PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul’daki arkadaşlar nerelere gider

TURHAN
01.10.2004, 20:15
arkadaslar, hem tanismamiz hemde kaynasmamiz icin istanbul daki arkadaslar nerelere giderler, nerelerde daha cok vakit gecirirler

1-üsküdar salacak teras cafe(onceden tophaneye giderdim nargile icin ama buranin manzarasi cok guzel)

2-pendik gulistan

3-caddede turlamak/envai cesit kafelerden birinde soluklanma genelde kirinti,midpoint

aklima geldikce yazacam

ekrem75-61
01.10.2004, 20:51
taksim andon bar,b.cekmece sahili ve mekan olarak edindigim bakirköy sahili

#10 Fietra
01.10.2004, 21:08
Okul

Dershane

Internet Cafe

baska neyimiz var hayatimiz bu 3'ü arasinda geçiyor aptal insanlar yüzünden.Bunu bile çok görüyorlar.Insanlari inek yapmak için ellerinden geleni ardlarina koymuyorlar.Her insani fabrika mamülü gibi %0 farksiz bir sekilde ayni hale getirmek istiyorlar herhladesmileys/smiley7.gif

Emorfo
02.10.2004, 09:37
ev is okul baska yere gidemiyoruz :)

Hüda Topaloğlu
02.10.2004, 14:52
Sen beni hiç gezdirme istanbuldasmileys/smiley19.gif...

Ama ramazanda geliyorum 6 gunlugune, affetirebilirsin kendinismileys/smiley4.gif...

Oğuzhan Turhan
02.10.2004, 18:02
abim böyledir aganthacim sen bana deseydin yapardik birseyler

TURHAN
02.10.2004, 21:28
Sen beni hiç gezdirme istanbuldasmileys/smiley19.gif...

Ama ramazanda geliyorum 6 gunlugune, affetirebilirsin kendinismileys/smiley4.gif...

ooo gel sen gel

Hüda Topaloğlu
03.10.2004, 01:32
gelecegim:)...

TURHAN
05.10.2004, 00:49
nerde da bmn istanbul

corleone
05.10.2004, 10:18
bakirköy carousel her cumartesi, beylikdüzü, arada bir cadde, ayda bir taksim tophane,avcilarda okul var mecburen avcilar, ayrica florya nargile süper ortam, kafayi dinlemek için florya belediye tesisleri,yuvarlanip gidiyoruz iste...

Mehmet
05.10.2004, 10:30
Sabah erken evden çikar is mekanimiza gidip aksam geç saatler eve
dönebiliyorum.

Gezmek veya sosyal ortamlara katilmak sa hafta sonuna kaliyor
Ama hafta sonuna bizleri bekleyen bir sürü is olmasina ragmen
solugu Kadiköy de Üsküdar'da alirim.

Hali saha maçlari ve dügünler de ayri bir konu.

Guests
05.10.2004, 11:42
istanbul avrupa yakasinda her yerde variz nerdeyse

ama özellikle bakirköy ve ortaköy sahilleriEdited by: EsenLerli_ÖzGüR

Harun
05.10.2004, 13:00
Sakarya'ya giderim ,Ankara'ya giderim, Çankiri'ya giderim, yani Istanbul'u astik biz smileys/smiley17.gif

kuzey_lee
05.10.2004, 14:58
besiktas sahildeki çay bahçeleri bi de metro turizmin yanindaki arada cafe var oraya..

kadikoy bahariye-moda

mecidiyekoy tum kahveler...

maltepe hayal bahçesi..

Çebi
05.10.2004, 18:43
simdilik idmandan eve evden idmanasmileys/smiley36.gif

gerçi idmanlari da hergün baska yerde yapiyoz sahamiz olmadigi için iyi gezioz böylece yani...smileys/smiley2.gif

Guests
07.10.2004, 02:21
Besiktas Sahil Çay Bahçeleri Cafeler(okul icabi)

Kadiköy-Moda (misal Bomonti)

Caddede takiliyoz arada

storm61
17.08.2005, 03:03
BEN PENDIKTE OTURUYORUM ORADA ÇOK GÜZEL BIR LOKALIMIZ VAR TRABZON DOLAYOBALILAR DERNEGIYOLUNUZ DÜSERSE UGRAYIN ÇOK GÜZEL ÇAYI VAR E5 KENARIPENDIK KÖPRÜ YANI&n bsp;&n bsp;

U.Sadıkoğlu
17.08.2005, 10:32
ben suadiyede oturuyorum bazen cadde ye gidiyorum arkadaslarla baska bi yerede gittgim yok

andrei07
17.08.2005, 11:41
Bakkala giderler,eve giderler,pazara giderler ne bilim iste kim nereye gider bellimi olur hayat bu.Bu topige bu cevep uymadimi??

EmrahYalçınalp
17.08.2005, 11:53
Leb-i derya (istiklal, kumbaraci yokusu...)

Oooffff, oof !

