PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerel Gazetelere/Yayınlara Sahip Çıkalım

Barış Burak
01.10.2011, 20:16
Renktaşlar merhaba.

İstanbul basınının hakkımızda çıkardığı olumsuz ve ya yetersiz haberlere edilen şikayetlerle geçti benim Trabzonspor'u keşfettiğim yıllarım.Hala daha aynı dertten yakınıyoruz.Sonuna kadar haklıyız, fakat gelin görün ki,el elin eşeğini türkü çağırarak arar...

Medyada hakettiğimizden daha az yer aldığımıza hepimiz hemfikiriz...Peki buna tepki olarak ne yapıyoruz? Evet mail atıyoruz,telefon açıyoruz bazen de telefon açıp sövüyoruz.Bunlar anlık tepkiler...Peki kalıcı olarak ne yapıyoruz.İstanbul basınının taraflı olmasından şikayet ediyoruz ve bu sorunu belirtiyoruz her seferinde,peki bu soruna hangi alternatifi üretiyoruz?

Anadolu gazeteciliğinin yetersizliğinden dolayı,İstanbul medyası Ulusal Medya adını almış bulunmakta,halbuki bu doğru değil,olmamalı da...Eğer gerçekten gelişmiş bir ülkeysek, yerel gazeteler güçlü olmalı,Ulusal Medya dediğimiz şey,yerel medyanın gücünden gelmelidir.

Bugün Hürriyet'e,Vatan'a,Milliyet'e vb yayın organlarına kızıyoruz,fakat hakkımızda bize yağ çeken bir haber yaptıklarında en çok biz ''tık''lıyoruz...

Onlar da bizi boş zamanlarında yağlayıp, bizim kritik zamanlarımızda bacaklarımıza sopalarıyla vuruyorlar,geçen seneki Beşiktaş,Trabzonspor maçı sonrası, özellikle Hürriyet,Vatan ve Milliyet'in yaptıkları hala aklımda benim,ya sizlerin?

Bunun için tek bir çare var,tek bir yol var bence...Medya ihtilali...Her ne kadar beğenmesekte,her ne kadar ilk onları eleştirsekte,her ne kadar içlerinde art niyetliler çıksa da bazen,tek kurtuluşumuz yerel medyanın gelişmesidir.Günebakış,Karadeniz,Taka farketmez...Evimize alacağımız her yerel gazete,onlara kazandıracağımız her para,yerel yayınların gelişmesini,geliştikçe saygınlık kazanmasını,saygınlık kazandıkça haberlerin doğruluğuna daha çok itibar edilmesine dikkat edilmesini sağlayacaktır...

Sadece Karadeniz Bölgesi ile olmaz bu iş,İstanbul'da İzmir'de,Ankara'da,yurdun diğer köşelerinde oturan Trabzonsporlu yürekler, yerel gazetesine sahip çıkmalıdır.Bir yerel gazeteye abone olduk mu, onlara destek çıkmış olacağız.Onlara destek vermiş olacağız.Haber kalitesini belki beğenmeyeceğiz,bazen ''haber mi şimdi bu?'' diyeceğiz...Ama biz yerel gazetelere sahip çıktıkça,onlar gelişecek,bölgemizde Hürriyet,Milliyetten daha yüksek tirajlara sahip olacak belki de ileride...Biz şimdi abone olsak beğenmeyeceğiz,ama ileride belki çocuklarımız,torunlarımız,bize teşekkür edecek.

Güçlü ve sağlam kaynaklara ulaşabilen bir Karadeniz yerel medyası,Trabzon yerel medyası hem Trabzonspor'u kollayabilecek duruma gelirken,aynı zamanda şehrin tüm özelliklerini de ön plana daha rahat çıkarabilir.(Örnek verirsem,Trabzon bir spor şehrinden çok aslında bir kültür,düşünce,sanat şehridir,ama yıllar yılaaarrr önce tabiii, bu kadar büyük bir kültürel hazineye sahip bir şehir,bu zamanında ancak ''yoğun bakımda'' olarak tanımlanabilir)

Dipnot: Hiç bir yerel gazetenin çalışanı değilim.Sadece bu haksız düzenin ancak böyle yıkılabileceğini düşünen bir Karadenizliyim.

