PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya

bordo61
31.07.2011, 22:51
T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı

1 Ağustos’tan itibaren başlayacak olan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır. Ümit ediyoruz ki fitrelerimiz ve iftarlarımız uzaklarda hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır”.
---------------

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde büyük bir kampanyaya imza atıyor.

“Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya” kampanyası ile Afrika’da yaşayan insanlara yardım elini uzatacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan’ın bereketini, heyecanını ülke olarak tüm dünya insanları ile paylaşmanın projesini hayat geçiriyor.

Kampanyayı Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonunda basına tanıtan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kampanya hakkında şunları söyledi;

“Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda da olsalar birileri açken tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için elimizdeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri hiçe sayarak gönül köprüleri kurmak için bir kampanya başlatmış bulunuyoruz”.

Kampanyanın Ramazan ayı ve oruç ibadetinin insanlara kazandırmak istediği yüksek değerleri bir nebze de olsa hayata geçirmesini arzuladıklarını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasının devamında kampanya ile ilgili şu sözleri söyledi;

“Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalıdan birinin yetersiz beslendiği, bu yıl Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı, özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi’de de etkisini gösteren bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği hepimizce bilinmektedir.

Başkanlığımızın Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı “Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya” adlı bu kampanya ile Ramazan’ın bereketini kardeşlerimizle paylaşmış, fitrelerimizin en azından bir tanesini bir kişilik iftarın masrafını göndermek suretiyle Afrika’da açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan kardeşlerimize bir lokma ekmek, bir yudum su ikram etmiş olacağız.

1 Ağustos’tan itibaren başlayacak olan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır. Ümit ediyoruz ki fitrelerimiz ve iftarlarımız uzaklarda hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır”.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-Duyuru-11722.aspx

Ömür Karadeniz
31.07.2011, 23:41
Yazık günah ya,içim gitti şu insanlara birkaç sms gönderdim bende.

Sibel
31.07.2011, 23:52
Çok vahim bir durumdalar.:(

.....
01.08.2011, 00:08
önce kendi ülkelerindeki insanlara yardım etsinler, bizim ülkede afrikadan fazla aç var

http://img146.imageshack.us/img146/7353/pobu8.png

http://www.haberveriyoruz.com/wp-content/themes/freshnews/thumb.php?src=wp-content/uploads/2011/07/afrikacocuklari.jpg&w=502&h=300&zc=1&q=90

Emin misiniz ?

.....
01.08.2011, 00:10
Çok güzel bir düşünce. İmkanı olan duyarlı vatandaşlarımız buna da katılacaktır yürekten inanıyorum.

Allah yardımlarımız kabul etsin.

Ömür Karadeniz
01.08.2011, 00:45
Türkiyede açlık yoktur iş beğenmezlik vardır,birinci resim felaketin boyutunu gözler önüne seriyor zaten.

.....
01.08.2011, 04:34
Türkiyede açlık yoktur iş beğenmezlik vardır,birinci resim felaketin boyutunu gözler önüne seriyor zaten.

Aynen öyle. İnsanlar iş beğenmiyor sonra işsizlik var deniliyor. Tabi bu lafım herkes için geçerli değil ama çoğusu böyle.

m@rdi
01.08.2011, 11:27
Bizler için "açlıktan ölüyorum" sadece bir tanımlama iken o insanlar için GERÇEK.
Elinden geleni ardına koyma hem kendi muhtacına hemde orada yaşananlara kayıtsız kalma.
Bu kadar basit.
Ayrıca bizim ülkemizde onlardan çok aç yok, onlardan fazla açgözlü var ;)

Adem Erdoğan
01.08.2011, 11:34
Türkiye'de açlık diye bişey olamaz.

Hele hele Ramazan ayında. Her taraf iftar çadırı herkese açık. Kamyon kamyon kumanya yardımları vs.

Allah Afrikalıların yardımcısı olsun. Biz de elimizden geldiğince yardımcı olalım tabi.

Diyanete destek olalım. İşi propaganda olarak değil insani bir yardım olarak düşünelim.

Faik Yılmaz
01.08.2011, 12:06
Sadece Somalide her gün 200 den fazla çocuk açlık sebebiyle ölüyormuş....

Sadece 1 lt su var 2 avuç buğday bulamadığı için ölen insanların olduğu bir dünyada bizde vebal sahibiyiz arkadaşlar.....

Her ölen insan için hesapvereceğiz....

Onun için her türlü kapanyaya imkanlarımız dahilinde destek olmamaız lazım.....

Onur Civelek61
01.08.2011, 12:16
Bolluk içinde yaşıyoruz haberimiz yok.Şükretmeyi unutuyoruz.Hep daha fazlasını istiyoruz.Birde Afrika ya bakın.

muharrematasoy
01.08.2011, 13:06
filistinin ardından sömürü yapılacak bir somali kalmıştı o da tamam, türkiyede iş beğenilmiyor diyen ufak arkadaşlar iş bulma yaşına gelince o zaman yüzlerini görmek isterim bakanlıklardan torpiliniz yoksa 350 tlye haftanın 6 günü sabah akşam çalışmak nasıl olurmuş öğrenirler

öte yandan afrikaya acıyacağınıza bu ülkeye acıyın, siz afrikayı eskisi gibi açların olduğu biryer sanıyorsunuz galiba artık orası türkiyeyi ekonomik olarak beşe katlar, öte yandan deniz feneri kayıp trilyon olayında gördük nasıl yardım yapıyorlar, yardım yapacaksanız kendi imkanlarınızla yapın ben şahsen bu şahıslara güvenmem

somali elmas madenleriyle dolu adamlar istese türkiyeyi bırakın avustralyayı bile satın alır siz ne konuşuyorsunuz?

Adem Erdoğan
01.08.2011, 13:14
filistinin ardından sömürü yapılacak bir somali kalmıştı o da tamam, türkiyede iş beğenilmiyor diyen ufak arkadaşlar iş bulma yaşına gelince o zaman yüzlerini görmek isterim bakanlıklardan torpiliniz yoksa 350 tlye haftanın 6 günü sabah akşam çalışmak nasıl olurmuş öğrenirler

öte yandan afrikaya acıyacağınıza bu ülkeye acıyın, siz afrikayı eskisi gibi açların olduğu biryer sanıyorsunuz galiba artık orası türkiyeyi ekonomik olarak beşe katlar, öte yandan deniz feneri kayıp trilyon olayında gördük nasıl yardım yapıyorlar, yardım yapacaksanız kendi imkanlarınızla yapın ben şahsen bu şahıslara güvenmem

somali elmas madenleriyle dolu adamlar istese türkiyeyi bırakın avustralyayı bile satın alır siz ne konuşuyorsunuz?

Gölge etme yeter, başka iyilik istemez.

Faik Yılmaz
01.08.2011, 13:16

Abi kötülüklere bulaşan bir kadın bile bir köpeğe su verdi diye affedilen bir dinimiz var....

Ve dinimiz yeryüzündeki bütün müslümanlara değil kafirde olsa diğer insanlara hatta bütün canlılara acımayı emrediyor.....

Birileri 3-5 kuruş yolsuzluk yaptı diye kimseye yardım etmeyelimmi....

Her gün sigara içenler kendilerini kanser ederken 5 tl yide havaya verirken sadece bir sigara ya da bir tabak çorba parasını vermenin kime ne zararı olur....

Kaldıki Yardımı toplayan bir Devlet Kuruluşu Diyanet işleri Başkanlığı....

Onada güvenmeyeceksek tası tarğı toplayıp elmas madenlerinin olduğu yere Somaliye taşınalım....

Faik Yılmaz
01.08.2011, 13:19
Daha önce Bmnden gönderen oldumu bilmiyorum ama ilk mesaj benden...... gönderildi....

Faik Yılmaz
01.08.2011, 13:22
Herhalde yardım yapılacak mecralarını bildiren bu haberi yayaınlamanın birsakıncası yoktur....

FRİKA`DAKİ KARDEŞLERİMİZİN SİZLERE İHTİYACI VAR
"Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika`ya"
"Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika`ya" kampanyası ile Afrika`da yaşayan insanlara yardım elini uzatacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyant Vakfı; Ramazan`ın bereketini, heyecanını ülke olarak tüm dünya insanları ile paylaşmanın projesini hayat geçiriyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı`nın ortaklaşa başlattığı "Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika`ya" adlı bu kampanya ile Ramazan`ın bereketini kardeşlerimizle paylaşmış, fitrelerimizin en azından bir tanesini bir kişilik iftarın masrafını göndermek suretiyle Afrika`da açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan kardeşlerimize bir lokma ekmek, bir yudum su ikram etmiş olacağız.
Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika`da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalıdan birinin yetersiz beslendiği, bu yıl Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı, özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi`de de etkisini gösteren bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği maalesef bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.
Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun insana yardım eli uzatmak, çok uzaklarda da olsalar birileri açken tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için elimizdeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri hiçe sayarak gönül köprüleri kurmak için başlatmış olduğumuz kampanyada sizlerin de bir damlasının bulunmasını arzu ediyoruz.
1 Ağustos`tan itibaren başlayacak olan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601`e gönderilecek olan SMS`ler 5 TL karşılığında olacak,
Ümit ediyoruz ki yardımlarmlarımız hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır.
BAĞIŞ YÖNTEMLERİ
1. ONLINE BAĞIŞ: www.diyanetvakfi.org.tr (http://www.diyanetvakfi.org.tr/online) İnternet Adresimize girerek online bağış bölümünden ilgili bağış hesabını seçebilirsiniz.
2.SMS İLE BAĞIŞ(1SMS 5 TL`dir)
SMS ile Bağışta bulunmak için AFRIKA yaz 5601`e 1 SMS gönder
SMS ile Fitrenizi vermek için AFRIKA yaz 5601`e 2 SMS gönder
3. BANKA HESAP NUMARALARIMIZA havale ve EFT yöntemiyle

AFRİKA İÇİN YARDIM HESAPLARIBankaHesap CinsiHesap No1VAKIFBANK / MEŞRUTİYET ŞUBESİTL HESABITR93 0001 5001 5800 7299 0312 792

HALK BANKASI MİTHATPAŞA ŞUBESİ TL HESABITR 11 0001 2009 3960 0016 0001 163

TC.ZİRAAT BANKASI MİTHATPAŞA ŞUBESİTL HESABI TR80 0001 0012 6207 9673 6650 734

VAKIFBANK / MEŞRUTİYET ŞUBESİUSD HESABITR28 0001 5001 5804 8012 9879 49 5

VAKIFBANK / MEŞRUTİYET ŞUBESİEURO HESABITR92 0001 5001 5804 8012 9879 61

hamdi_61
01.08.2011, 13:48
@muharrematasoy;

kusura bakmayın ama hiç mi olumlu mesajınız olmayacak sizin ?

a f s
01.08.2011, 14:09
Yardım etmeyecekler girip neden mesaj yazar anlamıyorum.
Mübarek ramazan ayındayız, yardım etmek isteyenlerin şevkini kırmasınlar.

Afrikaya itfar yardımını gönderdim.

Allah yardımlarınızı, niyetlerinizi kabul etsin.

Yıllar önce Mevlana İdris Zengin ile yaptığımız bir çalışma, fotoğraftaki çocuk küçük oğlu Kaptan.

http://img98.imageshack.us/img98/4999/363teneffusrb5.jpg

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/gundem/afrika_2_220711.jpg

Kuraklık nedeni ile Afrikalı insanların bulundukları yerlerden göç etmek zorunda kaldıkları ve Kenya yakınlarında bulunana Dadaab Kampına sığınmış Somalili mültecilerin sayısının 400.000’e yükseldiği belirtiliyor.

Tek umutları mülteci kamplarında verilecek olan yemek ve su sayesinde hayatta kalabilmek olan mülteciler zor günler geçiriyor. BM raporuna göre yolculuklar esnasında iki milyon çocuk yetersiz besleniyor ve hayatta kalabilmeleri için çok acil yardıma ihtiyaç duyuyorlar.

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/haber/aff2.jpg

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/kampanyalar/bolgesel/kuraklik_harita.jpg

Mültecilerin, çocuklarıyla birlikte Etiyopya'ya ulaşmak için günlerce yürüdükleri ve 4 çocuklu olarak yola çıkan ailelerin 1 veya 2 çocukla kamplara ulaşabildiği bölgeden gelen bilgiler arasında.

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/kampanyalar/bolgesel/ku2.jpg

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Birleşmiş Milletler Resmi Temsilcisi Adrian Edwards, Dadaab Kampı’nın hali hazırda dünyanın en fazla mülteci barındıran kampı olma özelliğini taşıdığı söyledi.

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/kampanyalar/bolgesel/ku1.jpg

http://www.kimseyokmu.org.tr/uploads/kampanyalar/bolgesel/ku3.jpg

Kuraklık kötüleştikçe, susuzluğa dayanıklı develerin dahi ölmeye başladığı belirtiliyor. Develerin ölmesi diğer küçük ve büyük baş hayvanların daha da zor durumda olduğunun bir kanıtı.

Afrika’da yaşanan insanlık dramı Kimse Yok Mu gönüllüleri ve yardımseverlerini de harekete geçirdi. 10 milyon insanın açlık ile burun buruna geldiğini belirten Kimse Yok Mu Derneği Yurtdışı Yardımlar Koordinatörü Yusuf Yıldırım, 700 bin insanın açlıktan kaynaklanan nedenlerle ölmek üzere olduğunu ve dünya kamuoyunun bir an önce acil önlem alması gerektiğini söyledi.

Kimse Yok Mu Derneği Afrikalı insanların su ve gıda ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda bir kampanya başlattı. Dernek gönüllüleri, Afrikalı insanlara vakit kaybetmeden yardımların ulaştırılması gerektiğinin altını çizerek Ramazan ayında da bu ülkelerde iftar ve gıda kolisi dağıtımı aktiviteleri gerçekleştireceklerini belirtti.

TURKCELL, VODAFONE VE AVEA tüm hatlardan “ACLIK” yazıp 5777`ye SMS göndererek, 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

.....
01.08.2011, 14:12
Bizler için "açlıktan ölüyorum" sadece bir tanımlama iken o insanlar için GERÇEK.
Elinden geleni ardına koyma hem kendi muhtacına hemde orada yaşananlara kayıtsız kalma.
Bu kadar basit.
Ayrıca bizim ülkemizde onlardan çok aç yok, onlardan fazla açgözlü var ;)

:alkış: Mükemmel cevap.

.....
01.08.2011, 14:18

Allah aşkına bir insan bu kadar mı acımasız yorum yapar ?

Kusura bakmayın benden yaşça büyüksünüz size karşı saygım var ama bu yazdıklarınıza karşı yok. Ortada bir insanın canı söz konusu. Açıktan ölenlerden bahsediyoruz. Allah kimseye açlık vermesin. Açlığın ne demek olduğunu bile bilmezsiniz buraya gelip ahkam kesersiniz.

