PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kanımızla Hayat Veriyoruz ! Kızılay & Bmn Ortak Organizasyonu

Külünkoğlu
14.10.2011, 15:44
Değerli Arkadaşlar,

Kızılay ve BordoMavi.Net'in ortaklaşa düzenlediği toplu kan bağışı organizasyonumuza katılımlarınızı bekler saygılarımızı sunarız.

Kan bağışı organizasyonumuzun tarihi 30 Ekim 2011 Pazar saat 15.00

Kızılay ile Bmn'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon Trabzonsporlulara özeldir. Taksim meydanında standlar kurulup ses düzeni ile yayınlar yapılacaktır. Gün boyu bize özel müzik yayını yapılacaktır. Meydan pankartlarla donatılacak çeşitli süslemeler yapılacaktır.

Kan Vermenin Faydaları :

Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.
Ayrıca unutmayalım ki, hiç ummadığınız anda kan size de lazım olabilir.

Evet şimdilik bu bilgiler ışığında listemize başlıyoruz.

1) Külünkoğlu
2) Gamze
3) Cengiz Çubukçu
4) Şakoğlu
5) erzurumlu +5
11) Gökhan Döner
12) Berat
13) Bıyıklıoğlu
14) Ömer Kibar
15) Mollasalihoğlu
16) foxx61
17) Zekeriyya
18) Barış Burak
19) Lazanist
20) Kelesch
21)

Külünkoğlu
14.10.2011, 15:44
Yoksa kahvaltı listesinin tümünü yazsa mıydım ? :)

Ilelioglu
14.10.2011, 15:47
Cok güzel bir düsünce. :alkış:

Turgay Atalay
14.10.2011, 15:47
Keşke Ankarada da yapılsa.

Ömer Faruk61
14.10.2011, 15:56
Polisitemia Vera hastasıyım.. :) Benim Kanımı vermiyorlar kimseye zorunlu olmadıkça.Halbuki çok da zor bulunan kanım var...

Cengiz Çubukcu
14.10.2011, 16:02
ben zaten kayıtlıyım ve ne zamandır vermedim , beni de yazın...

the king
14.10.2011, 16:04
kahvaltı başlığına da aynısını yazdım.. şunu 1 hafta sonra yapsanız olmazmıydı?

Legolas77
14.10.2011, 16:05
]Keşke Ankarada da yapılsa[/B].

yaş 17 old henüz kan veremiyorum ama keşke ankarada da olsaydı

Doğan Şahin
14.10.2011, 16:14
beni de yazabilirsin.
bence listeyi aynen yaz veremeyecekler sildirsin.

Turgay Şen
14.10.2011, 16:23
kan bağışı için artı 5 lüıfen

Gökhan Döner
14.10.2011, 16:23
Bir aksilik olmazsa inşallah bu organizasyonda da bulunacağım.
2 ay önce verdim ama İnsan kan verince vücuduna bir hafiflik geliyor.

fındıkoğlu
14.10.2011, 17:17
Kan vericek arkadaşların kan vermeden önce dikkat etmesi gereknler vardır....ilaç almamak gibi....

Ayşe Aygün
14.10.2011, 17:22
Alerjik astım olduğum ve alerjim olduğu ve ilaç kullandığım için kan veremezler listesindeyim ama vermeyi çok isterdim. (Allerji (Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise, sadece allerjileri oldukları dönemde kan veremezler.)

Ömer Kibar
14.10.2011, 23:41
Hayatımda hiç kan vermedim.

Bir sorun çıkmaz inşallah :)

Bayraktaroğlu
15.10.2011, 00:05
ülke genelinde yapılması gereken bir organizasyon olması gerekiyor.Tüm BMN ailesi kan vermeye gitmelidir.Kan acil değil Sürekli ihtiyaçtır... her üç ayda bir kızılay kan merkezlerine gidip kan vermek hem kendi sağlığımız hem de başka kişilerin sağlığı için çok önemlidir.Haydi BMN gönüllü kan bağışcısı olmaya

Cafer KILIÇSOY
15.10.2011, 00:06
Kan vermenin onca yararlarına rağmen hep çekinirdim nedensizce.. Taaki geçen sene arkadaşımın annesinin kana ihtiyacı olana kadar. İnsan manevi olarak da rahatlıyor.

Kan Hayattır, Kan Vermek Hayat Kurtarır !!

Cengiz Çubukcu
15.10.2011, 00:06
kızılay maden sodası verecekler kan verdikten sonra :)

Bayraktaroğlu
15.10.2011, 00:19
kilo alırım,canım yanar,kanımda bir azalma olur,hastalık bulaşır gibi endişeleriniz olmasın çok güzel bir ortamda çalışan personelin gözetimi altında kanınızı sağlıklı bir şekilde veriyorsunuz.bir hayat kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir. bir kişiye can vermek varken neden bu fırsatı değerlendirmiyoruz.kan alma en fazla 15 dakika sürüyor ve hiç bişey anlamıyorsunuz yeter ki beynimizdeki önyargıları yıkıp kan vermeye gidelim ve bunu özendirelim yalnızca Trabzonsporlu arkadaşlarımızı değil yanımıza kan verebilecek sağlıklı arkadaşlarımızı da alıp gidelim.Kan acil değil Sürekli İhtiyaçtır...

agahozlu
15.10.2011, 00:20
Benim kanımı adını bilmediğim bir olaydan dolayı kullanamıyorlar.

Recep Alkan
15.10.2011, 00:22
Tam da Balıkesir olarak bizlerde kan bağışı için çalışmalara başlamışken gördüm bu başlığı.

Kalpler karşılıklı imiş...

Yiğit Gayretli
15.10.2011, 01:32
Yazın beni. Hatta lazım olursa dalak, böbrek falan da verebilirim :)

Şaka maka benden alırlarsa iyi valla. Deneyeceğiz şansımızı :)

zekeriyya
15.10.2011, 08:27
vallahi Metin abi
sana helal olsun diyorum
bir şeyide eksik düşün yahu :)
süper fikir beni yazabilrisin listeye

Barış Burak
15.10.2011, 09:42
Metin abi beni de yaz:)

ONUR BEKAR
15.10.2011, 09:44
ya bu kızılaya yapılan kan bağışları ile ne oluyor.. x kişisinin acil kana ihtiyacı var kızılaydan alabiliyor mu, alamıyorsa neden bana bunun cevabını verebilecek olan var mı.

A.Hilal Çakıroğlu
15.10.2011, 11:04
Yaklaşık 1 ay önce Çapa'da sorduğumuzda, kan bağışı için kilo sınırının 55 olduğunu söylemişlerdi. Şimdi internetten baktığımda 50 kg olduğu yazıyor.
Net bilgisi olan var mı? Sınır 50 kg ise kan verebilirim :D

LazAnisT
15.10.2011, 11:11
Bende kan vereyimde bu asil kandan toplumda faydalansın:)

Cafer KILIÇSOY
15.10.2011, 11:54
Bende kan vereyimde bu asil kandan toplumda faydalansın:)

Budur işte:D:D

Turgay Şen
15.10.2011, 12:32
arkadaşlar bu kampanyanın sebeplerinden biride toplumumuza onurlu insanların kanı ile hizmet edebilmek mümkün olduğunca fazla olmalıyız

Sibel
15.10.2011, 14:17
Çok güzel bir olay bu. Düşünen ve katkı yapanlardan Allah razı olsun.

Mahmut Keleş
15.10.2011, 14:59
ben de listede ismimi görmek istiyorum :)

Badaloğlu
15.10.2011, 15:35
ya bu kızılaya yapılan kan bağışları ile ne oluyor.. x kişisinin acil kana ihtiyacı var kızılaydan alabiliyor mu, alamıyorsa neden bana bunun cevabını verebilecek olan var mı.

