PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rotasyon

Serdær
18.09.2011, 10:41
Öncelikle kelime anlamı nedir Rotasyonun ;

''Bir birimde çalışan görevlilerin düzenli bir biçimde yer değiştirmeleri.''

Bildiğiniz üzere Trabzonspor'un kadrosunda 30 üzerinde oyuncu bulunmaktadır.

Fazla oyuncu olması takımın rotasyon yapacağı anlamına gelmemesi gerekiyor.

Dünyada ve Avrupada birçok kulüp haftada 2 maç yapmaya alışık durumdalar.

Bu birçok kulüp gerek görmediği durumlarda takımın dengesini bozmamak adına rotasyon seçmiyorlar.

Fakat Trabzonspor oynadığı son 3 maçta 20 tane oyuncusunu denediğini(kullandığını) unutmamak gerekiyor.

Sürekli bu şekilde oyuncu değişikliklerini yaptığımız taktirde henüz oturmuş olmayan takımın oturmasını daha uzun süre bekleriz.

Trabzonspor daha henüz bir ''takım'' olmadığından bu kadar oyuncu sürkülasyonu yapmak doğru değildir. Takım olmak için oyuncuların birbirlerini alışması ve sürekli oynamaları gerekmektedir.

Bunun için zaman önemli fakat zamanı kısa tutmak veya uzatmak tamamen Teknik Direktör ait bir görevdir.

Süreç ne kadar uzarsa Trabzonspor daha fazla yara alır .

Dolayısıyla rotasyon durumundan vazgeçip her Trabzonspor taraftarı gibi ilk 11 en azından min.9 tane oyuncunun ismini hemen yazmalıyız.

fincher
18.09.2011, 10:47
Arkadaşım 12 tane yabancın var,bunların 6 sını Türkiyede oynatabiliyoruz.Avrupada sınırsız.Mecburuz rotasyona.Şenol hoca Celutska ve Glowacki'yi keyfinden kesmedi.Burak ve Adrian'ın cezaları da rotasyonu zorunlu kıldı...

Serdær
18.09.2011, 10:53
Arkadaşım 12 tane yabancın var,bunların 6 sını Türkiyede oynatabiliyoruz.Avrupada sınırsız.Mecburuz rotasyona.Şenol hoca Celutska ve Glowacki'yi keyfinden kesmedi.Burak ve Adrian'ın cezaları da rotasyonu zorunlu kıldı...

Yazımda da dikkat ederseniz min.9 tane oyuncunun yeri belli olması gerekiyor dedim.

Bu yüzden gerek Türkiye'de gerek Avrupada oynayabilceğimiz bir kadro olması gerekiyor.

Tolga

Celutska-Giray-Glowacki-Cech

Zokora-Colman

Halil - Burak Yılmaz.

9 tane bu oyuncunun yerinin belli olması gerekiyor.

Rotasyon yapmak zorunda kalabiliriz fakat bu ileride yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Kaldı ki ileride de hep beraber göreceğiz oyuncularda cezalı vs olmadığında sürekli takımdaki oyuncuların yerini değiştirdiğini göreceğiz.

Bunun sebebi takımda fazla oyuncunun bulması , teknik direktör ''oyuncuyu hazırda tutma,küstürmeme'' adına görev verecektir.

Kaldı ki dün Şenol Güneş ne dedi : Forvet oyuncusu taç atıyor , defans oyuncusu gol atmaya çalışıyor.

Oyuncularda nerede oynadıklarını şaşırdılar muhtemelen :rolleyes:

fincher
18.09.2011, 11:13
Defansta 3 yabancı,2 de ön libero,etti 5...tek yabancı hakkıyla hücum hattını oluşturamayız.Adrian,Henrique,Sapara,Alanzinho 4 lüsünden sadece birini kullanabileceğiz.Takımda forvet veya hücuma dönük ortasaha oyuncuları yabancılardan oluşuyor.Hücumda hocanın pek alternatifi yok,yabancıya mahkum.Bu yüzden savunmada glowacki ve celutska pek çok maçta oynatılmamak zorunda...

Serdær
18.09.2011, 11:15
Defansta 3 yabancı,2 de ön libero,etti 5...tek yabancı hakkıyla hücum hattını oluşturamayız.Adrian,Henrique,Sapara,Alanzinho 4 lüsünden sadece birini kullanabileceğiz.Takımda forvet veya hücuma dönük ortasaha oyuncuları yabancılardan oluşuyor.Hücumda hocanın pek alternatifi yok,yabancıya mahkum.Bu yüzden savunmada glowacki ve celutska pek çok maçta oynatılmamak zorunda...

