PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ask Nedir ?

Faik Yılmaz
02.03.2006, 14:29
sevgili arkadaslarim. buraya herkes asktan ne anladigini yazsin....

bakalim bu yüzyillardir insani pesinden kosturan duygu hakkinda BMN deki arkadaslar neler düsünüyor.....

Faik Yılmaz
02.03.2006, 14:33
ben asktan anladigimi yazdigim bi siir ile açiklayayim

YANARSIN

INCI GIBI DISI OLSA

MELEGIN BIR ESI OLSA

DÜNYANIN GÜNESI OLSA

SEVME SAKIN YANARSIN

SAÇINA BIR SEYLER TAKAR

BIRDE KAS ALTINDAN BAKAR

GÜZELLIGI ÇOK CAN YAKAR

BAKMA SAKIN YANARSIN

ESERKEN ASKIN YELLERI

DAGILIR SAÇIN TELLERI

UZANIRSADA ELLERI

TUTMA SAKIN YANARSIN

KAPILIP GITME SAKIN BU NARE

BULUNMAZ O ZAMAN DERDINE ÇARE

BIR GÜN KAVUSMAK ÜMÜDIYLE YARE

BEKLEME SAKIN YANARSIN....

benim için ask aci çekmektir. içinde aci ,eziyet ve kazanmak için bir çaba gerektirmeyen sevme hoslanma ask degildir olamaz....

Erdinç Dilek
02.03.2006, 14:42
bunu okuldayken derste bir ögretmenimiz sormustu ve bende söyle bir cevap vermistim.

(ögrenci acisindan söylemistim) -ask hiç gelmesini istemedigimiz pazartesi günününgelmesini iple çekmektir..( o zamanlar okuldaki birine asiktim dasmileys/smiley9.gif)

Faik Yılmaz
02.03.2006, 14:53
bunu okuldayken derste bir ögretmenimiz sormustu ve bende söyle bir cevap vermistim.

(ögrenci acisindan söylemistim) -ask hiç gelmesini istemedigimiz pazartesi günününgelmesini iple çekmektir..( o zamanlar okuldaki birine asiktim dasmileys/smiley9.gif)

banada sinifta bi arkadasim sormustu:

ask sevgilin yaninda iken yüzünü yana çevirdiginde o saniyeden yüzüne tekrar sana çevirene kadar bileonu özlüyorsan iste bu asktir....

DKaraduman
02.03.2006, 16:33
Anlatilmaz Yasanir...

sheva
02.03.2006, 16:41
elinizin körüdür. ben karsiyim arkadasim böyle sevgi pitircigi topiclere .

bahadiroglu
02.03.2006, 17:30
ask iyidir iyi olmasina da bazen hayati kötü etkiliyor.

sheva;

sende yakin bir zamanda ask acisi olustu gibime geldismileys/smiley1.gif

ancibranoz
02.03.2006, 18:00
sevgili arkadaslarim. buraya herkes asktan ne anladigini yazsin....

la yilmaz son zamanlardaki asiri duygusal halin bide üstüne bu topic hayra alamet degil smileys/smiley36.gifkelu baha kaybediyruk seni smileys/smiley36.gif

Murat'
02.03.2006, 18:03
benim henüz platonik disinda yasamadiugim seydir ama yasamak istedigim bisey

Emre B.
02.03.2006, 18:08
Ask bir sudur iç iç kudur

Adem Erdoğan
02.03.2006, 18:38
karsiligi oldugunda dunyadaki en guzel

olmadiginda ise en eziyet verici

bisey

tsmaniac
02.03.2006, 19:43
p.ktan bi sey la

Adem Erdoğan
02.03.2006, 21:07
karsiligi oldugunda dunyadaki en guzel

olmadiginda ise en eziyet verici

bisey

bende 21 yildir eziyet çekiyorum Trabzonspor için.sMpiyonluk görsem bitecek bu eziyet artik karsiligini almis olacagim.