Saygılar.

TekfurÇayır 61
01.10.2011, 20:57
Barış kardeşim önerine şöyle bir katkı yapmak istiyorum.

Bahsettiğin yerel medya içerisinde hâlen doğru düzgün, dürüst habercilik yapanlar varsa bunlar desteklensin. Yoksa yalan haber, iftirâ, dedikodu yapan medyanın para kazanıp güçlendikçe dürüstleşeceğini düşünmek bana doğru gelmiyor. Bu tıpkı bir memurun geçinemediği bahanesiye - aynı maaşa geçinen memurlar varken - rüşvet alması gibi. Aynı memur terfi edip yükseldikçe aldığı rüşvetin rakamsal miktarı da artar. Ben artık geçiniyorum rüşvet almayayım demez. Yâni alışmış kudurmuştan beterdir. O yüzden en başından medya işine dürüstçe girmiş olanlar desteklenmeli derim. Bozuk olan, eline daha fazla para geçtikçe daha fazla bozulur. (Bknz. örnek FB) Trabzon medyasını tanımıyorum.

İstanbul medyası için dediklerine ise tamâmen katılıyorum.

Aşağıdaki tesbitin de çok isâbetli;

(Örnek verirsem,Trabzon bir spor şehrinden çok aslında bir kültür,düşünce,sanat şehridir,ama yıllar yılaaarrr önce tabiii, bu kadar büyük bir kültürel hazineye sahip bir şehir,bu zamanında ancak ''yoğun bakımda'' olarak tanımlanabilir)

Barış Burak
02.10.2011, 09:07
Abim,teşekkür ederim.

Trabzon şehrinde elbet artniyetli olarak bu işi yapanlar vardır,ama mutlaka ve mutlaka yaptığı işin hakkını vermeye çalışan da vardır,destek olmalı,destek çıkılmalı bence ama başlığa duyulan ilgiyi gördüğpümde biz daha çok Rıdvan'a küfrederiz,biz daha çok Hürriyet'e söveriz diyorum:)

Murat Varol
02.10.2011, 10:52
sahip çıkalım çıkmasına da medyatrabzonun bugünkü haberinin başlığı "TRABZON YÖNETİMİNİN ŞARK KURNAZLIĞI"ydı yönetim kadın trübünü olarak vip ve kapalıyı göstermiş bu eleştiriliyordu.saçma sapan ucuz gazetecilik yapıyorlar.hepsi bir grubun elinde çoğu yazarının evrensel bir dünya algısı yok ilkokul çağındaki çocuklar gibi yazıyorlar.yapıcı değiller bizim köy kahvesindeki amcalar bile onlardan daha sakin olabiliyor.

Murat Varol
02.10.2011, 10:55
bir de bu amcalar varlıklarını istanbul karşıtlığına borçludur ama istanbula bir panele çağrılsınlar bakın nasıl konuşuyorlar.internet sayfalarında bu gazeelerin sitelerinden kopyala yapıştır yapıyorlar sadece

Uğur Tüysüzoğlu
02.10.2011, 10:57
Buranın yerel gazeteleri pek güvenilir gelmiyor bana , ki gazete okumayı bıraktım.