Kızılay kan merkezi hiçbir şekilde ücretli kan vermiyor. Stoklarda aranan kan varsa, kim müracaat ettiyse kan alabiliyor. Yani ''sen kan bağışı yapmadın, sana kan yok'' diye bir şey yok. Bağış yapsanda yapmasanda elde kan varsa ihtiyaç duyan herkese bu kanlar temin ediliyor...

talsuv61
15.10.2011, 22:14
Geçen seneden beri kan vermeyi alışkanlık haline getirdim. 3 ayda bir kan veriyorum mutlu oluyorum. Yalnız sonuncuyu çok zor verdim. Bünyeden dolayı tansiyonum düşük çıkıyor da ilk hafta almadılar tuzlu ayran iç gel dediler bende kızdım vermedim, sonra ki hafta zorda olsa aldılar.
Fakat kan merkezi bomboştu, duyarlı olmak lazım.

Anıl Kadir
16.10.2011, 04:28
Kızılay kan merkezi hiçbir şekilde ücretli kan vermiyor. Stoklarda aranan kan varsa, kim müracaat ettiyse kan alabiliyor. Yani ''sen kan bağışı yapmadın, sana kan yok'' diye bir şey yok. Bağış yapsanda yapmasanda elde kan varsa ihtiyaç duyan herkese bu kanlar temin ediliyor...

Abi bir de şöyle bir konu var; Kızılay'a kan verdikten sonra; eğer sen veya bir yakının kana ihtiyaç duyarsa herhangi bir önceliğin olmuyor... Herkes eşit (bu konuda torpil konusunu görmezden gelmek şartıyla) muamele görüyor. Kan için önce başvuran kişinin önceliği oluyor.

Unutmadan; beni de ekleyebilirsiniz organizasyona.

sefayasin
16.10.2011, 04:56
izmirde bir stand olursa seve seve kanımı bağışlamaya gelirim.

Ali Yerlikaya
16.10.2011, 07:48
Süper bir organizasyon, Bayburtda maalesef ka verme merkezi bulunmamakda en son Trabzona gittigimde vericekdim guyam ama Trabzondayken aklimdan cikmisdi, simdi mecburen Almanyada vericem Türkiyenin daha fazla ihtiyaci oldugunu bildigim icin burda vermeye ozen gösteriyom 2-3 defa Türkiyede verebildim...

Behçet61
16.10.2011, 11:50
Arkadaşlar ben sizlere danışmak isterim siz ne yapardınız?
Benim kan grubum 0 rh (-) malumunuz zor bulunan kan ve her zaman eşin dostun aradığı kişisiniz ve bu çağrılara cevap veren biriyim.
Şimdi ne yapayım Kızılaya bağışmı? Eşin dostun tarafından arandığında bağışmı?

Ömer Kibar
16.10.2011, 12:04
Değerli Arkadaşlar,

Kızılay ve BordoMavi.Net'in ortaklaşa düzenlediği toplu kan bağışı organizasyonumuza katılımlarınızı bekler saygılarımızı sunarız.

Kızılay ile Bmn'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon Trabzonsporlulara özeldir. Taksim meydanında standlar kurulup ses düzeni ile yayınlar yapılacaktır. Gün boyu bize özel müzik yayını yapılacaktır. Meydan pankartlarla donatılacak çeşitli süslemeler yapılacaktır.

Kan Vermenin Faydaları :

Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

1) Külünkoğlu
2) Gamze
3) Cengiz Çubukçu
4) Şakoğlu
5) erzurumlu +5
11) Gökhan Döner
12) Berat
13) Bıyıklıoğlu
14) Ömer Kibar
15) Mollasalihoğlu
16) foxx61
17) Zekeriyya
18) Barış Burak
19) Lazanist
20) Kelesch
21) anıl.kadir
22) Mert Maya
23) Serdar Ersoy
24) Bekir Aydın
25) calik
26)

Mert M.
16.10.2011, 14:18
Kan candır. Becerip de damarımı bulabilirlerse ben de gönüllüyüm. Çünkü en son bağış denememde Kızılay'ın hemşiresi kol mol bırakmamıştı bende damarı bulacağım diye. En sonunda da sinirlenmiş ve özür dileyerek kalkamamı iştemişti. Velhasıl, bir kere daha deneriz,ne olacak? ;)

Barış Burak
16.10.2011, 14:26
Listede İlker Akçay ismi yok?

Üstelik SEDAT nickli üyede adını yazdırmamış,kızılay yerine ben gönüllü olarak alabilirm kan kendisinden:D

Barış Bağcıoğlu
16.10.2011, 14:36
Bu konuda kısa bir açıklama yazmak istiyorum mümkün olduğunca anlaşılır biçimde yazmaya çalışacağım. İşleyişi öğrenmek ve kızılayın önemini dahada ortaya çıkaracaktır.

KKM hastanelerle koordineli olarak çalışır herhangi bir hastanede kan ihtiyacı KKM ne iletilir eğer istenen kan grubu varsa hasta ve hasta yakınlarına bile gerek kalmadan KKM nin araçları ile hastanelere sevk olunur... (2. yıldır çok acil olmadığı şartlarda aileler KKM ne yönlendirilmiyor.) Donörden (bağısçı) alınan TAM KAN kan acil bir istem yok ise 3. ana ürüne ayrılarak Eritrosit (kırmızı olan) Plazma (Kanın sarı kısmı) ve Tombosit (pıhtılaşma faktörlerinden)
uygun şartlarda saklanır ve hastanelerin istemleri doğrultusunda hastaneler sevk edilir.

Acil kan ihtiyaçları Taze TAM KAN veya Eritrosit (yani 1-2 günlükten fazla olmaması gerekiyor genelde hemotoliji hastaları) veya Trombosit ihtiyaçları için verilmektedir bu tür istemlerde 1 haftadan önce alınmış kanlar kullanılamadığı için Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır ve unutmayalım Kanın yerini tutabilecek başka bir ilaç yoktur.....

Ali Şahin
16.10.2011, 18:19
gönül isterdiki Tekin küçükali kovulmadan bu kampanya düzenlenseydi

SEDAT
16.10.2011, 18:23
- Ben Kan veremiyorum geçirdiğim rahatsızlıktan ötürü , merak etmeyin Barış Bey sen süt içerken biz kan veriyorduk , hatta senin tabirinde çokta almışlığımız vardır :) ...

Barış Burak
16.10.2011, 18:52
Hmmm anladım Sedat Bey... neyse seneye alırım bende o kanı o zaman:)

SEDAT
16.10.2011, 18:54
Hmmm anladım Sedat Bey... neyse seneye alırım bende o kanı o zaman:)

- Senden alan almış dostum ççç

Turgay Şen
17.10.2011, 09:38
arkadaşlar bu kampanya bizim için çok önemli sosyal faaliyetlerde trabzonspor taraftarının gücünü göstermek için eş dost arkadaşlarımızı saat 15 te orada olmaları için organize edelim lütfen bizim neler yapabileceğimizi gösterelim

Barış Burak
17.10.2011, 10:26
- Senden alan almış dostum ççç

yerum senin ballaruni...:D

Serdar Ersoy
17.10.2011, 21:09
Beni de ekleyebilirsiniz listeye kan vermeyeli 3 yıl olmuştur.

Great White
17.10.2011, 23:43
harika bir organizasyon gerçekten, tebrikler..

ben en son 4-5 ay önce verdiğimden sanırım şu aşamada bağış yapmam tıbben zor. zaten benim kan 0 (-) olduğu için ne zaman kan verdiysem hep çevremdeki bir yakınımın ya da dolaylı tanıdığımın acil ihtiyacını karşılamak adına vermişimdir.

forumda zaten kaydım da var. en son burçak' ın istanbul' daki bir yakını için kan vermeye gidecektim ama son anda bulunduğu için gerek kalmamıştı. yani acil durumlar için beni not edin, lazım olduğunda yardımcı olurum :)

Aygün GÜNDOĞDU
17.10.2011, 23:57
Çok güzel bir organizasyon.

