PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet Han Tarafından Fethinin 551. Yıldönümü!

Kaya
26.10.2011, 02:02
Fatih Sultan Mehmet fikrini beyan etmişti...

Ve bir gün Hünkâr Mahmud Paşaya eyitti: “Mahmud, birkaç niyetim var. Umarım ki Hak Teala ben zayıfa kuvvet verip, anı nasib ede. Evvel biri, şol İsfendiyar vilâye-tidir ki, Kastamonu ve Sinob ve Koyul-hisar’dır. Benim huzurumu bunlar giderir. Ve biri şol Trabzon’u bir cünüb kâfir yiyip yürür. El-hasıl bunlar benim maksudumdur. Gece ve gündüz hayalimden gitmez.”

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, Karadeniz kıyısında de fetih hareketlerine başladı; önce Amasra, ardından Sinop’u fethetti.

Bilinen yolları takip etmedi Fatih. Kelkit civarına ulaştı. Ordusunu ikiye ayırdı.

Kendisi Doğu’dan, Veziri Batı’dan. Geçit vermez dağları aştı, Trabzon’a ulaştı.

Tam 40 gün süren kuşatmada en şiddetli savaşlar, Zağnos köprüsü civarındaydı…

Osmanlı Ordusu İstanbul’da olduğu gibi düşmanı burada da gafil avladı.

26 Ekim 1461’de Trabzon fethedilerek Pontus Rum Devleti ortadan kaldırıldı…

Bu fetihle Bizans’ın son kalıntıları da Anadolu’dan temizlenmiş, Bizans’ı diriltme hayali de tamamen yok edilmişti…

Türk’ün ışığı Trabzon’a doğmuş, merhameti, vicdanı, adaleti yayılmıştı...

Ve işte bugün, Fatih’in “gece gündüz hayalinden gitmeyen” Trabzon’da, fethin 550. yılı kutlanıyor.

BordoMavi.Net

http://www.bordomavi.net/web/fatih.jpg

Fatih Özkan
26.10.2011, 02:02
Ne kadar övmeye çalışsak boş... Keşke gerektiği şekilde anlayıp, gereken önemi verebilsek. Büyük Sultan ile aynı ismi taşımak bile gurur verici...

yavuzbaha
26.10.2011, 02:07
Hazreti Fatih Sultan Mehmet dedemiz ne mübarek bir Zat imiş...1453 te İstanbul'u fethediyor ve 8 yıl bekleyip rakamlar 61 i gösterdiğinde Trabzonumuzu fethediyor...bence bu tesadüf değil,Sultan Mehmed han hem bir devlet başkanıydı hem de Peygamber Efendimizin sav övgüsüne mazhar veli bir zattı...Allah cc cümlemizi şefaatlerine nail etsin,Fethin yıldönümü kutlu olsun....

nesta61
26.10.2011, 02:35
11 yil sonra cok daha guzel olacak :) 561 :)

SEDAT
26.10.2011, 02:54
- Allah hepsinden razı olsun , Böyle bir ecdadın torunları olduğum için çok gururluyum ....

Gurpas
26.10.2011, 08:35
Allah mekanlarını cennet eylesin ejdatlarımızdan Allah razı olsun, böyle bir şehrin çocuklarıyız Allaha şükürler olsun.

Faik Yılmaz
26.10.2011, 08:48
Buvesile bütün şehitlerimizi Rabbim nurlara gark eylesin...

Mekanları cennet olsun.....

Atalarımıza layık olmaya çalışmamaız lazım her anlamda....

Külünkoğlu
26.10.2011, 08:54
Büyük Komutan, bu güzel şehri vatanımıza kattığı için ne kadar teşekkür etsek ne kadar yad etsek azdır.
Ruhu şad mekanı cennet olsun.

Ertan 51
26.10.2011, 09:19
Öyle bir Ecdadın torunlarıyız ki ne kadar övünsek,ne kadar gurur duysak azdır.Bu gururun yanında onlara layık olabilmek te çok önemli,ben şahsım adına böyle şanlı bir Ecdada yakışır hareket etmeye çalışıyorum.Teşekkürler Sultanım böyle güzel bir kenti bizlere armağan ettiğin için,inşallah o ihtişamlı yüzünü görmek nasip olur,mekanın cennet olsun,ruhun şad olsun.

a f s
26.10.2011, 10:20
Ne güzel bir komutan,

ne güzel bir şehir,

ruhunuz şad olsun.

bordo61
26.10.2011, 10:58
http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2011/2410Kutlama1.jpg

Fethimizin 550. yılı Kutlu olsun

iso_4939
26.10.2011, 11:20
Öyle bir Ecdadın torunlarıyız ki ne kadar övünsek,ne kadar gurur duysak azdır.Bu gururun yanında onlara layık olabilmek te çok önemli,ben şahsım adına böyle şanlı bir Ecdada yakışır hareket etmeye çalışıyorum.Teşekkürler Sultanım böyle güzel bir kenti bizlere armağan ettiğin için,inşallah o ihtişamlı yüzünü görmek nasip olur,mekanın cennet olsun,ruhun şad olsun.

ağzına sağlık abi....:alkış:

Asi Çaykaralı61
26.10.2011, 11:24
Trabzon'umuzun Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 550. yıldönümü kutlu olsun.