Guests
17.08.2005, 12:08
bundan sonraki mekanlarim kadiköy bostanci tarafismileys/smiley4.gif

Berat
17.08.2005, 12:44
Çok sik gitmemekle birlikte favori mekanlarimi sayayim;
<UL>
<LI>Çamlica (manzarasi insani baska bir boyuta götürüyor)</LI>
<LI>Adalar (Bisiklet turu yapip adanin en ücra köselerinden inanilmaz manzaralar görmek istiyorsaniz Büyükada, ormanlik bir alanda mangalinizi yakip daha sonra ormanda yürüyüs yapmak ya da çimenlerin üstünde uyumak için Heybeliada)</LI>
<LI>Eyüp Sultan Camii (Sabah namazina imkaniniz olursa kesin gidin.. Sabahin o saatinde camiiden disari tasan kalabaligi görmek, o kalabalikla namaz kilmak, hep birlikte dua etmek,o atmosferi koklamak insanin maneviyatini kuvvetlendiriyor..Deneyin, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz)</LI>[/list]

CaMoKa
17.08.2005, 14:37
ben istanbula geldigimde görüsmek için bmn nin mekani falan varmi diye arastirdim hiç ses çikmadi yokmu istanbulda bir bmn cafe falan

uygar_trb
17.08.2005, 16:52
bende anca bogazin incisi sariyerimin caddelerinde sokaklarinda bos bos geziorumm ...smileys/smiley36.gif

sariyer disi beni bozuyoooooo

JUN61
17.08.2005, 20:23
ben bayrampasa tarafinda takilirim

malum bizim semt

JUN61
17.08.2005, 20:24
bende anca bogazin incisi sariyerimin caddelerinde sokaklarinda bos bos geziorumm ...smileys/smiley36.gif

ben ara sira sariyer e teyzemlere giderim

sen neresindesin sariyer in

MrbLack
17.08.2005, 22:40
sariyer de sahile,büyükderede biyer vardi kanat yerdik orda
bakirköyde kaktüse ara da bir regatta ya bazen de erenler cafeye sahilde ha unutmadan cafe hobi vardi inter barin arkasinda sahibi trabzonlu
taksim de ki 2 gecede bir çiçek pasajinin arka sokagindaki cafe barlara..cumartesi günleri dj arkadasi bulabilirsek diskoya
bahçelievler de yayla mc'e... önceden nazara giderdik mevzu yaptik biraktik..sirinevlerde simit cafeye
seyrantepe de seyrangah...
arkadaslar size en iyi yer olarak söyleyebilecegim yer bunlarin içinde müthis amerikan cageleri yapan yer olan kahverengini öneririm.çapa duragindan 800 metre ileride..için görün,baya entel bisey bide cafe serender var eresin otelin yani...
galata köprüsü altindaki restaurantlarda ugrak yerimdir
trabzona gelirsek çardak ugrak yerimdir...bide bilmiyom simdi duruyor mu cafe stress uzun sokagin sonuda..tabi bide ganita..

Edited by: mrblacksea

uygar_trb
18.08.2005, 00:35

merkezde ana caddenin üstündeyim...

sen nereye geliosun???

JUN61
18.08.2005, 19:37

merkezde ana caddenin üstündeyim...

sen nereye geliosun???

SARIYER STAD ININ ORAYA GELIRIM ORMANLIGA DOGRU AMA ANANEM SAHIL ÜST SOKAGINDA OTURUR ORALRA GELIYORUM

jackal61
20.08.2005, 00:07
beylikdüzünde oturuyorum genelde oralar...onun disinda sik sik büyükçekmece sahili, bahçelievler ve bakirköye giderim..ayda bir tophane weya taksim..nadiren de caddeye takilirim...smileys/smiley36.gif

Mollasalihoğlu
20.08.2005, 13:06
nakkastepe çay keyfi

ortaköy kumpir keyfi smileys/smiley36.gif

TURHAN
03.09.2005, 23:13
Çok sik gitmemekle birlikte favori mekanlarimi sayayim;
<UL>
<LI>Çamlica (manzarasi insani baska bir boyuta götürüyor)
<LI>Adalar (Bisiklet turu yapip adanin en ücra köselerinden inanilmaz manzaralar görmek istiyorsaniz Büyükada, ormanlik bir alanda mangalinizi yakip daha sonra ormanda yürüyüs yapmak ya da çimenlerin üstünde uyumak için Heybeliada)
<LI>Eyüp Sultan Camii (Sabah namazina imkaniniz olursa kesin gidin.. Sabahin o saatinde camiiden disari tasan kalabaligi görmek, o kalabalikla namaz kilmak, hep birlikte dua etmek,o atmosferi koklamak insanin maneviyatini kuvvetlendiriyor..Deneyin, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz)</LI>[/list]

ahh, ben gitmeden bi hep birlikte gidemedik eyüp sultana

Beytullah
04.09.2005, 20:51
hafaata içi is ve ev arasi mekik dokurum

hafta sonu

500 -yildirim

bazende gop meydandan gezerim

arada kafama estiigi zaman taksime dogru yol alirim .bazen gala'taya

Harun
04.09.2005, 21:12
Üsküdar salacak teras cafe:Kizkulesi manzarali muhtesem bir yerdir.
Üsküdar Fetih Pasa Korusu:Ayri bir güzellik
Büyük çamlica:Manzrasini anlatmaya gerek yok.Kafa dinlemeye birebir gelir.
Moda çay bahçesi:Kadiköyün bir numarasi
Maçlarida Ümraniye çarsida sweet cafede izlerim.Full lazdirsmileys/smiley1.gif

