PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Helal Gıdalar

bordo61
10.08.2011, 17:31
Arkadaşlar şüphelendiğiniz yada internete söylentisi dolaşan gidalar hakkında burda konuşuyoruz.

Resmi kaynaklara mesaj atıp bilgilendirme alıyoruz.

.....
10.08.2011, 17:34
Evet çok güzel bir başlık.Teşekkürler bordo61

Ali Yerlikaya
10.08.2011, 17:36
Cok güzel bir konuya deyindin renktas, ben kendi capimda daima arastirma yapmaktayim, ama kisisel olarak sonuclara varmak cokda kolay degil ondan dolayi bir kurulus olarak sonuc olmak cok daha kolay...

Ondan dolayi bu sitede bazi ürünler icin cevaplar alinmakda... http://www.helal-gidalar.com/detay.php?sayfa=mektuplar

Ama yinede bir cok ürün eksik tabiki, resmi olarak elinde belgeleri olanlar burda paylasirsa birbirimize yardimci olmus oluruz...

Ali Yerlikaya
10.08.2011, 17:39
Türkiyedeki McDonald´s leri bilmem ama Almanyadaki McDonald´s lerin hic bir ürünü helal degil...
Yaptiklari aciklamada ileridede helal ürün kullanmayi düsünmiyorlarmis...

Mütebessim
10.08.2011, 17:46
Biraz önce $ike forumundaki Nutella krizine cevap olur insallah.
Ferrero ürünlerinin islami standartlara uygun olup olmadigi sorusuna Ferroro'nun cevabi.
Mail almanca oldugu icin hem orjinalini hem de kisaca özetini geciyorum.

duplo, Ferrero Garden Haselnuss, Ferrero Garden Pistazie, Ferrero Küsschen,Giotto,
Kinder bueno, Kinder Chocofresh, Kinder country, Kinder Happy Hippo Cacao,
Kinder Maxi King, Kinder pinguí, Kinder Riegel, Kinder Schoko-Bons, Kinder
Schokolade, Kinder Softy, Kinder Überraschung, Milch-Schnitte, nutella,
Pocket Coffee, Rocher, tic tac und tic tac, Icegloo. (Bu ürünler hicbir sekilde hayvansal yag icermemektedir.)

HANUTA, YOGURETTE UND RAFFAELLO Islami standartlara uygun degildir deniliyor.

Sehr geehrte Damen und Herren,

vielen Dank für Ihre freundliche Anfrage und Ihr Interesse an unseren
Produkten.
Gerne informieren wir Sie darüber, dass wir für die Herstellung folgender
Produkte weder tierische Bestandteile - mit Ausnahme von
Milch- und Hühnerei-Erzeugnissen - noch Alkohol verwenden:

(IN DIESEN PRODUKTEN SIND KEINE TIERISCHEN BESTANDTEILE DRIN!!) duplo,
Ferrero Garden Haselnuss, Ferrero Garden Pistazie, Ferrero Küsschen,Giotto,
Pocket Coffee, Rocher, tic tac und tic tac, Icegloo.
Die in unseren Produkten enthaltenen Emulgatoren (Lecithin,Monoglyceride)
sind pflanzlichen Ursprungs.

Wie aus den Zutatenlisten zu unseren Produkten ersichtlich ist, wird in
einigen unserer Standardprodukte Süßmolkenpulver eingesetzt. Für die
Herstellung der Süßmolke wird außer Chymosin
(Labaustauschstoff) z.T. auch Lab aus Kälbermägen (ist sowas wie
Magensaft)
eingesetzt.

UNSERE PRODUKTE HANUTA, YOGURETTE UND RAFFAELLO ENTSPRECHEN NICHT DEN
ANFORDERUNGEN DER MUSLIMISCHEN ERNÄHRUNG!
Sie können versichert sein, dass alle unsere Erzeugnisse sehr strengen
Qualitätsnormen unterliegen. Hierfür treffen wir in mehreren Schritten
Vorsorge, so auch bei der Herkunft und Auswahl der zu unseren
Grundprinzipien, nur einwandfreie Ware an die Verbraucher abzugeben.

Weitere Informationen können Sie auch dem Einkaufsführer für Muslime
entnehmen, den Sie bei der Verbraucherzentrale des Landes Bremen e.V.
anfordern können (Tel.: 0421/160777, Fax:
0421/1607780, info@vz-hb.de,
Verbraucherzentrale Bremen: Aktuelles).

Mit freundlichen Grüßen
FERRERO MSC GmbH & Co. KG

Nina Reichert
(Verbraucherservice)

Mit freundlichen Grüßen

.....
10.08.2011, 17:46
Türkiyedeki McDonald´s leri bilmem ama Almanyadaki McDonald´s lerin hic bir ürünü helal degil...
Yaptiklari aciklamada ileridede helal ürün kullanmayi düsünmiyorlarmis...

Ben McDonald's yemem zaten. Hiç güvenmiyorum hatta görünce miğdem bulanıyor.

sessizkral_1
10.08.2011, 17:50
Hassas bir konu resmi bilgi olmadan insanları yanlış yönlendirmemeye dikkat etmeli

Doğan Şahin
10.08.2011, 17:51
En güzeli katkısız Sarelle...Ama özellikle koruyucu madde yoktur yazan...Tavsiye ederim...

Cem Akyüz
10.08.2011, 17:52
Haribo jelibonlar içinde bir ara söylentiler çıkmıştı.Helal midir şimdi haribo ?

Harun-61
10.08.2011, 18:59
Avrupa'da yasayan kardeslerimizin en cok dikkat etmesi gereken iki sey var.

1) Gelatine/Jelatin (cogu cikolata, puding, yogurt gibi yiyeceklerde var)
2) E 471

Cogu vatandas ambalaji okumadan satin aliyor ürünleri, dikkat etmek lazim Allah muhafaza cogunda domuz yagi vs. oluyor.

.

irfan61
10.08.2011, 19:01

2) E 471

Cogu vatandas ambalaji okumadan satin aliyor ürünleri, dikkat etmek lazim Allah muhafaza cogunda domuz yagi vs. oluyor.

.Abi bu almanlar domuz eti yiyor hiç hastalığa yakalanmıyor mu ?

Deniz Tosunoğlu
10.08.2011, 19:14
Abi bu almanlar domuz eti yiyor hiç hastalığa yakalanmıyor mu ?

Hastalik degilde, bu tur maddeler beyin hücrelere negatif etki verir..

Ali Yerlikaya
10.08.2011, 20:28

2) E 471

.

Abi yanlis bilgilendirme olmasin, ama E471 lerin hepsinden süphelenmek lazim ama E471 in bitkisel olanida mevcut yani sayilara takilmadan ayrintili bilgilere ulasmaya calismak lazim....

Acikcasi yukarda Ferrero ürünlerinden Hanuta ve Raffaelo nun caiz olmadigini ögrenmem cok iyi oldu ama sasirmadim desem yalan olur...

Ali Yerlikaya
10.08.2011, 20:31
Haribo jelibonlar içinde bir ara söylentiler çıkmıştı.Helal midir şimdi haribo ?

Haribo nun helal olan cesitleride mevcut olmiyanlarida, bu konudada dikkat etmekde fayda var tabi...
Ama Türkiyedeki cesitlerinde sorun olicagini tahmin etmiyom, ama Almanyadaki arkadaslar dikkat etmeli, helal olan cesitleri bunlardir...
"Riesen Erdbeeren", "Schlümpfe", "Super Schlumpf", "Lakritz Schnecken", "Happy-Cola XXL", "Kiss Cola", "Bonner Gold", "Goliath Lakritz Stangen", "Salino", "Schwarzgeld", "Piratos", "Salmiakstangen",
"Katinchen", "Veilchen Pastillen", "Lakritzgeld", "Viola" und "Pinguine".

Alihan Ertürk
10.08.2011, 21:05
Avrupa'yı bilmem ama Türkiye'de Banvit'in ürünleri helal kesim değilmiş, bunu kasaplar kendileri söylüyorlar ve artık satmadıklarını belirtiyorlar.

Mehmet Yusuf
10.08.2011, 21:35
http://www.dunyahelalgidabirligi.org/images/stories/mustafa_tayar.pptx?phpMyAdmin=34546217f3f0712465d7 6caeea84a49d

bizim hocalarımızdan bitanesinin helal gıdayla ilgili bir sunumu.
daha çok son kısımlarında helal gıdalardan bahsetmiş.
umarım faydalı olur.

Serap G.
10.08.2011, 22:55
Abi yanlis bilgilendirme olmasin, ama E471 lerin hepsinden süphelenmek lazim ama E471 in bitkisel olanida mevcut yani sayilara takilmadan ayrintili bilgilere ulasmaya calismak lazim....

Acikcasi yukarda Ferrero ürünlerinden Hanuta ve Raffaelo nun caiz olmadigini ögrenmem cok iyi oldu ama sasirmadim desem yalan olur...

Bizim burda E-471 tam bir tartisma konusu, kimi için domuzdan alinan bir katki, kimine gore domuz etine renk katmak icin kullanilan bi katki..

Herkes kafasina gore birseyler soyluyor, elimizden geldigince dikkatli oluyoruz ama NET bilgi verilmesi hepimiz için en hayirlisi olucaktir diye dusunuyorum..

.....
10.08.2011, 23:29
Liste yapsakta o malları bir daha almasak nasıl olur ? Tabi durumu kesinlik kazananlar , muallakta kaldıklarımız ve temiz olanlar şeklinde.

Reşit
11.08.2011, 00:54
Biraz önce $ike forumundaki Nutella krizine cevap olur insallah.
Ferrero ürünlerinin islami standartlara uygun olup olmadigi sorusuna Ferroro'nun cevabi.
Mail almanca oldugu icin hem orjinalini hem de kisaca özetini geciyorum.

duplo, Ferrero Garden Haselnuss, Ferrero Garden Pistazie, Ferrero Küsschen,Giotto,
Pocket Coffee, Rocher, tic tac und tic tac, Icegloo. (Bu ürünler hicbir sekilde hayvansal yag icermemektedir.)