Onlar herşeyden önce birer İNSAN. Onlarında yaşama hakkı var. Ama yaşayamıyorlar. Biz önce dinimizin gereği olarak sonra da insanlığımızın gereği olarak onlara yardım etmeliyiz. Edersin etmezsin o sizin sorununuz ama kayıtsız kalmak insanlıkla bağdaştırılacak bir şey değil.

a f s
01.08.2011, 14:28
http://medya.zaman.com.tr/2011/08/01/m_afrika_k.jpg

Adem Erdoğan
01.08.2011, 14:28
@Ömer

O zihniyete laf anlatamazsın. Sıkıntısı başka çünkü.

.....
01.08.2011, 14:38
@Ömer

O zihniyete laf anlatamazsın. Sıkıntısı başka çünkü.

Allah o zihniyeti ıslah etsin o zaman. Başka ne diyelim ki.

Samet Türkmen
01.08.2011, 14:39

Bilmeden konuşuyorsunuz diyeceğim ama bilerek kasıtlı konuşuyorsun. Şimdi sana : ''İnşallah Afrika'da aç olarak görmediğin insanların şu anki durumuna düşersin '' diye mi dua edelim ? Utanmıyorsun değil mi bir deri bir kemik kalan çocukların fotoğraflarına baka baka bunları yazmaktan ?

Senin Dünya'dan haberin yok. Somali'nin durumunu, Afrika'daki sömürüleri oku ondan sonra burada birşey yazacak güveni kazandır kendine.

bkandil
01.08.2011, 14:41
2 adet SMS gönderilmiştir.

Allah şu mübarek günlerde her anlamda sıkıntıda olanlara sıkıntlarını giderecek derecede yardım etsin...

Faik Yılmaz
01.08.2011, 14:42
Afrikadakine acıyacağınıza kendi ülkenizdekine acıyın diyen insanlar genellikle hiç kimseye acımayan merhametsiz insanlardır....

Kalbinde azıcık merhamet olan birisi yerde sehven ezdiği karıncaya bile acır değil ölen insana acımamak...

Ne diyelim Rabbim ıslah etsin çoraklaşan gönülleri....

.....
01.08.2011, 14:43
2 adet SMS gönderilmiştir.

Allah şu mübarek günlerde her anlamda sıkıntıda olanlara sıkıntlarını giderecek derecede yardım etsin...

Amin . Allah kabul etsin abi.

.....
01.08.2011, 14:44
Afrikadakine acıyacağınıza kendi ülkenizdekine acıyın diyen insanlar genellikle hiç kimseye acımayan merhametsiz insanlardır....

Kalbinde azıcık merhamet olan birisi yerde sehven ezdiği karıncaya bile acır değil ölen insana acımamak...

Ne diyelim Rabbim ıslah etsin çoraklaşana gönülleri....

Edit. :(:( :( :(

bkandil
01.08.2011, 14:46
Amin.

Biraz zor eder ama yine de ıslah etsin.

Aman de Ömer...

Kimden bahsediyorsun?

Adaşın Hz. Ömer'in nasıl müslüman olduğunu tekrar bir oku istersen...

.....
01.08.2011, 14:51
Aman de Ömer...

Kimden bahsediyorsun?

Ramazan günü günaha girdim Allah affetsin. Ama cidden insanı sinirlendiriyorlar.

.....
01.08.2011, 14:58
Aman de Ömer...

Kimden bahsediyorsun?