Sadece Glowacki ve Celutska oynamayacaksa zaten sorun yok ;)

Min.9 oyuncumuzun ismi belli olması gerekiyor.

Fakat ben bunun sadece 2 oyuncuyla sabit kalmayacağının 3-4 hatta 5 kadar yükseleceğini düşünüyorum.

S.Seymen
18.09.2011, 11:16
rotasyon mecburidir ben dünkü maçta daha fazla rotasyon olmalıydı takımın mücadele gücü ve temposunun çok düşük olduğunu düşünüyorum

Çağatay_
18.09.2011, 11:44
Yazıya katılmakla birlikte elimizde muazzam bir yerli yetersizliğinin olduğu tokat gibi yüzümüze çarpılıyor.En iyi yerli defansımız Giray bile bence tam olarak yeterli değil.

Sağ bekteki yerlimiz Serkan sağ bek değil.Sol bekteki yerlimiz Ferhat zaten yetersiz.

Stoperde Giray - Mustafa Yumlu'dan ancak Giray şu an bu düzeyde oynayabilir gözüküyor.Orta sahada Barış sakat, Aykut Akgün Colman ve Zokora kadar tempo yapamayacağı için tercih edilmesi zor gözüküyor.

İleride Halil ve Burak iyi durumdalar.Volkan şuan soru işareti ama ileride daha iyi olacaktır.

5 yerli oynatmak zorunda olduğumuz için bu kadro kullanılacak gibi duruyor ;

http://www.footballuser.com/Formations/2011/09/228727_Trabzonspor.jpg

Şampiyonlar Ligi'nde ise hoca 8-9 yabancıya çıkmayarak 4 yerli oynatacaktır diye düşünüyorum..

Kadromuzun çok forma şansı bulan oyuncuları içinde en zayıf halkalar Serkan Balcı ve Mustafa Yumlu olarak gözüküyor.

Yerli stoper ve sağ bek transferi şart.Stoperde içerdeki maçlarda Aykut Akgün denenebilir mi ? Top kullanan bir stoper olarak.Veya sağ bekte Barış Ataş..

Stoper ve Sağ beke yerli şart.

bordo08
18.09.2011, 14:11
Tolga-celutska-giray-glo-cech-zoko -colman-adrian-burak

Bu 9 lu trabzonsporun 11 inde her zaman olmalı ama maç trafiği buna engel oluyor ne yazıkki...

Kadro geniş ama aynı kalitede değil..

socrates
18.09.2011, 14:16
sezer, murat, pawel, alan, ferhat ile sağlanacak kadro derinliği benim için laf-ı güzaftır :rolleyes:

bankasya, gurbetçi, altyapı ve yerel takımlardan yetenekli 5-6 genç topçu ile yapılacak bir karmaya en az iki sene A kadroda şans verilmedikçe alternatif, kadro derinliği gibi laflar havada kalır
ayrıca orta avrupa ve balkanlar liglerindeki 17-22 yaş topçuları iyi bir ekiple sürekli izlemedikçe verimli bir yabancı transferi de sözkonusu olamaz

rotasyon ile kadro nitelik ve niceliğinden ancak bu şartlarda bahsedebiliriz ki o zaman da manisa-inter-ibb maç grafiğindeki gibi manasız bir zigzag çizmeyiz ;)

Serdar A
18.09.2011, 14:21
Kadro tasarımlarında yapılan gördüğüm temel mantık hataları var :

-Kulübeye transfer yapılmaz .
-Doğrudan 11'de görev yapabilecek kapasitede olmayan futbolcu kulübede saklanmaz .
-Kulübede oturmayı dert etmeyen futbolcuya yılda 2 milyon lira ödenmez .

Eğer yatırımlarınızı bu ölçülere dikkat etmeden yaparsanız işte ortaya yaklaşık yarısı kullanılamayan 32 kişilik bir kadro çıkar .

Tekke
18.09.2011, 14:21
Tolga-celutska-giray-glo-cech-zoko -colman-adrian-burak

Bu 9 lu trabzonsporun 11 inde her zaman olmalı ama maç trafiği buna engel oluyor ne yazıkki...

Kadro geniş ama aynı kalitede değil..