TSelif
02.03.2006, 21:09
yeri geldiginde hersey, yeri hiç bir seydirsmileys/smiley5.gif

Burçak
02.03.2006, 21:13
Kaybedince çilgina dönmek,yaninda ise dünyayi toz pembe görmektir.

#10 Fietra
02.03.2006, 21:25
ask
isim Arapça ¤as®

<TABLE borderColor=lightblue cellSpacing=1 cellPadding=1 width="80%" align=center border=1>
<T>
<TR>
<TD> Asiri sevgi ve baglilik duygusu, sevi:
"Gönlüm düstü bu sevdaya / Gel gör beni ask neyledi."- Yunus Emre.</TD></TR></T></TABLE>

Kaynak:www.tdk.gov.tr (http://www.tdk.gov.tr)

ancibranoz
03.03.2006, 08:57
p.ktan bi sey la

smileys/smiley32.gif smileys/smiley36.gif

Emre B.
03.03.2006, 09:06
p.ktan bi sey la

smileys/smiley32.gif smileys/smiley36.gif http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Faik Yılmaz
03.03.2006, 09:59
ASK ÖYLE BIR SIRDIR KI YÜZ KAT PERDE ARKASINDAN BILE GIZLENEMEZ....

Oğuz
03.03.2006, 10:57
Yalan dostum ask diye birsey yok.. smileys/smiley4.gif

sümela61
03.03.2006, 13:17
bu konuya yazdigim bir dörtlükle cevap versem...

"ask da lazim,

elbet yaninda mesk de gerekir...

anlatamadim;

zaten olaylar zamanla gelisir..."

SDanışmaz
03.03.2006, 14:07
Denem sinavinda soruLar yerine O'na bakmaktir smileys/smiley4.gif

Esra Yıldırım
03.03.2006, 15:03
Yalan dostum ask diye birsey yok.. smileys/smiley4.gif

smileys/smiley20.gif

eys_61
03.03.2006, 15:06
ask sudur,budur ama en çok da "o" dur

Nytre
03.03.2006, 15:33
ask belkide aska asik olmaktir....

CaMoKa
03.03.2006, 16:37
aghhhh aghhhh ask nedir ha ask nedir ha ask karsiliksiz fedakarliktir,ask ömürdür,ask özlemdir,ask nefestir,ask yürektir,ask asik olabilmek,ask yanlizligi aramaktir,ask aranabilmektir,ask faturan kesikse ödemeli atamamaktir,ask bos mesajlari bos gözler yada bos sözlerle süsleyebilmektir,ask gelisi güzel siralari karalamak,ask saatlerce bos duvara bakmaktir,ask açlik,ask susuzluktur,ask gecedir,ask soguktur,ask sicaktir,ask saatlerce offline msn e mal mal bakmaktir,ask arabesk sarkilari ingilizce fonda okumaktir,ask yagmur altinda bir kez yüzünü görebilmek için gece 2 de 7 kilometre yol yürümektir,ask yorulmak,ask kosmaktir,ask yasamaktir...

BEN BI HATA YAPTIM SIZ YAPMAYIN...

ancibranoz
03.03.2006, 19:51

off be öyle bi lafki bisey anlasilmiyor ama etkili smileys/smiley36.gif

selcuk
03.03.2006, 19:55
aslinda müzik televizyon ve film edustrisinin bir reklam kampanyasi

ama allahim, dinim ve trazonspor icin hissetigimiz acaba ne?

popkültürü ancak saaten soru üretir öyle olmasaydi dünyanin %75i acliktan ölmezdihttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley11.gif

sümela61
03.03.2006, 20:00
aslinda müzik televizyon ve film edustrisinin bir reklam kampanyasi

ama allahim, dinim ve trazonspor icin hissetigimiz acaba ne?