HAZRET-I ÖMERIN MÜSLÜMAN OLUSU
Kureys Müsrikleri Habes ülkesine hicret eden müslümanlari, kendilerine teslim etmemesi üzerine iskencelerini artirmaya basladilar.Kureys Müsriklerinin azillilarindan Ebu Cehil, kureyslilere teklif götürerek Peygamberi öldürülmesini teklif etti,ve bunu yapabilen her kim olursa büyük ödülün verilecegini ilan etti.Hz.Ömer ''ben buna talibim'' dedi.Ona'' Ey Ömer!Sen,buna elverislisin!''dediler.Hz.Ömer,vereceginiz mallar hakkinda Saglam Kefalet var mi? Diye sordu.Ebu Cehil ''Evet var! Dedi.Hz.Ömer bu hususta onlarla bir anlasma yapti. Hazret-i Ömer'in kiz kardesi Fatima bint-i Hattab, Said b. Zeyd, b, Amr,b. Nufeyl ile evli olup Fatima hatun da, Said b. Zeyd de, Müslüman olmuslardi.Fakat, Müslümanliklarini, Hz. Ömer'den, gizli tutuyorlardi.Yine, Hz. Ömer'in mensup bulundu§u Adiy b. Ka'b ogullarindan Nuaym b. Abdullah Nahham da, Müslüman olmustu.Kavmindan korktugu için, o da, Müslümanligini, gizli tutuyordu.Habbab, b. Erett, Fatima hatuna gelip gidip Kur'an, okur ve okuturdu,
Bir gün, Hz, Ömer; Peygamberimizle Eshabindan bir cemaata saldirmak üzre, kilicini, kusanmis olarak, evinden çikmisti ki Peygamberimiz ve Eshabinin, Safa tepeciginin yanindaki bir evde toplandiklari ve kadinli,erkekli kirk
kisiye yakin olduklari, kendisine haber verilmisti. Dar-i Erkam'da; Peygamberimiz Aleyhisselam ile Amucasi Hz. Hamza,Eshab-i Kiramdan Hz. Ebu Bekr, Hz. Ali ve Habes ülkesine hicret etmeyip Peygamberimizle birlikte Mekke'de oturan Müslümanlardan bazilari da, bulunuyordu.Nuaym b. Abdullah, Hz, Ömer'e rast geldi. Ona "Ey Ömer! Nereye gitmek istiyorsun?" diye sordu.Hz, Ömer: "Kureysilerin islerini, darmadagan eden,Akillarini, akilsizlik sayan, Dinlerini, ayiplayan, Ilahlarina, dil uzatan , Su Ata dinini, birakip yeni din tutan Muhammed'e gitmek istiyorum! Öldürecegim onu!" dedi.Nuaym b. Abdullah "Vallahi, ey Ömer! Seni, nefsin aldatmistir nefsin! Sen, Muhammed'i, Öldürünce, Abd. Menaf ogullarinin, seni, yeryüzün gezer birakacagini mi saniyorsun.Sen, kendi ev halkina, dönsen de, onlarin isi üzerinde dursan olmaz mi dedi.Hz. Ömer ", Sen, benim Ev halkimdan, hangisini kasdediyorsun?" diye
sordu, Nuaym b. Abdullah "Enisten ve Amucanin oglu olan Said b, Zeyd, b,Amr'i ve kiz kardesin Fatima bint-i Hattab'i, kasd ediyorum! Vallahi, ikisi de, Müslüman oldular, Muhammed'e, uydular ve Onun,dinine girdiler!
Sana, önce, onlarla ilgilenmek düser!" dedi. Hz. Ömer, hemen, geri dönüp kiz kardesi ile Enistesinin evine kadar gitti.O sirada, onlarin yaninda Habbab b. Erett ve onun yaninda da, içinde Taha suresi yazili bir Sahife, bulunuyor, onu, onlara okuyordu: Hz. Ömer'in tikirtisini, isittikleri zaman, Habbab, evin bir kösesinde gizlendi.Fatima, hatun Sahife'yi alip uylugunun altina sakladi. Hz. Ömer, evin yanina geldigi zaman, Habbab'in, Fatima hatunla Said
b.Zeyd'e, Kur'an okudugunu, isitmisti.Eve, girince "Isitmis oldugum o sey, ne idi?" diye sordu.Kiz kardesi ile Esnistesi ` `Sen, bir sey isitmedin ! ' ' dediler.Hz. Ömer "Evet! Vallahi, ikinizin de, Muhammed'e uydugunuzu ve Onun dinine girdiginizi, haber aldim!?" dedi ve hemen Enistesi Said b. Zeyd'in üzerine çullandi.Fatima hatun kalkip onu, kocasinin üzerinden ayirmak, uzaklastirmak isteyince, Hz. Ömer, vurup Fatima hatunun basini yardi!
Hz. Ömer, bunu, yapinca, kiz kardesi de, Enistesi de "Evet! Biz, Müslüman olduk, Allah'a ve Resulüne iman ettik!
Sen, istedigini yap!" dediler. Hz. Ömer, kiz kardesinin basini, yarip kanattigini, görünce, yaptigina pisman oldu. Yapmak istedigi seylerden vaz geçti. Kiz kardesine "Demin okudugunuzu sizden dinledigim seylerin yazili bu-
lundugu su Sahife'yi, bana, ver de, Muhammed'in getirdigi seyin ne olduguna bir bakayim?" dedi.Kiz kardesi "Biz, senin Sahife'ye, bir sey yapmandan,korkariz!" dedi.Hz.Ömer "Korkma!" dedi ve onu, okuduktan sonra, geri verecegine, ilahlari üzerine yemin etti.Bunun üzerine, Fatima hatun, Onun Müslüman olacagini umarak "Ey
Kardesim! Sen, puta taptigin müddetce, pissin (temiz degilsin!) Halbuki, Ona (Kur'an-i Kerim, yazili Sahife'ye) pak olandan baskasi, dokunamaz! " dedi.Hz. Ömer, kalkip yikaninca Fatima Hatun, ona, Sahife'yi, verdi.Sahife'de, Taha suresi yazili idi.Hz. Ömer, sureyi bas tarafindan okumaga basladi.Hz. Ömer: "Bu sözler, ne kadar güzel, ne kadar degerli!" demekten, kendini, alamadi. Habbab, bunu, isitince, saklandigi yerden çikip Hz. Ömer'in yanina geldi.
"Ey Ömer! Vallahi, Allah'in, Peygamberinin duasini, sana nasib edecegini, umuyorum:Ben, dün, Peygamber Aleyhisselam'dan isittim ki: O; (E y Allahim! Islam'i,Ebulhakem b.Hi sam veya Ömer b. Hattab ile güçlendir!) diyerek dua etmisti. Ey Ömer! Artik, Allah'dan, kork! Allah'dan!" dedi.Hz.Ömer, Habbab'a "Ey Habbab! Sen, bana, Muhammed'in bulundugu yeri, göster de, yanina varip Müslüman olayim?" dedi.Habbab: "O, Safa tepesinin yanindaki bir Ev'in içindedir.Yaninda da, Eshabindan bazilari, bulunuyordur." dedi.Hz. Ömer, hemen kalkip kilicini, kusandi. Sonra, Peygamberimiz Aleyhisselam ile Eshabinin bulundugu yere kadar varip kapilarin, çaldi.Hz. Ömer'in sesini, isitince, Peygamberimizin Eshabindan bir Zat kalkip kapinin gediginden disari bakti.Hazret-i Ömer'i, kilicini, kusanmis olarak, görünce, korktu. Peygamberimizin yanina döndü "Ya Resulallah! Bu, Ömer b. Hattab'dir. Kilicini kusanmis bir haldedir!" dedi.Hz.Hamza "Ona, izin ver! Eger, o, iyilik için geldi ise, kendisine bol bol iyilik ederiz.
Eger, kötülük için geldi ise, onu, kendi kiliciyla öldürürüz!" dedi.Peygamberimiz "Ona, izin veriniz!" buyurdu.
Kapidaki zat, ona, izin verdi.Peygamberimiz, kalkip ona, dogru vardi ve kendisi ile avluda karsilasti.Kusagindan veya ridasinin toplandigi yerden tutup kendine dogru hizlica çekti. ve ' Ey Ibn. Hattab Ne getirdin Vallahi, Allahin, sana, bir musibet indirmesine kadar duracagini, sanmiyorum!" buyurdu. Hazret-i Ömer "Ey Allah 'in Resulu! Ben, Allah'a, Allah'in Resulüne ve Ona, Allah'dan gelen seylere iman edeyim diye Senin yanina geldim!" dedi.
Bunun üzerine, Peygamberimiz "Allahu Ekber!" diyerek Tekbir getirdi.Peygamberimizin Eshabindan olan ve evde bulunan halk, hz. Ömer'in Müslüman oldugunu, anladilar.Onlar da, Tekbir getirdiler.Tekbir sesleri, Mekke yollarinda duyuldu.Hz. Ömer, der ki: "Müslüman olup ta, dövülmeyen, dövmeyen bir kimse görmedim.Ancak, bundan, benim payima, hiç bir seyin düsmedigini gördüm.Kendi kendime (Müslümanlar, musibetlere ugrarlarken, ben, musibete
ugramamak istemem !) dedim. Müslüman oldugum gece, kendi kendime düsündüm. (Mekke halkindan,Resulullah Aleyhisselam'a, düsmanlikta en azilisi kim ise, gidip Müslüman oldugumu, ona, haber vereyim! Tamam! Ebu Cehl'e, haber vereyim. dedim.Sabaha çiktigim zaman, Ebu Cehl'in kapisini, çaldim. Ebu Cehl, yanima çikip (Hos geldin kiz kardesimin oglu! Ne haber getirdin?) dedi.(Allah'a ve O'nun Resulü olan Muhammed'e iman ve Kendisinin getirip
bildirdigi seyleri tasdik ettigimi, sana, haber vereyim diye geldim!? deyince, kapiyi, yüzüme çarparcasina kapayip (Allah, Seni de, Senin getirdigin haberi de, çirkin ve iyilikten uzak etsin!) (Allah, senin de, belani versin, senin getirdigin haberin de,belasini versin!) dedi." Ve Hz. Ömer Müslüman olduktan sonra Müslümanlar açiktan ,Kabede ,toplu, cemeat halinde namaz kilmaya basladilar.Ve Hz.Ömer Müslümanligi seçtikten sonra , islamiyete meyili olan bir cok Kureysli islamiyeti seçmeye basladilar.
AKABE BEY'ATLARI
Hz. Peygamber (s.a.s.)'in Medine'den gelip ilk müslüman olanlarla 621-622 yillarinda Mekke'nin Akabe adi verilen mevkîinde yaptigi iki anlasma ve ahidlesme.
Mekke'ye üç km. kadar uzaklikta bulunan Mina ile Mekke arasindaki bir mevkiye verilen Akabe adina bölgenin baska yerlerinde de rastlanmaktadir. Ayni adi tasiyan birçok yer bulunmasina ragmen Akabe denince ilk defa bu meshur ahidlesme ve anlasmalarin yapildigi mevkî hatira gelmektedir.
Islâm'i çesitli kabile ve gruplara anlatmaga çalisan Resulullah (s.a.s.) özellikle Hacc mevsiminde Mekke'ye gelen kabileler arasinda dolasiyor ve onlara bu yeni mesaji iletmeye ugrasiyordu. Bu hac mevsimlerinin birinde Yesrib (Medine)'den gelen ve bu sehirde yasayan iki Arap kabilesinden biri olan Hazrec kabîlesine mensup bazi kimselerle karsilasan Hz. Peygamber, onlari Islâm'a davet etti. Peygamberliginin onbirinci yilinda onun bu çagrisina adi geçen kabileden alti ki si icabet edip, büyük bir samimiyetle bu yeni dine sarildilar. Zira yillardir Yesrib'teki diger Arap kabilesiyle aralarinda sürüp gitmekte olan Buas savaslarindan bezmis olduklarindan bu yeni dinin aralarinda bir baris ortami olusturacagini ümit ediyorlardi. Yesrib'e geri döndüklerinde bu olaydan ve yeni dinlerinden kardes kabîle Evs'e bahsedip onlari da Islâm'a davet edeceklerine ve gelecek yil yine Hacc mevsiminde ayni yerde Resulullah'la bulusacaklarina dair söz verip ayrildilar
Medine'de yasayan bu iki kabîlenin disinda ayrica üç Yahûdi kabîlesi daha bulunuyordu. Bunlar müsrik Araplari dinlerinden ve putperestlik anlayislarindan dolayi hep hor görüyorlardi. Yahûdiler ellerindeki Tevrat'a, ayrica âlimlerinden ve atalarindan isitip durduklarina göre yakinda bu bölgede zuhur edecek bir peygambere iman edeceklerini ve bu peygamberin destegiyle putperestlige son vererek Araplari ortadan kaldiracaklarini söyleyip duruyorlardi. Yahûdilerin bu sözleri Yesrib'li Evs ve Hazrec kabilelerinin zihninde yer etmisti. Hz. Peygamber (s.a.s.) ile Akabe'de görüsünce, yahûdilerden önce davranip bu peygamberin yaninda yer almakta hiç tereddüt etmediler. Bu ilk müslüman Yesribliler Resulullah'a iman ederek söyle dediler: "Kavmimiz çok zor günler yasiyor, hiç iyi bir durumda degiliz. Yillardir süren çatismalar aramizda sonu gelmez bir anlasmazliga sebep oldu. Bu yeni dinin bizleri biraraya getirecegine ve bizleri baristirip kaynastiracagina inaniyoruz." Gerçekten Yesribliler Buas savaslarinin artik son bulmasini istiyorlardi. Hz. Peygambere iman eden Hazrecliler su kisilerden ibaretti: Es'ad b. Zurâre, Avf b. Hâris, Râfi' b. Mâlik, Ukbe b. Âmir, Kutba b. Âmir ve Câbir b. Abdullah b. Riab. Bunlardan ilk ikisi Neccarogullarina mensup idi. (Ibn His âm, Sîre, II, 7I vd.; Ibn Sa'd, Tabakât, I, 217 vd.). Islâm'a gönül veren bu ilk Medineli müslümanlar memleketlerine geri dönerek bütün güçleriyle bu yeni dini tanitmaya ve akrabalarinin da iman etmelerini temine çalistilar. Bu küçük grubun Yesribliler üzerinde büyük etkileri oldu. Evs ve Hazrec'ten bir çok kimse bunlarin araciligiyla Islâm'a girdi. Özellikle Resulullah'in dayilarindan olan Neccarogullarina mensup Es'ad b. Zurâre ile Avf b. Hâris müslümanliklarini asla gizlemeksizin büyük bir gayretle insanlari Islâm'a davet ettiler. Gerçekten Islâm akîdesi Yesrib de yillardir süren savaslarin sona ermesinde büyük bir etken oldu. Düsmanliklar sona erdi ve insanlar Allah'in rahmeti sâyesinde kisa zamanda kardesler oluverdiler. Ertesi yil yani peygamberligin onikinci yilinda yine Hacc mevsiminde Mekke'ye gelen Yesrib'li oniki kisi Akabe mevkiinde Resulullah (s.a.s.) ile geceleyin gizlice bulustular. Bunlardan altisi bir önceki yil müslüman olan kisilerdi. Birinci Akabe Bey'ati adi verilen bu bey'atta bulunan sahâbelerden Ubâde b. es-Sâmit, hadiseyi söyle anlatir:
"Refahta oldugu kadar sikintida, sevinçte oldugu kadar üzüntüde de onu destekleyecek ve her konuda emirlerine itaat edecegimize, Resulullah'i kendi nefislerimizden aziz tutup, durum ne olursa olsun ona muhalefet etmeyecegimize, Allah yolunda hiç bir kinayicinin kinamasindan korkmayacagimiza, Allah'a asla sirk kosmayacagimiza, hirsizlik ve zina yapmayacagimiza, çocuklarimizi öldürmeyecegimize, kendiligimizden uyduracagimiz yalan ve dolanlarla hiç kimseye iftirada bulunmayacagimiza, hiç bir hayirli iste Resulullah'a muhalefet etmeyecegimize dair bey'at ettik. Ayrica bizden birinin verdigi sözünde durmasina karsilik onun ecir ve mükâfâtinin Allah'a ait olduguna ve ona Cennet nimetinin verilecegine; kim insanlik haliyle bunlardan birini isler de ondan dolayi dünyada cezaya çarptirilirsa bunun ona keffâret olacagina; kim de yine bunlardan birini isler de isledigi o suçu Allah açiga vurmazsa onun isinin Allah'a kalacagina; Allah'in dilerse onu bagislayip dilerse azaba ugratacagina dair Resulullah'in bize bildirdigi hususlara sadik kalacagimiza da söz verdik."
Bu birinci Akabe Bey'atina katilan oniki kisiden altisi bir önceki yil iman eden kimselerdi. Diger altisi ise Muaz b. Hâris, Zekvân b. Kays, Ubâde b. es-Sâmit, Yezid b. Sa'lebe, Abbâs b. Ubâde ve Ebu'l-Heysem Mâlik b. Teyyihan idiler. Bazi kaynaklarda bir önceki yil Resulullah ile tanisan alti kisiden biri olan Câbir b. Abdullah yerine Uveym b. Saide'nin birinci Akabe Bey'atinda bulundugu ifade edilir.
Medineliler, hacdan geri dönerlerken, yanlarinda, Islâm'i ögretmek üzere Resulullah tarafindan tayin edilen Mus'ab b. Umeyr'i götürdüler. Kisa surede Medine-i Münevvere'de Islâmiyet hizla yayildi. Mus'ab b. Umeyr, Rasûlullah'i Medine'deki her hareketten haberdar ediyordu. Kisa zamanda Evs ve Hazrec kabilesinin bütün evleri Islâm'in nuruyla aydinlanmaya basladi. Artik Medine, bir Islâm devletinin dogusuna hazir hâle gelmisti. Mus'ab b. Umeyr'in gayret ve etkisiyle Yesrib'in ileri gelenlerinden Sa'd b. Muaz ve Useyd b. Hudayr müslüman oldular. Bu iki büyük reisin Islâm'a girmesiyle Islâm, Medine'de bir hayli kabul gördü. Bunun üzerine Medineliler Hz. Peygamberi sehirlerine dâvet etmeye karar verdiler.
Birinci Akabe Bey'atindan bir yil sonra Medineliler yeniden hac için Mekke'ye geldiler. Içlerinde ikisi kadin yetmi s bes müslüman vardi. Allah Resûlünün bu defa onlarla ilgi kurmasi Islâm'in tebliginden ibaret degildi. Çok önemli kararlar arifesindeydiler. Bulusma yeri yine Akabe mevkii oldu. Bulusma gizli yapilacak ve hiç kimseye haber sizdirilmayacakti. Gece yarisina dogru, Medineliler, gayet tedbirli hareket ederek kararlastirilan yerde toplandilar.
Rasûl-i Ekrem Akabe'ye bu defa amcasi Abbâs ile birlikte geldi. Abbâs henüz ya müslüman olmamis, yahut müslümanligini gizliyor, ancak yegenini himaye ediyordu. Böylesi bir toplantida bulunmayi bir aile borcu kabul etmisti. Toplantida ilk sözü Hz. Abbâs aldi:
- Ey Hazrecliler, Muhammed (s.a.s.)'in aramizdaki mevkii bildiginiz gibidir. Biz, onu düsmanlarindan koruduk ve koruyacagiz. Kendisi burada, ailesinin yaninda, nezdimizde izzet ve ikrâm içindedir. Fakat sizinle bir andlasma yapmak ve size katilmak istiyor. Ona verdiginiz sözü tutmak, kendisine muhalefet edenlere karsi gelmek hususunda azminiz kuvvetli ve saglam ise buna bir diyecek yoktur. Fakat onu ele verecek, yaniniza geldikten sonra yalniz basina birakacaksaniz, bunu simdiden söyleyiniz ve onu kendi haline birakiniz.
Medineli Müslümanlarin cevabi söyle oldu:
-Dediklerinizi dinledik. Ey Allah'in resulü, siz söyleyin! Kendiniz adina, Allah adina istediginiz andi bizden aliniz. Biz haziriz.
Resulullah Hz. Muhammed (s.a.s.) Kur'an-i Kerim'den bazi ayetler okuduktan sonra söyle buyurdular:
"Kadinlarinizi ve çocuklarinizi nasil koruyorsaniz, beni de öylece korumak üzere size elimi veriyorum"
Elini ilk uzatan, Berâ b. Ma'rur oldu. O, söyle dedi:
-Bey'at ettik ya Resulullah, seni Hak dinle gönderen Allah'a yemin ederiz ki kendimizi, çocuk ve hanimlarimizi korudugumuz gibi seni de koruyacak ve savunacagiz. Biz, zaten harp içinde yogrulmus kimseleriz. Zirha aliskiniz. Bu, bize atalar mirasidir.
Bera'dan sonra söz alan Ebu'l Heysem de:
- Ya Resulallah, dedi. Bizim yahudilerle bir takim baglantilarimiz vardir. Bu baglantilari kesecegiz. Biz bunu yaptiktan sonra siz de Allah'in inâyetiyle muvaffak olunca bizi birakip kendi kavminizin yanina döner misiniz?
Resulullah (s.a.s.) gülümsediler ve dediler ki:
"Kanim sizin kaninizdir. Siz bendensiniz, ben de sizdenim. Kiminle dövüsürseniz" ben sizin yaninizdayim. Kiminle baris yaparsaniz, ben de onunla baris yaparim. "
Resulullah (s.a.s.)'in bu sözlerini duyan herkes, bey'at etmek üzere elini uzatiyordu. Bu sirada Abbâs b. Ubâde ortaya atilarak sunu söyledi:
-Hazrecliler! Bu zata niçin bey'at ettiginizi biliyor musunuz? Ona bey'atla insanlarin kirmizisina ve siyahina, yani Arap ve Arap olmayana karsi savasa hazir olmayi kabul etmis oluyorsunuz. Bir felâkete ugradiginiz ve ulularinizin maktul düstügünü gördügünüz zaman onu yalniz basina birakacaksaniz simdiden birakiniz. Bu, daha dogru olur. Yoksa dünyada ve ahirette rüsvay olursunuz. Fakat ona verdiginiz sözü tutacak, malca felâkete ugramayi, büyüklerinizin ölümüyle karsilasmayi göze alacaksaniz, bunu yapiniz. Çünkü dünya ve ahiret hayri bundadir.
Hepsi kabul ettiler ve sordular:
- Ey Allah'in Resulü, buna karsilik bize ne va'd ediyorsunuz?
Resulullah:
"Cennet" dedi.
Bey'at kisa zamanda tamamlandi. Hepsi de darlikta ve genislikte her halükarda itaate, sözün ancak dogrusunu söylemeye ve Allah yolunda hiç bir kinayicinin kinamasindan korkmamaya söz verdiler.
Bey'attan sonra Resulullah (s.a.s.), Hazrec'den dokuz, Evs'den üç kisi olmak üzere on iki nakip seçtiler. Es'ad b. Zurâre de hepsinin basi ve emîri s eçildi. Bunlardan her biri bir kabîlenin reisi idiler. Bunun anlami, oniki kabilenin Islâmiyeti kabul etmesiydi.
Bey'at gece karanliginda tenhada ve gizlilik içinde yapilmisti. Fakat bey'atin bitiminde bir çiglik karanligin perdesini yirtti:
- Ey Kureys, Muhammed ile atalarinin dininden çikanlar, sizinle dögüsmek için andlasma yaptilar!..
Fakat müslümanlarin artik kimseden çekindikleri yoktu. Bu sesi duyar duymaz Abbas b. Ubâde söyle dedi:
- Ya Resulallah, seni hak ile gönderen Allah'a yemin ederim ki istersen sabah olur olmaz kiliçlarimizi kinindan siyirir üzerlerine saldiririz. Resulullah (s.a.s.) ise söyle buyurdular:
"Hayir... Bize savas izni daha verilmis degildir. Simdilik hepiniz yerlerinize dönünüz."
Islâm'a teslim olup Resulullah'a tam anlamiyla bey 'at eden bu ilk müslüman kitle için emre itaat mutlak idi. Akabe'deki bu toplanti dagildi ve herkes yerine döndü. Sabah olunca Kureysli müsrikler bu bey'attan haberdar olmuslardi. Müsrikler bu anlasmanin mahiyetini arastirmaga basladilar. Fakat henüz müslüman olmamis olan Yesribliler'in Hz. Peygamber ile anlasmalarina bir türlü anlam veremiyorlardi. Mekkeli müsrikler bu gizli anlasma hakkinda bir bilgi alamadan Yesrib'li müslümanlar sehri terk etmislerdi .
Islâm Devleti'nin kurulmasinda önemli bir dönüm noktasi olan ikinci Akabe bey'atina, Resulullah'in savas ve barista korunacagina dair prensiplerin tesbit edildigi ve kararlarin alindigi bir bey'at olmasindan dolayi, "Bey'atü'l-Harb" adi verilir. Ikinci Akabe bey'at'inin gerçekles mesiyle Islâm tarihinde yen i bir dönem basliyor ve o gün Islâm Devleti'nin temeli atilmis oluyordu.
Kaynak: Islam tarihi

bordo61
01.08.2011, 15:22
Konunun cididiyeti kaybolmasın arkadaşlar.

Düzenleyen herhangi bir vakıf değil , tabi vakıflarda düzenliyor ama bu tartışmalar olur diye

Direk Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonu için açtım .

Açlıktan ölen insanlar için bir hayırda siz yapın

esra61
01.08.2011, 16:44
bir adet sms den bnden...öğrenci işi oldu ama olsun:)

okg_53
01.08.2011, 17:02
Bizden de var birşeyler. Allah cümlemizinkini kabul etsin. Yardımlar en güzel şekilde sahiplerine ulaşsın inşallah.

Herkes eşine dostuna da attırsın mesaj.

fındıkoğlu
01.08.2011, 17:23
Allah yar ve yardımcıları olsun....

bordo61
01.08.2011, 21:56
http://diyanet7.diyanet.gov.tr/turkish/vitrin/arkakapi/cache/hbrfilBuyukResim156.jpg

Nihal Ayvaz
01.08.2011, 22:16
Benim hattım neden yollamadı acaba faturalı vodafone?4 5 kere denedim iletilemedi diyor.

bordo61
01.08.2011, 22:43
Benim hattım neden yollamadı acaba faturalı vodafone?4 5 kere denedim iletilemedi diyor.

Benimki de iletim raporları kısmında beklemede yazıyor ama mesaj geldi

ve Diyanet İşleri Vakfına bağış yaptığınız için teşekkürler diye. Ayrıca 5 tl düştü.

Sizde öyle bir mesaj aldıysanız sıkıntı yok

6Şafak Aydın1
01.08.2011, 22:55
diyanetin heryerinden yollaniyor bu yil.