HANUTA, YOGURETTE UND RAFFAELLO Islami standartlara uygun degildir deniliyor.

Sehr geehrte Damen und Herren,

vielen Dank für Ihre freundliche Anfrage und Ihr Interesse an unseren
Produkten.
Gerne informieren wir Sie darüber, dass wir für die Herstellung folgender
Produkte weder tierische Bestandteile - mit Ausnahme von
Milch- und Hühnerei-Erzeugnissen - noch Alkohol verwenden:

(IN DIESEN PRODUKTEN SIND KEINE TIERISCHEN BESTANDTEILE DRIN!!) duplo,
Ferrero Garden Haselnuss, Ferrero Garden Pistazie, Ferrero Küsschen,Giotto,
Pocket Coffee, Rocher, tic tac und tic tac, Icegloo.
Die in unseren Produkten enthaltenen Emulgatoren (Lecithin,Monoglyceride)
sind pflanzlichen Ursprungs.

Wie aus den Zutatenlisten zu unseren Produkten ersichtlich ist, wird in
einigen unserer Standardprodukte Süßmolkenpulver eingesetzt. Für die
Herstellung der Süßmolke wird außer Chymosin
(Labaustauschstoff) z.T. auch Lab aus Kälbermägen (ist sowas wie
Magensaft)
eingesetzt.

UNSERE PRODUKTE HANUTA, YOGURETTE UND RAFFAELLO ENTSPRECHEN NICHT DEN
ANFORDERUNGEN DER MUSLIMISCHEN ERNÄHRUNG!
Sie können versichert sein, dass alle unsere Erzeugnisse sehr strengen
Qualitätsnormen unterliegen. Hierfür treffen wir in mehreren Schritten
Vorsorge, so auch bei der Herkunft und Auswahl der zu unseren
Grundprinzipien, nur einwandfreie Ware an die Verbraucher abzugeben.

Weitere Informationen können Sie auch dem Einkaufsführer für Muslime
entnehmen, den Sie bei der Verbraucherzentrale des Landes Bremen e.V.
anfordern können (Tel.: 0421/160777, Fax:
0421/1607780, info@vz-hb.de,
Verbraucherzentrale Bremen: Aktuelles).

Mit freundlichen Grüßen
FERRERO MSC GmbH & Co. KG

Nina Reichert
(Verbraucherservice)

Mit freundlichen Grüßen
şimdi nutella helal değilmi.. dah dün akşam kaşık kaşık bi kavanoz bitirdim. kesin bir bilgimi bu.. 3 - 4 kavonaz daha var atsam mı bunları

Sinan Ayaz
11.08.2011, 01:34
Avrupa'yı bilmem ama Türkiye'de Banvit'in ürünleri helal kesim değilmiş, bunu kasaplar kendileri söylüyorlar ve artık satmadıklarını belirtiyorlar.

Banvitte kısa bi dönem çalıştım bu tamamen Erpiliçin ortaya attığı bişey Banvitte hersey İslami kurallara uygun olarak yapılır..

Emirhan Makul
11.08.2011, 01:37
Bir Şehir Efsanesi Olmuştur Herhalde Midye.

Deniz Tosunoğlu
11.08.2011, 01:53
Nutella'da domuz yagi falan yok. Hepsi hikaye. Arastirdim, "natural soja lecitin" diye madde varmis. Kisacasi helal :)

Yasin Altuntas
11.08.2011, 01:54
şimdi nutella helal değilmi.. dah dün akşam kaşık kaşık bi kavanoz bitirdim. kesin bir bilgimi bu.. 3 - 4 kavonaz daha var atsam mı bunları

Yok Abi adamlar Ürünleri ayirmis. Sadece Hanuta, Raffaello ve Yogurette´nin icinde Sigir Migdesinden bir Sivi oldugu icin Islami Kurallara aykiriymis. DIger Ürünler:

Sadece Bitkisel yaglar ile yapilmaktadir yani gönül rahatligi ile gömebilirsin geri kalan Kavanozlari :D

DIPNOT: Tabiki bende Ferrero´nun (Nutella Üretim Firmasi) Yalancisiyim.

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 02:07
Banvitte kısa bi dönem çalıştım bu tamamen Erpiliçin ortaya attığı bişey Banvitte hersey İslami kurallara uygun olarak yapılır..

erpliçte staj yapan bi arkadaşım var, aynı zamanda çiftlikleride var.
geçen gün göynük e gittiğimde onla da buluşup konuştuk biraz.
erpiliçtete helal kesim yapılıyormuş.
besmeleyle kesiliyor hayvanın başı dedi, kanı tam akana kadarda kopartmıyolarmış başını.

Tolga
11.08.2011, 02:30

Ben böyle bir lezzet tadamadım hâlâ . . . Madurum

Uğur GEMİCİOĞLU
11.08.2011, 02:35

Anneannem de derdi kabuklu deniz canlıları haram diye.

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 03:20
Anneannem de derdi kabuklu deniz canlıları haram diye.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/4397/midye-yemek-haram-midir.html

hanefi mezhebine göre harammış. bu linkte daha fazla bilgi var okumak isteyen olursa bakabilir.

ihsan candas
11.08.2011, 03:35

hanefi mezhebine göre harammış. bu linkte daha fazla bilgi var okumak isteyen olursa bakabilir.

evet kardeşim ben şafiyim şafi de caiz.

Reşit
11.08.2011, 10:57
Yok Abi adamlar Ürünleri ayirmis. Sadece Hanuta, Raffaello ve Yogurette´nin icinde Sigir Migdesinden bir Sivi oldugu icin Islami Kurallara aykiriymis. DIger Ürünler:

Sadece Bitkisel yaglar ile yapilmaktadir yani gönül rahatligi ile gömebilirsin geri kalan Kavanozlari :D

DIPNOT: Tabiki bende Ferrero´nun (Nutella Üretim Firmasi) Yalancisiyim.
aradım almanyayı dün akşam azarladım" ula domuz yagınımı yediriyonuz ramazan ramazan bana dedim , okuttum o mail i onlarda senin dediğini dedi içim rahat kavanoz kaşıklamaya devam :D

Yasin Altuntas
11.08.2011, 11:20
aradım almanyayı dün akşam azarladım" ula domuz yagınımı yediriyonuz ramazan ramazan bana dedim , okuttum o mail i onlarda senin dediğini dedi içim rahat kavanoz kaşıklamaya devam :D

Aman Abi Nutella direk Karna gidiyor ve orda kaliyor. Kavanoz Kavanoz derken dikkat :D

Sibel
11.08.2011, 11:36
Giray başlık için çok teşekkürler.
Hem bu konu,hem de Türk malı konusu önem kazanmalı.Misal coca cola,hayatınızdan çıkartın.
Yabancı mallara yatırım yapmayalım,ben alışveriş yaparken dikkat etmeye çalışıyorum.
İçindekiler kısmını da okurum genellikle.Ama bu E...li olan kısmın hangisi domuz yağı var anlamına geliyor?

bordo61
11.08.2011, 11:38
Helal haram konuları ciddi konular arkadaşlar.

Ramazan günü günaha girmeyelim.

Bir konuda helal haram derken yanına bilgi de koyalım mümkünse de böyle kesin ifadeler kullanmayalım.

Sual: Fetva ne demektir?
CEVAP
Fetva, bir hususun dine uygun olup olmadığını, hangi fıkıh kitabının neresinden alındığını bildiren hüküm demektir. Mehazını göstermeden caiz veya caiz değil demek fetva olmaz.

Yanlış fetva vermek

Sual: Dini suallere yanlış cevap vermenin vebali nedir?
CEVAP
Bunun vebali çok büyüktür. Harama helal veya helale haram diyen küfre girer. Müctehid olmayanın, Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden anladığına göre fetva vermesi caiz değildir. Çünkü âyet ve hadislerden dört mezhebin müctehidleri, farklı hükümler çıkarmıştır. Onun için herkes, kendi mezhebine uymalı, kendi mezhebindeki âlimlerin verdiği fetvaları bildirmelidir. Bilmeden, kitaba bakmadan, caizdir veya caiz değildir demekten çok sakınmalı! Bir hadis-i şerif mali şöyledir:
(Fetva vermeye en cüretli olanınız, ateşe girmeye en cüretli olanınızdır.) [Darimi]

Deniz Tosunoğlu
11.08.2011, 11:52
KFC Avrupada helal mi ?

Ali Yerlikaya
11.08.2011, 12:20
Tavuk konusu Almanyada tam bir belirsizlik yasaniyor...

Tavuk konusunda helal kesim olayini ayrintili anlatabilcek bir arkadas varmi acaba...?
Bilindigi gibi artik büyük sirketlerde kesimler otomatik yapilmakda ve bu durumda, makinayi calisdirirken bismil etmek yetiyormu yetmiyorsa, gayri-müslim sirketlerin kesimleride yenilebilmesi lazim bu durumda, sonucda ikiside ayni sistemle kesimleri yapmakda...?

Otomatik Tavuk kesiminde caizlik durumunu anlatabilcek bir arkadas varsa cok duaci olurum, Almanyada cok tartisilan bir konudur...

.....
11.08.2011, 12:23
Giray başlık için çok teşekkürler.
Hem bu konu,hem de Türk malı konusu önem kazanmalı.Misal coca cola,hayatınızdan çıkartın.
Yabancı mallara yatırım yapmayalım,ben alışveriş yaparken dikkat etmeye çalışıyorum.
İçindekiler kısmını da okurum genellikle.Ama bu E...li olan kısmın hangisi domuz yağı var anlamına geliyor?

Evet Coca Cola ben eve sokmam.

Siyah kola ailecek içmiyoruz orası ayrı ama coca cola hiç almam.