popkültürü ancak saaten soru üretir öyle olmasaydi dünyanin %75i acliktan ölmezdihttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley11.gif

kesinlikle katilmiyorum hemsoma... çünkü herkes asik olamaz, asik olabilen kisi zaten duyarli kisidir...

omer61
03.03.2006, 20:39
"aşk ........liktir"

zafer6161
03.03.2006, 21:15
ask=sevipte kavusamamaktir

DKaraduman
03.03.2006, 22:09
http://www.karpuz.com/ask/ask_nedir1.htmlburda bayaa açiklamasi var herkese göre

Mayls
03.03.2006, 22:14
<DIV>Eger bi insana asiksan ask basina sadece bela olur</DIV>
<DIV>Eger Trabzonspora asiksan o yasayabilecegin en müthis duygu</DIV>

sheva
03.03.2006, 22:27
yaaaww bi ilerleyin artik yaawwww....

elinizin körüdür demistim halaa da ayni düsünüyorum. gereksiz topic:)

U.Sadıkoğlu
03.03.2006, 22:35

la ne diysinuz siz turkce konusunsmileys/smiley4.gif

bahadiroglu
03.03.2006, 22:36
allah belasini versin bu askin, kardesim allaha dua ediyorum asik olmayayim da ne olursa olsun benim karsima birini çikarma önümüzdeki 5 sene içerisinde yok kardesim böyle bisey ohh diyorsun 6 ay bir icraat yok bundan sonra da kolay kolay bisey olmaz.evden disari çikmiyorsun sirf birine asik olmayayim diye ama fatura yatirmak için biraz takilman gerekiyor haydaaaa biriyle tanisiyorsun bir yerde ya da birini görüyorsun tanidik onun yaninda da bir tanidik...öyle öyle iste devam sonra..kahrolsun bu ask biktim ben bu asktan fener gibi bisey bu ask

Taner Gündoğdu
03.03.2006, 22:49
eger birine çikma teklifi ettiginde kabul ederse sevgilin olur, ama seni redderse Askin! yani ask aci çekmektir...

ancibranoz
03.03.2006, 22:53
eger birine çikma teklifi ettiginde kabul ederse sevgilin olur, ama seni redderse Askin! yani ask aci çekmektir...

oww la konustun ole la? sen bole seyler bilurmuydun he?smileys/smiley36.gif

baget55
03.03.2006, 23:20
Ask ne yaptigini bilmemek, bilmedigini ögrenmek , ögrendiginle büyümek ,büyüdükçe yaslanmak, yaslandikça ölümü düsünmektir. Sonuç itibariyle görüldügü üzere ask adami ölüme kadar götüren bir olgular bütünüdür .smileys/smiley2.gif

