PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur...

Bülent Şirin
23.03.2006, 13:15
Yanlış okumadınız. Bu cümleyi hep tersinden işitmeye alışmışızdır, degil mi? Hemen akabinde de Trabzonlu olmayan Trabzonsporlu renkdaşlarımızın haklı sitemlerine makûl cevaplar bulmaya çalışırız.

Trabzonspor’a bir kimlik arar durur, bu konuyu tartışa tartışa bitiremeyiz. Kimimiz Trabzonspor’u “Anadolu”nun sesi, Istanbul’a başkaldırışı” seklinde temellendirdigi bir anlayisla tanımlamaya çalışır. Tabii bunu hemen itirazlar takip eder. Diger Anadolu kulüplerinin Trabzonspor’a pek de dostane olmayan tavırları, hayatında bırakın Istanbul’u, doğup büyüdüğü yerden başkasını görmemiş adamın Istanbul kulüplerinden herhangi birine olan tutkusu yüzünden Trabzonspor’u kendine rakip ve dahi hasım bellemesi gibi gerçekler bir türlü açıklanamaz.

Kimimiz Trabzonspor’u Karadeniz Bölgesi’ne teşmil etmeye çalışır. Belki de en akla yakın olanı, en çok üzerinde durulmasi gerekeni bu düsüncedir. Ancak Karadeniz Bölgesi’nin çogunluğunun Trabzonspor’u desteklemesi halinde “sistem”in karsi karsiya kalacagi “büyük tehlike” egemenler tarafindan ne yazik ki çok erken fark edilmiş ve gerekli tedbirler gecikmeden alınmıştır. Her deresi denize farklı bir kültür akıtan, her hanenin sahibi olduğu arazinin başında bulunduğu, bir tür derebeyi sisteminin hakim zihniyet olduğu bölgede böyle bir nifak çalışmasının başarıya ulaşması da hiç zor olmamıştır.

Kimimiz Trabzonspor’u bir takim siyasi akımlar, düşünceler çerçevesinde tanımlamaya çalışır, hâttâ kendi Trabzonsporluluğunu da buna bağlar. Ona da itirazlar gecikmez, çünkü spora siyaset karıştırmakla baştan yanlış bir mecraya girmistir bu teoriyi savunan arkadaşlar.

Kimimiz Trabzonsporluluğu “Trabzonlu olmak”la açıklamaya, tanımlamaya çalışır, Trabzonspor’un “Trabzonluluk”un bir ürünü olduğunu, Trabzonspor’u üreten dinamiklerin doğrudan Trabzon sehrinin tarihi ve kültürü vs. olduğunu iddia eder. Iddia eder de, çoğu zaman bu yazının başlığını tersinden söyleyerek daha bastan sapla samanı karıştırır, Trabzonspor kimliği yine tanımsız kalır.

Aslında Trabzonspor’un Trabzon sehrinin ve “Trabzonlular”in takımı olduğu çok doğru bir tanımdır. Ancak hangi “Trabzonlular”ın? Zaten problem de bu noktada çıkıyor. Trabzonlu kimdir?

Dünyaya anadan babadan, ya da bu ikisinin birinden Trabzonlu olarak gelmek, Trabzonlu olmak için gerek ve yeter sart değildir. Bazı insanlar vardır ki siz de tanımışsınızdır; yüzüne, hal ve hareketlerine, konusmasına, yasantısına kırk sene baksanız Trabzonlulukla bir ilgisini kuramayacağınız. Ama sorsanız size Trabzonlu olduğunu söyleyecek, büyük ihtimalle de hemen ardından umursamaz bir tavırla ekleyecektir: “Çocukluğumda bir kere gitmiştim ama şimdi gitsem kaybolurum herhalde. Zaten akrabalarımın da çoğunu tanımam, etmem.” vs.

Böyle bir hayat tarzı elbette suç değildir ama Trabzonlu olmayi doğustan gelen dogal bir hak ve ayrıcalik olarak tanımlayan o problemli sloganı çürütmek için bunun gibi bir tek insanın bile yaşiyor olması yeter de artar.

Gelgelelim, Trabzon ile ne cografi ne de genetik olarak uzaktan yakından ilgisi olmayan, ancak ustalık derecesinde kemençe çalan, ekip düzeyinde horon oynayan, boynundan bordo-mavili atkısını eksik etmeyen arkadaslar tanıyorum. Bu arkadaşların “Trabzonlu” sıfatinı hak etmeleri için hiçbir eksikleri kalmamıştır, kim ne derse desin. Kendilerini “Trabzonlu” olarak tanımlamak herkesten fazla onlarin hakkıdır.

Trabzonsporlu olan birinin “Trabzonlu” hüviyetine bürünmesi zorunlu mudur? Zorunlu ya da değil, bu kendiliğinden oluşan bir durumdur. Trabzonspor’a gönül veren birisi, farkında olarak ya da olmayarak, zaman içinde Trabzonlu gibi yaşamaya, düşünmeye, eğlenmeye, dinlenmeye baslar. Reflekslerinin bile Trabzonlu karakteristiği yönünde değismeye basladığını gözlemleyebilirsiniz.

Aytekin Akay’ın düğününde Berat’ı kimse zorla horona kaldırmadı, yine geçen yıl bu sayfalarda hayatının ilerleyen yıllarında kendisine mütevazi ekonomik imkanlar dahilinde de olsa Trabzon’da sürdüreceği bir hayat nasip etmesi için Allah’a dua eden de Berat’tan başkası değildi.

Bu durum, Berat’ın Adıyamanlı kimliğini unuttuğu, inkâr ettiği, kaldırıp bir kenara firlattığı anlamına gelmez. Adıyamanlı kimliğinin hemen yanıbaşına bir de Trabzonlu kimligi inşa etmiştir ve kabul edelim ki, bir çoğumuzunkinden daha sağlıklı bir kimliktir bu. Horon öğrenen, halayı unutacak degil ya?..

Elbette Berat'tan başka örnekler de var:

Geçen sene Agustos ayıydı ve Cafer uzun süredir ortalarda görünmüyordu. Forumda biri “Yahu Cafer abi nerelerde, hiç sesi çikmiyor?” diye sorunca Mehmet “Finduğa gitmiştir” diye esprili bir cevap verdi.

Bu iki kelimelik cevabın açılımı bize çok seyler anlatıyor diye düşünüyorum. Mehmet Giresunlu, Cafer Ordulu… Her iki memlekette de fındık “finduk” diye telaffuz edilmiyor. İşin daha da ilginç yanı, fındık sadece Trabzon’la özdeşleşmiş bir kavram da degildir. Aksine daha çok Giresun ve Ordu fındık diyarı olarak bilinir. Sırf Trabzon’a mahsus bir şey olsa, “finduk” telaffuzunun üzerinde durulacak bir yanı olmayabilirdi.

Elbette Mehmet de bilinçli ve kasıtlı olarak “Fındık yerine finduk yazayım da ben de Trabzonlu olayım” diye düşünmüyor, Berat örneğinde olduğu gibi bu kendiliğinden husule gelen bir durum. Ve Mehmet de Giresunlu olmaktan sıyrılıp, Trabzonluluğa yatay geçiş yapmış değildir. Mehmet yine Giresunludur, ancak aynı zamanda Trabzonludur da… Tıpkı Cafer, Reha, Begüm ve şimdi aklıma gelmeyen çok sayıda arkadaş gibi…

“Ben çok iyi bir Trabzonsporluyum ama Trabzonluluk? Bilmem ki?..” deyip de burun kıvıran birini gördünüz mü hiç? Varsa bile istisnai bir örnektir ve aslında çoktan Trabzonlu olmuştur da kendisi farkında degildir. Zaten istisnalar da kaideyi bozmaz.

Netice itibariyle, Trabzonsporlu olan herkes ayni zamanda “Trabzonlu”dur. “Trabzonlu olmak” da, Trabzon topraklari dahilinde ya da Trabzonlu bir ana babadan dünyaya gelenlere münhasır bir özellik, bir ayrıcalık değildir. Sosyal kimliğinde başka bir memleket adı yazan ve sonradan Trabzonlu olanlar, öteki memleketlerine ihanet ediyor, onu unutuyor değillerdir ve güneşin doğuşunu Trabzon’dan baska yerde görmemiş biri kadar Trabzonspor üzerinde hak sahibidirler. Trabzonspor’a başka bir kimlik aramaya gerek yoktur. Katılırsınız, katılmazsınız. Benim konu hakkındaki düşüncem budur.

Barcelona futbol kulübü de Barcelonalılarındır ve Hollandalı Johann Cruyff ile Bulgar Hristo Stoichkov da oradaki herkes kadar Barcelonalıdır. Ne Cruyff Hollanda milli takımıyla ilgilenmekten geri kalır, ne de Stoichkov Bulgaristan’a hastane yaptırmaktan…

Aslında bu yazıya uzun süre önce başlamiş ama araya giren bir sürü şey yüzünden tamamlayamamıştım. Geçen hafta sonu BMN toplantısı’nda yüz yüze tanışma fırsatı bulduğum sevgili Şimal Yıldızı, lafın arasında eşinin köken itibariyle Trabzonlu olmadığı halde, Trabzonlular gibi davranmaya başladığını söyleyip, yine iki gün önce başkan Nuri Albayrak’ın sözleri bu sayfalarda tartışma konusu olunca ben de bir an önce yazıyı tamamlayıp gönderme ihtiyacı hissettim.

Selamlar, sevgiler.

sümela61
23.03.2006, 13:23
sevgili abimin kaleminden yine son derece güzel bir yazi dökülmüs... ellerinize saglik...

TRABZONLU_TS
23.03.2006, 13:26
cok güzel yazmissin yüregine saglik.

TAMTÜRK61
23.03.2006, 13:29
Henüz okumadim dostum,simdi vaktim az, yazicida bastirdim sakin kafayla okuyup yorumumu öyle yazacagim.

eys_61
23.03.2006, 13:37
sadece smileys/smiley32.gif

halil ibo
23.03.2006, 13:39
Bu yaziyla birlikte TRABZONSPOR üst kimliginin TRABZON'U kapsadiginida anlamis oluyoruz bir bakima.Bir sanatçimizindedigi gibi ''Trabzonspor olmasa Hava Durumunda Trabzongeçmezdi.''

O zaman Trabzonsporumuzu dahada fazla sahiplenmek için yarisalim.Ama birbirimizi kirmadan,yaralamadan ve en önemlisi sogutmadan.

Hatirlattiginiz için tesekkürler Bülent agabey...

Nytre
23.03.2006, 14:12
trabzonspor kavraminin trabzonu artik astigini hepimiz kabul etmeliyiz... ancak bunu yaparkende trabzonun ögelerini trabzonspordanda ayirmamak lazim..

yazik yerden göge kadar güzel...

ne trabzonlu olmayan trabzonsporlulari ne de trabzonlu olmasina ragmen trabzona gitmemis olan trabzonsporlulari hem trabzonlu hem de trabzonsporlu olan trabzonsporlular dislamamalidir zaten böyle bir haklari yoktur!...

biz ne isek onlarda o , onlar ne ise bizde oyuz.

Hekimoğlu
23.03.2006, 14:25
aslinda takimimizin adi trabzonspor degilde gençlerbirligi olsataraftar sayisi önemli derecede fazla olurdu kanimca.sehir takimi olup baska sehirlerden taraftar kazanmak kolay degil.Edited by: hekimoglu

Lokman
23.03.2006, 14:36
Düsüncelerine ve bu yaziyi yazarken harcadigin emege saygi duyuyorum, ve fakat bence gereksiz bir konu.Ben Trabzonspor'luyum ailem Trabzonlu fakat Trabzon'da dogmadim, aslimi asla inkar etmiyorum Trabzon'luyum (Trabzon kökenliyim)ama Trabzonsporlu oldugum için kemençe sevmek yada hamsili pilav yemek zorunda degilim.Fakat Trabzonspor bu güne kadar bazi yerlerden gerekli destegi alamadiysa bunun sebeplerinden biride tipki Barcelona nin ispanyada oldugu gibi bir ülke takimindan çok bir bölge takimi olmaya çalismasindan kaynaklanmistir.kimse Trabzonspor u sadece trabzonun ve karadenizin takimi sanmasin. Bu takim ona gönül veren her insanin takimidir.Baska bir forumda stad yapimi asamasinda maçlar istanbulda oynansinmi önerisine gelen cevaplara bakiyorumda bu anlayis hala insanlarin içinde var,trabzonspor trabzonlularindir eger bu düsünce daha fazla yüksek sesle dile getirilirse zaten azalmakta olan genç taraftar sayimiz giderek düsecektir.

degok
23.03.2006, 14:58
Sevgili arkadaslar ben trabzonsporlu olmak için trabzonlu olmak gerektigini kesinlikle düsünmüyorum. Her kes trabzonsporu tutmakta özgürdür. Trabzonlu olmayip ta gerçekten çok iyi trabzonspor taraftari olan bir çok tanidigim var. Bu da çok dogal bir durumdur.

Ancak sevgili momentus un yazdigi yaziyi yazabilmek için trabzonlu lugun ne oldugunu tanimlamak gerektigini düsünüyorum. Yazida böyle bir ayrinti göremiyorum. Bence bir insan kendini trabzonlu olarak görüyorso trabzonludur. Bu konuda da bir kafatasçi yaklasimim yok.

Ben türkiyenin çesitli illerinde bulunmus bir insanim. Trabzondada uzun yillarim geçti. Trabzonlu insani genelde gördügüm yerde hal hareket hayata bakis açisi ve benzeri özelliklerinden tanirim. Her yörede oldugu gibi bizim yörede de bölgenin cografi özellikleri gelenek ve görenekler insanlarin yasam tarzlari, insanlarin karakter yapisinda belirli izler birakmaktadir. Anadan babadan trabzonlu olup trabzonu hiç görmemis olmasina ragmentrabzonlu oldugunu anlayabildigim bir çok insanla karsilasmisimdir.Bunun temelinde yetisme tarzi yatmaktadir.

Badaloğlu
23.03.2006, 15:10
Düsüncelerine ve bu yaziyi yazarken harcadigin emege saygi duyuyorum, ve fakat bence gereksiz bir konu.Ben Trabzonspor'luyum ailem Trabzonlu fakat Trabzon'da dogmadim, aslimi asla inkar etmiyorum Trabzon'luyum (Trabzon kökenliyim)ama Trabzonsporlu oldugum için kemençe sevmek yada hamsili pilav yemek zorunda degilim.Fakat Trabzonspor bu güne kadar bazi yerlerden gerekli destegi alamadiysa bunun sebeplerinden biride tipki Barcelona nin ispanyada oldugu gibi bir ülke takimindan çok bir bölge takimi olmaya çalismasindan kaynaklanmistir.kimse Trabzonspor u sadece trabzonun ve karadenizin takimi sanmasin. Bu takim ona gönül veren her insanin takimidir.Baska bir forumda stad yapimi asamasinda maçlar istanbulda oynansinmi önerisine gelen cevaplara bakiyorumda bu anlayis hala insanlarin içinde var,trabzonspor trabzonlularindir eger bu düsünce daha fazla yüksek sesle dile getirilirse zaten azalmakta olan genç taraftar sayimiz giderek düsecektir.

Gerekli olan konular hangileridir?Burada açilan konularin gerekli olup olmadiklarini neye göre belirliyoruz?Bunun bir kistasi varda biz mi bilmiyoruz!

