PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbola Yeni Model Play Off (Açıklama İlk Mesajda)

Sayfa : [1] 2 3

muratali
20.08.2011, 04:45
Federasyon yeni sezonda ilk dört sırayı alacak takımlar arasında play - off oynatacak. Altı maç sonunda en fazla puanı toplayan şampiyonluğa ulaşacak. Kulüplerin bu yeni formata onay verdikleri öğrenildi

Futbol Federasyonu’nun şike ve teşvik skandalı ile prestij kaybeden Türk futboluna yeniden ivme kazandırmak için tarihi bir projeye imza atmaya hazırlandığı ortaya çıktı.
Süper Lig kulüp başkanları ve temsilcileri ile yayıncı kuruluş Lig TV üst yönetimini dün gece bir araya getiren Futbol Federasyonu Başkanı Mahmet Ali Aydnlar, şampiyonluk ve küme düşme mücadelesi ile ilgili hazırladığı yeni projeyi gündeme getirdi. Sezon içi performansını ön plana çıkaran proje ligi ilk 4 arasında bitiren takımların play-off oynayarak şampiyonun belirlenmesini öngörüyor.
34 haftalık normal lig sonunda ilk dört sırayı alan takımlar play-off şampiyonluk grubunda çift devreli 6 maç oynayacak. Grupta ilk iki sırayı alan takımlar Şampiyonlar ligine gidecek. 3. olan takım Avrupa ligine katılacak. 4. olan takım ise beklemeye geçecek.
Süper ligin 5 ve 8. sırasındaki 4 takım kendi aralarında oynayacakları maçlar bitiminde ilk sırayı alan takımı belirleyecek. Bu takım play-off şampiyonlar grubunun 4. olan ekiple tarafsız sahada karşılaşacak ve galibi Avrupa ligine gidecek. Türkiye kupasını kazanan takım ise avrupadaki 5. temsilcimiz olacak.
Ligi son üç sırada bitiren takımlar küme düşerken, onların yerini Bank Asya’an gelen üç takım alacak.
Halen Belçika liginde uygulanan sistemin amacının sezon boyu performansı arttırmak ve şaibeyi önlemek olduğunu belirten federasyon yetkilileri, sistemin kulüplerden alanıcak görüşler doğrultusunda geliştirileceğini ve en geç bir hafta içinde yeni ligler statüsünün açıklanacağını ifade etti.

kaynak : http://spor.milliyet.com.tr/futbola-yeni-model/spor/spordetay/20.08.2011/1429157/default.htm (http://spor.milliyet.com.tr/futbola-yeni-model/spor/spordetay/20.08.2011/1429157/default.htm)

-PLAY-OFF NASIL OYNANACAK?-

Spor Toto Süper Lig’de yeni sezon yarın oynanacak maçlarla başlarken, 34 haftalık normal sezon 8 Nisan’da sona erecek.

Normal sezonu ilk dört sırada bitiren takımlar play-off’a kalacak.

Play-off’a kalan dört takım, çift devreli lig usulüyle karşı karşıya gelecek ve böylece ligin boyu 6 hafta daha uzamış olacak.

Bu dört takım, play-off’taki mücadelelerine normal sezondan getirdikleri puanların yarısını taşıyacak. Buçuklu puanlar üstteki tam sayıya yuvarlanacak.

Dört takımın normal sezondan taşıdığı puanlara play-off’taki 6 maç sonunda elde edilen puanlar eklenerek ligin şampiyonu belirlenecek.

Ligden düşme biçiminde ise bu sezon için bir değişikliğe gidilmedi.

-AVERAJ SİSTEMİ-
Yeni sistemde averaj sistemi de yeniden düzenlendi. Hem sezon içinde hem de play-off sonunda puan eşitliği halinde averaj üstünlüğü için şu sıralama izlenecek.

Play-off sonunda puan eşitliğinde, takımlardan biri buçuklu puanla o pozisyona gelmişse, tam puanı olan takım şampiyonluğu elde edecek.

Takımların şartları aynıysa sezon içinde ve play-off’ta birbiriyle oynadıkları maçların sonuçları belirleyici olacak.

Yine eşitlik bozulmazsa bu kez genel averaj devreye girecek.

Genel averajda da eşitlik olması durumunda takımların attıkları gol sayısının fazlalığı göz önüne alınacak.

Bu kriterlerin tamamında eşitlik olması halinde ise takımların hükmen yenilgi alıp almadıklarına bakılacak.

-AVRUPA KUPALARI (http://www.milliyet.com.tr/index/Avrupa Kupalari) YOLU
Play-off sistemiyle takımların Avrupa kupalarına katılım biçimlerinde de değişiklik yapıldı. Bu değişikliklere göre play-off’un sonunda şampiyonluğu elde eden takım, UEFA (http://www.milliyet.com.tr/index/UEFA) Şampiyonlar Ligi (http://www.milliyet.com.tr/index/Sampiyonlar Ligi)’ne direkt katılacak. Ligde normal sezonu birinci bitiren takım ise play-off’taki derecesi üçüncülük veya dördüncülük olsa bile Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılacak.

Play-off’u üçüncü sırada tamamlayan takım ile Türkiye Kupası (http://www.milliyet.com.tr/index/Turkiye Kupasi) sahibi takım, geçmişte de olduğu gibi UEFA Avrupa Ligi (http://www.milliyet.com.tr/index/Avrupa Ligi)’ne giderken, bu kupadaki üçüncü takımın belirlenmesi için farklı bir usul uygulanacak. Ligi beşinci ile sekizinci sıralar arasında bitiren dört takım, Avrupa Ligi play-off’unda karşı kaşıya gelecek. Bu play-off sonunda rakiplerini geride bırakan takım, ligin 4. sırada bitiren takımla tarafsız sahada tek maç oynayacak ve kazanan takım UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hakkı kazanacak.

-TÜRKİYE KUPASI’NA YENİ DÜZEN
2004 yılından bu yana grup sistemiyle oynanan Türkiye Kupası’nda sistem değişti.

Türkiye Kupası, geçmişte de olduğu gibi tek maçlı eleme sistemiyle oynanacak ve grup maçları ortadan kaldırılacak.

Grup aşamalı sistemde takımlar kupaya uzanmak için minimum 9 maça çıkarken, yeni sistemde bu sayı 5 maça düştü. Tek maçlı eliminasyon sisteminde maçlar, kurada iç sahayı çeken takımların evinde oynanacak.

Başlangıç aşamasında Spor Toto Süper Lig takımları kupanın ilk eleme turlarında yer almayacak. Bank Asya (http://www.milliyet.com.tr/index/Asya) 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’den 14 takımın belirlenmesinin ardından Spor Toto Süper Lig’in 18 takımının katılımıyla kupa 32 takım üzerinden devam edecek.

Süper Lig takımları sırasıyla son 32, son 16, 8, 4 ve final turlarında yer alacak. Yani bir Süper Lig takımı en fazla 5 kupa maçı (http://www.milliyet.com.tr/index/kupa maci) oynayacak. Böylece eski sisteme göre grupta 4 maç oynayan bir takım şimdi maksimum 5 maça çıkacak.

Kupayı kazanan takım aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hakkını da elde edecek.

Play-off sistemiyle ligin maç sayısı artırılırken, kupadaki maç sayısı azaltılarak bir dengelemeye gidilmesi uygun bulundu.

muratali
20.08.2011, 04:47
Böyle bir model nasıl olur bizim için ? Bu model şike, teşvik vs. gibi olumsuzlukları önler mi ?

Bence en azından averaj - ikili averaj la şampiyon olmak ya da kaybetmenin önüne geçebilir.

Tartışalım bu konuyu.

Ahmet ÇOLAK
20.08.2011, 05:00
fuzuli bi tartışma yapmaya gerek yok baştan aşağı saçmalamışlar.. 82 puan toplamış bir takımla 3 sırada 61 puan toplamış bir takım şampiyonluk için yeniden maç yapacak öylemi.. ozaman ligi boşuna oynamayalım ilk 6ya girecek takımlar hemen hemen belli ts gs bjk fb bursa antep.. bi ihtimal de kayseri bu takımlar kendi arasında şampiyonluğu belirlesinler olsun bitsin..

Uğur GEMİCİOĞLU
20.08.2011, 05:01
Bu yazılanlardan sonra benim de fikrim değişti. İstemiyorum arkadaş :)

Çakıroğlu İhsan
20.08.2011, 05:01
Ben bu sistemi beğeniyodum ama dünyanın hiç bi büyük liginde böyle bişe yok misal; İngiltere-İspanya-İtalya-Almanya-Fransa şu an kullandığımız formattalar..

Tsikopat61
20.08.2011, 05:02
Benim soracagim ilk soru bu sistemde 1nci olmak ile 4ncu olmak arasindaki fark nedir?
Soyle bir senaryo kuralim. Son 3 hafta ilk4'un icinde olmayi garantiledin, bir hafta sonra dusmemek icin ugrasan takimla oynuyorsun, play-off'lara saglam cikalim diye 4-5 eksikle, genc kadroyla basliyorsun maca ve kaybediyorsun. Burada haksizlik olmayacak mi? Ligin son haftalari yaklastiginda ilk 4 belli olmaya basladiginda bence islemez bu sistem..

Sahsen LigTv'nin ekstradan mac yayinlayip ozel Play-off paketi satmak amacli planlamasi olarak goruyorum.
En iyi kilifta sikeye, tesvike engel olur demek? Nasil olacagini da bir anlarsalar da bilsek.

Kaya
20.08.2011, 05:02
Gereksiz...

Futbolun yapısını bu derece değiştireye ne gerek var...

Bunca ciddi mesele varken uğraşa bak!

Fatih Özkan
20.08.2011, 05:05
Hiç işleri yok dimi ?

muratali
20.08.2011, 05:07
Bence bu konuda en güzel sistem NBA deki playoff sistemi.

1.Takım 8.Takımla oynuyor. Saha avantajına sahip oluyor. Maçlar da toplamda 5 yada 7 maç üzerinden olduğundan tek maçlık şanssızlıkların telafisi olabiliyor.
Doğu ve batı grubu üzerinden çıkan birinciler 7 maçlık final oynuyorlar. 4 ünü alan şampiyon oluyor.

Ancak futbolda beraberlik diye bir skor olduğundan bu sistem mümkün değil. Ama adalet ve haketme derseniz NBA sistemi en iyisi.

Gökhan ARSLAN
20.08.2011, 05:08
Bence böyle birşeye gerek yok...

.....
Önce önündeki işleri halletsinler sonra bunlara burnunu sokarlar.

fernandez
Elemeli maçlarda başarılı değiliz son yıllardaki Avrupa karnemize bakarsak. Son 4lü playoff grubunun da bir nevi elemeli maçlar stresinde olacağını düşünürsek çok zorlar bu sistem bizi.
Bizim açımızdan fayda zararını geçtim genel olarak lige hiçbir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Bence amaç sadece yayıncı kuruluşa daha fazla kazanç getirmek. Öyle bir şey düşünüyorsan da yap ligi 20 takım düzgün bir şey olsun. Lig iyice Ligtv nin oyuncağı oldu. Yarın bir gün şansalın yeni sistemi heyecanla öven konuşmalarını dinlerken çok sövmeyin şimdiden hazırlanın :)

simalyıldızı
20.08.2011, 05:10
fuzuli bi tartışma yapmaya gerek yok baştan aşağı saçmalamışlar.. 82 puan toplamış bir takımla 3 sırada 61 puan toplamış bir takım şampiyonluk için yeniden maç yapacak öylemi.. ozaman ligi boşuna oynamayalım ilk 6ya girecek takımlar hemen hemen belli ts gs bjk fb bursa antep.. bi ihtimal de kayseri bu takımlar kendi arasında şampiyonluğu belirlesinler olsun bitsin..

ilk iki takıma daha az playoff oynatabilirler mesela ama bu da saçma. en çok puanı toplayan zaten hak etmiş demektir. bunun şikeyi önlemekle ne ilgisi var anlayamadım.. zaten bu ülkede şike oyuncular üzerinden yapılmıyomu??

Sefaenes
20.08.2011, 05:11
bu eleme hakemlere kim iyi pararyi verirse sampiyon olur

muratali
20.08.2011, 05:12
Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe ile 2. hafta oynadık. İkinci maçtan sonra geriye 15 maç kalmıştı ve biz ikili averaj avantajını rakibimize kaptırmıştık. Bu 15 hafta boyunca kaybettiğimiz bu avantajın hiç bir şekilde telafisi yoktu. Bu da çok adaletli bir sistem değil. Toplam averaja bakılsa en azından takımların çabalayarak avantajlarını geri alma şansları var.

Toplam averaj , ikili averajdan iyidir demiyorum. Demek istediğim her iki durumda da bir adaletsizlik oluşabiliyor.

Belki en güzeli puan eşitliğinde bir final maçı oynamak.

muratali
20.08.2011, 05:14
Elemeli maçlarda başarılı değiliz son yıllardaki Avrupa karnemize bakarsak. Son 4lü playoff grubunun da bir nevi elemeli maçlar stresinde olacağını düşünürsek çok zorlar bu sistem bizi.
Bizim açımızdan fayda zararını geçtim genel olarak lige hiçbir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Bence amaç sadece yayıncı kuruluşa daha fazla kazanç getirmek. Öyle bir şey düşünüyorsan da yap ligi 20 takım düzgün bir şey olsun. Lig iyice Ligtv nin oyuncağı oldu. Yarın bir gün şansalın yeni sistemi heyecanla öven konuşmalarını dinlerken çok sövmeyin şimdiden hazırlanın :)

İlk dördün elemeli değil puan usulü oynayacağı söyleniyor haberde.

fernandez
20.08.2011, 05:16
İlk dördün elemeli değil puan usulü oynayacağı söyleniyor haberde.
Abi ben elemeli oynanacak demedim zaten. Elemeli maç oynarmış gibi bir streste olacağını söyledim takımın. Bu sezonki Beşiktaş-Fenerbahçe maçlarının art arda olmasının yarattığı sıkıntı küçük bir örnek mesela.

arifemre
20.08.2011, 05:16
oldu bütün sezon yırtınacaksın, 82 puan mesela toplayacaksın, sonra iki as adamın 2 hafta sakat olacak şansına, o arada playoff lara denk gelecek
bence daha az adil bu sistem

muratali
20.08.2011, 05:18
Abi ben elemeli oynanacak demedim zaten. Elemeli maç oynarmış gibi bir streste olacağını söyledim takımın. Bu sezonki Beşiktaş-Fenerbahçe maçlarının art arda olmasının yarattığı sıkıntı küçük bir örnek mesela.

Fenerbahçe ile final oynadığımızı düşünürsek avantajlı bile olabiliriz bence :-)
Adamlar kupa özürlü. GS bile 5 attı kupa finalinde fenere.

DKaraduman
20.08.2011, 05:18
İlk 4'ün oynayacağı ligde 1. sıradaki takım 3 puanla, 2. sıradaki 2 puanla, 3. sırdaki 1 puanla başlayabilir ligi de boşlamamak adına. Biraz düzeltilebilir, eklemeler yapılabilirse güzel bir şey olabilir. Ama bu haliyle adaletsiz.