lazmemo
03.03.2006, 23:32
Niçin ask?Nedir bu ask denilen sey, elle tutulmaz gözle görülmez bir seyse nedir bu yasanan somut acilar,güzellikler? Tek basina aski tanimlamak herseyden soyutlamak mümkün mü? Hayir ! Ask bugünlerde bazilarina göre plastikten bile yeniden yapildi.Dünyada yasanan sunilige dogru gidis askin etrafini sardi.
Nedir su ask...? Ask hayatin bize hazirladigi en güzel sürprizdir, bu yüzden de kalpleri ne zaman ele geçirecegi hiç belli degildir. Daha ne oldugunu bile anlayamadan onun hükümdarligina giriverirsiniz. Ask; en yalin biçimde anlatilan tek kavramdir o, adi kendisidir zaten. Onu anlatmak için sonu gelmez cümleler kurmaniza gerek yoktur, "Asik oldum" dediginiz an akan sular durur, küçücük çocuk bile sizi rahatlikla anlayabilir, çünkü askin dili tektir.
Askin zamanini biz ayarlayabilseydik eger ve kime neden asik oldugumuzu anlayabilseydik,askin sirrini da çözerdik herhalde. Ama o zaman da askin insani alip götüren büyüsü tamamen kaybolurdu.
Ask hayata karsi islenen en güzel ve en dogru suç ortakIigidir, ask hayatin bütün tekdüzeligine, bütün siradanIigina en soylu baskaldiridir. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakismaz. Ve elbette yasanilan aski suçlamak ,yargilamak, karalamak, inkar etmek de aska yakisik kalmaz. Bu önce haksizlik, kendinize saygisizlik olur. Insan sonuna kadar savunmali askini, karsilik görmesede, aci çekecegini hissetsede, yarin terkedilecegini bilsede, ailesini karsisina alacagini bilsede taviz vermemeli askindan, "Seni Seviyorum" diyebilmeli gögsünü gere gere. Ask iste o zaman asktir. Ve bunun dogrusu yanlisi yoktur, zaten askin kendisi dogrudur, kime karsi duyuluyorsa bu ask, dogru insanda iste odur.
Askin zamani yoktur, hep hazirliksiz yakalar insani. Evli olmaniz, sevgilinizin olmasi, bir ayriligin taze yaralarini kurutmaya calismaniz,bagliliktan korkmaniz, ailenizden çekinmeniz, hatta sevilenin hapse girmesi bile onun hiç mi hiç umrunda degildir. Iste ask bütün bunlara tek basiniza karsi gelebilme yurekliligidir, belkide yeni hayata geçebilme yolu...
Askin ne zaman gelebilecegi belli olmadigi gibi, ne zaman gidecegi de hiç belli degildir. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye tahammülü de yoktur. Bir baska göze bakmaya, bir baska tene dokunmaya baslamasi o kadar da zor degildir...Asktan degil, onun kaçmasindan korkun ve dogruluguna yanlisligina bakmadan sonuna kadar savunun askinizi.
Biliyor musunuz, hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve dogru olan tek guzellik ASK.!!. Lütfen ona haksizlik etmeyelim..

U.Sadıkoğlu
03.03.2006, 23:35
smileys/smiley32.gifaynen kardes son cümle güzeldismileys/smiley2.gif

bahadiroglu
03.03.2006, 23:49
Askin zamani yoktur, hep hazirliksiz yakalar insani. Askin ne zaman gelebilecegi belli olmadigi gibi, ne zaman gidecegi de hiç belli degildir..

iste ben niye belasini versin bu askin diyorum. bundan dolayi...

zamani yok biseyi yok..kardesim allaha dua ediyorum diyorum, istemiyorum asik olmayi, yok böyle bisey kardesimgelip beni buluyor.

biri bana asik olmasin bende birine diyorum,kimse sevmesin beni yalniz olayim diyorum yok olmaz basina bir bela almak zorundasin ya biri seni buluyor sende onu...

böyle birsey olamaz gözünü seveyim ask misin ne p.ksun benden uzak dur kim istiyorsa seni git onun yanina, çevremde görüyorum millet dua ediyor biri bana asik olsun bende ona diye , ama bir allahin kulu bunlara asik olmuyor hep reddediliyorlar, bende tam tersi dua ediyorum allahim kimse bana asik olmasin bende hiçkimseye, yok kardesim namaz kilmaya baslayacam allahin sevdigi duasi kabul edilen kulu olmak için, olmuyor duam muam kabul tam tersi gerçeklesiyor..yav bari karsiliksiz çek gibi olsun yok yok oda olmuyor karsilikli oluyor.ya sabir ya nedir bu benim çektigimsmileys/smiley7.gif illa bir yerden bisey çikacak

Esra Yıldırım
04.03.2006, 11:34
yaaaww bi ilerleyin artik yaawwww....

elinizin körüdür demistim halaa da ayni düsünüyorum. gereksiz topic:)

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley20.gif

Nytre
04.03.2006, 13:59

anliyorsun ki biz de askin ne demek oldugunu bilsek yazacagiz.. onun için yazdigimizda anlasilmiyor dimi :)