İnternet üzerinden takip ediyorum , Trabzon'un en güvenilir kaynağı www.haber61.net yanılma payları çok az ve iyi habercilik var.

pazarkapılı
02.10.2011, 11:40
tabii arkadasimizin bahsettigi gazeteleri suanki durumlarini gorunce durumun ne kadar karanlik rahatsiz oldugunu anlamamak guc olmasa gerek....60 lar 70 lerdeki cizginin cok gerisinde oldugunu gozlemliyorum kendim adima....trabzonun basin emekcileri umran baranlari,kiyi dergisinin parlak yillarini,gundogdu sanimerleri,atilla asutlari dusununce tabi....kiyi dergisinin duzenli okuyucusuyum....iki aylik cikan dergiye ulasabilirsiniz....kendim adima soylemeliyim ki trabzonun kulturle,sanatla icice buyuyen jenerasyonu 1930-1960 yillari arasinda dogan ve buyuyen jenerasyonudur....bu donemde cok degerli insanlarin varligini gorebiliyoruz....

peki neden trabzon gelisemedi bu anlamda....bence birincisi trabzondaki koltuk sahipleri ikinciside trabzonsporun basarisiz idarecileridir....konuyu acmaya gerek yok....ikisede populizmie kurban etmislerdir herseyi....simdi can cekisen kiyi var....ama kimin haberi var....

kisisel bazda yada dergisel olarak atilacak adimlar zamanla buyuyebilir....tabi burada homojen sesin ne olacagi onemli....siyasi cekismelerle,kavgalarla gecen basin omrune ne kadar direnebilinir ki....tabii ben kulturel acidan baktim bu tarafta isler karisik....

NEŞAT BAŞOĞLU
02.10.2011, 11:44
bir de bu amcalar varlıklarını istanbul karşıtlığına borçludur ama istanbula bir panele çağrılsınlar bakın nasıl konuşuyorlar.internet sayfalarında bu gazeelerin sitelerinden kopyala yapıştır yapıyorlar sadece

Aynen dediğin gibi aslında, bütün herşeyin özeti bu ...

Emirhan Makul
02.10.2011, 11:49
Barış kardeşim önerine şöyle bir katkı yapmak istiyorum.

Bahsettiğin yerel medya içerisinde hâlen doğru düzgün, dürüst habercilik yapanlar varsa bunlar desteklensin. Yoksa yalan haber, iftirâ, dedikodu yapan medyanın para kazanıp güçlendikçe dürüstleşeceğini düşünmek bana doğru gelmiyor. Bu tıpkı bir memurun geçinemediği bahanesiye - aynı maaşa geçinen memurlar varken - rüşvet alması gibi. Aynı memur terfi edip yükseldikçe aldığı rüşvetin rakamsal miktarı da artar. Ben artık geçiniyorum rüşvet almayayım demez. Yâni alışmış kudurmuştan beterdir. O yüzden en başından medya işine dürüstçe girmiş olanlar desteklenmeli derim. Bozuk olan, eline daha fazla para geçtikçe daha fazla bozulur. (Bknz. örnek FB) Trabzon medyasını tanımıyorum.

İstanbul medyası için dediklerine ise tamâmen katılıyorum.

Aşağıdaki tesbitin de çok isâbetli;

(Örnek verirsem,Trabzon bir spor şehrinden çok aslında bir kültür,düşünce,sanat şehridir,ama yıllar yılaaarrr önce tabiii, bu kadar büyük bir kültürel hazineye sahip bir şehir,bu zamanında ancak ''yoğun bakımda'' olarak tanımlanabilir)

Katılıyorum şu 1 sene içerisinde yanımızda olarak görünmeye başladı yerel medya , istanbul medyasından daha kötü haberlerini yüklenmelerini unutmadık.

krdnz
02.10.2011, 12:43
Bu arada Fotospor denen yalaka kağıt parçası kapanmış.Hak ettiği yerden Şok gazetesinin arka sayfasından devam edecek.

Dün son sayısı çıktı bugün Fotospor yok.

bordo61
02.10.2011, 13:05
Yerel Medya önce kendine sahip çıkmalı

Örnek veriyorum.

http://www.trabzonhaber.com.tr/images/haberler/trabzonsporun_sitesi_hacklendi_1317546351.jpg

Trabzonspor'un sitesi hacklendi!

Trabzonspor'la ilgili haberlerin yer aldığı internet sitesi hacklendi!