Mert Özsarı
20.08.2011, 05:20
Sadece puan esitliginde averaj veya ikili averaja bakılmaksızın takımların mac yapması daha mantıklı degilmi ?

fernandez
20.08.2011, 05:24
Fenerbahçe ile final oynadığımızı düşünürsek avantajlı bile olabiliriz bence :-)
Adamlar kupa özürlü. GS bile 5 attı kupa finalinde fenere.
Abi dediğin doğru olabilir ama bir de şöyle düşünelim. Bu maçlar 2 ayaklı olacak ilk maç Kadıköy'de kaybetmişiz ikinci maç Trabzon'dayız stres katsayısını bir düşün :) Fener seyirci baskısını kuramayınca bocalıyor daha çok ki evinde en son ne zaman kaybettiğini ben hatırlamıyorum. Tabi bunlar varsayımlar sonuçta sahada kazanılıyor futbol en azından öyle olacağına inanmak istiyoruz artık.

DeAgLeMaNyAq
20.08.2011, 05:25
Federasyonun bir anda ortaya böyle bir şeyi atıp, kulüplerin de buna hemen tav olması enteresan. Tartışılan sistemin bizim ligimize uygun bir model olduğunu düşünmüyorum. Zaten Avrupa'nın top liglerinde de böyle bir uygulama yok. Kendimize Belçika'yı örnek alıyorsak o başka tabii. Play off mücadeleleri ister istemez heyecanı arttırır, ama önemli handikapları da beraberinde getirir...

Tabii bu durum hem yayıncı kuruluşun hem de Anadolu kulüplerinin de işine gelen bir model. Ligi birincinin 30 puan gerisinde dördüncü sırada tamamlayıp, kazara şampiyon olma ihtimalleri bile var. Lig sıralamasına önde giren takımlara bir şekilde avantaj sağlanmalı. Diğer türlü tüm sezonun emeğinin sadece 6 maçta harcanması daha travmatik sonuçlar doğurur. Ligi sekizinci sırada tamamlayan takımın kazara Avrupa'ya gitmesi de kimseye hiçbir katkı sağlamaz. İlk turda elenip geri dönen bir takım, boş yere ülke puanının ziyan olmasına neden olur. Milliyet'te yer almayan ancak diğer gazetelere yansıyan play out sistemi ise bana ilginç geldi. Play out dediğin küme düşmenin tepesindeki takımla, bir alt ligin üçüncüsü arasında oynanır. TFF'nin ortaya attığı şekilde play out sistemini uygulayan bir lig var mı bilmiyorum. Dipdeki son 4 takımın aralarında play out oynamasının da ciddi bir sıkıntısı var. Ligin dibine demir atmış takımın, kendisinden 20 puan yukarıda bulunan 15.sıradaki takımı saf dışı bırakarak kümede kalması hiç de adil bir uygulama değil...

Kısacası adil düzeni sağlayacağım hesabına kendi kasalarını doldurmaya yönelik bu play off ve play out sistemi çok büyük infaallere ve kavgalara gebe olur...

simalyıldızı
20.08.2011, 05:26
bizim ikili averajla falan hiç bi derdimiz yok arkadaşlar.. unutmayın 9 puan öndeyken verdik biz şampiyonluğu. arkadaşımızın dediği gibi bu sistem sadece ligtv nin işine gelir futbola bi katkısı olucağını sanmıyorum. bence bu modeli türkiye kupasına monte etmeye çalışsınlar ozaman daha elit bi kupamız olur dünya çapında. süper ligden bile daha önemli hale gelebilir

muratali
20.08.2011, 05:28
Brezilya ve Arjantinde iki aşamalı bi sistem var sanırım . Bilgisi olan var mı ?

titanic
20.08.2011, 05:36
bizim ikili averajla falan hiç bi derdimiz yok arkadaşlar.. unutmayın 9 puan öndeyken verdik biz şampiyonluğu. arkadaşımızın dediği gibi bu sistem sadece ligtv nin işine gelir futbola bi katkısı olucağını sanmıyorum. bence bu modeli türkiye kupasına monte etmeye çalışsınlar ozaman daha elit bi kupamız olur dünya çapında. süper ligden bile daha önemli hale gelebilir

hala bunu nasıl söyleyebiliyorsunuz?9 puan öndeyken vermedik,bizim hakkımız gaspetmişler apaçık ortada

titanic
20.08.2011, 05:37
Brezilya ve Arjantinde iki aşamalı bi sistem var sanırım . Bilgisi olan var mı ?

Arjantinde çok ilginç bir sistem vardı yanılmıyorsam, lig 3 aşamalımıydı garip bir format

DeAgLeMaNyAq
20.08.2011, 05:43
İlk 4'ün oynayacağı ligde 1. sıradaki takım 3 puanla, 2. sıradaki 2 puanla, 3. sırdaki 1 puanla başlayabilir ligi de boşlamamak adına. Biraz düzeltilebilir, eklemeler yapılabilirse güzel bir şey olabilir. Ama bu haliyle adaletsiz.

Yunan liginde benzer bir uygulama var. Ama onların şampiyonu play off'la belirlenmiyor. Sadece Avrupa'ya gidecek takımlar için böyle bir uygulama yapıyorlar. Belçika ligindeki sisteme göre daha mantıklı ama yine de olağanüstü bir avantaj sağlamıyor.

Bilmeyenler için onların sistemi şu şekilde işliyor.

Mesela geçen sezon Panathinaikos ligi 60 puanla ikinci, AEK 50 puanla üçüncü, PAOK 49 puanla dördüncü, Volou 47 puanla beşinci tamamladı. Dörtlü play off sıralamasındaki takımlar, ligde aldıkları puanı play off sıralamasında son sıradaki takımın puanından çıkarıp beşe bölüyorlar. Bu şekilde Panathinaikos'ın 60 puanı Volou'nun 47 puanından çıktığında 13 kalıyor. Bunu beşe böldüklerinde 2.6 yapıyor bu da 3 puana yuvarlanıyor. Diğer iki takımın da bu şekilde puanları hesaplanıyor. Dolayısıyla play off'da son sırada yer alan takıma avantaj verilmeyerek kısmen adalet sağlanıyor. Ligimizin geçen sene ki puan durumuna göre bu sistemi uygularsak bize ve FB'ye +5 puan veriliyor. Bursa ve Antep arasındaki puan farkı çok az olduğu için de Bursa herhangi bir puan alamıyor...

irfanköse276
20.08.2011, 05:45
Yunan liginde benzer bir uygulama var. Ama onların şampiyonu play off'la belirlenmiyor. Sadece Avrupa'ya gidecek takımlar için böyle bir uygulama yapıyorlar. Belçika ligindeki sisteme göre daha mantıklı ama yine de olağanüstü bir avantaj sağlamıyor.

Bilmeyenler için onların sistemi şu şekilde işliyor.

Mesela geçen sezon Panathinaikos ligi 60 puanla ikinci, AEK 50 puanla üçüncü, PAOK 49 puanla dördüncü, Volou 47 puanla beşinci tamamladı. Dörtlü play off sıralamasındaki takımlar, ligde aldıkları puanı play off sıralamasında son sıradaki takımın puanından çıkarıp beşe bölüyorlar. Bu şekilde Panathinaikos'ın 60 puanı Volou'nun 47 puanından çıktığında 13 kalıyor. Bunu beşe böldüklerinde 2.6 yapıyor bu da 3 puana yuvarlanıyor. Diğer iki takımın da bu şekilde puanları hesaplanıyor. Dolayısıyla play off'da son sırada yer alan takıma avantaj verilmeyerek kısmen adalet sağlanıyor. Ligimizin geçen sene ki puan durumuna göre bu sistemi uygularsak bize ve FB'ye +5 puan veriliyor. Bursa ve Antep arasındaki puan farkı çok az olduğu için de Bursa herhangi bir puan alamıyor...

twitter da konuşulan lig sıralamasına göre katsayıyla başlayacak denilen sistem bu demekki..

Bizde düşünülen sistem de ilk 4 puan için bu uygulama...

Alper Calik
20.08.2011, 05:58
Tek amaçları var.

FB, GS, BJK dan biri yalnışlıkla 1. sırada olamaz ise, allem edip kallem edip onları şampiyon yapmak.

Bu kadar saçma birşey mi olur? 34 hafta maç yapıyorsun o yetmiyor şampiyonu belirlemek için, sonra da playoff oynuyorsun şampiyonu belirlemek için?

Bence ellerinde hile yapabilecekleri yeni bir yöntem olsun istiyorlar.

Zaten biz FB ile maçlarımızda hakemlerle yenildiriliyorduk, böylece eğer kaza ile FB yi yenersek, son tedbir olarak burada Anadolu takımlarını oynatıp eleyecekler.

Amaç bu.

Böyle bir model nasıl olur bizim için ? Bu model şike, teşvik vs. gibi olumsuzlukları önler mi ?

Bence en azından averaj - ikili averaj la şampiyon olmak ya da kaybetmenin önüne geçebilir.

Tartışalım bu konuyu.

Tsikopat61
20.08.2011, 06:04
Bu duzenleme yapilirsa Anadolu'dan baska bir sampiyon cikmasinin imkani yoktur..

My
20.08.2011, 06:06
Yeminlen yazacak bir şey bulamıyorum.

Bunun neyini tartışacağız!

Mesele ligin yapısında değil ki!

Mesele hak, hukuk, adalet meselesi!

Sen daha ligdeki çarpık sisteme, çetelere müdahele etmiyorsun. Hatta korumak için .ıçını yırtıyorsun, milletin hakkını, hukukunu gözetmiyor, güçlünün maşası oluyorsun. Bu çarpık düzende pleyof oynatmışsın, faynılfor, ŞL sistemi oynatmışsın ne anlamı var!

Bu yıl devlet baba müdahil oldu da pislik gün yüzüne çıktı. Gün yüzüne çıkmış olmasına rağmen hala üstünü örtmeye çalışıyorlar. Pisliğe batmış bunca FUTBOLCU, TEKNİ DİREKTÖR, YÖNETİCİ, BAŞKAN, KULÜP, FEDERASYON YETKİLİSİ vs. varken bunların hiç birisi olmamış gibi bizi bunlarla aynı ligin içine nasıl sokacaklar!

Ben şimdi bu adamlarla birlikte ilk dörde kaldım.

- Aziz Yıldırım: Bu üç büyüklerden birinin şampiyon olması lazım, olamazsak bu Anadolu ile başedemeyiz, haberiniz olsun.
- Adnan Polat: Ama bu federasyondan ben memnun değilim.
- Aziz Yıldırım: Tamam da bu Trabzon’un falan gö..... kalktı.
- Adnan Polat: Ama federasyon bunlara yol veriyor.
- Aziz Yıldırım: Yarın Kayseri de kalkar, öteki de kalkar, hepsi kalkar...

Yoruma gerek var mı!

Serhat
20.08.2011, 06:35
Bu tamamen futbolun doğasını bitiriyor gibi ... Form düşüklüğü felan hikaye... bir yarışta ya varsın ya yoksundur.. ;) Şimdiki sistemi gayet mantıklı buluyorum ve bence formatının değişmemesi gerekiyor... ikili averajı mantıksız bulanı ise anlamıyorum ... Şikenin önüne geçilmesi için yapılan bundan daha güzel bir çözüm olamaz... yakaladıgın rabine alabildigince gol atmanın neresi kötü veya şikeye teşebbüs ettiriyor anlamıyorum ... Biz Fenere ikili averajla kaybetmiş olsak bile bence bu sistem daha mantıklı iki takım arasındaki maç bence en makulü ve adaletlisi... Bi turnuja olsa tur atlıyacak olan belli ... Bence bu sistemin değişmesi hata olur...Ulan TFF !! işi biliyorsun... Şikeden milleti nasıl uzaklaştırırım diye yeni yeni konular kendine buluyorsun!! Yemezler, Yedirmezler olumm ... geçiniz efenim ... Şampiyonluğumuzu tescil edin ulaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnn ! Sonra isterseniz 5 li turnuva oynayalım !!!

meseco
20.08.2011, 08:43
Arkadaşlar ligin seyir zevkini düşürür bu uygulama. Sen koca sezon uğraş 1.lik için şimdi kimse uğraşmaz en kötü 60 puan alan takım 4.bitrebilir ligi. Buda ligde 20 galibiyete denk gelir. 34 maçın oynandığı ligde takımların aklı son oynanacak turnuvada olur kimse ligi sallamaz. Çünkü 1. ile 4. arasında bir fark yok diyorsun.

Ben buradan biraz şunu çıkardım. Biz ligteki takımları koruyamıyoruz,bu şikeninde önüne geçemeyiz böyle bir uygulama yapalım aralarında birbirlerini yesinler. Birde şu var ilk 4 te 3 tane İstanbul takımı oldumu zaten anadolu kulüpleri hiç heveslenmesin.

Önce ligdeki şaibeyi ortadan kaldırsınlar sonra ek bir uygulama getirsinler. Bunlar konuyu değiştirme çabası başka birşey değil

yorumsuz6117
20.08.2011, 08:55
Böyle birşey asla olmaz...

hamdi_61
20.08.2011, 09:07
arjantin deki sistem tamamen büyük takımları koruma amaçlı. ama buna rağmen River Plate küme düşmeyi başardı.

6Şafak Aydın1
20.08.2011, 09:27
sikeye devam demek

SEDAT
20.08.2011, 09:28
- Bence gayet mantıklı bir sistem , en azından ligi domine eden takımların artık o kadar rahat olamayacağı aşikar .
- Mesela İspanya varmı şimdi Real Madrid , Barça dşına şampiyonluk çıkar diyen , ee ne zevk alıcam ben o ligden , en azındna playofflara sıkı hazırlanırsın...

seyyah61
20.08.2011, 09:28
Ben aksine böyle bir sistemin anadolu kulüplerine yarayacagini düsünüyorum. Her sene ilk 4 icinde büyük ihtimalle bir anadolu takimi oluyor. Trabzonspor ile beraber genelde iki anadolu takimi oluyor. Bu da eleme sistemiyle bu takimlarin sansini daha da artiriyor. Fakat böyle bir sistemin ligimizin zaten az olan bütün heyecanini kaybettirecegini ve böyle bir degisimin hata olacagini düsünüyorum.

Kaya
20.08.2011, 09:52
Bu kesin midir?

Habertürk kesinmiş gibi haber yapmış...

MAA resmen Türk Futbolu'na tecavüz ediyor!

SEDAT
20.08.2011, 09:53
Bu kesin midir?

Habertürk kesinmiş gibi haber yapmış...

MAA resmen Türk Futbolu'na tecavüz ediyor!

- Boşver be hacı 4.'lüğe attıkmı kapağı bekle playoffları mis gibi :D

Serdar Dilekoğlu
20.08.2011, 09:59
Madem uygulama yapacaksın o zaman bölgesel lig yap.

Her bölgenin liderlerini sonra bir grupta topla ve mini bir lig ile şampiyonu belirle.

