah! Sen çürümüş olacaksın, bizim salavatımız sana nasıl arzolunur?

Buyurdu ki: “Allah peygamberlerin cesetlerini yemeyi toprağa haram kılmıştır”

Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammed ve ala âlihi ve ashâbihi ve sellim

Harun-61
05.02.2009, 13:58
Hadisi Kutsi

Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdigine göre:

ALLAH Resulü (a.s.) söyle buyurmustur:

"Süphesiz Aziz ve Celil ALLAH söyle buyurur:
Ben kulumun beni zannettigi gibiyim.
Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum.
Eger o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim.
Eger o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayirli bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karis yaklasirsa, ben ona bir arsin yaklasirim.
Kulum bana bir arsin yaklasirsa, ben ona bir kulaç yaklasirim.
O bana yürüyerek gelirse, ben ona kosarak varirim."

Ebu Hureyre'nin (r.a.) rivayet ettigine göre:

Hz. Peygamber (a.s.) söyle buyurdu: "ALLAH Teala'nin yeryüzünde seyahat eden bir takim fazla melekleri vardir.
Bunlar zikir meclislerini arastirirlar. Içinde Allah'in zikredildigi bir meclis bulduklarinda onlarla beraber otururlar ve birbirlerini kanatlari ile kusatirlar.

Ta ki onlarla sema arasindaki mesafeyi doldururlar. Cemaat dagildiginda, yükselip semaya çiktiklari zaman Aziz ve Celil olan ALLAH onlari pek iyi bildigi halde meleklere: "Sizler nereden geldiniz?" diye sorar.
Melekler: Biz yeryüzünde senin bir takim kullarinin yanindan geldik ki onlar seni tesbih ediyorlar, seni tekbir ediyorlar, tehlilde bulunuyorlar, sana hamd ediyorlar ve senden istiyorlar derler.

Allah: Benden ne istiyorlar? buyurur. Melekler: Senden Cennetini istiyorlar derler. Allah: Onlar benim Cennetimi görmüsler mi? buyurur.
Melekler: Hayir, Rabbimiz! Eger onlar Cennetimi görmüs olsalardi nasil olurdu? buyurur.

Melekler: Senden eman dilerler, derler. Benden niçin eman diliyorlar? diye sorar.
Senin Cehenneminden Ya Rabbi! diye cevap verirler. Onlar benim Cehennemimi görmüsler mi? der.
Hayir, cevabini verirler. Acaba Cehennemimi görmüs olsalar ne yaparlar? der.
Senin magfiretini talep etmektedir derler.
Bunun üzerine Allah: Ben onlara magfiret eyledim. Onlara bütün istediklerini ihsan ettim ve eman istedikleri seyden de kendilerine eman verdim buyurur.

Melekler: Ya Rabbi! O zikredenlerin içinde günahi çok olan filan kimse de vardi.
Sadece oradan geçiyordu da onlarla beraber oturuvermistir derler.
Allah: Ben onu da magfiret ettim. O cemaat öyle kemal sahibi kimselerdir ki onlarla beraber oturan kimseler saki olamaz! buyurur."

Sahih-i Müslim'deki hadis numarasi [Sadece Arapça]: 4854

.

kamyonetçi
05.02.2009, 20:38
Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki : Allah'ım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgineulaştıran ameli yapmayı isterim. Allah'ım! Senin sevgini, banacanımdan, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl.
Tirmizi, Deavat, 73

TAHSİN 61
05.02.2009, 20:47
Bu başlık benim başlığım burda çok aktif olucam emin olabılırsınız yeni fark yaptım. Ayrıca ibretlik hikayeler ve hadislerle Cuma hutbesiyle bu başlıkta Trabzonspor'umuza da dualar yapacağız Hayde Bismillahirrahmanirahim...

TAHSİN 61
05.02.2009, 20:52
Anneannesinin sözleri yankılandı kulaklarında: ''Oğlum namaz hiç bu vakte bırakılır mı?'' Anneannesinin yaşı yetmişe dayanmış, ama ezan okunduğu vakit yerinden sıçrar, yaşından beklenmeyecek bir hızla abdestini alır ve namazını kılardı.
Kendisi ise,nefsini bir türlü yenemiyordu. Ne oluyorsa, hep... namaz son dakikalara kalıyor, bu sebeple namazını alelacele eda ediyordu. Bunu düşünerek kalktı yerinden, gözü saate kaydı. Yatsı ezanının okunmasına on beş dakika kalmıştı. Başını her iki yöne pişmanlıkla sallayarak, "Yine geciktirdim namazı." dedi kendi kendine.
Kıvrak hareketlerle abdestini aldı ve daha elini yüzünü tam kurulamadan kendisini odasına attı. Mecburen, hızlı hareketlerle namazı eda etti. Tesbihatını yaparken anneannesini düşünmeden edemedi. "Bu halimi görse, tatlı-sert kızardı yine bana." dedi. Çok seviyordu onu ...Hele öyle bir namaz kılışı vardı ki, onu hep bir gökkuşağı hayranlığıyla seyrederdi. Namazda öyle bir mahviyeti vardı ki... hicabından renkten renge girerdi.
O gün akşama kadar derse girmişti. Müthiş bir ağırlık vardı üzerinde. Duasını yaparken, başını ellerinin arasına alıp secdeye durdu. Namazdan sonra bir süre bu şekil tefekkür etmeyi severdi. Gözleri kapanır gibi oldu. "Ne kadar da yorulmuşum." dedi. Daldı gitti öylece....
Kıyamet kopmuştu. Mahşeri bir kalabalık vardı. Her yön insanlarla doluydu. Kimi dona kalmış, hareketsiz bir şekilde etrafı izliyor; Kimi sağa sola koşturuyor, kimisi de diz çökmüş, başı ellerinin arasında bekliyordu. Yüreği yerinden fırlayacak gibi atıyor, adeta kafesinden kurtulmaya çalışıyor,soğuk soğuk terler döküyordu. Hayattayken kıyamet, sorgu sual ve mizan hakkında çok şey duymuş ve ahiret hayatı adına bu kavramlar kendisi için köşe taşı olmuşlardı. Ama mahşer meydanında ki ürperti, korku ve bekleyişin bu denli dehşet vereceğini düşünmemişti.
Hesap ve sorgu devam ediyordu. Bu arada onun ismini de okudular. Hayretle bir sağa, bir sola baktı. "Benim ismimi mi okudunuz?" dedi dudakları titreyerek.....
Kalabalık birden yarılmış, bir yol olmuştu önünde. İki kişi kollarına girdi. Mahşer meydanının vazifelileri oldukları belliydi. Kalabalık arasından şaşkın bakışlarla yürüdü. Merkezi bir yere gelmişlerdi. Melekler her iki yanından uzaklaştılar. Başı önündeydi. Bütün hayatı, bir film şeridi gibi geçiyordu gözlerinin önünden...." Şükürler olsun " dedi, kendi kendine ve devam etti; " Gözlerimi dünyaya açtım,Hep hizmet eden insanları gördüm. Babam sohbetlerden sohbetlere koşuyor, malını islam yolunda harcıyordu. Annem eve gelen misafirleri ağırlıyor, yemek sofralarının biri kalkıp, bir yenisi kuruluyordu. Ben ise, hep bu yolda oldum. İnsanlara hizmete çalıştım. Onlara Allah'ı anlattım. Namazımı kıldım. Orucumu tuttum. Farz olan ne varsa yerine getirdim. Haramlardan kaçındım. "Kirpiklerinden aşağı gözyaşları dökülürken, "Rabbimi seviyorum, en azından sevdiğimi zannediyorum." Diyordu. Ama bir yandan da "O'nun için ne yapsam az, Cennet'i kazanmama yetmez." Diye düşünüyordu.Tek sığınağı Allah'ın rahmetiydi.
Hesap sürdükçe sürdü. Boncuk boncuk terliyordu. Sırılsıklam olmuş, zangır zangır titriyordu. Gözleri terazinin ibresindeki neticeyi bekliyordu. Sonunda hüküm verilecekti. Vazifeli melekler ellerinde bir kağıt, mahşer meydanında ki kalabalığa döndüler. Önce ismi okundu. Artık ayakları tutmaz olmuştu. Neredeyse yığılıp kalacaktı. Heyecandan gözlerini kapamış, okunacak hükme kulak kesilmişti.
Mahşeri kalabalıktan bir uğultu yükseldi. Kulakları yanlış mı duyuyordu? İsmi cehennemlikler listesindeydi. Dizlerinin üstüne yığıldı. Hayretten dona kalmıştı." Olamaaaazzzz " diye bağırdı. Sağa sola koşturdu. "Ben nasıl Cehennemlik olurum? Hayatım boyunca hizmet eden insanlarla birlikte oldum. Onlarla beraber koşturdum. Hep rabbimi anlattım." Diyordu.
Gözleri sağanak olmuş, titrek vücudunu ıslatıyordu. Vazifeli iki melek kollarından tuttu. Ayaklarını sürüyerek ve kalabalığı yararak alevleri göklere yükselen Cehennem'e doğru yürümeye başladılar. Çırpınıyordu. Medet yok muydu? Bir yardım eden çıkmayacak mıydı?
Dudaklarından kelimeler kırık dökük, yalvarmayla karışık döküldü.."Hizmetlerim... Oruçlarım.... Okuduğum Kur'anlar......Namazım....Hiçbiri beni kurtarmayacak mı?" diyordu. Bağıra bağıra yalvarıyordu. Cehennem melekleri onu sürüklemeye devam ettiler. Alevlere çok yaklaşmışlardı. Başını geriye çevirdi. Son çırpınışlarıydı.
Resülullah, "Evinin önünde akan bir ırmak içinde günde beş defa yıkanan bir insanı o ırmak nasıl temizler, günde beş vakit namazda insanı günahlardan öyle temizler." Buyuruyordu. "Oysa ki benim namazlarım da mı beni kurtarmayacak?" diye düşünüyordu.
" Namazlarım.....Namazlarım....Namazlarım." diye diye hıçkırdı. Vazifeli melekler hiç durmadılar. Yürümeye devam ettiler; Cehennem çukurunun başına geldiler. Alevlerin harareti yüzünü yakıyordu. Son bir defa dönüp geriye baktı. Artık gözleri de kurumuştu. Ümitleri sönmüştü. Başını öne eğdi. İki büklüm oldu.
Kollarını sıkan parmaklar çözüldü. Cehennem meleklerinden birisi onu itiverdi. Vücudunu birden bire havada buldu. Alevlere doğru düşüyordu. Tam bir iki metre düşmüştü ki, bir el kolundan tuttu.
Başını kaldırdı. Yukarıya baktı. Uzun beyaz sakallı bir ihtiyar onu düşmekten kurtarmıştı. kendisini yukarıya çekti. Üstündeki başındaki tozu silkerek ihtiyarın yüzüne baktı.
"Siz de kimsiniz ?" dedi.
İhtiyar gülümsedi: " Ben senin namazlarınım."
"Neden bu kadar geç kaldınız ? Son anda yetiştiniz. Neredeyse düşüyordum."dedi....