Nihal Ayvaz
01.08.2011, 23:17
Benimki de iletim raporları kısmında beklemede yazıyor ama mesaj geldi

ve Diyanet İşleri Vakfına bağış yaptığınız için teşekkürler diye. Ayrıca 5 tl düştü.

Sizde öyle bir mesaj aldıysanız sıkıntı yok

Yok bende mesaja göndere bastığım an iletilemedi diyor.Yani mesajı gönderilenler klasörüne bile atmıyor.

poetricus
02.08.2011, 00:42
Güzel bir düşünce; ben katılıyorum.

Hasan61
02.08.2011, 00:47
Yolladım.
Yüce RABBİM kimseyi açlıkla terbiye etmesin.

Turgay Atalay
02.08.2011, 15:57
Verdiğimiz fitrelerle kontör alanları gördü bu gözler, kesinlikle ama kesinlikle bu kampanyaya katılacağım. Allah (C.C.) açlıktan ölen bu insanlara ve bizlere yardımcı olsun

Nihal Ayvaz
02.08.2011, 19:03
Vodafone dan yollamayı başaran varmı?Bu numara servis dışıdır diyor şimdi de..

lazrail8989
02.08.2011, 19:12
Bu düşünceyi uygulayandan ALLAH razı olsun.Umarım tüm Türkiyedeki camilerde de yardım toplanır

bordo61
02.08.2011, 21:38
Vodafone dan yollamayı başaran varmı?Bu numara servis dışıdır diyor şimdi de..

İnternette araştırdım birisi

vodafone sıkıntı çıkarıyor bir türlü gönderemedim

yazmış

bordo61
02.08.2011, 21:44
https://euygulama.diyanetvakfi.org.tr/onlineislemler/?tur=4

Burdan da yapabilirsiniz

bordo61
03.08.2011, 12:34
Başlık kaybolmasın :)

Necat Ulusoy
03.08.2011, 12:52
http://medya.zaman.com.tr/2011/08/01/m_afrika_k.jpg
benden de 2 fitre
Allah yardımcıları olsun...

Davut Özdemir
03.08.2011, 14:56
Bu kadar mı kör olmuşuz Allah aşkına. Yapma bunu.

EMiRHAN61
03.08.2011, 16:39
süresi boyunca daimi iştirakçisi olacağım bi organizasyon olmuş. yardımı yaparken üstünlük taslamak için değil gönül fethi için kardeşlik için onların yiyemediği ama bizim boğazımızdan geçen fazladan her lokmanın karşılığı için olduğunu düüşünürsek üstün değil alçak olduğumuzu, , yardm yaptıkça yükseleceğimizi hatırlayabiliriz belki

Faik Yılmaz
05.08.2011, 09:45
90 günde 29 bin çocuk öldü

Her gün yüzlerce çocuğun hayatını kaybettiği Somali, açlıkla girdiği savaşı kaybetmek üzere. Yardımlar yetersiz kalırken, başka ülkelere göç eden aileler çocuklarını kurtarmak için her şeylerini geride bırakıyor, diğer çocuklarını bile...

DIŞ HABERLER SERVİSİ
Açlığın pençesindeki Somali (http://www.milliyet.com.tr/index/Somali)’de insani kriz gün geçtikçe derinleşiyor. Ülkede yaşanan felaketi, Somali’de uluslararası sağlık örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar’a ait hastanede görev yapan Doktor Şeik Kassım’ın anlattıkları gözler önüne serdi: “Somali’de son 60 yıldır görülen en büyük kuraklık (http://www.milliyet.com.tr/index/kuraklik) yaşanıyor. Bu hastane Somali’nin güneyindeki tek hastane. Buraya gelen çocukların içerisinde hastaneye ulaşmak için 600 kilometre yürüyenler var çünkü aileleri ulaşım (http://www.milliyet.com.tr/index/ulasim) araçlarına 1.5 dolar (http://www.milliyet.com.tr/index/dolar) veremeyecek kadar fakir, onları sırtlarında taşıyamayacak kadar zayıflar. Buraya en son bir kadın, kocası ve iki yaşındaki çocukları Yusuf geldi. Yusuf’un kemikleri ve derisinden başka hiçbir şeyi yoktu. Nefes dahi alamayacak kadar zayıftı.

1.3 milyon çocuk tehlikede
Hayvancılıkla geçinen ailenin bütün hayvanları ölmüştü. Yusuf’un da artık yaşayamayacağına inandıklarından onu burada bırakıp, geride kalan çocuklarına bakmak için dönmek istiyorlardı. Baba evine döndü, ama anneyi Yusuf’un yanında kalması için ikna ettik. Yusuf’u önce yoğun bakım ünitesine aldık. Daha sonra ona tüple süt ve yiyecek verdik. 24 saat sonunda dudaklarını oynatabiliyordu. O anda annesinin yüzü yavaşça aydınlandı. Tekrar umuda kavuştuğunu görebiliyordunuz. Bir hafta sonra, Yusuf artık kendi kendine sütünü içebiliyor, “anne” diyebiliyor ve adını söylediğinizde size gülümseyebiliyordu. 3 hafta sonunda Yusuf hastanedeki diğer çocuklarla oynuyordu. Babası onları almaya geldiğinde, kelimelerle tarif edilemeyecek kadar mutluydu.”
Ancak Somali’deki diğer çocuklar Yusuf kadar şanslı değil... ABD (http://www.milliyet.com.tr/index/ABD)’nin insani yardım (http://www.milliyet.com.tr/index/insani%20yardim) görevlisi Nancy (http://www.milliyet.com.tr/index/Nancy) Lindborg’un dün yaptığı açıklamaya göre, Somali’nin güneyinde açlık (http://www.milliyet.com.tr/index/aclik) yüzünden son 90 günde 5 yaşın altında 29 binden fazla çocuk öldü. 1.3 milyon çocuğun durumu ise kritik.

Kızımı gömdüm yoluma devam ettim
Somalili 3 çocuk annesi Havva Muya, 1 yaşındaki kızı Fatma, 10 aylık oğlu Hüseyin ve 3 yaşındaki kızı Amina ile Somali’den Kenya (http://www.milliyet.com.tr/index/Kenya)’daki Dabaab kampına doğru yola çıktı. 4 kişi olarak yola çıkan aile Kenya’ya vardığında ise artık 3 kişiydi, küçük Amina’nın zayıf bedeni yola dayanamamıştı. Havva kızının son nefesini verişini ve diğer çocuklarını kurtarabilmek için onu ardından bırakıp yoluna nasıl devam ettiğini şöyle anlattı: “Büyük bir grup olarak yola çıkmıştık. Yiyeceğimiz yoktu ve bulabilirsek, köylerde yaşayanlardan yiyecek dileniyorduk. Gruptaki ilk kaybımız kızım oldu. Açtı ve birden yere düştü. Yanına oturup mırıldandığı son sözleri dinledim. Diğerleri bir çukur açıp onu gömmeme yardımcı oldu. Birkaç saat sonra yürümeye devam ettik.”

Oruçlarını açacak yemek bulamıyorlar
Kenya’daki mülteci (http://www.milliyet.com.tr/index/multeci) kampında yaşayan Somalililer iftarda yiyecek yemek bulamadıkları için oruç bile tutamıyor. Amerikan haber dergisi Time (http://www.milliyet.com.tr/index/Time)’ın kampta konuştuğu Muhammed Abdül, “Orucumu açacak bir şey yoksa nasıl oruç tutabilirim ki? Bugün hayatımın en kötü günüydü. Tüm ailem aç ve onlara verebileceğim hiçbir şey yok” dedi. Altı çocuk babası Nur Ahmet de iftar ve sahur için yemek bulamadıkları için oruç tutamadığını anlattı. Somali’deki durumun da mülteci kampındakinden farkı yok. Başkent Mogadişu’da bir caminin imamı olan Şeyh Ali Şeyh Hüseyin, halkın sahur ve iftarda yemek yiyemedikleri için oruçlarının kabul olmadığını söyledi.

7.5 milyon
Somali’de yardıma muhtaç toplam nüfus

Açlığa sebep: Kuraklık ve İç savaş (http://www.milliyet.com.tr/index/ic%20savas)
Birleşmiş Milletler, Temmuz ayında Somali’nin güneyindeki iki bölgede kıtlık yaşandığını ilan ederek, Etiyopya (http://www.milliyet.com.tr/index/Etiyopya), Somali, Eritre (http://www.milliyet.com.tr/index/Eritre), Kenya ve Cibuti (http://www.milliyet.com.tr/index/Cibuti)’de yaklaşık 12 milyon Arfikalının hayatının tehlikede olduğunu açıklamıştı. Ülkedeki kıtlığın esas nedeni ise kuraklık. Son 60 yılın en susuz yılını geçiren Somali’de, kuraklık bitkilerden sonra hayvanları da vurunca insanlar en temel besin ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldiler. Diğer yandan ülkede yaşanan kıtlığın bir diğer nedenlerinin ise ülkede 1988’den bu yana devam eden ve Afrika (http://www.milliyet.com.tr/index/Afrika) Kakınma Bankası Başkanı Donald Kaberuka’nın da deyimiyle “bitmek bilmeyen” iç savaş ve insani yardımların halka ulaşmasına izin vermeyen İslamcı El Şebab örgütü.

El Şabab ülkeye yardım sokmuyor
Somali’de radikal İslamcı el Şabab örgütü, dünyanın Somali’ye ulaştırmaya çalıştığı yardımı ülkeye sokmuyor. Birleşmiş Milletlerin ülkede kıtlık olduğuna dair raporunu de “yaygın propaganda” olarak niteleyen örgüt, Dünya Gıda Programı da örgütünün kontrolü altında bulunan Somali’nin orta ve güney kesimlerinin çoğuna hala ulaşamıyor. Birçok Batılı yardım kuruluşu örgütün tehditleri nedeniyle 2009’de ülkeyi terketmişti.

Mehmet Yusuf
05.08.2011, 09:56
kontör yükler yüklemez ilk içim sms atmak olacak.
Allah kalbimizdeki acıma duygusunu, merhamet duygusunu köreltmesin.

Yavuz Selim Bal
05.08.2011, 10:28
bordo61 Kardeşim sende vesile oldun sağolasın.2 sms gönderildi.

Rabbim yardımcıları olsun.Halimize şükretmek lazım...

bordoylamavi
05.08.2011, 10:51
ya şu başlığı genel bölümünüe taşısak. burda kimse görmüyor. ben buraya girmem etmem teesadüfen başka bir başlıktaki mesajdarkadaş linkini vermiş de öyle gördüm
lütfen yönetici arkadaşlar şu başlığı genele taşıyalım

evrents
05.08.2011, 10:52
Dün kızılay başkanı tv programına telefonla bağlandı.Kendisi afrikaya yardım için hesap numaraları verdi(halk bankası kızılay şubesinin) ve 2868'a HAYAT yazıp (tam emin değilim) msj gönderirseniz 5 tl'lik yardımda bulunmuş olursunuz dedi.Bu durumu tam bilen var mı?Bu da bu sayfadakiyle aynı mı arkadaşlar tam anlayamadım.Buna da gönderelim.Tam bilen varsa daha iyi açıklayabilir mi?Ben sonuna doğru yetiştim.

bordo61
05.08.2011, 10:58
Dün kızılay başkanı tv programına telefonla bağlandı.Kendisi afrikaya yardım için hesap numaraları verdi(halk bankası kızılay şubesinin) ve 2868'a HAYAT yazıp (tam emin değilim) msj gönderirseniz 5 tl'lik yardımda bulunmuş olursunuz dedi.Bu durumu tam bilen var mı?Bu da bu sayfadakiyle aynı mı arkadaşlar tam anlayamadım.Buna da gönderelim.Tam bilen varsa daha iyi açıklayabilir mi?Ben sonuna doğru yetiştim.

Kızılay

SMS yoluyla: Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atarak 5 TL’lik bağış yapılabilir.

-------------

bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır.

evrents
05.08.2011, 11:04
Arkadaşlar şu broşürdeki resimleri biri Allah rızası için şuraya koyabilir mi koyamıyorum ben.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/vitrin/index.php/dosya,her_evden_bir_fitre_bir_iftar_afrikaya.pdf

evrents
05.08.2011, 11:05
Kızılay

SMS yoluyla: Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atarak 5 TL’lik bağış yapılabilir.

-------------

bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır.
Teşekkür ederim ikisi de aynı yere gidiyor yani(Afrika'ya).

Faik Yılmaz
05.08.2011, 11:10
Bmn Danışma bölümüne mesaj attım.....

Konunun önemine binaen bir süre Genele alınsın diye....

Umarım dikkate alınır....

bordo61
05.08.2011, 11:10
http://i53.tinypic.com/fw3dzr.png

http://i51.tinypic.com/33dyrkz.png

Badaloğlu
05.08.2011, 11:23
Arkadaşlar,

Konu hassasiyetine binaen genel'e alınmıştır. Konunun dışında ikili tartışmalardan uzak amacımızın sadece yardım olduğunu düşünerek bu konuda katkılarınızı bekliyoruz.

BMN yönetimi olarak aslında Ramazan öncesi bu konuyu konuşmuştuk ama işin içinde para olunca bizide sıkıntı basıyor. Allah'dan resmi kurum ve kuruluşlar öncülük ettilerde bizde bu para işlerine girmekten kurtulduk.

Herke kendi imkanları ölçüsünde katkı yaparsa insanlık adına, müslümanlık adına güzel bir şey yapmış oluruz. Fotoğraflardaki çocuklara bakamıyorum bile... Akşam iftar sofrasına oturduğumuzda Allahıma şükrediyorum.

Şu annenin anlattıklarını okuyupta olayları hala daha farklı yerlere çekmeye çalışan arkadaşlarımızın gerçekten vicdanları körelmiştir...

Somalili 3 çocuk annesi Havva Muya, 1 yaşındaki kızı Fatma, 10 aylık oğlu Hüseyin ve 3 yaşındaki kızı Amina ile Somali’den Kenya (http://www.milliyet.com.tr/index/Kenya)’daki Dabaab kampına doğru yola çıktı. 4 kişi olarak yola çıkan aile Kenya’ya vardığında ise artık 3 kişiydi, küçük Amina’nın zayıf bedeni yola dayanamamıştı. Havva kızının son nefesini verişini ve diğer çocuklarını kurtarabilmek için onu ardından bırakıp yoluna nasıl devam ettiğini şöyle anlattı: “Büyük bir grup olarak yola çıkmıştık. Yiyeceğimiz yoktu ve bulabilirsek, köylerde yaşayanlardan yiyecek dileniyorduk. Gruptaki ilk kaybımız kızım oldu. Açtı ve birden yere düştü. Yanına oturup mırıldandığı son sözleri dinledim. Diğerleri bir çukur açıp onu gömmeme yardımcı oldu. Birkaç saat sonra yürümeye devam ettik.”

Faik Yılmaz
05.08.2011, 11:27
Teşekkürler Ahmet Abi...... Allah razı olsun....

Buradan herkes görüp yardımlarını yapabilir.....