Yaklaşık 16 yıldır, her üç ayda bir vermeye gayret gösteriyorum. Sanırım karnemdeki kan bağışı sayım 68 oldu. kızılaydan plaket dahi aldım bunun için.. Ne olacak bedava tahlil yaptırıyoruz işte:)) Herkese tavsiye ederim...

Şu an yurtdışında olduğumdan bu organizasyona katılamayacağım ama gönlüm sizlerle...

Ha!.. bide bu verilen asil KAN, çok fanatik bir Fenevliye verilirse??%&+^.... Acaba!....

Bekir
18.10.2011, 00:10
Benim kandan çok bulunuyor ama ben de veriyim,beni de yazın.

Alper Calik
18.10.2011, 09:00
calik

ekleyebilir misiniz

teşekkürler

Gökçebey
18.10.2011, 09:05
Değerli Arkadaşlar,

Kan Vermenin Faydaları :

1) Külünkoğlu
2) Gamze
3) Cengiz Çubukçu
4) Şakoğlu
5) erzurumlu +5
11) Gökhan Döner
12) Berat
13) Bıyıklıoğlu
14) Ömer Kibar
15) Mollasalihoğlu
16) foxx61
17) Zekeriyya
18) Barış Burak
19) Lazanist
20) Kelesch
21) anıl.kadir
22) Mert Maya
23) Serdar Ersoy
24) Bekir Aydın
25) calik
26) Bordo_MaviM_61
27) Sargonalı61
28) Atalay
29)Ertan Arıkan
30)

Turgay Şen
21.10.2011, 10:08
arkadaşlar bu başlık unutuldumu haydi beyler

Bordo_MaviM_61
22.10.2011, 00:45
Beni de ekler misiniz?

A.Hilal Çakıroğlu
22.10.2011, 00:49
Beni de ekler misiniz?
Memnuniyetle eklendi :)

Canberk
22.10.2011, 00:54
İğneden korkmasam ve İstanbul'da olsam seve seve katılırdım bu organizasyona :D

Mustafa AYDIN
23.10.2011, 21:05
Senede en az 2 defa kan veriyorum.Başkalarına hayat vermenin yanında,kendimizde şifa buluyoruz.Bu fırsatı kaçırmayın.

Burak DERELİ
23.10.2011, 21:19
İğneden korkmasam ve İstanbul'da olsam seve seve katılırdım bu organizasyona :D

ne korkak herifsin :D
bende kendime yetecek kan anca var verirsem bayılır kalırım orada, keşke verebilseydim

SARGONALI61
23.10.2011, 21:20
0 Rh (-)'im ile orada olacağım.

Gökhan Döner
24.10.2011, 08:50
Arkadaşlar ben sizlere danışmak isterim siz ne yapardınız?
Benim kan grubum 0 rh (-) malumunuz zor bulunan kan ve her zaman eşin dostun aradığı kişisiniz ve bu çağrılara cevap veren biriyim.
Şimdi ne yapayım Kızılaya bağışmı? Eşin dostun tarafından arandığında bağışmı?

Behçet abi sende ki bu kilo bu enerjiyle ve bu kanla herkese yetersin.
Pazargünü kahvaltıya biraz fazla ağırlık vererek senden 2 ünite almak gerek.

Buğra Sekban
24.10.2011, 14:56
aslında kahvaltıda tanışıp sonrasında bu organizasyona katılmayı çok istiyordum kahvaltı olmadı ama inşallah buraya gelmek istiyorum kısmetse mesai durumları olmazsa orda olacağım.Bu oragizasyonlara katılacak arkadaşların formalarıyla gelmeleri çok hoş olur birde VAN'lı kardeşlerimizin bu zor gününde kızılay'a kan vermek çok manidar olacak bu kan verme olayı basına bu şekilde de lanse edilir hatta buna uygun bir pankart bile hazırlanıp konula bilir kan alım istasyonuna ?

Ali Yerlikaya
24.10.2011, 15:07

ben en son 4-5 ay önce verdiğimden sanırım şu aşamada bağış yapmam tıbben zor. zaten benim kan 0 (-) olduğu için ne zaman kan verdiysem hep çevremdeki bir yakınımın ya da dolaylı tanıdığımın acil ihtiyacını karşılamak adına vermişimdir.

forumda zaten kaydım da var. en son burçak' ın istanbul' daki bir yakını için kan vermeye gidecektim ama son anda bulunduğu için gerek kalmamıştı. yani acil durumlar için beni not edin, lazım olduğunda yardımcı olurum :)

Soner abi saglikli her erkek senede 3-4 defa kan verebilir hatta benim gbi cusseli erkeklerin 8 hafta araylan kan vermesinde bir sakinca yokmus demisdi bir doktor... :)

Ama en kötu ihtimal 3 ay ve ustu kan vermis kisiler sorunsuz kan verebilir bunyesi zayif degilse...

Ömer Faruk61
24.10.2011, 15:17

Soner Abi Rahatsızlığım sebebiyle 10 Ayda 12 Ünite kan verdim.Ama çöpe gitti Kanım :) Tıbbi Atık oldu...

Turgay Şen
24.10.2011, 15:40
kan bağışında normal limit 3 ayda birdir fakat insanların bünyesi ile alakalı olarak değişebilir kan istasyonunda bir test tapılarak verip veremeyeceğin söylenir bu arada hiçbir kan ziyan olmaz kullanılamayan kanlar kan ürünleri denilen değişik kategorilerde kullanılır yeterki kan vermek için bir probleminiz olmasın arkadaşlar bu çok ulvi bir görevdir tam kadro katılmamız çok önemli

Atalay
25.10.2011, 11:15
Benide yazın listeye arkadaşlar...

Zeki Şevik
25.10.2011, 11:24
BMN yaptığı organizasyonlar bir taraftar grubu olmanın çok ötesine geçmiştir. İşte bu da bir başka örneği. Çok güzel düşünmüşsünüz. Hem bu kahvaltı organizasyonu hem de kan bağışı organiasyonu malesef şehir dışında olacağım bir hafta sonuna denk geldi. Ben katılamıyorum, inşallah sonraki organizasyonlarda görüşmek üzere.

Faik Yılmaz
25.10.2011, 11:26
Bugüne kadar 2 keresi ameliyat olan anneme olmak üzere toplam 6 kez kan verdim.....

İlk gün biraz yorgun oluyor insan ama sonra hiç bir yan etkisi yok.... ilk gün kendinizi yormayın vişne suyu ve tatlı yiyin hiç bir sıkıntı olmuyor.....

Bilakis vücut daha zinde oluyor merdivenleri üçer beşer çıkabiliyorsunuz......

kampanyayı düzenleyen herkese bu vesile teşekkürü bir borç biliyorum....

esmertr
25.10.2011, 11:30
Yine BMN'ye yakışır çok güzel bir organizasyon olmuş umarım katılımcı çok olur.
Bende bir kaç kere vermeyi denedim ama senin kanın anca sana yeter dediler:)

Faik Yılmaz
25.10.2011, 11:41
Yine BMN'ye yakışır çok güzel bir organizasyon olmuş umarım katılımcı çok olur.
Bende bir kaç kere vermeyi denedim ama senin kanın anca sana yeter dediler:)

kan seviyesinide ölçtürmek lazım.....

hemoglobin seviyeniz düşük değerdeyse kan veremezsin......

ama burada eminim senin eksikliğini hissetirmeyeceklerdir.....

Faik Yılmaz
25.10.2011, 11:44
Kan bağışıyla ilgili önemli konular....... herkesin sormak sitediği sorular....

1. Kan bağışı yapmak kilo alma veya vermeye neden olur mu?
Kan bağışının bilimsel olarak kanıtlanmış bu tür yan etkileri yoktur.