Reşit
11.08.2011, 13:05
Aman Abi Nutella direk Karna gidiyor ve orda kaliyor. Kavanoz Kavanoz derken dikkat :D
nutella yaşam tarzıdır bişey olmaz dermişim :) bende bagımlılık yaptı bişey etmiyor :) hele ramazanda yarım bir pideyle birlikte ... :)

Deniz Tosunoğlu
11.08.2011, 13:26
M&M's de böcek kani varmis :D

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 13:55
Tavuk konusu Almanyada tam bir belirsizlik yasaniyor...

Tavuk konusunda helal kesim olayini ayrintili anlatabilcek bir arkadas varmi acaba...?
Bilindigi gibi artik büyük sirketlerde kesimler otomatik yapilmakda ve bu durumda, makinayi calisdirirken bismil etmek yetiyormu yetmiyorsa, gayri-müslim sirketlerin kesimleride yenilebilmesi lazim bu durumda, sonucda ikiside ayni sistemle kesimleri yapmakda...?

Otomatik Tavuk kesiminde caizlik durumunu anlatabilcek bir arkadas varsa cok duaci olurum, Almanyada cok tartisilan bir konudur...

bu video erpiliç tesislerini gösteriyor. izleyeni tatmin edici bir video olmuş bana göre. orda staj yapan bir arkadaşım besmeleyle kesiliyor tavuklar demişti.
6Co6aOlJYXg

kesim böyle yapılıyor, (tesisin ismini bilmiyorum ama böyle kesiliyor).
RBhc-AMhsHE

kesimler bu şekilde oluyor. fakat ondan önce yetiştirme kısmı var. onunda konuşulması lazım.
hayvanlar tamamen ondan kar elde edilmek amacıyla yetiştiriliyor.
geceleri istirahat etmesi gereken hayvanlara biran önce büyümesi için kümeslerde geceleride ışık kullanılıyor.
hayvan bu ışık sayesinde gündüz olduğunu düşündüğü için sürekli yem yiyor.
doğaya salınma gibi bir durum asla söz konusu değil.
binlerce hayvan o kümeslerde sadece yem yiyor ve su içiyor yürümeye yer bile bulamıyorlar neredeyse.
zaten doğduktan 40-45 gün sonra kesime gidiyor bu hayvanlar.
doğar doğmaz inanılmaz bir yük biniyor hayvanların vücuduna, hiç durmadan sürekli yem yiyorlar bi düşünün.
makina gözüyle bakılıyor herşeye, amaç 40 gün sonra kesmek başka bir amaç yok.
ayrıca bunların bazen şehirden şehire nakledilmesi gerekiyor.
kamyonlarda çektikleri o yol stresini zaten hiç hesap etmiyorum.
güneş ışığı bile görmüyorlar belkide.
kısaca hayvan kesildiği için şükrediyor belkide, bu eziyetten kurtulduğu için...

tabi bu farklı bir bakış açısı, bide hayvan refahı açısından bakmak istedim olaya.

helal kesimin yanında hayvan refahınında birazcıkta olsa düşünülmesi bir veteriner hekim adayı olarak beni çok mutlu edecektir inanın.

İskender
11.08.2011, 14:03
Bazı firmalr kullandıkları etlerden ötürü riskli durumda arkadaşlar,

Mesela Dominos etleri namlı gıdadan alıyor, Namlı gıdanın ruhsatlı hem domuz çifliği var hemde et çiftliği...Ucuz olan domuz olduğunu göre daha düşük maliyet herkezin işine geldiği aşikar...

Yine diğer bir marka KFC de etleri Namlı ve Polonezden alıyor bunada dikkat edilmeli...

Zaten Polonez açık açık migroslarda domuz etli ürünler satıyordu...

Aklıma gelen son marka ise Çerkezo bu baya bir ciddi aman diyorum uzak durun...

Gerçi bu konuda ne yazık ki hala bir çalışma yok.Koşer belgesi almak bile türkiyee daha makul...Yeni yeni helal belgesi alıyor firmalar ülkemizde oda Müslüman ülkelere ihracat yapanlar zorunluluktan dolayı alıyor...

Son olarak Türkiyede kesilen domuz sayısını kişi sayısına böldüğünüzde herkeze bir adet domuz düşüyor varın gerisini siz düşünün...

İskender
11.08.2011, 14:04
Evet Mehmet Yusuf Erpiliç Helal belgesi alan ilk firmalardan, bu konuda güvenilir listesinin başındadır...

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 14:11
Evet Mehmet Yusuf Erpiliç Helal belgesi alan ilk firmalardan, bu konuda güvenilir listesinin başındadır...

http://1.bp.blogspot.com/_Xt_eVPx2IzQ/S22v-q97EYI/AAAAAAAAARk/DxXBELxxtnw/s1600/helal.jpg

haklısın abicim belgenin resmide burda.

''Erpiliç'te tavuklar elle tek tek kesiliyor. Basında çok tartışılan Erpiliç kesim bıçaklarında Bismillahi Allahuekber yazıyor. Kesim için özel yaptırılmış İsviçre bıçakları bunlar.''

aynılarını arkadaşım söylemişti, internette de birisinin blogunda yazıyor bunlar.

Harun-61
11.08.2011, 14:31
KFC Avrupada helal mi ?

KFC'nin Köln Porz'da ki bayi'sin sahibi (Franchise) Afgan bir Müslüman imış.
Aradık konuştuk, kesimlerin kesinlikle Helal olduğunu vurguladı.

Akabinde KFC'nin Merkezi ile geçen hafta Telefon görüşmesinde bulundum.

Daha çok Müşteri potansiyelinin Müslüman olduğunu ve birçok bayi'nin Helal Sertifika aldığını söyledi.
Sanırım kesimler Wiesenhof'da oluyormuş ve onlarda İslami usullere göre kesim yapıyorlarmış. Sitelerinde öyle yaziyor.

Asıl soru şu, İslami kesimden kasitleri nedir? Çünkü Almanya'da kurşunsuz kesmek yasak-cezası var. Bunu araştırmak lazım.

Yine Efendimiz sav. buyurduğu gibi, Şüphelilerden kaçınmak lazım

.

Murat GENEL
11.08.2011, 15:01
böcel kanı,fare tırnağı vs. rivayetler baş gösterdikçe çekilmez olur buralar :)

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 15:06
Katkı maddeleri

bu maddeler sıkıntılı/sıkıntı oluşturabilecek katkı maddeleri.
E120 böceklerden - haram
E160a
E471
E472
E473
E474
E475
E476
E477
E478
E542 kemikten
E570
E572
E631
E635 domuz kılı ve derisi
E640 hayvan tavuk tüyleri

bordo61
11.08.2011, 18:01
O katkı maddeleri nerde yazıyor Yusuf.

Yani ürünün neresinde yazıyor

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 18:12
http://img51.imageshack.us/img51/1188/bhnjmk.jpg

resimde olduğu gibi içindekiler kısmında yazıyor kardeşim.

bordo61
11.08.2011, 18:33
Hiç dikkatimi çekmemişti bir daha birşey alırken dikkat edecem. Yanlız Türkiye de de bu kadar kapsamlı içindekiler kısmı var mı

Allah razı olsun

Mehmet Ç.
11.08.2011, 18:36
Coca-Cola'da örümcek var mi?

Mertcan
11.08.2011, 19:43

Var var farede var örümcekte var penguende var

Ali Yerlikaya
11.08.2011, 19:56
''Erpiliç'te tavuklar elle tek tek kesiliyor. Basında çok tartışılan Erpiliç kesim bıçaklarında Bismillahi Allahuekber yazıyor. Kesim için özel yaptırılmış İsviçre bıçakları bunlar.''

aynılarını arkadaşım söylemişti, internette de birisinin blogunda yazıyor bunlar.

Bilgilendirme icin cok sagol Mehmet Yusuf, acikcasi bu devirde tek tek tavuklarin kesildigine inanmiyordum demek istedikden sonra mümkünmüs...

Yetistirme kosullarina deginmek gerekiyorsa cok haklisin, Almanyada hatta Avrupada 2013 den sonra kafes sistemi yasaklaniyor suan Almanya gecis dönemi yasiyor, tavuklarin belirli alanlarda gezmesine müsaade edilmeli...

Sadece tavuk eti fiyatlarina degil yumurta fiyatlarinida bu negatif bir etki edicekdir ama hayvan sagligi acisindan yapilmasi gerekende buydu...

Yunus Emre SEYHAN
11.08.2011, 20:17
Coca-Cola'yı biliyoruz da Fantalar temiz mi??

Mehmet Yusuf
11.08.2011, 20:34
Hiç dikkatimi çekmemişti bir daha birşey alırken dikkat edecem. Yanlız Türkiye de de bu kadar kapsamlı içindekiler kısmı var mı

Allah razı olsun

ben dolaba baktım az önce, birkaç meyve suyunda parantez içinde E ile başlayan katkı maddeleri yazıyor.
çoğu üründe yazmıyor malesef.

bordo61
11.08.2011, 20:38
Var mı sıkıntılı bir meyve suyu

Erdogan
11.08.2011, 20:50
Avrupada yasayan arkadaslar icin bilinmesi gereken en önemli sey ( Gelatine ve 471) dir.

Bunun süphesi kalmadi. O yüzden yoktur deyildir diyerek minletin aklini karistirmamak lazim.
Haa, alip yiyorsan o herkesin kendi bilecegi onada birsey dememek lazim.

Ayrica almanyada yaygin olan bir durumda su ki, domuz olmadiktan sonra digeri helaldir olayi.

Mesela mc donaldslardaki tavuk ile yapilan burgerler.
Islami usullere uygun kesilmeyen bir hayvan haramdir, o yüzden bu sekilde kesilen tavuk un domuzdan farki yoktur.
Ayrica alman marketlerden alinan izgaralik yada diger tavuk etleri. Onlarda aynidir.

Eger dimizie önem veriyorsak bu tür seylerede önem vermemiz gerekir arkadasar.
Tamam belki bircok seyi icerisinde bulunan katki madelerinden dolayi yiyemiyoruz ama o katki madelerinin bulunmadigi bircok
ürün daha var.