Özendirici olması açısından yardım yapan arkadaşlar için listede yapabiliriz....... Böylelikle kurumsal anlamda organize olup yapılan yardım miktarınıda artırma imkanına sahip oluruz diye düşünüyorum....

.....
05.08.2011, 11:29
Teşekkür ederim Ahmet abi. Türkiye her zaman olduğu gibi bu yardım projesine de desteğini sonuna kadar verecektir. Allah yapacağımız yardımları kabul buyursun.

Sibel
05.08.2011, 11:33
Çok madur durumdalar.Üstelik bir ailenin çocuk sayısı da fazla.Bu daha kötü bir tablo çıkarıyor ortaya.
Allah yardımcıları olsun.Destek vermeyi esirgemeyelim.

oflu engin
05.08.2011, 11:41
mesaj gönderilmiştir.

bordo61
05.08.2011, 11:45
Ahmet abi teşekkürler.

seyduna_efil
05.08.2011, 11:48
Afrika'da çocukların ortalama yaşam süresi 6-7 yaşmış,bazen ne kadar şükürsüz bir toplum olduğumuzu düşünüyorum..

Faik Yılmaz
05.08.2011, 11:52
Bmnden 1000 kişi mesaj atsa 5.000 Tl ederki kimseye fazla dokunmadan anlamlı bir miktar toplamış oluruz diye düşünüyorum......

seyduna_efil
05.08.2011, 11:53
Bu tür yardım kampanyalarını sonuna kadar destekliyorum,sonuçta insanı görevimizi yapmamız gerekiyor ama orda ki açlık sorununu her sene sadece Ramazan ayında yardım ederek çözemeyiz..Oralara alt yapı ve üst yapı yatırımları yapıp insanları iş sahibi yapmak lazım ki uzun vaede de açlık sorunu çözülsün..Tabi bir de adam akıllı eğiitim şart onlara,kendilerini batıya karşı artık ezdirmesinler..

Salih Edip
05.08.2011, 11:55
1 adet sms gönderilmiştir , öğrenci işi oldu ama olsun :(

bordo61
05.08.2011, 11:55
Başlığa ilgi gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler

Kasım Hilal
05.08.2011, 11:57
Gönderdim ama n'olur burada şu resimleri bu kadar fazla paylaşmayın. İnsan, insanlıktan çıkıyor görünce.

Faik Yılmaz
05.08.2011, 12:02
Başlığa ilgi gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler

Geçen hafta sonu böyle bir başlığı açmayı çok düşündüm. Ama siteye girdiğimde zaten açılmış olduğunu görüp elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum...

Sadece sitede değil bütün arkadaşlarıma aile çevreme bu konuda tavsiyelerde bulunuyorum......

bordo61
05.08.2011, 12:06
Geçen hafta sonu böyle bir başlığı açmayı çok düşündüm. Ama siteye girdiğimde zaten açılmış olduğunu görüp elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum...

Sadece sitede değil bütün arkadaşlarıma aile çevreme bu konuda tavsiyelerde bulunuyorum......

Bende Tv Bordomavi aracılığı ile yaymaya çalışıyorum.

İnşallah daha fazla kişiye ulaşabiliriz

Dursun Suleymanoglu
05.08.2011, 12:15
Allah yardımcıları olsun :( Yardım gönderildi.

evrents
05.08.2011, 12:22
Teşekkür ederim Ahmet abi. Türkiye her zaman olduğu gibi bu yardım projesine de desteğini sonuna kadar verecektir. Allah yapacağımız yardımları kabul buyursun.
Amin....................

evrents
05.08.2011, 12:23
Annemin telefonundan gönderdim babamınkin de yollayacağım bende de kontör yok en kısa zamanda kontör alıp ben de göndereceğim.Lütfen herkes az çok demeden yardımlarını göndersin.

tamuğ yamtar
05.08.2011, 12:33
Şuan da çalışmalar devam ediyor arkadaşlar.

İlk etapta 4 uçakla yardımlar ulaştırılacak.

Planlara göre 15 Ağustos da gemi ile bölgeye ulaşılacak.

Bugün öğleden sonra 7 kişilik bir Kızılay ekibi de bölgeye doğru hareket ediyor.

Külünkoğlu
05.08.2011, 12:40
Allah yaptığınız ve yapacağınız yardımları kabul etsin arkadaşlar.

2008 Yılında aile derneği olarak Etiyopya da iki tane su kuyusu açtırmıştık. Şartlar o kadar zor ki anlatılamaz.

Sibel
05.08.2011, 12:46
Dün bir haber izledim.Çocuk sayısı çok fazla,yazık günah değil mi?Biri diyor 9 çocuğum var ,diğeri 8..
Durum bu haldeyken, ne diye fazla çocuk yapıp onları ölüme sürüklüyorsunuz?:(:(:(

Samet Türkmen
05.08.2011, 12:48
3 sms gönderildi.

metinbay61
05.08.2011, 12:55
Bu konu önemli bence sms le falan uğraşmayalım...toplu hareket edebiliriz, kendimiz yollayalım yardımlarımızı maddi manevi her türlü yardımlarımızı yollayalım...BMN bu konuda öncü olabilir...

tamuğ yamtar
05.08.2011, 13:04
Bu konu önemli bence sms le falan uğraşmayalım...toplu hareket edebiliriz, kendimiz yollayalım yardımlarımızı maddi manevi her türlü yardımlarımızı yollayalım...BMN bu konuda öncü olabilir...

İyiniyetli bir soru olarak alın lütfen.

Kendiniz nasıl yollamayı düşünüyorsunuz?

Faik Yılmaz
05.08.2011, 13:10
Bence Diyanet gibi Kızılay gibi son derece organize kuruluşlarımız dururken kendimiz bir şeyler yapmaya çalışırsak hem maddi hem manevi enerjimizi heba ederiz....

zekeriyya
05.08.2011, 13:10
ilgili başlığın genel bölüme alınıp sabitlenmesi iyi olmuş , teşekkürler

1 sms 1sms değil çok şeymiş aslında

evrents
05.08.2011, 14:19
Zaten diyanetle kızılay bu işi yapıyor.Biz yaparsak artı bir de nakliye parası vereceğiz oraya artı bir de nakliye parasını verene kadar diyanetle kızılaya verelim nakliye parası da onlara ürün olarak dönüşsün.

Davut Özdemir
05.08.2011, 14:56
Rabbim cümlemizin yardımlarını kabul etsin, yardım ulaştırmaya çalıştıklarımıza da acil yardımlar nasip eder inşallah.

pReN@_61
05.08.2011, 14:58
2 sms gönderildi.

Halil Atalay
05.08.2011, 15:23
bugün camii de bozuklar belediye çalışanları kampanyasına 40tl bir de sms attım ilerleyen bir kaç şey daha yaparız her halde

Bekir
05.08.2011, 15:48
Herkes fitre veriyor,Komşularınızla ve yakınlarınızla irtibata geçerek fitrelerini toplayarak Afrika'ya yollamaya çalışalım.

Her Ailenin 50 TL fitre verdiğini düşünürsek 3-4 aileye ulaşsak bile 200 TL'ye yakın para elde edilir.

EMiRHAN61
05.08.2011, 16:22
- Kuraklık ve açlıktan perişan durumdaki Afrika'ya "5 lira" yardım için:
AFRİKA yaz 5601 - (Diyanet)
AFRİKA yaz 2868 - (Kızılay)
AFRİKA yaz 3072 - (İHH)
Tüm operatörler için geçerlidir.

Selçuk Aydın61
05.08.2011, 16:39
kesinlikle KATILACAM ..... ÇOK duygulu bir yardım ....

m@rdi
05.08.2011, 17:27
Trabzon belediyesi Somali yardımı için çalışmalarda bulunuyormuş. Başkan halkı bilgilendirici çalışmaların yapıldığını, sms ve para yardımlarının yanı sıra toplanacak bakliyat, süt vs. yardımlarının Kızılay vasıtasıyla gönderileceğini söyledi.

Aynı hassasiyetin tüm il belediyelerinden de bekliyorum.

bordo61
05.08.2011, 17:39
Afrika’ya Yardım Kampanyası dördüncü gününde 355 bin SMS’e ulaştı

Tarih: 04.08.2011

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa başlattığı “Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya” kampanyasına yoğun ilgi devam ediyor. Afrika’ya Yardım Kampanyası dördüncü gününde 355 bin 074 SMS’e ulaştı.

Kampanya sayesinde son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan Afrikalılara gıda yardımı yapılmış olacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kampanyayı Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda basına tanıtırken şu ifadeleri kullanmıştı;

“Diyanet İşleri Başkanlığı, Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun muhtaç insanlara yardım eli uzatmak, çok uzaklarda olsalar da birileri açken tok yatmamak, insanlığın birlik ve dirliği için elimizdeki nimetleri paylaşmak ve mesafeleri hiçe sayarak gönül köprüleri kurmak için bir kampanya başlatmış bulunmaktadır.

Başkanlığımızın Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı “Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika’ya” adlı bu kampanya ile Ramazan’ın bereketini kardeşlerimizle paylaşmış, fitrelerimizin en azından bir tanesini bir kişilik iftarın masrafını göndermek suretiyle Afrika’da açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan kardeşlerimize bir lokma ekmek, bir yudum su ikram etmiş olacağız.

Başlatılan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır.

Ümit ediyoruz ki fitrelerimiz ve iftarlarımız uzaklarda hayata tutunmaya çalışan canlara ab-ı hayat olacaktır.”

pReN@_61
05.08.2011, 17:46
AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

Kızılay için boş mesaj olarak yollanıyor.

A.Gökhan AKIN
05.08.2011, 18:25
Az çok demeden yardım ulaştırılmalı yazık milyarlarca dolarlık sermayelere hükmedenlerin kılları kıpırdamıyor.. onlar Lüks yatlarında sefalarını sürerken son 1 ayda 29.000 çocuk hayatını kaybetmiş açlık ve bakımsızlıktan bu nasıl bir sorumluluktur yarabbim sen affeyle....

Bekir
05.08.2011, 18:48
http://www.facebook.com/video/video.php?v=130761563681608&oid=153856307985629&comments

Sms'den daha da önemlisi fitre ve zekatlar..

Hepimiz fitre veriyoruz,birçoğumuz zekat da veriyoruz,Allah aşkına Türkiye'de zekat verebiliceğimiz,fitre verebiliceğimiz kaç kişi var şu durumda?

Eşinizin,dostunuzun,kendinizin fitrelerini zekatlarını toplayıp Banka aracılığı ile Afrika'ya gönderebiliriz.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-Duyuru-11784.aspx

Burada banka hesaplar var.

bordo61
05.08.2011, 21:10
Trabzoncell kullanıp mesajı ulaştırmayı beceren var mı ?

Ben ilk gün yollamıştm ama şimdi olmuyo defalarca denedim

.....
05.08.2011, 21:11
Bugün Türkiye'de Cuma namazından sonra yardım toplandı.

Hocalar şu Ramazan gününde açlığın ne demek olduğunu iyi biliyoruz, bizim bir iftar vaktimiz var. Onların iftar vakti yok diye söylediler.

İlginin hayli fazla olacağını zannediyorum. Allah yardımlarımızı dergah-ı hazretinde kabul buyursun.

evrents
05.08.2011, 21:29
Trabzoncell kullanıp mesajı ulaştırmayı beceren var mı ?

Ben ilk gün yollamıştm ama şimdi olmuyo defalarca denedim
Annemin hattı trabzoncell bugün yolladım gayet rahat hiç bir sorun olmadı.Gelen msj'da diyanet vakfına 5 tl bağışta bulundunuz gibi bir şey yazıyordu.

evrents
05.08.2011, 21:30
Bugün Türkiye'de Cuma namazından sonra yardım toplandı.

Hocalar şu Ramazan gününde açlığın ne demek olduğunu iyi biliyoruz, bizim bir iftar vaktimiz var. Onların iftar vakti yok diye söylediler.

İlginin hayli fazla olacağını zannediyorum. Allah yardımlarımızı dergah-ı hazretinde kabul buyursun.
Bizim cami hocası herkes en az kendi iftar sahurunu kaç paraya yiyorsa o kadar versin dedi.

bordo61
05.08.2011, 21:31
Annemin hattı trabzoncell bugün yolladım gayet rahat hiç bir sorun olmadı.Gelen msj'da diyanet vakfına 5 tl bağışta bulundunuz gibi bir şey yazıyordu.

--------------

Edit

------------

Aradan 3 saat geçti yeni çekiyor tl'leri

esirgolge
05.08.2011, 22:22
ÖLÜMLERİN EN DEHŞETLİSİ...

İnsanlar, kazalarda ,hastalık ve ani afetlerde ölürler..tabii ölümlerin hepsi sevenleri ve yakınları için hüzün vericidir...

Fakat AÇLIK Çekerek umutsuzca ölümü yaşamak en dehşetlisidir.

dünyanın bir tarafında obezite olmuş besili insanlar..

diğer tarafta günlerce aç kalmış deri kemik insanlar.

hangi vicdan buna rıza gösterir..

Sadece kendimizle sınırlı kalmayalım.Eş,dost ulaşabildiğimiz kim varsa bu kampanyaya katılmalarına vesile olalım.Bir arkadaşın mesajında yazdığı gibi "Unutmayın bizim bir iftar vaktimiz var.Ama onların iftar vakti yok"

Ahmet KESKİN
05.08.2011, 22:51
eşimin ve cocuklarım fitresi ni ve kendi fitre mi .. buraya gönderecegim... haberleri duydukça ağlıyorum....

Cafer KILIÇSOY
05.08.2011, 22:58
Şantiyedeki bütün herkesi yönlendirdim olaya. Telefononda kontör olmayanlardan 5 lira alıp kendi telefonumdan onların yerine gönderdim.

Üç senedir bir yağmur damlası düşmüyor Somali'ye ve son 90 günde 29 bin çocuk açlıktan öldü. Dikkat edin açlıktan öldü. Bir onları düşünün, birde bizim zengin iftar sofralarını. Bu akşam yemek yiyemedim, geçmedi boğazımdan:(

Ömer Kibar
05.08.2011, 23:12
İmkan dahilinde elimizden gelen yardımı esirgemeyelim..Ülkemizin gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

.....
05.08.2011, 23:16
Bizim cami hocası herkes en az kendi iftar sahurunu kaç paraya yiyorsa o kadar versin dedi.

Çok doğru.

Onların bir iftarı bile olmuyor.Allah yardımcıları olsun.

Ahmet Kuru
05.08.2011, 23:19
bir çok kurum ve kuruluştan yardım kampanyaları yapılıyor.
Duyarlı Türk Milleti üzerine düşeni layıkıyla yerine getirecektir.

Cafer KILIÇSOY
05.08.2011, 23:48

(Boş Mesaj) 2868 - (Kızılay)

AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

Melek
06.08.2011, 00:50
Oruç tutmanın temel unsurlarından bir tanesinin de açın, yoksulun farkına varmak..
İçler acısı gerçekten inşallah tez zamanda ulaşır yardımlar.