Simdi Bülent agabey(baskasida olabilirdi) çikip burada bir konu hakkinda (hemde gündemi mesgul eden bir konu) baslik açarak görüslerini yazmis...Sen bu yazilanlarakatilmayabilirsin ama bu yazilanlara sadece emek bazinda saygi duyarken; ayni hassasiyeti gereksiz buldugun konuya kendi gereksiz görüslerini yazarkende dikkat edebilseydin...Madem gereksiz bir konu, neden sendegereksiz bir konu hakkinda fikir beyan ediyorsun?

Bülent agabey, benim görüsüme göre sen bu slogana düz mantikla yaklasiyorsun.Oysa bu sloganin çikis noktasi tribünlerdir.Tribünlerin nabzini çok iyi ölçmek lazim.Tribünlerin ne anlatmak istedigini çok iyi bilmek lazim.Tribünlerin anlatmak istedikleri ile senin yazdiklarin zit orantida...Bence tribünlerin anlatmaya çalistigi taraftarintuttugu takimini kendi iç dünyasinda ya da dis dünyasinda çok özel bir yere koyup, ayricaliklarin en tepesinde dolasmaktir.Yani bu slogan çok özeldir.''Herkes Trabzonsporlu olamaz'' ile bu slogan hemen hemen ayni seyleriifade ediyor.

Yani ''Trabzonlu olunmaz, Trabzonlu dogulur'' tezahürati bence sadece mecazi bir kavramdir.Yani, bunu söyleyenlerde tribünlerde herkesin Trabzonlu olmadigini bilirler.Sadece Trabzon degil, diger eziklerin tribünlerinde deTürkiyenin her ilinden taraftralar mevcuttur.

Ez cümle olarak ya bu slogan yanlisdir, ya da insanlar takimlarini o kadar çok seviyorlar ki; nerde dogarsalar dogsunlar kendi takimiyla dogmak, onunla bütünlesmek arzusundadirlar.

Sönmez Özlü
23.03.2006, 15:17
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P>Netice itibariyle, Trabzonsporlu olan herkes ayni zamanda ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonlu[/B]?dur. ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonlu olmak[/B]? da, Trabzon topraklari dahilinde ya da Trabzonlu bir ana babadan dünyaya gelenlere münhasir bir özellik, bir ayricalik degildir. Sosyal kimliginde baska bir memleket adi yazan ve sonradan Trabzonlu olanlar, öteki memleketlerine ihanet ediyor, onu unutuyor degillerdir ve günesin dogusunu Trabzon?dan baska yerde görmemis biri kadar Trabzonspor üzerinde hak sahibidirler. Trabzonspor?a baska bir kimlik aramaya gerek yoktur. Katilirsiniz, katilmazsiniz. Benim konu hakkindaki düsüncem budur.<O:P></O:P>

O hâlde "Trabzonspor Trabzonlularindir" sözünde kizacak bir sey yok degil mi? Ben bunu anladim ve böyleyse katiliyorum.

Bülent Bayraktar
23.03.2006, 15:23
tek kelimeyle müthis smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Sacit
23.03.2006, 15:33
bise anlamadim valla ama katilmiyorum smileys/smiley5.gif

Lokman
23.03.2006, 15:37
Nerede neyi gerekli görüp, neyi gereksiz görecegime ben karar verebilecek kadar egitimliyim. ayrica ben konuya gereksiz dedim bu benim düsüncemdir ve arkadasin düsüncelerinede saygi duydugumu yazinin basinda belirttim ama Yönetici gurubundan bir arkadas daha benim yazdigim düsüncelerime bile saygi duymaktan aciz davraniyor iste bu zihniyet oldugu içindirki bu konu gereksiz!...

Rutubet
23.03.2006, 15:44
Bu kadar dallandirip budaklandirilmasina ne gerek var anlamadim. Zorla insanlari birseyler ispat etmeye yöneltiyor bu tip yazilar.

Trabzonlu olmayip Trabzonsporu tutanlarla Trabzonlularin bir alip veremedigi mi var ?keza Trabzonlu olup da Trabzonsporu tutanlarin baska sehirlerde yasayanlara baska gözle bakildigini mi ima ediyorsunuz ? ima etmiyorsaniz niye böyle seyler yaziyorsunuz ? neyin pesindesiniz ? Birlik oldugumuz yönleri yazmak yerine farkli yönlerimizi kasimak kadar aptalca birsey olamaz.

sümela61
23.03.2006, 15:46

degerli hemserim sanirim yaziyi tam anlamiyla okumadiniz... zaten yazida da sizin sikayetçi oldugunuz seylerden bahsediliyor... Trabzonlu olmanin sadece bir bölgeye ya da cografyaya mensup olmaktan ibaret olmadigini, dünyanin taaaa öbür ucunda dogmus büyümüs birisinin de Trabzonlu olabilecegini belirten bir yazi olarak algiladim ben bu yaziyi... yani Trabzonlu olmak, bir durus biçimi... bir felsefe... bir yasam tarzi... o yüzden Trabzonlu olmak için ille de Trabzon'da dogmaya gerek yok... ya da ille de Trabzon kökenli olmaya gerek yok... bu yasam biçimini, bu durusu seçmis olmak yeterli...

tigin
23.03.2006, 15:55
yani hakikaten sari kilitlikmis.anlatilani anlamayip ta anlatmak istedigini anlatamayani mi ararsin,yoksa anlamadigi halde katiliyorum diyeni mi.bari bir alkis koysaydiniz bunca laf salatasi yerine daha manidar olurdu.

eline saglik bülent abi.

sümela61
23.03.2006, 15:58
Bu kadar dallandirip budaklandirilmasina ne gerek var anlamadim. Zorla insanlari birseyler ispat etmeye yöneltiyor bu tip yazilar.

Trabzonlu olmayip Trabzonsporu tutanlarla Trabzonlularin bir alip veremedigi mi var ?keza Trabzonlu olup da Trabzonsporu tutanlarin baska sehirlerde yasayanlara baska gözle bakildigini mi ima ediyorsunuz ? ima etmiyorsaniz niye böyle seyler yaziyorsunuz ? neyin pesindesiniz ? Birlik oldugumuz yönleri yazmak yerine farkli yönlerimizi kasimak kadar aptalca birsey olamaz.

arkadaslar neden düzgün kelimeler seçmek yerine, seviyeli kelimeleri kullanmaya özen göstermek yerine "aptalca" gibi kelimeleri kullaniyorsunuz... size birisi bir görüsünüzden ötürü bu kelimeyi sarfetse "sik" olur mu?... kaldi ki ben iddia ediyorum ki, siz yaziyi anlayamadiniz (belki de sadece basligina baktiniz ve sanirim onu da yanlis anladiniz)... yazi tamamen bir birlik yazisi... ben bu yaziyi yazmis olsaydim ve bu sekilde algilansaydi; kizmazdim ama kirilirdim...

bazi bir kaç yorumdan sonra aklima su söz geldi:

"Sen Ne Kadar Bilirsen Bil ve Ne Kadar Anlatirsan Anlat; Senin Bildigin, Karsindakinin Anlayabilecegi Kadardir."

(Mevlana Celaleddin-i Rumi )

Küçükalioğlu
23.03.2006, 15:58
hepisi yalan Trabzon benimdir.smileys/smiley36.gif Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin içinsagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

sümela61
23.03.2006, 16:12
hepisi yalan Trabzon benimdir.smileys/smiley36.gif Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin içinsagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

bence bundan iyi zamanlama olamazdi... arkadaslar yazinin basligina iyi bakin:

"Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur..."

bundan ben tek sey anliyorum: Trabzonlu kavrami bir cografya ya da bölgeye ait olmaktan veya Trabzon kökenli bir aileden gelmekten veya hamsili pilav yemekten çok öte bir kavramdir... bu baslik tamamen birlik mesaji içeren bir basliktir... neden israrla baska anlamlar yüklemeye çalisiyorsunuz?...

Lokman
23.03.2006, 16:16
Ben yaziya yorumumu eklerken ters yöndeki görüslerim sirf muhalefet olsun diye degildi. Çevremde arkadasim olan ve tanidigim fazlaca karadeniz bölgesinden olmayan insanlar var hepside iyi birer Trabzonspor lu ama bu konu birgün alakasiz bir sekilde tartisilmaya baslandi aramizda bu insanlar bundan üzülüyor. Tamam ben yanlis anladim diyelim ama bu insanlar çocuklarinin ayni takimi tutmasini istemiyor çünkü ezik dediginiz adamlar bu tür tartismalara kesinlikle girmiyorlar ama insanlar nedense yazdiklarinin yada bir tanidiklarinin yazdiklarinin karsisina aksi bir fikir çikinca hemen akresiflesiyorlar. Ayrica zaten kimsenin demesiyle sevmedim ben trabzonsporu kimsenin demesiylede birakmam...

fincher
23.03.2006, 16:32
hepisi yalan Trabzon benimdir.smileys/smiley36.gif Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin için sagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

bence bundan iyi zamanlama olamazdi... arkadaslar yazinin basligina iyi bakin:

"Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur..."

bundan ben tek sey anliyorum: Trabzonlu kavrami bir cografya ya da bölgeye ait olmaktan veya Trabzon kökenli bir aileden gelmekten veya hamsili pilav yemekten çok öte bir kavramdir... bu baslik tamamen birlik mesaji içeren bir basliktir... neden israrla baska anlamlar yüklemeye çalisiyorsunuz?...
neden birligimiz Trabzonluluk olsun ki.böyle bir birlik içine girme gibi bir zorunlulugumuz ve istegimiz yok.en azindan kendi adima.
bence Trabzonsporlu dogulmaz Trabzonsporlu olunur çok daha birlik içeren bir slogan olurdu.ama yaziyi yazan arkadas farkli birsey kastetmis,bazi kisimlarina katilmiyorum.Trabzonspor taraftarlarini 'Trabzonlu gibi olmak' seklinde dar bir kaliba sokmanin bize bir fayda getirecegini sanmiyorum.cografi birlikteligimiz olmadigi gibi huy,zevk,yasam biçimi yönünde benzerligimiz de olmak zorunda degil,hatta olmamasi bence daha efdaldir...
birligimiz sadece Trabzonsporun basarisi ve menfaatleri olmalidir...

Reha
23.03.2006, 16:47
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Trabzonlu dogulur ile Trabzonlu olunur; arasindaki kisir kaos stad yapimi sirasinda maçlarin nerede oynanacagi ile çikan kaos ile birebirdir.

Ben Arnavut biri olarak (gerçi anneannem yenimahalleli ama) hayata karsi "durusum" u temsil eden bir öge olarak Trabzonspor'u seçtim.

Bazi insanlar özellikle Trabzon ikametliler, gerek stad konusunda gerekse Trabzon'un sahiplenilmesi konusunda benim gibi insanlara cüzzamli gibi bakiyorlar.Bunu nerden çikardin demeyin; Trabzon insaninin yapisini, kültürünü çogu kisiden daha iyi bilirim.(Çünkü öyle biriyim) Bu baglamda aziz dostum Bülent'in bu kanayan yaraya bastigi parmak önemli bir saptamadir.

80-90 li yillarda Istanbul deplasmanlarinda Trabzonspor'u destekleyen tribünlerin %50 sinin baska sehirli oldugunu o dönemi yasamis insanlardan sikça duyarsiniz...Çünkü Trabzon bir baskaldirinin bir gurbetin bir durusun resmidir!

Zira ben ve benim gibilere (içinde gizleyerek) cüzzamli gibi bakanlara ; bu takim bu sehir için aldigim yaralari göstermekten gurur duyarim...

Ben kimliginde Istanbul-Eminönü yazan ama askerde "REHA DILEGE TRABZON Emret Komutanim" diyerek tekmil veren bir adam'im!!!smileys/smiley19.gif

Trabzonspor kulübünün Internacional olmasi gerektigini kabul etmeyenler azalmadikça Trabzonspor; Trabzon il sinirindan disari çikamaz ve gazetelerin sütunlarinda kaybolup gider...

Bizi sampiyon olamamak küçültmez bizi ; birbirimizi sindirememek küçültür!</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

zanoylu
23.03.2006, 16:47
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Insanin kafasinin karismamasi ne mümkün herkes bir taraftan çekiyor..Ben Trabzonluyum çünkü öyle dogdum,horon oynamayi bilmemem veya hamsi yememen ( ki öyle degil ya ) bunada mani degildir.Trabzonlu olmayip horon oynamayi bilmek veya hamsiyi seven bir kisininde benden fazla trabzonlu oldugu tartisilir. Bu mudur yani Trabzonlu olabilmenin kistasi.

Trabzonlu olmayipta trabzonludan daha kalite Trabzonspor taraftari olan arkadaslarimizda var,her zaman dedik yine deriz onlar bizim basimizin taci ama meseleyi baska taraflara çekmeninde kimseye faydasi yok .. Adam musludur ama Trabzonsporludur olay bu yani</TD></TR>

TSunami
23.03.2006, 17:32
aslinda herkes kendi görüsüne odaklanacagina yazilanlari kelime kelime degil de yazinin bütününde anlatilmak isteneni anlamaya çalissa sadece bu konu degil her konudaki su ana kadar binlerce sayfalik yazilarin çogu olmayacakti belki de.
hayatimda samsundan öteye geçmedim. ama trabzonsporluluktan dolayi her temel fikrasina, her laz espirisine alinganlik gösterdim. trabzon un trabzonspordan dogan bir sempatisi var ben de. hamsi severek yerim, horon bilmem, lahanayi hiç sevmem. farzedinki iki göbekten gurbette yasayan bir trabzonluyum.
ya da bunlarin hiçbirinden hoslanmiyor da olabilirim. trabzon benim için avni akerden ibaret de olabilir.
birileri benim trabzonsporlulugumu mu tartisiyor güler geçerim ne hadlerine.
bir arkadas çikip kendi tespitlerini yapmis. bence dogrudur hatta konu üzerine sosyolojik bir arastirma bile yapilabilir.
katiliriz yada katilmayiz. kimseye satasma olmayan böyle bir yazida neden meseleyi farkli yönlere çekiyoruz. eger farkli tezler varsa onlari sunalim. ama önce yazilani anlayalim.
meseleyi trabzonlu olanlar-olmayanlarçatismasina (ki böyle birsey yok herkes kendine göre bir çikarim yapiyor) çevirmeyelim. ...tan nem kapmayalim.bu tip konulari gündeme getirdigimizde ister istemez savunma pisikolojisi ile hareket edip cevaplar veriyoruz. birbirimizi rencide ediyoruz.

halil ibo
23.03.2006, 17:40
Güzel kardesim zaten Samsun'dan uyani geçmedugun için anlayamazsin bu tartismalari.Tartismalarin temelinde kendine muhalif olmak vardir.Bunu da yapsa yapsa bizim gibi Temel'ler yapar.

Lapina
23.03.2006, 17:53
Tebrikler...

Gumushaneliyim ama TrabzonSpor icin kendimi hep Trabzonlu olarak gordum.Veya bana oyle geldi bilmiyorum ama memleketime geldigim zaman ilk ugradigim yer Trabzon.

Tunga
23.03.2006, 18:03
Sayin Momentus'un yazdigi bu harika yazinin sürekli olarak yanlis yorumlanmasina bir anlam veremedim.