Fenerbahçe'nin İstanbul BŞB'yi yendiği maçın ardından ilginç bir olay yaşandı. Trabzonspor'la ilgili haberlerin olduğu trabzonspor.org sitesi hacklenirken, sitenin girişine Aykut Kocaman'ın fotoğrafı konuldu ve "Trabzon olamazsın şampiyon" yazısı yazıldı.

------------
Diye bir haber geçmiş bu gün yerel medya

Bu haberi okuyan normal bir vatandaş ne der , Trabzonsporun Resmi sitesini hacklediler der değil mi

Şimdi bakalım.

Hacklenen site

trabzonspor.org

Sahibi belli değil şahsa ait (Gizli )

http://www.whois.com.tr/?q=trabzonspor.org

Trabzonspor.org.tr

Kimin Trabzonspor kulübünün

http://www.whois.com.tr/?q=trabzonspor.org.tr

----------

Ne oldu ulusalda çıkan bir habere balıklama atladılar

Bunu sürekli yapıyorlar araştırma yok , soruşturma yok , copy-paste haberciliği yapıyorlar çoğu zaman.

Önce kendilerine sahip çıksınlar sonra biz onlara sahip çıkacağız

Uzunoğlu
02.10.2011, 13:28
Yerellik ile ilkellik arasında bağlantı olduğuna inanan medya olmasın

Hiç değilse bizi İstanbul medyası vuruyor

Sen de mi Britüs olayları hoş olmuyor

ylmzince
02.10.2011, 13:53
Hürriyet'e,Vatan'a,Milliyet

zaten şu 3 gazeteye tıklayan alıp okuyan trabzonsporlu olmaz...hepsi eşit ölçülerde ...p. ...u..

TekfurÇayır 61
02.10.2011, 15:00
Trabzon'da kültürel anlamda gerileme ekonomik gerileme ile birlikte başladı, yeniden çıkışa geçmesi de yine ekonominin gelişmesiyle olabilir diye düşünüyorum. Nasıl olacağını bilmiyorum ama inşâallah olur. Trabzon'un kültürel açıdan o eski güzel günlerine dönmesini çok istiyorum.

Şu hâliyle içi kalaylı kazan, konu TS olunca her kafadan bir ses çıkıyor, herkes kulübü, takımı biryerlerinden çekiştirip duruyor. Oysa sakinliğe, suhûlete ihtiyacımız var. Eleştiriler, gerçekten aksayan işler için, nokta atışı şeklinde, sorunu ortaya net koyan, en azından bir tâne veyâ alternatifli çözüm sunan yapıcı eleştiriler olmalı. Yoksa herkes tuttuğu yerden çekerse futbolumuz ulaşma potansiyeli olan noktanın hep gerisinde kalır. "Vayyy bu böyle olur mu, kim yapmış, niye yapmış" gibi ortalığı velveleye veren anlamsız, faydasız eleştirilerden herkes özenle kaçınmalı.

Bir de Şenol hoca hemen her basın toplatısında, câmiaya dönük üstü kapalı, ustalıklı mesajlar veriyor. Bunlar iyi anlaşılmalı diye düşünüyorum.

Bir de endişem takım başarılı olup kulübün geliri arttıkça, kasadaki paraya göz dikenlerin yönetime el koyabilmek için karışıklık çıkartmaya çalışmaları ihtimali. İnşâallah böyle girişmler olmaz, olursa da başarılı olmaz. Yönetim seçimle gelip, süresi dolunca seçimle gitmeli. Hizipçilik bize çok zarar verir.

Şeref
02.10.2011, 16:52
istanbul medyasının trabzonspor lehine ve aleyhine hiçbir yayınını okumuyorum bile. sadece haber61, taka, bmn trabzonsporla ilgili beni bilgilrendiriyor. doğru ve güvenilir bilgi veriyorlar.

bordoylamavi
04.10.2011, 15:09
son hürriyet olayından sonra bu başlık daha önemli hale geldi. yukarı çıkaralım başlığı