Ilelioglu
26.10.2011, 15:29
...kutlu olsun. :)

esirgolge
26.10.2011, 15:46
Fatih'in fethettiği,Yavuz'un yönettiği,Kanuni'nin doğduğu şehir olan Trabzonun Fethinin 550. yılı Kutlu olsun

Hürgün Aygün
26.10.2011, 17:33
Cümlelerle anlatamayacağımız bir şehir,cümlelerle anlatamayacağımız bir komutan.Kutlu olsun...:)

Harun-61
26.10.2011, 17:35
Büyük Komutan, bu güzel şehri vatanımıza kattığı için ne kadar teşekkür etsek ne kadar yad etsek azdır.
Ruhu şad mekanı cennet olsun.

fazla söze gerek kalmamis...:alkış:

Özge
26.10.2011, 18:37
Kutlu olsun :)

Tunga
26.10.2011, 19:10
Büyük Lider, Büyük Atamız Fatih Sultan Mehmet'ten Allah razı olsun.

Geriye dönüp baktığında bu kadar büyük liderler barındıran bir toplumun tarihinin bir yaprağı olmak büyük gurur. Umarım bizler de bu liderlerin gölgesinden çıkan yeni ışıklar olabiliriz.

Zarif ve güzel şehrim...

Senin için kan akıtan şehitlerimize ve bu şehrin bugün hala bizim olmasına emek veren tüm kaybettiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Şükürler olsun.

Kasım Hilal
26.10.2011, 19:12
Kutlu olsun..
Sanırım fazla söze gerek yok.

macka61
26.10.2011, 19:23
Kutlu olsun

asil suskun
26.10.2011, 19:27
hayranim sana fatih sultan mehmet

Tolga
26.10.2011, 19:30
Kutlu olsun.Bu toprakları islam topraklarına katanlardan da Allah razı olsun . . .

MuratJ
29.10.2011, 03:20
Kutlu olsun!

Tarihte çok değerli çok kıymetli yüce atalarımız mevcut. Onlara hiçbir zaman layık olamadık. Utanıyorum bu milletin ferdi olmaktan. Bir gün bu yüce atalarımıza layık olmuş olan bir milletin ferdi olabilmek dileğiyle.

Berberoğlu
29.10.2011, 05:55
Trabzon'un fethinin 550. yıldönümü kutlu olsun...

Bu arada Fatih Sultan Mehmet'in esas adı Mehmet'tir, (yani benim adaşımdır :)) Fatih ve Sultan sonradan lakap-sıfat olarak verilmiştir kendisine...

zafercalikoglu
30.10.2011, 10:12
Allah padişahımızın ve askerlerimizin mekanını cennet eylesin,,

Sibel
30.10.2011, 15:20
Tarihe dönüp kimi tanımak, kiminle tanışmak isterdin deseydiler, ve bana o hakkı verseydiler hiç düşünmeden Fatih'in zamanı, Fatih Sultan'ın yanı derdim.
Rabbim bol rahmet versin...
1461 kutlu olsun.

Tunga
31.10.2011, 02:12
550 önemli bir yıldı. Ne şehrin, ne taraftarlarımızın, ne de BMN üyelerinin bu güne yeterli önemi vermediğini görüyor ve üzülüyorum.

Demek benimle aynı heyecanı duyan çok fazla kişi yokmuş.

Gerçekten de üzüldüm.

fındıkoğlu
31.10.2011, 09:22
Rabbim mekanlarını cennet mekan eykesin... Bize bu güzel memleketi armağan ettikleri için ne kadar övünsek azdır... 550'inci yıldönümümüz tüm hemşerilerimize kutlu olsun....
Allah onlardan (komutanlarımızdan'gazilerimizden ve aziz şehitlerimizden) ebeden razı olsun.....

Ha-kan
02.11.2011, 14:52
sevinçliyiz mutluyuz hepimiz Osmanlı torunuyuz.Atamız,Fatih Sultan Mehmet Han'a sonsuz şükranlarımızla.

Ahmet Ertuğrul SÖNMEZ
18.11.2011, 14:25
Onlara layık torunlar olabilsek.....

Kaya
26.10.2012, 11:50
Fatih Sultan Mehmet fikrini beyan etmişti...

Ve bir gün Hünkâr Mahmud Paşaya eyitti: “Mahmud, birkaç niyetim var. Umarım ki Hak Teala ben zayıfa kuvvet verip, anı nasib ede. Evvel biri, şol İsfendiyar vilâye-tidir ki, Kastamonu ve Sinob ve Koyul-hisar’dır. Benim huzurumu bunlar giderir. Ve biri şol Trabzon’u bir cünüb kâfir yiyip yürür. El-hasıl bunlar benim maksudumdur. Gece ve gündüz hayalimden gitmez.”