Birlik diyoruz; bu yazi bu birligi tam anlamiyla kuruyor. Aslinda kurmaya çalismiyor, olani ortaya koyuyor.

Belki de yazinin dogru anlatimini kavrayabilmek için (aslinda ekstra bir açiklamaya hiç gerek olmadigini düsünüyorum ama) o sabah kahvaltida olmaniz gerekiyordu. Bu çok tatli bir konu. Serbest Kürsü'de Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular konu basliginda da çok güzel anektodlar var, bu yaziyi bütünleyen.

Kesinlikle dogru anlasilmadigini düsünüyor, sebebini de maalesef birazcik uzun olan bir metni dogru ve sindire sindire okumamaya bagliyorum.

@Momentus,

Yazinin içerigiyle ilgili çok söyleyecegim vardi ve böyle bir yazi yazacaginizi söylediginiz için hevesle bu yaziyi bekliyordum. Simdi bir mesaj yazmaya çekinir oldum. Ama benim görüslerim bir yana harika bir yazi olmus, elinize saglik. Sizinle yakin zamanda tekrar görüsebilmek dilegimle.

selcuk
23.03.2006, 18:18
bence trabzonlu dogulur sonra olunmaz sadece sonradan fark edilir ve bunun simdi ilk sayfadaki arkadas gibi 20 metrelik yazi yazabilirim ve cogunuz benim gibi yarida okumayi birakirsiniz hatta yazim daha malcolm x ve mohammed aliye kadar uzatabilirim ama güzel olan ne biliyormusunuz herkesin bu yolda olusunun baska hikyesi var önemli olan"neden" bu yolda oldugumuz degil önemli olan bu yolda bulunmamiz kendinizi dislanmismi hissediyorsunuz ilk ts cluba gidin bi ts formasi alin ve hic kimse nufus kontrolu yapmiyacaktir yetmedimi trabzona gelin hic kimse siz bizden degilsiniz demiyecektir inanin bana devam edersem yani uzun ince bir yoldayim sölemye basliyacam

BDiler61
23.03.2006, 18:35
TRabzonspor Trabzon'a hapsedilemez olay bu kadar basit burda bence zaten tartismamiz gereken sey Trabzon degil Trabzonspor

sümela61
23.03.2006, 18:50
@momentus...

vah benim güzel abim... sen nelerden bahsetmissin, konu nerelere gelmis... ben de sustum... ama yazin çok güzel ve çok anlamli... ellerine, yüregine saglik tekrar...

kutoz
23.03.2006, 19:33
Bülent abi ellerine saglik.

Ben en çok, Trabzon'lu olmayan Trabzonspor taraftarini seviyorum. Çünkü bu arkadaslarimiz bizim gibi duygulariyla degil de, yasam felsefeleriyle dogru orantili oldugu için Trabzonspor'u tutuyorlar.

Bülent Abi herseyi çok güzel anlatti. Bunun üzerine çok fazla yorum yapmaya da gerek yok bence. Evet; Trabzon'lu dogulmaz ama insan isterse Trabzon'lu olabilir.

The Londoner
23.03.2006, 20:00
Sayin Momentus`un soyledikleri, belli ki uzun sureli gozlemlere dayanan sosyolojik nitelikli gorusler. Bu nedenle kiymet verilmesi gerektigini dusunuyorum.

Aslinda soyledikleri psiko-sosyal perspektiften bakildiginda oldukca da makul. Sonradan elde edilen kimliklerin, gucu nisbetinde bireyin davranis ve dusuncelerinde kimi zaman koklu degisiklikler yaptigi dogrudur.Hele de Trabzonspor gibi, mevcut kurulu duzeni kokunden sarsip, donusturen bir olgunun, ust kimlik olarak kendisine gonul verenleri donusturmemesi dusunulemez. Trabzon sehri ve Trabzonluluk ogeleri de bu kimligi olusturan alt faktorlerdir. Bu nedenle, aslen Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular`in zaman icerisinde Trabzon sehrine ve kulturune yakinlik ve sempati duymalari yahut bunlari benimsemeleri aslinda kacinilmaz dogal bir surectir.Tabi ki bireysel bazda herkesin ayni oranda bir donusum gecirmesi beklenemez. Bu, bireylerin kisilik yapilarina ya da bulunduklari cevreye gore farklilik arzedebilir.

Ben sahsen Trabzonlu degilim, Trabzonlu akrabalarim da yok. Fakat 7 yasindan beri tam 25 yildir iflah olmaz bir Trabzonsporlu`yum. Bu surecte elde edilen hicbir saha sonucu, Trabzonspor`a olan sevgi ve bagliligimi azaltmamistir. O yasta, kimsenin zorlamasi olmadan Trabzonspor`u secmemi icgudusel bir tercih olarak goruyorum. Hatta kimi zaman bunun kader oldugunu dusunuyorum. Benim Trabzonspor`u secmem kadar, Trabzonspor`un da beni sectigine, beni Trabzonspor`a baglayan gizli kodlar olduguna inaniyorum.

Her neyse, bilimsel duzlemden fazla cikmayalim. :) Yukarida bahsettigim noktalarin bende yansimasi Trabzon sehrine ve Trabzonlulara duyulan bir yakinlik duygusu seklinde tezahur etmistir. Sadece Trabzonspor kelimesinin degil Trabzon kelimesinin de herhangi bir ortamda telaffuz edilmesi ve yazilmasi oraya dikkat kesilmem icin yeterli olmaktadir. Yani bir nevi algida seciciliktir bu. Ote yandan bu yakinlik, Trabzon`un herseyiyle hemhal olmama sebep olacak sekilde yogun degildir. Ne kemenceye ne de horona ilgim vardir mesela. Kendi memleketim olan Yozgat`in agir ve huzunlu Turkulerini daha cok severim, lakin Karadeniz muzigini de zamanzaman dinlerim. Trabzonsporlu olmasaydim yine dinlermiydim, bilmiyorum. Trabzoninsanin tezcanliligi veanlik tepki veren karakteri de-henuz-sirayet etmemistir bana ama onlara empati duyabilirim. Tipik Trabzonlurefleksleri bana ters gelse bile anlayis gosterebilirim. Ayni anlayisi, ornegin bir Vanli`yagosterebilirmiyim bilmiyorum. Bu da Trabzonsporlulugumdan kaynaklaniyor olsa gerek.

Konuyu daha fazla dagitmak istemiyorum. Ozetle, her guclu kimlik mensubu olan uyelerini kendi degerleri yonunde donusturebilir. Bu insanin ve insan topluluklarin dogasinda vardir. Trabzonsporlulara yansimamis olmamasi dusunulemez.

A.Hilal Çakıroğlu
23.03.2006, 20:08
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">

bu konuya bile muhalif olunmus ya helal olsun.

Tebrikler Bülent abihttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gif</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">

tamuğ yamtar
23.03.2006, 22:07
"Bir millet ya sarkli ya garpli olur, iki dinli bir fert olmadigi gibi iki medeniyetli bir millet de olamaz" der Ziya Gökalp. Bir insan hem Adiyaman'li hem de Trabzon'lu olamaz. Trabzon'lu olmakla Trabzonspor'lu olmayi karistirmamak lazim. Arkadasin bahsettigi kisilerdenim. Yani Trabzonda yasamamis olanlardan. Ama Allah'a sükür Trabzon dogumluyuz. Trabzon'lu olmayip Trabzonspor'lu olmak gerçekten güzel birsey. Böyle arkadaslarimiza bende tesekkür ediyorum. Trabzon'lu olmak horon bilmek, kemençe çalmak degildir. Trabzon'lu olanlarin ayri biryapisi ve tarzi vardir.Birakinda ayricaligimiz olsun o kadar.

zinos_zon
23.03.2006, 22:37
"Benim Trabzonspor`u secmem kadar, Trabzonspor`un da beni sectigine, beni Trabzonspor`a baglayan gizli kodlar olduguna inaniyorum."

The Londoner:))

iyi düsün dostum, istanbul deplasmanlarina süzülen o otobüslerimizin birine yanlislikla binmis olmayasin sen, ya da Istanbul'da feneri 5 ledigimiz maçtan sonra ara sokaklara dagilip fenerli aradigimiz o garip güruha dahil olmayasin. Ya da ne biliyim, arafil boyu veya faroz'a telepati ile iz düsürüp bize dair kodlari çözmüs olmayasin..

zira, su kurdugun cümleyi ancak bu yollardan geçerek kurabilir insan.

ingiltere'ye, ya da neredeysen oraya kardesim, bin selam.

Su horon isini de bir düsün. hep beraber horon tepecegimzi zaman bize ayak uydurmalisin, biz birbirimize sarildikça çogaliriz ve bunun en iyi yolu horon etmek:)

Sevgi
23.03.2006, 22:59
Yaziyi okudugumda Bülent Abi tarafindan hepimizin çevresinde olan yasanan tartisilan olaylardan esinlenerek kagida döktügü çözüm getirmeye çalistigi olayin bu redece yanlis anlasilabilecegine hiç ihtimal vermemistim dogrusu.Demek ki o an çogunlugunu ayni görüslü TRABZON lularin bulundugu bir ortamda oldugumu unutmusum.Bülent Abi açik ve net bir sekilde TRABZON lu arkadaslarim TRABZONSPOR u savunurken TRABZON la özdestirmeyin taraftar kitlemiz sadece TRABZON lulardan olusmuyor TRABZONPOR u TRABZON a baglarsaniz insanlar kiriliyor üzülüyor ve kopmalar oluyor siz TRABZONSPOR u TRABZON a baglamazsaniz kopmalar hiçbir zaman yasanmayacaktir.TRABZON lu olmayan TRABZONSPOR lular zaten zamanla TRABZON u benimsiyor.Ne güzel anlatmis abim bunun daha nesi tartisiliyor anlam veremiyorum.

kunteper yazmis

Çevremde arkadasim olan ve tanidigim fazlaca karadeniz bölgesinden olmayan insanlar var hepside iyi birer Trabzonspor lu ama bu konu birgün alakasiz bir sekilde tartisilmaya baslandi aramizda bu insanlar bundan üzülüyor. Tamam ben yanlis anladim diyelim ama bu insanlar çocuklarinin ayni takimi tutmasini istemiyor çünkü ezik dediginiz adamlar bu tür tartismalara kesinlikle girmiyorlar

bu yaziya istinaden bir örnek vereyim

Mahallemizin bakkali çok sevdigim saydigim deger verdigim sohbet etmekten zevk aldigim bir abimiz.Yine bir sohbet esnasinda

Sevgi _ Abi senin gibi sürekli düzene isyan eden ezilenin yanindayim emekciyim brifingleri veren birisi nasil olurda fenerbahçeyi tutar

Bakkal _ Sevgi 3 -5 yil öncesine kadar bende senin gibi fanatik TRABZONSPOR luydum ama amcaninoglu yüzünden artik desteklemiyorum TRABZONSPOR u.

Sevgi _ smileys/smiley3.gifsmileys/smiley24.gif

Bakkal _ beni her gördügü yerde '' yaaa baksana takimini tutacak bir memleketin bile yok '' demesi beni bu noktaya getirdi.Bu tip söylemler insani oldukca rencide ediyor biz TRABZONSPOR luysak bunun bir sebebi bunun bir açiklamasi bir amaci vardir ama maalesef TRABZONSPOR u artik içten destekliyorum.Kazaninca mutlu oluyorum kaybedince üzlüyorum ama sadece kendi kendime.Ve siz TRABZON lular çogunlugunuz bu zihniyete sahip oldugunuz için çokkk daha taraftar kayebedeksiniz.Bu tip söylemler yüzündn artik çocuklarimiza TRABZONSPOR sevgisi asilamiyoruz.

iste buyrun size bir taraftar kaybetmenin hikayesi.Birde arkadasim ezikler tabiki bu tip tartismalara girmeyecekler eziklerin taraftarlarinin tamamina yakini Anadoludaki insan.

sümela61
24.03.2006, 10:22
sözün özü:

sevgili Bülent Abi'nin de dikkat çekmek istedigi gibi (bazilari bunu nasil yanlis anlayabiliyor anlamadim), Trabzonlu olmak ve Trabzonsorlu olmak kimsenin tekelinde degildir... iki iki daha dört, bu bu kadar net ve açiktir...

Trabzonlulugu ve Trabzonsporlulugu dar bir alanla kisitlamak isteyenlere hem üzülüyor hem de aciyorum... hala bazi arkadaslar Trabzonlu olmanin bir cografya ile alakasi oldugunu düsünüyor... ben Trabzon kökenli bir anne babadan dogdum... ama Allah askina hangimiz seçebiliyoruz ki anne babamizi ya da kökenimizi ya da dogacagimiz sehri... bunlar hep bizim irademiz disinda olan seyler... ama daha sonra hayata bakis açimiz, durusumuz, "adam"ligimiz bizim irademizle olacak seyler... demek ki Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur... Bülent Abi'ye harfiyyen katiliyorum...

Oruç
24.03.2006, 10:38
sözün özü:

sevgili Bülent Abi'nin de dikkat çekmek istedigi gibi (bazilari bunu nasil yanlis anlayabiliyor anlamadim), Trabzonlu olmak ve Trabzonsorlu olmak kimsenin tekelinde degildir... iki iki daha dört, bu bu kadar net ve açiktir...

Trabzonlulugu ve Trabzonsporlulugu dar bir alanla kisitlamak isteyenlere hem üzülüyor hem de aciyorum... hala bazi arkadaslar Trabzonlu olmanin bir cografya ile alakasi oldugunu düsünüyor... ben Trabzon kökenli bir anne babadan dogdum... ama Allah askina hangimiz seçebiliyoruz ki anne babamizi ya da kökenimizi ya da dogacagimiz sehri... bunlar hep bizim irademiz disinda olan seyler... ama daha sonra hayata bakis açimiz, durusumuz, "adam"ligimiz bizim irademizle olacak seyler... demek ki Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur... Bülent Abi'ye harfiyyen katiliyorum...

Ne yazik ki öyle kardesim.'Bazi arkadaslar TS'yi tutmanin sadece Trabzonlulara' has bir durum oldugunu iddia etmeye devam ediyorlar.

Trabzonspor Trabzon ili sinirlarina hapsedilemez bu kadar....

Naim
24.03.2006, 10:44
Bületn abiyi güzel tahlilinden ötürü kutluyorum böyle aralar vermesin yazilarin
ama Berata da bahsettim
benim gözümde Berat , Reha abi Benim Babamdan bin kat fazla Trabzonludur
Trabzonspor Yenilince Sevinen insaninTrabzonluyum deme hakki yok

sümela61
24.03.2006, 11:00
sözün özü:

Ne yazik ki öyle kardesim.'Bazi arkadaslar TS'yi tutmanin sadece Trabzonlulara' has bir durum oldugunu iddia etmeye devam ediyorlar.

Trabzonspor Trabzon ili sinirlarina hapsedilemez bu kadar....

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Zafer Keskin
24.03.2006, 11:01
Bülent abi'nin yazdigi her yazi gibi, bu yaziyida bir solukta okuyarak ve düsünceleri ile bize ayna tuttugu için tekrar ve tekrar kendisine tesekkür ediyorum ...

Bu konu hakkinda gerekli veya gereksiz neden muhalefet yapildiginida anlamiyorum ...