Bu adamlar profesyonel, haftada 2 maçı ben halısahada oynuyorum. Bence oynayan motive olur, bu 9 luyu Şenol Hocam bozmamalı, yoksa iniş-çıkışlı oluyor takım. Dün sahanın en iyileri Zokora ve Colmandı, bu adamlar İnter maçının da en iyisiydi?

Demek ki iyi oyuncu haftada 2 maç yapabiliyor.

magicyattara
18.09.2011, 14:26
Henrique artık yedeğe çekilmeli..kendine gelene kadar 11 için düşünülmemeli..

Forvette 3 yerli Burak-Halil ve Volkan kullanılabilir..Bu defans ve orta sahada yabancı sınırı sıkıntısı çeken takım için ilaç olur kanaatimce..

newrocki
18.09.2011, 14:29
henrique sol açıkta oyanayamaz.. bütün arkadaşlar bu hatayı yapıyorlar... adam ağır ötesi, arkasını dönemiyor... solda adrian oynar... ortada zokora colman sapara. sağda volkan, ilerde burak... başka türlü de olamaz zaten..

ayrıca aykuta daha fazla şans verilmesi gerekiyor, serkanın da mümkünse kızağa çekilmesi.. haftada 2 maç oynayabilir aynı kadro... ne kaybederiz ki... öyle de böyle de yeniliyoruz zaten... direkten dönen toplar da bahane değil ibb maçı için, onların da topu direkten döndü...

irnik bir şekilde bizim intere yaptığımızı onlar bize yaptılar. volkan-celustka değişikliği ve adrian-alan değişikliği saçmalıktan başka birşey değildi..

Serdar A
18.09.2011, 14:31
Henrique artık yedeğe çekilmeli..kendine gelene kadar 11 için düşünülmemeli..

Forvette 3 yerli Burak-Halil ve Volkan kullanılabilir..Bu defans ve orta sahada yabancı sınırı sıkıntısı çeken takım için ilaç olur kanaatimce..

Ben de böyle düşünüyorum . Henrique yıpranırsa , kazanmak gittikçe zorlaşır . Biraz üstündeki baskıyı azaltmak gerek .

...

ayrıca aykuta daha fazla şans verilmesi gerekiyor, serkanın da mümkünse kızağa çekilmesi...

Aykut ligin ikinci yarısına kadar doğrudan 11 oynayabilecek kapasiteye ulaşmalı . Hocalarımızın ona daha fazla şans tanımasını istiyoruz . Aykut'u hazırlayamazsak , lig yarışının en can alıcı bölümü olan 3. periyotta sıkıntı yaşarız . Ayrıca şimdiden Zokora'nın sakatlanmaması , ceza almaması için dua eder olduk ki bu sevindirici olduğu kadar , kadro kalitesi açısından da düşündürücü bir durum .

Aykut şart .

Sami Kuk
18.09.2011, 14:32
-------------TOLGA--------------

SERKAN--GİRAY--CELUSTKA--CECH

--------ZOKORA--COLMAN--------

VOLKAN-----ADRİAN----------HENRİGUE

------------ BURAK---------------------

AL sana cillop gibi kadro.Çıkar bu kadroyu artık hoca çıkar.

bordo08
18.09.2011, 14:34
Rotasyon yapacak kalitede zengin bir kadromuz yok aslına bakarsanız..

Özellikle savunma hattında çok eksiğiz..

Bu sıkıntıları yaşayacağımız belliydi stoper stoper diye ağladık burada..

Devre arasına kadar bir şekilde idare edeceğiz yapacak birşey yok..

Samet Berber
18.09.2011, 14:37
Celustka'yı dinlendirmeyi anlarımda madem dinlendiriyoruz onu 18 dışında bırakıp Sapara veya Pawel'i kadroya katabilirdik , dün eli kolu bağlandı Şenol Hocanın bu yüzden .Serkan'ı öne almanın da mantıklı bir yanı yok maalesef. 18 kişilik kadroyu çok iyi dizayn etmemiz gerekiyor .

Çağatay_
18.09.2011, 14:40
Farabi, özellikle sana soruyorum.Diğer arkadaşlar da fikir belirtirse sevinirim.

Aykut Akgün'ü kısıtlı süre izledim top tekniğini çok beğendim.