2.Ne sıklıkla kan verilir?
Sağlığı uygun olan insanlar 2 ayda bir kan bağışlayabilirler. (Yılda en fazla 4 kez)

3. Kan bağışı yapmak alışkanlık veya bağımlılık yapar mı? Bir kez kan verdikten sonra hep kan vermek zorunda kalır mıyım?
Bu tür inanışlar halk arasında oldukça yaygın olmakla birlikte bilimsel bir dayanağı yoktur. Genellikle kan hemoglobin düzeyi zaten yüksek olan kişiler kan bağışlayınca belirli bir süre bazı şikayetleri hafiflemekte, sonra kan seviyesi yükselince kan verme gereksinimi duymaktadırlar; bu durum halk arasında kan vermenin bağımlılık yaptığı inancına yol açmış olabilir. Kan seviyesi normal olan kişilerde bu tür şikayetler oluşmaz.

Bir kez kan bağışladıktan sonra 2 aylık süreyi geçmek şartıyla istenildiği zaman kan bağışı yapılabilir.

4. Ne kadar kan alınıyor?
Alınan kan miktarı 405-495 (ortalama 450) ml + antikoagülan maddedir. Antikoagülan madde kanın pıhtılaşmasını önler ve kanın kullanım ömrünü uzatır. 1 ml kanın ağırlığı ortalama 1.06 gr.dır, ortalama olarak bir kan bağışında 1.06 x 450= 477 gr. kan verilmiş olunur. İnsan vücudunda 5000-6000 ml civarında kan vardır. Bağışlanan kan sağlık için hiçbir risk oluşturmaz.

5. Bir ünite tam kan denince ne kadar miktar anlaşılır?
1 Ünite kan bir torba içeriği kadar kandır. Bu da kan bağışçısından bir seferde alınan kan miktarı + kan koruyucu ve pıhtılaşmasını önleyici madde miktarına eşittir (yaklaşık 520 ml).

6. Kan bağışladığım zaman kansız kalır mıyım?
Kan bağışından önce yapılan muayenede kan düzeyi düşük (anemi) olduğu saptanan insanlardan kan bağışı alınamaz. Kan seviyesi normal olan sağlıklı bireyler kan bağışı yapınca eksilen kan hücreleri, kemik iliğinin çalışmasıyla hızla yenilenir. Dolaşıma genç kan hücreleri verilir. Zaten vücutta bu hücrelerin sürekli olarak yapımı ve yıkımı sürmektedir. Alınan kan miktarı ise sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde olmadığı için kansız kalmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

7. Kan bağışlayınca hangi testler yapılıyor? Bu testlerin sonucunu öğrenebiliyor muyum?
Bağış olarak alınan her kan aşağıdaki testlere tabi tutulur:
anti-HIV Testi (AIDS)
anti-HCV Testi (C sarılığı)
HBS-AG Testi (B sarılığı)
Frengi Testi
Kan grubu testi
Kan bağışçıları bütün bu testlerin sonuçlarını öğrenebilirler.

ANCAK BURADA BİLİNMESİ GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ NOKTA ŞUDUR:

Yapılan bütün tarama testleri hastayı korumaya yöneliktir, en gelişmiş ve dünya standartlarındaki donör tarama testleri kullanılmasına rağmen %100 tanı doğruluğu henüz oluşturulamamıştır. Bu nedenle, kan bağışı öncesinde size verilen soruları samimiyetle doğru olarak işaretleyiniz. Bu sorulara vereceğiniz samimi ve doğru cevaplar yapılacak tüm tarama testlerinden daha değerlidir.

Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışlıyorsanız bunu yapmaktan kendinizi men ediniz!

8. İlaç içiyorum kan bağışlayabilir miyim?
Bazı ilaçlar kan bağışı için engel oluşturabilirler. Lütfen kullandığınız bütün ilaçları kan bağışı öncesinde muayenenizi yapan kan merkezi doktoruna bildiriniz.

9. Kan bağışı ne kadar zaman alır?
Kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin hepsi 30-35 dakikanızı alacaktır.

10. Kan bağışında bulunduktan sonra nelere dikkat etmem gerekir?
Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:
Kan verme işlemi bittikten sonra hemen ayağa kalkmak için acele etmeyiniz. Görevli hemşirenin bu konudaki önerilerine uyunuz!
Ayağa kalktıktan sonra ikram bölümünde bir süre dinlenerek ikram edilen sıvıları almanızda büyük fayda vardır. Lütfen kan merkezi personelinin bu konudaki önerilerine uyunuz! Sağlığınız bizim için çok önemlidir.
Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir.
İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu, kanamaya neden olabilir.
İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışınız.
Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.
Sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor aktivitelerinde bulunmayınız.
Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda (hamam,sauna gibi) bulunmayınız.
Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

11. Kan bağışlamak tehlikeli mi?
Çok nadir olmakla birlikte kan bağışından sonra istenmeyen bazı şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar çoğunlukla baş dönmesi, bulantı, terleme, bayılma gibi şikayetlerdir. Kan merkezine başvurduğunuzda gerekli muayene ve kan tahlili yapılmaktadır. Ancak buna rağmen çok nadir de olsa yan etkiler görülebilmektedir. Bunun en önemli nedeni psikolojik etkenlerdir (kan görmeye dayanamama, aşırı heyecan vb). Bunlara müdahale için hazırlıklı ekipman ve personel kan merkezlerimizde 24 saat görevlerinin başındadır.

12. Kan bağışladığım zaman AIDS veya herhangi bir hastalık bulaşır mı?
Kan alım işlemi gerekli steril şartlara titizlikle uyularak gerçekleştirilmektedir. Kullanılan iğne tek kullanımlık olup alım işlemi sona erdikten sonra torbadan ayrılarak imha edilmektedir. Bu nedenle kan bağışçısının kan bağışı işleminden dolayı AIDS gibi herhangi bir hastalığa maruz kalma riski yoktur.

13. Kan alınan iğneler kalın mı?
Kan alımı için kullanılan iğneler bu işlemin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi için tasarlanmıştır ve belirlenmiş standartlara uygundur.
Kan alımı için kullanılan iğneler enjektör iğnelerine göre biraz daha kalındır. Bunun nedeni: İnce iğnelerin içinde kan verme işlemi sırasında pıhtı oluşabilmekte ve bu da tıkanıklığa yol açmaktadır.
Ancak iğneler daha kalın olmakla birlikte hissedilen acı daha az olmaktadır:
Bu iğnelerle damara her hangi bir madde zerk edilmemektedir; ağrı hissini genellikle enjekte edilen ilaçlar arttırır.
İğnelerin uç keskinliği ve eğimi ağrıya en az neden olacak şekilde tasarlanmıştır,
İğnelerin dış yüzeyi damara girilirken kolayca dokuda kayması için silikonize edilmiştir.
İğne sadece girerken ağrı hissi yaratır, damarda olduğu sürece ağrı hissi en az düzeyde kalır.

Turgay Şen
25.10.2011, 12:46
kardeşim eline sağlık bu kadar iyi anlatılamazdı

Faik Yılmaz
25.10.2011, 13:02
cümlemizden abi ama ben yazmadım bir yerden özetleyerek alıntıladım....

ertan arikan
25.10.2011, 13:34
Benide listeye eklermisiniz.