Galiba bazilarina böyle yazilar yazmak çok kolay geliyor,hatta yazmanin manasini bile bilmeyenler var.Herkesi biraz anlayarak okumaya davet ediyorum.

oflubektas
24.03.2006, 13:21
Kimin nereden,neresinden yakaladigi belli degil. Hatta "Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular" arasindan öyle tanidiklarim var ki birakin bizim oralarin aksanina meyletmeyi vapura binmekten korkuyor, kimisisiyasi anlamda Pkk ve uzantilarina hiçbir sempati beslememekle birlikte kendisine benzeyen birilerini gördügünde hemen lisanini degistiriyor, kimisi vaktiyle oturdugumuz 4 katli apartmanin içinde valide hanimin lahanasinin içyag kokusu tüm binaya yayilinca yüzünü eksitip "üff, yine mi?" serzenisinde bulunuyor, hatta bir tanesi Karadeniz Türküleri'nden kelimenin tam anlamiyla nefret ediyor. Ancak tüm Trabzonsporlularin asgari müstereklerini tahlil etmeye kalktigimizda "farkli olma", "baskaldiri","esit olmayansartlarda mücadele", ve hatta "direnis"gibi kavramlara rastlamamak mümkün degil.

Üstteki paragraftaki son cümlemin arkasindamiyim? Evet! sonuna kadar... Ancak kimi zaman "yahu ben bu takimi çok mu abartiyorum" diye düsünüyor muyum? Maalesef ona da "Evet"

Zaten bu takimin pesinden kosmak pek akilli adam isi degil...

Tunga
24.03.2006, 13:55
Üstteki paragraftaki son cümlemin arkasindamiyim? Evet! sonuna kadar... Ancak kimi zaman "yahu ben bu takimi çok mu abartiyorum" diye düsünüyor muyum? Maalesef ona da "Evet"

Sen okuyup ediyorsun, meslek sahibi oluyor hayata öğrencilik de bittiği için daha reel bakmaya başlıyorsun. Sonra TV'ye başını çeviriyorsun bir bakıyorsun ki Yattara golü atmış. İşte o an bütün realistik yaklaşımlar bitiyor ve 10-12 yaşlarında bıraktığın çocuk çıkıp geliveriyor senin yerine ve başlıyorsun anlamsızca tepinmeye. Sonradan bakıp belki de kendine gülüyorsun ama o an çocuk oluyorsun.

Zaten bu yüzden de askerliğine bir hafta kala kalkıp koşa koşaBMN toplantısına geliyorsun. smileys/smiley2.gif

morientes
24.03.2006, 15:28
Trabznsporu dar alana sikistiramazsiniz sigmaz ,tasar ben Zonguldakliyim ve Trabzona 14 saat uzaklikta oturuyorum .Kardesim gs taraftari amcalirim fb, annem bjk ,dayilarim gs.vs. koca ailede ben ,dedem ve babam Trabzonsporluyuz .Bu ,okul hayatimdada böyleydi ünv.yasantimdada, bundan hiçbir zaman gocunmadim kimseyi sallamadim tek sevgilim Trabzonspordu ölünceye kadar da hiçbir kimseyi ,kadini ,partiyi .inanci onu sevdigim gibi sevemem ...

http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley9.gif

selokal61
24.03.2006, 15:33
bu konunun basligi herseyi çok güzel birsekilde özetlemis

trabzonlu dogulmaz trabzonlu olunur ........ bu yazinin altina imzmi atarim.

Bülent Şirin
24.03.2006, 16:09
Benimle ayni görüsleri paylasip paylasmamasi ayrimi yapmaksizin, cevap yazan bütün arkadaslara tesekkürler. Yalniz Simal Yildizi dostumun da isabetle ifade ettigi gibi yazinin uzunlugundan kaynaklanan bir problem olsa gerek, benim söylemek istedigim seylerin tam aksini anlayan arkadaslar var.
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Sayin kunteper,

Telas buyurmayiniz, kemençe dinlemiyorsunuz ya da hamsili pilav sevmiyorsunuz diye Trabzonlu kimliginizi elinizden alip baskasina vermeye kalkisacak degiliz.

Sanirim yazimin su anadan babadan Trabzonlu olup da sosyal anlamda Trabzonlulukla ilgisi bulunmayan kisilik tanimina takilmis ve üzerinize alinmis olacaksiniz, yoksa "gereksiz" nitelemesi yaptiginiz konu üzerine iki gün evvel sabah açilip, 5 sayfa yazi yazilip ardindan aksam olmadan kilitlenen konu basligini görmezlikten gelmez, geçmiste dara düstügü için 5 yillik aidatlarini pesin yatiran yüz binden fazla üyesi bulunan, Yigiter Ulug'a "Yanlarinda Manchester United bile köy takimi gibi kalir" tanimlamasi yaptiran bir Dünya kulübünü Katalonya'ya tikistirma gafletine düsmezdiniz. Ayrica dikkatlice okuma firsatiniz olsaydi, yazimin bütün amacinin Trabzonspor'un sadece Trabzon ve Karadeniz'in kulübü (takimi yanlis bir ifadedir) olmadigini anlatmaya çalismak oldugunu da görürdünüz. Siz en iyisi bu son yazdiklarimin da isiginda yeniden ama bu sefer sindire sindire, okumaya ve anlamaya çalisin. Çok sey istemis gibi olmayalim ama bir de su "gerekli destegin" ne oldugunu ve bu destegi vermeyen "bazi yerlerin" nereler oldugunu açiklarsaniz, bizi çok memnun edersiniz.

Sanirim sayin degok da zaman darligindan dolayi yaziyi hakkiyla okuyamamis. Yoksa,

" Aslinda Trabzonspor?un Trabzon sehrinin ve ?Trabzonlular?in takimi oldugu çok dogru bir tanimdir. Ancak hangi ?Trabzonlular?in? Zaten problem de bu noktada çikiyor. Trabzonlu kimdir?"

Paragrafiyla baslayan bölümü de görür ve öyle tahmin ediyorum ki ikna olabilirdi. "Yazida böyle bir ayrinti göremiyorum" demis ama galiba ayrintilari incelerken yazinin tamamini gözden kaçirmis. Olabilir, insanlik halidir...

Sevgili Ahmet,

Evet, slogana düz mantikla yaklasiyorum çünkü amacim bu slogani tartismak, çürütmek, olumsuzlamak degil. Tribünlerden yükselmesine de bir itirazim yok. Zaten sloganlari, marslari mantik süzgecinden geçirmeye kalksak isin içinden çikamayiz. Adi su anda bize hiç mi hiç lazim olmayan bir kulübün marsinda da "Türk'ün kalbi sende atar" demiyor mu?smileys/smiley4.gif

Ancak gelgelelim, bu slogan tribünlerden ars-i âlâya yükselen bir hos sada olarak kalmiyor, "Benim oglum bina okur, döner döner yine okur" misali; ikide bir "yerlinin yerlisi", "yabancinin yabancisi" diye nefes tüketip bas agritiyoruz. Ben sadece sloganin yaptirdigi çagrisima gönderme yapmak yoluyla ironik bir yaklasimda bulunmaya çalistim.

Sayin Rutubet,

Anlasilan benim yaziyi zihninizdeki sablonun altina koyup öyle okumussunuz. Evet, tam da soru isaretlerini gözümüze gözümüze soktugunuz cümlelerinizde ifade etmeye çalistiginiz problemlerimiz mevcut ve yazim da o problemlere çözüm aramak amaciyla kaleme alinmistir. Ben hiçbir sey ima etmiyorum, yazinin basindan sonuna kadar Trabzonlu olmayan Trabzonsporlularin, Trabzon'a çok saglikli bir noktadan eklemlendigini anlatmaya çalisiyorum. Trabzonlu olmayan Trabzonsporlularin, zaman içinde Trabzonlulara benzer özellikler göstermeye basladiklari tespitini yapmanin neresi farkli yönlerimizi kasimaktir?

Hem sanirim "aptalca" ibaresi hakkinda bir açiklama yapmaniz gerekiyor. Nasil temize çikaracaksiniz bilmiyorum ama ben yeni bastan bir "aptal" tanimina bile raziyim. En kisa zamanda açiklamanizi bekliyorum.

<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">
Sayin fincher_se7en,

Siz de herhalde benim bir teklifte bulundugumu vehmetmis olacaksiniz. Halbuki ben bir tespit yapip, bu tespiti çarpici oldugunu düsündügüm örneklerle desteklemeye çalistim. Yani "olmasi gereken budur" demiyorum, "olan biten budur" diyorum.

"Hayir Momentus, tespitin dogru degil. Kimsenin Trabzonlu oldugu filan yok, sen iki örnek görüp gönlünden geçeni gerçek gibi algilamissin" derseniz saygi duyarim. Ancak siz yine de Reha Dilege'nin su feryadina kulak verin ve tekrar düsünün lûtfen:

" Ben kimliginde Istanbul-Eminönü yazan ama askerde "REHA DILEGE TRABZON Emret Komutanim" diyerek tekmil veren bir adam'im!!!"

Sanirim size ve herkese bir seyler ifade ediyordur bu tekmil...

Saygilar.

coach
24.03.2006, 16:15
ironmaster kardesim birak simdi toplumsal mesaj vermeyi alemdag belediyesinden haber var sensmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

fincher
25.03.2006, 00:08
sayin momentus,
ben de sizin dediklerinize saygi duyarim.süphesiz tespitinizi destekleyen fazlaca örneginiz vardir.sadece yazinizda belirttiginiz Trabzonlulasan Trabzonsporlulardan olmadigimi,olmanin da bize çok fayda getirmedigini belirttim.bizim büyüklügümüz Türkiyenin heryerine dagilan her kesimden taraftarimiz.her taraftarimiz Trabzonlulasirsa nerde kaldi büyüklügümüz.
niye bu bizi birbirimize benzetme istegi anlayamiyorum.yada ortak paydamiz olan Trabzonsporla Trabzonlulugu yanyana getirme çabasi.askerde Trabzon seklinde tekmil vermek beni daha fazla Trabzonsporlulastirmaz.kendi adima degil Trabzonspor adina bu benzetmelerden rencide oluyorum.ben Trabzonluyum ve Trabzonsporluyum demek yerine Sakaryaliyim ve Trabzonsporluyum demenin hem memleketim hem de takimim adina çok daha manali olduguna inaniyorum.
yazdiklariniz realiteyi yansitiyor olabilir.ben bunun,iyi birsey olup olmadigini sorguluyorum.ben Trabzonspor taraftarinin Trabzonlulasmamasinin bizi daha fazla büyütecegine inaniyorum.umarim anlatabilmisimdir...

ChivasRegal
25.03.2006, 00:53
"Trabzonspor bir destandir..!"

Bir Muglaspor, Tekirdagspor veya Hakkarispor taraftarinin bu güne kadar bu türbirsikintiylakarsilastigini hiç zannetmiyorum...Trabzonspor Bir Destandir, ve düsününki bu destan 40 yil sonra benim sahibim kim diye ortaliklarda bos bos dolasiyor... Sahibini ariyor... Buna ihtimal var midir...?

"Çanakkkale Destani" tarihimize kazinmistir... Bu destan kimindir diye bu güne kadar soran olmus mudur hiç? Çanakkalelilerin, bu destan bizimdir, kimseye yaretmeyiz bunu diye ortaliklarda dolastigini hiç gören oldu mu??? Düsündükçe, o kahramanlarin yaninda olabilmeye heves edebilen herkes,"çanakkale kahramanlik destaninin" sahibidir...

"Ben Trabzonsporluyum" diyebilen herkes,"Trabzonspor destani"nda kendinden bir seyler bulabilmis, veyamükemmelkisiligiyle Trabzonspor'ubagdastirabilmis demektir...

Iste bu yüzden "Trabzonspor'ufutbol tarihine yazdiranlar vebu destani yaratanlar,Trabzonspor'un tek sahibidir..."

zanoylu
25.03.2006, 01:28
<T>

Kimdir gerçek Trabzonlu demis yaziyi yazan degerli arkadasim güzel soru, yazi öyle bir yazi ki futbolla alakasi ve sempatisi olmayan kardesimin trabzonlulugundan süphe edicem neredeyse. Nedir bu tartisma nereye varilmak isteniyor,amaç ne veya verilmek istenen mesaj ne...

Trabzonluolmanin sarti :Iyi bir Trabzonsporlu olmak,hamsiyi sevip,horona merak salmak,konusurken geliyrum gideyrum veya askerde ALI VELI Trabzon mu demekmi insani Trabzonludan daha trabzonlu yapiyor.Trabzonluyu trabzonlu yapan kanidir,o cografyada dogmasi büyümeside degil atalarinin mirasi olan damarlarinda akan kanidir.Yani anlaya bilmis degilim nedir yani kisinin olmayipta kendini Trabzonludan daha fazla Trabzonlu göstermek istemesinin amaci....

Trabzonspor Trabzonlularin midir konusu ise apayri.tabiki degil Trabzonsporun basarilari zaten sinirlarina sigmasi beklenemez . Basari lokal sinirlarin disinda vede istanbul disinda olunca zaten insanlarin anadolunun sesi olma,sahiplenme,ezilenin yaninda olma güdüleri ön plana çikiyor.Budur insanlarin kendineTrabzonun ve Trabzonsporayakin hissetmesinin nedeni

Saygilarimla

Trabzonludan daha Trabzonsporlu olunur ama Trabzonlu dogulmaz sonradan olunur bence olsa olsa demogoji olur</TD></TR>

UğuR
25.03.2006, 03:27
Yazi çok güzel dikkatlice okundugunda hiç birolumsuz elestiriyi hakedecek bir yazi olmamasina ragmen olumsuz elestri almasina sasirdim.Ellerinize saglik çok güzel anlatmissiniz olayi tesekkürler.