Hüseyin Çümen
05.09.2005, 20:01
cadde starbucks i çok severim caddede favori mekanim

karaköy de güllüogluna ugramadan asla gitmem

Emir BAYRAK
05.09.2005, 21:02
cadde starbucks i çok severim caddede favori mekanim

karaköy de güllüogluna ugramadan asla gitmem

Görüyoruzdur birbirimizi o zaman

Cadde Kirinti yer fistigi nargilem midpoint starbucks 4ever Sahil

Kadikoy Moda

Bostanci sahil esrafi

Maltepe dershane smileys/smiley1.gif

Lapina
15.02.2007, 08:47
Sakarya'ya giderim ,Ankara'ya giderim, Çankiri'ya giderim, yani Istanbul'u astik biz smileys/smiley17.gif
Mükemmel.:D
Bu eski başlıkları bulup çıkartmak lazım zaman zaman.

Üsküdar salacak teras cafe:Kizkulesi manzarali muhtesem bir yerdir.
Üsküdar Fetih Pasa Korusu:Ayri bir güzellik
Büyük çamlica:Manzrasini anlatmaya gerek yok.Kafa dinlemeye birebir gelir.
Moda çay bahçesi:Kadiköyün bir numarasi
Maçlarida Ümraniye çarsida sweet cafede izlerim.Full lazdirsmileys/smiley1.gif

Ancak dikkatimi bir şey çekti , gittiğin yerler riskli yerler.Mazallah tinercisi var hapcısı var.:D

Lapina
15.02.2007, 08:49
Edit ++++++++

Ayşe Aygün
15.02.2007, 13:27
Anadolu hısarı üzerinde Tema vakfına ait bir park var tam fatih sultan mehmet köprusnunun anadolu ayağının sağında. Ordan istanbul un ve Boğazın eşsiz manzarsını seyredebilrisniz. özellikle geceleyin tavsiye ederim. sanki köprü bir maket gibi elinizn altında.

Armağan Dere
15.02.2007, 13:33
evet var mı fındıkzadeli fındıkzade,eminönü doğu bank,beşiktaş,ortaköy,taksim,dolmabahçe fln filan

sümela61
15.02.2007, 16:15
kalabalıktan hiç haz etmeyen birisi olarak Bakırköy denilince kusasım geliyor... mecbur kalmadıkça asla gitmem...

Taksim mi?... oraya da bir kültür-sanat aktivitesi yoksa adımımı atmam...

gerçi İstanbul'da kalabalık olmayan yer bulmak mümkün değil gibi ama yine de bu 2 yer ipini koparanın geldiği yerler olmuş sanki... artık buralara gidenlerin çoğu neden gittiklerini bilmiyorlar... bilenler de var elbet ama onların da çoğunluğu "piyasa" peşinde... ;) içlerinde elbette çok az da olsa müstesna bir kesim var...

gittiğim yerler mi?... az sonra... :)

sümela61
15.02.2007, 17:23
yakın bir süre öncesine kadar büyük bir keyifle gittiğim ve eş-dost çevreme de gönül rahatlığı ile tavsiye ettiğim bir yerdi Sepetçiler Kasrı ve o kasırdaki cafe-restoran... şehrin içinde, sessiz-sakin kalabilmeyi başarmış bir yerdi... belki hala öyledir ama işletmesini Swissotel alınca ben bir daha hiç gitmedim... çünkü o zamanlar pek bilinmeyen, bilinse de herkesin öyle pek gitmediği bir yerdi... şimdi tabiri caizse orası da biraz "piyasa" olmuş, öyle diyorlar...

ama oradaki manzara eşliğinde çay içmek inanılmaz bir keyif... bir tarafınız Boğaz, bir tarafınız Haliç... kesinlikle ve kesinlikle kafa dinleyebileceğiniz, şehirden kaçabileceğiniz bir yer...

http://img402.imageshack.us/img402/8245/sepetcisb3.jpg

Sepetçiler Kasrı Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapıdır.

Sultan III. Murat zamanında Mimar Davut Ağa tarafından yapılmış ve kullanılan malzemeler çeşitli yörelerden özel olarak getirilmiştir. Yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırları içinde kalan yapı, Sultan I. Mahmud döneminde de (1739) yenilenmiştir. Bu kasrın aynı zamanda padişahlara ait kayıkların bağlandığı bir yer olduğu ve padişahların donanmanın sefere çıkışını ve dönüşünü buradan izledikleri bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminde askeri ecza deposu olarak kullanılan kasır, restorasyondan önce tümüyle kendi haline terk edilmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1980 yılında yapılan restorasyonlardan sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü`nün Uluslararası Basın Merkezi olarak kullanılmıştır.

Günümüzde, denizin üzerine kurulu olan mekanda restoran, bar gibi farklı alanlarda hizmet verilmektedir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Sepet%C3%A7iler_Kasr%C4%B1"'dan alındı.

sümela61
15.02.2007, 18:16
uzun süredir gitmesem de, sevdiğim mekanlardan birisidir Çorlulu Ali Paşa Medresesi... gerçi ben nargile içmeyi beceremiyorum, o yüzden içmiyorum ama özellikle kavunlunun kokusuna bayılıyorum...

Çorlulu Ali Paşa Kimdir?