Sefaenes
20.08.2011, 10:03
diyelim ki 1 84 puan aldi ve digerleri 60 da kaldi bunun adaleti nerde. Yada 3 Anadolu 1 istanbul takimi play offda Anadolu takimlarina sampiyonlugu verirler mi sizce bence bu vampirler vermez. Birde cikacak olaylarin sorumlusu kim olacak futbola teröru koydular bundan sonra kan akma olasiligi daha cok. Finalde Trabzon fb oynasa mactan sonra cikacaklardan kim sorumlu olacak

TSelif
20.08.2011, 10:04
Gerizekalı maa!
böyle salak işlerle uğraşacağına önünde yığınla bekleyen bir mesele var . onu hallet te erkek diyelim !

sarman61
20.08.2011, 10:05
Bu sistem lig sonunda 1. olan takımın hakkını gasp etmek gibi bir şey olur kanaatindeyim. Yukarıda bahsi geçen Yunanistan'daki sistem uygulanabilir. 1. olan takıma ligi 1. bitirdiği için bir avantaj sağlanmalı yoksa bu adaletsizlikten başka bir şey olmaz.

Esas konuya gelirsek Federasyon bu konuyu şimdi gündeme getirmesi burnumuza pis kokuların gelmesine neden oluyor gerçi ne zaman federasyonun ismi geçse o koku geliyor ya. Trabzonspor ve ardından Galatasaray'ında federasyonu eleştirmesi federasyonun kendi üzerine gelen eleştiri oklarını başka yöne çevirmek için yapmış olduğu bir girişim olarak görüyorum.

Turgay Atalay
20.08.2011, 10:09
Sırf lig tv nin geliri artsın diye uygulamaya konulmaya çalışılan bir oyundur bu...

SEDAT
20.08.2011, 10:11
- Eziklerin itiraz etmesi gerekirken 5 senede bir anca Şampiyonluğu denk getiren oda şerefsizler tarafından çalınan bizlerin itiraz etmesine gerçekten şaşırdım :)

Barış Cem
20.08.2011, 10:15
Gündem değişikliğine gel bebelere balon başka bir şey değil.

Kamil Çakmak
20.08.2011, 10:16
İstanbul eziklerine güvenilmediğinin bir sonucudur bu. Hatta Önümüzdeki yıl şike ile mücadelede yetersiz kalacaklarının itirafıdır. Acizlik başka bişey değil.

nemo_61
20.08.2011, 10:16
Bence Tamamen Feneri kurtarmaya yönelik bir hareket.
büyük ihtimalle Feneri eksi puanla başlatacaklar ve fenerin avrupaya gitmesini sağlamak için bu sitemi getiriyorlar.

yunushanilce
20.08.2011, 10:18
Bence Tamamen Feneri kurtarmaya yönelik bir hareket.
büyük ihtimalle Feneri eksi puanla başlatacaklar ve fenerin avrupaya gitmesini sağlamak için bu sitemi getiriyorlar.
uefa 5 sene men ettiğinde ne yapacaklar peki komik bunlar yaw

İskender Çakmak
20.08.2011, 10:21
ne isi var play off sisteminin bizim ligimizde. MAA nin baska isi kalmadi mi ligin sistemi ile oynuyor. Sistem guzel bence ingiltere almanya fransa italya bu play off sisteminde keramet olsaydi bu ulkelerde bu sistemi kullanirdi. Adalet olsun yeter

seçuk
20.08.2011, 10:28
Üst dğzey liglerin hiçbirinde boyle bir uygulama yok. Niye boyle bişeye kalkıştınız diye sorarlar adama?????

omondoles
20.08.2011, 10:30
Peki ya 34. hafta sonunda diyelim 1. sıradaki TS ile 4. sıradaki şikebahçe arasında 30 puan var. aralarındaki playoff larda da -malum fener bu konularda yetenekli- fene şampiyon olursa? hangi vicdan kabul eder bunu? bence bu tamamen ligtv nin yaptırtmak istediği şeydir. baya bir gelir elde eder playofflarda...

Pshycologist41
20.08.2011, 10:33
Böyle gelecek bir şampiyonlugun manası olmaz. 80 puan toplayıp ligi 1. sırada bitireceksin 50-60 puan toplamış 4. ile şampiyonluk mücadelesine gireceksin. Hadi girdin diyelim o maçlarda şike olmayacağının garantisini kim verecek ? Hadi şikede olmadı bir şekilde, koca bir sezonun kaderini bir iki maçlık futbolcu performansının kaderine bırakmak doğrumudur? Koca bir sezonu mükemmel geçirebilirsin ama olay zaten final maçları değilmidir ? Tamamen saçmalık.

Aman bir anadolu kulübü olaki ligi kafada bitirirse prestij kaybederiz kaygısıdır bu. Olaki falancaspor ligi 1. sırada bitirirse lig sonunda gerekeni yaparız olayıdır bu.

SEDAT
20.08.2011, 10:41
- Allahtan bu sistemde hiç şike olmuyormuş !

Murat GENEL
20.08.2011, 10:44
destekleyenin Trabzonsporlulugundan şüphe duyarım..Amacı bellidir bu değişikliğin kimin sesi çıkacak buna ?

SEDAT
20.08.2011, 10:47
- Ben sadece sistemden bahsediyorum , bu benim son yıllarda kafamda olan bişey zaten , birilerini kurtarma planımı yada başka bişeymi bilemem , ama ben bu sistemi destekliyorum , kimsede benim Trabzonsporluluğumu sorgulayamaz...

Murat GENEL
20.08.2011, 10:53
- Ben sadece sistemden bahsediyorum , bu benim son yıllarda kafamda olan bişey zaten , birilerini kurtarma planımı yada başka bişeymi bilemem , ama ben bu sistemi destekliyorum , kimsede benim Trabzonsporluluğumu sorgulayamaz...

hocam yapmayın Allah aşkına Ligtv'nin böyle bir şeye ihtiyacı vardı uygulamaya konuluyor işte..Avrupa'nın 2.sınıf futbol ülkeleri uyguluyor bu sistemi..İskoçya'da eli yüzü düzgün takım olmadıgı için daha çok Celtic-Glasgow maçı oynansın diye uygulanıyor bu sistem mesela..Yok İngiliz bilmiyor Alman,İspanyol bilmiyor biz biliyoruz bu işi..Ama federasyon aynı sıcak yüzünden ertelediği lig gibi çıkar biz zaten yapacaktık bunu der bizde yeriz..

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 10:53
Averajla şampiyonluğuı kaybetmek nasıl bir duygu tattıktan sonra bu sisteme de itiraz olması neden acaba?

Yoksa kendimize güvenimiz mi yok?

Murat GENEL
20.08.2011, 10:55
Averajla şampiyonluğuı kaybetmek nasıl bir duygu tattıktan sonra bu sisteme de itiraz olması neden acaba?

Yoksa kendimize güvenimiz mi yok?

Şahsen bence mantıklı olan aynı puanda bitirilirse tekli bir final maçı..bunun bunla alakası yok..

Ben Fenerbahçe'yle Galatasaray'la Beşiktaş'la 8 ayda 15-20 maç oynamak istemiyorum şahsen..Anlamı kalmıyor..

malig
20.08.2011, 10:56
bu sistemde kimse 1. olayım diye uğraşmaz ki ayrıca niye uğraşsın ki salak mı adam maçlarda bo bol gol olur ayrıca biri sistem getireceksen önce denemesi yapılır sonra uygulanır bizdeki gibi birinin aklına bir şey gelir uyar mı ıymaz mı diye bakan yok hemen uygulamaya çalışoyoruz

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 10:57
Şahsen bence mantıklı olan aynı puanda bitirilirse tekli bir final maçı..bunun bunla alakası yok..

Ben Fenerbahçe'yle Galatasaray'la Beşiktaş'la 8 ayda 15-20 maç oynamak istemiyorum şahsen..Anlamı kalmıyor..

Valla şike veya başka haksızlıklar için bu sistem daha etkili gibi görünüyor.

Tek maç oldu mu o maçta her şey olabilir gibi bir hava ortaya çıkar.

Neyse bir tartışılsın bakalım.

SEDAT
20.08.2011, 10:58
hocam yapmayın Allah aşkına Ligtv'nin böyle bir şeye ihtiyacı vardı uygulamaya konuluyor işte..Avrupa'nın 2.sınıf futbol ülkeleri uyguluyor bu sistemi..İskoçya'da eli yüzü düzgün takım olmadıgı için daha çok Celtic-Glasgow maçı oynansın diye uygulanıyor bu sistem mesela..Yok İngiliz bilmiyor Alman,İspanyol bilmiyor biz biliyoruz bu işi..Ama federasyon aynı sıcak yüzünden ertelediği lig gibi çıkar biz zaten yapacaktık bunu der bizde yeriz..

- Bakın biz öyle çok ahım şahım bir lig değiliz şu burun kıvırdığınız iskoç ligi bile bizden çok izleniyordur.
- Şimdi sen İspanyada iki İngilterede iki Türkiyede üç takımın dışında Şampiyonluk çıkacağına inanıyormusun , çok zor , futbol eskidendi , artık para girdi işin içine , İspanyada bekleki clasico gelsinde maç izleyelim , diğer maçlar gazozuna.
- En azından ulan playoff var dersin şöyle bir asılırsın , bu playoff sisteminde şamaroğlanı fener olur , heyecan gelmesi açısından bence gerekli .
- Diyelimki sezon sonu gelmiş 5.'sin ve hala heyecan var , zaten bizim hakkımız yeniyor her halükarda en azından bir şans daha olur...

Murat GENEL
20.08.2011, 10:59
Allah aşkına şikeye göz yuman bu adamlar şikeyi önlemeye çalışıyor öyle mi ? bunların en büyük önlemi ''rica'' olur şike yapanlara..Lütfen yapmayın biz zor durumda kalıyoruz derler en fazla..İçerdeki adam dinler mi bunu..yedik bizde..

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 11:03
Anadolu takımlarının da işin içine girmesi sağlanır en azından. Zaten ilk 3-4 ile diğerleri arasında bayağı bir puan farkı oluyor. En azından bir görelim.

magicyattara
20.08.2011, 11:06
Saçmalık..

Şikeyi önleyemiyoruz maalesef demektir bu..yakalananları düşür bakalım bir daha şikeye yeltenen çıkıyor mu..

TSelif
20.08.2011, 11:07
Tamam kabul ... ama sıkıysa geçen sezondan başlatsınlar bu uygulamayı...

iyattara
20.08.2011, 11:08
geçen sene nereden baksak 10 hafta kala ilk 4 e girmeyi garantiledik, ee ondan sonra ne yapıcaz? 10 hafta gazozuna maç mı yapıcaz? hangi zevkle izleyeceğiz maçları? genel olarak da zaten ilk 3 4 takım kopar her sene, o takımlar hangi motivasyonla çıkacak maçlara ve düşmemek için oynayan takımların durumları da etkilenir bundan..

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 11:11
Türk insanı fırsatını buldu mu her şeyi yapar.

Yeniliğe kafadan rest çekmek en fazla haksızlığa uğrayan bir camiaya uyar mı bilmem ama daha dün böyle bir düzenleme olsaydı keşke diyorduk burda.

SEDAT
20.08.2011, 11:12
- Yanlız şöyle bişey var normal sezonda 1. ve 2. olan Ş.Ligine gidiyor ...

magicyattara
20.08.2011, 11:13

Ayağını kaydırmak istesinler yeter ki..her yerde kaydırırlar..

Geçen yıl ki fb maçını örnek alalım..sezonun en kritik maçı belki de..tekme tokat mağlup olduk..aynı şartlar playoffta sağlanamaz mı..daha beteri olur mazallah..papilayı unutmayalım..

Kısacası son bir şans isteme adına güzel gibi gözükse de sistemin uygulanabilirliği açısından belki de en son denenmesi gereken ülke Türkiye..açık açık şike yapanları düşüremeyenlere bol gelir yeni sistemler şunlar bunlar..

Turgut Altun
20.08.2011, 11:14
Bence ortada bir yanlış anlaşılma var.

82 puan toplayan takımın 82 puanı yine duracak. Lig bitince oynanan 6 maçta alınacak puanlar 82 ile toplanacak.
Yani 50 60 puan alıp 4. olan takımın 80 puan alan takımla zaten işi olmayacak. Ama bu durumda şöyle bir şey var.

Farzedelim, Bjk 4. sırada tamamladı ligi ve 60 puanı var. Trabzonspor ve fb 80 puandalar. Bjk şampiyonluğun istanbul dışına çıkmaması için, kendi şampiyonluk iddiası olmadığı için, bu maçlarada fb ye yatacak Trabzonspor'a kasacak. Lig bitiminde Trabzonspor herhangi bir istanbul takımı ile kafa kafaya olursa burada devreye playofflar girecek. Ve İstanbul takımları şampiyonluğu istanbulda tutmak için hatır gönül şikesiyle şampiyonu belirleyecekler.

Bu tamamen Lig tv nin gelirlerini artırmak için planladığı, TFF nin de istanbul takımlarının işine gelmesi sebebiyle balıklama atladığı, bizim ise sonuna kadar karşı çıkmamız gereken bir uygulama.

Samet Türkmen
20.08.2011, 11:14
Gereksiz, son derece saçma bir model.

TS61_NL
20.08.2011, 11:15
Hollandada 4 senedir buna benzeyen bir play-off sistemi var. Yalniz ilk senede ligi 1.bitiren takimda katiliyordu sonra degistirdiler. Adaletsizlik oldugunu dusunup ligi 1.bitiren takim sampiyon ilan edildi. 2.siradan 4.sirada yer alan takimlar play-off musabakalarla s.ligi on elemeye katilacak takimi belirledi. Gecen seneden beri belcikadads buna benzer bir format var. Gecen sezon normal ligi 6.sirada bitiren Standart Luik, 2 devreli lig usulu sonunda 10 macin 8ini kazanarak sampiyonlugu averajla kacirdi. Adaletli midir bu? Sanmiyorum. Kaldi ki ilk 4e girersek lig boyunca bize kimse dokunmaz fakat play-off larda eminim ki hakem hatalari tffnin sacmaliklari ve kollamalar/ucuz penaltilar daima bizim aleyhimize malum takiminda lehine olur kesin....dub Atvde afrikaya yardim kampanyasini izliyordum ta ki MAA nin adini duyana kadar! Nefretimsin MAA/şikebahce!!!

SEDAT
20.08.2011, 11:17
Ayağını kaydırmak istesinler yeter ki..her yerde kaydırırlar..

Geçen yıl ki fb maçını örnek alalım..sezonun en kritik maçı belki de..tekme tokat mağlup olduk..aynı şartlar playoffta sağlanamaz mı..daha beteri olur mazallah..papilayı unutmayalım..

Kısacası son bir şans isteme adına güzel gibi gözükse de sistemin uygulanabilirliği açısından belki de en son denenmesi gereken ülke Türkiye..açık açık şike yapanları düşüremeyenlere bol gelir yeni sistemler şunlar bunlar..

- Abi Şike konusunu ayrı tutuyorum , yani bu şike tantanası olmasaydı yinede desteklerdim ben.
- Tamam belki tekme tokat konusuna haklısın ama olduki playoffta fener ile biz kafadayız son haftalarda Sivastan , Karabükten hayır beklemektense bjk ve gs'den bekleriz , hem şuda olabilir fener , gs kafada diyelim son maç şikeciler bize geliyor :)

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 11:20
Anlaşıldı ezilmeye devam.

28 yıl daha bekleyelim.Şansına belki sıra bize gelir.

82 puanla şampiyonluk kaçınca keşke play off olsaydı diyen milyonlar iş icraata gelince yusuf yusuf olayları....

Neyse istemezük anlayışıyla ilk dört mört de hayal zaten.

Murat GENEL
20.08.2011, 11:21
Anlaşıldı ezilmeye devam.