A.Hilal Çakıroğlu
25.10.2011, 13:37
Benide listeye eklermisiniz. Adınızı listeye ekledim :)

Külünkoğlu
25.10.2011, 13:49
Bu kadar delikanlı adam var burda, hepsi mi iğneden korkuyor ne du yani ?
Nereye du bu millet ? :)

SARGONALI61
25.10.2011, 14:09
Arkadaşlar Cepheye gitmiyoruz, alt tarafı kan vericez ve daha önce vermeyenler için söylüyorum, insana verdiği hazzın sınırı yok. Sadece bir sedyeye veya koltuğa uzanarak belkide bir hayat kurtaracaksınız. Bir can için can vermeye hazır olan sizler herhalde 0.6 mm'lik bir iğne'nen korkmayacaksınız. Kahvaltıya katılacak arkadaşları mecburi yol levhası ile kan alınacak yere yönlendirmemiz lazım, şeker verecekler diye :)) Şaka bir yana Kan verecek sağlıklı arkadaşların muhakkak bu organizasyona katılmalarını rica ediyorum. Hem BMN'nin gücünü hemde kendi gücümüzü gösterelim.

gurcan_altan
25.10.2011, 14:16
Arkadaşlar, 10-15 Eylül 2011 gibi kan vermiştim. 30 Ekim için tekrar kan verebilir miyim sizce.

Külünkoğlu
25.10.2011, 14:19
Değerli Arkadaşlar,

Kan Vermenin Faydaları :

1) Külünkoğlu
2) Gamze
3) Cengiz Çubukçu
4) Şakoğlu
5) erzurumlu +5
11) Gökhan Döner
12) Berat
13) Bıyıklıoğlu
14) Ömer Kibar
15) Mollasalihoğlu
16) foxx61
17) Zekeriyya
18) Barış Burak
19) Lazanist
20) Kelesch
21) anıl.kadir
22) Mert Maya
23) Serdar Ersoy
24) Bekir Aydın
25) calik
26) Bordo_MaviM_61
27) Sargonalı61
28) Atalay
29) Ertan Arıkan
30) Berat Akçay
31) Şenol Altunsoy
32) Behçet61
33)
34)
35)

SARGONALI61
25.10.2011, 14:21
Veremezsin , zaten almazlar. Yinede orada olmaya çalış en azından manen destek vermiş olursun.

Külünkoğlu
25.10.2011, 14:21
Arkadaşlar Cepheye gitmiyoruz, alt tarafı kan vericez ve daha önce vermeyenler için söylüyorum, insana verdiği hazzın sınırı yok. Sadece bir sedyeye veya koltuğa uzanarak belkide bir hayat kurtaracaksınız. Bir can için can vermeye hazır olan sizler herhalde 0.6 mm'lik bir iğne'nen korkmayacaksınız. Kahvaltıya katılacak arkadaşları mecburi yol levhası ile kan alınacak yere yönlendirmemiz lazım, şeker verecekler diye :)) Şaka bir yana Kan verecek sağlıklı arkadaşların muhakkak bu organizasyona katılmalarını rica ediyorum. Hem BMN'nin gücünü hemde kendi gücümüzü gösterelim.

Ağzın bal yesin Sargonalı. :)

Sonuçta olacağı o, kolundan tuttuğumuzu götüreceğiz. :)

SARGONALI61
25.10.2011, 14:24
Acaba kan alım ekibini kahvaltı mekanına mı götürsek, hazır herkes balı pekmezi yemişken ::))

Murat'
25.10.2011, 14:26

İlk kan verdiğimde dayanamamış bayılmıştım, aslında biraz da acemiliktenj olmuştu, fakat ikinci verişimde hiçbir şey olmamıştı, gayet de güzeldi.

Külünkoğlu
25.10.2011, 14:30
Kaldı ki artık iğne de kolunuzda kalmıyor.
İnce plastik gibi bir şey duruyor kolunuzda ve hiç rahatsız etmiyor.

Çok önemli bir şey de,bir sürü testi kan vererek yaptırmış oluyorsunuz.

SARGONALI61
25.10.2011, 14:32
İnan ki üçüncüsü daha da güzel olacak.
Hep deriz ya kessen kanımız Bordo Mavi akar diye, hadi gelin bakalım, ispat zamanı görmek istiyoruz kanınızın en azından Bordo olan kısmını , yeminle Mavisini aramıycaz :)))

Atalay
25.10.2011, 15:31
Bu kampanyaya herkesin katılması gerek arkadaşlar...

Berat Akçay
25.10.2011, 17:27
Hangi kan grubundayım bilmiyorum sorun olmazsa bende kan vermek istiyorum .İğneden birazcık korksam da :D

Furkan Dündar
25.10.2011, 18:48
Kan vermek harikada benim gibi olanlar var mı acaba aranızda kan verince bayılan ? ben verdiğim gibi bayılıyorum :(

Oğuzhan
25.10.2011, 19:22
İlk kan verdiğimde dayanamamış bayılmıştım, aslında biraz da acemiliktenj olmuştu, fakat ikinci verişimde hiçbir şey olmamıştı, gayet de güzeldi.

Bende verince bayıldım ya daha veremedim o günden sonra :D

Gamze
25.10.2011, 23:32
A negatif kanımla ordayım :)

Zafer Keskin
26.10.2011, 00:30
Bende A pozitif kanımla oradayım ne olmuş yani :D

Gamze
26.10.2011, 00:32
Bende A pozitif kanımla oradayım ne olmuş yani :D

sizinkinden çok var arkadaşım :))

Zafer Keskin
26.10.2011, 00:58
sizinkinden çok var arkadaşım :))

ne edelum yani 1 Kan 1 Hayat =) felsefeye gel sen ;)

Gamze
26.10.2011, 01:37
ne edelum yani 1 Kan 1 Hayat =) felsefeye gel sen ;)

şaka ediyorum Zafer, ne demek. Allah razı olsun herkesten. İnşallah bir faydamız dokunur.

Şenol Altunsoy
26.10.2011, 01:40
Bende kan vermek istiyorum.

yavuzbaha
26.10.2011, 01:41
bir rahatsızlığımdan dolayı benden kan almıyorlar,keşke bende verebilseydim...hepinize teşekkürler

SEDAT
26.10.2011, 02:58
- Ben veremiyorum yıllar önce geçirdiğim bir rahatsızlıktan dolayı , kan vermek güzeldir , akşama doğru kafan güzel oluyor :)

Behçet61
26.10.2011, 07:46
Benide listeye ilave edermisiniz,karar verdim bu sefer eşi dostu beklemiyeceğim araması için, o rh (-) nasipse oradayım.

a f s
26.10.2011, 10:19
Kahvaltı organizasyonumuzda bu sayı artacaktır eminim. Kendi adıma kan vermeyle ilgili bir sıkıntım var o meseleyi oradaki doktorlarla görüşmem gerekiyor. Kahvaltıya getireceğim misafirlerimi ikna ederim diye düşünüyorum.

Gökhan Döner
26.10.2011, 12:16
Hastanelerde kan sıkıntısı olduğu için bu organizasyonu erkene mi alsaydık
daha mı iyi olurdu

Külünkoğlu
26.10.2011, 12:28
Gökhan Kızılay ile sürekli temas halindeyiz. Organizasyonumuza katılımın çok olacağını ve zaman sıkışıklığı yaşamamamız için, yarın Taksim meydanına iki çadır kurulacak.

Atalay
26.10.2011, 15:51
Arkadaşlar bu organizasyonu bilen bilmeyene duyursun lütfen...

Külünkoğlu
26.10.2011, 15:58
Değerli Arkadaşlar,

Kan bağışı organizasyonumuzun tarihi 30 Ekim 2011 Pazar saat 15.00 Taksim Meydanı

Kızılay ile Bmn'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyon Trabzonsporlulara özeldir. Taksim meydanında standlar kurulup ses düzeni ile yayınlar yapılacaktır. Meydan pankartlarla donatılacak çeşitli süslemeler yapılacaktır.