Erdinç Dilek
06.08.2011, 01:02
mesaj gönderildi Allah ım yardımcıları olsun

tamuğ yamtar
06.08.2011, 01:34
Oruç tutmanın temel unsurlarından bir tanesinin de açın, yoksulun farkına varmak..
İçler acısı gerçekten inşallah tez zamanda ulaşır yardımlar.

Yarın, aslında artık bugün Kızılay'ın yardım dolu ilk uçak kalkıyor.

Şuanda bile hazırlıklar devam etmekte.

İnşallah yardımlar geldikçe daha fazla sefer yapılacak.

Gemi içinde hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Dün de arkadaşlarımız ön hazırlık amacıyla bölgeye hareket ettiler.

Onların da işi ve görevi zor. Allah yardımcıları olsun.

bordo61
06.08.2011, 01:44
Siz kızılayda görevlisiniz sanırım.

Kampanyaya ilgi yoğun mu ?

D.Demir
06.08.2011, 01:47
Sevgili renkdaslarim sayenizden boyle bir kampanyadan haberim oldu. Boyle bir vesileye araclik yapan herkesden allah razi olsun.

seyduna_efil
06.08.2011, 01:49
Yarın, aslında artık bugün Kızılay'ın yardım dolu ilk uçak kalkıyor.

Şuanda bile hazırlıklar devam etmekte.

İnşallah yardımlar geldikçe daha fazla sefer yapılacak.

Gemi içinde hazırlıklar son sürat devam ediyor.

Dün de arkadaşlarımız ön hazırlık amacıyla bölgeye hareket ettiler.

Onların da işi ve görevi zor. Allah yardımcıları olsun.

:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Tüm çalışanalrın ellerine sağlık..

tamuğ yamtar
06.08.2011, 01:53
Siz kızılayda görevlisiniz sanırım.

Kampanyaya ilgi yoğun mu ?

Aslında bu işin koordinasyon ve organizayonunu gerçekleştiren Kızılay Birimi'nde çalışıyorum.

İşin tam göbeğinde de diyebiliriz.

2 gündür bağışlar yoğun olarak geliyor.

Yakın zamanda Pakistan'la ilgili kampanya gerçekleştirilmişti bildiğiniz gibi.

Pakistan yoğunluğunda değil henüz. Ancak başlarda genellikle böyle oluyor.

Daha sonra yetişemiyorsunuz :) İnşallah yine öyle olur.

En yakın mesai arkadaşlarım bugün gittiler Somali'ye.

Aslında benim de aklım O'nlarda biraz da.

Gönlünüzü ferah tutun. Yaptığınız her bağış, miktarı ne olursa olsun ciddiyetle değerlendirilip ilgili bölgeye ulaştırılıyor.

Bağışlarınızın boşa gitmemesi için önceden yoğun bir araştırmaya girilip, bağışın ulaştırılacağı ülke ile ilgili yemek kültürleri ve temel ihtiyaçları ile ilgili araştırmalar yapılarak raporlar hazırlanıyor.

Bu raporlar ve bölgede ki arkadaşlarımızın gönderdiği raporlar çerçevesinde sevkiyatlar yapılıyor.

Konu hakkında başka sorularınız olursa da gün ve gün gerekli bilgileri size sunabilirim.

Ali Tunahan Güllü
06.08.2011, 01:57
Elimden geldiğince yardım edicem yarın gidip lira yükletmem lazım.inşallah herkes elinden gelen kadar yardım eder de şu acı tablo biraz olsun düzelir.

mehmets61
06.08.2011, 02:09
benimde trabzoncell de yollarken sıkıntı oldu geç aldı tl yi.

Ahmet ÇOLAK
06.08.2011, 02:11
sadece faturalı hatlardamı geçerli bu kampanya ??

Adem Erdoğan
06.08.2011, 02:21
Yardımda bulunan herkesten Allah razı olsun.

Bekir
06.08.2011, 02:31
İlla Sms atmanıza gerek yok,Banka yolu ile de gönderim yapabilirsiniz..

Tekrar söyleyim bu aralar(Ramazan bayramına kadar verilmesi zorunlu) hemen hemen herkes Fitre vericek; komşumuza,akrabalarımıza,çevremizdekilere ulaşıp bir şekilde Fitrelerini Afrika'ya yollamalarını sağlamalıyız,zekat verenler de olabilir.

Her aile Ortalama 50 TL fitre verse 3-4 aileye ulaşsak bile 200 TL civarı para ediyor ki bu oranın şartları için Büyük bir rakam.

Emre EFENDİOGLU
06.08.2011, 02:33
Yardım yaptım bende.

Fatih Öztürk
06.08.2011, 03:20
ey gıdı ınsanoğlu.lütfen sıcak pıde kuyruğuna gırdığımız gıbı,açlıktan ölmek üzere olan kardeslerımızede yardım kuyruğuna gırelım.ey büyük Allahım bıze verdığın gıbı onlarada ver.

Uğur Tüysüzoğlu
06.08.2011, 03:23

AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

Ben kendim gönderdim ailemide yönlendirdim yarında onlara attıracağım haydi arkadaşlar duyarlı olalım lütfen.

Uğur Tüysüzoğlu
06.08.2011, 03:31
Ve merak ettiğim fitre ve zekat bedelini aileme mesaj olarak attırsam bir mahsuru olurmu yoksa , hesap numarasınamı aktarım.

.....
06.08.2011, 05:02
Fatih Sultan Mehmet Han , İstanbul'u fethetmeden önce hocası Akşemsetti Hazretleriyle İstanbul'u gezip görmek hakkında konuşmuş nihayetinde normal halk gibi giyinip aralarında gezmeye başlamış.

Un almak istiyorum diye bir dükkana girmiş , esnaf ben siftahımı yaptım karşıdaki yapmamış olabilir sen ona git diye karşıya yollamış. Karşıya gitmiş o ben siftahımı yaptım diğeri yapmamış olabilir sen ona git diye oraya yollamış. Bu böyle devam etmiş artık akşam olmuş.

Fatih Sultan Mehmet Han un alamadan Hocası Akşemsettin Hazretlerinin yanına gelmiş.Hocası ne yaptın diye sormuş , Fatih Sultan Mehmet Han şu sözleri söylemiş;

'Ben bu milletle değil İstanbul'u dünyayı fethederim'.

*

Biz bu günlere böyle geldik. Herkes kendinden önce karşısındakini kardeşini düşünürdü. Bakmayın şimdi insanların gözü dönmüş para için herşeyi yapar olmuş. Ama bunun aksini yapan insanlarda hiçte az değil. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir'

'Bana dokunmayan yılan bin yaşasın' diyerek değil paylaşarak şevkatle bu toprakların sahibi olduk. Biz üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız buna eminim. Kampanya yeni yeni gündeme geliyor. Bundan sonra daha da çok katkı olacağını düşünüyorum. Milletimiz her zaman olduğu gibi bu kampaya içinde elinden geleni yapacaktır evelAllah.

Ertan 51
06.08.2011, 07:53
Niğde'de meşhur bir İlhami hocamız var,Dedelibağ Camii imamı,hutbe de hem sever hem döver tarzı müthiş konuşmaları vardır,memleketin her kesiminden insanlar akın eder o Cami ye.Dün hanım çoluk çocuk gittik o camiye,İlhami hocam Afrikada ki aç insanları konu etmiş,hem ağladı hem ağlattı tüm cemaatı.Fakat öyle etkilidir ki konuşmaları kayıtsız kalman için insan olmaman lazım,müthiş bir yardım toplandı,fitreler zekatlar verildi,cemaat bilinçlendirildi acayip mutlu ve bir o kadar da hüzünlü bir Cuma geçirdik.Tabi ben ve kardeşim de gerekeni yaptık,yolumuzu buldukça da gerekli yardımı yapacağız.Duyarsız olmamalıyız,orta sınıf insanımız bile bana göre baya baya lüks yaşıyor,ben asgari ücretin biraz fazlasına çalıştığım halde bakıyorum çocuklarım hiç bir şey den geri kalmıyor,kendi çocukluğumu düşünüyorum simit alacak paramız olmazdı.Yardım yapmak isteyen samimi olsun mutlaka yapar,tek derdimiz o hissiyat ta olamamak,umursamaz olmak,bilinçsiz olmak yoksa çorba da tuz olmak zor değil.

Ertan 51
06.08.2011, 08:17
Ve merak ettiğim fitre ve zekat bedelini aileme mesaj olarak attırsam bir mahsuru olurmu yoksa , hesap numarasınamı aktarım.
Uğur'um ameller niyetlere göredir diyor hadis,yani ne demek istiyor,
senin niyetin Afrika'da ki kardeşlerime yardım etmek olduğuna göre bu sevap sana her koşulda yazılacaktır,
ister mesaj çek,ister banka hesabına yatır,ister camide toplanan paraların içine at,bu senin amel defterine yazılacaktır.

Verdim demek belki hoş olmayacak ama kardeşlerimize ön ayak olmak adına söylüyorum,ben fitremi biraz daha artırarak (5 kişiyiz 3 çocuk hanım ve ben)camide toplanan yardım kutusunun içine attım,fitrem dir Rabbim inşallah kabul eder dedim,aç olan kardeşlerimizi yürekten hissettim,keşke param olsaydı imkanım olsaydı da daha fazla yardım edebilseydim dedim yaradana sığındım,sen de öyle yap,maddi manevi yerini mutlaka bulur.

bordoylamavi
06.08.2011, 09:13
ya şu başlığı genel bölümünüe taşısak. burda kimse görmüyor. ben buraya girmem etmem teesadüfen başka bir başlıktaki mesajdarkadaş linkini vermiş de öyle gördüm
lütfen yönetici arkadaşlar şu başlığı genele taşıyalım
başlık genel bölümüne taşınmış bunun için teşekkürler. ancak yine çok kişinin bakmadığı sabit başlıklarda. ben normal genel başlığında olmasında fayda görüyorum. yada herkes imzasına bu konuyla ilgili bişi koyarsa daha çok kişi duymuş olacak

Hüseyin Gündoğdu
06.08.2011, 10:32
Somali'ye 5 lira yardım için: 1 kısa mesaj
AFRİKA yaz 3072 - (İHH)
ACLIK yaz 5777 - (Kimse Yok Mu?)'ye gönder. (Tüm operatörler için geçerlidir)

hangi kanaldan isterseniz gönderin arkadaşlar.
şahsen ben bu konuda samimi davranmak istedim ve her birinden bir mesaj gönderdim. Allah kabul etsin.

evrents
06.08.2011, 11:18
sadece faturalı hatlardamı geçerli bu kampanya ??
Hayır normal kontörlü hatlarda da geçerli diyanetinkisi.Öbürleri hakkında bilgim yok.

U.Sadıkoğlu
06.08.2011, 13:09
http://www.ihh.org.tr/template/haber/images/logo.png

İhh Online Bağış Kampanyası İçin TIKLAYIN (https://secure.ihh.org.tr/?quick=190&language=tr)

İhh Banka Hesap Numaraları İçin TIKLAYIN (http://www.ihh.org.tr/banka-hesap-numaralari/tr)

SMS: AFRIKA yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

http://yardimeli.org.tr/docroot/1.8.5/img/yardimelilogo.gif

Yardımeli Derneği Somali Yardım Kampanyası İçin TIKLAYIN (http://yardimeli.org.tr/Detay-Icerik=1842322121987&Somali-de-Cocuklar-Acliktan-Olmesin%21%21.aspx)
Yardımeli Derneği Online Bağış İçin TIKLAYIN (https://yardimeli.org.tr/secure/)
Yardımeli Derneği Bağış İçin Hesap Numaraları TIKLAYIN (http://yardimeli.org.tr/Detay-Icerik=1835122121987&Banka-Hesaplarimiz.aspx)

http://www.denizfeneri.org.tr/images/tr/Logo.png

Deniz Feneri Somali Kampanyası İçin TIKLAYIN (http://www.denizfeneri.org.tr/icerik.aspx?kod=cumhurbaskanligi-somali-toplantisi)
5560'a boş bir kısa mesaj göndererek 5 TL bağış yapabilirsiniz.
(bu genel bir yardım olabilir direk afrikaya için olan sms bulamadım)

http://www.cansuyu.org.tr/images/clogo.png

Cansuyu Somali Açıklaması İçin TIKLAYIN (http://www.cansuyu.org.tr/dunyanin-ayibi-ve-herkesin-gunahi-somali-h84.html)
Cansuyu derneği su kuyusu kampanyası için TIKLAYIN (http://www.cansuyu.org.tr/iletisim.html)

http://www.kimseyokmu.org.tr/images/ramazan2011/banner1.jpg
Kimse Yok Mu Afrika Online Bağış İçin TIKLAYIN (https://www.kimseyokmu.org.tr/onlinebagis/BagisKampanya.aspx?y=d&kod=128)
Yardım İçin Hesap Numaraları TIKLAYIN (http://www.kimseyokmu.org.tr/HesapNumaralari.aspx?hl=tr&hn=2)
(açıklama alanına “Afrika Gıda Yardımı” yazarak EFT/Havale göndererek bağışta bulunabilirsiniz.)
“ACLIK” yazıp 5777`ye SMS göndererek, 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

http://www.diyanetvakfi.org.tr/images/tdv_logo.jpg

Kampanya Hakkında Genel Bilgi İçin TIKLAYIN (http://www.diyanetvakfi.org.tr/1/guncel/her-evden-bir-fitre-bir-iftar-afrikaya)
(Online Bağış ve Banka Hesapları Link İçindedir)

SMS ile Bağışta bulunmak için AFRIKA yaz 5601`e 1 SMS gönder
SMS ile Fitrenizi vermek için AFRIKA yaz 5601`e 2 SMS gönder

http://secure.kizilay.org.tr/design/img_Logo.png

Kampanya Hakkında Genel Bilgi İçin TIKLAYIN (http://secure.kizilay.org.tr/kampanyaDetay.aspx?kodu=24&rurl=%2fnakdibagis.aspx%3fkodu%3d24)
Tüm GSM operatörlerinde 2868 'e boş mesaj atarak bağışta bulunabilirsiniz.

http://www.vizyontur.com.tr/wp-content/gallery/referans/aziz_mahmud_hudayi_vakfi.jpg

Aziz Mahmud Hidayi Vakfı Yardım İçin Banka Hesap Numaraları TIKLAYIN (http://www.hudayivakfi.org/Ramazan/index.php?option=com_content&view=article&id=10:banka-hesap-numaralarimiz&catid=3:yardimlar&Itemid=11)

(Not 1: Para yatırırken açıklama kısmına Somali olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Not 2: Zekat ve Fitre olarak yapılacak yardımlarda dekont açıklamasına ya da Somali fitre diye belirtiniz.) Somali zekat

Online Bağış İçin Tıklayınız (https://www.hudayivakfi.org.tr/bagis/)

Ömür Karadeniz
06.08.2011, 13:26
Dün namazdan para topladılar bende 50 lira attım,helali hoş olsun doysun yavrucaklar.

Cafer KILIÇSOY
06.08.2011, 15:09
Yardım gönderen herkesten ALLAH razı olsun.