28 yıl daha bekleyelim.Şansına belki sıra bize gelir.

82 puanla şampiyonluk kaçınca keşke play off olsaydı diyen milyonlar iş icraata gelince yusuf yusuf olayları....

Neyse istemezük anlayışıyla ilk dört mört de hayal zaten.

anlamamakta gösterdiğin ısrara hayran kaldım..

Fatih
20.08.2011, 11:22
Dünya'nın en kaliteli ligleri La Liga,Premier Lig,Serie A ve Bundesliga'da böyle bir uygulama yok olamaz da.80 puan alan takımla 60 puan alan takımın şampiyonluk için playoff oynaması adaletsizlik olur.

SEDAT
20.08.2011, 11:24
- Neyse her sene 80 puan aldığımız için bizim için sorun yok zaten :)

hodlu
20.08.2011, 11:26
Maç satmayı,şikeyi,hakem ayarlamayaı daha kolay yapmak için Malinin uydurduğu rezaler bir sistem.MAA orada durdukça vücudum sağlığını kaybediyor....

Fatih
20.08.2011, 11:27
- Neyse her sene 80 puan aldığımız için bizim için sorun yok zaten :)
Algıda seçicilik de buna deniyor..

Trabzonspor da 60 puan alıp 4. oluyorsa mümkünse şampiyon olmasın kendisinden 20 puan daha fazla alan takımın emeği ne olacak böyle saçmalık olmaz.

eminbayram
20.08.2011, 11:27
Bu sistem olsaydi bursaspor sampiyon olabilirmiydi ?

SEDAT
20.08.2011, 11:30
Algıda seçicilik de buna deniyor..

Trabzonspor da 60 puan alıp 4. oluyorsa mümkünse şampiyon olmasın kendisinden 20 puan daha fazla alan takımın emeği ne olacak böyle saçmalık olmaz.

- Vay anasını emekmi oldu şimdi , hani şike vardı...

Fatih
20.08.2011, 11:32
- Vay anasını emekmi oldu şimdi , hani şike vardı...
Neyse siz haklısınız...;)

İskender
20.08.2011, 11:33
Maksat gündemi değiştirmek, bence işin doğasına aykırı bir model...

My
20.08.2011, 11:34
http://a2.twimg.com/profile_images/1498623884/image_normal.jpg
altunterim (http://twitter.com/#%21/altunterim) Osman Altunterim

Su dun cok bilenler tarafından ortaya atılan yeni lig sistemi bu sezon icin KESİNLİKLE uygulanamaz!

Çünkü bu sezonun takvimi coktan belli oldu ve erteleme ile sarkmalar gerçekleşti bile su an! Hatta ve hatta UEFA'ya da statü bildirildi!

Timsaha gelmeyin! Bu play off sistemi bu yıl uygulanamayacagi gibi, gelecek yılı büyük ihtimal göremeyecek TFF'nin elinde patlar!

Bir de bu sistemin nereden çıktığını sorgulamak gerek! Meger yayıncı kuruluş reklamlarında artık futbol konuşma zamanı derken bunu demek İstiyormuş! Futbol dunyasını sanal bir gundemle meşgul etmek! Ama maalesef yemezler! Ayrıca bu play off sistemi yine aslında yayıncı kurulusu kurtarma operasyonunun bir parçasıdır.. Çünkü play off demek, daha cok büyük mac demek! Daha fazla yayın ve dekoder satmak demek!

Bu sistem zaten olmayacak da, eminim bu TFF yakında yükselen Euro'ya rağmen kuru sabitleme yoluna da gider! Kurdukları tezgaha son olarak Türk futbolunu alet edenler bunun bedelini ağır ödeyecekler! Sadece para icin iftar sofralarında şerefini satanları affetmeyecek esas tarih!

Murat GENEL
20.08.2011, 11:35
Bursa'nın yaptıgı gibi ''kazaların'' ortadan kalkması için mükemmel bir sistem..Tekelleşmeye devam her alanda..

Oruç
20.08.2011, 11:35
Siz önce önünüzdeki işleri bir halledin de...

SEDAT
20.08.2011, 11:37
- Lig tv , gündem değişikliği vs....Ben bunlardan bahsetmiyorum , kimse kimseyi kandırmasın zaten futbol para oldu , haliyle herkesin dini imanı para...

- Hadi ol İspanyada Şampiyon , bırak Madrid yada Braçayı geçip 2. olsun bir takım Şampiyon sayıcam...

My
20.08.2011, 11:38

Dun o iftar masasında kisiliklerini sattı başkanlar! Kendi şahsi çıkarları ve maddi çıkarları yüzünden bu halde Türk futbolu!

Kulüp yöneticiliği Fahri yapılan bir iştir.. Peki hiç bir insan 30 yıl başkanlık yapar mı? Fahri olarak! Yersen! Milleti salak zannediyorlar.

Esas sunu yapsınlar; Maliye incelesin kulüplerin tüm gelir gider tablolarını.. Aynı zamanda yayıncı kuruluşun ve TFF'nin.. Bakalım kaç tane 'fahri' yonetici ortadan kayboluyor! Dini imanı para olan adamlardan dik durmalarını ve futbolu düşünmelerini bekleyemezsin! Normal!

Bir de iftar yemeğinde olan biteni yazanlar, Savcı ile MAA'nin görüşmesinde olanları da yazabilirler mı? Bence yazamazlar! Asla! Onlar ancak futbolu sömürmek ve koltuklarını koruma derdine düşmüş abilerini ve kendilerinin menfaatine olanları yazar çizerler! Yersen : ))

Murat GENEL
20.08.2011, 11:42
- Lig tv , gündem değişikliği vs....Ben bunlardan bahsetmiyorum , kimse kimseyi kandırmasın zaten futbol para oldu , haliyle herkesin dini imanı para...

- Hadi ol İspanyada Şampiyon , bırak Madrid yada Braçayı geçip 2. olsun bir takım Şampiyon sayıcam...

hocam ben seni anladım o yüzden ilk cümlene bir şey demiyorum ama ikinci cümlene..

Her yerde vardır bu.. İspanya'da Barcelona'nın düzeni bozuldugu zaman elbet çıkarır İspanya başka bir şampiyon..Kabul etmek gerekir İspanya'da parayla başarılı olmaya çalışan taraf Real Madrid ki onlar 50 yıldır bunu yapıyor..Barcelona'nınki başarıyla gelen para..ben eminim Barca 3-5 yıla güç kaybeder o zaman bu değişir..Ama İspanya'da kimse statüyü değiştirin demez çünkü çok iyi bir model var önlerinde ya kendileri örnek alacak ya da figüran olacaklar..Dogru örnek değil İspanya..Çünkü kusursuz işleyen bir klüp var şu anda orada..Statü falanda kurtarmaz o derece..

KÖKSAL AYDIN
20.08.2011, 11:50
2012 mayıs ayında ligi 2. veya 3. bitirince kimse "keşke play off olsaydı" tarzı ağlama duvarı yapmasın o zaman burayı. Bu sezon da olduğu gibi.

Ama lider bitirirsek o başka.

Travelair
20.08.2011, 11:50

Su dun cok bilenler tarafından ortaya atılan yeni lig sistemi bu sezon icin KESİNLİKLE uygulanamaz!

Çünkü bu sezonun takvimi coktan belli oldu ve erteleme ile sarkmalar gerçekleşti bile su an! Hatta ve hatta UEFA'ya da statü bildirildi!

Timsaha gelmeyin! Bu play off sistemi bu yıl uygulanamayacagi gibi, gelecek yılı büyük ihtimal göremeyecek TFF'nin elinde patlar!

Bir de bu sistemin nereden çıktığını sorgulamak gerek! Meger yayıncı kuruluş reklamlarında artık futbol konuşma zamanı derken bunu demek İstiyormuş! Futbol dunyasını sanal bir gundemle meşgul etmek! Ama maalesef yemezler! Ayrıca bu play off sistemi yine aslında yayıncı kurulusu kurtarma operasyonunun bir parçasıdır.. Çünkü play off demek, daha cok büyük mac demek! Daha fazla yayın ve dekoder satmak demek!

Bu sistem zaten olmayacak da, eminim bu TFF yakında yükselen Euro'ya rağmen kuru sabitleme yoluna da gider! Kurdukları tezgaha son olarak Türk futbolunu alet edenler bunun bedelini ağır ödeyecekler! Sadece para icin iftar sofralarında şerefini satanları affetmeyecek esas tarih!

Katılıyorum. Playoff sistemi Türkiye'de bence hakkıyla uygulanamaz. Futbola çamur bulaştırmaya çalışanlara alet olur. Yayıncı kuruluşa yarar fazladan maç yayını yaparlar

Bu arada iftar sofrasında ne konuşulmuş tam anlamadım

SEDAT
20.08.2011, 11:54
hocam ben seni anladım o yüzden ilk cümlene bir şey demiyorum ama ikinci cümlene..

Her yerde vardır bu.. İspanya'da Barcelona'nın düzeni bozuldugu zaman elbet çıkarır İspanya başka bir şampiyon..Kabul etmek gerekir İspanya'da parayla başarılı olmaya çalışan taraf Real Madrid ki onlar 50 yıldır bunu yapıyor..Barcelona'nınki başarıyla gelen para..ben eminim Barca 3-5 yıla güç kaybeder o zaman bu değişir..Ama İspanya'da kimse statüyü değiştirin demez çünkü çok iyi bir model var önlerinde ya kendileri örnek alacak ya da figüran olacaklar..Dogru örnek değil İspanya..Çünkü kusursuz işleyen bir klüp var şu anda orada..Statü falanda kurtarmaz o derece..

- Birtek Almanyayı sokamam bu düzene Barça güç kaybederde kim kazanır , ancak Duabi şeyhleri takım felan alacakta öyle yani.
- Ben artık hiçbir ligden zevk almıyorum çünkü düzen belli iki yada üç takımdan biri Şampiyon olacak , 15-20 senede bir süpriz olacak felan işte ...

Murat GENEL
20.08.2011, 11:55
Katılıyorum. Playoff sistemi Türkiye'de bence hakkıyla uygulanamaz. Futbola çamur bulaştırmaya çalışanlara alet olur. Yayıncı kuruluşa yarar fazladan maç yayını yaparlar

Bu arada iftar sofrasında ne konuşulmuş tam anlamadım

Icavcav, bugunku aciklamadan dolayi gsaray'i kulupler birligi'nden ihrac etmeyi onerdi. Ama bu cikis kabul gormedi. Dahasi gece bulteni'nde

gs'yi temsil eden aöztürk kürsüde bugünkü açıklamanın sebebini anlatırken, fb'nin temsilcisi mözaydınlı "bu adam saçmasapan konuşuyor" dedi

öztürk "uefa ile hassasiyet taşıyoruz. o zaman mali aydınlar uefa ile ilgili hiç risk olmadığını garanti etsin" dedi. böyle bir güvence gelmdi

antep başkanı ikızıl, gsaray'ı laurel ile hardy'ye benzetti.. aöztürk tepki gösterdi 2 taraf bu konuda maksadı aşan benzetme olarak anlaştı

ydemirören "türk futbolu bir gemi.. bunu batmadan kurtarmalıyız.. gemiyi önce fareler terkeder" diyerek gsaray'a suçlamada bulundu

ve mali aydınlar "bugünü tarihe not düşün.. gsaray türkiye'yi uefa'ya ihbar etmiştir.. sonuçlarına hep beraber katlanacağız" dedi

benden bilgi bu kadar. 5 kulüp başkanı, 3 federasyon, 2 lig tv temsilcisi ile konuşarak derledim. artık top sizde. bu bilgiler "ilk dakika."

İbrahim Seten'in Twitter'ından..

Bir de statü konusu konuşulmuş işte..

hodlu
20.08.2011, 11:57
Bu yeni sistem, tek maçlarda Anadolu kulüplerini kıyma makinesinde doğrayarak onların şampiyonluğunu engellemek için hazırlanmış sinsice ve haince bir sistem.Anadolu kulüpleri de yavşak kardeşim herşeye he diyorlar....Türk futbolu tamamen karanlığa gidiyor.Artık Trabzonspoar'a bile ekmek yedirmeyecekler...
Not: Son beş yılda Sivas(2),Bursa(1)Trabzonspor ise(3) şampiyonluk alabilirdi.Bu tehlikeyi gören Tff hançeri hazırlamış vurmaya hazırlanıyor...

Turgut Altun
20.08.2011, 12:02
Bu yeni sistem, tek maçlarda Anadolu kulüplerini kıyma makinesinde doğrayarak onların şampiyonluğunu engellemek için hazırlanmış sinsice ve haince bir sistem.Anadolu kulüpleri de yavşak kardeşim herşeye he diyorlar....Türk futbolu tamamen karanlığa gidiyor.Artık Trabzonspoar'a bile ekmek yedirmeyecekler...
Not: Son beş yılda Sivas(2),Bursa(1)Trabzonspor ise(3) şampiyonluk alabilirdi.Bu tehlikeyi gören Tff hançeri hazırlamış vurmaya hazırlanıyor...

Aynen arka sayfada belirttim amaç istanbul dışına şampiyonluk vermemek ve lig tv yi beslemek. --------------------------------------------------------------------------------

Taner Gündoğdu
20.08.2011, 12:03
hakemlerin şok rahat şampiyonu belirleyebileceği bir sistem. bu şekilde bir anadolu takımının başarılı olma ihtimali çok çok düşük nasıl olur da kulüpler birliğinden onay alırlar aklım ermiyor. basketboldaki gibi bir play-off daha mantıklı olabilir

Travelair
20.08.2011, 12:05
Icavcav, bugunku aciklamadan dolayi gsaray'i kulupler birligi'nden ihrac etmeyi onerdi. Ama bu cikis kabul gormedi. Dahasi gece bulteni'nde

gs'yi temsil eden aöztürk kürsüde bugünkü açıklamanın sebebini anlatırken, fb'nin temsilcisi mözaydınlı "bu adam saçmasapan konuşuyor" dedi

öztürk "uefa ile hassasiyet taşıyoruz. o zaman mali aydınlar uefa ile ilgili hiç risk olmadığını garanti etsin" dedi. böyle bir güvence gelmdi

antep başkanı ikızıl, gsaray'ı laurel ile hardy'ye benzetti.. aöztürk tepki gösterdi 2 taraf bu konuda maksadı aşan benzetme olarak anlaştı

ydemirören "türk futbolu bir gemi.. bunu batmadan kurtarmalıyız.. gemiyi önce fareler terkeder" diyerek gsaray'a suçlamada bulundu

ve mali aydınlar "bugünü tarihe not düşün.. gsaray türkiye'yi uefa'ya ihbar etmiştir.. sonuçlarına hep beraber katlanacağız" dedi

benden bilgi bu kadar. 5 kulüp başkanı, 3 federasyon, 2 lig tv temsilcisi ile konuşarak derledim. artık top sizde. bu bilgiler "ilk dakika."

Eyvallah sağol. Türkiye futbolunun nasıl durumda olduğunu bu konuşmalar anlatıyor.