Kan Vermenin Faydaları :

1) Külünkoğlu
2) Gamze + 1
3) Cengiz Çubukçu
4) Şakoğlu
5) erzurumlu +5
11) Gökhan Döner
12) Berat
13) Bıyıklıoğlu
14) Ömer Kibar
15) Mollasalihoğlu
16) foxx61
17) Zekeriyya
18) Barış Burak
19) Lazanist
20) Kelesch
21) anıl.kadir
22) Mert Maya
23) Serdar Ersoy
24) Bekir Aydın
25) calik
26) Bordo_MaviM_61
27) Sargonalı61
28) Atalay
29) Ertan Arıkan
30) Berat Akçay
31) Şenol Altunsoy
32) Behçet61
33) Melek +10
34) bircants +2
35) Hasan61
36) Cafer Kılıçsoy
37) yaziciselim
38) Great White
39)
40)
41)
42)
43)

Turgay Şen
27.10.2011, 09:41
haydi arkadaşlar bu kadarnıyız

Külünkoğlu
27.10.2011, 11:53
Değiliz Turgay bir BMN klasiği, görünenden çok daha kalabalığız.;)

bircants
27.10.2011, 13:04
Metin abi ben ve +2'im de kan verebiliriz. Hem de benim kan en değerlisinden AB rh (-) :)

bircants
27.10.2011, 13:06
Üzerine Kızılay maden suyu ve Çokoprens güzel gidiyor arkadaşlar. Bilginize...

Külünkoğlu
27.10.2011, 13:10
Metin abi ben ve +2'im de kan verebiliriz. Hem de benim kan en değerlisinden AB rh (-) :)

Aynı kan grubundayız. Hatta benim trombosit değerlerim normal insanın üç katı ama ne hikmetse trombosit veremiyorum kanımızla idare edecekler artık.:)

Bu organizasyona gelebilir miyim? getirebilir miyim ? demek yok. Kolundan tuttuğunuzu getirin sevaba girin.

Melek
27.10.2011, 13:34
Her zaman yaptığımız gibi yine duyarlı bir organizasyona imza atıcağız.
Melek + 10 yazalım :):)

Gökçebey
27.10.2011, 13:37
Maaşallah maaşallah :)

Turgay Şen
27.10.2011, 16:11
melek sen nasıl bir insansın kardeşim rekor şimdilik sende adı gibi melek

Sefa
27.10.2011, 18:24
BMN’den kan bağışı

http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/8685-2Y9K1T2W.jpg

Etkin taraftar gruplarımızdan BordoMavi.Net ve Kızılay’ın 30 Ekim Pazar günü saat 14.30’da ortaklaşa düzenlendiği organizasyon kapsamında Trabzonsporlular Taksim Meydanı’da kan verecekler.

Taksim Meydanı’nda kurulacak standlarda yer alacak ses sistemi ile gün boyu özel müzik yayını gerçekleştirilecek olup meydanda özel süslemeler de yer alacak.

http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=8685#Icerik

Canberk
27.10.2011, 18:49
Bunu bile reklama döküyorsunuz nasıl insanlarsınız siz yaa :p

Şaka maka buna bile atlayacaklar ne gerek var bu kadar reklama diye resmi siteye haber olmamız zorlarına gitmiş belli :D

Barış Burak
27.10.2011, 19:09
Reklam kokmalı utlaka orası yoksa kan vermem,hatta kan verip para kazanmalı BMN,yemeli sonrada o parayı...Zeki Müren bile görmeli bizi:)

Canberk
27.10.2011, 19:25
Sahi yaa iyi ki hatırlattın BBK .
Metin abi bu işten BMN'nin kârı kaç lira ? Ucuza vermeseydiniz kanı :)

bircants
27.10.2011, 22:08
[QUOTE=Külünkoğlu;1918120706]Aynı kan grubundayız. Hatta benim trombosit değerlerim normal insanın üç katı ama ne hikmetse trombosit veremiyorum kanımızla idare edecekler artık.:)

:) abi ben ce biz kanımızla idare edelim. İdareleri kullanalım. Malum 13/1000 gibi oran söz konusu. Allah AB rh (-) kana muhtaç etmesin kimseyi.

geçen hafta bir tanıdığın kan ihtiyacı nedeni ile çapaya gittim ama ilk defa kan veremedim. Kandaki enfeksiyon değerlerim çok yüksek çıkmış. normal bir insanda 6000-8000 civarında oluyormuş. maksimum 10000'e kadar olanlardan kan alabiliyorlarmış. o gün için bende 12500 çıktı bu değer. Meğer bu organizasyona kısmetmiş. İnşallah orada da bir problem olmaz :)

Hasan61
27.10.2011, 23:46
Orada olacağım,toplayabildiğim kadar kişiyle.

Cafer KILIÇSOY
28.10.2011, 00:38
Böyle hayırlı bir organizasyonda benim ismimi eklemeyi unutan Metin abiyi kınıyorum:U

0 Rh (+)'imle ordayım:)

Mustafa AYDIN
28.10.2011, 11:14
Bir gün bizede lazım olabilir.
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/388468_10150363966639435_565094434_7843138_8404555 42_n.jpg

aseld
28.10.2011, 13:35
2 sorum var.
1- saat kaça kadar devam edecek organizasyon malum işten gelmeye çalışacağım.
2- almadan önce kan seviyesine bakılıyor mu yoksa gelen herkesten alınıyor mu?
teşekkürler

Turgay Şen
28.10.2011, 15:12
arkadaşlar bu organizasyon için kızılay tarafından yapilan görevlendirmede kızılay içerisindeki TRABZONSPORLU arkadaşlarımızın tamamı gönüllü olmuş durumda dolayısıyla çadırdaki doktor arkadaşların tamamı TRABZONSPORLUDUR hele bir tanesi varki forum üyelerimizdendir oda balıkesirli ts yani buda demekki canımızı hiçbir şekilde yakmazlar korkuyorum diyen arkadaşların dikatine sunulur

Great White
28.10.2011, 15:13
ben kahvaltıdan sonra direkt programa geçeceğim için bu organizasyona gelemeyeceğim ama şimdiden katılım yapacak tüm arkadaşları tebrik edeyim.

kahvaltıda da bolca kan yapıcı besinler yemeyi ihmal etmeyin derim :)

Turgay Şen
28.10.2011, 15:16
soner öyle yağma yok kanı verip öyle gidersin

Great White
28.10.2011, 15:20
yetişebilirsem olur tabi. eklesinler gene listeye :)

Ömer Kibar
28.10.2011, 15:30
2 sorum var.
1- saat kaça kadar devam edecek organizasyon malum işten gelmeye çalışacağım.
2- almadan önce kan seviyesine bakılıyor mu yoksa gelen herkesten alınıyor mu?
teşekkürler

Saat 8'e kadar sürecek organizasyon.

Ben de ilk defa kan vereceğim için kriterleri bilmiyorum ama illa ki belli ölçümler yapılır ona göre kan alınır ya da alınmaz.

aseld
28.10.2011, 15:49
Saat 8'e kadar sürecek organizasyon.

Ben de ilk defa kan vereceğim için kriterleri bilmiyorum ama illa ki belli ölçümler yapılır ona göre kan alınır ya da alınmaz.

normalde kan verecek kişinin hayatını olumsuz etkilememesi için kan seviyesine bakılıp alınıyor geçen sene bu sebeple verememiştim. Gelmeye çalışacağım.
teşekkürler

Ömer Kibar
28.10.2011, 15:53
normalde kan verecek kişinin hayatını olumsuz etkilememesi için kan seviyesine bakılıp alınıyor geçen sene bu sebeple verememiştim. Gelmeye çalışacağım.
teşekkürler

Bilgilendirme için ben de teşekkür ederim :)

ertan arikan
29.10.2011, 13:30
Bugün Taksim'deydim Kızılayın çadırına uğradım kanımı verdim görevimi yaptım.

Nytre
30.10.2011, 23:39
en anlamlı ve yararlı organizasyonlardan bırı olmuş...

emeklerinize sağlık .... ;)

Berat
30.10.2011, 23:42
Emeği geçenlerden Allah razı olsun...