İhtiyar yüzünü gererek, tekrar güldü; Başını salladı;

" Sen beni hep son anda yetiştirirdin, ...hatırladın mı?

Secdeye kapandığı yerden başını kaldırdı. Kan-ter içinde kalmıştı. Dışarıdan gelen sese kulak kabarttı. Yatsı ezanı okunuyordu.Bir ok gibi yerinden fırladı. Abdest almaya gidiyordu.

TAHSİN 61
06.02.2009, 10:57
' Kul, yalan söylediği zaman ağzından çıkan pis koku sebebiyle üzerindeki melekler ondan bir mil (gözün görebildiği en uzak mesafeye kadar ) uzaklaşır'
(Hadis-i Şerif, sünen-i Tirmizi)

Hayırlı Cumalar Arkadaşlar......

Harun-61
06.02.2009, 12:01

“Cuma günü bana bolca salavat getirin. Çünkü Cebrail bana az önce geldi ve Rabbisinden şu bilgileri getirdi: Yeryüzünde bir müslüman sana bir kez salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on kez salat ederiz”.

“Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır.”

“Günlerinizin en değerlisi Cuma günüdür. O günde Adem yaratılmış ve o günde ruhu kabzedilmiştir. Sûra üfürme o gündür, kıyamet o gündür. O günde bana çokça salavat getirin. Zira sizin salavatınız bana arzolunur.”

Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammed ve ala âlihi ve ashâbihi ve sellim

güncel.......

TAHSİN 61
10.02.2009, 14:30
Resûlü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:

"Allah kimin için hayır murad ederse, onu bir kısım zorluklarla karşı karşıya bırakır."

(Malik, Buhari)

---

"Şüphesiz ki büyük mükafatlar, büyük belalar (dert ve acılar) karşılığında elde edilir."

(İbn-i Mace, Tirmizi)

kamyonetçi
10.02.2009, 16:29
Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Biriniz bir meclise gelince selam versin. Kalkmak isteyince de selam
versin. Birinci selam sonuncudan evla değildir (İkisi de aynı ölçüde
ehemmiyetlidir).

Tirmizi, İsti'zan 16, (2707); Ebu Davud, Edeb 150, (5208)

TAHSİN 61
11.02.2009, 17:34
Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Sizden biriniz altınını ateşle yabancı ve değersiz maddelerden temizlediği gibi, Allah da sizi belalarla (dert ve acılarla) günahlarınızdan temizler."

(Taberani)

---

"Dünyada kişinin başına gelen dert ve musibet, yüzlerin karardığı âhiret gününde, kişinin yüzünü ağartır."

Harun-61
14.02.2009, 13:26
Hz. Ebu Hureyre rad&#253;yallahu anh anlat&#253;yor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Seyhan, Ceyhan, F&#253;rat ve Nil cennet nehirlerindendir."

Müslim, Cennet 26, (2839)

.

farfara
14.02.2009, 15:28
“Münafığa en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.”
Ahmed Müsned 52/424, Sahihul Cami: 133

Coloradoydu
14.02.2009, 16:18
“Münafığa en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.”
Ahmed Müsned 52/424, Sahihul Cami: 133

Evet, Kur'an'da sabah namazını hem gece hemde gündüz meleklerinin seyrettiği yazıyor:

“Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar)." (İsra Sûresi, 78)

Ayrıntılı yazı için bkz.: Meleklerin seyrettiği namaz: Sabah Namazı (http://www.risale-inur.org/yenisite/moduller/haber/index.php?sid=1388)

Harun-61
16.02.2009, 13:30

"Bir insanın hayatta ve sağlığı yerinde iken verdiği bir dirhem sadaka, ölürken verdiği yüz dirhem sadakadan daha hayırlıdır."

(Ebu Davud, İbn-i Hibban)

---

Sadakanın en hayırlısı; kişinin hayat dolu, sağlıklı ve zinde iken verdiği sadakadır.

Bu halde verilen sadaka, nefsin rağmına, sırf Allah rızası içindir. Ölürken verilen sadaka ne kadar çok olursa olsun sağlıkta verilen sadakaya yetişemez

Coloradoydu
17.02.2009, 13:37
"Mazlumun bedduasından sakınınız. O dua ile Allah arasında perde yoktur."

Harun-61
17.02.2009, 13:58
Benim bu başlıktan daha bugün haberim oldu. Böyle bir başlık ile karşılaşmak beni çok mutlu etti. Bundan sonra beni aradığınızda bu başlık altında bulabilirsiniz :)

"İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez."

(buhari-müslim)

harun abim, hosgeldin :)

bol bol katilimini bekliyoruz...

Avatar'ini dogru görüyorum dimi, Harem-i Serif'de Trabzonspor formasimi giyiyordun ? ;) :)

Adil ÖZGÜR
17.02.2009, 14:29
Düşünen kardeşimize teşekkür ederim. Güzel bir başlık, böyle güzel başlıkları bir bölümde birleştirmeyi bir kez daha yazmayı uygun görüyorum.

Coloradoydu
17.02.2009, 16:14
Düşünen kardeşimize teşekkür ederim. Güzel bir başlık, böyle güzel başlıkları bir bölümde birleştirmeyi bir kez daha yazmayı uygun görüyorum.

Farklı bir başlıkta daha böyle bir istek dile getirilmişti sanırım. Böyle bir bölüm açılması bence de iyi olur. Baksanıza giren çıkmayacağım diyor:). Olabildiğince geniş katılım BMN için önemli olmalı. Böyle bir bölüm bunun için de faydalı olacaktır.

kamyonetçi
17.02.2009, 22:43

Ameller her perşembe ve pazartesi günü arzedilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah'a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: "Bu ikisini barışıncaya kadar terkedin.

Müslim, Birr 36, (2565); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 17, (2, 908); Ebu Davud, Edeb 55, (4916)

sakaryalı.61
17.02.2009, 23:05

Ameller her perşembe ve pazartesi günü arzedilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah'a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: "Bu ikisini barışıncaya kadar terkedin.