Uğurtan
25.03.2006, 04:23
Yaziyi elestirmiyorum aslina bakarsaniz elestirmek bi kenara çogu yerine katiliyorumda...Yani en azindan "Trabzonspor'u trabzona hapsetmeme ve Trabzonspor sadece Trabzonlularin deildir" yerine tabiiki katiliyorum biz A.Bilbao degiliz baskli degiliz ya...Ancak sunu da belirtmeliyim tabiki diger kardeslerimizi kirmadan antepli bir arkadasimizin antepi desteklemesi denizlili bir dostumuzun kendi takimini tutmasi benim içimi oksuyor hem kendi takimimi destekleme sebeplerimden birine daha yakin duruyor..Ha bunun için kimseyi yargilayamayiz herkes ÖZGÜRDÜR M.Kemal Atatürk Ne mutlu türküm diyene yani türk dogup olmak tan ziyade türküm diyebilene demistir... Bu mantik buraya da sölenebilir itiraz yok hepsi kardesimizdir..Dislamak bizim misyonumuza da kültürümüze de uymaz zaten..Ancak ben sadece kendi görüsümü dile getirmek istedim nasil takimimda alt yapidan çikan Trabzonlu oyuncularin çogunlukta olmasi hosuma gidiyosa buda böyle bisey..Trabzon'un takimi Trabzonspor degil, Trabzonspor'un sehri Trabzon! iyi bir slogan olabilir bu konudasmileys/smiley2.gif

U.Sadıkoğlu
25.03.2006, 07:50
eline yüregine saglik abismileys/smiley32.gif

Hekimoğlu
25.03.2006, 08:51
trabzonspor'un sahibi mi araniyor bu topic'te.trabzon'da dogdu türkiye'li oldu helal olsun sana sota arveladze:)

kuzey_lee
25.03.2006, 10:00
trabzonspor herkesindir ama herkesten önce tabii ki trabzonlularindir.bu takim 2.ligden çikma mgcadelesi verirken yaninda ne adiyamanlilar ne arnavutlar ne da baska birileri vardi.bu takimla onur mücadelesini yapan yine trabzon sehrinin insaniydi.3.sampiyonluktan sonra sonra diger sehir insanlarinin sevgisini kazanan takim hakkinda eger ki bir karar verilecekse bunda öncelikli söz sahibi;o sehirde yasayan,24saat o takimla yatip kalkan insanlara sorulmasi tabii ki öncelik hakkidir.

tartisma baskanin ''trabzonspor trabzonlularindir'' temelinde alevlendigi için ben de o eksende degerlendirdim..trabzonlu olmayan arkadaslarimiz da en az bizim kadar trabzonsporludur,aksini idda etmiyoruz,amma ve lkin trabzonspor öncelikle trabzonlularindir

worldmaster
25.03.2006, 10:03
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T>
<T>

Kimdir gerçek Trabzonlu demis yaziyi yazan degerli arkadasim güzel soru, yazi öyle bir yazi ki futbolla alakasi ve sempatisi olmayan kardesimin trabzonlulugundan süphe edicem neredeyse. Nedir bu tartisma nereye varilmak isteniyor,amaç ne veya verilmek istenen mesaj ne...

Trabzonluolmanin sarti :Iyi bir Trabzonsporlu olmak,hamsiyi sevip,horona merak salmak,konusurken geliyrum gideyrum veya askerde ALI VELI Trabzon mu demekmi insani Trabzonludan daha trabzonlu yapiyor.Trabzonluyu trabzonlu yapan kanidir,o cografyada dogmasi büyümeside degil atalarinin mirasi olan damarlarinda akan kanidir.Yani anlaya bilmis degilim nedir yani kisinin olmayipta kendini Trabzonludan daha fazla Trabzonlu göstermek istemesinin amaci....

Trabzonspor Trabzonlularin midir konusu ise apayri.tabiki degil Trabzonsporun basarilari zaten sinirlarina sigmasi beklenemez . Basari lokal sinirlarin disinda vede istanbul disinda olunca zaten insanlarin anadolunun sesi olma,sahiplenme,ezilenin yaninda olma güdüleri ön plana çikiyor.Budur insanlarin kendineTrabzonun ve Trabzonsporayakin hissetmesinin nedeni

Saygilarimla

Trabzonludan daha Trabzonsporlu olunur ama Trabzonlu dogulmaz sonradan olunur bence olsa olsa demogoji olur</TD></TR>
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></TABLE>

çok dogru tespitler abismileys/smiley2.gif

The Londoner
25.03.2006, 10:11
Konunun, acilis mesajinda anlatilanlardan/anlatilmak istenilendenuzaklastirilip "Trabzonspor kimindir?"topigine donusturulmesi,uzerine bir konu acmayi gerektirecek kadar manidar bir mesele... Gerci oyle bir topikte de hedelenenlerin disinda ve cok uzaginda seylerin tartisilacagini garanti edebilirim.

Oğuz
25.03.2006, 11:56
Bülent Agabey, eline saglik..

Konu hakkinda iki kelam da ben edeyim.. Ben zaten bu konuya kafayi takmis bir Trabzonluyum.. Ankara'da dogdum, büyüdüm.. Yasim 27. Babamin isi geregi küçük ayriliklari saymazsak hayatimin tamamini Ankara'da geçirdim.. Gelecege dair planlarimi da Ankara'da kalmak üzerine yapan bir insanim. Yani senede bir iki kez Trabzon'a gitmek disinda (o da önemli maç oldugunda) Trabzon sehriyle uzak yakin bir baglantim yoktur. Anne ve baba tarafindan akrabalarim oldugu halde, Trabzon'a gidis sebebim sadece Trabzonspor olmustur yillarca.. Hal böyle olunca, Trabzon sehri ve Trabzonspor hakkinda daha objektif yorum yapabilme imkani buluyorum. Söyle ki;

Trabzon sehrinden Trabzonspor'u çikardigimizda geriye ne kaldigina söyle bir bakalim.. Bir Üniversite, bir liman, bir organize sanayi bölgesi, bir havaalani, biraz findik, biraz çay.. Aklima da su an baskasi gelmiyor.. Birgün, bir TV proragimda Volkan Konak demisti ki; Trabzonspor olmasaydi sehirde Uluslararasi havaalani olmazdi. Haberlerden sonra hava durumu verilirken Trabzon belki de söylenmezdi.. Nitekim, ben birisine, Trabzon deyince aklina gelen ilk isim kim desem, kimse Trabzon valisinin ismini zikretmez, ya da Trabzonlu bir bakanin ismini telaffuz etmez.. Ya Fatih Tekke gelir aklina, ya Gökdeniz Karadeniz.. Bütün bu gözlemlerimden çikardigim sonuç sudur; Trabzonspor, Trabzon sehrinden daha büyüktür.. Trabzonsporlu olmak, Trabzonlu olmaktan daha önemlidir.. Ben sahsen, Trabzonlu olmaktansa, Trabzonsporlu olmayi tercih ederim.. Ve sonuç olarak söyleyecegim sudur ki; Trabzonspor, sadece Trabzon sehrinin takimi degildir..Edited by: Oguz

Hekimoğlu
25.03.2006, 12:19
Trabzonspor'uTrabzon'dan çikardigimizda geriye ne kaliyor tipi sorulari saskinlikla karsiliyorum.Trabzonspor trabzon'a baskasinin hediyesimidir,devlet yatirimi midir veya konya'da kurulup trabzon'a mi tasinmistir.nasil oluyorda trabzon'dan ayri düsünülebilir trabzonspor.trabzonspor olmasaydi trabzon'un adi geçmezdi safsatasina da gülerim sadece.üstelik böyle olsa bile buna hangi trabzon'lu gocunur ki.kendi yarattigi bir olguyu hak etmedigi noktasina nasil getirilir.trabzonspor trabzon'u asti ne demektir.biri bana açiklarsa sevinirim. Edited by: hekimoglu

TSelif
25.03.2006, 12:20
Hem TRABZON lu dogulur hem de TRABZON lu olunur smileys/smiley36.gif

poetricus
25.03.2006, 13:11
Sevgili Bülent Agabey'le aramizda izahi pek de mümkün görünmeyen telepatik ya da empatik bir bag var galiba. Ben ne zaman yazilarima ara versem Bülent Agabey de veriyor. Ben ne zaman bir seyler hissedip yazmayi planlasam Bülent Agabey yaziyor. Artik bir sey yazmadan önce forumu kontrol edip Bülent Agabey yazmis mi diye bakmadan edemiyorum. Aslina bakilirsa konu açik ve net. Trabzonspor bir dünya klübüdür. Anaca dünyaya mal olmanin yolu mahalli ve milli olmanin hakkini verip onlari asmaktan geçer ve Trabzonspor da bunu basarmistir. O yüzden Trabzonspor'u bunlarin hiçbirine indiregeyemeyecegimiz gibi bu unsurlarin hiçbirini de görmezden gelemeyiz. Insanlarin hangi sehirde nereli anne ve babalarin çocuklari olarak dogacaklarina karar veremediklerini bunun ilahi takdirin ntercihi oldugunu hepimiz biliyoruz. Öyleyse Trabzonlu olan olmayan gibi kavramlarin Trabzonsporlu olmakla dogrudan bir iliskisi olamaz. Ben ömrümün on alti yillik bir bölümünü Trabzon disinda, bunun on yilini ise Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgesinde geçirmis bir insanim. O bölgelerde belki de Karadeniz'de oldugu kadar Trabzonspor sempatizani ve taraftari var. Sahip oldugu köylere Trabzonsporlu futbolcularin isimlerini veren Muslu Nevzat Aga'dan, Galatasary'i5-3 maglup ettigimiz maçta tanistigimveo gün bugündürsamimi ve devamli bir dostlugu birlikte yürüttügümüz Dogubayazit'li aileye, Erzurum'da birlikte kahve kapattigimiz ve sonra da atilan her golde avazimiz çiktigi kadar bagirip üstüne bir deCennet çesmesi'nin buz gibi suyunu içtigimiz için birkaç gün sesimizin kesildigisevgili renkdaslarimiz Erzurumlu dadaslara kadar pekçok insan Trabzonsporlu. Aston Villay'i eledigimiz gece Erzurum'daydim.Gace yarisi binlerce insan ayaktaydi. Ve ben o gece yüzlerce Trabzonsporlunun sevincini bir sürü insanin Galatasaray ve Fener bayraklarini yere atip Trabzonspor'a döndüklerini gördüm. Bir kismiyla hala diyalogum devam ediyor. Merak etmeyin hala Trabzonsporlular. Artik "Küçük olsun bizim olsun" anlayisina yer yok. Belki bir dönem kendimizi savunma maksadiyla mazur görülebilecek bu anlayis bugün Trabzonspor'a ihanettir. Ayrica Sinan Engin, Ergun Gürsoy gibi Trabzonlu oldugu halde "üç sülüklere" kul köle olmus satilmislari da unutmayalim. Ortak paydamiz Trabonlu olmak degil Trabzonsporlu olmak: Elhamdülillah Trabzonsporluyuz.

Trabzonspor'un Trabzon'u astigini iki farkli kesim tamamen birbirine zit sebeplerle söylüyor: Birincisi Trabzonspor'u küçük bir sehir veya bölge takimi olarak görüp Istanbul'un agalari ve beylerini üst siniflar olarak görenlere karsi Trabzonspor'un büyüklügünü vurgulamak isteyenler. Yani Trabzonspor zannedildigi gibi bir sehirde yasayan insanlarin büyük bir kesiminin tuttugu ve sehir disina çiktiginda hiçbir taraftari destegi olmayan bir takim oldugu anlayisina muhalif olanlar. Ben de onlar arasindayim. Her ne kadar gittigimiz her deplasmanda binlerce taraftarimiz var desek de birileri onlarin gurbetteki Trabzonlular oldugunu söyleyerek isin içinden çikmaya çalisiyor. Onlara karsi Trabzonspor'un Trabzon'u çoktan astigini, Türkiye'nin hatta dünyanin her yerinde Trafatari oldugunu söylüyoruz. Birkaç yil önce televizyonlara çikan Alman Trabzonsporlu Thomas Bart ve su an ne yazik ki ismini hatirlayamadigim Slovakyali bayan gibi her yerde taraftarimiz var.

Ikinci kesim ise Trabzonspor'u Trabzon'dan tamamen koparmak için iki de bir bu lafi söyleyenler. Niyetleri belli. Üzerinde fazla durmayacagim.

Ne mutlu Trabzonsporluyum diyene!

Edited by: Poetricus

Berat
25.03.2006, 13:52
"Trabzonlu" olmak neye baglidir? Trabzonsporlu olmak midir bunu sarti yoksa nüfus cüzdanininizin kütügünün kayitli oldugu yere mi baglidir? Yoksa yürekten hissetmeye mi baglidir? Bir insanin birden fazla memleketi olabilir mi? Trabzonsporlu olmak için Trabzonlu olmak sart midir? vs vs..

Trabzonspor efsanesinin ortaya çikmasindaki en önemli etken hiç kuskusuz Trabzon'un cografyasi,ve bu cografyanin o bölge insanlarina kazandirdigi hirs,inatçilik,yenilgiyi kabullenememe gibi unsurlardir.. Trabzonspor Istanbul Saltanatini 6 kez yiktiysa bunu çok büyük ölçüde Trabzonlu futbolcularla yapti ve bu futbolcularin Trabzon sehrinin geçmisinden, tarihinden aldiklari bir güç vardi.. Peki Trabzonspor'un yaptigi Anadolu Devrimi'nde öncelikli payin Trabzon'a ve Trabzonuntarihineait olmasi Trabzonspor'u Trabzonla kisitlamak için yeterli bir sebep midir? Bence degildir.. Trabzonspor'u büyük kulüp yapan müzemizdeki 6 sampiyonluk kupamiz olabilir ama Trabzonspor'u büyük camia yapan, Trabzonspor'un gerçeklestirdigi Anadolu Ihtilali'nden sonra onu Anadolu'nun Istanbul'a,emegin burjuvaziye karsi temsilcisi olarak gören ve onu ölümüne destekleyen Trabzonlu olmayip Trabzonspor'a gönül vereninsanlardir..

Daha önce deginildigi gibi Trabzonsporlu olmak için hamsi yemek,horon oynamak gibi zorunlulular yoktur..Ancak Trabzonspor'un Trabzon kültürünün yayilmasinda da çok büyük katkisi oldugu yadsinamaz bir gerçektir.. Ben bu foruma yazan Trabzon'lu arkadaslardan hiçbirisinin febe maçi günleri hamsi yiyerek maçin havasina girmeye basladigini,hali saha maçina gitmeden önce motivasyon saglamak için Katip Sadi ya da Erkan Ocakli-Kolbasti dinledigini pek sanmiyorum..Adiyamanli birisi olarak bana bu kültürüasilayan-bazi dissal etkenlerle birlikte-Trabzonspor'dur.. Ayrica nereli oldugumu bilmeyen tanidiklarimin %95'i beni Trabzonlu zannediyorsa (Sadece Trabzonspor'dan dolayi degil müzigiyle,yemegiyle,yasatmaya ve tanitmaya çalistigim tüm kültürel unsurlariyla) ve Adiyamanli oldugumu ögrenince hayretler içerisinde kaliyorlarsa,ben son 2 senedir Adiyaman'daki akrabalarimin yanina degil de Trabzon'daki dostlarimin yanina gidiyorsam ve benim de Istanbul-Trabzon otobüs seyahatlerinde Samsun'da Karadeniz'i gördügümde gözlerim doluyorsa ben de Trabzonluyum.. Bazi arkadaslarin kriterlerine göre Trabzonlu olmasam da,kimlikten Trabzonlu olmasam da yürekten Trabzonluyum..

Trabzonspor Trabzonlularin midir yoksa Trabzonsporlularin midir? Bu konuyla ilgili olarak açtigim konu basligi "gelen istekler" üzerine kapatildigi için o konu hakkinda da burada birkaç kelam etmek istiyorum (2. paragrafta deginistim ama biraz daha degineyim)

Aklima ilk gelen soru su; bu foruma yazan Trabzonlu arkadaslarin dogum yerleri Trabzon degil de baska bir sehir olsaydi,Trabzon sehriyle bir ilgileri olmasaydi yine Trabzonspor'u tutarlar miydi? Gözlemlerim neticesindeki sahsi düsüncem %95'lik kesim Trabzonspor'a gönül vermezdi..Oysa ben ve benim gibi kimlikten Trabzonlu olmayip gönülden Trabzonlu olanlar,Trabzonspor'a gönül verenler bunu yapiyorlar..Ukalalik gibi algilayabilirsiniz ama buradan çikardigim sonuç; kimlikten Trabzonlu olmayip Trabzonspor'a gönül veren insanlarin Trabzonsporlulugu, kimlikten Trabzonlularinkinden çok daha degerlidir.. Öyleyse Trabzonspor da Trabzonlularin degil Trabzonsporlularin takimidir.. Eger hala öncelikli olarak kimlikten Trabzonlulara ait oldugunu iddia ediyorsaniz; Ömer Selim Abinin de dedigi gibi Trabzonspor bizden önce Ergun Gürsoy'un takimidir,Alaattin Çakici'nin takimidir,Sinan Engin'in takimidir.. Bu mudur??