.....
11.08.2011, 20:57

Coca Colanın şifresini bilen dünyada sayılı kişiler varmış. Bunlardan birisi vermeye çalışmış öldürülmüş diye dinlemiştim.

Meyan köküyle birlikte içinde fareler varmış söylendiğine göre.

Herşeyi geçtim coca cola yahudi malı. çook çook zora düşmediğim sürece içmem.

Ali Yerlikaya
11.08.2011, 20:59
Avrupada yasayan arkadaslar icin bilinmesi gereken en önemli sey ( Gelatine ve 471) dir.

Bunun süphesi kalmadi. O yüzden yoktur deyildir diyerek minletin aklini karistirmamak lazim.
Haa, alip yiyorsan o herkesin kendi bilecegi onada birsey dememek lazim.

Ayrica almanyada yaygin olan bir durumda su ki, domuz olmadiktan sonra digeri helaldir olayi.

Mesela mc donaldslardaki tavuk ile yapilan burgerler.
Islami usullere uygun kesilmeyen bir hayvan haramdir, o yüzden bu sekilde kesilen tavuk un domuzdan farki yoktur.
Ayrica alman marketlerden alinan izgaralik yada diger tavuk etleri. Onlarda aynidir.

Eger dimizie önem veriyorsak bu tür seylerede önem vermemiz gerekir arkadasar.
Tamam belki bircok seyi icerisinde bulunan katki madelerinden dolayi yiyemiyoruz ama o katki madelerinin bulunmadigi bircok
ürün daha var.

Abi cok iyi bir konuya degindin...

Maalesef bazi insanlar öyle yanlis bir algi var, helal olmiyan her etin domuz etinden hic bir farki yok, ama domuz olmadikdan sonra sorun yok diyenlerin sayisi az degil...

Gelatine yani Jelatin in hic bir tartismasi olmadigina bende inaniyom sonucda, domuz jelatini degilsede helal kesilmiyen inek jelatini dir...

Ama E471 in hem bitkisel hemde hayvansal olma olasiligi var, sonucda E471 belkide piyasalardaki ürünlerin 80% ninde var belkide dahada fazla...

Reşit
11.08.2011, 21:13

Var var farede var örümcekte var penguende var
:) ufak bir matematik hesabı yaparsak her şişeye bir böcek, fare, örümcek, kene, garafatma vs ne kadar iğrendirici hayvanat varsa atılsın günde milyarlarca şişe tüketiliyor. nerden buluyorlar bu kadar canlıyı :)

Coca Colanın şifresini bilen dünyada sayılı kişiler varmış. Bunlardan birisi vermeye çalışmış öldürülmüş diye dinlemiştim.

Meyan köküyle birlikte içinde fareler varmış söylendiğine göre.

Herşeyi geçtim coca cola yahudi malı. çook çook zora düşmediğim sürece içmem.

bir ara coca cola karının belli bir oranını israil ordusuna bağışlıyor diye bir haberde okumuştum. sadece bu yeter icilmemesi gerektigini. fare vs yi sallayalım..

Erdogan
11.08.2011, 21:30
Abi cok iyi bir konuya degindin...

Maalesef bazi insanlar öyle yanlis bir algi var, helal olmiyan her etin domuz etinden hic bir farki yok, ama domuz olmadikdan sonra sorun yok diyenlerin sayisi az degil...

Gelatine yani Jelatin in hic bir tartismasi olmadigina bende inaniyom sonucda, domuz jelatini degilsede helal kesilmiyen inek jelatini dir...

Ama E471 in hem bitkisel hemde hayvansal olma olasiligi var, sonucda E471 belkide piyasalardaki ürünlerin 80% ninde var belkide dahada fazla...

Evet arkadasim gercekten bu et isi umursamayan bircok insan var.

E471 olmayan da bircok sey var, ben mesela burda bir markete gittigimde neyde ne var yada yok artik biliyorum.

Ve 471 in olmadigi cok seyler var. Hangisi bitkisel hangisi deyil onuda bilemiyecegimiz icin isi sansa birakmamaliyiz.

Cem Akyüz
11.08.2011, 21:34
Ben sadece capy içiyorum var mıdır bir sakıncası acaba.Ulan hiçte araştırmadım biraz kurcalayayım bunu

Serdar Ersoy
11.08.2011, 22:40
Coca Cola'yı yan yatırınca bilmem ne yazıyordu, içmesem mi acaba ?

Coca Cola'yı artık rahat bırakın bence...

bordo61
11.08.2011, 22:57
Ya şu kola muhabbetini ciddi anlamda merak ediyorum.

Milyonlarca insan içiyor bu şeyi gerçek ciddi bir açıklaması var mı

bordo61
11.08.2011, 23:00
Coca Cola'yı yan yatırınca bilmem ne yazıyordu, içmesem mi acaba ?

Coca Cola'yı artık rahat bırakın bence...

http://ahmetberk.tripod.com/kakali_kola_rezaleti.htm

Dediğin konu

.....
11.08.2011, 23:21
Coca Cola zaten rahat. Hatta çok rahat.

Gelirini israile yollayarak masum sivillerin öldürülmesine vesile oluyor.

Daha ne kadar rahat olabilir ki?

Serdar Ersoy
11.08.2011, 23:37
Cola Turka güzel yaptı da içmedik mi ?

Olmuyor yapamıyorlar Coca Cola'dan başkası yalan yani yapacak bir şey yok.

Erdogan
11.08.2011, 23:51

Müslüman kardeslerimiz, coca colanin sahipleri tarafindan öldürülüyor ama haklisin cola gibisi yok yapacak bisey de yok.

Yasin Altuntas
12.08.2011, 01:15

Yani siz Colanin tadindan vaz gecemediginiz icin Filistinde Insan ölecek. :alkış: :alkış: :alkış:

Ben Almanyadki Gurbetci Kardeslere Fritz Colayi öneriyorum. Coca Coladan cok daha lezzetli

Emirhan Makul
12.08.2011, 01:31
Yani Midye yemek haram şimdi öyle mi ?

Mehmet Yusuf
12.08.2011, 03:14
Helal gıdayla ilgili çok güzel bir konferans görüntüleri buldum.
burda şampuandan jelatine katkı maddelerinden islama göre helal kesime kadar herşeyden bahsediyor.

vf7iFGzW9bA

19PKwDZdY18

nMvKiYwrhOE

Ks-3ue-LxOU

umarım izleyen arkadaşlara bir faydası dokunur.

Sibel
12.08.2011, 12:28
Şuraya gelip dalga geçenleri anlamıyorum.Sizi ilgilendirmiyorsa girmeyin kardeşim başlığa.

Adem Erdoğan
12.08.2011, 12:32
Bu tür muhabbetler her zaman döner dolaşır coca-colaya gelir fakat her zaman da dünya devi oalrak kalır coca-cola. Neden? çünkü reklam iyi de olsa kötü de olsa reklamdır.

Sibel
12.08.2011, 12:38
Türk malı kullanımına özen göstermek gerekiyor.Eğer gerçekten Türk markası bulunmuyorsa mecburen alıyoruz tabi.
Gidip insanlığı katleden İsrail'e katkı mı sağlayacağım?Coca cola,nestle vs. asla bizim eve giremez.Bir sürü marka var ama olduğunca dikkat.
Yerli ekonominin kalkınması için bu çok önemli bir konu.Ama malesef imkansız gibi bir şey.Sürekli dışardan geçiniyoruz.
İç üretim neredeyse yok olacak.Yazık bize.

Sibel
12.08.2011, 12:39
Bu tür muhabbetler her zaman döner dolaşır coca-colaya gelir fakat her zaman da dünya devi oalrak kalır coca-cola. Neden? çünkü reklam iyi de olsa kötü de olsa reklamdır.
Evet.Bizim Ramazan reklamlarımızın baş köşesinde hep coca cola bulunur zaten.Diyecek söz yok.

Mehmet Yusuf
12.08.2011, 12:40
Var mı sıkıntılı bir meyve suyu

http://img215.imageshack.us/img215/2747/12082011156.jpg

dolapta bi meyve suyu vardi resmini çektim şimdi.
herhangi bir sıkıntı oluşturacak bir katkı maddesi gözükmüyor içerik kısmında.

.....
12.08.2011, 14:18
Türk malı kullanımına özen göstermek gerekiyor.Eğer gerçekten Türk markası bulunmuyorsa mecburen alıyoruz tabi.
Gidip insanlığı katleden İsrail'e katkı mı sağlayacağım?Coca cola,nestle vs. asla bizim eve giremez.Bir sürü marka var ama olduğunca dikkat.
Yerli ekonominin kalkınması için bu çok önemli bir konu.Ama malesef imkansız gibi bir şey.Sürekli dışardan geçiniyoruz.
İç üretim neredeyse yok olacak.Yazık bize.

Daha iyisi yapıldı da bizmi almadık Sibel ?

:alkış:

Serdar Ersoy
12.08.2011, 15:20
Hee ben kola iciyorum diye Filistin'de insanlar ölüyor haklısınız. Savaşı'da benim kola icmem yüzünden başlattılar.

Coca cola içenleri suçlamadan önce savaşanları suçlayın...

Fatih Yücel
12.08.2011, 15:23
Hee ben kola iciyorum diye Filistin'de insanlar ölüyor haklısınız. Savaşı'da benim kola icmem yüzünden başlattılar.

Coca cola içenleri suçlamadan önce savaşanları suçlayın...

Bi kerede muhalefet olma be arkadaş bu ne yaa :D

Hqmi
12.08.2011, 15:32
Kristal kola en iyisi :D :D :D

http://galeri.uludagsozluk.com/18/kristal-kola_81224.jpg

bordo61
12.08.2011, 15:36
Birbirimizi suçlamadan konunun önemine dönsek daha hayırlı olur

.....
12.08.2011, 15:49
He biz israili suçlamıyoruz cola içenleri suçluyoruz.