Bir de marka değerinden bahsediyor utanmaz hokkabazlar

Yapın yapın, sonra marka değeri, haydi Türk futbolunu kurtaralım, kahramanlar sizi gidi

bladex61
20.08.2011, 12:05
gerçektende zevk veren maçlar olur bu fikri destekliyorum

ESER
20.08.2011, 12:06

kesinlikle kelimesi kelimesine katiliyorum. yazmaya usendim , sen yazmissin renkdas :)

malig
20.08.2011, 12:06
aynı uefa'nın yaptığı gibi yapacaklar önceden şampiyon kulupler kupasında sürpriz takımlar şampiyon olabiliyordu ama şampiyonlar ligi formatına döntükten sonra küçük takımların değil şampiyon olması gruptan zor çıkıyorlar

The Legend
20.08.2011, 12:09
bırak bu işleri maa.feneri düşürebilcen mi sen onu söyle..

Emre7
20.08.2011, 12:10
Bizim ligimizde hiçbir takım 40 maç oynayamaz. hele bir de avrupada gruplarla Türkiye kupasında üst sıralara oynuyorsa asla!

KaFa_Sesi
20.08.2011, 12:10
Çok model arıyorlarsa hafta içinede maç koysunlar ingiltere ligi gibi ilk yarıda tatilide olmasın ... yatarak para kazanılmamış olur... milli takım düzeyinde de başarılı oluruz ...

jackal
20.08.2011, 12:11
bence daha kötü oldu. sen mükeemel bir lig geçir 1. ol sonra play-off oyna. adamlar geçen sezon gibi 10-15 maç şike yapacaklarına play-off taki bir kaç maçta hakem hatası yapar olay biter. Böylece şampiyonluğu istedikleri takıma daha kolay verebilirler.

Beyinlerini böyle şeylere harcıyacaklarına adam olsunlarda futbolu dürüst yönetsinler. Bunların şerefi olmadığını bildiğim için bu yaptıklarında da kesin bir dalavereler planlamışlardır.

Muhammed
20.08.2011, 12:13
Bu sistemi Avrupa'da başarısız olan ülkeler Avrupa'ya en iyi, zor maçlarda en iyi oynayan takımlarını göndermek için yaparlar. Bizde son yıllarda Avrupa'da çok başarısız olduğumuz için Tff bu sistemi düşünmüş olabilir. Bizim için faydalı mı zararlı mı olur bilemiyorum. Geçen sene Bursa dahil yaptığımız 8 maçın 7'sini kazanmıştık. Ama önceden hiç kazanamıyorduk. İleriki dönemde nasıl olur bilemiyorum.

meseco
20.08.2011, 12:15
Bu sistem tamamen istedikleri takımı şampiyon yapma sistemidir. Hem şunu söyliyim kalite düşebilir ligte çünkü 1. ve 2. garantileyen takım maçlarda diğerlerine yatar veya tam kadro çıkarmaz bir sürü alavere dalavere izleriz. Hem playoff oynanırkende hakemlere bir ayar çekilir fb,gs,bjk sırayla şampiyon yapılır.
Fenerasyon önce ligteki şaibeyi çözmeli sonra ne istiyorsa onu yapmaya hakkı var ama bu şekilde lig bile başlamış olsa kimsenin içi rahat etmiyecek.

macuka
20.08.2011, 12:18
Birisi oturmus, bos islerle ugrasmis.
Playoff sistemi bence tamamen adaletsiz, para ugruna extra mactan baska bir sey degil.
NBA gibi yapalirsa bir anlami olur.

MAA nin isi gucu yok Turk futbolunu kurtaracak, hic bir sey yapmasin bu adam, vazgectim, karar falan da vermesin. Bir sey yaptikca Turk futboluna zarar verecek anlasildi.

Trapezunda
20.08.2011, 12:19
Ne sacmalik, bundan sonra hedef ilk 4, sonrasina bakariz, böyle is mi olur. Kardesim puanlar esitse birer mac oynarsin olur biter. bu ne ya. Sonra gelecek 15 Puan arkada bitiren adam sanslan hakemlen fenerasyonlan emegini calacak.

TFF bu sike olayini acikca cözmeye niyeti olsa esit puanda da final oynamaya gerek kalmaz. Sikeciler hayatta bizle ayni Puana gelemezler cünki!

hodlu
20.08.2011, 12:19
Ben bu Tff başkanına iyice kafayı taktım.Adamın görüntüsü bile gel beni meşe odunu ile döv diyor.Ahh Sadri başkan ahhh, bu felaketi sen getirdin başımıza (en azından destekledin)şimdi lafımıza geldin ama neye yarar.Azıcık taraftarı dinlese şu yöneticiler ne olur...

Fatih
20.08.2011, 12:22
Fener küme düşürülmesin diye karar alan Anadolu kulüpleri Türk futbolunun en büyük düşmanıdır.Şimdi de Playoff sistemiyle nasıl daha çok para kazanırızın derdine düşmüşler.

Mehmet
20.08.2011, 12:24
Yapılırsa bu uygulamanın sadece şöyle bir faydası olur,

ilk 4., 5. ve 6. sırayı kapmak için rekabet olabilir.

Şike yapan şerefsiz her zaman yapar şikeyi,

Ve bu sistemde ligi 1. sırada bitiren final maçlarında şampiyon olamazsa yazık olur o takıma.

Heyecan ve rant için düşünülmüş bir karar.. Haberi ilk okuduğumda içime sinmedi açıkçası.

Yani bu bile Trabzonsporun yükselişini önlemek için düşünülmüş olabilir.

Travelair
20.08.2011, 12:31

gs'ye bu kadar yüklenirlerken Trabzonspor delegesi ne yapıyordu?

SEDAT
20.08.2011, 12:35
- Aslında benim kafamdaki sistem şu yani kişisel :)
- 4 Grup olur , Türkiye kupası gibi mesela , tüm takımlar yine birbiriyle oynar herkes puanına göre grubunda yerini belirler .
- Sezon sonu grupların 1.ve 2.'leri tarafsız sahada tek maç usulü çarpışırlar ve final , finalde tarafsız bir sahada tek maç üzerinden oynanıp Şampiyon belli olur , çokmu saçma oldu :)

DURAS
20.08.2011, 12:38
gereksiz bir uygulama, sezon içinde oynanan maçların kalitesi ve sertliği düşer. oldu olacak digitürkün sahibi federasyon başkanı olsun, ligtc müdürü başkan yardımcısı olsun şansalda federasyon basın sözcüsü olsun. digitürk ihalede zorla bu paralara çıktı sanki. bu paraları vriyor diye, Türk futbolu bunlara bir g...ü teslim etmedi...

haltun
20.08.2011, 12:40
gündemi değiştirmeye çalışıyorlar işleri daha çıkmaz hale sokacaklar

Murat GENEL
20.08.2011, 12:41
gs'ye bu kadar yüklenirlerken Trabzonspor delegesi ne yapıyordu?

katılmadık yemeğe hocam..

Ahmet KESKİN
20.08.2011, 12:42
mevcut sistemi değiştirmeleri bence saçma, birileri anadolu takımlarının önünü tıkamaya çalışıyor.

Berat Akçay
20.08.2011, 12:45
Çok saçma asıl bu kuralla şaibe fazla olur.

TSuha61
20.08.2011, 12:50

Gönüllerin Şampiyonu :D

macuka
20.08.2011, 12:51
uzulerek soyluyorum, pek cok anadolu takiminin Fenerden daha serefsiz oldugunu gorduk bu surecte...

Tyler Durden
20.08.2011, 12:58
Ligin kalitesini dusurmekten baska bir halta yaramaz.
Tamamen anadolu takimlarinin onunu kesmek icin yapmak istiyorlar.Maksat kupayi istanbul disina cikarmamak..
Boyle bir sistem olsaydi Bursa sampiyon olabilirmiydi?
Ayrica ilk dordu garantileyen takimlar son bes alti hafta ne yapacak..
Bu MAA tam bir kansizin onde gideniymis..Mahmut Ozgenerde muazzam bir kotu kadin cocuguydu ama bu kadar suursuz seyler yapmiyordu..En azindan alenen yapmiyordu.

ts61gogo
20.08.2011, 13:00
Dünyanin neresinde var böyle birsey?!

Biz ilk yari 42, ikinci yari 40 Puan toplamisiz, hala Play Off oynancak ?!
Bir sene boyunca gereken performansi gösteren takim sampiyon olmali, 6 macta en cok puan toplayan degil.

Sacmalik.

TSuha61
20.08.2011, 13:01
Her sene 82 puan toplamıyoruz belki bizim açımızdan daha iyi olabilir ama tamamen para kazanma amaçlı kurulmuş bir sistem ve istanbul takımlarını avrupadan uzak tutmamak icin kurulması gündeme getirilen bir sitem diye düşünüyorum.. Tanınmıs sağlam yabancı hakem yönetecekse 4 lünün maclarını olabilir. ama bizim türk hakemlerle olmaz bu iş.. Aziz babaları oda basar onu yapar ödleri b.klarına karışır filan. Bir de Anadolu kulupleri icin daha iyi olur lafına katılmıyorum, o kadar şerefsizlerki ver paralarını cekilsinler aradan!! Çoğu sahibinden kiralık kulupler.. Bir şehrin namusunu satan kulüpler..

fatihmazlum
20.08.2011, 13:02
amaç anadolu kluplerının onune kesmek ıstanbul takımları kendı aralarında al gulum ver gulum bu sıstemle hıcbır gelısmıs lıgde bu sıstem uygulanmıyor uygulanamazda..

KadrianO Leite
20.08.2011, 13:06
Lig lideri 80 puan alacak, lig 4.sü 50 küsür puan alacak. Sonra o 4. şampiyonluk mücadelesi verecek, hatta şansı yaver giderse şampiyon olacak. Adama bir taraflarıyla gülerler..

Ertan 51
20.08.2011, 13:22
Can lar,başlıkla alakası yok ama affınıza sığınarak UEFA YA MAİL YOLLUYORUZ başlığına uğrayıp 1 mail atmanızı rica ediyorum.Ülke içini komple satın almışlar,biz dizginlenecek bir taraftar değiliz, elimizden hiç bişi gelmiyorsa Uefa yı harekete geçirelim,yapanın yaptığı yanına kar kalmasın.

Sami Kuk
20.08.2011, 13:24
Bende ilkten saçma dedım ama şıke nın onune gecer bu sıstem baksana 5-6-7-8 e gırenler bıle avrupa şansı var

Cenk ÇAÇAN
20.08.2011, 13:24
Çok gereksiz bence
34 haftalık maratonu sen ilk ikide bitireceksin
sonra kaza ile playoff ta 3.olacaksın yada dördüncü sonra 5-8 arası bitirmiş bir takıma daha elen koca bir sezon heba olsun.
Saçmalıktan başka bir şey değil.
Ama bence bjk ve fb düşecekleri için böyle bir sistem deneyebilirler onlar lige dönene kadar

Yunus Emre SEYHAN
20.08.2011, 13:33
34 maçlık periyot çok uzun. 34 maç oynayacağım lider bitireceğim vay arkadaş yine şampiyon olamayacağım. Bir sezonda 40 maç fazla gelir

KemalEROĞLU5961
20.08.2011, 13:37
Sistem olarak başarılı bulmuyorum ama Belçika'da uygulandığını biliyorum bu sistemin. Bizim gibi ligden ziyade kupa maçlarına daha yatkın bir takıma avantaj getirebilecek bir sistem olmasına karşın lig içerisindeki seyir zevkini de fazlasıyla düşürecek. Bir diğer önemli noktaysa Hürriyet'e göre bu sistem artan döviz kurundan ve yaşanan olaylardan zor durumda kalan Digiturk'ü kurtarmak için getirilecek. İşte en çok da bu noktada karşı çıkıyorum ben bu play-off, play-out sistemine, son günlerde Türk futbolunun başına ne geliyorsa, taraftarları değil, sermayeyi düşünmesinden geliyor. Digiturk'ü nasıl kurtarırız, Fenerbahçe düşerse ekonomi ne olur? Ne olacaksa olsun kardeşim, bana mı sordu Digiturk imzayı atarken.

Travelair
20.08.2011, 13:40
Ligin kaliteli marka değerleri korunmuş olacak

Sami Kuk
20.08.2011, 13:42
Lig lideri 80 puan alacak, lig 4.sü 50 küsür puan alacak. Sonra o 4. şampiyonluk mücadelesi verecek, hatta şansı yaver giderse şampiyon olacak. Adama bir taraflarıyla gülerler..

ne alakası var ligde topladıgın puanlar kalıcak üzerine eklenıcek play oftakılerle

ThornWithin
20.08.2011, 13:43
Çok gereksiz bence
34 haftalık maratonu sen ilk ikide bitireceksin
sonra kaza ile playoff ta 3.olacaksın yada dördüncü sonra 5-8 arası bitirmiş bir takıma daha elen koca bir sezon heba olsun.
Saçmalıktan başka bir şey değil.
Ama bence bjk ve fb düşecekleri için böyle bir sistem deneyebilirler onlar lige dönene kadar

Bjk ve Fb'den korkumuz mu var? Olacaksa ya hep olsun ya hiç olmasın Öss gibi her sene yalama yapılmasın sistem üzerinde.

Bu revizyon Lig'deki takım sayısının azalacak olmasına bağlanabilir mi diye düşünüyorum ben??

terzali
20.08.2011, 13:43
şike tartışmalarından bunalan federasyonun gündemi değiştirme çabaları gibi geliyor bana. özellikle anadolu kulüplerinin böyle bir uygulamaya evet diyeceğini sanmıyorum.

SALDIRAY
20.08.2011, 13:44
Belçika'da bu sistem var. Çok saçma bence.

muharrematasoy
20.08.2011, 13:45
şike konusunu değiştirmek için ortaya attılar, çok zekiler kendileri

Cengiz
20.08.2011, 13:48
play off'lara başlarken ki puan dağılımı hangi katsayıya göre yapılacak böyle olursa ?

Ertan1982
20.08.2011, 13:49
Belcika ve Hollanda bu sistemi kaldirmak veya degistirmek istiyorlar.Türkiyede Sikeyi felan önlemez.Ilk 4 Sampiyonluk 6-8 bir UEFA icin ve son 4 kümede kalma icin oyniyacaklar.Ortada kalan 6 takim ne yapacaklar?Ne düsmeylen ne Avrupaylan ilgisi olmayanlar?Bu sikeye kapiyi acacak.Kimin Puana ihtiyaci varsa maci verecekler.

Ertan1982
20.08.2011, 13:55
Düsmeylen Almanya gibi yapabilirler.Almanyada 1.Lig 16 2.Lig 3 karsi 2 Mac yapiyor zevkli oluyor.

DNA-TS
20.08.2011, 14:01
ilk önce bu seneyi halletsinler.
ne demişler bugünün işini yarına bırakma.

Sami Kuk
20.08.2011, 14:04
Yanlız fenerliler çok memnun doğrudur play of'a TS,bjk,gs,fb kalırsa 3 istanbul takımları birlıkte hareket eder..

Murat GENEL
20.08.2011, 14:04
Düsmeylen Almanya gibi yapabilirler.Almanyada 1.Lig 16 2.Lig 3 karsi 2 Mac yapiyor zevkli oluyor.

hocam burada yabancı olayından dolayı kabul etmek gerekirki arada bayagı kalite farkı oluyor Süper Lig ile Bank Asya takımları arasında..O yüzden buna da gerek yok bence..

KemalEROĞLU5961
20.08.2011, 14:06
play off'lara başlarken ki puan dağılımı hangi katsayıya göre yapılacak böyle olursa ?