Çorlulu Ali Paşa 1670 yılında, Çorlu’da doğar. Bir çiftçi ailesinin oğludur. Ailesi, O’nu Kapıcıbaşı Türkmen Kara Bayram Ağa’ya -duydukları sevgiden mi, minnetten mi yoksa korkudan mı bilinmez- evlatlık olarak verirler.

Kapıcıbaşı evlatlığı olarak önce Galata Sarayı’na, daha sonra Enderun-ı Hümayun’daki Seferli Koğuşu’na, buradan da Hane-i Hassa’ya yerleştirilir. Sonra memuriyete tayin edilir. Çorlulu Ali Paşa’nın başarıları çok geçmeden dikkat çekmeye başlar. II. Mustafa’nın kızıyla evlenerek saraya damat olur. Çeşitli yerlerde vezirlik ve kaymakamlık görevleri yaptıktan sonra III. Ahmet’in sadrazamı olur. Devletin mali işleriyle ilgilenen, toplar döktürüp, askeri ocaklarda düzenlemelerde bulunan ve saray masraflarını kontrol altına almak isteyen Çorlulu Ali Paşa İsveç - Rus savaşı sırasında İsveç’i Ruslara karşı destekler.

Amacı ilerde meydana gelebilecek Rus-Osmanlı savaşında yorgun düşmüş Rus ordusunu yenmektir. Sultan Üçüncü Ahmet’in bu siyaseti onamaması ve bir süre sonra da Rusların savaşı kazanması üzerine Çorlulu Ali Paşa, gözden düşer ve Kefe’ye sürülür. Çorlulu Ali Paşa, Şeyhülislam Paşmakçızade Seyyid Ali Efendi’nin fetvası ve Padişah’ın fermanı ile idam edilir.

Sanki Bayazıt’ta değilmiş gibi, Bayazıt’ın kalabalığından, gürültüsünden alabildiğine uzak Çorlulu Ali Paşa Medresesi... O, rengarenk kilimleri, nargile şişelerini, tütün kokularını, medrese günleriyle birleştirip yeni bir dünya yaratmış. Öyle bir dünya ki bu, sadece kafasını uzatıp bakanları bile içine çekiveriyor...

Medresenin müdavimlerini çoğunlukla gençler oluşturuyor. Emekliler, çevre esnafı ve turistler de müdavimler arasında... Buradaki dostlukların baki olacağına inanıldığından, tanıdık-tanımadık herkese selam vermeden oturulmuyor nargilenin başına. Sonra saatlerce nargile içiliyor bir de elma çayı...Tiryakiler için büyük bir huzur kaynağı burada nargile içmek. Nedenini onlar da bilmiyor. Medresenin de, nargilenin de insanı dinlendirdiğini söylüyorlar.

Bir doldurumu en az bir buçuk saat süren nargilenin ehilleri bu süreyi dört saate kadar çıkarabiliyor. Tömbeki dışında 29 çeşit aromalı tütün daha mevcut. En çok tercih edilenler ise elmalı, kapuçinolu, naneli, limonlu, tropik tütünler.

Tayyar Bilgin, nargile tiryakilerinden. Neden sürekli medreseye geldiğini şöyle anlatıyor: “48 yıldır tömbeki içiyorum. İyi bilirim nargileciliği yani. Burdaki nargileler çok güzel. Manevi bir değeri var sanki burasının, burdaki nargilelerin...”

Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin bahçesindeki Erenler Çay ve Nargile Bançesi’nin işletmecisi Ekrem Başkan 1708 yılında, Çorlulu Ali Paşa tarafından yaptırılmış olan medresenin iki avludan oluştuğunu söylüyor. Yatakhane, yemekhane ve banyonun bulunduğu avluda bugün halı-kilim tamiri yapılıyor. Medresenin bulunduğu avluda ise kilim satılan dükkanlar, nargile ve çay bahçesi var. Başkan, medresenin bölmelerinin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kiraya verildiğini anlatıyor. Genellikle çay bahçesine üniversite öğrencilerinin geldiğini belirten Başkan, “Önceden de buraya öğrenciler gelirmiş. Şimdi o öğrenciler büyüdü, elleri ekmek tutuyor ve hâlâ geliyorlar. Vazgeçemiyorlar yani buradan. Bir de turistlerin kullandıkları el kitaplarında da medresenin ismi var. O yüzden turistler de çok geliyor” diyor. Gelenlerinin çoğunun nargile içmek için özellikle geldiğini anlatıyor.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi çok ünlü bir nargileci olsa da, nargile içmeyenler de sık sık geliyorlar buraya. Bunlardan birisi Hülya Bilgin. Asya yakasında oturduğu için uzak kalıyormuş medrese O’na. Ama, O’nun onca yolu göze alıp sadece medreseye gelmek için bile Avrupa yakasına geçtiği zamanlar oluyormuş. Medresenin O’na daha önce gittiği Kahire’yi anımsattığını söylüyor. Tarihi bir mekânda çay içmenin de keyfi başkaymış. Nargile içmiyormuş ama nargile kokularının medreseye ayrı bir hava kattığı düşüncesinde. Medreseye gelenlerin çokluğunu, çay bahçesinin tarihi oluşunun yanı sıra Bayazıt’ta rahatlıkla oturulabilecek tek yer olmasına da bağlamadan edemiyor.