Yasmin
05.03.2006, 14:58

anliyorsun ki biz de askin ne demek oldugunu bilsek yazacagiz.. onun için yazdigimizda anlasilmiyor dimi :)

yazdiklarimizi ancak ASIK renkdaslarimz kavrayabilir.. smileys/smiley1.gifaski git asiktan sor wala sana bakislariyla bile bisuru bise anlatir ama anlarmisiniz bilememsmileys/smiley36.gif

sweetrose
05.03.2006, 15:47
"ASK", öyle bir uçurumdur ki; ziplayayip geçebilecegin kadar kisa ama içine düstügünde çikamayacagin kadar derindir.... Sadece ve sadece gören ve yasayanlarbilir...

"ASK; SEVDIGIN KAR ÜZERINDE YÜRÜMEK ISTEDIGINDE KAR YAGDIRABILECEK KADAR KUDRETLI BIR SEVGIYE SAHIP OLABILMEKTIR"

Mayls
05.03.2006, 16:03
<DIV>üsenmedim sözlüge baktim:</DIV>
<DIV>Ask. 1.Sevgi, asiri siddetli sevgi, ibtila, tutkunluk. Tabiatin ve insanin bünyesindeki cinsi karsiliklarin cekimiyle bilikte, yüksek ve ulvi duygularin, manevi zevklerin her cesidi de ask kelimesiyle ifade edilir</DIV>

TheCrow
06.03.2006, 19:03
Benden yorum yok,ama sair Cemal Safi,söyle anlatmis:

TEK HECE

Var mi beni içinizde taniyan
Yasanmadan çözülmeyen sir benim
Kalmasa da söhretimi duymayan
Kimligimi tarif etmek zor benim

Bülbül benim lisanimla ötüstü
Bir gül için canevinden tutustu
Yüregime Toroslardan çig düstü
Yanginimi söndürmedi kar benim

Niceler sultandi kraldi sahti
Benimle degisti talihi bahti
Yerle bir eyledim taç ile tahti
Akil almaz hünerlerim var benim

Kamil iken cahil ettim alimi
Vahsi iken yahsi ettim zalimi
Yavuz iken zebun ettim Selim?i
Her oyunu bozan gizli zor benim

Yeryüzünde ben ürettim veremi
Lokman Hekim bulamadi çaremi
Asli için kül eyledim Kerem?i
Ibrahim?in atildigi kor benim

Sebep bazi Leyla bazi Sirin?di
Hatrim için yüce daglar delindi
Bilek gücüm Ferhat ile bilindi
Kuvvet benim kudret benim fer benim

Ilahimle Mevlana?yi döndürdüm
Yunusumla öfkeleri dindirdim
Günahimla çok ocaklar söndürdüm
Mevladanim hayir benim ser benim

Kimsesizim hismim da yok hasmim da
Görünmezim cismim de yok resmim de
Dil üzmezim tek hece var ismimde
Barinagim gönül denen yer benimEdited by: TheCrow

Serhat ŞAHİN
06.03.2006, 19:12
asik oldugun kisinin gaz cikarmasina katlanmaktir... hehe

Beytullah
06.03.2006, 20:42
ask yalandir..

DKaraduman
06.03.2006, 20:46
Ask birini veya biseyi aklindan hiçbirzaman çikaramamaktir...

Onur
06.03.2006, 21:31
Ask, 2 saatte 148 sms çekmektir....

zafer6161
06.03.2006, 21:35
ask bir sudur iç iç kudursmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Esra Yıldırım
09.03.2006, 14:18
Ask kirintisiyla doymaktansa tek basima aç kalirim bu hayatta ....smileys/smiley5.gif

mensure 61
09.03.2006, 15:57
En büyük ask TRABZONSPOR aski...

fadimee
11.03.2006, 16:51
askin anlamini severek ayrilanlara sor, hasret çekenlere sor , sevipte kavusamayanlara sor

: ask çok basit;ask kalbinin onun yüregnde çarpmasiyla baslar sadece sevmekle sürer ve ölümle biter çünkü ask bittince kalbin onda kalir istesende geri alamazsn....smileys/smiley19.gif

fadimee
11.03.2006, 16:52
ben ölüyorum

sweetrose
11.03.2006, 16:53
"ASK", öyle bir uçurumdur ki; ziplayayip geçebilecegin kadar kisa ama içine düstügünde çikamayacagin kadar derindir.... Sadece ve sadece gören ve yasayanlarbilir...