Müslim, Birr 36, (2565); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 17, (2, 908); Ebu Davud, Edeb 55, (4916)

kamyoncu kardeşim emeğine sağlık sana çok teşekkür ediyorum..
kıymetli kardeşlerim inanın bu başlığı görünce gözlerim yaşardı..

neden yaşardı bizler mukaddesattımız için yaşıyoruz, manevi değerlerimiz bizim için önde gelir allah,cc, ve efendimizin .s.a.v. sevgisi al ve ashabının tabiki bizde ki yeri herzaman bir başkadır...
bu başlığı görünce kalben söylüyorum gözlerimin yaşarması ondandır.

burada ne iyi bir iş yapmış kardeşlerimiz bu gün efendimizin sünnetini yaşatmak onu yaşatmak gibidir inş, diye düşünüyorum .bu duygularla birlikte hepinize sevgiyle selam ediyorum.

irfanb
18.02.2009, 08:31
Bu basligin acilmasina vesile olan kardeslerimizden Allah razi olsun.Genellikle forumlarda Trabzonsporla ilgili haberlere vakit ayiriyordum ancak bu gibi faydali basliklari görünce buranin da müdavimleri arasinda yer alacagim Insallah.Emegi gecenlerden,hadis paylasiminda bulunan kardeslerimize tesekkür ederim.

"Kendin icin istemedigini,baskasi icin de isteme" (Buhari,Iman 7)....

Harun-61
18.02.2009, 11:49
''Bir hadis,bir yorum.....

'Her kul öldüğü hal üzere dirilecektir''
Müslim,Cennet,83

Öldükten sonra tekrar dirilmek,ahiret hayatının en önemli devrelerinden biridir.Ebedi hayatta mutlu olmanın yolu,dünyada iken Allah'ı razı edecek bir hayat sürdürmeye bağlıdır.Bugün ne isek yarın da oyuz.O halde ölmeden önce nefis muhasebesi yapmalıyız.Allah c.c. bizi hesaba çekmeden önce biz nefsimizi hesaba çekmeliyiz. Acaba bu gün ölürsek halimiz nice olur?
ALLAH'ın razı olduğu bir hayat mı yaşıyoruz?
ALLAH için ne yapıyoruz? gibi sorularla kendimizi yoklamalı ve son nefesimizde iman üzere ölmeyi ALLAH'tan istemeliyiz. O halde dualarımız şu olmalıdır.
;BENİM CANIMI MÜSLÜMAN OLARAK AL VE BENİ İYİLERE KAT;(yusuf 12/101)
Ayette geçen iyilerden maksat;Peygamberler ve ALLAH'ın salih kullarıdır. Bu şekilde dua etmenin manası;onların amelleri gibi amel etmeye muvaffak olmak,onların ölümleri gibi ölmek ve onların derecelerine nail olmaktır. Müslüman, dünyadan imanlı olarak ayrılmayı arzu etmeli ve bu isteğini dualarına da yansıtmalıdır.

Coloradoydu
18.02.2009, 13:08
burada ne iyi bir iş yapmış kardeşlerimiz bu gün efendimizin sünnetini yaşatmak onu yaşatmak gibidir inş, diye düşünüyorum .

:alkış: Öyle zannediyorumki bu başlıktaki katkıların değerini bundan daha güzel bir şekilde anlatmak mümkün değil.

kamyonetçi
19.02.2009, 00:11

Kim bir ayıp görür ve onu örterse, diri diri gömülmüş bir kızı ihya
etmiş gibi olur.

Ebu Davud, Edeb 45 (4891)

İskender66
19.02.2009, 00:14
Bu başlığın olduğunu unutmuşum. Çok güzel bir başlık. Bu başlığı açan ve yorum yazan herkesten Allah razı olsun. (Amin)

Fasil: AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/fasil/69.html)
Konu: Af Ve Mağfiret Hakkında (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/526.html)
Ravi: Ebu Eyyub (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/ravi/274.html)
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı.
"HadisNo:4141 - KÜTÜB-İ SİTTE

Harun-61
19.02.2009, 12:41
http://img125.imageshack.us/img125/2548/57sh.jpg

.

a d bacan
19.02.2009, 16:27

Kim bir ayıp görür ve onu örterse, diri diri gömülmüş bir kızı ihya
etmiş gibi olur.

Ebu Davud, Edeb 45 (4891)

EFENDİMİZİN"ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyruğun bir gereği olarak bu tavsiyesine hakketten çok riayet etmemiz gerekiyor

bu başlıktan daha çok faydalanmak için gayret göstereceğim..
herkesteen ALLAH CC razı olsun.

Coloradoydu
19.02.2009, 23:55
"Allaha kabul edileceğini kesinkes bilerek dua edin. Çünkü Allah, gafil kalbin duasını kabul etmez."

Tirmizî

Hüseyin Bağdat
20.02.2009, 08:58
Ebu Said ve Ebu Hureyre´den: Hz. Peygamber buyurdular ki:

- Müslümanın başına gelen hiçbir
* yorgunluk,
* hastalık,
* tasalanma,
* üzülme hali,
* eziyete uğrama,
* gam çekme,
* hatta vücuduna batan bir diken...

yoktur ki, Allah bunlardan biri ile onun günahlarından bir kısmını affedip bağışlamasın.-
(Buhari - 5641; Müslim - 2573)
İnsanın başına gelen her acı ve üzüntü verici halin, sabretmek şartıyla, büyük ecir ve sevapları vardır. Kulun günah ve hatalarına da keffaret (affedilme) sebebi olur.

Harun-61
20.02.2009, 09:51

hayirli cumalar....

kamyonetçi
20.02.2009, 22:31

Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.

Ebu Davud, Edeb 19, (4833); Tirmizi, Zühd 45, (2379)

Harun-61
21.02.2009, 10:47
"Siz İman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçede gerkeç mümin olamazsınız. size bir şey göstereyim mi , onu yapmadığınız zaman birbirinizi sevmiş olamazsınız: Aranızda selamı yayın."

( Buhari )

irfanb
23.02.2009, 23:42
Hadis´i Serif :

kamyonetçi
24.02.2009, 20:20

Allah'ü Teala'yı zikir, kalblerin şifasıdır.

Müsnedü'l - Firdevs

irfanb
25.02.2009, 20:32
İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.

Tirmizî, Fedâilü’l-Cihâd, 12.

Harun-61
03.03.2009, 12:11
"insanlarin en hayirlisi benim asrimda yasayanlar,
sonra onlari takip edenler,
sonra onlari takip edenlerdir."

(Buhari, Sehadet,9)

.

Harun-61
03.03.2009, 12:12
Dünyada garipler 4’tür. Zalimin göğsündeki (zihnindeki) emri tutulmayan Kur’an; Bir topluluk ortasında bulunup ta içinde namaz kılınmayan cami; Bir evde bulunup ta, kabından çıkarılıp okunmayan Kur’an; Kötü huylu insanlar arasında kalan iyi huylu kişi...
Hadis (Deylemi).

---
Mü’min, kulluk elbisesi günahlarla yprandığında, onu tövbe iğnesiyle yamayandır. Talihli kişi, tövbesi üzerine ölendir.
Hadis-i Şerif (Bezzar).

.

kamyonetçi
08.03.2009, 22:54
Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı oduğuna hiç aldırmayacak." [Rezin şu ziyadede bulunmuştur: "Böylelerinin hiç bir duası kabul edilmez."]

Buhari, Büyu 7, 23

Harun-61
10.03.2009, 12:55
KADIN su dört seyi yaparsa Cennete girer :
1- Bes vakit Namazini kilarsa,
2- Ramazan Orucunu tutarsa,
3- Namusunu korursa,
4- Zevciine itaat ederse .

Ramuz :/52

.

Coloradoydu
13.03.2009, 00:52
Hz. Peygamberin ahirzamanla ilgili bir sözü:

“İslam’ın halkaları ilmek ilmek çözülür. Her bir ilmek sökülünce, insanlar arkasından gelen ilmeği sökmeye çalışırlar. Bu halkalardan ilk çözülüp söküleni şer’î hükümleridir, en sonuncusu ise namazdır” (Ravîler: Ahmed bin Hanbel, Taberanî)

farfara
15.03.2009, 00:55
Bir yerde ölen Ashabımdan hiçbirisi yoktur ki, kıyamet günü oranın ahalisine bir nur ve onlara (cennete şevkte) bir rehber olmasın.
(Tirmizi, 3864)

Harun-61
16.03.2009, 14:05
(İmanı en kuvvetli kişi, ahlakı en güzel ve hanımına en yumuşak olandır.) [Tirmizi]

(İnsan, güzel huyu ile, Cennetin en üstün derecelerine kavuşur. [Nafile] İbadetlerle bu derecelere kavuşamaz. Kötü huy, insanı Cehennemin en aşağısına sürükler.) [Taberani]

(İbadetlerin en kolayı, az konuşmak ve iyi huylu olmaktır.) [İbni Ebiddünya]

-

Harun-61
17.03.2009, 14:12
Şişmanlık

Peygamber Efendimiz, şişman bir adamın karnına dokunarak:

"Bunun bir kısmı başka bir yerde olsaydı, senin için daha hayırlı olurdu" buyurdu.
Ravi: Hz. Cade İbni halid r.a.

Ramuz el Ehadis, Sayfa 358, 9. Hadis.

.