Büyük çoğunluğu Çorlulu Ali Paşa’nın kim olduğunu bilmese de, Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ndeki Erenler Nargile ve Çay Bahçesi’nin müdavimleri, buraya geldiklerinde dertten tasadan uzak sadece huzur hissettiklerini söylüyorlar.

Alışkanlık

Olcay Karagöz ve Taylan Acar uluslararası ilişkiler okuyorlar. İstanbul Erkek Lisesi mezunu olduklarından, ortaokuldan beri sürekli medreseye geldiklerini söylüyorlar. Ama “Orta okuldayken her gün gelirdik. Artık çok sık gelemiyoruz” diye yakınıyorlar. Acar, “Burası yazın bile serin olur. Yaz sıcaklarında serinlemek için çok iyi bir yerdir. İlginç bir atmosferi var. Burayda insanları tam olarak neyin çektiğini bilmiyorum. Garip bir tılsım var sanki... Bambaşka bir dünya burası” şeklinde anlatıyor medreseyi.

Ayça Bilge arkeolog. O’nun medrese alışkanlığı da üniversite yıllarından kalmış. İstanbul Üniversitesi’nin Merkez ve Laleli kampuslerinin Bayazıt’ta olması nedeniyle üniversite öğrencilerinin bir alışkanlığıymış medreseye gelmek. Dersten sonra illaki burada buluşulur, evlere buradan gidilirmiş. Aslında tarihi yerlerin koruma altına alınması gerektiğini söylüyor Ayça Bilge. Tarihi yerlerin, restoran ya da çay bahçesi olarak kullanılmasına karşı olan Bilge “Ama burası başka. Tarihi doku burada bozulmamış. Buranın duvarlarında tarihi izliyorsunuz sanki. Gözlerinizin önünde tarih var. Düşünsenize bir dönemin bilim merkezi burası. Bilim adamlarının bilim ürettikleri yerler buralar. Beni çok heyecanlandırıyor. Bir de burda içilen nargilenin tadını başka hiçbir yerde bulamıyorum” şeklinde konuşuyor.

kaynak: http://www.evrensel.net/04/10/04/toplum.html

Gamze
15.02.2007, 18:57
Mehmet abi sen hep bizim oralardasın yau :) Uzun zamandır gitmiyormuşsun ama bir gün karşılaşırız her halde Erenlerde :) (Çorlulu Ali Paşa medresesi oluyor kendileri-erenler çay bahçesi de deniyor) Ders aralarında zaman geçirmeye birebir...Nargileseverler için çok güzel bir mekan.(Ben içmem ama http://img171.imageshack.us/img171/8194/q1xm5.png)

MrbLack
15.02.2007, 19:55
Bu araen çok uğradığım yer Taksim Nevi dir :).Bide Kemerburgaz da nargileye giderim.Bahçelievler de yeni bi yer keşfettim o da bana kalsın :D

LazAnisT
15.02.2007, 21:48
Boş vakitlerimde Anadolu fenerinden Karadenizi seyrederim.Memlkeket özlemi çekenler için şiddetle tavsiye ederim.

Cyzio
15.02.2007, 22:20
Müselles....

kuzey_lee
15.02.2007, 22:50
beykoz güzeldir..beytaşta gün batımıyla rakı balık keyfi..şiddetle tavsiye ederim :) :)

şahit isteyen atalaya sorsun :D

Harun
15.02.2007, 23:02
beykoz güzeldir..beytaşta gün batımıyla rakı balık keyfi..şiddetle tavsiye ederim :) :)

şahit isteyen atalaya sorsun :D

Buyur burdan yak.Adamı arıyoruz nerdesin diye Sultanahmette namaz kılıyorum diyor.

sümela61
15.02.2007, 23:07
Müselles....

saygıdeğer hocam cahilliğime verin ama ben bir şey anlamadım... :rolleyes:

not: ekşisözlük'ten baktığım kadarıyla "tepebaşında bir han" imiş...

kuzey_lee
15.02.2007, 23:07
Buyur burdan yak.Adamı arıyoruz nerdesin diye Sultanahmette namaz kılıyorum diyor.

birinci yalan sen aramadın..

ikincisi sultanahmette namaz kılıyorum demedim..atalaya dedim ki işin yoksa gel bu tarafa beyazıt tarafına geçicem,napcaz sorusuna karşılık sultanahmette namaz kılarız belki dedim..telefon kayıtları turkcellden istenebilir..

Cyzio
15.02.2007, 23:36
saygıdeğer hocam cahilliğime verin ama ben bir şey anlamadım... :rolleyes:

not: ekşisözlük'ten baktığım kadarıyla "tepebaşında bir han" imiş...

Ben de "Bakalım kim soracak?" diye bekliyordum. Sağolasın Sümela61, beni beklemekten kurtardın.

Benim öğrenciliğim Boğaziçi Üniversitesi'nde geçti. Arkadaşlarla, en severek gittiğim yer, Hisar'daki Hacı Kemaleddin Camii yakınlarında, Hisar Pastahanesi'nin hemen yanında yer alan, küçük bir çay bahçesiydi. Üzerine kurulu olduğu alan üçgen şeklinde olduğu için, ismi olmayan bu çay bahçesine önceleri "Üçgen Çay Bahçesi", sonraları babamın da katkılarıyla "Müselles" adını verdik.