Belçika'daki sistemi araştırdım biraz nette, onların sistemine göre normal sezonda toplanan puanların yarısıyla başlıyorlar play-off'a (sayı tekse yuvarlıyorlar) ve ilk 6 oynuyor play-off'u. Avrupa'ya gidecek takımı belirlemek için 7-14. takımlar da iki grup halinde play-off oynuyorlar (ki burda gruba puan taşımıyorlar normal sezondan). Grup liderleri kendi aralarında oynayıp en son şampiyonluk play-off'u 4. 'ne karşı oynuyor. Neyse uzatmayayım ligdeki her takım play-off ya da play-out oynuyor.

Özetlemek gerekirse bu sistemin daha ilk bakışta fark edilebilecek iki sıkıntısı 7. ve 14. arasında hiçbir farkın olmaması, bir diğeri de bu yuvarlama olayı. Diyelim ki son haftaya girerken 65 puandayız, dolayısıyla play-off'a beraberlik halinde de mağlubiyet halinde de 33 puan götüreceğiz. Bir maç için bile olsa beraberlikle mağlubiyet arasında hiçbir farkın kalmayabileceği bir sistemden söz ediyoruz.

Gelelim olayın başka bir yanına. Bence futbolun dünyada ve ülkemizde bu kadar sevilmesinin nedeni hem oyun kurallarının hem de puanlama sisteminin basit olması. Siz tutup da puanlama sistemini bu kadar karmaşık bir hale getirirseniz insanların kafasında basketbol bölgesel liginde yaşadığımıza benzer soru işaretlerinin oluşmasına neden olursunuz.

pReN@_61
20.08.2011, 14:07
Bu kadar enerjiyi şike yapan kulüpleri düşürmek için harcasalardı keşke.

Buğra Dege
20.08.2011, 14:08

ilk 4 puanları taşıyarak devam edicek.yani 4lü grup 1-80 puanla 4.50 puanla başlayacak..yani 4.şampiyon olma gibi bi şansı yok.mesela iki takım çekişiosa 6sağlam mac daha yap 2si birbirinle sonra şampiyon ol..bi nevi 10numara bi sistem bence

Buğra Dege
20.08.2011, 14:12
Yanlız fenerliler çok memnun doğrudur play of'a TS,bjk,gs,fb kalırsa 3 istanbul takımları birlıkte hareket eder..

ben hiç sanmıorum gs nin onlarla hareket edeciğini.gs-fb düşmanlığını bilioruz..

My
20.08.2011, 14:13
ben hiç sanmıorum gs nin onlarla hareket edeciğini.gs-fb düşmanlığını bilioruz..
- Aziz Yıldırım: Bu üç büyüklerden birinin şampiyon olması lazım, olamazsak bu Anadolu ile başedemeyiz, haberiniz olsun.
- Adnan Polat: Ama bu federasyondan ben memnun değilim.
- Aziz Yıldırım: Tamam da bu Trabzon’un falan gö..... kalktı.
- Adnan Polat: Ama federasyon bunlara yol veriyor.
- Aziz Yıldırım: Yarın Kayseri de kalkar, öteki de kalkar, hepsi kalkar...

erolizmts
20.08.2011, 14:15
Bence gayet güzel bir uygulama olacaktır. Özellikle Trabzonspor açısından bakarsak daha da yararlı bir sistem.

Son 25 yılda sadece 5 kez ilk 2'ye girebilmişiz. Bu durumda bu sisteme olumsuz bakmak bana göre mantıklı değil. Son 25 yılın istatistiklerine de baktığımız zaman, biz daha çok 3 ve 6'ıncı sıralarda kendimize yer bulmuşuz. Düşünüyorum da, belki o sezonlarda da play-off usulü bir lig olsaydı belki o 25 yıl içinde 3-4 şampiyonluk daha çıkarabilmiş olurduk.

Tabi ki bizim için avantajları olduğu kadar dezavantajları da beraberinde getiriyor. Ligi 80 puanla lider kapatabilir ama ligi 65 puanla kapatan lig üçüncüsüne şampiyonluğu kaptırabiliriz. Lakin aynı durumda biz de şampiyon olabiliriz.

Bu sistemi "Anadolu Külüplerinin önünü kesmek için yapıldığını düşünmek" ise daha da enteresan. Bir Anadolu kulübünün şampiyonluğa ulaşması için bundan daha kolay bir yol olabilirmi? Bence Anadolu külüpleri bu sistemi öpsünlerde başlarını üstüne koysunlar. Aksine İstanbul hegamonyasının azaltılması için gayet uygundur bu lig.

Bence gerek Türk futbolu, gerek Trabzonspor gerekse Anadolu kulüpleri için en ideal sistemdir. Ve eminim bu sistemde Trabzonspor o play-off gruplarının en favori takımı olacaktır.

Kul
20.08.2011, 14:16
Çok saçma bir uygulama puan olarak rahatlayan takım ilk 4'ü garantilediğinde maç satmayacağını nerden biliyorsunuz?

Tamamen Fener'e ayar çekilmiştir. Eğer düşürülmezse ligi 1. sırada bitirme ihtimali olmayan bir takımı lig sonunda ilk 4'e sokup LigTv decoder satışının devamını istemektedirler..

Bunu kabul etmemeliyiz.. Hatta bizim için iyi de olsa bu TFF olduğu sürece her uygulamasına muhalefet olmamız gerekiyor..

Sami Kuk
20.08.2011, 14:19

Adnan Polat ve Azizenın konusmalarını oku ozaman dıyorum

omer61
20.08.2011, 14:23
fenerbahçe düşürülseydi zaten şike tartışmaları biterdi böyle bir değişikliğe de gerek kalmazdı.

memozcan
20.08.2011, 14:28
arkadaşlar geçenlerde gürkan kubilay bi istatistik yayınlamıştı; son on yılda dört büyükler arsında yapılan maçlarda fener açık ara önde, artık nasıl öndelerse...

böyle bi düzenlemenin kime yarayacağı gün gibi ortadadır.. eğer bu uygulama on yıldır olsaydı fenerin 8-9 şampiyonluğu olurdu..
amaç feneri diğer takımlarla oynatıp en sonunda bak fener herkesi bi sezonda birkaç kez yendi hakkınıza razı olun demektir bence..

buserkan61
20.08.2011, 14:32
hıc gerek yok hıc. su anda turk futboluna guvenılmediği kesindir.bu tarz dedıkodu ve ya devrımlerı mılletın onune cıkararak fb ye hızmet edıp su ankı durumu sulandırma ısıdır bu baskada bırsey degıldır. şike olaylarını çözdüler de bunlarla oyalanıyolar yazık yazık. boyle bır sey de olmasın.eger olacaksada ilk 2 takım ıcın yapılması ve aralarında en az 6 paunlık bır fark koyulmasıyla olması sartı getırılmesı daha mantıklı olur.1.takım 2.takıma 10 puan fark atmıs sonra playofta yenılmıs eee ne olacak 10 puan fark.zor ısler bunlar.tff acil istifa et yeter.bıktırdın.

bocek
20.08.2011, 14:34
adamların üstüne çalıştıkları konular ortaya çıkmaya başladı. şike konusunu takan yokmuş.

memozcan
20.08.2011, 14:36
eğer mutlaka bir play of yapılacaksa koredeki uygulama çok daha adil bir uygulama gibi duruyor.. ligdeki takım sayısı azaltılır 16 takıma indirilir mesela, böylelikle lig bir ay önce biter..

ilk 4 takım ; 3.-4. eleme yapar, kazanan 2. ile yapar, onuda kazanan 1. ile yapar..
böylelikle 4. takımın da şampiyon olma ihtimali olur ama bunun için 3 takımı da yenmesi gerekir, 1. ise bir takımı yenerse şampiyon olur, yenemezse en kötü 2. sayılır ki bu durumda da CL hakkını kaybetmemiş olur.

bence daha adil bir sistem ve lig devam ederken 4. lüğü garantileyen takımın ligi bırakması diye birşey szö konusu olmaz playofta daha az maç yapmak için üst sıraları zorlamak ister..

61trabzonomer
20.08.2011, 14:38
eğer mutlaka bir play of yapılacaksa koredeki uygulama çok daha adil bir uygulama gibi duruyor.. ligdeki takım sayısı azaltılır 16 takıma indirilir mesela, böylelikle lig bir ay önce biter..

ilk 4 takım ; 3.-4. eleme yapar, kazanan 2. ile yapar, onuda kazanan 1. ile yapar..
böylelikle 4. takımın da şampiyon olma ihtimali olur ama bunun için 3 takımı da yenmesi gerekir, 1. ise bir takımı yenerse şampiyon olur, yenemezse en kötü 2. sayılır ki bu durumda da CL hakkını kaybetmemiş olur.

bence daha adil bir sistem ve lig devam ederken 4. lüğü garantileyen takımın ligi bırakması diye birşey szö konusu olmaz playofta daha az maç yapmak için üst sıraları zorlamak ister..

bu daha mantıklı

seyduna_efil
20.08.2011, 14:47
Benim anlamadığım ilk 4 takım arasında kaç maç yapacak??

emretrabzon61
20.08.2011, 14:49
Benim anlamadığım ilk 4 takım arasında kaç maç yapacak??

Takımlar birbirleriyle 2şer maç yapacak.

28TS61
20.08.2011, 14:55
sanki $ikeyi önlemis olacaklar böyle uygulama yapinca.
zaten böyle bir uygulama yok olmicakta. maksat gündem degissin

Ahmet Selvi
20.08.2011, 14:57
çok saçma çok biz bu duruma karşı çıkmalıyız

Tayfun Aydın
20.08.2011, 14:59
Burda sanırım yanlış anlaşılan bir durum var.80 puanlı 1. takımla 60 puanlı 2. takım bir olmayacak MIŞ .Puanlar playoff ligine de taşınacakmış.Bu durumda heyecan nasıl artacaksa.Düşünün fenerden 10 pun öndeyiz 4. takım sivas veya satılmış şehir.Kafadan 6 puanları var senden 2 puan koparsa fenerde seni yense işin tamam.Bu sstem şikeyi önlemez sadece şike fiyatlamasını artırır.

Tayfun Aydın
20.08.2011, 15:01

Bu sistem en azından playoffta şikeyi kesin önler.

Kader KORELİ
20.08.2011, 15:01
Allah aşkına buna nasıl iyi bir fikir diyebiliyorsunuz? Böyle bir komedi, saçmalık olamaz! Çözüm bu değil, çözüm şike yapan takımları küme düşürebilecek yüreğe, şerefe, onura sahip olmak. Onlarda bu olmadığı için de şimdilik s... gitmeleri çözüm..

Ugur Kurucelik
20.08.2011, 15:03
Bende ilkten saçma dedım ama şıke nın onune gecer bu sıstem baksana 5-6-7-8 e gırenler bıle avrupa şansı var

Eskişehirin avrupa kupalarına gitme şansı varken Fener'e yattı. Tffnin şikeyi önleme gibi derdi yok olsaydı Fener'in ipini cekerdi.

kemaLAZ61
20.08.2011, 15:04
Eger bu sistem gerceklestirilirsa, Trabzonum 4. olursa, play-off'larda sampiyon olursa, HANGIMIZ SEVINEBILECEK?

Demezlermi adama 'siz anca böyle sampiyon olursunuz'? Detirtmeyelim beyler, karsi cikalim!

worldmaster
20.08.2011, 15:12
Hakkaniyetli hiçbi yanı yok. Düşünün 1.sırada bitiren geleni gideni yenecek o kadar uzun maratonu diyelim 80 puanla bitirecek. 4. sıradaki takımda 2-3 maçta bi galip gelip misal 50 puan alacak. Sonrada 3-4 maç dişini sıkıp şampiyon olacak öyle mi?

Kusura bakmayın da böyle bi saçmalık olamaz kabul edilemez. Onun yerine aradaki puan farkı baz alınarak yapılsa bi nebze mantıklı olabilir.

Mesela 1. sıradaki takımla 4 .sıradaki takım arasında en fazla 10 puan olmalı aksi takdirde 4. play-off oynayamaz gibi bi şey olmalı. Yine 1. ile 3. arasında da en fazla 6 puan fark olmalı. 7 puan olursa 3. de play-off oynayamaz. 1. ile 2. arasında da 4 puan en fazla fark olmalı. 5 olursa ligi lider tamamlayan direk şampiyon olur

erolizmts
20.08.2011, 15:13
Eger bu sistem gerceklestirilirsa, Trabzonum 4. olursa, play-off'larda sampiyon olursa, HANGIMIZ SEVINEBILECEK?

Demezlermi adama 'siz anca böyle sampiyon olursunuz'? Detirtmeyelim beyler, karsi cikalim!

Aynı durumda Fenerbahçe'de şampiyon olabilir. Kuşkusuz ki her takım taraftarı sevinecektir. Fark ne? Belki G.Antep belki Kayseri de şampiyon olabilir. Yani her yıl ilk 2'ye oynayan bir takım olsak amenna diyeceğim.

Hakkaniyetli hiçbi yanı yok. Düşünün 1.sırada bitiren geleni gideni yenecek o kadar uzun maratonu diyelim 80 puanla bitirecek. 4. sıradaki takımda 2-3 maçta bi galip gelip misal 50 puan alacak. Sonrada 3-4 maç dişini sıkıp şampiyon olacak öyle mi?

Kusura bakmayın da böyle bi saçmalık olamaz kabul edilemez. Onun yerine aradaki puan farkı baz alınarak yapılsa bi nebze mantıklı olabilir.

Mesela 1. sıradaki takımla 4 .sıradaki takım arasında en fazla 10 puan olmalı aksi takdirde 4. play-off oynayamaz gibi bi şey olmalı. Yine 1. ile 3. arasında da en fazla 6 puan fark olmalı. 7 puan olursa 3. de play-off oynayamaz. 1. ile 2. arasında da 4 puan en fazla fark olmalı. 5 olursa ligi lider tamamlayan direk şampiyon olur

Bu da tabi ki daha mantıklı olabilir.

MuratJ
20.08.2011, 15:16
bu saçma. 4. takım 1. yada 2. den 20 puan geride ama play off oynuyor futbol bu şansa şampioyn oluyor. bu saçmalık başka birşey değil. futbolun sistemi budur değişmemeli. şu olabilir geçen seneki gibi eşit puanlarda ilk 2 takım bir maç yapsın kazanan şampiyon olsun.

Tayfun Aydın
20.08.2011, 15:18
Arkadaşlar puanar playofflara taşınacak yok öyle 20 arkadan gelen tkımın şampiyon olması gibi bir durum.

Sibel
20.08.2011, 15:22
Bu bence saçmalık.Eğer illa da bir uygulama yapacaksanız,bu sene olduğu gibi averajlar eşit olduğu durumda ikili maç oynatın.
Böyle karar verilsin şampiyon takıma.Aynı puanda ikinci gibi gözükmek çok kötü bir durum.