Edited by: Berat Tekke

Hekimoğlu
25.03.2006, 14:17
kimse trabzonlu trabzonspor taraftarindan daha fazla trabzonspor'lu oldugunu iddia etmesin.neredeyse trabzonlu oldugumuza pisman olacaz arkadas.

sümela61
25.03.2006, 14:37
Ayrica nereli oldugumu bilmeyen tanidiklarimin %95'i beni Trabzonlu zannediyorsa (Sadece Trabzonspor'dan dolayi degil müzigiyle,yemegiyle,yasatmaya ve tanitmaya çalistigim tüm kültürel unsurlariyla) ve Adiyamanli oldugumu ögrenince hayretler içerisinde kaliyorlarsa,ben son 2 senedir Adiyaman'daki akrabalarimin yanina degil de Trabzon'daki dostlarimin yanina gidiyorsam ve benim de Istanbul-Trabzon otobüs seyahatlerinde Samsun'da Karadeniz'i gördügümde gözlerim doluyorsa ben de Trabzonluyum.. Bazi arkadaslarin kriterlerine göre Trabzonlu olmasam da,kimlikten Trabzonlu olmasam da yürekten Trabzonluyum..

senin nasil gözlerin doluyorsa sevgili Berat, benim de gözlerim bu satirlari okuyunca doldu... yüregine saglik...

Aklima ilk gelen soru su; bu foruma yazan Trabzonlu arkadaslarin dogum yerleri Trabzon degil de baska bir sehir olsaydi,Trabzon sehriyle bir ilgileri olmasaydi yine Trabzonspor'u tutarlar miydi? Gözlemlerim neticesindeki sahsi düsüncem %95'lik kesim Trabzonspor'a gönül vermezdi..Oysa ben ve benim gibi kimlikten Trabzonlu olmayip gönülden Trabzonlu olanlar,Trabzonspor'a gönül verenler bunu yapiyorlar..Ukalalik gibi algilayabilirsiniz ama buradan çikardigim sonuç; kimlikten Trabzonlu olmayip Trabzonspor'a gönül veren insanlarin Trabzonsporlulugu, kimlikten Trabzonlularinkinden çok daha degerlidir.. Öyleyse Trabzonspor da Trabzonlularin degil Trabzonsporlularin takimidir.. Eger hala öncelikli olarak kimlikten Trabzonlulara ait oldugunu iddia ediyorsaniz; Ömer Selim Abinin de dedigi gibi Trabzonspor bizden önce Ergun Gürsoy'un takimidir,Alaattin Çakici'nin takimidir,Sinan Engin'in takimidir.. Bu mudur??

Berat'cim bu dediklerine de harfiyyen katiliyorum... benim ailem de Trabzon kökenli ama ben Istanbul'da dogup büyüdüm... ve çok degil birkaç sene öncesine kadar Trabzonspor taraftari degildim... senin de dedigin gibi o %95'lik kesmin içinde ben de vardim yakin zaman kadar... demek istedigin noktaya katilirken ben bunu suna benzetiyorum:

Insanlarin büyük bir çogunlugu (elbette içlerinde istisnalar var) inandiklari dini bile hazir-kalip önlerinde buluyorlar... yani adama sorsan "neden müslümansin/hristiyansin vs.?" diye, cevabini bilmiyor... babasindan öyle görmüs... taraftarlikta da bunu görmek mümkün... yani "neden Trabzonsporlusun?" deyince bu tarz cevaplar alma olasiligi oldukça yüksek... o yüzden bence de sen ve senin gibi Trabzonsporlular çok daha Trabzonsporludur digerlerine göre... çünkü bu takimi hazir kucaginizda bulmadiniz... çünkü bilerek, belki arastirarak, sindire sindire Trabzonsporlu oldunuz... ne mutlu size...

ben de kendi çapimda sindire sindire Trabzonsporlu olmaya çalisiyorum... her ne kadar en iyi Trabzonsporlunun Trabzon'dan çikacagi gibi (bence komik, ben gülüyorum sahsen) düsüncelerle karsilassam da, dogru bildigim yolda da ilerlemeye çalisacagim...

selcuk
25.03.2006, 14:41
Trabzonspor'uTrabzon'dan çikardigimizda geriye ne kaliyor tipi sorulari saskinlikla karsiliyorum.Trabzonspor trabzon'a baskasinin hediyesimidir,devlet yatirimi midir veya konya'da kurulup trabzon'a mi tasinmistir.nasil oluyorda trabzon'dan ayri düsünülebilir trabzonspor.trabzonspor olmasaydi trabzon'un adi geçmezdi safsatasina da gülerim sadece.üstelik böyle olsa bile buna hangi trabzon'lu gocunur ki.kendi yarattigi bir olguyu hak etmedigi noktasina nasil getirilir.trabzonspor trabzon'u asti ne demektir.biri bana açiklarsa sevinirim.

tamamen katiliyorumsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifbu takimin yükünü ceken trabzondur tasiyanda trabzondur trabzonun kalbi bu takimdir ve biz trabzonda bulunmayanlara tek sey düser trabzonu desteklemek trabzonsporu desteklemekEdited by: selcuk

Tunga
25.03.2006, 16:13
Hala yazinin içeriginin anlasilmadigini, ezbere konusuldugunu görüyorum.

Müthis yazi güme gidiyor. Sizler neyi tartisiyorsunuz. Yok Trabzonspor'un yükünü kim çekiyormus, yok kim daha Trabzonsporluymus. Yazinin bunlarla HIÇBIR ALAKASI YOK veanlamak bu kadar zor degil.

Evet çok dogru, Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular bu ortamda kala kala bir süre sonunda Trabzonlu tepkileri vermeye basliyor. Bu konuda Trabzonlu olmama ragmen, ben de bir örnegim. Zira Ankara'da dogdum ve büyüdüm. Anne tarafim da Trabzonlu degil. Büyüdügüm çevrede tek Trabzonlu, ya da Trabzonsporlu da bendim. Ama ben de yillar içinde tipik Trabzonlu refleksleri vermeye basladim (Örnegin inatla yazilarin anlasilmamasi durumunda simdi bende de kontak erken atmaya basladi). Bunun sebebi genetigimdeki Trabzonlu varolus degil, o kimlige bürünmenin getirdigi bir reflekstir. Hiçbir akrabam ben büyürken kemençe çalmadi, kemençeli, horonlu eglencelerde hiç bulunmadim ama bugün kemençe çalininca gözlerim doluyor, bunun tek sebebi Trabzonlu DNA kodlarim degil, ayni zamanda bordo-mavi renklerle bezenmis kendi dünyamdir.

Sayin Momentus, sabriniza hayran kalmamak elde degil.

sümela61
25.03.2006, 16:22
Ama ben de yillar içinde tipik Trabzonlu refleksleri vermeye basladim (Örnegin inatla yazilarin anlasilmamasi durumunda simdi bende de kontak erken atmaya basladi).

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Emorfo
25.03.2006, 16:23
Ben yinede Trabzonlu olunmaz Trabzonlu dogulur diyorum :)

Trabzon'lu derken Trabzonsporlu olarak algilayin...

Dünyaya gelen insanin alin yazisi çizilmistir bu çizgide Trabzonspor varsa Trabzonsporlu dogulur kardesim.... smileys/smiley4.gifEdited by: Emorfo

Hekimoğlu
25.03.2006, 16:27
biz anlayamiyoruz bu müthis yaziyi kapasitemiz yetmiyor.smileys/smiley11.gifsayin momentus'un da sabrini zorladigimiza göre daha fazla tartismayalim.kilitlensin bu topic.

coach
25.03.2006, 16:28
uploads/coach/2006-03-25_162819_kilit.JPG

Emorfo
25.03.2006, 16:29
aha o kilit smileys/smiley4.gif

sümela61
25.03.2006, 16:31
dahayeni yazmisim bunu baska bir baslikta... sicak sicak buraya da ekleyeyim:

bir de biz gerçekten ilginç bir toplumuz... Vahid Hoca'yi gönderiyoruz bizim haddimiz olmadigi halde... sonra bir de 4-5 mesajda bir "bu forum kilitlensin" modasi var... arkadaslar bu is de bizim haddimiz degil... sitenin yöneticileri, modlari, adminleri vs. vs. var... onlar zaten islerini gayet iyi yapiyorlar... dünya sadece bizim etrafimizda dönmüyor... begenmedik mi kilitlensin... begenmedik mi kovulsun...

bundan sonra gelebilecek bir yorum:

ya bu sümela61 de çok konusuluyor, kovulsun... http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

Hekimoğlu
25.03.2006, 16:34
sümela61 çok konusuyor kovulsunsmileys/smiley36.gif

coach
25.03.2006, 16:34
aha o kilit smileys/smiley4.gif

Faruk hiç görmicen sandim kardesim sana nispet kilit atiyorum,birde BMN Öneriler topiginde kilit attim sana ama onu daha görmedin herhalde,emorfooo adamimsinnnsmileys/smiley36.gif

Emorfo
25.03.2006, 16:44
kilidinin sifresi olayim abi smileys/smiley4.gif

sümela61
25.03.2006, 16:50
sümela61 çok konusuyor kovulsunsmileys/smiley36.gif

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifAllah iyiligini versin... smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Mollasalihoğlu
25.03.2006, 17:11
Bana kalirsa her Trabzonlu Trabzonspor'lu olmayi haketmiyor..

Ancak Trabzonlu olmayip da bu takimi tutan,hele hele müthis yillarimizi görmeden bunu yapan(Berat Tekke gibi) kisiler zaten bir sekilde artik Trabzonlu olmuslardir..

Trabzonspor Trabzonlular'indir...smileys/smiley2.gif

halil ibo
25.03.2006, 17:22
Bülent agabeyin yazisi bir kisim tarftarimiza bir numara büyük geldi diye özetleyebilir miyiz acaba ?

sümela61
25.03.2006, 17:26
Bülent agabeyin yazisi bir kisim tarftarimiza bir numara büyük geldi diye özetleyebilir miyiz acaba ?

hay agzini öpeyim diyecem olmayacak... smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifama çok dogru laf etmissin...

Emorfo
25.03.2006, 18:06

Bu sekilde yorum yapmayalim bir kisim taraftar anlamadi sen anladin o ince mesaji he mi.. Birakin bu isleri. Burda bir kisim o kisim bu kisim yok.

zanoylu
25.03.2006, 19:13
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"></TD></TR>
<BLOCKQUOTE id=b0264a64>

<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T><T>
<T>

Saygilarimla

<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></T></TABLE>

çok dogru tespitler abihttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley2.gif

Tesekkürler kardesim...</BLOCKQUOTE>

Emiroğlu
25.03.2006, 19:31
Trabzonlu OLUNMAZ Trabzonlu DOGULUR

Trabzonsporlu Dogulmaz, Trabzonsporlu OlunuR !

zanoylu
25.03.2006, 19:45
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"></TD></TR>
<BLOCKQUOTE id=20e89ed2>

"Trabzonlu" olmak neye baglidir? Trabzonsporlu olmak midir bunu sarti yoksa nüfus cüzdanininizin kütügünün kayitli oldugu yere mi baglidir? Yoksa yürekten hissetmeye mi baglidir? Bir insanin birden fazla memleketi olabilir mi? Trabzonsporlu olmak için Trabzonlu olmak sart midir? vs vs..

Trabzonspor efsanesinin ortaya çikmasindaki en önemli etken hiç kuskusuz Trabzon'un cografyasi,ve bu cografyanin o bölge insanlarina kazandirdigi hirs,inatçilik,yenilgiyi kabullenememe gibi unsurlardir.. Trabzonspor Istanbul Saltanatini 6 kez yiktiysa bunu çok büyük ölçüde Trabzonlu futbolcularla yapti ve bu futbolcularin Trabzon sehrinin geçmisinden, tarihinden aldiklari bir güç vardi.. Peki Trabzonspor'un yaptigi Anadolu Devrimi'nde öncelikli payin Trabzon'a ve Trabzonuntarihineait olmasi Trabzonspor'u Trabzonla kisitlamak için yeterli bir sebep midir? Bence degildir.. Trabzonspor'u büyük kulüp yapan müzemizdeki 6 sampiyonluk kupamiz olabilir ama Trabzonspor'u büyük camia yapan, Trabzonspor'un gerçeklestirdigi Anadolu Ihtilali'nden sonra onu Anadolu'nun Istanbul'a,emegin burjuvaziye karsi temsilcisi olarak gören ve onu ölümüne destekleyen Trabzonlu olmayip Trabzonspor'a gönül vereninsanlardir..

Daha önce deginildigi gibi Trabzonsporlu olmak için hamsi yemek,horon oynamak gibi zorunlulular yoktur..Ancak Trabzonspor'un Trabzon kültürünün yayilmasinda da çok büyük katkisi oldugu yadsinamaz bir gerçektir.. Ben bu foruma yazan Trabzon'lu arkadaslardan hiçbirisinin febe maçi günleri hamsi yiyerek maçin havasina girmeye basladigini,hali saha maçina gitmeden önce motivasyon saglamak için Katip Sadi ya da Erkan Ocakli-Kolbasti dinledigini pek sanmiyorum..Adiyamanli birisi olarak bana bu kültürüasilayan-bazi dissal etkenlerle birlikte-Trabzonspor'dur.. Ayrica nereli oldugumu bilmeyen tanidiklarimin %95'i beni Trabzonlu zannediyorsa (Sadece Trabzonspor'dan dolayi degil müzigiyle,yemegiyle,yasatmaya ve tanitmaya çalistigim tüm kültürel unsurlariyla) ve Adiyamanli oldugumu ögrenince hayretler içerisinde kaliyorlarsa,ben son 2 senedir Adiyaman'daki akrabalarimin yanina degil de Trabzon'daki dostlarimin yanina gidiyorsam ve benim de Istanbul-Trabzon otobüs seyahatlerinde Samsun'da Karadeniz'i gördügümde gözlerim doluyorsa ben de Trabzonluyum.. Bazi arkadaslarin kriterlerine göre Trabzonlu olmasam da,kimlikten Trabzonlu olmasam da yürekten Trabzonluyum..

Trabzonspor Trabzonlularin midir yoksa Trabzonsporlularin midir? Bu konuyla ilgili olarak açtigim konu basligi "gelen istekler" üzerine kapatildigi için o konu hakkinda da burada birkaç kelam etmek istiyorum (2. paragrafta deginistim ama biraz daha degineyim)

</BLOCKQUOTE>

fincher
25.03.2006, 20:14
özetleyemezsin...

zanoylu
25.03.2006, 20:16
<T>
<BLOCKQUOTE id=93c41dc7>

Berat kardesim forumda su ana kadar yazdigin ve altina imzani atmayacagim yazi sayisi yok gibidir ancak su yazinin son paragrafinda yaziyi öyle bir yere çekmissinki Trabzon nufuslularin Trabzonsporlulugunu neredeyse hiçe saymissin olmaz olamaz....