Harun-61
18.03.2009, 09:53
Rahman Rahim Allahin adi ile...
Allaha hamd olsun.
Selam olsun onun secmis oldugu kullarina

GÜLER YÜZ

İnsan, fıtratı icabı sevmeye sevilmeye ihtiyacı olan bir varlıktır.Bu itibarladır ki Peygamberler, insanları güler yüz ve tatlı dille Allahın dinine davet etmişlerdir.

Müslümanlar kardeştirler.Birbirlerini Allahü Teala rızası için severler.Tebessüm bu sevgimizi karşımızdakine izhar etmektir ki, sadaka hükmündedir.Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde ;

***** Kardeşinin yüzüne tebessüm ederek bakman, senin için bir sadakadır.* buyurmuşlardır.(Tirmizi 4/340)

.

irfanb
07.04.2009, 21:30
Bir yerde size gaflet isabet ederse, yerinizi değiştirin.
(Ramuz, 2-249/7)

Harun-61
08.04.2009, 19:13
Bir Hadis Bir Hikaye

“Allah c.c.,kulunun yemek yiyip su içince bu nimetlere karşı şükretmesinden elbette hoşnut olur.”

Hadis-i Şerif

-----------
ÜÇ İHTİYAR

Bir kadın evden çıktığında bahçede bembeyaz sakalları olan üç yaşlı adamın oturduğunu gördü. Adamları tanımıyordu, içinden onların fakir ve aç olabilecekleri düşüncesi geçti:

‘Sizi tanımıyorum, ama aç olmalısınız. Lütfen içeri buyurun, size yiyecek bir şeyler ikram edeyim.’ ‘Evin erkeği içerde mi?’diye sordu yaşlılar. ‘Hayır, evde değil.’ ‘O zaman içeri giremeyiz. ‘Bunu söyledikten sonra bahçede oturmaya devam ettiler.

Akşam kocası eve geldiğinde, kadın olan biteni ona anlattı. Bunun üzerine, adam eşine ihtiyarları eve davet etmesini söyledi. Kadın bahçeye çıkıp, hala orada bekleyen sevimli ihtiyarlara. ‘Buyurun, içeri gelin. Bakın, eşim de evde’ diye seslendi.

Ama ihtiyarların cevabı biraz şaşırtıcıydı:

‘Biz hep birlikte bir eve girmeyiz!’

‘Neden?’ diye sordu kadın.

İhtiyarlardan birisi açıkladı. Arkadaşlarından birine işaret ederek ‘Onun adı Zenginlik’ dedi. Sonra diğerini gösterip ‘Onun ki de Mutluluk’ deyip ekledi:

‘Benimki ise Kanaat. Şimdi içeri girip eşinizle konuşun ve evinizde hangimizi istediğinize karar verin.’

Kadın eve girdi ve kendisine söylenenleri eşine aktardı. Adam mutluluktan uçacaktı. ‘Aman ne kadar güzel! Bu ihtiyarları Allah gönderdi bize. Hemen Zenginlik’i içeri buyur edelim. Evimizi hazinelerle doldursun!’

Karısı biraz daha duygusal yaklaşarak ‘Ama efendi’ diye itiraz etti.’Neden mutluluk’u davet etmiyoruz?’

Onlar tatlı tatlı tartışırken, araya aklı başında genç kızları girdi. Bir taraftan pencereden ihtiyarları seyrederken, diğer taraftan ‘Bence ‘ dedi. ‘En iyisi kanaat’i eve almak. Çünkü bu zamanda en az bulunan şeyi getirecek bize o.’

Biraz düşündükten sonra, anne-baba da kızlarının fikrini benimsediler. Ve kadın dışarı çıkıp ihtiyarlara seslendi:

‘Hanginiz kanaat’ti? Lütfen o buyursun ve misafirimiz olsun.’

Kanaat kalktı ve eve doğru yürümeye başladı. O sırada, diğer iki ihtiyarda ayağa kalkıp onu izlemeye başladılar. Şaşıran kadın mutluluk ve zenginlik’e sordu:

‘Ben sadece kanaat’i davet etmiştim. Siz neden geliyorsunuz?’

Yaşlı adamlar cevap verdiler:

‘Eğer mutluluk ya da zenginlik’i davet etmiş olsaydınız, diğer ikimiz dışarıda bekleyecektik, ama kanaat’i davet ettiğiniz için biz de geliyoruz. Çünkü o nereye giderse biz de oraya gideriz. Nerede kanaat varsa, orada mutluluk ve zenginlik vardır. Kanaat bitmez tükenmez bir hazine olduğu gibi, mutluluğun da ana kaynağıdır.

Harun-61
14.04.2009, 12:24
"Allah (c.c.hz.) bir kula bir nimet ihsan edip te, o da bunun üzerine Allah'a hamd ederse, işte bu "hamd" nimet ne kadar büyük olursa olsun o nimetten daha efdaldir."

Hz. Ebu Umame r.a. / Ramuz el-Ehadis, Sayfa 372

Harun-61
17.04.2009, 11:20
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Sadaka vermeye devam edenin rızkı artar ve duâsı kabul olur!) [İbni Mace]

(Sadaka vermekle mal eksilmez) [Tirmizî]

.

Harun-61
23.04.2009, 22:14
MİSVAK KULLANINIZ!

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)buyuruyorlar ki:

*Misvak kullanınız!Zira misvak agzı ve disleri temizler, Cenab-ı Hakkı razı eder. Cebrail (a.as.)her gelisinde bana misvak kullanmayı tavsiye etti... O kadar ki, bana ve ümmetime farz kılınacak diye korktum...*S. İbn-i Mace, Taharet289)

*Misvak; *Erak* denilen ve calıya benzeyen, dalları ve yaprakları cok, yumusak ve hos kokulu bir agactır. Dallarından ve köklerinden misvak cubugu yapılır. Güney Arabistan, Afrika ve Hindistan gibi sıcak memleketlerde yetisir.
Kullanma sekleni gelince...

*Misvak cubugunun kabuk kısmı soyulur, lif kısmı temizlenir ve bir miktar su icine bırakarak bir müddet bekletilerek yumusatılır. Lifler haline geldikten sonra kullanılır. Hadis-i serifte, *Su ictiginizde yavas yavas iciniz!Misvak kullandıgınız zaman ise, asagıdan yukarıya dogru kullanınız.*(S. Ebi Davud, Merasil, S. 117) buyurulmustur.

*Misvak kullanmada orta yol takip edilmelidir. Eger misvak asırı derecede kullanılırsa, cogu dislerin parlaklıgını ve güzelligini giderir. Mideden yükselen buharların ve kirlerin oralarda yerlesmesine zemin hazırlar. Eger normal olarak kullanılırsa, disleri parlatır, dis köklerini kuvvetlendirir, balgamı keser, mideyi düzenleyip hazma yardım eder, sesi güzellestirir, konusmayı kolaylastırır. Okumak, zikir yapmak ve namaz kılmak icin zindelik verir; uykuyu giderir, Allah Talayı razı kılar, melekleri-ruhanileri hosnut eder, yapılan ibadetlerin ecrini artırır.

*Misvakla alakalı hadis-i serifler umum ifade ettigi icin, hem oruclu ve hem de oruclu olmayan kimselerin kullanması müstehaptır.

*Misvak kullanmanın belli bir zamanı yoktur. Fakat yemeklerden sonra, uykudan önce, uyandıktan sonra agız kokusunu gidermek icin, abdest alırken, Kuran okuyacagı zaman ve namaza baslamadan önce kullanılması münasip olur.

*Misvakla alalakalı diger bazı hadis-i serifler: *Cafer bin Ebi Talib (r.a.)demistir ki; ashaptan bir cemaat, Resul-i Ekrem (s.a.v.)in yanına gelmislerdi.

Onlara hitaben, *Bana ne oluyor ki, sizleri disleri sararmıs ve agızları kokuyor olarak görüyorum. Misvak kullanınız! Eger ümmetime güc geleceginden korkmasaydım, her namazda (abdest alırken) misvak kullanmalarını emrederdim.*(Kenzül-Ummal, 9/26207) buyurdu.

*Dört sey peygamberlerin müstrek sünnetlerindendir: Utanma duygusu, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.*(Tirmizi, Nikah 1080)

*Mİsvak kullanılarak (alınan abdestle) kılınan namaz, misvaksız olarak kılınan namazdan yetmis derece daha üstündür.*(S.Ebi Davud, Merasil 117

.

irfanb
25.04.2009, 01:40
Allah için, Resülü için Kitabı için, müslümanların imamları ve hepsi için!
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona yardımını kesmez, ona yalan söylemez, ona zulmetmez. Herbiriniz, kardeşinin aynasıdır, onda bir rahatsızlık görürse bunu ondan çekip alsın, yok etsin.
(Tirmizi, Birr 17,18)

Harun-61
25.04.2009, 10:36
Allah için, Resülü için Kitabı için, müslümanların imamları ve hepsi için!
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona yardımını kesmez, ona yalan söylemez, ona zulmetmez. Herbiriniz, kardeşinin aynasıdır, onda bir rahatsızlık görürse bunu ondan çekip alsın, yok etsin.
(Tirmizi, Birr 17,18)

su Hadis-i Serif'i tüm Müslümanlar idrak etse
hic bir problem kalmaz...