"ASK; SEVDIGIN KAR ÜZERINDE YÜRÜMEK ISTEDIGINDE KAR YAGDIRABILECEK KADAR KUDRETLI BIR SEVGIYE SAHIP OLABILMEKTIR"

Yasmin
11.03.2006, 21:21
ben ölüyorum

bendeeesmileys/smiley5.gif

Zeki Çelenkoğlu
11.03.2006, 21:32
bilmemsmileys/smiley5.gif

EyüpKILIÇ61
11.03.2006, 21:50
ask ask olmayinca güzeldir...

donvitoOFleone
15.03.2006, 21:27
smileys/smiley36.gif

piskOF
15.03.2006, 21:52
la ask nedu da tartisiyosunuz?smileys/smiley18.gif

61viya
16.03.2006, 02:02
Yüzyillardir belki de,insanlarin birbirine "nedir?" diye sordugu sey :)))

Eyüphan
16.03.2006, 02:24
Soyut bir kavramdan ibaret olsa gerek.

Nerde, nasil, ne zaman karsimiza çikacagi belli olmayan, çesitli türleri bulunangizli birgüç

Yarardan çok zarari oldugu yadsinamaz bir gerçek. Sonra birde sürekliligiyok. Ben aski en fazla 6 ay yasayabildim. belli bir zamandan sonra askin yok oldugunu, yerini saygi, merhamet gibi faziletli duygulara biraktigini gözlemledim. (süre,karsilikli asklar için geçerli)

Insan neden asik olur ki?

Asik olmadan sevmeyi ögrenmek gerek (bu konu üzerinde çalismalarim devam ediyor)

Kaya
16.03.2006, 02:27
Geçici bi duygu.

hay1699
16.03.2006, 02:31
simdilerde bir tüketim maddesi....

Eyüphan
16.03.2006, 02:35
Askin hukuksal tanimi; En az iki gerçek kisi arasinda husule cereyan eden, karsilikli veya karsiliksiz vukubulan, taraflar arasinda alacak ve borç dogurmayan manevi bir akittir.

Unutmadan ekleyeyim ask sadece gerçek kisiler arasinda yasanir. Çünkü sadece gerçek insanlarin duygulari vardir. Tüzel kisilerin ise adlari, yönetim kurullari vardir.Tüzel kisiler asik olamaz.Bir tarafi tüzel kisi, diger tarafi gerçek kisi olan bir askta söz konusu olamaz.

O halde TrabzonSpor da bir tüzel kisilik olduguna göre, TrabzonSpor a asik olunamaz. Trabzonspor bir sevdadir, özlemdir. Asla ve asla, ask malzemesi yapilamaz, satilamaz.

İ.Öztel
16.03.2006, 02:58
Ask ??

ne oldugu belli olmayan , kimi insana ugrayip kimine ugramayan , kimisini sevindirip kimisini üzen , kimisini yüceltirken kimisini al asagi eden enteresan bir GÜÇtür.insanin basina nasil gelecegi , ne zama gelecegi de belli degildir. Ask öyle acayip bisi iste. Buda benim saçma sapan bi düsüncem iste . smileys/smiley4.gif

Hüda Topaloğlu
16.03.2006, 03:34
ask aslinda Allaha karsi olan sevgidir,

yani insana sevgi duyulur ama ask Allaha duyulanidir, zatenbati dillerinde "Ask" yoktur, örnek verelimsmileys/smiley4.gif

sevgi=love

ask = Extra Love mu? bumudur yani?