Bugün senin bu kadar çok sevdigin bu takimi ne adanalilar, ne muslular nede baska bir ilin insanlari buralara getirdi.Eger bu takimi bugün bu kadar sevebiliyorsan bunun tek nedeni ve sebebi trabzon insanidir...Yazinda trabzonlular trabzonlu olmasaydi bu takimi tutmazlardi demissin hemde bide oran vermissin % 95 diye unutmaki seni Trabzonlu yapan ihtimal kadar ihtimalleri oldugunu ayrica bu rakam ve orana nasil varabildin anlamis degilim umarim bu konuda beni ve Trabzonlulari aydinlatirsin...

Ben ve diger Trabzonlu arkadaslarimin forumda yeri geldiginde hep belirtmislerdir sen ve senin gibi arkadaslarin Trabzonspor'lulugunuzun bizler için ayri ve tarif edilemez bir degerinin oldugudur.Sizlersiniz Trabzonsporun Trabzon sehrinin sinirlarinin disina tasmasinin sebebi ve sizlerle her zaman ögündük....ama yazindaki Trabzonspor Trabzonlularin degil Trabzonsporlularindir demek ve siyah puntolarla yazmak ve insanlari ayirmaya yönelik elestri ,söylemler ne siz degerli kardeslerimize nede bizlere faydasi vardir.Anlamis degilim Trabzonspor sahipsizmi kaldida bu tartismalar burda yapiliyor veya konular açiliyor. Yok Trabzonlu dogulmaz olunurmus ,ya birakin arkadaslar bu laflaribu laftan çiksa çiksa ayrimcilik,bölücülük çikar,inatlasma çikar su forumda tartismamiz gereken konu bu mudur yani....

Son söz olarak : Trabzonspor Trabzon halkinin kimligidir ve onun için damarlarinda dolasan kan kadar dakutsaldir.

Saygilar ve Sevgiler</BLOCKQUOTE>

laz_hayri_61
26.03.2006, 13:32
arkadaslar ben KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNIVERSITESINDE OKUMAKTAYIM tanidigim iki 8-10 tane TRABZNLU var ve bunlardan iki tanesinin TRABZNSPOR la alakasi yok ve bu beni derinden yaraliyor AMA bu takima göngl veren çok GÜMÜSHANELI ZONGULDAKLI ARTVINLI tanidim yani arkadaslar son zamanlarda TRABZONLULARDA baska takimlara dogru kayma var simdi TRABZONDA ikamet eden arkadaslar öyle bir sey yok diyevcekler ama IST ANKARADA IZMIRDE oturan aslen TRABZONLULAR TRABZONSPORUMUZU tutmuyor asil burasi çok önemlidir evet adam çouguna forma alacak TRABZONUMUZUN bulundugu yerde formasini bulamiyor dolayisiyla bizansin formsini alip çocuguna giydiriyor ben TRABZONSPOR umuzun formasina ulasmak için tam 2 saat yol gidiyorum artik her alanda dünya kulübü olmaliyiz her yerde magazamiz olmali bu potansiyelimiz var ama yeni nesil yavas yavas eriyor

cakal 61
26.03.2006, 15:09
TRABZONSPORU tutmak icin trabzon dogumlu olacak diye birsey yok benim kutuk zong. ama ben her kim sorarsa trabzonlu diyorum burda iki arkadas var arkadas degilde serefsizler diyorki sen nasil trabzonsporlusun bak bizim nufus kagidimizda trabzon yaziyor ama ikiside fanatik gsli simdi gelde bunlara sovme ne yapayim yazmiyor ama bu isi arastiracam acaba nufus kagitini degistirip anli sanli TRABZON yazdirabilirmiyim

Sönmez Özlü
27.03.2006, 03:40
Iyice çigirindan çikmaya basladi bu mesele.. Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular kendilerini göstermeye çalisiyorlarsa merak etmesinler, görüyoruz onlari. Mutlu da oluyoruz. Ama Trabzonspor öncelikle Trabzon sehrinin takimidir. Bazi Trabzonlularin Trabzonsporlu olmamasi bu durumu degistirmez. Nasil ki Lamartin'in Türk milleti için söyledigi güzel sözleri bazi Türkler söyleyemiyorsa ve biz buna ragmen Türkiye Türklerin degil Lamartin'indir demiyorsak...

Bu meseleyi uzattikça -açik söylüyorum- bazi Trabzonlu Trabzonsporlulari sinirlendiriyorsunuz ve hatta gicik ediyorsunuz. Baska da bir sey olmuyor.

Tasiyalim merkezi Adana'ya o zaman ya!

ctmeoy
27.03.2006, 03:57
» Bu Mesaj BMN Forum Yöneticisi Tarafindan Düzenlenmistir.<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
<O:P></O:P>
» Mesajin forum kurallarina uygun olmadigi tespit edilmistir (Genel Kurallar)
» Forum yöneticileri kurallara uymayan mesajlari düzenleme ve silme hakkina sahiplerdir.
» Foruma üye olan herkes Forum Kurallarini (http://www.bordomavi.net/bmn/forum/forum_posts.asp?TID=4337&amp;PN=1&amp;FID=3&amp;PR=3) kabul etmis sayilir.
» Gerekli durumlarda itirazlariniz için: uyelik@bordomavi.net
Edited by: Badaloglu

fincher
27.03.2006, 03:58
Iyice çigirindan çikmaya basladi bu mesele.. Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular kendilerini göstermeye çalisiyorlarsa merak etmesinler, görüyoruz onlari. Mutlu da oluyoruz. Ama Trabzonspor öncelikle Trabzon sehrinin takimidir. Bazi Trabzonlularin Trabzonsporlu olmamasi bu durumu degistirmez. Nasil ki Lamartin'in Türk milleti için söyledigi güzel sözleri bazi Türkler söyleyemiyorsa ve biz buna ragmen Türkiye Türklerin degil Lamartin'indir demiyorsak...

Bu meseleyi uzattikça -açik söylüyorum- bazi Trabzonlu Trabzonsporlulari sinirlendiriyorsunuz ve hatta gicik ediyorsunuz. Baska da bir sey olmuyor.

dök atese benzinismileys/smiley21.gif

Naim
27.03.2006, 09:06
SEZON BASINDA KIM KOMBINESINI ALIR,MACA GIDERKEN FORMASINI GIYER VE DESTEK OLURSA ODUR TRABZONSPORLU DIGER TANIMLAMALARI REDDEDIYORUM</font>
Bende senin her konuda negatif yaklasip Büyük harflerle yazmani red ediyorum
Bu arkadasa biraz dikkat edelim
Biraz bogaz havasi kokuyor

laz_hayri_61
27.03.2006, 13:13
TRABZONSPORLULUK;

KOSKOCA SINIFTA TEK OLUPTA TRABZONA LAF SÖYLETMEMEK

YENILDIGINDE BILE O SANLI FORMAYI GIYIP GURURLA GEZEBILMEK

GEREKTIGINDE SESINI YÜKSELTEBILMEK

iste TRABZONSPOR luluk budur

sümela61
27.03.2006, 14:55
Bir sarki yazdim sana
Ucu bordo sonu mavi olan
Sana hep büyüklerimiz firtina derdi
Yurdumuzu bastan basa dolasan

Sen bir kahramansin benim dünyam da
Sampiyon olmani bekledim yirmi yil boyunca,
Bir sampiyonlugunu görmek istedim hayatimin baharinda
O günü görmeden ölmek istemiyorum dedim hastanedeki doktorlara

Ben seni kendim gibi annem gibi sevdim
Babam olmadi hiç hayatim boyunca Fatih abiyi babam gibi hayal ettim
Trabzonlu olmasam orada dogmasam bile
Ben kendimi hep Trabzonsporlu hissettim

Yenildiginde alay ediyorlardi okulda beden dersinde giydigim formamla
Eve gidip agliyordum annemin kucaginda...
Renklerini ve taraftarini çok seviyorum ben...

Bugünün notu:annem bugün bana söz verdi buradan çiktigimizda besiktas maçina gidecegiz bugün baska mutluyum okulumu ve arkadaslarimi özledim;karne alamayacagim için çok üzülüyorum ama bir dahaki yil okuluma devam edebilirmisim doktorum öyle söyledi ben yinede çalisiyorum kitap okuyorum;siir yaziyorum tek üzüldügüm sey annemin sürekli aglamasi benim görmedigimi saniyor ama ben görüyorum agladini neyse yarin baska bir sayfada devam edecegim simdi ilaç zamani...18/10/2005

Mithat Suvar bu yazidan yirmibesgün sonra hayata veda etti...

arkadaslar artik birbirimizi kirmayalim, ne dersiniz?...

her birimiz farkli mizaçta farkli yapilarda insanlariz... olayin güzelligi de bu... birbirmizi sevmekten korkmayalim... hani su kizip da, rahat rahat yazabiliyorsak düsüncelerimizi, sevgi-muhabbet içeren yazilar yazmaktan da çekinmeyelim... dünya yalan... bu küçücük yürekten dökülenleri okuyunca insan utaniyor... sevgiyle...

zanoylu
27.03.2006, 18:09
<T>
<BLOCKQUOTE id=11c8611c>

smileys/smiley32.gif..........smileys/smiley20.gif Aynen katiliyorum.</BLOCKQUOTE>

Eyüphan
27.03.2006, 18:30
Trabzonspor, eger bir insanin gönlünde yatan ilk ve tek takim ise,

gerçek Trabzonsporlu odur. O halde Trabzonlu dogulmasa da Trabzonsporlu olunabilir

Özsu
27.03.2006, 18:34
ellerine saglik...

Nytre
27.03.2006, 22:04
Trabzonsporu seven iyi günde kötü günde yaninda olan veya olmaya çalisan kendi memleketini (herneyse) öne sürmeksizin kendisini trabzonspor camiasinin bir parçasi gören trabzonsporumuzun hedeflerinde ona destek olan ve takimi maddi manevi sahplenen herkes trabzonsporludur...

Nytre
27.03.2006, 22:11
20 bin Kayserili
Karsilasmada, Trabzon?dan gelen ve Kayseri?de bulunan Karadenizliler?den olusan 1200 taraftar Trabzonspor?u desteklerken, Kayseri Erciyesspor?u da 20 bin civarinda taraftar destekledi. Kayseri Emniyet Müdürlügü?nün siki güvenlik tedbirleri aldigi görüldü.... fanatik gazetesii...

simdi burada tabiki herkesin kimligine bakilip yazilmamistir bu yazi belki de 1200 kisi arasinda çok az sayida diger karadeniz illerinden taraftar vardir ancak burada bile trabzonsporun trabzon kentinden olusmadigini gösteren bir ipucu var..

bilmem anlatabildim mi?

zanoylu
27.03.2006, 22:29
<T>
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"> Kimsenin böyle bir iddasi yokki zaten,mesele konunun basligi ve özü baska taraflara çekmiyelim trabzonsporlu olmak için tabiki trabzonlu olmak icap etmiyor...</TD></TR>

cakal 61
27.03.2006, 22:53
arkadaslar yanlis anlasilmasin ben burda yani zong. da dogdum ama koken alarak annem trabzon macka babam da trabzon kisarnali

TURK OLMAK GURUR

TRABZONLU OLMAK EKSTRA GURURsmileys/smiley2.gif

ama trabzonlu olmayip trabzonspor tutanlarada haksizlik olmasin

hepimiz bir tavanin baliklariyiz http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley9.gifEdited by: Berat Tekke

Reha
28.03.2006, 22:26

Gicik için yarim limon öneririm sana, sinir içinde Xanax ... Sende bu cevabinla beni gicik ettin ama öyle yarim limonla geçecek gibi degil;seni Trabzondaki TAYAD lilara benzettim bir an; bazi seyleri provake ediyor gibisin..

Zanoyluda bu yaziya alkis tutarak , beni yaniltmadi kendine yakisani yapti!!smileys/smiley32.gif

Sönmez Özlü
29.03.2006, 00:01

Gicik için yarim limon öneririm sana, sinir içinde Xanax ... Sende bu cevabinla beni gicik ettin ama öyle yarim limonla geçecek gibi degil;seni Trabzondaki TAYAD lilara benzettim bir an; bazi seyleri provake ediyor gibisin..

Zanoyluda bu yaziya alkis tutarak , beni yaniltmadi kendine yakisani yapti!!smileys/smiley32.gif

TAYAD'li benzetmesini "greywolf" gibi bir rumuz kullanarak Ingilizce Türk milliyetçiligi yapan birinden duymak benim için güzel bir hatira oldu. Tesekkür ederim.

zanoylu
29.03.2006, 00:31
<T>
<BLOCKQUOTE id=3349b0b4>

Zanoyluda bu yaziya alkis tutarak , beni yaniltmadi kendine yakisani yapti!!http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gif

Sanada yine o malum kasinti vurmus ama dert etme senin ilacinda bende.... Bakariz bi ara icabina

Illaki laf istiyorsun dimi.......</BLOCKQUOTE>

fincher
29.03.2006, 00:36
moyunçurun yazisi beni de sinir etti,çok kirici yazarim diye bu konuda hiçbirsey yazmiyorum ve yazmayacagim...

falcon61
29.03.2006, 06:58
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T>
<T>
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=3349b0b4>

Zanoyluda bu yaziya alkis tutarak , beni yaniltmadi kendine yakisani yapti!!http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gif

Sanada yine o malum kasinti vurmus ama dert etme senin ilacinda bende.... Bakariz bi ara icabina

Bu kadar abarticak bisey yok yahu aslinda bende basligi ilk gördügümde garip geldi Moyunçur da sanirsam ayni seyleri düsündü ama biraz abartili ifade etti tamam sehrin kültürü takimi yesili denizi sevilir ama orada dogmak da ayri biseydir bunuda hepten bi kenara atamazsiniz degilmi sahsen gurur duyuyorum öyle bi takima sahipki memleketim hemsehrim olmayanlar bile destekliyo en az benim kadar belkide benden çok ama yinede sonuçta farkli bisey 3 yildir Istanbul'dayim takimi buradan sevmek Trabzon'da yetismekden daha farkli ikisininde güzel ve zor yanlari var ama farkli...

Çagman
29.03.2006, 10:22
Öncelikle Merhaba diyeyim Pek Sik Yazamiyorum Foruma Konu Dikkatimi Cekti.

Ben Giresun'luyum.

Bir Kesim ArkadasLar Trabzonspor Trabzonundur Diyen Ve Konuyu Farkli Sekilde Algilayan Arkadaslara Cevap vermek istiyorum.

Trabzonspor Bir Sehir Takimidir Evet.Diger Sehir Takimlarindan Farki Nedir Diye Sormicam Diger Sehir Takimlari iLe Tek ÖzeLLigi nedir Diyecegim Ve Cevabinida ben Vereyim Takimin Adinda Sehir ismi var Siz Gidipte Bir Kayseri Bir Samsunla Trabzonsporu Ayni Kefeye koyamazsiniz Trabzonspor Sehir Takimligindan cikmistir Birbirine Saksakcilik yapan arkadaslar soylediklerimin Aksini iddia ediyorlar.

Peki Bir Soru Daha Sizce Trabzonspor Benim Gibi Diger Binlerce Trabzonlu olmayipta Trabzonspor u Destekleyen insan olmasaydi su konumda olurmuydu?