:alkış:

Harun-61
25.04.2009, 10:38
Uc kimseye Allah, cenneti haram etmistir: Ickiye devam edene, Ana babaya asi olana, ailesine fuhsu hos goren deyyusa.

Ravi: Hz. Ibni Omer (r.anhuma)

.

mehmetdoğan
25.04.2009, 10:43
kıymetli paylaşımlarınız için teşekkürler

Harun-61
01.05.2009, 03:58

.

irfanb
01.05.2009, 17:09
Bir kimse yumuşak davranmaktan mahrum ise hayrın tamamından mahrumdur.
(Müslim, 2592)

Harun-61
27.05.2009, 12:34
İnsan, dostunun yasayis tarzindan etkilenir. O halde her biriniz dost edinecegi kisiye dikkat etsin!

Ebû Dâvûd, Edeb 16,Zühd 45

.

Harun-61
08.06.2009, 10:22

"Üç şey var ki, kimde bulunsa sevap kazanmayı hak eder ve imanı da kemale (olgunluğa) erer:

– İnsanlarla iyi geçineceği güzel huy,

– Allah'ın haram kıldığı şeylerden kendini engelleyen takva (Allah korkusu),

– Cahilin cehaletini reddedebilecek bir sabır ve ağırbaşlılık (hilim)..."

(Bezzar)

sümela61
12.06.2009, 11:37
Fasil: OYUN ve EĞLENCE BÖLÜMÜ

Konu: Oyun ve Eğlence

Ravi: İbnu Abbas

Hadis: Resulullah (sav) (dövüştürmek için) hayvanların arasını kızıştırmayı yasakladı.

HadisNo: 5332

AdemS
14.06.2009, 22:59
Her müslümanın haftada bir gün başını ve bütün bedenini yıkamak sûretiyle gusletmesi yani boy abdesti alması onun uhdesinde Allah'ın hakkıdır

(Beyhaki)

Harun-61
19.06.2009, 00:00

Harun-61
20.06.2009, 15:59
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Kıyamet gününde, Allahın huzurunda, insanların en kötüsü, bir kısım insanlarla başka türlü, ötekilerle başka türlü konuşan ikiyüzlülerdir."

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

Harun-61
22.06.2009, 15:26
1- “Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.”

2- “Ameller, niyetlere göredir.”

3-— CENNET, ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR.”

4- “İlim öğrenmek,beşikten mezara kadar farzdır.”

5- “Üç şey münâfığın alâmetidir: Yalan söyler, sözünde durmaz, emânete hıyânet eder.”

6- “Namaz, dinin direğidir.”

7- “Bir kimsenin çocuğunu terbiye etmesi ve ona edep öğretmesi, her gün bir miktar sadaka vermesinden daha hayırlıdır.”

8- “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah-ü Teâlâya şükretmemiş olur.”

sümela61
22.06.2009, 15:29
Harun, başlığa katkıyı ihmal etmiyorsun, paylaşımların için teşekkürler...

Harun-61
22.06.2009, 15:37
Harun, başlığa katkıyı ihmal etmiyorsun, paylaşımların için teşekkürler...

estf.
insa. faydali oluyordur, umarim arkadslar da okuyordur.

hatice_61
22.06.2009, 17:32
harun çok güzel yazmıssın faydalı oldu

AdemS
23.06.2009, 04:38
Fasil:DUA BÖLÜMÜ (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/fasil/31.html)
Konu:Duanın Adabı Hakkında Müteferrik Hadisler (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/247.html)

Ravi: Hz.Enes (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/ravi/22.html)
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin."

Ravi: Hz. Cabir (http://hadis.ihya.org/kutubusitte/ravi/63.html)
Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefislerinizin aleyhine dua etmeyin, çocuklarınızın aleyhine de dua etmeyin, hizmetçilerinizin aleyhine de dua etmeyin. Mallarınızın aleyhine de dua etmeyin. Ola ki, Allah`ın duaları kabul ettiği saate rastgelir de, istediğiniz kabul ediliverir."

Harun-61
24.06.2009, 14:08
Resimli Hadis-i Serifler:

http://www.saidnursi.de/fotograflar/4images/data/media/17/Allahtan%20korkmak.jpg

http://img2.blogcu.com/images/t/u/m/tumguzelresimler/hadis_kirmizi_gul.jpg

http://www.google.com.tr/images?q=tbn:knuMQdTXTiSFyM::img1.loadtr.com/b-356335-hadisli_resim.jpg

sümela61
25.06.2009, 12:10
bir diger nokta ise buraya her gün yazacagimiz hadislerde; muhakkak ve muhakkak "kaynak" gösterelim... yani kim nakletmis, hangi kaynakta yaziyor?... bunlar önemli; yoksa dine girmis bir sürü uydurma hadisi burada gerçekmis gibi paylasiriz... o zaman birakin yarari; daha beter zarar vermis oluruz birbirimize...

arkadaşlar, başlığı açarken özellikle üstünde durduğum bir noktaydı bu... "kaynak" çok çok önemli... hem "uydurma" hadislerin önüne geçmek için, hem de isteyenin açıp bulup okuyabilmesi için... bu konuda hassasiyet gösterelim...

sümela61
25.06.2009, 12:10
RECEP AYI HAKKINDA UYDURULMUŞ HADİSLER

Üç aylar diye meşhur olan Recep, Şa’ban ve Ramazan aylarına yaklaşmış bulunuyoruz. Halk arasında bu aylar ve bu aylar içinde bulunan önemli gün ve gecelerle ilgili birçok hadis dolaşmaktadır. Bunlardan bazıları sahih, bazıları zayıf ve maalesef birçoğu ise uydurmadır. Hurafelerin halk nezdindeki itibarı ve oldukça yaygın oluşu göz önünde bulundurulduğunda, bu gibi konularda uydurma hadislerin sahihmiş gibi bilindiği görülmektedir. Bu itibarla, üç aylar hakkında halk arasında oldukça yaygın olan fakat hadis uleması tarafından uydurma olduğu kesin bir şekilde ortaya konulan hadislerden bazılarını tespit etmeye çalıştık.
Üç ayların ilki Recep olduğu için, bu yazıda Recep ayı hakkında uydurulmuş hadisler üzerinde durulacaktır. Şa’ban ve Ramazan ayları hakkında uydurulan hadislerin tespiti ise bir başka araştırmaya bırakılmıştır.
Araştırmada kaynak olarak uydurma / mevzû hadisler hakkında yazılmış olan ve ulema tarafından kabul gören kitapları kullandık. Bunlar İbn Kayyim el-Cevziyye (ö. 751 h.)’nin el-Menâru’l- Munîf, İmam Suyûtî (ö. 911 h.)’nin el-Leâli’l-Masnûa, İbn Arrâk (ö. 963 h.)’ın Tenzîhu’ş-Şerîa, Aclûnî (ö. 1162)’nin Keşfu’l-Hafâ ve Şevkânî (ö. 1250 h.)’nin el-Fevâidü’l-Mecmûa adlı kitaplarıdır.
Öncelikle bu vb. konularda uydurulmuş olan hadislerin genel özelliklerine kısaca bir göz atalım:

GENEL KAİDE 1:

Bazı gün ve gecelerde kılınması gereken namazlarla ilgili hadisler uydurma hadislerdendir.