La havle vela kuvvet.

Sefa
12.08.2011, 15:53
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTQBwxIdvpFqyFHVieSYa0Fa2jvKJAut ULMHFlHuNVSalyFDHjB

Mehmet Ç.
12.08.2011, 16:01
http://www.istanbulreiseleiter.com/wp-content/uploads/2010/04/Ayran-5.jpg

Ayran herkez ona hayran :D

Mehmet Yusuf
12.08.2011, 16:02
burda kimse kimseye coca cola içmeyin demiyor isteyen istediğini içer istediğini yapar.
coca colanın daha doğrusu benim bildiğim the coca cola campany nin gelirinin bir kısmı israile gidiyor, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.
ama bu kanı toplumun büyük bir kısmında hakim.
israilinse filistinde bulunan müslüman kardeşlerimize yaptıklarını, çektirdiği çileleri, suçsuz insanları hatta bebekleri bile öldürdüğünü görmemek için kör olmak lazım.
otomatik silahlara karşı kendilerini taşla sapanla savunuyor çoğu.
dolayısıyla böyle bir konumda bulunan bir devletin bir miktar gelirini, belkide silah ticareti için ayırdığı parayı bizim tükkettiğimiz gıdalardan alıyor olması düşünülmesi gereken bir konudur.
neden böyle bir ülkeye bizim paramız gitsin diyorlar kısaca..
arkadaşlarda hassas oldukları bu konuda fikirlerini dile getirmişler, olanları düşünüp insanların biraz daha hassasiyetle olaya yaklaşmalarını beklemişler.
yoksa kimse kimseye zorla kola içme demiyor..
isteyen zevkle afiyetle kolasını fantasını içebilir.
herkes aynı fikirde olacak diye birşey yok.
yalnız savaşı benmi çıkardım demektense böyle düşünen insanlarında fikirlerine saygı duymak bence olması gereken bir davranış örneğidir...
diyip daha fazla uzatmıyorum bu kola konusunu :)

.....
12.08.2011, 16:06
burda kimse kimseye coca cola içmeyin demiyor isteyen istediğini içer istediğini yapar.
coca colanın daha doğrusu benim bildiğim the coca cola campany nin gelirinin bir kısmı israile gidiyor, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.
ama bu kanı toplumun büyük bir kısmında hakim.
israilinse filistinde bulunan müslüman kardeşlerimize yaptıklarını, çektirdiği çileleri, suçsuz insanları hatta bebekleri bile öldürdüğünü görmemek için kör olmak lazım.
otomatik silahlara karşı kendilerini taşla sapanla savunuyor çoğu.
dolayısıyla böyle bir konumda bulunan bir devletin bir miktar gelirini, belkide silah ticareti için ayırdığı parayı bizim tükkettiğimiz gıdalardan alıyor olması düşünülmesi gereken bir konudur.
neden böyle bir ülkeye bizim paramız gitsin diyorlar kısaca..
arkadaşlarda hassas oldukları bu konuda fikirlerini dile getirmişler, olanları düşünüp insanların biraz daha hassasiyetle olaya yaklaşmalarını beklemişler.
yoksa kimse kimseye zorla kola içme demiyor..
isteyen zevkle afiyetle kolasını fantasını içebilir.
herkes aynı fikirde olacak diye birşey yok.
yalnız savaşı benmi çıkardım demektense böyle düşünen insanlarında fikirlerine saygı duymak bence olması gereken bir davranış örneğidir...
diyip daha fazla uzatmıyorum bu kola konusunu :)

Birazdan;

'Filistinliler zamanında bizi sattı ne halleri varsa görsünler' ya da 'Filistinden bana ne'

gibisinden bir yazılar okuyabiliriz :)

Ali Yerlikaya
12.08.2011, 19:27
Arkadaslar bakiyorumda baslik "Helal Gidalar" dan cikmis Coca Cola olayina dönmüs...

Isterseniz "Israil devletini destekliyen sirketler" diye bir baslik altinda tartisabiliriz, 10 yildir McDonalds, Burger King, Coca Cola Company, PepsiCo kullanmiyan biri olarak bu olayida tartisabiliriz hatta bildigimiz baska sirketler varsa onlarida birbirimizle paylasabiliriz...

Helal gidalar konusuna gelince, yurtdisinda ayrintili bilgiye ulasmadikdan sonra her ürün süpheli maalesef, ama okiyorumda Türkiyede pek dikkat edilmedigi halde Türkiyedede ciddi sekilde "helal olmiyan" ürün sayisi az degilmis...

bordo61
12.08.2011, 21:13
Türkiyede bu konular hiçbir şekilde konuşulmuyor en azından ben duymadım.

Müslüman toplumuz diye göz ardı ediliyor bu meseleler açıkçası ben bu kadar detaylı bakmıyordum

Ali Yerlikaya
12.08.2011, 21:18
Türkiyede bu konular hiçbir şekilde konuşulmuyor en azından ben duymadım.

Müslüman toplumuz diye göz ardı ediliyor bu meseleler açıkçası ben bu kadar detaylı bakmıyordum

Evet biz gurbetciler Türkiyeye gelincede anormal bir rahatlik yasiyoruz, ama Almanyada Esek, At, ve buna benzer helal olmiyan etlerin satisi yasak oldugundan belkide Türkiyeden daha güvenilir et bulmaktayiz... :D

Yasin Altuntas
12.08.2011, 21:34
Evet biz gurbetciler Türkiyeye gelincede anormal bir rahatlik yasiyoruz, ama Almanyada Esek, At, ve buna benzer helal olmiyan etlerin satisi yasak oldugundan belkide Türkiyeden daha güvenilir et bulmaktayiz... :D

Yuh abi az yavas Esek At derken korkuttun beni ya :( :(

Samet Türkmen
12.08.2011, 23:17
Kişiler bazında helal olmayan ürünlere pek birşey yapamayız. Yaparız şöyle ; devletin ilgili kurumlarını daha dikkatli olmaya çağırırız. En helal bildiğiniz marka bakarsınız domuz eti çıkar. Hiç belli olmaz.

Ali Yerlikaya
13.08.2011, 01:29
Yuh abi az yavas Esek At derken korkuttun beni ya :( :(

Yasin bende medyanin yalancisiyim, ay gecmez at essek kasaplarinin baskinlarini izleriz türk medyasinda, denetim sorunu ciddi bir sikinti Türkiyede...

Almanyada böyle bir olayda adam dogduguna pisman olur Türkiyede kücük bir ceza ve etlerine el koyulur herhalde...

Sefa
13.08.2011, 01:46
Türkiye'de ucuz et ürünlerine yapılan yorum " Eşşek etinden'dir. ". :)

Murat GENEL
13.08.2011, 01:48
Coca Cola olayı ''Ceza Trabzonspor'lu'' olayına benziyor biraz :D benim bir de anlamadıgım olay bu kadar konuşulurken bu mevzu hala bu kadar satılması herkesin sahteden tepkisinin kanıtı oluyor heralde..

Emirhan Makul
13.08.2011, 01:56
W7xGh1lc5tE

Yasin Altuntas
13.08.2011, 03:55
Yasin bende medyanin yalancisiyim, ay gecmez at essek kasaplarinin baskinlarini izleriz türk medyasinda, denetim sorunu ciddi bir sikinti Türkiyede...

Almanyada böyle bir olayda adam dogduguna pisman olur Türkiyede kücük bir ceza ve etlerine el koyulur herhalde...

Ama dogruda söylüyorsun abi ya. Tavuk Dürümün 3 Lira oldugu bir Ülkede yasiyoruz (yaklasik 1,20€) Artik icine Ekmekmi koyuyorlar yoksa gercekten Esekmi yediriyorlar Allah bilir.

Mehmet Yusuf
13.08.2011, 04:11
Ama dogruda söylüyorsun abi ya. Tavuk Dürümün 3 Lira oldugu bir Ülkede yasiyoruz (yaklasik 1,20€) Artik icine Ekmekmi koyuyorlar yoksa gercekten Esekmi yediriyorlar Allah bilir.

martı eti koyuyolar diye biiyorum ben.
hatta biz okuldada esprisini çok yapıyorduk bu durumun.
çok daha ucuza mal ediyorlar döneri, bu sayede daha ucuza satıyorlar.
sen öğle yemeğini ucuza getirdiğini sanıyorsun ama aslında martı eti yiyosun :)
benim tavsiyem bu kadar ucuza tavuk döner satan yerlerden bişey almayın.

Ali Yerlikaya
13.08.2011, 10:53
W7xGh1lc5tE

Ironi katmaya calisilmis bu video da ama pekde basarili olmadigini düsüniyom...

bordo61
13.08.2011, 12:54
martı eti koyuyolar diye biiyorum ben.
hatta biz okuldada esprisini çok yapıyorduk bu durumun.
çok daha ucuza mal ediyorlar döneri, bu sayede daha ucuza satıyorlar.
sen öğle yemeğini ucuza getirdiğini sanıyorsun ama aslında martı eti yiyosun :)
benim tavsiyem bu kadar ucuza tavuk döner satan yerlerden bişey almayın.

Abartmayalım Trabzonda her yerde 3 lira.

bahadır2561
13.08.2011, 13:05

İzmir-istanbul gbi yerlerde martı eti ciddi bi sorun.

bordo61
13.08.2011, 13:12
İzmir-istanbul gbi yerlerde martı eti ciddi bi sorun.

Oralarda herşey sorun zati ama 3 liraya tavuk satılır yani

Emirhan Makul
13.08.2011, 13:13
Çok iyi bilmediğiniz yerden tavuk dürüm yemeyin derim içinde tamam martı eti yoktur ama tavuk derisi ve kıkırdağını kullandıkları kesindir.