My
20.08.2011, 15:23
http://a3.twimg.com/profile_images/1429666353/Turgay_normal.jpg
turgaydemirr (http://twitter.com/#%21/turgaydemirr) Turgay Demir

dikkat edin gündemi değiştirmeye başladılar bile, konu aniden play-off oynamaya falan geldi. Bu tuzağa düşmeyin. Sorunumuz ligin nasıl ve hangi statüde oynanacağı değil derdimiz ŞİKE VE ŞİKECİLER. kimsenin gündemi değiştirmesine izin vermeyin.

worldmaster
20.08.2011, 15:26
http://a3.twimg.com/profile_images/1429666353/Turgay_normal.jpg
turgaydemirr (http://twitter.com/#%21/turgaydemirr) Turgay Demir

dikkat edin gündemi değiştirmeye başladılar bile, konu aniden play-off oynamaya falan geldi. Bu tuzağa düşmeyin. Sorunumuz ligin nasıl ve hangi statüde oynanacağı değil derdimiz ŞİKE VE ŞİKECİLER. kimsenin gündemi değiştirmesine izin vermeyin.

Evet kesinlikle haklı adam. Bu konu hakkında görüşlerimiz bir yana TFF'nin esas amacı bu.

Lütfen yemeyelim bunu. Gündemi sıcak tutmak lazım ŞİKE ŞİKE...

irfanköse276
20.08.2011, 15:27

aynen de senin dediğin gibi olacak zaten..

1.nin puanını sonuncudan(4.) çıkarıp 4e böleceksin, 1.takım playofflara o kadar puan önde başlıyor...

senin verdiğin örnekte lider playofflara 80-50=30 30/4= 7.5 yani 8 puan önde başlayacak..

geçtiğimiz sezonu örnek alırsak;

fenerbahçe ve biz; 6 puanla başlayacaktık play offlara..

bursa 1puanla..

antep 0 puanla..

bu sistem adaletsiz değil aksine 19.haftadaki maçta kaybettiğin gol averajı için sana şans da vermiş oluyor tekrar..

AMA ŞUAN GÜNDEME ALINMASI KADAR AŞAĞILIKÇA BİR HAREKET DE GÖREMİYORUM..

İLK GELDİĞİNİZ GÜN TÜRK FUTBOLUN DA SİZE OLAĞAN ÜSTÜ TEVECCÜH VARKEN NEDEN AÇIKLAMADINIZ ?

TEK BİR CÜMLEYLE STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİR DESEYDİNİZ ŞUAN SAMİMİ BULURDUM

nakzo
20.08.2011, 15:35
Bunun yerine Arjantinde oynan lig sistemi uygulanmalıdır. Mesala birinci devreyi ilk sırada bitiren takım kış ligi şampiyonu ,ikinci yarıyı önde bitiren takım yaz ligi şampiyonu olabilir.Arjantin bu sistem sayesinde boca ve riverin hegomonyasından kurtuldu ,hatta river küme düştü. Nerdeyse her sene ,farklı takımlar şampiyon oluyor bence en adil sistem bu......

Murat Altun
20.08.2011, 15:44
Bu hakemlerle hangi sistemi getirirseniz getirn İstanbullu kizkardesler hep avantajli olacak omyz verilen olacak

Sinan Ayaz
20.08.2011, 16:01
Geçen yıl Belçika liginde Standart Liege ligi 6. bitirmişti ondada zor bela 6.lığa kadar gelmişlerdi sonra şampiyonluk grubunda mücade ettiler onlarda ilk 6 şampiyonluk grubuna giriyodu. Stadart şampiyonluk grubunda inanılmaz bi performans gösterdi ve oynadığı ilk 9 maçın 8 sını kazanarak şampiyonluk için iddaalı bi duruma geldi son hafta Genkle şampiyonluk maçına çıktılar 1-0 da öne geçtiler ancak dk. 80 de yedi golle şampiyonluktan oldular anlayacağınız bu sistemde ne olacağı belli olmaz ligin kalitesi artar diye düşünüyorum ama Tff ilgiyi bşka bi alana çekme çabasında bu sistemi tartıştırarak şike söylemlerinin dozunu azaltmaya çalısıyolar ama unuttukları bişey var bu sistemi öne sürerek geçen yıl ligde şike olduğunuda beyan etmiş oldular

M.S.SOFU
20.08.2011, 16:03
ulan şike osistemdede olacak bu sistemdede olacak şike yapacak her yerde yapar
birinde takımları ayarlıyorlardı ötekinde gider hakemi ayarlar
yapmadıkları iş mi
sen insan yetiştirememişsin ondan sonra yok şikeyşidi filan...

SADECETRABZON61
20.08.2011, 16:08
Bu tarz birşey heyecanı Bitirir Yapılmaması lazım.

Mustafa Ayazoğlu
20.08.2011, 16:08
Fener şike yapmasa bu play off gündeme gelir miydi hayır. Futbol bu sistem ile geriler.

Bunlar sonra tartışılacak şeyler gündem değişiyor.

55. madde değiştirecekler.

Mayls
20.08.2011, 16:18
Hakkıyla şampiyon olan bir takıma haksızlık olur bu sistem. Bunun yanı sıra kulüplerin normal sezonda şampiyonluk hedefi olmaz. Herkesin amacı ilk 4 olur. Bu da zaten kötü durumda olan lig kalitesini düşürür.

DeAgLeMaNyAq
20.08.2011, 16:39
Lig sonucundaki puanların play off'a direk taşınacağına dair haber nerede var? Mutlaka ligi önde tamamlayan takımın, altındaki 3 takıma karşı bir avantajının olması lazım ancak puanların aynen taşınma olayına gideceklerine de pek inanmıyorum. Örneğin ligin ilk üç sırasındaki takımla, dördüncü sıradaki takım arasında 20 puan fark var. O dördüncü sıradaki takım play off'taki 6 maçını kazansa da sıralaması değişmiyor. O zaman play off'a katılmasının amacı ne?

Tyler Durden
20.08.2011, 16:43
ben gundemi degistirmek icin yaptiklarini dusunuyorum..
kesinlikle bu adamlarin derdi futbol,adalet vss degil..
yeni sistemin elle tutulacak bir yani yok ama bunlar baska bir serefsizligin pesinde..

yektakurtulus
20.08.2011, 16:45
belkide feneri eksi 30puanla baslatip playofflarda kurtulmasi icin yapilmak istenilen bir sistem

bence bu basligi kapatalim

gündem degistirmek istiyorlar ve biz bunlara alet olmayalim

sikeyi ve sikecileri konusmamiz gerekiyor playofflari degil

61yusuf
20.08.2011, 16:49
Bu fikri lig tv yöneticileri sunmuş

Amaçları tamamen ticaridir!

Fenerasyon bu oyunada gelir gibime geliyor.

Vkgz
20.08.2011, 17:06
uygulama olabilirde.
1 ile 4 aynı puandan baslamamalı play offa.
türkiye kupasındaki mac sayısını azaltacaklar mecburen.
şikenin önüne anca böyle geçilir böyle bir ülkede.

-Samet
20.08.2011, 17:08
Bu fikri lig tv yöneticileri sunmuş

Amaçları tamamen ticaridir!

Fenerasyon bu oyunada gelir gibime geliyor.

Katılıyorum , ilk 4 teki takımların taraftar potansiyelini kullanmak istiyorlar ...

muharrematasoy
20.08.2011, 17:10
BU BAŞLIK DERHAL KALDIRILMALI! Fenerasyon ŞİKE yi unutturmak, gündem değiştirmek için playy offları ortaya attı, amaç millet bunu tartışsın, bakıyorum bizde başlamışız bunu tartışmaya

ŞİKEYİ UNUTMAK YOK, 1. GÜNDEMİMİZ ŞİKE OLMALI

ibrahim tolgun
20.08.2011, 17:17
bu fenerasyon sacmalamaya devm ediyor,bakalım daha neler görücez

Erbay
20.08.2011, 17:18
Böyle bir şey olursa hakikaten izlemem ligi.

Adem Erdoğan
20.08.2011, 17:29
Şu haliyle saçmalık. 50 puan alan takım şampiyonluğamı oynayacak.

macka61
20.08.2011, 17:33
fenarasyon fenerin pislikleri kurtarmak için elinden geleni yapıyor başka bir şey değil

ilknurozmen
20.08.2011, 17:39
Şikeyi önlemek içinmiş, biz de yedik, amaç lig tvye daha fazla kutu sattırmak.. Malum şike davasından kayıpları oldu. Tabi bu kulüplerin de işine geliyor, daha fazla para demek, diğer bir amacı da şikenin üzerini örtüp unutturmak. Emin olup kulüpler bile şuan şikeyi düşünmüyor bizim düşündüğümüz kadar, allem edip kallem edip bu uygulamayı getirecekler, çarşamba günleri de maç oynanacakmış, artık stadda yatarız herhalde. Taraftar daha çok maça gidecek bu da daha çok para demek :)

Osman Yavuz
20.08.2011, 17:48
Başlığın adı şikeye yeni model olarak değiştirilebilir.

irfanköse276
20.08.2011, 18:18
Şu haliyle saçmalık. 50 puan alan takım şampiyonluğamı oynayacak.

bu sayfade en üstte de söyledim..

öyle bir olay yok..

normal sezondaki başarının ölçüsüne göre artı puanla başlıyorsun playofflara

meaningoflife61
20.08.2011, 18:19
Saçma Sapan Bir Sitem Geçen Sene Kaç Puan Fark Attık 3. Ve 4. Biz onlarla Neden 4'lü Playoff oynayalım eğer olcaksa puan eşitliğinde geçen seneki gibi rövanşlı maçlar yapılsın kazana şampiyon olsun ama amaç lig tvye reyting başka hiçbirşey değil

irfanköse276
20.08.2011, 18:20
Başlığın adı şikeye yeni model olarak değiştirilebilir.

ÇOK yerinde olur

Çakıroğlu İhsan
20.08.2011, 18:20
Diyelim ki Trabzonspor,gs,bjk,fb kaldı bu ilk 4'e..Mçlarda bi içerde bi dışarda ise biz istanbula gidip gelmekten avare olurken onlar kendi içlerinde seyahet edicekler o da adaletli degil.

el fanatico
20.08.2011, 18:28
bu sistem belki şike olaylarını azaltır ama insanları futboldan soğutur. düşünsene bi amacın yok ilk 4 e gir yeter... o zamana kadar ciddiye alma, play-off ta önemse... bu taraftara da yansır.

yani diyorlar ki avrupanın ikinci sınıf ligleri gibi olalım. bizim ne işimiz var la liganın premierin yanına yaklaşalım...

şikenin önüne geçemiyoruz, şike olsa bile cezasını veremiyoruz, çok zor oluyo bizim için. bari adamlar yapmasında böyle derdimiz olmasın....

futbol mu? seyir zevki mi?

boşver...

omer61
20.08.2011, 18:32
ne olursa olsun bu uygulama lehimizedir. trabzonspor sanki her sene açık ara şampiyon oluyor da bundan şikayet ediyoruz.bu sayede şampiyon olma şansımız artacaktır.

irfanköse276
20.08.2011, 18:32
Bir kere yazdım bir kere daha yazayım...

Geçen sene uygulansaydı bu sistem playoff'lara

FB ve Trabzonspor 8puanla,
Bursaspor 1puanla,
Gaziantepte puansız başlayacaktı...

burda ne gibi bi adeletsizlik var ben çözemedim

el fanatico
20.08.2011, 18:35

Bursaspor 1puanla,

sezon içi performans a göre play-off a artı puanla başlanacağı yazmıyor ilk girişteki milliyet yazısında.

öyle olursa bir nebze daha iyi.

irfanköse276
20.08.2011, 18:45
sezon içi performans a göre play-off a artı puanla başlanacağı yazmıyor ilk girişteki milliyet yazısında.

evet haber de öyle yazmıyor ama eminim..

Dün Lig Tv'nin yemeğine katılanlar üstüne basa basa Federasyon yetkililerinin sistemi tanıtırken normal sezon katsayısı kullanacaklarını söylüyor...

Ayrıca; olmadığını kabul edersek bursa ve antep 18 puandan fazla fark yediğine göre şampiyon olma ihtimali hiç olmamış oluyor.. Bu anlamda da mantıksız..

DeAgLeMaNyAq
20.08.2011, 18:49
Diyelim ki Trabzonspor,gs,bjk,fb kaldı bu ilk 4'e..Mçlarda bi içerde bi dışarda ise biz istanbula gidip gelmekten avare olurken onlar kendi içlerinde seyahet edicekler o da adaletli degil.

Maçlar 3 günde bir oynanmayacak sonuçta 2 haftada bir nasıl deplasmana gidiyorsak yine o şekilde gideriz. Lâkin diğer 3 takım BJK-FB-GS olursa onlar kendi açısından sadece 1 kez şehir dışına çıkacaklarından şanslı durumdalar...

Turgut Altun
20.08.2011, 18:49

Fanatik gazetesinde ifade aynen şu şekilde ve bunu aksi de düşünülemez zaten.

"Buna göre 34 haftalık heyecan sonucu ilk 4’e giren takımlar çift devreli lig usulü kendi aralarında 6 maç daha yapacak. Ligde toplanılan puanlar play-off’a taşınacak ve ardından oynanacak maçlarla da şampiyon takım belirlenecek."

Burdaki ifade katsayı mantığını içermiyor. Doğrudan puanlar taşınacak gibi görünüyor. Bu şekilde olmasının sakıncalarını daha önce yazmıştım. Katsayı olması Lig tv'nin işine gelir, çünkü daha heyecanlı olur, az da olsa hepsinin şansı olur. Ancak katsayı mantığı lig maratonunun değerini yitirmesi demek.

82 puan toplayan takımın 82 puanı yine duracak. Lig bitince oynanan 6 maçta alınacak puanlar 82 ile toplanacak.
Yani 50 60 puan alıp 4. olan takımın 80 puan alan takımla zaten işi olmayacak. Ama bu durumda şöyle bir şey var.

Farzedelim, Bjk 4. sırada tamamladı ligi ve 60 puanı var. Trabzonspor ve fb 80 puandalar. Bjk şampiyonluğun istanbul dışına çıkmaması için, kendi şampiyonluk iddiası olmadığı için, bu maçlarada fb ye yatacak Trabzonspor'a kasacak. Lig bitiminde Trabzonspor herhangi bir istanbul takımı ile kafa kafaya olursa burada devreye playofflar girecek. Ve İstanbul takımları şampiyonluğu istanbulda tutmak için hatır gönül şikesiyle şampiyonu belirleyecekler.

Bu tamamen Lig tv nin gelirlerini artırmak için planladığı, TFF nin de istanbul takımlarının işine gelmesi sebebiyle balıklama atladığı, bizim ise sonuna kadar karşı çıkmamız gereken bir uygulama.

Tolga Kurt
20.08.2011, 18:51
Bu ne saçma bir düzen hangi ülkelerde var bu ?

Batuhan
20.08.2011, 18:52
Kesinlikle böyle bir sisteme karşıyım. Fazla uzun soluklu olmayacak da bence. Bu sezon doğru düzgün oynanamayacak. Kimse bir şey anlamayacak yani. Sezon ortasında ya da sonunda bu Federasyon da gider. Benim bu seneki tek umudum Avrupa'da gruplara kalmamız gruptan çıkmamız vs. Güzel olacak...

*

Bir de Umut'lu Toulouse'u izlerim.

Adem Erdoğan
20.08.2011, 18:53

Bursaspor 1puanla,

bU kriterler nasıl belirleniyor kardeş.

irfanköse276
20.08.2011, 18:55
Fanatik gazetesinde ifade aynen şu şekilde ve bunu aksi de düşünülemez zaten.