Mesela Pazar günü ve gecesi, Pazartesi günü ve gecesi ve haftanın diğer gün ve gecelerinde kılınması gereken (sadece bu günlere mahsus) namazlarla ilgili hadisler bunlardandır.[1]

GENEL KAİDE 2:

Recep ayının ilk Cuma gecesi kılınması gerektiği söylenen Regaip namazı ve bu ayın diğer gecelerinde kılınması gerektiği söylenen namazlarla ile ilgili hadisler de uydurma hadislerdendir. Hepsi yalandır ve Allah resulüne yapılmış birer iftiradır.[2]
Aclûnî’nin tabiri ile “bu hadislerin Kûtu’l-Kulûb, İhyâu Ulûmiddîn, Tefsîr-i Sa’lebî gibi (tasavvuf ağırlıklı) kitaplarda yer almasına aldanılmasın.”[3]
Aclûnî de bu kaideye değindikten sonra şöyle diyor:
“Her ne kadar İhyâu Ulûmiddîn, Kûtu’l-Kulûb adlı kitapların yazarları (İmam Gazali ve Ebû Talib el-Mekkî) bu hadisleri zikretse de bu konuda ne sünnette ne de hadis imamlarının yanında herhangi bir (sahih hadis) bulunmaktadır.Çünkü sünnet (onların demesiyle değil) ancak Peygamberin sözü, fiili ve takriri ile sabit olur.”[4]
Bu uydurma hadislerden bazıları şunlardır:
1. “Recep Allah’ın, Şa’ban benim Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”
2. “Recep’in ilk Cuma gecesinden gâfil olmayasınız. Zira o gece, meleklerin “Regâib” ismini verdikleri gecedir.”[5]

GENEL KAİDE 3:

Recep ayında tutulması gerektiği söylenen oruç ve bu ayın bazı gecelerinde kılınması gerektiği söylenen namazla ilgili bütün hadisler yalandır, iftiradır.[6]
Bu tür hadislerden bazıları şunlardır:
1. “Her kim Recep’in ilk gecesi akşamdan sonra yirmi rekat namaz kılarsa … o kişi Sırat’ı sorgusuz sualsiz geçer.”
2. “Her kim Recep ayında bir gün oruç tutar ve dört rekâtlık bir namaz kılarsa ve bu namazın ilk rekâtında yüz defa Ayetü’l-Kürsî, ikinci rekâtında yüz defa İhlâs suresini okursa o kişi Cennetteki yerini görmeden ölmez.”
3. “Her kim Recep ayında şu kadar oruç tutarsa ona şu kadar…”
Diye başlayan hadislerin hepsi yalandır, uydurmadır.[7]

Araştırma esnasında yararlandığımız kaynaklardan en son kaleme alınanı, Şevkânî’nin "el-Fevâidü’l-Mecmûa fi’l-Ehâdîsi’l-Mevdûa" adlı kitabıdır. Bu kitap, kendisinden önce yazılan ve uydurma hadisleri tespit eden kitaplardan daha şanslıdır. Bu şansın ne olduğunu, ülkemizin yetiştirdiği değerli hadis alimlerinden M. Yaşar Kandemir Hoca şöyle açıklamaktadır:
“Bir hayli müteahhir oluşunun (geç dönemde yazılmış oluşunun) sağladığı imkân dolayısıyla Şevkânî, İslam âlimlerinin mevzû hadislere karşı açtıkları çetin savaşların semeresi olarak vücut bulan eserlerin hemen hepsinden faydalanmıştır.”[8]
Şevkâni konuyla ilgili hadisleri, yukarıda adı geçen diğer kitaplara göre daha sistemli bir şekilde ele almıştır. O, "el-Fevâidü’l-Mecmûa"da Recep ayı ile ilgili olarak uydurulmuş hadisleri şöyle sıralamıştır:
1. “Recep Allah’ın, Şa’ban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır. Her kim Recep ayında iki gün oruç tutarsa ona iki kat ecir vardır. Bu katlardan her biri (nin büyüklüğü) dünyadaki dağlar kadardır.”[9]
Şevkânî, bu hadisin râvîsinin daha sonra “her kim dört gün”, “altı gün”, “yedi gün”, “sekiz gün” ve nihayet “on beş gün” oruç tutan kişinin ecrini anlattığını söyledikten sonra şu açıklamayı yapmaktadır:
“Bu, uydurma bir hadistir. Bu hadisin isnadında yer alan râvilerden Ebû Bekir b. Hasan en-Nakkâş (hadis uydurmakla) itham edilmiş, el-Kisâî ise mechûldür/ tanınmamaktadır. Bu hadisi el-Leâlî yazarı (Suyûtî) Ebu Saîd el-Hudrî’den -Allah ondan râzı olsun- rivayet etmiştir.”[10]
Şevkânî’nin, Suyûtî’nin kitabında da yer aldığını bildirdiği hadise, uzun olduğu ve alıntı bütünlüğünün dağılmaması için aşağıda değinilecektir. Şimdi Şevkânî’nin uydurma olduğunu belirttiği diğer hadislere devam edelim:
2. “Her kim Recep ayında üç gün oruç tutarsa, ona bir aylık oruç (sevabı) yazılır. Her kim Recep ayında yedi gün oruç tutarsa, Allah o kişi için Cehennemden yedi kapı kapatır. Her kim Recep ayında sekiz gün oruç tutarsa, Allah o kişi için Cennetten sekiz kapı açar. Ve her kim Recep ayının yarısını oruçlu geçirirse, Allah onu çok kolay şekilde hesaba çeker.”
Bu hadisin senedinde yer alan ravilerden Ebân adlı kişinin metrûk olduğu, yani kendisinden hadis rivayet edilmediği, Amr b. el-Ezher’in ise hadis uydurduğu belirtilmiştir.[11]
Bu hadisi başka bir yolla Hüseyin b. Ulvân babalarından rivayet etmiştir. Fakat bu Hüseyin b. Ulvân’ın da hadis uydurmacısı olduğu bildirilmiştir.[12]
3. “Muhakkak ki Recep ayı, çok büyük bir aydır. Kim o aydan bir günü oruçlu geçirirse, ona bin senelik oruç (sevabı) yazılır.”[13]
Bu hadisin devamı, el-Leâli’l-Masnûa’da şöyle geçmektedir:
“… Her kim Recep ayından iki günü oruçlu geçirirse, ona iki senelik oruç (sevabı) yazılır. Her kim Recep ayından üç günü oruçlu geçirirse, ona üç senelik oruç (sevabı) yazılır. Her kim Recep ayından yedi günü oruçlu geçirirse, cehennemin kapıları o kimseye kapatılır. Her kim Recep ayından sekiz günü oruçlu geçirirse, ona cennetin sekiz kapısı açılır, o da istediği kapısından içeri girer. Her kim Recep ayından on beş günü oruçlu geçirirse, onun seyyiâtı (kötülükleri) hasenâta (iyiliklere) çevrilir. Ve gökten bir ses “(bugüne kadar yaptıklarından dolayı) Allah seni bağışladı, artık her şeye yeniden başla” diye seslenir. Her kim daha fazlasının yaparsa, Allah da ona daha fazlasını verir.”
Suyûtî bu hadisin sahih olmadığını, senet zincirinde yer alan Harun b. Antere’nin münker hadisler rivayet eden biri olduğunu belirtir.[14]
4. “Kim Recep ayında bir gün oruç tutarsa, onun tuttuğu bu oruç, bir aylık oruca denktir.”
Bu hadisin senedinde yer alan el-Furât b. es-Sâib, metrûktur, hadisi reddedilir.[15]
5. “Kim recep ayından bir geceyi ihya eder ve bir gün oruç tutarsa, Allah da ona cennet meyvelerinden yedirir.”
Bu hadis de senedinde yer alan Hafs b. Muhârik yüzünden uydurma kabul edilmiştir.[16]
6. “Recep ayında çokça istiğfar ediniz. Çünkü o ayda Allah, her saat birilerini Cehennemden azad etmektedir.”[17]
7. “Recep ayında öyle bir gün ve gece vardır ki o günü oruçlu geçirip o geceyi ihya eden kimse için yüz sene oruç tutmuş gibi ecir vardır.”[18]
8. “Ey İnsanlar! Büyük bir ayın, Allah’ın çok hürmetli ayı (el-esamm) Recep’in, gölgeleri üzerinize düşmüştür.Bu ayda iyilikler katlanır, duâlar kabul edilir, sıkıntılar giderilir.”
Peygamberimizin Recep ayı girmeden önce bir Cuma günü hutbede söylediği iddia edilen bu sözlerin de hiç tereddütsüz bir şekilde münker olduğu ifade edilmiştir.[19]
9. “Recep ayının diğer aylara olan üstünlüğü, Kur’an’ın diğer kelamlara olan üstünlüğü gibidir.”[20]
10. “Allah Teâlâ, Nuh -aleyhisselâm-'a gemi yapması emrini Recep ayında vermiş, onun yanında bulunan mü’minlere de bu ayda oruç tutmalarını emretmiştir.”[21]
Şevkânî’nin yukarıda, birinci maddede bahsettiği uzun hadis, Suyûtî’nin kitabında şöyle geçmektedir:
“Ebû Said el-Hudrî'nin -Allah ondan râzı olsun- Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-'den rivayet ettiği (merfû) hadis:
“Recep Allah’ın, Şa’ban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır. Her kim inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek Recep ayını oruçlu geçirirse, Allah’ın en büyük rızasını hak etmiş demektir. Allah, onu Firdevs-i Âlâ’ya yerleştirecektir.
Her kim Recep ayında iki gün oruç tutarsa, ona iki kat ecir vardır. Bu katlardan her birinin ağırlığı, dünyadaki dağlar kadardır.
Her kim Recep ayında üç gün oruç tutarsa, Allah onunla Cehennem arasına uzunluğu bir senelik yürüyüş mesafesi kadar olan bir hendek koyar.
Her kim Recep ayında dört gün oruç tutarsa, (her türlü) beladan, delilikten, cüzzamdan, alaca hastalığından, Deccalın şerrinden ve kabir azabından kurtulur.