Mehmet Yusuf
13.08.2011, 13:16

ben bildiklerimi söyledim, okuduğum bölüm gereği de böyle konulardan yeterince haberdar oluyoruz.
ben uyarmak istedim, isteyen istediği fiyata yiyebilir tabiki bişey diyemem.
ama böyle bir gerçek var hakkaten, google a yaz bak neler neler çıkar karşına.

bordo61
13.08.2011, 13:19
Bir tavuk dürüm zevkimiz var ona da hile düşürdünüz ya :D

Gelin Trabzonda doksanoğlunda tavuk dürüm yiyin bildiğin tavuk eti işte :D

Emirhan Makul
13.08.2011, 13:32

Trabzon ve İstanbulda ki belirlediğim bir kaç yer dışında tavuk dürüm asla yemiyorum , yediğim zamanlarada ah vah ediyorum gerçekten istanbulda ne yediğimiz belli değil.

28TS61
13.08.2011, 13:40
gelde burdan döner ye yiyebiliyorsan. etrafi acik, toz vs ucusuyor.

http://sebzelibodrumdoneri.com/galeri/images/gallery1/org/A_after_the_rain.jpg

Mehmet Yusuf
13.08.2011, 13:45

:D
bu olay zaten daha çok büyük şehirlerde oluyor.
istanbul ankara falan.
1-1,5 liraya tavuk döner satan yerler var.
daha bide bundan kar ediyor adam düşün.
sadece martı eti kullanmıyorlar, inek memesi bile kullanıyorlar daha ucuza mal etmek için.

http://www.borsax.net/genel/tavuk-donerde-inek-memesi.html

yaklaşık 2 ay önce yazılmış bir yazı bu.
okuduğunda belki bir daha tavuk döner yemeyeceksin :D

Deniz Tosunoğlu
13.08.2011, 13:45
Avrupa ve Turkiyede'ki döner eti farkli. Anlamadim gitti.. Tadinda daglar kadar fark var..

Samet Türkmen
13.08.2011, 14:10
Şu üstteki döner istediği kadar helal mallardan yapılsın, orada kazanılan paranın helal olacağını hiç sanmyorum. Koymuş sokağın ortasına satış yapıyor. Böyle lokanta sahiplerinin adamlıkları oradaki döner kadardır en fazla.

bordo61
13.08.2011, 14:41
Konuya dönelim arkadaşlar

Konu gida terörü değil

Uğur dündar'a bağladınız ya :D

Mehmet Ç.
13.08.2011, 14:55
Isvicre'de zamaninin en büyük döner sirektinin döner etlerine domuz eti karistirdigi ve helal olarak sattigi Isvicre gazeteleri tarafindan ortaya cikarildi..

O firma su an piyasada yok diyebiliriz.. Ama Türkiye'de kiyma döner cok satilmiyordur, ben Avrupadaki Türkleri buradan uyarayim..

Bir cok döner sirketi ve fabrikalarini gezmis biri olarak, aman arkadaslar kiyma dönerden uzak durun diyecegim..

Yaprak döner yiyorum ben burada sadece..

Kiyma dönerin icine attiklarini görseniz benim gibi sizinde migdeniz kalkardi..

Oruclu oruclu biraz cirkin oldu bu yazi ama gercekler malesef böyle :S

Emirhan Makul
13.08.2011, 17:39
Zaten elektrikte pişen dönderden hiç birşey olmaz.

Erbay
13.08.2011, 17:51
1.5 tlye döner+ayran var ya :) İçinde inek memesi mi ararsın yoksa martı eti mi sana kalmış. İstanbul'da kaliteli et döner bulmak da sorun. Onlarda da et tadı ve kokusu olmuyor.

Yasin Altuntas
13.08.2011, 18:03
ALmanyada tanidik bir DÖner Dükkaninda Dlönerin icine Domuz Kulagi mi ne koyuyorlardi (kesin Bilgi) Yani gerisini kendiniz düsünün.

Hee ayrica sakin Helal Belgelerine inanmayin gerekirse ben bile gidip Domuz Etinin üstüne yapistiririm. En iyisi bilmedigin yerde hic yeme.

bordo61
13.08.2011, 18:39
Başlığın canına okudunuz ha :D

Yorumları okumaya çekiniyorum.

Konuyu saptırdınız hep

Adem Erdoğan
13.08.2011, 18:41
gelde burdan döner ye yiyebiliyorsan. etrafi acik, toz vs ucusuyor.

http://sebzelibodrumdoneri.com/galeri/images/gallery1/org/A_after_the_rain.jpg

İnce lavaşın arasında karışık olarak bol malzemeli dürüm ne giderdi şimdi.

Emirhan Makul
13.08.2011, 18:45
Başlığın canına okudunuz ha :D

Yorumları okumaya çekiniyorum.

Konuyu saptırdınız hep

Ne istiysin laa başlıktan zaten zor muhabbet dönüyor bırakta konuşalım ne zararı var :D

Midye dedim hadi cevap ver cevap gelmedi ne yapayım :)

bordo61
14.08.2011, 21:33
Ne istiysin laa başlıktan zaten zor muhabbet dönüyor bırakta konuşalım ne zararı var :D

Midye dedim hadi cevap ver cevap gelmedi ne yapayım :)

Emirhan Makul
14.08.2011, 21:38
Allah Affetsin Hepimizi O Zaman :D

Yunus Emre AYAZ
16.10.2011, 10:53
Biz simdi Moskova'da ne yiyecez 3 gün daha burdayiz :)

Sibel
16.10.2011, 14:41
1.5 tlye döner+ayran var ya :) İçinde inek memesi mi ararsın yoksa martı eti mi sana kalmış. İstanbul'da kaliteli et döner bulmak da sorun. Onlarda da et tadı ve kokusu olmuyor.
İçim gitti. Bu ne ya, burda 1-5 Liraya dürüm falan yok iyi ki.

evrents
16.10.2011, 14:41
Önceki sayfalara kola ile ilgili yazılar yazılmış.Ben coca-cola'yı bıraktım artık içmiyorum.A-101 markette Bi Cola diye bir marka var tadı da gayet güzel coca-cola'yı andırıyor fiyatı da makul.2,5lt'si 1.70 tl deneyebilirsiniz ben gayet memnunum.

Salih Edip
16.10.2011, 14:55
Arkadaşlar tavuk döner konusuna değinmek istiyorum , isterse içinde hiçbir katkı maddesi olmasın 100 bir milyon tavuk olsun kuru yolum tavuk olması şart. Kuru yolum işi zahmetli ve masraflı bir iş olduğundan dolayı kimse yapmıyor yapanların sayısı çok az. Kuru yolum tavuk satanları özel tespit edip oralardan almak gerek ama sen öyle mi yapıyorsun deseniz ben de öyle yapmıyorum maalesef. Allah affetsin...

albatros
16.10.2011, 15:48
Bu başlığa giren ölüm orucuna başlar arkadaş :)
Şaka bir yana gerçekten faydalı bir başlık olmuş.
Reklam olacağı düşünülmese mesela ben burdaki arkadaşlara hangi markaların satın alınabileceğini veya mesela Trabzon'da nerde ne yenilir diye sormak isterdim.

Sefer A.
16.10.2011, 17:15
midye yasak mi ula bize??

Armağan Dere
16.10.2011, 17:34
İçim gitti. Bu ne ya, burda 1-5 Liraya dürüm falan yok iyi ki.

Burası İstanbul Sibel..
Ki var da..
1,5 olmasa bile 2 liraya kesin var..

Armağan Dere
16.10.2011, 17:41
midye yasak mi ula bize??

Kabuklu su ürünleri için dinofilagellatalar en önemli besin kaynağıdır. Kabuklu su ürünleri organizma ile birlikte toksini alırlar ve vücutlarında biriktirirler. Dinofilagellatalar tarafından üretilen yaklaşık yirmi kadar toksin bilinmektedir

Mâlikî mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılmazken, Hanbelî mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Hanefî mezhebine göre ise, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı bu kabildendir. Fakat, diğer su hayvanları caiz değildir. Midye, istiridye, istakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helâl olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmaktadır.(el-Mezâhibu’l-Erbaa, 2: 5)

Sonuç Olarak;

Bu esaslara göre, midye, istiridye gibi deniz hayvanları Şâfiî, Mâlikî ve Hanbeli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefî mezhebine göre yenilmemektedir. Hanefî mezhebinin haram saymasının sebebi, bu çeşit hayvanları gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması,çirkin ve pis sayılmasıdır.

Canberk
16.10.2011, 17:49
Midye gerçekten çirkin ve pis görünüyor bana :D Sırf o yüzden hiç yemedim tadı nasıldır nedir bilmem :D

Salih Edip
16.10.2011, 17:52
Burası İstanbul Sibel..
Ki var da..
1,5 olmasa bile 2 liraya kesin var..

1.25 e döner+ayran gördü bu gözler , daha ucuzunu da gören olmuştur kesin :D

Metin Sağır
16.10.2011, 17:52
Yemen lazım Canberk :D

Alihan Ertürk
16.10.2011, 17:55
Midye mi?.. Canberk sen de bendensin anlaşılan. Bana midye yedirebilene 1000 TL trink. :D

Canberk
16.10.2011, 17:59
Yemen lazım Canberk :D

La yok :D Almayayım ben :D

Midye mi?.. Canberk sen de bendensin anlaşılan. Bana midye yedirebilene 1000 TL trink. :D

Aynen yaa o nasıl bir şey öyle :D Bide limon filan oluyo yanında iyice midem kalkıyor gördükçe :D

Alihan Ertürk
16.10.2011, 18:02
2-3 sene önce denemiştim, midyecinin surata tükürmüştüm aynen. :D O günden beri benden uzak Allah'a yakın stayla.

Salih Edip
16.10.2011, 18:11
Midye yemeyenlerdenim :D caiz değil capcaiz bile olsa üste sevap kazansak yine yemem :D

Canberk
16.10.2011, 18:16
2-3 sene önce denemiştim, midyecinin surata tükürmüştüm aynen. :D O günden beri benden uzak Allah'a yakın stayla.