Dünkü maç gibi kazanmak zorunda olduğumuz ve çok da atak yemediğimiz maçlarda, ve özellikle yediğimiz atakları da gereksiz top kayıpları ile yiyeceğimiz belli olan maçlarda Aykut Akgün stoper oynatılabilir mi ? Daha önceden bu mevkiide görev yapmış mı ?

Çünkü dün topu oyuna iyi sokabilseydik hem gol yemezdik, hem de gol atardık diye düşünüyorum.

Yaşar
18.09.2011, 14:43
Şampiyonlar Ligi'nde az çok kadromuz belli.
Fakat lig maçlarındda bu rotasyon olayına alışmamız lazım.
Mesela Halil, Volkan Şen, Alanzinho, Henrique, Serkan, M.Yumlu, Sapara ve Pawel lig maçlarında değişmeli kullanıacaklar.
fakat defans hattımız rotasyon dışında kalmalı bence.
Celutska-Giray-Glowacki-Cech dörtlüsü ideal dötlü olmalı.
Diğer mevkilerde her türlü rotasyon yapılabilir.

Samet Berber
18.09.2011, 14:46
Sapara bu takımın değişilmez oyuncusu olmalıdır , o tip bir oyuncuya fazlasıyla ihtiyaç var .Adrian ise tamamen haya kırıklığı benim adıma .

bordo08
18.09.2011, 14:46
Geçen yıl çogu maçta bizim için faydalı olan ceyhun-selçuk colman uyumunu zoko-colman-aykut üçlüsü ile başaramazmıyız..

Böylece orta saha daha sağlam ve 2 yönlü olur ayrıca defansta fazla baskı yemez diye düşünüyorum..

socrates
18.09.2011, 14:49
henrique sol açıkta oyanayamaz.. bütün arkadaşlar bu hatayı yapıyorlar... adam ağır ötesi, arkasını dönemiyor... solda adrian oynar... ortada zokora colman sapara. sağda volkan, ilerde burak... başka türlü de olamaz zaten..
...

bu açık/kanat forvet mevkii hurdalık gibi görülüyo nedense
kolaya kaçmayalım hemen ;)

dünya futbolunda ekstrem kalitede açıklar, santrfor ve hala kaldıysa playmaker futbolculardan daha da pahalı yıldızlar artık
ama biz nedense kötü oynayan forveti açığa yolluyoruz :eek:

henrique.nin topla döndükten sonra koşuya başlaması uzay mekiği challengerın fırlatılışına benziyo, nası kanat oynayacak ben bilemedim :)
umut da gol kaçırdıkça kanatta oynasın deniyodu :rolleyes:

Serdær
18.09.2011, 15:06
Kıstas alınmak için ; Şampiyonlar Ligi dönüşü takımların lig maçlarında hangi kadrolarla kaç tane oyuncuyu değiştirdiğini bakabilirsiniz.

Serdar A
18.09.2011, 15:07
Farabi, özellikle sana soruyorum.Diğer arkadaşlar da fikir belirtirse sevinirim.

Aykut Akgün'ü kısıtlı süre izledim top tekniğini çok beğendim.

Dünkü maç gibi kazanmak zorunda olduğumuz ve çok da atak yemediğimiz maçlarda, ve özellikle yediğimiz atakları da gereksiz top kayıpları ile yiyeceğimiz belli olan maçlarda Aykut Akgün stoper oynatılabilir mi ? Daha önceden bu mevkiide görev yapmış mı ?

Çünkü dün topu oyuna iyi sokabilseydik hem gol yemezdik, hem de gol atardık diye düşünüyorum.

Söze doğrusunu hoca bilir diyerek başlayayım . Hocalarımız böyle bir fikir taşımıyorsa ( Aykut'un stoperde görev yapması ) burada ne kadar tartışırsak tartışalım , bir sonuç doğurmaz .

Bana kalırsa , hem Celutska'nın hem de Aykut'un henüz stoperde denenmiyor oluşu da isabettir . Celustka ya da Aykut'un stoperde görev yapması maç başına 2-3 gol tehlikesi yaşamayı engelleyecek farkı yaratır mı tartışılır . İkisi de topla ilişkisi iyi oyuncular olsa da toplu ve topsuz oyun , oyuncu müdafası , hamle şekli bir orta alan oyuncusuna göre farklılık taşıyan konular . Bu taktiksel farklılığın doğurduğu bir uyum süreci var . O sebeple , ufak bir sarsıntıda yıkıp yeniden yapmak yerine , mevcut olanın çalışmayacağından emin olduktan sonra yıkmayı düşünmek bana göre daha yerinde olacaktır .