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:38
İstanbul'da rekoru kırdık galiba. :)

Kırdık da nasıl kırdık ? bu anlamlı organizasyonun tepeden tırnağa her şeyiyle ilgilenen yükü alıp sırtlanan her anında binbir hevesle koşuşturan Turgay Şen (erzurumlu) kardeşime çok çok teşekkürler ediyorum.

Görevi özümseyip büyük bir sadakatle yerine getiren bir çok kişiye yardımcı olan Mesut Bıyıklıoğlu ve Ömer Kibar'a da teşekkürler.

"Bröşür dağıtacağız biz" diyerek yeleği giyip Taksim'de ortadan kaybolan Emirhan Makul'e ve Serdar Ersoy'a da teşekkürler.

Hilal, Gamze ve Melek yani BMN'nin güllerine de teşekkürler.

"Kan Kan" diye tutturup kan verirken kan tutulması yüzünde bayılan Action adamı Gökhan Atalay'a da teşekkürler.

Kızılay'daki temsilcimiz forumumuz üyesi doktorumuz kardeşimiz Doktor Ümit'e (Balıkesirli Ts) Doktor Eyüp bey'e çok teşekkürler.

Ama birisi var ki bayıldım ona kardeşim bir taneydi her yere yetişmeye çalıştı arı gibi çalıştı da çalıştı. Fotografı aşağıda. Helal olsun sana babasının oğlu, helal olsun sana delikanlı.

Son olarak Kızılay’ın hesabına göre 450 kişinin hayatını kurtaran kanını bağışlayan herkese çok ama çok teşekkürler.

İyi ki varsınız arkadaşlar. Yaşayın varolun.

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:38
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/309030_235019276559344_173099889417950_689105_6282 2268_n.jpg

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:40
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/391007_235018029892802_173099889417950_689080_1455 09207_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/303071_10150435316986815_8715106814_10841535_93164 9149_n.jpg

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:41
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/295911_235019133226025_173099889417950_689102_5850 34466_n.jpg

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:43
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/300024_10150435315371815_8715106814_10841513_17387 6784_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/310155_10150435318006815_8715106814_10841544_19746 80415_n.jpg

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:44
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/311825_10150435318731815_8715106814_10841549_40793 3447_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/390245_10150435318331815_8715106814_10841545_21207 65324_n.jpg

Külünkoğlu
31.10.2011, 08:47
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/388507_10150435317501815_8715106814_10841541_25809 382_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/389995_235019029892702_173099889417950_689099_2939 2341_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/299192_10150435315596815_8715106814_10841522_19487 68076_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/379132_10150435317206815_8715106814_10841537_11396 30406_n.jpg

Badaloğlu
31.10.2011, 09:23
Bu organizasyonun bu aşamaya gelmesindeki en büyük emeği ve çabayı sarf eden Turgay Şen (Erzurumlu) kardeşime ve biricik oğluna sonsuz teşekkürler ediyorum. Zira talip olduğu görev çok zor bir görevdi. Ama o, üstesinden gelmeyi başardı. Tabi oğlu Zafer'in emeklerini asla unutamayız.

Yaklaşık 1 aydır bu işe zaman ayıran, başvuru aşamasından son kan torbasının verilmesine kadar her aşamasında ilgilenen kendisiydi. O yüzden kendisine ve oğluna insanlık adına yapmış olduğu bu özverili çalılşmasından dolayı teşekkür ediyorum.

Tabi teşekkür edilmesi gereken gizli kahramanlarıda es geçmemek gerekir. Onca soğuğa rağmen görevinin başından tek bir saniye bile ayrılmayan, sabahın 08.00'de bağış çadırının yanında olan Mesut ve Ömer kardeşlerim... Her ne kadar kan bağışımız öğleden sonra saat 14:00'da başlasa da, onlar sabahın köründe o soğukta görevlerinin başındaydılar. Teşekkürler çocuklar...

Hilal, Gamze, Ebru, Melek (arkadaşları)... O soğukta saatlerce verdiğiniz özverili çalışma adına sizlere de teşekkür ediyorum... Bu arada Hilâl'deki kan potansiyeli beni ziyadesi ile şaşırtmış olsada, kendisini özellikle tebrik ediyorum.

Emirhan, Serdar, Mustafa, Selman ve ismini şimdi şimdi hatırlayamadığım çok değerli kardeşlerim. Allah hepinizin gönlüne göre versin diyorum. Yalnız bu Emrihan kiloları veriyor ama diğer taraftan başka sıkıntılar ortaya çıkıyor gibi. Aman dikkat! Kaç tane bağışçı getirdiyse alayı bayandı...

Bir de unutmadan bu işin isimsiz kahramanlarından Spartaküsümüz, Gökhan Atalayımız... Onun emeği asla unutulmaz. Hem kanıyla hem değerli vaktiyle bu işe emek verenlerin en başında gelen güzel insan. Eşini ve çocuklarını bir kenara bırakıp, çadıra ara ara uğrayıp, eksiklikere koşturan, ilgilenen ve en sonunda kapanışta çocukları gelip alan ve onlarla birlikte vakit geçiren değerli kardeşimiz Gökhan Atalay. Kardeşim Allah kalbine göre versin. Teşekkürler.

Gerçekten kan bağışı adına çok güzel ve verimli bir gündü. Her ne kadar dün bağış yapmak isteyenler soğuk havayı yeseler de buna değerdi... Herkes bu bilinçte olduğu için kimse sesini bile çıkarmadı. Yani kısacası bu işe kim bir omuz atmışsa, kim kan bağışında bulunmuşsa herkese sonsuz teşekkürler arkadaşlar...

Böylesi bir organizasyonu ilk defa yaptığımız için eksikliklerimizi görme fırsatı oldu. Bundan sonra yapılacak olan kan bağışı organizasyonlarının için çok daha sağlıklı olacağından emin olabilirsiniz...

NOT: Özel bir teşekkürde Kızılay çalışanlarına... Dr. Ümit ve Dr. Eyüp kardeşimize Pazar günü olmasına rağmen işin içinde Trabzonspor olunca koşa koşa bu kutsal göreve gelen güzel insanlara. Tabi hemşire kardeşlerimize... Onların da bir çoğu Trabzon'luydu ve gönüllüydüler... Hepsine sonsuz teşekkürler...

Ayşe Aygün
31.10.2011, 09:37
Taksimde kan verilir eve gelinir gece 3 te kan şekeri düşer ,kan şekerinin düşmesi sonucu yüz üstü yere düşülerek bayılır.sonuç mor yarım bir göz ve yırtılmış burun üstü.Bir anda öleceğimi sandım o ne ter ne mide bulantısı ne halsizlik sonuç gazı :):):)):)

Behçet61
31.10.2011, 09:54
Taksimde kan verilir eve gelinir gece 3 te kan şekeri düşer ,kan şekerinin düşmesi sonucu yüz üstü yere düşülerek bayılır.sonuç mor yarım bir göz ve yırtılmış burun üstü.Bir anda öleceğimi sandım o ne ter ne mide bulantısı ne halsizlik sonuç gazı :):):)):)
Geçmiş olsun Ayşe,Allah şifalar versin.

Atalay
31.10.2011, 10:10
Ayşe geçmiş olsun....

Faik Yılmaz
31.10.2011, 10:17

çok geçmiş olsun Ayşe....

normal şartlar altında bayanların kan düzeyi düşüktür ve kan vermeleri tavsiye edilmez......

Ayşe Aygün
31.10.2011, 10:35
Sağol olun arkadaşlar yaşadığım bu olaydan sonra mecbur kalmadığım sürece vermem artık zaten.