… altı gün oruç tutarsa, o kişi, yüzü ayın on dördünden daha parlak bir şekilde kabrinden kalkar.
… yedi gün oruç tutarsa, onun tuttuğu her bir günlük oruca karşılık Cehennemin yedi kapısı birer birer o kişiye kapanır.
… sekiz gün oruç tutarsa, onun tuttuğu her bir günlük oruca karşılık Cennetin sekiz kapısı birer birer o kişiye açılır.
… dokuz gün oruç tutarsa, o kişi kabrinden “Lâ ilâhe illallâh” nidaları ile kalkar ve onun yüzü Cennetten başka bir tarafa çevrilmez.
… on gün oruç tutarsa, Allah, Sırat üzerinde her milde onun istirahat edeceği bir yatak var eder.
… on bir gün oruç tutarsa, o kişi yarın kıyamet gününde - kendisi kadar veya daha fazla oruç tutanlar hariç- kendisinden daha faziletli kimse görmez.
… on iki gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ ona kıyamet gününde bir tanesi dünyadan ve içindekilerden daha hayırlı olan iki güzel elbise giydirir.
… on üç gün oruç tutarsa, kıyamet gününde insanlar büyük zorluklar içindeyken o kişi için arşın gölgesinde bir sofra kurulur ve o kişi bundan yer.
… on dört gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ ona kıyamet gününde hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanoğlunun tahmin edemediği bir sevap verir.
… on beş gün oruç tutarsa, Allah Teâlâ kıyamet günü o kişiyi güvende olan kimselerin duracağı bir yere sokar. Oraya her ne zaman bir melek-i mukarreb ve bir peygamber uğrasa ona şöyle derler: “Müjdeler olsun sana ki güvende olanlardansın.”[22]
Bu hadisi verdikten sonra “uydurulmuştur” ibaresini ekleyen İmam Suyûtî, hadisin senedinde yer alan el-Kisâî adlı şahsın tanınmadığını, en-Nakkâş’ın ise hadis uydurmakla itham edilen biri olduğunu belirtmiştir.[23]
Buraya kadar tercümesi verilen uydurma hadisler bunlarla sınırlı değildir. Dileyenler adı geçen kaynaklara müracaat ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.
Verilen bu bilgilerden yola çıkarak Recep ayının sıradan, değersiz bir ay olduğu gibi yanlış bir anlam çıkarılmamalıdır. Zira bu ay dört haram aydan (el-eşhuru’l-hurum) bir tanesidir. Bu aylarda savaşmak haram kılınmıştır.
Haram aylar hakkında Allah Teala şöyle buyurmuştur:
“Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu, doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah'ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin …”[24]
“Sana dokunulmaz ayı[25], o ayda yapılan savaşı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş ağır bir suçtur. Ama Allah yoluna engel olmak, ona ve Mescid-i Haram'a karşı tanımazlık etmek, halkını oradan çıkarmak Allah katında daha ağır suçtur. Fitne, adam öldürmekten de ağırdır. Eğer onların gücü yetse, sizi dininizden çevirinceye kadar savaşa devam ederler. Sizden kim dininden döner ve kâfir olarak ölürse, yaptıkları işler dünyada ve âhirette boşa gider. Onlar cehennemden ayrılamazlar. Orada sürekli kalırlar.”[26]
“Ey mü'minler! Allah'ın sembollerine, (içinde savaşılması) haram olan aya, Kâbe'ye armağan edilen kurbanlığa, gerdanlıklı kurbanlık hayvanlara, Rabblerinin bağışını ve rızâsını kazanmak amacı ile Kâbe’yi ziyaret etmeye gelenlere sakın saygısızlık etmeyin…”[27]
Bir başka âyette ise Allah Teala, şeâirullâh’a yani kendi koyduğu sembollere saygı gösterilmesinin, kalplerin takvâsına bağlı olduğunu bildirmektedir.[28]
Recep ayının içinde bulunduğu haram ayların da bu sembollerden olduğu, bir önceki âyette Allah Teâlâ tarafından açıklanmıştır.
Bu konudaki hadis-i şeriflerden bir tanesi ise şöyledir:
Ebû Bekre -Allah ondan râzı olsun-, Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-’den şöyle rivayet etmiştir:
“Zaman, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı gündeki (ilk) hey'etine dön¬müştür. Sene, on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Üçü arka arkayadır ki bunlar; Zilkade, Zilhicce ve Muharrem'dir. Dör¬düncüsü de Cemaziye’l-âhir ile Şa’ban arasında olan Receb-i Mudar’dır.”[29]
Zikredilen bu âyet ve hadislerden anlaşıldığına göre, diğer haram aylara olduğu gibi Recep ayına da hürmet etmek gerekir. Fakat bu hürmet, yukarıda belirtilen uydurma hadislerde olduğu gibi dinimizin aslında olmayan bir takım ibadetler icat ederek olmamalıdır. Zira ibadetler ancak ve ancak âyet ve sahih hadislerle sabit olur. Recep ayında oruç tutmayı ve bu aya özel namazlar kılmayı emir ve tavsiye eden hiçbir âyet ve sahih hadis bulunmamaktadır.
Bu ayda edilmesi gerektiği söylenen:
“Allah’ım! Recep ve Şa’ban aylarını bize mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır.”[30]
Duâsı da sahih bir hadise dayanmamaktadır. Zira bu hadisin senedinde yer alan Zâide b. Ebi’r-Rukâd adlı kişinin İmam Buhârî tarafından munkeru’l-hadîs[31] olduğu ve bu râvinin birtakım hadisçiler tarafından tanınmadığı belirtilmiştir.[32] Yalnız Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-'in her ay tuttuğu ve tutulmasını tavsiye ettiği Pazartesi ve Perşembe günü oruçları ile eyyâm-ı bîd denilen her ayın 13, 14 ve 15. günleri tutulan oruçlara Recep ayında da devam edilebilir. Bunları yukarıdaki uydurma hadislerle karıştırmamak gerekir. Burada özellikle vurgulanmak istenen husus, diğer aylarda yapılmayıp da sadece bu aya, Recep ayına- mahsus namaz, oruç gibi herhangi bir ibadet bulunmadığıdır.
“Bu hadisler, müslümanları iyilik yapmaya teşvik (terğib) için söylenmiş sözlerdir.Normal zamanlarda caminin yolunu bilmeyen nice insan, bu gün ve gecelerde camilere akın etmekte, tevbe istiğfar edip namazlar kılmaktadırlar. Şimdi bu hadislerin mevzu olduğunu söyleyerek bu yaptıklarını da yapmamalarını mı söylüyorsunuz?”
Şeklinde bazı düşünceler akla gelebilir. Hiç şüphesiz bir kimsenin Allah’a tevbe istiğfar etmesi, namaz kılıp oruç tutması küçümsenecek bir şey değildir. Bunun terkini de hiçbir müslüman temenni edemez. Lakin sadece bu günlerin faziletine güvenip diğer günlerde dini, îmânı, ameli unutan kişilerin varlığı da inkar edilemeyecek bir hakikat olarak karşımızda durmaktadır.Bu kişileri böyle yanlış düşüncelere iten sebeplerin başında da bu uydurma hadisler gelmektedir. Bu konuda M. Yaşar Kandemir Hoca şunları söylemektedir:
“Tergîb hadisleri, Müslümanları “zannedildiği gibi- dünyayı ihmal ederek nâfile ibadetle meşgul olmaya her zaman sevk etmemiş, hatta çoğu defa -Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in neticesinden korktuğu üzere- onların farz ibadetleri dahi ihmal etmelerine yol açmıştır. Öyle ya “Bilmem hangi vakit iki rekat namaz kılmakla bütün günahlar affolununca, artık günde beş defa namaz kılmaya, senede bir ay oruç tutmaya, hacca gitmeye, zekat vermeye ne lüzum kalır. Madem ki iki rekat namazla bütün günahlar affolunacakmış, niçin insan tatlı tatlı eğlenerek envâı-muharremâtı irtikâb etmesin (her çeşit haramı işlemesin). İki rekat namazla bütün bu habâsetleri (pislikleri) affettirmek her vakit için mümkün değil mi? En âdî kabahetlerden, hatta en şenî (iğrenç) cinayetlerden kurtulmak için iki rekat namaz kâfîdir, demekle esâsât-ı şeriyye ve ahlakiyenin çürük ve esassız olduklarını ilan etmek arasında bir fark görmüyoruz.”[33]
“Bid'atlar İslâm'ın ruhuna aykırı, Allah ve Rasûlü -sallallahu aleyhi ve sellem- tarafından men edilmiş olmakla beraber bazı zamanlarda ve bazı içtimâî sınıflarda din duygusunun yaşamasını, dinin canlı kalmasını temin ediyor; bu bakımdan müsâmaha edilmesi gerekmez mi?”
Diyenlere ise Hayrettin Karaman Hoca şöyle cevap vermektedir:
“İslâm'ın îmân, ibâdet, nizam ve ahlâk olarak terkedilip unutulması ve sadece bid'atlar vasıtasıyla varlığının hatırlanması onun hayatı değil, ölümüdür. Onu yaşatmak için bünyesine yabancı olan bid'atları değil, İslâm'ın esaslarını ihyâ etmek gerekir. İslâm'ı değil de mücerred bir din duygusunu yaşatmak için bid'at tervicine lüzum yoktur, çünkü o duygu fıtrîdir.”[34]
Son olarak bu ayda bulunan ve ülkemizde Regaip Kandili (Recep’in ilk Cuma gecesi) ve Mirac Kandili (Recep’in yirmi yedinci gecesi) şeklinde adlandırılan gecelerle ilgili bir hatırlatmada bulunmak isteriz. Bu gecelerin diğer gecelerden farklı olduğuna ve kandil olarak kutlanmasına dair kaynaklarda hiçbir sağlam delil bulunmamaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------
[1] İbn Kayyim el-Cevziyye, el-Menâru’l-Munîf fi’s-Sahîhi ve’d-Daîf, Tahk: Abdulfettâh Ebû Gudde, Mektebetü’l-Matbûâti’l-İslâmiyye, Halep, 1970, s: 95. Eserin Türkçe tercümesi için bkz: el-Menâru’l-Munîf fi’s-Sahîhi ve’d-Daîf, Terc: Muzaffer Can, Cantaş Yayınları, İstanbul, 1992, s: 88-89.
[2] İbn Kayyim, el-Menâru’l-Munîf, s: 95, Terc: Muzaffer Can, s: 89.
[3] İsmail b. Muhammed el-Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ ve Müzîlü’l-İlbâs, 3. Baskı, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 2 cilt, Beyrut, 1998, c: 2, s: 410.
[4] Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, c: 2, s: 417.
[5] İbn Kayyim, a.g.e., s: 95, Terc: Muzaffer Can, s: 88-89.
[6] İbn Kayyim, a.g.e., s: 96-97; Terc: Muzaffer Can, s: 89-90.
[7] Bkz: Bir önceki dipnot.
[8] M. Yaşar Kandemir, Mevzû Hadisler Menşei Tanınma Yolları Tenkidi, Marmara Üniv. İlahiyat Fak. Vakfı, İstanbul, 1997, s: 163.
[9] Muhammed b. Ali eş-Şevkânî, el-Fevâidü’l-Mecmûa fi’l-Ehâdîsi’l-Mevdûa, Tahk: Abdurrahman b. Yahya el-Muallimî el-Yemânî, 2. Baskı, el-Mektebü’l-İslâmî, Beyrut, 1392 h., s: 100. Bu hadis için ayrıca bkz: Aclûnî, a.g.e., c: 1, s: 423-424, hadis no: 1358.
[10] Şevkânî, a.g.e., s: 100.
[11] Celâlüddîn Abdurrahmân es-Suyûtî, el-Leâli’l-Masnûa fi’l-Ehâdîsi’l-Mevdûa, Tahrîc ve Ta’lîk: Ebû Abdirrahmân Salâhuddîn b. Muhammed b. Uveyza, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 3 cilt, Beyrut, 1996, c: 2, s: 97; Şevkânî, a.g.e., s: 100.
[12] Suyûtî,, a.g.e., aynı yer; Ebu’l-Hasen Ali b. Muhammed b. Arrâk el-Kinânî, Tenzîhu’ş-Şerîati’l-Merfûa ani’l-Ahbâri’ş-Şenîati’l-Mevdûa, Tahk: Abdulvehhâb b. Abdullatîf, Abdullah Muhammed es-Sıddîk, 2. Baskı, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 2 cilt, Beyrut, 1981, c: 1, s: 152; Şevkânî, a.g.e., s: 100.
[13] Şevkânî, a.g.e., s: 101.
[14] Suyûtî,, a.g.e., c: 2, s: 98; İbn Arrâk, Tenzîhu’ş-Şerîa, c: 1, s: 152; Şevkânî, a.g.e., s: 101.
[15] Suyûtî, a.g.e., aynı yer; İbn Arrâk, a.g.e., c: 1, s: 153; Şevkânî, a.g.e., aynı yer.
[16] Suyûtî, a.g.e., c: 2, s: 99; Şevkânî, a.g.e., s: 101.
[17] Şevkânî, a.g.e., s: 439.
[18] Şevkânî, a.g.e., aynı yer.
[19] İbn Arrâk, a.g.e., c: 1, s: 163-164; Şevkânî, a.g.e., aynı yer.
[20] Şevkânî, a.g.e., s: 440. Ayrıca bkz:İbn Arrâk, a.g.e., c: 1, s: 160-161;Aclûnî, a.g.e., c: 2, s: 85, hadis no: 1824.
[21] Şevkânî, a.g.e., s: 440.]
[22] Suyûtî, a.g.e., c: 2, s: 96-97; İbn Arrâk, a.g.e, c: 1, s: 151-152.
[23] Suyûtî, a.g.e., c: 2, s: 97; İbn Arrâk, a.g.e., c: 1, s: 152.
[24] Tevbe, 9/36.
[25] Bunlara haram ayları denir. Bunlar, kameri aylardan Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Kameri aylar sırasıyla şunlardır: Muharrem, Safer, Rebîu’l-Evvel, Rebîu’l-Âhir, Cemâziye’l-Evvel, Cemâziye’l-Âhir, Recep, Şa’ban, Ramazan, Şevvâl, Zilka’de ve Zilhicce.
[26] Bakara, 2/217.
[27] Maide, 5/2.
[28] Bkz: Hacc, 22/32.
[29] Buhari, Bed’ul-Halk, 2, Tefsir 9/8.
[30] Ahmed b. Hanbel, 1/259.
[31] Münker hadis:Zayıf bir ravinin tek başına rivayet ettiği hadis.Münkeru’l-hadis: Bu tür hadisleri rivayet eden ravi.
[32] Nûruddîn Ali b. Ebi Bekr el-Heysemî, Mecmeau’z-Zevâid ve Menbau’l-Fevâid, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 10 cilt, Beyrut, 1988, c: 2, s: 165 (Bâb fi’l-Cumua ve fadlihâ).
[33] M. Şemseddin’in Hurâfattan Hakikate adlı kitabından naklen: Kandemir, Mevzu Hadisler, s: 201. M. Yaşar Kandemir Hoca’nın bu kitabının, Mevzu Hadislerin İslam’a ve Müslümanlara Verdiği Zararlar başlıklı beşinci bölümün okunması özellikle tavsiye ederiz.
[34] Hayrettin Karaman, İslam’ın Işığında Günün Meseleleri, Yeni Şafak Gazetesi Armağanı, 3 cilt, İstanbul, 1996, c: 1, s: 97.