Uğur Tüysüzoğlu
06.08.2011, 15:47
[QUOTE=Ertan 51;1917923782]Uğur'um ameller niyetlere göredir diyor hadis,yani ne demek istiyor,
senin niyetin Afrika'da ki kardeşlerime yardım etmek olduğuna göre bu sevap sana her koşulda yazılacaktır,
ister mesaj çek,ister banka hesabına yatır,ister camide toplanan paraların içine at,bu senin amel defterine yazılacaktır.

Verdim demek belki hoş olmayacak ama kardeşlerimize ön ayak olmak adına söylüyorum,ben fitremi biraz daha artırarak (5 kişiyiz 3 çocuk hanım ve ben)camide toplanan yardım kutusunun içine attım,fitrem dir Rabbim inşallah kabul eder dedim,aç olan kardeşlerimizi yürekten hissettim,keşke param olsaydı imkanım olsaydı da daha fazla yardım edebilseydim dedim yaradana sığındım,sen de öyle yap,maddi manevi yerini mutlaka bulur.

Teşekkürler abi , sadece o noktada tereddütlerim vardı artık gidermiş oldum.

Ömür Karadeniz
06.08.2011, 20:46
Yemin ediyorum ramazan başladı başlayalı adam akıllı iftar yapmadım,ağzıma attığım her lokmadan sonra şu günahsız yavrular geliyor aklıma.

m@rdi
06.08.2011, 21:17
Kızılay'a boş mesaj gönderiliyor arkadaşlar. Diyanet'e gönderildiğinde 40 kuruş (hizmet bedeli sanırım) fazladan düşüyor.
"Tok açın halinden anlamaz" sözünü çürütme günleridir bugünler. Değerlendirelim.

bordo61
06.08.2011, 21:54
Kızılay'a boş mesaj gönderiliyor arkadaşlar. Diyanet'e gönderildiğinde 40 kuruş (hizmet bedeli sanırım) fazladan düşüyor.
"Tok açın halinden anlamaz" sözünü çürütme günleridir bugünler. Değerlendirelim.

O 40 krş 'u bağlı bulunduğunuz operatör alıyor.

Tarifenize göre.

Sibel
06.08.2011, 22:17
Çocuklar o kadar masum ve güzel ki,içim gidiyor .Keşke daha çok imkan olsa daha çok yardım edebilsek.:(

Turgut Altun
07.08.2011, 19:23
Allah niyetlerimizi, yardımlarımızı kabul eylesin. Allah oradaki muhtaçların ve tüm Ümmeti Muhammed'in yardımcısı olsun. Oruçla açlık terbiyesi alan nefsimiz şu günlerde biraz daha iyi anlıyor orada yaşananları.

Külünkoğlu
08.08.2011, 08:32
Lüks otellerde yapılan iftarlara caddeleri kapatarak yapılan şov iftarlarına bir son verip Allah rızası için şu ülkelere yiyecek yardımı göndersek nasıl olur.

Külünkoğlu
08.08.2011, 08:45

AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

Külünkoğlu
08.08.2011, 08:46
Bir kez daha AFRİKA yazdım 5601 gönderdim, lütfen duyarsız kalmayalım arkadaşlar.

oflu engin
08.08.2011, 11:03
şükürler olsun ilk kargo uçakları kalkış yaptı somali semalarına doğru.ikinci kargoya yetiştirmek için hayde kardeşlerim.bir iftar parası daha.az veren candan çok veren hem candan hem maldan.

Doğan Şahin
08.08.2011, 11:10
Afrika'nın bu durumu yıllardır böyle.

Farklı yöntemler ile dünya devletleri sorunu kökten çözecek yöntemler bulmalı. Oradaki insanları hiç sayıp sadece doğal zenginliklerinden faydalanabilmek için beklenmemeli. Gerekirse orada su veya yiyecek tesisleri kurulmalı. BM tarafından korunmalı.

Ama tüm bunlar sadece bir temenni...

Bu mübarek günlerde bizim elimizden gelen ise;
Yardımlarımız ile bir nebze de olsa tüm Afrikalı kardeşlerimizin;
* önce dudaklarında suyu, karınlarında tokluğu, yüzlerinde tebessümü sağlayabilmek
* ve sonrasında da dualarında yer alabilmeyi ümit etmektir...

Tüm operatörlerden (5 TL)
veya
veya
AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

Volkan
08.08.2011, 11:18
Mesaj gÖnderİldİ

ONUR BEKAR
08.08.2011, 12:33

AFRİKA yaz 3072 - (İHH)

üçüne birden bir mesaj yolladım, nereye versem diye düşünüyordum, iyi oldu bu başlık. Teşekkürler...

bASTURk
08.08.2011, 12:38
Bu başlık daha canlı olmalı.Biraz özen gösterelim lütfen.

forza61ts
08.08.2011, 13:17
Allah kabul etsin....herkesten allah razı olsun..

Turgay Atalay
08.08.2011, 14:02
Allah hepimizin niyetini kabul, zor durumdaki bu kardeşlerimize de sabır ve bereket ihsan eylesin. Az çok ne varsa üzerimize düşeni yapalım lütfen...Merhamet ey ademoğulları merhamet!

seyduna_efil
09.08.2011, 11:38
Trabzon'dan Somali'ye yardım..

Trabzonsporlu futbolcular ve teknik heyetin açlık, kıtlık, yoksulluk nedeniyle milyonlarca insanın ölümle karşı karşıya olduğu Somali'ye yardımda bulunacağı öğrenildi.

Kulüp idari menajeri Caner Çuvalcıoğlu, yaptığı açıklamada, bordo-mavili takımın, kaptan Tolgan Zengin ve Serkan Balcı'nın önderliğinde Somali'ye yardım yapma kararı aldığını, teknik heyetin de buna katılacağını söyledi.

Bordo-mavili takım olarak Somali'de yaşanan açlığa duyarsız kalamayacaklarını ifade eden Çuvalcıoğlu, ''En kısa sürede toplayacağımız rakam ile Somali'ye katkıda bulunarak onlara yardım eli uzatacağız'' dedi.

Ömür Karadeniz
09.08.2011, 12:52
Diğer başlıklarda terör estiren arkadaşların buraya bir uğraması lazım çünkü burda şikeden maçtan daha önemli şeyler var.

Samet Türkmen
09.08.2011, 13:09
Uğramazlar. Sigaraya 7,5, 10 tl verenlere , Afrika'da 15 tl'ye bir iftar sofrası kurmak pahalı gelir. Onların ufku çevreleriyle,ülke sınırlarıyla çevrili. Ne işi olur onların Dünya'nın bir ucundaki insanlarla !

Aziz Yıldırım'ın yaptıkları binlerce yorum alıyor, şu konuda sadece 153 mesaj var. Herkes attığı sms'i buraya bildirse bari. Duyarlılığımız ortaya çıkar hemde konu güncel kalır.

evrents
09.08.2011, 13:12
Lüks otellerde yapılan iftarlara caddeleri kapatarak yapılan şov iftarlarına bir son verip Allah rızası için şu ülkelere yiyecek yardımı göndersek nasıl olur.
Abi aynen katılıyorum.Bizim sokağa iftar çadırı kuruldu(ben gitmedim babama söyledim babam dedi oğlum garibanlar gitsin onların önünü kesmeyelim bizim az çok iftar yapacak durumumuz var (babam memur)) yemeklerin yarısı da çöpe gitti.Ne gerek var öyle belediyelerin şov yapmasına o çöpe giden yemeklere yazık değil mi?Ne gerek vardı?Onları afrikaya gönderseler daha iyi olacak.

Sibel
09.08.2011, 13:15
Allah'ım yardım et onlara...Bir deri var sadece bedenlerini saran:(İnşallah bir lira bile olsa onlara bir faydamız dokunur.

macuka
09.08.2011, 13:50
Uğramazlar. Sigaraya 7,5, 10 tl verenlere , Afrika'da 15 tl'ye bir iftar sofrası kurmak pahalı gelir. Onların ufku çevreleriyle,ülke sınırlarıyla çevrili. Ne işi olur onların Dünya'nın bir ucundaki insanlarla !

Aziz Yıldırım'ın yaptıkları binlerce yorum alıyor, şu konuda sadece 153 mesaj var. Herkes attığı sms'i buraya bildirse bari. Duyarlılığımız ortaya çıkar hemde konu güncel kalır.

Guzel kardesim, boyle isler aleni yapilmaz.
Yardim eden eder, etmeyen de etmez.

Insanlara yardim edin cagrisi yapman hos, elestirmen yanlis.

Mert67
09.08.2011, 13:50
Allah yapılan yardımları kabul eylesin, yardımcıları olsun.

Uğur Tüysüzoğlu
09.08.2011, 13:53
Bugün Fitre olarak 8 mesaj daha gönderdim ailem adına .. Haydiyin arkadaşlar bir elde biz uzatalım Afrikadaki kardeşlerimize.

Samet Türkmen
09.08.2011, 13:53

Bunun alenilikle alakası yok. Bu kampanyanın mümkün olduğunca duyurulması lazım.

Ben gördüğüm, şahit olduğum durumu eleştirdim.

SEDER
09.08.2011, 14:19
benim ve eşimin ailesindeki yakınlarımızın her biri için birer adet attım..kimin malını kimden esirgiyoruz ki. Malda mülke ALLAH'ın ise bize yardımdan başkası düşmez. hiç olmazsa herkes birer mesaj atıversin..

Nytre
09.08.2011, 16:24
millet olarak dünyanın neresinde oldugu onemlı degıl muhtac olan her kesimden insana cömertçe yardım gonderdık bugune kadar ...

somali'ye sanırım daha once de ve bazı kuruluşlar sürekli yardımlar gonderıyor.. bugun de yardım etmekten kacınmayacak ancak zenginlik içerisinde fakirlik çeken bu ülkelere bu eziyeti yapan - zenginliklerini alıp onları açlıkla baş başa bırakan ülkelere de bu medyanın bu devletin iki çift laf etmesi gerekiyor !

Badaloğlu
09.08.2011, 16:43

Ahmetciğim bak ağabeyin bu konuda çok doğru söylüyor. Bende kendimce yardım ettim ama buraya yazmadım mesela... Hatta iş yerindede yardım başlattılar orayada katıldık. SMS'nin yanında para yardımı da yapan bir sürü insan var. Bunları burada teker teker yazmamıza gerek yok sanırım...

Külünkoğlu
09.08.2011, 17:06
Ahmet Türkmen dün sadece kendim 5 mesaj daha gönderdim, Allah kabul etsin inşallah. Gelip yazma ihtiyacı da hissetmedim.
Benden çok daha fazla yardım eden bir çok arkadaşım olduğuna eminim. Aynı bakış açısı onlarda da mevcut.

Merak etmeyin BMN'nin gücü zahiri görünenden çok daha fazladır. Bu durum tecrübe ile sabittir.

Oruç
09.08.2011, 17:09
Yok 'niye gelip buraya yazmıyorlar'mış. Lafa bak. Mübarek günde insanı sinirlendirmeyin.

Nadir Bekar
09.08.2011, 18:33
2 mesaj da ben gönderdim , Allah tüm gönderenlerin yardımlarını kabul etsin.

Efendioglu
09.08.2011, 20:20
Şimdi yolladım mesajı iftar vaktinde aklıma geldi oradaki aç insanlar ALLAH herkesin yardımlarını kabul etsin...

Samet Türkmen
09.08.2011, 21:00
Yazmak zorunda demiyorum kimseye ama yukarıda eleştrilere bağlı olarak, yazılsa daha çok duyulsa diye böyle düşündüm.

Burada camilerin önünde Somali kutusuna 50 kuruşlar atılıyor aynı adamlar gidip yandan litre litre kolalar alıyor.

evrents
09.08.2011, 21:04
Yazmak zorunda demiyorum kimseye ama yukarıda eleştrilere bağlı olarak, yazılsa daha çok duyulsa diye böyle düşündüm.

Burada camilerin önünde Somali kutusuna 50 kuruşlar atılıyor aynı adamlar gidip yandan litre litre kolalar alıyor.
O onların ayıbı onlar bizi ilgilendirmez.Biz kendimiz yardımımızı yapalım içimiz rahat etsin diğerlerini Allah görüyor zaten kul görse neye yarar?

Cafer KILIÇSOY
10.08.2011, 01:09
İşyerini ablukaya aldım neredeyse, herkesi mesaj atmaya zorluyorum.

Ramazanın bitmesine 20 gün var. Her akşam iftarı açmadan 5 dakika önce bir mesaj göndersek 100 lira yapar. Nereye vermiyoruz ki 100 lira.

Dile kolay geliyor arkadaşlar. İnsanlar açlıktan ölüyor açlıktan. Rabbim sınıyor bizi de anlamıyoruz. Bakalım var olan yok olana veriyor mu? diyor. Ne mutlu bu sınavdan başarıyla çıkanlara. Eskiden olsa zahmetli derdik, bankaya git para yatır falan. Şimdi ise öyle mi; yardım etmek parmaklarımızın ucunda.

Lütfen fitrelerimizi de Somali'ye gönderelim. Fitre ihtiyaç sahibine verilir ve onlardan daha ihtiyaçlısı da yok şuan.

ALLAH rızası için, duyarsız kalmayalım.

Cafer KILIÇSOY
10.08.2011, 01:21
Yorumsuz...

http://i53.tinypic.com/fw3dzr.png

http://i51.tinypic.com/33dyrkz.png

ZCabri61
10.08.2011, 03:57
Türk Kızılayı'ndan Somali’ye 50 Tonluk Yardım Malzemesi
Somali’ye İlk Yardım Türk Kızılayı'ndan
Güvenlik ve kıtlık nedeniyle başkente göç eden Somalilerin kaldığı kamplarda da tespitler yaptıklarını, Somali makamları ile yardım alanda bir memorandum imzalama aşamasına geldiklerini dile getiren Genel Müdür Ömer Taşlı, “Yardım uçaklarımızın inişi Somali'de çok büyük bir heyecan yarattı. Çok duygusal sahneler izledik. Havaalanına gelirken sivil halkın tepkilerini de görme fırsatı buldum. Ağlayanlar da vardı, gökteki uçağa el sallayanlarda.” ifadesinde bulundu.
Türk Kızılayı'nın Somali'ye yerleşerek, hizmet verecek ilk kurum olduğunu vurgulayan Taşlı, Somali’de sadece Türk Kızılayı ve İslam İşbirliği Teşkilatı bürosu var, onun dışında kimse yok. Devleti, Kızılay’ı, TİKA'sıyla böyle güçlü bir şekilde Mogadişu'ya yerleşerek bu dönemde hizmet verecek ilk biziz.” şeklinde konuştu.
http://www.kizilay.org.tr/kurumsal/haber.php?t=-Haberler-Turk.Kizilayi.ndan.Somali.ye.50.Tonluk.Yardim.Malz emesi

:alkış:

xunutulmazx
10.08.2011, 12:16
bu konuyu açan arkadaşıma tşk ederim.en azından insan olduğumuzu hatirlamak ve orada muhtaç birilerinin olduğunu bilmek adına güzel bir başlık olmuş

a f s
10.08.2011, 16:28
http://medya.zaman.com.tr/2011/08/10/somali-bagis.jpg

Somali için bir SMS de siz atın

Her gün dört çocuğun açlıktan hayatını kaybettiği Somali başta olmak üzere Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi kendilerine uzanacak yardım ellerini bekliyor. Bu yıl iftar sevincine insanlık dramının yaşandığı ülkeleri de ortak etmeyi hedefleyen derkenk ve kurumlar Ramazan'da bir sofra da Afrika'ya kurma çağrısı yapıyor. Kimse Yok mu?, Kızılay, Diyanet ve İHH sms yöntemiyle toplanan bağışları bu ülkelerde açlıkla mücadele eden insanlara gönderiyor.