Istanbul'daki Bursa'daki Maclara Gelenlerin hepsi Trabzonlumu?Siz olayi Oyle bir Boyuta SürükLüyorsunuzki Insan Artik Baska SekiLde güLmek istiyor size.

Siz Sayin Saksakcilar Dostu Dosta Düsman Edersiniz..Edited by: Çagman

Burçak
29.03.2006, 10:43
onu bunu bilmem. ben Trabzonluyum. ama Trabzonspor önce kimin diye soruluyorsa ve cevap araniyorsa Trabzonspor önce çagman kardesimin yada baska bir memleketli olupta trabzonsporlu olan kardeslerimindir derim. bundanda gurur duyarim. onlarki hiç görmedikleri statinda maç izlemedikleri bi takim için baska memleketlerde TS formasini giyip okullarinda is yerlerinde yada sohbetlerde Trabzonsporluyum diyip Trabzonsporumuzu savunuyorsa iste alkisi asil hak eden onlardir.

Trabzonlu olanlar benim fikrime göre zaten Trabzonsporlu olmak ZORUNDADIR. Trabzonlu olmayip Trabzonsporlu olanlar benim için çok çok degerlidir. onlara hepimizin tesekkür etmesi gerekirken tartismak çok anlamsiz.

insallah anlatmak istediklerimi güzel ifade edebilmisimdir.

sümela61
29.03.2006, 11:47
ya arkadaslar yapmayin Allah askina... hepimizin amaci, istegi bir... neden birbirimizi kiriyoruz?... ele güne karsi, dosta düsmana karsi birlik olalim... yakismiyor bizlere...

geçen günkü lösemili kardesimize ait günlük yazisi sizlerde hiç mi etki yaratmadi?... bari o kardesimizin rahat uyumasi için birbirimizi kirmayalim...

halil ibo
29.03.2006, 12:06
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD =bold>halil ibo Yazdi:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD =text>Bülent agabeyin yazisi bir kisim tarftarimiza bir numara büyük geldi diye özetleyebilir miyiz acaba ?</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

emorfo yazdi:

Bu sekilde yorum yapmayalim bir kisim taraftar anlamadi sen anladin o ince mesaji he mi.. Birakin bu isleri. Burda bir kisim o kisim bu kisim yok.

Sevgili emorfo kardesim kaç kisima bölünebilecegimiziseziyorsundur yukaridaki tartismalardan umarim.Benimbu yazilan yaziyi anlama yada baskalarinin anlamadigi seklindebir iddiam yok.Fakat konu kasitli olarak baska mecralara çekilmek isteniyorsa o zaman takdir bmn üyelerinin olur.Hiçkimsede bu yazinin aramizda bölünmeye yol açmasi için yazildigini iddia edemez.Aksine aramizda birlik beraberlik tohumlari için bir yazi gibi geldi bana.En azindan ben öyle sezdim yada öyle olmasini istedim.Bu birlikteligi saglayamayan taraftarin stadda bir kismitezahürat yaparken diger bir kismi onlara garip garip bakiyor.Camiayla beraber hareket edemeyen yönetimler beklenen basariyi getiremiyor.Yazdiklarimin kaç kisim oldugumuz hakkinda bir kanaat olusturmasi dileklerimle.

Kaya
29.03.2006, 12:15
Baskanimiz bir açiklama yapti ve konusmasi yanlis anlasildi. Trabzonspor'un stad yapim asamasinda nerede maçlarina çikacagina Trabzon'da yasayan insanlara söz hakki vermek istedi. Tabi yanlis anlamalar yüzünden yine kendi kendimize gerildik. Açilan bu basliklardan önce bu forumda kimse Trabzonspor Trabzonlularindir demediki. Hatta yapilan kahvaltida Trabzon'lu olmayan Trabzonsporlular alkislandi. Hiç yoktan yere bir tartisma yarattik.

kutoz
29.03.2006, 12:21
Bülent Abi, son derece dogru tespitlerle bir konuya parmak basiyor. Bu yazilanlari okuyup-anlamayip ona göre yorum yapmak yerine, nedense bir üstteki yoruma, yorum yapiyoruz. Buda ister istemez tartismalara neden oluyor.

Hiç kimsenin, Trabzon'da doganlarin elinden Trabzonlulugu almaya çalistigi yok. Ama kimseninde, kendisini Trabzon'lu hissedenlere "Hayir, sen Trabzon'lu hissedemezsin kendini" demeye hakki yok sanirim. Birakin, isteyen istedigi gibi hissettsin. Bunda ne kötülük var. Aksine Trabzon'da dogup büyüyen birisi olarak, baska sehirden bir arkadasin Trabzonspor sevdasini ben ayakta alkisliyor. Buda yetmezmis gibi o arkadas, tutup imkan buldugumda bundan sonraki hayatimi Trabzon Sehrinde yasamak istiyorum diyorsa, bence orada yasayan/yasayacak bizler sehrimizin kiymetini bilelim ve onlari bagrimiza basalim.

Konunun özü budur yani. Kim daha fazla Trabzonspor'ludur degildir konu...

sümela61
29.03.2006, 12:30
Kim daha fazla Trabzonspor'ludur degildir konu...

yaniiii... budur iste...smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

benim anladigim: Bülent Abi buraya "Ali kos, topu tut" yazsabazi arkadaslarimiz/hemserilerimiz/kardeslerimiz yine konuyu bir sekilde ben daha çok Trabzonspor'luyum'a getirecekti... ya da ne bileyim "neden Ali topu tutuyormus, Temel tutsun" diyenler de çikacakti... smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

sanirim bu hep böyle olacak... yazik, çok yazik... smileys/smiley5.gif

Tunga
29.03.2006, 12:33
Evet uzun aralar sonunda konunun gerçek içerigi ile ilgili bir mesaj geldi (sevgili Kutoz).

Sabah kahvalti bulusmamizda bu konuyu Sn. Momentus ile konusmustuk. Dedigim gibi bu aslinda su anda çekildigi tarafa uzamamasi gereken çok tatli bir konu.

Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular, bir süre sonunda gerçekten de "Trabzonlu" refleksleri vermeye basliyorlar. O sabah kahvalti da da söyledigim gibi, arkadaslarim ve esim dostum içinde Trabzonlu olmayip da, biraz da benim zorlamamla, Trabzonsporlu olanlar, bir süre sonra, kuymagi da, fasulye tursusu kavurmasini da, kemençeyi de sevmeye basliyorlar.

Daha dün bir arkadasimla konusuyorduk. Kendisi Ankaralidir. Ben Samsunspor'un düsmesini istemiyorum derken, kendisi "Birak ya hepsi de Fenerli, GS'li, BJK'li" diyordu."Ben en çok onlarin düsmesini istiyorum".

Güldüm ve aklima bu konu geldi. Dedim ki: "Yahu hadi biz Trabzonluyuz da o yüzden komsularimizin, hemsehrilerimizin Istanbul takimlarini tutmalarini ayipliyoruz. Sen Ankaralisin. Neden mesela Ankaralilar, Gaziantepliler ya da Kayserililer için böyle düsünmüyorsun?"

Neden mi çünkü o farkinda olsa da olmasa da, biraz biraz Trabzonlu ya da Karadenizli olmustu bir kere.smileys/smiley2.gif

Hayatinda ilk kez bu sene ben götürecegim onu Trabzon'a, ama o çoktan bilir Sotka, Faroz mahallelerini.

Hatta hatta süpheleniyorum acaba ben Çaykaraliyim diye o da mi Çaykarali hissediyor kendini.

AtalaY_BuğrA
29.03.2006, 12:46
Baskanimiz bir açiklama yapti ve konusmasi yanlis anlasildi. Trabzonspor'un stad yapim asamasinda nerede maçlarina çikacagina Trabzon'da yasayan insanlara söz hakki vermek istedi. Tabi yanlis anlamalar yüzünden yine kendi kendimize gerildik. Açilan bu basliklardan önce bu forumda kimse Trabzonspor Trabzonlularindir demediki. Hatta yapilan kahvaltida Trabzon'lu olmayan Trabzonsporlular alkislandi. Hiç yoktan yere bir tartisma yarattik.

Diyeceklerim bir kismi bu mesajda ama Sunu demek istiyorum Sampiyonluk neden gelmiyor diyoruz ya iste burada meselenin özeti bizim birimize girmek için bahane olmaya görsün. Bölündükçe de bölünelim. 12 degil 112 tane taraftar grubu olsun herkes ayri telden çalsin. O ona dalassin bu buna laf soksun. Sonra Topcu gitsin Hoca gitsin Yönetim gitsin. Bu sirada gene Tartisalim birbirimizin fikirlerine kesinlikle saygi göstermeyelim. HEp kendi dedigimiz dogru olsun baskasinin ki olmasin veya konustuklarin da dogruluk payida olmasin.

Merak ediyorum Efsane kadro nasil sampiyon olmus o zaman. Neden merak ediyorum ki demek ki o zaman birlik beraberlik vardi insanlar kenetlenmisti birbirine herhalde.

Bu tartisma ortamini, bu bölünme ortaminigördükce benim sampiyonluga inancim azalmaya basliyor. Sonra da Hayata gözlerini yummus kardeslerimizin bize biraktigi seyleri okuyunca üzülüyoruz, göz yaslarimiza engel olamiyoruz.Kazim abimizin, Lösemiden vefat eden genç kardesimizin sözleri bizim için vasiyet olmali ve de Onlari vasiyetini yerine getirmek de bizim görevimiz. Ama biz birbirimizi kirmaktan asil görevimizi ne zaman görecegiz veya uygulamaya geçecegizoda ayri bir muamma.

zanoylu
29.03.2006, 12:51
<T>

Konu tabiki kimin daha Trabzonsporlu oldugu degil,özellikle benim gibi hayatinin büyük bölümünü gurbette geçirenler için trabzonlu olmayan trabzonsporlularla beraber yasadim onlarla beraber olmaktanda gurur duyarim. Bazi arkadaslar yorumlariyla konuyu öyle bir yere getiriyorlarki konu ister istemez giciklasmaya,restlesmeye,kirici olmaya dönüyor sonra yorumlari yapan kenara çekilip milletin dalasmasini seyrediyor...

Ne demek yani sizler trabzonlu olmasaniz bu takimi tutmazdiniz yüzde bilmem kaç, ben misal musluyum ama benim trabzonlulugum sizinkinden daha büyük,...vs böyle konusmalar ortami haliyle gerer ve bu konunun su an buralara gelip bu konusmalarin yapilmasi haliyle kaçinilmaz oluyor,kisiler görüslerini yazarken karsisindakilerin nasil tepki verecegini tartmali rencide edici kelimelerin kullanimindan sakinmali yok söylerim dersen de konunun buralara gelmesine sasmamak lazim...

Hem Trabzonsporun gelecegiyle ilgili bir kararin altina trabzon halkinin imza atmasindan daha normal bir sey olamaz.Trabzon bu sehirde dogdu orada var oldu. Ona gönül veren milyonlarca seveni (Trabzonlu olmayanlar ) sayesinde sinirlarinin disina tasti...

Sagolasiniz iyi ki varsiniz arkadaslar....smileys/smiley32.gif</TD></TR>

Reha
29.03.2006, 13:05
Gicik için yarim limon öneririm sana, sinir içinde ... Sende bu cevabinla beni gicik ettin ama öyle yarim limonla geçecek gibi degil;seni Trabzondaki TAYAD lilara benzettim bir an; bazi seyleri provake ediyor gibisin..

TAYAD'li benzetmesini "greywolf" gibi bir rumuz kullanarak Ingilizce Türk milliyetçiligi yapan birinden duymak benim için güzel bir hatira oldu. Tesekkür ederim.

Kendini çok fazla zeki zannediyorsun bence...Ama bir arastirmaya göre Avrupada iQ siralamasinda en sondan ikinciyiz...Geride biraktiklarimiz Sirplar...Ve bu habere bir vatandasimiz "NASIL KOYDUK SIPLARA" diye bir yorum yapmis...Seninde benim sana yakinmama verdigin cevapla bu cevap arasinda pek bir fark göremiyorum...Müthis Türk zekasi!

Türk milliyetçiligine girersem topiçin içine ederiz o yüzden ayrica senle istedigin zaman bu konuyu tartisirim!!!

Can basten
29.03.2006, 13:07
Bu ne biçim bir konusma böyle sen Türk degil misin? Türksen ona göre konus, degilsen höst derim anca...

Arkadaslar bu konuda ilk defa yorum yaziyorum artikkapatalim su anlamsiz muhabbeti ve anlamsiz topigi... Is iyice farkliyerlere kaymadan...Edited by: Can basten

Reha
29.03.2006, 13:13
[[/QUOTE]
<BLOCKQUOTE id=3349b0b4>

[/QUOTE]

O bir arayi sabirsizlikla bekliyorum...Adam burda toplumu gaza getiriyor sende ona alkis tutyorsun, sonra kasinan ben oluyorum öyle mi? Keske benim kadar Trabzonlu olsaydin...Olsaydin zaten böyle saçmalamazdin....Orda dogdun ya,E Trabzonspor'uda tutuyorsun; senin önünde saygiyla egilelim o zaman...

Ben bugün Trabzona gidiyim o kadar çok kalacak evim var ki; .....neyse yaa sana kiziyorum senin gibi davraniyorum!

Burçak
29.03.2006, 13:37
onu bunu bilmem. ben Trabzonluyum. ama Trabzonspor önce kimin diye soruluyorsa ve cevap araniyorsa Trabzonspor önce çagman kardesimin yada baska bir memleketli olupta trabzonsporlu olan kardeslerimindir derim. bundanda gurur duyarim. onlarki hiç görmedikleri statinda maç izlemedikleri bi takim için baska memleketlerde TS formasini giyip okullarinda is yerlerinde yada sohbetlerde Trabzonsporluyum diyip Trabzonsporumuzu savunuyorsa iste alkisi asil hak eden onlardir.

Trabzonlu olanlar benim fikrime göre zaten Trabzonsporlu olmak ZORUNDADIR. Trabzonlu olmayip Trabzonsporlu olanlar benim için çok çok degerlidir. onlara hepimizin tesekkür etmesi gerekirken tartismak çok anlamsiz.

insallah anlatmak istediklerimi güzel ifade edebilmisimdir.

HEPIMIZ TRABZONSPORLUYSAK KIMIN NERELI OLDUGUNUN ÖNEMI YOKTUR.ISTER TRABZONLU OLALIM ISTERSE MANISALI . BENIM IÇIN ÖNEMLI OLAN TRABZONSPORLU OLUSTUR.BUNU TARTISMAK SAÇMALIKTIR.

lütfen konuya kilit vurulsun

» Bu Baslik BMN Forum Yöneticisi Tarafindan Kilitlenmistir.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
<O:P></O:P>
» Basligin Trabzonspor camiasina ve/veya BMN üyelerinin bütünlügüne zarar verebilecegi öngörülmüstür.
» Forum yöneticileri kurallara uymayan mesajlari düzenleme ve silme hakkina sahiplerdir.
» Foruma üye olan herkes Forum Kurallarini (http://www.bordomavi.net/bmn/forum/forum_posts.asp?TID=4337&amp;PN=1&amp;FID=3&amp;PR=3) kabul etmis sayilir.
» Gerekli durumlarda itirazlariniz için: uyelik@bordomavi.net
************************************************** *******Edited by: tigin