Başlarda salaş bir çay bahçesi görünümünde olan müessese, camekânlar takdırdı, masa ve koltukları yeniledi, modernleşti ve sonunda bir de adı oldu: Çaykent. Çok soğuk olan bu ismi hiç benimsemedik. Bizim jargonumuzda hep Müselles olarak kaldı.

Bir de tam Hacı Kemaleddin Camii'nin hemen altında bir Bahri Baba köftecisi vardı. Hafta sonları, önce orada yemek yer, sonra Müselles'e geçerdik. O zamanlar yaz aylarına denk gelen Ramazan gecelerinde, Teravih'ten sonra vazgeçilmezlerimiz arasındaydı, Müselles'te içilen çaylar.

Hayatımda o kadar yer tuttu ki, ona yazdığım bir şiir de vardır:

MÜSELLES

Sabah... Biraz serin... Ve saat altı.
Kenar masada bir sessiz kahvaltı
Ediyorum... Ruhum sanki onunla.

Derslerden, okuldan, dünyadan uzak,
Uzun uzun, şundan bundan konuşsak.
Fısıltıyla ve o meçhûl lisanla.

*

Akşamleyin dostluk akar içime,
Bilmem bilirler mi, bu sevgi kime?
Ilık tezahürat, muazzam gerçek.

Bu kahve şu anda bir ziyarettir,
Kalbimde duyduğum bir hararettir.
O kırık hatıra, bir buket çiçek.

*

Gece sohbetler dem dem koyulaşır,
Porselen fincanda çaylar dolaşır.
Bir muhabbet var ki, ruhu mukaddes.

Artık insan daha mı az konuşur?
Belki yalnız suskun Boğaz konuşur.
Ulvî sohbetlerin ruhu: Müselles.

Müselles'i görmeyeli o kadar çok oldu ki, hâlâ orada mıdır, değil midir; onu bile bilmiyorum

saglam
15.02.2007, 23:43
Sozun bittigi yer burasi olsa gerek, ugruna siir yazilacak(yazdigimiz) kac yer biliyoruz ki?

Armağan Dere
16.02.2007, 00:45
yahu bu sepetçiler kasrı için Sepetçiler Kasrı Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapıdır denilmiş 19-20 senelik istanbulluyum burayı ilk defa duyuyorum bu sahilden devam edince kumkapı tarafındamı kalıyor eminönünden sahilden kumkapı eminönü arası mı yoksa...

DrAgO
16.02.2007, 20:31
sabah olur işe akşam olur eve

Emre B.
16.02.2007, 23:16
evet var mı fındıkzadeli fındıkzade,eminönü doğu bank,beşiktaş,ortaköy,taksim,dolmabahçe fln filan
Şehreminili var.Ha Fındıkzade ha Şehremini.

pReN@_61
17.02.2007, 21:20
samiyene kadıNköye inönüye.....;)

tigin
19.02.2007, 12:59
arkadaşlar gittiğiniz yerleri yazarken bide nasıl gidilir nerden gidilir diyede ekleme yapın bi zahmet.

gilimalı
19.02.2007, 20:29
evden işe işten eve yolu tarif etmeme gerek varmı

Harun
19.02.2007, 20:54
arkadaşlar gittiğiniz yerleri yazarken bide nasıl gidilir nerden gidilir diyede ekleme yapın bi zahmet.

İstiklal caddesinden beyoğluna doğru yürüyeceksin, gs ünisine gelmeden sağdaki sokaktan içeri gireceksin.50 m ilerde sağdaki restaurant.Bil bakalım neresi burası?:cool:

tigin
21.02.2007, 12:26

İstiklal caddesinden beyoğluna doğru yürüyeceksin, gs ünisine gelmeden sağdaki sokaktan içeri gireceksin.50 m ilerde sağdaki restaurant.Bil bakalım neresi burası?:cool:

Bilemedim ne var ki orda.:rolleyes:

Mollasalihoğlu
21.02.2007, 16:48
Nargile sevenler beşiktaş'ta küçük ve şirin bir yer olan Mavi Cafe'ye gitsinler..İstanbul'da içebilecekleri en iyi nargilelerden biri olacaktır muhtemelen..(tophane'ye vs gidip yalandan mekana para ödemenin alemi yok :) ) balık pazarının arkasındaki sokağa girin,mavi cafe die sorun kime sorsanız gösterir..

hatta soner'e selam sölerseniz metin'den diye nargileniz daha bir kaliteli olabilir

TURHAN
21.02.2007, 21:41
İşin gücün nargile keyfi Metin:) Selam söylemeler falan ne iş:)

Uymayın habu uşağa, nargile keyfi yapılacaksa bunun yeri piyer lotidir.

lazkızı6161
21.02.2007, 21:57
okuldan eve evden dershaneye dershaneden kantine böyle yaşıyoz işte

SiNo
21.02.2007, 22:32
evden camiye camiden eve:P

sümela61
22.02.2007, 16:34
çok sık olmasa da gitmekten keyif aldığım yerlerden birisi: Darüzziyafe...

http://img254.imageshack.us/img254/3562/imagemagicyx2.jpg

Tsira'mızın son etkinliğine de ev sahipliği yapan bu mekanı gidebilecek bütün arkadaşlarımıza tavsiye ediyorum...