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, Karadeniz kıyısında de fetih hareketlerine başladı; önce Amasra, ardından Sinop’u fethetti.

Bilinen yolları takip etmedi Fatih. Kelkit civarına ulaştı. Ordusunu ikiye ayırdı.

Kendisi Doğu’dan, Veziri Batı’dan. Geçit vermez dağları aştı, Trabzon’a ulaştı.

Tam 40 gün süren kuşatmada en şiddetli savaşlar, Zağnos köprüsü civarındaydı…

Osmanlı Ordusu İstanbul’da olduğu gibi düşmanı burada da gafil avladı.

26 Ekim 1461’de Trabzon fethedilerek Pontus Rum Devleti ortadan kaldırıldı…

Bu fetihle Bizans’ın son kalıntıları da Anadolu’dan temizlenmiş, Bizans’ı diriltme hayali de tamamen yok edilmişti…

Türk’ün ışığı Trabzon’a doğmuş, merhameti, vicdanı, adaleti yayılmıştı...

Ve işte bugün, Fatih’in “gece gündüz hayalinden gitmeyen” Trabzon’da, fethin 551. yılı kutlanıyor.

BordoMavi.Net

Yiğit Gayretli
26.10.2012, 12:26
1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethetmeye geldiginde Trabzon’da yaşayan Türklerin büyük savaşı ve vatanseverliğine hayran kalarak Trabzonlulara bir ünvan vermek istemiştir.

Bu ünvanın adı ‘ULA’ kelimesidir.

Şu anda hala karadeniz müziklerinde ”ULA ULA” diye şarkılar söylenmektedir veya arkadaşlar birbirine ‘ULA’ diye hitap etmektedir.

‘ULA’ diyince belki insanın aklına çok farklı şeyler gelebilir.
Ama Osmanlı sözlügüne bakıldıgında ”ULA” kelimesinin anlamı ”ŞANLI VE ŞEREFLİ” demektir.

ULA Trabzon!

ESER
26.10.2012, 12:57
Fatih Sultan Mehmet Han'in fethettigi , Yavuz Sultan Selim Han'in yonettigi ve Kanuni Sultan Suleyman Han'in dogdugu topraklarda dogmus olmaktan ve vatan topraklarinin her daim koruyucusu olmus bir sehrin evladi olmak ile hep gurur duydum ve olene kadar da duyacagim. buyuk ecdadin Adaletinden ve serefli tarihinden nasibini alamamis ,yuzlerinde insan maskesi ile dolasan seytanlardan da bu namussuzluklarin hesabi mahser i kubra'da sorulacaktir.

Ertan 51
26.10.2012, 14:18
Valla başlığa girerken bile tüylerim diken diken oldu,
Kuracak kelime bulmak zor geliyor bana Fatih Sultan Mehmet Han söz konusu olunca,
Atalarımıza layık kullar oluruz inşallah,mekanınız cennet olsun hünkarım,suretini görmek nasip olur inşallah öbür tarafta.Gönlümün şehri Trabzonumun fetih yıldönümü de kutlu olsun.

macka61
26.10.2012, 15:33
fethimiz kutlu olsun ve onun vesilesiyle btün atalarımızı saygıyla anıyorum

Hüseyin Başoğlu
26.10.2012, 17:14
fethimizin yıldonumu kutlu olsun bu bayram gunundede binlerce kez daha topraklarımıza muslumanlıgı getiren mehmet hanımızdan allah razı olsun mekanını cennet eylesin..

yavuzbaha
26.10.2012, 22:52
Kutlu olsun,Fatih Sultan Mehmet han ne büyük insanmış,ne büyük veliymiş ki 1461 yılında burayı fethetmiş...bize jest yapmış

İlker Yazıcıoğlu
26.10.2012, 23:58
Şu Ha-kan adındaki arkadaşı kim sildiyse ellerine sağlık.
Kendisinin Recep Tayyip Erdoğan olduğuna dair şüphelerim vardı.

Fatih Solmaz
27.10.2012, 14:16
1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethetmeye geldiginde Trabzon’da yaşayan Türklerin büyük savaşı ve vatanseverliğine hayran kalarak Trabzonlulara bir ünvan vermek istemiştir.

Bu ünvanın adı ‘ULA’ kelimesidir.

Şu anda hala karadeniz müziklerinde ”ULA ULA” diye şarkılar söylenmektedir veya arkadaşlar birbirine ‘ULA’ diye hitap etmektedir.

‘ULA’ diyince belki insanın aklına çok farklı şeyler gelebilir.
Ama Osmanlı sözlügüne bakıldıgında ”ULA” kelimesinin anlamı ”ŞANLI VE ŞEREFLİ” demektir.

ULA Trabzon!

o kadar söyleriz anlamını merak etmemiştim.teşekkürler, hep "ula" kalalım.

asil suskun
27.10.2012, 14:56
ALLAH mekaninin güzellikler ile süslesin Fatih Sultan Mehmetin ALLAHin rahmati üzerinde olsun