Bu tamamen Lig tv nin gelirlerini artırmak için planladığı, TFF nin de istanbul takımlarının işine gelmesi sebebiyle balıklama atladığı, bizim ise sonuna kadar karşı çıkmamız gereken bir uygulama. [/I]

hocam direkt üzerine eklenerek playoff'ların başlaması da yukarıda dediğim gibi 18 puandan fazla puan farkı oluştuğunda mantık olarak imkansız hale geldiği için katsayı olacaktır...

Ayrıca bizim ligde ilk iki genelde hep kopuyor o yüzden katsayının olması kaçınılmaz

Kader KORELİ
20.08.2011, 18:58
Bu konuyla gündem değiştirmek istiyorlar, lütfen bu başlığı kapatalım, tartışmaya bile değmez.

irfanköse276
20.08.2011, 18:59
bU kriterler nasıl belirleniyor kardeş.

Playoffa katılan son takım 0 puanla başlıyor..

Diğer takımların puanı bu sonuncu takımdan çıkarılarak playoff a katılan sayıya bölünüyor..

Örnekle açıklayayım:

Trabzonspor ve fb 82 puan, bursa 61 antep 59puan aldı ligimizde normal sezonun sonunda..

82-59= 23 23/4=5.75 yuvarlayarak 6 puan yapıyor(yukarıda yanlışlıkla 8 yazmışım)

Fb de aynı hesapla 6 puanla başlıyor..

Bursa da 1puanla başlıyor..

Ömer Faruk61
20.08.2011, 18:59
Bana Çok saçma geldi...

irfanköse276
20.08.2011, 19:00
Bu ne saçma bir düzen hangi ülkelerde var bu ?

avrupada belçikada ve yunanistanda var en bilinen ligler içinde..

Turgut Altun
20.08.2011, 19:01
hocam direkt üzerine eklenerek playoff'ların başlaması da yukarıda dediğim gibi 18 puandan fazla puan farkı oluştuğunda mantık olarak imkansız hale geldiği için katsayı olacaktır...

Ayrıca bizim ligde ilk iki genelde hep kopuyor o yüzden katsayının olması kaçınılmaz

Mesele sadece şampiyonluk değil. Sonuçta 2. 3. ve 4. içinde önemli onlarda kendi derecelerine göre avrupaya gidecekler. Bu yüzden 18 puan olması birşeyi değiştirmez. Şampiyon belli ama 2. kim 2.?

Kader KORELİ
20.08.2011, 19:03
Bunun şikeyle alakası ne birisi açıklayabilir mi? Durup dururken nerden çıktı bu öneri?

irfanköse276
20.08.2011, 19:07
Bunun şikeyle alakası ne birisi açıklayabilir mi? Durup dururken nerden çıktı bu öneri?

Benim ilk tahminim gündem değiştirme..

Diğeri ise ; euro ve dolardaki ani artış lig tvyi zor durumda bıraktı.. Maç sayısını, özellikle de büyük maç sayısını artırmaya çalışıyorlar

irfanköse276
20.08.2011, 19:11
Mesele sadece şampiyonluk değil. Sonuçta 2. 3. ve 4. içinde önemli onlarda kendi derecelerine göre avrupaya gidecekler. Bu yüzden 18 puan olması birşeyi değiştirmez. Şampiyon belli ama 2. kim 2.?

haklısın ama katsayı olamadığı zaman normal sezonu 6 hafta uzatmaktan farkı olmamış oluyor..

Yine geçen sezondan örnek verecek olursak..

FB ve Biz şampiyonluk yarışına devam edip, bursa ve antepte 3.lük yarışına devam etmiş olacaktı.. Ne gibi bir farklılık sunacak eklenen 6hafta..

Ayrıca dünkü yemekte olan gazeteciler, katsayıdan eminler..

Kader KORELİ
20.08.2011, 19:11
İyice içine ettiler türk futbolunun. Bir ülke futbolu için bundan daha utanç verici bir durum olamaz. Beceremiyorsak bu işi bir iki yıl ara verelim Türkiye'de futbola, ligler oynanmasın, belki bir iki yıl sonra aklımız başımıza gelir, daha ne diyeyim.. böyle öküzleri tff'nin başına getiren millet utansın..

objek
20.08.2011, 19:31
Bu sistemin fb,ye yarayacagini dusunmuslerdir milyonlarca lira cepte kalacak
bu sistem tum sezon boyunca yatip son anda uyanana yarar

Mehmet
20.08.2011, 19:35
Yapılırsa bu uygulamanın sadece şöyle bir faydası olur,

ilk 4., 5. ve 6. sırayı kapmak için rekabet olabilir.

Şike yapan şerefsiz her zaman yapar şikeyi,

Ve bu sistemde ligi 1. sırada bitiren final maçlarında şampiyon olamazsa yazık olur o takıma.

Heyecan ve rant için düşünülmüş bir karar.. Haberi ilk okuduğumda içime sinmedi açıkçası.

Yani bu bile Trabzonsporun yükselişini önlemek için düşünülmüş olabilir
Başkanımız Trabzonsporu istemiyorlar diyor,
çok doğru demiş, Trabzonspordan korktuklarına başka çareler aarmaya başladılar..

Ne biçim ülkede yaşıyoruz, kimi Vatan haini, kimi bilmem ne.

h@msi61
20.08.2011, 19:37
Ligin heyecanini yerle bir eder bu sistem. Sikecileri cezalandirmaya calissalar hersey daha guzel olmaz mi?

Çakıroğlu İhsan
20.08.2011, 19:51
avrupada belçikada ve yunanistanda var en bilinen ligler içinde..

Yunanistanda 1. şampiyon oluyo da sonra yine ilk 4 sanırım Avrupaya gitmek için playoff falan yapıyolar iddadan takip ettiğim kadarıyla..

Lazman
20.08.2011, 19:55
Ben bu sistemi beğeniyodum ama dünyanın hiç bi büyük liginde böyle bişe yok misal; İngiltere-İspanya-İtalya-Almanya-Fransa şu an kullandığımız formattalar..

BU salaklar 3-5 macta sampiyon belirliyecek.
Bua benzer sey hollandada var ama dusenler bide avrupaya gidecekler icin. lig bitiminde 1. olan sampiyondur.

dusenlerle cikanlar kendi aralarinda mac yapar. tek sonuncu takim direk dusuyo.

1.2. direk sl gider.

3 takimda avrupa ligine

3. olan avrupa ligine
hollanda kupasini alan avrupa ligine gider.
ligde 4-7 arasindaki takimlarda aralarind amac yapar son takim olarak avrupa ligine gitmek icin.

Yani sistem ayni ama kullanilan yerler baska.

tff tamamen sacmalamis. 34 macta sampiyon olamayacak adam 2 mac kazandimi olacak.

Bu tff de herhalde beyni olan bi adam yok. Hepsimi gerizekali.

Furkan
20.08.2011, 20:01
Puan puana olan durumlarda bir maç daha oynanabilir ;ama ilk dörde girenlerin bu şekilde maçlar yapacak olması tam bir saçmalık...

MonteCristo
20.08.2011, 20:01
Bu kadar işin arasında bunu yaptılar bravo !

- Futbol gündemini şikenin dışına çekmek istiyorlar büyük ihtimalle bunu aniden ortaya atarak başaracaklar.

- Fenerbahçe eksi puanla başlayacağı için birinci olması imkansız. Tff desteği ile 4. yapıcaklar feneri. Şampiyonluğun yolunu açacaklar.

Bu tamamen fb menfaatleri doğrultusunda bir karardır. Trabzonspor ile fb play off oynayacak da puan alacak! Trabzon fb maçlarındaki hakem skandallarını ne çabuk unuttuk ! Şampiyonluk play-off'lara kalırsa bizim için herşey daha zor olacaktır.

Bunlar baktılar ki derbi dediğin sadece 3 maç toplamda 6 maç. Bu maçları kaybetsek bile diğer maçları kazanarak şampyion oluyor bunun önünü kapatmaya çalışıyorlar. Tekrar ediyorum fb ile Trabzonspor play-off oynarsa o maçta kesinlikle hakem katliamı yaşanır.

Bu karar kesinleşirse önümüzdeki sezonun şampiyonu fenerdir ! Takımının gücü hiç önemli değil. Bu seneki gibi alacaklar şampiyonluğu. Söylemişti dersiniz buraya yazdım !

28TS61
20.08.2011, 20:41
önce sikeyi cözsünler bos islerlerle ugrasacaklarina

Haluk Pehlivan
20.08.2011, 20:44
ilk dört de playofa giren takımların normal sezonda aldıkları puanların playofta geçerli olacağı yani play ofda aldıkları puan ve normal sezon puanları toplamı sonucu şampiyon belirlenecek. Ben bu şekilde anladım?

DeAgLeMaNyAq
20.08.2011, 21:05
Bu iş bitmiş artık geçmiş olsun. Dün o kadar tartışma yaşandığı söylenmişti ama Şansal inatla yalanlıyor. Ha bir de düşme konusunda play out'u bu sene yapmayacaklar gibi gözüküyor...

http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=97105

İbrahim Seten'in söylediğine göre Belçika ligindeki gibi normal lig boyunca toplanan puanların yarısı baz alınıp öyle devam edilecekmiş...

Kader KORELİ
20.08.2011, 21:16
Bu iş bitmiş artık geçmiş olsun. Dün o kadar tartışma yaşandığı söylenmişti ama Şansal inatla yalanlıyor. Ha bir de düşme konusunda play out'u bu sene yapmayacaklar gibi gözüküyor...

http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=97105

Nasıl biter ya, olur mu öyle şey, üç beş şerefsiz gelecek hiçkimseye danışmadan, hiçkimseye sormadan böyle bir değişiklik yapacak, muz cumhuriyetinde mi yaşıyoruz biz???

yorumsuz6117
20.08.2011, 21:36
İçine ........ futbolun ............. çocukları..

lazkopatfaroz
20.08.2011, 21:49
Saçma bir fikir.

Oruç
20.08.2011, 22:08
Vay anasını. Federasyon ve kulüpler birliği 'konu bulma' kıtlığından olsa gerek yemekte neler konuşuyorlar. Vay be... Önümüzde 'kabak' gibi duran bir mesele varken konuşulanlara bakın hele. Kimse bu noktada iyi niyetten bahsetmesin. Bahsederse de yememizi beklemesin.

Yayıncı kuruluş çok para verdi diye herkesi parmağında oynatıyor. Sanırsın babasının hayrına veriyor o kadar parayı.

Önder28
20.08.2011, 22:16
Gündem değiştirme çabası bunlar arkadaşlar.
Şikesiz, teşviksiz temiz bir lig olduktan sonra ne farkeder yok play of yok play doh.

Cihan_61
20.08.2011, 22:17
İçine sıçtılar...Teşekürler..

B.AKDEMİR
20.08.2011, 22:27
Adamlar şikeci fb yi düşüremedi en sonunda ligi düşürdüler.Biz avrupada başarı sahibi olalım derken birden bire 3. sınıf bir avrupa ligine dönüşeceğiz herhalde...Terbiyesizler.

Punisher-61
20.08.2011, 23:18
Bunlar tam sasirmis durumda..bu sadece digitürkün daha fazla reyting almak icin..

Düsünün bu sene öyle model olsaydi??? 3. Ve 4. Oln takimlar ne icin mücadele ederdi??

Mustafa Ayazoğlu
20.08.2011, 23:37
Maksat 55. maddeyi değiştirmek. Küme düşmemek için.

Play Off hikaye.

Mustafa ÖZDEMİR
20.08.2011, 23:39
ne olursa olsun bu uygulama lehimizedir. trabzonspor sanki her sene açık ara şampiyon oluyor da bundan şikayet ediyoruz.bu sayede şampiyon olma şansımız artacaktır.
katılıyorum...

bangkook_61
20.08.2011, 23:41
Artık futbol temiz ayağına kamuoyu oluşturmak için yapılan bir uygulama. Seneye Fener 4.lükten gelip şampiyon olursa gör sen tantanayı, temiziz muhabbetlerini.

Hürgün Aygün
20.08.2011, 23:44
Çok saçma bir şey.Böyle olucaksa 1.nin ne suçu var o kadar emek harcadılar.En kötü 1.olan 3 puandan filan başlasın daha adil olur...

ftunsal
20.08.2011, 23:48
hacı muratı modifiye edip doğan görünümlü yapmak istiyorlar.

günden bu değil enazından bizim gündemimiz bu değil.olayı saptırmak merkezden uzaklaştırmak için yapılan bir operasyon.

zerre iyi niyet aranmamalı

Hamdi Karamahmutoğlu
20.08.2011, 23:53
Bu rol hangi ülkede kullanılıyor?
Avrupa'nın hangi kalite ligi bu sisteme sahip?
Hollanda, Belçika ligleri bizden zayıf ligler, sırf Digiturk zararını kapatsın diye emrivakiyle kabul ettiriyor TFF bu sistemi.
Bu kabus bitsin artık, gitsin MAA(l) ve çetesi.

6Şafak Aydın1
21.08.2011, 00:09
Hayret birsey, bu ne bicim düzen kardesim. Nerden cikti bu ??? Bumu kurtaracak ilerletecek Türk Futbolunu, milleti aptal yerine koyuyorlar resmen!!

Bursayi sampiyon yaptik ertesi sezon sampiyon olduk diyemi bu fikirler, aferdersiniz g.t korkusumu bu, kizkardeslerin 100 milyonlarin harcadiklari bütceleri koruyacak, kötü sezon gecirirse en fazla onlara yariyacak Anadolu kulüplerine ne gibi bir faydasi olacakmis birde destek oluyormuslarda falanda felanda... Fenerin mesela puanlari silinmis olsa yine onlara calisacak bir sistem. Ne kadar sacmasapan isler ceviriyonuz TFF`mis, yürü git zerre kadar sayginliginiz yok bundan sonrada olmaz. Herkesin radikal kararlarin alinmasi gerektigini bilirken bu ne kardesim cocukmu kandiriyorsunuz.

Gelir artacakmista falanda felanda, topunuz para manyaklari ...

Bunlar bir kenara farzet sike olaylari yok, plaoff evveli ligin en güzel olan son bölümünün ne gibi bir tadi, ne gibi bir spora katkisi olacakmis ?

Hotaman
21.08.2011, 01:32
Doğru mu yanlış mı bilmem ama bu sistem gelirse iki sene de bir şampiyon oluruz.
Ayrıca teşvik priminin tamamiyle önüne geçilir bu sayede.

Yiğit SARI
21.08.2011, 01:36
bu saçma salak şeyin gündem değiştirmekten başka bişey olmadığını düşünüyorum

Devrim Arslan
21.08.2011, 01:37
bu hali bizim icin daha iyi geldi bana neden bu kadar umitsizlik oldu anlamiyorum .....

Serdar A
21.08.2011, 01:48
Maksat 55. maddeyi değiştirmek. Küme düşmemek için.

Play Off hikaye.

Torba yasa değişikliği olası , çok doğru tesbit .
İş 55. maddeyi bir anlık dikkatten kaçıarak başka bir kaç yeni kurala kalıyor .
Play-off fikri iyi başlangıç .

Efendioglu
21.08.2011, 01:55
Birinci diye bir kavram olmayacak o zaman , biz bu şekilde avrupa liglerini bok yakalarız