Mustafa'nın topu oyuna sokma arzusunu beğeniyorum . Geçen seneye kıyasla da fiziğini bayağı toplamış , çeviklik konusunda aşama kaydetmiş . Süper ligde oynamaya 23-24 yaşında başlaması , elbette bir çok handikabı beraberinde getiriyor , bunun başında konsantrasyon problemi ve taktiksel hatalar geliyor . Konsantrasyon problemini çözerse bu gelişim ivmesi ile kendisini yakın zamanda taktiksel olarakta toparlayacaktır .

İki lig maçında toplam 4-5 pozisyon verdik, şansımız Inter maçındaki gibi yaver gitseydi , henüz gol yememiş de olabilirdik . 5 pozisyon verdik ama , 5 pozisyona girdik mi tartışılır . Ön alandaki sorunu çözersek , arkadaki futbolcularımıza düşen baskıyı da büyük oranda hafifletiriz .

Ayrıca sağ kanat savunması ve ortasahanın göbeği takım müdafası adına en az stoper ikilisi kadar önemli pozisyonlar . Aykut ve Celustka gibi gelişimi takdire değer iki iyi sağ kanat ve defansif orta alan oyuncusunu kendi pozisyonlarında ilk 11'e yerleştirebilirsek uzun vadede daha karlı çıkarız . Zira stopere öyle ya da böyle bir transfer yapılacak . Dua edelim de , yapılacak transfer Zokora ayarında , etrafındaki gençleri derleyip toparlayabilecek tecrübede -ve yetenekte- olsun .

Tekke
18.09.2011, 20:32
Şenol Hoca JAJA da yağtığını neden Henrique ve Volkanda yapmıyor anlayamıyorum?

JAJA yı epeyce yedek tuttu ve zamanını maç maç artırdı, Volkan ve Henrique gibi yenilerin kredisi tükenmeden taraftar nezdinde, JAJA sistemine dönülmeli, Alanzinho bile onca hataya ragmen kredisini tüketmedi.

CEMEFKER
21.09.2011, 12:08
Sahada her zaman, küçük rakip büyük rakip herkese karşı kazanma azmi ile oynayacak futbolcuların seçilmesi , bunun yanına Avrupa’da gaza gelip oynayacak futbolcuların iyi analiz edilmesi (karakter yapıları ) ve Avrupa ve Türkiye için ayrı kadro çıkarılması lazım. Takım şu an Avrupa ve Türkiye ligi olmak üzere (kupa artık garnitür şampiyonlar ligi gelirlerinden sonra) iki ayrı kulvara göre takım çıkarması, hazırlaması lazım hocanın.

Benim yaptığım tespitler şöyle:

Ana İskelet (*) =Her iki kulvarda da takımı için savaşacak nokta karakterler

-----------------Burak-----------

-----------------Zoko------------

-----------------Giray------------

------------------Tolga-----------

Yukardan yola çıkarak ;

Şampiyonlar ligi “Vitrin” için ( * ) = paraya/vitrine/gösterişe/keyfine göre oynayan karakterler

---------------- Hanrique(Pawel) ------

Halil-----------Sapara(*Adrian) -----Burak

-------------*Colman----------------------
---------------------Zoko-------------------

*Chech(Piotr)-----*Glo-----Giray-------*Celutksa (Serkan)

----------------------Tolga-----------------------

Türkiye ligi için ( *) = her zaman için sahada takım için oynamak isteyen karakterler

---------------------*Burak (Pawel) ------------

*Halil ---------------Adrian (Alan) ------------------Volkan

-------------------Colman (Sapara)---------------
-----------------------*Zoko (*Aykut) -----------

Piotr (Ferhat)-----*Mustafa----*Giray---------*Serkan (Tayfun)

------------------------- *Tolga--------------------

Not: İşaretsiz (*) kalanlar ortaya bir karakter koyamadıkları ya da vasat kaldıkları için şimdilik çözüm aşamasındalar. Ya daha fazla maç alacaklar ya da arada kalıp bertaraf olacaklar.

Travelair
21.09.2011, 12:09
Önce rotamızı netleştirmemiz lazım

Onur Şeref
21.09.2011, 13:02
Önce rotamızı netleştirmemiz lazım

Şu anda nereye gittiğimizi bilmeden ortaya doğru sürüyoruz. Ne çıkarsa bahtımıza...