OLCAY ÇAKIR
25.06.2009, 12:27
Kardeşim,
Müthiş bir hizmet veriyorsun.
Tebrik ediyorum seni.

arkadaşlar, başlığı açarken özellikle üstünde durduğum bir noktaydı bu... "kaynak" çok çok önemli... hem "uydurma" hadislerin önüne geçmek için, hem de isteyenin açıp bulup okuyabilmesi için... bu konuda hassasiyet gösterelim...

OLCAY ÇAKIR
25.06.2009, 12:31
Harun kardeşim senide unutmamak gerekiyor.
Tebrikler.

sümela61
26.06.2009, 09:57
Fasil: AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
Konu: Af Ve Mağfiret Hakkında
Ravi: Ümmü`d-Derda
Hadis: Ebu`d-Derda (ra)`yı işittim. Demişti ki: "Resulullah (sav)`ı işittim, şöyle buyurdu: "Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir."
HadisNo: 4148

sümela61
26.06.2009, 10:59
Kardeşim,
Müthiş bir hizmet veriyorsun.
Tebrik ediyorum seni.

Abicim,

sadece "belki yararlı bir şey yaparım da, günahlarım bağışlanır" ve "belki bir arkadaşımız buradan faydalanır" niyetiyle bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum... övgülerin için teşekkür ederim, ama gerçekten yaptığım çok birşey yok...

Harun-61
26.06.2009, 11:41
Olcay abi,
estagfirullah.....

Hizmet Nimet'dir diyor büyük bir Veli, gayret bizden teyvif ve inayet Mevla cc'dan
-----

Ebu Hüreyre -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Kim bir yere oturur ve orada Allah’ı zikretmez (hiç zikretmeden kalkar) ise, Allah’tan ona bir noksanlık vardır.

Kim bir yere yatar, orada Allah’ı zikretmezse, ona Allah’tan bir noksanlık vardır.
Kim bir müddet yürür ve bu esnâda Allah’ı zikretmezse, Allah’tan ona bir noksanlık vardır.” (Ebu Dâvud: 4856 - 5059)