Siz de yaşanan insanlık dramına seyirci kalmak istemiyorsanız bir SMS'le bu kampanyaya katılabilirsiniz. Diyanet'ten yapılan açıklamada aynı hatlara 3 SMS gönderildiğinde fitre parasının da verildiği belirtildi. İşte Afrika'ya SMS yoluyla yardım toplayan kurumlar...

Afrika'ya yardım için sms numaraları

KİMSE YOK MU?: 5777'ye "ACLIK" yazıp boşluk bırakarak 5 TL gönderebilirsiniz.

DİYANET: 5601'e "AFRIKA" yazıp 5 TL yardım gönderebilirsiniz

KIZILAY: 2868'e boş mesaj göndererek 5 TL yardımda bulunabilirsiniz.

İHH: 3072'ye "IFTAR" yazıp boşluk bırakarak 5 TL gönderebilirsiniz

DENİZ FENERİ: 5660'a boş SMS göndererek 5 TL bağışlayabilirsiniz.

Onur Akyüz
10.08.2011, 16:36

arkadaş bu mevzu sadece BMN'de konuşulmuyor.

Türkiye genelinde bir organizasyon var,burada 153 mesajın olması 153 kişinin yardım yaptığı anlamına gelmez.

kimse yaptığı yardımı burada deşifre etmek zorunda değil!

ozturk
10.08.2011, 16:57
Arkadaşlar daha gayretli olmalıyız.1 mesajın bile önemi çok büyük.

Kamil Çakmak
10.08.2011, 17:02
sms bağış ve fitre iyi düşünülmüş. Bu seneki fitreler afrıkadaki yardıma muhtaç insanlara.

Zafer Fidan
10.08.2011, 22:58
Arkadaslar, yardim icin bir hesap numarasi varmi? Zekatimizi'da afrikaya göndermek istiyoruz.

Cafer KILIÇSOY
10.08.2011, 23:01
http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-Duyuru-11784.aspx

Zafer Fidan
10.08.2011, 23:02

Tesekkürler...

Bıyıklıoğlu
10.08.2011, 23:03
Arkadaslar, yardim icin bir hesap numarasi varmi? Zekatimizi'da afrikaya göndermek istiyoruz.

Tüm bankalardan Kızılay hesabına gönderebilirsiniz.

Bizde ailece fitremizi Somali'ye gönderme kararı aldık.

Bıyıklıoğlu
10.08.2011, 23:05

Teşekkürler Cafer abi.Bende Diyanet üzerinden gönderim yapayım.

.....
11.08.2011, 00:24
http://tr-tr.facebook.com/video/video.php?v=204469909608700&oid=105303189530634&comments

Canını yirim senin Burak.

:alkış:

bordo61
11.08.2011, 23:32
Arkadaşlar

http://www.kure.tv/samanyolu-haber-tv/Canli-yayin-seyret/2/

Samanyolu Grubunun kampanyası var canlı yayında

Bazı haberlere göre 1.78 milyon tl toplanmış

Ilelioglu
11.08.2011, 23:40
Dünyadaki en önemli sey: Su...

asimetrik
12.08.2011, 00:03
Arkadaşım bugün Sudan'a gitti. Ne yazık ki ben elimde olmayan nedenlerden dolayı gidemedim. İnşallah önümüzdeki aylarda gitme fırsatı bulacağım. Program şöyle;
Su için uygun yerlerde kuyular açılacak. Allah rast getirsin.
Hayvancılık programları uygulanacak. Bütün bu işler rayına oturana kadar düzenli yemek dağıtılacak. Yemek dağıtımı için gerekli şeylerin Sudan'dan alınması daha uygun.
Elbette kızılay ile yardım yapılabilirdi. Ancak kendi gözlerimizle görmek istedik. Tercihimiz bu yönde oldu.

asimetrik
12.08.2011, 00:11
Herkes ama herkes elini uzatmalı. Gerekirse bir gün hiç yemeyelim. Ama mutlaka bir şeyler yapalım. Yardım sözünü özellikle kullanmıyorum. Yardım sözü doğru anlam ifade etmiyor. Yardım sözü bizim olanı vermemiz, bir bağışta bulunmamız, bir tercih, bir özveri gibi duruyor. Gerçekte durum asla böyle değil. Bu bir borç, bir görev, yapmak zorunda olduğumuz bir şeydir. Övünülecek hiç bir yanı olmadığı gibi aksi durumda yerilmeyi gerektirir. Hangi dinden hangi görüşten olursanız olun eğer kapitalist değilseniz dünya üzerinde sahip olduğunu sandığımız hiç bir şeyin aslında bizim olmadığını bilmemiz gerek. Sadece emanetçiyiz.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

bordo61
12.08.2011, 00:25
Başbakan canlı yayında

http://www.kure.tv/samanyolu-haber-tv/Canli-yayin-seyret/2/

Cengiz
12.08.2011, 01:06
stv'de ki kampanya 4 milyon 250 bin tl oldu, herkese teşekkürler

bordo61
12.08.2011, 01:12
750 bin tl Doğuş grubu bağışladı

POYRAZ
12.08.2011, 01:28
Afrika'ya yapilan yardimlari gereksiz bulanlarin Allah bin belasini versin insallah.
Onlar da Insallah bir gün o acligi, hastaliklari ve caresizligi yasarlar Insallah.
Her 6 dakikada bir 1 tane cocuk ölüyormus. O insanlarin derdi is, ev, araba falan degil.
Sadece onlari yasamaya baglayabilecek bir parca ekmek, belki biraz yemek.
Bir dilim ekmek bile bir insanin bir gün daha yasamasi demek orada.
Sirf grup sex yapmak icin Amerika'ya gidip dünya dolusu para harcayanlara,
kumar denen illete haftasonlarinda yüzbinlerce Dollar harcayanlara neden kimse birsey demiyor?
Tekrar ediyorum. Dilerim Allah'tan Insallah ama Insallah Allah, acliktan ve hastaliktan dolayi
bütün kemikleri sayilabilen o bebeklere, cocuklara, annelere ve babalara yapilan yardimlari
gereksiz bulanlara onlarin halinden bin beterini yasatsin. Insan olabilmek güzel sey be!

fındıkoğlu
12.08.2011, 02:23
BMN yönetimi neden bi öncülük yapıp yardım kampanyası yapmadı anlamış değilim.....:confused:

seyduna_efil
12.08.2011, 02:23
Stv'de ki programa Gs Ultra Aslan Grubu 3500 lira bağıs yaptı..Sunucu diğer takım taraftarlarından da destek beklıyoruz dedi,Bmn olarak birşey yapamaz mıyız_???

Sinan Ayaz
12.08.2011, 02:25
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=32281 Trabzonspor olarak bişey yababiliriz

seyduna_efil
12.08.2011, 02:34
Genç Fb lilerde bağlanıp bağıışta bulundular...

Reşit
12.08.2011, 02:46
20 milyonu gecti bagıslar. allah herkesden razı olsun. insanlık böyle zamanlarda belli oluyor..

Sami Kuk
12.08.2011, 02:55
Rizeden bayagı yardım olmus sevindim

Rize'de şu ana kadar toplanan yardım miktarı 512.451, 15 TL.'ye ulaşırken en fazla yardım Merkez ilçede toplandı. Merkez ilçede toplanan yardım miktarı 177.355,20 TL. olurken Merkez ilçeyi 82.072,00 TL. yardım ile Çayeli, 63.681,45 TL. ile Pazar ilçesi takip etti.

seyduna_efil
12.08.2011, 02:58
4 saat içinde 25 milyon tl toplandı..türk halkına helal olsun..Ülkemle gurur duyuyorum,batılı ülkeler oraların madenlerini sömürüp insaları yoksullğa terkederken,bizim insanlarımız karşılık beklemeden yardım elini uzatıyor..

U.Sadıkoğlu
12.08.2011, 03:28
Helal olsun herkesten Allah razı olsun..

Malesef Türkiye'de bir dikili ağacı bile bulunmayanlar , Somali'ye yapılan yardıma da muhalefetler Alalh bunlara akıl fikir ihsan eylesin :)

.....
12.08.2011, 05:00
4 saat içinde 25 milyon tl toplandı..türk halkına helal olsun..Ülkemle gurur duyuyorum,batılı ülkeler oraların madenlerini sömürüp insaları yoksullğa terkederken,bizim insanlarımız karşılık beklemeden yardım elini uzatıyor..

İşte Türkiye budur.

Ne kadar böyle masumane olaya bile çomak sokmak isteyenler varsa da kapak niyetinde bir rakam.

25 Milyon TL. Borumu be. Helal olsun.Allah yarımlarını esirgemeyenlerden razı olsun.

Hüda Topaloğlu
12.08.2011, 06:27
Allah razi olsun herkezden, onlardan bir zamanlar gasp edilenlerin yaninda bir deger ifade etmez ama bunada sukur, mukemmel bir organizasyon

bordo61
12.08.2011, 12:18
BMN yönetimi neden bi öncülük yapıp yardım kampanyası yapmadı anlamış değilim.....:confused:

Cevabı aşağıda

Arkadaşlar,

Konu hassasiyetine binaen genel'e alınmıştır. Konunun dışında ikili tartışmalardan uzak amacımızın sadece yardım olduğunu düşünerek bu konuda katkılarınızı bekliyoruz.

BMN yönetimi olarak aslında Ramazan öncesi bu konuyu konuşmuştuk ama işin içinde para olunca bizide sıkıntı basıyor. Allah'dan resmi kurum ve kuruluşlar öncülük ettilerde bizde bu para işlerine girmekten kurtulduk.

Herke kendi imkanları ölçüsünde katkı yaparsa insanlık adına, müslümanlık adına güzel bir şey yapmış oluruz. Fotoğraflardaki çocuklara bakamıyorum bile... Akşam iftar sofrasına oturduğumuzda Allahıma şükrediyorum.

Şu annenin anlattıklarını okuyupta olayları hala daha farklı yerlere çekmeye çalışan arkadaşlarımızın gerçekten vicdanları körelmiştir...

.....
12.08.2011, 18:38
Başbakanlık ve Diyanet, Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkeleri için düzenlenen yardım kampanyasında şu ana kadar toplanan miktarı kamuoyuna duyurdu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, kampanya kapsamında Başbakanlık hesabında 10 milyon 74 bin 185 lira, Diyanet (http://www.imamlarburada.com/) İşleri Başkanlığı hesabında da 32 milyon 54 bin 269 liralık yardım toplandığı belirtildi. Açıklamada, yardımların toplamının 42 milyon 128 bin 454 liraya ulaştığı kaydedildi.
AA

Deniz Tosunoğlu
12.08.2011, 21:15
30 TL bagis yaptim. Allah Somali'nin yardimcisi olsun..

Ozan Yazıcı
12.08.2011, 22:13
Ben Kızılay'ı tercih ettim. En doğru kanal olduğunu düşünüyorum o kara çocuklara ulaşabilmek için.

.....
13.08.2011, 05:01
İlginin hayli fazla olması sevindirici. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

bordo61
15.08.2011, 15:25
Kızılay Başkanı istifa etti.

Bu konuya yorumum yok ama Kızılay için çok kötü oldu bu kadar büyük bir kampanya arifesinde Kızılayı tekrar adam eden başkanı istifa etti

Faik Yılmaz
15.08.2011, 15:29
Bende bugün kendimin ve ailkemin fitresini Somalideki kardeşlerimize yolladım....

Valla 15-16 saat açlığa dayanamıyoruz akşam çeşit çeşit yemeğimiz olduğnu bile bile yinede bür sürü sııntı çekiyoruz...

Oysa Oradaki insanların yemeye yiyecekleri bile yok......

Ve şu aşamada fitreyi verebilecek daha acil bir yer düşünmedim...

bordo61
17.08.2011, 11:15
Başlık yukarı.

esra61
17.08.2011, 11:53
Somali'de skandal !
17 Ağustos 2011 / 10:40
Somali açlıkla mücadele ederken BM'in gıdaları depolarda tuttuğu öğrenildi
Milyonlarca insan Afrika'da milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken, BM'nin Mogadişu'ya gönderdiği binlerce ton gıdanın aylardır depolarda bekletildiği ve açlıktan ölen insanlara dağıtılmadığı ortaya çıktı.

Mogadişu'daki depo sorumlusu, yardımların 3 aydır bekletildiğini ancak dağıtım için BM'den bir türlü emir gelmediğini söyledi. BM'nin insanların çığlığına kulaklarını tıkaması, Yeryüzü Doktorları Derneği adına 600 bin Somalili'nin sığındığı Kenya'daki kamplarda inceleme yapan Dr. Süleyman Gündüz tarafından rapor haline getirildi. BM'nin yardımlarını düzenli dağıtmadığını söyleyen Gündüz, "Kampta dahi insanlar 2 gün boyunca aç kalabiliyor" dedi.

BM'nin Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan erzak deposundaki binlerce ton gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığı belirlendi.

Yenişafak'ın haberine göre, depodaki gıda malzemelerinin görüntüsünü yayınlayan bir Danimarka televizyonu, malzemelerin adeta çürümeye terkedildiğini ve miktarının binlerce ton olduğunu belirtti.

BM Afrika'daki felakete duyarsız kalırken, Somali, Kenya, Cibuti ve Uganda'da binlerce insan açlıktan ve kuraklıktan hayatını kaybediyor, 12 milyon insan ise tehdit altına bulunuyor.

medyatrabzon

eğer bu haber doğruysa şoklardayım.....
MERHAMER ETMEYENE MERHAMET EDİLMEZ....(HADİS-İ ŞERİF)

7 AHMET 7
17.08.2011, 11:58
afrikalı kardeşlerimiz için dua edelim..

Mustafa AYDIN
19.08.2011, 21:36
Bu seneki fitreleri Somali için bankaya yatırdık.İnşAllah yerine ulaşır.

bordo61
20.08.2011, 00:18
Atv Canlı Yayın - Türk Kızılay Derneği

Somali Yardım Kampanyası

Ömür Karadeniz
27.08.2011, 21:10
Bu konu ganitaya taşınacak kadar önemsiz dimi,tebrikler bmn yönetimi.

.....
27.08.2011, 23:05
Ramazan bitiyor elimizi çabuk tutmamız lazım.

Bıyıklıoğlu
27.08.2011, 23:09
Fitre ve Zekatımı Diyanet aracılığıyla gönderdim.İnşallah yerine ulaşır.