Midye yemeyenlerdenim :D caiz değil capcaiz bile olsa üste sevap kazansak yine yemem :D

Caiz değil capcaiz çççççççççççç

Sefer A.
16.10.2011, 18:28
Kabuklu su ürünleri için dinofilagellatalar en önemli besin kaynağıdır. Kabuklu su ürünleri organizma ile birlikte toksini alırlar ve vücutlarında biriktirirler. Dinofilagellatalar tarafından üretilen yaklaşık yirmi kadar toksin bilinmektedir

Mâlikî mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılmazken, Hanbelî mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Hanefî mezhebine göre ise, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı bu kabildendir. Fakat, diğer su hayvanları caiz değildir. Midye, istiridye, istakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helâl olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmaktadır.(el-Mezâhibu’l-Erbaa, 2: 5)

Sonuç Olarak;

Bu esaslara göre, midye, istiridye gibi deniz hayvanları Şâfiî, Mâlikî ve Hanbeli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefî mezhebine göre yenilmemektedir. Hanefî mezhebinin haram saymasının sebebi, bu çeşit hayvanları gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması,çirkin ve pis sayılmasıdır.

çok çok sagol agabey, bilmiyordum yaau, çok yemedim ama yine de yemisligim var 1 2 kere 1-2 tane....
peki kokoreç te mi yasak ? çok eskiden bir kere yedim sadece, merak ediyorum da ondan sormak istiyorum :)

Salih Edip
16.10.2011, 18:37
çok çok sagol agabey, bilmiyordum yaau, çok yemedim ama yine de yemisligim var 1 2 kere 1-2 tane....
peki kokoreç te mi yasak ? çok eskiden bir kere yedim sadece, merak ediyorum da ondan sormak istiyorum :)

Hiç yemedim ama geçen sormuştum bilen birisine , caizdir dedi :)

sakaryalı.61
16.10.2011, 18:40
Hiç yemedim ama geçen sormuştum bilen birisine , caizdir dedi :)
caiz değil yani helal değil kardeşim selamlar.

Sefer A.
16.10.2011, 18:45
caiz mi degil mi :p yoksa baska renkdasimizin yazdigi gibi capcaiz mi :D

oflubektas
16.10.2011, 18:49
Yaklaşık 1000 yıllık tartışmalar bunlar...İmam Şafii'ye atfedilen bir söz vardır. Ben de konuya nokta koyan bu söze yürekten katılıyorum; "Denizden babam çıksa yerim" Bu kadar basit...

Salih Edip
16.10.2011, 18:49
caiz değil yani helal değil kardeşim selamlar.

Kaynak nedir abi ?

Salih Edip
16.10.2011, 18:51
İnternetten ufak bir araştırma yaptım her yerde caiz olduğu yazıyor. Benim sorduğum kişi de bu işleri bilen biriydi...

Mert Oğuzlu61
16.10.2011, 18:55
yiyin gitsin arkadaş köprü başında size ne yedin diye sormayacaklar daha önemli şeyler sorulacak.

not : midye yemem, yememişimdir yemeyide asla düşünmüyorum. yenir mi la o şey :D

Salih Edip
16.10.2011, 18:59
yiyin gitsin arkadaş köprü başında size ne yedin diye sormayacaklar daha önemli şeyler sorulacak.

not : midye yemem, yememişimdir yemeyide asla düşünmüyorum. yenir mi la o şey :D

Emin ol yediğimiz ekmek kırıntısı veya yemediğimiz ekmek kırıntısı dahi sorulacak...

Mert Oğuzlu61
16.10.2011, 19:06
Emin ol yediğimiz ekmek kırıntısı veya yemediğimiz ekmek kırıntısı dahi sorulacak...

dostum mesele terazide sevapların ağır basması, günahların olduğu kol aşağı inmesin yeter :)

Salih Edip
16.10.2011, 19:11
dostum mesele terazide sevapların ağır basması, günahların olduğu kol aşağı inmesin yeter :)

Dostum önemsiz görünen küçük maçlar da şampiyon yapıyor takımı , sadece derbiler değil :)

Burak DERELİ
16.10.2011, 19:13

öyle değil işte şuan söylediklerin bile o teraziyi etkiliyor

(Not: bende yemem hayatta nefret ederim midyeden :) )

Sefer A.
16.10.2011, 19:30
Yaklaşık 1000 yıllık tartışmalar bunlar...İmam Şafii'ye atfedilen bir söz vardır. Ben de konuya nokta koyan bu söze yürekten katılıyorum; "Denizden babam çıksa yerim" Bu kadar basit...

bu da farkloi bir görüs, saygi duyarim agabeyim hemsehrim :) çok ta yanlis degil hani ^^

İdris Toksoy
16.10.2011, 19:34
ula helal olsun uşaklar :)

bordo61
16.10.2011, 22:30
Hatırlatmakta yarar var

Helal haram konuları ciddi konular arkadaşlar.

Bir konuda helal haram derken yanına bilgi de koyalım mümkünse de böyle kesin ifadeler kullanmayalım.

Sual: Fetva ne demektir?
CEVAP
Fetva, bir hususun dine uygun olup olmadığını, hangi fıkıh kitabının neresinden alındığını bildiren hüküm demektir. Mehazını göstermeden caiz veya caiz değil demek fetva olmaz.

Yanlış fetva vermek

Sual: Dini suallere yanlış cevap vermenin vebali nedir?
CEVAP
Bunun vebali çok büyüktür. Harama helal veya helale haram diyen küfre girer. Müctehid olmayanın, Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden anladığına göre fetva vermesi caiz değildir. Çünkü âyet ve hadislerden dört mezhebin müctehidleri, farklı hükümler çıkarmıştır. Onun için herkes, kendi mezhebine uymalı, kendi mezhebindeki âlimlerin verdiği fetvaları bildirmelidir. Bilmeden, kitaba bakmadan, caizdir veya caiz değildir demekten çok sakınmalı! Bir hadis-i şerif mali şöyledir:
(Fetva vermeye en cüretli olanınız, ateşe girmeye en cüretli olanınızdır.) [Darimi]

Bekir
16.10.2011, 22:44
Arka sayfalarda döner muhabbeti dönmüş,evimizin karşısında samimi olduğum bir dönerci var,çoğu zaman Döner yapımını seyrederim.

Kasaptan normal bildiğimiz Tavuk pirzola(Kemiksiz Tavuk) alıp,baharatlayıp,sonra ince ince kesip,döner yapıyor.
Tavuk'un kilosunu 5.5 TL'ye alıyor,Döner'i 1 TL'ye satıyor ve %50 civarı kar kalıyor.

Bu işi gayet temiz yaparak,1 Tl'ye satıp kar yapmak çok da zor değil.

Et Dönere gelince Yarım Et döneri 3.5 TL'ye satıyor ve Eti mahalledeki en pahalı yerden alıyor,18 Tl'ye kadar et bulunmasına rağmen 30 TL'ye satan Kasaptan alıyor.

İşin özeti 1 TL tavuk döner için,3.5 Tl et döner için çok da düşük rakamlar değil,temiz olduktan sonra bu fiyatlarda sorun yok.

Emirhan Makul
16.10.2011, 23:09
Mide dışında sıkıntı yoktur diye düşünüyorum , eğer günahsada Allah affetsin cümlemizi.

Oğuzhan İnce
17.10.2011, 05:42
Tavşan geyik kısrak midye hepsini yiyorum arkadaş çöplüğe döndü bünye

Salih Edip
17.10.2011, 17:35
Arka sayfalarda döner muhabbeti dönmüş,evimizin karşısında samimi olduğum bir dönerci var,çoğu zaman Döner yapımını seyrederim.

Kasaptan normal bildiğimiz Tavuk pirzola(Kemiksiz Tavuk) alıp,baharatlayıp,sonra ince ince kesip,döner yapıyor.
Tavuk'un kilosunu 5.5 TL'ye alıyor,Döner'i 1 TL'ye satıyor ve %50 civarı kar kalıyor.

Bu işi gayet temiz yaparak,1 Tl'ye satıp kar yapmak çok da zor değil.

Et Dönere gelince Yarım Et döneri 3.5 TL'ye satıyor ve Eti mahalledeki en pahalı yerden alıyor,18 Tl'ye kadar et bulunmasına rağmen 30 TL'ye satan Kasaptan alıyor.

İşin özeti 1 TL tavuk döner için,3.5 Tl et döner için çok da düşük rakamlar değil,temiz olduktan sonra bu fiyatlarda sorun yok.

Valla dostum senin anlattığın kısım tamam ama bir de o tavuğun kasaba gelişi önemli , hatta asıl önemli kısmı orası.

Sibel
28.10.2014, 08:44
Başlık yukarı.

Muhammet YILMAZ
28.10.2014, 08:51
http://www.gimdes.org/helal-market-adresleri bu adreslerdeki marketlerde sadece helal gıda sertifikalı ürünler satılıyor

Sibel
28.10.2014, 10:46
Bir tavuk kesim videosu izledim içim gitti yemin ediyorum.

AdemS
28.10.2014, 11:05
O kadar çok şey yiyoruz ki maalesef. Mide'yi korumak lazım, vücudu korumak lazım ama biz ne bulsak yiyoruz. Yediklerimizin içinde ne olduğunu dahi bilmeden hem de.

Çok güzel bir konu olmuş, herkes elinden geldiğince katkıda bulunursa iyi olur.

selcuk
13.04.2015, 04:22
gurbetci arkadaslar 33:30 dan itibaren izlesin

zcYVrKEFq6w

munzevil
13.04.2015, 11:24
midye,istidrye.istakoz gibi deniz ürünleri hanifi fukahasına göre haram,şafii fukahasına göre helaldır.

Bir hanefi haram olduğunu bile bile yerse günaha girer tıpkı içki gibi.
yahu ne haramı midyeninde haramımı olur derse imani noktada sıkıntıya girer.

munzevil
13.04.2015, 11:32
istanbulda yaşayan kardeşlerime küçük bir tavsiyem olacak,

bildiğiniz güvendiğiniz lokantalar haricinde dışarıda yemek yemeyin.