Külünkoğlu
31.10.2011, 10:43
Aramızda bir tane de Kolombiyalı vardı yanında da bir arkadaşı.
Mustafa Yüksek arkadaşı ile yabancı olduğunu düşünerek konuşmaya çalıştı. Kız ben Türk'üm dedi. :D

a f s
31.10.2011, 10:57
Ayşe geçmiş olsun,

Organizasyonu düzenleyen arkadaşlarıma tebrik ve teşekkürlerimi iletiyorum.

BMN'nin düzenlediği en anlamlı organizasyonlardan biri idi.

Yurtdışından gelecek bir misafirimizi karşılama görevimiz olduğundan kahvaltı sonrasına kalamadık. Bir akrabamız için kan vermiştik, kan veremesek te orada bulunup sizlere katkıda bulunmak isterdik olmadı.

SARGONALI61
31.10.2011, 11:28
Kanımızı verdik , şifa niyetine.
Organizasyonda görev alan tüm arkadaşlara özelliklede Turgay kardeşime (Erzurumlu) ve cin gibi oğluna, otobüs kapısında sıra ve düzeni sağlayan Mesut Kardeşime, Tanışma fırsatı bulduğum Ahmet kardeşime, Oflu (Balıkesirli) Doktorumuza, Otobüste kanımızı alan hemşirelere, dışarıda kayıt yapan kızkardeşlerimize, kısacası bu ulvi görevde yer alan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.
Tekrar, Kanınız Şifa olsun.

fındıkoğlu
31.10.2011, 11:31
Hepatit B taşıyıcısı olduğumdan dolayı bağış yapamadığım için son derece üzgünüm...:(

Turgay Şen
31.10.2011, 12:01
değerli arkadaşlarım hayatımın en anlamlı günlerinden birini yaşamama sebep olan sizlerden ALLAH razı olsun ALLAH tuttuğunuzu altın etsin etmiş olduğunuz teşekkürleri kendi adıma değil tüm bordo mavi net ailesi adına kabul ediyorum ÇÜNKÜ BİZ BİR AİLEYİZ

Ömer Kibar
31.10.2011, 13:12
Geçmiş olsun Ayşe abla.

A.Hilal Çakıroğlu
31.10.2011, 13:30
Mükemmel bir organizasyon olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Geçmiş olsun Ayşecim.

Badaloğlu
31.10.2011, 18:15

Büyük geçmiş olsun Ayşe...

Özge
31.10.2011, 18:18
Geçmiş olsun Ayşe abla.

Mollasalihoğlu
31.10.2011, 18:19
Demek ki maden suyu çokoprens çok da yeterli değil.. :)

geçmiş olsun :)

SEDAT
31.10.2011, 19:27
* Helal olsun hepinize , hepimize :) gurur duydum ,onur duydum...

Gökçebey
31.10.2011, 20:07
Geçmiş olsun arkadaşlar. Asil kanlarınız inşallah canlar kurtarır.

OLCAY ÇAKIR
31.10.2011, 20:17
Ayse cok gecmis olsun kardesim...

Alper Calik
31.10.2011, 20:30
Çok geçmiş olsun Ayşe Hn...

Ilelioglu
31.10.2011, 21:58
Ayse Aygün ablamiza bende gecmis olsun dileklerimi iletiyorum. :)

Cok anlamli bir organizasyon oldu gercekten. Gidenlerin ayaklarina kanlarina saglik.

;)

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
01.11.2011, 01:07
Bir dahaki sefer önce kan verelim sonra yemeğe gidelim o zaman
(Gerçi ben nail olamadım bu güzel ekibin yoldaşlığına)...
Geçmiş olsun. Çabuk iyileşmenizi dilerim...

Barış Burak
01.11.2011, 08:47
Dövmenin geçicisi kalıcısı farketmiyormuş bunu öğrenmiş olduk... veremedik nitekim,birde i.ü mustafa yüksek tıp fakültesini ziyaret etmek farz oldu...

Badaloğlu
01.11.2011, 11:23
Demek ki maden suyu çokoprens çok da yeterli değil.. :)

geçmiş olsun :)

Çokoprens-Vişne suyu daha iyi gibi... Ya da halley- vişne suyu yapalım, o da iyi gider:)

Kamil Çakmak
01.11.2011, 14:44
Arkadaşlar yüreklerinize ayaklarınıza sağlık. Allah razı olsun sizlerden. Bidaha gurur duyduk.

Gökhan Döner
01.11.2011, 21:59
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/297757_10150379832764551_635279550_8056448_1277825 89_n.jpg

Gökhan Döner
01.11.2011, 22:00
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/321536_10150379832874551_635279550_8056449_1010981 971_n.jpg

Gökhan Döner
01.11.2011, 22:01
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/320800_10150379833089551_635279550_8056452_1574824 424_n.jpg

Korkunun ecele faydası yok kardeşim.

Gökhan Döner
01.11.2011, 22:03
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/321530_10150379832034551_635279550_8056436_5824638 75_n.jpg

Gökhan Atalay abimiz çocuklarına örnek oluyor.

Bordo_MaviM_61
01.11.2011, 22:37
Adımı yazdırdığım halde gelememenin acısı yaşarken bu haberi görüp moral buldum.
Verildi mi bilmiyorum ama BMN nin de adını vererek haber yapanları tebrik ediyorum..

http://www.ajansspor.com/futbol/superlig/h/20111101/trabzonspor_taraftarindan_kan_bagisi_kampanyasi.ht ml

UmutBaykan
01.11.2011, 22:42
Anlamlı organizasyonlara devam ediyoruz,emeği geçenlere teşekkürler.ganınız tükenmesin :D

bordo61
01.11.2011, 23:53
Çok geçmiş olsun Ayşe abla

Alper Calik
04.11.2011, 17:36
"SAYIN ALPER TOLGA ÇALIK, TÜRK KIZILAYINA BAĞIŞLADIĞINIZ KAN İHTİYAÇ SAHİBİNE İLETİLMİŞTİR. BİR HAYAT KURTARDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..."

diye bir mesaj geldi az önce bana :)

Ben de bu vesile ile

- bu fikri ortaya atanlara
- emeği geçen tüm kişilere

tekrar teşekkür ederim.

selamlar, iyi bayramlar herkese

Mollasalihoğlu
04.11.2011, 17:40
Resmi sitemizde yer bulmaz tabii ki süslü püslü laflarla..
Sadece Trabzonlu olmayanlardan kan alalım bir daha sefer.. :)

Anıl Kadir
04.11.2011, 17:52
"SAYIN ALPER TOLGA ÇALIK, TÜRK KIZILAYINA BAĞIŞLADIĞINIZ KAN İHTİYAÇ SAHİBİNE İLETİLMİŞTİR. BİR HAYAT KURTARDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..."

Ben de bu vesile ile

tekrar teşekkür ederim.

İsmi değişik olmak üzere, aynı mesaj 10 dakika önce bana da geldi... Garip hissettim kendimi...

Behçet61
05.11.2011, 22:05

Ben de bu vesile ile

tekrar teşekkür ederim.

Banada geldi aynı mesajdan,inanın duygulandım çok mutlu oldum,mazereti olmayan tüm arkadaşlarıma kan bağışlayarak böyle güzel duygular yaşamalarını öneririm.BMN ailesine Hayırlı bayramlar dilerim.

Gökhan Döner
10.01.2012, 16:39
21 ocaktaki kahvaltıdan sonra bu organizasyonu tekrarlasakmı acaba.
Nasıl olsa 3 ay geçti. Herhalde verebiliriz sayın yönetici arkadaşlar.

bocek
10.01.2012, 18:31
21 ocaktaki kahvaltıdan sonra bu organizasyonu tekrarlasakmı acaba.
Nasıl olsa 3 ay geçti. Herhalde verebiliriz sayın yönetici arkadaşlar.

evet 3 ay yeterli bir süre, verilebilir.

Turgay Şen
11.01.2012, 09:40
arkadaşlar öyle bir düşüncemiz var bakıyoruz