Darüzziyafe, Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul'un fethinin 100. yılı münasebetiyle Mimar Sinan'a yaptırılan (1550-1555) Süleymaniye Camii külliyesindedir. İlk zamanlarda imaret ve daha sonra ise Osmanlı devletinin ziyafet salonu olarak kullanılmıştır.

Bina, 1991 yılında asli unsurlarına sadık kalmak suretiyle yapılan bir restorasyon çalışmasından sonra bugünkü haliyle türk mutfak kültürünün hizmetine sunulmuştur

Darüzziyafe, 350 kişilik "Kanuni", 250 kişilik "Sinan", 150 kişilik "Türk Dünyası" kapalı salonları ve yaz aylarında 350 kişilik avlusuyla, bir öğünde toplam 1100 kişiye servis yapabilecek kapasiteye sahip, yüzlerce çeşit leziz ve nadide Türk yemeklerinin pişirildiği tarihi bir mekandır.

Darüzziyafe'nin bir de Bursa'da şubesi bulunmaktadır. Bursa şubesi II.Murat'ın bu şehirde kurduğu külliyenin içinde yer alan imaret binasında faaliyet göstermektedir

Şifahane Sok. No: Süleymaniye/İstanbul
Tel: (212) 511 84 14

sümela61
22.02.2007, 16:44
ben Marmara'da okurken, lisedeki sınıf arkadaşlarımdan İstanbul Üniversitesi (Beyazıt Kampüsü)'nde okuyanların ziyaretine giderdim bazı Cuma'lar... Süleymaniye'de kılınan Cuma'ya müteakip soluğu Camii'nin hemen karşısındaki şirin Kurufasulyeci'de alırdık... kesinlikle çok güzel bir yer, üstelik hesaplı da... tavsiye ederim...

http://img257.imageshack.us/img257/2896/kurutg6.jpg

Kurufasulye, pilav, turşu ve kabak tatlısı... Bu muhteşem dörtlüyle Süleymaniye'de buluşabilirsiniz.

Süleymaniye Camii'nin tam karşısındaki Minik Fasulyeciler, yiyebileceğiniz en lezzetli fasulyeyi yapıyor.

Açık hava ve trafikten uzak olmaları çok huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Fiyatlar da oldukça uygun.

sümela61
22.02.2007, 16:49
Mehmet abi sen hep bizim oralardasın yau :) Uzun zamandır gitmiyormuşsun ama bir gün karşılaşırız her halde Erenlerde :) (Çorlulu Ali Paşa medresesi oluyor kendileri-erenler çay bahçesi de deniyor) Ders aralarında zaman geçirmeye birebir...Nargileseverler için çok güzel bir mekan.(Ben içmem ama http://img171.imageshack.us/img171/8194/q1xm5.png)

inşallah karşılaşırız Gamze'cim... ben epeydir gelmedim o tarafa, özledim o mekanın atmosferini... ;)

sümela61
22.02.2007, 16:58
yahu bu sepetçiler kasrı için Sepetçiler Kasrı Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapıdır denilmiş 19-20 senelik istanbulluyum burayı ilk defa duyuyorum bu sahilden devam edince kumkapı tarafındamı kalıyor eminönünden sahilden kumkapı eminönü arası mı yoksa...

Eminönü'nden Cankurtaran'a doğru deniz kenarından yürüdüğünü düşün... Gülhane Parkı'nın tam karşısı gibi... ;)

Kennedy Cad. No: 3
Sarayburnu İstanbul
Tel : 0212 528 88 13

onurkaradeniz
22.02.2007, 17:01
ben Marmara'da okurken, lisedeki sınıf arkadaşlarımdan İstanbul Üniversitesi (Beyazıt Kampüsü)'nde okuyanların ziyaretine giderdim bazı Cuma'lar... Süleymaniye'de kılınan Cuma'ya müteakip soluğu Camii'nin hemen karşısındaki şirin Kurufasulyeci'de alırdık... kesinlikle çok güzel bir yer, üstelik hesaplı da... tavsiye ederim...

http://img257.imageshack.us/img257/2896/kurutg6.jpg

Kurufasulye, pilav, turşu ve kabak tatlısı... Bu muhteşem dörtlüyle Süleymaniye'de buluşabilirsiniz.

Süleymaniye Camii'nin tam karşısındaki Minik Fasulyeciler, yiyebileceğiniz en lezzetli fasulyeyi yapıyor.