Çok mecbur kalırsanız yahudi lokantalarında yiyin.

Çünkü yahudi şeriatı yemek konusunda en az islam şeriatına kadar katı hatta bazı konularda daha katı.

Berke6198
13.04.2015, 12:26
Şu koca ülkede yıllardır her gün 3-4 belki de 5 öğün yemek yediğimiz oluyor.

Onca sene bize bilmeden, farkında olmadan domuz eti veya başka etler yedirmediklerini nasıl garanti edebiliriz ? Edemeyiz. Dünyanın çivisi çıkmış durumda.

munzevil
13.04.2015, 13:30
KAZ ETİNDE DOMUZ TADI!….
Birkaç gün önce İspanya’dan, domuz lezzetinde kaz eti başlığı ile, ilginç bir makale gönderildi mailimize.

Makalede, etin helal sertifikalı olup olmayacağı sorgulanmış. Söz konusu kaz eti organik ve etin lezzeti özgün domuz tadında imiş.

Son derece çeşitli, lezzetli, ve kültürel çeşitliliğe sahip Global Halal mutfağımızda, bizler gerçekten domuz tadını helal sertifikalamak zorundamıyız?

Batıda ve Avrupada, tam olarak pekçok helal ürünler var ki bunlar “taklit domuz ürünleri olarak” çoğu zaman düşünülür. Bunlar Sosisler,salamlar, jambonlar, kahvaltı ürünleri ve pekçok diğer ürünlerdir. Hindistan veya Pakistan gibi bazı kültürlerde, taklid domuz ürünleri gibi görülebilen alışık olmadığımız yiyecekler de vardır. Ancak, Bosna’dan Türkiye’ye ordan Kuzey Afrika’ya, sosislerin ve diğer et kokan ürünlerin mutfak kültürleri de önemlidir. Etnik Amerikan Müslümanların da sosis, pepperoni, et veya hindi pastırması ürünleri pazarda yer almaktadır.

Bu makaleyi okuduğunuzda, domuz aromalı kaz, sığır veya kümes hayvanından yapılmış sosis ve diğer et ürünleri arasındaki ilişkiyi düşünün. Biri güçlü bir ihtimalle domuzun tadını taklit etmek amacına hizmet ederken, diğer sınıf ürünler kendilerine özgü tadı ve tarihsel mutfak kültüründe dünyanın pekçok yöresindeki müslümanlar tarafından tüketilir. Bu iki kategoride hazırlanan gıdalar birbirinin yerine geçebilirmi?

Bu makaledeki çabamız müslümanlara, gerçek manada helal’in ne olduğunu düşünmesi ve bir ürünün halal olup olmaması ile ilgili standartların neler olması gerektiği ile ilgili düşünceleri belirtmektir.

Helal otoritelerince kabul edilip edilmeyeceği merak konusu olan bir durum söz konusu. Ancak,içimizde modernist fetvacılarımız bulunduğu müddetçe buna da fetva verilebilir korkusundayız. Bu günlerde ileri derecede işlenmiş bu tür ürünler, Ortadoğunun çeşitli yerinde görünmeye başlamış. Muhakkak ki, haram gıdaların tadları için, yozlaşmış Müslümanlar ve yahudiler arasında kesinlikle bir Pazar bulabilirler.

Yahudilerden bir gurup harekete geçmiş bile. Tadının güvenilir olması için, İsrailli hahamlar 3 tane yahudi olmayan şefe örnekleri göndermişler. Üç şefin tamamı kazın tadının tamamen domuzun kopyası olduğunda hemfikir olmuş.

Rechovot, Şef Ashkenazi Rabbi Yonah Metzger, yahudiler için domuz tadında kaz etini yemenin uygun olmaması için bir nedenin olmadığını belirtmiş.

Yahudilerin kanun kitabı (Talmud) her yasak yiyecek için, bir koşer benzerinin oluşturulabileceğini belirtiyormuş. Metzger, domuz tadındaki kazın onayını bu bağlamda vermektedir, ve ayrıca, yahudilere alternatif koşer etinin devamında, gerçek domuz etinin seçilebileceğinden dolayı, önerilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Bazı koşer takipçilerinin bu fikre muhalif olmasına karşı, domuz sever yahudilerin ” Onlar buna alışacaklar” diye belirtmeleri de ibret alınacak bir ifade olarak düşünülmelidir..

Sibel
19.05.2016, 13:59
ABD'de burgerlerde insan ve fare DNA'sı bulunmuş.
Fareyi bi nebze anlıyorum da insan nedir onu çözemedim.
Neyse.
Biri bana Nutellada domuz yağı var mı yok mu kesin olarak söylese :)

Sercan Keleş
19.05.2016, 14:11
Nutella'da domuz yağı yoktur. Ülke içinde satış yapılabilmesi için belirtmesi gerekmektedir. Bizim gıda düzenlememizde bu konu özel olarak düşünülmektedir.

İçindekiler Şeker, Palm yağı, Fındık (%13), Yağsız kakao (%7,4), Yağsız süt tozu (%6.6), Peynir altı suyu tozu (süt ürünü) , Emülgatör Lesitin (Soya), Vanilin

Helal Gıda tarafından tasdik edilmiştir.

Sibel
19.05.2016, 14:17
Nutella'da domuz yağı yoktur. Ülke içinde satış yapılabilmesi için belirtmesi gerekmektedir. Bizim gıda düzenlememizde bu konu özel olarak düşünülmektedir.

İçindekiler Şeker, Palm yağı, Fındık (%13), Yağsız kakao (%7,4), Yağsız süt tozu (%6.6), Peynir altı suyu tozu (süt ürünü) , Emülgatör Lesitin (Soya), Vanilin

Helal Gıda tarafından tasdik edilmiştir.

Yine burdan birisi var demişti.
Ben de araştırma yaptım yok diyorlar. Ama insan işkilleniyor işte.
Teşekkürler.

Sercan Keleş
19.05.2016, 14:31
Yine burdan birisi var demişti.
Ben de araştırma yaptım yok diyorlar. Ama insan işkilleniyor işte.
Teşekkürler.

Burada aklına soru takılırsa Sibel iki ayrımı göz önünde bulundur.

TSE damgası ve Helal Gıda. Bunlar farklı kavramlardır bizim insanımız bunları karıştırmakta.

TSE damgası olan ürün belirlenen standartlara uygun üretilen gıdaları kapsar. Temizlik, kullanılan maddenin zararı yararı vs. Atıyorum BurgerKing, Mudurnu , Keskinoğlu bu belgeyi alabilir.

Fakat Helal Gıda tarafından onaylanmazlar. Çünkü dinimize göre hayvanların kesilebilmesi belirli şartlara ve düzene bağlanmıştır. Kırmızı ve beyaz et tüketiminde bu hayvanların kesimi makineler ile yapılmakta. Hayvan eziyet görmekte. Bu tür nedenlerden dolayı TSE damgası alan BurgerKing, Keskinoğlu Helal Gıda damgası alamazlar.

Bizim insanımız birde bazı ürünlerin İsrail'in olduğunu söylüyor. Nutella gibi. İçinde Domuz yağı olduğunu iddia ediyor. Oysa Yahudilikte domuz ürünleri yasaklanmıştır. Tüketilmesi kesinlikle haramdır.

:trabzonspor:

Sibel
19.05.2016, 14:42
Sercan Keleş Teşekkürler. :) o konuyu biliyorum.
Sadece domuz yağı değil ben bu konuda milliyetçiyim eğer daha iyi bir Türk Malı varsa onların mallarını tüketmemeye özen gösteriyorum.

Ozan Yılmaz
19.05.2016, 14:51
torku üretiyor mesela gayet güzel de,
nutella ile riske girmeye gerek yok :)

AdemS
19.05.2016, 15:03
Çikolata konusunda Sarelle ve Tadelle'yi tek geçerim (İkisi da aynı firmaya ait). Hem yerli malı hem de gerçekten çok kaliteli..

Sefa
19.05.2016, 17:53
Burada aklına soru takılırsa Sibel iki ayrımı göz önünde bulundur.

TSE damgası ve Helal Gıda. Bunlar farklı kavramlardır bizim insanımız bunları karıştırmakta.

TSE damgası olan ürün belirlenen standartlara uygun üretilen gıdaları kapsar. Temizlik, kullanılan maddenin zararı yararı vs. Atıyorum BurgerKing, Mudurnu , Keskinoğlu bu belgeyi alabilir.

Fakat Helal Gıda tarafından onaylanmazlar. Çünkü dinimize göre hayvanların kesilebilmesi belirli şartlara ve düzene bağlanmıştır. Kırmızı ve beyaz et tüketiminde bu hayvanların kesimi makineler ile yapılmakta. Hayvan eziyet görmekte. Bu tür nedenlerden dolayı TSE damgası alan BurgerKing, Keskinoğlu Helal Gıda damgası alamazlar.

Bizim insanımız birde bazı ürünlerin İsrail'in olduğunu söylüyor. Nutella gibi. İçinde Domuz yağı olduğunu iddia ediyor. Oysa Yahudilikte domuz ürünleri yasaklanmıştır. Tüketilmesi kesinlikle haramdır.

:trabzonspor:
Diğerlerine bakmadım ancak Keskinoğlu Helal Gıda sertifikasına sahip.. Belki örnek olarak verdiniz ancak yine de bu şirketleri zan altında bırakmanıza gerek yok..

Kazım Bostan
21.05.2016, 22:57
Torku :ok

ya bu arada bu etsiz çiğ köftelerin içine de msg katıyormuş bazı markalar, doğru mudur? bağımlılık yapıcı bir etkisi de var yok değil hani.

Muhammet YILMAZ
23.07.2016, 22:01
Afia :ok

Gimdes (http://www.gimdes.org/ ) her türlü araştırmasını yapıp ona göre sertifika veriyormuş. Play Storeda da iki adet uygulaması var :)