Açık hava ve trafikten uzak olmaları çok huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Fiyatlar da oldukça uygun.

ye abi senin alacağın olsun şimdi şu kuruyu aklıma getirdin ya çok ayıp ettin yani ne zamandır gitmiyodum zaten oraya :( bi ara beraber gidelim abi;)

sümela61
22.02.2007, 17:03
ye abi senin alacağın olsun şimdi şu kuruyu aklıma getirdin ya çok ayıp ettin yani ne zamandır gitmiyodum zaten oraya :( bi ara beraber gidelim abi;)

tamam Onur'um gideriz seninle de, sen sıkma canını... Harun okumuyordur inşallah... :)

onurkaradeniz
22.02.2007, 17:09
bence düzenle o mesajı:D

Recep Çaltepe
22.02.2007, 17:36
Önümüzdeki haftadan itibaren bir süre daha İstanbul'da olacağım, yaklaşık 3-4 ay kadar. Hazır dersler de çok yoğun değilken İstanbul'un gezemediğim yerlerini de gezmek istiyorum. Ben de düşünüyordum bir süredir nerelere gidebilirim diye. Bu başlık tam ilaç gibi geldi. Buradaki mekanları gidilecekler listesine ekleyeyim yavaş yavaş. Bu konuda Mehmet (sümela61) arkadaşımın daha bir çok mesajını da dört gözle bekliyorum buraya ;)

sümela61
22.02.2007, 17:38
Önümüzdeki haftadan itibaren bir süre daha İstanbul'da olacağım, yaklaşık 3-4 ay kadar. Hazır dersler de çok yoğun değilken İstanbul'un gezemediğim yerlerini de gezmek istiyorum. Ben de düşünüyordum bir süredir nerelere gidebilirim diye. Bu başlık tam ilaç gibi geldi. Buradaki mekanları gidilecekler listesine ekleyeyim yavaş yavaş. Bu konuda Mehmet (sümela61) arkadaşımın daha bir çok mesajını da dört gözle bekliyorum buraya ;)

Recep'cim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım seve seve... ;)

Cyzio
28.02.2007, 21:43
Müselles....

Dün akşamki "Bir Demet Tiyatro"yu seyrettiniz mi? Kendisini görmediysem de kulak misafiri oldum. Çok ilginç bir kahraman vardı:

"Müselles Abi"

SiNo
28.02.2007, 22:33
hafta sonları BMN İSTANBUL HALI SAHA MAÇLARINA

HAYDE BU HAFTA SONU MAÇ YAPIYORUZ KATILIM GEREK GELECEKLER İSİM YAZSIN

Mollasalihoğlu
28.02.2007, 22:56
İşin gücün nargile keyfi Metin:) Selam söylemeler falan ne iş:)

Uymayın habu uşağa, nargile keyfi yapılacaksa bunun yeri piyer lotidir.

sen git abi piyerloti'ye,nargile adı altında 'tüttürük'' iç ver 15-20 ytl gel beşiktaş'a yanıma :)

sümela61
22.03.2007, 12:57
Rüstempaşa Camii'ni unutmak olmaz... şehrin en sevdiğim camilerinden birisidir... enfes çinilere sahiptir... son cemaat yerinden içeriye girdiğinizde içerdeki mavi tonlar sizi alıp götürür... içinde huzur bulduğum yapılardan birisidir...

http://img175.imageshack.us/img175/2264/rustempasalk9.jpg

Rüstem Paşa Camii

Eminönü’nde, Tahtakale’de Hasırcılar Çarşısı’ndadır. İstanbul’un siluetini oluşturan en önemli yapılardan biridir. Yüksek bir platform üzerine oturtulmuştur ve kıyı siluetine egemen bir konumda, Hacı Halil Mescidi’nin yerine inşa edilmiştir. Caminin bulunduğu yer Roma döneminden bugüne şehrin en işlek mekanlarındandır. Banisi döneminin etkili devlet ricalinden, Süleymaniye Camii’nin inşasında da katkıları olan Sadrazam Rüstem Paşa’dır. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Sadrazam Rüstem Paşa imparatorluğun birçok yerinde yaptırdığı binalarla da tanınır. Mimar Sinan’ın ünlü eserlerindendir. Cami Rüstem Paşa’nın ölümünden sonra, 1561’de eşi Hürrem Sultan tarafından tamamlanmıştır. 1666 yangınında ve 1776 depreminde hasar görmüştür.

Rüstem Paşa Camii, Osmanlı mimari tarihinde olağanüstü güzellikteki çini kaplamalarıyla tanınır. Türkiye’nin en zengin çini kolleksiyonu bu caminin duvarlarında yer alır. Bu değerli çinilerin bir kısmı çalınmıştır. Oradaki büyük kubbeyi dört yarım kubbe desteklemektedir. Eteğinde 24 pencere bulunan büyük kubbenin kemerleri, sekiz köşeli dört fil ayağına dayanmaktadır. Mimberi ve mihrabı mermerdir. Son cemaat yeri 6 sütun ve 5 kubbelidir. Tek şerefeli minaresi yıkılan orijinalinin yerine yapılmıştır.

http://img147.imageshack.us/img147/8822/osmanlicini2dg0.jpg

Armağan Dere
22.03.2007, 16:58
nargile denildimi istanbul'da akla ilk başta tophane gelir bi organizasyon ayarlayalımda nargile içmeye gidelim tophaneye nisan ayı sonu gibi... vizeler var malumunuz bu aralar ondan..

SiNo
22.03.2007, 20:23
hafta sonları bmn halı maçlarına

Ba®ış
20.04.2007, 13:01
okulun yakınlarındaki Cafe S e gideruk oyun oynamaya :D:D

Fatih Efe
20.04.2007, 13:26
hafta sonları salacağa çay içmeye havanın güzel olduğu günlerde
para yoksa sarayburnunda taşların üstünde vakit geçirmeye...

LazAnisT
08.05.2007, 17:09
Kimsenin olmadığı saatlerde beykoz Poyrazköy sahilini tavsiye ederim